ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9736 VRIJDAG 18 MAART 1938 78® Jaargang Binnenland Buitenland. TWEEDE BLAD EEN FEDERATIE VOOR BEROEFS- HE OPBRENGST DER RIJKSMIDDELEN. VERSCHERPT TOEZICHT AAN DE GRENS HET POOLSOH-IJTAUSCHE GRENS- GESCHIL. Reclame aanbieding Wij geven f 1000," korting R. J. DE KRAKER - Tel. 44 - AXEL Wiiie Purol geefi een zuivere mooie huid. DE ITALIAANSCHE LUOHTMACHT. NEUZENSCHE v •XT---'-' abSsA ASBMiSJtf'a'MUS GOEDERENVERVOER PER AUTO. Het weekblad Bedrijfsauto meldt, dat te 's-Gravenhage een gecombineerde vergadering is gehouden van verschillende organisaties op het gebied van het beroepsgoederenvervoer langs den weg. Na ampele besprekingen werd met alge- meene stemmen besloten tot oprichting van een federatie van dit beroepsvervoer, welke federatie ten doel heeft te omvatten de groep beroepsgoederenvervoer van den B.B.N, en de thans in de centrale van organisaties voor autoberoepsvervoer verbonden plaatselijke en gewestcltfke vereenigingen. Men besloot voorts het voorzitterschap aan te bieden aan Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van de commissie van voor- bereiding voor den algemeenen opbouw van het autoberoepsvervoer in den B.B.N.en het seeretariaat aan Mr. J. Nolen, thans secretaris van deze commissie en van de centrale voor het autoberoepsvervoer. pit aan bad is inmid- dels door beiden aanvaard. DE JAARiBEURS TE UTRECHT. Bp izijn bazoek aan de jaarlbeurs heeft Maflhffter Van Boyetn een televisie-demonstra- tie, waanvoor die heeren Tholen en Van Lier in de studio eeniige zangniuanmers ten beste gawen en een film is vertoonid. Voorts heeft de Minister veel bel'angstelling aan den dag getegd voor den stand1 Texel- vogeiparadijs. EDet bezoek aan de voorjaarsibeurs 1938 heeft op den eersten beunsidag 48 pot. en op den- tiweelden beursidiag 64 pot. meer bedragen dan op die correspoudeerende beursdagen deir vootrjaanstoeuns 1937. DE NEDERLANDSCH—BELGISCHE BETREKKIN GEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldde Woensdagavond Mr. Van Cauwelaert heeft in de Kanier het woord gevoerd over de Nederlandsch-Bel- gische betrekkingen. Spreker blijft voorstan- der van een algemeene regeling van de vraag- stukken, die nog hangende zijn tusschen de beide landen. Van fragmentaire oplossingen verwacht hij niet veel. Na de verwerping van het verdrag in 1926 heeft men in Nederland gemeend, dat Belgie tot concessies bereid was. Dit is niet gebeurd. Mr. van Cauwelaert denkt, dat de ideeen in Nederland sedertdien een evolutie hebben doorgemaakt. De tijd werkt voor Belgie. De Belgische regeering naoet haar politiek van steunverleening aan de haven- en de Rijnscheepvaart voortzetten zoolang het evenwicht niet hersteld is. Het is een compensatiepolitiek met kunstmatige middelen. Spr. vertrouwt, dat men dit in Nederland ten slotte zal begrrjpen en dat Nederland en Belgie zullen samenwerken om de oeconomische toenadering op een stevigen grondslag te vestigen. Alle ongezonde con- currentie tusschen Rotterdam en Antwerpen moet verdwijnen. De verkeersproblemen moeten worden geregeld juist alsof de beide landen deel uitmaakten van een staatkundig geheel. Evenals zijn partijgenoot Mr. Delwaide in de vergadering van Woenscag was Mr. Van Cauwelaert zeer slecht te spreken over de benoeming van den Belgischen gezant in Den Haag. Voor de Vlamingen is het een kwestie van eergevoel in Nederland door iemand ver- tegenwoordigd te zijn, die de Nederlandsche taal volkomen bebeerscht. Spr. betreurt bet fett. dat minister Spiaalk oim