Sport LOONBESPREKINGEN IN DEN LANDBOUW. MIDDELBURG. VOETBAL. svo v.t. RECHTSZAKEN. de vadermoord in de nevens een woord van vermaan aan de leden der jeugdorganisaties om getrouwheid in hun wenk te betrachten, besloot spr. zijn met voile aandacht beluisterde rede. De bijeenkomst wend' door Ds. Van Houte met dankgebed gesloten. De organisatoren van dezen avond kunnen met dankbaarheid terugzien op^ dezen goed geslaagden propaganda-avond. KAMEB VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOK Z.-VLA ANDEREN Dit college houdt Zaterdag a.s., des namid- dags half 3 uur, een openbare vergadering in de raadszaal te Ter Neuzen. UITKEERINGEN UIT HET GEMEENTEFONDS. Volgens een bijvoegsel van de Staatscourant zullen over bet uitkeeringstijdvak 1936/1937 uit het gemeentefonds o.a. de volgende uit- keeringen worden verstrekt (in afgeronde bedragen) Amsterdam f13.842.000, Rotterdam f 9.043.800, Den Haag 5.008.500, Groningen 1.084.600, Utrecht 1.757.000. Verder o.a. in de provincie .Zeeland: Middelburg 1190.700, Vlissingen 259.700, Goes 60.100, Ter Neuzen 80.400. OMHOOGGEV AREN Tengevolge van den mist is het Duitsche stoomschip ,,John A. Essberger" in de nalbij- heid van de Westhaven aan den grond gevaren en blijven zitten. Een tweetal alhier gesta- tioneerd liggende sleeplbooten zijn uitgevaren ivoor het eventuieel verleenen van assistentie. Verwacht worth, dat het schip bij opkomend water op eigen kradht v'lot zal komen. De „John A. Essberger", die ongeveer 1000 ton meet, is op wetg van Cardiff naar Zelzate met een lading koolteer. aANVARING op de reede van VLISSINGEN. Het Noorsche motorschip ,,Taranger", op weg van Antwerpen naar Rotterdam, is Zon- dagmorgen op de reede van Vlissingen in aan- varing geweest met het voor Antwerpen be- stemde Deemsche stoomschip .Minsk". Bedde schepen kregen schade. De Minsk" is opgevaren naar Antwerpen. De ,,Taranger' ankerde op de reede van VHssdngen, inaifwach- ting van nadere orders. De „Taranger", die 5000 ton toruto meet, bleek belangrijke schade te hsbben opgeloo- pen, alles bo<ven de waterlijn. Het schip kon doorvaren naar Hoek ,van Holland en Rotter dam. De .Minsk" heeft evenmin als de .Taranger" sleepboothulp aanivaard. Per- soonlijke ongelukken hebben zioh met voor- gedaan. De „Minsk", een schip van 1200 ton bruto, heeft foelangrijke schade aan het voorschip, doch kon toch op eigen .kracht de reis naar Antwerpen voortzetten. De ,,Taranger" arriveerde Zondagmiddag om 4 uur met belangrijike yertraging te Hoek van Holland, waar het schip 7000 colli fruit te lessen had. Zondagavond om elf uur was de lossing voltooid en het schip zal waarschijnlijk te Rotterdam repareeren. DISTRICTS-ONT VANGERS De met 1 Januari in werking getreden wijzi .ging van de Gemeentewet heeft ges'dhapen de bevoegdheid van de Kroon om kleine gemeen- ten aan te wijizen, die denizelfden persoon als gemeente-ontrvaniger moeten hebben, een zoo- genaamde districts-ontvanger. De gemeen- ten, die een district vormen,, mogen same® niet meer dan 15.000 inwoners telle® en ieder op zickzelf niet meer dan 7500. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft nu het ad- vies van Gedeputeerde Staten gevraagd of reeds than® gemeenten zullen worden aange- wezen, die bij het ontstaan van vacatures den- aelfd'en ontvan-ger zullen hebben te benoemen zoodat geleid'E'lijk op imvo-ering van het insti- tuut van districts-ontvanger wordt aange- stuurd. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben naar de Minister mededeelt, zich reeds in dezen zin uitigesprofcen. Arbitrage landbouwbedrijf Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Ondanks enkele besprekingen, zijn de drie werkgeversorganisaties in het landbouwbedrijf in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en de drie land arbeidersbonden niet tot overeenstemming gekomen inzake 'de loonen en arbeidsvoorwaar- den voor 1938/1939. De werkgeversorganisa ties hebben het voorstel van arbeiderszijde, om het loongeschil nu te doen oplossen langs den weg van vrijwillige arbitrage, aanvaard, onder voorwaarde, dat de minister van oeconomische zaken den arbiter aanwijst. Loonbesprekingen Schouwen en Duiveland. Tusschen de looncommissie uit landbouwers van Schouwen en Duiveland en vertegenwoor- digers van de drie landarbeidersbonden, heb ben besprekingen plaats gevonden over de afsluiting eener collectieve arbeidsovereen- komst voor 1938/1939. Tefwijl van arbeiders zijde eenige loonsverhooging noodzakelijk werd geacht, wezen de landbouwers elke ver- betering van loonen en arbeidsvoorwaarden af. Eveneens bleken de landbouwers afwijzend te staan 'tegenover vrijwillige arbitrage, met uitzondering van de afdeeling Zierikzee van den Christelijken boeren- en tuindersbond, welke de voorkeur gaf aan de oplossing door vrijwillige arbitrage. De landarbeidersbonden hebben nu besloten, den minister te verzoeken, over te gaan tot oplegging van verplicbte arbitrage. GRAFKELDER VERWOEST. De vierde gevonden grafkelder in Emelisse is volkomen geruineerd. Wie dat gedaan heeft is onbekend gevonden VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier, maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn, aan de daarachter vermelde adressen. Rijwielbelastingmerk, A. M. Verpoorte, Veldstraat 5. Huissleutel, Luteijn, Tholensstraat 25. Alpino-muts (bruin), Rozenkrans, Duimstok, Rijwielbelastingmerk en een Das, Bureau van politie. Etui met inhoud, P. Dieleman, le Korte- straat 5. Zilveren kinderarmbandje, M. Hamelink, Donze-Visserstraat 58. Kinderhandschoentje, P. Joose, Donze- Visserstraat 69. Lips-sleutel, Fostkantoor. Een paar sokken, P. de Peijter, Noordstr. 81. Kindermuts, M. de Bruijne, Axelschesti. 72. Kinderportemonnaie met inhoud, J. de Haas, Vlooswrjkstraat 15. Twee zakken met kolen, Van Gend en Loos. Portemonnaie met inhoud, J. van de Broeke, Smidswal 13. jrom11 Omdat U met MAGGIS Aroma de zekerheid hebt het beste te gebruiken, dat op dit gebied in de handel is! Bovendien, sinds kort, verlaagde navulprijzen! FLACON No. 1 27 CT. (Ingez. Med.) FLACON No. 0 14 CT. Rijwielbelastingmerk, R. Witte, Dekker- straat 13. Rijwielbelastingmerk, J. Scheele, Nieuwe- diepstraat 35. Portemonnaie, P. van Strien, Noordstr. 79. IJzerenstaaf waaraan een rood vlaggetje, W. de Klerck, Scheldekade 20. Eenig zilver geld, P. Dieleman, Vlooswijk- straat 18. iMantelband, J. Bierens, M. Eijkestraat 11. Rijwielbelastingmerk, D. de Waele, Tholens straat 22. Een groot model sleutel, C. van Doorn, Chrysantstraat 11. Zweep, Bureau van politie. Zwarte gummi-regenjas, J. Loof, Axelsche- strnat 90. STROOPERIJ OP DE WESTERSCHELDE. iDe Rijkspolitie uit Clinge heeft succes ge- had hi haar optreden tegen de strappers op de Westerschelde, die er zich op toeleggen om wild® eenden in een tijd dat de jacht ge sloten is, in groote hoeveelhPden te schieten door mid'del van kanongeweren. Rrjksveld- wachter Van der Sande uit Clinge en jacht- opziener de Saegher uit Ni euw-N am en had- den opgemerlkt, dat een Belgisch jacht op Nederlahdscih grondgeibicd jacht maakte op eendtvogels, toen izij1 