Landbouwberichten CHAMBERLAIN LAAKT HET BOMBARDEMENT. AANTAL SLAOHTOFFERS TE BARCELONA. TER NEUZEN, 21 MAART 1938. DE AUTOMATISEERING VAN ONZE TELEFOON. BRESKENS. weer <yp den voorgrond bij de organisatie van de Hedimatacllnutz;, toekend-er -geworlden onider den naam Heimwehren. In nauwe saim-eniwer- king nuet prims Sttartoe-miberig en den Tirool- sdhen leader SteaJdl-e yorimidie en leidide hiji te Weenen dez>e half-tmiilitaire vereeniging, die een tegemwiclht wild© vorimen vo-oir de orgiani- satie der sociaal-democraten, den Schutzbund, die im de eerste na-o-orlo-gsdhe jaren zulk een ma-cfht in dien staat vonmide. D-aar de Heim wehr, als rechtsiche farmatie, ber o-epsoffioie - ren berei-d vonid haar te dirillen, werd zijf alras een veel gediisciplineerder corps dan de Schutz bund. Het Dollfuss-drama. In October 1932 werd Fey tot staatssecreta- ris, in M-ei 1933 tot minister voor het Veilig- heidisw-eizen benioetmld, ecm paar maanden later werd hij in hot tweelde katoin-et-Dollfuiss- vice- kanselier, imaar bleef tevens leider van het veSMghfiiidsdepartennent. In deze functie richtte hij iziiclh met de gnootste energiie zoowel tegen de sociaaHdieanocratie (een groiot aamdeel had hij in het neerslaan van de Febru-ari-nevolte in' 1934) als tegen het toen'in Oo-stenrijk op- kramenlde nationaal-socialisane. Het fascisme, zoo betoogtde hiiji eems, is in Oostenrijk ver- tegenwoordigd door de Heitmiwehreneen nazi- partij is duis overfbodig. !ln Mei 1934 werd Fey op eigen verzioek van het vice-kiansie-liers-cihap onitheven (Starihean- (beng volgde hem op)anaar hij ibleef leider van dien vedliigheidisidienst. In deize fumct-ie heeft 'hij de groote trageidie van Dollfusis mede-beleefd, (die ook de igroote tragedie van izijn eigen leven zoiu wioriden. Velen zullen zaidh nog wel herinneren, hoe op dlien 25sten Juli 1934 een klein deel der Oostenrijiksabe regeerinig, o.a. Dollfu-ss en Fey, in de bonidskaniselarij oipgesloten en aange- vallen werd door de natiomaal^socialistische ofpstanideiinigenhoe Dolltfuss werd venmoord door Planetta en sterv'enide zijn medewerker, die hem geen hulp mociht tod©den, smeekte, ivretde te sluiten en geen bloed te vergieten; hoe Fey daarop naar het balcon gang am na- imens de intu-ssdhen door de regeeringsgetrou- iwen dnigesioten nazi's can vrijen aftooht te vragen, een vrije aftoeht die niet werd ver- leenld. Vaststaat, dat Fey dien dag in zijn houiding Iblijk heeft gegeven van een onizakerh-edd, die hem door velen verweten wendi, ja hem als verraad is aarugerekenid. Maar altoos, al dade- lijk in het proces tegen de moondenaars, heeft hi) daarop geantiwoord met het verweer, dat hij. op dat moment geen verantwoordelijk mii- nister was en zelfs geen officier, maar niets dan een tolk, die wenschen en vragen over- Ibracht, en die al zrjtn kracfhten imspande cm toloedveaigieten te vermijiden omdat zijn stervenide kans-etier hem daarom had ver- zocht. Uitgeschakeld. Fey bleef minister, werkte krachtig mee aan het neerslaan van de revolte. Fey foldfef de populaire man in de Wleensdhe Heimwehr. Maar een vage grief bleef, met name in de hoogste Heimwehrkringen, tegen hem be staan. Een ouide rivaliteit tussdhen Fey, den naar Oostenrijlksche bagrtippen strammen offi cier, en Starftiem.be rg, den vlotten, weinig- serieuze-n grands-seigneur, verscherpte de tegenstellinig. Reeds in 1935 kwam het tot een eerste groote botsdng. Fey werd bij een kabi- netsreonganisatie weggereorgan-iseerd, bleef slechts leider van de Weensdhe Heimiwehren. Het jaar daarop werd' hij door Starhemiberg zelfs uit de Heimwehr geroyeerd en onder de motieven werd ook genoemld' „de herinnering aan de totdiusrver niet opgehelderde houiding van majoor Fey tijidiens de gdbeurtenissen van 25 Juii 1934 op d'en Rallhausplatiz en den moord top kanselier dr. Dallfuss". H-eftiig proteste-erde Fey tegen deze ,kwaad- aardlge toesipelinigen", en de Maria Theres-ia- onde, waarvan hij de eereteeken® droeg, be- sioot een o-niderzoek in