SCHUDT UW LEVER WAKI m lH, J i Dam- en Schaakrubriek Gemengde Berichten m. wm M w wm mp' Wet nieuwe stadium der werk- zaamheden van den stadhuisbouw te Axel Site. A DAMMEN, GEEN SPEELGOED VOOR KINDEREN. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. SCHAKEN. MOW/. tf&lh wm, In den bouw van het Axelsche raadhuis begint thans (dank zij mede het zeer fraaie weer, waardoor het werk wordt begunstigd wat meer teekening te komen, ook voor leeken. Hooge bekistinigen voor het ibetonwerk geven den omtrek en de oppervlakte duidelijk weer. Ongeveer juist met het ter perse gaan van dit nummer is de geheele fundeering afgestort en zal met den opbouw begonnen kunnen worden. Wie de zware gevloehten ijzeren staven heeft gezien in de breede hetonbalken en de talrijke lichtere stamen ziet, welke in de vloe- ren komen, zal hieruit kunnen afleiden, dat er een belangrijk bouwwerk wordt gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat het thans onder handen zijnde deel (de fundeering, een belang rijk onderdeel vormt, waar alle aandacht aan besteed moet worden. Te meer, daar hier gebleken is, dat de onder- grond zeer onregelmatig en onbetrouwbaar is. Hen proefbelasting op den grond toonde aan dat bij een normale belasting de grond abso- luut bezweek. Men vraagt zich af hoe het mogelijk was, idat het oude gebouw nog zoo lang heeft stand gehouden. Met de weten- schap van thans wordt het duidelijk, waarom alle vloe ren van het oude gebouw ongeveer 30 centimeter scheef lagen (uit het pas noemt men dat) en de toovendorpel van den hoofd- ingang pl.m. 12 cm. Dat de zijgevel in de Gentsche Vaartstraat 40 centimeter uit het lood stond, is algemeen bekend, en dat de voorgeveT om de talrijke scheuren in het met- selwerk moest worden bepleisterd, is thans wel verklaarbaar. Dat vooral den laatsten tijd de voordeur herhaaldelijk moest worden afge- schaafd doordat deze ,,schrobte" en dat er meermalen kalk van de muren viel, is nu ook niet meer verwonderlijk. Zeer zeker niet, wanneer men bedenkt, dat onder het oude gebouw oorspronkelijk een paalfundeering heeft gezeten, waarvan echter niets meer overgebLeven was. Bij de afbraak konden nog wel de gaten worden geconstateerd en de plaats en af stand hoe de palen hadden gezeten, cioch van het hout bestond vrijwel geen spoor meer. De oudheidkundige kring ,,De Vier Ambachten" gaf in het jaarboekje van 1935 een aardige beschrijving van het tot stand komen van het oude stadhuis van den heer J. R. de Jonge. Daarin leizen we hoe de vroede vaderen van dien tijd oak geworsteld hebben met' de slechte hoedanigheid van den grond. Ovengenomen uit het oud archief staat daar: Heeft de Burgemees-ter (Crauwelaer) ter ver- gadering ingebracht ende in de liberatie geleght ofte de Bouw vant stadhuys niet soude coxmen volstaen met het timmeren van een -Stagie (verdieping) hooge, temeer also ge- vreest werd bij eenige, dat de gront niet suf- fisant en soude wesen om twee stagien te con- nen dragen, waarop gedelibreert sijnde is met pluraliteit van stemmen goetgevonden maar een stagie hoog te timmeren. Het is wel jammer, dat toen geen dagboek is bijgehouden hoe het verloop van den bouw is geweest. Hoe het heiwerk verliep en of de palen boven den grondwaterstand geslagen zijn of dat het grondwaterpeil later zoo aanmerke- lijk is verlaagd, enz. enz. Ook bij de voorbereiding van het thans in aanbouw zijnde gebouw bleek bij het grond- H Ifc 518. (Verrvotg van rubriek 517.) De stand van- de afgebroken partiji Geensen- de Zeeuw luiidde als volgt: Efwart: 8, 111, 12, 14, 15, 16, 17, 19, 20, 23, 24. Wit: 25, 26, 27, 31, 32, 33, 35, 36, 38, 39, 43. Wits laatste zet was 3731 geweest. Kwart heeft nu maar een voortzetting en wed 813. AJ het ande-re verliest. 