ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE BOEREN-BARON No. 9737 MAANDAG 21 MAART 1938 78e Jaargang Bmnenland Buitenland Feuilleton TWEEDE BLAD HERTOG VAN WINDSOR DOET REROEP OP HITLER. ^jrstaifss^r.ir.s^ms^ss^A^'.^ Wis.'iuatc.'1 WMWM i ii hi i II r- i«i noII I I ami■■nmiii»in«ii«mtrmnii i mi 1 NEUZENSCHE COURANT 30.517 MAN BESTEMD TOT GEWOON DIEN STIUOHTIGK VAN DE LICIITlMi 1938. In een Vrijdag verschenen legerorder deelt de Minister van Defensie oneide; dat fbij Kon. bcKluit van 7 Maart 1938 het getal tot igewoon dierastplichtige te besteononen persorjera voor de Milting 1938 gebracht is op 30.517 man, dus 4600 man hooger idan aanvaoikelijk was be- paald. Ddt extra contingent word! igevormid uit inigeschrevenen voor den dienstpMcht 1938, die reeds op 1 Janiuari 1938 als buitenigewoon dienstpliohtige bij de land- of bij de zeemacht zijn ingelijfd: (en die d.us normaal alleen in tijd van mobilisatie of oorlog zoudera worden opgeroepen Zij worden naar door den minister van De- fensie aan de indeedinigsdistrietscoimflnandan- ten verstrefcte regelera nader door deze com- mamdanten als gewone dienstoplichtigen tnge- deeld bij de izeemadht of (b\j een corps van de iandaniacht. Van een nieuwe ioiljjiving is1 alzoo ten aamziien van deze personen geen sprake. Wiel worden omtrent (ben inltfivinigsstaten en inlirftvingsHj'sten opgeonaakt zooals gebruikelijk is ten ajanzien van nog in te lijven personen. Oak is bet de ibetdoeling, dat de opkoanst gefichiedt alsof (bet een opkoanst ter inlijving geJdt, zoodat ide indeelingsdist ric tsoomman- dant hiertojj de taak vervult, welke in bet al- geaneen. op heon rust met (betrekking tot de opkoanst ter inlijiwng. De indeeling van het extra-contingent. Wat de indeeling van het extra-contingent dienstpliidhtSgen1 betreft, wordt onder m'eer meegedeeld, dat er van dit contingent 3849 man bestemd zijn voor de infanterie, 402 voor het ikorps luchtdoelartilierie en 106 vwr het korjps motordienst. (Bij de uitbreiiding van de vredes-organisatie van het korps miotordienst ziullen de op te ridhtem onderdeelen met in Haarlean in garni- aoen ikomen. (Behalve deze uitibreidinig ibuiten de geaneente wondt ook te Haarlean de foe- sdhiikbare rudonte vergroot door de oprichting van een nieuw dienstgefbouw op het terrein van den motordienst. Deze uitlbreiding iis nood- zaikelijk geworden condat sedert eeoiigen tijd1 de bazetting met ananschappen en materiaal ruim 150 pet. greater wend. NIEUWE VELDJAS MOEELl.JKE KEUZE. .Qmtr-ent ihet tijldstip van invoering van een nieuwe iveQidjas wordt georaeld, dat nog geen datum (kan. worden aangegeven. De daartoe ingestelde coanonissie neemt voorloopig proe- ven met eeniige ontworpen anodellen, daarna raullen. nog proeven op- uitgebreide schaal moe- ten plaatsvlnden, ook gedurende de winter- mraamden. Naar verwacht mag worden, zal er nog wel een jaar verloopen e-er een beslissing kan wor den tegeanoet gezien. DE BELASTINGCONTRdLE OP DEN WEG. De klachten over de oontrole der documen ted van de motorrq tiuiigeoilbelastimg blijven voortdurend aanlbouden, schrijft de KJJ.A.C., het (begdnt er izelfs naar uit te zien, dat deze controle op den weg tot een emstig euvel be- gint uit te igroeien. En dit aides zonder eenige noodizaalk, omdat met een goedkocper en eeowoudlitger systeem practisrih aide -moeilijkheden met den slag kun- .nen .worden opgelost. (Deize oplossing (bestaat in het oak in andere lartden sinds jaren toagepaste