WEK DE GAL IN UW LEVER OP De burgeroorlog in Spanje en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. TER NEUZEN, 18 MAART 1938. TER NEUZEN WORDT MOOIER. SLUISKIL. AXEL. ZELZATE. RECHTSZAKEN. Elken dag moet Uw lever een liter gal In de lng»- 125 °?n vloelen- Wanneer de galafschelding on- romoende ia, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- flerft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt rerstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt aumeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: gef°r???Ide stoelgang neemt de oorzaak niet wee. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen roor de vrpe toevoer van gal, waardoor U weer geheel ►eratelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel »m de gal te doen vloeien. Eiseht Carter's Leverpllletjes, verkrijgbaar bit ano- diekers en drogisten in llacona van f0.75. Ingez. Med.) Oostenrijksche regeering den Antisemieten- bond als officieele instantie erkend, doordat het drag-en van zijn insigne voor geheel Oos- tenrijk werd goedgekeurd. Ook overigens wordt de positie der Joden van overheidswege, in strijd met de grondwet, voortdurend op ongunstige wijze beinvloed. Een aantal zelfmoorden van jonge Joodsche artsen vestigde wederom de aandacht erop, dat thans reeds vijf jaar lang Joodsche artsen, die hun studie hebben voltooid, niet meer worden toegelaten tot den hulp-dokters- dienst in de publieke hospitalen, ofschoon aan het uitoefenen van deze functie geen inkomen verbonden is, doch slechts de mogelijkheid tot verdere practische vorming. Meer en meer worden ook de Joden uit den gemeentedienst uitgesloten. Van de 22.611 ambtenaren in actieven dienst en 13.608 ge- pensionneerden waren in 1937 slechts 154 Joden. Te Weenen bedroeg hun aandeel in het aantal gemeentelijke werknemers slechts een aandeel, dat aanmerkelijk was ge- legen beneden de verhouding, waarin de Joden aan het dragen der openbare lasten deel- nemen. A1 deze tendenzen zijn veel sterker naar voren gekomen sedert vanuit Duitschland een voortdurend aanzwellende stroom van anti- Joodsche propagandageschriften over Oosten- rijk is uitgegoten. Sinds dat tijdstip heeft vooral de rassenpropaganda een grooten om- vang aangenomen. Bladen als „Arische Wochenschrift" en „Arische Wochenschau" zijn in dat tijdvak ontstaan. Joseph Burckel, de nieuwe organisator der Oostenrijksche N.S.D.-A.P., is wegens zijn scherp anti-Jood- sche actie, destijds in het Saargebied gevoerd, bekead, zoodat binnenkort het lot der Oosten rijksche Joden waarschijnlijk nog slechts wei- nig van dat der Duitsche zal verschillen. DUITSC1HE LE/GERMAOHT ZAL. IN OOSTENRIJK BLIJVEN. Oe berichten over terugtreikking der Duit sche troepen uit Ooistenrijik zoodra de normale toestand daar zou zijn teruiggekeerd, berusten, melidt de Handelsblad-Tiimesdienst, op een misverstand. Er is slechts ddn Duitsch leger, waarin de Oostenrijksche weermacht nu is op- genoanen. Of er voortaan Oostenrijiksdhe, Bediersche of Pruisdsiche troepen in Oostenrijk zullen liggen, hangt aileen af van militaire ovenwegingen De autoiriteiten hebben bepaald, dat Duit- schers tot nader aanikonidiiging niet naar Oos tenrijk mwgen reiizen zonider paspoort met speciaal vdisium. Waarschijnflijk vreezen zij incidenten als massa's enthousiaste Duitsche nazi's naar Oostenrijlk zouden koanen. Tegelijk met Kiitler zijn, naar het D.N.B. melidt, ook V. Riblbentrop, generoal Keitel, minister Hess en Lutze, chef van den staf der S.A., naar Duitschland teruggekeerd. Hjitler zal met het oog op de vofksstemming naar Oostenrijlk terugkeeren en in enkele eteden het woord voeren; zijn eerste rede houdt hij. te Graz. De telkst van het stemibiljet voor het op 10 April te houiden plebisciet liuiidt: ,,Spreekt gij u nit v66r oruzen Firhrer, Adolf Hitler, en diaarmiede vbor de cp 13 Maart 1938 voltrok- ken hereeniiging van Oostenrijk met het Duit sche Rijk?" De bondskanselarij heeft alien districts- en gemeentelbesturen mcdedeelimig gedaan van de voigenide voorloopige bepaliingen voor de volkssteimiminig le. Steimgerechtigd zijn alle mannen en vnouwen, gelboren v66r of cp 10 April 1918, die het Ocstenrrjfcsiche staatsburgerschap be- zitten of cp grond van de verordening van 1933 dat tourgersichap verloren hebben en met van het stemreoht uitgezondcid of uitgesloten zijn Joden helblben geen stemrecht. 