ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN "AKKERTJE DE BOEREN-BARON ROL doet ze verdwijnen! No. 9739 VRIJDAG 25 MAART 1938 78e Jaargang Binnenland Feuilleton RVetwormpjes EERSTE BLAD HJI. kantoorhouders VERHOOGING VAN MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN GEVRAAGD. DE TOESTAND VAN BARON ROeLL. Neem dadelijk als de Griep U grijpt! 1 of 2 "Akkerljes", direel genomen, sluiten dien aanval. Die nare hoofd- pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. wa-sfztxr-cmosBSBtt&szi't ^sr- ^ssrwaarrr*^ ■wtatHe*** aw^nt^iw» .usijf-jwwp NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen rr. per post f 1,55 per 3 maanden Big vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitlbetaling. UitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KEEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitlbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. I)IT BLAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE ABONNfi'S VAN HET GE1LLUSTREERD ZONDAGSBLAD die bet blad per post ontvangen, worden ver- zoebt, hun abonnementsgeld vo6r 1 April a.s. in te zenden, daar er anders over beschikt wordt met verhooging van 15 cent. DE UTTGEEFSTER worden verzocht het abonnementsgeld over het le kwartaal 1938 van de Ter Neuzensche Oourant v6or 1 April a.s. in te zenden. Wij vestigen er de aandacht van onze abonnAs op, dat wij brj terug-ontvangst van eene onbetaalde kwitantie, onmiddellijk de toezending van het blad zullen staken. DE UTTGEEFSTER. ONZE ABONNE'S IN HET BDrrEM+VND worden dringend verzocht, het verschuldigde abonnementsgeld vodr 15 April a.s. in te zenden. Albonnementen voor het buitenland worden sleehts aangenoonen bij vooruitbetaling. DE UTTGEEFSTER. HET REGEERINGSJUBILEUM VAN DE KONINGIN. Ter voonberei'ddng van het nationale huide- betoon aan de K-ondngin bij haar 40-jarig rejgeertngsjufoi-leum heeft zich gevormd het Nationaal jutoheumoomi-td 1938, waarvan voonzitter is Mr. L. J. A. Trip en secretaris de heer C. G. Vattier Kraane Voorts hebben in dit com'itd de volgende person-en daartoe aangeiwezen door de com- mdssaris-sen der Konmgin -zitting genomen als vertegenwoordigers ivan de pnovincies, weffike adhter hun namen genoemd worden: Jhr. M. A. F. O. van Sasse van IJsselt (Noord- Braibant), Mr J A. G. baron de Vos van Steeniwij'k (GeldJrLandMr. G. van Baren Zuid-HjollandMr. S. H. Vening Meinesz (Noo-rd-Holland)Mr. Dr. R W graaf van Linden (Zeelandj, Mr. H. Waller (Utrecht), Jhr. Mr. J. M, van Beyma (Friesland),, Mr. I. A. van Royen (Overijssel), Mr. E. J Tho- massen a Thuessink van der Hoop van Sloeh- teren (Groningen), Mr J. Bolthenius Lohman (Drentbe), Jhr. Mr. G. A. H. Michiels van Kessendich (Limlburg) IHet heeft de Koningin behaagd haar goed- keuring te hechten aan het voomemen om H. M. op Dins-dag' 6 September 1938 op den Dam te Amsterdam een nationaal huldebetoon te brengen Het c-omite zal in de eerste helft van Mei bjjeenkamen ter vaststelling van het pro- gramma voor het nationale huldebetoon, waama nadere micdedeelimgen kunnen worden geldaan. NEDERLAND EN DUITSOHLAND (De correspondent der N R. Crt. te Berlijn meldt: De Deutsche AUgemeine Zeitung komt terug op de r a-dioverklarrng van minister OofLqn en schrrjft o.m.Blijhbaar is men in Nederland sterik onder den indruk geraakt van de geblelken paraatheid van de Duitsche ■weermacht en in het bij-zonder van de gemo- toriseerde troepen. Zorgen van deze soort verraden een naar het ons voorkomt geheel misplaatst wantrouiwen. Bij de debatten, welke