Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bijalle Drogisten. het voorjaar, koop tijdig een pot TER NEUZEN, 2 MAART 1938. AXEL. DE TERREUR IN PALESTINA. Naar Harvas uit Jerusalem melidt, helbben terroristen het dorp Alma niaibij Safed aange- valien. Zij trachttem gelden bijeem te zamelen om hun ,actie voart te zetten. Een van de no- taJbelen van het dorp, Huso in Maski, die wei- gerde geld te geven, werd VErtmoord. Ook wordt melding gemaakit van een aan- val op het dorp Rochfina aan de grens van Syne. Dertig gewapende Araihisehe rebellen heb- ben een afgelegen Joodsche nedenzetting ten ssuidem van Reisan overv alien. Een der aanval- lers werd gedood en een kolomist emstig ge- wond. Na een gevedbt, dat drie uren duurde, bliezen de aanvaliers den aftociht. In een groote koffer, welke verlborgen was in een hoi acihiter een cactusboschje in de buurt van de murem van de oude stad van Jeruizalem, heeft de politae 5000 ledige hulzen, 5000 pereussiedopjes, een werktuig voor het venvaandigen van patronen en zes brutkbare handgranaten gevomden. Ingez. Med. OI'MIU VV SABOTAGE BIJ I>E RRITSGHE LUCHTMACHT. 'Het Engelsche ministerie van luchtvaart deelt officieel mede, dat dezer dagen ontdekt is, dat twee vliegtuigen, welke gereed waren voor de proefivlucht, op het vliegveld Ringway bij Manchester zijn beschadigd. Er as reden aan te nemen, dat die bescha- diging aan kwaadwillLghcid is te wijten. I>e politie stelt een onderzoek in. Volgens Hiavas zijn de beschadigde vlieg tuigen bommeniweripers, vervtaandigd brj Fai- rey te Heabon Moor, varuwaar de toestellen in gedeelten naar Ringway worden gezoniden, waar men ze in elkaar zet en aflwert. GRAAE BALBO VINDT EEN VERMIST VLIEGTUIG. Graaf BaJIbo, de gouverneur van Libye, is er in eigen persoon in geslaagd, het vliegtuig van graaf Mazotti terug te vinden, dat Wioensdag j.l. tijdens een vlucht boven de Sahara verdwenen was en naar hetiwelk sinds- dien 20 legertoestellen gezocht helbben. Graaf Maizotti en zijn metgezellen ibleken in goeden welstand te verkeeren. Zij zijn intusschen in de oase van Koefra aangekomen. De vliegers waren uit den koers geraakt, met het gevolg, dat hun benizinevoorraajd uit- geput raakte en zij in de woestijn moesten dialen. Him voorraad proviand deelden zij daarop in zoodanige rantsoenen in, dat zij veertien dagen hun bestaan zouden kunnen rekken. Donderdag en Vrijdag vlogen de op zoek eijnde toestellen 46.000 K.M. zonder een spoor van de vermisten te ontdekken. Zaterdag woedde er den geheelen dag een zoo verWin- denlden zandstorm dat van de masporinigen niets kon' komen. Generaal Balbo, die toch opgestegen was, moest in de woestijn dalen en bracht er den nacht door. Zondagmorgen steeg hij weer op en inderdaad mocht hij het genioegen ismaken, de vermiste vliegers te vinden, enkele oogenlblikken voor ook een tweede toestel hun op het spoor kwam. GEHEIMZINNIGE VERIDWIJNING VAN DEN NIEUWEN BOMMENWEKjPER. Een correspondent van het flandelsblad te Doniden sohrijft: IDe Sunday Express" heeft in een sensa- tdonecl artikel over het verdwijnen van den nieuwen, uiterst Snellen Vickers-Wedlesby boimaneniwei per, een nieuwe theorie opgesteld over de wijze waarop het toestel zou zijn ver- diwenen. Deize theorie is, dat het vliegtuig zou zijn gestolen door een buitenlandsche mogendheid. Het laatste door de ibemanning uitgezonden radio-lberieht werd Donderdag j.l. kwart over zeven 's morgens ontjvangen. De machine is Donderdagmiddag om 2 uur het laatst gezien, 'Het toestel vloog in noordelijke richting van kaap Wtrath op weg naar Ork neys, daama maakte de machine een groote toocht en verdween in oostelijke richting over de Noordizee. iWaarom, zegt de Sunday-Express", landde de machine niet, nadat gebleken was, dat de radio niet werkte? De oonstructie van de machine, zegt de Sunday Express", was zoo ingewikkeld, dat het vier jaar heeft geduurd, voortdat de for- mule er van was uitgeiwerkt. In het artikel wordt de verondersteliing geopperd, dat de