te ishellen naar Fey's rol in 1934, een oniderzoek, dat met zijn vol- komen rehafoilitatie einidigde in Maart 1937 Maar .intuisschen was zijn rol reeds uitge- speeld1. De Heimiwehren waren opgegaan in het Vaderlanldsche Front. Men heeft van Fey vaak getzegd, dat hij in die Heimwehr de Duitsche stroomingen ver- tegeniwoordiigde, tegen*1 Starhemberg de Ita- liaansiche. Heeft hij„ nu Oostenrijik bij Dudtsch- land is imgelijfd, door zijn vrijwil'Iigen dood ook dit varmoeden willen logenstraffen HULL, VEROOKDEELT EN WAAKSCHUWT. De Amerikaansche minister van buiten- iamdsche izalken, Oordell Hull, heeft te Washington het iwoord gevoerd voor de leden van de National Press Club en daarbij een udteenzetting gegeven van de buitenlandsche politidk. Hiij heeft verklaafd, dat isolatie- politiek een bron is van onveiliigheid, waar- door de wereld izou iworden teruggevoerd naar een middeleeaiwschen chaos. (Hull veroordeelde de groeiende veronacht- zamang van verdragen, het steeds vaken toe- passen van geweld en tal van andere onheil- spellende verschdjnselen, die ziich voordoen op het gefbied der 'intemationale betrekkingen. Amerika geeft zijn belangen in China niet prijs. Het wil voorts samenwerken met alle naties, die streven naar een herstel van de rechtsorde. Daartoe is een sterke defensie een eerste vereischte,. /Geen politiek zou rampspoediger zijn dan wanneer een 'belangrijike natie er in zou te kort schieten zich op 'afdoende wij|ze te wape- nen, op het oogenblik, dat de intemationale wetteiooshefiid hoogtij viert. Op het oogenblik staat in de geheele wereld de toekomst op het spel van de fundamen- teele primcipes, die den gronidslag vormen van de intemationale reahtsorde, die de tegenhanger is van de anarchie. INDRUKKEN VAN HULLS REDE. In politieke en diplomatieke kringen te Washington is, schrijft de N. R. Crt., de rede van Hull gunstig ontvangen. Men is van mee- ning, dat hierin de buitenlandsche politiek van de Vereenigde Staten nauwkeurig uiteen is gezet en in welingelichte kringen is men van oordeel, dat in geval van een oorlog in Europa, Roosevelt en Hull zullen pogen te beletten, dat de neutraliteitswet in werking zal worden gesteld. Tenslotte beschouwt men deze rede als een hervatting van den strijd tusschen de isolatio- msten en zij, die verlangen, dat de Vereenigde Staten zich meer mengen in de buitenlandsche politiek. Fransche persstenunen. Naar aanleiding van de rede van Cordell Hull schrijft Pertinax in de Echo de Paris; Het Hitleriaansche schandaal heeft het won der teweeggebracht, in de groote Amerikaan sche republiek het gevoel van een zekere solidariteit met de West-Europeesche mo- gendheden te wekken. Zij zou niet passief blijven, indien de zaak dezer landen gevaar liep, want zij zou niet gelooven kans te hebben aan de directe en indirecte gevolgen van een hun treffende ramp te ontkomen. De rede van Cordell Hull zou ondanks alles voldoende moeten zrjn om de totalitaire staten ervan te overtuiigen, dat hun drieste ondeme- mingen, inden zij hiar geen paal en perk aan stellen, tenslotte een geweldige coalitie tegen hen zullen doen keeren. De Epoque toont zich eveneens ingenomen met de rede van Hull, welke volgens het blad denken doet aan het woord van Theodore Roosevelt: De vrede is een goed, doch niet het hoogste goed. Wat zou het leven voor de volken, evenals voor de menschen van waarde hebben indien het zonder eer geleefd werd! Engelsche persstemmen. De Times en de Daily Telegraph wijden beide: een boofdartikel aan de rede van Hull en zien beide in zijn verklaring nopens isolatie en politieke beginselverklaring, welke even goed geldt voor Engeland als voor de Ver. Staten. Naar aanleiding van Hull's vraag, of de leer van de macht opnieuw ten troon ver- heven zal worden, en een onverbiddelijke intemationale anarchie en terugkeer tot bet barbarendom met zich brengen zegt de Times: „Dit is een vraag, welke alleen doeltreffend beantwoord kan worden, door samenwerking van de vredelievende