KOOPT EN BESPAART TER NEUZEN, 21 MAART 1938. gemeenteraad. kerk en vrede. JULIENNE SCHELFHOUT, ZANGCONCOURS. Zwart als de Nacht! AXEL. OOSTBURG. ZELZATE. thans minder buitenliandsche vrijwilligers in het rechtsche Spanje strijden dan een jaar geleden. Ook is niet juist, dat buitenlanders onderweg zouden zijn. Franco zeide, dat de onafhankelijkheid van Spanje en de onaantastbaarheid van zijn ge- bied nooit in gevaar zijn gebracht door de mogendbeden, die zijn beweging recht doen en hy verwierp de gerucbten, welke dienaan- gaande de ronde hebben gedaan als belacbe- lijk. Zijn troepen strijden juist voor een groot, eensgezind en onaantastbaar Spanje. Het aantal vreemdelingen, dat aan recbtsche zijde in Spanje strijdt, is sedert een jaar ge- leden met ongeveer twintig procent afgeno- men, aangezien zij, die zicb voor korten tyd verbonden hadden, weer vertrokken zijn. Het aantal buitenlandscbe vrijwilligers in de rechtsche troepen omvat vijf procent van bet gebeele aantal. In de z.g. prjl-brigades strijden 14.400 Spanjaarden. De bewering, dat nieuwe troepen buitenlandscbe vrijwilligers zijn geland noemde Franco een dwazen laster van de roode agenten en hy vroeg, waarom bij buiten landers zou laten komen, die hij niet noodig heeft. Hij heeft meer dan genoeg menschen om den vrjand te verpletteren. De kwaliteit van zijn soldaten is Ibeter dan van de Spaan- scbe '.Infantes" in hun besten tijd. Tenslotte verklaarde Franco, dat in het Noorden de oorlog gewonnen is en in Aragon zicb verder ontwikkelt. Door de overwinning in bet Noorden is de militaire, Industrie ele en oeconoimiscbe macht van de recbtschen aan- nierkelijk toegenomen. De grens by Hendaye weer geopend. De Fransch-Spaansche grens by Hendaye is Zaterdag na 24 uur gesloten te zijn geweest, weer geopend. Het goederenvervoer is nor- maal hervat. Levensmiddelen voor dp regeering. Gemeraal Miaja heeft Zaterdag de afvaar- diging van de Zweedsche commissie tot bulp aan Spanje ontvangen, die levensmiddelen kwam brengen. Generaal Miaja deelde den leider van de commissie mede vertrouwen te bebben in de overwinning. In de op Donderdag 24 Maart a.s., -des nam. 2 uur te bouden openbare vergadering van den gemeenteraad albier, komen de volgende pun- ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg, en Weth. tot bet verstrekken van voorscbotten aan de by- zondere scboolbesturen. 4. Idem tot renteverlaging van de geld- leening gesloten met het genootscbap tot opvoeding te Roosendaal. 5. Idem tot deelname aan de verwaarbor- gingsregeling van de Vereeniging .Fraude-Risico-Onderlinge van gemeen- ten" te 's-Gravenbage. 6. Idem tot bet aangaan van een gemeen- schappelyke regeling met de gemeente Clinge, omtrent toelating van kinderen uit die gemeente op de openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwys. 7. Idem tot het verleenen van steun aan K. Hamellnk, ingevolge artikel 13 van de Lager Onderwijswet 1920. 8. Idem tot bet wijzigen van de gemeente- begrooting dienst 1937. 9. Idem tot bet verlengen van de zittings- tyd der commissies van bijstand tot September 1939. 10. Idem tot bet verhoogen van de wedde van den controleur J. Duurinck. 11. Idem tot het vaststellen van den naam Temeuzen. 12. Idem tot het vaststellen van eenige straatnamen. 13. Idem tot het verleenen van ontheffing scboolgeld dienst 1936 en 1937. 14. Idem tot het verleenen van ontheffing hondenbelasting dienst 1937. 15. Idem tot bet verleenen van ontheffing rioolbelasting dienst 1937. MUTATIE IN DEN GEMEENTERAAD. Naar we vememen heeft de heer J. Duu rinck ontslag genomen als lid van den ge meenteraad. Hij zou hiertoe genoodzaakt zijn omdat van hoogerband dit lidmaatschap met vereenigbaar werd geacht met zijn betrekking als controleur by de arbeidsbemiddeling. Als zijn opvolger op de lijst der R.