Ter Neuzensche Courant Binnenland Feuilleton-vertellingen Pluimvee-Rubriek Maandag 28 Febr. 1938 No. 9728 TWEEDE BLAD VAN HJET REGEERINGSJUBILETJM VAN DE KONINGIN. Naar gemeld wordt, bestaat het voomemen indien de Koningin daaraan haar goedkeuring mocht hechten, een huldebetooging van de Nederlandsche jongeren te organiseeren ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin. De piannen zullen worden opgesteld in over- leg met het nationale comite voor de herden- king van het 40-jarige regeeringsjubileum. CONTROLEUR VAN DE WERKVERSCHAFFING ONTSLAGEN. In de Donderdagavond gehouden vergade- ring van den raad der gemeente Oude Pekela werd zonder hoofdelijke stemming het voor stel aangenomen om ontslag te verleenen aan den controleur der werkverschaffinig en steun- verleening J. W. D. Vooraf was op voorstel van het communis- tische raadslid, de heer C. Baars, een commis- sie van raadsleden ingesteld am een onderzoek naar de beweerde onbetrouwbaarheid in te stellen, maar tijdens de raadsvergadering bleek, dat deze eommissie juist werd voorge- steld om den controleur D. te rehabiliteeren, zoodat toen het voorstel werd ingediend om den betrokkene wederom te herbenoemen. De burgemeester antwoordde, dat een dergelijke voordracht van B. en W. niet was te ver- wachten. DE HANDEL IN MARGARINEPRODUCTEN. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren vemeemt hebben de erkende mangarinefabrikanten in Nederland besloten zoowel grossiers als winkeliers op straffe van zware boeten te verplichten de verkoopsvoor- waarden, zooals deze in overleg met de regee- ringsinstantie zijn opgesteld, en ter griffie van de rechtbank te Rotterdam zijn gedeponeerd, na te komen. Wie de condities niet ondertee- kent wordt bij de distribute uitgeschakeld. De boetes zullen worden gestort in het Nationale Fonds voor bijzondere nooden. SCHORSING VAN EEN RIJKSTUINBOUW- CONSULENT. Naar men meldt, heeft de Minister van Oeconomische Zaken met toepassing van arti- kel 90 van het Algemeen Rijksambtenaren- reglement den rijkstuinbouwconsulent te Nij- megen geschorst en aan de administratieve hulp van dien ambtenaar ontslag aangezegd. MR. T. J. VERSCHUUR VOORZITTER DER R. K. STAATSPARTIJ Onder leiding van den waarnemenden voor- zit-ter, mr. J. J. A. Houben, is Woensdagavond de partij raad van de Roomsch Katholieke Staatspartij zijn vergadering begonnen in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht. In zijn openingswoord herinnerde mr. Hou ben aan de geboorte van Prinses Beatrix. Vervolgens ging men in geheime vergade ring. Hier werd na een korte beraadslaging oud-minister mr. T. J. Verschuur tot partij- voorzitter gekozen met 82 van de 116 stem- men. Tot id van het dagelijksch bestuur werden gekozen: de heeren mr. dr. P. J. Witteman te OVerveen, A. C. de Bruin te Utrecht, mr. E. H. J. baron van Voorst tot Voorst te Ub- bergen en mr. J. J. A. Houben te Breda. In de Zaterdagmorgen voortgezette vergade ring van den partijraad in het Jaarbeurs- gebouw te Utrecht, heeft de waarnemend voorzitter, de heer mr. J. Houben, den nieuw gekozen partijvoorzitter, mr. Th. J. Verschuur met een hartelijk woord ingeleid. De heer mr. Verschuur aanvaardde