Feuilleton-vertellingen Pluimvee-Rubriek GEVAL VAN POKKEN ONTDEKT AAN BOORD VAN SCHIP. EEN DOODE KEERT TERUG. BRABANTSCHE BRIEVEN. nen waar zij den vader toeschreeuwden: ,,Je zult ons geld geven, anders ga je er aan." Binnen enkele oogenblikken ontstond er tus- schen den vader en de zoons een gevecht, waarbij de mannen over elkaar over den grond rolden en elkaar vrij ernstig mishandelden. Buren waarschuwden de politie van het "bureau aan de Stadhouderskade die spoedig met een aantal manschappen arriveerde. Er was toen gauw een einde aan den strijd. De drie aan- vallers werden opgesloten. Zij zullen zich wegens openlijke geweldpleging hebben te ver- antwoorden. EEN VERGIFTIGE SPIN. Een werklooze Lomdenaar was naar de fruitmarkt gegaan in Finsbury. Hij leunde er tegen een fruitstaiiletje, waar hij gebeten werd door een vergiftige Zuid-Amerikaansche spin. Hot was een exemplaar van 20 cm van pooteinid tot pooteimd. Veiimoedelijk is de spin de soort is nog niet vastigesteld overge- komen met een zending bananen uit Brazilie. De onfortuinlijke wenkizoeker schudde zich de spin van het lijtf en een andere man sloeg het toeest dood. De gelbetene wend onmididellijk naar een ziekenhuis gebracht. Na vier uur kon hij worden ontslagen. DR. TOWNSEND MOEX BROMMEN. De ook in Europa niet onbekende econo- mische „wonderdokter" dr. Francois Town- send, die thans 71 jaar oud is, werd dezer dagen onder groote belangstelling van het publiek naar de gevangenis te Dos Angelos gebracht, waar hij een maand moet ,,wonen". Dr. Townsend werd beroemd door een prach- tig plan, dat een einde aan alle economische nooden zou maken. Hij beloofde heel een- voudig aan iederen Amerikaan boven de 50 jaren een som van 200 dollar per maand, die de staat zou moeten uitbetalen onder de eenige voorwaarde, dat deze som ook weer geheel zou worden uitgegeven. Deze geniale economische idle© verschafte den doctor den geestdriftigen aanhang van alle 50-jarige, 60-jarige en 70-jarige Amerikanen. De bewe- ging greep snel om zich heen en verontrustte tenslotte de autoriteiten. Om den doctor iet- wat tegen te werken, stelde men een onder- zoek in, naar de wijze, waarop hij aan de geld- middelen voor zijn omvangrijke propaganda kwam. Dr. Townsend moest dus voor den rechter verklaringen afleggen, antwoordde in een tamelijk slecht humeur, zette den hoed op, verliet de zaal en sloeg de deur hard ach- ter zich. toe. Dat is echter in Amerika een groote misdaad. Verstoring van de rechts- orde en van de waardigheid van den ma- gistraat. Voor deze misdaad werd hij ge- straft met een maand gevangenisstraf en 100 dollar boete. ,,Mijn plan", verklaarde dr. Townsend aan de menschenmenigte, die hem naar de gevan genis begeleidde, ,,moet gelukken want het is de logica zelve. Ik zal er echter voor zor- gen, dat de rechters later niet van mijn pro- gramma zullen genieten. Want ziet u, de rechters zijn geen werkende menschen en ik ben er niet eens zeker van of zij eigenlijk wel menschen zijn". BEN DE HANDELAARS IN BI. VN KE SLAVINNEN GEVAT. In Santiago en Valparaiis (Chili) zijn als gevolg van een onldenzoek der politie naar het optreden vain een benlde handelaars in blamke slavimnen dertig pensonen in arrest gesteld. De bende izou internationaal vertaikt zijn geweest. Het onderzoek was begonnen, toen patrouilles op den grooten weg over de Andes, qp een hoogte van 10.000 voet, een autokaravaan haldden aangehouden, welke een groot aantal jonge meisjes venvoerde, die zg. een contract haddlen aangegaan om op te tre- den in cabarets in steden langs de Atlanti- sche kust van Zuid-Aimerika. De Chileensche autoriteiten gelootven thans verscheidene op den voorgronld' tredenldie leiders van de inter* nationale bende in arrest te hefhben gesteld. MITSKUSRATTENPLAAG IN BELGISCH BRABANT. Sedert geruimen tijd wordt het Noorden van de Belgisahe pravincie Braibant, speciaal de Demer- en Dijkvallei, door een muskus- rattenplaag