Regeerings-Crisiscrediet. Sproeten komen vroeg in TER NEUZEN, 1 APRIL 1938. het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten. SLUISKIL. RECHTSZAKEN. Witter dan wit VOETBAL. COLLECTE VOOR DE BLINDEN. Blijkens in dit nuimmer vcor komende adver- tentie wordt tea behoove van de stioh'ting voor alleenstaande bl'inden te Wolfsheize met ingang van de volgende weeik te Ter Neuzen en Hoek weeir een collecte gehouden. iHet zail zelker omnoodjig zijn deze collect© in de welwillenldlheid onzer leaser® aan te beveien. Ieder helpe dans naar vermogen! (Ingez. Med.) A. F. J. AERNAUDTS BENOEMD TOT BURGEMEESTER VAN SLUIS. Bij Koninlklijik BesOuit is met ingang van 15 April benoemd tot foiurgemeester van Sluis, de beer A. F. J. Aernauidts, thans wethouder aldaar. De beer Aernauidts is ddrecteur van de N.V. Het Zeeuwsche Lanidsicbap. DE VESTIGINGS W ET VOOR HET KRUIDEN1ERSBEDRIJF. Geen wijziging in het middenstands- diploima algemeene handelskennis. 'Het toericht in de pers, waarin mededeeddng werd gedaan van een verlichting van de ves- tdgingseisidhen voor bet kruiidenierslbedrijf, blijkt onjiuist te zijn. De drie Ned. Midden- standlslbonden deeldem bij informatie mede, dat bet iberiicht zedfs als verzonnen kan worden foescbourwd en waarscbijnlijk atkomstig is van kringen, die pogen stemming te miaJken tegen de Vestdlgingsiwet Kd'jintoadrijf en de wijze van uiitivoering daarvan door bet bedrijfsloven. Bij geen der mdiddenstanldslbonden is ook zelifs maar een verzoek imgeikomen om iets aan bet program van bet midkfcnstanldsddploma te veranlderen. Obk van een dreiging om geen vestdgimgseischen voor het kmidaniersbedrijf aan te vragen kan reeds daarom nooit worden gesproiken, omldat het aanvragen van vesti- gingseischen een geheel vrijwtillige daad' is, waarlbij alleen bet bedrijf belong beeft. Een deirgebjke dreiging zou dus alleen nadeelige gevolgen kiumnen hebben voor het krui'deniers- bedrijf zelve. Uit bet ibericbt blijkt derhalve niet ailleen een venkeerde voorstell'ing van zaken, maar ook onkiunde ten aanizien van de Vestiigingswet en baar toepassing zelve. 'De midd'enstandsorgandsaties voegden aan deze medtedeeding nog de opmerlking toe, dat, als er den bedrijf is, waanvoor bet noodizake- •l'ijlk mag worden genoemd om door bet stel- len van gezonde vestigingseiscben een sanee- rinlg tot stand te brengen, dit bet kruddeniers- bedrijf is. Juist in dit bedrijf heeft de onkiunde op het getoied van vaik- zoowel als van handelskennis het hoogste sterftecijfer en de moeilijkste be- drijfsomstandigbeden gebracbt. Het is dan ook niet wel aan te nemen, dat bet hierbovem gewraaikte berioht zou voortkomen uiit den kring van die vakorganisaties in bet ibedrijf, welke bet toedrdjfsibelang goed ibegrijpen. ZEELAND OP 6 SEPTEMBER NAAR AMSTERDAM. Zooals dezer dagen werdi vermeld, beeft zicb een comite van afgevaarddgden nit alle Provin- cies gevormd voor een nationade buldiging van H.M. do Koninigin op 6 September a.s., den dag, waarop bet 40 jaren geleden zal zijn dat Hare Majesteit den troon besteeg. [De buldiging zal ibestaan 'in een defile voor de Koningin op Den Dam te Amsterdam d'oor afdeelingen uit de verschillende provincies. Het maximum aantal deeinemers is voor Zee- land voorloopig bepaald op 700. Deize deeinemers zul'len op 6 September naar Amsterdam reizen en na de buldiging die tie 'drie uur zal plaats hefblben, terugkee- ren. De taosten, die zoo laag mogelijk zullen worden gebouden, zullen door de deeinemers zelf of door de organisaties, die hen afvaar- digen, betaald moetein worden. Men spare daartoe van beden af een klein bedrag per iweek! 'Het is de bsdoeling, de Zeeuiwsche afdeeling zooveel mogeldjjk samen te steilen uit afge- vaardigden van organisaties op allerlei gebied met vaandels en, waar dit miogelijk is, ook met attributen (boogsdhutters met bogen, ar- beaiders met gereedscha.ppen entz.). Afvaardi- glngen in de kleederdraiclht van ide streek zijn dubbel welkoim; de stoet m'oet een zoo kleurig en fleurig mogelijk aanizien krijgen. Oolk groe- pen van personen kunnen aan den stoet deel- nemen. 