mogendheden, met name Frankrijk en Engeland". De Daily Telegraph acht het een goed ding, dat het vraagstuk, dat zich zoo dreigend aan Europa opdringt, zoo duidelijk in Amerika wordt verstaan. ,,Voor Europa in het alge- meen en voor Engeland niet het minst is de zaak niet louter een kwestie van beginsel, maar van krachtige realiteit, en een zaak, welke feitelijke en onmiddellijke besluiten vereischt". In dit verband merkt de Daily Telegraph op, dat het ongeduld, waarmee deze- besluiten worden afgewacht, te begrijpen is, maar dat ev'enzeer te begrijpen valt, dat de regeering zich niet tot een overhaaste beslis- sing wil laten dwingen. Het blad haalt Salis bury's voorschrift aan, dat de buitenlandsche politiek rechtstreeks verband moet houden met de nationale kracht en dat geen verplich- tingen word,en aanvaard, zoolang de middelen om ze na te komen niet ter beschikking staan. Dit moeten onze ongeduldige raadslieden, die thans druk op de regeering uitoefenen, zich wel voor oogen stellen. De leider van de oppositie in het Lagerhuis, Attlee, heeft aan den Britschen premier, Chamberlain, de vraag gesteld, of het niet duidelijk is, dat de luchtaanvallen op Barcelona geen militaire doeleind-en hebben, doch dienen om de burgerlijke bevolking te terroriseeren. Chamberlain's antwoord luidde: „In 't ver- slag van den Britschen ambassadeur is hier- over niets gemeld, doch de berichten, die in de pers verschenen zijn, toonen aan, dat de schade grootendeels is toegebracht aan de bewoonde wijken en niet aan militaire gebou- wen. Ik geloof niet, dat remand deze berich ten zonder een gevoel van afgrijzen en afkeer heeft k-unnen lezen. Op een andere vraag over deze aangelegen- heid antwoordde de premier, dat de Britsche en Fransche regeeringen overeengekomen zijn op beide Spaansche partijen een beroep te doen, ten einde dergelij-ke bombardementen te beeindigen. De Fransche regeering heeft zich nu tot het Vaticaan gewend en den H. Stool verzocht, zich bij dit beroep aan te sluiten. DE ENGELSCHE REGEERING HANDHAAFT DE NON-INTERVENTIE. In het Lagerhuis hebben Donderdag de hertogin van Atholl en Arthur Henderson op nieuw vragen aan den premier gesteld nopens de jongste versterkingen aan manschappen en materieel voor de rechtsche troepen in Spanje, waarbij zij tevens vroegen of nu de tijd niet was aangebroken om de politiek van niet-inmenging te laten varen. De onder-staatssecretaris van buitenland sche zaken herhaalde uit naam van den pre mier, dat de regeering nog steeds geenerlei bevestiging had ontvangen van deze geruch- ten, waarop hij liet volgen: „De Britsche regeering is niet bereid haar politiek van niet-inmenging in het Spaansche geschil prijs te geven." Deze verklaring werd door verscheidene conservatieve afgevaardigden toegejuicht, terwijl de rest van het Huis -het stilzwijgen bewaarde. ANTI-SEMITISME IN POLEN. In Mejszagole, een plaatsje in de buurt van Wilna, hebben zich tijdens de markt emstige anti-semietische onlusten voorgedaan. De politie wilde een boer, die een Joodschen handelaar op de markt te lijf was gegaan, arresteeren, wat voor de overige boeren aan leiding werd om de stalletjes van de Joodsche handelaren kort en klein te slaan. Ook in het plaatsje zelf kwam het tot emstige onlusten. Vooral de materieele schade die aan de Jood sche inwoners werd toegebracht, is groot. De politie uit Wi-lna, die gealarmeerd was, heeft ingegrepen en verschillende personen gear- resteerd. DE GRONDIGHEID VAN DEN DUITSCHEN INVAL. In een reis van 400 K.M. langs de wegen, waarover de Duitsche troepen verleden week Oostenrijk binnengerukt zijn Linz, Salz burg, Munchen heb ik, aldus Reuters cor respondent te Zurich, kunnen zien hoe grondig de Duitschers bij de militaire bezetting van Oostenrijk te werk zijn gegaan. Er is geen en-kel dorp of stad langs den weg in Oosten rijk, waar zich geen Duitsche afdeeling be- vindt. Over de grens in Duitschland heerschte een groote belangstelling voor de gebeurtenissen in Oostenrijk. Iedereen