Sport Gemengde Berichten Laatste Berichten VOETBAL. a WEER VERWACHTING. LESVLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. FeyenoordHeracles- 4 1 doelp. gsp. gew. gel. verl. put. V.t. 11 2 41 1 1 14 Feyenoord Heracles DWiS Kampdoen IV Kampioen V Afdeeling IV. le klasse. DONGABleijerheide EindhovenWillem n JulianaNAC RoermondPSV gsp. gew. gel. verl. pnt. FlSV 19 12 8 4 27 NAC 19 ill 3 5 25 BW 19 10 3 6 23 Juliana 18 9 3 6 21 LONGA 19 8 5 6 21 Eindhoven 19 7 4 8 18 Willem H 19 7 3 9 17 MVV 19 6 4 9 16 Roermond 17 6 2 9 14 Bleyerheide 18 4 3 11 11 NOAD 18 5 1 11 11 2e klasse A. RCSDE Zeeuwen MMdelfourgRIBC VlissingenHero 4—1 4—2 2—1 2—1 doelp. v.t. 53—27 47—28 47—35 3836 3330 4036 3644 36—54 31—41 3140 34—55 4—1 2—0 3—4 doelp. gsp. gew. gel. verl pnt. v.-t. Hero 18 11 4 3 26 4832 MMdelbujg 18 8 7 3 23 34—25 Breda 18 9 4 5 22 42—36 De Baronie 18 7 5 6 19 40—32 Vlissingen 18 8 2 8 18 39—38 RCS 16 7 2 7 16 4241 Goes 16 5 3 8 13 27—34 RBC 17 4 5 8 13 34—44 Zeelandia 17 4 4 9 12 29—39 De Zeeuwen 18 5 2 11 12 34—48 3e klasse A. BreskensCom Boys Terneuzen[Hoofdplaat UteendnjikeBiervliet 3—0 4—0 2—1 doelp. gsp. gew. gel. verl pnt. v.-t. Terneuzen 18 15 2 1 32 107—27 Breskens 16 12 1 3 25 58—28 Sluiskil 16 10 6 20 58—37 Axel 16 9 2 5 20 39—30 Uzendyke 17 9 1 7 19 3945 HMtet 16 8 1 7 17 47—41 Hoofdplaat 16 6 3 7 15 33—40 Com Boys 15 3 10 7 20—58 Biervliet 17 2 2 13 6 22—62 Oostbung 15 1 14 1 19—72 3e klasse B. GoesEMM HansweertEHiand Boys Zeelandia 2—Goesche Boys 5—5 0—7 4—0 1- doelp. gsp. gew. gel. verl pnt. v.t. vaSsslngen 2 14 9 2 3 20 49—25 Goes 2 15 9 2 4 -20 42—20 MMdelburg 2 15 9 2 4 20 46—23 Biland Boys 14 9 5 18 50—33 Terneuzen 2 16 7 3 5 17 51—34 hltfiM- 15 7 2 6 16 47—46 Zee landia 2 16 4 2 10 10 43—57 Hansweert IS 3 10 6 20—55 Goesche Boys 15 2 1 12 5 27—60 le klasse Afd V. HBO-GVAV HeerenveenVelocitas VvendamSneeik 1—2 0—5 1—1 Zeeuwsche Voetbalbond. le Klasse B Item. Boys-Philippine SVO—Ria Corn Boys 2BKW Hulst 2-Hontenisse bijstand 31 gest. 2—2 1—4 1—5 2e klasse B. Item. Boys 2Philippine 2 30 Artel 3—Sliudskil 2 0—8 SVO 2—Ria 2 0—0 HET OVERZICHT. Kon. Nederl. Voetbalbond. Kampioenschap van Nederland. FejjenoordHeracles. 41. De Westelijke kampioen van afdeeling II, Feyenoord, heeft een igoede voorsprong ver- krtgen op de kampioenen van de andere af- deelingen, nu zij Heracles, de Oostelijke kam pioen, geklopt iheeft met 41. Het vertoonde spel van Heracles viel weliswaar tegen en had men, zooal niet een overwinning, toch een hechteren tegenstand van verwacht. Thans had Feyenoord het niet moeilijk en de overwin ning was dan ook volkomen verdiend. Moge- iyk, dat de zenuwen by de Oostelijken zich deden gelden en zij eerst een paar wedstrijden bdbben te spel-en vddrdat zij loskomen, doc-h het in1 dezen strijd vertoonde spel zal aan He racles geen schgn van kans geven op het be- halen van den hoogsten titel van het seizoen 1937—1938. Afdeeling IV. Eerste klasse. Het moet voor Bleijerheide wel een teleur- eteHing zijn .geweest, dat zy na eerst in staat te zyn geweest am LONGA met 51 te klop- pen, thans met het degradatiegevaar zoo voor oogen, met ongeveer dezelfde cdjfers, 41, door LONGA te worden verslagen, tengevol ge waarvan zij nu op geiyken voet staat met NO AD, dus eveneens onderaan, terwijl haar nog af te werken programma zeker niet min der zwaar is als dat van NOAD. Bleijerheide krpgt op eigen terrein nog iRoermond en uit PSV, terwijl NOAJD op eigen terrein Eindho ven moet ontvangen en by haar laatste uit- wedstrijd tegenover Juliana komt te staan Aizoo bestaat er alle kans, dat het tusschen daze clubs nog tot een