ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE BOEREN-BARON 9738 WOENSDAG 23 MAART 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland De burger-oorlog in Spanje Feuilleton EERSTE BLAD TER NEUZEN, 23 MAART 1938. VOOR WAS EN VAAT •S&c&ts 5 dr. [7&t. ftaJi HET LAAGST IN PRIJS EN BOVENAAN IN KWALITEIT! -r-trnvf-vrrrtn' Tirrfr^-'wnn'iMfM,<'- NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige .landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post ADonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. UitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeN: per 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen venminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DE VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. Die Minister van Defensie deelt mede, dat nog de volgende vrijwillige bijdragen voor de versteriking van de defensie zijn ingekomen: /10 ,,wij willen ons zelf zijn en blijven". 100 „dat is heelemaal geen vraag: in het belastingbetalen zijn we allemaal traag, maar 'n extraatje voor onze zelfstandigheid graag, en niet wachten tot morgen, doe het vandaag." Beursman. f 5 Den Haag. Een lid van den B. V. L. 50 Arts te Rotterdam. f100 ,,nu de regeering terecht een offer geeischt 'heeft van vele jonge mannen acht iik hef een eere-plicht van andere landge- nooten vrrjwillig en naar eigen inzicht een offer te brengen: een plicht van elken Staats- burger". 2,50 ,,voor den opbouw van onze vloot". Een arm student. fl ,,het is mij gelukt op den duur een klei- nigheid af en toe uit te zuinigen op mijn steun- en kolengeld. Holland kan nooit genoeg voor Nederland doen." Een armlastige. f 10 ,,voor de hopenlijke onnoodige verdedi- ging van ons dierbaar grondgebied." N. N. 0,25 (in postzegels)Een voortrekker. 2500 (cheque), „ter versterking onzer luchtverdediging, in de hoop, dat alle lagen der bevolking een spontaan offer zullen bren gen". Nederlander. 10 van een weduwe van een rijksambte- naar. io „Getroffen door het voorbeeld van eenige landgenooten en gehecht aan de tradi- tioneele volksvrijheden, gaame een extra offer". Dienstplichtig notarisklerk. 100 „Opdat wij waardige nakomelingen zullen blijken te zijn van de heldten, die eens onze vrijheid hebben bevochten." N.N. f 10 bijdrage uit Den Helder. f 10 „In de hoop ons vaderland van alle tegen- spoed te behoeden". Een Nederlander. f 10 „tot behoud van ons vaderland." Oud- onderofficier. DE OOMMUNISTEN ACHTER DE REGEERING. In een te Utrecht gehouden openbare ver- gadering van de Communistische Partij Neder land, heeft het Tweede Kamerlid Roestam Effendi een rede gehouden over de Oostenrijk- sche kwestie. Hij zeide in dit verband, dat Nederland waakzaam moet zijn om niet hetzelfde lot te ondergaan en verklaarde het toe te juichen, dat Minister Colijn d!e lichting 1938 langer onder de wapenen houdt. Ten aanzien van de uitbreiding van de bewapening schaarde hij zich geheel achter Minister Colijn, wiens plan- nen tot verhooging van de defensieuitgaven hij goedkeurde, mits deze betaald zouden worden uit de zakken van de kapitalisten. Bij de debatten na de pauze ontstond een vechtpartij met eenige N. S. B.