'Organisaties en groepen van personen, die aan de buldiging zouiden willen doelnemen, worden verzocbt dit ten spoedigste en in elk geval voter 15 April a.s. schriftelijk made te deelen aan het lid van bet nationale comitte voor Zeeland', Mr. Dr. Ft. W. Graaf van Lyn- den, Ter Hooge bij Miiddeliburg, onder opgave van: a. vermoedelijk aantal deeinemers; to. aantal dat het costuum van de streek zal dragen; c. vaanidels en attnifouten, die men zich voorstedt mee te voeren. Oolk muizliekkorpsen en zangvereeniigingen die bereid zijn den stoet door muizie'k of zang op te luisteren, gelieven zicb op te geven. De aandacht wordt erop gevestigd, dat bet aantal plaatsen in den stoet beperkt is en dat aanmel'ding dus noig niet de zekerheid geeft, dat men aan de buldiging zal deelnemen. iLaten de Zeeuwen zorgen, dat de afdeeling Zeelanid in den stoet gezien mag worden! Tot bet verstreklken van inliicbtingen zijn onderstaanide personen toereid: Jhr. Mr. A. F. C. de Casemlbroot, West- kapelle; L. G. Gelderman, Kortigene; Mr. A. J. van der Hdeven, Tholen; A. I. Leenbouts, RetranehementL. Onderddjk, Middeltourg; C. H. M. Plassohaert, St. Jansteen; Mr. F. L. S. F. Baron van Tuij'll van Seraoskerken, Domburg. BESMETTELUKE ZIEKTEN. In de week van 20 tot en met 26 Maart kwamen in de provincie Zeeland zevc-n gevallen van roodvonk voor, n.l. drie te Westdorpe (waaronder twee gevallen in een gezin), twee te Ovezande en den te Hulst en te Ter Neuzen. EXAMENS ALGEMEENE HANDELS KENNIS. De drie Nederlianidsche midldenstandslbondien brengen 'ter algemeene kennis, dat in Jund as. voor bet eerst de examiens voor bet mid- denistanidSlddipillomja algemeene handelskennis zullen worden afgenomen. De deelnemlinig aan deize examens staat open voor een ieder, on- geaicht de opletiding, welke werd gemotetn. Het afnemen der examens gesclhiedt onder recbt- streekscb toezicbt van het departement van Economiscbe Zaken. Deze examens bestaan uit bet normaal exa m/en (a), waaraan door een ieder vrdj kan worden deeligenomen, en be't specdaal exam en (b), waaraan alleen kunnen deelnemen zij, die op 1 Juli 1038 den leeftijd van 25 jaren heb ben bereAkt en op 'dien datum reed's vijf jaar in een tab van detailtoandel, amlbacht of kleine nijjverheilci werkzaam zijn. 'Het normale exa- anen bes'taat ufilt een sicbrifbE'lijk en een mOnde- knig gedeel'te, af te nemen resp. op 1 Juni en van 22 Juni a.s. af. (Het speciale examen voor oiuderen boudt bijlzonld'er relkendng met de ervaring, welke reedsi in de praotijk van het bedrijfsleven werd opgedaan en wordt alleen mondeling afge- noanen. 'Dit examien sluit onmiiddeilijk aan bij bet mlondeiing gedeelte van bet noirmaie exa- m'en en zal dus op een of meer der laatste dagen van Jiuni plaats vind'en. De examens worden bij' voldOende d'eel- neminig namens de md'didenistanldstoondien afge- nomen in de navolgemde plaatsen des lands: ILeeuwardlen, Gronlingen, Emmen, Apelddom, Ams'terdlam en Rotterdam door het Instituut voor mdiddenstandisonitlwlilkkel'ing (Kon. Ned. Mii'dldenstamdsbond) IZwolle, Enscbede, Nijmegen, Ftoermond, Tiltourg, Utrecht, Ailkmaar en 'a Grav-enhage door de oplderwijlsicentrale N.R.K.M. (Ned. R.K. MSidid'enstandstoobd. ArnbOm;, Miidldelburg, Amersfoort en Dor drecht door de Onderwijsoommis'sie van den cbriistelijken mdiddenistandsbohd. De miogelijlkb'eid' wordt verd'er overwogen, om> bet examien boivendien nog te doen af- nemien in Assen, Ter Neuzen en Eindhoven. Voor de ins'cbrijjvdhgen voor bet examien, wie'lfce tot 15 April e.k. kunnen gescbieden, is door de nriidd'enstandsibonden met m'edewer- king van het departement van Boonomisdhe Zaken een centraal seoretariaat der examens gervonmd', dat gevestigd is 2ide Van den Bosch- straat 40 t'e 's Gravenbage. Verd'ere inlicbtin- gen omitrent de examens zijn uitvoerig ver meld' op dte inisch'rijfformjuli'eren, welke gratis verkrijlgbaar zijn aan de navolgenide' adressen: Insti'tuiut voor middenstainidsontwikkeling, M'auritslkade 33b, 's Gravenhiage, Bureau On- derwijsc erutrale N.R.K.M., Mauritskadie 23, 'is Gravenbaige, Bureau Christeiijke