geteisterd, welke emstige afme- tingen heeft aangenomen. Deze ratten onder- mijmtn de dijken van rivieren en kanalen en zijn een bestendig gevaar voor de scheep- vaart. Bij TremeLos en Aarschot deden zich reeds, tengevolge daarvan, verscheddiene grondvenzakkingen voor. Door de regeering is thans besloten deize plaag op actieve wijze te bestrijden. Premien van 25 tot 100 francs zijn uiitgeloofd aan hen, die hij de plaatselijke auto riteiten gedoode muskusratten aanhrengen. DE RUYTERS KANONNEN OP DOORWERTH. Het prachtige legermuseum, dat in het oude kasteel Doorwerth aan den Veluwezoom is in- gericht, is verrijkt met een zeer belangrijke aanwinst: drie oude kanonnen en een anker, afkomstig van de vloot, waarmede admiraal De Ruyter op 22 April 1675 in de Straat van Messina, ter hoogte van Stromboli, zijn laat- sten zeeslag heeft geleverd. De kanonnen zijn in den zomer van het vorige jaar uit de Straat van Messina opge- vischt, samen met eenige andere herinnerin- gen, zooals een oud anker. De directeur van het legermuseum, generaal-majoor buiten dienst F. A. Hoefer, wien deze vondst ter oore kwam, heeft zich vervolgens, na zich met den Minister van Defensie te hebben verstaan, in een persoonlijk schrijven tot Mussolini gewend om te verkrijgen, dat deze herinneringen aan een zoo belangrijk historisch gebeuren voor ons land bewaard bleven. En het gevolg van dit schrijven is geweest, dat de kanonnen eenige maanden later bij monde van den Italiaanschen gezant onze regeering als een geschenk werden aangeboden. De kanonnen zijn daarop met het s.s. Tibe rius van de K.N.SM. naar Nederland gevoerd en thans zijn zij in het legermuseum aange- komen, waar zij een waardige plaats hebben gevonden, na in de Hembrug te zijn hersteld en opgeknapt. Het is nog niet zeker, of deze kanonnen af komstig zijn van admiraal De Ruyters vlagge- schip, doch in ieder geval zijn het vuurmon- den, waarmede een der Staatsche schepen, die aan den slag in de Straat van Messina deel- namen, waren uitgerust. Admiraal De Ruyter heeft in dezen zeeslag zijn doodelijke verwonding opgeloopen. De grijze generaal was voor deze laatste reis op 16 Augustus 1675 van Hellevoetsluis uitge- varen met een vloot van 18 groote oorlogs- sohepen en 10 kleinere vaartuigen. Op 8 Jan. 1676 bleef een gevecht bij Stromboli tegen de Fransche vloot onder Du Quesne onbeslist. Op 22 April werd weer slag geleverd, in het gezicht van den Etna. De Ruyter, aan boord van het admiraalschip ,,De Eendracht" werd hierbij door een kanonskogel doodelijk getrof- fen. Het schip voer daarop naar Palermo, om herstellingen te ondergaan. Op 13 Mei moest de Staatsche vloot, nog niet van haar verliezen hersteld, opnieuw slag leveren: zij leed groote verliezen. En thans, na bijna 275 jaar, zijn eenige kanonnen afkomstig van deze Holland- sche schepen weer in Nederland teruggekeerd. Aan boord van het P. en O.-schip Cathay", dat enkele dagen geleden te Tilbury bjj Lon- den is aangekomen, heeft men volgens het Handelsblad, een acuut geval van pokken ont- dekt. Een jonge Australier, die naar Enge- land reisde, om daar in dienst van de Royal Air Force te treden, schijnt de ziekte in de een of andere Oostersche haven opgeloopen te hebben. Aan boord van het schip bevonden zich nog 132 passagiers toen het de Theems opstoomde, maar een aantal passagiers had het schip reeds te Marseille en te Plymouth verlaten. De minister van openbare gezondheid heeft door de B. B. C. een oproep laten verspreiden waarin deze passagiers worden verzocht, om zich onmiddellijk in verbinding te stellen met d!en medischen ambtenaar van het ministerie van openbare gezondheid in het district, waar in zij verblijf houden. Alle passagiers die men heeft kunnen oe- reiken zijn terstond ingeent. Men acht het zeer wel mogelijk, dat alle passagiers zullen worden opgespoord, daar de meesten van hen een correspondentie-adres hebben achtergelaten. De passagiers die