Pluimvee-Rubriek EEN NEDERLANDSCHE AUTO TE CAFELLEN DOOR DE AFSLUITBOOMEN GEREDEN. EEN MERKW AARDIGE AANHOUDING. SCHEEPVAARTBEWEGING. kunnen brengen, doch 'hdt meubilair heeft zeer te lijden gehad. De oorzaak van den brand is onlbekend. Vermoed wordt, dat een van de Vier kinderen nabij den zoidertrap met vuur heeft gespeeld. 'Het pand, eigendom van den heer H. de Kor- ver, zoowel als de infooedel was verzekerd. MET ZUIGELING VAN DE TRAP GEVALLEN. Zater'dagavond had een bewoonster van de Lange Houtstraat te Amsterdam het ongeluk met een zuigelinig, die veertien diagen oud was, in haar arm, van de trap te vallen. De vrouw kwam met den schrik vrij, maar het kin'dje bleek eenige inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Het verkeert niet in levensgevaar, maar is niettemin ter toehandeling in het Ned. Isr. ziekenhuis opgenomen. EEN GEVAARLIJKE AARDIGHEID. Toen de sluismeester Hoonhout van Uiter- meer (Wteesperkarspel) Zondagodhtend uit de kerk huiswaarts keerde, zag hij uit het com plex rietland, dat zich uitstrekt tusschen den 's Or avenl andschenweg en het Jaagpad groote vlamtmen opstijgen. Door den wind, welke in de fichting van de boerderijen woei, werden brandende rietbalmen over den weg gedreven, zoodat ,ze ge/vaarlijk dic'ht bij de zich in de na- bijheid bevindende hooilbergen terechtkwamen. De sluismeester foegaf zich onmiddellijk naar den gemeenteveldwachter, die de brandweer alarmeerde. Inmiddels vielen reeds vonken op het rieten dak van de boerderij van den vee- houder v. O. aan den 's Gravenlandschenweg, zoodat maatregelen moesten worden genomen ran erger t[e voorkomen. IFel woedden de vlamimen uit het rietland, en tot ver in den omtrek was deze ongewone brand zichtlbaar. Toen de motorspuit van Wieesperkarspel arriiveerde, was het geheele complex rietland afgebrand. Rurgemeester W. J. A. C. Bins kiwam ook ter plaatse en gaf de politie last, onmiddellijk een onderzoek in te stellen. Vermoed wordt, dat een paar Am- sterdamsche jongens het rietland voor de aardighedd in brand hadden gestoken. De ge meenteveldwachter en de sluismeester heb- ben gezamenlijk den geheelen omtrek afge- zocht, doch izonder resultaat. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Naar eerst thans bekend is geworden heeft zich Vrijdag in het Catharinahofje, een aan- tal woningen van het St. Catharinagasthuis in de Beekstraat te Amhem, een geval van kolendampvergiftigiwg voorgedaan. Toen een der huisjes den heelen morgen gesloten bleef, maakten buren zich ongerust over de bewoonsters. Zij forceerden de deur en vonden de twee vrouwen, mej. C. G. de G. en wed. H. C. W. de G., bewusteloos in de waning; de eerstgenoemde lag voor de kachel, de andere in bed. IDe geneeskundige dienst werd gewaar- schuWd, die trachtte met behulp van een zuur- stofapparaat de levensgeesten weer op te wekken, wat eohter niet gelukte. Beide slachtoffers zijn naar het gemeenteziekenhuis overgebracht, waar men er na geruimen tijd in slaagde mej. de G. tot bewustzijn te bren gen, doch het andere slaehtoffer bleef bewus teloos tot Zaterdagavond, waarna zij is bij- gekomen. 'Haar toestand was echter zorgwek- kend. WEER EEN GEHEIME ZENDER. .Zondagmorgen te ruim elf uur kondigde een omroeper, een uitzending door de ,,Goud- vink" aan. Hij zeide, dat deze geen correspon- dentie-adres had en hiji verzoch't aan een an- deren geheimen zender hem te willen melden of een en ander op 400 meter goed overkwam. Verder werden reclames afgeroepen en gra- mofoonplaten uitgezonden. Ook vele vader- landsche liederen werden ten gehoore ge- bracht. Te ruim 12 uur staakte de Goudvink zijn uitzending. ZOMERTOILETJES GESTOLEN. De Lente, die Maandag met stralende zonne- schij-n is ingezet, had zich reeds eerder vast- gezet in de hoofden van de 26jarige mej. H. B. en de 42jarige mej. G. B. Be Lente maakt enkelen licht in het hoofd, hier was het ech ter meer: vliug met de vingers, want in een modemagaizijn in. de binnenstad te Rotterdam had het tweetal zich op slinksche wijize mees- ter(es) gemaakt van twee damesjaponnen (voor ieder een!). De politie heeft het Lente- duo opgesloten en is thuis eens een huiszoe- king gaan doen, bij welke gelegenheid nog vier zomertoiletjes t'e voorschijn kwamen, welke eveneens waren gestolen in hetzelfde mode magaizijn. EEN VUURTJE GESTOOKT IN EEN BOSOH. Twee zwervers, H. van der L. en V., beiden spiritusdrinkers, die Zondagmiddag in een bosch onder Qmmen vertoefden, stookten daar in ziwaar beschonken toestand een vuurtje. De gevolgen bleven niet uit en weldra vatte het bosch vlam. Van der L. liep daarbij zoo hevige brandWonden op, dat hij naar een ziaken- inrichting moest worden vervoerd. Voorbij- gangers wisten den brand te blusschen. De politie heeft V. in verzekerde bewaring gesteld en eenige flessehen spiritus in beslag genomen. INBRAKEN TE APELDOORN. Zondagnacht is te ApeTdoorn ingebroken bij den betaalmeester van de groentenveiling aan het Kanaalpad en ongeveer zeven gulden gestolen. Denzelfden nacht hebben inbrekers een bezoek geibracht aan een woonhuds aan den Reigersweg, aan den Duivenlaan en aan de Kanaabzuidjzijde. In deze geval'len hebben de beiwoners onraad bespeuird, waarop de in brekers zijn gevlucht. Bij al deze inbraken was door het uitnsijden van een rait toegang ver- schatft. Een der betrakken bewoners heeft het signalement van den dader kunnen opnemen, toen deze even na zijn vlucht terugkwam am een fiets uit de heg te halen, waarop hij snel was weggereden. Dergelijke inlbraken komen den laatsten tijd te Apeldoom en omstreken herhaaidelrjk voor. VEE BIJ BRAND OMGEKOMEN. Mjaandagochten'd is brand ontstaan in de schiuur van de boerderij P. v. d. Meulen, staajide in de kom van het dorp Sujawoude. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat niet al het vee gered kffn worden. Tien koeien en een paard kiwamen in de vlammen om. De brandweer uit Bargum moest zich be- palen tot de red'ding van het woonhuis. Schuur en stalling brandden tot den grand af. Een groote hoeveelheid hooi ging verloren. De oorzaak is onbekend, verzekering dekt de scbade. Zondagochtend is op den straatweg bij Ca- pellen, op dezelfde plaats, waar eenige weken geledjen een Nederlandsche auto door een af- sluitboom van een spooriwegovergang is ge- reden, opnieuw een Nederlandsche auto ver- ongelukt. De auto, waarin de heeren C. de Jager en A. Zuidweg uit Arnemuiden gezeten waren, reed tegen een afsluitboom, waardoor het voorstuk van den auto geheel werd ver- nield. Beide inzlttenden werden aan het gelaat gewond, de heer Zuidweg zoo ernstlig, dat hiji in de Sint Josefkliniek te Oapellen moest wor den opgenomen. De heer de Jager kon na ver- bonden te zijn, huiswaarts keeren. OPLIOHTER AANGEHOUDEN. De politie te Leiden heeft aangehouden den 55jarigen H. J. 'H., aldaar, die zich aan op- lichting heeft schuldig gemaakt. Hij heeft mej. M. we ten te bewegen hem in termijnen een bedrag van f 1100 ter hand te stellen, om voor gezamenlijke rekening effecten aan te koopen. In plaats van dit te doen, heeft H. het geld te eigen hate aangeweud. In Ginneken en Ulvenhout gingen Maandag- morgen sensationeele geruchten over een aan- randing in het Ulvenhoutsche bosch, waarvan de jachtopziener van het jachtgezelschap „De wilde faisantenrei", de heer Ceustermans, het slaehtoffer zou zijn geworden. Bij onderzoek is ons gebleken, dat hij welis- waar Zaterdagavond laat bewusteloos met een zware hersenschudding in het bosch werd ge- vonden, doch of hierbij van een ongeluk of van opzet moet worden gesproken, is nog niet zeker. Ceustermans, die tevens onbezoldigd rijks- veldwachter is, bevond zich dien avond in het bosch samen met den agent van politic van Berkel uit Ginneken. Uit een der lanen mid den in het bosch kwam een man op een onver- licht rijwiel aanrijden, van wien men vermoed- de, dat hij de voorrijder van een smokkelaars- bende was. De agent liep den fietser eenige tientallen meters tegemoet en stelde zich tus schen de boomen verdekt op. Toen de fietser was genaderd gaf hij het gebruikelijke licht- signaal en sommeerde hij den man te stoppen. Deze hield zijn