radio niet heeft gefaald, maar dat de radio- grafist van de maehine niet l'anger sprak met de Engelsche autoriteiten, doch zondbr het te weten, met die van een vlieghasis buitem Groot-Brit'tannie en dat die plotseling bevel had igegeven aan de machine om van koers te veranderen en in oostelijke' richting te vliegen. Eenmaal boven de zee, zou de machine kunnen zijn nisergehaaid, uit het water opge- voscht en aan boord van een boot geheschen. De luohtvaartmedewerker van het blad zegt dat deize theorie niet als te fantastisch moet wortden verworpen. In September 1935 deed het nieuwste gevechtsvliegtuig van de Ver- eenigde Staten. zijn eerste proefvlucht. Het vloog 'lanlgs de kust, (verdween in de wolken en is nooit meer gezien. Bij onderzoek Week, dat een zeer snelle motorboot het vliegtuig had gevolgd en dat die iboot ook spoorloos is veridwenen. (Hit blad vraagt zich thans af, of de Wel- lesiley hetizelfde lot heeft ondergaan als dit Amerikaansche vliegtuig. DE ZOMERTIJD. Gaat 15 Mei In. Brj Koninkljjk ibesluit is bepaald, dat de zomertijd dit jaar zal aanvangen 15 Mei en zal elndigen 2 Octdber. EEN AFSCHEED. Na alhier ruim 6y2 jaar werkzaam te zjjn getweest als hoofd der Inspectie der Directe Belastinigen, nam de heer J. A. Struijk, in verlbaod met zijn overplaatsing naar Goes, afsetheid van zijn personeel. Hiertoe verzaimelde zich het personeel, na afloop der kantoomren, in een der lokalen vani de Inispectiie en wend namens hen den heer Struijk een foto vah het gezamenlijk personeel en het k an too rgebouw aangeboden. Wederizijds werden hartielijke woorden ge- Wisseld, waaruit duildelijk naar voren kwam de groote waardeering en dank voor de pret- tige saimenwerkinig en de zeer goede verstand houding, die er onid'er de lei'ding van den heer Struijk foestorud. Dit hetgeen namenis het personeel werd ge- sproken, bleek overduidelijk, dat men het ver- trsk van dozen Inspecteur betreurt, al is men dankbaar, dat zij zoo'n geirudmen tijd onder zijn leiding heeft mogen arheiden. Met de Ibeste wens chen voor de toekomst werd af- seSeid genomen. Ook wij zien, ofschoon wij weten dat het aimlbtelijk leven van een hoofd-ambtenaar alhier sleehts tijldtelijk is, met leedwezen dezen sympathieken Inspecteur vertrekiken, want cnidanks zijn drukken werkkring, nam hij ac- tief deel aan het openibare leven hier ter plaatse en verwienf zich aller hoogachting en waardeering. Onze beste wenschen vergezellen den heer Struijk naar zijn nieuwe standplaats. DE AMBAOHTSSCHOOL VOOR TER NEUZEN EN OMSTREKEN. Teneinde te vol'doen aan een sinds lang geVoelde behoefte, besloot de Vereeniging de Ambachtsschool voor Ter Neuzen en Omstre- ken het vorig jaar te trachten het leerplan van de dagambachtsschool uit te breiden piet de vakken voor metselaar-straatmaker. Op haar verzoek nam de gemeenteraad van Ter Neuzen d.d. 15 Juli 1937 het daarvoor overeenkomstig de Nijverheidsonderwijswet noodige besluit, terwijl daaraan thans bij Koninklijk besluit van 11 Februari 1938, no. 35, door de Kroon goedkeuring is verleend. Eerlapg zuUien dius de vakken metselaar- straatmaker aan deze school kunnen worden onderwezen. Het zal echter noodig zijn, hiervoor de noodige lokaliteit te stichten| waarvoor de plannen reeds zijn opgemaakt. De nieuwe omstandigheden, die in het leven worden geroepen door het wijzigen van den dniejarigen cursus der ambachtsscholen in een 2-jaarlijksche, waren evenzeer aanleiding, dat het bestiuur der vereieniiging zich heraadde om gebruik te maken van de mogelijkheid tot het uitbreiden van het theoretische onderwijs aan de avondteekenschool met het geven van les in de werkplaats praktijk. 