Ter Heuzensche Courant Binnenland Buitenland. De burgeroorlog in Spanje Landbouwberichten Gemengde Berichten Woensdag 23 Maart 1938 No. 9738 TWEEDE BLAD TWEEDE NACHT STILLEN OMGANG. VAN KRANSLEGGING TE SOEST. Ter herdenking van den sterfdag van wij-len H.M. de Konin-gin-Moeder is namens het col lege van burgemeester en wethouders van Soest Maandagochtend om 10 uur een krans gelhecht aan het monument, dat te barer na- gedaclhtenis in deze gemeente is opgeridht. TAAK VAN ZUSTER BOONSTRA TEN EINDE. iZiuster Trijntje Boonstra, diakones van het Ned. Herv. Diakonessenhiuis ,,Bronovo" te 's Gravenhage, die H.K H Prdnses Juliana heeft verpleegd en Prinses Beatrix heeft ver- zorgd, zal, meldt de Telegraatf, Zaterdag a.s. Soestdijik verlaten en naar 's Gravenhage terugkeeren. Haar taak zal dan door een kin der judifrouiw worden overgenomen Deze terugkeer bewijst, hoezeer alles met de Vorstelijke Moeder en met de Prinses naar wensch is gegaan. Im-mers diet was vooruit overedngekomen, dat, behoudens hijzondere omstandigheden, zuster Boonstra twee maan- den te Soestdijk zou venblijven. H.K.'H. Prinses Juliana maakt het uitste- kend en Prinses Beatrix niet minder. Haar gezon dheids toestandgewichtstoename enz. zijn zeer gunstiig, terwijl het ook met de na- tuurlijke voeding van stonde af aan naar wensch is gegaan. DE „NIEUW AMSTERDAM" HET ZEEGAT T IT. De „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van de HollandAmerika-Lijn, waarvan de kiel gelegd werd op 3 Januari 1936, heeft Maandagnacht tegen half vier zijn eerste reis aanvaard, als techniscben proeftocht naar de kust van Schotland en naar de haven van Boulogne-sur-Mler, welke geregeld door de schepen van de H. A. L. wordt aangeloopen. In den loop van Zondagavond zijn eenige honderden genoodigden, voor het meerendeel diegenen, die bdj den bouw en de aankleeding van ddt zeekasteel betrokken zijn geweest, met een boot naar de haven van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij overgestoken. Te ongeveer tien minuten na drie uur, toen alles voor deze eerste afvaart gereed was, werd order gegeven om de boord- en toplich- ten te ontsteken, waarmede de laatste toe- foereidselen voor deze reis een eind namen. 'Met een adhttal sleepbooten, dat assisten- tie verleende, waarvan er vier aan de voor- zijde en vier aan de achterzijde vastgemaakt hadden, werd tien 'minuten later de ,,Nieuw Amsterdam" de rivier opgesleept, gecon- voyeerd door een vaartuig van de rivierpolitie. Nladat de verschillende manoeuvres om het schip in goede richting te brengen, met goed gevolg waren volbracht, kon de sleep om on geveer half Vier de reis naar Hoek van Hol land aanvaarden. In den naoht van Zaterdag op Zondag heb- ben, meldt het Handelsblad, ongeveer vijfti'g- duiizend personen, Amsterdammers en ande- ren, den tweeden Stillen Omgang gehouden. Tusschen half twaalf en des nachts twee uur kwamen er 35 treinen op het Centraal-Sta- tion aan, drie uit Limlburg; de Liimburgers waren ddt jaar met 500 deelnemers meer dan gewoonlijk versch-enen. De Bisschop van Roermond, mgr. Lemmens, kwam met hen mede, nadat hij Zaterdagavond te Venlo in de St. Martineskerk, eerst 'n godsdienstoefening had geleid. De Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huiibers, maakte den omgang des mor- gens om vier uur, waama hij te zes uur in het kerkje van het Regijmhof de H. Mis las. Om half een des nachts verld'eten de eerste groepen het Sipui, en het was ruim zes uur Zondagmorgen, toen de Laatste groep Amster dammers den Omgang begon. Om elf uur droeg prof. dr. Molkenlboer in deze kerk een mis op, waarin hij een feestpredi'katie hield. Des aivonds celebreerde de Aartstois-scho-p van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, ter zelfder plaatse een plechtig Lof. Gedurende den Zondag was de belangstelling op het Bagijnhof en in de met bloemen versierde kerk zeer groot. DE UITWIJZING VAN EEN STAATLOOZE. lOp vragen van het