fUjrveriMIJ N HARDTJES" 29 Maart 1938! Predikbeurten Landbouwberichten Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. AXEL. ZAAMSLAG. HONTENISSE. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. BROEDPLAATS VAN PURPERREIGERS DOOR BRAND VERWOEST. orverkiwam een vraohtauto in het kanaal lag. Dit zcu een smokikelauto geladen met kalve- rtn zijn geweest. Bijz-ondaih'aden konden wij bierover niet te weten komen. Daze auto beeft blijkbaar alviorens te water te geraken een p-aal der electriscihe vorhchting van het kanaal vemieM. LEZING HERMAN DE MAN. Gisteravond hieid alhier in Hotel ,,Du Com merce" de bekende scbrijver Herman de Man voor bet Alg. Nederlandsch Verbond, Afd. Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen een letzing over: Land en landsvolk ontdekt. Deze bijeenkomst die zeer druk bezocht was, werd geopend door den voorzitter van het Alg-. Ned. Verbond, Afd. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, den heer Ir. H. G. C. Cohen Stuart. Deze sprak er zijn voldoening over uit, dat zoovelen waren opge- komen om den heer De Man te beluisteren, waarna hij het woord gaf aan den spreker van dezen avond. Spreker begint met te zeggen, dat hij dezen avond zal vertellen hoe hij het landsvolk heeft ontdekt. Om dat juist te kunnen weer- geven, moet hij met zijn gedachten terug naar zijn jeugd. Temidden van de plattelands- bewoners is hij geboren. Zijn vader was koop- man en tevens onjbezoldigd gemeente-secre- taris. Opgegroeid tusschen de eenvoudige polderbevolking, heeft hij de menschen leeren kennen in hun deugden en gebreken. Vooral de leeftijd van 1417 jaar is voor hem beslis- send geweest, daar hij toen zelf met koopwaar den boer opging, en dus die menschen nog beter leerde kennen. In dezen tijd wordt zijn horizon wijder en zijn blik ruimer. Dan volgt zijn eerste schrijven. A1 spoedig merkt hij zijn gemis aan kennis. Hij talmt niet lang, maar gaat de wijde wereld in. Hij is zelfs over de Alpen getrokken. En juist in dien tijd, wanneer hij ver van zijn geboorte- grond is, gevoelt hij behoefte om te schrijven over de bewoners van de streek waar hij ge- woond heeft. Hij weet de personen zo6 te beschrijven, dat ze voor ons leven, dat de vage voorstelling die we van ze hadden, gestalte krijgt. Vooral ook het werk van Stijn Streu- vels is op hem van invloed geweest. Na de pauze heeft spr. gesproken over het nut van de literatuur. De literatuur brengt de menschen die vroeger ver van elkaar leefden dichter bij elkaar. Het is nu zoover dat de stedeling niet meer minachtend neer- ziet op den plattelanldsbewoner. Spr. beein- digde zijn interessante lezing met enkele ge- d'eelten uit zijn werk ,,Naar Marseille" voor te lezen. Na een kort slotwoordi van den heer Cohen Stuart, waarin hij den heer De Man dank zeide voor zijn lezing en hem met zijn werk succes toewensoht, werd deze goedgeslaagde bijeenkomst gesloten. EEN AUTOTOOHTJE MET EEN STAARTJE. Het slechte weer van j.l. Zondag mocht geen beletsel vormen om den voetbalwedstrijd van de Ter Neuzensche Boys tegen B.K.V.V. te gaan bijwonen, alzoo was blijfcbaar de ge- dachtengang van een jongmensch en zoo haal- de hij een auto uit de garage, maar deze auto was niet van hem noch had hij hiertoe toe- stemming verkregen van den eigenaar. Hij noodigde eenige vrienden uit om deze rit mede te maken, die weliswaar kort zou zijn, doch later op den avond nog eens voor een uitge- breider traject zou worden herhaald. Aldus geschiedde en zoo kwamen de overtredingen, waarvan de ergste hem gelukkig bespaard' bleef, n.l. diefstal, daar het zich tijdelijk toe- eigenen van de auto eerst ter kennis van den eigenaar kwam toen de