Ter Neuzensche Courant Binnenland Buitenlana Gemengde Berichten Maandag 7 Maart 1938 No. 9731 TWEEDE BLAD GEMEENTERAAD VAN AXEL. VAN DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, staat nog niet vast, in welk kerkgebouw de doop van Prinses Beatrix te 's-Gravenhage zal plaats hebben. De doop van Prinses Juliana in 1909 ge- schiedde in de Willemskerk aan de Nassau- laan, dus is het niet onmogelijk dat daar ook thans de doopplechtigheid zal plaats hebben, hoewel uiteraard ook de Groote kerk in aan- merking kan komen. PRINSELIJK PAAR UITGENOODIGD NAAR AUSTRALIE TE KOMEN. Volgens ,,De Telegraafwordt aan de „Sun- day Times" uit Sydney gemeld, dat de Austra- lische minister-pre&ident, Lyons, heeft mede- gedeeld, dat, inidien Prinses Juliana en Prins Bernlhard hun voorgenomen bezoek aan Nederiandsch-Indie brengen, Hun een uitnoo- diging zal worden gedaan om ook Australie te bezoeken. Uit Nederland heeft men aldus het blad ibericht ontvangen, dat de uitnoodiging gaame zal worden aangenomen. Er zal getracht worden het mogelijk te maken, dat het bezoek zal samenvallen met (het einde van de vierinig ter herdenking van het felt, dat ongerveer 150 jaar geleden de eerste kolionisten in Ausitralie voet aan wal zetten, aangezien de extra-festiviteiten, die zouden worden gearrangeerd ter begroeting van de Koninklijlke Nederlandsche gasten, een praehtig slot zouden vonmen van de herden- kingsfeesten. (De Nederlandsche kolonie in Australie is vaometmems om op ongekend groote schaal feestelijikiheden te organiseeren. BEZOEK VAN ENGELSCH KONINGSPAAR AAN ONS LAND. Naar ,,De Telegraaf" vemeemt, zal waar- schijnlijk nog dit jaar Nederland de eer te beurt vallen van een officieel bezoek van het Engelsche koningspaar. Het zou in het voornemen van Koning George en Koningin Elizaibetih liggen het be zoek aan ons Hof te brengen in het aan- staande najaar. Naar verder verluidt zou 'H. M. de Koningin de Engelsche vorstelijke gasten ontvangen ten Koninklijken Paleiize te Aansterdlam, alwaar zij tevens zouden logeeren. De geiheele in- en uitwendige restauratie van het Koninklijk Paleis moet, met het oog op het a.s. veertigjarig regeeringsjubileum van Koningin Wilhelmina tegen September a.s. gereed zijn. NEDERLAND EN BELGIE. Een Vlaamsche stem. De correspondent van het Bandelsblad te Brus^el meldt: In ©en hoofdartikel spreekit Marcel Styns, de hoofdrdacteur van het Brusiselsche Laat ste Nieuws", er zijh voldoening over uit, dat er hlijkens de verklaring van minister Patijn overeemstemiming tusschen Nederland en Bel gie inizake het buitenlandsoh ibeieid besitaat. Dit is van te meer beteekenis, nu het oogen- blik schijnt aangelbroken voor nieuwe Neder- landiselwBeigisohe onderhandelingen. Doiordat wij gemeenschappelijkie belangen hebben ten opcaichte van de vrijwaring van den vnedte schrijft het blad en doordat over de zelf- standigheid van onze buitenlandsdhe politiek geen twijfel mogelijk is, kunnen de in het vooruitziciht gestelde onderhandelingen plaats hdblben op een gunstig terrein. Stellig zullen zidh hierbij nog moeilijikheden voordoen. S-om- mi'ge punten die nog tusschen Nederland en Bel'gie te regelen vaMen, zooals b.v. de kwes- tie van de zeesluis te Ter Neuzen, kunnen echter zesr gehiakkelijk in orde komen. Anders echtecr is1 het volgens het blad g est eld met de mededinging tusschen Rotter dam en Antiwerpen. De voorzitter van de Antiwierpsche Kamer van Koophandel, de heer Jussiant, heeft in het jubileum-nummer van het orgaan der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Bel'gie en Luxemburg met nadruk verklaard, dat een aocoord' tusschen Rotterdam en Antwerpen niet mogelijk is zander een bevredigende regeling van de kwestie der Schelde^Rijnverbinding voor Ant werpen. Ook dte kwestie van de Belgische prctmies aan de Rijnscheepvaart zal heel wat stulbfbeiingen veroonzaken, en het ..Laatste Nieuws" acht het dan ock duidelijk, dat de onderhandelingen tusschen de beide landen in kieische omistand'igheden zullen worden ge- voecrd. Uit