2e. De stemilijst wordt opgemaakt op .gronld van de gegevens ever de inwoners; zij moeten van 27 tot 31 Maart voor het puibliek ter image liggen; 3e. Met het vc orberei.de nde werk moet on- middellijik worden begonnen. DE REGEERINGSYTRKLARING VAN HET KABINET-BLUM. 'Haivas meldlt uit Pairijs: D'orjderdagmjoirgen cm tien uur is de minis- teirraad bdjieengekomen. Hij heeft den tekst van d'e regeeninigsverkiaring vasbgesteld, wel- ke in de Kamer door Blum zou worden voor- geleizen en in den Senoat doior Daladier. jPaaal Bomcoin- heeft een overzicht gegeven van den initernationalen toestand. Op voorstel van DaladEer is onder toepas- sdng van art. 9 van de wet van 10 Augustus 1922 door den ministerraad goedlkeurtng ge- hech't aan een voorstel creddeten op te nemen ten bedrage van 3465 'millioen frank voor het departement van luchtmacht, 400 millioen voor het departement van marine en 600 mil lioen. voor het departement van oorlog. Op venzoek van Spinasse, minister van be- grtoofdng, heeft de miniisterraad besloten bij het bureau van de Kjamer eem wetsontwerp in te dliienen, strekkendte tot het cpenen van cre- diieten! voor de uitvoering van een bijizonder prcgramma ten behoeve van die nationale de- fensie. De minister van kolonien heeft de bevoegd- hedd gekregen uitgaven aan te vragen voor de henziering van de militaire macht in Indb- Qhina. De minister van P. T. T. is gemachtigd een bedrag uit te trekken voor den Ibouiw van een radiio-zendstation te Tunis. Groote meerderheid voor Blum in de Fransche Kamer. Leon Bluim heeft in de Fransche Kamer aan het venzoek tot uitstel der interpellatde over de algemeene poiitiek, de vertrouiwenskiwestie verlbonden. Na het voorlezen der regeerings- verklaring heeft hij nog verklaard, dat Frank- rijk in staat moet zijn de aangegane verplich- tdngen na te komen. Hij wees op de noodzaak tot nationale eenheid en verlklaarde dat deze fisomdier de communisten niet kan bestaan. Verder richtte hij zich nog eens nadrukkelijk tot de miniderheddlsgroepen. ■Namens deize laatste1 verklaarde Flandin dat aan Blums venzoek tot deelneming aan een kaibinet van nationale eenheid niet kon worden volldaan, orndat die opvattingen der communisten met die der miniderheidjsgroepen te veel afweken. Nietteimin verklaarde hij zioh voor een kabinet van nationale eenheid met een niauiw program en gevormd door mannen, die onafhankelijk konden beshssen. Na de deibatten werd het venzoek van Blum ingeiwilligd met 369 stemimen voor en 169 stemmen tegen. In het communique van het mlnisterie van lanldsverdediging woirdt gezegd, dat de vijand het offensief heeft voortgezet met gebruik- makiinig van luchtmacht en artdllerie, dkx;h dat pogiingen tot oansingeling van Alcorisa werden verijideld. Verscheidene Italiaansche geivanigenen bevesitigden dat generoal Delmon- sori emstig weird geiwond. In den sector van Caispe, aldus gaat het communique voort, heeft onze artillerie een krui'thuis in brand geschoten. Tijdens een iuchtgevecht -in den- zelfden sector haalden wij> twee vijandelijke toestelien neer. Aan het centrale front bezetten wij heuvel 980, gelegen ten zuiden van den berg Castel- lar. Van de andere fronten is niets1 te imelden. De rechtsche luchtmacht heeft Castellon de la Plana gebombardeerd en verscheidene slachtoffers gemaakt. Des ajvonids werden San. Vincente de Oalders en verscheddtene dor- pen in- de omgewing van Tarragona gebom bardeerd. Uit Burgos wondt gemeld', dat de troepen van Franco Caspe hebben bezet. Dit is een stad van 20.000 inwoners en een belangrrjk knooppunt van wegen tusschen Aragon en Catalonie. De tegepstand van de repuibliikielnsche troe pen werd oiveral vemietiigd' en de rechtsohen helblben het Ibruggeihoofd bij Alcaniz vergroot. Bij Ejulve hebben de rechtschen een positie ingenomen, welke het dorp beheerscht. Een divisie cavalerie heeft een Ftussisehe tank, dirie kanonnen van 7.5 cm., een ambu lance en