auto, zij het dan licht beschadigd, reeds in de garage was terugge- bracht. Hij heeft het verder nog getroffen, dat de •verkeerspolitie zijn weg niet heeft gekruisd, want hij reed zonder de noodige papieren en zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De politie heeft deze zaak in onderzoek. OMHOOGGEVAREN. Trjdens de vaart op de Westersc'helde is het voor Hengelo bestemide Nederlandsche binnen- vaartiuig ,,Lu)diwenda" op een der zandplaten omhooggevaren en blijven zitten. De ,,Lud- wenda" is later op edigen kraclht iviot gekomen, waarna het schip zonder schade bekomen te hebben, de reds heeft voortgezet. AVONDTEEKENSCHOOL. In een op 31 Maart belegde vergadering van ibestuur, directeur, leeraren en leerlingen, werden aan da gediplomeerde leerlingen van avondschool eh vervolgcursus de diploma's uitgereikt door den voorzitter van het school- bestuur, de heer Mr. P. H. W. F. Tellegen. De voorzitter heeft vooraf erop gewezen, dat het aantal verzuimen en te laat komen in het afgeloopen cursusjaar ontstellend groot is ge weest, en dat dit een volgenden cursus niet meer zal kunnen worden toegestaan. De plichtsbetrachtdng, ijver en uitstekende resul- taten van sommige leerlingen werd geprezen, en dit had een zeer gunstige indrdk gevestigd. De leeraren werd dank gebracht voor hun werk aan de avondschool, dat wordt vervuld, als voor de meesten de tijd van werken is geeindigd. De heer v. d. Giessen, die de dpiloma's ver- -zorgde, werd daarvoor dank gezegd. Gediplomeerd werden de volgencie leerlin gen: Timmeren. 5e klasse: A. de Doelder te Ter Neuzen. VervolgklasseM. Cornelissen te Axel; J. H. I. Houg te Zaamslag; J. de Jonge te Ter Neuzen; I. J. Lambert te Sluiskil; A. de Ruijter, J. C. van Doeselaar, W. Goossen alien te Axel; C. Hamelink, Zaamslag; C. P. Kaan, Ph. Leunis, A, F. d'Hont, J. M. Harte, J. F. Schoonakker, H. Volk alien te Ter Neuzen. Bankwerken. Vervolgklasse: H. Hoomaert, L. B. Wijffels, J. A. Wisse, G. Tolhoek, J. J. Willemsen alien te Ter Neuzen. Electriciens. 5e klasse: D. J. H. Gue- quierre te Ter Neuzen. Vervolgklasse: A. G. Hoek, A. Riemens, beiden te Ter Neuzen. Automonteurs. Vervolgklasse: D. P. van Cadsand te Hoek; J. van Luik te Ter Neuzen. Schilderen. Vervolgklasse: J. de Smidt te Hoek; P. Wisse, W. Loof, beiden te Ter Neu zen; J. J. Lensen te Zaamslag; M. Romeijnsen te Ter Neuzen; C. Vinke te Axel; J. J. de Jonge te Zaamslag; F. Kiel te Hoek; M. J. de Pooter te Zaamslag. Bevorderd werden de volgende leerlingen: Tknmerlieden. Van de le naar de 2e klasse: C. L. v. d. Bent, A. Wisse, beiden te Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse: M. J. B. Dooms, L. v. Kerkvoort, beiden te Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: J. v. d. Bent te Zaamslag. Van de 4e naar de 5e klasse: M. A. Verschel ling te Ter Neuzen. Metselaars. Van de le naar de 2e klasse: L. C. Slaager, P. J. de Kok, beiden te Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Houg, M. C. de Vos, beiden te Zaamslag. Van de 3e naar de 4e klasse: W. Nieuwelink te Ter Neuzen. Meubelmakers. Van de 3e naar de 4e klasse: A. Hamelink te Ter Neuzen. Bankwerkers: Van de le naar de 2e klasse: J. D. Klaassen, I. Schoonakker, beiden te Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Riemens te Ter Neuzen. Electriciens. Van de le naar de 2e klasse: A. Regelin-g en M. v. d. Wage, beiden te Ter Neuzen. Van de 2e naar de 3e klasse: W. G. de Bruijne en C. J. van Driel, beiden te Ter Neuzen. Automonteurs. Van de le naar de 2e klasse: K. Riemens te Axel. Van de 2e naar de 3e klasse: A. Bolleman te Axel; M. J. van Pienibroek te Ter Neuzen. Van de 4e naar de 5e klasse: C. Peters te Ter