ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE BOEREN-BARON No. 9733 VRIJDAG 11 MAART 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland. Feuilleton TWEEDE BLAD DE REPUBUKEINEN TREKKEN TERUG IN ARAGON. TER NEUZEN, 11 MAART 1938. in den onmiddellijk verdwjjnen de pi\jnen met AKKER s KL00STERBAL5IM JG?3Si62i£?5E^!i ammim m '&n&aa*&it&ett8B6xmtt mmjsxsm NEUZENSCHE C0URAN1 LUCHTBESOHERMINGSDIENST. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat Zaterdagmiddag te 2 uur een sirene geplaatst op de molen bp de Markt zal worden geprobeerd. De Burgemeester voornoemd. P. TELLEGEN. PRINSELIJK PAAR IN I)II JAAR NAAR LONDEN Voigens de Daily Mail" zou Prims Bern- hard zich te Londen in dien -zin hebben uit- geiaton, dat Prinses Juliana en Hp hopem voor bet edmde van het jaar de Britsohe hoofd- stald te bezoeken. EEiN GARNIZQEN TE GRAVE. De burgemeester van Grave heeft bericbt ontvangen, dat de minister van defensie in begins el besloten heeift, aldaar een regiment infamterie te vestigen. EEN GARNIZOEN TE STEENWIJK. (De gemeenteraod van Steeniwijik heeft be sloten gronden, gelegen aan den Meppelemveg en de Bemmenaflee aan te bieden aan bet de- portement van defensie. (Ate gevolg van dit Ibesluiit staat bet tibans vast, dat Steeniwijik een gamiizoen krpgt. Jm de kazerne, welke in het voorjaar van 1909 zal worden betrokken, zal een bataljom van Ihet negende regiment infamterie, dat tibans te Ajssen verblijf ihoudt, worden gefhuisvest. Het bataljom zal uit vpfhonderd man bestaan. NATTONAAL-SOCIALISTEN ZULLEN NIET STEMMEN IN OOSTENRIJK. IDe Oostenrijiksche nationaal-socialisten [heb ben officieel van Ihun 1 eiders instructie gekre- gera zidb Zondag a.s. bp de volksstemming te onthouden van bet uitlbrengen van stem- mien. DE JAPANSOHE INVAI. IN CHINA. Udt Tadjoean wordt geoneM, dat Japansche afdeelinigen Donderdag de Gele Rivier zijn ovargegaan en tegenaver Hokoe de steden Tatan en Sjiaitou heblben ibezet. Deze plaat- sen ldggen aan de Noordiwestgrens van Sjansi. Volgenjs een ibericht uit Peking helblben negen Chineesche vliegtuigen een aanval ge- daan op Fenglingtoe, in den Zuidelijken ult- looper van de provimcie Sjansi. Zij lieten bom- men vallen, miaar deze brachten geen sdhade tetweeg. Twee van- de aanvallers werdennaar beneden gescboten door anti-vliegbuig-batte- r^en. PROTKSTEN TEGEN DE GEVANGEN- HOUDING VAN DS. NIEMOLLEK. (De aartsbissehop van Canterbury, de pri- rnaat van de Zweedische ikerfk, de Griekscb- orthodoxe aartslbissdhop van Tbyateira, de voonzitter van de Protestantscbe federatie van Prankrijik en de voorzitter van het depar- teanjent van Ibuiitenlandscbe zaken van den fedenalen raad van de Ghristelijke kerken van Atmeritoa Ibelttben Hitler en den Duitschen ministers van eeredienst en justitie een tele gram geizoniden, waarin wordt geprotesteerd tegen de gevangenbouddng van ds. Nie/moller. Ds. Marc. Boegner, voorzitter van de Pro testantscbe federatie van Frankrijk, he-eft in zijh boedanigbeid van voonzitter van de Euro- .peosdhe secitie van den oecumenischen raad van Christeiijlke kerken, den Duitschen am- bassadeur te Parijs een bezoek gebracht en been venzoaht aan zijn regeering mededeeling te doen van de smartelijike emotie, welke zich ate gevolg van het bericbt, dat ds. Niemoller geivangen webd gebouden, van alle Prote- stan'tscbe kerken in Europa heeft meester geenaaikt. ■EN VOLKSSTEMMING IN OOSTENRWK. De gebeurtenissen in Oostenrijk volgen