zijn functie met te herinneren aan het opbouwende werk van zijn voorgangers, mr. Koolen, baron Van Wijnber- gen, Jhr. Ruys de Beerenbrouck en mr. Gose- ling, en te wijzen op de groote organisato- rische kracht van de R. K. Staatspartij, welke door hun onvermoeiden arbeid is verkregen. Onze partij, vervolgde spr., doet niet aan massa-psychologie en versmaadt het om te offeren aan de rassen en de klassen. De mentaliteit van collectieve zelfaanbidding, welke elders gekweekt wordt, is der R. K. Staatspartij volkomen vreemd. Haar stelsel is te streven naar solidariteit, met verfoeiing van staatsvergoding. Ook in de staatkunde huldigt de partij christelrjke inzichten. Spr. spoorde aan tot tucht en discipline in de partij om te geraken tot het doel, dat na- streeft de grootheid en de welvaart, zoowel geestelijk als materieel, van heel ons volk. Een gezonde Katholieke politieke partij is naar spreker's meening een kostbaar goed en een voorwaarde tot behoud van onze geeste- lijke goederen. Met voldoening constateerde spr., dat vier der eminenste Roomsch-Katho- lieke manual in de regeering zitten en spr. begroette zoowel deze mannen als het geheele kabinet, met warme sympathie. Ook den ge kozen Kamerleden betuigde spr. het vertrou- wen der partij. De maatschappelijke vraag- stukken zag spr. in een omvang en van een ernst, als nog zelden is vertoond. Met de ordening zijn we op den goeden weg. Het is een volgen van den natuurlijken ont- wikkelingsgang, welke het bedrijfsleven allengs heeft ingeslagen. Het is nu slechts de bedoeling om te bevestigen en te behouden, wat uit het bedrijf opkomt en dat te steunen met wettelijke bepalingen. Naast den opbouw van het maatschappelijke herstel, is op de allereerste plaats aan de orde het behoud van de onafhankelijkheid der natie. Ook ons land zal daarvoor groote offers moeten brengen. Spr. zegt echter daartoe: ,,Wat ge doet, doe het goed". Vehvolgens wees spr. op de taak der over- heid inzake de werkloosheid, die een sociale en moreele verwoesting heeft aangericht, welke niet te peilen is. Het bestuur van Indie is er, dat groote aandacht vraagt, en de toe- nemende verwildering der zeden, een vraag- stuk waarbij de geheele christelijke bescha- ving van ons volk op het spel staat. Spr. maande ten slotte aan, geen energie te ver- spillen maar God's zegen te vragen over een taak, welke ons aller krachten te boven gaat. Na nog een woord van trouw te hebben be- tuigd aan ons vorstenhuis, riep spr. alien op tot het nastreven van die idealen, welke vader- land en volk tot grooter eenheid en welvaart mogen brengen. Deze rede werd luide en warm toegejuicht. DE REGEERINGSMAATREGELEN IN HEX SLAGERSBEDRI3F. In verband met de vaststelling van mini- mumprijzen voor verkoop van vleesch door het opbouwcomite voor de slagersbedrijven te 's-Gravenhage, heeft de Nederlandsche ver- eeniging van veewedders en mesters zich tot den minister van eoonomische zaken gewend met het verzoek, bij het nemen van maat- regelen als die, welke vestiging van bedrijven beperken en bij de toepassing van de reeds genomen maatregelen, waar het betreft de slagersbedrijven, genoemde vereeniging, als zijnde de belangrijkste