de rede van minister Patijn vervolgt het Laatste Nieuiws" kan men echter op- maken, dat de Nederlandsche regeering de besprekingen met Belgie zonder vooringeno- menheid wenscht in te zetten. Hetzelfde voornemen za'l wel aan Belgische zijde be- staan en men moet bopen, dat de verhoudin- g£n tusschen, beide landen tijdens de onder handelingen met vertroeheld zullen worden. A1 moge .men aan beide zijden de onderschei- dene standpunten soma nog al strak bepalen, toch val't zoowel in Nederland als in Belgie bij de openlbare meeninig de wemsch te bespeu- ren, dat een bevredigende regeling van de Nederlandsch-Belgische vraagstukken tot stand zal komen. Deize wemsch besluit het .Laatste Nieuws" dient den doorslag te geven bij de onderhandelingen, waarvan de gunstige afloop de moreele positie van beide landen ontoetwisbbaar ten goede zou komen. DE OPLEIDING VAN DEN MIDDENSTANDER. Het Tweede Kamerlid Amelink heeft aan den Minister van Economische Zaken de vol- gewde vragen gesteld: 1. Is hif.it juist, dat met medewerking van het Departement van Economische Zaken de opleiding voor de handelskennis, die vereischt wordt ingevolge de bepalingen der Vestigings- wet kleinlbeidrijf, uitsluitend gegeven zal wor den in hanld'en van de drie middenstandsbon- den, respeotievelij'k van de onderwijsinstellin- gen dazer organiisaties 2. Is het juist, dat vakorganisaties of on- dtrdeelen daarvan, die zich reeds bezighouden met de opleiding voor handelskermis, die op leiding op vo'orschriift van het Departement van Economische Zaken moeten beeindigen 3. Inidien het onder 1 en 2 gevraagde juist is, wil d'e Minister dan mededieelen op welke wettelijke bepaling deze beslisising steunt? 4.. Is de Minister niet van meening, dat het voor het verkrijgen van het midden- standsdiploima algemecne hanidelskennis, afge geiven door een der middenstandshonden. noodizakelijik voor het ontvangen van een be- drijfsvergunning ingevolge de Vestigingswet- Kleinjbedrijf, voldoenlde is, dat de vcrzoeker de vereischte handelskennis beizit en dat daarhij buiten beschouiwing gelaten kan worden, op welke wijze of bij welke instelling de verzoe- ker zich deze handelskennis heeft eigen gemaakt DE K. M. A. EN DE ZONDAGSIIEIL1GING. Naar de N. R. Crt. meldt heeft de Minister van Defensie zijn goedkeuring onthouden aan het programma van het jaarlijksche assaut van het cadettencorps der K. M. A., dat ge- houden zou worden op 18, 19 en 20 Maart a.s., en wel omdat een deel der feestelijkheden op een Zondag valt, zooals tot dusverre steeds het geval is geweest. In verband met deze beslissing van den Minister zal het assaut thans op Donderdag en Vrijdag 17 en 18 Maart gehouden worden. ADRES TOT VERLAGING VAN ACCIJNZEN OP BIER EN GEDISTILLEERD De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage heeft een adres gezonden aan den Minister van Financien, waarin hij er op wordt gewezen, dat reeds op 15 Maart 1937, de Kamer zich in samenwerking met 29 andere Kamers van Koophandel en Fabrieken zich telegrafisch tot den ambtsvoorganger van.den Minister heeft gewend, met het ver- zoek, op korten termijn over te gaan tot ver- lagmg van den accijns op bier en gedistilleerd. Bedoelde 30 Kamers van Koophandel spra- ken het vertrouwen uit, dat nog v66r den aan- vang van het zomerseizoen de bijzonder moei- lijke omstandigheden, waaronder het hotel-, cafe- en restauranthedrijf, alsmede het vreem- delingenverkeer te lijden hebben, door verla- ging van accijns zouden worden verlicht. Tot teleurstelling van alle belanghebbenden werd aan dit verzoek in het afgeloopen jaar geen gevolg gegeven. In verband met de toezegging van den Minister echter, dat het nemen van een be slissing door de regeering omtrent het vraag- stuk van verlaging van de accijnzen op ge distilleerd en bier spoedig tegemoet kan wor den gezien, verzocfit de Kamer den Minister in het belang van het zeer groote aantal hier bij betrokken bedrijven, om het tot-stand- komen dezer bereids in uitzicht gestelde accijns-verlaging