-K. zal nu voor benoeming in aanmerking komen de beer A. J. Krijger te Sluiskil, welke ecbter omdat bet een vacature van een lid uit de kom be- treft op grond van de daaromtrent gemaakte afspraak vermoedelijk zal bedanken, waarna dan voor benoeming in aanmerking komt de heer A. C. van Pamelen. EXAM EN MACHINESCHRIJVEN. Voor macbinescbrijven diploma C (bet boogste snelheidsdiploma)van het Instituut Rients Bait te 's-Gravenbage, slaagden dezer dagen mej. A. Geers en de heeren Ph. Loot en P. v. d. Meide alien alhier. LUCHBESCHERMING. 0p 9 15 en 16 Maart j.l. hadden onder lei- ding van den Commissaris der Koningin en m tegenwoordigbeid van den Inspecteur voor de bescherming der bevolking tegen luchtaanva - len luit.-gen. b. d. de Bidder en de beer Bier- man als vertegenwoordiger der Ned. Vereeni ging1 voor luchtbescherming, met de burge- meesters en hoofden van den luchtbescber- mingsdienst, der gemeenten van Westelyk Zeeuwscb-Vlaanderen, Schouwen en Duiveland en Oostelrjk Zeeuwsch-Vlaanderen, resp. te Oostburg, Zierikzee en Ter Neuzen besprekin- gen plaats als reeds vroeger te Goes en Mid- del burg. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat het in bet voomemen van den Commissaris der Koningin ligt, om in het aanstaande najaat weder eene algemeene luchtbeschermingsoefe- ning in deze provincie te bouden. Donderdagavond werd albier in ,,Ons Huis een openbare vergadering gehouden van de Ver. Kerk en Vrede. De bijeenkomst werd geopend door Ds. Pliester van Hoofdplaat, die na een korte uiteenzetting van bet doel van dezen avond, het woord gaf aan Ds. Don van Oostkapelle, die tot onderwerp had: „De heilige oorlog". De beilige oorlog is volgens spr. de oorlog die God op deze wereld voert tegen de macht der zonde en der duisterms. God roept den mensch op om den strijd aan te binden tegen den oorlog en de oorlogstoerus- ting. Bij menigeen zal thans de vraag rijzen: Wat willen die amechtige Kerk en Vreae- menschen? Spr. stelt tegenover den oorlog bet Evangelic. Het Evangelie en den oorlog vormen een onverzoenlijke tegenstelling, slui- ten elkaar uit. In bet Evangelie heeft elk menstl-ienkind eeuwigbeidsbeteekenis, is elk menseli voorwerp van Gods zoekende liefde. De oorlog is de toepassing van het Kams beginsel: Ben ik myns broeders hoeder? De oorlog devalueert den mensch, aldus spr. Velen beroepen zicb, wanneer het gaat tegen den oorlog op het berucht geworden art. 36 der Gelooisbelijdenis, waarin gesproken wordt over het zwaard der Overheid. Spr. wyst erop, dat bier bedoeld wordt de plicht die de Overheid heeft bet recht te handhaven binnen haar gebied. Spr. eindigt met te zeggen, dat Gods gemeente, die het Licht der wereld is niet mag medewerken aan de oorlogstoerus- ting, maar vertrouwen moet op den Almach- tige, zonder Wiens wil niemand zich roeren noch bewegen kan. Als laatste trad op Ds. de Jonge van Ber gen op Zoom met het onderwerp: Christus roept tot vrede en vredes-opbouw. Spr. zegt, dat de oorlogsgedachte door de volken der Oudheid heel anders werd beoordeeld dan thans. De koningen in dien tijd beschouwden het niet als zonde een ander volk aan te vallen en te onderwerpen. Ook Saul en David dach- ten er precies zoo over. Daartegenover staat ecbter de profetie van Jesaja, die voorspelt, dat aanmaal een Koning komen zou, onder Wiens heerscbappij de krijg niet meer zou worden geleerd. Die Koning, Jezus, is geko- men met een boodschap, die Kerk en Vrede tot de bare maakt, de boodschap der liefde. De wereld kookt op bet oogenblik zegt spr., maar bet woord van den Heiland beboud Zijn kracbt. Dat woord luidt: Hebt uw vijanden lief. Spr. roept alien op naar dat Woord te luisteren. Als bij terugdenkt aan betgeen er gebeurd is in Abessinie en nog gebeurt in Spanje, China en Oostenrijk, dan blykt, dat Mammon momenteel de machtigste