systeem het belastingpapier an kl-einen vorm op de voor- i-uit van de auto -zichtbaar te doen aanibren- gen. Door het toepassen van verschillende kleuren en teekens op fhet Ibil'jet kunnen de verschillende klassen en Ibelastingtersnijnen reeds op afstand worden ondersdheiden. De K.N.A.C. he-eft izielh thans tot de minis ters van Fiman-cien -en van Wiat-erstaat gewend met het verzoek de medewerking van een aonlbtenaar van elk idezer departementen te mogen lontvangen om in getzamenlijik overleg, doch geheel voor rekening van de K.N.A.C., een voorstel als in toovenstaanden igeest vod- ledig uit te werken en den ministers aan te bieden. Inimidldels weoischt de KN.A.C. echter zoo vollediig mogelijk te izijn inigelicht omtrent den overlast door de huidige controle-metboden ondervonden en -verizoekt iziji derhalve ahe auto- en motorrijlders haar secretardaat, Lange Vajtverherg 10, 's Gravenlhage, berioht te zen- dien van ondervoniden moeildjktoeden onder op- gave van datum, plaatis, tijd en zoo mogelijk van de controleerende instantae. GEBREKKIGE TANDHEEEKUNDIGE VERZORGING IN ONS LAND. Het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor sociale tandhe-elkunde, die streeft naar een goede tandheelkundige hulp voor het geheele volk, werd dezer dagen door den minister voor Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, in particuliere audientie ont- vangen. De voorzitter der vereeniging had daarbij de gelegenheid den minister de hoogst gebrekkige wijze uiteen te ssetten, waarop in ons land in de tandheelkundige verzorging, zoowel van de kinderen, als van de volwassenen is voorzien, waarbij zelfs, waar goede ziekenfondsen be- staan, die geld besteden voor preventdeve behandeling, van het gebit, dit geld' slechts aan een gerjn-g deel der leden t-en goede komt. Hrj wees voorts op den grooten omvang van het vraagstuk, dat hier is op te lossen en legde den minister de vraag voor, of het niet ge- wenscht zou zijn, dat een staats- of minis- terieele commissie e-en onderzoek zou instel- ien naar -den stand van zaken en, zoo zij die onvoldoende mocht achten, middelen zou voor- stellen om daarin verbetering te brengen. Nadat de Minister overweging der zaak had toageze-gd, werd hem een nad-ere schrif- telij-ke toelichting overhandigd. HITLER'S REDE IN DEN RIJKSDAG. In de Kroll-opera te Berlijn werd Vrijdag- avond de plotseling uitgeschreven Duitsche rtjksdagzitting igehouden, waarin de Fiihrer en rrjkskanselier Adolf Hitler een korte rede uit- sprak naar aanleiding van de jongste gebeur- tenissen in midden-Europa. Deze rede, heftig voorgedragen, was een zelfverdediging over Duitschlands plotselinge inlijving van Oosten- rijk en een -bittere opsomming van de feiten, die daartoe, volgens Hitler, geleid hebben, schrijft het R. Nbl. De Fiihrer werd ingeleid door den president van den rijksdag, generaal-veldmaarschalk Goering, die deze zitting een der gedenkwaar- digste noemde sinds het begin van het natio- naal-socialistische bewind. Goering verwel- komde speciaal den eerst-en rijksstadhouder van de Oostenrijksche landsregeering, dr. S-eyss Inquart, wiens aanwezigheid de gansche geschiedenis van de laatste dagen tot uiting bracht. Hitler begon met de mededeeling, dat de rijksdag bijeen was geroepen teneinde te wor den ingelicht omtrent de gebeurtenissen in Oostenrijk en voorts om besluiten te vememen, die het geheele Duitsche volk en den rijksdag zelf betreffen. Uit de diepste vernedering is