Neuzen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 1 April 1938. Overtreding reglement vervoer personen. R. A. auto- P. Door den Ambtenaar van het OM. bij het Kantongerecht te Middelburg, was hooger be roep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter waarbij D. J. le C. garagehou- der te Goes, wegens overtreding van het R. A. P. (anders dan met inachtneming van de aan een vergunning als bedoeld in artikel 2 R.A.P. verbonden voorwaarden, een motor- rijtuig tot vervoer van personen over de wegen exploiteeren) werd veroordeeld tot een geld- boete van 6 of 2 dagen hechtenis. Door B. en W. te Goes was aan le C. een vergunning lijke brudne verkleuring. Het kan voorkomen, dat de heele boom zieik is, maar ook, dat ■slechts enkele takkem ziek zijn. Niet altijd is dus een ziek® boom erven gemakkeiijk te her- kennen. Na eind Augustus komen er meestal geen nieurwe ziektegevallen meer bij; eerst dan is het beste tijldstiip aanigabroken om de zieke boomen op te sporen. Nu de opsporing en de verplichte opruiming van zieke en doode iepen een aantal jaren aan den gang is, kan men dudldel-ijlk dte resultaten zien. De opruiming van doode of zwaar zieke iepen moet gro-nddg gebeuren. Zoodra op een punt doode stammen folijven st-aan of onge- sctbiild opgestaped zijn, breidt de ziekte zich daar zeer snel uit. De di'kiwiji-s verscholen lig- gende houitstapeils bdijlken veelal de bron van veel fkwaad te zijn. Ieder, die in het bezit is van iepen kan dus meewerkem om de uibbrei- Let op den hartvorm. 1 2 stuks 50 ci. 2 st, 10 ct. (Ingez. Med.) Schilders. Van de 2e naar de 3e klasse: J. van Kerkvoort te Ter Neuzen. Van de 3e naar de 4e klasse: J. D. P. de Doelder en J. J. Micbielsen, beiden te Ter Neuzen. BEVORDERING AAN SORBIN G SCHORGRONDEN VAN HET VERDRONKEN LAND VAN SAEFTINGE. Door den directeur der registratie en domei- nen te Middelburg is gisteren aanbesteed het uitvoeren van werken tot landaanwinning op de Staatsbuitengronden, gelegen voor den Koningin Emmapolder, gemeente Olinge. Het minst werd hiervoor ingeschreven door den heer A. van der Werf te Scherpenisse voor 47.300. HET CENTRUM. iNa het succesvol programma van vorige week, is thans weder een hijlzonder filmwerk in het pragramma opgenomen. Wij bedoelen hienmeide het hoofdnummer Massa Justitie. De fiiim is een pleddooi tegen het ljmchen, dat nog altijdl teen vaak voortkomend kwaad is in Amerdka, waartegenover de justitie meestal maohteloos staat, daar de betrokkenen wei- geren elkaar te verraden. De film brengt op zeer mdrukwekkende wijize een bizonder schrijnend geval in toeeld, waarlbij in een klein stadije een volikomen onsehuldig van kinder- roof verdachbe jongeman in 'de gevanigenis ge- lymcht zou zijn de aanvaliers, die niet tot zijn eel door konden dringen, hadiden ten slotte de igevangenis in brand gestoken indien hij: niet als door een wonder had kunnen ontsnappen. De doodlgewaande houdt zich schuil om ziich des be beber be kunnen wreken op zijn ergste foelagers, van wie hij er 22 voor de recbtibamk weet te brengen, die tot den electrischen stoel veroordeeld zouden zijn, wanneer hij niet nog juist te rechter tijd ,,tot de lewenden was teruggekeerd". Het banal® happy ending (de omhelzing in de recbtszaal is een betreurenswaardige inzdnking, die ge- lukiknig niet in staat is de groote indruiklken, welike de fi'lrn, vooral in haar eerste helft, wekt, te niet te doen. (Ronduit meesterlijik van regie is de climax in de gefbeurtenissen, die de bewoners van het stadje Itrana van nieuwsgierige, baJbbelizieke, maar overigens onschadelijik uitiziende pravdn- oialen tot de bloedidorstige bezetenen maalkt, die de gevangenis bestormen. Als bweede hoofdnummer gaat vooraf De strijd om het record. 