is. Maar tocb zal het Koninkrijk van Christus over- winnen. Spr. gelooft dat men kan medewer ken de vredesgedacbte te verbreiden door mid- del van het onderwijs en de pers. Na beide redevoeringen, die door de vele aanwezigen met groote aandacht waren gevolgd, werd gelegenbeid gegeven tot het stellen van vra- gen, waarvan door een der aanwezigen gebruxk werd gemaakt. De bijeenkomst werd door Ds. Pliester gesloten. Zooals verleden jaar zal het Huis gedurende 14 dagen, van 4 tot 17 April, voor iederen aankoop vanaf 56 fr. U gratis een Borstenhouder schenken! Adressen: Brabantdam 6, Dampoortstraat 23, Ryhovelaan 9 en Antwerpschesteenweg 105, GENT. (Ingez. Med.) DE OPERA LOHENGRIN VAN WAGNER. J.l. Vrijdagavond trad in de bovenzaal van het Hotel du Commerce" voor de leden van het Nutsdepartement alhier op, de heer A. Alt uit Bolsward, met een voordracht met licht- beelden en muziek over de opera Lohengrin van Wagner. De opkomst der leden was voor een avond als deze toch zeker te bescheiden en de afwe- zigen hebben ditmaal zeker ten voile ongelijk Waaraan dit toe te schrijven? De heer Alt is hier geen onbekende en de door hem over verschillende opdra's gegeven voordrachten werden door hen die ze hebben bijgewoond als om strijd geroemd. We herinneren ons nog hoe de eerste voordracht te dezer plaatse als het ware als een openbaring werd beschouwd, door hetgeen zij bleek te bieden. Ja, vele aanwezigen hadden de voorgedragen opdra's wel eens zien opvoeren, maar ze hadden die nimmer gezien met de oogen en met de oorer. van den heer Alt, en die hij thans op het audi torium overdroeg, waardoor dit, later nog eens in de gelegenbeid komende een opvoering bij te wonen, daarvan ongetwijfeld veel meer zouden genieten. Daarom was bet wel juist, betgeen de voor- zitter, de heer Lambrechtsen van Ritthem, den spreker inleidende zeide, dat een aankondi- ging van een voordracht van den heer Alt, beteekent het genieten van hoogstaande kunst. En die kunst wordt door de toelichtingen in zoodanigen vorm toegediend, dat ze voor ieder te genieten is. Zoo was het ook weer met ..Lohengrin", door het uiteenzetten van den oorsprong der sage, welke in de opera is uitgewerkt, door daarna de er in optredende figuren voor oogen te tooveren, zoowel door woord als door licht- beelden, en door daarna de inhoud der opera zelf met woord, beeld en muziek aan ons te doen voorbijgaan. Het algemeen applaus der opgekomenen, zoowel als het tot hem gerichte dankwoord van den voorzitter, was door den heer Alt voor Vijn schitterende voordracht wel verdiend. LA ESTONTO ESTAS NLA is de naam van de Ter Neuzensche Esperanto club die j.l. Zaterdag op de bovenzaal van „La belle vue" een feestavond gehouden heeft met medewerking o.a. van het symphonie-orkest Onder Ons", leider de heer M. P. Harte en de tooneelgroep van de Antwerpsche Espe- rantoclub „Flandrema grupo esperantista", welke laatste door een flink aantal supporters vergezeld werd. De avond was goed bezocht. Begonnen werd met ,,La Esperohet lied der Esperantisten, voor orkest bewerkt door den dirigent van Onder Ons". Hierna sprak de voorzitter der organiseerende club, de heer G. Dijselynck de opgekomenen toe in het Espe ranto en Nederlandsch. Het orkest kweet zich van zijn taak zooals we dit daarvan gewoon zijn, en zoowel „Het Wolgalied", ,,The clock is playing (solisten mej. de Smidt en den heer Dijselynck) en „de poulaire feestmarseh" war den met veel en langdurig applaus beloond. De twee laatstgenoemde nummers moesten zelfs herhaald worden. Mej. de Smidt en de dirigent werden stoffelijke huldeblijken aan- geboden. Verder werd nog een kort maar geestig woord gesproken door den voorzitter der Antwerpsche club de heer Verheijiden, ter- wijl de heer J. V. Holleman uit Bergen op Zoom op enthousiaste wyze aantoonde, dat