schakel in de veehoude- rij voor de vleeschdistributie, te willen hooren. HEFFING OP VROEGE AARDAPPELEN. In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Wijnkoop, verklaart de Minister van Economische Zaken, dat hij niet bereid is de heffing op de teelt van vroege aardappelen te laten vervallen of haar te ver- lagen tot f 30 per ha. De verhoogde heffing is noodig voor de in- standhouding van een voor de vroege-aard- appelentelers noodzakelijk geachten steun. BESCHERMENDE MAATREGELEN VOOR DEN LEVENSMIDDELENHANDEL GEVRAAGD. De landelijke Bond van Kruideniers, geves- tigd te Utrecht, heeft een telegram tot den Minister van Economische Zaken gericht, waarin hij aandringt op spoedige beschermen- de maatregelen voor den levensmiddelenhan- del, zooals in het buitenland reeds genomen en waarin hij de dringende gebodenheid uit absoluut verbod van levensmiddelenverkoop in warenhuizen en daarmede gelijkstaande grootbedrijven alsmede van verbod uitbrelding filiaalmaatschappijen uitspreekt. Met klem dringt de bond aan op indiening van daartoe strekkende wetsontwerpen. ANTWERPSCHE MATIN NIET TE SPREKEN OVER DE HOUDING VAN NEDERLANDSCHE REGEERING INZAKE KWESTIE ROTTERDAMANTYVERPEN De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft: De Antwerpsche Matin", het orgaan van de invloedrijke handels- en scheepvaartkringen in de Scheldestad, is niet te spreken over de passages in de Nederlandsche memorie van antwoord, waarin minister Patijn de kwestie der Nederlandsch-Belgische betrekkingen be- spreekt. Het blad wil de goede bedoelingen van den Nederlandschen minister van buiten- landsche zaken niet in twij-fel trekken, maar de ervaring heeft Belgie geleerd, dat Neder landsche staatslieden, altijd als zij over toe- nadering en samenwerking spreken, daar- onder verstaan, dat de tegenpartij zich bij hun eigen zienswijze zal aansluiten. Is het daar mede ditmaal anders gesteld? Het Antwerp sche blad meent het te mogen betwijfelen. Wil Nederland inderdaad tot overeenstemming komen met Belgie, dan zal het een bewijs van zijn goeden wil moeten geven. De Rotterdam- sche kooplieden zouden den eersten stap moe ten doen. De Nederlandsche regeering zou Rotterdam aan het verstand moeten brengen, dat het thans geldende stelsel een bron van onrecht- vaardigheden tegenover Belgie is en dat men voor alles bereid dient te zijn, Belgie en m- zonderheid Antwerpen ruimschoots de verlie- zen te vergoeden, die zouden voortvloeien uit een eventueele afschaffing van de kunsfcmatige middelen waartoe men zijn toevlucht heeft moeten nemen om een loonend emplooi moge- lijk te maken van de prachtige natuurlijke^ waterwegen, waarover Belgie beschikt. Dat en wij ons te dien aanzien echter geen illusies maken! Wij wachten al sedert jaren op een edelmoedig gebaar, op een woord van rechtvaardigheid van de zijde onzer nooider- buren en wij zullen daarop nog lang kunnen wachten. Het zou daarom dwaasheid zijn ons te laten beetnemen door de zeer hartelijke woorden, die de Nederlandsche bewindslieden ons bij iedere gelegenheid plegen toe te voe- gen. Wij zijn uiterst gevoelig voor deze uit- latingen van waardeering en wij verheugen ons over hun gevoelens