-ens, die door de politie in burger met gummistokken uit de zaal werden verwijderd. DE BEGROOTING VAN HET L \N»BOUWCRISISFONDS. In de memorie van antwoord van den Minister van Economisdhe Zaken op de be- sdhouwingen der Eerste Kaoner ovetr de be- grooting van het Landlboiuiwcrisiisfonds lezen wij o.m. het volgende: Omtrent de wensdhelijkheid van het nemen van maatregelen ten einde het prijspeil der landlbouwproducten te doen stijgen en dit meer in overeenstemming te brengen met dat van loonen en salarissen in ovedheidsdiensten en de prijzen der industrieproducten, zegt de Minister, dat van hem geen maatregelen in dit optzicht zijn te verwachten; het zal voor een belangrijk deel afhangen van de wij'ze, waarop het bedrijfsleven in den landlbouw en aanverwante ta'kken van handel en nijverheid ^ich ontwikkelt. De door verschillende leden kenbaar ge- maakte meening, dat het tempo, waarin tot besnoeiing der bestaande regelingen wordt gekomen, zou kunnen worden versneld, kan de Minister niet onderschrijven. Er wordt in het verslag de vraag gesteld of de teelt van aardfoeien niet kan worden vrijge'laten, omdat daarmede vele kleine be- drijven, in het bijizon'der in Gelderland en Zeeland, zouden worden geholpen. Deze vraag wordt ontkennend bean two ord. Naar aanleidiing van de door andere leden uitgesproken vre-es, dat overdraoht van de taak der crisisiichamen aan de standsorgani- saties er toe zou kunnen leiden, dat nood- za'kelijke verlichting van den bestaanden dwang binnen afzienbaren tijd niet zou wor den bereikt, moge de Minister opmerken, dat de mogelijkheid tot eenige verlichting van den bedrijfiSdiwang in hoofdizaak afhangt van de economisdhe voorui'tzichten van den 1-and- bouw. Zoolang deize geen belangrijke wijzi- ginig ten goede vertoonen, zal van verlichting weinig sprake kunnen zijn, ongeacht of de regelingen ten hehoeve van het bedjrijf door de regeering of door de belan-gh-ebbendeh zelf wordten getroffen. De door eenige leden aan het stelsel van glijdende schaalreehten gewijde beschouiwing geeft den Minister aanleiding op te merken, dat, hoezeer door de glijdende schaalreehten op granen dten akkeirbouw een vaste basis wordt versdhaft, dit stelsel door de veelvul- dige wijzigingen van de invoerheffingen, voor den handel zeer emstige bezwaren mede- brengt. Ook voor de bepaling van de bij den export venwerkte producten te verleenen restituties biedt het stelsel der glijdende schaalreehten emstige moeilij'kheden. De Minister is dan ook van meening, dat invoe- ring van glijdende schaalreehten geen over- weging verdient. 'Wat de positie van de landarbeiders betreft ddent reikening te worden gehouden met de bedrijfsuitkomsten. De Minister is van mee ning, dat met de krachtens de Eandlbouw- crisiswet 1933 getroffen regelingen bereikt wobdt, wat onder de huidige omst'andigheden pralktisc'h mogelijk is. De Minister merkt op, dat hij:, gezien de gegevens waarover hij besdhikt, den richt- prijh van tarwe op 10 voldoende acht. Wat de roggeprijizen hetreft, deelt de Minis ter mdde, dat daaraan vobrdurend aandacht wohdt geschonken. De aandacht moge er op worden gevestigd, dat ondanks den teruggang van het areaal in 1937 ten opzichte van 1936 nog immer een belangrijke vergrooting van het tarwe-areaal ^•ergeleken met de voor de crisis gelegen j&ren aanwezig is. Zoo heliep het areaal van 1937 nog ruim het dulbbele van dat van 1930. De vraag omtrent een mengverbod van boter en margarine is nog bij den Minister in ondenzoe'k. 'Een verlaging van de hefifingen op mar garine enz. kan onder de huidige omstandig- heiden niet worden overwogen. 