zich nog aan boord van het schip bevonden toen het te Tilbury aankwam, zijn onmiddellijk aan een medisch onderzoek onderworpen. De jonge Australier, die onmiddellijk naar een hospitaal in Londen is vervoerd, is in het ziekenhuis overleden. POOLSCHE MOORDENAAR DOOR DE POLITIE OPGESPOORD. De politie te Warschau is er in geslaagd, den ordonnans, die de vrouw en dochter van een Poolschen generaal, alsmede diens dienst- boden vermoord heeft, op te sporen. De moordenaar vluchtte naar het dak en begon, toen hij zich van alle kanten door agenten om- ringd zag, op de politie te vuren. Nog voor de politie hem kon krijgen, heeft de man de hand aan zichzelf geslagen. Verscheidene familieleden van den moorde naar zijn onder verdenking van medeplichtig- heid gearresteerd. De politie vond bij de vrien- din van den moordenaar aan aantal voor- werpen, die uit het huis van den generaal afkomstig zijn. Overigens heeft de moorde naar nagenoeg niets meegenomen. Geld en voorwerpen van waarde liet hij ongemoeid; slechts heeft hij enkele kleedingstukken ont- vreemd. EEN CHOLERA-EPIDEMIE UITGEBROKEN IN HOENAN. Te Tsjangteh, in Hoenan, is een cholera- epidemie uitgebroken. Zij wordt bestreden door de afdeeling tot bestrijding van epide- mieen van den Volkenbond, die uit Tsjangsja vertegenwoordigers heeft gezonden, die de bevolking op groote schaal vaccineerden. Dit is de eerste epidemie die in het gebied is uit gebroken en de autoriteiten der commissie voor de volksgezondheid zien de toekomst met bezorgdheid tegemoet daar voortdurend vluch- telingen toestroomen en de sanitaire organi- satie en de vaccine-voorraden onvoldoende zijn. Na een afwezigheid van twintig jaar is een soldaat, die in 1918 aan het front in Macedo nia als vermist was opgegeven, in zijn woon- plaats Meiniza, gelegen bij Bresnik in het zuidwesten van Bulgarije, teruggekeerd. Als 18-jarige jongen naar het front in Mace donia gezonden, werd hij in 1918 door een Fransche patrouille overvallen en als ver mist, waarschijnlijk dood", opgegeven. Zijn ouders en familieleden berustten in zijn ver- dwijning en in zijn dorp werd te zijner eer een klein gedenkteeken opgericht. Thans is hij echter, na vele avonturen, in zijn dorp teruggekeerd. De Franschen hadden hem gevangen gezet en later naar Marokko gezonden, waar hij zich liet inschrijven bij het vreemdelirigenlegioen. Vandaar wist hij te ontvluchten naar Turkije. Berooid van mid- delen moest hij op een Russisch schip werken om zijn passage te verdienen, nadat hem be- ioofd was, dat men hem aan land zou zetten zoodra het schip een Bulgaarsche haven aan- deed. Het schip deed echter geen Bulgaar sche haven aan en bij aankomst te Odessa werd hij in hechtenis genomen en naar Siberie verbannen, waar hij trouwde met een Russin. Na het herstel der diplomatieke betrekkin- gen tusschen Sovjet Rusland en Bulgarije kon hij naar Moskou terugkeeren, waar hij er door tusschenkomst van den Bulgaarschen consul in slaagde om met zpn vrouw en drie kinderen naar zijn geboorteland terug te keeren. OP ZOEK NAAR NIEUWE GRONDSTOFFEN. Papier uit zeewier en katoen uit stroo. Niet alleen in Duitschland, ook in Amerika zijn de uitvinders hard aan het werk om afval- stoffen tot bruikbaar materiaal te verwer- ken. Een Amerikaan heeft hetzelfde ontdekt als een Duitscher, n.l. hoe men inkt en andere verontreinigingen kan verwijderen uit kran- tenpapier en anderen papierafval. Het papier wordt daardoor opn-'euw voor gebruik ge- schikt. Dr. Hochsteller heet deze uitvinder. Hij is houder van de meer dan tachtig Amerikaan- sche en buitenlandsche patenten, verworven gedurende een dertigjarig onderzoek naar nieuwe en goedkoopere wegen voor de papier- voorziening. De kroon op zijn werk vormt zijn laatste ontdekking: papier, gemaakt van stroo, allerhande onkruid, moerasgras, zee wier en andere planten. ,,Dit is mijn grootste prestatie", zei hij, toen hij een klein stukje papier toonde, dat uit