talrijike kleinere wapenen veroverd. Barcelona hevig gebombardeerd. Vier uiur lang heblben de rechtsche vliegtui- gen Donderdagnacht de stad Barcelona onaf- gebroken gebombardeerd. Des1 ochtends om half acht is het bomharde- ment hervat en om half elf verschenen er weer vier vliegtiuigiem, die de stad onder vuur naimen. Vele gabouwen in de binnenstad werden getroffen en ddikke rookwolken stegen op. De bevolking vliuchtte naar de onderaardsche schaiilplaatsen. Hlet geluiid van de ontploffen- de bommen mengde zich met het vuur van het luchtafweergesdhuten het geludd van de am- buianoeibellefix. Dit zijn de zwaarste luchtaanvallen, die Barcelona tot nu toe heeft medegemaakt. Volgens de eerste schattingen zouden- een honderdtal dooden en talrijke gewonden zijn gevallen. iHet aantal geworpen bommen is groot. Een ervan ktwam neer bij een der ingangen van de metro, juist toen de bevoQlking toesnelde om daar een schuilplaats te vinden, waardoor tal rijke dooden en gewonden vielen. Ben andere bom kwam op die markt terecht en maakte daar eveneens talrijke slachtoffers. Een later bericht jmeldt: IHet bomlbard'ement van Barcelona, dat Don- derdiagmorgen werd' voortgeziet heeft een zeer ermstiige uitrwerking gehod. Tusschen 8 en 10 uur wias de stad voor de tiwaalfde maai ge- bomlbardeerd:. Het druksite gedeelte van de binnenstad hadden de vliegers tot hun spe- ciale doeltwit gekozen. Een boim viel op een cafd, een andere op een zes verdiepdngen hoog geibouiw, dat in brand- vloog, weer een ander trof een schuilplaats, waar meer dan 100 men- schen werden gedood. Straiten en pleinen lig- gen beizaaid met puin. Het totale aantal dooden van de reeks iucht- aamvallen wordt opgegeven als 320. Aileen tijdens de tiwee aanvallen van Danderdagmor- gen vielen er 269. Verder zijn er ongeveer 100 gewonden. Om twee uur Donderdagmiddag heeft nog een bomlbardement plants gehad, naar later j werd gemeld, waarhij 75 dooden en talrijike j gewonden vielen. Franco verwerpt afscheiding van Catalonie. In de laatste dagen hebben geruchten de ronde gedaan, volgens welke de regeering te Barcelona met generaal Franco onderhande- lingen zou hebben aangeknoopt, met het doel tot een wapenstilstanid te garaken. Volgens dezelfde geruchten, die door radio en pers ver- breid werden zou de vorming van een autono- men Oatalaanschen staat als basis van deze onderhandeiimgen dienen. De regeering van Franco heeft naar aanleidinig diaarvan een ccmmiuniqud uitgeivaardigd waarin zij deze geruchten ontkent. ,,De regeering te Burgos, alduis dit commu nique, zal niimmer toestaan, dat een gedeelte van Spanje vani het overiige land gescheiden wordt. Ieder, die poogt het bestuur over een gedeelte van het land aan Spanje te onttrek- ken, zal als een vijand behandeid worden." De niationaliistische regeering heeft nog een tweede communique gepuibldiceerd, handelend over de. geruchten in het buitenJand met be- treklkinig tot de buitenlandsche vrijiwilligers, die aan de zijlde van Franco strijden. ,,De besllssend-e overwinning van ons leger, aldus deze nota, en de nederlaag van het roode leger zijn voor de buitenlandsche pers en radio aanieiding geworden, lasteringen te ver- spreiden, met het idoel een intemationaal con flict uit te lokiken, dat op een oorlog zou kun- nen uitloopen. De bewerinig, dat er buitenlandsche troepen naar Spanje gezomden zouden zijn, is geheel en al oniwaar. Sinds meer dan een jaar is er geen enikele buitenlandsche vrijiwilliger onze grens gepasseerd. De kern van ons leger bestaat slechts uit Spanijaaiden. De buitenlandsche vrijlwlilligers, die met ons strijlden, vormen nog geen vijf procent van ons leger. Dat is de waarheid. Ten gevolge van onze groote overwinning aan het front ten Zuiden van de Elbro zijn wij in staat oms geheele leger, ook de troepen, die aanvanke-lijik bij Teriuel en Alfamlbra stre- den, in den strijd te werpen en het huidige offensief nog aanmerkelgk uit te breiden." Op den hoek van de Emmalaan aldus schrijft men ons daar waar zij nadert toi de Axelschestraat, heeft een tijdlang een bord gestaan. Door kunstige schildershand was liaarop aangegeven hoe het er zoo