beslissingswedstrijd zal moeten komen. (Eindhoven heeft kans gezien revanche te nemen op de destdjds te Tilburg geleden 21- nederlaag, want zij: won ditmaal met 42. Tengevoige hierv-an hebben deze clubs van plaats verwisseld en neemt Eindhoven mi' de zesde plaats in en Willem II de zevende. (In de beide overige wedistrijden kwam het tot een verraasimg, want NAC verloor van Juliana met 2—1, ondahks haar hard zwoegen in deze kamp, waar zooveel voor NAC op het spel stond. Bit had de ibeslissing voor het kam pioenschap ikunnen brengen,, maar ziet, er was nog een gr-ootere verrassing, want Roermond, dat te Eindhoven met niet minder dan 61 er onder werd -gehouden door PSV, slaagde er thans in om deze ploeg te kloppen met 21. Dit was natuurlijk voor PSV een groote te- leurstelliing, doch een pleister op de wonde was nog, dat haar mede-candidaat ook 2 pun- ten had moeten af-staan. Voor Roermond be- teekent deze overwinning zoo goed als het be- houd van het eerste kl-assesdhap, daar het niet te verwachten is, dat Bleijerheide of NOAD het nog tot een totaal van 14 punten zullen weten te brengen. De .spanning biytft er -dus in afdeeling IV tot het ailerlaatste oogenblik in, alhoewel PSV er veel fbeter voor staat dan NAC, want alleen voor het geval dat PSV den laatsten wedstrijd tegen Bleijerheide zou verliezen en NAC van Roermond zou winnen, zou het tot een beslis- singswedstrijd komen. PSV heeft het dus in alle opziehten gemakkeiyteer, want zij heeft zelf ervaren, wa-artoe Roermond op eigen ter rein in staat is. Tvveede klasse. Be meeste bel-angstelling Ibestond in deze klasse wel voor den wedstrijd RCSBe Zeeu wen, want nu de beslissing in de hoogere re gion-en reeds was gevall-en, biyft de vraag nog over, welike club haar kleuren zal hebben te verdedigen in de voor haar komende degrada- tiewedstrijden. Be Zeeuwen waren er zijn nu nog meer dan ooit een der clubs die daarvoor in aanmerking komen. RCS behoefde het slechts tot een geiyk spel te brengen om zich veilig te stellen, doch zij- was hiermede niet tevreden en gaf aan De Zeeuwen geen schijn van kans om het tot zoover te ibrengen, want zij toonde zich overwegend sterker en met een 4l nederlaag moesten De Zeeuwen naar Vlissingen terugkeeren, die nu nog hun hoop hebben gevestigd dat Zeelandia in haar laat sten thuiswedstrijd tegen RCS, dus derazelfden tegenstatnder, ook zal verliezen, waardoor De Zeeuwen nog een kansje krijgen om via een beslissingswedstrijd. nog juist te ontsnappen. Dat zal er dan spannen, daar zij destijdis Ben in aal Zeelandia klopten met 47, doch op eigen terrein deze ontmoeting eindiigde zander dat het van beide zyden tot doelpuntem kwam. Middellburg zag kans ibesl&g te leggen op de tweede plaats in de ranglijst, daar zij dit maal de beide punten op RBC veroverde, dat by haar op bezoek kwam. Toen het eindsig- naal klonk was de stand 20. A1 zal dat wel een teleurstelling zfln geweest voor de Roo- senxlalers, het bekend worden van de neder laag van De Zeeuwen zal alles wel hebben doen vergeten, evenals dat bij! Goes het geval zal zijn geweest, want nu zijn beide clubs plots van de zorgen bevrijd- en is hun behoud in de tweede klasse een feit geworden. Vlissingen huldigde weliswaar Hero' met het ibehalen van het kampioenschap, doch wilde niettemin trachten deze kampioensclub in hun laatsten wedstryd van dit seizoen toch nog te kloppen,, hetgeen haar bijna ook gelukte, want het is een zeer spannendien strijd geworden, waarin ten slotte Hero toch kans zag de on- stuimige aanvallen van Vlissingen af te slaan en met 34 van de rood-witten te winnen, zoodat Hero op waardige wijze het seizoen