ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Aansluiting Duitschland bij Oostenrijk. van v I No. 9734 MAANDAG 14 MAART 1938 78s Jaargang Binnenland EERSTE BLAD NEUZENSCHE COURANT aTUWNFAIENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE 8ANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer f 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien brj regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERS CHI JNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. BEPERKING VESTTGING EN I ITBKEIDING VAN BEIXltl.JVEN. Het wetsontwerp door de Tweede Kamer aangenomen Vrijdagmiddag heeft de Tweede Kamer de beJoandeling voortgezet van het wetsontwerp houdende regeling betreffende het beperken van de vestiging en van de uitbreiding van bedrijven, waarin eenige tak van nyverheid wordt uitgeoefend. Aan de orde waren de amendementen van den heer ir. Vos (s.d.) op art. 3, in hoofdzaak bierop neerkomeijd, dat verzoeken aan den Minister tot het instellen van een verbod van nieuw-vestiging of uitbreiding in een bepaal- den tak van bedrijf, kunnen worden ingediend door een bedrijfsraad voor dien bedrijfstak, edn of meer ondernemers of door edn of meer organisaties van ondernemers of die van arbei- ders. Het artikel gewaagt van het indienen van zulke verzoeken alleen door den of meer ondernemers of 6en of meer vereenigingen van ondernemers in een tak van nyverheid. De Minister van Economische Zaken, de heer Steenberghe, heeft geen reden, aan te nemen, dat het initiatief van werkgeverszijde niet voldoende zal zijn. Mocht spr. zich vergissen, dan is nog altjjd mogelijk, daaruit de consequenties te trekken. Bovendien ontvouwt spr. bezwaren van prac- tischen aard. Spr. wijst de amendementen af. De amendementen worden verworpen met 56 tegen 24 stemmen; v66r de de soc.-dem., com., en chr. democraten. De heer Van der 'Goes van Naters (s.d.) ciient een amendement in op art. 10, om be- roep op een beslissing van den Minister inzake een verzoek tot niet-vestiging of niet-uitbrei- ding mogelijk te maken op de Kroon; volgens de wet moet het beroep weer bij den Minister zelf worden ingediend. Het amendement wortdt, nadat de Minister in zijn voorstel enkele wijzigingen heeft aan- gebracht, verworpen met 57 tegen 26 stemmen vdor de soc.-dem., liberalen, coanmunisten) Het wetsontwerp wordt aangenomen met 71 tegen 10 stemmen (tegen de NjS.B., de Sta&tk.-Gereformeerden, de liberalen en de heer Weitkamp en mevr. Mackay—Catz, bei- den chr.-histor.). Een verrassend snelle omwenteling. Sinds het verschijnen van ons vorig nummer heeft er in Oostenrijk ten opzichte van de Regeering en den koers van dat land een geiweldige omkeering plaats gegrepen, waar- van toen zeker nog niet te voorzien was, dat die op een zoo snelle wijze zou tot stand komen. De bondskanselier Schuschnigg sprak toen namene de regeering nog een krachtige taal, tegenover de bedreigers dezer zelfstan- digh'eid van Duitschland en thans zijn de regeeringsorganen van het geheele land g'e" wijzigd en zijn die over de geheele linie reeds in handen van de nationaal-sociaiisten over- gegaan, die reeds overeenkomstig den in Duitschland bestaande toestand regelingen hebben getroffen, terwyl Schuschnigg zelf, die blijkens ide berichten van Zaterdag in een etaat van arrest verkeerde, al was het dan in afln eigen flatwoning, volgens de latere be richten naar het buitenland is vertrokken, en de nieuwe Oostenrijksche Regeering, met den nieuwen Bondskanselier Seyss Xnquart aan het hoofd Zondagavond op plechtige wijze de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland heeft afgekondigd. Wat er aan voorafging. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, had een viertal weken geleden te Berchtes- gaden een conferentie plaats tusschen Hit ler eh den Oostenrijkschen Bondskanselier Schuchnigg. Naar hetgeen daaromtrent werd medegedeeld en ult later gebeurde zakelijke omstandigheden bleek, heeft Hitler reeds toen tegenover Oostenrijk vrijwel een ulfimatum gesteld en werden verschillende voorrechten gefiischt voor dat deel der Oostenrijksche be- volking dat de party van Hitler is toegedaan. Daarvan is openlijk gebleken door het ont- slag aan verschillende ministers gegeven en hunne vervanging door nationaal-sociaiisten en door de gratie aan veroordeelde nationaal- sociaiisten gegeven, waaronder er naar we vermeenen toch ook waren die wel iets meer dan gewone politieke misdrijven op hun kerf- stok hadrien. In elk geval bleek hier van een pressie in interne kwestie van een ander land, dat naar de normale begrippen voor een vrij land onduldibaar moet worden geacht. Dat echter normale gevoelens ook in dat opzieht meer en meer achteruit gaan en het recht van den sterkste weer meer en meer op den voorgrond treedt, is in intemationaal opzicht in de laatste jaren helaas meer en meer gebleken, men behoeft naar voorbeelden daarvan niet meer te zoeken. Toen bleek ook later, 'dat Schuschnigg niet eon amore had toegegeven en hy toch nog een zekere zelfstandigheid voor zijn land en hare regeering wenschte te behouden. Hy kon zich niet geheel als knecht van den heerscher in een naburig land beschouwen. Zooals onzen leaers ook bekend kan zijn, schreef hy een volksstemming uit, die gisteren zou moeten plaats hebben, en waarbjj hij dan het volk op grond van een zelfbeschikkingsrecht wilde laten beslissen over de richting van de regee ring. Dit was allerminst naar deii" Zin der natio naal-sociaiisten, terwijl Hitler er een schen- dlng van de te Berchtesgaden gemaakte af- apraken en toezeggingen in zag. Ondertus- echen werden in de groote steden van Oosten ryk van verschillende zijden betoogingen ge- hauden, waarbij het bij tijden tusschen de nationaal-sociaiisten en de aanhanigers van het vaderlandsche front zeer warm toeging. En nu hebben wellicht enkele omstandig heden die zich blijkens correspondenten van dagbladen by die gelegenheden voordeden aan- getoond hoe de verhoudingen onder de bevol- king was en heeft dit ook de latere houding van den Bondskanselier Schuschnigg wel be- invloed. We bedoelen hiermede, dat uit de berichten te lezen was, dat de hanldhavers der orde, de politie, blijkens hare houding bij de betoogingen niet objectief was, en zichtbaar met de N. S. sympathiseerden, daar zy de bestoogers dezer partij vrijwel ongemoeid liet, doch terstond tegen die der andere groepen optraid. Een ultimatum van Hitler. Ondertusschen bad Duitschland een ultima' turn gesteld, waarbij uitstel van de volksstem ming werd geeischt, welk uitstel Schuschnigg niet geneigd was te bevorderen. Wel was hij bereid aan enkele omtrent de techniek der stemming geopperde bezwaren tegemoet te komen. Het eerste Duitsche ultimatum van Duitsch land werd echter spoedig gevolgd door een tweede, dat per vliegtuig werd overgebracht en daarin stelde Hitler 5 eischen: 1. Schuschnigg moet aftreden en worden vervangen door Seyss Inquart. 2. Het nieuwe kabinet moet voor twee- derden uit nationaal-sociaiisten bestaan. 3. Het Oostenrijksche legioen moet weer in Oostenryk worden toegelaten. 4. Het Oostenrijksche legioen moet tot taak hebben de orde in de hoofdstad te hand- haven. 