Midden- stamdisbond', dr. Kuyperstraat 3, 's Graven hiage, Centraal secretariaat der examens Mid- denstanidisdiplomia alg. handelskennis, 2de Van den Boscbstraat 40, Is Gravenbage. Aan deze adressen zijn op scbriiftelijike aan- vrage, onder bijsluiting van 15 ct. aan post- zegels, teivens verkxijgtoaar een exemplaar van de examjeneiiscb'en en van het exametnregle- ment. OPGKAVINGEN TE EMELISSE SPOEDIG BEEINDIGD. De we rkzaaimb ed'en in de Etmedisse-weie kiunnen deze week beedmdigd warden'. De grond is dan geefffend en de heuwedacbtdige weide, waiar bet vroegere Noord-Bevelandscbe dorp gestaan beeft, is dan in bouwland herscbapen. De artoeiders zijn mi bezig, om de laatste hooigten af te graven. Maar dit werk valt niet mee, scbirijfflt de Telegraaf. Er komen n.l. zulike ziware fiunidamenten bloot, dat de arbei- ders nog groote moeilijkbeden zullen moeten overwdnnen. Er ligt dan ook momenteefl zeer veei piudn met brolkken steen van een meter in bet vderkant op het terrein. Met breek- ijizers worden de muren van bet fundament gesloopt. Het is duidelijik, dat de muren af- komstiig zijn v-an een groot officiecl gelbouw (mdsseblien wel parocbiekerk). De steen hier- van is nog vrij gaaf, zuilks in tegenstelling met an'dere plaatsen op het terreiin, waar de siteen gebroklkefld is. 'Jammer is het, dat de wei niet afgeigraven is volgens wetemsctoappelijke metbod'e. Er zou dan veel meer te zien geweest zijn, o.a. den aanleig der gebouwen en bun grootte. Maar weigens flinan'cieele redlenen kon bet werk niet met de vereisdhite zorgrvuldigpieiid Uitgevoerd Worden. De lamdiwiinning moge voor de eige- naars een cwerwiinniinig zijn, ,voor de weten- sdhap werd zij een tragedie. Deze tragedie is nog grooter geworlden' door bet vinden van den vierdien grafkelder. Direct na het blootkomen biervan is bet ZeeuiWscb Geniootschap voor Wetenscbappen ,te MSdldelburg geiwaarscbuwud. Mlaar... twee dagen later was de kelder totaal gerruineerd. Wlie dat beeft 'gedaan is onbekend. De wei is thanis voor bet publ'iek gesloten. LUXOR-THEATER. „Hoog spel". Karl Luidwig Diehl gaat in de film ,,'Hoog spel" over tot patriottiscbe ongeboorzaam- beid. Zijn regeering kan niet, zooals zij wil, en neemt maatregelen, welke Napoleon baar voorschrijft. Het boog bevel word't gegeven door de stem van- bet hart, dat voor bet Duit- door de Pruiisiscbe regeering, bet hoogerie bevel siche vaderland' klopt. 'In 1809 bestaat bet Pruisiscbe leger nog sieebts uit een goede 40.000 man en de be veien, die an Beriijn worden gegeven, zijn slechts de echo's van beveien uit Parijs. Zoo- liang Napoleon Eiuropa in zijn vaisten greep beeft, kunnen de vele patriot'ten, die geinspi- reerd znllen worden door de namen Gneise- nau, Scbamborsit, Hausewitz e.a., niets anders doen dan afwachten. RHEUMATISOHE PIJNEN IN BEENEN EN GEWRICHTFN TOTAAL VEKDWENEN. Hier is een korte, maar krachtdge getuige- nis van de wonderibaarlijke werking van Kriui=i:ben Salts: ,(,Ondergeteekenlcie betuigt bderbij zijn op- rechiten d'anik voior de geneeslkracbt van Krus'Cben Salts tt'gen rbeumatiscbe pijnen in been en en gewricbten, welke na bet gebruik van een half jaar Kruscben totaal zijn ver- dwenen." J. B. te O. iWiat zou bet U waard zijn, wanneer U dit over eenigen tijd eveneens zoudt kunnen ge- tulgen. En toch is het zoo eenvoudig: iederen morgen een tbeelepel Kruscben Sal'tis in Uw eeriste kop thee of koffie. Alle scb'adelijke af- val'stoffen, diie zi'Ch anders kiunnen opboopen en die in dte meeste gevallten de oonzaak van Ulw rbeumatiiscbe pijnen zijn, worden dan geregel'd verwijdeiM'. Kruscben Salts is ver- krijgtoaar bij, apotbekers1 en erkenldie droigisten a /0,40, 0,75 en 1,60 per fl'aoon. Let op, dat op bet etiket op de flaseh, zooiwel als op de Ibiuitenverpalkkling de naam Rowntree Handels Mij., A'dtem" vo'orkomt. Aldiv'. Zoo wacbt ook, als verbitterd patriot, rit- meester Karl Ludwig Diebl in een kleine gar- n'izoensplaats. Hij is bereid te geboorzamen aan het hoogere bevel. IHet is niet de eerste maal, dat een Duit- scbe film over den tegenwoordiigen tijd spreekt in een gelijkenis, tftitleend aan