een volk opgeheven tot een hoogte, die door Ouitscb- lands tegenstanders en zelfs door vele aanhan- gers onmogelrjk werd geacht. Na den oorlog trachtt-en alle naties in Europa hun nationale eenheid zooveel mogelijk te bevestigen; doch het eenige volk, dat in deze pogingen werd ge- hinderd, was het Duitsche. Men probeerde, ons volk verdeeld te houden; een voorbeeld hi-er- van is het oude Oostenrijk geweest met zijn 6y2 millioen Duitsche menschen dat, als bondsstaat met geweld ge-scheiden werd ge- houden van het groote moed-erland. De demo- craten te Londen en Parijs mogen wel eens bedenken, dat indertijd, toen er nog geen nationaal-socialisone was, reeds 95 van de Oostenrijksche bevolking zich uitsprak voor aansl-uiting aan Duitschland. Hitler zeide voorts, dat de toestand in den bondsstaat Oostenrijk allesbehalve ideaal was. Zoo vestigde hij er de aandacht op, dat tegen 10.000 geboorten 24.000 sterfgevallen staan. De democraten winden zich er niet over op, dat in Spanje een half millioen menschen zijn afgeslacht, maar wel maken zij zich druk over het lot van een paar Joden te Berlijn en Weenen (applaus). Met een enkel woord herinnerde hij aan de geschiedenis van het Saargebied, welke tot op zekere hoogte met de geschiedenis van Oosten rijk kan worden vergeleken. De drang tot zelf- behoud van een volk is altijd sterker dan de onderdrukking. Het recht moet steeds zege- vieren. De naties zijn een schepping van God, maar de Volkenbond is een schepping van hoogst twijfelachtige ontoereikendheid, van haat en eigenbelang. De wereld heeft al dui- zend'en jaren bestaan zonder Volkenbond en zal waarschijnlijk nog duizenden jaren bestaan zonder Volkenbond. Toen Duitschland arm en verzwakt was, was zijn aantrekkingskracht op de in het buiten land levende Duitschers begrensd, maar nu de kracht wast en nu er een nieuw geloof ge- komeoi is, verlangen deze volksgenoot-en, die buiten het rrjk wonen, ernaar alweer uit drang tot zelfbehoud met ons verbonden te zijn; bet is een hartstochtelijk verlangen, dat sterker wordt naarmate de verdrukking, de vervolging, de mishandeling grooter zijn. Hoe zullen wij, Duitschers, de vervolging van de onzen buiten onze grenzen dulden? (toe- juichingen). Er zijn oogenbliikken, dat wij deze mishandelingen niet langer kunnen aan- zien". Hitler gaf daarop een korte uiteenzettmg van de gebeurtenissen, die tot de inlijving van Oostenrijk hebben geleid. Hij herinnerde aan het on-derhoud met Schuschmigg te Berchtes- gaden, waarbij hij ,,dezen man" emstig had gewaarschuwd voor de groeiende terreur. ,,Ik verzocht Schuschnl-gg, een situatie te vermij- den die groot nadeel ten gevolge zou kunnen hebben. Ik wees hem daarbij een te volgen weg aan en maakte hem erop attent, dat dit mijn laatste poging was om hem de helpende hand te reiken; nam hij die hulp niet aan, dan zou ik mij genoodzaakt zien, zelf Oosteniijk te red-den. Schuschnigg heeft de toegestoken hand geweigerd (geroep van foei!) en in een opzienbarende rede een volksstemming gepro- clameerd in een land, dat sedert vele jaren geen verkiezingen had g-ehad". Hitler noemde dit voorgenomen plebisciet een staaltjs van woordbreuk en van verkiezingsbedrog. De neen-stemmers waren tevoren al gebrand- merkt. Hieraan heeft hij een einde willen maken, om Oostenrijk een Spaansch lot te besparen, want de volksstemming had zeker tot een burgeroorlog geleid. In drie dager tiids is Oostenrijk weer Duitsch geworden, zonder dat den