wilde weten wat er te Weenen gebeurde. Een garagehouder zei mij Hi tier beeft stellig geluk gehad. Hij nam een gevaarlijk risico op zicb. Hij kwam nog maar net op tijd om te beletten, dat het com- munisme in Oostenrijk de baas werd en als dat was gebeurd, zou alles mogelijk zijn ge- weest". BERLIJNS HOUDING TEGENOVER PRAAG. De correspondent der N. R. Crt. te Berlijn meldt Hier wordt aangenomen dat reeds spoedig, wellicht reedis in den loop van deze week contact zal worden- gezocht met Tsjecno- slowakije, in de eerste plaats met den Tsjechi- schen gezant alhier om na te gaan of er een basis voor onderhandelingen kan worden ge- vond-en. Als zulk een grondslag voor onder handelingen komt in aanmerking wat hier wordt genoemd de rechtsgelijkheid voor de Duitschers in Tsjechoslowajkije. Tengevolge van de vroegere formuleering is men geneigd' (bij de ibehandelinig van 'tTsjecho- Slowaaksche vraagstuk deze rechtsgelijkheid gemakshalve aut-onomie te noemen. Tusschen autonomic, welk begrip een zekere afscheiding in zich sl-uit en de bedoelde rechtsgelijkheid is echter een belangrijk nuanceel verschil, want rechtsgelijkheid der Duitschers in Tsjeeho- Slowakije zou zich niet in zelfbestuur van deze volks-groep hebben te manifesteeren, maar in de deelneming van de groep Henlein aan de Tsjecho-S-lowaaksche regeering in een v-er- houding overeenkomend met de betrekkelijke sterkte van het Duitsche element, waarbij men er van uit kan gaan dat de Duitsche groep onigeveer 25 pet. van de totale bevolking uit- maakt. Hiermede strookt het tegenwoordig -door Henlein ontwikkelde streven om de uitslui- tende vertegenwoordiger van het Duitsche element in Tsjecho-Slowakije te worden. Deel neming aan de regeerinig sluit van zelf de toe- lating van de Duitsche bladen alsmede van de nationaalsocialistische partijorganisaties in. Of er kans is, dat de Tsjechen deze of een dergelij-ke regeling als grondslag voor onder handelingen zullen aanvaarden, hangt er van af hoe zij de positie en de kracht van hun land beoordeelen. HET lOfficieel wordt te Barcelona mede-gedeeld, dat bij de dertien luchtaanvallen sedert 16 Maart des av-onds tien uur 610 personen om het lev-en izijn geikom-en en 1110 werden ge- wonid. D-eze -cijfers zijn niet volledig. Volgens een bericht van het Spaansche persagentsohap zijn uit de .puinhoopen te Bar- celona tot middemacht echter 1300 slacht- offers van de luehtaaiwallen geborgen. Het aan tal tgewonden bedraagt meer dan twee- duizend. EEN WAARSOHUWING VAN CHURCHILL. In -een artiikel -in de Evening Standard zegt Winston Ch-urchill, dat die verovering van Ooistenrijk door het nationaal-socialdsme in Engeland velen de schellen van de oogen heeft doen vall-en. Hij- ibepleit een krachtige acta-e van Engeland en Frankrijik in volstrekte- overeenistemming met de beginselen en ide al-en van den Volkenbond. Wat Tsjechoslotwakije betr-eft, acht hij een bevrediginig van. de Duitschers in- dat land noodzakelijik en niet onvereeniigbaar met de veil-igheid en onaantastbaarhei-d van den staat. Een opl-ossing via Geneve zou het gezag van den Vollkenibond verst-erken. Aan Duitschland moet -diu-idelijlk gemaakt worden, -dat men niet denkt aan een omsin- geling van dat land, zoolang het niet opnieuw tot agressie overgaat en dat het even goed als andaren 'kan rakenen op steun, wanneer het zelf voorwerp van agressie zou worden. IDe veroverinig van Oostenrijk kan echter niet maar -diadelijk -aanvaard word-en, omdat Oostenrijk zoowel in mil-itair als in oecono- misch opzlicht het lot van vrijiwel alle Donau- landen toeheerscht. -Ook -dit -is een zaak voor den Volkenfbond1. Men moet behoorlijlke waar- Ibongen eischen voor het lot der minderhed-en en een redelijik-e vrijheid- van het doonvoerver- ik-eer voor c-ommercieele doeleinden. Dit zijn vraagstulklken van levengbelang -voor de- lan den der Kledne Entente en van amper minder beteekeni-s voor H-ongarije, Bulgarije, Griek-en- land' en Turkije. (Het fbehoud dezer lanid-en