'Evenzeer werd daarvoor de medewerking verkregen van den gemeenteraad van Ter Neuzen, die ,bij besluit van 9 Nov. 1937 dit aanvullen'd onderwijs noodig verklaarde. Bij bovengenoemd Koninklijk besluit no. 35 is door de Kroon ook hieraan goedkeuring verleend, zoodat op 1 October a.s., bij het begin van den nieuwen cursus aan jongelieden tot op den leeftijd van 23 jaar naast de bestaande theo retische opleiding ook aanvullend onderwijs in de praktijk kan worden gegeven. Belangstelling voor het ambach,ts- onderwijs. Nu het tijdvak voor aangifte van nieuwe leerlimgen verstreken is, blijkt dat zich voor het volgen van den nieuwen, met 1 Mei aan- Vangenden cursus, niet minder dan 73 can- didaten hebben aangemeld, hetgeen ongeveer 50 hooger is dan voorheen. Vooral voor de metaalvakken is de aangifte groot. Over de vakken verdeeld betreft de aangifte: 34 bankwerkers, ,15 electriciens, 10 auto-mon- teurs, 7 timmerlieden en 7 schilders. ESPERANTO-LEZING. Maandagavorid vond in het Hotel ,,De Arend" een esperantolezing plalats, welke zeer goed bezocht Was. Deze avond was belegd door de twee plaatselijke esperantogroepen. Spreker was de heer Henk Thden, een bekend onderwijzer van het Cech-instituut, welke geregeld cursussen leid in Belgie en Frankrijk. Spreker behandelde, in esperanto, een reis door de Ardennen, welke hij toelichtte met liehtbeelden. Na de pauze gaf de spreker, welke een zeer goed verteller bleek te zijn, een proefles met de Cech-methode, welke zeer in den smaak viel. Het was een zeer goed geslaagden avond voor de esperantisten, welke hopen dat zulke avonden in de toekomst nog zullen volgen. DEIPARTEMENT VAN JUSTITIE. Onize (vroegere stadgenoot de heer A. Dees Miz., commies bij het Departement van Justitie te 's-Gravenhage, is met ingang van 1 Januari 1938 bevorderd tot hoofdcomunies aan voor- noemd Departement. DE VESTIGINGSEISCHEN VOOR DEN MIDDENSTAND. Na de vestigiiigsmogel ijkheid ook de opleiding aan banden. Het instituut voor middenstandsontwikke- ling deelt omtrent de opleiding in verband met de Vestigingswet-Kleinbedrijf o.m. het volgende mede: Binnenkort zal de Minister van Oecono- misehe Zaken een beslissing nemen over de regeling van de examens voor het mid'den- standsdiploma algemeene handelskennis. Zoo spoedig mogelijk zullen daaromtrent mededee- lingen worden gepubliceerd o.m. betreffende de plaatsen, waar de examens worden afge- nomen (centrale punten over het geheele land verspreiid), data van schriftelijk en mondeling examen, examengeld, aanmelding enz. Echter wordt reeds thans de aandacht gevestigd op het volgende: De examens zullen uitsluitend worden afge- nomen 'door de drie Nederlandsche midden- standsbonden, respectieveiijk door hun onder- wijsinstellingen onder toezicht van het depar tement van oeconomische zaken. Het examengeld zal voor deelnemers aan eigen of erkende cursussen van de drie mid- censtandsbonden een reductie ondergaan. Degene, die niet aan de toelatingsexamen voldoet, kan geen examen afleggen. Algemeene handelsopleiding sleehts door de middenstandsbonden, de vakopleiding door de vakorganisatie. Het departement van oeconomische zaken staat op 't standpunt, dat er tusschen stands- en vakorganisaties van den middenstand een logische arbeidsverdeeling met betrekking tot de opleiding tot stand dient te komen. De drie middenstandsbonden, resp. hun onderwijsinstellingen, zullen in dit systeem over het geheele land de opleiding voor alge meene handelskennis verzorgen, in verband waarmede het door deze bonden ingestelde middenstandsdiploma algemeene handelsken nis tevens als norm voor de handelskennis is aanvaard bij het vaststellen van vestigings- eischen en te dezen aanzien voldoende wordt geacht voor alle takken van detailhandel, am- bacht of kleine nijverbeid. De vakorganisaties voor het heele land zul len in den betrokken bedrijfstak de opleiding tot vakbekwaamheid verzorgen. Het is dus niet de bedoeling van het depar tement dat de vakorganisaties of onderdeelen daarvan zich bezig houden met de opleiding voor handelskennis, zooals sommige vak- groepen aanvankelijk beoogden. Slecbts aan enkele vakcursussen, welke reeds begonnen waren, is alsnog toegestaan de handelsopleiding van de reeds aangenomen deelnemers te beeindigem Daarna zal de scheiding nauwlettend worden gehandhaafd, met uitzondering