schot gevallen is, zonder ddn enkel slachtoffer en onder het gejubel d-er be volking, zeer tot leedwezen der pacifisten (gelach). Schuschnigg heeft het misschien niet mo gelijk geacht, dat ik op deze wijze zou ingrij- pen, maar hij kan dankbaar zijn, want ik heb hem en tienduizenden het lev-en gered. Ik ben er trotsch op, dat ik Oostenrijk aan het groote Duitsche volk heb kunnen teruggeven. Ik voel mij gelukkig, nu ik een onbeschadigd }an(j en niet een verzameling ru'inen en een land vol j-uichende menschen aan ons rijk heb mogen toevoegen. Achter 75 millioen menschen staat onze weermacht. Het is haast tragisch, dat de democraten den toestand niet willen begrijpen. Doch van verschillende zij den ontvingen wij warme sym- pathie, o.a. van Polen, Hongarije en Joego- Slavie, en van enkele andere landen een vrien- delijk oordeel (applaus), doch speciaal wensch ik hier het fascistische Italie te noemen (hoera geroep), dat ik namens het Duitsche volk en namens mijzelf hartelijk dank zeg. Onze vriendschap is onverbrekelijk, landen en grenzen zijn onaantastbaar, achter mijn woord staat de Duitsche natie. De as, die onze twee landen verbindt, heeft den vrede den grootst-en dienst bewezen. Nogmaals zeg ik: Duitsch land wil den vrede!" Tenslotte kondigde Hitler de volksstemming van 10 April a.s. aan. Niet alleen in Oosten rijk zal deze stemming gehouden worden; niet alleen 6V2 millioen stemmen zullen voor Duitschland getuigen, doch 75 millioen, want alle Duitschers doen eraan mee; de weg der Oostenrijksche Duitschers is die van alle Duitschers. Hitler verklaarde dezen rijksdag ontbonden en zeide, fan zijn volk te verwachten, dat het hem wederom vier jaar den tijd geeft even- als het dit in 1933 gedaan heeft voor het werk, dat nog verricht moet worden. ,,Wrj zullen samenwerken, terwijl wij met grenzen- looze dankbaarheid denken aan de offers, die het volk gebracht heeft, en vooral ook aan de bloedgetuigen en martelaren van de „Ost- mark". De Fiihrer eindigde met de woorden: ,,Ein Volk, ein Reich. Deutschlamd, Sieg Heil!" Maarschalk Goring deed daarop voorlezing van de verordening inzake de volksstemming en de nieuwe verkiezingen. Go ring's slotwoord hield warme hulde en dank in aan Hitler. Hierop volgde een gewel- diige ovatie. De beide volksliederen vormden het slot van de opvallend korte zitting. TSJECHISCHE MAATREGELEN TEN GUNSTE DER DUITSCHERS. Van officieele zijde herhaalt men na de rede van Hitler andermaal, dat Praag bereid is met Duitschland over alle kwesties te onderhande- len, waarbij zijn souvereiniteit niet in het ge- ding dreigt te komen. In het bij zonder wil men dus niet onderhandelen over de autonomic voor de Duitschers of over andere maatrege- len in die richting, voor zoover deze, gelijk men dat hier uitdrukt, tot ontwrichting van den staat zouden kunnen leiden. Aan de besprekingen van 18 Februari 1937, welke reeds uitgebreid zijn over de niet-Duit- sche minderheden, zal in versneld tempo uit- voering- worden gegeven. Overigens heeft de mmisterraad Zaterdag de richtlijnen voor de opneming van de Duit schers in staatsdienst overeenkomstig de be sluiten van 18 Februari goedgekeurd. Deze richtlijnen dragen den vorm van een regee- ringsverordening. Deze verordening heslnit dat de Duitschers in de centrale bureaux recht op 22 pet. der plaatsen hebben, bij de provinciale organen en bij de gerechtshoven wordt bet percentage dei Duitsche plaatseai geregeld naar het percen tage der Duitsche bevolking in de betrokken provincie. In de districtsbesturen, belasting- bureaux, arrondissements-rechtbanken en der- gelijke naar het percentage van het betrokken district. Op deze wijze krijgen de Duitschers bij het provinciaal bestuur van Praag en bij het fi- nancieel beheer van Bohemen en bij het ge- rechtshof te Praag recht op 36 pet. der plaat sen. Bij de arr.