tarwehalmen was ver- vaardigd. De uitvinder wijst op de gevolgen van zijn ontdekkingen. De papierprijs zal tot drie vijfde kunnen dalen en daarbij zal het product in allerlei opzichten beter zijn: buigzamer, minder bros als het in de zon heeft gelegen en minder doorschijnend, daarbij zal het min der inkt opnemen en een beteren afdruk geven. Maar dr. Hochsteller presteert ook nog andere dingen. Hij heeft katoen gemaakt uit stroo. Deize synthetische katoen, vrijwel zuivere cellulose, kan worden gebruikt voor de vervaardiging van kunstzijde, cellophaan. schietkatoen en matrasvulling. De chemische industrie kan haar gebruiken als grondstof voor verfstoffen, vernissen en cosmetische c.rtikelen. Het geheim van het proces ligt in de ont- tiekking der niet-vezelachtige houtstoffen aan bet ruwe materiaal. Na de behandeling moet het product gebleekt worden; het is dan sneeuwwit en gelijkt op houtpulp. Weldra zal men, naar de uitvinder hoopt, zijn procedd op groote schaal gaan toepassen. MOEDER VINDT BELANGRIJKE AANWIJZING TEGEN HAAR ZOON. Onbewust heeft een moeder de arrestatie van haar zoon bewerkstelligd in verband met den moord, die in September j.l. op de zeven- jarige Odette Lorant, het dochtertje van een Franschen steenhouwer, werd gepleegd. Haar lijk werd kortgeleden begraven in een akker gevonden. Ongeveer terzelfde tijd werd een zakdoek, gemerkt met de letter ,,J" opgegra- ven, doch de politie was hiervan niet op de hoogte. Die zakdoek was gevonden, zoo meldt de Daily Mail" door de moeder van een 25- jarigen boerenarbeider, zekeren Joseph Gon- tier. Zij vertelde aan den vader van het ver- moorde meisje, dat, toen zij den zakdoek een gekleurde wilde wasschen, het water heelemaal rood werd. Lorant vroeg onmiddel lijk of hij den zakdoek mocht zien en liep er mee naar den rechter van instructie, die op zijn beurt het huis, waar Joseph Gontier en zijn vrouw woonde, liet doorzoeken. Een aantal zakdoeken van dezelfde soort als die, welke op den akker was gevonden, werd in het huis aangetroffen; gevolg: de landbouwer werd gearresteerd en van moord beschuldigd. Na de verdwijning van Odetta werd destijds een zekere Jourdain vastgehouden, die thans op vrije voeten is gesteld. Bij het hem afge- nomen verhoor heeft Joseph Gontier toege- geven, dat de zakdoek hem toebehoorde, doch zijn moeder verklaart, dat hij van haar is en dat zij hem op den dag, dat het stuk grond werd omgespit, had laten vallen. DE POKKENEPIDEMIE TE HONGKONG. De gezondheidsdienst van Hongkong is ge- mobiliseerd, om opnieuw een pokkenepidemie te bestrijden. Gemiddeld worden per dag veer- tig gevallen aangegeven. Met behulp van vrij- willigers zijn reeds 800.000 personen ingeent. De bevolking bedroeg volgens de jongste tel ling 966.000 zielen, waarvan 945.000 Chineezen. Hierbij is geen rekening gehouden met de Britsche militairen en de duizenden vluchte- lingen, die sedert den oorlog naar Hongkong zijn gekomen. TREINAANSLAG IN SOVJET-RUSLAND. Naar eerst thans bekend wordt, is in den nacht van 6 op 7 Maart op de lijn KiefMos kou een trein ontspoord. Het bleek, dat de rails waren opgebroken. In den trein bevond zich, naar verluidt, een vooraanstaande per- soonlijkheid van de Sovjet-Unie. Blijkbaar wisten de autoriteiten van te voren reeds een en ander van den aanslag af. Toen de trein uit Kief vertrok, waren ten minste uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Er is aan- zienlijke materieele schade aangericht, doch menschenlevens zijn niet te betreuren. UITGEBREIDE SMOKHELHANDEL ONTDEKT. De politie te >Soerabaja is op het spoor ge komen van een wijdvertakte smokkel-organi- satie voor ontduiking van contingenteerings- maatregelen. Zij smokkelde manufacturen op clandestiene wijze binnen. De smokkelhandel is blijkbaar opgericht door een Arabier te Soerabaja en heeft vertakkingen over de ge- heele noordkust van Java. Een groote partij manufacturen is reeds in beslag genomen. Deze