'Op 2329 volgt 3530; 33X 2 enz. en wit iwtot. Zw. 1218 gaat evenmin wegens 2721 en 32X3. Op zw. 2328 tensLotte volgt 32X 23; 33 X 22 2721 wint een sdhdjf. Uit de boven gegewen positie zou (het spel zdidh -duis op de volgende wijze ontwikkelen. Wit: Zwart 40- 813 gediwongen 41. 3328 2329 of 2429 (Zw. 1318 verliest door wit 2721; 31X13 enz. QP 1218 veiwert wit een schijf door 2722 en 32X12. 42. 3833 20X49 43 2822 17X37 44. 31X42 49 X 21 45. 26X6 Wit breekt dus naar dam door, een dure dam- we lis waar,-maar een dam, idle de ziwarte klomp schijven vastho-udt en in weindge zet- ten -tot winst voert, te meer omflat zwart door de zwalkke schijf op 14 geen vangstand kan vonmen. We hebben met deze korte analyse aange- toond, dat de afgebroken stand een geforceer- de winst voor iwit bevut. (Aifiwijikende ibeschouwingen onzer l-ezers zul- ien we gaame een plaatsje verlenen, mits zij vergezeld gaan van een duidelijke analyse. Het loont de moeite, dergeilijke speistudies eens in alle varianten te onderzoeken. onderzoek, dat de gront niet suffisan-t .en soude wesen", zoodat maatregelen moesten worden genom-en om toch veilig op deze plaats te kunnen bouwen. Van de verschillende mogelijkheden werd wel niet de goedkoopste doch wel de meest veilige weg gevolgd. Volgens het hier gevolgde systeem (z.-g. systeem Franki) is het mogelijk alle palen precies op de juiste diept-e te slaan. Bij toe- passing van houten palen moeten de paal- lengten steeds veel te groot genomen worden en later op maat worden afgezaagd. Met het oog op den grondwaterstand konden voor den bouw van dit raadhuis' geen houten palen worden toegapast, zoodat de keus moest gemaakt worden tusschen vooraf gemaakt-e betonpalen of Franki-palen. Aan de eerst- genoemde kleven dezelfde be-z-waren als aan de houten palen, echter in nog veel sterker mate aangezien het natuurlijk veel lastiger is de overtollige betonstukken te verwijderen. Bij te lange palen moet veel worden weggegooid wat -daama absoluut onbruikbaar is, zoodat het werk veel te duur wordt; bij te korte palen kan er geen vaste 1-aag worden bereikt en zou- den andere palen moeten worden gemaakt en aangevoerd. Vooral bij een grondslag als hier thans bij ons raadhuis het geval is, zou het werk zeer ernstig gestagneerd worden. Hier toch is het reeds voorgekomen, dat de eene paal reeds op 4.75 M. beneden den grond een vaste laag vond (studt noemt men dat met een vakterm) en een paal op ongeveer 2y2 M. afstand k-reeg die stuit pas op 6 M. Door het systeem-Franki nu is het mogelijk voor iedere paal de juiste diepte te bereiken en niet meer dan de juiste lengte te verwerken. Het systeem-Franki is vanuit Belgie tot ons overgekomen en wordt nog slechts enkele tien- tallen van jaren toegepast. De w-erkwijze is als volgt: Door een boring vooraf wordt de gemi'ddel- de diepte van de zandlaag en