vaart iets in om vervolgens met een paar flinke trappen den agent voorbij te schieten. Deze liet hem gaan in de ver- wachting, dat Ceustermans, die zich eenige tientallen meters terug verdekt had opgesteld, den man wel zou aanhouden. In plaats echter dat de agent een tweede sommatie tot stoppen hoorde, vernam hij plotseling een harden slag en een gil. Hij spoedde zich naar de plaats, waar C. had gestaan en vond hem en den fiet ser bewusteloos op den grand liggen. Een ijlings gewaarschuwde geneesheer constateer- de bij beiden een zware hersenschudding, waarna zij naar hun woningen werden ver voerd. Een verhoor kon nog niet plaats heb ben; dus kon nog niet komen vast te staan of de fietser, een bekend smokkelaar uit Chaam, met opzet op den jachtopziener is ingereden, dan wel of hij dezen in zijn haast om den agent te ontsnappen niet heeft gezien. BANKIER TE OSS DOOR MAREOHAUSSfiE IN ARREST GENOMEN. Een bijzondere correspondent van het Han- delsblad te Oss meldt: Zaterdagmiddag is Oss weer eens in op- schudding gebracht door- de onthulling van een nieuw schandaal, dat zeer groote afmetingen heeft aangenomen. De Koninklijke marechaus- see is n.l. overgegaan tot de arrestatie van een ruim 40-jarigen bankier en makelaar, die zijn kantoor gevestigd heeft in de Molenstraat 12 in het centrum van de stad. Deze man heeft zich schuldig gemaakt aan zwendelprak- tijken, waardoor tallooze menschen, voor het meerendeel kleine lieden, gedupeerd zijn. Welke bedragen er bij betrokken zijn, valt nog niet te schatten, maar zeker is het, dat het om vele tienduizenden guldens gaat. Reeds lang stond de bankier onder verdenking, dat hij zich aan oneeriijke handelingen schuldig maakte, maar tot nu toe was het nog niet mogelijk, voldoende aanwijzingen tegen hem te verkrijgen om in te grijpen. Ten tijde van de „groote schoonmaak" in Oss werd hardnekkig beWeert, dat de thans gearresteerde in verbinding stond met het beruchte milieu en met name het met misdrijf verkregen geld wisselde. Ook deze bewerin- gen konden echter niet door feiten bewezen worden, maar bij het onderzoek dat thans gaande is, kwam ook deze aangelegenheid in behandeling. De directe aanleiding tot de arrestatie was dit echter niet. Gedurende vele maanden had de marechaussee onvermoeid gezocht naar bezwarend bewijsmateriaal. Dikwijls als marskramer vermomd begaven zij zich op pad, trokken van boerderij tot boer derij en van dorp tot dorp en wisten dan het gesprek op den bankier te brengen. Zoo zijn zij erin geslaagd eindelijik een bres te schieten in de spreekwoordelijke zwijgzaamheid van de bevolking van Oss en wijden omgeving. En langzaam maar zeker werd eenig in- zicht verkregen in de praktijken van den man, wiens geheele doen en laten edn groote zwen- del was. Men moest echter met groote be- hoedzaamheid te werk gaan, want de bankier was buitengewoon geslepen en slaagde er steeds weer in zijn zaken te bemantelen. De steen kwam echter aan bet rollen toen bleek, dat de bankier uit de nalatenschap van wijlen pastoor Van der Kamp te Haren, gemeente Megen, die eenige weken geleden was over- leden en waarover hij als executeur-testamen- tair bet bewind voerde, voor een belangrijk bedrag aan goederen had verduisterd. Daar- omtrent had de marechaussee een en ander vernomen maar toen men hem op grand daar- van wilde arresteeren, slaagde hij erin den dans nog even te ontspringen doordat hij de goederen op het laatste oogenblik weer in den boedel kon terugbrengen. Het was evenwel slechts uitstel van executie want de mare chaussee zette het onderzoek met groote voortvarendheid voort en Zaterdagmiddag waren zooveel bezwarende feiten bewezen ge worden, dat tot de arrestatie kon worden overgegaan, nadat daartoe door de justitie te Den Bosch opdracht was gegeven. De arrestatie op klaarllchten dag in het centrum van Oss verwekte groote conster- natie. De marechaussee verscheen met de motor met zijspan voor het kantoor. De toe- gangen werden afgezet en men verschafte zich toegang. Tegelijkertijd begaf de marechaus see zich naar het