elkaar met overrompelende snelheid op, schrijft le N. R. Crt. 12 Februari vond de ontmoetiing plaats tiussdhen Hitler en Schuschnigg te Benchtesigaden. Enkele dagen later werd het Owstenrijksdhe kabinet bervormd door de op- nieining van enikele natianalem. Op den 24sten eprak Scbuschnigg voor den Bondisdag. In 24) Vervolg. De Iooden raampjes stonden wrjd open en een brutaal rankje kllimop waagde het scbuch- ter naar binnen te kruipen. ,,Wat een heerlijkefcamer!" riep Rata uit, in haar haniden klappemd. ,.Dit was de kamer van mijn grootmoeder," zei Roger. ,,En van haar grootmoeder v6<5r baar. Ze is altijd van de regeerende Lady Beck geweest." ,,0!" riep Rita uit met een bios en keek naar den grond. tMrjnheer de la Riva Hep naar het raam en keek uit, Rita was dadedpk weer de oude, Hep naar hem toe en stak haar arm door den Bijnen. jKijkt u naar den tuin, Paps Is hp niet wild en heerlijk? Waar dehkt u aan?" vroeg zij ineens. (Roger was in de kamer er naast gegaan met het koffertje van mpnheer de la Riva. ,1k dacht aan al die Lady Becks, die uit het raam gekeken hebben. Allemaal statige domes, zelfs nadat de familie aohteruitgegaan was." „Hoe weet u dat?" vroeg het meisje i&dhemdie. ..Juffrouw Becks is heelemaal gem statige diame.'' .Juffrouw Beck telt niet mee," zei mpn heer de la Riva verachtelijk. ,,Missdhien is bet wel waar, wat ze zelf zegt, dat zij geen edhte Beck is. En nu denk ik aan dit kleine geizichtje, dat nu ook uit dit venster kijkt." iHij nam baar geizicht in beide handen en kuste het. En beide dachten hetzelfde: „het gezicht van de toekomstige Lady Beck." de daarop volgende dagen traden de nationaal- socialisten krac'htig op en reeds kondi.gden zij tegen Zondag 27 Maart groote damonstraties aan, demonistraties, welike zonder twijfel de gedachte van de aansluitmg bij Duitschland zichtbaren vorrn moeten geven. Eh nu heeft Scbiw.cbnigg gbheel onverwacht bepaald, dat Zonldag a.s. Oostenrijk zal stemmen. Een stemming, waaribij den Oostenrijker de vraag wordt voorgelegd of bij zich vereenigt met den ingeslagen weg, of hij instemt met het beleid van Sohuscbnigg en zijn parool: ,,voor een vrij en Duitsch, onafhankelijk en sociaal christelijik en solddair Oostenrijk, voor gelijk- gerecbtigjheid van allien, die zich uitspreken voor voik en vaderland". Achter de woorden van Schuschnigg's parocel vehbergt zich de zware strijd, welke in de laatste dagen door de ikrinigen van den Bonldskanselier is gevoerd tegen het opdrin- gende nationaal-socialisime en zelfs tegen de nationale figiuren in de Oostenrijiksche regee ring. Dat de passage over bet vrije en crnaf- hahkeiijke Oostenrijik is gericht tegen de meeniing van de nationaal-socialisten, die de aarnsluitdng bij Duitschland wenschen, is voor iedereen duidelijk. Al zullen ook zij deze for- nmleerinig' kunnen onderschrijven. Want in- dien het systeem wordt toegepast, dat ook in Dantizig is gevolgd de z.g. stille amnexa- tie blijft formeel de onafhank-elijikheid in tact. En hetzelfde begrippenspel kan ten aan- zien van het woordje ,,vrij" worden gespeeld. (Anders staat bet echter met de gelijk- gerechtigheild. Dit wil zeggen, dat de ivroe- gere sociaal-democraten dezelfde rechten zul len -hebben als de nationaal-socialisten. De eerste hebben daarop de laatste dagen zeer krachtig aangedrongen en Schuschnigg is met hen tot een accoord gekomen. Dit blijkt ook weer daaruit, dat de gedachte van den cor- poratieven staat