de bistorie. Dit geval dat vender over 'een Bngelschen koeriec, een Fransehe spiionne en den genoemden rit- meester handelt, die boiven het geboorzamen aan zijn superieuren een hoogeren piicbt stedt, en alles in bet werk stilt om den Engelscb- man te foevrijden, welke in een valstriik van de ispionne i.f geraakt. Natuuirldjk zegeviert de ri'tmeester, de Engelsckman iblijlft ibeboiuden, de Franscbe spionne kan rustig sterven, na- dat zij zi'Ch tegenover baar tegemstander heeft kunnen recbtvaardigen,,Wiij! beiden streden voor ons ei'gen land", maar baar Dui'tscbe helper bengelt minder preittig en minder eer- vol aan een tak. (Er is veel hoefgetrappei, geratel van wie- len, geknetter van scboten, en er is ook uit- stekend' ispel in deze film, waarin zoo gebor- duund wordt op het tbema: ,,'Der Gott, der Eisen wacbsen liesiz IDer woil'te keine Knecbte..."' lOok is er veei spanning en veel knappe milieuiscbildering, want regisseur Gerhard Lamprecbt is, boewel te weinlig kunstenaar, een geroutineerid vakman, die er beh'agen in scbept de details uitbundig te verzorgen, aan welke voorliefde weer bet tempo echter nu en dan wordt opgeofferd. iLil Dagover is in de rol van spionne zelfs beter dan men baar ooit beeft gezien. Karl Ludiwdg Diebl, met zajn emstlige en peinaende treklken, is de aangewezen vertolker voor de rol van patriottisohen ritmoester. Ook de kleinere rolbezettiing met om. den angstigen tourgemeester, den oppasser en den gebaten Fransdh-gezinden advocaat in dit provincie- stadje is goed. „Wordt nooit verliefd". Anny Ondra is natuuirlijk 'grappig, zij neemt het in ziulke 'Tollen tegen ied'ere Ame- rikaanscbe artiste op en gaat al's wtinnares over de einidlstreep. Het is een genoegelijike bistorie van 'liefde en advoicatuur. Het is Lamac wel toever- trouiwld zul'k een film te maken. Hij doet het met plezier en vaart en. voor de rest zorgt Anny Ondra voor een amusante boofdrol in een ensemlble, dat de ikunst verstaat in bet toeproetfldei genre een vlot gespeelde en genoe- gelijke film te draaien, waaraan de bewonde- raars van Anny Ondra bun hart kunnen op- haien. Uitvoering „Folyphonia". Woensdag gaf onze plaatselijke rnandoline- vereeniging haar jaarlijksche uitvoering. Vooi een ruim bezette zaal wat voor uitvoerenden en publiek altijd prettig aandoet, werd het programma vlot afgewerkt. Ieder nummer op zichzelf oogstte een dankbaar applaus. Vooral de ,,negersongs", die ons door de entourage der decors geheel in 't milieu der oeiwouden verplaatste is de vermeiding waard, benevens het optreden van den heer A. Kaan, met zijn liedjes Jbij de Luit". Het tooneelstukje „Eb en Vloed" auteur den heer Uyt den Bogaard, deed bij 't vallen van 't scherm een dankbaar 'applaus opklinken. Een avond, waarop alien met genoegen terug kunnen zien. Een bewijs, dat het iSluiskilsche publiek zijn vereenigingsleven in eere houdt, waarbij het dubbel jammer moet genoemd worden, dat pas kort geleden ons plaatselijke zang werd op- geheven. Dinsdagavond werd alhier op initiatief der Winkeliersvereeniging ,,Ter Neuzen Klimop" in de zaal van het hotel ,,'s Land's Welvaren" eene vergadering gehouden, waarin de heer G. Rhee, ddrecteur van het Amsterdamsche kantoor der Nederlandsche Middenstandsbank, een voordracht hield over het credietwezen in het algemeen en het regeerings-crisiscrediet in het bijzon'der. Er bestond daarvoor groote belangstelling, ook uit omliggende plaatsen. Zooals de voorzitter, de heer A. van den Bruele in zijn qpeningswoord te kennen gaf, heeft een onderhoud met den ddrecteur van de Ned. Middenstandsbank te Ter Neuzen tot het houden dezer vergadering geleid. Van de zijde der bank werd verwondering uitgespro- ken, dat uit deze stad en omgeving zoo weinig aanvragen om een regeerings-crisiscrediet de bank bereiken. Men vermoedt, dat ditte wijten is aan onvoldoende bekendheid met de daarvoor bestaande gelegenheid. De gelegen- heid wordt nu aangegrepen, om daaraan meer bekendheid te geven, en al zou het nu zijn, dat slechts 2 of 3 middenstanders die in moei- lijkheden verkeeren, door deze vergadering weer in het