zooveel mogelijk te taevorde- ren, nog v6or den aanvang van het aanstaan- de zomerseizoen. BEGROOTING VAN WATERSTAAT EN VERKEERSFONDS. Aan het voorloopig verslag over de begroo- ting van Waterstaat van het verkeersfonds en de staatsmijnen wordt het volgende ont- leend. Eenige leden betoogden, dat weliswaar de noodzakelijkheid van coordinatie van het ver- voerwezen algemeen wordt erkend, doch dat maatregelen om haar tot stand te brengen veelal uitblijven of, indien genomen, onvol- doende moeten worden geacht. Zoo vestigen deze leden er de aandacht op, dat het goe'derenvervoer nog volkomen onge- regeld is. De hoop werd uitgesproken, dat de Minister er in zou slagen, een dusdanige reorganisatie van het spoorwegbedrijf te bevorderen, dat eerlang niet meer met tekorten behoefde te worden gewerkt. Gaarne zouden zij vernemen, langs welken weg dit doel ware te hereiken. Den huidigen toestand achtten zij onbevre- digend ook om deze reden, dat thans in feite de gebruikers van andere vervoermiddelen dan het spoorwegrijtuig, en wel voornamelijk de eigenaars en exploitanten van automobielen, mede moeten voorzien in de taedrijfsverliezen, door de N.V. Nederlandsche Spoorwegen ge leden. Verscheidene leden oefenden critiek op het voornemen van de directie der Nederlandsche spoorwegen, bij den aanvang van den zomer- dienst over te gaan tot de opheffing van een aantal kleine stations. Eenigen hunner waren van oordeel, dat de uitvoering daarvan een ernstig nadeel betee- kent voor het platteland. Andere leden verklaarden, met de geoefende critiek niet te kunnen instemmen. Erkennen- de, dat uit de opheffing aanvankelijk eenig on- gerief zal voortvloeien, waren zij echter van meening, dat bij een goede samenwerking tus schen de Nederlandsche Spoorwegen en de autobusondernemingen dat ongerief kan wor den overwonnen. Onder verwijzing naar het adres, door het bestuur van de Koninklijke, Nederlandsche Automobielclub tot den raad van Ministers gericht, drongen verscheiden leden nogmaals aan op verlichting van de financieele lasten waaraan ten onzent het motorwegverkeer is onderworpen. Een gedeelte van het loon wordt in den regel uitgekeerd in natura, zooals b.v. vrije woning, vuur, licht, melk, brood en brood- graan, aardappelen, in sommige gevallen een vet varken e.d., benevens een bedrag in geld. In de grensstreken zijn de loonen voor alle categorieen arbeiders iets lager. Ingevolge de met de Duitsche regeering ge- sloten overeenkomst kunnen de loonoverschot- ten of besparingen van Nederlandsche werk- nemers, die in Duitschland wonen, tot 85 pet. via den Nederlandschen rijksconsulent voor sociale zaken te Oberhausen (Rijnland) naar Nederland worden overgemaakt. Zooals de ervaring in de laatste jaren heeft geleerd is deze arbeid in het algemeen geschikt voor landarbeiders. Daamaast acht de Minis ter het plaatsen van landarbeiders in Duitsch land van zeer groot belang ter bestrijding van de werkloosheid ten plattelande. De Minister stelt het daarom op hoogen prijs, indien de gemeentebesturen medewer- king willen verleenen, om aanbod voor deze werkgelegenheid te krijgen. Deze arbeid kan in de eerste plaats worden aangeboden aan hij het orgaan der arbeidsbemiddeling in de ge- meenten ingeschreven werkzoekende land arbeiders; hij kan echter ook worden aange boden aan inwonende zoons van landarbeiders en van kleine boeren. De Minister noodigt de gemeentebesturen uit er voor te willen zorgdragen, dat door het orgaan der arbeidsbemiddeling in de gemeente, zoo noodig in overleg met het orgaan der steunverleening, wordt nagegaan welke land arbeiders in de gemeente voor aanbieding van deze werkgelegenheid in aanmerking komen. Het orgaan der arbeidsbemiddeling dient de aanbiedingen zoo spoedig mogelijk door te zen- den aan de districts-arbeidsheurs, waaronder het ressorteert. Den arbeiders zal onder het oog dienen te worden gebracht, dat zij zich verbinden tot het verrichten van arbeid hij een bepaalden werk- gever en dat zij, indien zich moeilijkheden