het Esperanto in de praktijk reeds een vrij groote gebruikswaarde heeft gekregen. Na de pauze trad op de heer C. de Regt met een „HawaI-trio". Het was de eerste maal dat wij hier iets dergelrjks hoorden van stad- genooten, en bet moet gezegd, dat dit trio ten zeerste in den smaak viel. Mej. H. Heijens van Antwerpen had een bloemenhulde in ont- vangst te nemen voor de door haar gezongen liederen. Tot slot werd opgevoerd het blijspel in een bedrijf„Vlaamsch zonder leermeester". De intrige van dit stukje gaf echt leuke oogen- blikken en verwierf veel bijval. Het was voor den heer Dijselynck en zijn clubgenooten een succesvolle avond. LEZING HERMAN DE MAN. Herhaaldelijk hoort men door boekehkzers den wensch uitspreken om den sehrijver, van wiens boek zij genoten hebben, ook eens te zien en te beluisteren. En het wordt steeds door velen betreurd, dat daartoe in Zeeuwsch- Vlaanderen sledhts hoogst zelden de gelegen beid wordt gefooden. Thans is «r ecbter kans om een der meest ibekende Nederlandsche schrijrvers van dezen tyd in Ter Neuzen te beluisteren: op Donder dag 31 Maart zal Herman de Man, op uit- noodiging van het Algemeen Nederlandsch Verbond, hier een lezing houden over het on derwerp „Land en Landsvolk ontdekt". Het werk van Herman de Man geniet in ons land een goede bekendbeid; wij herinneren hier slechts aan zijn bekende romans ,,Het wassende water", ,,De barre winter van '90", ,,Een stoombootje in den mist"', ,,Scheepswerf de Kroonprinses",,iKapitein Aert Lutejm", ,,De Koets". Herman de Man is een geboren verteller; dat ibewijzen zijn romans, maar zijn lezinigen niet minder. Of hij het leven der schippers op de Zeeuwscbe stroomen be- schrijft, of dat van de boeren in het land van de Lek, het is altijd boeiend en belangwek- kend. Nu de gelegenbeid wordt gefboden om dezen sehrijver te hooren vertcllen over onder werpen die hij ook in zyh romans toehandelt, is een algemeene belangstelling ruimschoots verzekerd! Men leze de nadere mededeeling in de adrvertentierubiek Woensdag a.s. DE ZEEUWSOH-VLAMINGEN NIET NAAR DE JAARBEURS TE LTRECHT. Wel naar Brussel. Met venhazing vemamen wij Vrydag, dat aan een autolbusondernemer alhier, die sdnds eenige jaren gewoon is ritten te maken naar de Jaarlbeurs te Utrecht, welke rit j.l. Donder dag weder zou worden uitgevoerd, daarin foelet was, omdat hem door den Rijksinspec- teur van het verkeer te Middeliburg de daar- voor noodige vergunninig was geweigerd. De ondememer had aan de passagiers die zich voor den rit hadden aangemeld, waaronder een aantal zakenlieden, het reisgeld terug moeten betalen en, voor zoover was na te gaan, waren de betrokikenen niet naar Utrecht ge- gaan, zoodat het doel dat de weigerinig be- oogde: meer klanten voor het spoor, niet was bereikt, doch de Jaarbeurs te Utrecht van het bezoek dezer Zeeuwsch-Vlamingen verstoken foleef. Volgens die mededeelinig had1 dit verbod ook een collega te Hulst getroffen en eveneens de Stoomtram BreskensMaldeghem. Dit laatste werd ons Zaterdag bevestigd, door de ontvangst van onderstaande mede deeling „,De directie van de N.V. Stoomtrammaat- sdhappy BreskensMaldeghem had tegen Vrydag een autobusreis van Breskens via Schoondijike, Oostburg, Aardenburg, Gent, Antwerpen, Breda naar Utrecht georganiseerd om de zakenlieden uit Westelijik Zeeuwsch- Vlaanderen gelegenbeid te geven een rustig bezoek aan de Jaarbeurs te brengen. Donderdag ontving zij ecbter naar aanlei- ding van hare aanvrage van 16 Maart om een toerwagenritvergunning van den Rijksinspec teur van het verkeer, district Zeeland, be Mid- delburg, de mededeeling, dat hij die vergun- ning niet zou verleenen omdat: le. deze reis geen toeristisch doel heeft; 2e. de directie met deze reis aan het alge meen reizigersvervoer wenscht deel te nemen op een dag dat druk reizigersvervoer te ver- wachten was. De directie heeft onmiddellijk van haar recht gebruik gemaakt om by den Minister van "Wlaterstaat in beroep te gaan van die wei- gering. Zij meende tegen deze Ibeslissing em- stig te moeten protesteeren, aangezien de be- langen van de bewoners van Westelyk Z.