'EJen sportflilm met autorennen waarvan men verstomd staat over de snelheden, die autorenners uit hun ,,iwagens" weten te halen. Dit is in hoiofdzaak den inhoud, maar er is natuurlijik een verhaal omheen igeweven van concurreerende automdbielfabrdeken met mecanieiens die ploeteren om de canburateurs te perflectioneeren, doch zAidh daarin steeds op geheimizinnige wijze zien gediwarslboomd, waardoor ongeluikken niet voorlkomen worden. Miaar als het groote oogenblik van de for- mjidalbele autorennen aanlbreekt, is alles per fect in orde en met vldegenden start Snellen de raoawagens voorbij, waarna het happy end kemt met de gebruiifcelijke prijis: een goede baan en de uitverkorene zijns harben. Te Voorburg is in den ouderdom van 72 jaar overleden de heer A. Hoste, rustend hoofd van de christelijke school alhier. Hij is heden op de Nieuwe Oosterbegraafplaats aldaar ter aarde besteld'. Het verkeersongeluk. Zooals wij in ons vorig nummer meldden had Woensdagmorgen een ernstig verkeers- ongeval plaats, waarvan de 13-jarige L. Wee- maes het slachtoffer werd en ernstig gewond werd opgenomen. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is de ongelukkige denzelfden avond te ongeveer half zeven overleden. De ter aardebestelling zal morgen, Zaterdag, op de R.K. begraafplaats te Groenendijk plaats vinden. ZONDAG 3 APRIL 1938. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., de heer K. P. van ider Graaf; 2 u., Dr. L. J Oazemier, bed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier; 2 u., de heer K. P. v. d. Graaf. HOEK. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. AXEL. 9 u., Ds. Korevaar, van Zaamslag; 2 u., Ds. Drorakers, van Kloosterzanide. ZAAMSLAG. 9 u., leesdienst; 2 u., Ds. Kore vaar. KLOOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., leesdienst. PHILIPPINE. 9.30 u., Ds. Van Oeveren, van Axel. Gereformeerde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. Vink AXEL. 9.30 u. en 2 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., i2 u. en 5.30 u., leesdienst. Roomsch-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 u., 8.30 u. en 10 u.t H.H. Diensten; 2.30 u., Lof. verleend voor huurauto's. In die vergunning is echter een bepaling opgenomen, dat de in het bedrijf gebezigde motorrijtuigen niet aan derden in bruikleen of huur mogen worden af- gestaan, met het dnel daarmede zelfstandig\ over de wegen tegen vergoeding personen te vervoeren. Vervolgens was door het O. M. bij dat Kan tongerecht hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis waarbij A. H. R. oud 20 jaar, chauf feur te Goes, werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding' van het R. A. P., n.l. het vervoeren van personen in een auto tegen vergoeding, terwijl voor de exploitatie van die huurauto over de wegen, aan hem verdachte, geen vergunning overeenkomstig de bepalingen van het R. A. P. was verleend. R. die als chauffeur in dienst is foij le C., had' een auto van zijn patroon gehuurd en was met die auto, waarin hij een 6-tal personen vervoerde, en die ieder een gedeelte in de on- kosten bijdroegen, daarmede gereden naar een voetbalwedstrijd te Oost en West-Souburg. De Officier van Justitie vroeg voor beide verdachten vrijspraak. Ten opziohte van het beroep is hij van meening, dat le C.