onlangs in de Tweede Kamer zijn ge- voerd, is er terecht aan herinnerd, dat de Duitsche rijksregeerin-g zich bij herhaling be- reid heeft verklaard,, met Nederland een niet- 33) Vervolg. Wlat had Wlill-eim Beck gedaan Ajdemlocs zocht Roger verder tusschen de tortevtn en vionid er een,, dien hij het eerst had »«oeten lezen. Deze luiidde: ,,Beste Roger. Het spjj.t mij, dat ik u moet lastig vallen. Uiw jonge neef Willem, die al jaren mirjn rentm-eester is, heeft zonder ken- mlsgeving het land verlaten. Ik vreesde, dat er voor dit overhaast vertrek onaangename -redenen war en. Toen ik daarom de afrekeningen dioorzag, imerkte ik al spoeddg grooke tekorten. Om- dat onze families al zooveel jaren bevriend Eijn geweest, zou ik het buitengewoon on- aangenaam viindem, als Ik d'e oorzaak moest tziin, dat er een smet kwam op den naam (Beck. Toch lijld ik door tJoedoen van uw -neef helanigrijke verliezen. Zou het u schik- fcen, zoo spoedig mogelijk een toezoek af te Jegigen bij mijn rechtskunldig advdsteur, opdat ■wij tot een vergelijk kunnen komen Op zijn iddscretie kunt u rekenen." Met starende oogen en bevende handen zat Roger deizen brief te lezen en zocht toen ver der naar een duidelijker s-chrijven, waarin de nrisslag met name zou genoemd worden. Even later vtond hij een brief, waarschijnlijk na het omderhoud met den aldlvocaat geschreven. Zijn oude naajmigenoot schreef: ;,,Wjaarde Heer Hariwiood. Ik heto mijn neef en erflgenaam, Roger Beck, die schandelijke Baak med-eged'eeld en wij zijn overeengeko- knen, uiw voorsltel, hetfwelk wij d'anken aan uw goedheid, te aoctepteeren. aanvaflspact te sluiten en de onaantastbaar- heid van Nederland op d-ezelfde wijize te waar- Iborgen aLs die van Belgie. De regeeriing in Den Haag heeft daar echter geen belangstel- ling voor getoond. Het Duitsche Rijk wenseht ook thans, nadat het grooter geworden is, van Nederland niets anders dan vertrouwen, een ruil van goederen en voortzettinig van de oude vriendschap. De drie centrals landbouworganisaties heb- ben een telegram gericht aan den Minister van Economis'che Zaken, waarin zij, in ver- band met die voortdurende daling van de prrj- zen der voedergranen op de Gromnger beurs, dringend verzoeken, door verhooging van de monopoiieheffinig op den inrvoer van buiten- landsche voedergranen de prijizen van rogge, gerst en haver op loonend peil te brengen. GEEN PROOES-VEERAAL VOOR LOSGETRILDE A CHTERLIOHTJES Hoezeer ook de autoriteiten doordrongen zijn van de moeilijikheden^ die de rijwielachter- lichten opieveren, blijlkt wel uit het feit, dat de hoofdoommiissaris van politie t-e Amster dam zijn personeel dezer dagen heeft opge- dragen nauwlettend toe te zien, dat de fietsen voorzien zijn van achterlichten, doch de men- schen alleen te waarsehuwen, indien het ach- terlicht is losgetrild. Wanneer de geheele con- structie van het achterlicht in orde is, doch het lampje is losgetrild, behoeft geen proces- verbaa.1 te worden opgemaakt. IDe toestand van den Oommlssaris van de Koningin in Noord-Holland, Mr. Dr. A. Baron Roeltt, die in vertband met het hem op 1 Maart j.l. overkomen verkeersongeval, dat hem, een kniefractuur heeft veroorzaakt, in de Maria- stichting te Ham-lem werd verpleegd, geeft geen red-en tot bezorgdheid. Naar het zich laat aanizien zal -de Commissaris over eenige weken zijn wer'kzaamheden weer kunnen ver- richten. BEGROOTING VAN ECONOIVUSCHE ZAKEN. De regeering stree^ft naar herstel van de rendabiliteit der productie. Aan de memorie van antiwoord £ian de Eer ste Kamer (betreffende de begrootlimg van Eco- nomische Zaken, wordt het volgende ontleend: De meening van ettelij-ke led-en, dat op het oogenblik op eoonomisch gebied' door de Re geering zou worden gevolgd een politick van lij-delij'kheid, kan de minister in geenen deele onderschrijven. Het felt, dat de Regeering zich bij het 'bestrijiden van de werkloosheid niet heeft gelbaseerd op het in het voorloopig verslag genoem-de ,,Plan van den Arbeid'', wettigt niet het verwijt van lijd-elijkheid. Zoo- als bekend, zijn de bezwaren van de Regee ring tegen dit plain niet slechts gelegen in het feit, dat de uitivoering er van de draag- kra-cht van ons .voilk z-ou te boven gaan en dientengevolge ongetwijfeld gezien op eenigszins lamgeren termijn het gevaar in zich sluit, dat de werkloosheid zou worden vergroot, doch tevens in het felit, dat de in het plan aambevolen middelen zich niet keeren tegen de oorzaken van de werkloosheid. 'In de eerste pl-aats moet naar de stelli'ge huidonzuiverheden en puistjes Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (I'igez. xvieu.; Wij zullen onmidide'llijk de tekorten aan- izuiveren. Ik ,kan jiuist een deel van mijn lan- d-erijen voordeelig van de hand doen en dat istelt miji in staat, met dmstemmiinig van mijn opvolger en erflgenaam, het ontbrekende, ontstaan door de cheque-vervalselling, dade- iijk te njstitueeren." De v-ervalschte cheque. Dat was het dius. Sir Roger nioemde de din- gen bij den naam. Dan girng d-e brief verder: „Als u mij het ibedrag wilt nioemen van ide kleinere tekorten, zal ik u dat -ui-t de hand Ibetalen. Ik wil u bij deze verzeke- ren, dat noch mijn neef, noch ikzelf, zullen rusten voordat de naam gezuiverd is, voor laoover dat met restdtueeren tmogelij-k is. Wij danken u foeiden zeer voor uw edelimoedig- heid, delze zaak niet ruchtbaar te willen maken. Ik wensch nooit meer van Willem Beck te hooren. Ik heb hem den rug toe- gekeerd en zijn naam geschrapt." Roger zat als versteenid. Zijn grootvader had igelijk gehad, hem -niet meer te willen zien, maar waarom moest zijn naam uitge- wisicht? De schande kon toch nooit wegge- vaagd1 worden. De woorden, die mrjnheer de la Riva den voriigen dag gesprokien had, kwa- mien hem ihelder voor den geest: „Je kiunt Rita niets anders aan'biedem, dan je eervollen naam. Waarom blijf je er dan op staan, dat op dien naam een smet blijft rusten?" -Natuurlijik moest hij het hem vertelien. Zou Rita op hem neenzien... zou haar vader zijn toestemmintg intrekken IHij sliep dien nacht weinig en 's morgens, voordat ieananid op was, had hjj al de boeken en bescheiden uit het kastj-e in de laden van zijn bureau weggesloten. -De drukte en het Lawaai hinder den hem. Tot nu toe had Roger nooit geweten, dat hij zeniuwen had, nu schro-k hij van ieder geluid'. Toch protoeerde hij zich- zelf gerust te stelien. Rita hield toch van hem. Zij troiuiwde hem toch niet am zijn naam. Zij zou thaa-r handje wel in de zijne leggen en zeggen, dat het niets gaf. overtiuiging van den minister worden getracht het euvel der werkloosheid te bestrijden, door het opwekken van de regeneratieve krachten waarover ons bedrijfsleven zelf beschikt. Op dit gebied zijn thans alle krachten inge- zet; de overheid -treedt op velerlei gebied sti- muleerend, een enkele maal zelfs initieerend op. Uiteindelijk zal echter m-oeten worden ver- trouwd op de eigen kracht van het bedrijfs leven, om, zij het dati met medewerkdng in velerlei vorni van de overheid, het arbeids- overschot weer op te