Gemengde Berichten HITLER ZELF VERRAST DOOR DEN LOOP DER GEBEURTENISSEN. BETOOGING IN HET HOL VAN DEN LEEUW. FRANKRIJK WIL DE FABRICAGE VAN OORLOGSMATERIAAL VERSNELLEN. DE FRANSCHE FRANC DAALT. JONGEN DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERREDEN EN GEDOOD. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. AUTOBUSSEN TEGEN ELKAAR GEBOTST. loonjd met het volgende telegram van Hitler uit Linz ,,Aan zijne excellence, den Italiaansichen miinist'er-piresiident en diuce van het fascis- tis'dhe Italie, Benito Mussolini. Ik zal dit nooit van u vengeten. Adolf Hitler." Mussolini heeft hierop weer geantwoord: Hi tier, Mijn houidiinig wordt inigegeven door de vriendschajp tussdhen onze beide landen, iwelfoe gewijid is in de qpil. Mussolini." DE HITLERJEUGD IN OOSTENRIJK. Graaf Jlhiun-Vailsassina, de leiJder van de Qostenrijiksohe j eugjd -organis a t ieis afgetre- den. Baldiur von Sdhirach, de Duitsclhe rijks- leider voor de jaugd, die Zomldag te Weenen is aamigakomen, heeft ziclh daidelijk naar het gebouiw van de jeutgtdleiding beigeven am be- - velen te geven ten aanzien van de vele kinde- ren, die ztoh aanmelden voor de Hiitlerjeugd. De katlholieke jeugxivereeniiginigen wordien van de Haltlerjeugd uitigezondtrd. Zoaitdiagavonid heeft Baldiur von Schirach een beitooging van 40.000 Oostenrijikische jon- gens en medisjes toeigesproken in den eerehof van het heldengedenkteeken. Hij decide daar- bij o.a. ,mede, dat de douanegejbouwen op de vroeigere Bai'ersdh-Qostenrijikscthe grens tot de huiiizen en herbengen voor de Hitlerjeuigd zijn verklaard. Hij gaf daama de vteg terug van de O-osten rijksche Hitlerjeugd, welke in den tijtd van de venvalginig van de nation'aal-socia- listen naar Duiitsdhiland was gelbracht. Deze vliaig is de Karl Thomas Bloedvlag gedoopt ter herilnnerig aan den onderlbanledider van de Qostenrijiksche Hitlerjeuigd, die in die dagem is gesneufvetd. Ook de ban Wiener Neustadlt, waarhoe Karl Thomas behoorde, draagt in den veirrvoigie zijn naam. Na de rede van Baidus von Schirach hielden de jomgens en meisjes een faMceloptocht door Weenen. De sport- en gymmalstdetovereeniiginigen zijn onider leiding van Stammer von Osten geplaatst. Joden mloigen er geen lid van zijn. Een uur na de mededeeling, dat Oostenrijk ibij Duitschland is inigelijifd, heeft Ward Price, de speciale verslaggever van de Daily Mail", te Linz een onderhoud gettiad met "Hitler. „Zulilen de gefbeurtenissen van hedien gevol- gen bebben voor de BritsiohiDuitiscbe bespre- kingen, Welke juist zouiden beglimmen?", vroeg de Engelschman aan den Fiihner. Wat ons ibetreft niet, antwoordde Hitler; ik hoop, dat men er aan Britstihen kant even- zoo aver dienkt. Hebben wij aan het buiten- lanid eendg nadeel berakkend? Wiens. betan- gen hebben wij geschaad door te voldoen aan het verlangen van de overweldigende meer- derhield van het Oostenrijiksche volk am Duit- schiers te worlden? „Wait is uiw standpunt ten opzichte van de BritschFransche protestnotia Ilk begrijp hiaar niet, was. het antiwoord. Deze menschen hder zijn Duitschens. Een pro- testnota van andere landien tegen mdjn optre- den heeft niet mieer zin dan een motia van de Duitsiche regeerdng zou helbben, waarin zij protesteeren zou tegen de betrelkikinigen van de Engelsche regeetring met lerland. Vier dagem geleden zoo zeide Hitler ver- der, een. overzidht gevend van de motieven voor zijn optreden, had ik er nog geen idee van, dat ik hiar zou komen, of dat Ooistenrijk op deizelfde wfijlze deel zou uitmaken van Duitschland ais Bederen of Saksien. Ik kan u dat in alle opredhthieiid verzekeren. Ik helb dit alles gediaan; omldat ik door Sdhusahnigg bedrogen ben, en verraad1 kan ik niet dulden. Als ik in een zaak mij'n hand en mijn woord geaf, houd ik mijn woord en ik venwaoht, dat als iemand een overeenkomst met mij aangaat, hij hetizelflde doet. Ik was met SdhusOhnigg aver eenigek omen, dat hij zou ophouden met het ondendruklken van de meer- derheid1 van het Gostienrij'klsdhe volk. In mijn Rijkisdagredla helb ik hem fair behandeJd. Ik heb hem de gelegenheid gegeven om te zeg- gen: „Ik ben het met de Duitsclhe regeering eens geiworden en ik zal de overeenkomst loyatal uitivoeren." In piiaats daartvan heeft Schuschnigg ge- tradht,, het land plotseiing een pldbisciet op te drdnigen. Eerst kon ik het niet geloaven, zoo giinig Hitler vender. Ik zond een vertegen- wotoridalger naar Weenen om na te gaan .of de berichten, juilst waren. Hij hericibtte, dat zij indehdiaad1 judst waren. 