„ hoewel d'e voorwaarden der verleende vergunning overtredend, niet kan. worden gezegd, dat hij het bedrijf exploiteert of dat gebleken is dat hij de auto aan verdachte gaf. P. K., oud 46 j., garagehouder te Middel burg, was door den Kantonrechter te Middel burg ontslagen van alle rechtsvervolging van de hem tenlaste gelegde overtreding van het R. A. P. n.l. het exploiteeren van een huur auto tot het vervoer van personen tegen ver goeding zonder dat hem vergunning was ver leend overeenkomstig de bepalingen van het R. A. P. Door den Ambtenaar van het O. M. was in deze zaak hooger beroep aangeteekend. Eisch bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter en vrijspraak. Zich bevinden in een verboden strook. Door F, W. P., oud 34 j., logementhouder te Axel, was hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den Kantonrechter te Ter Neu zen, waarbij hij wegens het zich bevinden in een verboden strook, werd veroordeeld tot een geldboete van /10 of 10 dagen hechtenis. Deze zaak werd voor den tijd van 3 weken aangehouden, teneinde de kommies Eckhardt te hooren. IEPENJAGERS. Van eind Augustus tot half October trek- kern de ,,,iepenrjagers" liet land: door. In som mige streken zrjm het oudie bekendemin an- dere komen zij voor het eerst. Menigeen zal vragem, wat de iepenjagers" voor doel helblben. Ai spoediig blijkt, dat deze mannen sommige iepen van kruisen voorzien, dat zij ze merken en wiie het lot van die boo men vender volgt, zal zien, dat deze des win- tens worden omgehakt. Dit is zelker niet over- bodig, aangezien al dieze gemerlkte boom-en zieik, en ten doode opgeschreven zijn. Nadat de iepen dan geroood zijn, worden zij onder water gedorrapeld of ontsctoorst en de schors wordit in dit geval venbrand. Waanom worden -deze boomien ontschorst? Omdat de stammen, wanneer zij met de schors bleven iiiggen, onmiddeliijik als woonplaats zouden worden uitgekozen door iepen,spdnt- kevers, die ove-r het geheele land voorkomen en 'zeker altijd i-n de 'buurt zijn. En juist voor deze kevers is men bang in het iepenlan-d, want zij zijn de verspreider van de zoo zeer gevreesde iepeniziekte, die, als -wij niet oppas- sen, al onze prachtdge iepeboomien zou uit- roeien. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zdekteikiem, welke de kevers met zich mee- dragen. Hoe zij hieraan komen, zal later wor den uiteengezet. ,f ,,De ,,'iepenziekte" heeft met groote snelheid om zich heen gegrepen. In groote gedeelton van het land is de iep daardoor al zoo goed als verdwenen. Er zijn echter gebieden, waar nog steeds zeer veel iepen zijn overgebleven. Dit is vooral het geval in de kleistrekem en poldergebied-en van Zeeland, Noor-d- en Zui-d- Holland, Friesland en Grond-ngen. Men kan zich nauwelijiks voorstelien, hoe deze gebieden er uit zouden zien, wanneer alle iepen, die daar zulk een groote rod in het laadschaps- beeld vervuMen, verdlwepjsn zouri-en zijn. Ie-d-er eigenaar van i-eipen kan er aan mee- weriken, dat de overgebleven iepenopstand zoo lang mogelijk behoulden blijtft. 'Hij hoeft dan slechts zijn zdelke en doode 'boomen te rooien en dlaarna ontoegank-elijik voor de kevers te maken, waartoe hij trouwens kan worden ver- plicht op -grond van het Koninklijik Besludt van 14 September 1935. De iepenspiintikever legt zijn eieren in de schors van zwaar zieke en d'oode iepen. Hier komen de eieren dan uit en de l'arven en pop- pen blijven den geheelen -winter in de schors zitten. Men kan zelfs zien, hoe aanstond-s veel kevers afkicmen op een gevelden iboom om hun eieren in de schors te leiggen. Het zou nu h-et eenv-oudigst zijn, wanneer men d'e kevers-, -die qp deze stamlmien- afkomen, ikon vergiftigen. Maar genomen proeven heibben aangetoond, dat geen van de bekende verg-iften eenigen invloed op de kevers heeft. Daardoor blijven nog steeds de eenige -middelen: a. het onder het water dompelen van de stammen en b. het ontsichors-en en verbranden van de schors. Wianneer die