Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. OPWINDENDE JACHT TE SNEEK. DRIE BOERDERIJEN TE BEESD AFGEBRAND. IS TABAK EEN VAN DE KANKER- VEBWEKKERS HET LOSLATEN VAN TEGELS. CJoetheanum te Domach en ook bedrijven, welke volgens dat stelsel in Zeeland en Bra bant zijn opgezet (Loverendale) leidt. Bij de hedendaagsche landbouwkundigen ontmoet dit stelsel veel tegenstand. Prof. A. M. Sprenger te Wageningen, om een gezaghebbend beoor- deelaar te noemen, heeft gedurende vijf jaren een proef genomen, die naar zijn meening onigunstig voor de biol.-dynamisclie methode is uitgevallen. Binnenkort zullen daarover bij- zonderheden in een landbouwtijdschrift worden medegedeeld. Met dat al is deze zaak van belang en niet alleen voor den landbouw. Volgens Pfeiffer heeft de bodemverwoesting zulk een omvang genomen, dat het behoud van de vruchtbaar- heid der aarde binnen enkele tientallen van jaren als een der grootste wereldproblemen aan de orde zal komen. Op terreinen waar te veel kunstmest is gebracht of die bezet is met boomgaarden, die te veel met chemisehe middelen zijn behandeld, is de biologische werkzaamheid van den bodem gestremd, wel- lioht geheel verlamd. De grond verliest dan zijn poreushei'd en wordt hard; het water blijft staan in de voren; op hellende terreinen spoelt de humus weg. Volgens Pfeiffer is reeds een oppervlak van meer dan 44 millioen H.A. woest geworden tengevolge van een behandeling van den grond, die alleen op het verkrijgen van snelle uitkomsten en groote hoeveelheden gericht is en niet zorgt voor het behoud van het leven der bovenlaag. De natuur is geen laboratorium, werkt niet alleen met scheikundige middelen, maar bovenal met dat geheimzinnige moment, dat leven heet. Dit moment wordt door de zuiver scheikundige methode krachteloos. Het kan bahouden worden langs den natuurlijken weg van het gemengde bedrijf; veeteelt gepaard met land bouw. Alleen daardoor kan men aan den bodem teruggeven wat de oogst daaraan ont- neemt. Het boek van Pfeiffer getuigt volgens prof. Begouin (Bordeaux) van grooten eer- bied voor de wijsheid ider Natuur en van beset van de verantwoordelijkheid van den mensch iegenover het nageslacht. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuiwische Landlbouw-Maatschappijgehouden op Maamidag 14 Maart 1038, in. het Landbouwhuis te Goes. Ojm. kwamen de volgende oraderwerpen in be- SCHADEVERGOEDING GEVRAAGD VOOR WAARDELOOZE MARKEN. Het gereehtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in het proces van een ingezetene van Arnhem tegen de Duitsche Rijksbank. De eischer was de bezitter van een groot bedrag aan (oude) Duitsche marken en hij wilde de Reichsbank doen veroordeelen tot uitbetaling van het bedrag aan hem in goud, althans tot het geven van schadevergoeding voor het waardeloos worden van zijn biljetten. De rechtbank heeft reeds op 12 November 1936 deze vordering niet ontvankelijk verklaard en den eischer veroordeeld in de kosten van het proces, In hooger beroep heeft het Hof be- slist, dat de rechtbank de vordering terecht niet ontvankelijk heeft verklaard, omdat het enkele feit, dat hij bezitter is van Duitsche bankbiljetten niet bewees, dat hij aan de Reichsbank goud in bewaring heeft igegeven en dus tegen die bank uit hoofde van een over- eenkomst van bewaargeving zou kunnen ageeren, zooals hij dit gedaan heeft. Het Hof bevestigde het vonnis van de rechtbank en veroordeelde eischer ook in de kosten van het hooger beroep. Aardappelteeltregeling 1938. Niaar aanleiddng van ieen sohrijven van het Lamd- baaw-Comite gericht aan den Minister van Econo- mafiche Zaiken, waarin de bezwaren tegen de ver- hoog.de teeltheffing van f 50 per ha worden uiteen- geaet, vond een uitvoerige gedachteruwisseling plaats. Het Dagelijksch Bestuur verklaarde zioh in beginsel ermede accoord, dat de iconsumiptie-aard- ajpjpelregeldng t.z.t. door den georganiseerden land bouw wordt overgenomen, mSifcs de teeltheffing belangrijik lager wopdt gesteld1 dan thans het geval is em een eventueel tekort voor rekening zal komen van het Lanidlbouwcrisisfdnids. ■yoorts handhaajfde hiet Bestuur zijn reads eerder ingenomen