1 Toen besioot ik hanldelenld ap te treden, met het geivotlg, dat op denzelfden dlag, waarop Sdhuisdhnigg zijn pl'efbiisciet wil'dle houden, ik de vereenliigling van Oostenrijk met Duitsch- land helb tot stand' gabradht. Die vereenigting zal aan een nationale stem ming worlden onderworpen; het rasulbaat zult ge zien; het zal :e.en overweldigende meerder- heid word'en, evenals in het Saargabied het geval was. ,,Dit -is mijn tahulis", aldus Hitler; j,het heeft mij iang verdroten, dat mijn landgenoo- ten warden verdrukt en moesten lijiden. Maer dan 2000 hiunner hebben het leven verloren; velan zijn in de getvangenis ,geweast. Sam- migen werden gehangen wegens hun politiieke oipvattingen en> hun trauiw aan Duitsche idiealan. Een mjiniderlheid van 10 heeft de meer- derhedd van 90 onidierdrukt. Daar hab ik niu een eind aan gamaakt. Maar ik hefb meer gadaan. Ik hefo de meerderhaid belet zich op haar verdru.kkers te wreken. Ik hoop, dat de wereld zial basafifen, dat ik hiar vradeiswerk hab gadaan. Als ik niet tussdhenlbeide ge- kamen was en de regeering-Schuischndgg haar volksstemming had uitgevoerd, zou er een bloedige ravldLuitlie zijn gekomen. Oostenrijk had. dlan wel eens een tweede Spanje in het hart van Europa kunnen worden. „Zie naar Polen". ,,Tk ben een realist", zeide Hitler verder. ,,-Kijk naar mijh betrekkingen met Polen. Ik enken volimondig dat Polen, een ianid met 33 millioan iniwoners, een uitweg naar zee noodig heeft. Het is .hard voor ons, dat die verkre- gen moet Worden via een corridtor door Duitseh gelbied', maar wij bagrijpen, dat Polen zijn uitweg behoeft. Nu leven er Duitseh era onder Poolsch be- winkJ en Polen onider Duitseh bewinid. Als de twee landen gingen twister, zouiden ze heid hum miniderhe'dtn oniderdruikken. Het was veel Ibeter onze gesidhililen door een accoord- te regeien. Ik hoiop, dat alle landen door het- geen in Oosltenrijk is gebeurd, zullen toegrijr pen, hoe dwaats het is, nationale mindertoeden te oniderdruikken." Wlat gaat er nu in Oostenrijk gebeuren?" ,,W|acht een pooisje, dan zuit ge zien, wat ik voor Oostenrijk doe. Kom hier over vier jaar eens terug en ge zuit men, /d'ait het aan- tal weirkloozen in Oostenrijk belangrijlk is ge- diaaHd. Ge zult zien, hoe veell gelukkiger de Oastenrijkers zdah geivoelen." 'Blijft U lanig in Oostenrijk? „Neen, een paiar dlagen maar." Wordt Weenen Uiw twuede hoofdstaid en gaat U diaar een groot deel van Uw tijd door- brengen ,,G neen, dat kan ik niet 'betalen", was het sdhertsende anitlwoord1 van Hitler. ,,U kent mijn hesdheliden woninig te Mtinchen en ge weet, dat rmijn eeniige bron van intooimen is hetigeen ik sehrijf." Ten slotte zeid'e Hitler, dat het geheele Oostenrijlkselhe leger en jalle regeeringsambte- naren in Oostenrijk denzelfden eed van trouw aan hem zullen afleggen, als in Duitschland gelbruikielijk is, Zaterdag werd voor de correctioneele recht- bank van Leuven een der ontelbare processen tegen Grammens en zeven studenten behan- deld ter zake van het vernielen van Fransche naamborden. De terechtzitting had een zeer rumoerig verloop, doordat een tweehonderd studenten een betooging hielden. Zij drongen de gangen van het gerechtshof hinnen en zon- gen er de ,,Vlaamsche Leeuw", terwijl een groep, met hamers gewapend, er alle borden met Fransche opschriften vernielden. De gen darmes slaagden er slechts met groote moeite in, de betoogers uit het gerechtshof te ver- wijderen. Er werden enkele personen gear- resteer d. RAMSA V MACDONALD LIET 25.000 POND STERLING NA. Het nettobedrag van de nalatenschap van wijlen