nemen. Herstel van rendabiliteit der productie. Het eerste punt waarbij de overheid zal moeten helpen, is de pogling tot herstel van de rendabiliteit van de productie, hetgeen mo- gelijlk is door be'invloedlng zoowel van de kos- ten der productie als van -haar opbrengst. Dat de beheerschimg van de kosten van levens- onderhoud daarbij van groot belang is, is ook de meening van den minister. IVtoor zoover een v-erlaging van deze kosten niet valt te bereilken, moet thans hoofdzakeliJK doea zijn een strjging te voorkomen. Zonder dat dit behoeft te gaan ten k-oste van den levensst'andiaard van den boeremstand is een der middelen daartoe gelegen in het wij-zigen der crisisheffingen en accijnzen. Dit middel is herheualde-lijik met succes toegepast. Toepassing buitengewone bevoegdheden. Een vehbetering van de rendabiliteit, welke uitgaat van de beinvloeding van de opbreng- sten der productie, wordt verwezenlijkt en in deze richting wil de minister met kracht doorgaan door de hant-eertng der bevoegd heden, welke hem zijn gegeven dbor de Crisis- iruvoerwet, de Tariefmachtigingswet, de wet op de ondememingsovereenkomsten en de Vestigingswet-kleinbedrijf. Ontvvikkeling export. Een punt van groote beteekenis voor de ontwikkelinig van ons bedrijfsleven en dus voor de werMoosheidsbestTijding blijft steeds gelegen in de verdere ontwikkelimg van onzen export. Het streven van de Regeering is er dan ook bij voortduring op gericht op dit gebied resultaten te werwezenlijiken. iHet stemt tot voldoening, dat de wending in de conjunctuur in de tweede helft van 1937 tot dusver in Nederland van minder ernstigen aard is geweest dan in verscheidene andere landen. De minister ibehoeft hlier slechts te wij'zen op het verloop van onzen uitvoer, welke het sedert de oplevimg bereikte relatief -hooge peil heeft kunnen h-andhaven. Ordening in het bedrijfsleven. Dat de ondememers nagenoeg nooit tot het nemen van initiatief terzake van ordening in him bedrijfstak zouden overgaan, is een stel- ling, dlie naar het oordeel van den minister door de feiten zelf wordt gelogenstraft. Het aantal gevallen, waarin een s-amenwerking tusschen de bddrijfsgenooten tot stand is ge- komen, is groot. En de Regeering biedt daarbij zeer vaak de behulpzame hand. Adviezen op economisch gebied. De minister intent den aiandrang van som- mige leden, die de instelling van een centraal crgaan voor de voorhereiding van de alge- meene wettelijke maatregelen op economisch en sociaal gebied hebben bepleit, aldus te mogen interpreteeren, dat -zij langs dezen weg willen komen tot een coordiinatie van de reeds op economisch en sociaal -gebied bes-taande advies-colleges. Hij moge hierbij wijzen op de door de Regeering bevorderde samen- stelling van den Economischen Raad op gedeeltelijk organdschen grondslag. Hij meent dat thans eerst met deze proef eenige erva- ring moet worden verkregen, alvorens een besluit gen-omen kan worden, of in deze rich- ting vender gegaan moet worden. Toen hij een telegram ontving, waarin de la Ri/va's hun -komst aankomdigden, om te zien naar den -bouw, werd hij rustiger. Op zijn verzoek maaktie Jane Beck t en ltou-d sou- per klaar. „De dagen zijn zoo kort," zei hij. ,,En als Rita den eersten steen wil leggen van het nieuwe stuk, moet zij het dadelijk na aan- komst doen. Laat alles maar klaar staan." Spoedig hoord-e hij het gesnor van d-e auto en -hij draiafde db oprijlaan ui-t om hen te ver- wed'komen. Rita scheen in een -uitstekend humeur en liever dan ooit. ,,Heb je een zilveren