daardoor de ge- middelde lengte der palen berekend. Daarvoor wordt dan, met de heimachin-e aangevoerd een stalen buis van ongeveer 'dezelfde lengte als de berekende paallengte. Bijv. de boring gaf hier aan, dat op 5y2 M. de vaste plaat kon worden verwacht, dus werd er aangevoerd een buis van 6 M. lengte. Deze moet in den grond worden gedreven. Daartoe plaatst men de buis precies waar de paal komen moet en stort van onder in de buis een hoeveelheid 'droge beton. Nu slaat een hamer (dit is een mas- sief ijizeren paal of cylinder van 18002800 K.G. gewicht van ±5% M. lang en 22 c.M. dik), met korte slagen op de beton welke onder in de buis zit. Hierdoor wordt de grond opzij geperst en zakt alles den grond in. Eerst vlug, ongeveer 40 c.M. per -slag, later langzamer tot 1 a 4 m.M. per slag. Is deze vastheid van hoogstens 4 m.M. per slag bereikt, -dan kan veilig worden aangenomen, dat de vaste laag bereikt is. Dan wordt de buis 30 c.M. ge- licht, zoodat een holle ruimte ontstaat onder de bu-is. Nu een paar flinke klappen om de vaste prop onder in de buis los te slaan en dan wordt een flinke hoeveelheid beton ingebracht. Door aanhoudend te kloppen ontstaat er onder aan de paal, dus op de vaste laag, een verbr-eede voet, welke een zeer groot draag- vermogen bezit. Aan de hoeveelheid beton en het rijzien van den hamer kan men zien of de De tweedte diagramstand in onze voriige ru- hrdek gaf een silagze-t te -zien van een in de partij ivirij zeldizaam genre. Eenige zetten te- voren was- er in dezelfde partij- een stand ge weest, die waard is- om nog eens afzonderltjk vermeld t-e worden. Zie diagram. ZWART 1 2 3 4 b voet groot genoeg is, waarna een wapening van betonijzer in de buis op den voet geplaatst wordt. Langzaam aan wordt nu de buis ge- vuld met -beton onder voortdurend stamp-en met den hamer. Naarmate de buis zich vult wordt deze langzaam omhoog getrokken en als de beton boven den grond komt, is de buis er uit en de paal is -gereed, Na verhard-ing is de paal in staat om een last van 45 ton te dragen. Voor -grootere gebouwen en daar waar de palen een zeer groote lengte moeten verkrij- g-en, worden bij dit systeem zwaardere palen gebruikt, welke dientengevolge oo-k meer kunnen dragen. Men heeft tot dus-ver 45-tons, 60-tons en 100-tonspalen, met de meest ge- vardeerde lengten soms wel tot 24 meter toe. Dit laatste is natuurlijk afhankelijk van de diepte, waarop de vaste laag gelegen is. De diepte van den grondwaterstand doet niets ter zake. Het is zelfs mogelijk om de palen ge- heel in het water te slaan. Verschillende belangrijke gebouwen in bin- nen- -en buitenlan-d werden reeds van deze fundeering voorzien. Verschillende bouwwer- ken van de Ned. Spoorwegen, schoorsteenen, kerk-en, fahrieken enz. eveneens. •Oo-k de nieuwe beurs te Rotterdam is op daze palen gabouwd en wel op palen van 100- ton. Een dezer palen is op proef foelast, het- welk een zeer kostibare geschiedenis was. Glansrijk werd echter deze proef doorstaan. Hoewel de paal slechts berekend was op een draagvermogen van 100.000 K.G. durfde de directie het aan om 300.000 K.G. te garandee- ren. Ondanks dit buitengewoon zwaar gewicht was de paal nog geen halve millimeter gezakt. Falen van welk ander systeem ook, zouden reeds bij- minder dan een derde van deze be