Ramsay MacDonald, oud-premier, be- draagt ongeveer 25.000 pond. Onder meer vermaakte Ramsay MacDonald 250 pond aan een zuigelingenkliniek en 50 pond aan een kinderziekenhuis te Harpeniden, waar reeds vroeger door den overledene een bed was ge- plaatst ter herinnering aan zijn jong-gest^r- ven zoon David. De ex-premier liet zijn brieven, dagboeken en verdere schrifturen achter aan zijn zoon Malcolm, waarbij hij hem ver,gunning gaf daarvan naar eigen inzicht gebruik te maken, wat publicatie en anderszins betreft. GEDEELTELIJKE INTREKKING DER VERLOVEN IN FRANKRIJK. Naar de Matin" uit Nancy meldt, zijn in verband met den internationalen toestand, alle troepen, gelegerd in de vestingwerken .der Magihot-linie langs de Fransch-Duitsche grens met ingang van heden tot nader order gecon- signeerd. In andere garnizoenen zijn alle verloven ingetrokken. Onze Parijsche correspondent teeken-t hier bij aan, dat bovengenoemde maatregelen hoe- genaamd niet beteekenen, dat de Fransche militaire autoriteiten de huidige situatie als buitengewoon emstig zouden beschouwen. De Maginot-linie is reeds sedert jaren dag en nacht in „etat d'alerte", d.w.z. dat de verdedi- ging dier vestingwerken hij voortduring op zoodanige wijze georganiseerd is, alsof ieder oogenblik een aanval zou kunnen plaats vin- den. Wat de intrekking der verloven betreft, deze heeft slechts betrekking op een naar ver- houding klein aantal manschappen. Zelfs de meeste beroepsmilitairen vallen niet onider de desbetreffende voorschriften. Het is goed hierbij op te merken, dat een dergelijke gedeeltelijke intrekking der verloven in Frankrijk zeer vaak voorkomt en niet de minste ongerustheid wettigt. Ze is niet meer dan een normale voorzorgsmaatregel, die steeds genomen wordt, zoodra de binnen- of buitenlandsohe toestand mogelijkheden van spanning vertoont. ERNSTIG INCIDENT AAN POOLSCH LITHAUSCHE GRENS. Een der correspondenten van het Handels- blad sehrijft uit Warschau: Aan de Poolsch-Litausche grens heeft zich een incident voorgedaan waarbij 'n Poolsch grensamhtenaar gedood is dat misschien renstige gevolgen kan hebben. Pas Zaterdag- middag is hieromtrent een communique uitge- geven, waarvan inhoud en toon bijzonder op- vallend zijn. Het incident is ontstaan toen een Poolscbe grenswachit twee verdacht uitziende personen vervolgde en daarbij op Litausch gebied raak- te. Hij werd aan de Litausche zijde doodge- schaten, wat volgens het communique moet worden toegeschreven aan den abnormalen toestand, welke aan de Litausche grens heerscht en aan de vijandige stemming aldaar jegens Polen. De Express Poranny", welk blad in nauwe betrekking tot het ministerie van buitenland- sche zaken staat, verklaart, dat het incident ernstig is en van Litausche zijde is geprovo- ceerd. Voordat er in Kaunas nauwkeurige berichten over het incident waren ontvangen, heerschte er een paniek, waartoe ook de groote inter- nationale spanning bijdroeg. Ten huize van president Smetona werd een buitengewone kabinetsraad gehouden. Pas toen bleek dat het incident, althans op dit oogenblik, geen gevolgen van emstiger aard zou hebben, luw- de de paniek. In Poolsche kringen verzekert men dat de stemming van ongerustheid in Litauen voort- duurt, daar men met de gebeurtenissen in Oos tenrijk voor oogen, vreest voor een soortge- lijken staatsgreep te Memel. Te Kaunas zou de regeering verder beraadslagen en de ge- zant te Parijs, Klimas, zou opdracht gekregen hebben de aandacht op de houding van Polen met betrekking tot het grensincident te ves- tigen, om voorspraak van den Franschen ge- zant in Warschau te verzoeken. Dat Beck zijn verblijf te Napels heeft af- gebroken en naar Warschau is vertrokken, wordt met een en anider in verband gebracht. De Poolsche pers is tegelijkertijd een cam- pagne tegen Litauen hegonnen vanwege min- derheidskwesties. CHAMBERLAIN GEEFT EEN UITEENZETTING VAN DEN TOESTAND. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister- president Chamberlain onder buitengewone aandacht der leden een overzicht gegeven van de ontwikkeling der gebeurtenissen in Oosten rijk en toen onder luide instemming gezegd, dat hij de meening van baron von Neurath dat Engeland zich niet als protector van Oosten- rijks onafhankelijkheid had op te werpen met alle beslistheid moest wraken. De premier las de verdragen en documenten voor, waarom Engeland bij den toestand in Oentraal Europa geinteresseerd was. De plicht tot overleg met Frankrijk en Italie had de regeering onmiddellijk vervuld en het protest te Berlijn was het eerste ge- volg geweest van het overleg met de Fran sche regeering. Van Italie waren eerst geen duidelijke aanwijzingen van haar houding ge komen, ofschoon die thans duidelijk genoeg was. Nopens Tsjecho Slowakije zeide Chamber lain, dat de regeering te Praag twee beloften van Goring had gekregen en een van von Neu rath, dat Duitschland zich geboniden achtte door de arbitrale overeenkomst van 1925 en dat de Duitsche troepen in Oostenrijk bevel hadden ontvangen om ten minste 15 K.M. van de Tsjechische grenzen vandaan te blijven. Toen voegde de premier er onder ademlooze stilte aan toe: ,,Het feit is dat niets of niemand Duitsch land had kunnen beletten te idoen wat het gedaan heeft, tenzij ook door aanwending van bruut geweld. De premier kondigde toen aan dat de regeering haar maatregelen van defen- sie nogmaals zou herzien en spoedig daarover 'n nieuwe verklaring zou afleggen. Intusschen moest niemand in Engeland denken, dat hij zich aan het gemeenschappelijke national effort" om den vrede te bewaren zou kunnen onttrekken. De premier eindigde met de woorden, dat het geen oogenblik was voor haastige beslissingen en niet .overwogen woor den. In het debat zeide de leider der arbeiders- oppositie Attlee, dat Eden tooh wel gelijk had gehad, om zonder ideugdelijke hewijzen niet met de dictators te willen onderhandelen en Sinclair waarschuwde, dat niet Tsjecho Slo wakije, maar Spanje het volgende slachtoffer van den Duitschen veroveringslust zou zijn en hij eischte het beeindigen van de non inter- ventie. Nathan, een liberaal dacht dat Spaansch Marokko de prijs zou blijken, die Mussolini voor zijn toestemming van Hitler bedongen had en Churchill zeide dat het Duit sche program keurig in elkaar zat en de En gelsche regeering het slechts beantwoorden kon door een even duidelijke verklaring van haar politiek naast een onmiddellijk ingestelde pogiug om alle leden van den Volkenbond die nog voor wet en orde in Europa waren rond de Engelsch-Fransche banier te vereenigen. Admiraal Keyes meenide uit de woorden van den premier de spoedige invoering van alge- meenen dienstplicht te hebben vernomen en hij deed een beroep op de regeering om Churchill in het kabinet op te nemen en zijn diensten niet langer te verwaarloozen. Ook de liberaal Mander en de hertogin van Atholl bepleitten een flinke houding tegenover den aanvaller die eindelijk tot rede gebracht moest worden. Blum, Vincent Auriol en Serol hebben Zon- dagavond het bestuur der C. G. T., de alge- meene arbeidersfederatie, ontvangen. Blum gaf daarbij allereerst een uiteenzetting van den ernst van den huidigen toestand en van de verplichtingen, die op de regeering rusten en verklaarde vervolgens aan het bureau der C. G. T., dat de regeering in overeenstemming met den minister van defensie dringend ide Kamer goedkeuring zou vragen van aanvul- lende credieten ten behoeve van uitbreiding van het bewapeningsprogram. Blum wees op de noodzakelijkheid van een versnelling der fabricage van ooriogsmateriaal en verzocht de arbeidersklasse hem te helpen om die <e ver- krijgen. Het bestuur der C.G.T. antwoordde, idiat de arbeidersklasse bereid was tot deze inspanning, met eerbiediging van de rechten en waarborgen, die haar verzekerd zijn, op voorwaarde, dat het hier niet gaat om een eenzijdige inspanning. Teneinde de practische maatregelen te bestudeeren, die genomen moesten worden om dit doel te bereiken, zal Dinsdag een nieuwe hijeenkomst gehouden worden, waarbij de minister van idefensie aan- wezig zal zijn. Delegaties der betrokken arbeidersorganisaties