ongeveer zou udtzien als de ontworpen Leeuwenlaan aangelegd en bebouwd zou worden. Dat bord is nu verdwenen. Maar de Leeu wenlaan werd aangelegd en haar bebouwing begint allengs tot stand te komen. Ieder die het gadeslaat, zal moeten zeggen, dat hier iets fraais aan het worden is. En er mag gesproken worden van een, hij het gaan- deweg groeien, ook steeds mooier worden van de plants onzer inwoning. Zeker, wij hebben het even jammer gevon- den, toen het leuke met geboomte omzoomde laantje, met aan den ingang de twee leeuwen op hun verheven standplaats, werd opgeruimd. Maar nu wij daar wat overheen zijn en het nieuwe zien dat er voor in de plaats gekomen is, mag er toch gesproken worden van een verandering die een verbdtering is. Het is alles nog maar een begin. Doch de fraaie woonhuizen, welke reeds verrezen en de perkaanleg, die door de goede zorgen van Gemeentewerken heeft plaats gevonden, stem- men de verwachtingen voor wat nog komen moet hoog. Daar de nieuwe wijkcn, in het bijzonder des Zondags, veel bezoekers trekken, zal ook dit stadsgedeelte wel spoedig veel wandelaars tot zich aangetrokken zien. 't Zal ons dian niet verwonderen als velen de zorgvolle en deskun- dige bemoeiingen ioven van hen, die in het projecteeren en tot uitvoering brengen van een en ander hun aandeel hebben gehad. Een woord van waardeering voor wat in het bijzon der door den Gemeenitebouwmeester en zijn staf verricht is, mag stellig niet als misplaatst besohouwd worden. In alle opzichten is het een vooruitgang. Er behoeft niet aan getwijfeld te worden of deze nieuwe wijk, met haar min of meer voornaam cachet, zal weer nieuwe inwoners in onze ge- meente brengen. Wat voor handel en mididen- stand, ja voor ieder, niet anders dan gunstig kan zgn. Dat het aanbouwen van woningen werk ver- sohaft voor de ambachtslieden en alles wat daanmede samenhangt is ook een niet te ver- smaden factor, voor verhooging der welvaart. Ter Neuzen gaat een wijk rijker worden; Ter Neuzen, zal aan bekoorlijkheid winnen. DISTRICTSARBEIDSBEURS VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Het aantal ingeschreven werkzoekeniaen bij de agentschappen der arbeidsbemiddeling in Zeeuwsch-Vlaanderen, gedurende de maand Februari 1938, was als volgt: Aardenburg 15, Axel 242, BiervUet 133, Breskens 49, Cadsand 10, Clinge 138, Eede 4, Graauw ,c.a. 194, Groede 55, Hoek 224, Honte- nisse 364, Hoofdplaat 112, Hulst 177, Koe- wacht 49, Oostburg 107, Nieuwvliet Over- slag 5, Philippine 52, Retranchement 32, Sas van Gent 76, Schoonidijke 66, St. Jansteen 199, St. Kruis 19, Sluis 97, Vogelwaarde 275, Waterlandkerkje 14, Westdorpe 135, IJzen- dijke 72, Zaamslag 217, Zuiddorpe 50, Zuid- zande 23, Ter Neuzen 6188, totaal 3893. DE GASVERGIFTIGING TE VLISSINGEN. Over de noodlottige gasvergiftiging die Zaterdagmorgen 1.1. werd ontdekt in de kap- perszaak van den heer M. aan de Badhuis- straat, doen, schrijft de Midd. Crt., vreemde geruchten de ronde. Het feit, dat de vrouw van den heer M. is overleden, terwijl de heer M. zelf, die bewusteloos werd aangetroffen, spoedig weer het bewustzijn heeft herkregen, was zeer zeker voor de justitie aanieiding om een ernstig onderzoek in te stellen. Zooals wij reeds berichtten, vertoefde Maan- dag het parket uit Middelburg ter plaatse en zijn er foto's van het interieur gemaakt. Dinsdag was het parket wederom hier, nu vergezeld van Dr. Hulst uit Leiden, die op het lijk van de vrouw, dat door de politic in beslag is genomen, sectie heeft verricht. Hoe- wel het resultaat van deze sectie ons niet bekend is, meenen wij toch uit de verkregen inlichtingen te mogen afleiden, dat misdaad hier is uitgesloten. Zooals bekend is een gaskachel de oorzaak geweest van deze noodlottige gasvergiftiging. Het echtpaar bevond zich in de huiskamer en daar het bed onbeslapen was, mag men veilig aannemen, dat de vergiftiging heeft plaats gehad in den laten Vrijdagavond. Mevr. M., zat in een fauteuil met een boek in haar han- den. Vlak bij haar voeten bevond zich de gas kachel De heer M. zat met een krant in zijn handen, verder verwijderd van de gaskachel. Vermoed wordt nu, dat de vrouw het ongeluk heeft