voordoen, die zij niet zelf met den werkgever kunnen regelen, zich kunnen wenden tot het betrokken Arbeitsamt. Indien ook dan geen bevredigende oplossing wordt verkregen, kunnen zij zich wenden tot den Nederlandschen rijksconsulent voor sociaie zaken te Oberhausen (Rijnland), die daarna zoo spoedig mogelijk, in samenwerking met de betrokken Duitsche instanties, een onder- zoek zal instellen. Voordat dit onderzoek heeft plaats gehad mogen de arbeiders hunne be- trekking niet verlaten, daar anders een be- hoorlijk onderzoek niet mogelijk is. Het voort- durend wisselen van werkgever zal trouwens worden tegengegaan. Wel zullen de Arheits- amter medewerken om arbeiders, die niet op hun plaats zijn bij een bepaalden werkgever, bij een anderen werkgever onder te brengen. De Minister teekent hierbij aan, dat bij wei- gering tot het aanvaarden van dezen arbeid de betrokken arbeiders, die steun ontvangen of hij een werkverschaffing zijn geplaatst voor dergelijke overheidszorg voorloopig niet meer in aanmerking dienen te komen, terwijl inge- val hun uitkeering uit een werkloozenkas wordt verstrekt, daartegen bezwaar behoort te worden gemaakt, een en ander tenzij door den Minister of van zijnentwege anders wordt beslist. Het vorenstaande geldt ook brj weigering van werk van inwonende zoons van landarbei ders of kleine boeren, die in zorg zijn, met dien verstande, dat bij het bepalen van het steunbedrag of bij plaatsing bij een werkver schaffing van het hoofd van het gezin of den kostwinner rekening dient te worden gehou den met het inkomen, dat inwonende zoons hadden kunnen verdienen, indien zij den arbeid in Duitschland hadden aanvaard. Ten aanzien van de z.g. B.-boeren merkt de Minister op, dat deze circulaire alleen geldt voor inwonende zoons niet-kostwinnaars. Voor de B.-boeren zelf en voor de voor hen in de plaats tredende zoons-kostwinners geldt zij echter niet. len zij daarvan zoo uitvoerig en toegelicht met zooveel bijzonderheden Welik belang van hen, die weten dat hun bekentenis het voimis niet zal vierzachten, kan daarmede geidiend zijn? Een vinigerwijizing, en mogelijk uitgangs- punt voor de oplossing van al deize geheimen, schuilt in de Slavische natuur. Het samen- zweren zit den Rus in bet bleed, het is voor ham de gewoonste zaak van de weredd. In het tsaristische Riuslamd moet menigeen beizield zijn geweest met de gedachte dat hij uit lijfs- toehoud gedwongen was anderen naar het leven te staan. Wiaarom zou de mentaliteit veranderen, meer speciaal hij de ouderen, die op dit gebied een lange geschiedenis achter den rug helbben, nadat langs diemzelfden weg een anidere groep het bewind heeft overge- nomen. De Russi'sche regeering trekt zioh op bet oogenlbliik niefcs aan van bet oordeel van het touitenland. Op versdhillende manieren men denke aan de opheffing der consulaten heeft zij te kennen gegeven de voorkeur aan het isolamemt te geven. Hetgeen niet weg- neemt, dat de gefoeurtenissen wel een indruk vestigen. Inidien slechts een deel der hekente- nissen waarheid bevat, dan nog moet mien tot de conclusie klomen, dat de Ruissische regee ring geen eenhedd was en kon zijn. En wan- neer de leiding reeds zoo veelizijdig is, wat moet er dan terechtkomen van den onder haar verrichten arbeid. Indien de intiemste mede- werkers van Stalin op een dergelijke wijze optreden tegen zijn werk en zijn staat, moet men dan niet tot de conclusie komen, dat de Russische dictator zijn positie slechts kan handhajven door zijn rigoureurs doorgevoerd verdeel- en heerschsysteem, door het toepas- sen van een method'e, waarbij zijn medewer- kers elkaar uit den weg ruiimen. En daar- nevens, omdat al diegenen, die bezwaren had den tegen de richting van het 'bewind, geen gasloten eenheid konden vormen, omdat zij geen vertrouwen in elkaar konden sbe'llen, waardoor him actie den vorm van een soort oppositie zonder concreten inhouid aan moest nemen. Maar waardoor zij tevens tot een machteloosheid was gedoemd, die het gevaar van een revolutie uitsluit. De