-rechtbank te Eger op bijna alle plaatsen. Deze regee rings verordening is in den minis- terraad van Zaterdag in beginsel goedgekeurd. Open blijven nog eenige juridische bijzonder- heden, alsmede de vraag of de regeeringsver- ordening tegelijk voor alle departementen zal gelden, dan wel of zij geleidelrjk in toepassing zal worden gebracht. De Deutsche Presse, het christen-socialistische partijblad, voegt hier aan toe, dat ook besloten is tot oprichting van een Duitsche handelshoogeschool. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Hertog van Windsor persoonlij-k een beroep heeft gedaan op Hitler om zijn Joodsche vrienden in Wee nen, baron Louis de Rotschild en dr. Heinrich Neupmann (de oor-, neus- en keelspecialist, die den hertog verscheidene malen heeft be- handeld) vrij te laten. BRAZILIAANSCHE SAMENZWERING ONTDERT. De politie van Brazilie deelt mee, dat dui zenden leden van de organisatie der groen- hemden gearresteerd zijn in verband met de ontdekking van een samenzwering tegen de regeering, die door het geheele land verspreid zou zijn. Het officieele communique deelt mede, dat -de orde absoluut verzekerd is. De regeering heeft den steun van militaire en vlootstrijdkrachten. De ontdekte samenzwering der groenhem- den had ten doel Vargas te dooden, -evenais een aantal andere hooggeplaatste staatspersonen, o.m. de chef van politie Mtiller, dien de groen- hemden beschouwden als hun grootsten vrjand. Onder het in beslag genomen materiaal in de woning van den leider der gr-oenhemden, Salgado, bevonden zich 3000 dolken met hakenkruisen, benevens groote hoeveelheden dumdumkogels. Saldago is gevlucht. DE MAN DIE DOIAFUSS STERVEN ZAG. Op het moment, dat het doek valt na het Oostenrijksche drama, verlaten, schrijft ,,De Tel-egraaf", tevens eenige figuren, die er een rol in hebben gespeeld, het schouwtooneel der wereld. De bekendiste daarvan was Emil Fey, baron von Rettelstein. Het tragisch verschei- den van dezen man, die niet wilde, dat zijn getzin Oostenrijk zou overlevensluit een leiven af, dat rijk was aaoi enea-gieke daden, maar dat daamevenis m:oanenten van vreemde on- zekerheid heeft gek-end. Fey was 23 Maart 1886 te Weenen gelboren uit een oud-adellijk Staenmarfcsch geslacht, dat echter ook eenige eeuwen in Saksen geves- tigd was. Na het volitcoien van zijn stuidie werd hij cav a lie rie-off icie r en wel rijleeraao- in vele garnizoenen, ten slot.tr in de Herzegowi- na. Bij het uitlbretoem van den wereldoorlog verzocht hij overplaatsing naar de infanterie, omjdat 'hiji in de voorste linies wilde strijden. Met het v.ierlde bataljon van een Weensch re- gionent trek hij van het Servisdhe naar het Italiaansche front, waar -hij tot het einde van den oorlog bleef. Vienmaal werd hij zwaar ge- wonld' en vele malen oiulenseheiden. In 1916 werd hij; na een moedigen storanaanval op den door een groote Italiaansche overonacht he- zetten St. OswaJlda-lberg, ridd-er in de Maria Theresda-orde, de hocigste militaire onder- scheiding, die het oude Oostenrijk kende. Zijn geslaagde aanval had het groote Oostenrijk sche