in de proclamatie van Schuschnigg niet meer te vinden is. Het is echter duidelpik, dat de nationaal-socialisten ernstig ontstemd zijn over een toenaderimg tot de vroegere sociaal-democraten en dat zij aan daze geen gelijkgerechtigdheid zouden willen geven. Het verrassende element in het feit, dat Zonldag een volksstemming gebouden wordt, is niet zoozeer de volksstemming als zoo- danig. Daartoe was in principe reeds te Beichtesgaden besloten. Maar algemeen heeft men aangenomen, dat deze eerst over eenige m-aanden zou worden gehouden. Welike mo- tieven heeft Schuschnigg gehad om, klaar- blijkelijk niet in overeenstemming met zijn geheele regeering, de stemming zoo plotseling te houden? Men moet die zoeken, zoowel in het binnen- als in het buitenland. In het hinnenlanid traden de nationaal- socialisten steeds krachtiiger op. Zij waren nu nog bezig met het opruimen van de belem- meringen, welke hun vrijheid van handelen in den weg hebben geistaan. Maar tegelijkertpd bereiidden zij met groote agitatie en toene- ihende onrust een grootsch opgazette propa- ganda-actie voor, een actie, die vooral indruk zou maken op het politiek lauwe gedeelte van de bevolking, dat in Oostenrijk gelijk in an- dere landen toch altdjd nog het grootste deel van het voik vormt. Daarom voorzag Schuschnigg, dat naarmate hij langer wachtte, de ikansen voor succes Meiner zou den worden. Dit rvooral bracht hem tot het besluit om te handelen, tot groote ontstem- ming van de nationaal-socialisten, die met hun propaganda nog niet klaar zijn. Daamaast spelen ook buitenlanidsche facto- ren hun roil. Toen Engeland ien Frankrijk de gevolgen inzagen, welke de overeenkomst van Berchtesgaden voor de defacto zelfstandigheid van Oostenrijk zou kunnen hebben, is van die zijde aan Oostenrijk steun toegezegd. De wetenschap, dat Engeland en Frankrijk ach ter hem stonden, heeft den Bondskanselier er reeds toe gebracht in zrjn rede voor den Bondisdag veel krachtiger bewoordingen te gebrudiken, dan hij anders gedaan zou hebben. Van die zijde ook want Italie heeft tot dus- verre in alle talen gezwegen eh neemt een strikte afzijdiiglheid in acht in. dit, zooals het daar beet, gesohil tusschen twee Duitsche sta- ten in de overtuiging, dat de twee eerstge- noemden het werk wel opknappen heeft men er ibij Schuschnigg op aangedrongen een krachtige bonding aan te nemen. Daar vooral heeft men den nadruk gelagd op de groote waarde, welke een ■volksstemming op dit oogeniblik izou kunnen hebben, zij hebben met klern de aarudacht gevestigd op de groote waarde, welke van een dergelijke demonstra- tie van den volkswil voor de onafhanikelijk- HOOFDSTUK XV. iNicht Jane had de thee klaar gezet in den salon, in de beste zilveren theepot en het fijne braze porcdein uit de kast gehaald, dat Lady Beck altrjd zelf had afgewasschen. Het taflelkleed had lanig in die kist met lavenldel gelegen en was ietwat geel, maar prachtig fijn van weefsel en klaarblijkelijk met de hand vervaardigd. In een kristallen bowl op tafel stand een groote bos roizen en, zich herinnerend wat Lady Anna eens gezegd had, had zij wat van het porcelein uit de hoek- kast gehaald en op den schoorsteenmantel te prank gezet. Haar zorg had een prettige, hulselijke sfeer geschapen en Rita maakte haar vader er diadelijik op attent. Heeft u ooit zoo'n prettige kamer gezien. Paps? En zijn die dingen niet prachtig? Ik heb nog nooit zulk fijn porcelein gezien, juf frouw Beck." ,,!Hiet