lasting vrijwel geheel verdw-enen zijn. In onze provincie wer'den de eerste Franki- palen geslagen in het begin van dit jaar te Vlissingen voor een hotel dat begon te ver- zakken (vijf stuks palen elk van 19 meter lang). In Zeeuwsch-Vlaanderen he-eft Axel de primeur. Van hier moest men naar Heerlen en 's-Hertogenbosch en -zoo langzamerhand en steeds meer wordt het Franki-systeem toe gepast over de geheele wereld. Waaraan deze palen haar groot draagver mogen ontleenen wordt -duidelijk weergegeven op bijgaande foto. Deze stelt voor een paal, welke op normale wijze ingeheid, later weer getrokken werd. Heel goed is te zien de ver- breede voet, welke in l-agen over elkander ligt en het ruwe gekertde oppervlak dat een dege- lijke -aanhechting aan cien omringenden grond verzekerd. (De paal heeft een bijzonder groote ,,kleef" zooals men dat noemt). Op deze wijze worden steeds proeven geno men om te kunnen constateeren hoe de vulling verloopt in verschillende gronds-oorten en hoe de -paal zich na storting gedraagt. De andere fato geeft een overzicht van de machine, welke de palen in den grond brengt, staande in den bouwput. In het onderhavige geval geeft de foto -weer het slaan van de eerste paal voor het raadhuis te Axel. Bij nauwkeurige beschouwin'g kan men de ver schillende onderdeelen wel onderscheiden. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van Burg, en Weth. en Raadhuiscommissie. Met het oog op de buitengewone wijze van namen der auteurs geven wij bij1 de publicatie der oplossingen. No. 1. iZwart: 1 schijf op 45 en 1 dam op 6. Wft: 1 schijf op 50 en 2 dammen op 7 en 23. Wit forceert de winst. wer-ke-n was het niet te verwonderen -fat velen, deskundigen en uiet-deskundigen van hunne belangstelling blijk gaven en op een van de vele mooie voorjaars-dagen een kijkje kwamen ne-men. -S-poediger dan verwacht werd waren alle palen geslagen en verscheidene menschen die het heien nog eens hadden willen zien, zagen juist het gevaarte vertrekken. Ai'zoo is op zeer vlotte wijze een nieuwe etappe in den bouw van het Axelsche raadhuis gekom-en en het stemt tot groote voldoening, dat de werkzaamheden onder zulke buiten gewone gunstige weersomstandigheden plaats vonden. Een belangrijk voordeel alzoo, maar ook een vlotter wijze van werken (tegenover het ploeteren in een modderig terrein) en een bespoediging van de werkzaamheden voor het tot stand komen van dit massale gebouw, dat een sieraad voor onze stad belooft te worden. iDe Ned-erlandsche Vereeniging tot b-es-cher- mJin-g van dieren brengt onddr die aandacht van het puMieik: dat in verschillende gemeen- t-en van ons -land thans in groo-ten getale jonge eendenkuik-ens aan de m-ankt komen alle ,„iwoencljes" die dloor de broedm-achdnes bij- duizendit-aJllen wo-rlden uitigebroed en die prac- tisch geen handelswaarde1 hebben, omdat z-ij uiteraard voor d-e ei-erprodiuetde nde-t kunnen ddemen. IHanddge koopliud is echter gebleken, dat d-eze diertjes op de markten een zekere attrac- tiie zijn voor het pulb-ldeik, dlat ze zonder nadenk-en voor enk-el-e centen kloopt om er de kdnderen m-ed'e te verblijdien, Daartegen be-staat erns-tig bezwaar. Men laat de kuikens dikiwdj'ls vrij rond loopen, hetgeen voor deze ddertj-es, die groote -behoefte aan warmte hebben, doo-rgaans den dood