afsloot voor zoover het de gewone competitie gold, want nu zal Hero voor veel zwaardere vuren komen te staan by. de komende promo- tiewedstrijden. Derde klasse. BreskensCorn Boys. 30. Breskens heeft zooals wel verwacht kon worden aan de Corn Boys getoorud dat hun te Sas van Gent geleden nederlaag niet zou wor d-en herhoald en zij inderdaad de dupe is ge worden van het veld van de Boys. Thans was het Breskens, dat den toon aangaf en hoewel zij het katon opvatte, althans den prikkel om het tot een overwinning te brengen, niet meer in het geding was, -wist zij de Corn Boys te beletten om het tot een tegenpunt te brengen en stelde zij hie tin meer een eer dan het op- voeren van eigen score. TerneuzenHoofdplaat. 40. Met een wedstrijd, waarin niet veel fraais te zien werd gegeven, heeft Terneuzen gister het competitie-seizo-en voor d-e derde klasse A besioten. Met 46 behaalden onze stadgenoo- ten de overwinning. Bijzonder is in dezen wed strijd weder opgevallen het zeer goede werk van den keeper van Hoofdplaat, ofsch-oon op- gemerkt moet worden, dat het geluk meer- malen met hem was. Voordat de wedstryd een aanvang nam, had Terneuzen van Hoofd plaat een bloemenhulde in ontvangst te nemen, zulks in verband met het behaalde kampioenschap. Ook de scheidsrechter, de heer P. Koster, voeg-de daar zijn gelukwen- schen aan toe. De verwachting werd uitge- sproken, dat het Terneuzen zal gelukken haar plaats in de tweede klasse wederom te her- overen. De aanvoerder van -Hoofdplaat wint den toss en verkiest het voordeel van den van doel tot doel staanden wind. De strijd is nog maar pas aan den gang, of de Hoofdplaatsche keeper verricht prachtig werk, door een hard1 sehot van And-r. Geensen uit zpn doel te houden. Even later is -dit weer het geval met een goed ingeschoten bal van Van Hecke. Gesteund door den wind em met de noodige dosis e-n- thousiasme is Hoofdplaat niet minder dan de thiuasclulb. Bij een goed door haar opgezetten aanval komt de Temeuzen-keeper in het na-uw, maar weet tenslotte den bal toch nog te be- machtigen, waardoor een groot gevaar is ge- weken. Ofschoon beide partijen goed tegen elkaar opwegen, -zijn de aanvallen -van de thuisclufo veel gevaarlijker, doch, zooals boven reeds gezegd, d-e keeper van de gasten speel-de weer -een sufolieme party. Ruim 20 minuten zijn er verstreken, als hij, na e-en corner over rechts, voor een laag ingeschoten bal van Laurens eindelijk moet zwichten, waardoor de thuisclub de leiding heeft genomen. 10. Na een Snellen aanval krijgt de middenvoor van Hoofdplaat een eenige kans om den ge- lijkmafcer te -scoren, maar hij| faalt jammer- iyk. Ook aan de andere zijde kruipt men door het oog van een naald, als bij een heftige scrimmage het doel wonderlijk genoeg nog aan doorboring ontkomt. Prachtig werk ver richt de keeper ook nog, als hij een hard schot van Laurens uit het hoekje weet te houden. Zonder dat er nog doelpunten worden ge- maaJkt, Ibreekt de rust aan. Direct na de hervatting moet de keeper van de gasten reeds handelend optreden, als Ter neuzen tweemaal achtereen een comer krijgt te nemen. Maar oOk de Terneuzensche keeper wordt in het spel betrokken; zijn werk be- paalt zich eohter meer tot uitloopen en eenige malen moet hij zich zelfs zeer ver uit zijn doel wagen. Had men aanvankelijk hoop, dat Ter neuzen, niu gesteund door den wind, meer op den voorgrond zou treden, deze hoop foleek ijidel; vooral de voo.rhoede speelde erg slap. Ook het plaatsen was over alle linies bar slecht, de meeste malen werd de bal voor de voeten van een tegenstander gespeeld. Als de tweede helift reeds bijna weder voor