'Gelet op den reeds bereiikten omvang der verstrekking van goedfkoope margarine, is het den Minister niet mogelijfk gevolg te geven aan den aandrang am deze verstrekking uit te breiden tot hoafden van geziinnen en andere kostwinners, die niet in de rijksinkomstenfoe- lasting zijn aangeslagen. Tegen het denkibeeld van enkele leden om het getoruik van boter verplicht te stellen bij leger en vloot en in de huishoudscholen be- staan groote beziwaren, met name van finan- cieelen aard, zoodat dit niet voor verwezen- lijking vatlbaar is te achten. BRITSCH KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGIe. Als de Daily Express goed is ingelicht, zal het Britsche Koninklijk echtpaar in het begin van den zomer een officieel bezoek brengen aan den Koning van Belgie. Dit bezoek zal vermoedelijk voorafgaan aan dat van Juni aan den president van de Fransche republiek. Mededeeling van de regeering. IHet ministerde van landsverdediging te Barcelona deelt mede: Gesteund door 47 tanks en talrijke vliegtud- gen heeft de vijand tot driemaal toe getracht onize linie in de richting van Castel Seras en Torre Velilla door te hreken. Hij werd echter volkomen teruggedrongen. Na een aanval in de richting van Galandra, ten Zuiden van Torre Velilla, slaagde de vijand erin, door onze linies te dringen, doch na een tegenaanval wisten wij1 hem terug te drijven. De luohtmacht der opstandelingen bomihardieerde verscheidene plaatsen aan de bust, o.a. Tortosa. iMaandagmiddag om 6 uur was het aantal dooden tengevolge van de jongste homibarde- menten op Barcelona tot 820 gestegen. Er liiggen echter nog talrijke lijken onder de puin- hoopen. Fransche protesten tegen bOmbardement van burgerbevolking. De Fransche commissie voor religieuzen en fourgervrede in Spanje en het Spaamsche co- mite voor hurgervrede hebben een protest ge- publiceerd tegen de ,,methoden van den tota- len oorlog, wellke tqgen non-comlbattanten worden toegepast, en die het karnp, we Ike ze toe^igt, welk het ook ziji niet tot eer strek- ken". Tot de onderteekenaars van het protest behooren o.a. versdheidene leden van de Aca demic Franeaise. Een mededeeling over Duitsche en Italiaansche hulp aan Franco. De Spaansche ambassade te Londen heeft een telegram uit Barcelona gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat onlan'gs groote hoevee'lheden oorlogsmaterieel en talrijke des- kundigen uit Duitschland en Italie naar het rechtsche Spanje zijn gekomien om het huidige groote offensief in Aratgon voor te bereiden. Nog steedis komen deskunidigen en materieel aan in de rechtsche havens volgens dit com munique. In Maart hebben de volgende sehepen ma terieel aan land gezet: d'e Deutschland te Ceuta, de Franca Fascia te S evil la, de Ciudad de Ceuta te Algeciras, die San Joanita te Te- nerife, de Apollo (Italiaan) te Sevilla en de Pasajts (Duitsch) te Larache. Vervolgens de Alois (Duitsch) te Sevilla, de Antonio Pi'ga- fetta (Italiaan) te Algeciras. Dit laatste schip bracht veertien veebbwagens en twaalf jacht- vliegtuigen. Btovendien de Spaansche sehepen Mar Negro, Puerto Santa Maria en Ciudad Alicante te Ceuta. 12 Maart zijn zes Heiiikel bombardements- vliegtuigen te Mililia aangekomen en doorge- vl'ogen naar Spanje. 4 Maart zijn vier esca- drilles Heinkel bombardementsvliegtuiigen over Fradkrijk naar Palma gevlogen, om deel te nemen aan het offensief in Aragon. Deze toestellen maken thans deel uit van het Duit sche Conddr-legioen, dat bovendien beschikt over twee groepen jachtvliegbuigen en vier escadrilles Messerschmidt jachtvliegtuigen, twee escadrilles Heinkel 51, twee escadrilles Domier 17 en een escadrille Heinkel 45, Com mandant van het Condor-legioen is generaal Veidt, d'e ondercommandanten zijn Neuforfer, Hermann, Scholz, Schroder, Fischer en Ziel- berg, alien otfflcieren van de Duitsche lueht- macht. De