tengevol-ge heeft. Vtoor d-e kinderem -iis het een groote pret, ze in een tobbe -te laten zwemmien; maar helaas de meeste van deze beestjte zijn ,,doopeen- den", die in het geheei geen behoefte aan ziwemgetogenlheild hebbe-n.Voegt men hierbij nog de moeiliijlkie kiwastie van de voeding, dan is het niet te verwonderen, dat deze een'den- kruikens biji honderdtailen op wrre-ed'e wijs om het leve-n -komlen. (Het hoofdfoestuur van de Ned. Ver. tot be- schienming van dienein' doet nu een beroep op het ptulbliek. W|anneer voor de diertjes gieen ko-qpers meer worden gevon-den, komen zij vanize'lf niet meer tetr markt. MISHAN'DELING. Maandaigaivoind is de 62-jarigen J. van Loon, terwiji hij op weg was n-aa-r zijn woning te Lefkikerkerk, in de buiur-tschap &chiuiwacht, on geveer bij de aaisclholverskolonie, onverhoeds door M. de B., uit Krimpen a/d Lek, aange- vall-en. De B. gaf hem met een ijzeren staaf van -pilJm!. 1 meter lengte eenige slagen op ho-ofid -en romp. Met ernstig letsei, o.m. -een sdhedelfrac-tuur, is- hij- naar zijn hiuiis vervoerd. De B. -is door -d-e politic van huds gehaald en na verhoor te Leikkierikerik opgesloten am ver- volgens naar Rotterdam -to worden vervoerd. Minnenljd moet hem tot de mishandeling hebben gedireven. ONEERLIJKE INCA SSEEItDER. De pdlitie heeft aajngehouden en in bewa ring gesteldi den 27-jarigen i-ncasseerdier P. B., die zich heeft schuldig gemaakt aan verduis- teri-ng van 2-00 -ten maideele van -de afdeeling Rotterdam van den Algemeene-n N-ed1. Chr. Ambten-arenbonid en de afd-eeltog Rotterdam van d-en Ned. Chr. Bond in de Meeding- industrd-e. Ten nadeei-e van eerstgnoemden bond1 heeft B. -een ibedrag van f 150 verduisiterd', zijnde 'twee weken contrdibuti-e van de leden; ten na- deele van den tiweeden bond een week contri- butie -ten bed-rage van f 50. P. B. was sedert eenige maanden ais in- c-as-seerder in dienst van beide bond-en en als zoo'dani|g as hij zijn vader -opgevolgd-. Er is van het geld vrijiwel niets meer over. HAAGSCHE JONGEN WAS FUIFNUMMERS TE SUM AF. (Het pientere optredien van een 17-jarigen Haajgsch-en jtongen- heeft vertnloedelijk een em s-tig verke-ers/onge'luk voortcomien. Iin -de Maasstraat stonden, voiigenis „De Teiegraaf", Dlinsdagnacht -drde h-eeren van oms-treeks 60 jaar in besdhonken toestand aan een auto te morrelen om. deaen op -gang te krijgen. D-e wag-en ibehoorde aan een van d-e drie foiifnum- mersi en men pnobeeTde van alles om weg te rijti-en. Een 17-ja-rige jongen, die deze pogin- gen zag en vreesde dat, Wanneer-zij er in zou den slagen weg te rijden, ongeiukken niet kon'den uitbiijlven', slaagde er ongemerkt in ZONDER SCHADEUJKE LAXEERMIDDELEN Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt, Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el- lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel tit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever- pilletjes bij apothekers en drogisten. 0.75. (Ingez. Med.) het contact-sleuteltje van den auto te bemaeh- tdge-n. Kfflj sn-elid'e er mee naar het poldtie- bureaiu aan het Rjjlswijkscbe plein en overhan- digtde het aan de agenten, die hij van het ge val in kennds stelde. Go-geniMdklkelijk gingen er enkeie agenten op uit en troffen de drie mann-en nog steed's bij hun auto aan, niet 'begrijpendi, dat zij den wagen maar niet iweg k-onden krijgen. De poddtie hield de drie mann-en aan en ibrach't ze over naar het ptoli-tdeibiuneau aan d'en Rijlsiwijksichen weg, waar ze, in een eel hun roes k-onden udtsiapen. De pientere jongen kreeg natuuriijk een pfludmpje van de politic voor zijn kranig optreden. 