is het 'beste spul," zei juffrouw Beck. Maar mijnheer de la Riva maim den thee pot eens goed in oogemschouw en zei toen: ,,Dat is echt Queen Anne zilvecr, geloof ik. Dat wordt nu heel zeldzaam." ,,0, Roger heeft wel mooie dingen," zei Jane. „Maar er is veel oudis bij. Kijk die stoelen nu eens, wat zou nieuw cretonne ze opfleuren." ■Mijnheer de la Riva bekeek ze met ken- mersoog. ,,Ze zijn uit den tijd van Jacobus en heel mooie exemplaren. Het zou heiligschenmis zijn, er cretonne overheen te doen en wat is dat voor een oud bureau in den hoek?" ,,Dat is heel gek van binnen,zei Rita. ..Maar Sir Roger ihoudt het iop slot." Roger kwam juist binnen. ,,Je moet ons na de thee den stamlboom eens laten zien, Roger." held zal uitgaan. En inderdaad kan men niet ontkennen, dat een duidelijke uitspraak van het Oostenrijksche volik van groote beteekenis is bij de onderhandelingen van deze landen met Duitschland, waaribij de mididen-Europee- sche kwestie een belangrijk programmapunt zal blijrven vormtn. Dat de aankonddiginig van de volksstemiming samemvalt met het bezoek van von Ritabentrop aan Londen verhoogt de diplomatieike waarde van dit feit. iDe beteekenis van de volksstemming zien wij in het feit, dat het buitenland bij zijn be- sprekingen met Duits'Chland beschdkt over een krachtig argument, dat kan dienen om het Duitsche betoog te weerleggen, In het ge- val dat dit de opheffing van Oostenrijk's zelf standigheid als een den vrede bevorderenden factor zou willen vborstellen. Voor het bin nenland lijikt ons de beteekenis niet groot. De volksstemming zal geen afsludting brengen van de moeilijkheden, waarmede men te kam- pen heeft. De wijze, waarop de volksstemming geor- ganiseerd is, het feit, dat het iwoord ,,Ja" reeds is gedrukt en desnooids kein worden ver- anderd, het feit ook, dat het sitemlbiljet ge- opend of gesloten kan worden ingeleverd, doet de stemming wel ibelangrijk verschillen van de stemmimgem, wdke men in ons land ge- wend is. Wlat de organisatie betreft, gelijkt deze meer op de stemmingen in Italie, Roe- menie en Duitschland. Maar ook reedis daarom zal de volksstem ming geen phase afsluiten, omdat de natio naal-socialisten zich hierbij niet zullen neer- leggen. Het doet weinig ter zake of zij tegen zullen stemimen, dan wel zich van stemming zullen onthouden, gelijk op het oogenblik het meest aannemelijk lijkt, dan wel de voorge- legde vraaig zelfs met ja zullen beantwoorden, hetgeen nog allesizins denkbaar is. Wel zal Schuschnigg, als het resultaat gunsitig voor hem is, waaraan in Weenen niet wordt getwij- feld, hieruit de moreele macht kunnen putten, krachtiger tegen demonstraties op te treden en daardoor de politicise agitatie aan 'banden te leggen. Maar dit kan niet verhinderen, dat de nationaal-socialisten, zoowel in de regee ring, als in het vaderlandsche front hun acti- viteit zullen voortzettein, dat zij aan den uit- slag weinig waardie zullen hechten en zich zullen blijven voorbereiden op een lateren slag. 40 MILUOEN VOOR HITLERS BEZOEK AAN ITALIE. Italie zal minstens 40 millioen lire besteden om Hitler bij zijn a.s. zesdaagsch bezoek aan Florence, Rome en Napels in Mei een waardige ontvangst te bereiden. Een groot deel van dat geld zal besteed worden aan nazi-vlaggen en -emblemen en aaai versiering en illumina- ties. Napels alleen bestelde reeds 100.000 nazi-vlagen. Verder besteedt de stad onge- veer 13 millioen lire om zich voor Hitlers eendaagsch