van enkele dagvakscholen, zooals de slagersvakschool te Utrecht, welke alleen aan leerlingen van den dagcursus han- delsonderwijs mogen blijven geven. AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER VAN SLUIS. In de vergadering van Maandag heeft de burgemeester, de heer J. C. L. A. Berkers, wien bij Kon. besluit van 1 Maart eervol ont- slag is verleend, na een periode van 21 jaar afscheid genomen van den gemeenteraad. De 'heer Berkers heeft Idaarbij een rede gehouden waarin hij den prettigen geest memoreerde, welke steeds heeft gdheerscht niet alleen in het gemeentehuis, doch ook daar buiten. Hij dankte de wethouders, de raadsleden en het gemeentelijk personeel voor ihun medewerking en voor de hulp, welke hij ook steeds van de bevolking heeft onidervonden. Wethouder Aernau'dts- gewaagde eveneens van de prettige verstandhoudlng, welke er steeds heeft bestaan. Hij wees op het vele goede, dat de burgemeester tot stand heeft gehracht en legde daarbij bijzonderen nadruk op de organisatie van het vreemdelingen- verkeer. Wethouder Van Mazijk zeide o.m. te spre- ken namens de geheele bevolking wanneer hij den scheidenden burgemeester dankte voor zijn tactrijke optreden in verband met de ver- schillen in godsdienst. Ook spr. wees op de hartelijke samenwerking. Tenslotte bood spr. den heer Berkers een schilderij aan van het stadhuis. Daama voerden nog vele sprekers het woord onder wie het oudste raadslid, de heer Brevet en de gemeente-secretaris. De heer Berkers heeft den sprekers dank gezegd, waarna gelegenheid bestond persoonlijk van hem afscheid te nemen. EEN ONGEMAKKELIJKE ZEEMAN. Vrijdagavond" kwam te Vlissingen, meldt de Midd. Crt., in de haven het Nederlandsche motorschip ,,Reja", -het schip welks kapitein de vorige 'week door den Raad voor de Scheep- vaart voor een maand is geschorst wegens zijn beleedigend en dreigend optreden tegen een Engelschen loods en het varen zonder Voldoende bemanning. Het schijnt intusschen dat deze veroordee- ling den kapitein geen goed heeft gedaan, pnet het gevolg, dat hij zijn gramschap heeft ge- koeld op een gedeelte van de bemanning, want nauwelijks was het schip op de haven, of 4 leden van de bemanning vervoegden zich hij de politie en beklaagden zich dat zij door den kapitein waren mishandeld en dat er tijdens de reis meermalen aan boord is gevochten. Deze menscben weigerden aan boord terug te gaan, waarop zij den nacht op het politie- bureau hebben doorgebracht. iHet bleek naderhand, dat alleen de stuur- man trouw was gebleven, met het gevolg, dat de kapitein te Antwerpen een nieuwe beman ning heeft gemonsterd, welke Maandag aan boord arriveerde. Deze menschen moesten echter eerst voor den waterschout alhier mon- steren en daarbij bleek, dat de motordrijver niet in het bezit was van de vereischte papie- ren, met het gevolg, dat de ,,Reja" niet mocht uitvaren. Intusschen heeft de politie naar een en ander een onderzoek ingesteld en waakt men er voor, dat dit schip niet zonder een volledige bemanning naar zee zal vertrekken. LUXOR-THEATER. „De Kreutzersonate". iDe film begint met 'de trednreis, waarin Posdnyschew zijn geschiedenils aan een be- langstellend todhoorder vertelt en in een reeks be-elden zien wij de tragedie zich v^or onze oogen afspelen. Wij zien 'den stoeren levenslustigen land- eigenaar als hij zijn neef Gregor Tutchat- scbewsky, den beroemden violist ontmoet en met zijn bekoorlijke vrouw Jelaine, een be- gaafd pdaniste, in kennis brengt. Op zijn alle emoties tot in de subtielste nuances weer- spiegelend expressief gelaat zien wij de jaloe- zie opkomen en de diepe schaamte over die jaloezie. 