'Ben gbboren verkeersagent VREEMDE VLIEGTUIGLADING VAN ROTTERDAM NAAR CROYDON. Het was een zeer vreemde lading, die Dins- dag per vliegtuig van de Internationale Lucht- vaartmaatschappij uit Rotterdam op Croydon werd aangebracht. Er kwam haast niet meer of minder dan een geheele dierentuin uit. Het vliegtuig was gecharterd door een firma van dierenhandelaren te Rotterdam; de gebroe-ders Blazer, en de levende have bestond uit fla mingo's, kraanvogels, Amerikaansche buidel- ratten, vliegende eekhoorns en andere zeld- zame dieren, zelfs trapische visschen waren er bij. De vertegenwoordigers van de firma reizen de wildernissen af, ap zoek naar kostbare exemplaren. De heer Charles Blazer, die met het vliegtuig meekwam, vertelde, dat hij pas uit Italie was teruggekomen, waar hij aan den dierentuin te Rome een krokodil en een paar pythons had verkocht. Te Parijs stapte hij uit om wat tijgers en panters af te leveren. Hij was zeer ingenomen met de luchtreis. De vogels zijn natuurlijk aan luchtreizen gewend. Voorzichtig werden de kratten met hun zeld- zamen inhoud uitgeladen. Uit een er van haalde de heer Blazer een paar gordeldieren te voorschijn, om deze voor de nieuwsgierige menigte te laten bewonderen. De geheele col- lectie is bestemd voor een Lond-ensch waren- huis, dat een nieuwe zoologische afdeeling opent. GESTOLEN JUWEELEN NAAR ANTWERPEN? Het corps der G-men" heeft weer een heelen kluif aan het onderzoek in zake den brutalen roofoverval op het landgoed van den Amerikaanschen millionnair, Milgrim, waarbrj zooals gemeld, een partij juweelen ter waarde van 100.000 dollar buit werd gemaakt. Men heeft reden om aan te nemen, dat een internationale bende de hand in het spel heeft en dat ook de onlangs te Florida gepleegde ddefstallen op haar rekening moeten worden geschreven. Het soort edelsteenen, dat aan de familie Milgrim is ontstolen, is gemakke- lijk te identif'iceeren en men acht het daarom niet onwaarschijnlij'k, dat de dieven zullen trachten de kostbaarheden naar Antwerpen te zenden om ze daar te doen kloven. OLIFANTEN VERJAGEN BADENDE PELGRIMS. Toen een die-hte menigte peigrims te Hard- war in den- omtrek van Lucknow, op het strand gert-ed st-ond voor de Kuimbih Mela, het heiloige -bad in de Ganges, kwamen er eens- klaps veertdg -wiljde olifanten uit het bos-ch te voorsch'ijtn. De peigrims had'den nog juist den tijd weg te hollen. Onlangs zijn in dtezelfde buurt zes peigrims door wilde al-ifanten -vertrapt. VIJFHONDERD SCHEPELINGEN ZIEK. 'Het Am-erikaan-sch-e vl iegtuigm-oed ers-dhd-p Lexington, d-at aan de manoeuvres in de Stdille Zuidlzee deeilneemt, is te Honoloeloe binnen- ge'loop-en, aangezien aan boo-rd 500 m'an lijdie-n- de zijn aan amandetlontsteking. De zdeken blijven aan boorid. Siciliaansche Partij. Wit: Showalter. Zwart: Mieses. WIT 47 48 49 50 Wit hadi 4137 gespeedid om zwart te ver- lolklken tot een foutieve damzet. Uit de dia- gramlstand had' kunnen volgen: 27—32 2- 38X'27 24—30 3. 