offerusief van Mei 1916 mogelijk ge- maakt. Na deoi wereldoorlog kwaan majoor Fey 30) Vervolg. ..,1k deaik niet, d'at zqj er lang zal zatten", zei mrjnheer Horoiock. ,,Zij zal Roger wel de halve wereld over steepen." ,,Daar zou ik ook wiel wat voor welen", zei Dick. ,;Dat geloof ik", antwoordde zqjai vader. „J(j laat het geld graag rollen, trouw ook maar een Ajmerikaamsche." ,,0, neen, Sam", riep Lady Anna. ,,Dick trouwt een goed Engelsch medsje, waar we altes van weten." ,^Saai", zei Dick. ,,Joe", tegeai majoor Rick- stead, ,gia je mee vdsscheai?" „,Goed", zei majoor Rickstead- (Maar hij was eeoi lustel'oos sports-man dien avooid. Hij zei niets op de uitvallen van den jongen man en bleef temggetrofcken en dlep in gedachten. ,,Ik geloof, dat je jaloersch beoit op Roger", riep Dick ten laatste. .Misschien wel", zei mijuheer Rickstead. Dick brulde van het liachen. ,,Jij ook al slaaf van die donkere oogen!" .jDonkere oogen bevallen me niet". En tot zich zelf zei hij:: ,,Maar Roger heeft het medsje van zijn hart." 'En tenwij'l hij naar zijoi dofaber tuurde, was zijn hart vol van eeoi dlep medelijdeoi, ver- mengd met verbaizaaiig, als -hij ovendacht, hoe Betty tegenover Roger stoatd en hoe zij zaeh- zetf dien middag tegenover hem verraden had. Dam kwam bewondering boven. Wat een moedig medsje. Wat had zij zich goed gehouden bij de thee, nieonamd had ge- merkt, hoe die opanerking van Dick haar ge- trodCfen had. Roger was mijn vrdend". Eh zij had voor haar vrieoid gediaan, wat zij kooi, ten koste van haar eigen verlangens. »,Wel", zei majoor Rickstead bij zickzelf, ,,daf kaoi ik ook. Als ik jou oodt helpen kan, reiken dan maar op me." Wlaaruit blijkt, dat majoor Rickstead zijn gedachten beter formuleeren kon zoor zichzelf daai voor amderen. HOOFDSTUK XVH. De dagen die nu volgden waren bijzonder zwaar voor Betfty.Wat haar het m-eest irri- teerde, kon zij zelf niet zeggen, of het Diek was met zijn luchthartig gehabtoel over „die stiekeon-e Roger", of ,,die betooverende kleine heks Rita", oflwel de overduidelijke tact van haar moeder waarom moest moeder zoo taobv-ol doen, er was toeh geen eoikele reden voor d'acht Betty. Of haar vaders sombere voorspelliaigen omtrent Roger en het schuch- ter aaailbieden van wat Betty ,,troostprijzen" noemde, in de vorm van chocolade en kleinig- hiedcn. ,,Ik wou, dat ze het maar niet deden", klaagde Betty bij zietozelf. „Ik begrijp maar niet, wat er aan de hand is. Als majoor Rick- stead er niet was, werd ik gek." (Haar hart zonk dan ook in haar schoenen, toen hij op zekereoi rnorgen verkondigde, dat hij wegging. ,,Dat spijt me", riep zij uit. ,,Ik zal u erg missen." Haar spontane uitroep en treuri'g gezichtje geiven hem een vr-eeonde gewaamvording. ,,Als je liever heht dat ik blijf", be:gon hij, op een toon dien ze noodt van hem gehoord had. Zij schrok era keek heon met wijd open oogen aan. Stel je voor, dat majoor Rickstead gekk-e dingen girig doen en zij hem niet langer als vriend kon beschocuwen. Hoe verschrikke- lijik. ,,Natuurlijk, zoo meende ik het niet", zei ze baastig. ,,Maar u bent de eeoiige normale mensich hier op het oogentoldk." ,,Ja, ik ben doodnuckter", zei Joe met een kort lachje. Al was hij- dan als regel niet zoo heel erg pdenter, nu begreep hrj toch wel, wat haar vertrokilken gezichtje beteekende. iBetty was ontzetterud opgelueht. ,,(Kijk eens, Joe", zei ze. ,,Als Dick je Joe noeont, waarom zou ik het dan niet doen „Vooruit maar," zei hij. „Noem