groote figuren in den staat worden met veel gerucht verwrjderd. Maar hoe moet dit voorbeeld werken op de lagere ambtenanen, hoeveel menschen moeten uit den weg zijn ge- milmd op grond van soortgelijke beschuldigin- gen, zonder dat ooit iemand daarvan ver- nomen heeft. IZelfs voor Russischen smaak schijnt dit verschijnsel een te grooten oravang aange nomen te hebben. Althans tie oord'eelen naar een voor eenige dagen versehenen order, waar in stelling wordt genomen tegen hen, die zich beijyerd hebben als aanklagers op te treden. De aanklagers zijn nu beklaagden geworden. •Hun rjver, aldus de Russische regeering, om loyale partijgenooten op onbelangrijke gron- den te verd'eniken, spruit voort uit het feit, dat zij zelf Trotsikisten zijn. Zoo zijn de rol- len omgedraaid. Zij, die eens de schrik waren van hun gemieenschap, staan nu onder verden- king. Over de motieven van dit alles tast men in het duister. Misschien is deze order op zich- zelf de grootste misdaad, die ooit begaan is, een verrassende zet op het schaaikfbord van verraad en samenzwering, dat Rusland heet. Wellicht ook was het noodig een einde te ma ken aan deze terreur om de bevolking tevre- den te stellen, welker sympathie niet altijd aan dte zijde der plaatselijke sowjets stond. Maar in ieder geval geeft het een indruk van de willekeur van de Ruissische rechtspraak, een beeld van het leven in het land van hen, die onze wereld de vrijheid zeggen te brengen. PROF. GOUDRIAAN DIRECTEUR VAN NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN? Naar het A.N.P. verneemt is thans besloten omtrent vervulling van de vacature, welke door het overlijden van Ir. Van Dijk in de spoorwegdirectie was ontstaan en zal voor be- noeming tot directeur der N.V. Nederlandsche Spoorwegen in aanmerking worden gebracht Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan Jr., onder-directeur der N.V. Philips' gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Prof. Goudriaan is 5 December 1893 te Am sterdam geboren. Na de Hoogere Burger- school in zijn geboorteplaats te hebben door- loopen, studeerde hij aan de Technische Hooge- school te Delft en verkreeg in 1915 het diplo ma van werktuigkundig ingenieur. Van 1916 1922 fungeerde hij als inspecteur van den arbeid. Na zijn promotie in 1922 tot doctor in de technische wetenschappen was hij ge- durende twee jaren directeur van het centrale normalisatiebureau en van 1924 tot 1938 als hoofdingenieur werkzaam bij de maatschappij Fijenoord te Rotterdam. Sinds 1926 is- hij bui- tengewoon hoogleeraar aan de Nederlandsche handelshoogeschool te Rotterdam in bedrijfs- leer en organisatie der ondememing. In 1928 trad hij in dienst van de N.V. Philips te Eindhoven om leiding te geven aan de be- drijfsorganisatie van dit concern en sinds 1933 is Prof. Goudriaan onder-directeur van Philips. WERK VOOR NEDERLANDSCHE LAND ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat evenals het vorige jaar er in den loop van dit jaar een groote werkgelegenheid zal bestaan voor Nederlandsche landarbeiders in Duitschland. Behalve in het Rijnland en Westfalen zullen, landarbeiders kunnen worden geplaatst in Hannover, in de streek tusschen Bremen en Oldenburg en, doch in geringere mate, in Mecklenburg. Ongehuwde melkknechten, die 10 a 12 koeien kunnen melken, genie ten kost en inwo- ning, benevens 40 A 50 R.M. per maand. In grootere stallen kan worden gerekend op een loon van 4 a 5 Mark per koe per maand boven kost en inwoning, zoodat melkers, die meer koeien kunnen melken en verzorgen, komen tot loonen van 70 a 90 R.M. per maand boven kost en inwoning. HET PROCES TE MOSKOU. Opnieuw staat, schrijft de N. R. Crt., in Moskou een groep menschen terecht, beschul- digd' van de ernstigste misdaden tegen den staat. Opnieuw draait zich als een film voor onze oogen het beeld af van de prompte be- kentenissen van de verschrikkelijkste misda den, welke men zich in kan denken. Zoo zijn wij met dit verloop reeds vertrouiwd geraakt, in zulke mate heeft zich bij de