bezoek te verfraaien. Hitler zal dan voor Capri de Italiaansche vlootmanoeu- vres bijwonen. Rome zal ongeveer 20 millioen aan vlaggen en verlichting enz. besteden. Teneinde Hitler door St. Paulspoort Rome te laten betreden op zijn weg naar het Quirinaal, door Rome's meest historische Avenues, heeft de regeering besloten om een nieuw station in de nabijheid van het oude op te richten, vanwaar de electrische lijn naar zeehaven Ostia loopt. Daar de tijd te kort blijkt om een permanent station te bouwen, hebben de regee- ringsiingenieurs een soort voorloopdg ,,kar- tonnen" station gebouwd, vanwaar Hitler direct op het groote nieuwe plein, dat naar de Avenue leidt en dat naar Hitler zal worden genoemd, zal komen. Elke minuut van Hitlers bezoek aan de ge- noemde drie steden zal gevuld zijn. Hij zal 3 Mei aankomen en 10 Mei weer vertrekken, waarbij hij zoowel het oude als het moderne Italie zal bezichtigen. Mussolini zal van Hit lers bezoek gebruik maken om zijn gast de gewapende macht van Italie te toonen, als- mede de partijformaties, legerrevues, de fas- cistische militia en de jeugdorganisaties. In Napels zal Hitler op de helling van den Vesuvius ,,Heil Hilter" in gigantische illumi- natieletters kunnen lezen. In Florence zal de Ftihrer de onschatbare kunstschatten bewon- deren en vandaar weer naar Duitschland terugkeeren. Alhoewel de kosten op 40 millioen zijn ge- raamd, zijn de totale kosten veel hooger. Bovendien ondergaan alle straten en huizen reparaties. Zelfs het Quirinaal krijgt een goede beurt. Roger kreeg een kleur. ,,0, ik zal mijnheer de la Riva niet lastig vallen met den stambooan", zei hp tamelpk stijf. ,,Hij is edit verlegen met dien stamboom lachte Rita. ,,Maar hp is toch waand gezien te worden. Ik geloof, dat het. je geneert, dat er een naam is uitgetorast, Roger." ,,We zullen dien stamboom maar met rust laten," zei mijnheer de la Riva haastig. Rata lachte weer. ,,Paps is zoo vneeselijSk tactvol," legde zij uit. ,,Hp dehkt, dat je dien stamboom lievcr niet laat zien om dien naam. Maar wat hin- dert dat? Je hefot zelf gezegd, dat er voor dat 6ene zwarte schaap tientallen pracht- kerels waren. Doarover moet je Paps ver- tellen." ,,Ik weet zeker, dat Roger zich niet voor zijn familie behoeft te geneeren," zei juffrouw Beck. ,,Lk heb hem aangeraden, te onder- zoeken waarom Wilttem Beck gesdhrapt werd. Missehien was het heelemaal niet zoo erg en dan kon Roger den naam er weer aan toe- voegen. Het ziet er zoo naar uit met die vleik onderaan." ,,Ate ik Sir Roger was," zei mpnheer de la Riva afgemueten, ,,dan zou ik dien naam er in ieder geval weer inschrpven. Ik geloof, dat het z66 een smet werpt op den heelen stamlboom." ,,Kijk eens, Paps is altijd even vredelie- vend!" riep Rita. ,,Als het aan hiem lag, zou hij iedereen vrij pleiten. Ik geloof, dat hp nog een goed woordje zou doen voor den grootsten bedrieger van de wereld." „,Bedrieger,.." riep Roger uit en haar vader voegdie er aan toe: ,,Jk hoop, dat hier geen sprake is van zoo- iets. Wellicht alleen maar een familieruzie." „Nu, ik vind, dat het er niets toe doet," riep Rita. ,,Het is vijftig of zestig jaar ge- leden. Waarom ouide koeien uit de sloot MERKWAARDIG VERBAND TUSSCHEN AUTO'S EN HET GEBOORTEjPEIL. Volgens een artikel in Neues Voik, het orgaan van de rassenafdeeling van de N. S. D. A. P., dreigt de motorisatde, welke door de nat.