woonhuis van den bankier, staande in het Villapark, waar eveneens alle uitgangen werden afgezet. De bankier werd daar aangetroffen en onmiddellijk gear- resteerd. Per motor werd hij naar de mare- chausseekazerne overgebracht en daar, na een kort verhoor, in verzekerde bewaring gesteld. Vervolgens begaven de marechaussees zich met een vrachtauto naar het kantoor. waar alle boeken en verdere bescheiden in beslag werden genomen en eveneens naar de mare- chausseekazerne vervoerd. Urenlang duurde hier het onderzoek voort en na afloop daarvan werd het gebouw verzegeld. Ook in het woonhuis van den arrestant werd een lamgdurige huiszoeking verricht, waarna ook dit gebouw verzegeld werd. Reeds thans is komen vast te staan, dat de man zich aan een reeks van misdrijven heeft schuldig gemaakt, zooals verduistering, valschheid in geschrifte, oplichting enz. Zoo is o.a. gebleken, dat hij een belangrijke porte- feuille van brandverzekeringen onder zijn berusting had en tot vrij hooge bedragen de menschen wist te bewegen hem de polis te doen bewaren; doch aan de maatschappij gaf hij belangrijk lagere sommen op. Het verschil in premie stak hij in zijn zak. Verder heeft hij een uitgebreide zwendel met hypotheken bedreven en hierdoor talloos vele kleine boeren in de hooge mate gedupeerd. De afwikkeling van de zaken lieten de men schen aan den bankier zonder daaromtrent ooit verantwoording te vragen. Jarenlang heeft hij deze menschen bedrogen, terwijl thans, nu de catastrophe is gekomen, valt te voorzien, dat velen in groote moeilijkheden zullen geraken. Onderzocht wordt thans of .de gelden, die hij voor anderen in bewaring had, aanwezig zijn. Hij verhuurde n.l. safe- loketten en verrichtte bankzaken, die zeer om- vangrijk waren. Het onderzoek van de boe ken, dat door accountants geschiedt, zal daar omtrent opheldering moeten brengen. Tot zelfs in Limburg had hij zakelijke relaties zoodat het onderzoek geruimen tijd zal vorde- ren. Onbegrijpelijk is het dat de man zijn praktijken zoolang heeft kunnen voortzetten. Hij is afkomstig uit Berghem, bij Oss, waar hiji geboren werd als zoon van zeer eenvou- dige ouders. Men heeft er nooit hoogte of breedte kun nen verkrijgen van de wijze waarop hij in zijn onderhoud voor,zag en men duidde hem ge- woonlijk aan als een scharrelaar. Toen hij zich ongeveer vijf jaar geleden in Oss vestigde was hij, wat men noemt ,,een gesjochte jongen" en het heeft dan ook algeheele verbazing ge- wekt, dat hij al spoedig de allures aannam van een man in bonus te zijn. In de Molenstraat, de hoofdstraat van Oss, vestigde hij zijn kantoor, waar acht man per- soneel werkzaam was. Hij reed in een kost- bare auto, en eenige maanden geleden kocbt hij in het Villapark, de voornaamste wijk van Oss, een groote villa, die hij zeer luxueus liet inrichten. Dit alles gaf te denken in jaren, dat de crisis in Oss zooveel slachtoffers maakte. Maar, zooals gezegd, het was niet mogelijk voldoende aanwijzingen tegen hem te krijgen. Intusschen heeft de arrestatie niemand in Oss verwonderd, want meer ontwikkelde men schen noemden zijn zaak een ,,kwaad kantoor". Hij was zeer rap in het praten en als penning- meester van een waterschap kwam hij met vele boeren in aanraking en had dus wel ge legenheid daaronder zijn slachtoffers te kie- zen. Het onderzoek strekt zich intusschen ook uit over de kas van het waterschap want het vermoeden bestaat dat hij het eene gat met het andere igestopt heeft. Of er nog andere personen bij deze zeer ernstige zwen- delaffaire betrokken zijn, is tot nu toe nog niet bekend. Maar het moet lang niet onmogelijk geacht worden, dat nog meer arrestaties zul len voligen. POUITIE OVERMEESTERT INBREKERS. Maandagmorgen vroeg is de politie er in geslaagd twee iiibrekers, die des nachts een zaaik aan den Oude Zijds Achteriburgwal te Amsterdam waren binnengedrongen, te arres teeren. Hoewel bet perceel, waarin de parfumerie- faibriek van de firma Cohen en Mendelson is gervestigd, geheel door politiemannen was om- singeld, kos'tte het, meldt de Telegraaf, toch nog