'Wlij huiveren bij zijn uitbarstmg van woede op het feest, waar Jelaina en Grtgor een con cert geven', izoowel als bij Anidrej"s vemede- ring bij de verzoening. Wij voelen fel weer den jaloerschen anigst als zijn vrouiw op reis is en den gewel'digen strij'd tusschen wantrou- wein en vertrouwen. Stap voor stap gaat het naar het onveraaijdolijke slot: de liefde van Jelaina voor Gregor, dien zij echter niet vol gen wil, de betr'apping van ibeiden door An- drej als Gregor afscheid neemt en het schot. Het zoo Ibuitenigewoon spannemd opgezette en uitgeiwerkte drama boeit nii'et alleen door den inhoud maar bovenal door bet sterke, suggestieve spel van Peter Petersen, als An- drej, die van zijn rol een prachtcreatie heeft gemaakt. Naast hem is er Lil Dagover, die zichzelf h'eeft overtroffen in de rol van Jelaina. In tegemstelling tot de novelle is zij hier de aan- ■vank'elijk evenwiehtiige vrouw, die ten slotte in Gregor den man vindt dien zij lief heeft, maar voor wien zij man en kind niet verlaten wil. Haar ingetogen beheerscht spel, waarbij toch alle accenten van een fellen gemoeds- strijd tot uiting komen, is ontroerend. Aan fotografische opnaimen, aan smaak- volle enisceneerinig is alle izorg besteed en ook de muziek is voortreffelijk. Langs den weg". Een luchtig, vlot, amusant geval de film .Langs den weg". Licht van toon en licht van tint. Gebouw'd uit de avonturen van het jolige duo Pils en Tabet, die onlbekommerd in auto en op motor lanigs de wegen jagen, hun liedje zdngen en hun perikelen. Amoureuze en zakelijke. De zakelijke perikelen zrjn voor den ver- zekerinlgsagemtdie op zijn motor over de Wegen rent en telkens op het nippertje juist nog geen1 brokstukken maakt om automobilis- ten het nut der venzekering aan het verstand te brengen. En dit lichtzinnige tweetal sluit vriend- schap, zoodat bij voorbaat al een reeks van de amusantste avonturen te iwachten is. 'Bovenal zijn het Pils en Tabet, die hun liedjes zingen en ontoezorgd door het leven gaan, de een al harten-verovertnd, de ander op de meest dwaze en origineele wijze stre- vend naar het maarscbalksehap aller ver- zek cringsagenten Op echt Pranisch-geestige wijze is het thema bethandedid in deze A.C.'E.-film der Ufa. Ner- gens vulgaire of goedkoope grappigheid maar steeds vol goeden smaak, luchtig, licht en vroolijk. 'Van het oogenblik af, dat de dwaze dikke bankier in het reisbureau komt, door alle avonturen heen, met de jacht op Jacques en de ontvoerde Simone, tot het slot met drie bruidsparen treffen de goede smaak en vlotte grappigheid. (Langs den weg" i's_ een filtm, die het pu- ibliek een uur alteraangenaamst bezighoudt. TEGEN GESTES VAN COoPERATIEVE V EREENIGINGEN Het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg heeft zich met het volgende adres tot den Raad van Ministers gewend. Eenigen tijd geleden ontvingen wij een af- schrift van een adres door den Bond van Ned. Handelaren in Brandstoffen onder dagteeke- ning van 2 Dec. j.l. tot Uwen Raad gericht inzake erkenning van bij Coop. Groothandels- lichamen aangesloten Coop. Vereeniging, ter wijl dezer dagen een afsehrift werd ontvan- gen van een door den Ned. Bond van Varkens- handelaren aan Uwen Raad verzonden motie, welke op hetzelfde onderwerp betrekking heeft. Beide vereenigingen verzoeken onze Kamer hare pogingen in deze te steunen. Zeer zeker bestaat dezerzijds geen enkel bezwaar steun te verleenen, aangezien onze Kamer zich ,reeds meermalen in dien geest heeft uitgesproken, doch de Kamer meent deze aangelegenheid van een breeder standpunt te moeten be'zien. Naar hare bescheiden meening.gaat het toch niet op, door eene h.i. onjuiste beslissing een bepaalde branche uit den vrijen handel ten achter te stellen bij een of meer coop, ver eenigingen al dan niet in een Centrale ver- eenigd. De Kamer komt echter al meer en meer tot de overtuiging, dat er in deze van een stelsel sprake is met het doel door allerlei maat- regelen den vrijen handel te drukken of mis- schien wel geheel uit te sluiten. Het is reeds een zestal jaren geleden begon nen, toen het Nat. Crisis-Comite bij het ver- strekken van zwavelzure ammoniak tegen ver- minderden prijs den vrijen handel geheel uit- schakelde ten voordeele van de staatsmijnen. Toen in hetzelfde jaar Ged. Staten van Zee- land een voorstel bij de Prov. .Staten aanhan- gig maakten om de