troffeltje?" vroeg zij. ,,Nu dat spijt me. Ik dadht, dat je een zilve ren troffeltje zou hebben met mijn naam er op." ,,Ik had geen tijd," zei Roger. ,,En -boven- dden, ik kan toch niiet aan all-es tegel-ijk dbnken." ,,Dat had je niet moeten zeggen," riep zij uit, en dreigde hem met haar vinger. ,,Je hadt moeten zeggen, dat het nog niet thuis was van den goudisimid. Dan had: ik je atten- tie gewaardeerd." ,,Dat is niets voor Roger," zti haar vader. „Ik moet Roger nog 1-eeren, lieve dingetje-s te zeggen," ginig Rita wort. Dan greep zij zijn arm met beide hiamden vast. ,,Wees toch niet zoo plechtig. Ik maak maar grapjes. I-k zou niet willen, dat je anders was." Zoo vol vroolijkheiid en pret was zij, dat zij niet hemerkte, hoe somber en afgetrokken haar verloofde was. Maiar haar vader zag het wel... en met een heetje ongesduld meenide hij, dat het kwam omidat Roger eolgenlijk niet hield van verandering. ,,En nu," zei Rita, toen zij -klaar was met de thee, ,,nu loop ik even, naar boven en trek mijn huisjurk -aan, juffrouw Beck. Ik heb hem meegebracht om hem Roger te laten zien. Ik geloof, dat ik maar wacht met dien eersten steen, totidiait Roger een zilveren trof feltje heeft." ,,Maar dat zal het we-rik zoo ophouden, Rita!" riep haar ivader. ,,Het duurt een pioosje, voor je zoo'n troffeltje heibt en dan moeten de werklu-i wacht-en." Depreciatiepercentage van den gulden niet te gering. Dat de monetaire politiek onder de huidige omstamdigheden actiever moet zijn dan zij mo- menteel is, is naar het oordeel van den mi nister niet judst; evenmin d-eelt hij de opvat- tin-g, dat het depreciatiepercentage van den gulden op het oogenblik te gering is en belem- merend voor het concu-rrentievermogen van. onze industrie. Met zijn ambtgenoot van Financien is hij van meening, dat op het oogenblik een zeker eveniwicht hestaat tusschen het Nederlanidsche en het buitenlandsche kostenpeil. Lasten der sociale verzekering. Wat aangaat de opmerking van enkele leden betreffende de nieuwe lasten, welke op het bedrijfsleven zullen worden gelegd, zoo de plannen van den minister van Sociale Zaken met be trekking tot de inwering van kinder- bij-slagveirzekering e.dl. worden verwezenlijkt, dienie, dat hij- met zijn betrokiken ambtgenoot over dit punt welling heeft gehouden, ten- einde te voorkomen, dat deze lasten zwaarder zouden worden dan strikt noodzakelij'k zou zijn. Handelspolitiek. - Is niet protectionistisch. Naar de meening van den minister mag de door de Regeering gevoerde en te weren handelspolitiek niet -als protectionistisc-h be- stempeld woirden. Voor een ibeoord'eeldng van het terzake gevoerde Regeeringsbele-id kan t-och nimmer beslissend zijn de omstandi-gheid, dat eenige,, in het algemeen economisch ibe- lan-'g getroffen, m-aatregel wo-r bepaalde per- sonen of gro-epen nadeelen heeft gebracht. De aanwending van de oontingenteering als handelspolitiek middel ter handhaving en be- vord-ering van den -export beoogt eenerzij-ds immers de -stimuleerling van die tak'ken van de nationale wortbrenging, die zich op den uitvoer toeleggen en verschaft daamevens meer werk aan den handel en de scheepvaart, doc-h brengt and-erzijds dikwijls m-ede, dat moet worden overgegaan tot 'n verruiming van -den inwercontinigenten. Strek-t een ver- groote inwermogeiijkheid steed's ten voor- deeLe van den importhandel, hetzelfde kan niet worden gezegd van de voor de bi-nnen- landsche mark-t werkende bedrijven. Mede miet het oog, op de door de 1-aatste omstan- digheid somwijlen