eenige moeite de daders te pakken te krijgen. Een agent moest zelfs van zijn revol ver gebruik maken om een der dieven tot staan te brengen. Beide mannen zijn in het politiefoureau aan de Warmoesstraat opgesloten. De inbrekers zijn vermoedelijik in den nanacht het huls, dat op den hoek van den Oude Zijds Achterburg- wal en Bethanienstraat is gelegen, binnenge- komen. Daarvoor maakten zij gebruik van een ladder, die bij een bouwwerk stond. Hierdoor konden zij op het dak van een aan- grenizend perceel komen en daarna, na veel klauteren, bij' een dakraam van het huis, waar zij blijkbaar een grooten buit verwacht- ten. De inbrekers forceerden het dakraam en kwamen zoodoende op den zolder. Zij begon- nen hier hun strooptocht, doch vonden op de bovenste verdiepingen weinig van hun gading. Op het kantoor brakein de dieven verschillen- de lessemaars en kasten open, scmeten den in- houd daarvan over den grond, doch toen zij nergens geld vonden begonnen zij aan de brand'kast, die zij echter niet konden foreee- ren. De diieven hadden zooveel herrie ge maakt, dat hun gestommel inmiddels door een dochter van de buren was opgemerlkt. iZij riep haar vader, die het hoofdfoureau van politie waarschuwde. Binnen enkete minuten ston-den een flink aaijtal politiemannen van het hoofdlbureau en vain het bureau Warmoes straat om het huis. De geheele omgeving werd afgezet ten einde den dieven geen kans tot ontvluchten te geven. Hiema gingen eenige agenten met de revolvers in de hand het huis binnen. De inlbrekers hadden door het kantoorraam de politieagenten gezien en begrepen natuurlijik wel, dat zij moeilijk zou- den kunnen vluchten. De eenige kans bood het vrij groote kantoorraam. De buiten wach- terid'e agenten hoorden plotseling een hevig glasgerinikel. Het kantoorraam vloog in stu'kken en direct daarop sprongen beide in brekers dwars door het raam. Een der die ven werd direct gegrepen. Wel is waar ver- zette de man zich even, doch weldra moest hij zich oivergeven. De andere inbreker zette het op een loopen. Een brigadier van het bureau Warmoesstraat zette den vluchteling achterna en had hem spoedig te pakken. Deze inbreker was blijkibaar niet van plan, zich spoedig te laten overmeesteren. 'Hij begon een geveoht met den brigadier, rakte zich nog eenmaal los, doch toen de politieman zijn revolver voor den dag haalde en eenige scho- ten in de lucht loste, bleef ook deze dief staan. Door de glasscherven was hij licht gewond geraakt aan het hoofd. Beide daders werden naar het bureau Warmoesstraat gebracht. Het blee'k, dat men o.a. te doen had met een 29-jarigen kellner. De andere inbreker wenschte zijn naam niet op te geven. In het kantoor van de firma Cohen en Men delson von'd de politie nog een brebkijizer en een looper, die de dieven bij hun vlucht had den moeten achterlaten. In den loop van den morgen kwam de poli tie te weten, dat zij te doen had met de ge- broeders L., womende in een logement aan de Brouwersgracht, die reeds vaker met de poli tie in aanraking zijn geweest. GEHEIMZINNIG GEDOE OP KADE TE ROTTERDAM. De correspondent van het Handelsblad te Rotterdam schrijft: De bemannling van het Duitsahe stoomschip ,,Claus Edge", dat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Noordzee is gezonken, na'dat volgens de beridhten uit Kopenhagen de lading, Ibestaande uit munitie, bestemd voor Huelva in Spanje, was geexplodeerd, is Zondiagmiddag om 3 uur te Rotterdam aan- gekomen. iDe 20 opvarenden alleen de kapitein is bij het ongeluk om het leven ge komen bevonden zich aan boord van hex Zwedd'sche s.s. ,,Sverre Nergard"", dat lig- plaats heeft genomen in de Mierwehaven. Wij, hebben nog geprdbeerd nadere bijzon- derheden omtrent de ontploffing te vememen, doch elke poging om op de kade of aan boord van het stoomschip te komen mislukte vol- komen, omdat de portier opdracht had ge- kregen niemand toe te laten. Uit alles bleek, dat de Duitsche consul alle maatregelen had getroffen ran te voorkomen, dat de zeelieden ook maar even met iemand in contact kon den komen. Een groote