Zondagmorgen j.l. met een Viet de Westerschelde opvoeren om te pogen het jacht in te loopen. Nabij het Nauw van Bath slaagde RijksveldWachter v. d. Sande er in over te springen aan boord van het jacht, genaam'd ,,Tadome". Aan boord ibevanlden zich een tiental mannen en vijf vrouwen, die in het bezit waren van een paar kanongeweren welke drie meter lang waren en gemonteerd waren op den kop van het vaartuig. Eenig wild beyond zich aan boord benevens verschillende jachtgeweren. A'l de vuiurwapenen alsook de eendvagels werden in beslag genomen, terwijl de Brusselaars gever- Ibaliseerd werden. LUXOR THEATER. i„Spektakel om Jolanthe". „Spektakel om Jolanthe" is z6<5 vermakelijk en soms zdd innig fijn van psychologische teekening, dat men vergeet te lachen uit angst, dat men er een kostelijke vondst door zal misloopen. Carl Froehlich heeft deze merkwaardige Lumina-film gemaakt, een film die zoo weet te vermaken, dat men er ernstig van wordt; het klinkt paradoxaal, maar het is een feit. De inzet is verrukkelijk pastoraal. De oude knecht is een juweel. Deze inzet is toch wel zeldzaam geestig en daarbij voor- treffelijk gefilmd. Reimar Kuntze is een cameraman van de allereerste orde. Vlot en levendig ontwikkelt zich dan het drama om Jolanthe.-v... een aanschakeling van humoris- tische invallenonvervalschte humor, zooals men zelden in een Duitsche klucht aan- treft. Het tooneelstuk van August Hinrichs, waaraan het gegeven ontleend is, kan wel- haast niet grappiger zijn dan de film. Wie zich kostelijk amuseeren wil, moet bepaald eens naar Luxor gaan. REDIJKING schor van saeftingen. De heer P. Bauwens hield te Nieuw-Namen in het cafe van C. Oap weer een vergadering, waarin hij besprak indijking van de schorren yian Saeftingen en het inrichten van een veer- dienst van Graauw naar Ossendrecht, voor een directe vertoinding tusschen Zeeuwsch- Vlaanderen en den Braibantschen wai, welke veribinding, zooals men zich zal herinneren, door den Minister van Waterstaat op grond van een ingesteld onderzoek ongewenscht werd verklaard. De druk beizochte vergade ring besloot niettemin de pogingen om die verlbimding te verkrij'gen voort te zetten, en aan het Zeeuwsche lid der Tweede Kamer Mr. Mes, zoowel als aan het lid van Gedepu teerde Staten, den heer J. A. van Rompu, daarvoor medewerlking te verzfoeken. Geen haast. Op 11 October 1937 overleed de toenmalige gemeente-ontvanger, de heer A. H. Munnik. Spoedig werd een oproep voor een opvolger geplaatst, maar nu na bijna een half jaar spreken Burg, en Weth. in een stuk aan den raad nog van „Inderdaad zullen wij den Raad binnenkort in de gelegenheid stellen een nieu- wen gemeente-ontvanger te benoemen". WED STRIJDPROGRAMMA VOOR ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. Feij enoordDWS Afdeeling IV le klasse. PSVBleijerheide. 'NOAJD^Eindhoven. Roermond-NAG BWJuliana. DONGAM3W. 2e klasse A. iZeelandiaRCS GoesRBC. 3e klasse A BreSkensHulst. Com BoysAxel. lOostfburgIJzendijke. 3e klasse B. EMiMjEiland Boys. Middelburg 2Hansweert. le klasse afd. V. GVAVLeeuwarden. Be QuickAchilles. HoogezandVeendam. Zeeuwsche Voetbalbond. le (klasse B. RiaHontenisse. Terneuzen 3Com Boys 2. Tern. BoysBKVV. Axel 2Philippine. le klasse C Breskens 3IJizendijike 2. Groede 1Breskens 2. lOostlburg 2Hoofdplaat 2. Schoondijlke 2Biervliet 2. [SODGroede 2. 