publieke opi- nie reedte een oordeel gevormd over wat een Russisch prociss izijn moet, dat de wereld het als een sensatie voelt, wanneer een der be- schuldigid'en het hem ten laste ge'legde ont- kent. Meer dan een incident is de ontkenning van, Krestinsiki echter niet geworden. Zijn ontkenning heeft hij al weer ingetrokken gelijk oo,k in een der vorige processen is ge- beurid en ook hij heeft volledige schuld bekent. De menschen, die ditmaal voor den rechter zijn gebracht en over wier lotslbestemming weinig onzekerheid meer bestaat, waren tot voor kort nog eminente figuren in het Russi sche bewind, vooraamer en belangrijker dan in eenig voorgaand proces het geval is ge weest. Het meerend'eel van hen bezette de hoogste posten in den staat. Onider hen is Ja- goda, eens chef van de Gepeoe, van wien ge- zegd wordt, dat hij een aandeel heeft gehad in de voorbereidimg van het proces tegen Ry- kow en Boecharin, die res p. als voorzitter van den raad van volkscotmmissarissen en als voor zitter van het Komintern, onder dte hoogstge- plaatsten in den lande behoorden en reeds vroeger waren ontheven van hun plaatsen. Voorts gewezen Russische amibassadeurs in de voornaamste Europeesche hoofdstiden, zooals Rakowski en Krestinsiki en gewezen voi'ks- commissarissen als Iwanof, Tsjernow, Grinkjo en Rosengoltz. Zoo zijn de menschen, die thans verwijderd worden dazelfde, die enkele jaren geleden Stalin hielpen overwinnen in zijn strijd tegen Trotski, die Zinowjef, Kameneff en anderen verwijderden, toen deze na Stalin gaholpen te hebben, den laatste trachtten te verdrinigen. iHet groote raadsel, dat dit proces met alle voorgaande viedbindt, de reeks van bijna fan- tastische bekentenissen, blijft ook ditmaal on- opgeiost. Een oagenblik mocht geboopt wor den, dat Krestinstki's ontkenning een slip zou oplichten van den sluier, die over dit alles hangt. Nu ook hij weer bekend heeft, weten wij, dat alles zal verloopen gelijk het bij voor gaande gelegenhedien is gegaan, dat Rusland de oplossing van het groote raadsel in zijn schiOio.t verborgen zal houden. (Wiaarom al deze bekentenissen? Waarom d,it opsommen van alle mogelijke misdaden tegen bet belang van volk en staat met een nauwkeurigheid, die zoo typisch eigen is aan het gefantaseerde alibi? Aangenomen mag worden, dat er tusschen deze menschen en zij, die nu over hen oordeeien, meeningsver- schillen bestonden over principdeele en practi- eche vraagstukken. Maar moet dit befceeke- nen, dat zij werkelijk en in die mate contact met vreemde staten hadlden gezocht, en waar- om zelfs, indien dit het geval zou zijn, vertel- GEDUPEERDE REVUE-ARTISTEN. Een gewezen banketbakker uit Dordrecht was, schrijft het R. Nwsbl., in connectie ge- komen met den bekenden revue-artist Siem Nieuwenbuizen en had hem voorgespiegeld een revue-onderneming te organiseeren. Het bedrijfskapitaal zou f 35.000 bedragen. Nieu wenbuizen engageerde eenige collega's, met wie hij een contract voor acht maanden met 180 speeldagen afsloot. Impresario's maak- ten contractda met varitetenummers. De primiere van Time is Money beleefde in het Carre-theater te Amsterdam een groot succes. Het publiek stelde een revue met varitete zeer op prijs en gedurende de dertien voorstellingen te Amsterdam kwam er een behoorlijke recette binnen. De directie van Carre keerde regelmatig den organisator van de revue het bepaalde deel van de recette uit. Maar de artisten kregen weinig of niets. Nu hadden de artisten zooals de gewoonte is in het bedrijf geen vergoeding voor de repetities gekregen, waarin zij hadden berust met het oog op de hooge gages, die hun voor den speeltijd waren toegezegd. De costuums waren in Parijs besteld enbetaald. Maar de Nederlandsche decoratieschilder, die de decors heeft vervaardigd, wacht nog steeds op zijn geld. Ook de drukker van de biljetten is nog niet betaald. Eenige artisten hadden na de eerste week van hun optreden bij wijze van voorsohot drie of vier dagen gage ontvangen; de rest had zonder vergoeding gewerkt. Wel