administratieve redenen baron Herry in Den Haag benoemde. Het is gewensoht, dat de Belgische diploma- ten de verschillende talen kennen. In ieder gpvad zouden zij de twee lanidstalen Neder- lamdsch en Fransch goed machtig moeten zijn. De op/brengst van de directe belastingen heeft tot ultimo Felbruari j.l. bedragen j 41.322.787 tegenover f 38.096.822 op ultimo Fjdbruiani van het vorig jaar, hetgeen in. ver- gielijOdng met het vorig jaar dais een hoogere oiplbrengst beteefcemt van bijna f 3.226.000. fWanneer men hierfbij in aamnerkiing neemt, diat het bedrag van de raming voor het dienst- jaar 1938 116,4 millioen bedrnaagt, dan is claarvan tot nu toe reeds 36% binnenge- Taopvn, terwijl dit percentage het vorig jaar lnfon 34% bedroeg, toen echter het totaal gienaiaimde bedrag 6,1 mililiDen lager was. Vian de hoogere ram ling voor 1938 ad 6,1 -miiliiloen, is thans delhafve reefds nuim 3,2 mil liioen ilngeloOpetn. Tot die hoogere optorengst hefbben alle be- laJsttagen bijgediragen behalve de grondlbelas- tSng, welke ruim 1 millioen tadrj het vorig jaar' ten achter bleef. De inikomstenibelasting daarentegen levende bfjWa 2% .millioen meer op, de venmogensibe- iastdng bijna 1 mjliioesni, die' verdedigingslbelas- ting rudim 1 milliioen en de belasting op de dloode hand bijna millioen meer. Wat de overiJge middeden betreft, deze heb ben over de maaind Feibrua/ri opgetomcht 313.3T8.91.1 (vorig jaar 33.366.980) tegen over f 33.340.612 over Jan/wari. tHJr is dns over Fefbruari een kleinere hoo gere oplbrengst te constateeren in Vergelipdng met de eerste miaand van dit jaar, ook thans fcwn het bedrag van die raming, zijnde 36.768.750, nog niet worden bereikt. (Over de eerste twee maandien van doit jaar was de omJbrengst 66.719.624 of ruiim 4,8 mil lioen lager dan de raming. Vergeleken met de opibremgst over Jamuari en Feihruari van het vorig jaar zijn de omt- vfamgsten thans echter miet ongeveer 3 mil lioen gestagen, en in vergelifMng' met de naming van het vorig jaar zelfs met 4,43 millioen. •Bijj de beoandeeling van deze cijfers moet odk in aanmerfcing worden genomen, dat het totaal bedrag dier raming voor deze middelen voor het loopende jaar 56 millioen hooger is gasteld dan voor 1937. (Boewel de dividend en tantitonefoelastdng in de afgeioopen twee m&amden bijna f 800.000 meer heeft cpgetoracht dan het vorig jaar, bteef dlit middel toch nog ruim 1,4 millioen ondtr de ramilng. (De recht'en op den invoer bleven ongeveer 2,7 millioen beneden de verwachting en de omjzjetbelasting bijna 2 milliioen, hoeiwel1 laatst- genoemde belasting toch 8 ton meer opge- braicht heeft dan over Januari en Februari van hdt vorig jaar. Wat voorts de inkcmsten ten bate van bet gemeemtefomdis betreft, deze war en- tot en met Februari 64.681.018 of 4,225.149 meer dan het vorig jaar of ruim 1.54 millioen meer dan de lnopende raming. iDe irikiomisten ten bate v'an het werkloos- heajdssuibsidliefonds hetotoen voor den dienst 1937 het bedrag ad 51.525.000 nog niet ge- haald. Tot ultimo Febr. waren deze irikomsten voor dat dienstjaar 49.916.182. Voor den dienst is de raming gesteM op 52.300.000, waanvan tot ultimo Feibr. 