-soc. partij zoo aangemoedigd wondt, een achteruitgang tengevolige te hebben van het aantal geboorten. ,,Autobezitters, die geen partiiculier inkomen hebben, aildus het blad, zijn voor het meeren- deel vrijgezellen, ongehuwde meisjes of kin- derlooze paren, De statdstieken der particuliere auto's toonen -aan, dat het aantal wagens stijigt, terwijl het aantal kinderen der eige- naars daalt. Gezegd kan worden, dat de kos ten -van een auto voor een jaar op zijn minst even groot zijn als de kosteij van het onder- houd van een kind, en inigeval van klednere inkomens, zouden de onderhoudskosten van een auto zelfs voldoende zijn om twee kinde ren groot te brengen. De natuurlijke neiging is een of twee kinderen minder te hebben om een auto te kunnen koopen." Het artdkel besluit met de waarsehiuwing: Laten wij bp onize pogin'gen cm auto's po- pulair te maken onder geen omstandigheden het bewol'kinigsprobleem vergeten". DE STERKTE VAN DE ENGELSCHE LUOHTMAOHT. Kolonel Muirhead, onder-staatssecretaris van luchtvaart heeft in het Lagerhiuis mede- gedeEdld, dat de sterkte van de Engelsche luchtmacht op 1 Maart j.l. ais volgt was: 25 escadrilles jaohtvliegtuigen, 63 escadril- les ibombardeervliegtuigen, 10 z.g. Army-coo peration escadrilles (d.w.z. vliegtuigen, die nauw samenwerken met het landleger)14 es cadrilles voor algemeene verkenningsdoelein- den, 4 escadrilles torpedo-vlieigtuigen (d.w.z. vliegtuigen, welke een torpedo kunnen lan- ceeren) Verder beistaan er 20 escadrilles, welke tot de luchtstrijdkrachten van de vloot behooren. Sedert 1 Maart is de Engelsche luchtmacht uitgebredid met 5 escadrilles jachtvliegtuigen, 20 escadrilles bombardeervUegfuigen, 5 esca drilles Army-cooperation-vliegtuigen en 3 es cadrilles voor algemeene verkenningsdoelein- den, waarbij een escadrille vliegbooten. De bekenidmakimg van het aantal der toestellen wordt niet bakend gemaalkt. Het nationalisitdsche offenslef in Aragon is bij het aanbreken van den dag op drie punten met groote kracht hervat. Van Tuenidetodos nikken de troepen op naar Belehite, een twee- de groep trekt naar het Noorden via Anadon en Rudilla en voorts worden aanvallen onder- ncmen ten Noorden en Ziuiden van Miontaiiban. De straatweg van Belehite naar Montalban is ten Noorden van Segura afgesneden, waar door de verbindinig tusschen twee groote republikehusche afdeelinigen is verbroken en een omweg over Alcaniz gemaakt moet wor den. Daar de rooden bevreesd zpn in de Sierra de Oucaon te worden afgesneden, heb ben zij vijf duiizend man van de ver vooruit geschoven. posten teruggetrofcken in de rich- ting van den straatweg naar Belehite. Op de ruim duizend meter hooge heiuwels van Ouca- lon heeft generaal Roja talrijke kanonnen en machinegeweren laten opstellen, welke hij mioeilijlk zal kunnen prijsgeiven, terwijl de nationallsten daarop juist ham aanvallen rich- ten, omdat van deze heuvels de verbiniding met Saragosisa wordt bedreigd. MERLOT TIJDELIJK OPVOUGER VAN DE MAN. Ter vervanginig van minister De Man, die Wioensdagavond am gezonidheidsredenen is af- getreden, zal de minister van Openibare Wer- ken, de socialist Merlot, tijdelijk als minister van Financien optreden, in afwachting van de benoeming van een definitieive opvolger. GESLAAGD Gosteren slaaigde te 's Gravenhage voor lste stuurman ter koopvaardij, de heer A. van de Ree, alihier. Bij het Woensdag te Amsterdam gehouden examen voor masseur, slaagde de heer A. Herrebout alhier, welke tevens het eerste ge deelte aflegde voor