5. De nationaal-socialistische party moet weer in haar geheel worden toegelaten. President Miklas wilde niet wijken. President Miklas heeft eerst te kennen gegeven, dat hij het aftreden van Schuschnigg niet zou aanvaarden. De Regeering zou aan de macht blijven en had besloten niet voor de Duitsche bedreiging te wijken. De regeering deed een beroep op alle ambtenaren, op hun post te blijven. Miklas gat dit antwoord Vrijdagavond te 7 uur aan den militairen. attache van Duitsch land te Weenen, generaal Muff, en Kettler, die optrad als Duitsche gezant, toen deze hem het tweede ultimatum kwamen overhan- digen, waarin werd geeischt, dat een nieuwe regeering zou worden gevormd volgens de aanwijzingen van Duitschland. Hy verklaarde dat hij, die door het Oostenryksche volk in vrije verkiezing is gekozen, zich voor God en zijn geweten verantwoordelijk voelt, en geen oparachten van een vreemlde regeering kan aanvaarden. Oostenrijk is en blijft een vrije en onafhankelijke staat. Schuschniggs afscheid. Ondanks die te 7 uur afgelegde verklaring van den Bondspresident, deelde Schuschnigg Vrijdagavond reeds te kwart voor 8 aan het Oostenrijksche volk voor de radio mee, dat hij aftrajcl. Hij gaf van de gebeurtenissen van dien dag een uiteenzetting in de volgende bewoor- dingen De dag van heden heeft ons voor een toe- stand geplaatst, waarin het moeilijk was een beslissing te nemen. Ik heb opdracht, het Oostenrijksche volk in te lichten over de gebeurtenissen van vandaag. Be Duitsche regeering heeft den bondsprsident een ultima- regeering heeft den bondspresident een ultima turn gesteld dat op een bepaald uur was af geloopen. In dit ultimatum werd geeischt dat de bondspresident op voorstel van de Duitsche regeering een bondskanselier zou benoemen. Indien hieraan geen gevolg zou worden gegeven, dan zouden de Duitsche troe pen op dit uur Oostenryk binnenrukken. Ik stel vast dat de geruchten, welke in Oostenrijk de ronde hebben gedaan, dat arbeidersonlusten zouden zyn uitgebroken, daj, stroomen bloeds gevloeid zouden hebben, dat de regeering den toestand niet meester was en dat zij uit eigen kracht geen orde zou heb ben kunnen scheppen, van A tot Z gelogen zijn. De bondspresident heeft my opdracht gege ven het Oostenrijksche volk mede te deelen, dat wij voor geweld wijken. Wij hebben, aan- gezien wij tot geen prijs ook niet in dit ern- stige oogenblik, Duitsch bloed willen vergie- ten, onze weermacht opdracht geven in geval van het binnenrukken van troepen, zonder tegenstand te bieden, terug te trekken en de beslissingen van de komende uren af te wachten. De bondspresident beeft den generaal der infanterie, Schilhawsky, belast met het bevel over de weermacht. Hij zal verdere opdrach- ten aan de weermacht geven. Ik neem op dit oogenblik afscheid van het Oostenryksche volk met een Duitsch woord en een hartewensch: Gott Schtitze Oesterreich." De omwenteling. Na het aftreden van Schuschnigg schijnt de onbloedige omwenteling van Oostenrijk spoe dig zijn beslag te hebben gekregen. Van Duitsche zrjde wordt tegengesproken dat het aftreden van Schuschnigg een gevolg zou zijn van het ultimatum. Men bepaalde er zich in politieke kringen toe te verklaren, dat de positie van Schuschnigg onhoudbaar was geworden, omidat leger en politie niet meer betrouwbaar waren. Dit bervestigt een hiervoren uitgesproken veronderstelling. Bo vendien valt ook niet te loochenen, dat uit de verdere feiten gebleken is, dat de nazi's in Oostenryk een zeer sterke groep vormen. De gewezen bondskanselier zal wel hebben inge- zi'en, dat het voor hem vruehteloos vechten zou worden, terwijl hij ook een bloedbad wilde voorkomen. Van gezaghebbende bron is omtrent de ont- wikkeling van den toestanid het volgende mee- gedeeld Toen Miklas te 7 uur zrjn weigering aan de gevolmachtigden van Duitschland meedeelden hebben deze hem tot 9 uur trjd gelaten om te overwegen. De Duitsche regeering had eerst een zeker aantal voorwaarden gesteld, beoogend het plebisciet een volkomen geheim karakter te geven. Aan deze voorwaarden werd void aan. Vervolgens eischte men, dat de volksstem ming zou worden uitgesteld. Deze voorwaar- de werd