- Vlaanderen worden aangetast. Als bezwaren noemt de directie in haar schrijven le. Ten einde van de reismogeUjklheid, door den Inspecteur te Middelburg verplicht, ge bruik te maken, moeten de passagiers 's raor- gens op de Prov. boot, welke om 6.55 uur van Breskens rvertrekt, aanwezig zijn, terwijl uit Utrecht vertrokken moet worden om 16.59 uur tenednde de laatste hoot, vertrekkende om 21 uur uit Vlissingen; te kunnen halen. Aangezien beide booten heel weinig passa giers vervoeren, worden hierop geen regelma- tige autobus- of tramdiensten in W. Zeeuwsch Vlaanderen ingelegd. Een bewoner van Oost burg, Sluis, Aardenburg etc. wonende 10 tot 20 K.M. van Breskens kan practisch van beide 'booten geen gebruik maken, tenzij tegen hooge kosten. De inspecteur vond dat niet erg. De maatschappij kon een bus of bussen naar Breskens laten rijden. De kosten en de moge- lijjkheid werden geheel in het midden gelaten. Het kardinale punt, dat een passagier, welke naar Utrecht wil en te Aardenburg enz. woont, van geen regelmatige verbinddng ge bruik kan maken, werd niet onder het oog gezien. 2de. Uit Utrecht dient vertrokken te wor den om 16.59. De Jaarbeurs sluit om 17 uur. Dus de bezodkers hebben geen tijd iets te eten en dienen naar den trein te gaan, aangezien anders de boot vertrekkende om 21 uur uit Vlissingen niet gehaald kan worden. Daar het meestal kleine zakenmenschen zijn, die mede- gaan, wenschen deze passagiers, welke niet elken dag in een groote stad komen, Utrecht enkele uren te bezichtigen. Dat is nu afosoluut uitgesloten. i3e. Dat de spoorwegen ook in geen enkel opzicht zorgen voor de passagiers uit Weste lijik Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdag 18 Maart vertrekt e:n goedkoopen trein uit Vlissingen naar Utrecht om 7.10 uur, dus de eerste Prov. boot uit Breskens is dan nog niet te Vlissin gen aangekomen, terwijl te Vlissingen om 21.50 de trein terug is, alzoo 50 minuten te laat voor de laatste boot. 4e. Worden op d<ez<5"W;rfZe de zakenmen schen gedreven naar de Brusselsche beurs en wordt de orienteering op Belgie steeds in- tenser. iOck na telefonische uitlegging zoowel aan de Ryksverkeersinspecfcie te Middelburg als te 's-Gravenhage, mocht de directie er niet in slagen de eenmaal vastgestelde negatieve be- slissing te doen wijzigen. Zij verzoek't daarom den Minister deze zaak te willen doen onderzoeken en haar, indien mogelijk alsnog toestemming te willen ver leenen dezen tocht Maandag 21 Maart te doen doorgaan." iOok dit 'beroep heeft niet mogen baten, want het werd door den Minister afgewezen. Typisch en kenschetsend voor den toestand is het, dat een talrijke groep winkeliers uit Zeeuwsch-Vlaanderen een excursie maakten naar de jaarbeurs te Brussel. Deze zullen voor dat uitstapje minder ibelemmeringen heb ben ondervonden. O.i. ziet de verkeersinspecteur bij zijn zorg voor het verkeer over de spoorwegen over het hoofd, dat voor de inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen bij het maksn van ddndaagsche uitstapjes naar een ver afgelegen plaats aan het gebruik van den spoorweig groote bezwa ren verbonden zijn, in het bijzonder voor wat het uur van de terugreis betreft, bezwaren die men natuurlijk aan de overzijde der Schelde, waar men nog tot ongeveer midder- nacht thuis kan komen, niet kent. Het trekken onzer bevolking naar Hol land, waarvoor van die zijde zoo dikwijls ge- propagserd wordt, zal men door zulke maat- regelen zeker niet beredken. Ondertusschen vermoeden wij, dat het laat ste woord hierover nog