van sympathie, die overigens wederkeerig zijn. Maar wij weten uit ervaring dat wij daar niets voor kunnen koopen. Ook wij- willen boter bp de visch hebben!" auto's, rijwielen en motorrijtuigen. Het aan- tal zelfmoorden nam iets toe (0,94 in 1936 tegen 0,92 in 1935). Het aantal doodgeborenen blijft in de latere jaren vrij constant en bedraagt per 1000 ge- borenen ougeveer 25. Uit het overzicht van de sterfte zonder geneeskundige behandeling blijkt, dat in 1936 ongeveer 5000 personen kort voor hun over- lijden niet geneeskundig werden behandeld. BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 24 Februari 1938. Amico. Meer en meer gaat den Blaauwe z n eigen, op z'nen ouwen dag, ontpoppen als 'nen eersten klas zakenman. Op .jz'nen ouwen dag", da's bij manier van spreken! Want altwintig jaren staat ie stil in z'nen „groei". 't Is of den tijd gin erg in hum heeft. Hij blijft even mager, peezerig, van gelijke haarkleur als altij. Nooit is ie eenen dag mankeerend, 'k heb 'm zelfs nooit verkouwen gezien. En z'n Antje, is vijftien jaren jonger dan hij ge weet, hij is heuren tweeden man Om 't jaar wordt ie opa en pappa, soms valt 't samen en 't strijkt allemaal langs z'nen jas, als den wind deur z'ji rose haarstekels. Deur de tijdsomstandighedens en 't steeds gedijen van z'n huishouwen, moest ie wel z'n inkomen gaan opvoeren. Want, ocherm, z'n gedoeike is nde groot en da's 't veumaam- ste: hij is in Z'n hart gin nen boer! Veur dieen stiel is ie te teromantiek, zal 'k er maar van maken! 't Mot bij hum allemaal rap gaan en mee 'n bietje fantasie. Heeft ie overg'ouwen uit de jaren dat ie huisde op z'n „kasteel", mee zijnen Kuster, z'nen jacht- hond, waarmee ie op strooptocht uittrok. Uit de jaren, dat Rijksveldwachters, marechaus- sees en den Jaan op 'm jaagden in onze bos- schen, op den eigensten oogenblik dat den Blaauwe aan 't stroopen was onder den Bels! Uit de jaren, dat bij den Officier van Justitie op eenen mergen binnenkwamen rapporten van de Rijkspolitie over den Blaauwe, melden- de zijn strooperijen mee den lichtbak onder Ulvenhout, in den avond van den zeuventien- den December tusschen 21 en 23 uur en 'n verbaal van den gendarm onder Strijbeek, weugens 't loopen over verbojen grond (die vol mee strikken stond!) op... den eigensten 17den December om22 uur. Mee 't gevolg, dat den Officier eerst 'ns in z'n haren krabde en dan heel z'n politiemacht bij 'm liet komen om ze zwart te schelden! En toch dat kan ik oe ndu wel zeggen: tdch had de politie nie geslapen. Maar den Blaauwe was veul be ter wakker. Hij jaagde toen impersant op 't weduw- vrouwtje Antje Bogers, wier hypotheekrente hij betaalde mee z'nen jachtbuit en zoo kwam hij aan 'n goei wefke en de politie aan 'nen das! Ja Janus heeft in z'nen veldwachterstijd wat afgetobd mee dieen Blaauwe! Ge zou 't nie zeggen nou, nou ze allebei grootvaderen over de eigenste kleinkindersNou ze, na zooveul jaren bitteren strijd familie van mal- kaar wierden! Den Jaan is ondertusschen mee pensioen ge- gaan.en. den Blaauwe beloofde z'n Antje om niemeer te stroopen. Maarde tijen wierden altij slechter en nog altij liep 't geld over den grond in den vorm van hazen en