6.641.327 is ont- vangen. IDe inikioimsten ten bate van het verikeers- fondis waren over de eerste twee maanden f 2.855.355 aan motorrijituigenlbelasting en 27.567 aan rijiwielibelasting. De maand Febr. droeg daartoe resp. 1.348.907 en 13.892 bij. De totale raming voor 1938 van deize inkom- sten is 31 millioen. Wat ten slotte de uiltkomsten van alle mdjdldeien voor het dienstjaar 1937 aangaat, kan worden mbdegedieelid), dat de ziuivere op- brengst over het tijldrvak van 1 Januari 1937 tot en met de maand Felbnuari 1938 hebben bedragen 550.433.598, waardoor tot dusver de ramdnig met rudm> 66.4 millioen is over- isehireldem. NEDERLANDSCH VOLKSGASMASKER VOOR DE PASSIEVE BURGERBEVOEKING In het laatst versohenen nummer van ,,De Ingenieur" is, meldt het „Handelsblad", een uitvoerig ge'illustreerd artikel opgenomen van den kapitein der Jagers A. A. Sehwing, geti- teld: „Een beknopte beschouwing over leger- gasmaskers en gasmaskers voor de burger- bevolking". De schrijver igeeft, voor wat het eerste ge- deelte van zijn onderwerp betreft, een beschrij- ving van de onderscheidene onderdeelen, waar- bij hij, kortheidshalve, uitgaat van het feit, dat de twee deelen van het gasmasker, waar- om het eigenlijk gaat, aangeduid kunnen wor den met het gasmaskergelaatstuk en d'e gas- filterbuis. Enkele pogingen tot verbetering van het gelaatstuk, na 1918 ondernomen, worden door hem uitvoerig besohreven. In den breede gaat de kapitein Sehwing in op de gasmaskers voor de burgerbevolking en het daarmede samenhangende gasmasker- vraagstuk in het algemeen. Tenslotte wordt een beschrijving gegeven van het Duitsche, Engelsche en Tsjecho-iSlowaaksche volksgas- masker, het Italiaansche masker-Pirelli en het hedendaagsche gasmasker. Over dit laatste wordt het volgen.de medegedeeld ,,De aanmaak van het Nederlandsche volks- gasmasker naar de passieve burgerbevolking wordt bij de Artillerie-Inrichtimgen te Hem- brug voorbereid. Het wordt vervaardigd in dezelfde rubbersamenstelling en dikte (2 mm) als het legermasker. Het masker heeft geen binnenraam. De banden grijpen nabij den gas- maskerrand aan en kunnen verlengd of inge- kort worden. De oogglazen zijn op zeer een- voudige wijze in het gelaatstuk bevestigd en van cellon en worden helder gehouden met een zeepstift. Het ronde rubber inademingsventiei bevindt zich in het mondstuk, waarin de fil- terbus wordt geschroefd. Het uitademings- ventiel is het vanouds beproefde rubber E-ven- tiel (gasmasker E) en is in het laagste ge- deelte van het gelaatstuk gemonteerd, echter zood'anig, dat het niet door de onderzijde van ■de kin kan worden gesloten. De filterbus bevat een zeer goed nevelfilter .en een koollaag en zal een gewicht hebben van 350 a 400 gr. Het gasmasker zal in die maten geleverd worden en voldoet aan de mo- derne eischen aan gasmaskers te stellen. Voor de actieve burgerbevolking komt alleen het legergasmasker in aanmerking". Naar gemeld wordt, zullen, in verband met een wellicht te verwachten grooter aantal vreemdelingen, dat toegang zou kunnen vra- gen tot ons land, meer ambtenaren aan de doorlaatposten aan onze grenzen worden aan- gesteld, zulks met bet oog op een nauwgezette toepassing van de voorschriften der vlucbte- lingencirculair-1934, een in Mei van dat jaar door de regeering gegeven instructie voor de grensbewakinig. Met bet oog op de sterkere bezetting van de doorlaatposten is een aantai hiervoor geschikt geachte personen, onder wie oud-politieambtenaren, in de gelegenhedd ge- steld te solliciteeren voor een benoeming tot, hulpcommies bij de grensbewaking. STEUN AAN DE KLEIN E TUINDERS. IDe ministers van Economiische Zaken en van Sociale Zaken hefbtoen voor de kleine tuin- ders eenizelfde regeling getroffen als voor de kleine boenen. In bijizondere gevallea 'kunnen op voorstel der plaatseldjlke commissie, gelet op den hoogeren levensstandaard; in sommige centra van den interasieven tuinlbouiw, de gren zen dler klassen