touringcar stond bij aanikomst van het stoomschip gereed om de zeelieden onmiddellijk naar een Duitsch zee- liedentehuis te .brengen. Eenige leden van het Duitsche consulaat waren ter ontvangst aan wezig. Zondagavond is de bemanning per tre'in naar 'Hamburg vertrokkien. Wlij vernamen nog, dat de ,,Sverre Ner gard" niet in de naJbij'heid was toen de ,,Claus Boge" verging. De opvarenden hebben nog voor het stoomschip zonk kans gezien een der sloepen te strijiken. Nadat zij eeniige uren op zee hebben rondgeddbberd kwam de ,;Sverre Nergard" in zicht. Het Zweedscbe stoomschip heeft de schipbreukelingen opge- pikt. Men heeft ook de s'loep aan boord ge- heschen. Zij lag bij aankomst op het achter- dek. Gmtrent de oorzaak van het scheeps- ongelu'k bewaarde men het stilzwijgen, zelfs tegenover den kapitein van de ,,Sverre Ner gard", want deze zeide bij aankomst evenmin iets te kunnen vertellen. DRIEJARIG JONGETJE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. (Zondagmorgen omstreeks halftwaalf heeft aan den Waterleidingssingel te Venlo 'n brand gewoed, waarbij het ruim driejarige zoohtje van den tuinier P. Timmermans om het leven is gekomen. Terwijl de vader afwezig was en de moeder binnenshuis haar werkzaamheden verriohtte, speelde het driejarig zoontje met zijn autoped in de naast de woning gelegen houten schuur. Wiaarschijniijk is het knaapje in het bezit van lucifers geweest en heeft het in de schuur, die gedeeltelijk met hooi en stroo geivuld was, een vuurtje gesto'okt. Plotseling zag de moeder door het venster, dat in de schuur brand was uitgebroken. Ziji gnelde verschrikt naar buiten en uit de schuiur hoorde zij haar zoontje Bram om hulp raepen. Zij wilde de schuur, waarait de vlammen door het dak jdegen, binnendrin- gen. Toegeschoten buren beletten haar dit echter, daar haar ook uit den ingang de vlam men reeds tegemoet sloegen en een verstik- kende rook in de schuur hing. Toen de brand uitbrak, was het knaapje niet naar den uitgang, doch naar de achter- zijde der schuur gevlucht, zoodat het kind door het vuur ingesloten was. Tevergeefs trachtte men den jomgen nog te redden, doch er waren op dit oogenblik geen mannen bij de hand, die misschien nog een van de planken hadden kunnen losrukken. Bovend'ien vonden de vlammen in den zeer brandbaren inhoud van het gefoouwtje ziuilik gretig voedsel, dat binnen enkele minuten de geheele schuur in vlammen gefhuld was. In allerijl werd de brandweer gealarmeerd, die onder leiding van brandmeester A. Goos- sens spoedig ter plaatse was. De brandweer- lieden slaagden er snel in de schuur binnen te drinigen, waar zij onder een wagen de stof- felijlke resten van het ten deele venbrande knaapje vonden. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De schuur met den er in opgeslagen voor- raad hooi, stroo en kimstmest en eenige voer- tuigen werd een probi der vlammen. ■Het gelukte de brandweer de ter weers- zijden aan de schuur grenzende woningen te behouden. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN ORKAAN OP DE KASPISOHE ZEE. Een orkaan heeft op het schiereiland Afsje- ron in de Kaspische Zee groote schade aange- richt aan de ins'tallatie van de Naptha-in- dustrie Molotowneft. Vele boortorens zijn oem- gewaaid en 64 boorgaten ingestort. Een schip op de Kaspische Zee heeft mede- gedeeid, dat het stuurloos randidrijft. MOORD OM VEERTIG FRANCS. Leysele is een klein dorpje in West-Vlaan- deren, vlak bij de Fransche grens. De bewoners leven er meest van smokkel. Met dit bedrijf hield zich ook bezig de 82-jarige vrouw Vanclyte, die eenige dagen geleden dood werd aangetroffen voor de trap van haar woning. -Het parket van het nabij- gelegen Veurne was in den baginne de mee- ning toegedaan, dat de oude vrouw een natuurlijken dood was gestorven, doordat zij van de trap was gevallen. Er waren noch- tans enkele aanwijzingen, welke den argwaan van de recherche gaande maakten. Door een toeval is komen vast te staan, dat men met een afschuwelijk misdrijf te doen heeft. In de woning van het slaehtoffer werd een