manufacturen en andere textiel-goederen zijn uit Singapore afkomstig. Te Grissee zijn drie leden van de bende gearresteerd; het totaal aantal aangehoudenen, onder wie Ara- bieren, Chineezen en Inlanders, bedraagt thans tien. Verdere arrestaties kunnen nog worden tegemoet gezien. De bende had agentschappen te Batavia, Cheribon en Semarang. Men heeft geconstateerd dat de smokkelwaar met groote prauwen naar Indie werd overgebracht. DRAMA IN DE FAMILIE EBERT. Mevrouw Ebert, de schoondochter van den eersten rijkspresident van de Duitsche repu- bliek, is in haar badkamer dood gevonden. Het vertrek was geheel met gas gevuld, zoodat zij door verstikking om het leven is gekomen. Haar man, Fritz Ebert, de ou'dste zoon van den overledene rijkspresident, was eenigen tijd geleden werkloos geworden. De weduwe van den president en haar twee zoons wonen te Johannisthal bij Berlijn. ALS MEN VROUW NOUH KIND HEEFT! Het Fransche blad l'Aube meldt het vol- gende Onlangs hield mgr. von Galen, bisschop van Munster, een predicatie over den invloed 'der kerk op de opvoeding der jeugd. Flotseling stond een nazi in uniform op en riep uit: ,,Hoe kan men oordeelen over de jeugd, indien men zelf vrouw noch kinderen heeft." De bisschop liet zich door dezen uitval niet van zijn stuk brengen en antwoordde: ,,In 'dit Huis, duld ik geen kwetsende uitlating tegen- over den Fiihrer". Daarna vervolgde hij rustig zijn preek. Ulvenhout, 10 Maart 1938. Amico, We zitten in 't Stille Tij. Daar is weinig te verhapzak- ken en tochJa, in 't leven is,-'t altij: ,,en toch!" En toch zitten de kameraads nie stil, wil 'k maar zeggen. Den Fielp heeft 't nooit drukker, dan wanneer ie zooge- naamd niks uitvoert. Dan werkt z'n brein, lijk ie 't bij voorkeur noemt, op voile toeren! Zoogauw als hij zeet: ,,we rusten uit," dan zoemt den Fielp z'nen fantazie als die, nou als die van 'nen kunsteneer zou ik motten zeg gen, maar dan bedoel ik natuurlijk den kun steneer met fantazie, want veul ,,kunst" be- staat teugenwoordig uit niks anders dan critiek ennedaar is weinig fantazie veur noodig. Ge kunt 't er wijd mee brengen, zekers, maar ge komt in 't Rijk van de Kunst dan binnen mee... valsche dubbeltjes. Maar genogt daarover. 'k Wou gezeed hebben g'ad: den Fielp zijnen fantazie zoemt als 'nen bromtol deur zijnen bol. Den een wil rechts, dan ander links en nom- mer drie wil dwars. En daar mot 'nen Fielp tusschendeur! Oneee, beklaag 'm nie, amico. Hij voelt z'n eigen sjuust in zulk kolkenwater't beste thuis! Lijk 'nen ouwen snoek, veul wijs, die van alle kanten gejaagd wordt, ontgaat ie alle haken, geniepig verstopt in verlokkend deeg. En de visschers langs den waterkant ,,snoeken" enkel ouwe schoenen en soms 'nen kikvorsch! Maar de visschers hebben eenen grooten troost: 't is stil tij. Dus ze verletten niks. 't Is dubbel stil tij. Dubbelen Vasten. Want de tijen zijn slecht! En dus is den visch extra duur! I De baantjes liggen nie opgeschept. En als den Fielp er vijfentwintig veur niks doet, in't groote belang van ons erme durpsgemeen- schap, dan zijn er genogt, die de vijfentwintig baantjes willen verdeelen in 't belang van d'r eigen! En dan is ginnen haak te scherp, ginnen deeg te ,,lekker", om wel om te visschen Dan komt 'nen kleinen mensch in conflict mee zoogenaamde grooten", die mee z'n alien nie groot genogt zijn om den kleine te vangen. En dadr mot ge meelijen mee hebben, amico"! Baantjeshonger, in kwaaie tijen als deus, valt nie mee! En als 't leven zo'n bietje platligt, als er weinig te doen is, rust roest, dan gaan de gedachten nogal makkelijk den verkeerden kant uit. Daarteugen is niemand bestand. Niemand! Roest vreet 't blankste staal aan. Roest ontziet alleen edel metaal enne zelfs goud zakt de leste jaren geregeld in prijs! Ja, amico, k heb 't oe al 'ns meer gezeed: ook bij ons zijn 't nie allegaar „Heilige boon- tjes". Zelden da'k oe daar over schrijf. 