konijnien...! En zoo is er dan; overnuuw oorlog uitge- broken tusschen den Blaauwe en den veld- wachter, den opvolger van den Jaan! Wij wisten van niks. Maar Zondagmiddag, als we in de Gouwen Koei zaten, veur 'n potje prop, dan kwam den aap uit den mouw. t Wou maar nie vlotten mee 't kaartspul! Den Blaauwe en den Jaan waren veul laat. STEFTE NAAR LEEFTIJD EN hoodsoorzaken. Het centraal bureau voor de statistiek heeft den jaargang 1936 voor de statistiek van sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood gepubliceerd. De algemeene sterfte bedraagt voor het Riik over 1936 8,68 per 1000 inwoners tegen 8 73 in 1935. Aan de verlaging hebben vnj- wel alle provincien deel gehad. De mannen- sterfte overtrof constant de vrouwensterfte. Het verschil wordt echter geringer en is teruggeloopen van 2,06 in 1840/49 tot 0,21 i 1935 en 0,13 in 1936 per 1000 inwoners Gelijik bekend is, is de daling der steifte van kinderen beneden 1 jaar zeer belangnjk en is het desbetreffend cijfer van grooten m- vloed op de totale sterfte. Voor 1936 bedroeg de sterfte der beneden 1-jarigen levend aangegevenen, tegen 4 in i935. lu schen de verschillende provincien is er in ae verdeeling der sterfte over de leeftijdenklassen nogal verschil In de provincie Nrieshind met een lage zuigelingensterfte bereikten van 100 gestorvenen in 1936 59 den leeftijd van 65 jaar en ouder. In Dimburg met een hooge zuigelingensterfte was dit aantal 42. In 1935 waren de desbetreffende cijfers resp. 59 en 39. Voor het Rijk bedroeg dit cijfer in beide jaren 51. Vergelijiking van de sterfte naar leeftijden over 1936 met die b.v. van een vijftal daaraan voorafgaande jaren, doet zien, dat de cijfers in de jongste leeftijdsgroepen dalen en m de hoogste stijgen. Wij constateeren dus een verschuiving van de sterftefrequentie van de lagere naar de hoogere leeftijdsklassem Bij de beschouwing der sterfte naar doods- oorzaken blijkt dat de sterfte aan ziekten van het hart de voornaamste plaats mneemt. Rui 1514 der sterfte was in 1936 aan deze ziekte toe te schrijven, tegen ruim 15 '7c m 1&35 Een bijna even belangrij-ke plaats neem de kanker in. Deze was de oorzaak van ruim 15 der sterfgevallen in 1936, tegen bijn 14V, in 1935. Een vrij groote rol speelt voorts de ziekte der ademhalingsorganen sterfte aan T.B.C. niet inbegrepen)Zoowel in 1936 als 1935 overleed ruim 10 aan deze ziekten. De sterfte aan tuberculose is belang- rijk gedaald (hygienische maatregelen). ^_ln 1936 stierf 5,76 tegen 5,99 in 1935 Van de overige doodsoorzakenzijnnog vnjblan^ rijk te noemen: hersenbloedmg (7,68 m 1936 tegen 7,69 in 19351 zlekte" van urogenitaalstelsel (5.37 in t936 1:eg«:n 5.2::- in 1935), aangeboren lichaamszwakte (5,02 r in 1936 tegen 5,29 in 1935), ouderdom 6,29 in 1936 tegen 7,18 in 1935). Ruim 3,20 dei overlede.nen stierf in 1936 een gewelddac. - gen dood (in 1935 3,06 verdrinking en verkeersongevallen namen de be angrijkste plaatsen in. Het grootste aantal slachtoxftrs bij verkeersongevallen werd veroorzaakt door Nou was den Joost uit Oosterhout wel afge komen, ge kent'm wel, dat weduwmanneke, ongeslagen weareldkampioen op de... (oneee, dhat zeg ik er nooit bijreiziger, op de fiets