eveneens aanvaard. Hierna deelde men van de zijde der leiders van het Duitsche rrjk aan de leiders van Oostenrijk in dreigen- den vorm mede, dat de aanvaarding dezer voorwaarden niet voldoende was, maar dat de bondskanselier moest aftreden. Bovendien liet men weten, dat de inwilliging dezer eischen verbonden was met de inachtneming van een zekeren termijn. Voorts eischte men, dat de nationaal-socia iisten in een nieuwe regeering de meerderheid zouden krijgen en dat talrijker formaties van het Oostenryksche legioen in Duitschland zou den kunnen repatrieeren om de macht der uit- voerende organen in Oostenrijk te doen toe- nemen. Indien de gestelde termijn niet zou worden in acht genomen, zouden door de rijksregee- ring eventueel overeehkomstige maat.regelen worden genomen. Schuschnigg begaf zich direct naar Miklas om het verslag uit te brengen over den toe stand. Hoewel de president de Duitsche eischen niet inwill'iglde, gaf hij tegelijkertijd het bondsleger last geen tegenstand te bieden bij een eventueele uankomst van een Duitsch leger op Oosteurijksch gebied. Schuschnigg heeft daarop zijn aftreden aan het volk meegedeeld. Miklas gei'soleerd. Men verwonderde er zich te Weenen over, dat president Miklas, nadat hij het ontslag van Schuschnigg had geweigerd, Seyss In quart heeft opgedragen een nieuwe regeering te vormen. Het is mogelijk, gezien het karakter van de Duitsche pressie, dat Miklas begrepen heeft, dat 't geen zin zou hebben langdurigen tegen stand te bieden. Waarschijnlijk wilde hrj de Oostenrijksche onafhankelrjkheid redden, voor zoover deze gered kon worden. Het schijnt, dat het feit, dat hij van alle verkeer met de bevolking verstoken was, zijn beslissing heeft beinvloed. Inderdaad is te Ravag, de Weensche radio- omroep, reeds Vrijdagavond door nationalis- tisch personeel bezet, dat weigerde mededee- gen uit te zenden, die niet voorzien zijn van de hamdteekenimg van dr. Jury, den pliaatsiver- vanger van Seyss Inquart. Daardoor heeft Miklas niet de mogelijkheid gehad het feit, dat hij zich verzet tegen het Duitsche ultima-1 turn, ter kennis van de bevolking te brengen. Na het optreden van Seyss Inquart hebben de nazi's ook in de provincies de macht in handen genomen. Het feit van het binnenrukken der Duitsche troepen en de mededeellng van de Weensche regeering, dat geen verzet zou worden gebo- den, gaf den nationaal-sociaiisten vrij spel. President Miklas gaf den nazi-minister Seyss Inquart opdracht tot vorming van een nieuwe regeering. Een geheel uit nationaal- sociaiisten samengesteld kabinet met Seyss Inqart als bondskanselier trad te Weenen in functie. De ommekeer heeft zich te Weenen zonder bloedvergieten voltrokken. Zaterdagmorgen zijn gemotoriseerde Duit sche troepen te Linz en te Innsbruck aange- komen. Schuschnigg en andere leden van zijn regee ring werden in de bondskanselarij bewaakt door politie en- storm troepen.^,, De nationaal-sociaiisten namen stelselmatig alle openbare bestuursfunctdes in handen. De anti-fascistische burgemeester van Weenen Schmitz, werd afgezet en door den nationaal- socialist Lahr vervangen. De nieuwe regeering. De Weensche radio maakte de volgende namen bekend van leden der nieuwe nationaal socialistische regeering: Bondskanselier Seyss Inquart, vice-kanselier Glaise-Horstenau en buitend'amdsidhe zalken, Wilhelm Voist. Voorts hebben in deze regeering sitting: Franz Hiiber, minister van justitie. Professor Menghin, minister van onderwijs. Dr. Jury, minister van sociale voorzorg. Rudolf Neymayer, minister van financien Reinthaler, minister van landbouw. Fischbock, minister van handel en verkeer. De portefeuille voor de landsverdediging is eveneens in handen van Seyss Inquart, met den vroegeren leider der politie Skubel als staatssecretaris. Seyss