Tweede Kamerlid Don- ker in verband met de uitwijzing van den staatlooze J. Kwekzylber heeft de minister van justitie ten vervolge op vroeger reeds ge- dane mededeelingen thans nog het volgende geantwoord Juist is, dat Kwekzyllber, toen tot zijn aan- houding overgegaan zou worden, een paging tot zelfmoord begaan heeft. Of hij temauwer- nood aan den door hem gazochten dood ont- snapt is, onttrekt zich aan het oordeel van den minister. Wei verlblijft hij voor zooveel be lt end nog in een der Amsterdamsdhe zie- kenhuizen. (De raadsman van Kwetkzyllber, mi. L. A. Donlker, heeft den minister in een brief van 8 October 1.1. medegedeeld, dat de reden van vertrek uit Duitschland is geweest, dat Kwek zyllber en ddens vrouw, die nimmer aan poli- tiek ged'aan hefbben en ook bij geen partij zijn georganiseerd geweest, herhaal'delijk door S.A. mannen zijn lastig gevallen in verband met de vroegere politieke wekkzaamheden en de daarna (in April of Mei 1933) gevolgde vludht van hun zoon Willy, dat hun steeds naar de verblijfplaats van hun zoon gevraagd werd; dat zij daarvoor eenige malen verhuisd waren; dat tenslotte de man, toen hij in Fe- bruari 1937 op het bureau van de Gestapo ontfboden werdi, de schrik om het hart is ge stagen, waama hij met zijn vrouw over de Nederlandsche grens is gevlucht. 'Dit relaas komt in hoofdizaak overten met hetgeen den minister te voren gerapporteerd was. In deze fei-ten kon de minister onder de tegenwoordige omstandigheden geen voldoen- de reden vtnden om. aan de familie Kwekzyl ber vergunning tot voorloop'ig venblijf hier te lande te verleenen. Het is voor de regeering een harde nood'zakelij'kheid, de nog steeds ononderlbroken voortdurende onregel- matige binnenlkamst hier te lande van vludhte- lingen uit Duitschland zooveel mogelijk te be- perken, ais niet blijkt van een werkelijk dwingendfe reden, Duitschland te verlaten. Deze laatste ach.t de minister hier niet aan- wetziig. Dat thans, vier jaren na het vertrek uit Duitschland van den zoon, een bij'zonder dreigend gevaar voor de familie Kwekzylber zich zou helblben voorgedaan, blijkt uit niets. Ook heeft gewogen, dat aan den zoon inder- s tijld eerst na lange aarzeling voortoopig ver- folijf hier te lande is toegestaan en dat telkens weer blijkt, dat bij vluchteTingen, aan wie ver- ib'lijfsvergunning hier te lande verleend is, zich verdere familieleden aansluiten, een toestand, waartegen in de tegenwoordige omstandig heden opgetreden client te worden. Bovendien is de familie Kwelkzylber staatloos, niet van vroegere Nederlandsche nationaliteit, zoodat ook in dit opzicht geen reden aanwezig is tus- ischen deze staaitldoizen en ons land een band te leggen, met al de moeilijlkfhederi!, daaraan verbonden. (Het onderhavige geval zou voor den minis ter sleehts in zooverre reden kumnen zijn de toestaande regels, als hier bedoeld, te herzien, als hdt belang vein een scherpere grensbewa- king daardoor nog eens naar voren is geko- men. Ook het geval-Kwekzylber zoude, naar het oordeel van den minister, en voor deze familie en voor ons land allicht een rustiger oplossing gevonden hebben, als de onregel- matige grensoversdhrijding voorkomen ware geworden. lOverigens houldt hij het geval, in verband met hetgeen hem nader omtrent den gezond- heidstoestand van een der familieleden geble- ken is, nader in beraad. HET AFBETALINGSSTELSEL. (Met de opvattimg, dat uit het afbetalings- stelsel ongunstige geivolgen kunnen voort- spruiten, stemt Minister Steenberghe in, al- dus de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer, inzake de begrooting van Economi- sche Zaken. Hij is er echter niet van over- tuigd, dat die gevolgen geheel zullen kunnen worden weggenomen door strenigere voor- schriften. De huidige wettelijlke regeling is eerst sedert kort in werking en de Minister geeft er de voorkeur aan, de resultaten daar- van eventueel in samenwerking met zijn amlbtgenoot van justitie nog eens nauwkeurig n'a te gaan, alvorens zich over vehder gaande wettelijke voorschriften te beraden. VRIJWIELEGE BIJDRAGEN VOOR DE VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. De Minister van Defensie deelt mede, dat wederom verschillende igiften voor de verster- kinig van de defensie zijn binnemgeikomen. 