onlderling van de B- en C-cate- gorieen van 7 en van f 9 verhoogd worden tot een maxdimum van. resp. f 9,25 en f 11,25. De ledlding van de steunverleening aan de kleine tuiraders zal worden gelegd in handen van den inspecteur van den tuinlbouw en het tudnJbouiwoniderwijS, die bij dezen arbedd' zal worden bijgestaan door een commissie van advdes, waarin de vertegenwoordigers der or ganisaties zullen worden opgenomen en waar- van de directeur-generaal vein den. landlbouiw amjbtshalve het voorzitterschap zal bekleeden. DE AGENDA VAN DEN DUITSCHEN RlJKSDAG. De genda van de Rijksdagzitting van heden- avond vermeldt als eenig punt het aanhooren eener verklaring der rijksregeering. Officieele of semi-officieele inlichtingen over den in- houd zijn nog niet verkregen, doch algemeen wordt vermoedt, dat de verklaring betrekking zal hebben op den toestand ontstaan door de aanhechting van Oostenrijk. De .Berliner Borsenzeitung" zegt, dat deze zitting als de belangrijkste Rijksdagzitting van de geschiedenis beschouwd kan worden. Voor het eerst sedert de stichting van het rijk van Bismarck zal de vertegenwoordiger van Oostenrijk niet plaats nemen in de diploma- tenloge, doch bij de regeeringsvertegenwoor- digers. HET BET.ALINGSVERKEER TUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. De Fiihrer en rijkskanselier heeft de vol- gende verordeningen in verband met d'e ver- eeniging van Oostenrijk met het Rijk uitge- vaardigd Op grond van art. 2 van de wet nopens de aansluiting van Oostenrijk bij bet Duitsche Rijk bepaal ik: 1. Wettig betaalmiddel in Oostenrijk is be- halve de schilling, de rijksmark. Een rijks- mark is evenveel als een schilling, vijftig groschen. 2. De rijksminister van oeconomische zaken wordt gemachtigd alle in het betalingsverkeer tusschen Duitschland en Oostenrijk geldende bepalingen te veranderen of geheel of gedeel- telijk op te beffen. 3. De rijksminister van financien wordt ge machtigd goederen van Oostenrijkschen oor- sprong geheel of gedeeltelijk vrij van invoer- rechiten te verklaren. 4. Deze verordening treedt op het oogen- blik van uitvaardiging in werking. De rijksregeering heeft de Oostenrijksche bondsspoorwegen, bij decreet als bijzonder vermogen van het rijk doen opnemen in de r ij kssp oorwegen ■Het volgende officieele POolsche commtmi- que .is Doniderdagtmorgen gepulbliceeird ,,In verband met het door de Litauexs aan de Poolsch-Li tausche grens uitgelokte inci dent, heeft de Pooische regeeirinig de nooddge maatregelen genometn. To den loop van de eerstikomende Senaats- zittinig zal de minister van buitenlandsche zaken een verklaring over het geheel van de Poolsch-Ldtausche betrekkingen afleggen." iDe Kuiryer Poramny noemt het Ditausche coimmunique waarin een uiteenzbttinig wordt gegeven van het jongste grensincident, een ongehoorde leugen. Te Kriaikau en andtere Poiolsche plaatsen zijn protesttoetoogdngen1 tegen Litauen gehouden. Een stoet van eeniige duizeniden personen trok door de straten en sprak zich uit voor het leger en voor maarsdhalk Smigly Rydz. De Litausehe regeering heeft aan den Vol- kenfoorudsseeretiaris meeigedeeld1, 'dat het Polen voorstelien gedaan heeft voor de regeding van hangenidie geschilleiru, maar dat er op het oogenlblik geen kiwestie is van een beroep op den Voikenibomd. Een nieuw grensincident. Officieed wordt te Koiwnio medegedeeld, dat een vijftiental Pooische solldaten de admini stratieve ldjn tusschen Polen en Ditauen heeft oversehredem bij het dorp Sefrijad. De man- schappen trokken zich eerst tenug na optre- den