Italiaansche strij'dkrachten werden in groepen van 600 tot 1000 man, in totaal 15.000 man, te Cadix en de overiige Zuidelijke havens aan land gezet. Bovendien zijn in de afgeloo- f pen dertig dagen 300 Duitsche en Italiaansche i vliegers aangekomen. Aan het hoofd van de Italiaansche troepen staan de generaals Berti en Francisci. In het telegram, worden vervol- genis de namen van de Italiaansche onder commandanten genoemd. De Duitsche en Italiaansche luohtmacht be schikt over 150 Fiat-vliegtuigen no. 32, 100 Savoia 81, 30 Stormi, 40 Romeo, 40 Junkers, 40 Heinkels en 40 Domier-vliegtuigen. De rest van de luchtmacht, nog ongeveer 700 toestel len, bestaat uit Messerschmi'dt-toestellen en Savoia-waterv'liegtuigen. Wenscht Catalonie aansluiting bij Frankrijk 'Het liberale dagblad Gazette" te Brussel dat verwijst naar een onlangs door Vander- velde over den toestand in Spanje geschreven artikel, meldt, dat de regeering te Barcelona, overstelpt door de jongste gefoeurtenissen en in het nauw gedreven door een voor haar wanhopi'g geworden situatie, zeer binnenkort er toe zou overgaan om aansluitinig van Cata lonie bij Frankrijk te verzoeken. Reeds deze week, of wellicht de volgende week, zou dit voomemen verwezenlijlkt kun nen worden. De vertegenwoordiger van de Generaliteit van Catalonie in Belgie heeft echter medege- d'eeld, dat alle geruchten, volgens welke Cata lonie zich van Spanje zou willen losmaken, valsch zijn en dat het Catalaansche volk trouw blijft aan het ideaal der democratie in Spanje, zoowel in de overwinning als in het ongeluk. De Britten aangespoord Barcelona te verlaten. De Britsche consulaire autoriteiten hebhen, naar de „Daily Mail"' verneetat, tot de Brit sche onderdanen, die te Barcelona wonen, een waarschuwing gericht en er op aan'gedrongen, dat zij de stad zoo spoedig mogelijk zullen verlaten. Deze waansehuwing, die verband houdt met de harhaa'lde luchtaanvallen, waar- aan de stad in de laatste dagen heeft bloot- gestaan, is aangeplakt aan het gebouw van de Britsche Club. De telkst van de waarschu wing luidt als volgt: ,„Er is voor geizorgd, dat de Britsche krui- ser Penelope" Woensdag of Don'derdag a.s. de haven van Barcelona zal binnenvaren. Wij dringen er bij de Britsche onderdanen op aan, van deize gelegenheid gebnuik te maken en naar Marseille te gaan. Zij worden er opnieuw aan herinnerd, dat het vertrelk met Britsche sehepen in geval van nood niet meer mogelijk zou kunnen zijn." Het aantal Britsche onderdanen, dat te Barcelona gevestigd is, wordt op twee a drie- honderd gesehat. De meesten van hen zijn beamibten of zalkenmenschen. De kruiser JPenelope" een schip van 5270 ton be- hoort tot de Britsche oorlOgsschepen, die langs de Spaansche kust patrouillddiensten verrichten. Reed's Zondag j.l. is de kruiser ,,Arethusa", die toen in de haven van Barcelona het anker had uitigeworpen, met een aantal vludhtelin- igen naar elders vertrokken. Tot hen behoo ren drie Britten en zes schipbreulkelingen, die onlangs te Barcelona waren aangekomen. lAlgemeen verwacht men nu, dat generaal Franco binnenkort aan zijn troepen het bevel zal geven, Catalonie binnen te dringen. Gelet op de versterkimgen, die de Catalanen langs de grenzen hebben aangeibracht, is het niet uitgesloten, dat zich hier een nieuwe felle episode van den Spaanschen hurgerkrijg zal afspelen. PROPAGANDA-AVOND GEREF. JEUGDVEREENIGINGEN. Maandagavond werd in de Geref. Kerk alhier door de Geref. Jeugdvereenigingen een propa- ganda-avond gehouden, waarin, benevens eenige ernstige en