in worsterijen. Maar toen waren we nog pas mee z'n drieen! En proppen mee drieen is veur den Fielp 'n citroentje zonder suiker. Daar begint ie nie aan. Eindelijk kwamen ze af, de twee opa's. Den Blaauwe droeg 'n groot vierkant ding en den Jaan liep aan den kant van den Blaauwe, waar ie dat ding droeg. Ge kost op t eerste oog al zien, dat ze iets weerdevols droegen vooral, omdat 't weerdevolle, vierkante ding verpakt zat in 'nen halven jaargang dagblajen en veul touwwerk. .Kunnen guilie nog nie 'n bietje later komen, hezelsteenen?" foeterde den Fielp als 't span binnenkwam ,,'Nen goeienmiddag samen," groetten ze en ze zetten't weerdvolle ding samen veurzichtig in den hoek, achter de plaats van den Blaauwe. Den Fielp was wel 'n bietje-n-op z n teentjes getrapt, dat ie zoo vierkant genegeerd wierd, maar van den anderen kant was ie toch veul nuuwsgierig naar dat pakket in al die kran- ten! „Ik zeg, kunnen guilie nog nie n bietje later komen?" vroag ie weer, z'n oogen op 't pakket gericht. ,,We hebben oe wel verstaan, zee den Blaauwe: ,,maar we meugen dit toch zekers wel efkes wegzetten, edelachtbare." ,,'t Is van meer belang dan jouwen stok kaarten," bromde den Jaan, die z'n eigen, sinds z'n familieschap mee den Blaauwe veul sterker voelt teugenover den Fielp „Wat zit er toch in, in dat pakket?" vroeg den Joost. Toen ging den Blaauwe zitten, den Jaan, als 'nen particulier-secretaris naast'm en ein delijk sprak den Blaauwe: „daar zit 'n weerde in, veur tien, twintig duuzend gulden." Als ie echt is," vulde den Jaan aan. En dat is ie" -zee den Blaauwe mee kalme overtuiging. ,Kij is zoo echt als gij maar echt kunt zijn, Jaan!" Is 't 'nen nuuwen handel, Blaauwe vroeg ik. „Sjuust bekeken, Dre. Naast m'n verkens- fokkerij braandstoffen, limonades, schiet- bogen en auto's, doe 'k teugenwoordig ook in kunst en antiek." „Hautoows?" vroeg den Fielp, in rose ver- wondering. Hauto's" zee den Blaauwe zelfverzekerd. ,,'k heb er van de week nog een gekocht." HOeveulpersoonswagel vroeg den Fielp. ,^Dat zou 'k nog 'ns na motten tellen," zee den Blaauwe: ,,maar ik schat wel als gij er in zit, Fielp, dat ie rijkelijk vol is."' ,,Is "t 'n toesieterke?" vroeg den Joost. ,,'n Toeschieterke Neee" zee den Blaauwe: ,,'t is gin zuiver ras. In z'n soort is 't 'nen rioolterrier, 'n kruising tusschen Ford' en .Schudden-Beeker." ,,Maar Blaauwe," zee ik: ,,gij hebt toch gin rijbewijs?!"' ,,Jawel, Dre! Dat zat er in. In 'nen zak i naast 't roer." „Dat telt nde, man! Dat mot op oewen eigen naam staan. Daar mot g'eerst 'n rij- examen veur afleggen." ,,Sjisses, Dre, ik staai van jou te kijken," zee den Blaauwe verwonderd: ,,tuurlijk, als dat ding op mijnen eigen naam stond, 't was veul makkelijker, maar jagen mee 'n jacht- akte is gin kunst!" ,,Dus ge gaat er z66 mee rijen? ,,Neee, ik koop 'n auto om er naast te loopen, is 't ndu goed?" ,,Maar ge krijgt er 'nen oop belasting hop, witte da?" vroeg den Fielp. ,,Jawel, oome Fielp, als ik tenminste zoo grotsch was, om 'm aan de groote klok te hangen! Maar veurloopig hee ginmensch daar z'n snotneus in te steken, man!" „Wat hebt ge'r veur betaald zonder nuuws gierig te zijn?" vroeg den Joost. ,,Drie