goede spoor konden worden gehol- pen, dan zou het bestuur zijn initiatief voor deze vergadering daarmede al beloond achten. De heer Rhee begon met een uiteenzetting van het ibegrip crediet. Crediet en het bank- wezen zijn geen uitvindingen van de laatste eeuwen. Aan de hand der geschiedenis toonde hij aan, dat deze in China reeds 2000 voor Christus hebben bestaan, en ook uit de om- standigheid, dat de Chineezen toen reeds geld als ruilmiddel bezigden bewijst, dat zij op hoogen trap van ibeschaving moeten hebben gestaan. Ook in Pompei vindt men het bewijs van het bestaan eener bank en kluis voor het op- bergen van waarden tijdens den bloeitijd dier stad. Omtrent het crediet als zoodanig, stelde hij in het licht, dat men dat moet beschouwen als tij'delijk ten gebruike ontvangen geld. Bij den opzet eener zaak, dient men er zich dus wel voor te hoeden, dat men zijn zaak voor het geheel niet met banfccrediet kan drijven, aangezien dat ten alien tijde opzegbaar is en, wil men niet in moeilijkheden komen, dus moet kunnen worden geliquideerd. Voor de vaste goederen en inventaris moet men dus zoo men het zelf niet bezit, de beschikking hebben over geld dat op langen termijn, b.v. in den vorm eener hypotheek, is verstrekt. De crisisomstandigheden die eeni'ge jaren geleden intraden, waren oorzaak, dat de ban- ken aan de toen voorkomemde credietbeboeften wegens de abnormale ofnStandigheden niet konden voldoen. Door de middenstandsbonden is toen bij de regeering aangedrongen op steun, in den vorm van credietverleening. Er werd geen steun gevraagd, doch crediet, dat ook moet worden terugbetaald. Dit in tegen stelling met de verschillende bedrijven, o.m. die der landbouwers, welke a fond perdu steun ontvangen. De middenstandsbonden be'grepen echter wel, dat zij op een dergelijken steun niet'behoefden te rekenen. Spreker gelooft echter niet, dat, indien men thans nog imoest beginnen met steun aan den land- en de tuin- bouw, die ook niet meer op dezelfde wijze zou worden verleend. Zoo werd 'dan in Juli 1934 het wetsontwerp bekrachtigd, waarbij de Ned. Mididenstands- •bank als bemiddelings-instituut voor het ver- leenen van regeeringscredieten werd aange wezen. Op grond van de bepalingen dier wet kunnen voor het ontvangen van zoo'n crediet slechts in aanmerking komen middenstands- zaken en bedrijven welke uitsluiten'd door de crisis-omstandigheden in liquiditeitsmoeilijk- heden zijn geraakt, doch overigens volwaar- dig zijn. Aanvankelijk was ook bepaald, dat zij moesten bestaan sinds 1930, doch in dat opzicht is er verruiming gekomen, daar nu slechts nog geeischt wordt dat een zaak drie jaar moet hebben bestaan. Deze credietverleening heeft reeds aan felle critiek iblootgestaan, nadat in de eerste tijden een grooten stroom aanvragers op de bank was afgekomen en de grootste massa moest worden afgewezen. Die critiek werd gericbt tot de bank, doch men vergete niet, dat deze de voorwaarden niet heeft vastgesteld. Dit deed de regeering en de bank heeft niets anders te doen dan de haar gestelde instruc- ties uit te voeren. Wel kan hij verklaren, dat die voorwaarden onder den invloed der bank iets soepeler geworden zijn, dan aanvankelijk in het voornemen der regeering lag. En de regeering stelt de garantie voor de credieten, aanvankelijk gesteld op 2 millioen, later ver- hoogd tot 3 y2 millioen. Voor cre'diet kunnen dus slechts in aanmer king komen middenstandszaken en -bedrijven, die door de „crisis"-omstandigheden in moei lijkheden zijn geraakt. En dan zou het wel aardig zijn, eens op te sommen wat al niet als ,,crisis"-omstandigheden naar voren wordt gebracht. B.v. onoordeelkundige aankoopen, verkeerdgeloopen speculaties, gevolgen van te hooge prive-uitgaven, ziekte, operaties, alles wordt er met 'de haren bijgesleept. Wanneer de bank het daaromtrent met de aanvragers niet eens is, worden deze boos en oefenen critiek, terwijl toch niet de bank, doch de omstandigheden de schuld zijn. De bank bouwt haar oordeel op, uit een onderzoek van feiten en cijfermateriaal, zooals zij dat ook van hare clienteele gewoon is te doen. Uit de