'Het is niet wel mogelijk, de ,begeleidende brie- ven, welke alle blijk geven van offervaardig- heid en vaderlandsliefde, in hun geheel te publiceeren. Ontvanigen werd: 11,25 ,,in hulde en dank aan de vrouw, die iedere oprechte Nederland sche den wag wees, om haar land van nut te zijn", van een Nederlandsche. f 10, ,,een druppe'l in de zee, maar hopelijk een pri'kkel voor andaren". Van een oude dame. 350 voor het fonds van vrijwilligen steun voor landverdediging. „Vrijwil'lige steun, elk- een naar vermogen uit het vol'k aan de regee ring." Nederlander. 400, ,,een k'leine bijdrage voor de defensie van ons land." Een Nederlandsche vrouw. f 2000. Een ouderpaar, dat door anbeid in Indie 50.000 heeft kunnen sparen voor de toekomst van vijf nog jonge kinderen en dat krachtig pacifistisch van aanleg is, is van meaning, dat thans de toekomst van deze kinderen voor alles eischt de militaire bevei- liiging van ons land en van ons Indie. ,,In de hoop, dat het Nederlandsche volk op duide- lijike wij'ze zijn wi'l zal toonen, sluit het hierbij 2000 van de 50.000 in, terwijl het verder voor elke 5.000.000 die vrijwillig wordt bij- eengebracht, opnieuw 1000 zal storten, tot een maximum van 10.000. Voor een volk, dat de beschlkking over zeg vijf milliard ver mogen heeft en per jaar bijv. veel meer dan f 100.000.000 aan taba'k uitgeeft, is f 5.000.000 een kleinigheid, waar het gaat om ons volks- Ibestaan." f 5, bijdrage voor ve-rsterking en bewaking grenizen. N. N. f 15. „Met de gedaohte, dat ik geen 1500 maar wel 15 kan missen, zend ik u dit be- draig uit vaderlandsliefde." De commissaris der Koningin in de provin- cie Groningen heeft van een vaderlandlieven- de familie te Groningen f 1500 ontvangen voor de landsverdedi'ging- De commissaris heeft het bedrag dankbaar aanvaard en het aan den minister van Defensie overgemaakt. DE UIT ONS BAND GEVLUCHTE SPAN.JAARDEN. Naar aanleiding van het felt, dat in Den Haag bericht was ontvangen uit Burgos, dat van de vijftien Spanjaarden, die eenigen tijd geleden uit ons land waren gevlucht, vijf terug zijn gezonden, heeft de N. R. Crt zich tot den vertegenwoordiger van de regeering van Franco, die zich in ons land in Den Haag bevindt, den heer M. de Pinies, gewend. Deze ibevestigde de juistheid van het bericht. De vijf Spanjaarden 'zijn naar ons land orider- weg aan boord van het Braziliaansche stoom- schip Almiran'te Alexandrine; zij worden niet voor den vijf- of zes-en-tw'intigsten van deze maand hier verwach't. De heer de Pinies deelde mede, dat het in de bedoeling van de regeering van Franco ligt, ook de andere Spanjaarden zoo spoedig mogelijk naar ons land terug te zenden. "Het terugvinden van deze mannen, die veel- al valsche passen hebben gebmikt, en die hun valschen naam aanhouden, en onder dien naam diensit doen in het leger van Franco, is echter verre van gemakkelijk. Men koestert daaibij de hoop, dat als alle Spanjaarden, die in ons land geinteraeerd waren en gevlucht zijn,, weer teruggezonden zijn,, het voor de andere Spanjaarden, die niet hun eerewoord braken, mogelijk gemaakt zal worden, dat zij van de strengere control©, waaraan zij1 thans ondenworpen zijn, zullen worden ontslagen. FOUTIEF OPTREDEN VAN EEN REURINGS ARTS Het Tweede Kamerlid W'eitkamp heeft aan den minister van Defensie de volgende vra gen gesteld: In het waar, dat dazer dagen te Beilem, bij de aldaar gehouden keuring voor de militie, landbouwers door een of meer der met be- doelde keuring belaste artsen 'zijn bejegend op een wijze, die niet al'leen voor de betrokkenen, doch voor het lan'dlbouwenide deel der bevol- krng in het algemeen als beleedigend