rijksdaalders," zee den Blaauwe. ,,Loopt ie op benzine?" vroeg ik lachend. „Neee"', gaf ie ten antwoord!: ,,hij loopt op turf en anthraciet. Gij stookt 'm sjuust als de plattebuis." ,,Hallee," zee den Fielp op 't end, als we klaar waren mee lachen: ,,hallee, laten we nou maar gaan proppen, 't is heenen bonk leugens wat ie vertelt!" ,yOm den hier-en-gunderwijd nie," zee den Blaauwe gepikeerd! „Ga naar mijnen erf, daar staat ie, meeldobberd! En nou zal ik juilie maar efkens uit den droom helpen: ik had dat machien gekocht om 't af te tuigen, de onder- deelen veur 'n tientje van d' hand te doen en op't onderstel 'nen bak'te bouwen, om er pulp en mest mee te rijen. Zooiets had ik noodig. Maar toen 't stoommachien eenmaal op onzen erf stond, had Antje er zo'n plazier in, da'k er hier en daar nuuwe ramen ingezet heb, de ergste butsen weggeklopt en 'm 'n streek groenen verf heb gegeven. Aantje hee t zee- gras van de kussels weer naar binnen ge- stopt en de scheuren dichtgenaaid en nou zal ik probeeren om 'm aan 't rijen te brengen ook. Antje hee daar nou eenmaal leut in, dus zal 't gebeuren ook!" „Als guilie uitrijdt, motte me toch 'ns waar- schouwen, Blaauwe?" vroeg ik. „Welneee," zee-t-ie: „ge zult me vaneigens wel zien, Dre. Ik kom oe dan ommers afhalen mee oew Trui, om mee te gaan toeren!" Ik hoop een ding, amico! Da'k nie thuis ben, als dat groene Gevaar-op-wielen ooit voor m'n deur komt! ,,En daarin" ik wees naar 't geheimzm- nige pakket: „wat zat daar toch in, Blaauwe?" Terwijl ik dat vroeg, kwam er iemand bin nen in de Gouwen Koei en de snelle eekers- oogen van den Blaauwe schoten efkens rap over mijnen schouwer. Toen keek ie mij veul- beteekenend aan en zee: ,,nou, deelt de kaar ten 'ns, Fielp!" Ik keek 'ns omden veldwachter! Straf keek den Blaauwe in de kaarten, die ie prontjes stak. ,,Oem, nou," zee-t-ie. ,,ik heb 't al gezien!" „Piek," zee den Fielp! Natuurlijk! ,,Goedenmiddag, Heeren," groette den (nog altij) nuuwen veldwachter. ,,Middag", zee den Fielp, zonder 'm aan te kijken. ,Gij zoo... op oewen kuier?" vroeg den Blaauwe. Hij bedoelde: „gij in de Gouwen Koei?" Want deuzen model dienenden Hol- landschen diender hadden we nog nooit hier in onize ,,soos" gezien. Ja ik," zee-t-ie: „ik moet jou even spreken, Bastiaansen." Toen, beteekenisvol: „dat kan zeker wel, he?" Neee," zee den Blaauwe: ,,,da kan me. wij proppen willen we gin van alien gestoord worden, Janssen-mee-twee-essen." Ja, amico, den nuuwe heeft ooit zoo zrjnen naam opgegeven, dus dat blijft zoo...^..! Zoo is't," zee den Fielp, mee edelachtbaai- ste houding: „komde gij nog maar 'ns terug Janssen, als de loopers huitgelegen zijn. ja, maer't is foor dienst, meheer Beeckers zee Janssen salueerend'. Dienst? vroeg den Fielp schrikkelijk vies gezicht: ,,dienst?? dagmiddag?? Janssen?" .Jewel, meheer Beeckers, maer polietsie- zaeken zijn polietsiezaeken, nietwaar?" zee- t-ie zoo beleefd meugelijk. „Ten heerste," sprak den Fielp in al z n weerdigheid: „ten heerste zijn 't gin polietsie- ziiken, maar pliesiezaken, man leer toch fat- soenlijk HulvenoutschEn ten tweede: ouw ik nie van 'nen grooten mond van m'n honder- geschikten. Ik ben nog haltij den Loco, ver