Inquart maant tot tucht aan. De door Miklas tot bondskanselier benoem- de minister van binnenlandsche zaken, Seyss Inquart, heeft na bet aftreden van Schusch nigg, een oproep tot het Oostenrijksche volk o-erTcht door middel van den radio-omroep. Hij maande de bevolking en in het bijzonder de nationaal-sociaiisten aan, een volkomen tucht in acht te nemen, de aanwijzingen der regeering te volgen en geen tegenstand te bieden, wanneer de Duitsche troepen Oosten rijk binnenrukken. Seyss Inquart verzocht Berlijn troepen te zenden. Seyss Inquart heeft Hitler het volgende telegram gezonden: „De voorloopige Oosten rijksche regeering, die na het aftreden der regeering Schuschnigg het als haar taak be- schouwt rust en orde te herstellen, richt tot de Duitsche regeering het dringende verzoek, haar in haar taak te steunen, en haar te hel- pen bloedvergieten te verhinderen. Ten dien einde verzoekt zij de Duitsche regeering, zoo spoedig mogelijk troepen te zenden." w.g. Seyss Inquart. Die gevraagde hulp van Diuitsdhe troepen heeft niet Hang op zich doen wachten, trou- wens, er was reeds gemeld, dat in de laatste dagen troepen 'aan de Oostenrijksdhe grens waren saamngetrokiken. Gedurenidte den nacht van Vrijdag op Zater dag was die opmar&ch begonnen. De Volkisclher Beobachter schreef letterlijk: Onze Oostenrijksche breeders 'begroeten met geeetdrift de Duitsche troepen. Het is ■geen marsch in een vreeand land, doch het lijkit meer op terugkeer in een vaderland, dat verloren geraakt was. IDui'tsche vliegtuigen hebben ook, volgens gezaighelblbende krinigen in Ijoniden vluchten boven Weenen getmaakt. .Oostenrijk als nazi-land. Weenen, leek Zaterdag geheel en al natio naal socialistiseh. De straten weerklonken on- ophoudelijk van het Heil Hitler. Honderddui- zenden zijn gedluirende uren in de binnenstad op de been. Het verkeer in de straten is tel- lrn-na *vn 0"^VQ(1" "Pi^TYJ .fl Allto'S "hliiVOrL 111 kens volkomen gestremd. Auto's blijiven in de dukte staan en komen ddkiwijls een half uur lairug niet van haar plaats. Iadereen, die op straat is, draa'gt een hakenkrui'sinsigne en overal woridt met hakenkrmsvlaggetjes ge- Kwaaad. Door de hoofdstraten van de binnen stad trekiken fakikeloptochten. Op de openbare gebouw&n, van het hoofd- krwarti'er van het vaderlandsche front, van het raadhuis en van ide Bondskanselarij waait de hakenkruisvlag. Oiveiral zijn de emblemen van het rvaldierlandsche front, dat uit een kruk- kenkruis bestaat, naar bemedan gehaald. De politie, die kort tevoren nog tegen de nazi's moest optreden, dbaagt thans banden met het hakenkruiis op den aim en de agent en bren gen onophoudelijk den Hitlergroet. Ook agen- ten te paard brenigen sitram en stijf, als waren het stamdbeeMen, met uitgestrekten arm diezen groet. Bijna alle taxis en particuliere wagens zijn met hakenkruisen versierd. De grootste drukite heerscht bij de opera en bij het Duitsche Verkeerslfoureau, waar het meer dian levensgroote port ret van Hitler tus schen een schat van ibloemen staat. Dat geeft teilkens aanleiddng tot mag luidruchtiger be toogingen. fVice-burgemeester Lahr, oud lid van de heimwehr, heeft bet ambt van burgemeester op zich genomen. De anti-nationaal-socialisti- eche burgemeester Schmiitz is afgezet. De oud-ministers Zematto en Stockimgar zijn Vrijdagaivonid te Bratislava aangekomen. Talrijike journalisten, die lid waren van het vaderlandsche front, zijn eveneens naar Bra tislava getvliucht. De weduiwe van kanselier Dlol'lfuss heeft met 'haar beide kinderen Oostenrijk verlaten. Men geetft evenwiel geien plaats op, waarheen zij zou zijn geivlucht. De directeur van het oifficieele Oostenrijk sche nieuiwisbureau, Hofrat Weber, is voor lanigen tijd met verlof gegaan. Dr. Gerhard' Aichdniger, heeft als co-mmis- sard'S de leiding van het bureau op zich ge nomen. Dr. Aiohinger was mediewerker van de Weensche redaotie van het Deutsche Nach- richten Buro; hij is Oostenrijiker. Hij bestooit zijn rede met het detvies: Een volk, een rijk, een leider. Heil onzen leider, heil Hitler. Hess en Goring zijn Vrijdhgavtomd omstreeks kiwart voor elf op het vliegveld te Aspern waar ook de Nederlandische K.L.M.