en him toekomst Btaan op het spel en op dezen igrondslag kiun- nen zij -middelen vinden tot -onverwijlde, ge- meensohappel-ijike actie. REEDS 30.000.000 GASMASKERS IN ENGELAND. De Britsche oniderstaats-secretaris van (bin- nenianldsch-e zaken Geoffrey Lloyd, heeft me- degedeelld, dat er wekelijks 650.000 gasmas- kers vervaiardiigd worden. Het aan-tal (gasmas- kers bedraagt niu reeds 30.000.000. EEN MARK GELIJK GESTELD AAN TWEE SCHILLING. De koers van die Rijiksmark is te Weenen vastgesteld op tlwee Schil-ldngen. De Oositen- rijikache Nation-ale Bank is reeds in staat ge- hee'l aan de exporteu-rs de credi-eten -uit te be- talen, welker liquidaties door middel van de clearing een -groote vertraging had onder- gaan-. Volgens een nad-er Havais-bericht heeft Hitler dr. Schacht en de Oostenrijksiche minis ters Fischboecik en Neuimiayer bijieengeroepen voor een conferenti-e' te Berlijn, tot regeling van die omwisseldngsvoo-rwaarde voor d-e mark en de schilling. SOHAARSCHTE AAN IJZER EN STAAL IN ITALIE. Naar Reuer uit Rome meldt, zijn er van- wege de s-chaarschte aan ij(ze-r en staal in Itali-e, straffe ma-atregel-en -genom-en- tot toe- perking van- het getoruik van metaal toij die toouiwnijiverhedid. Het getoruik van ijzeren staven, leuningen, h-ekken, toalkons-, vloeren enz., is volstrekt veilboiden. Oak is het getoruik van gewapend beton ver)tooiden, vooirzoover h-et niet volstrekt nooidzakelijk is. -IJzeren binten kunnen in vele gevallen door anidere toouiwrnaterial-en, houten toalken of ge- metselide geiwellven, vervan-gen worden. IJzeren leunimge-n en hekken in park-en wor den weggenomen ten getoruike van den staat. WERKGELEGENHEID IN LANDEN. NABURIGE Nederlandsche arbeiders naar Belgie en Duitschland. Dinsdag werd, meldt de Midd. Crt. te Roo- sendaal een vergadering igeh-ouden, uitgesehre- ven door den Rijk&dien-st der W-erkloosheids- verzekering en Arbeids-bemiddeling, waarin de werkgelegenheid voor Nederlandsche arbeiders in naburige landen werd besproken. De bijeen komst ston-d onder leiding van den heer Th. van Lier, referendaris bij het departement van sociale zaken. De heer Van Lier besprak achtereenvolgens de -werkgelegenheid in Frankrijk, Belgie er Duitschland. De mogelijkheid bestaat dat eerlang weer landarbeiders in Frankrijk k-unnen worden ge- plaatst, daarover zijn besprekin-gen 1-oopende; in de eerste plaats komen voor plaatsing in aanmerking melkers-veeverzorgers. In Belgie was het vorig jaar een groote werkgelegenheid in mijnen, ijzer- en staal- fabrieken, voo-r grondwerkers bij publieke werken en voor bouwvakarbeiders. Het meest had deze werkgelegenheid te beteeken-en in Belg. Limburg en in het industriebekken van Duik. Daar zijn uit Zuid-Dimburg pl.m. 3000 arbeiders -geplaatst. Vender was er gelegec- heid om te werk-en in Brussel en omgeving, vooral in de bouwvakken en in de Belg. Hem pen bij Kanaalwerken. Thans is er in de streek van Luik -wederom werkgelegenheid in de mijnen en bouwvakken. Aan den stu-wdam te Eupen waar -vorig jaar 600 Nederlandsche arbeiders werkten, zijn nu weer 200 arbeiders uit Zuid-Limburg werk- zaam. Het bedrijfsleven in Belgie ondervond de laatst-e maanden eenige stagnatie eensdee'.s door de intemationale economische verhoudin- gen, anderdeels door het wegvallen grooten deels van de export van goederen naar China. En zijn thans weer teekenen van hernieuw de opleving. De werklooshei-d loopt de laatste weken weer flink teru-g. Als het zoo doorgaat wordt binnen-kort weer een grootere vraag naar arbeidskrachten verwacht. Wat Duitschlanid- betreft, waar voor den oorlog 130.000 Nederlanders werkten, was voor eenige jaren het aantal Nederlandsche arbeiders iteruggeloopen tot nog geen 20.000. waarvan de helft geen werk had. Thans zijn er weer 25.000 Nederlandsche arbeiders, die alien werk hebben. Sedert het vorig jaar heeft Duitschland nog slechts een gering aantal werkl-oozen, zoodat in verschillende beroepen een behoefte ont- stond aan geschikte arbeid-ers. Daarvan