Provincie Zeeland garant te stellen ten behoeve van de Gew. Tarwe- Organisatie Voor Zeeland, werd door de Kamer er ernstig op aangedrongen zorg te dragen, dat de handel niet weer het loodje zoude leg- gen, Waarvoor naar het oor'deel der Kamer gegronde vrees bestond. Bij den tarweaan'koop van de landbouw is feitelijk de vrije handel thans geheel uitgesloten. De ,,voormalige" handelaren zijn niets meer dan opslaghouders geworden en genieten hiervoor eene betrek- kelijk geringe belooning. Doch zelfs dit ge- ringe loon wordt door de voorstanders van cooperaties aan de handelaren niet gegund; zij toch hebben cOoperaties opgericht, die als opslaghouders Worden erkend. De leden genieten derhalve direct steun als verbouwers en indirect in hunne vereenigingen nogeens als opslaghouders. De vrije handel moet de nadeelen hiervan maar weer dragen. Ten vorigen jare is er, zooals Uwen Raad uiteraard bekend is, hevige strij'd gevoerd tus schen het Bureau tot Keuring van Zaden (B.K.Z.) en den Nederl. Algemeenen Keurings- dienst (N.A.K.) over de medewerking van eerstgenoemd Instituut aan den N.A.K. Ook hier trachtte men het regeering-instituut te bevoordeelen boven een Instituut voortge- komen uiit den vrijen handel, een instituut dat naar de meening van tot oordeelen bevoegde personen alleszins aan het doel beantwoordde. Ook hier weer tegenwerking van den vrijen handel. Deze voorbeelden zouden zeker met vele andere kunnen worden aangevuld. Het komt ook meermalen voor, dat in Commissies van advies of dergelijke wel officieel een plaats aan den handel wordt ingeruimd, doch, wanneer eene zaak in een dergelijke Commis- sie wordt besproken, kunnen de vertegen- woordigers van den handel vaak niet veel anders doen dan protesteeren, want het blijkt dan, dat de overige leden vertegenwoordi- gers van landbouworganisaties en cooperaties de zaak practisch al hebben beklonken. Het doet ook vreemd aan, wanneer leden van eene commissie ook in een hoogere instantie aan de beslissing over eene quaestie med ewer- ken. Zoo zijn de landbouwleden van de Com missie van Advies in Zeeland eveneens lid van het Bestuur van de Gewestelijke Tarwe Orga nisatie. Door dit o.i. stelselmatig negeeren van de belangen van den vrijen handel en het stelsel matig" bevoordeelen van cooperaties en derge lijke wordt in handelskringen een onrust ge- wekt, die ook naar het oordeel van onze Kamer zeer zeker geenszins van grond is ont- bloot. Het is allerminst de bedoeling van de Kamer in dit adres een standpunt in te nemen over de vraag of aan vrijen handel of aan coope raties de voorkeur moet worden gegeven, doch wel meent zij er op te mogen aandringen, dat maatregelen genomen worden om te voor- komen, dat door allerlei officieele of isemi- officieele instanties hij hunne beslissingen aan cooperaties en dergelijke vereenigingen ten koste van den vrijen handel voordeelen wor den bezorgd, die niet door den beugel kunnen. De Kaimer is er zeker van overtuigd, dat ook Uw Raad hare opvatting deelt, dat een wel geoutilleerde tusschenhandel in het distri- butie-apparaat niet kan worden gemist, doch dan meent de Kamer .ook van alle leden van Uwen Raad individueel en gezamenlijk mede werking te mogen verwachten, om de onder hen ressorteerende of van hen afhankelijke colleges er toe te brengen, dat zij niet zooals tot heden telkens weer het geval is, met de belangen van 'den vrijen handel geen of al thans veel te weinig rekening houden, op- dat voorkomen wordt dat deze belangrijke tak van voiksbestaan niet nog meer schade onder- vindt dan de helaas moeilijke omstandigheden in het algemeen reeds voor den handel mede- brengen. De Kamer is er van overtuigd, dat zij geen blad voor haar mond heeft genomen, maar zij heeft het haar plicht geacht in deze zeer belangrijke zaak duidelijk en zonder achter- houding hare meening kenbaar te maken. Er is toch zeker periculum in mora. Het belang van den vrijen handel eischt eene spoedige wijziging van de tot heden in deze gevoerde