stammen onder water worden gebracht, zullen de gangen in de schors, waarin de kevers zich bevdnde-n, met water gevulld rake-n, waardoor de kevers te gronde gaan, terwijl nieuwe kevers geen eieren meer er in kunnen leggen. Het kan echter ze-er lang duiren voor de kevers in de in water liggende stammen ged-ood zijn. Dat de fceiwrs vem-i-etigd worden bij het verbranden der schors spreekt wel- varuzelf. Men berlken-t de zieke boomen-, dioordat de bladen geel of' aflgeivallen zijn, terwij-l dan vaak de -uiterste blaadj'eis van een tak hieraan verdroo'gd als ee,n vaantje blijVen zitten. Het hout -vertoont voorts een min of meer duide- ddng van de ziekte tegen te gaan, waardoor nog lang miooi-e iepenlanen en anider-e iepen- beplantdngen behiouden kunnen blijven. Dit is zoowel uit een aesthetisich al's uit een econo- mli'sch oo'gpunt van groot beiang. Een historisohe datumHolland sterkt z'n grenzen! Guus Betlem Jr. Wij zijn er geen Volk, dat naar wapenen [grrjpt, Wij zijn van natuur niet v-echtlustig, Wij zijn tot bedachtzame menschen gerijpt, En leven ons leventje rustig! We zijn vredelievend eri nuchter van aard, We werken voor vrouw en voor kind'ren, We kennen't genot van den huis'lijken [haard, iWe zullen geen medemensch 'hind''i?en! Wij .boomen niet steeds over oorlog en haat, Wij mengen ons niet in conflicten, We loopen niet warm voor een anderen [staat, En niet voor een ander's delicten! En 't eenige, dat we in Holland wel doen; We kibbelen stolen een beetje, Om wat de den ,,rood" ziet, en d'andere [„groen", Maar dat is oak klles dan, weet je? Doch 't blijft zooals 't h66rt in een [keurig gezin Hier, binnen de Hollandsche anuren, We halen geen andere menschen erin-, En vragen gedn steun aan de buren! Wantwij zijn geen Volk, dat naar [wapenen grijpt, We zijn van natuur niet vechtlustig, We zijn tot bedachtzame menischen gerijpt En leven ons leventje rustig! Maar kijk, in een opzicht zijn wij hier gelijk, En zjj-n we het eens met elkander: Wij alien zijn zonen van den 't zelfde Rijk: Van Ndderland, en van geen ander! D&ar houden we van, en daar vechten [we voor, Wanneer het zou moeten gebeuren, Daar zijn we plots all-emaal Hollanders door, En zien wedezelfde drie kleuren! Het Rood, Wit en Bla-uw van de [Hollandsche vlag, Daarvoor sturen honderden menschen Hun penningen in, .bijna iederen dag, Tot steun en verster-king der grenzen! Daarvoor is de lichting verdubbeld, zoowat, 't Is Jammer, voor wie het mocht [treffen! Maar alien in Holland, in dorp en in stad, Die daarvan de noodzaak beseffen! En't eenige, dat we slechts hopen dat is, Dat zij dan de vddrzorg genomen Men later kan zeggen: Colijn had het mis, "t Isno-oit tot een oorlog gekiomen!! (Nadruk verboden.) Woenisd-agmididag ongeveer half 5 is op dien oniberwaakt-en overweg nabij Emmikhiuiizen on der -de gemeente Renswoude de gehuwd'e 50- jarige koopm-an A. v. d. B. te Rensrwoude door een electrischen proeftrein gegrepen en op slag ged-ood. 'De vlak bij' den overweg werkemde ploe.g wegarbeiders probeerde v. d. Brandhof nog te waarschuiwen, doch niiets mocht baten, hij fietste tegen den tredn op met het bovcnige- medlde noodl-ottige gevolg. Volgens' het -bericht van het A. N. P. zou v. d. B. beschoniken zijn -geweest. HANDELAAR IN VERDOOVENDE MIDDELEN AANGEHOUDEN. Te Hilversum is een handelaar in verdooven- de middelen aangehouden. De politie was er al eenigen tijd van op de hoogte, d'at er in die gemeente een persoon moest zijn, die op clan- destiene wijze morfine, cocaine, opium enz., afleverde. Woensdagavond is de man, V. genaamd, en wonende Hooge Laarderweg te Hilversum, in den val geloopen. De politie had een reeks van