-vliegtuigen voortdurend aahkomen, gearritveend. Zij heh ben zich onmididellijik per auto naar de bin nenstad begetvtm Vrijdagaivond' werd voor die eerste maal het Horst-We-sselided door de radio gespeeld. Proclaimatie van Hitler. Zaterdagmidd'ag heeft Gotobels voor alle Duitsche zanders een proclaimatie van Hitler voorgelezen. Deze proclaimafie heeft den vol- genden tekst Duitschens: Met diep'e smart hehben wij sind;s jaren het lot van onze volksgenooten in Oastenrijk gevolgd. Een eeuiwi'ge historische vertaondenheid, die eerst door het jaar 1866 losgemaakt werd, doch in den wereldoorlog opnieuw werld hazegeld, voegt Oostenryk van cudsher in in de Duitsche volks- en lotsge- meenschap. Het leed dat dit land eerst van buiiten en vervolgens in het binnenland werd aangeldaan, getvoelden wij als onis. eigen leed', zooals wij omgetkieerd weten, diat voor miilioe- nen Duitsch-O'ostenrijkers het ongeluk van het Duitsche rijk de oorizaak was van dezelfd bekommerdhedd en deelneming. Toen in Du/itsahlamd de natie, dank zij de overwimning der nationaal-sociailustiS'Che idee den weg weer vond maar het trotsohe ^elfbe' wustizijn van een groot land, begon in Oosten rijk een nieuiwe tijd van leed en van de bitter- ste heproevingen. Een rdgime dat iedere legale opdracht miste, trachtte zijn door de over- weldigetide meerderheid van het Oostenrijk sche volk af gewezen bestaan door de brutaal ste middelen van de terreur, van dichamelyke en economische tuchtigingen en vermretigimg in stand te houden. Zoo komdem wij het als groot volk heleven, dat meer dan 6 millioen menschen van onze efiigem afkomst door een naar aantal kleine minderhtid werdten onderdrukt, welke minder- hei|d er eemvoudig kans toe gezien had, zich in het betzit te stellten van de d'aartoe noodzake- lijlke machtsmiddelen'. Met de politieke ont- rechting en kneiveliing ging een politick verval eivenwydiig, diat in vreeselijike teigenstelljinig stond tot den blloed van het nieuiwe leven in Duitschland. Wlie kan het detzen ongelukkigen volksge- nooten kwalijk nemen dat zij hiun blilkkesn met heimiwee naar het Duitsche rijk richtten? Naar dat Duiitsichland, waarmede hun voor- vaderen door zoorveel eeuw,en been verbonden waren,, waturmieide zij eenis in den zwaarsten oorliog van alle tijd'tn schouder 'aan scho,uder streden, weiks cultuur hun cultuur was en waaraam zij zeIf ook op zooveel gebieden zeer hooge, eigen waarden hadden byige- dnagen. De komst van Hitler. Zaterdagvoormiddag ontvingen wij berich ten, dat volgens geruchten Hitler reeds naar Weenen was vertrokken. Later bleek, dat Hitler per vliegtuig naar Munchen was ver trokken en dat hij van daar per auto naar Oostenrijk was vertrokken. Hij kwam te 8 uur te Linz, aan en werd daar door den bonds kanselier Seyss Inquart begroet, die hem ,,Mein Fiihrer" aamsprak. De rijkskanselier antwoordde, dat hij, toen hij fiit zyn gehoorteland Opper-Oostenrijk de wereld introk, hij de overtuiging had gehad, door de voomzienighedd te zijn uitverkoren en de opdracht te hebben gekregen zijn geboorte- land terug te voeren naar het Duitsche ryk. Hij is er trotsch op dit thans te hebben ge daan. Hij verklaarde nog niet te kunnen zeggen op welken datum het volk zou worden ge- roepen zich dienaangaande te uiten, maar hij zeilde te hopen, dat deze datum niet meer ver af ligt. De geheele wereld zal daama moeten inzien, dat elke verdere poging het Duitsche volk nogmaals vaneen te splijten, vruehteloos moet zijn. De stad Linz was in feeststemming, een dichte volksmenigte was op de been, alle hui- zen waren geillumineerd en versierd. Te Braunau heeft Hitler het graf zyner ouders bezooht. Hij zou te Amstetten overnachten in Neder- Oositemirijk en pas Zondag naar Weenen dioor- redizen. 