moet worden beschouiwd? Indian de voorafgaande vraag in bevesti- gen'den zin word't bearutwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat een dergelijk optre- den, al's zijnde geensizins bevorderlijk aan de vooral in de huidige omstandigheden zoo noo- dige goede stemming ook onder de tot het genoemde deel der bevolking behoorende mili- cienis, hoogst onverantwoordelijk moet worden genoemd Indien ook deze vraag bevestigend wordt beanitwooTd, is de minister dan bereid, aan de daarvoor in aanmerking komende onder zijn departement ressorteerende functionarissen te doen wetenj, dat zij zich van voor de boe- renbevolking beleedigende uit'imgen hebben te onthouden GERI5CHTELIJK OPTREDEN TEGEN BEDGISGH DAGBLAD. fHet parket van Brussel heeft een vervol- ging ingesteld tegen de leiders van een dag- blad, dat een bericht geplaatst had, als zou last gegeven zijn tot mobilisatie van het Bel- gische leger, als zou een deel hiervan stelling genomen hebben ten ezuiden van de hoofdstad, en als zouden deze maatregelen getroffen zijn in verband met den internationalen toestand. Deize publicatie zou een dalenden invloed heb ben uitgeoefend op de koersen ter beurze. Toen in een officieele mededeeling de onjuist- heid dezer geruchten aan de kaak werd ge steld, trad een herstel in de koersen in. DOCHTER VAN BRUNO WALTER GEARRESTEERD. Naar vernomen wordt, is te Weenen in een bridgeclub, waar zij op dat oogenblik ver- toefde, gearresteerd F.rau Lotte Walter, doch- ter van Bruno Walter, die in de afgeloopen weken een serie concerten van het Ooneert- gebouworkest in ons land heeft gedirigeerd. Frau Lotte Walter was de eenige van de familie, die tijdens de ingrijpende getoeurte- nissen van de laatste dagen in Oostenrijk in de woning van den dirigent te Weenen ver- toefde. De directe aanleiding tot de arrestatie is niet bekend, doch kan gemakkelijk veronder- stelt worden en wellicht in verband worden gebracht met de vefklaringen die Bruno Wal ter heeft af gelegd omtrent zijn definitief ver trek uit Oostenrijk, ntu dat land in het Duit- sche rijh is opgenomen. De dirigent zou, na Zaterdagavond in Den Haag zijn afscheidsconcert te helblben gege ven, naar Franikrijk vertrekken, waar hij aan de Rirviera een paar concerten zou dirigeeren en vervolgens eenige weken rust nemen. DE VOLKSSTEMMING IN DUITSCHLAND. Naar de Times uit Berlijn meldde, heeft Hitler Goehbels benoemd tot leider van de campagne voor de volksstemming, welke een overweldigend sueces voor het nazi-regiem moet opleveren. Er kan geen twijfel aan zijn, zegt de Times, of er zal wel voor worden ge- zorgd, dat zulks het getval zal zijn. (Hoe de Duitschers en de Oostenrijkers indi- vidueel ook mogen denken over het nazi- regiem, zij moeten natuurlijkalien voor den Anschluss zijn. Zij, die daartegen zouden stemmen, zouden „verraders" zijn. Tevens zullen de stemmers Hitler een bianco vol- macht geiven voor een nieuwe periode van vier jaar, zooals Hitler tijdens zijn rede van Vrij- dag j.l. heeft laten doorsehemeren. „Om mis- verstanden te voorkomen" zullen de volks- stemmingen in Duitschland en in Oostenrijk geheel afgescheiden van elkaar worden ge houden, maar de vraag waarop de stemmers moeten antwoorden en de datum waarop zij dat moeten doen, zijn dezelfde. DE MINDERHEDEN IN TSJEOHO-SLOWAKIJE. De Volkisehe Beobachter richt een waarschu- wing tot Tsjecho-'Slowakije in verb and met „communistische en chauvinistische Tsjechi- sche provocatdes tegen de Sudeten-Duit- schers". Volgens dit blad zoulden deze pro vocates gemakkelijk aanleiding kunnen geven tot ernstige botsingen". (Het nationaal-socialistische orgaan noemt incidenten, die zich zouden hefbben voorge daan te Popaja, waar Henlein gemolesteerd zou zijn door een communistischen betooger, ,,waaruit bijna een ernstige botsing was voortgekOmen tiusschen Duitschers aan den eenen en Tsjechen en communisten aan den anderen kant"; tenslotte sommeert het blad Tsjecho-Slowakije