posten uitgezet en eenige rechercheurs, d-en verdachte volgende, constateerden, dat deze zich naar het Stationsplein begaf en zich vervolgens daar in kenn-elijk wachtende hou- ding onder de stationsklok ophield. Zij, arres- teerden hem en brachten hem naar het politie- tbureau. Bij foullleering werden 700 opium- tabletten en 12 ampullen cocaine op hem ge- von'den. Bij een in zijn woning ingesteld onderzoek zijn in een oude divan, staande in een schuur, nog twee 'groote ampullen met verdoovende middelen aangetroffen-. De man is opgesloten. Hij zegt dat hij in opdracht van een hem niet met name bekenden persoon heeft gehandeld. De politie zet haar onderzoek voort. HET DREIGENDE CONFLICT IN DE SIGARENINDU STRIE. Uit betrotoken- krinigen wordt medegedleeld, dat de staking in de sigarenindustrie vrijwel onvermijlde'lijik is, daar de patroonis beslist wei'geren de dbor de vakbonden ges'tel'de eischen in te wi'll'ig-en. KIND IN TEIL VERDRONKEN. WoensdiagmMdag is het tweeja-rig dochter- tje van ihet gezin Jansen te Twello in een on- bewaakt oogenblik -in een teil met water ge- vallen. Toen de oude-rs het ongeiuik bemerk- ten, was het kind reed's verdronken. BLO ED VERGIFTIGIN G Woensdag heeft de 25jarige landbouwer G. Jansen, te St. Oedenrode, een puistj-e aohter zijn oor opengekrabd. Er is 'blbedvergiiftigmg opgetreden en- Donderldaigochtenid is de man, in het St. Oidagestieht -overleden. DOOD DOOR SPIRITUS DRINKEN. Woensici-ag is -in De Heide, on'der de ge meente Schijndel, ter hoogte van den Oouve- ringschenidijlk, het -lijik gevonlden' van dein- 55- jariigen izwerver L. S. -De dood moet zijn veroorzaakt door hot dftimiken van spiritus. 3400 PAKJES GESMOKKELD SIGARETTENPAPIER. Wtoensdagmiiddag heeft de commies-dienst- geieider van -d'e direete belastingen en accjjn- zen te Gelidenmalsen een partiji van 3400 pak- jes ongefoanid'erolleerd sdigarettenpapier in be- slag geniomen, dat frauduleus vanuit Belgie in ons land was ingeivoerd. De partij zal ver- nietii'gid' word-en; tegen den smoklkelaar is pro- ces-verbaal opgemaaJkt. Men schrijft uit Ambt Vo-llenhove: Dezer dagen worden aan de Beulaker en Belterweilde de kraggen schioongebrand om het riet- en -gras'gewas zoo -goed mogelijk ge- legenh-eid te gerven tot ontwikkeling te komen. Men ziet dan. ook overdag langs -den geheelen. cover d-e rookpluimen, en des naichts maakt een rose gl'oed1 een spookachtig effect. Geluk- k'ig was. de winidsterkte aanvank-elijk geriing, waardoor de brand-en foeperkt blijVen. Tot grooten schrik van- vel-e natuurliefhieb- bers, die in den Noord Westlioe-k zoo talrjjk zijn, nam de wind Dinsdagochtend plotseltng toe en kon in enkele gevalien niet worden voorkomen, dat 'gretige vlammentongen een weg von-den over metersbreede slooten. In de meeste gevall-en is dit niet zoo erg, want er gaat weinig waarde verloren, maar soms eijn er toch n-adeeiige gevolgen. |De landbouwer B. L. stak juist toen de wind in hewigheid t-oenam zrj|n perceel rietl-and in brand en kon tot zij-n grooten sohrik niet voorkomen dat d'e vlamm-enzee over een breede sloot been trok en beslag leg'de op een zeer groote oppervlakte: rietland op den z.g. Ruitenlberg, behoorende aan H. de K. te Wan- neperveen. (Op dit perc-eel n-estelt sands menschenheu- genis een tamelijk groote kolonde Purperrei- gers, die er hun broedplaats hebben. Aangezien in ons land maar zedr enkele broedplaats en van deze sierlijke broediers van de meer voorikomende Blauwe Reigers aan- wezig zijn (Aimbt-Vollenhove telt er twee, n.l. een zeer groote op de Beulakenweide en een minder groote (fboyemibedoelde) op de Belter- weide) worden deze nestplaartsen met de grootst