een meer komische voor- dracht, en eenige zangstukjes door een koortje uit de Meisjesvereeniging, Ds. G. W. van Houte een opwekkend woord sprak, getiteld ,,'Haast vergeten". Spr. behandelde daarin uitvoerig de geschie- deni® van het volk Israels, dat reeds na 3 dagen Gods weldaden vergat, hetgeen haar tot zonae is gerekend en in welke zonde zeer velen zijn omgekomen. Haast vergeten spreekt ook thans met kracht als we zien hoe gestreefd wordt naar invoering van den totalitairen staat, waarin communisme en fascisme worstelen om den voorrang. Waar een van beiden tot de macht komt, geschiedt zulks ten koste van den ander. Beiden gaan rechtstreeks in tegen Gods ge- boden. Ware vrijheid is alleen daar mogelijk, waar zoowel gezagdragers als het volk zich gebonden weten aan Gods Woord. De belrjders van het Christelijk geloof ge- nieten hier een vrijheid die hen door een groot deel der omringende volkeren wordt benijdt. Spr. wijst alleen maar op deze vergadering der jeugd. Zooiets is in verschillende landen niet meer mogelijk. We worden daarom geroepen die vrijheid in gehoorzaamheid aan Zijn Woord te hewaren. De geschiedenis van ons volk leert ons, dat die vrijheid in ons land niet altijd bestond. Honderd jaren geleden werden de Christus- belijders ook in ons land om hun geloof ver- volgd. Spr. stelde in dit verband het werk van mannen als Calvijn, Luther, Groen van Prins- terer en Dr. Kuyper in het licht. Met een krachtige opwekking aan diegenen onder de jeugd die nog van verre blijven staan, om de gelederen te helpen versterken, be- Verviolig. 31) Juist hoorde zij Rita zetggen: (;Bn we zullen eindigen met Parijs en mis- sehien nemen we een huiis in Louden. Het kan zijn, dat zie nog niiet klaar zijn met de verbou- wing van Beckford." Toen mijnlheer de la Riva de vei'haasde uit- drukklng op het gelaat van Lady Anna zag, legde hij haar uit Ik koop een huis voor haar in Londen. Dat zal wel pretitig voor haar zijn. Zij zal er wel dStawijls been vliegen, denk ik, en in ieder ge- vial staat het daar voor haar klaar." Het zal wel leuk zijn, als- er een ndeuw tooneelstuk gaat", riep Rita en wendde zich tot Dick: ,,'Hefo jij het ,,Kersenmeisje" al ge- mem? Het moet geiweidig zijn. Dick begon d'adelijk een geanimeerd ge- sprek over de nieuiwste revues, maar Lady Amna zag, dat Betty verwonderd naar Roger keplc Zq wachtte even, tot het gesprek algemeen geworden was; dan wendde zij zich direct tot mijmheer dte la Riva. „tvat zegt Roger van dat idee, dat huis in Londen, bedoel ik?" „Het gaat hem niet aan", zei mijnheer de la Riva vlu(g. ,,Ik geef het aan Rita." i,jMaar naar Londen wippen zal wel eens moeilajkheden geven met de boerderij, wel?' vroeg Lady Anna. ,,0, diie boerderij", zei de oude heer en haal- de zijn schouders op. (Later in d'en middag sprak Lady Anna er Roger over aan, toen zij hetm een oogenblik alleen vond. „Roger!" riep zij. Roger, koim eens even hier. Heb je het idee om op Beckford te blij ven er aan gegeven?" ,,Neen, natuurlijk niet. Beckford wordt een beetje vergroot en veranderd voor Rita. U heeft het zelf eens aarugeraden, Lady Anna." ,,Ik zei, het moest een beetje veranderd worden. Nu schijn je noigal groote plannen te hebben, een huis in Londen, een paar auto's, Parijis voor de japonnen en bood'sohappen waarheen ga jij voor je pakken, Roger?" Hq gaf gee.n antwoord en snel voerde zij een andere taktiek. ,,Als ik bedenk, hoe man- adhtenid je het aanbod van de hand wees, toen Sam je als compagnon in de zaak wilde neimen, omidat je je dan niet genoeg met