wer den in den landbouw, in de veenderijen en in de bouwvakken talrijke vreemde arbeiders te- werkgesteld. Uit Nederland zijn 4500 Nederl. arbeiders -door d-e organen der open- bare arbeidsbemiddeling in Duitschland ge plaatst, waarvan ongeveer 1500 ve-enarbeiders, 2000 landarbeiders en boerenknechten en de rest bouwvakarbeiders en arbeiders in andere beroepen. Er zijn arbeiders uit vrijw-el alle provincies in Duitschland -gaan werken; de arbeiders waren van uiteenloopende godsdienstige en politieke ricbtin-g. Mede tengevolge van uit Duitschland ge- troffen regelingen hebben zich geen moeilijk- heden voorgedaan. Zoo deze zich mochten voordoen, staan de Duitsche Arbeitsamten en eventueel de Neder landsche Arbeidsbeurs te Oberhausen de ar beiders met raad en daad bij. De arbeiders behoeven niet deel te nemen aan organisaties en worden niet belemmerd in het vervullen hunner -godsdienstplichten. Zij kunnen maatschappelijk idaar leven als hij on- te lande, alleen mogen zij zich niet inlaten met de politiek. Dit laatste is volgens spr. geen bezwaar, want de arbeiders -gaan naar Duitschiand niet om aan politiek te doen, maar om te arbeiden en daardoor hun brood te verdienen en zoo mogelijk nog iets over te houden. Dit jaar kunnen er weer een groot aantal Nederlandsche arbeiders in Duitschland werk vinid-en, in de eerste plaats in den landbouw en in de veenderijen. Waarschijnlijk ook weer in de bouwvakken. Behalve -een -groot aantal melkers en mel- kersgezinnen kunnen er 2000 boerenknech ten worden geplaatst en bijna 2000 seizoen- arbeiders in den landbouw. Uit Drenthe en Groningen hoopt men 1500 a 2000 veenarbei- ders te plaatsen. De Minister van Sociale Zaken heeft in eer circulaire -de aandacht van de gemeente-bestu- ren gevestigd op deze werkgelegenheid en verzoekt dat de ge-meentebesturen en de organen der openbare arbeidsbemiddeling actief zullen me-dewerken om deze werkgele genheid te benutten. Daartoe moet worden nagegaan welke -landarbeiders en zoons van landarbeiders en kleine boeren in elke ge- meente in aanmerking komen voor deze werk gelegenheid. Hierna gaf de heer Van Dier het -woord aan den heer Melse, vakkunid-ig ambtenaar bij den Rijksdienst voor de Zuidelijke Provincien, die een uiteenzetting gaf over de ervaringen het vorig jaar opgedaan met de -plaatsing van landarbeiders in Duitschland en van de pers- pectieven -der werkgelegenheid in dat jaar. De heer Melse wees in de eers-te plaats op het nut van -goede arbeidsbemiddeling welke als nuttig en noodig vo-or een goede gang op de arbeidsmarkt. Daardoor krij-gen de orga nen der arbeidsbemiddeling het juiste contact met de arbeiders, hetgeen van groot nut is bij bemiddeling naar het buitenland. Het is dan ook zeer goed merkbaar, dat in plaatsen waar de arbeidsbemiddeling voor eigen omgeving actief werkzaam was, het aanbod voor plaat sing in het buitenland grooter was dan -elders. Resultaten. Resultaten 1937. Uit -de Zuidelijke provin cien werden in 1937 bijna 800 seizoenarbeiders naar Duitschland bemiddeld. Tevens werden een groot aantal melkknechten, paardenknech- ten, en andere geplaatst. De resultaten waren over't algemeen zeer -gunstig Wel zijn hier en daar enkele mislukkin-gen geconstateerd. Het is echter niet denkbaar, dat bemiddeling op zoo groote schaal voor 100 zou kunnen sla- gen. De -door de arbeiders -gespaarde badra- -gen varieerden sterk. Som-migen s-tuurden niets over. Dit waren er echter slechts weinigen. Dan volgt een groep die slechts kleine bedra- gen spaarden, en een groote groep die groote tot zeer groote bedragen aan spaargeld naar de familie overmaakten. Sommi-gen spaarden bedragen van 350 tot 440 gulden in jaar Dit zijn dan wel zeer goede en spaarzame ar beiders en het was dan ook niet voor alien mogelijk het zoo ver te brengen. Wat n-u -de mislukkingen betreft bet volgen- de. Velen vonden den afstand van de woon- plaats naar Mecklenburg en Midden-Duitsch- land te groot, terwijl ook bezwaren werden geopp-erd