't Gros is goed! De kameraden zijn puik en als ze aan m'n kameraads gaan komen, dan Als ze aan den vooruitgang van m'n dorpke gaan pulken, dan Als ze aan 't beste willen knoeien, dan dan kunnen ze den Dre voor 't eerst teugen- over zich verwachten, de zwarte zielen die aan eigenbelang alle Naastenliefde, alle gevoel veur 'n paar duuzend erme dorpers, alle waar- deering veur 'nen Fielp deur den gootsteen willen weg smijten! En dan ja, dan zou 'k er ook efkens toe kunnen komen moderne lectuur te leveren, die zwarte zielen uitpulkt lijk 'n slager coteletten en biefstukskes snijdt uit 'n slachtbeest-aan den-haak. Maar ik schreef oe verlejen week ai: Lentesturmen woeien deur den buiten. Gieren over Ulvenhout. En uit onverwachtste hoeken loeien soms venijnige, natte buien over ons durpke, dat er 'n bietje triestig te pruilen ligt. Ja de Lentesturmen woeien over Ulven hout en z'n bosschen, maar eenen troost: het sturmt omdathet Lente, Zomer worden gaat! 't Is verraderlijk weer, deus tijen. Over den dag staat er 'n zonneke in't land, dat ge bran- den voelt onder oewen kiel, maar 's avonds is t nog veul winter. Dan zitten we om de plattebuis, die we goed velen kunnen en dan hooren we ons dokterke zijn wageltje nog al 'ns 'nen keer over den weg rotsen. 't Isdoktersweer! En Trui zee gisterenavond ook, als't wageltje veur den derden keer deur den stillen avond vloog: ,,dat zal toch nie allegaar zijn om kinderkes te halen." ,,Neee, Trui, gelukkig nie!" „Gelukkig nie?" vroeg ze mee 'n soorte- ment van bambarie-gezicht. 'Sjuust, gelukkig nie, Toeteloeris, want dan wierd ons durpke rap te klein!" Ik docht da gij zoo veur den vortgang was...!" „Jawel, ik wel, maar 't zou veul de rust verstoren van ouwe, afgeleefde menschen, die eigenlijk geren ons durpke dicht zouwen plak- ken mee kranten...!" Toen keek ze me zoo 'ns loensch aan, over heuren bril, er trok 'n lachhoekske aan eenen kant van haren mond en toen snoof ze 'ns. En als Trui zoo snuft, amico, ik ken dat lawijtje heel m'n leven al, dan loopt ze op zo'nen oogenblik nou sjuust nie over van respect! Dat verrassureer ik oe. Maar allee, ook deur deus kwaaie tij komen we wel henen. Volgende maand gras- maand, we schieten op! Den Vic is ook wel deur zijnen brand ge komen En nou ik dat zoo zeg: 'k ben 'ns wisten kijken bij 'm. Nog hing de brandlucht deur z'nen huis. Maar hij rook 't al niemeer. Hij stond om zoo te zeggen, te schilderen op de puinhoopen van z'nbed. Hij werkte, werkte, 't zweet stond in kralen op z'n ruime veurhoofd. De oogen half-toegeknepen, strak turend naar't geschil- derde boschstuk, den witten kop veuruit, was 't of ie achter de geschilderde boomen omkeek. En ik herkende 't stuk!! 't Bosch mee 't ,,donkere licht"! Waarvan ie dieen Zondag, als ik er mee hum en den kleinen Dre kuierde, gewoonweg bezeteh was geweest. Ver stonden z'n neusgaten open. Alle zenuws on der de huid trilden zichtbaar in z'n hoofd. Hij had me nog altij nie binnen hooren komen. Fluitend spoot z'n asem uit de beenige, „zenuwachtige" neus en mee 'nen ronden rug, alsof ie den doek bespringen zou, veegde-n-ie 't penseel over de schilderij, steeds 't zelfde penseel hoewel ie 'n hand vol mee kwasten had, steeds 't zelfde penseel, waar altij andere kleuren en tinten uit schenen te komen Efkens brak de felste spanning. Toen zee ik: ,,middag, Vic!!" Hij schrok iets, keek mee 'nen verstrooid nijdigen blik mijnen kant op, lachte toen ef kens en zee: „geen tijd Dure! Ik ben weer aan 't kuieren door dat bosch van dien Zondag- morgen, met jou en den kleinen Dre! Hij wordt goed! Zie *je 'm? Hier? Hier moet je kijken. Die plek. Daar gaat 't om! Heel 't schilderij is gemaakt voor die plek alleen. Dat is het juweel en de rest het etui, snapje Licht! Donkerr licht!" Hij hrulde! ,,Vic, ik hen bij oew assurantie gewist en..." „Geen tijd Drre!" ,,Ze komen ,,Er niet in!" Weer veegde-n-ie den toover- kwast over 'n paar donkere partijen, maar... hij keek naar de lichtplek