me oude Joe, als je wilt." ,,Nou dan, beste oude Joe", zed Betty. ,,Je bent een echte vriend geweest en daaroon zal ik je erg misseoi. Maar als je weg moet, moet je weg, nietwaar?" ,,Neen, ja", zei majoor Rickstead. ,,Plicht is plicht. Wat moet moet. Saaie vent ben ik, niet?" ,,Neen", zei Betty, nu heelemaal op haar i geamak. „Xk vind je aardig. Mijn plicht zal wel bestaan in vroolrjk en opgewekt te zijn en te doen alsof ik er niets cm geef... toon-en, dat ik een fliinke medd ben." „Dat toen je", zei hij. ,,Nou, voor jou toehoef ik niet te doeoi als of", zei'Betty. „Want jij weet alles. Maar van binnen toen ik nog niet fiiink... daar ben ik te gevoelig." Daar hij het te moeilijk vond om woorden te zoeken, leunde Joe naar haar over en klopte haar op de hand. Maar het is waar", ging Betty even later voort, „ik heb Roger geholpen in deze zaak, eerst uit trots sn later, oimldat ik zag, dat hjj zijn hart er op gezet had. Ik d'acht, dat hij wel iets van haar zou kunnen maken, -maar nu geloof ik, dat Paps gelijk heeft, hij wordt niet gelukkig met haar." Maar liefde kan heel wat", zei Joe effen. Dan, na een korte stilte: „Dat zeggen ze ten- minste." Verder ze-i hij niets en zij keek hem weer aan met een spoor van haar vroegene onge- rustheid. Jtoe voelde het en wilde haar gerust- stellen. „Ik weet het bij ondervieding", zed hij. Betty's gezicht betrok en haar oogen zagen hem vol medelijden aan. ,,0, arme Joe Zonder zich zelf een oogenlblik te vergeten, tikte majoor Rick'stead haar weer op de hand en zei toonloos: ..Dan-k je". Zeker toen je heel jo-ng was?" vroeg Betty. Zat het heel diep?" ,Heel diep", gaf hij- toe. ,.En ben je er overheen, na al die jaren." ..Niet heelemaal", zed majoor Rickstead. ..Waar is zij nu?" vroeg Betty. ,,Zij, wie?" vroeg Rickstead verward. ,,Nou, het meisje de vrouw, waar je van hield." ,rO, ergens", stamelde hij. ,,Zij wist er niets van." „0, Joe, kon je het haar niet zeggen?" ,.Jk kreeg gten kans", zei hrj treurig. ,,-Geen kans". ,js zij getrouwd?" ging Betty voort. ..Ndet?" toen hij met zijn hoofd s-chud.de. Misschien komt je kans nog. Ik zou je zoo graag gelukkiig zien." ,,Gaat niet, Betty, laten we er niet meer over praten. Ik amuseer me tioch nog wel. Zorg maar, dat jij het ook doet." ..Misschieai", zei Betty. Natuurlijk", venzekerde haar majoor Rick stead. ,,Iedereen komt er o-verheeoi. En jij bent- veel jonger dan ik." Betty kreeg een kleur. „rk loon er ndet mee te koop, als je dat be- doelt." „,Dat bedoel ik niet", zei hij. ,,Ik bedoel, laat h-et je leiven -niet verlbitter-en, Betty." Er lag een uitdrukkdaig van groote smart in zijn oogen en Betty schrok er van. „Ik zal het niet laten vertroebelen, Joe. Ik z,al' aan jou denken, als ilk bitter word, hoe dapper jij bent en hoe trouw en goed." Zij hoorden den stap van Dick ioi de gang en Betty vloog weg, den tudn in en majoor Rickstead Meek haar na en veegde toen zijn voorhoofd af. Misschien had hij nooit zooveel moed gehad als in de laatste minuteai. -Dick daverde binnen. Betty! Waar is Betty? O, daar is ze", en hij volgde haar door de openslaande deuren. Luis ter eens, Betty, wat leuk! Rita heeft zoo juist opgebeld om te zeggen, dat ze met de auto uiit zijn en of ze met Roger kan komen luhchen. En ze brengt haar vader ook mee, want die kon-den ze niet goed engens achter laten." „-0, dien zu-llen ze wel ergens in de auto wegstoppen", lachte Betty. ,,Rita en Roger kuimen alle twee rijden." „Dan z-al het