had de directie van de Carre de musici betaald, daar dezen buiten de revue-onderneming om een contract hadden. Langdurige conferences volgden. Een tus- schenpersoon verklaarde lakoniek, dat het geld op was. Tenslotte kregen medewerkers, die buiten Amsterdam woonden en in de hoofd- stad pension hadden moeten nemen, geld om hun logies te betalen. Dat was al het resul- taat van het onderhandelen. Aan de artisten werd voorgesteld, met een deel van de gage genoegen te nemen en een verklaring te teekenen, dat zij geen verdere aanspraken zouden doen gelden. Maar hierop gingen de gedupeerden niet in, advies van buitenlandsche consuls en een Nederlandsche advocaat, die te hulp waren geroepen. De costuums zijn in veiligheid gebracht en de schilder heeft de decors teruggehaald met de bepaling, dat hij desondanks zijn vordering handhaafd. De Holland Express Revue zooals de onderneming van den gewezen koekjesbakker uit Dordrecht heette bezat slechts een deel van 't genoemde kapitaal van f 35.000. Toen het den oud-banketbakker bleek, dat ondanks de ruimvloeiende recettes de kosten boven de baten gingen, heeft hij een tusschenpersoon in den arm genomen om zich van zijn verplich- tingen te ontdoen. VERDUISTERINGEN OP GROOTE SCHAAI BIJ BELGISCH BANKFILIAAL. Het parket van Brussel heeft een instructie geopend naar aanleiding van belangrijke ver- duisteringen, welke gepleegd zouden zijn bij het filiaal van een Brusselsche bank te La Louviere. Deze verduisteringen zouden loo- pen over een bedrag van eenige millioenen. De vei'duisterde bedragen werden grootendeel aangewend voor speculaties die werden uit- gevoerd door tusschenkomst van een te Brus sel gevestigde credietinstelling, welke gedreven werd door eenige leden van het personeel van het bankfiliaal. Een ander deel der bedragen werd door deze instelling, die thans in liquidatie is aan gewend voor de persoonlijke operaties van eenige harer leiders. Het parket is overgegaan tot de arrestatie van den directeur, den procuratiehouder, ver scheiden kassiers en andere leden van het personeel van het filiaal der bankinstelling te La Louvitere zoomede van den directeur van de credietinstelling. BRAND AAN BOORD VAN EEN BAGGERMOLEN. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur werden omwonenden te Beek en Donk opgesohrikt door een hevigen knal. Het bleek. dat de baggermolen van de firma Blom en v. d. Vlies te Sliedrecht in het afwateringskanaal brj Beek en Donk was gekapseisd en dat vlam- men uit het vaartuig naar buiten sloegen. Men snelde van alle kanten te hulp en slaagde er in de beide opvarenden, afkomstig uit Slie drecht en ongeveer 35 jaar oud, te redden. Zij hebben brandwonden opgeloopen en zijn naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd. De brand op den baggermolen kon spoedig worden bedwongen. Het vaartuig heeft aan- zienlijke schade opgeloopen. Aan boord kon nog geen onderzoek worden ingesteld met het oog op het gevaar van verdere explosies. De beide gewonden hebben omtrent de oor- zaak ook nog niets kunnen mededeelen. EEN „HONGERKUNSTENAAR" ONTMASKERD EN GESTRAFT. De Braziliaansche ,,hongerkunstenaar" Gen- til iCadramel, die de vorige week te Bologna was gearresteerd, omdat men ontdekt had, dat hij zich 's nachts met biscuits voedde, is, naar HaVas meldt, tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zijn secretaresse, met wier medaplichtigheid hij het publiek bedroog, werd tot 18 maanden gevangenisstraf Veroordeeld. Toen het vonnis werd voorgelezen, viel Cadramel in ziwijm. Vengaderinig van Dinsdag 22 Februari 1938, des namiddags drie uur. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester. Tegenwoordig de leden J. M. Oggel, P. J. van Bendegem, F. Dieleman, A. P. Essel- brugge, J. Fanoy, A. Th. 