2e klasse B. Hontenisse 2Ria 2. Tern. Boys 2BKW 2. Philippine 2Axel 3. iSluiskil 2Hulst 3. OOMPETITIESTAND Z. V. B. le klasse B. gesp. gew gel verl. pnt. Tern. Boys 15 10 4 1 24 Hontenisse 14 10 2 2 22 Ria 13 7 3 3 17 BKW 12 7 2 3 16 Axel 2 15 7 2 6 16 Philippine 13 5 3 5 13 Terneuzen 3 13 3 2 8 8 16 1 6 i8 8 Corn Boys 2 18 2 2 9 6 Hu ls t 2 18 3 10 6 le klasse C. doelp 60—27 64—32 52—36 49—22 62—49 22—28 31—47 17—40 18—47 16—53 doelp. Schoondijke 1 Breskens 2 Groede 1 Hoofdplaat 2 Biervliet 2 Breskens 3 IJzendijke 2 Oostburg 2 Schoondijke Groede 2 S CD SCD gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. 16 ,13 2 1 28 84—27 12 11 1 22 51—20 14 9 1 4 19 62—24 13 8 1 4 17 39—26 14 6 3 5 15 39—35 10 6 1 3 13 36—23 14 4 2 8 10 2633 11 3 8 6 16—54 12 3 9 6 26—50 14 1 1 12 3 20—68 12 1 1 10 1 18—56 twee wimstpunten im mindering wegens niet opkomen tegen Biervliet 2. 2e klasse B. doelp. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Tern. Boys 2 15 14 1 28 94—27 Sliui'skil 2 14 12 2 24 81-j—17 Axel 3 13 9 4 18 54—38 BKW 2 12 6 2 4 14 4346 Hontenisse 2 13 6 7 12 56—29 Hulst 3 11 5 6 10 28—56 TemieiUizen 4 12 4 2 6 10 29—49 Ria 2 9 2 3 4 7 15—29 Philippine 2 11 2 2 7 6 25—42 SVO 2 13 3 10 3 14—64 Corn Boys 3 9 9 12—54 F.F.N SPORTIEF UITSTAPJE. 'Zaterdag j.l. brachten de leerlingen van de H. B. S. alhier een tegenlbezoek aan de leer lingen van de H. B. S. te Oostiburg, waarhij het ditmaal niet tot voetbal beperkt bleef, doch met een korflbalwedstrijd werd uitge- brei'd. Met een tweetal autolbussen gingen de Ter Neuzensche H. B. S.'ers, vergezeld van den directeur en eenige leeraren, naar Oostiburg, waar hen een hartelijke ontvangst werd be- reid. Allereerst had de voetlba'liwedstrijd plaats tusschen de bei'de H. B. S.-elftall-en. Hoewel, in tegenstelling met de vorige ontmoeting te Ter Neuzen, thans geen sprake was van eenig overwi'cht van het Oostiburgsch dftal, en het goed te bemerken was, dat de Ter Neuzensche ploeg zich den tusschenliiggenden tijd1 had ten nutte gemaakt om zich ter dege te oefenen, bleef de overwinning toch aan het ontvangend elftaj, dat wederom met 43 de kamp in haar voordeel zag beslist. Een aan Ter Neuzen toege'kende strafschop werd op vrien'dschap- pelij-ke wijize onlbenut geTaten. Hierop volgde de ontmoeting tusschen bei- der korflbal-twaalftaHen. De meerdere ge- oefen-dheid van de Oostlburgsche ploeg kwam stevig uit, want het Ter Neuizensch twaalftal m-oes't met een 10—1 nederlaag genoegen nemen. Na dezen sportieiven middag vo'lgde een allergezelligst sam-enizijn in het gymnastiek- lokaal, waarlbij bleek, dat de leerlingen van de Oostlburgsche H. B. S. de kunst verstaan om hun gasten te ontvangen. Te vroeg klonk voor alien het waarschu- wend sein, dat het uur van vertrek was aan- gelbrolken en -zoo kwam het tijidstip van het Seryus, In de vroolijikste stemming werd de terug- tocht aanvaard van het uitstapje, dat zeer in den smaak is gevalien. POLITIERECHTER TE MIDDELBURG. Zitting van 22 Maart 1938. E. M., oud 33 j., metselaar te Koewacht, verdacht van het onttrekken van goederen aan een daarop gelegd beslag, gepleegd te Koe wacht op 20 Februari 1.1. 'Eisch 14 dagen gervangenisstraf. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf voorw. en 20 iboete of 10 dagen hechtenis. J. C. M., oud 41 j., paardenhandelaar te Zaamslag, verdacht van beleediging van A. Scheele te Ter Neuzen op 9 Februari 1.1. Eisch /10 boete of 5 dagen hechtenis. Uit spraak idem. P. T. O., oud 26 j., werkman te Ter Neuzen, verdacht van wederspannigheid tegen de politie te Ter Neuzen op 12 Februari 1.1. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak idem. F. v. d. H., oud 36 j., transportarbeider te Hoek, verdacht van diefstal van een horloge, ten nadeele van P. E. Gelhorn te Ter Neuzen in November 1936. Eisch 1 maand gevangenisstraf voorw. en ,f 15 boete of 9 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. T. M. C., oud 56 j., visscher te Bouchaute (B.), verdacht van wederspannigheid tegen de politie te Philippine op 26 Januari 1.1. Eisch f 20 boete of 12 dagen hechtenis. Uit spraak f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. S„ oud 32 j., oaffihouder te St. Jansteen, was in verzet gekomen tegen een vonnis van den Politierechter te Middelburg, waarbij hij wegens mishandeling werd veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf. De officier van justitie eischte bevestiging van het vonnis waartegen verzet, waarop verdachte werd ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. HOOGER BEROEP. Door F. W. P., oud 34 j., logementhouder, wonende te Axel, is hooger beroep aangetee- (kend tegen een vonnis van den kan'tonrechter te Ter Neuizen, waarbij hij wegens het zich be- vinden in de verfooden strook, werd veroor deeld tot een geldboete van 10 of 10 dagen hechtenis. Door den Ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kan- tonrechter te Middelburg, waarbij P. K., oud 46 j., garagehouder, wonende te Middelburg, werd ontslagen van reehtsvervolging terzake het verhuren van een auto zonder daarvoor vergunning te hebben bekomen. FRAUDULEUZE INVOER VAN ALCOHOL. Is een reederij strafreehtelijk aansprakelijk voor particuliere smokkelarij door een harer kapiteins Toen op 17 April 1935 het stoomschip Jean- nette van een Rotterdamsch cargadoorskan- toor Ter Neuzen binnenliep, had de kapitein van dit schip in zijn hut twee tien liter-blikken met gesmokkelde alcohol, welke hij bij het aanleggen aan een veerman gaf om aan den wal te gelde te maken. Bij deze poging werd hij echter gesnapt en twee personen werden. ieder twee delicten ten laste gelegd. Voor de rechtbank te Middelburg heeft de kapitein zich te verantwoorden gehad wegens frauduleuzen invoer en wegens lossing zonder benoodigde document, en het eargadoorsikan- toor wegens dezelfde feiten. Wegens het eerste feit is de kapitein door de rechtbank tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld; wat het tweede feit aangaat is hij van reehtsvervolging ontslagen; de ven- nootsohap is daarentegen alleen voor het tweede feit veroordeeld en wel tot een geld boete van 200 subs. 20 dagen hechtenis. Bovendien werd de Jeannette verbeurd ver klaard. De kapitein en het O. M. kwamen in hooger beroep en Maandag heeft deze zaak voor het gerechtshof te 's-Gravenhage gedien'd. De feiten werden volledig toegegeven. zoodat alleen aan den juridischen kant van de zaak aandacht werd gewijd. De rijksadvocaat, mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom, meende, dat in dit geval de werk- gever voor de daden van zijn werknemer aan sprakelijk is. Het hangt nu van de straf, welke men wil opleggen af, wien men wil ver- volgen. Wil men gevangenisstraf opleggen, dan straft men den edgenlij'ken dader, wil men geldboete, dan straft men den werknemer. In dit geval heeft de rechtbank terecht den kapitein tot een gevangenisstraf van zes weken veroordeeld, hetgeen spr. in het geheel niet te laag vond voor iemand die herhaalde- lijk wegens smokkelarij is gewaarschuwd. Voor het tweede feit kunnen slechtsgeld- boeten worden opgelegd, zoodat spr. hier de N.V. zou willen straffen, evenwel zonder het opleggen van een subsidiaire hechtenis. Slechts op dat laatste punt zou de rijks advocaat het vonnis van de rechtbank