Beck ford kon hemoeiien! En toch zou je dat veel meer geld geforadht hebhen en het zou je eigen gelid geweest zijin." Roger werd heel bleek en wachtte even voor hij antwoordde. ,,'U vengist zich met dat geld, Lady Anna... Ik vind d'at fmanoieele heel akelig, maar ik kan haar niiet onthouden, wat zij gewend is te hebben... en ik kan haar niet kiwetsen door te weigeren, het van haar vader aan te nemen." Toen hoorden zij de stem van Rita. Roger, kom je nog?" en hij vloog de kamer uit, terwijl hij in zijn haast hijna over de meu- bels struilkelde. ,,Hij heeft het erg te paikken", zei Lady Anna tot zidhizelf met een spottend glim- lachje. ,,Hij zal alles opofferen, liever dan haar te veriietzen." Toen zij1 in het vuur staarde, zag zij' weer den hes'chaamden blik in Rogers oogen, toen hij zijn verontsehuldigimgen stamelde en hoe die oogen glansden bij het hooren van Rita's stem. .Kleine heks", zei zij en dan: ..Anme kerel". HOOFDSTUK XVIH. Rita's vader liet er geen gras over groeien, maar gaf dadtelijk opdracht aan een architect en voordat Roger het goed en wel begreep, werden de plannen al ter goedkeuring aan hj^na voongelegd. Voor zoaver hij kon zien, was er naar ge- streefd, het oude karakter van het huis te beiwaren, zooveel als mogelijk was en er toch meer ruimte aan te geven. Hij ging zelf met den tuiinarchitect naar Beckford en als Rita er bij was, leek helm alles even moot en eenvou- dlig. Maar zondier de beitoovering van haar bijizijn, bekroop hi£m w.ei eens een zeer onfoe- hagelijk gevoel, terwij'l hij de zaken dan nog eens alleen overwoog. Op een goeden dag vroeg mijnlheer de la Riva hem opeens, of hij al stappen had ge- daan om de verloren landerijen terug te koopen. ,„Nog niet", zeii Roger. „Ik wacht nog even af." Wacht af?" vroeg de sunder. ,,Waar wacht je op? Tot je getrouiwd bent?" ,,0, nee", antwoordde Roigier vtlug. „Ik wil eerst zien, hoeveel die verbouwing kos't en dan het overschot van tantie Martha's legaat er voor besteden." „Je bent te pr,ecies, Roger", zei mijnheer de la Riva half bewonderenid, half ongeduldiig. Al die onkosten die je eigenlij'k voor Rita maakt, moeten door haar betaald worden..." ,,Hieelemaal niiet", viel Roger hem in de rede. ,,Jk... ik moet "mijn huis toch voor mijn vrouw in orde maken?" „Nonsens:, heste kerel. Wat is dat legaatje Een tiemjdiuiizend pond'. Dat is niiets voor Rita. Je moet die verbouiwiing als een deel van haar bruidschat besdhouwen. Zijn ze al begonnen met den tuin?" „Ik wacht op de .begroottog", zei Roger. ,,Laat de begrootingen maar aan mij over", he mam mijnheer de la Riva. ..Begin jij maar laever over diie landerijen." Toen Roger bleef zwijgen: Rita's geld is een bittere piil voor je, dat zie ik wel. Maar is Rita het niiet waard?" 'Hij sprak ernsltig en Roger zag, dat de oude man hem begreep en inzaig, dat hij een groot offer bradht -met zich aan de voorwaarden onderwerpen. Zijn geziicht venzachtte zich, tioen hij hem aankeek. ..Vbor Rii'ta zou ik alles goed vinden." Mijnheer de la Riva keek hem onderzoe- kend aan. „,Mijn kleiine meid kan je om haar vinger winden", zei hij larngzaam. [Precies hetzelfde wat Betty inderitijd tegen hem gezegd had. Zijn gelaat hetrok. ,,Rita zal me nooat iets vragen, wat teigen mijn pnincipes indruischt", zei hij. .Vender moogt u verwachten, dat ik alles voor haar zal dioen." Nu verkiilde de houding van Rita's vader. ...Bedoel je principes of vooroordeelen?" vroeg hij. ,,Je hebt al hewezen, dat je een harden kop hebt, Roger". ,,U denkt aan het geval met dien