intredende verzwakking van den met de conti-ngenteering beoogden s-teim aan de nationale voortibrenging acht de minister gewenscht een tarief van invoerrech- ten, dat so-epeler dan thans zal -kunnen wor den aangewend ter verdediging van de natio nale voortibrenging. Ook te dezen aanzien beoogt de Regeering niet den weg van pro- tecti-e in te slaan, noch indirect een politick van afsnijding van inwermogeiijkheid te wl-gen. Industrials sa-tie. De minister deelt het standpoint, dat de in- dustri-alisatie vanwege de Regeering krachtig moet worden bevorderd. Dit behoeft even- wel niet uit te sluiten, dat daarbij met -be- hoedzaamheid moet worden te werk gegaan. Naar het inzicht van den -minister heeft het particuliere initiatief hi-er in het algemeen een besl-issend-e functie te vervullen. De activi- tedt der Regeering dient van aanvullend-en, leidinggevenden en corrigeerenden aard te zijn. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE BETREKKIN GEN. Dinsdag is de Belgische Kamer voortge- gaan met de hehandelin-g van de begrooting van buitenlandsche zaken. De eerste rede- naar was de Antiwerpsehe liberale afgevaar- digde mr. Jbris. Deze Icigde vooral den nadruk op de NederlandschBelgische he- treikkmgen Hij oonstateerde, dat zich een evoLutie in de Nederlandsche mentaliteit ten opzichte van Belgie heeft worgedaan, haalde „0, laten ze maar doorwerken, dan leg ik wel een anderen steen. Maar ik moet mijn troffeltje hebben. Roger moet er voor zorgen. Ik ga brood baikken, nioht J-ane igaat het me leeren." ,,-Nou, die oven is goed heet," zei juffrouw Beck. ,,Ik zal alles klaiar zetten met Molly." Roger bleef stil zitten zoolang Molly nog in -de kalmer was en mijnheer de la Riva, die vroolij-k -om Rdta'is gepraat had gelachen, be- dacht, dat Roger nauwelijks geglimlacht -had. ,,-En?" zei de oud-e heer, toen M-olly was heen gegaan. Roger scheen wakiker te scihrikken, maar nog sprak hij aarzelend. ,,Ik h-eb een tamelij-k onaangename ontidek- kirug gedaan," hegon hij. ,,-Heel toeviallig. Weet u nog, wat u me gezegd heeft over dien stamboom? Nu weet ik..." Hij hield op, verbaasd over de ui'tidrukkinjg van amgst en woede op het gezd-cht van mijnh'cer de la Riva. iHet vroolijik -gesnap van -Rita klonk op de trap en Roger wais nog meer verwonderd, toen de aud-e heer hem toesmaurwde ,,Geen woord. Geen woord waar Rita bij is." ,,Ik geloof," riep Rita van boven, ,,da-t ik me niu niet zal laten zien. Ik zal ineens bin nen ikomen. vallen, als m-ijn ibro-od klaar is." De hand van mijniheer d-e la Riva zakte en Roger -ging hardhekkilg voort: ,,-Die -Willem Beck, m-ijn ou-doom. Mijnheer de la Riva onlderbrak hem haastig. „Qm 's- hemels wil, Roger, laat dien Willem Beck toch -in zijn graf. Dat je je daarover zorgen wilt maken, is onzin. Dat is de moeite niet waard." ,,Maar," zei Roger verbaasd, maar toch vastlberad-en, heeft u m-e zelf niet aange- raden, die vle-k van den stamlboom te ver- wij-d-cren Ik geloof, d-at ik u moet zeggen, dat mijn grootvaJd-er en m-ijn oom niet om een kleini'gheid izo-o -gehandeld hebben. ,,Ik..." ,,Haal to-ch geen oude -k-oeien uit d-en s-lo-ot!" riep mijnheer de -la Riva geprik-keld uit. ,,Je hebt je hart toch aan Rita gegeven en alleen aan Rita? Laat het daarme-e uit zijn. Ik wil geen familiespoken zien." Ingez. Med. eenige passages aan uit de memorie van ant- woord van minister Patijn aan de Tweede Kamer en zeide verder dat in Nederland ge- streefd wordt naar het bereiken van een modus vivendi tusschen Rotterdam en Ant- werpen