34X 25 gedw. 1419 4. 25X28 18 X 47 dam 5. 27X16 47—20 (of?) Ais ziw. -de dam laat staan op 47, speel-t wit 4338 en 3933 met 2 schijven winst. 6. 4843 20X47 74338 47 x 22 8. 3933 22X39 9. 44X38 en wtit heeft een sdhijf gewonnen. Twee eindspelen. Voor d-e ware damliefhebbers twee zeer mooie einldspelen, die uit een verborgen Ihoekje van ons archief te voorschijn kwamen. De ZWART 1 WIT 47 48 49 50 Wit spee-Lt en forceert de winst! iDit bijzonder fraaie edndspel is in hoge mate mdsMdeirud door een merkwaardige remise- variant, ni. 44—35? (zw. 20—33); 35X26 ('zw. 2731! en 3339 remise! Correspondentie. iE. P. te C. Dank voor Uw sc'hrijven. Zie met belangstelling verdere berichten tege- moet. H. de J. te P. Nam met genoegen van Uw uiteemzettimgen -kennds. J. M. de P. te Z. Krijig ik ,bij gele-genheidl de edndstanid der 2e tdentall-en eens van U? Bij voorbaat dank. Parijs 1900. 1. e2e4 c7c5 2. d2—d4 c5Xd4 3. Pgl—f3 Hier -kan ook Dd4: geschieden (Pc6 De3). Dat is echter niet zoo sterk. Zwart kan nu d4 niet verdedigen dan met 3. ...eo (4. Pe5:? Da5f). Wit speelt dan c3 en krijgt een grooten voorsprong in ontwikke- linig. 3. Pb8c6 4. ,Pf3 X d4 e7e6 Dit leidt tot een ongebruikelijke variant. Beter was Df6, want e5 (na Pc6: natuurlijk) kan niet wegens Da5f. Wit moet dus Pc3 spelen. Dit is zeer belangrijk, want als Wit jelegenheid krijgt, den zet Pc3 nog -even uit te stellen, kan hij c4 spelen, en in de Maroczy- variant overgaan. Deze is zeer sterk. 5. Pblc3 Pg8f6 6. Pd4 X c6 b7Xc6 7. e4e5 Pf6—d5 Wlit bereikt hiermee niet veel. Het best-e ware nu geweest 8. Pe4. 8. Pc3 X d(5 c6Xd5 9. Rfld3 d7d6 Zoodoende krijgt Zwart twee pionnen in het centrum tegen Wit geen. Het hoofddoel van be Siciliaansche opening is, een overwicht van pionnen in het centrum te verkrijgen, waar- tegenover een voorsprong in ontwikkeling van Wit staat. De solide stand van Zwart belooft in het algemeen een goede verdediging tegen wiitte aanvallen. 10. Rclf4 Dd8—c7 11. Ddle2 Rc8d7 12. 00 d6Xe5 13. Rf4Xe5 Rf8d6! Dit is geen pionoffer, gelijk aanstonds zal gezien, zijn koning in het door pionnen ge- sloten centrum staan. 19. g2g3 Ke8—e7 Op Dh7volgt nu Th8. 20. f2f3 Tg4g5 Door zijn verdedigingszetten verzwakt Wit zijn koninigsstelling nog meer. 21. f3f4 Tg5g4 22. c2c3 Ta8—g8 23. Tflf3 Rd7c6 De aanval wordt eenvoudiig voortgezet 24. Tal—el Als nu d4 zou volgen, dan komt Re4 2 4h7h5 25. Dh2f2 Een tegenaaruval op a7. 2 5Ke7d8 Een diep verborgen valstrik, waar Wit in- loopt. De -pion wordt geofferd, alleen voor- komt Zwart het schaak, dat hem verhindert, zijn aanval voort te zetten. 26. Df2Xa7 De dame mocht niet van de verdediging van f2 weggaan. 2 6Df6—h4f blijken. gegaan. 14. 15. 16. 17. 18. Wit had het best met Rd6: voort- Re5Xg7? Rg7—f6 Kglhi Ddl—h5 Dh5Xh2 Th8g8 Rd6Xh2t Dc7f4 Df4Xf6 Tg8—g4 C d e f g Slotstand. h Begin van. een aanval op den verzwakten witten koningsvleugel. Zwart laat ook hier, gelijk wij reeds bij de Fransche partij' hebben In dezen stand gaf Wit op. Natuurlijk leidt gh4: Th4:f Th3 Th3: tot mat, maar ook een andere zet verliest, als eenmaal pion g3 ge- vallen is. Bijv. 27. Kg2 Tg3:f, 28. Tg3: Dg3t, 29. Kfl Df4:t, 30. Ke2 Tg2f en mat op d2. Of 27. Kg2 Tg3:t, 28. Kf-2 Dh2f, 29. Ke3 Tf3:f, 30. Kf3: Tg3 mat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3