alleen! ,,Ze komen mergen kijken, Vic." ,,Wie zegt dat!?" ,,'n Nen vent op dat kantoor." „Is die hier baass!?" ,,Ze komen toch geld brengen, Vic!" ,,Ze komen niks! Eerst dat klaarr!" ,,Jamaar ,,Jamaar? Jamaar? Geen tijd om te eten en dan met die kwiebussen over 'n v£rr- brand nest chicaneeren? Ik docht": wacht, dat mot ik anders aan den vurk steken. ,,Vic, ik voel den koelen Februariwind uit die lichtplek waaien!" Toen lee ie de penseelen, den verflap, de verfplank, den schildersstok, wat hij alle- maal vast-houdt in een hand is 'n goocheltoer, neer, kroop onder 'nen ezel deur achter de hondenmand en greep daar naar 'n kruik bier. Toen schonk ie 'n groote kom vol veur mij, stootte mee z'n elleboog 'n kist sigaren naar me toe, zee „proost!" en zette de kruik aan zijnen mond. Nam toen 'n half brood, snee 't deurmidden, gaf den Herman de eene helft, spoelde deur mee bier en zee: ,,da's 'n best- maal, Dre! Wat heb ik 'n trek, man! 't Was 't eerste, amico, dat ie dieen dag, 's middags om half vijf gebruikte. ,,Zeg Vic, zonder flaauwe kul, ontvang die kearels mergen nou efkens, 't is in oew eigen belang, jonk!" Hij nam 'nen slok uit de kruik, keek mij scherp aan, onderwijl en zee: „omdat jij 't bent! Twee minuten, niet chicaneeren en marsch! Nou docht ik, die assurantie-gasten zijn hier best af, mergen. Ze zijh't wel 'n bietje anders gewend! Meestal komen ze na den brand als Sinterklazen binnen, bij de menschen! Ik lachte 'ns in m'n eigen en keek mee studie naar deuzenpriester-van-den-arbeidVan den schoonsten arbeid, die er is. En waardeur hij nog ginnen tijd overhoudt om op te komen 1 veur z'n rechten! Laat staan om te konkelen, I te knoeien aan'n ander z'n rechten! Deuzen mensch, die geldoft in den arbeid, I hoopt op God, lief heeft Gods schoone schep- 1 ping, waarvan Ulvenhout zo'n prachtig staal I is, deuzen mensch wordt misschien wel 'ns J ,,grof" besproken deur „fijne" kletskousen, maar de lesten zouwen veul goed zijn mee 'n I vleug ,,grofheid" van dieen prachtigen Vic! 1 Hah! Ik kan al blij zijn veur hum, dat 't I schoone veurjaar komen gaat, dat ons Ulven hout sieren gaat mee al den pracht, dien den 5 Schepper te geven heeft op eerde! Om den weelderigen zomer, als de bosschen dagelijks vol zullen zijn van den Vic z'n ,,donker licht"! j Guilie komt toch ook weer zien De kame- I raads, de durpers, ze wachten oe geren! Allee stuurt eenen dag, stuurt een week, J stuurt 'n madnd oewen auto, oew stoomfiets deuzen kant op en komt 'nen fikschen teug drinken aan ons schoone durpke, dat de bed- den al aan 't opschudden is! Dat volgende maand al dik in 't gras staat veur den kampeerder Of zit ge liever op zulverzand 't Is er, zoo- I veul als aan de zee! Zon en schaduw, bosch- 1 koelte en vollen zonneglorie, ge kunt't vinden hier! En den Fielp zurgt wel, dat alles in orde is f veur oew logies, veur oew plazier en verzet, veur d&t, waar den vacantiemensch recht op heeft! Afijn, daarover later meer! Nou vol. Amico 'k schei er af. Veul groeten van Trui, Dre III en als altij,. gin horke minder van oewen t. a v. DRE. Vragen, daze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden j gezonden £ian Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Post zeg el voor antwoord insluiteo en blad- vermelden. DE STERFTE BIJ JONGE KUTKENS. De vorige keer wees ik er op, dat goed fok- toomvoer van het grootste belang is tier ver- krijging van goede 'broedresultaten en van geizomde kuikens. Bij het voorkoimen van kui- keniziekten wondt daar feitelijk veel te weiinig aan gedacht en schiuift meer de schuld op het broediproces of op de kunstanoedter of het voer. Toevahiig kreieg ilk deize week van een lezer een fonief die in dit verband zeer interessant is en we like er op neer komt dat hij een aan tal eieren van eigen tioomen en van een ander bedrijf te samen uitlbroedde. Zijn eigen eieren kwam en prachtig uit, van de aangekochte eienen hlaek 20 onibevrucht en 40 