de helft is verstreken, gaat Laurens toij cen aanval ook mee naar voren en van kortfoy geeft hij den Hoofdplaatschen keeper, geen schyn van kans, 20, terwijl een paar minuten daarna deze Terneuzen-speler een zeer goede voorzet geeft en Doibbeleir fraai den stand op 30 brengt. Wjanneer na een Hoofdplaatschen aanval men verwacht, dat d-e bal zal uitloopen, weet de rechtsbuiten hem nog te bereiken, zijn schot gaat scherp langs den uifcvallenden Dooms heen en dian aan de andere zijde van het -doel uit. Acfct minuten voor het einde maakt Laurens met -een zeer hard schot zijn derde doelpunt, waardoor de stand nu op 40 is gelbraclht. In deze score komt geen verande- ring meer, hoewel men in de laatste minuut aigemeen denkt, -dat deze nog verhoogt zai worden, als de keeper reeds is gepas-seerd; een plotseling opduikende geel-zwarte ver- d-ediiger wist echter nog juist den bal uit het doel te koppen. ITerneuzen krijgt nu -een etappe af te leg gen, waarbij de deelname niet groot, maar de strijd des te zwaarder zal zyn. Dat de rood- -zwarten hun -tanden nu eens extra op elkaar iz-etten en alles geven, wat in h-un ver- mogen is! IJzendijkeBiervliet. 21. Alhoewel Uzendijke het tot een overwinning heeft gebracht tegen Biervlie-t, dat bij haar op bezoek was, zoo heel gemakkel-ijk heeft de thuisclub het toch niet gehad, hetgeen de cijfers wel uitwijzen. Biervliet had blijkbaar zin om zich nog een -plaatsje hooger op te werken in de ranglijst en heeft het IJzendijke lastig genoeg gemaakt, zoodat een verdeeling -d-er punten een betere belooning zou zyn ge weest voor haar volhouden tegen een club die zooveel hooger in de ranglijst staat. De 21 nederlaag moge dan eervol -zijn, geh-eel bevre- digd zal het Biervliet wel niet hebben. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste klasse. De Sassche clu/b SVO heeft -een goeden dag gehad, want wel niemand zal gedacht hebben, dat zij. in staat zou zijn om het aigemeen veel sterker geachte Ria zoodanig party te geven, dat het einde met -een gelijk spel 22 moes-t worden aangakondigd. Voor Ria is dit wel een teg-envaller, want de kans dat zij het nog tot de eerste plaats zal brengen, wordt hier- door veel verzwakt. 'BKIW, dat 'haar reis naar het tweede elf- tal van de Com Boys ondemam, heeft op regelmatige wijze h-aar meerderh-edd aan het ontvangend elftal kunnen opleggen en won met 14. Hontenisse blijft de Ter Ni-uzensehe Boys op den voet volgen en zij: heeft ook deze week niet gefaald toen zij te Hulst tegen het tweede elftal van de. plaatselijke club in het stryd- perk moest treden, want Hulst 2 werd met 15 er onder gehouden. De wedstrijd Ter Neuzensche BoysPhilip pine is helaas met een incidentje ontijdig be- eindigd, toen nad-at ongeveer de tweede- helft een kwartier ou-d was met een stand 31 in het voordeel van de thuisclub. Dit derde doel punt -kwam tot stand op het oogenblik, dat de doelman van Philippine geblesseerd ter aarde lag en de scheidsrechter m-eende, dat hiervoor het spel met onder-broken moest worden, of wel dat eerst het leder buiten het speelveld m-oes-t worden geplaatst vooraleer hij kon ingrijpen. Htoe het ook zy, de gasten vond-en hierin een reden om het veld te ver- laten. Tweede ldas.se. Het is -wel opmerkelijk, dat het tweede elf tal van SVO het voorlbeeld heeft gegeven aan haar eerste elftal, iwant in den vodrweds-trijd kwamen SVO 2 tegen Ria 2 in het v-eld en ook zij hebben de punten gedeeld, d-.w.z. -geen van beide ploegen bleek in staat om den doel man van hun tegenpartij te verschalken en met blanken stand werd het einde aangekon- digd, 00. !Het tweede elftal van de Ter