standpoint, dat de verhooging der teelt heffing tot f 5iO beizwaarlijk kan worden aanvaard, daar deze verhooging niet door meerdteren denatura- tieesteun wordt gedompenseerd. De met aardappelen beteelde opperviakite is ook in Zeeland vermiinderd, vergeleken met het vordge jaar. Li ever nog dan de hamdhaving oolk in- de toelkomst van genoemde hef- fing, zou de venglad'ering een kleine beperking van de teelt zien aangebrachit. Instelling Landbouwraad. Uit een schrijtven, dat is ingekomen van het Land bouw-OomitA is igehMken, dat de Miniister van Economasche Zaiken voomemens is de installing van een Landlbouiwraad te bevorderen. (Het Dagelijlksch. Bestuur was geensEdns over- tuigd van de noodzaak ofn daartoe over te gaan. De instelling van een dergelijk liehaam werd voors- hands niet noodig geoordaeld1, daar de georgani- seerde landlbouw thans via de drie icentrale land- bouwonganisaties in geregeld contact met de Regee- ring staat en de behoefte niet wordt gevoeid, dat hierin een mgrrjpemide wijizagiing wordt aangebracht. Tarweleverlng. Ingekomen was een sdhrijyen van den krinig Axel der Z. L. M., waardn afkeurinig ward uitgesproken over de huidiige regelinig der tarave-innanie. IBesloten werd het Bestuur der gewestelijke tarwe organisatde te verzoeken een zoodanige regeling te treffen, diat eilike landbouwer zijn tarwe kan leveren, naar het hern zeif goeddunkt. Horwijdte voor aardappelen. Het Bestuur van den Bond van Handelaren in aard appelen heeft het venzoek ingeddend art. 5 der alge- meene handclsvoorwaarden bij verkoop van aard appelen te wijizigen in dien ziin, d'at een kiednere honmaat dan 33 man bij verhandeling van consump- tae^aAraiappelen voor de binnenlandische markt niet is toegestaan. Het Dageilijiksch Bestuur besioot hieraan geen mjedewerking te verleenen, daar zi. het belong van kooper en verkooper hiermeide niet zijh gedienid. Subsidie tentoonstellingen. CBesioten werd een geldelijike bijdrage te verleenen aan een dozen zomer te houdien tuinibouiwtentoon- stellinig te Kapelle en te Zierikziee. Monopolieheffingen op gran en. Het Dagelijlksch Bestuur nam met verootrusting kermis van de dating der graanrprijizen, (met name die van genst en rogge. In verfbanid hiermede werd er op gewezen, dat in het teeltplan-1937 voor den akkerbouiw is bepaald, dat de ridhtprijte voor gerst zal worden vastgesteld op 7, oploopende tot 8,25 per 100 kg, tenwiji de richtprijs voor rogge gemdd- deld f 7,75 per 100 kg zal bedragen. Waar de gjraanprijzen op de wereldmarkt thans reeds zoover zijn gedaald, dat hiet gemiddelde van de voor genst en rogge vastgestelde richtprijzen niet meer wordt beredkt, besioot het Dagelijksch Bestuur via het Landbouw-Oomitd bij den Minister op ver- hjooging der monopolieheffingen voor granen aan te dringen. Het DageJijiksch Bestuur achtte het van overwe- gend belang, dat voor de toeikioanist een loonend patjsnaveau voor de granen wordt gewaarborgd. Verhooging van de monopolieheffingen op granen is daanvoor een eerste vooriwaarde. Uitbetaling tarwe. Besloten werd, een sohrijven van de afdteeiing Zaamslag, waarbij medeiwerkinig wordt venzocht om (de tarwefbetailiing weer over de boerenieenlbanken te Ter Neuzen en Axel te doen loopen, met gunstig advies door te zenden aan de gewestelijke tarwe- ('urganisatie voor Zeeland. Steunregeling kleine boeren. De Minister van Economische Zaken heeft de drie ■aentrale landlbouiworgantisaties medegedeeld, dat kleine gronidgebruliJkers uit de B-groep, die ouder zijn dan 65 jaar en voor wie gieen plaatsvervanger of plaatsvervangster aanwezig is volgens de be- palingen ikomen deze deiihalve niet voor een steun regeling in aanmerkdng geheel voor rekening van het Departament van Economische Zaken zullen worden genomen. Het Dagelijksch Bestuur is van meening, dat 'deze aanvui'ling een verbetering van de bestajande regeling beteekant. Woensdagmiiddag omstreeks half drie, tioen het dienstmeisje van oir. H. H. J. van Botten- burg, die aan de Manktstraat te Sneek woont, in de voorkamer kwam, zag ziji daar een man, die over een schrijfbureau getoogen stond. Zij meende aanvankelijk, dat het mr. van