van die rest kwaim niet uit. Met de kuikens die uit- kwamen verliep het ook eiigenaardig. Zijn eigen kuiikens waren prachtig gezond en groei- den als kool, die van de gekochte eieren stier- ven bij bosjes. Hij daoht natuiurlijk direct aan pullorum, doch hij opening leek het er niets op en blieken de kuiikens heviige jicht te heb ben, elsn zieikte die anders meer bij volwassem kippein voorkoimt, Ook na bacteriologisch onderzoek bleek van pulloruim geen kwestie te zijn. Hdt was dius zuiiver en alleen een stof- wisselingsziekte, die al tijdens het broeden in de eieren ontstaan was en direct na de geboo-rte i den diood der kuiikens veroorzaakte. Jicht wijst op een emstige font in de eiiwit-omtleding en daar de eieren allemaal in dezelfde machine gelbroed waren moet de fouit dus bij de fok- tioomen gelegen hetohen. Hetzij dat deze dieren een te groote hoeveelheid eiiwit in hun voer gekreigen heiblben, hetizij dat ze elm tekort aan vii'tamine A gehad hebben, de man die de kui kens had,, had een strop door de onjuaste voedering der foktoom'en. Komen dus dengeiijike eiigenaardige geval len thans voor, de meeste kuikens sterven aan pulloruim of' longontsteking. In het koude seizoen doen in d,it opzidht electriscihe kunst- moeders nog al O-ns kwaad. Zij verwarmen alleen de ruimte onder de kunstmoeder en daarfbuiten blijfit het hoik en voorall het strood- seil koud en vaak vochtdig. Flinke en stenke kuikens redden zioh ook in zoo'n geval des- noods nog wel, maar ziwakkere kuiikens leg- gen het gauiw af onider verschijnselen van lopgontstekinig, buikvliesonts'teking of darm- ontsteking. Als het weer beter wordt, dan merkt men Let nadeel der electrdsche kunst- moeders niet meer, dan is het hok van zelf op temiperatuur. Ook de ventilatie onider de kunstmoeder is 'bij electriscihe kunstmloeders anders dan bij de kachelkunstimoeders. Onder electnische kunsfimoeders blijft de bedorwn lucht veel meer hanigen, onder kachelkunst- anoeder® zuigt het vaiur de lucht uit Met ver- treik op en is er dius voortdurend een stroom van versohe lucht om de Jcuilkens. 'Ik heb over deze fouten in de verpleging der kuikens even wat gazegd, omdat velen ge- neijgd zijn bij stenft'e direct de sdhuld te goo.ien op het voer of op pulloruimlbesmetting. Deze laatste ziekte komt natuurlijk in den vollen kuiikentijid voor, .maar lang niet alle sterfte berust daanop. De sttrfte aan pullorum wondt veroorzaakt door de pulloruim-JbaciH die vanuft den eierstok der laghennen in de diooiers komt. Meestal sterven kiemem uit op deze manier besmette eieren tijid'eins het broeden af, maar komen uit en leveren dan groot gevaar op voor hun om- geving. Bij de geboorte raalkt n.l. de lucht in de broedmachiine door het opdrogende kuiken- stof besmet en ademlen de andere kuikens deze besmette 'lucht in. Vanuit de longen komen dan de pullorumbac'illen in den bloed- stroom en al 'heel gauw sneuvelen dan de kuikens. Ook door de most van zdeke kuikens kunnen anderen besraet wionden. Vooral bij verzen- ding in de bekende kuiikendoozen schijnt de onderlinge hesmettinig erg groot te zijn, waar bij dan nog komt, dat die kuikens door de ab normal!: omgerving en de verandering van lucht enz. toch al min of meer van streek zijn. Dit is ook de verklarinig voor het feit, dat van eemizeMde partij kuikens de dieren. dlie bij d'en fokker of breeder blijven, geizond blijven en de venzonden dieren later brj den nieuwen eigenaar bij massa's stewen. Het vaststellen van de doodsoorzaak kan alleen lanigs (bacteruologischen weg geschie- den. Bij sterfte is hi t dus gewenscht eenige docd'e kuikens, ldefst ongeveer 5, op te zen- den naar de Rijksseruminrichtdng te Rotter dam voor gratis oniderzoeik. Blijkt het dan pullorum te zijn, dan moeten de maatragelen genomi n rworden, welke iik thans zal be~ schrijjven. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk vertooden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6