politiek. De Kamer twijfelt niet of ook Uw Raad is hiervan ten voile overtuigd en zal zeker gaame bereid zijn nog te redden wat te red den valt en de voor den vrijen handel nadee- lige maatregelen, zoo maar eenigszins moge lijk, alsnog ongeidaan te maken. Een afdruk van dit adres is toegezonden aan alle Kamers van Koophandel in Neder- land en iaan de .leden van de beide Kamers der Staten-Generaal. Het „Groene Kruis". Gisteravond hield deze vereeniging hare, als gewoonlijk matig bezochte jaarvergadering, waarop, behalve het op 6&n na voltallige be stuur sleehts 16 gewone leden aanwezig waren. De Voorzitter, de heer A. E. C. Kruijsse, spreekt over geringe opkomst, zooals gewoon- te is. Toch is dat te betreuren, daar men te weinig weet wat een vereeniging als de onze doet. i Hij wijst op hat terugloopen van den post contributie In het afgeloopen jaaren op voor- komende gevallen, dat de menschen om hulp komen als daaraan directe behoefte bestaat. Vooral deze laatste zijn ongunstige gevallen voor de vereeniging. Het bestuur beraamt plannen om in deze gevallen maatregelen te nemen teneinde de kas der vereeniging te stijven. Komt iemand om hulp der vereeniging zonder te voren lid te zijn, of iemand die reeds eerder lid was, maar bedankte, dan zal het bestuur overwegen om eerst een behoorlijk be- drag te doen storten alvorens hulp wordt ver leend. Dit ,is billijk in verhouding tot de leden, die onze vereeniging al zoovele jaren steunen. De Voorzitter wijst ook op een z.i. verkeer- de zegswijze, als zouden wij een philantropi- sche vereeniging zijn. Dat is de vereeniging niet. Het is een vereeniging van personen, die gezamenlijk verplegingsartikelen koopen en Voor deskundige verpleging zorgen voor zich en hun gezinnen. Dat is wat anders als phi- lantropie, en daarom kan het bestuur oamo- gelijk goed vinden, dat er maar om hulp wordt aangeklopt en dan tegelijk lid worden. 'De Voorzitter besluit met den wensch, dat deze onaangename zaken niet meer zullen voorkomen. Na de gewone plichtplegingen leest de Secretaris het jaarverslag over 1937. Het ver- slag gewaagt van een kalm vereenigingsjaar, zooals er al zoovele waren. In de vaeature ontstaan door het aftreden 'van den secretaris, nu wijlen den heer P. le Feber, wetd gekozen den heer A. P. le .Feber. Het bestuur verga'derde viermaal in 1937 voor gewone zaken van beheer. Ook uit het jaarverslag stippen we aan de onaangenaamheid van onbetaald gebleven kwi- tanties over 1937. Allerlei reden werden daar voor opgegeven. Het bestuur is er vast van overtuigd, dat er personen onder zjjn voor wie het bedrag der contributie onmogelijk een be zwaar kan zijn. Dit kan totale onbekendheid met het werk der vereeniging zijn, maar ook wat anders. De verkiezing van een bestuurslid had ten- gevolge, dat het aftredend lid, de heer L. van Hoeve met 20 van de 22 uitgebrachte stemmen werd herkozen. Een voorstel om bij acclamatie te benoemen achtte de Voorzitter verkeerd. De commissie voor het nazien der boeken over 1938 wordt gevormd door de heeren C. J. Schieman, Joh. van Driel en J. F. den Doelder. Bij de omvraag wordt nog over een paar practische aangelegenheden gesproken, en daarbij liet de Voorzitter hooren, dat de ver eeniging in 1939 haar 25-jarig bestaan hoopt te herdenken. De Voorzitter dankt voor het aangenaam samenzijn en sluit de vergadering. Het jaar'verslag van den Penningmeester, den heer L. P. Bakker, vermeldde aan ont- vangsten (inclusief goed slot 1937) f 3558,80 en aan uitgaven 2761,54; goed slot alzoo f 797,26 en van de T.B.C.