Botten- tourg was, Toen zij echter zaig, dat hiet een anjder was, vroeg zij; den man, wat hij in de kamer uitvoerde. Hij antiwoordde in gebro- ken Duitsch, dat hij mr. Van Bottenfburg wenschte te spreken, waarop het dienstmedsje hem naar het boven igel'egen karitoor verwees. Hder werd de mam door den badiende, den heer fHofstra ontvangen, wien hiji zeide Londa te heeten, iwonende Kanaalstraat te Gronin- gen. Toen hij; bij mr. Van Botbemburg was toegelaten iverziocht hij dezen enkele achter- stallige vorderingen voor hem te willen innen. Hij maakte echter een eenigszins weifelenden inidruk en toen het meisje den heer van Bot- teniburg bovenidien een Ibriefje bracht, waarin zij had gesclhreven, dat de bezoeker in de voorkamer bezig was geweest aan het bureau te morrelen, achtte 'de heer van Bottenburg het verstandiig .den commjssaris van politic op te be lien. Voor Ide zekerheid zedde hij' zijn foeldienide bij de deur post te vabten; de client" sprong toen op, duwde den Ibeldiende op zij en nam de vluoht. Hij> klom op het dak en wist langs dat van een aangrenizend perceel de straat te bereiiken, Een poginig van den heer Van Bot tenburg hem te grijpen had geen suoces. De vluchtelimg rende de straat op ien verdween in het pand van de Velo Miji. aan het Lie'eu- wenburg, waar hij: boven bij een aileenwonen- de dame terechtkwam, aan wie hij. be kennen gaf, dat hij op het .kantoor moest zijn, dat bendden is gevest'igd. Inmiddels was de poli- tie ter plaatse igekomen, maar de man zag kans "n ruit in te slaan en daardoor over het achtererf weg te ikomen. Via verscheidene hooge daken hereikte hij het pand van den heer S. Potma aan het Grootzand. Hij: rende den winkel door, het Groobzanld langs en ver dween door een sbeeig. De politie zocht direct de daken van de in Iden omtrek gelegen pan- den atf, maar siaagde er niet in den vluchte- ling te ontdekken. Alle toegangswiegen van de staid werden af- geize't. 'De tasch en de hoeid, welke de man had achtergelaten, werden in Ibeslag genomen. De tasch Ibevatte een igroote nieuwen beitel, een boor, i6'en paar handisclhoenen, een oude portefeuille met eenige Duitsche ipostzegels, een prospectus van een Keuilsche meutoel- fahriek, een flesch Oranjie-toitter en eenige toiletbenooidigdiheden. In iden hoed kiwamen de initialen F. W. ivoor. De achtenvoliging trok natuurlijik groote be- langsteilinig, te meer daar alles zich in het centrum van de isbad afspeel'de. De politie zette haar pogdngen onvermoeijd voort en siaagde er ten slotte in den vluchtelinig in den tuin van die R.K. kerk te arresteeren. Het is de 32-jarige F. W.hij is Oosbenrijker van ge- boorte; en foeiweert izes idagen geleden om poli- tielke redenen naar Neiderland te zijn ge- vlucht. Een felle hranid heeft Doniderdagavond drie boerd'erijen aan iden DVffiididenstraat te Beesd ge heel in de asch igelegid. Door ombakend'e 'oorzaak is het vuur ont- staan in de 'boerderij van iden landbouwer P. Tucker. In korten tajld stonid ales in lichte laaie, waarna ide vlammen, die door een krachtigen wind iwerden aangewakkerd, over- sloegen op de aanigrenzende boerderij van den landbouwer 'H. van der Horst. Ook hier viel tegen de vlamni'enzee niets te begin nen. Het vuur tastte vervolgens 'de boerderij van de wed. Van Buuren aan, welk complex even- eens verloren ginlg'. Van de iniboedels kon nagenoeig niets wor den gereld. Het vee, dat in de stolen stond, kon evenwel tijidig worden los igemaakt en in veiligheid iworlden gebracht. De ibrandiweer van Beesd was 'Spoeddlg met al het heschiikbare materiaal ter plaatse. Aan- gezien aan folusschen niet te denken viel, bepaal'de (zij zich tot het nathouden van de omliggende perceelen. Inderdaad mocht het haar geliukken vertdere uittoreiding van het vuur te voorkohien. Honderden menischen hejblben het schouw- spel van den brand gadeigeslagen. TREINREIZIGER SPOORLOOS VERDWENEN. de Moerdijkbrug geschouwd, doch niets ge- vonden. Het dreggen in het Hollandsch Diep door Moerdijksche marechaussee leverde ook geen resultaten op. De onbekende reiziger, die dsn schreeuw en den klap had gehoord, heeft zich niet meer laten zien, ook niet