izich ten spoedigste met deze incidenten bezig te houden. De Sudeten- Duitschers zijn niet van zins zich te laten provoceeren door communisten en Tsjechen langs de grens. Wanneer dezen niet energiek tot de orde geroepen werden, zouden daar ernstige botsingen uit kunnen voortvloeien. De verantwoordelijikheid zou daarvoor niet ten laste van de Sudeten-Duitschers komen. ITALIAANSCHE TROEPEN UIT UIBYe GEREPATRIEERD. Een drietal booten heeft te Napels verschei- dene duizenden militairen ontscheept, die in- gevolge een verleden week genomen 'besluit uit Libye teruggetrokken zijn. Zooals men weet werden d'e laatste jaren in vedband met de spanning tusschen Italie en Engeland de troepen in Libye enke'le malen geducht ver- sterkt. De huidige terugtrekkinig is dus een ibewijs van politieke ontspanning. EUROPA HERADEMT. Tien dagen van intense spanning liggen, schrijft de N. R. Crt., achter ons. Dagen, wel ke geboekstaafd zullen blijven in de annalen van de Enropeesch geschiedenis, dagen, waar op men niet wist of zij het voorspel tot een groote ramp zouden worden. De spanning is op het oogenblik geweken. Voorloopig is de rust weergekeerd en krijgen wij den tijd de ge- slagen wonden te genezen. Niet, dat zulks spoedig zal gelukken. Want deze bange uren hebben ons nieuwe gewaaiwordingen bezorgd, nieuwe ervaringen, nieuw wantrouwen, dat in enkele uren heeft afgebroken wat met zoo veel moeite en voorzichtigheid werd opge- bouwd. Opnieuw kan nu begonnen worden. Maar of dit met hetzelfde enthousiasme zal gebeuren, geleid door dezelfde hoop, kan men betwijfelen. Van velen heeft zich het gevoel meester gemaakt, dat al deze arbeid toeh tevergeefs zal zijn. In velen is het fatale be- sef weer wakker geworden, dat de oorlog toch onvermijdelijk is, dat de Kleine Staten ook nu niets anders zijn dan een speellbal in de handen der grooten, een prood, welke over- meesterd kan worden op het moment, het- weik door de laatsten wordt gekozen. Over- meesterd zonder dat iemand daarvoor een vinger zal uitsteken. Zoo was vooral de reflex groot, welke de gebeurtenissen moesten hebben op de geestes- gesteldheid van de menschen, op hun innerlijk wezen. Wij kregen niet alleen een les, wij be- leefdin ook een herhaling, wij zagen hoe onder den invloed van de spanning ihet gevoel voor proportionaliteit verloren ging. Want naast de groote dingen werden ook kleine geschil- len opgeblazen tot groote kwesties, werden futiliteiten gezien als aanslagen op den staat, waartoe men bereid was de hoogste goederen in de waagschaal te werpen. Daarom is het nutti'g nog even stil te staan bij een ernstig en waardig woord dat in het Litausche parle- ment is gesprcken. In de zitting, waarin het Poolsche ultima tum werd aanvaard, zeide minister Stanis- lauskas ter vtrdediging van de noodzakelijk- heid het Poolsche ultimatum te aanvaarden om: „Folen is de meerdere in strijdkrachten. Maar geweld is geen recht". IHoeveel waardigheid en penvoud, welk een aanklacht en onrecht is in deze woorden eaamgebracht. Hoe juist typeeren zij de situatie van het oogenblik en met hoeveel waaddige berustting heeft men te Kaunas J daaruit de consequenties getrokken: Wij moe ten wijken voor geweld, maar niet voor recht. Wel moet men er zich van beiwust zijn, dat de invloed van de gtroote staten niet geheel uitgeschak.ld is geweest. Zoowel in Warschau als in Kaunas hebben zij dien doen gelden. In de eerste hoofdstad hebben zij krachtig aan- gedrongen op matiging van de eischen. Zoo kwam het, dat het ultimatum als zoodanig al een zekere ontspanning inhield, omdat het gematiigder was dan men oorspronkelijk had verwach't. Zooals het nu was gereddigeerd, stond er eigenlij'k niets in, dat voor Litauen een bepaald nadeel inhield. Wel moest het een diplomatieke nederlaag erkcnnen, maar de prij;s het aaniknoopen van normale be- trekikingen en het herstellen van het verkeer was niet hoog en richtte geen scthade aan. Vroeger of later