van de Li tausche grenspolitie. POLEN HEEFT EEN NOTA TOT LITAUEN GERICHT. Geruchten over troepenconcentraties aan de Russische grens. Een der correspondenten van de N. R. Crt. telefoneerde Woensdagavond: De politieke nota aan Warschau is Donder- dagochtend om elf uur doorgezonden. In deze nota verlangt Polen: 1. Onmiddellrjke aanknooping van nonmale diplomatieke betrekkingen van spoorweg- en postverkeer met Polen; 2. sohrapping van de passage in de Litau- scbe constitutie, volgens welke Wilna de hoofdstad van Litauen zou zijn; 3. het sluiten van verdragen over de be- handeling van de nationale minderheden aan weerskanten en waarborgen van een onge- stoord nationaal leven der Polen in Litauen; 4. onmiddellijke onderhandelingen over een handels- en een douane-overeenkomst; 5. volledige genoegdoening voor het be- kende grensincident. Bij geruchte verluidt, dat de Pooische regee ring voor het geval dat haar eischen mochten worden afgeslagen, bedreigd heeft met de scberpste vergeldingsmaatregelen en even- tueel ook met een militaire actie. Op bet oogenblik, dat bet bericht over het afzenden van de nota zich verspreid, wordt bekend, dat de garnizoenen aan de Litausche grens zijn gealarmeerd. Groote opschudding veroorzaakt in Pooische kringen ook bet gerucht volgens hetwelk aan de Sowjet-Russische grens in sterke mate troepen zouden worden geconcentreerd. Deze geruchten werden ook in de wandelgangen van het parlement gecolporteerd, waarbij men er op wees, dat de Sowjet-Unie kracbtens verdragen tot waarborging van de onafhanke- lijkbeid van Litauen is verplicbt. De Pooische pers spreekt bij monde van de regeermgsbladen, alsook van de nationalis- tische organen, nog steeds een scherpe taal tegen Litauen. In het geheele land is op grond van bet conflictsgevaar met Polen een groote spanning gewekt. Deze wordt nog verhoogd door de orakeltaal van een aantal hooge staatsambtenaren en uitlatingen, die alle mo- gelijke vermoedens toelaten. Maarschalk Smygli-Rydz sprak tegenover een delegatie van het front der nationale eenheid, dat zoo lang hij aan de macht zal zijn, al zijn werk en al zijn kracht aan het eenige doel zouden zijn gewijd om Polen uit elke situatie gesterkt aan macht en aanzien te voorschijn te later komen. Groote betooging te Warschau. Woensdagavond hebben te Warschau meer dan honderdduizend personen betoogd op het maarschalk Pilsoudskiplein, om te protestee- ren tegen de provocaties van Litauen en te eischen, dat de normale betrekkingen tusschen Polen en Litauen zouden worden hersteld. De betoogers verklaarden zich geheel ter beschik- king van maarschalk Smigly-Rydz te stellen. Onder leiding van generaal Skwarczynski, den leider van het kamp der nationale eenheid, trokken de betoogers voorbij de woning van maarschalk Smigly-Rydz. Deze vertoonde zich op het balkon en werd luide toegejuicht. Gelijke betoogingen werden gehouden te Krakau, Wilna, Lwow en Loeblin. Litauen beschouwt de nota als een ultimatum. De correspondent der N. R. Crt. telefoneert: Nadat het aanvankelijk scheen, dat de officieele mededeeling volgens welke de minister van buitenlandsche zaken Beck in de eerstvolgende bijeenkomst van deri senaat verklaringen zou afleggen over den stand van het conflict met Litauen een ontspanning teweeg had gebracht, is dit conflict in de laatste avonduren in een zeer ernstig stadium getreden. In den loop van Donderdagmiddag versche- nen bij Beck de gezanten van Engeland, Frankrijk en Duitschland. De beide eersten bepleitten een vreedzame bijlegging van het conflict, de