na herhaalde politie-oproeping. Thans heeft de wagenmeester, die de leege coupe ontdekte, in een aan hem getoonde foto van den vermiste, den reiziger herkend, die hem de mededeeling van den klap en den schreeuw deed! Op 5 Februari werd te Numansdorp het col- bertjasje van den heer V. uit het Hollandsch Diep opgevischt. Daarin bevond zich zijn spoor-abonnement. De jas was gescheurd, de mouwen waren binnenste buiten gekeerd. Ver- der werd niets meer van den heer V. ver- nomen. De politie van Eindhoven, die in samenwer- king met de Dordtsehe een diepgaand onder- zoek heeft ingesteld, heeft ook in het buiten- land nauwkeurige nasporingen gedaan, die niet het minste resultaat hebben gehad. De familieleden van den vermiste zijn er stellig van overtuigd, dat de man niet dood is doch de wijk naar het buitenland heeft ge nomen. Dat hij uit den trein in het water is gespron- gen, is na onderzoek volikomen onmogelijk ge- bleken. ZEDENSCHANDAAL TE DIEMEN. De Amsterdamsche zedenpolitie heeft naar de Tel. meldt, in samenwerking met de politie te Diemen een einde gemaakt aan een zeden- schandaal, waarbij tal van minderjarige jon- gens uit Diemen betrokken zijn. De hoofd dader, een ingenieur van een bekend bedrijf, is door de Amsterdamsche zedenpolitie ge- airesteerc' en naar de hoofdstad overgebracht. De slachtoffers, jongens van veertien tot aehttien jaar, worden door de Amsterdamsche politie verhoord. Ook in het bedrijf, waar de verdachte werkzaam was, zou hij zich hebben schuldig gemaakt aan handelingen, die in strijd met de goede zeden zijn. Reeds geruimen tijd stond de bedrijfsinge- nieur onder verdenking. De zedenpolitie te Amsterdam speurde reeds lang naar gegevens om den verdachte te kunnen arresteeren. Toen Zondagavond de veldwachter van Diemen on- verwacht het huis aan den Hartveldscheweg waar de ingenieur op kamers woonde, binnen- drong, op zoek naar een minderjarigen jongen, die heimelijk het ouderlijk huis had verlaten, vond de veldwachter voldoende termen aan wezig de Amsterdamsche zedenpolitie van een en ander op de hoogte te stellen. Dit ver- haastte het ingrijpen van de politie, die, zoo als reeds gezegd, thans tot de aanhouding van den dader is overgegaan. DE EETLUST WORDT VOOROP GEZET... ...1^6 'wetenschap vischt achter 't net! 'Het was een fortuinlijke strandwandeling geweest, schrijft de N. R. Crt., voor de drie 's-'Gravenzanders, die vorige week op een der Delflandsche hoofden een groote visch van niet minder dan 34 pond wisten te bemachti- gen. Uit het gewicht blijkt al, dat het eigenlijk geen huis-, tuin- of keukenvisch was; het was nl. een koraalvisch, die in deze streken nu niet zoo heel dikwijls voorkomt. Er verscheen een persberichtje over de gelukkige vangst, ook in Beiden, de stad der wetenschap, kwam men op de hoogte en aanstonds werden door een natuur-historische instelling pogingen ge daan, de visch te bemaehtigen. Helaas moest geconstateerd worden, dat de gastronomie de biologer voor geweest was; ondanks het respectabele gewicht was de koraalvisch in de pan gelegd en in de magen van vele brave 's-Gravenzanders verdwenen. Zelfs de graten konden niet meer voor de wetenschap gered worden er zijn te 's-Gra- venzande een respectabel aantal katten, die hun rechtmatig 'deel van het festijn niet ge- mist hebben. KNIKKER INGESLIKT EN OVERLEDEN. Te Waalre heeft het 5-jarig jongetje V. een knikker ingeslikt. De knaap is aan de gevol- gen overleden. ACHTERHUIS UITGEBRAND. Vrijdagmorgen heeft een brand gewoed in een perceel aan de oude zijd Voorburgwal te Amsterdam. De bewoner van het benedenhuis J. Lindeblad, die in een der voorvertrekken sliep, werd wakker. -Hij hoorde geknetter in het acht-erhuis. Hij begaf zich naar de keu- ken en toen hij daar een deur opende, waar- achter zich de trap van de bovenverdieping van den ultbouw bevond, sloegen de vlammen hem tegemoet. Daarop ontvluchtte hij het huis en waarschuwde voorbijgangers. Zij alar- meerden politie en brandweer. Met drie stralen heeft de brandweer het vuur bestreden. Het mocht igelukken het vuur te beperken tot het achtergedeelte van het huis. Hier zijn vier kamertjes uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekena De bewoner verklaarde aan de politie, dat hij alleen in het huis was, omdat zijn vrouw Don- derdagavond het huis had verlaten en elders onderdak had gezocht. De brandschade wordt door verzekering gedekt. Generate en haar 'bijicantoren op ong-eveer 2 millioen francs kiwam te staan. De politie was toen gewaarsrihuwd, maar door verrassend snel optreiden iwaren de oplichters haar toch nog voor (geweest. Thans had men opnieuw lucht igekregen van wat er broeide. De postkantoren hadden op- dracht geikreigen extra op te letteji en geen enkelen postwissel boiven. de 1500 francs uit te betalen zonder bijeondere verificaties te doen. Nietteimin wist Dond'erdagmiorgen vroeg te Ecouen, niet ver van Parijis, iemand een val- schen, wissel van 1800 francs igelnid te krijgen. Hij was uiitgeigeiven te Orleans. Toen de amb- tenaar daarheen oipbelde e£n voorzorgs- maatregel dien hij voor de uitbetaling had be- hooren te nemen foieeJc de valschheid1. Men meende, dat nu de dag van den groo ten slag aangetorotken was en onmiddeUijik werd alarm geigeven. Politiemannen stelden zich verdekt in en om de postkantoren op en wachtten af. De oplichters sichenen lont ge- roken te hebben of nog slechts aan terrein- verikenninigen toe geweest te izijn. In elk ge val was het aantal samenzweerders, dat in de cveral igespannen netten liep, heperikt. iDe man, die te Ecouen suoces had gehad, werd met leege handen weggezonden te Mes- nil-Auibry, waar geen politielbeizetting was, en vervolgens gearresteerd te Chantilly." Hij heeft bekend en gegevens verstrekt over de afme- tingen van het coimplot. Volgens hem waren er tachtig ibetrokikenen, die elk 36 wissels hadden om te innen. In een Parijiscth posbkan- toor werd ongeveer gelij,ktijdig een ander lid van de bende gearresteerd, toen hij zijn post wissel door het loket schoof en een valsch identiteitshewijls overlegde. Intusschen verzekerde men izdch buitein van den -chauffeur van den 'auto, die op hem wachtte. Deze had nog 25 wli'ssels op zak, alle op naaim van een en denzelfden fictieven per- soon, correiapondeerend met het valsche iden- titeitslbewijs. Deze chauffeur is van den zomer reeds gearresteerd in verband met de affaire van de S'oeiSte 'Gen6rale, doch moest toen bij ge'brek aan bewijs vrijgelaten worden. Later zijn in twee andere Parijsche postkan toren wegens hetzelfde feit een It-aliaan, die pas des morgens uit Belgie aangekoimen was, en een Fransdhman gearresteerd. Wat de provinede betreft, was Donderdag- avond nog niet ibekend, hoeveel mislukte of gelukte aanslagen op de kas gedaan waren. Te Nancy echter heeft men eveneens een lid van de bende gearresteerd, een kellner, .die aan een hrulpkantoor een p'ostwisisel, wederom van 1800 francs, aanlbood. De postiwisselformulie- ren waren .op 2 Augustus j.l. uit een postkan- toor .in een provimciestadje gestolen. Men heeft toen onmidd'eHijk vermoedi, dat er iets mee uitgehaald zou worden en zoowel de poli- litie als de adminastratie van de posterijen is al die maanden bijlzonder op haar hoede ge weest. Uit de verhooren van de tot dusver gearres- teerde medeplichtigen blijkt, -dat zij alien een- zelfde lesje opzegden. Zij verklaarden, door een or.bekentie aangesproken te izijn, die hun verizocht tegen een flimke commissde den post- wissel te .innen. De identiteitskaarten, die zij hij zich had1,den, izijn volgens de politie van de- zelfd'e soort als. .die, welke van den- zomer bij den grooten slag ten nadeele van de Societe Generaie gelbrudkt werden. IN EEN NOTEDOP DE WERELD OM. Te Aimbon is het Britsche pletzierjacht Driac II aangekomen van Namlea. Aan boord ibe- vinden zich de heeren Mac|Pherson en Lang. Het jaoht heeft een lengte van slechts 32 voet en ibeschikt over een hulpmotor van 10 pk. Het is op een wereldreis, die in Portsmouth is ibegonnen en via Midden-Amerdka, West- Indie en de Vereen. Staten naar het Oosten leidde. Van Amlbon gaat de reis verder naar Nieuw-Guinea en Australie. een tegel, hetzij een vloer- of hetzij een wand- tegsl, vaster ligt. Toch vallen tegels met voeg gezet even goed van de murcn als zonder voeg