zou datgene, wat nu door het ultimatum is bereikt, toch eenmaal moe ten geschieden. Litauen moge zijn aanspra- ken op Wilna onverminderd handhaven, het is niet bij machte in de praktijk daaraan kracht bij te zetten en het zal geen land vinden, dat bereid is daarvoor in het vuur te gaan. De nu bestaande situatie is een realitei't reeds sedert 1920, een realiteit, welke, zij moge dan geen recht zijn, toch een zoodani'ge staJbiliteit heeft gekregen, dat zij als vaststaand feit wordt aangenomen. Daarom hebben de ver- tegenwoordigers van de groote landen te Kaunas er 'bij' de Litausche regeering op aan- gedrongen, zich niet ianger te venzetten tegen de- verandering, van datgene, wat ahnormaal was, daarom oak hebben zij te verstaan ge geven, dat de consequenties van een weige- ring geheel voor Litausche rekening zouden komen. Zoo is van de groote landen Engeland en Frankrijik toch meer invloed uitgegaan dan uiterlijk waarneembaar was, hebben zij beide met sucees getracht een uitbarsting te ver- hinderen, welke de statenvarming in Oost- Europa op losse schroeven had kunnen stellen. Europa herademt, het maakt zich los van de beklemmingen van de laatste dagen. Nie- mand weet voor hoe lang. Want wij alien beseffen maar al te goed, dat er in Europa nog spanningen zijn, wij alien hebben weer te duidelijk gezien, hoeveel latente spanning on der het bewogen oppervlak nog aaniwezig is, hoeveel rancunes opleven, indien het uur van vergelding gekomen schijmt. En dam kan men teruigdenken aan de hierboven vermelde woor den van Stanislausfcas. iMisschien ze'lfs heeft het gebeurde van de laatste dagen ook nog een goede zijde. Want wij hebben toch weer beseft, dat het kraken- de sch'ip van den EXiropeeschen vrede toch nog een zware stoot verdragen kan. Een stoot welke weliswaar het geheel misschien geen goed gedaan, een stoot, welike wel niet al te vaak meer herhaald moet worden, maar welke toch doorstaan i®, wat velen niet verwacht hadden. Wij hebben aan de rand van een ramp ge- staan en bij die gelegenheid een ernstige waarschuwing ontvangen. Waarbij zijn slaeht- offers gevallen, hetgeen te betreuren is. Maar nog steeds vervult ons de hoop, dat zij niet voor niets zijn gevallen, dat de nieuwe waar schuwing haar uitwerking niet zal missen, indien over enkele weken de gemoederen wat bekoeld zijn en de geestelijke rust tot op zekeire hoogte is teruggekeerd, Wij zijn een bittere ervaring rijker, een ervaring, welke ernstig genoeg is om althans met den groot- sten ernst te trachten daaruit leering te put- ten. De geheele geschiedenis door is men nooit meer geneigd geweest tot samenwer king dan na groote rampen. Aan den voor- avend van de gebeurtenissen van de laatste week werden ernstige pogingen tot toenade ring ondernomen tusschen Engeland en Italie, landen welke den laatsten tijd ver van elkaar hebben afgestaan. In de laatste dagen neemt Tsjecho-Slowakije maatregelen om de positie van de Duitsche bevolking bevredigend door de wet te regelen. De opgedane ervaring zal daarbij van groote beteekenis zijn en zal kun nen bijdragen tot een verzoenin'g. Maar daarnaast ook kunnen wij een alge- meene les trekken. De generale repetitie biedt geen garantie voor de uitvoering. Maar wel hebben wij- nu een indruk gekiregen van de stemmingen en houdingen van Europa, kunnen wij met meer benaderende nauwkeu- righeid bepalen, wat fictie 'en wat werkelijk- heid is. En ook dat is voor de internationale politiek van het hoogste belang. HET LITAUSCHE KABINET NEEMT ONTSLAG. Het Litausche kabinet is afgetreden. Presi dent Smetona heeft eehter geweigerd dit af- treden te aanvaarden voordat de eerste minis ter Tubelis, die ernstig ziek is en zich op het oogenblik in Zwitserland bevindt, terugge keerd zal zijn. Tubelis zou zich thans onver- wijld naar Kaunas begeven. TERUG UIT EEN DUITSCHE GEVANGENIS. Maandag is uit de gevangenis te Aken ont slagen de eerste wachtmeester van de gen darmerie Birschen