zijn voor deze bijeen- komst opgeroepen. Een dergelijke conferentie zal terstond gehouden worden met de in- dustrieen, welke voor de nationale defensie werken. MONETAIRE UNIE VAN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. De financieele autoriteiten te Weenen zijn doende een nieuw monetair regime voor Oos tenrijk voor te bereiden. Dit nieuwe regime zal ongeveer overeenkomen met een mone- taire unie met Duitschland op basis van den huidigen koers van 40 rijllftmarken per 100 schilling. Het is nog niet bekend of de schil ling als valuta zal gehandhaafd worden of vervangen door de rijksmark. Een heele serie maatregelen zullen genomen worden om het huidige Oostenrijksche mone- taire stelsel aan te passen aan het Duitsche, dat op geheel andere grondslagen berust. De uitvoer van kapitaal zal aan nieuwe restric- ties onderworpen worden. Reizigers zullen niet meer dan 50 schilling in Oostenrijksch bankpapier mogen medenemen in plaats van 500 schilling, zooals tot dusver geoorloofd was. De waarde der naar het buitenland mede te nemen buitenlandsche deviezen wordt gelimi- teerd op 120 schilling in plaats van 1000 schil ling. De opvragingen bij de banken zullen voor- taan maximaal 1000 schilling per week mogen bedragen. Deze maatregel is genomen daar in de afgeloopen week op groote schaal gelden bij de banken zijn opgevraagd. De banken blijven geopend. De samenstelling door minister-president Leon Blum van een nieuw kabinet op den grondslag van het Volksfront' heeft wel een zeer ongunstigen invloed op het Fransche devies ten gevolge gehad, leidde Maandag tot een aanzienlijke hernieuwde koersdaling. Gold de franc Zaterdag j.l. nog circa 5.74, Maandagmorgen werd hier begonnen met een indicatie van 5.63 a 5.65, welk niveau echter snel (echter zonder affaire) ineen zakte tot 5.68 a 5.63. Daarna viel de noteering in een iijn vender terug en wel tot 5.50 a 5.53. Op dit peil kwam Maandagmorgen de daling tot staan, naar verluidt op ingrijpen van de Fran sche controle-instanties. De beweging sloeg nu een tegenovergestelde richting in, er deed zich weer vraag voor en in enkele oogeriblik- ken werd een niveau van 5.55 a 5.58 bereikt, waarin tot nu toe nog geen verandering meer kwam. Het pond en de dollar bleven Maandagmor gen stationnair en golden resp. 8.96% a 8.97% en 1.97% en 1.80. SCHUSCHNIGG NOG IN WEENEN. In een persconferentie van de leden der buitenlandsche pers heeft legatieraad Lazar, de nieuwe leijder van den ixmdspers'ddenst, desgeviraaigd meegedeeld, dat Sc#iusc.hnigg zich in goed'em welstamd in zijn waning ap- houidit. „iHet spreekt varazelf", aldus Lazar, ,,diat dr. Schuschnigg zich op vrij'e voeten be- ivinldt. iLazar wist niet, of dr. Sahusdhndigg het voor nemen heeft Oostenrijk te verlaten. iNaar Reulter vemeemt, heeft dr. Schusch- niigg 'gew'eigerd Oostenrijk te verlaten en zou hij gezegd helblben; ,,dit is- mijn land". Geruchten, dat hij zich in Tata (Honigarije) op het lanidgiocd van graaf Esterhazy zou he- vinden, zijn door graaf Esterhazy tegen- gespnolken. DE ANSCHLUSS IS EEN FEIT. De vereeniging van Duitschland en Oosten rijk in het groote Duditscihe rijk, dat zooveel jaren aan vele Duiitsche igeesten als een bijna oribereiiiklbaar ideaai was toegeschenen, is, schrijft de N. R. Crt., een feit. Hoewel in de praktijk de vereeniging reeds tot stand gekomen is en Duitsche functiona- rissen overal de leiding hebben genomen, zal het volk op 10 April door een stemming zijn igoedlkeurimg aan de Oostenrijksche Bondswet waarbij de aansluiting is vastjgesteld, hechten. Over het reisuiitaat van deze stemming be hoeft men niet te twijfelen. Vele groepen, welke nog heziwaren zouden kunnen hetoben, zijn uitgesohakelid en slechts den Duitsch-Oos- tenrljfceTS1, die ouder dan tiwdnitig jaar zijn, zul len hun stem uitlbrengen. De onder toezi'dht van het Duitsche leger te houdten stemming doet, wat karakter betreft, onder de bestaan- de omstanldiigheden ook in» andere opziohten niet voor die van Schuschnigg onider. Zij zal de statacte zijn van een