aangebracht. De oorzaak van het euvel schijnt, hetgeen men met zou verwachten, te zrjn, het te nat maken van de tegels vodr het aanbrengen. Een goede tegelzetter, een tegelizetter, die men althans als goed beschouwde, zet zijn tegels in een kuip met water tot ze volkomen met water doordrenkt zijn. Deze methode, vrij algemeen de beste geaqjit, blijkt juist de voornaamste oorzaak te zijn van het later loslaten van de tegels, afgescheiden dan van zettingen en trillingen van het bouwwerk. Het vraagstuk heeft ook elders de aandacht getrokken en heeft in Duitschland geleid tot een onderzoek door dr. Pangels. Bij een rond- vraag is gebleken, dat van de 50 'tegelzetters er 33 verschillende methoden toepasten. Ook de bevochtigingswijze der tegels geschiedt zeer verschillend. Gebleken is, dat'de water- opneming bij viertegelzetters onder overigens gelijke omstandigheden varieerde van 921 pet. Om het vraagstuk op te lossen heeft de afdeeling van den bond van tegelzetters te Leipzig een reeks proeven uitgevoerd, waarbij zeven verschillende tegelproducten onder toe- passing van vijf verschillende mortelmengsels met vijf verschillende zandsoorten op twee verschillende uitrapingen. Van belang was, dat de wandtegels bij de verschillende proeven niet gelijkmatig werden gewaterd; eerst zette men de tegels geheel droog, vervolgens zoo dat verscheidene tegels kort werden onder- gedompeld en dan direct met mortel werden bestreken, verder zoodanig, dat men elken tegel afzoniderlijk indoopte en de mortel streek op het zich nog op den tegel bevindende water, en tenslotte werden de tegels sterk gewaterd, n.l. in een kuip met water gezet. Vier maanden na het aanzetten werden de tegels afgenomen en de graad van aanhech- ting nagegaan. Hierbij bleek, dat de zand- soort op de hechtvastheid van grooten invloed is. Nog belangrijker echter bleek de wijze van wateren. Zoo konden de sterk gewaterde tegels bijna zonder uitzondering onbeschadigd van den muur worden genomen, onverschillig welke mortel was gebruikt. Het resultaat van de proeven wees er duidelijk op, dat sterk verzadigen met water voor wandtegels on- doelmatig is, daar de porien van den tegel dan niet meer in staat zijn de mortel op vol- doiende wijze op te zuigen, en een goede ver- binding met den muur dus niet tot stand komt. Omgekeerd was de aanhechting bij droog aanzetten aanmerkelijk beter, terwijl de beste resultaten werden bereikt met tegels. die voor het aanzetten slechts even in water waren gedompeld, waarna nog weer het beste was het natmaken van elken tegel afzonderlijk en op het nog aanwezige water spreiden van de mortel. Er zijn twee feiten, die dloen venmoedien, dat taibak kanker kan veawekkenle. ikanlker in de ademhalingslorganen kiomit 'bij mannen veel vaJker voor dan bij vroiuiwen; 2e. door teerproducten, die ook bij hiert rooken inge- ademd worden, kan de neiging tot kanker- reoteur van het kanikerinstituut te Buenos Aires; meenit deze vragen bevestdgenid te moe- ten bearatiwoonden, sch'rijft Die Umschau. De statistiek bewees, dat 92 pet. van de aan miondkanker lijidende patienten zware rooikers zijini (meer dan 24 sigaretten per dag). De andiere 8 pot. waren de kleine rookers. Weinig gevallen van mondkanker kon prof. R. bij vrouiwen obsenveeren, maar alle gevallen bij vroufwen Ibetroffen sterike rodksters. Onder- staande talbel geeft een overzdcht van door rooken verwekte kaniker: monnen In den vroegen morgen van den eersten Februari stapte de heer D. W. V., vertagen- woordiger te Eindhoven, daar in den trein, om zich voor zaken naar Rotterdam te begeven. Hij nam plaats in een coupe en werd tus- schen Tilburg en Gilze Rijen door een conduc- teur bezocht ter controle. Hij bevond zich toen alleen in de coupe. Bij aankomst van den trein te Dordrecht merkte een wagenmeester, dat een coupe-deur open stond. In de coupe was niemand meer, doch er lag een acteasch op de bank. In het net bevond zich een hoed, terwijl een jas aan een haak hing. De wagenmeester zag tevens, dat de verbindingsdeur naar de andere com- partementen aan de binnenzijde was afgeslo- ten. Hij stelde dadelij-k den hoofdconducteur van het geval