gewij- zigd willen zien, De procureur-generaal, mr. A. Rombach, was het daar niet geheel mee eens. Een smok kelarij, zooals hier is gepleegd, achte spr. geen ,,bedrijfsraad", temeer daar 'die smok kelarij niet in de laadruimte van het schip, doch in de particuliere hut van den kapitein is gepleegd. Spr. achtte den kapitein in beide gevallen aansprakelijk en wenschte dezen veroordeeld te zien tot vier maanden gevangenisstraf en een geldboete van f 100 subs. 20 dagen hech tenis. De verdediger mr. F. W. Adriaanse, uit Middelburg, was het met den procureur- generaal eens, dat men in dit geval de reederij niet kon vervolgen. Ook voor het systeem van den rijksadvocaat over de vervolgbaarheid (gevangenisstraf voor den dader, geldboete voor den principaal) kon pleiter niet veel voe- len. In hooger beroep zou het hof dan nooit den dader nog een geldboete kunnen opleggen. Voorts wees pieiter erop, dat men oorspron- kelijk de zaak tegen den kapitein langs admi- nistratieven weg had willen schikken. In ver- foamd daarmee drong pleiter voor den kapitein op 'een geldboete of een voorwaardelijke ge vangenisstraf aan. Uitspraak 4 April. GESMOKKELDE SPIRITUS. ,,Als men in Zeeuwsch-Vlaanderen woont, is men nog niet gelukkig". Deze zinsnede, welke allerminst tot slagzin van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer daar geschikt is, vormde de basis van het ver- weer van een landbouwer I. G. du B., te Bres kens op wiens terrein twee wagens, beladen met en'kele tientallen liters gesmokkelde spiri- tus, waren gevonden. De wagens, boerenkar- ren met hooi volgeladen, behoorden hem inder- daad toe, .doch van de flesschen spiritus, welke onder het hooi verstopt waren, wist hij, naar hij zeide, niets af. Hij was, zoo beweerde verd., het slachtoffer van de geraffineerde Streken van Sluwe dranksmokkelaars gewor- Dit voorval speelde zich in December 1933 af Pas drie jaar later werd de landbouwer voor de rechtbank te Middelburg ter verant- woording geroepen en nadat de zaak nog eens naar de instructie verwezen was, werd hij van reehtsvervolging ontslagen; de gevonden spiritus werd verbeurd verklaard. Het O. M. was van meening, dat de land bouwer wel meer van de gesmokkelde vloeistof af wist; het teekende hooger beroep aan en Maandag diende de zaak voor het gerechtshof. ,,We kunnen niet allemaal in Den Haag wonen", verklaarde de Zeeuw in sappig Vlaamsch. „Als je bij ons aan de kust woont, dan komen er telkens smokkelaars over je terrein en als die in moeilijkheden raken, zet ten ze hun buit zo6 bij je neer. Als het dan gevonden wordt, ben je er bij". De rijksadvocaat mr. C. R. C., Wrjckerheld Bisdom, meende evenwel uit de gedragingen van den verdachte te kunnen opmaken, dat alles afgesproken werk was en hij vorderde een geldboete van f 1000 subs. 200 dagen hechtenis, bij welke vordering de procureur- generaal zich aansloot. „Als ik schuldig was", commentaneerde verdachte dezen eisch, ,,zou het veel te wei- nig zyn De verdediger Mr. P. C. Adriaanse, nit Mid- delburg, voegde hier nog aan toe, dat de smok kelaars, die alcohol uit Belgie halen op bij- zondere listige wijze te werk gaan, waarvan de boeren, die hun velden aan de kust hebben dikwijls het slachtoffer worden. Pleiter had zelf wel eens de verdediging van zulke smo - kelaars gevoerd en was dus eenigszins met hun streken op de hoogte! Pleiter achtte -de schuld van verdachte allei minst bewezen en drong met klem op ^ewsti- ging van het Middelburgsche vonnis (ontsiag van reehtsvervolging) aan. Uitspraak 4 April. SCHAERWEIJDER