ui't Eupen, die drie maan- den geleden in een caf6 eenige meters over de Belgisch-Duitsche grens door Duitsche po- l'itiemannen gearresteerd was en meegevoerd onder verdenklng van hevordering van handel in deviezen. Birschen bezit een eigen au-to en had zijn wagen ter beschlkking gesteld van een burger uit Eupen, die tot Aken was door- gereden. De Belgische autoriteiten hebben thorns op hun beurt een onderzoek ingesteld, teneinde de juiste oorzaak van de opsluiting van Birschen te bepalen. TEGEN BAANTJESJAGERS IN OOSTENRIJK. Gouwleider Biirckel te Weenen heeft, ten einde het de laatste dagen zeer toenemende aantal personen, die baantjes najagen in staat en partij, tegen te gaan, beschikt, dat wie den wensch naar voren brengt, dat een functie door een ander zal worden bezet, nooit zelf can'di'daat kan zijn voor die functie. Teneinde baantj-esjagers van dit soor't onschadelijk te maken, heeft de gouwleider een aantal van derigelijke can'dldaten op staanden voet in ar rest doen stellen en zal hij in het vervolg op dezelfde wijze optreden. OFPICIEREN EN GEESTELIJKEN UIT OOSTENRIJK GEVLUCHT. De correspondent- van de Times te Zurich meldt, dat verscheidene Oostenrijkers, leger- officierep, uit Oastenrijk gevlucht zijn en zijn aangekomern in het -kanton Grauibunden. Zij zijn naar Zwitserland gekomen Langs berg- paden. Velen hunner hebben zich volledig in uniform aangemeld 'bij de Zwitsersche grens- wachten. Zij zijn geinterneerd in de nabijheid van Chur. On'd-er -de andere uitwijkelingen bevindt zich een Roomsch-Katholiek Priester, die, verbor- gen onder een van de wagons van een inter nationale trein, uit Weenen naar Zwitserland wist te ontkomen. JAPAN ZAL CHINA NIET ONTRUIMEN VERKLAART KONOYE. De Japansche premier Kon-oye heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij moeilijk kan voorspel'len hoever de activi'teit van Japan in China zich zal uitstrekiken. Het eenige, wat ik zonder risico kan verlklaren, aldus de pre mier, is, dat Japan vas'tibes'loten is, geen duimbreed van het tot nu toe bezet'te gebied te ontruimen. De regeering is bezig plannen op te stellen voor de exploitatie der indus- trieele en economische hulplbronnen van de bezette gebied en. PLANETTA'S REHABILITATIE DOOR „VoLK. BEOBACHTER" BEVESTIGD. 'Onder de foto's op de fotopagma van de Volk. Beobachter" van Zondag bevindt zich ook een afbeelding van het graf van Planetta, die op 31 Juli 1934 ter dood werd gebracht wegen-s moord op bondskanselier Dollfuss. (Rondom het graf, dat geheel bed-ekt is met bloemen, staat een groep menschen, die den Hitler-groet brengen. Ook uit het opschrift onder deze foto blijkt, dat Planetta's proces zal worden herziien, gelij-k ,,die Zeit" eenige dagen geleden meedeelde. Het opschrift liuidt ,,Aan het graf van Otto Planetta hoopen zich de krans-en op, die ter eere van den tot nu toe verfoeiden Duitsch-'Oostenrijkschen vrijheddsstrdjd'er worden neergelegd. Het pro ces tegen Planetta, die in verband met den nationaal-social'istischen Juli-opstand in 1934 ter dood veroordeeld en op 31 Juli 1934 aan de galg werd opgehangen, zal op plechtige wijize nogmaals worden gevoerd en Otto Pla netta zal worden gerehalbiliteerd. Het lijk wordt opgegraven en in een eeregraf bijgezet. Otto Planetta stierf als een held. Onder de galg riep hij met luide stem: ,,Leve Duitsch land, leve Hitler". De opmarsch van Franco. Aan het front van Aragon rukken de troe pen -van Franco verder op. Zij hebben volgens hun mededeeling 93 dorpen bezet, 10.000 krijgsgevangenen gemaakt, 76 kanonnen, 56 vechtwagens, 11 stuk'ken luchtdoelgeschut en anti-tankgeschut buitgemaakt en zouden 35 vliegtuigen omlaag hebben geschoten. In totaal zijn 2350 vierkante mij-1 grondgebied bezet met 160.000 bewoners. In een officieel communique van Barcelona wordt medegedeeld, dat den geheelen dag in den sector Alcaniz Calanda fel is gestreden, vooral bij Torre Velilla, waar een aanval van den vijand werd