hoeveelheid gesmokkelde koffie ontdekt, wolke van een speciaal merk voorzien was. Dezelfde koffie werd gevonden bij een zekeren Bruineel, kleinzoon van de oude vrouw. Hij werd aangehouden en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Gewapend met een hamer was hij, vergezeld door zijn 17-jarige vrouw, heel vroeg in den ochtend naar de woning van zijn slaehtoffer gegaan. Terwijl hij binnen was hield zijn vrouw de wacht voor de deur. Hij heeft het oudje met zijn hamer verschillende slagen op het hoofd toegebracht en haar daarna naar de trap gesleept om aan een ongeval te doen gelooven. Vervolgens heeft hij zijn vrouw, die nog steeds voor de 'deur stond te wachten, naar binnen geroepen, en samen hebben zij het huis doorzocht. Hun eenige buit was een som van veertig francs, die zij in een lade vonden, en verder wat eetwaren. VIER KINDEREN LEVEND VERBRAND. Havas meldt uit Straatsburg, dat bij een brand in een logement te Saverne vier kinde- ren levend zijn verbrand. De kinderen waren door de moeder opge sloten om gevaar te voorkomen en zij had naar eigen zeggen het vuur gedoofd en de lucifers weggenomen. De buren konden door de groote hitte geen hulp bieden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. GOEDE VAKLITERATUUR OP PLUXMVEEGEBIED. (Hoewel we midden in de drukte van den kui'kentijd zitten en al heel weinig tijd tot leizen of studeeren hebben, lijikt het me toch gewenscht even aandacht te vragen voor een juist verschenen boekje, dat voor velen van groot belang zal zijn. Ik kirijg zoo verbazend veel venzoeken om inlichtingen over de meest eenvoudige zaken, soms stelt men in een brief zooiveel vragen dat feitelijk de geheele pluim- veehouderij in het antwoord bespro'ken zou moeten worden en dan is een geschikt boekje vaak de beste hulp voor den vragensteller. Welnu, zoo'n boekje hebben we thans. Het is uitgegeven bij den uitgever Tjeenk Willink te Zwolle en geschreven door den bekenden pluimrveeteeltconsulent P. J. Wijk te Apel- dooirn ten behoeve van de ,,Bibliotheek voor de huisivrouw o;p het platteland"', Leiddraad voor het land'bouwhuishoudonderwijs. Het omvat 125 bladzijden en kost slechts 1,25, een .bedrag dat het boekje raimschoots waard is. Bij 20 exemplaren tegelijk (voor vereeni- gingen ,emz.) kost het zelfs maar 1,05. De heer Wijik is ddstrictsassistent bij den Rijks- voorlichtingsdienst voor Pluinweeteelt te Apeldoarn en kent door zijn jarenlange werk zaamheden het vak door en door. Hij is dus een betrouwlbare voorganger en het boekje is speciaal geschreven met het oog op de praiktijik. De pluimvee-wetenschap verandert snel en dure handboaken, die diep op alles ingaan, hebben in ons land eigenlijk geen zin. De om'zet in de Nederlandsche taal is te goring om er voortduirend ndeuwe drukken van te kunnen uitgeiven, daarom zijn kleine handige boe'kjes, die na eenige jaren herdrakt worden, beter. (In verschillende hoofdstukken verdeeld, geeft het geheel ons een goed overzicht van de hedendaagsche methoden der pluimvee- houderij in ons land. Hoofdst. I begint met de afstamming en de verspreiding van enkele der voornaamste rassen. Tevens geeft het een korte beschrijving van de voornaamste be- drijfsrassen. Tentoonstellingsrassen en eischen worden niet besproken, toch zal ook de ten- toonstellingsfokker in dit boekje verschillende nuttige wenteen kunnen vinden. De korte be« schrijving van de geschiedenis onzer Bame- velders en Welsumers zal velen interesseeren. Ook de nieuwe proeven om de Barnevelders te verbeteren of liever gezegd weer sterker te maken door knu'ising met de Fransche Marans worden besproken. In hoofdstuik II, dat over den inwendigen en uitwendiigen lichaamsbouw handelt, vinden we een paar goede plaatjes, die voor velen nuttig zullen zijn am hun wat van den bouw der kip te doen bagrijpen. De afdeeling eieren is weer van den practischen kant be- keken en is ook veler aandacht waard. In hoofdstiuik III maken we kennis met de eischen welke men aan broedeieren moet stel len en worden het natuurlijk en het kunst- matig broeden