120 Duitschev liegtuigen hebben een batail- lon infanterie in oorlogstenue, bestaande uit 500 man, naar Weenen vervoerd. Honderden Duitsche oorlogsvliegtuigen hebben heden boven Oostenrijksch gebied gevlogen. Generaal Milch, staatssecretaris van het Duiische minflsiterie van luchtvaart, is te Wee nen aamgekiotmen. De Salzburgsche brigade van het Oosten rijksche bondsleger, dat onder bevel staat van generaal Sborzil, heeft zich zoodra de Duit- schers de stad waren binnengerukt onder bevel gesteld van den bevelvoerder der Duitsche troepen. Een aantal hooge Duitsche officieren is des avonlds per auto te Weenen aangekomen. Men verwacht, dat een afdeeling gemechaniseerde troepen spoedig zal volgen. Engelsch en Fransch protest. Door de Engelsche en Fransche regeeringen was Duitschland gewaarschuwd, tegen een in- grijpen in den binnenlandschen toestand van een naburig vrij land. Duitschland heeft daarop geantwoord, dat het niet eigenmadhtig heeft ingegrepen, doch dat het voor het be- waren Ider orde te hulp is geroepen. Dit is wel een vreemd aandoende bewering, indien men in aanmerking neemt, dat eerst de tegen- woordige Bondskanselier onder den druk van Duitschland op zijn zetel is gekomen en diens eerste werk dan is Duitschland te hulp te roepen om zijn gezag te helpen bevestigen. Te begrijpen is, dat de gebeurtenissen in het buitenland onrust verwekken en zeer verschil- lend worden beoordeeld. Rome blijft gereserveerd. Rome is zeer diep onder den indruk van de gebeurtenissen, doch de regeering blijft gere serveerd en zegt: ,,De zaak is ernstig en delicaat en de Italiaansche regeering zal voor- loopig de diplomatieke discretie in acht nemen." In officieele Italiaansche kringen had men verwacht, dat de door Schuschnigg uitge- schreven volksstemming paal en perk zou stel- len aan Hitlers poging, Oostenrijk tot een natioriaal-socialistigchen staat te maken. Niet- temin zag men in deze kringen zeer wel in, dat het optreden van den bondskanselier de as RomeBerlijn aan zware beproeving bloot- stelde, want ofschoon Italie officieel een neu- trale houding aannam, was het in dezen voor- stander van handhaving van Oostenrijks onaf hankelrjkheid. Niettemin wordt de vorming van' een natio naal-socialistische regeering in" Oostenrijk door de Italiaansche pers begroet als de .nationaal-socialistische oplossing in Oosten ryk." De Messagero schrijft, dat de groote betoo gingen te Weenen onmiddellijk na- het bekend worden van het aftreden van Schuschnigg, erop wijzen, wat het Oostenrijksche volk eigenlijk verlangde en dat het zijn moreel en politiek evenwicht vindt in een ideale bewe- ging, welke niet bleek tegen te houlden. Italie heeft een absoluut objectieve houding aangenomen en zich onthouden van iedere in- menging in de binnenlandsche aangelegen- heden van Oostenryk. Italie heeft den loop der geschiedenis niet willen tegenhouden; het ziet in de huidige gebeurtenissen in Oostenryk de oplossing voor den binnenlandschen toe stand. Niet meegerekend Duitschland en Italie heerscht er groote ongerustheid in Europa. vooral in de landen, die onmiddellyk aan Oos tenrijk grenzen. Hongarije en Tsjecho-Slowakije. Hongarije heeft besloten, de Oostenrijksch- Hongaarsche grenzen te sluiten om toestroc- ming van vluchtelingen te heletten. De Tsje- chische ministerraad is Vrijdagavond bijeen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1