reeks maatregelen, waartoe in den loop van een paar uur werd besloten en welke in een paar dalgen werden uitigjelwerkt. Het is opmerkelijik, diat dezelfde OostenrijklS'Che wetgeving die Dollfuss in Mei 1934 langs autoritairen weig uitivaardigde, nu de wettelijlke basis verschaf t voor de machts- ovememing van de natdonaai-sociallisten. Hier- uit volgt het merlkiwaandiige feit, dat de con- stitiuitiie, welke Dollfuiss proelameerde en de Gostenrijksehe onaiflhanikelij'kheid verzekerde, omidat zij naar zijn mieeninig door de ouide de- mocratisch-ipiarlementaire wetgeving niet vol- doenlde beschermid was, nu de annuleering van deze onafhankedijlkbeid eiigenlijk eerst mjqgelijk en vergemiakkelijikt heeft. Men kan heden nauwelijks zeggen, of een anidere houdiiug van Schuschnigg dit proces veihinderd of vertraagd zou helblben. Toch laten Hitlers vaStibesloten verlklaringen na het onderlhouid met Schuschnigg en in den Rijks- d'ag venmoeiden, dat hij; geneigd was, indleri Schuschnigg zich buigzamer en minder agres- sief had betoond, nog eenigen tijd te wachten. Misschien had Hitler er genoegen mee geno men de legaldseering van het nationaai-socia- liisme in Oostenrijk af te wachten, dit in zijn nieuiwe positie® te bevesitigen en dan; zoo spoedig hij van het nesultaat van een volks- stemiminig verzekerd was, de aansliui'ting dloor izoo'n plebisciet zonder machtsovermeming van te voren te bewerksteliligen. Niet zoo ispoedig ware het dan odk tot een totale uit- schakeiliing van alle antd-mationaal-socialisti- sche kringen gekomen Schattingen van de percentages van voor- en teigensitanders en van de voormalige kleurloozen zijn gewaiagd. Maar ook als een groot deel van de bevolking nu den gang van zaken toejulicht, zoo zal een zeker nog aan- mehkelijik deel er zich in m o e t e n sdhikken. De vervanging van alle ambtemaren door j'onge nazi's hewiijst, dat men de vroegere christelijk-isociale en roomsch-ikatholdeke krin gen nog niet veirtrouwt. Zij, die Weenen in deze dagen gezien hebben, zagen alleen wat de nieuwe macbt uit overtuiging of gemak- kelijke inschiiklkelijikheid toejuiicht'e. Maar op 10 April zal de absolute meenderheid van de Oostenirijlkers de aansliudtling wel als haar wensch bevestigen. Hdervoor wordt reeds en zal ook verder wel ondonks het geschimp op Schuisichnigg's volksstemming worden gezorgd Op de Nieuwmarkt te Amsterdam is een achtjarige jongen, die daar aan het spelen was, onder de tram geraakt. Hij was onmid dellijk dood. VERDRONKEN. Vrijdagavond is uit het water aan den Buik- sloterdijk te Amsterdam het lijkje opgehaald van een vijfjarig jongetje, gewoond hebbende aan den Wingerdweg, wiens vermissing door de ouders om ongeveer vijf uur Donderdag- middag gemeld was. Vermoedelijk is het kind spelende te water geraakt. Het lijkje is naar het Binnengasthuis gebracht. In de Kapelstraat te Heezei (N.-B.) is de 54-jarige ongehuwde heer J. Verschalen voor zijn woning aangereden door een met boom- stammen geladen vrachtauto. Hij was onmid dellijk dood. De 28-jarige A. Sikking, uit Warmond, is bij 't oversteken van den nieuwen rijksstraat- weg te Oegstgeest door een vrachtauto, be- stuurd door J. J. van H., uit Hillegom, aan gereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Zaterdagmorgen orhstreeks half "zeven zijn door slippen in de Lange Nieuwstraat voor het hoofdbureau van politie te 'Schiedam twee autobussen van de R.E.T. met elkaar in bot- sing gekomen, tengevolge waarvan de eene autobus eerst tegen een boom en vervolgens de Plantage-sloot inreed en de andere bus, na een lantaarnpaal omver te hebben gereden, tegen pand no. 51 tot staan kwam. Beide autobussen werden zwaar beschadigd. De gevel van het betrokken pand werd eveneens beschadigd. De autos' werden op den rijweg gebracht en konden op eigen kracht wegrijden. DOODELIJKE AANRIJDING. Te Den Haag is in de Weimarstraat, ter hoogte van de zweminrichting ,,De Regentes" een wielrijder door een auto aangereden en gedood. De fietser, de circa 55-jarige H. A. R., reed van het Regentesseplein