laatste stelde zich tevreden met inlichtingen. Doch later kwamen uit Kaunas berichten die er op wezen, dat de Pooische nota in haar huidigen vorm door de Litausche regeering als onaanvaardbaar wordt beschouwd. Geruchten welke in Warschau loopen, doch waarvan de juistheid niet met zekerheid kan worden ge- toetst, voegen hier nog aan toe, dat de nota een beantwoording voor hedenmiddag heeft geeischt, zoodat men, wanneer de regeering te Kaunas dan nog bij afwijzende houding zal zijn gebleven, rekening zou kunnen houder met nieuwe ernstige stappen der Pooische regeering. Men krijgt den indruk, dat de toe- stand zich van uur tot uur toespitst. Daartoe hebben ook de betoogingen in de Pooische hoofdstad bijgedragen, welke tot diep in den nacht duurden en waaraan volgens eer mededeeling uit officieele bron 100.000 per sonen zouden hebben deelgenomen. De be toogers droegen transparanten waarop ge- schreven stond: Op tegen Lithauen. Wij wil- len KaunasOok toen de menigte voor bet bureau van den inspecteur-generaal van het leger manifesteerde, klonken d'ergelijke j parolen. Maarschalk Smyglui-Rydz verscheen op het balkon en hield een .korte toespraak waarin hij zeide: Gij noemt mij leider. Een leider is er niet om te praten. Ik wil alleen maar zeggen dat het mij met groote vreugde ver- j vult, dat de harten van alle Polen op een beslissend oogenblik met denzelfden slag klop- j pen. Leve Polen! Verklaring van Chamberlain. In het Britsche Lagerbuis heeft Chamber- i lain op een vraag betreffende het grensinci dent tusschen Polen en Litauen gezegd: De Britsche ambassadeur te Warschau heeft in- structies gekragen nadrukkelijk de Pooische regeering te wijzen op het belang, dat de Britsche regeering hecht aan een minnelijke schikking in deze kwestie. DE VOLKSSTEMMING IN OOSTENRIJK. Burctoel, de gourwledider, belast met de lei- dinig van de voilksstemming in Oostenrijk, heeft een proclamatie uitgavaardilgd, welke o.a. zegt: ,,De vraag, wellkie de Leiid'er u op 10 April 1938 steJt, is geen anidere don: ,;Zijt gij Duit- schier?" Een overwelidigenid „,Ja" zal de af- sluitinig voirmen. van een hoofdstuk in de ge schiedenis, dat maar al te vaak de verivulling weigerde van het verlangen aller Duitschers tot een gemeenschappelijk veiibinden van hun lot." Voorts zegt Burckel in een proclamatie tot de p'artij:, dat het thans alleen te doen iis om de vraag: „,Zijt gij Diuiitsdhtr, behoort gij tot uiw Diuitschlanid en zijn A|dOlf Hitler of hebt gij niets met ons te maken1?" Alle partijfiuncties rusten tot 11 April. Na dien te.rmijni wordt pas over de opneminig in de partij, en- ide bezettinig van de leidende pos- ten beslist, waarfbiji ruiet alleen geoordeeld wordt naar den. oravang van de gebrachte offers, doch toovenldien ruaar hetgeen ieder voor zilch voor het tot stand bremgen van de groote geimeensehap heeft vollbracht. Doniderdaigcichtend zijn verhuiswagens ver- schenen voor het vroegere parlieimentsgehou.w te Weenien en hehlben een groot deel van de meuibelen meegencmen. De ibedoeldnig is ruimte te miaken voor het kantcor wan Biirckel, die van hieruit de voiksstemminig zal leiden. Men is reeds druk heizdg met het opsttll'en van de lijsten. De stemlming wordt gehouden van 's miorgens negen tot 's middags1 vijf. op landbouwwagens met onze nieuwe banden Ingez. Med. DE DUITSCHERS IN OOSTENRUK. De Berliner Ztg. am Mittag meldt uit Linz, dat Hitler het peetschap over de stad. op zich genomen heeft. De Leider kent den nood, welke in heel Oostenrijk heerschit, waar een half millioen menschen