diploma medische massage- Heilgymnastiek. haiien? Maak -die vlek er uit, Roger en denk er dan niet meer over. ,„Wil je wat honing?" vroeg Roger beleefd. Rita nam er wat van en lachte dan: ,JIu probeer je me af te leidien, maar dat gaat zoo gemakkelijk niet. Ik vraag je, die vlek er uit te maken." Zij begon er weer over, toen Molly de tafel had afgeruimd. Na het eten had zij, tot op- perste verbazing van nicht Jane, een cigarette aangestoken, terwijl de meid nog in de kamer was. Nu doofde zij haar en keek haar gast- heer ernstig aan. Hij vond het niet zoo pret- tig, dat zij rookte, maar moest toch de sier- lijkheid bewonderen, waarmee zij den pluimi- gen rook uit haar fijne lipjes blies, Och kom, zelfs Betty nam wel eens een Abdullah, hij moest die ouderwetsche denkbeelden maar van zich afzetten. Nu keek hij verbaasd naar haar gezichtje en bedacht, dat het meisje een eigen wil had. Zooveel te beter, de Becks hadden altijd flinke, eigenzinnige vrouwen gehad. Hp sloot het bureau open, haalde er het perkalment uit en ontroldie- het niet zonder trots. Mijnheer de la Riva was opgestaan en keek over den schouder van den jongen man. Roger, intens beschaamd over de vlek, hield er zijn duim op. Maar Rita vloog er op af. ,,Neen," zeide zp, ,,niet valsch doen. Hier is het, Paps. Die anmie Willem Beck, die mis sehien hier uitgevlakt is voor een kleinighedd of voor iets wat hondeiden anderen iederen dag doen." Zij nam den duim en trok hem weg van de vlek. ,,Ho-or eens," riep zij uit, ,,ik wil hebben, dat je die vlek er mu dadelijik uitimaakt. Ik zal je mijn mesje leenen." Zij opende haar taschje en haalde er een foeeldig mesje uit, met juweeltjes bezet en met een lemimiet zoo klein, dat het nauwelijks te gelooven was, dat het bruikbaar zou zijn. Dit Onverwachts overvallen U de venijnige steken. Wrijf dadelijk mei Kloos- lerbalsem, welke tot diep in de weefsels doordringt. omdat de stoffen die de pijnen ver- oorzaken er door worden verdreven. Doosje 35 cl. Potten 62'/j ct. en f. 1.04 (Ingez. Med.) GEEN GOED VOORUITZICHT Het Grieksche s.s. ,,Anna", dat alhier een lading zout heeft gelost, zal alhier worden opgelegd. De bemanning zal echter aan boord blijven. Gedurende dezen tijd zal het schip de noodige reparaties ondergaan. Naar verluidt zou het te Sluiskil liggende Grieksche s.s. Thetis A." eveneens gaan op- leggen. LEZING OVER CHINA. Gisteravond trad alhier in Hotel ,,Du Com merce" voor de Nederlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen en de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede op de heer G. Piiger, journalist en letterkundige, met als onderwerp China. De bijeenkomst wend geopend door mevrouw Noe, presidente van eerstgenoemde vereeni ging, die alien welkom heette en er baar vol- doening over uitsprak, dat zoovelen opge- komen waren om den heer Piiger, die voor de vereeniging geen onbekende is, te beluisteren. Daama sprak de heer A. Leenhouts, voor zitter van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, nog een kort woord. Spr. hoopte, "dat, wanneer de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede bijeenkomt op 18 Mei, de opkomst niet minder groot zal zpn. Nu werd den heer Piiger gelegenheid ge- geven tot het houden van z'n lezing. Spr. begon met enkele algemeene opmerkingen over China, het land, dat thans door een gruwe- lijken oorlog geteisterd wordt. Hij heeft het Chineesche voik, waaronder hij zeven jaar vertoefd heeft, leeren