de Weimarstraat in en hield daarbij de linkerzijde van den rijweg. Hij moest even inhouden voor een stilstaanden auto en toen hij daarop plotseiing achter den wagen vandaan kwam, werd hij door een van de tegenovergestelde richting komeniden per- sonenauto, bestuurd door C. H. B., gegrepen. De man maakte een smak tegen een portier- kruk en bekwam dusdanige verwondingen, vooral aan het hoofd, dat hij ter plaatse over- ieed. KINDEREN IN BRANDEND KONIJNENHOK. Dank zij het snel optreden van de moeder zijn, meldt het Handelsblad, aan de Sanato- riumlaan te Zeist drie kinderen gered van den dood door verbranding. Achter het huis van de familie De Rooy staat een konijnenhok van drie verdiepingen. In dit hok speelden de drie kinderen van onderscheidenlijk vijf, drie en twee jaar in het stroo, zij hadden de deurtjes dichtgetrokken. Een der kinderen heeft toen waarschijnlijk een lucifer aangestoken, waar- door brand ontstond. De kinderen raakten door de rookontwikkeling de kluts kwijt; zij konden het deurtje niet meer vinden. Het hok lag een eind van de woning verwijderd, zoodat het angstgeschreeuw der kinderen niet dade- lijk werd gehoord. Spoedig echter hoorde een vierde kind het; het ging de moeder waarschuwen. De kinderen bleken reeds brand- en schroei- woniaen aan gezicht en handen te hebben toen de moeder het snel, op het laatste oogenblik, bevrijdde. De kleinen werden per auto dade- iijk naar het ziekenhuis overgebradht, waar hun de eerste hulp werd verleend. Zij zijn er gelukkig zonder levensgevaarlijke wonden af- gekomen. KORDATE VROUWi OVERMEESTERT INBREKER. Eindelijk is het meldt „De Telegraaf" te Amsterdam na de vele inbraken der laatste weken in de omgeving van de Van Baerle- straat, eens gelukt een paar inbrekers, die op de Hobbemakade hoek Balthazar Floriszstraat een winkel waren binnengedrongen, op heeter- daad te betrappen. Een der inbrekers is gegrepen door een kor- date vrouw, de 47-jarige mevrouw Benoni, die den indringer zoo lang vasthield tot er hulp kwam opdagen. De tweede wist te ontkomen. De dieven hadden dozen Zondagavond den winkel van de cooperatie ,,Samenwerking'' aan de Hobbemakade uitgekozen. Het was om- streeks halfacht en het echtpaar ging even een straatje om. Zooals steeds kwamen zij, juist uit vrees voor inbrekers, spoedig terug. Maar inbrekers hebben weinig tijd noodig. Het zal ongeveer kwart voor negen zijn geweest toen de heer en mevrouw Benoni weer vlak bij hun huis iiepen en een jongeman uit den winkel zagen komen. Mevrouw Benoni schoot op hem toe en greep hem stevig vast. Haar man, die natuurlijk direct te hulp kwam, rende den winkel in om zoo mogelijk nog een anderen in- breker te kunnen grijpen. In dezen tusschenitijd beleefde mevrouw Benoni met haar arrestant angstige oogenblik- ken. De inbreker wilde zich losrukken, doch. daarvoor kreeg hij geen kans. ,,Je bent in mijn winkel geweest", riep de kordate vrouw. ,,Dat ben ik niet", zei de inbreker op wiens voorhoofd dikke zweetdruppels parelden. ,,Maar ik ben toch niet blind, ik zie toch dat je er uitkomt", was (het wederwoord. ,,Geef mij het geld terug en ik zal je laten loopen". Daar voelde de inbreker alles voor, maar in tusschen waren er reeds eenige buren te hulp gekomen, zoodat de man ook al was hij losge- laten toch geen gelegenheid meer zou hebben gehad te ontvluchten, gelijk zijn maat, die blijkbaar even voor hem den winkel had ver laten met een zak vol zilvergeld. ,,Vasthouden", riepen de buren. „Nooit laten loopen, zoo'n vent". Anderen waarschuwden de politie en hinnen enkele minuten was er van het posthuis Van Baerlestraat een agent, die in een lange sprint naar de cooperatie rende en korte metten met den inbreker maakte. Hij kreeg de boeien aan en werd naar het Leidsoheplein overgebracht. Hier bleek, dat hij een steuntrekker was uit de Houtrijckstraat. Hij bekende direct met een anderen steuntrekker te hebben ingebro- ken. Hij had een zak met wisselgeld en een groot aantal gasmunten in zijn zak. Inmiddels hadden de heer Benoni en zijn echtgenoote in hun