Aan den voomaamsten eisch van Belgie, dat is een bevredigende verbetering van den waterweg tuschen Antwerpen en het Hollandsch Diep, wil men echter geen gevolg geven. Wanneer men weet, aldius mr. Joris, dat Rotterdam het "als een levensbelang 'oe- schouwt, het meesterschap over de Rjjnvaart te behouden,, kan men zich ook een Idee vor- men van de wefkelijke beteekenis der oplos- sdngen, die van Nbderlandsche zijde worden voorgesteki. De verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland geeft Belgie geen voldoe ning. Het is overbodig hieraan toe te wegen, dat wij in Belgie niet -geneigd zijn de minste compensatie toe te staan wor een emibrio- naire oplossing, die alle inconviniienten van den huidigen scheepvaarbweg Antwerpen Wiliemstad. laat voortbestaan. Het is de moeite niet, op een dergelijke zwakke basis de onderhandeHimgen te henvatten. Gn-getwrj- feld zal het interessant zijn, een poging te wagen, teneinde tot een gentlemen-agree ment tusschen de Belgische en Nederlandsche havens te komen en zoodoenlde den concur- rentiestrrjd wat minder scherp te maken. Maar behoort een dergelijk accoord thans wel tot de m-ogeflijkheden Verwijzende naar een artakel van den president van de Antwerpsche Kamer van Ko-ophande! in het jubileumnum- mer van de Nederlandsche Kamer van Koop- handel voor Belgie en Luxemburg, zeide mr. Joris nog, d-at Antwerpen voorshands aan de maatregelen tot verdediging van zijn haven- belangen, die in 1929 werden valtrokken, niet k-an verzaken zonder in ruil daarvan de ver zekering te krijgen, dat deze v-erzaking niet op de volledi-ge bescheping van d-e Antwerp sche Rijnvaart zou uitvallen -Roger h-aalde -diep adem. ,,Ik wou, dat het maar spoken waren," zei hij. ,Maar -u heeft zelf toch ook gezegd. dat ik haar niets kon geven dan mijn naam. Ik k5n niet trowwen, als -u niet alles weet. Zij moet hooren, dat Willem Beck een dief was, een falsari-s." ,,Stil!" riep mijnheer de la Riva. Hij was c-pgestaan en stand' met groote oogen naar Roger te staren. Hij heefde, niet van afgrijn- zen, zoo-alls de jonge man meende, maar van woede. ,,Jij dwaas! riep hij uit. „Heb i-k j-e niet al lang gezeigtd, dat ik er niets meer over wil hooren Wat kan het mij sohelen, of die oud- oom van jou nog 'n moordeoaar ook was Hij is dood en hegraven en ik denk, dat het geen grooter schurk was dan m-enig ander. Als je toevallig dat geheim ontldekt hebt, moet je het een geheim laten. Neem mijn raad aan, sdhrijf idien naam weer op het per- k-ament... z6o trekt het maar de -aandacht." iHij sprak met groote wanmte, -zijn oogen glims-beriden, zijn ge-zidht werd oud-er en ver- moeider. Het leek niet langer op zijn eigen gezieht, maar heel erg op een ander, onver- getelijk -gelaat. Langzaam ston-d Roger op. ,,Ik heb u meer gezien," zed hij heesch. ,,Wiie is u?" Erge-ns ging een deur open en de sdherpe geur van -versch gebakken brood trok door het Imiis. ,,Ik kcin u." Het was een Beck, die hem over de tafel -heen aamstaarde. Een oogenblik vie! hem de gelijkenis op met Lady Beck, toen zag hij, dat het dCzelfde man was, dien zij eens zoo hard het hudis had uitgedreven. Toen zij ge zegd had: ,,Ik zou hem liever -Laten ve-rhon- -geren, dan dat -hij een cent van jou aanraakte. Ik zou hem liever dood aan mrjn voeten zien. dan dat hij iets met j-ou had1 uit te staan." |Hij had het gevoel, alsof de- gronid onder hem wCgizon-k. -D-e scho-k van d-en avonid t-ev-oren was niets bij -deze o-ntdelklking. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1