in kennis. Op dat oogenblik kwam een reiziger uit een ander deel van den wagen aanloopen en hij vert-elde, dat hij bij het passeeren van de Moerdijkbrug een klap en een schreeuw had gehoord. De verteller deed zeer zenuwachtig en verdween daarop schielijk. Het personeel van station Dordrecht heeft, denkende aan een ongeluk, dadelijk de lijn tot RIJfWIELDIEFSTAL ENGROS. Donderdagavond hebben twee rechercheurs van politie op de Prinsengracht te Amsterdam een man betrapt, die een daar onbeheerd staand rijwiel wegnam. Zij hebben den arrestant overgebracht naar het bureau Mar- nixstraat, waar hem een verhoor is afge- men; daarbij bleek, dat men te doen had met een 27-jarig rijwielhersteller, die er op het Singel ook een rijwielstalling op na hield. De politie heeft daarop een nader onderzoek ingesteld en vond aanleiding alle zich in ge noemde stalling aanwezige rijwielen in beslag te nemen. Deze zijn overgebracht naar boven- genoemd bureau. Men vermoedt n.l. dat een groot aantal van deze rijwielen afkomstig zijn van in den laatsten tijd in de hoofdstad ge- pleegde diefstallen. Voor zoover dit niet het geval is, kunnen de eigenaars van rijwielen die zich voldoende kunnen legimiteeren, hun eigendom aan het bureau Mamixstraat terug krijgen. FRANSCIIE POSTERIJEN AAN EEN COMPLOT ONTSNAPT. Naar uit Parijs aan de Telegraaf wordt ge- melcL, is een wijdvertakt complot, dat ten doel had' de Fransch© posterijen voor 5 mil lioen francs op te riohten, te elfder ure aan het licht igekomien en verijdeld. Zes ibandieten zijn gearresteerd van de tachtig, die er ver- moedelijk bij, betrokken waren. IDe ipol'itie in het geheele land was igealar- meerd en lag in de postkantoren op de loer. In de Parijsch voors'teden waar naar men ver- moedde de igrootste slag geslagen zou worden, was 400 man op de been. De bedoelinig van de bende was ongeveer igelijiktijiddig een kleine 3000 valsche posfcwissels, elk ten foednage van 1800 frs. te Innen. Deze opizet heeft vendacht veel overeenkomst met de massale oplidhting, die in Augustus van het vorige jaar de Socidtd IN EEN GEZELLIGE STUDEERKAMER NAAR HET EEUWIGE IJS. Te Philadelphia wordt koortsachtig aan de voorbereiding van de nieuwe Amerikaansche Zuidpool-expeditie gewerkt. De constructeur Harald June, die als piloot aan de expeditie van Byrd heeft deelgenomen, liet drie enorme tanks vervaardigen, waarmede de nieuwe expeditie ondernomen zal worden. Terwijl be- langrijke ontdekkingen vroeigar dikwijls bij toeval gedaan werden, zijn de wetenschappe- lijke expedities van tegenwoordig geen zuiver avontuurlijke ondernemingen meer, maar zij worden met alle hulpmiddelen van de techniek uitgerust en hebben tot taak, zeer bepaalde wetenschappelijke vraagstukken op te lossen. Het is interessant, dat zelfs de techniek, die door den oorlog ontwikkeld is, daarbij te hulp wordt geroepen. Zoo gelijken de drie reusachtige tanks, die June heeft laten bou- wen, in elk opzicht op de bekende oorlogs- monsters. Iedere tank is 12 M. lang en 6 M. breed. Maar het is niet de taak van deze tank vu'urspuwend de vijandelijke stellingen binnen te dringen, maar de geleerden naar de ijswoes- tijn van de Zuidpool te brengen. In plaats van kanonnen en machinegewerer vindt men in deze tanks wetenschappelijke in- strumenten, behagelijke van electrische ver- warming voorziene studeerkamers, gemakke- lijke slaapgelegenheden en zelfs een douche met warm en koud water. Daar vanzelfspre- kend ook de pantsering van deze tanks niet op vijandelijke kogels berekend werd, zijn zij veeleer tegen de koude gepantserde, wandelen- de hotels, die over alles beschikken, wat de vredelievende geleerde temidden van de ijs- massa's der Zuidpool noodig heeft. Met een schip worden de drie „woontanks" tot aan de ijsbarriere van de Zuidpool ge bracht. Vandaar zullen zij dan de toeht tot diep in het eeuwige ijs ondernemen. Van de primitieve hondenslede tot de com- fortabel ingerichte woontank het is wel een vooruitgang, die duidelijk laat zien, welk een aangenaam leven met behulp van de middelen der modeme techniek aan een ieder zou kun nen worden verschaft, indien niet voortdurend enorme