beschrevem, terwijl hoofdstuk IV over de samenstelling van den foktoom handelt, ook een zaak van zeer groot belang. Over het bouwen en de inriehting van kippan- en kuikenhokken geeft hoofdstuk V bijzonder- heden aan de hand van verschillende teeke- ningen. De in ons land meest gangbare types van hokken worden nauwkeur.ing besproken, zoodat een iedeir ze desnoods zelf kan bouwen. Hoofdstuk VI behandelt de voedingsleer in t'heorie en praktijk, terwijl eenige recepten gegeiven worden van goed legmeel en goed kuikenopfok'meel. Een aparte afdeeling van hoofdstuk VII, de voeding en verzorging der kuikens, is gewijd aan de voeding van piep- kuikens. Van veel belang is ook hoofdstuk VIII, dat de ziaktelbestrij'ding behandelt. Een kort alge- meen overzicht over besmettelijke ziekten wordt gevoligd door bespreking van: diphthe ric en pokken, snot, tuberculose, cholera, klein'sche ziekte, coccid'iosis, verlamming, eileiderontstaking, gaapziekte, kalkpooten, Iui- zen, mijten, veerenpikkein, voetgezwellen. Elen niet te uitgebreide maar degelijike bespreking der ziekten die geheel op de hoogte is van de eischen des tijds. In hoofdstuk IX wordt het vereenigings- leven besproken, terwijl hoofdstuk XI aan de een'denhouderij en kalkoenenteelt gewijd is. Hier worden ooik recepten voor de samenstel ling van voer voor kuikens en oudere eenden gegeven. Tenslotte een hoofdstuk over boekhouding, iets dat maar al te vaak vergeten wordt, terwijl toch de stelregel moet zijn, dat men niet met voordeel kippen kan houden als men geen boek kan houden. (Het geheele boekje ziet er keuirig uit, de tekst zoowel als de plaatjes zijn goed ver- zorgd. I'k beschouw dit boekje als een zeer nuttige aanwinst voor onze Nederlandsche vaklitteratuur en wensch het in het bezit van vele pluimveehouders, daar ik weet, dat zij er voordeelen uit zullen kunnen halen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE i(Nadruik verlboden.) Voor Ter Neuzen: -20 Maart. Nederl. m.s. NEJAOO, 133, ledig, Dordrecht. Voor Slujiskil: 20 Maart. Eng. s.s. MENIN RIDJE, 1494, pyriet, Huelva. Voor Zelzate: 18 Maart. Duitsch s.s. N'ORDSEE, 269, koolteer, New-Castle. 19 Maart. Duitsch s.s. KASSAR WIEK, 332, koolteer, New-Castle. Van Zelzate: 19 Maart. Zweedsch m.s. GUSTAF E. REUTER, 4747, crfeosootolie, Londen; Duitsch s.s. NORDSEE, 269, ledig, New-Castle. 20 Maart. Duitsch s.s. KASSAR WIEK, 332, ledig, New-Castle. Van Riemen: 19 Maart. Ned. m.s. CAS CADE, 168, kunstmest, Kalmar. 20 Maart. Noorsch s.s. PRIMULA. 546 ledig, Antwerpen. Voor Gent: 18 Maart. Duitsch s.s. WI- BORG, 350, ledig, R'dam; Ned. m.s. CASTOR, 95, pek, Londen; Zweedsch s.s. SOLVEIG, 406, pekkolen, Goole. 19 Maart. Fransch s.s. CEUENNES, 1499, ledig, La Pallice; Eng. m.s. LOANDA. 273 pijpaarde, Par; Russ. s.s. MIRONICK, 1261, fosfaat, Moermansk; Duitsch s.s. ROSE, 879, stukg., Antwerpen. 20 Maart. Eng. s.s. GWENTHILLS, 456. ledig, Rouaan; Ned. m.s. JOB A, 95, ledig, Greath Yarmouth; Eng. s.s. PTARMIGAN. 204, stukg., Londen; Noorsch s.s. RUDOLF, 541, erts, Requejade; Belg-. s.s. CHARLES, 334, ledig, Brugge; Eng. s.s. BLYTH, 445, stukg., Goole. 21 Maart. Duitsch s.s. CLARA GRAM- MERSDORF, 367, ledig, Goole. Van Gent: 18 Maart. Deensch s.s. SCO TIA, 1400, ledig, Bremen; Eng. s.s. BIT TERN, 939, stukg., Belfast; Eng. m.s. SAINT KENTGERN, 152, ledig, Southampton. 19 Maart. Eng. s.s. BOWLING, 34-1 stukg., Leith; Eng. s.s. DOTTEREL. 580 stukg., Manchester; Eng. s.s. BRIE ROSE, 295, ijzer, Llanelly; Fransch s.s. DALILA, 1661, steenkool, Bordeaux; Ned. m.s. BELA, 198, kolen, Lorient; Eng. s.s. DONA FLORA, 290, ijzer, Londen; Noorsch s.s. TEMPO, 339, ijzer, New-Castle; Poolsch s.s. ROBUR VI, 1252', ledig, Gdynia; Belg. s.s. YVONNE, 409 stukg., Goole; Eng. s.s. ESTON, 806, ijzer. Grangemouth; Eng. s.s. MAURICE ROSE, 946, ijzer, Grangemouth; Duitsch s.s. WI- BORG, 350, ijzer, Gdynia; Eng.- s.s. PERE GRINE, 470, stukg., Londen; Duitsch m.s. METHAN, 297, ledig, R'dam; Zweedsch s.s. SOLVEIG, 406,- lediig, Sunderland.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6