BOSSCHEN TE ZEIST. Eenige maanden geleden speelde zich in de stille boschwachterswoning, gelegen m de Sohaerweijder bosscben te Zeist, een hmselijk drama af, waarbij de 28-jarige zoon van den boschwachter G. L„ zijn vader van het leven beroofde. De vader stond bekend als een ongemakke- lijk mensch, zijn zoon was bij hem in dienst, doch kon niet veel goeds doen. Voortdurend was er wrijvinig tusschen de beide mannen. Tenslotte nam het conflict een zoodanigen vorm aan, dat de zoon besloot er een einde aan te maken. Op 29 September begaf hij zich na met zijn vader op het land gewerkt te hebben, na een hoogloopende ruzie huiswaarts. Daar gekomen laadde hij een jachtgeweer met drie patronen en wachtte den terug'keer van zijn vader af. Toen de bosch wachter kort daarop de waning betrad, loste de zoon drie schoten, waardoor de boschwach ter in hoofd, bdrst en hart werd getroffen. De dood trad oogenblikkelijk in. De dader nam de vlucht. Hij werd den vol- genden dag, in de nabijheid van de ouderljjke woning, door de Zeisterpolitie gearresteerd. Maandag stond L. voor de Utrechtsche recht bank terecht. Hij: foekende volmonidig. In het psychiatriseh rapport werd verdachte, gezien de bijzondere omstandigheden op het oogenblik van den moord, niet geheel toereke- ningsvatbaar geacht. De officier van justitie hield rekening met de omstandigheden, waaronder de verdachte leefde en zijn daad beging en eischte vier jaren gevangenisstraf. Uitspraak 5 April. VEEHOUDER STAK TWEEMAAL ZIJN BOERDERIJ IN BRAND. Voor de Alkmaarsche rechtbank heeft terechtgestaan de veertigjarige veehouder C. W., terzake, dat hij tot tweemaal toe zijn boerderij te Nibbixwoud in brand heeft ge- stoken. Den eersten keer, in 1934, heeft verd. den brand zoodanig gesticht, dat niemand ver- moeden kon, dat het een misdrijf was en de verzekeringsmaatschapppij hem zelfs dertien duizend gulden uitbetaalde. In October van het vorige jaar heeft hij opnieuw den brand gestoken in zijn hofstede, doch de vlieger ging in dit geval niet op. Verdachte wilde graag in een .Cadillac" rijden en na den tweeden brand een model- boerderij bouwen, zoo verklaarden de getuigen. De officier van justitie eischte, mede als afschrikwekkend voorbeeld voor andere boe ren, die „eventueele plannen" tot brandstich- ting hadden (een euvel, dat den laatsten tijd nogal eens voorkomt) een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar en gaf bevel tot onmiddellij.ke gevangenneming. DE POSTWET. En het vervoer van brieven ten plattelande. Het vervoeren van poststukken door parti- culieren is, schrijft de N. R. Crt., den laatsten tijd, vooral ten plattelande, dusdanig toege- nomen, dat de rijksveldwacht van hoogerhand opdracht heeft gekregen, hierop scherp toe te zien. De oorzaak van deze overtredingen van de Postwet moet niet zoozeer worden gezocht in een poging tot ontduiking van de toch waar- lijik niet te hooge posttarieven, maar veel meer in het feit, dat met het transport van een brief tusschen twee plattelandsgemeenten, die slechts enkele kilometers van elkaar verwij- derd liggen, vaak een geheelen dag gemoeid is; hoe verleidelijk is het dan niet om dien brief aan een vrachtrijder of autobusonder- nemer mee te geven, die het schriftstuk in den kortst mogelijken tijd bezorgt. Nochtans: de Postwet is er om deze concurrence van het staatsbedrijf tegen te gaan en dank zij het actieve optreden van de rijksveldwacht, is den laatsten tijd al menige overtreder veroordeeld. Dat men daarbij echter ook voor eigenaar- dige gevallen