Neuzensche Boys hebben niet zoo'n groote overwinning op de reserves van Philippine gehaald als aan vankelijk gedacht iwerd gezien het groote ver- schil in d-e .plaats op de rangiyst. Niettemin ook een kleine meerderbe-id telt en 3—6 wy-st op slot van rekening -toch no-g op een behoor- lijk overwicht. De reserves van Sluiskil heb ben te Axel de grootst-e overwinning van deze week behaald, want Axel 3 moest met niet minder dan 08 de vlag striken. EEN VUURSTEENEN BEITELTJE GEVONDEN. Bij graafwerk in de buurtschap Beemte (ge- meente Apeldoorn) is dezer dagen een vuur- steenen beiteltje gevonden, vermoedelijk uit het neolithische tijdperk. Het verkeerde nog in gaven toestand en is twaalf centimeter lang met een sneebreedte van vijf centimeter. VOEDSELVEBGIFTIGING. Voor het N-atuurkundig Genootschap sprak volgens het Handelsblad, prof. G. Kapsenberg over voedselvergiftiging. Mede dank zij krantenberichten kent ieder het woord voedselvergiftiging, doch voor de meesten is het begrip, dat er aan ten grond- slag ligt, vaag. Ook voor de geneeskundige wetenschap is het verschijnsel van de voedsel vergiftiging lang duister gebleven. Vooral in de laatste jaren is het inzicht evenwel in be- langrijke mate verdiept en verhelderd. Men mag alleen dan van voedselvergifti ging spreken, als het optreden der vergifti- gingsverschijnselen in direct verband met het nuttigen van een bepaald voedsel staat. In het voedsel moet een giftige stof aanwezig zijn, hetzij op het oogenblik, dat het genuttigd werd, hetzij korten tijd na het nuttigen. De ziekteverschijnselen moeten derhalve kort na het gebruik optreden, bijv. binnen enkele uren of dagen. Men kan thans een schema opstellen, waar in de verschillende oorzaken waardoor voed sel giftig was of werd, logisch gerangschikt zijn. Het voedsel kan primair giftig zij-n. Dit komt zelden voor, zeker geldt dit voor ons land. Een voorbeeld leveren giftige paddestoe- len. Het vischvleesch van sommige visschen, ver buiten onze grenzen, is ongetwijfeld gif tig. Het beste voorbeeld levert wel een visch in Japan, de Fugu, die den dood van duizen- den menschen op zijn geweten heeft. Meest is het voedsel echter secundair gif tig: d.w.z. in oospronkelijk goed voedsel kwam op de een of andere wijze een gifstof. Dit geschiedt meestal door de werking van bac- terien, maar kan ook een andere oorzaak heb ben. Vleesch van wilde konijnen is soms gif tig, doordat de dieren giftige planten hebben gegeten. In den zomer kunnen mosselen op nog niet verkl-aarde wijze vergiftig zijn. In het buitenland is nu en dan de honing giftig, doordat de bijen giftigen nectar opgezogen hebben. Ook melk kan gifstoffen bevatten, a-ls de koeien giftige planten hebben gegeten Amerika ,,melkziekte" In de meeste gevallen ontstaat het gif ech ter onder tden invloed van bacterien, zelden door schimmels (ergotisme). Na gewezen te hebben op de interessante bongkrek-vergiftiging die zich eenige jaren geleden in Java voordeed, veroorzaakt door B. cococenenans (Mertens Van Veen) be- handelde spr. het botulisme. -De ziekteverschirjnselen en de eigenaardig- heden van de bacterie, die het zoo buitenge- woon giftige toxine pro-duceert, worden in het kort behan-deld. Hij wees er op, dat deze ziekte niet slechts idoor verduurzaamd vleesch maar ook en vooral door busgroenten kan worden vero'brzaakt, zelfs door zure abrikozen. In Nederland is de ziekte gelukkig zeer zeld- zaam. Een geluk is het, dat het toxine, niet tegen hooge verhitting (koken) bestand is. Merkwaardig is -het, dat ook gewone bac terien, waarvan men dit allermins-t had ver wacht, giffen in voedsel kunnen -doen ontstaan. Dit doen b.v. de staphylocoecen, op de huid en In de lucht voorkomende bacterien. Het voedsel is feitelijk niet bedorven. Toch hevat het een gif, zooals uit proeven met personen, die zich daartoe vrijwillig leenden, is gebleken. Het meest komen in Nederland voor voe-d- selvergiftigingen, veroorzaakt door een Sal monella. Hierbij wordt de patient niet alleen door een door de bacterie gevormde giftstof aangetast, maar bovendien met deze bacterie ge'infecteerd. De Salmonella komt vooral in vleesch voor, afkomstig van in nood geslachte runderen, die aan een darmaandoening hebben geleden. Bij de keuring behoeven geen duide- lijke afwijkingen te worden waargenomen. Het vleesch moet daarom bacteriologisch wor den onderzocht, hetgeen in onze abattoirs geregeld geschiedt. Enkele voorbeelden van voedselvergiftiging door een Salmonella, uit eigen praktijk, deelde spr. mede; daaronder groote zeldzaamheid, ook een voedselvergifti ging, die werd veroorzaakt door het eten van gekookte visch (snoek). Na nog op het gevaar, dat in eendeneieren (soms in duiveneieren) gelegen kan zijn, te hebben gewezen, eindigde spreker, echter niet zonder met nadruk vastgesteld te hebben, dat men in Nederland voor voedselvergiftiging niet erg bevreesd behoeft te zijn. Van de vleeschkeuringswet gaat een krachtige pre- ventieve werking uit. Goed conserveeren, goed koken, met lang en op verkeerde wy-ze bewa- ren, zin-delijkheid, verdacht voedsel principieel niet nuttigen, dat alles vermindert het gevaar in hooge mate. Eenig risico blijft bestaan. maar dat loopt de mensch steeds in het leven (spoortrein, auto enz.) ENGELAND KENT DE LIJFSTRAF NOG. Welk een merkwaardige voorstelling heeft men toch nog in Engeland over het wezen der humaniteit en de behandeling van menschen! Het land, welks bewoners in den strijd voor de menscheiyke civilisatie tegen de primitieve barbary een vooraanstaande plaats innemen, kent voor bepaalde misdaden nog op het oogenblik de lijfstraf op een zeer barbaarsch apparaat. Toen -drie jonge lieden, die een ryk koopman in een hotel gelokt, neergeslagen en van 65.000 dollar beroofd hadden, door het gerechtshof tot zware gevangenisstraffen en bovendien tot 20 zweepslagen met den „cat" veroordeeld werden, brak er een storm voor en tegen de lijfstraf los, waaraan de bekendste Engelschen, o.a. Bernard Shaw en de schrijver Sax Rohmer deelnamen. De cat bestaat uit een houten han-dvat, waaraan negen leeren riemen, die op verschil lende afstanden geknoopt zijn, zyn bevestigd. Wie ouder dan 18 jaar is, kan tot vijftig zweepslagen veroordeeld worden. Lichame- iyke gebreken bevrijden iemand niet van de lyfstraf, tenzlj dan dat de gevangenisdokter vaststelt, -dat het voltrekken van de straf de gezondheid van den „patient" emstig zou scli8>d6n De tot een lijfstraf veroordeelde gevangene wordt naar den gevangenisarts gebracht, die hem onderzoekt, vooral het hart. In een aan- grenzend vertrek wachten de gevangenisdirec- teur met een verpleegster en de beide beulen. In den hoek staat een driehoek uit hout en gepoiyst metaal, die ongeveer 2 meter hoog is. De gevangene moet zijn hemd uittrekken en daarna worden zqn voeten en handen aan de drie hoeken van de driehoek bevestigd. Een leeren schort beschermt zijn nieren, een zeil- doek zijn hals en wervelkolom. Dan klinkt er een bevel en de cat suist door de lucht. De eerste slag moet verschrikkelijk zijn. De tweede en derde zijn „beter" te vef- dragen. Bernard Shaw zegt in zijn publicatie: „De uitwerking van de'lijfstraf op den ge vangene is niet zoo verschrikkelijk. Zijn haat tegen wet en maatschappij heeft