mogelij'ke zorg omrinigd!, d.w.z. slechts bij hooge ui'tzonderi-ng worden vorschende natuurvirienden toegelaten op deze terreon-en en -dan slechts ziji die lid zijn van de Naituur- h'istorische Ver-eenigimg of de Vereanigmg van N atuurmonutmjent-en. T-oevallig aanweztiige omiwonendien hebben nog, zelfs met eiigen levensgevaar, getracht het vuur te stuiten, maar slaagden daarin niet, want zij moesten het veld ruimen- voor den hevigen rook. Zoo moest men toealen, dat heit geheele ter rein tot asm het water toe finaal aflbrandde, waarlbij alle nestplaatsen werd-en- v-erwloest. jHet is te hopen, dat men de vogels niet voorgoed hier kwijt raakt. Volgens k-ennera zou -dit kunnen worden -voorkomen door op het afigeforande resenvaat vakkundiig eenige vrachtan riet te doen stouten, waardoor de vogels nesitlbouwstof voorhanden hebben om hlun -wonlingen te h-ertoouiwen. Naar vemcm-en wordt zijn reeds herhaaldiellijk poginigen in- het werk gesteld am de bedde braedplaatsen te Ambt Vollenhove onder te brengen bij de Vereeniging tot behoud van Nait-uurmonumenten, waartoe tot heden gel- 'delijke m-oeilijkheden de grootste htndemis vormd-en. Over een maand kunnen de pvirperreigers weer worden verwacht. Men hoOpt, dat etf bij het aanschouw en van de aangeriehte ravage .niet zullen v-erdwijnen. OVERLEDEN NA TOEDIENEN VAN SERUM TEGEN RANKER. Zes personen zijn te Orlando (Florida) over leden na te zijn behandeld met een serum tegen kanker. Het serum is door een Canadeesch geneesheer, die sedert 1935 meer dan 25.000 personen met het serum heeft behandeld! en verscheidene zieken heeft gered, uitgevonden. De zes slachtoffers vertoonden tetanus- verschijnselen. 23 DOODEN BIJ TREINBRAND NAJBIJ VALENCIA. Een trein, die op de locaal-spoorlijn van Valencia naar Mediana reed, is in -botsing ge komen met een tankwagon, die daarop vlam vatte en den geheelen trein in brand zette. Drie en twintig reizigers zijn hierbij om het leven gekomen. EEN BAANWACHTERES AANGEV ALLEN. Nadat Zondaiga-vond een baanwachtere® in de buurt van Comviegne was aangewalien door een man, die 900 frank en spoorweglbil- jetten igestolen heeft, is een Nederlander in hechtenis genomen, wiens aanwezdghedki te Compiegne om 1 uu-r in den ochtend aange- geivien was. Daar de aanigeval-lene den aan- ranider in de hand gebeten had', heeft de -poli tic een-i'g houvast. DERTIEN SCHEPEN IN HET POOLIJS IN GEVAAR. Zeven Russisdhe koopvaardijBchepen en 6 ijislbrekersi met meer dan 800 mamnen, vrou- wen en kinderen aan boord; -bevinden zich, naar het Noorsehe „,Aftenposten" meldt, in ge-vaar ten Noorden van Siberie. De schepen zijh alle in het ijis vastgeraakt. Het is niet mogelijik gebleken de schepen per viegtudg te hulp te Snellen. Zij waren in den voriigen zomer en herfst vertrokken om de mogelijkhedd te dem'onstreeren van Archangel naar die uiter ste Gostpunt van Sifoenie te varen. Van de 5 schepen, die waren geescorteerd door den ijsbrelker Lidge met 250 man aan 'boord, heeft men het laatst in November j.l. iets geihoord, toen de Li'dge melding maakte van een teikort aan brands-tof. Op het oogen blik is de positie der schepen niet bekend. -De koopvaardijschepen Ilmen, metende 2369 ton, en die Dickson van 2900 ton, welke ge escorteerd worden door den 2328 ton meten- den ijisbrelker Le-nin, gav-en de vorige week hun- positie op als zijnde 75 gr. 58 man. N.B. en 120 gr. 58 min. O.L. Dit is 300 mijl ten Oosten van Kaap Tsjeljoesikin en 2000 mijl van het punt van vertrek, Archangel. Gemeld werd', dat de schepen in Noordwesteirjike rich- ting drijlv-en. Deze sdhepen hebben 296 perso nen aan boord'.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6