boekhouding moet blijken in welke positie het bedrijf ver'keert. Zonder een boekhouding is dat niet mogelijk en kan ook niet tot het verleenen van crediet worden overgegaan. De bank moet de overtuiging hebben, dat geen goed geld naar kwaad geld wordt gegooid. Maar zij is ten voile over- tuigd van het ibelang, om een bedrijf dat door tijdelij'ke hulp zijn voortlbestaan kan verzeke- ren, voor den mid'c'enstand te redden en te behouden. Uit de uiteenzettingen van spreker bleek, dat de bank ten opzichte van de aanvragers om een regeeringscrediet niet alleen crediet verleend, maar ook in tal van gevallen sanee- rend werd verricht. En niet zoo zuinig ook. Hij noemde daarbij cijfers, waarvan het auditorium izal geduizeld hebben. En het is in zooverre wel jammer, dat de spreker zich niet bepaal'de tot gevallen die meer in het kader van het platteland zouden vallen. Hij noemde een geval dat het gelukt was met de crediteuren van iemand die f 120.000' schuld had een accoord te treffen dit af te toetalen met f 6000. Met een daarbij' toegepaste reor- ganisatie van de zaak en nog een crediet van f 4000 kon de toelanghebtoende weer voort- gaan. Voorts werden genoemdi zaken met meerdere directeuren, die een te hooge jaar- wedde hadden gabeurd, waardoor hun taedrijfs- kapitaal was ingeteerd. Ook daarin moest worden ingegrepen en directeuren weer tot reiziger gedegradeerd. Dat men in de hoofdistad des lands met andere cijfers werkt dan hier toleek b.v. uit de mededeeling, dat men er dan geen bezwaar in ziet om f 140.000 te laten venbouwen aan een ,,huur"-huis, mits men er maar enkele jaren huur aan heeft. Zulke ondernemingen zal men hier toch zeer speculatief beschouwen. Dan mag er niet veel gelbeuren of het loopt mis. iSpreker stipte een en ander aan, om een inzicht te geven van de moeilijkheden waar- mede men te worstelen heeft. Uit alles blijkt, dat, alvorens wordt overgegaan tot het ver leenen van een crediet, de zaak ,,gezond" moet worden gemaakt. Dat hangt niet samen met kapitaallbezit, want het is voorgekomen, dat aan ieman'di met kapitaal een crediet werd geweigerd, terwijl een ander met negatief- kapitaal het kreeg. Wanneer een crediet wordt verleend, is het niet de bedoeling dat dit wordt bestemd voor aflossing van familiegelden, vaste schulden of loopende bankcredieten. Voor deze moet dan tijdens 'den loop van het crisiscrediet, dat op ten hoogste 5 jaar moet worden afgelost, uit- stel worden verleend. Om een bedrijf „volwaardig" aan te zien, moet de rentabiliteit worden toezien. Dan moet worden aangetoond, dat de winst voldoende is om de onkosten, inclusief de privte-uitgaven te bestrijden en een voldoende overschot te laten om de aflossingen op het crisiscrediet te kunnen opbrengen. In het algemeen kan dus gezegd worden, dat voor een crisiscrediet in aanmerking komen die zaken, waarvan de eigenaar in staat is gebleken de eindjes aan elkaar te knoopen of zaken welke door een reorganisatieplan kunnen aantoonen, dat zij zich bij het verlaagdie niveau hebben aange- ipast en binnen afzienbaren tijd weder met ibeide beenen op den grond zullen staan. Spreker gaf de verzekering, dat, al is in de wet een 'bepaling opgenomen, dat voor de crisiscredieten zooveel mogelijk dekkin'g moet worden geefourneerd, nog nimmer een aan- vraag om crisiscrediet wegens gebrek aan 'diekking werd afgewezen, indien het desbe- treffende geval overigens voldeed aan de ge stelde voorwaarden. Overigens heeft de ervaring aangetoond, dat een aantal aanvragen zijn ingekomen van menschen die ook zonder de crisis in moeilijk heden zouden gekomen zijn. Personen die zonder of nagenoeg zonder kapitaal hun zaak begonnen zijn, en waarvan de eigenaar nog vreemd staat tegenover d'e elementaire begrip- pen van vak- en koopmanschap. Bezien van uit het oogpunt van den bona fiden midden- stand' is het niet anders dan toe te juichen, dat de hier gesignaleerde bedrijven crediethulp wordt geweigerd. Ben andere groep is die de tering niet naar de nering zet. Een derde groep kon niet worden geholpen omdat hunne geldschieters niet bereid waren een verklaring te