brood moeten krijgen. Stajp voor stap zal echter de noOd Warden! ge- lenigd. De Leider heeft reeds als belamgrijkste ont- werp besloten tot het houwen van een nieuiwe grootsche bruig over Iden Donau. Voorts zal er nog een aantal monumentale gdbouwen te Linz gesticht worden. Tevens zal ihegonnen worden miet den aanleg van den ryksautoweg van Salzburg naar Weenen. Door de uitvoe- rinig van deze piannen zullen duizenden Oos tenrijksche arfbeiders weer brood en werk krijgen'. ARRESTATIES TE WEENEN. ISteeds talrijker worldten de beri.chten om- trent arrestaltdes in Oostenrijk, onder het nieuiwe nationaal-sociaiistisohe regime. Zoo meldde in de eerste pilaa.ts de Weensche cor respondent van de Paris Soir", dat behalve prof. Neumann, nog twee fiiguren van inter- nationalie reputatie in hechtenis genomen zou den zij.n, ni.I. prof. Sigmiund 'Freuld, de gronid- legger van de psycho-analyse, en de Nobel- prijlswinnaar .prof. Lowy. De ch'irung Neumann zou zij gearresteerd, omdat hij verleden jaar geiwedgeid moet heblben rijlkskanselier Hitler te opereeren. Vender brengen de biaden, aldus Reuter, het bericht, dat de bekende han.kier 'baron Louis Rothschild is gearresteerd1; een speciale cor respondent van Havas in1 Liechtenstein ver- nam via Weenisn. dat primses Fanny Starhem- berg, de moeder van den gewezen vicejkanse- liier, eveneens in bechtends zou zijn genomen. TEGEN ONGEWENSCHTE EMIOR A NT EN IN TSJEOHOSLOWAKIJE. Het Duitsche Ndeuiwsbureau meldt uit Praag. dat de Tsjechoslowaafcsche regeering instructie heeft gegeven tot strenge bewaking der grenzen, ten e.inde emiigranten ulit Oosten rijk tegen te boulden. De Venkoy vemeemt in verlbanld hdermiede, volgens. het Duitsche Ni eurWslbureamdat de Tsjechoslowaaksche in-' stanities er het girootste belang hij hebben iedere politieke emigratie uit Oosteninjk te (Ingez. Med.) verhdmderen, ten elude de politieke verhouding tot Diuitschlanid niet nog slechter te maken. Ook zou men op het oogenlblik werken aan een liquddatde van' de politieke emiigmtie uit Duitschland. RUSLANID WENSCHT OVERLEG. De Soiwjetregeering zond Donderdag een ui'tnoodiiging aan alle groote mogendheden om de actie te bespreken, welke noodig gemaakt wordt door de bezettinig van Oostenrijk en de bedreiging van Tsjechoslowakije. Aldus heeft Litwimof aan de buitemQandsche conr.esponidenten verklaatrd. iHij bevestigde voorts, dat de Soiwjetunie 'be- reid was om deel te nemen aan een colleetieve aotae, welke erop gericht was, om de verdere ontwikikeiimg van de agressie te stiuiten en het toegenomen gevaar van een nieuiwe wereld- slachtdng te niet te doen. Duitschland, Italic en Japan izijn niet tot de besprekiing uitgenoodigd, aamgezien, zooals Li'twinof zeide, ,,het onwruchtlbaar is om met den aanvalier over den aanval van gedachten te wisselen". fnldden' de .gemeenschappelijke actie sdhip- hreiuk zou lijden, zou de Sowjet-unie weten, hoe zelfstanidig te hanidelen. JAPAN EN DE SOWJETUNIE. Uit Wladiwostok wordt aan het Sowjettele- gnaafagentsichap gemeld, dat de bem'anndnig en de passagiers van het stoomsclhip Koez- nie'tskstroj, dat door de Japamsche autoriteiten in beslag genomen is, zich nog altijd in de haven van Hakodate heviniden, waar zij wor den vastgehioudien. Zij worden aan herhaialde verhooren onderworpen en klagen over slechte ibehandleling. Verscheiidenen, onider wie de ka pitein, zijn in hechtenis genomen. De soiwjetamlbassaide te Toikio heeft een krachtdg protest laten hooren, maar tot dus ver tevengeefs. BUITENLANDSCHE BIADEN TE BERLIJN IN BESLAG