gehad om met haar voeten de slang van de gaskachel los te maken, met bet gevolg dat zij door het uitstroomende gas het meest werd getroffen. Doordat de heer M. verder van de gas kachel zat verwijderd, heeft het gas op hem niet zoo'n nadeeligen invloed kunnen uit oefenen. Tot zoover de reconstructie van de feiten zooals deze ons uit betrouwbare bron werden verteld. Het resultaat van het onderzoek der justitie is zoodanig, dat vermoedelijk van een verder onderzoek. zal worden afgezien. Naar wij Dinsdagavond verder vernamen heeft de sectie op het lijk van de vrouw niets ten nadeele van den man opgeleverd. Het lijk is vrij gegeven en is Woensdagmorgen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. DRIE GRAFKELDERS UIT DE 13e EEUW BLOOTGELEGD. Bij die aflgraiving van de weiide, waar het vroegere diorip Emelisise onder Oolijhsplaat he-eft gestaan, is e'en zeer foedangrijike vondst gedaan, meilidit het D. v. Z. Er zijn n.l. drie grafkelders bloo.t gekomen, waanvan de eerste twee opgeruimd zijn. De laatste tomibe, die ook de igrootste was, ibleef gesipoard. De kelider is gelbouwd in boogworm of on geveer half-rand. De lengte bedraagt 2.70 M., de hoogte pl.m. 0.80 M. en de breedte 1.35 M. De grafkeider is igebouiwd van z.ig. oude mppipen, 30 X 14 X 7 c.M. groot. Ook de tiwee ojpgeruiiimide waren van dit soort siteen vervaardiigd. In de twee reeds genoemde kelders zat een massa grond. Ook lag in iedere kedder een geraaimte van een menscih. Deze skeletten zul len stellig afkomstig izijn van (hoogwaardig- heidab^kleeders van het klooster, dat hier eenmaal stond. De vondst is uit oiudlheadkunldig oogpunt buitemgewoon belangrijk, diaar Emieilisse een dorp was, waar men vele officieele instellin- gen vond. Zoo werd er bjv. in 1216 gesproken van een parodhdeikerlk. Verder was er een gasthuis, dat in 1280 voor bet eerst verm eld werd. Ook was er een nonmeniklooster van de orde der Cris- tercijnzen, dat „Onize Lieve Vrouiwe'kamer van Niooirddijke" heette en waarvan in 1241 mel ding werd gemaakt. Nu vertellen somtumige kronieksehrijlveris, dat deize nonnen in 1530 met den Cint PeJixvlioed Emeiisse ihelbhen ver- laten, doch dit schijmt onjudst te zijn. De kloosterliingien werden nl. door zijn hoogen vloed van 1288 bedreigd en zijn toen met have en goed naar Aagtelkerke op het huis Water- loosiwerve gaan wonen. De gevonden grafkel ders zijn dus afkomstig uit de 13e eeuw. Het Zeeuiwsch Genootschap voor K. en W. te Mliiddelfbung en andere insteillingen zijn met de interessante vondst in kennis gesteJd. Deze weelk zou de grafkeider door deskundigen worden gecpend en onderzocht. Resultaat van opgravingen te Emeiisse. Dinsdagmiddag is de 13de eeuwsohe graf keider, welke men bjj de afgraving van de Emeiisse Weie op Noord-Beveland gevonden heeft, geopend. Aanwezig waren o.a. Dr. L. A. J. Burgersdijk uit Middelburg, conservator- van de z.g. „steenen kamer" van het Zeeuwsch Genootschap voor K. en W. aldaar, en Dr. L. G. Gel'd'erman uit Kortgene. Dr. Burgersdijk heeft de eerste steenen van het graf genomen. Werklieden hielpen mee om het graf verder te o'ntruimen. Voorzichtig ging men dieper en dieper in het graf. Men vond resten van kalk, s'teen en hout, welke laatste substantie van een kist afkomstig was. Later vond men de schamieren van de kist. Geleidelijk kwa- men stukjes bloot van een geraamte. Het was onmogelijk om het skelet mooi bloot te leggen; het eene deel lag hooger dan 't andere. Het lijk was West-Oost 'oegraven, precies zooals men dat nog doet. Met stukjes en hrokjes werd het skelet door Dr. Gelderman uit het graf gehaald. De schedel was nog vrij gaaf, evenals de tanden, vooral het ondergebit was mooi. Wandbeschildering vond men niet, zoo als men gedacht had. Ook geen kruis, rozen- krans of crucifix. De schedel lag onder een verhard gedeelte. Op den bod em van het graf lagen leitjes. Het igeraamte was vermoede lijk van een vrouw afkomstig (een abdis?). Het skelet werd meegenomen voor het Zeeuwsch Genootschap voor K. en W. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 6 tot en met 12 Maart zijn in de provincie Zeeland aangegeven 8 gevallen van roodvonk, nl. 2 (in 6en gezin) te Vrou- wenpolder en 1 te Borsselen, St. Jansteen, Ter Neuzen, Oud-Vossemeer, Rilland-Bath en Zie- rikzee. Dinsdag 1.1. is besloten tot ontbinding van onze plaatselijke zangvereeniging Polyhym nia". Na het bedanken van den heer Eeckhout als directeur der vereeniging ging het moeilijk een nieuwen leider te benoemen. Dit werd ten- slotte de heer Smdt. Deze vervulde nu sinds eenigen tijd niet meer het directeur- schap. Na vergeefsche pogingen een nieuwen leider te krijgen is besloten de vereeniging op te heffen. De oprichting geschiedde 13 Maart 1913. Zondag 1.1. was dus het 25-jarig bestaan een feit. Dit jubileum heeft de vereeniging dus niet lang oVerleefd. Jammer voor het plaatselijke vereenigingsleven, dat het bestuur door onoverkomelijke bezwaren genoodzaakt was tot dezen stap. Rujteravond. Onze A-xelsche rijvereeniging ,,De Oranje- ruiters" hield als propagandamiddel (en met het oog op haar nog koritstondig bestaan) een uiterst welgeslaagde ruiteravond, welke onder leiding stond van den heer A. J. Schie- man Cz., die de ten getale van 'n paar honderd belangstellenden, opgekomen naar deze bijeen- komst hartelijk verwelkomde. In het bijzonder gold dit welkomstwoord den heer Jhr. Coe- hoom van Sminia uit Haarlem en den heer Slob uit Haarlemmermeer, welke laatstge- noemde een propagandistisch woord zou spre- ken. Ook de sportbroeders van St. Jansteen en Westdorpe werden hartelijk begroet en het stoere zevental der oprichters werd voor het podium aan de vergadering voorgesteld. Na deze inleiding was het woord aan den reeds genoemden spreker, die op oratorische wijze de doelstelling van de Kon. Federatie van Landelijke Rijvereenigingen uiteenzette en daarbij vooral den nadruk legde op het feit, dat deze niet beoogt de ruitersport te beoefenen door luxe-paarden, doch door koud- en warmbloedpaarden die in het lamdbouw- bedrijf werkzaam zijn of tenminste bewijzen moeten afleggen geschikt te zijn voor zulk werk. Alzoo wordt nagestreefd het doel liefde aan te kweeken en te doen herleven voor het paard, maar daarnaast ook voor het landbouw- bedrijf, waarbij ons internationale vermaard- heid bezittende trekpaard aan beteekenis sterk scheen te zullen inboeten voor de meer en meer, vooral na 1926 en 1927 veldwinnende motorische kracht. In het jaar 1926 had in casu de warmbloed-paardenfokkerij haar hoog- tepunt bereikt. Zelfs verminderde nadien de belangstelling voor de cursussen zienderoogen. Dit was een bedenkelijk verschijnsel in een land waar 50 der bevolking onmiddellijk betrokken is bjj de boerenbedrijven, waarvan 85 maximum geen grootere oppervlakte beslaan dan 20 H.A. Zooals te begrijpen is ■kan op de andere bedrijven niet meer of min der euconomie naar Engelsch en Ameri- kaansch voorbeeld de motor worden ingescha- keld, teneinde bij een steeds verhoogde per- fectie het grootst mogelijke rendement te verkrijgen. Dat wij door middel van de paar- den sport opnieuw het paard op het voorplan brengen is overigens geen doel, doch een mid- del in het belang vein ons Nederlandsche volk. Naast het exterieur, dient men ook het inte rieur van het paard grondig te kennen, waar- omtrent de ervaring leert, dat het over het aigemeen daarmede droevig gesteld is bij degenen die dagelijks met deze edele dieren met karaktereigenschappen, etc. bezield in aanraking komen. Door de ruitersport en speciaal het rijden uit het zadel wordt deze kennis bevordert, waarvan de examens getui- gen. Het is, zegt spreker, zooals de oud- Minister Dr. de Visser zoo juist zeide: ,,Lichamelijke ontwikkeling is niet een onder- wijsvak, maar de grondslag van alle ontwik keling." En aan lichamelijke ontwikkeling door middel van de ruitersport, mag geen ge- ringe waarde worden geihecht, daar een Weensch professor zijn hartpatiemten voor- schreef deze tak van sport juist bjj voorkeur te beoefenen. Door het gevaar van overtrai ning hij andere sporten ontstaan juist excessen als hartvergrootingen, etc. In het optuigen, aanspannen en rijden worden overigens groote fouten gemaakt, euvels die men mede helpt bestrijden, om tenslotte te komen tot het groote doel: het gebruik van