teekenen, dat zij hun geld niet zouden opvragen zoolang een crisiscrediet niet was afgelost. Een vierde categorie moest worden afge wezen omdat gemis aan boekhouding geen inzicht van hun zaak veroorloofde, en ook- andere gegevens ontbraken om de rentabili teit aan te toonen. Dit laatste, het gemis eener goede boek houding is voor den middenstand1 een alge meen euvel. Zeer vele menschen kennen zelf den toestand van hun zaak niet hetgeen toch een eerste vereischte zou zijn, om te weten wat zij daaraan voor zichzelf of voor uitbrei- ding van hun zaak kunnen onttrekken. Spreker stipte verder aan, hoe de midden stand zelf tot opheffing van zijn stand kan meewerken. Zoo is van wege de R. K. organi- satie te Amsterdam een Commissie van Bij- stand ingestel'd, die meehelpt aan het reorga- nisatiewerk. Zoo haalde hij aan het geval van een kapper, die een te duur perceel gebruikte, De Commissie huurde voor hem een goed- kooper pand, toonde toen den man aan dat hij zelf aan het werk moest, in plaats van den geheelen dag als opzichter rond te loopen, en op die wijze ontstond voor den man weer de kans OP een rendabel bedrijf. Overigens toon'die hij in den breede aan, dat de middenstanders zich, ook in ander opzicht in hunne moeilijke omstandigheden zelf kun nen helpen, ook buiten de kwestie van crediet verleening. Veelvuld'i'g wordt geklaagd ovei verschillende omstandigheden die den particu- lieren middenstancler drukken, b.v. door de concurrentie van wege de warenhuizen en filiaallbedrijven. De middenstand zelf kan zich daartegen verdedigen. Maar dan moeten zij het roer omwerpen en niet individueel ieder op zijn e'igen beenen willen blijven staan. Tegen filiaalbedrijven hebben een aantal winkeliers in Amsterdam zich verdedigd 'door te samen door ongeveer gelijke etalages en opschriften den indruk te vestigen, dat zij een filiaalbedrijf vormen. Het publiek, dat aan artikelen van een beipaald merk gewoon is, kijkt naar de winkels waar hij die koopen kan, doch let minder op den naam van den leverancier. Dit is natuurlij.k een omstandigheid 'die in kleine plaatsen anders weiken zou. Doch tegenover de grootbedrijven kunnen de middenstanders zich wapenen door zich te vereenigen en ge- zamenlijk aan te koopen. De middenstanders moeten het denkbeeld loslaten, dat zij elkaars concurrenten zijn, zij moeten zich beschouwen als collega's en elkaar vertrouwen schenken, om vereenigdi op te trekken tegen de vijanden die hen belagen. Wanneer ziji gezamenlijk aankoopen, zullen zij met vrucht tegen de grootbedrijven op kunnen. Spreker haalt daarvoor het voonbeeld aan van een door den R. K. middenstand ingerichte groote inkoop- vereeniging. De winkeliers moeten zich daar bij niet alleen aansluiten, doch zij moeten er dan ook hun aankoopen doen. Zoo'n goed geleide aankoopvereeniging is een krachtig wapen in de hand van den midid'enstand. Na de inleidin'g van den spreker werd een pauze gehouden, waarna de gelegenheid tot het steilen van vragen werd gegeven. Enkele aanwezigen maakten daarvan gebruik en war den door den spreker beantwoord. 'Daarna siprak de voorzitter een woord van dank tot dien spreker voor zijn heldere uiteen zetting en sprak de hoop uit, dat deze avond vruchtbaar zal geweest zijn voar de belangen van den middenstand. OOSTBURGSCHE BARKER VAN MEINEED VRIJ GESPROKEN. In een ciiviel proces om een .motorrijlwiel voor dten kantonrechter te Oosttoumg zou de 26j'ari'ge bakker J. C. E. G. .onder eede een valsiclbe verklariiing hetoben afgeleigd. Hij had n.'l'. verkilaaridi, d'at hdj nooit eenig gebrek aan dat motorrijwiel had geoons'tateerd'. Dit was in strijdi met de waarheid1, doar ,G. vroeger, toen hij eigenaar van het nfotorrijiwi-el was, eerns door het frame was gezakt. In d'e medneedls-proceidure, weJke voor de MUddeltourgsche reclhtbank voligide, voerde G. als verd'ediiginig aan, dat hij, toen hij de ver- kilaninig onder eedle atflegde, het geheele voor- vai van de frame-toreuk vergeten was. Zijn verklaring was dus iwel vaJsidh., doch d'e opzet omtterak. (Nietteimin veroordeelde de MMdelburgisiche rechtbank hem tot een gevangenisstraf van zes maanidten, van welk vormis de procuneur- generaal bij:' het Haagsehe gereohtshof in hoo- ger toeroiep bevestiginig vroeg, Het hotf, Woens dag arrest wijlzenid, verklaandte evenwel het aan G. ten laste gelegde niet bewezen en sprak heim vrij. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. IVOROL Ingez. Med.) DE INTERLANDWEDSTRIJD BELGIiS—NEDERLAND. Daar Zondag a.s. de wedstrijd plaats heeft tuisschen de elftailen van Belgie en Nederland, staat de geheele competitie van den K.N.V.B. voor deze week stall, want het mag bekend' verond'erstel'd' woriden, dat geen enkele andere wedstrijd zooveel belanigstelling trekt dan jiuiist die van de vertegenwooriddgehde elftai len van Belgie en Ne'derlanid1. 'Door den Bel- gischen Voetbalbond waren aan den K.N.V.B. verstrekt 18.000 toegangsikaarten en deze waren reed's spoeddg na de verkrijgtoaarstel- ling schoon uitverkocht. Reken daartoiji, dat nog wel eendge duizenid'en Nederlanidteiis in het bezit zullen zijn van z.g. Belgische kaar- ten of OP bet allerlaatste ooigenlblik te Ant- werpen zullen trachten in het bezit te komen van een plaatsbewije, want de straatihanjdtel is daar nog steeds levemdiig en vaak heftig, dan mag mien de aanwezige Nederlandeirs bij deze his'torische ontmoeting veilig op 20.000 steilen! Door de Naderlahdsche spoorwegen zijn dan ook 14 a 15 extra treinen moeten ingeias'cht wo'rd'en om dten stroiom van reizd- gers te venwerken. Antwerpen kan er dus wel op rekenen, dat het verkeersjprbbleem in het centrum van d'e stad veel zorgen zal foaren. Tei hopen is nu maar, dat de directde van het Antiwerpseh staddon, gezien den jan- iboel die er voriig jaar op het terrein was, dbor- dat men honderd'en en homiderden kaarten meer had verkocht idan de plaatsruimte toe- liet, zoodat het voorterrein werstroomid' werd met als gevoig dat een officdeele zittrihune noodgedwongen veraniderd world' in een staan- tribun-e, voor d'ewelke men den hoogen entrtee- prijs niet had geofferd, tegen dit euivel' zal helblben gewaakt en een ieder den wedistrijid zal kunnen volgen op de wijze waairvoor zijn toe- ganigstoewijs reteht geeft. (Na de groote nederlaag door het Belgisch elftal te Rotterdam geleden, venwacht men, zoowel in Nederland als in Belgie, wederom een overwinning van de Oranjeploeg, doch zij zal in elk geval wed van bescheidener om- vang zijn, daar de Belgen op vaderlandschen boidtem altijld een vuirdger spel ontiwiikkeien dan bij hun uitwedstrijdten. Bovenidien zou het niet voor dte eerste maal zijn, dat plots het Bei- sch team voor een ongekendie verrassing zorgde en over het veel gesmade elftal na af- loop met veel bravour die loftrompet wordt gestoken. Vodr den aanvang de felste critiek, doch daarna had men wel met vol vertrouiwen dezen wedlstrijd tegemoet gezien! De heer Hollander zal voor d'e AVRO weer zijn zoo Ibemind ooggetiuiige-versdag geven voor degenen die den wedstrijd niet kiunnen aanscihouwen, doch ziji, die dit wel kunnen dioen, maken wij opmerkzaam op den v66r- wedlS'trijd, waarlbij de jeuigdelftallen van taeide landen ellkaar ontimoeten, waarin opgenxxmen zijn jonge opkomende voettoalivirtuosen, waar onder er velen zulien zijn die eerlang de oramjetrui of de roode truii met den Belgischen leeuw zullen mogen aantrekken. BAKHUIJS' VOETBALLOOPBAAN TEN EIN DE? Naar de Liimlb. Koenier meld't heeft de oud- midvoor van het Nederlandsch elftal, Bak- IhiuijS', zijn contract met de Fransdhe profblub Metz vehbrolken. Een en ander zonder goed- vinidlen van deze vereeniging. Hiji is naar ons Hand- teruggekeerd' en heeft zich in verbinding gesteld met dte v.v. Venlo en zich daar als trainer aangelboden, waarlbij hij toezegd'e voor- goed' in Venio te zullen bldj|ven wonen. IV.V.V. heeft dit aanbod echter van de hand gewezen. Nu Bakhuijs zijh contract met Metz heeft verlbroken en Venlo zijn diensten heeft afge wezen, zal aan deze voettoallooplbaan misisclhien een einlde komen, want naar Frankrijk kan hij naet terulgkeeren, aangezien er op contract- breiulk gevangenisstraf st^iat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2