stam- boom?" vroeg hij. De ander kndkte. ,,Ik kan je edgenzinnigheid op dat punt niet foegrijpen", zei hij op even strakken toon, als Roger zelf. ,,Rita moet heel wat opofferen en als we het nu eens nuchter bekijke-n, bui ten beschouiwing latenid, dat julliie el'kaar lief- heblhen, wat zet jij daar dan tegenover? Al leen je oude naam en je verleden en toch sta je er op, dat d'e simet op den naam blijft r us ten." Het hinderde Roger, dat haar vader tel- kens terug kiwam op dat eene punt, dat hem eiigen'lijk niiet aanging. Hij vond die laatste opmerkinig van mijnheer de la Riva bijna be- leeddigend en zou er zeker scherper op geant- woond hebhen, als Rita niet juist binnen ge komen was. Den volgehden morgen ging Roger terug naar Beckford en deed stappen om het be- geerde land terug te koopen. Hij zou het on- aangenaime voonval met mijnheer de la Riva vergeten hebben, als een toevalliigheid hem er niet weer aan heriinnerd had. Nicht Jane, vol ijver om de nieuwe Lady Beck waardiig welkom te heeten, wllde de witte gordijnen om het bad van de oude Lady Beck vernieuwen en had Roger ge- vraaigd, haar tie helpen, het bed te verplaat- sen. Toen zij het groote gevaarte waggesc'ho- ven hadden, ontdekte zij een k'lein kastje in een der p'aneelen. ,,Kijik, kijk!" riep nicht Jane uit. „Daar zit noiu een kastje in den muur en ilk woon hier nu al veer-tig jaar in dit hui-s en heb het nooit geiweten." ,,iH-et kan wel hondierd jaar niet o'pen zijn geiwee-st", zei Roger. ,,Hat is een heel o-ud bed en alleen tegen diien muur staat het goed." Jane morrelde wat aan het slot. PR0.22-0203 A (Ingez. Med.) ,Het is steviig op slot", zed ze. ,,Zou er geen enkelen sleutel aan je rinig zijn, die er op pa-sit?" ,,Ik geloof het niet", zei Roger. „Iik gebruik al de sleutels van -mijn bos." Het kastje we-k-te toch zijn nieuwsgienigheid -op en toen Jane m-:t de gordijnen naar be- n-eden was, haaldie h-ij een beitel en brak het slot open. !Een aanitai st-offii'ge kasboeken 1kg op de vu-i'le plan-ken en in ee-n hoek een bundeltje brieven, met rood band samen -gehonden. iHij nam er een voor de hand liggend boek uit en zag dat het behoord had' aan Willem Beck. Hij- schroik er van. Met de lamp gevaar- lijk naast zicih op het groote bed, be-gon hij inigespanne-n te lezen. Na een half uur was hij niets wijizer. iHet scheen hem toe, dat zijn oudoom Wil- 1-ena rentmeester geweest was op een groot landgp-ed van een zekeren mijnheer Harwood, Roger had geen verstand van boekhoudinig en d-e koiomtnen cijfers zei-den -hem niets. Daar om nam hij een sta.peltje brieven ter hand en tioen scheen zijn hart stiil te staan. De eerste was een brief van mijnheer Har wood aan den ouden Sir Roger Beck, zijn oud- oiudoom. Hij schreef: .Jloeiwel ik het betre-ur, dat u en uw neef deize beslissing genomen hebben, moet ik toch uw gevoel van eer en rechtvaardigheid bewonderen. Mis-sc-hien is er voor u geen andere oplossinig. M-aar ik wilde u verzeke- ren, dat er geen red en is om u te haasten en dat ik gaame uw convendance zal af- wachten. Als het tekort maar uiteindelij-k aan'geiziuiverd wordt, is er geen reden om stappen te doen, die voor uw eigendommen nadeelig zouden zijn en uiw geachten neef ■schade zouden bero'kkenen. Laat ik eiindigen tmiet cp te merken, dat de misslag van een -ufw-er familieleden ge-en afbreuk doet aan mij-n respect jegens de overi'ge leden." Indien het tekort uiteindelijik wordt aan-ge- zuiverd.d-e mis-strap van een der familie leden. (Wordt vervolgd'.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1