komt te staan, bewees een zaak, welke voor den kantonrechter te Alphen a.d. Rijn diende. Een vrachtrijder van Bodegraven op Leiden was onderweg door een rijksveld- wachter aangehouden en in het bezit gevonden van een couvert, waarin een lapje stof en een briefje, dat een bestelling inhield. Het betrof hier een opdracht van een cliente van den vrachtrijder, die het briefje aan een winkelier te Leiden ter hand moest stellen, om de ver- langde stof onmiddellijk te kunnen meenemen. De man beriep er zich voor den kantonrech ter op, dat zijn voorouders al vijftig jaar lang op deze wijze voor dorpsbewoners boodschap- pen in de stad hadden gedaan en betoogde, dat juist dit soort hoodschappen het hoofdbestaan vormt voor de vrachtrijders. De ambtenaar van het O. M. zag ook hierin echter een ontduiking van de Postwet, omdat de vrachtrijder z.i. niet alleen betaald kreeg voor het vervoer van het pakje, dat hij uit Leiden mee terog bracht, maar ook voor het bezorgen van den brief. Spr. beriep zich daar bij op een uitspraak van den kantonrechter te 's Gravenhage, die onlangs een vrachtrijder, die voor een medicus een fleschje met een schriftelijke bestelling vervoerde, evetieens had veroordeeld. Verd. merkte echter op, dat hij van zijn cliente in het geheel niets betaald had gekre gen, omdat hij de bestelling, tengevolge van het in beslag nemen van den brief, niet had kunnen uitvoeren. De kantonrechter achtte, in verband hier- mede, de overtreding niet bewezen en sprak den vrachtrijder vrij. NOORDERLICHT EN BOETE. Wat kan een natuurverschijnsel toch ver- strekkende gevolgen hebben! In de lange rij verdachten, die voor den kantonrechter te Haarlem moesten verschij- nen, was hij, meneer X, de elfde. Onwille- keurig bekeken wij hem bij zijn binnenkomst, nadat de deurwaarder het nummer elf en den naam had afgeroepen, met iets van blijde ver- wachting. Misschien was dit het einde van de grauwe eentonigheid. Hij was groenteboer, had een zachte stem en een hangsnor en nog iets zeer brjzonders. In zijn oogen blonk een vreemd licht. Er was iets onwezenlijks aan dezen grooten man. die als een bedremmeld kind voor .het hekje stond te fluisteren over iets wat wij aanvankelijk met konden combineeren met de overtreding, die hij zou hebben begaan, namelrjk het onbeheerd laten staan van een fiets. Dat mag niet, he", zei de ambtenaar. Als dat karretje nu eens gestolen was, dan zou Holland in last zijn geweest. Dne gulden Ja, ik doe het ook anders nooit, ziet U, maar dien avond Hij zweeg even en lachte zachtjes, als zag hij de verrukkelrjkste gebeurtenissen uit het verleden. Hebt u nog iets tot uw verdediging te z egg en, vroeg de kantonrechter, die mA6r te doen had. Ja, Edelachtlbare. Ziet u„ het was zoon bijzondere avond. De heele hemel gloeide van het licht. Ik zette mijn fiets ergons neer en toen iemand zei, dat dat nu het Noorderlmht was... u hegrijpt. Wie denkt er dan nog aan een fiets... Ja, het is wat met dat licht. Nu nog, vele weken later, twinkelden er plotseling allerlei vriendelijke gldmliehtjes in de oogen van de strenge rechters. De heeren 'gingen eens even verzitten... ja, dat was een zeer bij'zondere avomd. Nou weet je wat, zei de Kantonrechter huiselijk, 'ter eere van het Noorderlicht zal ik de °-eeischte hoete van drie op edn gulden brengen. En hij lachte den groenteman ver- gevensgezind toe en iedereen in de zaal lachte en dacht een oogenblik aan een avond, weet je wel dien avond... met het Noorderlicht..,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2