wel niet het kleine wagentje zijn", vervolgde Dick. „Daar kunnen twee groote kerels niet in. Ze zei, dat -haar vader erg gro-ot was. Niet dik, maar erg lang. Luis- ter een®, Betty, ga naar moeder en zong, dat er wat goeds is voor de lunch. De oude haer zal ook wel een smuller zijn." ,,Jij zelker niet, he", zei Betty, tenwij-1 ze weer naar binnen ging. ,,M-aar i-k zal wel met mo-eder spreken." ,,Ja, .ik houd van e-en go-ede ta-fel, dat geef ik toe", zei Dick met zijn haoiden in zijn zak- ken. .Onze keukeoionedd is, wat ik noem: ,,on- gelij-k," best, als we alleen zijn, maar met een groot gezelschap kan ze nooit de goede meat vinden, dan te veel, dan te weinig." iBetty lachte weer en verliet de kamer." ,,Ga je heusch vanmorgen, Joe?" vroeg Dick. ,,Moet je den heer de la Riva niet zien en het verliefde paar?" ,,Wri..." zei majoor Rickstead pednzend. Zoii Betty graag hebben, dat hij bleef of ndet? Hij voor zich oaiitliep liever het parvenutje, dat Ro-ger had' ingepaimd, maar aan den an deren kaoit... ,,Ik m-oet pas laat in de kaizerne zijn", zei hij. „Dan zal ik den wagen afzeggen, zei Dick vlug. Het gezelschap was pijnlijk op tijd. Roger reed, want Rita hi-e-ld liever -haar hamden warm in haar mof era, zooal-s ze uitlegide, het was een nieuiwe auto en nogal zwaar be rijden. Zij had prachtig bont aan. De wagen was een gloednieuwe Rolls Royce en de chauffeur;, die stijf tegenover dera o-u-den heer had gezetera, was een indrukwekkend heerschap. Dick zei tegen majoor Rickstead, toen ze somen in de ibillafdkamer voor het raaon ston- dem: „Het stiinkt van het geld, niet? Kijk eens naar die pe-ls vara den oud-era heer de la Riva. Majioor Rickstead toroonde wat en liep weg. ,,En Roger in zijn oude stofjas!" riep Dick uit. „Is dat niet ectot? Ik denk", gin-g hij door met Rita's steonmetje, ,,dat hij een nieuwe moet hebben." Hij rende naar de hall en loodste het gezel schap d'en salon binnen. Rita kwam binnen met haar aaoistekelij-ke, heldere lach. „Ju-llie dachten niet, me zoo gauw weer te zien, is 't wel, Lady Anna?" Betty gaf haar een zoen. ,,Welkom, nicht Rita." ,.iRn je heb nog -niet eens gezegd,,Dag neef Dick!" sprak de zoon des huiizes. „Doe dat nu maar eens netjes en geef m,e ook een famildekus." „Maar Betty geeft er Roger toch ook geen", l-achte Rita. ,,-Dat helbben we nog nooi-t gedaan", zed hij. „A1 zijn we altijd heel dik-ke. vrienden ge weest, niet Betty?" Lady Anna was inwendig woedend. Net iets voor dat onopgevoede wicht om zooiets te zeggen. Maar ze verfba-asde zich evenzeer over Betty's kalmte als zij zich erger-de aan het stralend-e gezicht van Roger. Hij was zonder eenigen twijfel dol op Rita. Intusschen diecd Lady Anna haar best om de lucht te zuiveren. Zij was vrieaideirjk, om niet te zeggen hartelijk tegen mijtnheer de la Riva, zij verontsehuMigde haar man, dat hrj niet thuis kon zijn en hoopte, dat hij later het genoegen zou helbben, met mijnheer de la Riva kemnds te maken. Deze was verlegen en niet op zijn gemak. Zijn donkere oogen zwierven van den groot,en. wat s-lordig gekleeden Ro ger, naar dera flinken, maar slanken en uiterst correct gekleeden n-eef Dick, met wien zijn dodhter zoo -vroolijk en ongedwongen babbelde. Betty praatte met Roger, majoor Rick stead wierp er zoo nu en dan een woord tus- schen, maar Lady Anoia kon zien, dat Roger vol aandacht was voor Rita eri maar half naar de anderen luisiterde. (Wordit vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5