bedragen voor bewapeningsdoeleinden zouden moeten worden uitgegeven. Hoe mooi zou het zijn, indien overal ter wereld tanks voor wetenschappelijke in plaats van voor militaire doeleinden zouden worden gebouwd. lippen tonig strot istirottenhoofld lonigen SINAASAlPPELPLA NT AGE IN BRAND GESTOKEN. [En de Jooidlschie nederzetting Rechovot is een groote stnaasappelplantage afgeibrand. Drie arabieren, die van deze brandstichting verdachit wordien, zijn gearresteerd. Aan het nabunige Araibische diorp Jdfonel hebben de En- gelschen opgedxagen binnen 24 uur alle schul- digen aan te wijizen, andens zal het dorp zwiaar gestrafit worden. Het is, schrijft de N. R. Crt., een veelvuldig voorkomend verschijnsel, dat tegelbekleedin- gen los raken van de muren. De oorzaken daarvan worden uit den aard der zaak in de eerste plaats geweten aan den tegelzetter. Hij wordt in den regel ervan beschuldigd de tegels niet nat genoeg te hebben gemaakt voor het aanbrengen ervan. Ook wordt wel het zonder voeg aanbrengen als de oorzaak beschouwd. Ontkend kan niet worden, dat vrouwen 92 pet. 8 pot. 93 7 93 7 99 a. 96 4 Door dderproevien kon prof R. bewrjzen, dat door tabalkisrook kamlker uitbreekt. E'r werden <Me oplossdngen 'gemaakt, 66n met de in water oploislbare bestanddeelen van de tabak, een met zuivere nicotdne en een met de /venschdl'lende ddstillatieprodiucten. De eer ste en deride oplossanig veroonzaakten, als zfl gedurende eenige maanden op een konijnen- oor gestreken iwerd'en typische kankerver- schijinsielen, terwijl de nicotane-oplossing' geen uitiwerikinig had. Bij: verdere proeven werd' dagelijiks gedurende tiwee tot drie minuiten taJbaksrook op het oar geblaizen. Ook hder- dloor ontstond na eenigen tijd kanker. Het gevaar van' taJbaJksrook is dus niet al leen de nicotine, zoodot met het nicotineivrij maken van taibak, sigaren en cdjgaretten lang niet (Volstaan kan worden. KANKERONDERZOEKINGEN. In .Nature" wordt het 35ste jaarrapport besproken van het Imperial Cancer Research Fund. En daarbij wordt de aandacht geves- tigd op het feit, dat het ontstaan van kanker blijkbaar meestal afhankelijk is zoowel van intrinsieke als van uitwendige factoren. Dit wordt opgemerkt naar aanleiding van de voortgezette onderzoekingen van dr. P. Stocks, medisch statisticus bij het Britsche bureau van statistiek, naar het optreden van kanker in de verschillende lichaamsorganen. Hij stelde vast, dat er een stijging is in de sterfte, ver- oorzaakt door kanker van de blaas en de pro- stant en een daling van dat cijfer met be- trekking tot huidkanker zij afnemenden regen- val. Dit is een van de voorbeelden van den invloed, die van uitwendige factoren uitgaat. Het Imperial Concer Research Fund heeft veel experimenteel werk gedaan met betrek- king tot tamoren, die door middel van fil- treerbare virussen worden overgebracht. Jonge bindweefsels-cellen werden door toedoen van het virus van Rous in kwaadaardige woe- kercellen veranderd. Proefnemingen ten uit- voer gebracht te New-Castle-on-Tyne, hebben bevestigd, dat electromagnetische golven van 3 a 4 m. golflengte op tamoren bij dieren een vernietigende werking kunnen uitoefenen. Met de golflengte zou dit echter niet zoozeer in verband staan, wel met de warmte-ontwikke- ling. Bij muizen bleek een warmte van 48 gr. C. en bij ratten een van 50 gr. C., gedurende 4 minuten, het gewenschte effect teweeg te brengen. In het rapport van de British Empire Can cer Campaign is o.a. melding gemaakt van de constructie van een toestel, dat neutronen produceert voor experimenten op biologisch terrein. Wat de cheomtherapie betreft, worden mel ding gemaakt van pogingen te Liverpool om onschadelijke loodpraeparaten te vinden. Met betrekking tot carcinogene stoffen werd bevonden, dat de toepassing van deze den groei van spontane tumoren belet en dat de groei van een tumor, die door een carcino gene stof is opgewekt door diezelfde stof wordt belemmerd. Deze groei-belemmerende werkzaamheid zou zelfs in stand blijven nadat de stof, die den tumorgroei tegenhoudt, alweer bijna geheel uit het liehaam is verdwenen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7