niet gesproken is. AFDEELING HULST K. O. B. De afdeeling Hulst van den Kath. Onder- wijzersbond hield Zaterdagnamiddag in Hotel „De Graanbeurs" te Hulst een ledenvergade- ring, waarop ruim 40 leden aanwezig waren. Na opening door den voorzitter, den heer Schelfhout en voorlezing der notulen, verkreeg den Zeereerw. heer Rector Vermolen het woord. Deze sprak over: Het opvoedkundig plan op onze R. K. lagere scholen en wat daarmee samenhangt. Deze moeilijke spreker had toch de onverdeelde belangstelling der aanwezigen. omda% hetgeen hij zegt, zoo echt uit het hart komt en omdat de stof, waarover hij spreekt, hem zoo bekend is. Er wordt wel beweerd, dat wij de greep op de Katholieke jeugd kwijt zijn en dan wordt er gezegd, dat de Katholieke school haar taak niet heeft vervuld. Er zijn echter drie machten, die inwerken op de vor- ming der jeugd en dat zijn: het gezin, de Kerk en de school. De eerste is verreweg de belangrijkste. Nu zijn er een massa ouders, die wel niet vijandig staan tegenover de Kerk, maar er toch volkomen onverschillig voor zijn. Als de onderwijzers nu in school werken voor de opvoeding der kinderen, dan moeten ze daarvoor een plan hebben, een methode om alles te kunnen geven, om zoodoende de kin deren te vormen tot volledige katholieken. Zoo'n opvoedkundig plan moet dus worden samengesteld. Voor alle leervakken bestaat er een methode, alleen voor 't voornaamste leervak: de jeugd op te voeden, is er geen Dat moet ieder, zoo maar op eigen houtje kunnen doen. Een hartelijk applaus beloonde den Eerw spreker, waarna de voorzitter hem een kort dankwoord toesprak. Voor de algemeene vergadering op 19 April te Breda werden een 7-tal afgevaardigden ge- kozen en voor de Verbondsvergadering te Utrecht op 21 April 2 n.l. de heeren D. Schelf hout en Drs. L. Lockefeer. Tot bestuurslid van 't Comite der Onder- wijzersdagen in Zeeuwsch-Vlaanderen (vac. P. Eggermont), waarover in de vorige vergade ring nog geen beslissing was gevallen, werd gekozen de heer J. Eggermont, hoofd der school te Heikant. Na de pauze werd dan een lezing met licht- beelden over Lourdes gehouden door den heer Zeghers, schoolhoofd te Tielrode. En de enthousiaste lezing, en de prachtige gekleurde lichtbeelden van Lourdes en omgeving vielen bizonder in de smaak der aanwezigen en velen zullen wel den lust in zich hebben voelen op- komen om daar, zoo mogelijk, ook eens heen te gaan. Na nog een heel kort dankwoord aan den heer Zeghers werd deze interessante verga dering gesloten. BOSCHBRAND. In een dennenbosdh aan de Kapellestraat onder de gemeente Clinge ontstond Zondag- namiddaig plotseling brand. De brand breddde zich snel uit en de vlammen laaiden hoog op. Door vereende lp-achten der omliggende be woners was men er door middel van een brandgamg na 2 uur in geslaagd het vuur te stuiten. Omstreeks 3 H.A. bosch, toebeboo- rende aan notaris Lijdsman te Utrecht, en 2 groote houtmijten werden een prooi van het vuur. Het bosch is verzekerd. De politie stelt een ondenzoek in naar de oorzaak. In de jl. Zaterdag te Goes gehouden alge meene vergadering van .den Ring „Zeeland" van Chr. Zangvereenigingen (aangesloten bij den Kon. Bond van Chr. Zang- en Oratorium- vereenigingen in Nederland) werd met alge meene stemmen besloten het jaarlijksch con- cours op Hemelvaartsdag te houden te Wemeldinge. Als juryleden zullen wederom optreden de heeren A. F. de Braal te Haarlem en Jac. Ponse te Rotterdam. VERVING MILITAIRE GEBOUWEN Op Woensdag 30 Maart a.s. zal de eerst- aanwezend-ingenieur der genie te Bergen op Zoom in het bureel der genie te Vlissingen aanbesteden: een verving van militaire gehou- wen en werken op Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen (hestek no. 116). Raming 3075. BUITEN VERVOLGING GESTELD. Enkele weken geleden maakten wij melding van het