het paard in het landbouwbedrijf te stimuleeren. De ruiters op te voeden tot goede vaderlanders en hen orde, tucht en discipline bij te brengen zijn eveneens haar doelstellingen en spreker acht zich geluk- kig hier op den historischen Axelschen bodem in dit opzicht zijn woord te hebben doen hoo- ren en herinnerde daarbij aan eenige episoden uit de geschiedenis, waarmede zjjn met aan dacht gevolgde rede werd besloten. Hierna werd de „ruiterfilm" vertoond, een amateur- film, die naast het landbouwbedrijf ook ons Hollandsche landschap eer en reoht deed wedervaren. In de pauze gaven velen zich op als leden en donateurs en werd het alzoo een mooie en voor de ruitersport bij uitstek ge- slaagde avond. Propaganda-avond. Vanwege de moderne besturenbond had j.l. Woensdagavond een zeer siecht bezochte propaganda-bijeenkomst plaats, die geleid werd door den heer J. Dieleman Adrz. en die zeer zeker om het hoogstaande en beschaafde peil waarop al het gebodene en vertoonde stond een drukker bezoek overwaard zou zijn geweest. Na een inleidend woord van den voorzitter werden eenige films vertoond die de ,,beweging" en de daaraan verwante lande lijke instance's betroffen, waarna door een vrouwelijke artiste eenige ,,levens" en andere liedjes bij de luit werden gezongen. Een indrukwekkend en waardig propagan distisch woord werd vervolgens gesproken door den heer Kees Jaegers, ddn van de jon- gere, maar niettemin hoogst hegaafde en veel- belovende sprekers uit de arbeidersbewe- ging, die eveneens de slechte opkomst betreu- rende, een soort ,,tijdrede" hield, met het oog op de ernstige gebeurtenissen buiten onze landsgrenzen. Door dezen spreker werd de figuur van Ds. Niemoller in Duitschland aan een ieder ten voorbeeld gesteld, als een der grooten van dezen tijd. Een voorbeeld van zuiver geloof en van sterke geesteskracht ook RHEUMATISCHE RUGPUN. Hoe zjj er zich van bevrjjdde. Ongeveer tiwee jaar geleden leed ilk zoo hevig aan hheumatisiche pijnen in rnijJi rug, dat ik slechts een paar minuten achter elkaar ■kon staan. Het werd steedis erger, zelfs als ik zat of lag ging Ihet niet over. Men raadide mij aan iediaren mlorgen in mijn eerste loop thee wat Kruschen Salts te nemen en na dit een weelk of twee te helblben gedaan, was ik van mijn pijnen veriest." Mevr. W. B. te S. 'Rheumatische pijnen beteekenen meestal, dat Uw organisme niet voldoende gereinigd wordt van de sdhodelijke afvalstoffen, zoodat deze adhterlblijlven en de oorzaak kumi'en wor den van velerlei ikladhitien. Krusdhen helpt Uw afv 'oerorganen hun taak naar "behooren te ver- vul'len en in kiorten tijd zullen Uw oude kl&ch- ten dan ook totaal verdiwenen zijn. Krusdhen Salts is uitslu it-end verkrijgfbaar bij apotihelkers en erkende droigisten a 0,40, /U,75 en 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flescih, zoioiwel als op de buitenverpakkdnig, de naam Rowntree Handels Miji., Amsterdam, vioorkomt. Aidv. vooral voor de veelal laksche arbeiders. Spre ker ontwikkelde de beteekenis van zijn ideeele daad nader aan de hand van de H. Schrift om tenslotte zijn prachitige en boeiende rede met een gloedvolle peroratie te eindigen, waarna hij opwekte tot trouw aan de tot de sterkste organisatie uitgegroeide beweging hier te lande. Op meesterlijke wijze bewees daarop de vrouwelijke artiste daarop ook haar decla- matorische gaven door het voordragen van e6n der z.g. „Falklandjes" van Heijermans, getiteld „De Droom" en een gedicht van den overleden dichter van Collem: ,,Waar geBoeg van zijn". Na de pauze volgde de vertooning van de film „In het witte paard" naar de operette van dien naam. De afwezigen hebben zeer veel gemist. HET CENTRUM. Een prograimima van spanning en geweld kan men de vertooning van de films van doze week wel noemen en het i s wed opmerkelfjlk, dat het eerste en mooiste hoo-fdnuimmer Escapade habdelt over de woelingen in Folem, die op het oogenjblik ooik de aanidacht van de wereld op zich helbben doen vestigen. Polen is altijd een land geiweest waar strijld werd gevoerd en bekend zijn de wtoortdien: Nog is Polen niet verloren! Enfin, om in het kort de geschie denis van deize film de