afgeslagen. Het ministerie van luchtvaart heeft mede gedeeld, dat de rechtsche luchtmacht Zondag Tarragona, Reus Beni Carlo en Sagunto heeft gebombardeerd. Een aantal personen is ora- ge'komen en groote matexiieele schade werd aangericht. De luchtaanvaUen op Barcelona. (Het aantal dooden tengevol'ge -van de lucht- aanivallen is gestegen tot 700, dat der gewon- den bedraagt 1200. Het is thans rustig in de stad. De minister van defensie te Barcelona heeft Zondag medegedeeld, dat Zondag een republi- keinsch jachtvliegtui-g drie rechtsche water- vliegtuigen, die op 4500 meter boven Barce lona vlogen, heeft aangeval'len. Een van de wat-envliegtuigen werd oml'aag geschoten; de andere twee verdwenen in de richting van Majorca. Protesten van Engeland en Frankrijk. De Britsdhe regeering heeft haar agent te Salamanca opdracht gegeven bij Franco uit- dirukking te geven aan het afgrijzen van het Britsdhe volk over de ibomibardementen op Barcelona. Dit is in tegenspraak met de in ternationale wetten. De Fransche regeering heeft een gelijken stap -gedaan. Een betooging te Londen. Zondagmiddag hebben meer dan 20.000 per sonen op Trafalgar Square geprotesteerd tegen het -bombardement van Barcelona en geeisdht, dat een einde zou worden gemaakt aan de politick van niet-dnmenging. Na de betooging trokken eenige duizenden in optocht naar Bermonsby, om een vergade- *ring bij te wonen, welke was georganiseerd om de haivenarbeide rs, die in de afgeloopen week heibben geweigerd schepen, bestemd Voor het rechtsche Spanje, te laden, te steu- nen. De betoogers uitten vijandige kreten tegen de regeering en verlangden wapens voor Spanje. DEN VEBKEEEDEN KANT OP. Wij lezen in de Chr. Landarbeider: Als in de dagbladen in onzen tijd wordt nagegaan de rubriek verkooping en verhuring.. dan valt het op, dat bijna zonder uitzondering. de landerijen stijgen in huur- en koopprijs. Een stijging van f 20 tot 30 per H.A. is zelfs geen uitzondering meer, helaas. Het is eigen- lijk een ontstellend verschijnsel, gespeend aan elk economisch motief. Zeker, de melkprijzen zijn over 1937 iets beter dan over 1936, de strooprij-zen zelfs belangrijk beter. De koren- prijzen zijn echter gedaald. Maar indien de bedrijfstoestand iets beter zou zijn geworden, moet dan in de eerste plaats de huur- en koopprijzen worden ver- hoogd? Sociaal en economisch is dit in geen enkel opzicht te v-erantwoorden. Algemeen is men het er over eens, dat de positie der landarbeiders dringend verbetering behoeft. En wat de loonen en wat de werk- -gelegenheid in het bedrijf betreft. De landarbeiders zouden zeer gebaat zijn, indien per H.A. 25 meer loon werd uit- gegeven. Het gaat nu den verkeerden kant op. Dit is een onhoudbare toestand. VIER KINDEREN MET MOEITE UIT EEN BRANDEND HUIS GERED. Zondagmorgen is brand uitgabroken in een huis aan den Binnensingel te Vlaardingen, be- woond door den heer A. A. Boudens. Vier in het huis aanwezige kiinderen konden worden gered. De heer en mevrouw Boudens waren afwezig en namen deel aan afstandsmarschen, terwijl hun zes overige kinderen aan de zor- gen van een tante waren toevertrouwd. De brand is on'tstaan op de bovenste ver- dieping. waar zich de slaapgeleigenheid van de kinderen bevindt. Buren trachtten het vuur met emmers water te bluss-chen, doch dit vond zoo gr tig voedsel in het bran-dtoare bedden- materiaal, dat deize pogingen vruchteloos ble- ven en men nauwelijks tijd had de vier kinde ren tijdig in veillgheid te brengen. Toen de brandweer ter plaatse kwam, was de bovenste Stage al zoo goed als uitgeforand. Door krach tig optreden wist men den brand tot deze ver- d'iep'ing te beperken. Met drie stralen werden massa's water in het pand geworpen, waar- d'oor de beide andere etages belangrijke wa- terschade kregen. De uitgetoreide bibliotheek van den heer Boudens, die uit honderden boe- ken bestond, heeft men tijdig in veiligheid

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5