't Gilde, C. Hame- link, A. van 't Hoff, P. de Jonge, A. P. de Ruijter, B. Seghers, C. van Bendegem, C. Th. van de Bilt en de Secretaris J. L. J. Maris. (2 Slot.) De heer DE RUIJTER deelt mede, in eer ste instantie te hebben vergeten, in verband met die reserves te vragen, hoe het zit met de waarbongsommen voor de bijizondere scholen. De VOORZITTERDie zijn niet in dte be- grooting opgenoimen. (De heer DE RUIJTERZitten ze er toch in De VOORZITTER: Niet ten voile. De heer DE RUIJTER vervolgt, dat op de begrooting staat een reserve van f 9500, ter wijl de bedoelde voorschotten 9000 bedragen. Deze zitten dus feitelijk in de reserve. In 1940 moet het bedrag terugbetaald worden aan de Nat. School, en in 1943 aan de Schoolvereeni- ging te Spui. Spreker zal gaarne vernemen hoe dit zit. Op de begrooting staat een reserve van f 9500 en de voorschotten der bijzondere scholen bedragen 9000. Hoe komt men dan te .staan. De VOORZITTER antwoordt, dat dit te lezen is in den brief van Gedeputeerde Staten. De heer DE RUIJTER wijst er op, dat het juiste bedrag is f 8968. Verschillende scholen hebben een waarborg gestort. Moet men nu de zaak zoo zien, dat het bedrag, dat de ge meente voor deze scholen heeft besteed, niet ten voile is opgenomen, dan wel dat de ge meente de gelden die als waarborgsommen onder haar berusting waren, heeft versnoept. Doch in dat laatste geval is ook de reserve verteerd, want dan vormt deze nog slechts het bedrag der waarborgsommen, terwijl in 1940 ongeveer de toelft dier waarborgsommen betaald moet worden. De VOORZITTER merkt op, dat men daar- voor in 1940 zal moeten leenen. De heer ,DE RUIJTER is van meening, dat deze gelden dan uit den loopenden dienst zul len moeten komen. De VOORZITTER herhaalt, dat hiervcor dan geleend zal moeten worden. De heer DE RUIJTER zou er, zich in het laatste geval niet mee kunnen vereenigen, dat hiervoor geleend zou worden. De gemeente heeft de waarborgsommen 20 jaar bewaard voor de sehoolbesturen, en indien deze niet terug zouden kunnen betaald worden, zou dat niet in orde zijn, want dan zouden de sehool besturen daardoor gestraft worden. Hij is van oordeel, dat men indien de laatste veronderstelling van spreker juist zou zijn hiervoor niet zou mogen leenen. Naar hij meent heeft er in 1920, 1923 en 1930 ver- bouwing plaats gebad, en zijn de waarborg sommen en de gemeentelijke bijdragen in de begrooting verwerkt. De reserve van f 9500 is dan feitelijk geen reserve meer. Dat is de moeilijkheid. De heer 't GILDE heeft met zeer veel ge noegen en instemming naar het betoog van den heer Hamelink geluisterd. De heer Hame- linik heeft als gewoonlijk op zeer reeele wijze zijn standpunt uiteengezet. Doch juist deze uiteenzetting heeft spreker versterkt in zijn meening, dat het aanbeveling zal verdienen, een beslissing in deze zaak aan te houden. Het verheugt spreker, dat zijn meening brj den heer Fanoy weerklank heeft gevonden. De heer Hamelink heeft enkele dingen gezegd, waarop spreker maar niet a bout portant een beslissing zou kunnen nemen. Spreker meent, dat het aanbeveling zal verdienen, deze zaak nog eens aan te houden. Want is hij een sterk tegenstander van een verhooging der opcen- ten van de personeele belasting tot 200, by kan ook zijn stem niet igeven aan een verhoo ging tot 190 opcenten. Als het er dan van- middag door sou moeten, zou hij ook daar tegen moeten stemmen. Daarom herhaalt hij zijn voorstel, de beslissing op te schorten tot o\ er 14 dagen en dan opnieuw te vergaderen om een besluit te nemen, in deze zaak die voor de gemeente van het grootste belang is. Spreker weet wel, dat de begrooting in het openbaar behandeld moet worden en niet in een besloten kringetje, doch er zijn toch ook wel andere dingen, die eerst in besloten kring besproken worden, coch waerover de beslis sing in bet publiek genomen wordt. De VOORZITTER is van oordeel, dat de heer 't Gilde de zaak eigenlijk moeilijker maakt, dan deze is. Welke moeilijkheid schuit er voor den heer 't Gilde in, thans een beslissing* te nemen. Het gaat er thans om, of de raad wil vasthouden aan het genomen besluit, om 2500 uit de reserve te nemen, of de belasting te verhoogen. Dat is het kar- dinale punt in deze zaak.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5