revue te laten passee- ren kiomt het hierop neer, dat hiet in 1910, dus nog v66r de wereldOorlog uitlbrak, totaal mis is. De Boolsche patriotten wordien door het Tsarenregime onderdrukt en de gehedme Rus- sische politdie heeft handen vol werk am de vele samenizwerinigen te onitideikken. Het spreekt vanizelf, dat ziuliks niet altjjd gelukt en zoo zien wij een knappe patriotte beiast met het overtbrenigen van gewidhtdge papier en. Een nihilist heeft haar herkend en tracht haar over te halen tegelijk maar eventjes pakjes met sprirugstofformules mede over de grens te doen nemen. Het komt er in zoo'n film niet op een klein beetje op aan en span ning brengen is een dor hoofdlbewieegredemen waarom alles wordt aangiedikt. De gehedme poditie is op de hoogte van- de aanwezigheid van twee staatsgevoarldjke personen in den twin en nu begint het sped tusschen de samenzweenders en de politic. Beiide party en zijn op alles voorbereid, maar de niMllsten kieizen voor hun gevaarlijke opdrachten ook personen uit, die zich in de meest lastige situatieis er zich door kunnen slaan en inder- daad- gelukt hun opzet, op weike wijze zullen wij maar niet verklappen, want het zou z\jn als by het opgevan van een raadseltje waarbij men direct de oplossing loat volgen. Het tiweede hoofdnummer is van een geheel anjder genre, want zij behandelt in Kid Galahad de bokssiport, die vioorM in AmeriJka reel belangstelling gendet, waar men blijkibaar met genoegen aanschouiwt hoe de eene kradhtpat- ser den ander buiten westen slaat en daarvoor nog geld toe betaalt. Het gaat er dus niet malsch naar toe in deze boksfilm, want hot zijto mannetjespu'tters die tegenover elkaar komen te staan, die ondertusschen hun for- tuin in hun knuisten hebben. Men kan dan ook beter met deze heeren eten dan vedhten, al zal men bij het eerste te kort. wat men in het anldere geval teveel zou te verwerken krijgen. In dergeldjke gevallen kan men beter in het Centrum zitten, want daar krrjgt men in elk opzicht waar voor zijn geld zonider dat men met een gebroken neusbecn door het leven be hoeft te wanldelen. Verklaring af te leggen door Nederlanders In Belgie wonende. De in Belgie wonende Nederlanders, die ge- boren zijn buiten Nederland en de Nederland sche overzeesche gewesten, dienen v66r hun 31e jaar aan het consulaat van hun woonplaats of ressort, d.i. te Gent voor deze streek, een verklaring af te leggen, dat zij Nederlander wenschen te blijven. iSoortgelijke verklaringen moeten telkens binnen de 10 jaar herhaald worden. Arm gebroken. De 16-jarige bakkersknecht Richard Ingels, wonende in de Leegstraat, in dienst bij den bakker J. Goossens, was met zjjn driewifels- bakfiets op weg met brood, toen d'e fiets op den Vredekaai door een uitspringenden steen slipte en omsloeg, waardoor de berijdei' zoo danig kwam te vallen, dat hij een arm brak Hij is ter behandeling naar een kliniek te Gent vervoerd. MEINEED. Een proces om een motorrijiwiel voor den Kanitonrechter te Oostburg eindigde met pro- ces-verbaal wegens medneed tegen een der getudgen, den 26-jarigen bakker J. C. E. G., die door de MMdeliburgsche rechtbank hier- voor tot zes maanlden gevangenisstraaf is ver- oordeeld. G. kwam van. dit vonniis in hooger beroep ■bij bet Haagsiche Gerechtshof en dezie zaak werd Woensdagochtenid behandeid, meldt de Miidld. Crt. De procureur-generaal by het Haagsohe Gerechtshof achtte de onder eede afgelegde verklaring evenrwel in stryid met de feiten en voirderdle bevestigmg van het vomnis van, de Midldellburgsche rechtbank. De verdeddiger betocigde, dat verdaohte zich bij het afleggen van zyin verklaring geen rekensohiap ervan heeft gegeven, dat hij een valsche verklaring aflegde. Het geibeurde was al rudm drie jaar geleden en de bast in het frame had geen ongeluk b.v. een ernstigen val te weeig gebrocht. De ibreuik was geconstateerd en ommiddelMjk gerepareerd'. Daardoor was het vocrval spoediig vergeten en bij zijn verklaring voor den kantomrechter, was het allang uit verdachte's herinnertng verdiwenen. Met klem drong pleiter daorom op vrijBpraak aan. Ui-tspraak 30 Maart.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6