constateereh van een tekort in de kas van een kantoorbediehde van de Posterijen te Middelburg en van wiens aanhouding, welke den volgenden dag echter werd opgeheven. Thans vernemen wy, dat de officier van justitie van vervolging heeft afgezien, daar niet gebleken is, dat er van fraude sprake zou zijn. De kantoorbediende is ook van de zyde van de P.T.T. niet geschorst en doet reeds weder geruimen tyd zijn dienst. (Midd. Crt.) WfifiR EEN GRAFKELDER GEVONDEN. Op de weide te Kortgene, waar het vroegere dorp Emelisse heeft gestaan, is Donderdag weCr een grafkelder voor den dag gekomen. Dit is nu het vierde exemplaar. De kelder was Donderdagavond nog niet geheel ontbloot. Men kon evenwel zooveel onderscheiden, dat deze kelder precies eender gemaakt is als den vori- gen. De gevonden kelder was aan den zijkant stuk gemaakt. Hij lag even ten Westen van den vorige. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetensehap- pen te Middelburg is met de nieuwe vondst weer in kennis gesteld. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? 'i Is n poging foi zelfmoord om zonder achierlichi te rijden (om van stilsiaan heelemaal niet te sprekenl) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuts Is heel wat duurder dan de aan- schatting van een veilig achter licht! Een krasse 80-jarige. Meer dan gewone belangstelling bestond j.l. Zaterdag voor de viering van den 80sten ge- boortedag van mej. de wed. W. M. Visscher Keukelaar in de Koestraat alhier. De buurtbewoners hadden de woning en de bakkerij die reeds ruim een halve eeuw door haar en wij len haar echtgenoot gedreven wordt, des morgens bij het krieken van den mooien ientedag, kwistig met groen en vlagge- doek versierd' en dat de belangstelling over- groot was en bijna uit alle lagen van de bur- gerij betoond werd, bleek tot laat in den avond. In den vorm van allerlei stoffelijke blijken van sympathie, alsook tallooze schrif- telijke en zelfs telegrafisohe felicitaties kwam deze tot uiting en ,,bure Jane's" deur stond dan ook geen oogenblik stil. Het aardigste van de dichterlijke ontboeze- mingen (van een buurtbewoner) drukken wij hieronder af, omdat daarin zoo treffend tot uiting komt, dat wie veel geeft, ook veel zegen te wachten staat, hetgeen met „bure Jane" het geval is. Het luidt als volgt Hooggeachte bure Jane, Nu gij heden weer verjaart, Hebben al de Koestraatburen Gauw wat hij elkaar vergaard. Een blik busje met een gleufje Ging er vlug van deur tot deur D'inhoud bracht U naar wij hopen Op deez' hoogtijdag wat fleur. En al schrijven wij Uw leeftijd Met een achtje en een nul, Gy zijt nu nog zooals altijd Even opgewekt en gul. Hoeveel babb'laarspakjes trokken Er al niet Uw voordeur uit, Menig jongen met twee broodjes Ging naar huis toe met een kluit. Hoeveel Niclaasmandjes hebt ge Reeds met milde hand gevuld, Met Uw degelijke deeggoed Versch gebakken, ryk verguld. Maar, wie geeft, zal ook ontvangen Wordt ons alien toch geleerd, Daarom, naast dit buurtgeschenkje HARTELIJK GEFELICITEERD. Turn- en Gyrmiastiekavond Vrijdagavond arriveerden hier per speciale tram een getal van ruim honderd leden van de Terneuzensche Chr. Gymnastiek- en Turn- vereeniging ,,Eendracht maakt Macht", ten- einde in „Het Centrum" in samenwerking met de Axelsche zustervereeniging Excelsior" een demonstrate te geven op het gebied van vrye- en ordeoefeningen, werkzaamheden aan de rekstok, de ringen, de brug, etc. Fiksch en vroolijk marcheerde de lange ry van keurig uitgedoschte schare van leden een half uur na het aanvangsuur dat was vastge - steld, het gebouw bixmen en in een oogenblik was het gansche tooneel gevuld met de Ter neuzensche ,,spes patriae". Jammer dat de belangstelling, evenals dit trouwens bij vroegere turn- en gymnastlek- uitvoeringen alhier het geval was, zoowat nihil was, hetgeen