winkel kunnen zien hoe de heeren hadden huisgehouden. De buitendeur was met behulp van een breekijzer openge- broken. Het veiligheidsslot was aan de bin- nenzijde door den drang van buiten af weg- gerukt. In den winkel hadden ide dieven alle bakken, waarin grutterswaren en andere arti- kelen lagen doorzocht, bekend als zij blijkbaar waren met* de gewoonte van kruideniers om hun geld in deze bakken te verbergen. Hier vonden zij echter niets. Uit het kasregister stalen zij wisselgeld. Den grootsten buit von den zij achter den winkel in 'n tusschen- kamertje. Hier stalen zij een zak met circa driehonderd gulden, bestemd voor de uitbe- taling van het dividend. Voorts een zak met wisselgeld, circa honderd gasmunten en eenige portemonnaies. In dit tussohenkamertje had den de dieven alles overhoop gehaald. Een groot gedeelte van den inhoud van een linnen- kast lag over den grond. De gevluchte inbreker had den zak met drie honderd gulden meegenomen. Een bewijs hier- voor was nog de mededeeling van een vrouw uit de Eerste Jan Steenstraat, dat zij een man met een dik pak onder zijn jas hard had zien wegloopen. In de Jan Steenstraat was hij naast een vrouw gaan loopen om zoo den in- druk te vestigen, dat hij bij haar hoorde. De politie is dezen man, eveneens een steuntrek ker, reeds op het spoor. Mevrouw Benoni is zeer flink opgetreden. ,,Hoe ik het zoo durfde, weet ik zelf niet", zei ze ons. ,,Wat waren dat vreeselijke oogenblik- ken. Ik had den man aan de revers van zijn jas vast en voelde idoor alles heen het snelle kloppen van zijn hart. Boem boem boem. Hij wilde losrukken, maar daar kreeg hij de kans niet meer voor, want ik drukte hem stevig tegen de etalage aan. Maar met dat al zijn wij ons geld kwijt en dat is het versohrikke- lijkste van alles". DRIE INBREKERS TE ROTTERDAM AAN GEHOUDEN. Door het kordate optreden van den heer v. Dam van de firma van Dam en Co., een adver- tentiebureau, dat gevestigd is boven het kan- toorgebouw van de Amsterdamsche Wissel- bank aan den Coolsingel 60 te Rotterdam, is de politie er Zaterdagavond in geslaagd drie bekende Rotterdamsche inbrekers te arrestee- ren, die het plan hadden opgevat in den nacht van Zaterdag op Zondag in te breken ia het kantoor van genoemde bank. De heer van Dam heeft er een gewoonte van gemaakt om ides avonds om ongeveer tien uur nog even naar de zaak te komen om de post in te zien. Zulks deed hij ook Zaterdagavond. Direct nadat hij de buitendeur had geopend hoorde hij boven gestommel, maar op zijn roe- pen: wie daar, kreeg hij natuurlijk geen ant- woord. Hij ging naar boven, waarop het ge stommel zich herhaalde. De wijste partij kiezende besioot de heer van Dam naar buiten te gaan en alarm te maken, zoodat hij op zijn schreden terugkeerde. Nog voor hij de buitendeur had bereikt, kreeg hij echter van een man, die hem aohterop kwam, een klap op het hoofd, waardoor hij even ver- suft raakte. Hij slaagde er evenwel in om nog naar buiten te komen, en de deur achter hem dicht te trekken, waardoor hij zijn aan valler opsloot. Gelukkig was er direct een agent van politie hij de hand, die de politie aan het hoofdbureau waarschuwde, zoodat er binnen zeer korten tijd eenige rechercheurs arriveerden. Dezen verschaften zich toegang tot het pand. Zij troffen boven de drie inbrekers aan, die zij na eenig verzet hebben gearresteerd. Uit het verhoor is komen vast te staan, dat de drie mannen van plan waren, om in den grond van het kantoor van de firma van Dam een gat te boren, ten einde zoodoende zich in het kantoor van de Amsterdamsche Wissel- bank te kunnen laten zakken. Tal van inbrekerswerktuigen zijn in het be- zit van de drie mannen gevonden en hoezeer de zaak ernst bij hen was, blijkt nog uit het feit, dat zij de brandkast, die in het kantoor van de firma Van Dam stond, reeds hadden aangeboord. Zij waren er echter nog niet in geslaagd de kast open te krijgen. De drie mannen zijn meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waar zij zijn opge- sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6