kennen in zijn deugden en gebreken. Op vlotte wijze vertelde de heer Piiger ver- volgens aan de hand van lantaamplaatjes, over het dagelijksch lev en der Chineezeai. Op die manier kreeg men een duidelijk beeld van de toestanden in het Chineesche rijk. Na de pauze hield de heer Piiger een voor- dracht in Chineesch gewaad, die bij de; aan- wezigen ook zeer in den smaak viel. Tenslotte sprak mevr Noe nog een woord van dank tot den heer Piiger, waarna de bijeenkomst werd gesloten. rOONEELVOORSTELLING SPAARFONDS. Woensdagavond hield de vereeniging voor cultureele ontspanning uit de Moderne Arbei- dersbeweging, het Spaarfonds ,,S.M.A.B." haar laatste uitvoering voor dit seizoen. Voor een waardig besluit werd dit keep gezorgd door ,,De Nederlandsche Tooneelgroep" die opvoerde ,,Sprong in het Duister" een tooneel- spel van Frank Vosper. We mogen niet zeg gen, dat dit de beste avond van het seizoen was, daarmee zouden we te zeer afbreuk doen aan de andere gezelschappen, die achtereen- volgens opgetreden zijn en stuk voor stuk bestaande uit eerste-rangs artisten behooren- de tot de beste des lands. We noemen in dit Verband b.v. het gezelschap van wijlen Mevr. de Boervan Rijk en de groep Jan Musch, deze avonden van groot kunstgenot brachten. Het Spaarfonds stelt zich ten doel kunst te brengen aan de minst bedeelden en slaagt hierin uitstekend. Zij verricht hiermede een zeer opvoedend werk, dat zeer wordt gewaar- deerd. Dat de organisatie van het Spaarfonds in goede handen is blijkt wel hieruit dat toen de voorzitter, de heer J. Kroon, in zijn ope- ningswoord vroeg of men tevreden was over hetgeen in dit afgeloopen seizoen is verricht een dankbaar applaus weerklonk. Hij deelde voorts mede dat er thans over de vijf honderd leden zijn. du/wde zij Roger in de hand: ,,Nu", hield zp vol. ,,Dan zullen we van- nacht allemaal beter slapen in onize bedjes, als Willem Beck zpn recht heeft." ,,En zal hij zachter rusten in zijn graf", zei mijnheer de la Riva. Maar Roger legde rustig het mesje op tafel. ,,Neen," zei hij, „dat kan ik niet. Mijn grootvader was een rechtvaardig man. Ik vrees, dat hij een goede reden had voor wat hij deed. Hij zal dit en hij wees naar de vlek bedoeld hebben als iets onuitwisch- baars." ,,Doe je het ook niiet am mij een pleiizier te doen?" woeg Rita ongeloovig. Roger keek haar bijna stmeekend aan. ,,Lk voel, dat het niet juist zou zpn. Maar ilk zal je zeggen, -wat ik wel zal doen", voegde hij er vlug aan toe. ,,Ik zal uitzoeken, precies rta snuff el en of er eenige aanleiding is cwn het besluit van mpn grootvader te herzien; ate die er is, dan zal ik doen, wat je wenscht. Als het maar een ruzietje was, dem is het mis sehien ook beter am de gedachtenis doaraan udt te wisschen. Maar was het iets emstigs, een schande voor den naam, dan..." hij hield aarzelenid op. ,,In dat geval," viel mijnheer de la Riva een foeetje hard in, ,,is het verneiweg. het beste. niet aan je grdl toe te geven, Rita, Het is toch eigenlrjk een zaak, die jou niet aangaat, maar alleen Sir Roger. Komt er ooit een krant in deze wildemis, Sir Roger? Ik had geen tijd er een te zien voor we weg gdngen en als ik geweten had, dat we in deze binnen- landen terecht zoudien komen, zou ik er een meegenomen hebben." Zijn toon was ruw. bijna beleedigend. Rita keek hem verbaasd aan en liep toen vlug Roger na, die de hall door ging om een krant be halen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5