tegen het verstrekken van natura- lien, waarvan de kookvrouw dan de kost moest klaar maken voor ide arbeiders. Wel konden wij reeds vori-g jaar bereiken, dat in vele gevallen voile -kost werd verstrekt, doch het was zeker beter -gewees-t wanneer dit al gemeen zoo -geregeld was geweest. Deze bezwaren zijn thans vervallen. Er kun nen in Rhijnland en Westphalen 2000 seizoen arbeiders worden geplaatst. Allen krijgen voile kost en vrij reizen van de Nederlandsche- Duitsche grens to-t bij den werkgever en, na een vol seizoen, terug tot aan de grens. Van het bespaardie loon zal 85 naar Nederland mogen worden overgemaakt tegen den Berlijnschen koers, dat is momenteel 72 cent per mark. Voorts bestaat er gelegenheid voor gehuwde arbeiders om hun vrouw mee t-e nemen, be- nevens aankomende -werkkrachten, zoodat het i-rikomen veel hooger zal zijn dan wanneer de man alleen gaat. Het is in 't al-gemeen mogelijk de ploegen te vormen in de woonplaats. Er mogen in elke ploeg jongens worden opgenomen, mits- ide v-ader, of met diens goedvinden een oudere arbeider -hem onder zij-n leiding neemt. De ploegen zullen dit jaar niet zoo groot mogen zijn, omdat men in Rhijnland en Westphalen op de meeste bedrij-veji niet meer dan 2 tot hoogstens 10 man vraagt. Ook de bemiiddelinig van landarbeider-sgezm- nen m-oet onze aandacht hebben. Vooral gezin- zeer goed bestaan en -gelegenheid o-m belang- rijk-e bedragen te sparen. Voorts kunnen een onbeperkt aantal melk knechten word-en geplaatst op aanvan-gsloonen van 4050 Mrk per maand met kost en in- woning. Wanneer zij meer dan 12 koeien kun nen m-elken kan meer verdiend worden zelf-s tot 70 Mrk en in weinige gevallen tot 80 a 90 Mrk per maand. Paardenknechten en knechten voor gemengd bedrijf worden ook volop bemiddeld. Er zai echter meer aanbo-d moeten komen om aan de 2000 aanvragen voor Rhijnland en Westphalen to kunnen voldoen. Nadat door een aantal aanwezigen vragen waren gesteld, die werden beantwoord, bleek de vergadering het eens te zijn met de opvat- ting van den heer Van Lier, dat deze werk- gelegenheM geschikt is voor talrijke personen, die hier geen of een onvoldoend bestaan hebben. De nieuwe centrale, telefooncentrale in Goes begint, schrijft de Midd. Crt., haar vot- tooiing te naderen. Dat wil zeggen: het ge- bouw, want de eigenlijke centrale is natuiurlgk het inigewikkelde mechanisme m-et zijn dui- zenderlei aftastings-mogelijkheden, waarmee zoo aan-s-tonids de telefoon-atoonnee z©lf y.ij.n locale en interlocale, provinciale en nationale telefoonv-erbindinigen zelf tot stand zal bren gen. Die machinerie staat er nog lang niet... o neen, het zijn nu nog maar kale kamers in een (overigens fraai) gebouw. De Goesche centrale wordt Zeelands hoofd- centrale. Deze komt in Mei gereed; in Ter Neuzen komt -de centrale voor Zeeiuwsch- Vlaanderen. Voor -de automatiseering is iZeeland verdeeld in sectoren. De sector Goes omvat Noord- en Zuid-Beveland, met uitzondering van de om geving van Kruiningen, verdere sectoren zijn K-ruiningen,, Midtdelto-urg (gelheel Walcheren bestrijkend) Zierikzee, -Hulst, Ter Neuzen, IJzendijke en Oost-burg. Het eiland Tholen valt onder Breda. De hoofdcentrale staat in Goes. Deze sector wordt e-erst gereed gemaakt, en onmid- dellijk daarop de sector Middelburg. Op de Bevelanden en op Walcheren zal de automa- tische telefoon als 't wat meeloopt omstreeks 1940 in gebruik komen, Dan volgen Kruinin gen en Ter Neuzen. Op Walcheren en op de Bevelanden is de grond voor de eind-centrales aangekocht. -Het geheele gebied is zoo inge- -deeld, dat elke eindcentrale een gehied van onigeveer 121j km- bestrij-kt. Daartoe wor den verschillende dorpen tot een net vereenigd. Er is hierbij zooveel mogelijk rekening gehou- den met de economische belangen d-er streek, en met de Ibestaande telefo-on-atoonnees. Wijl Zeeland een groote verspreiding in zjjn bevolkingsdichtheid vertoont, is het aantal centrales er verhoudingsgewijze, veel grooter dan elders. Bijzondere eischen stellen ook de Zeeuwsche stroomen, speciaal de verbinding met Z.