GENOMEN. Versichediden buitenlandische biaden zijn Don- derdagmorigen te Berlijn Hi beslag genomen, oja. de Times, de Jour en de Daily Telegraph. Bij de behandelinig van de betgrooting van luchtmacht in dte Earner, heeft generaal Valle, de onlder-staat'ssecretaris meegedeeld, dat men 28 dezer ter geleigenheiid van den 16den ver- jaardag van de stichting van de Italiaansche luchtmacht 29 luchthavenis, 26 mohdiisatie- depots, 5 aeronautische instdtuten van oplei- dlinig zal openen. De Italiaansche luchtmacht is volkomen aiutarchiek, zooiwel wat grondstoffen als technische vinidingen betreft. De Italiaan sche toestellen behooren tot de beste van de iwereild. IDe Italiiaansche vliegerij heeft het laatste jaar 45 internationale records en 39 militaire records igeslagen. De udtvoer van Italiaansche vlifegtudgprodiuictem naar het buitenland' is reeds aiamzienlijik en vermeerdert m.et den dag. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN OOSTENRIJK. j Sedert Woensdiagmiddaig zijn alle Oosten rijksche gremzen gesloten. Joden en personen van Joodsche afkomst mogen niet passeeren, doich vreemidelimgen over het aligemeen wel. iNaar mieidegedeeld is, viniden de Duitsche ras- en huiwelijlksiwetten onmiddellijk toepas sing. Alle niet-arisiche advocaten helbben order geikregen, hun practijk neer te leggen. 'De leider van den 300.000 leden tellenden Oostenrijkschen boerenbond is gearresteerd. DE JODEN IN OOSTENRIJK. De Oostenrijksche Joden, wier lot thans wel zeer onzeker is geworden, vormen een bevol- kingsgroep van ongeveer 190.000 zielen, van welke in Weenen 167 tot 170.000 zijn geves- tigd. De sterke afname der Oostenrijksche Joodsche bevolking wordt voldoende geken- merkt door het verloop van de statistiek der Weensche Joodsche gemeente in de afgeioopen 15 jaar. Woonden er in 1923 nog 201.513 Joden, in 1934 was dit aantai reeds tot 176.034 gedaald, terwijl uit de gegevens omtrent het jaar 1937 blijkt, dat de Joodsche bevolking van Weenen, vender tot 166.000 personen is teruggeloopen. Terwijl in 1923 in geheel Oos tenrijk ruim 220.000 Joden woonden, was dit aantal in 1934 ook reeds tot 191.000 vermin- d'erd. In 1937 bedroeg in Weenen het aantal Jood sche geboorten 720, bet aantal der sterfgeval- len 2824, zoodat op een geboorte vier sterf- gevallen hebben plaats gevonden. Ook in het geboortecjjfer is de zelfde dalende tenderr' waar te nemen als in bet verloop der Joodsche bevolking. Bedroeg dit geboortecijfer in 1923 nog 2733, in 1930 was het reeds tot 1222 af genomen, in 1936 was het nog slechts 757, terwijl in 1937 met 720 het laagste crjfer werd bereikt. Vooral in de laatste jaren is de economiscbe positie der Oostenrijksche Joden zeer zorg- wekkend geworden, waartoe een door net Duitsche voorbeeld ge'inspireerde anti-Joodsche boycot zeer veel heeft bijgedragen. Van de te Weenen woonachtige Joden zijn er ongevee. 60.000 noodlijdend en aangewezen op steun, welke wordt verschaft door de Joodsche ge meente. Het was daarom een zware slag, toen bij de begrooting der Weensche ge meente elke subsidie werd ingetrokken, die vroeger ten goede kwam aan de Joodsche gemeenschap, die voor een belangrijk deel haar eigen behoeftigen ondersteunt en daar mede derhalve het budget der burgerlijke steunverleening verlicht. Ofschoon de nieuwe grondwet van 1 Mei 1934 in art. 16 alle burgers voor de wet gelijk- stelt, en het uitoefenen van openbare ambten aan alle burgers, onverschillig van welk ge- loof of ras, toestaat, heeft reeds in 1937 de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5