hij min of meer vergeten, indien hij zijn vrijheid her- krygt. Maar de lijfstraf beteekent voor alle sadisten een waar genoegen vooral wanneer het den lieden toegestaan wordt hij deze mis- handeling aanwezig te zijn." Een koninkiyk museum heeft naar aanleiding van den pers- strijd een ,,cat"-apparaat, dat eerst sind.s de 19de eeuw op de Engelsche oorlogsschepen in gebruik is, tentoongesteld en de museum- directeur verklaarde aan de bezoekers: ,,W\j zijn steeds aetueel." Aanhangers van de lijf straf beweren, dat rooverij en inbraak zonder den „cat" maar al te spoedig in moord zouden kunnen ontaarden. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. BRANDSTIOHTING. D1EN HAA-G. Twee jeugdige knapen heb ben alhier Zon-dagochtend een nieuwe soort baldadigheid uitgevond-en, door met behulp van een brandglas brand te stiohten in de Van -Beierenstraat in de 6talage van een sdhoenrwinkel. De wink-el was spoedig e6n vuurzee en -er werd groote schade in aan- gericht. BOSOHBRANDEN. iEINDHDVEN. De groote droogte der laat ste woken heeft er toe geleid, dat Zondag, toen iedereen in bosch en hei vertoefde, tal van branden zijn igesignaleerd, die groote op- pervlakten bosch en hei in de asch hebben gelegd. Te Waalr-e -heeft het gebrand in het natuur- reservaat ,,De Horcht" en voorts langs diverse vennen. Op het grondgebied der gemeente Eindhoven -moest de brandweer Zaterdag en Zondag 10 keer uitrukkem. De gemeente Luijksigestel, langs de Belgi- sche grens, zag een oppervlakte van 50 H.A. bosch en hei zwartge'blakerd, toen de brand van Bel-gisch gelbied naar N-ederlandsch gebied overliep. 7 Hectare bosch, eigendom van de wed. Malsen, gingen in vlammen op. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. DEURNE. Zaterdagnamiddag was men in het gehuclht Goor, onder deze gemeente, bezig met het afbranden van een slootkant. Het 7-jarig doOh-tertje van den landlbouwer K. kwam te di-cht bij het vuur, waardoor hare klee-ding vlam vatte. Onmiddel-iyik sahoten verschillende omstand-ers toe om te heipen. De kleine had echter reeds emstige brandwonden ibokomen en werd in het St Anthoniuszieken- huis t-e Helmond opgenomen, waar zij gister- ochtend c-verKed. STAKING IN DE PEEL. SEVlENfUM. Hedenochtend hebben alhier 45 arlbeiders uit Venray het werk neergelegd. De inzet van d-eze staking is gelegen in het feit, dat de beste ploegen niet hooger kunnen -komen dan een loon van 16 cent per uur en sommige ploegen slechts 12 cent per uur halen. Bij een werktij-d van 50 uur komt dit n-eer bp een loon van 8 -per week. De uit- voerd-ers van het werk hebben zich in verbin- ding gesteld met de direotie der N V. Grond- bezit, die het ontginningswerk laat verrtchten. BAKKERIJ AFGEBRAND. HAREN. Vanochtend is door cmbekende oorzaak brand uitgebroken in het gebouw der -firma Jacob Vermeer Hofstede alhier, waarin een groot -bakkerijbedrijf is gevestigd. In een minimum van tyd kreeg het vuur een groote u-itbreiding. De brand was ontstaan in een stal, waarin 2 paarden waren gestald en vele goederen waren opgeslagen. De brandweer beschikte over te wem-ig slangenmateriaal om den brand afdoende te bestryden. Met behulp der brandweer van 's-Hertogenlbosch was men den brand echter spoedig nu-ester. De bak- kerij en de bygebouwen waren evenwel in de asch gelegd, het woonhiuds ibleef gedeelteiyk gespaard. De paarden kwamen in de vlam men om. Een en ander was laag verzekerd. Het bedrijf -ligt geheel stil. OEFENTOCHT VAN Kit USER. DEN HELDER. Hedenvoormididag heeft Hr. Ms. kruiser Java de haven van Nieuwediep -weer verlaten voor het maken van een oefen- tocht op de Noord-zee. Het