-bestrijding aan ont- vangsten 762,00 en aan uitgaven 795,14; alzoo een nadeelig slot van 33,05. De kascommissie adviseerde tot goedkeu ring, waartoe besloten werd. Jaarlijksehe uitvoering „Conoordla". Reeds betrekkelijk vroeg werd voor diit seizoen gisteravond een einde gemaakt aan de reeks der jaarlijksehe tooneeluitvoeringen, die tevens het tooneelseizoen besluiten met een avond van bijzondere feestvreugde voor de schare van leden en huisgenooten. Dat ..Concordia" voor dit jaar de kroon zou span- nen, was reeds wekenlang te voorzien en zoo liep op deze vasten-avond ,,Het Centrum" vol en boordevol en zagen wij ons fraaie Axel- sche concertgebouw ook nimmer zoo dicht bezet. De harmonie opende, zooals gebruikelijk is, de avond, met een niet groot, maar door de zorg van den ijverigen directeur op des te kiescher wijze gekozen programma, dat na de uitvoering van elk der nummers met warm applaus werd bezegeld. Nog grooter echter, want zoo is het nu een maal, was de belangstelling voor de opvoering van de komedie in 3 bedrijven van Jaap van der Poll, geschreven door 'dezen emtnen- ten Nederlandschen auteur, ter gelegenheid en als hulde van het zeld'zame 60-jarig too- neeljubileum onzer groote Nederlandsche aetrice mevrouw Esther de Boervan Rtjk en getiiteld ,,Levensavond". Zooals uit de titel viel af te leiden was de hoofdrol, die, goed gespeeld, als het ware een half succes voor het stuk speelde in handen van een oud mensch, in dit geval een dame. Mevrouw van Veen heeft op haar ouden dag, de grootste zorg voor haar eenigen zoon Karel, die het leven van den lichten kant be- kijkt, maar wiens leventje van vrooljjke ,,Frans" een einde neemt, als zijn zwager (mede gezinsverzorger) na een flirtage met een bij zijn moeder logeerend nichtje, een einde dreigt te nemen. De meestal komische, doch ook dramatische verwikkelingen, die zich afspinnen om deze in het kort weergegeven loop, maken dit meesteriijk geschreven stuk tot 6en der beste stukken, die de laatste jaren ter perse zijn verschenen. Aan de loffelijke perskritieken in de groote pers kunnen wij dan ook voor de opvoering te Axel gevoegelijk volstaan met de mededeeling, dat deze een glansrrjk succes bracht aan de executanten die de verschillende rollen, op voor dilettanten meer dan sublieme wijze uitbeeldden. Gegierd en gebulderd werd er dikwerf onbedaarlijk om de zetten van den jeugdigen, schoon reeds 40-jarigen ,,bon vivant", maar ook zijn moeder nam, ondanks haar leeftijd in de humoristische sfeer van het stuk van tijd tot tijd een groot aandeel. Doch ook de emst van het leven sprak diep mede en zoo werd het een realistische hande- ling, die bij het ,,eind goed, al goed", de ieder tevreden stellende ontknooping bracht in den vorm van ouder- en kinderliefde en hervonden huwelijksgeluk. De opvoering was meer dan succesrrjk en muurvast zaten de rollen er brj de executan ten in. Dit laatste was ook bij dit zware stuk hoofdvereischte. Het uitbundige applaus aan het einde be- wees voldoende, dat het tegenwoordig hooge eisehen stellende publiek ten getale van ruim 600 personen aanwezig, zioh dan ook ten zeerste voldaan gevoelde. De avond werd besloten met een komische ensemble-scene, die van elke dramatische tenderiz ontbloot Week en het bal dat door de in schitterende nieuwe uniform gestoken .Concordia' '-hand werd verzorgd werd gezel- lig en het bleef druk op de gladde vloer tot het uurtje van heengaan sloeg en „Concor- dia" terug mocht zien op edn van haar aller- mooist geslaagde feestavonden. Een tombola in de pauze's gehouden llep ook parallel aan het tot in onderdeelen wel- verloopen programma en bracht ook nog wat zaad in het bakje van onze populalre oude plaatselijke muziekvereeniging. De rnitersport herieeft. Hoewel nog niet gedoopt, bezit ook Axel, waar de ruitersport reeds zoovele jaren in eere stond, thans hare rrj-vereeniging waarvan het dagelijksch bestuur gevormd wordt door de heeren A. Schieman Czn., voorzitter, W. A. Dekker Dz., secretaris en W. de Feijter Wz., penningmeester. De beoefening dezer edele sport geschiedt onder de eminente leiding van den heer C. de Feijter Az. en de vorderingen zijn thans reeds van dien aard en getuigen van die mate van vooruitgang dat zij tot demonstratieve prestatiejs in staat stellen, waarbij contact met de zustervereenigingen van St. Jansteen en Westdorpe van groot nut is en zoo zagen O

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2