- Vlaanderen. In den loop d-er jaren is n.l. meermalen gebleken, dat de teelfoonkabels in d-e Wester-Schelde wel erg kwetsbaar zijn. Herhaaldelijk ontstond beschadiging doordat schepen bij mist voor anker igingen op de plaats waar een kabel lag. Daar een verbin ding over land alleen via Belgie tot stand zou kunnen komen hetgeen niet wenschelijk is zullen bijzondere maatregelen getroffen moeten worden teneinide de automatisohe tele- foonverbinding tusschen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland met twee verschillende Scheldekabels, te v-erzekeren. Men zal er voor zorg-en, dat bij een verbreking van de verbinding met overig Nederland, de telefo- nische gemeenschap tusschen de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf in stand blijft. Ook Noord-Beveland en Schouwen-Duive- land zullen door middel van kabels onder water met de hoofdcentrale v-erbonden wor den. Maar in de Zandkreek en in de Ooster- Scheld-e gaan schepen zoo goed -als niet voor anker. Tot de voorbereidiwg der automatiseering be'uoort ook het vervangen van de boven- grondsche telefoon-routen door kabelrouten. Behalve de uitloopers naar geisoleerde hof- steden zijn thans nagenoeg -alle netten in Mi-ddengroep verkabeld. Gedurende dit werk is het gansche kabelnet aan een grondlge revisie ondeiworpen; het beantwoordt nu aan liooge eischen. Wat met de automatiseering en het werken met sectoren en eindeentrales en zoo ook ver- andert, dat zijn de tariefkringen. Het vast- stellen dezer nieuwe minimum-tarieven voor onze geheele provincie was een omvangrrjke administratieve zaak met velerlei mogelijk- heden, waarbij alle plaatselijke toestanden in oogenschouw moesten worden -genamen, Maar dat is nu ook klaar. Voor de laatste locale telefoniste in Zeeland haar taak heeft beeindigd zullen we vermoe- -delijk echter 1944 schrijven. En: weet U waarom Zeeland niet de eerste, maar de laatste provincie in ons land is, wat automatiseering der telefoon aangaat? Om dat wij in dit opzicht een moeilijke provincie vormen, en de P.T.T. wilde bij ons zijn voor- deel doen met de elders opgedane ervaring! Benoemd tot referendaris der P. T. en T. de referendaris 2e klasse A. J. Salome, direc- teur van het post-, telegraaf- en telefoonkan- toor alhier. DE GEESEL VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Zooals uit de opgave van het aantal sterf- gevallen ten gevolge van het mond- en klauw- zeer in de week van 27 Februari tot en met 5 -Maart blijkt, heeft Ihet totaal aantal sterf- gevallen in die week 83 bedragen, waarmede opnieuw een laagterecord is bereikt. De in de voorafg-aande week plotseling opgetreden stij-ging van het aantal -gevallen heeft zich dus gelukkig niet voortgezet, zoo dat de verwachting kan worden uitgesproken, dat de geleidelijke afneming van deze ziekte, welke sinds eind December j.l. kon worden geconstateerd, in het belang van onzen vee- stapel zal aanhouden. Sedert 19 September van het vorige jaar zijn thans in totaal 10.294 dieren aan mond- en klauwzeer bezweken, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 429 per week. VERGIFTIGEN WIJ DEN GROND? Ook in de landbouwkunde vertoont zioh, schrijft de N. R. Crt., de befaamde Umwer- tung. Het thans heerschende stels-el, dat op een scheikundi-ge behandeling steunt is verder- felijk, zoo-zeggen zij die zich ,,dynamisch- biologen" noemen. ,,Om de kunstmatig1 ver- kregen vruchtbaarheid op peil te houden, hebt ge steeds meer van die middelen noodig en met deze vergiftigt, doodt gij de levende bovenlaag, maakt gij d-e planten en het vee ziek en brengt gij de gezonde voeding van den mensch op den duur in igevaar". Deze stelling is uitvoeri'g -uitgewerkt in e-en onlangs te Parijs verschenen boek „Fecondite de la Terre" van den Zwitser E. -Pfeiffer, die de biologisch-dynamische methode gedurende langen tijd bestudeerd en beproefd heeft in het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6