weekend zal in. Amsterdam worden door gebracht. HET EERSTE K1FYITSEI. DEN HAAG. Het eerste kievitsei is door de Firma N. van Lith en Litjens alhier aan H. M. de Koningin aangeboden. LIJK VAN VERMISTEN MAN OPGEHAALD OUDENBOSCH. In de haven te Ouden- bosch is vanochtend het iyk gevonden van den 42-jari-gen steenfabrieksarbeider J. Brooe, ge- woond hebbende te Oud-Gastel. De man werd sinds 1 Maart vermist. SOESTERBERG. Hedenmorgen is op het militaire vliegkamp Soesterberg een vliegtuig- ongeval gebeurd met een Koolhoven lesvlieg- tuig, dat byzonder goed is afgeloopen. Het vliegtuig, -dat bestuur werd door den sergeant- leerling-vlieger Fopma, is by het laruien af- gegleden en tereehtgekomen op een weg, die het vliegkamp doorsnydt. Het vliegtuig sloeg over den kop en werd ernstig beschadigd. De zitplaats van den bestuurder werd slechts licht beschadigd, sergeant Fopma bleef ongedeerd. Met behulp van toegesnelde militairen Is hp uit het toestel bevryd. VOORBEREIDINGEN VOLKSSTEMMING. WEENEN. Op Don/ierdag a.s. zal de ver- kiezingscampagne voor het plebisciet in Ooa- tenrpk worden geopend. Ter gelegenheid van deze volksstemming zullen groote volksbetoo- gingen worden gehouden, waarbij gouwlelder Buerckel het woord zal voeren. VERKLARING VAN DEN AUSTRALISCHEN PREMIER. MELBOURNE. Door den Premier van het k-abinet is medegedeeld, dat hem door Cham berlain 'is bericht, dat Duitschland de verzeke- ring heeft gegeven, dat het de onschendibaar- heid van Tsjecho-Slowakpe zal eerbiedigen. Aange'zien het daardoor niet rioodzakeiyk is het parl-ement van het gemeenebest bpeen te roepen, zal dit eerst op den voorgenomen tyd geschieden. GEEN WAPENSTELSTAND. LONDEN. De Spaansche ambassade alhier publiceert het volgende communiqueAan- gezien eenige bladen melding hebben gemaakt van een bericht, volgens hetwe-lk de Regee- r*ing der Republiek de mogeiykhelid vsun een wapenstilstand met de opstand-elingen zou hebben overwogen, spreekt de ambassade deze geruchten, als van alien grond ontbloot, tegen. ONGEREGELDHEDEN IN BRITSOH-INDIE LONDEN. Uit Bombay wordt gem eld, dat de toestand te Alahabad door de botsingen tusschen Hindoe's en Mohamedanen erger ge worden is. Bij de botsingen zyn 7 personen om het leven gekomen en 43 -gewond. Gister werd gemel-d, dat het aantal dooden tot 14 was opgeloopen. Dudzenden bewoners vluch- ten naar de -bergen en alle winkels zpn geslo- ten. Troepen bewinden zich naar Alahabad onderweg. UITWIJZING INGETROKKEN. LONDiEN. De Daily Telegraph en de Mor ning Post deel-en mede, dat de Gestapo het bevel tot uitwyzing van hnmnen Weemschen correspondent heeft ingetrokken. OP STAND EN PLUNDERINGEN IN ABFSSINIK. ROME. Terrouzzie, de onderstaatssecretaris voor Abessinie erkent, dat in Abessini6 een opstandige beweging, gepaard met plunderln- gen is voorgekomen te Amhare. Deze feiten hebben genoopt, tot tegenmaatregelen, waar door geleideiyk normale toestanden terugkee ren. Terrouizzie zeide verder: wij kunnen niet verwachten, dat menschen, die eeuwen- lang hebben geleefd van roof en plund-e ringen, ter- stond vol-gzame burgers zouden worden. De tegenwoordighedd van onze gewapende macht, brengt echter overal rust en ord-e teweeg. DE POSITIE VAN CHINA. HANOKAU. Van Chineesche militaire zyde wordt over de tegenwoordige positie van China medegedeeld, dat de Chineesche troe pen, die aanvankeiyk voor den Japanschen opmarsch waren gewe-ken, thans de Japan- sche achterhoede aanvallen. Uiterst modem uitgeruste Chineesche troepen zyn thans op- ger-ukt naar Tsinin-g. Japansche versterkin- gen zyn onderweg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3