voor de executanten, groot en klein van beiderlei kunne, ten zeerste te betreuren viel. Toch waren deze niet ont- moedigd en het programma werd over het al gemeen op zeer loffelyke wijze en een over- talrijk bezoek waardig, uitgevoerd. Voor de pauze werd een propagandistlsch woord gesproken door den voorzitter, den heer P. K. Dees uit Ter Neuzen, die begon met een ,,'t Is Oranje, 't blijft Oranje!" wyzende op de pas achter ons liggende nationale feesteiijk- heden, die den band tusschen Vaderland en Vorstenhuis weer sterker en hechter hebben gemaakt en daarmede ook het devies van de Chr. Bond van Gymnastiekvereenigingen in Nederland: ,,Vaardig en sterk tot Gods eer!" Spreker betreurde, dat de Axelsche zusterver eeniging nog zoo weinig leden telt en nage- noeg geen belangstelling heeft van de dames en propageerde de toetreding daarvan in groo- ten getale, wijzende op het groote nut van de lichamelijke oefening tot het verkrygen van een gezond lichaam, waarin alleen een gezon- de ziel kan wonen. Zy, die zich reeds te oud gevoelen, kunnen tegen een betrekkeljjk lage contributie begunstiger worden, waarvan ech ter het maximum niet overschreden kan wor den. Na de pauze werden door een Axelsche sportbroeder namens zyn vereeniging bloemen aangeboden aan de Ter Neuzensche zuster vereeniging. Jammer dat de belangsteHing voor de hetl- zame lichamelijke ontwikkeling bij vernieuwing in Axel zoo gering blykt en onze plaats daar voor blijkbaar nog niet ryp is; want ontegen- zeggelijk is voor de jeugd, mits de beoefening niet leidt tot zelfoverschatting, niets zoo heil- zaam en gezond. Knap speurwerk en het nut wan krantenlezen. De vrachtrijder van D. te Terhole deed 18 Maart aangifte by de Rijksveldwacht-brigade aldaar, van het feit, dat in den nacht van 17 top 18 Maart zijn drinkwater opzettelyk zou zijn verontreinigt, aangezien hij stellig van meening was, des nachts onraad op zijn erf te hebben gehoord. In de krant had hij gelezen, dat de Rijks-speurhond ,,Dono" van den Rijks- veidwachter C. M. B. te Kijkuit reeds zulke tastbare resultaten had bereikt op het gebied van speurwerk en dies vroeg hij, deze te ont- bieden. Nadat daaraan gevolg was gegeven en het schrandere dier ,,lucht" was gegeven. liep het eenigszins anders uit dan v. D. zich had voorgesteld. Het brein van de geleiqers correspondeert op dat van de honden, die elkaars eigenschappen a.h.w. volkomen ken- nen en na overleg en het nemen van andere proeven wees de hond v. D. zelf als de dader aan. Wat toch is hier het geval? De aangever verkoopt ook vetten en olieen en daags voor de aangifte had hij met de hand, waaraan olie zat, een emmer aan de bmnenkant vastge- grepen. Op 18 Maart ('s morgens) schepte hij met die emmer water uit zijn bak en con- stateerde daarbij direct dat zijn drinkwater met een olielaagje was bedekt. De verdenking op een ander was hierdoor alzoo vervallen. De speurhond bad de dader zeer positief en herhaaldelijk aangewezen. De gemeenteraad heeft besloten het gas- bedrijf te verkoopen aan den heer Metz, darec- teur van het gemeentelijk gashedryf te Sappe- meer. De heer Metz neemt het geheele perso n-eel over met alle schulden die nog op het be drijf, dat in 1914 voor de gemeenten Oost burg met Zuidzande gesticht werd, rust en, met gratis straatverlichting. Door auto aangereden. Vrydag was een 4-jarig jongetje met zijn 12-jarig zustertje uit -den Kindertuin op weg naar huis aan de Travers. Plotseling liet het kind zijn zusje los en kwam op den steenweg waar juist een vrachtauto aankwam. Door kraehtig remmen en uitwijken wist de be- stuurder te voorkomen, dat het kind onder hel voertuig kwam. Het liep nu met lichte ver- wondingen aan hoofd en schouder af. De chauffeur bracht beide kinderen thuia.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2