staan? Jansen?" Drommels, amico, als den Fielp zoo is, is ie altij op z'n best, 't Is toch zo'nen prima veur- zitter Aliee," zee den auto-coureur: „wat ge me te vragen hebt, Janssen, kunt ge nou wel efkes doen. Veur m'n kameraads heb ik gin ge- heimen, man." Ik heb vanmiddag honderd zevenendert g strikken geteld en weggenomen," zee den N Ik^zag aan den Blaauwe z'n gezicht (ge mot 'm lang en goed kennen om iets aan z'n ge zicht te zien) dat ie inwendig kookte over deus arbeidsvemieling. En... dat er nog veu meer strikken uitstonden. ,,Wat heb ik daar mee te schaften vroeg den Blaauwe. „Men zegt, ze zijn van jouw Udikkerteerde den bakker! Perdon, van uw maaksel," zee Janssen fr i-ninn.iiTKA /"V-iii «/>r ,,Jongens, zee veul belangstelling te hebben yeur ontdekte strikken) „jongens, ga'an kijken mee hum, om .1 1 gene mtm uane mee. o Jaan past goed op mee 'n Op Zon- „Wie Dieen van Gool-of-hoe-hiet-ie." ,,Hebt ge 'r 'n certificaat bij, Jaan?" ,.Van den dokter? D'n Vincent is nie ziek, man!" „Neee, dat weet ik. Hij is al lang dood, den sukkeleer!" „Oem," zee Janus: ,,oem! Da's beroerd! Dus we kunnen't'm eigens nie meer vragen!" ,,Wat hee den Blaauwe-n-er veur betaald?" „Gin cent! Hij is tusschenpersoon. Condi- ties: alles wat ie er van maakt boven de duu zend guldens, is veur den Blaauwe!" ,,En op hoeveul schatten juilie 't ding?" ,,'t Mot tien, twintigduuzend gulden weerd zijn, maar den Blaauwe zee: veur vijfduuzend gaat ie er ook uit!" Den Fielp wierd peers van 't lachen. ,,Dan is't ook tijd-, dat den Blaauwe 'nen rolls royce haangeschaft hee," brulde den bakker. Toen kwam den Blaauwe verom. En mee 'n knipoog naar den Jaan, zee-t-ie: ,,den strop valt nog mee Den nuuwe zat er dus al ,,in", amico! Dieen Blaauwe? 't Is 'nen geeve! Maar als zijnen wagel ooit tot rijen komt, of wan- neer ie veur zijnen echten „van Gool" ooit 'n slachtoffer vindt, dan hoort ge'r nog wel iets van, amico! 't Is 'nen tie p. Veul last van voetenvegen heeft ie nde. Maar als ie 't 'ns doet, dan doet ie 't op 'nen stapel wetten. En secuur! Kom, ik schei er af. Ge had in langen nie van den Blaauwe ge- hoord, maar ge kunt gerust zijn, hij is nog altij op Ulvenhout te zien, „in voile wer- king" Veul groeten van Trui, Dre III en als altij, gin horke minder van oewen t. a v. DRE. den Blaauwe (hij scheen de nie- ik mot dalijk eh... om den- gene die da gezeed hee efkens twe®en te schuppen. Gade mee, Janssen? Over n half uurke ben 'k verom? Jaan past goed op Da's "dus," zee den Joost: „verkens, schiet- bo'gen turf, sloffen, anthraciet, limonade, auto's' schilderijen, antiek en wild; 'k mot zeg gen den Blaauwe hee uitgebreide affaires. ,,Als ge ook zo'n groot huishouwen hebt, excuseerde den Jaan. Dus gij weet er meer van, Janus „Tweehonderdzeuventig staan er uit, zee den Jaan zachtjes. Amico, wat moest 'k stillekes m nen verdouwen veur dieen goeien Jaan Op leven ;en dood had ie vroeger den blaau- wen strooper nagezeten bij nacht en ontij. Nou nou grioof ik vast, dat ie, na z'n pensioen en z'n „medeplichtig" grootvaderschap ook meedoet in den Blaauwe z'n vernuuwde stroo- PerkTn Fielp knipte naar mij 'n oogske Hum ging denzelfden gedachtengang deur he\hoofd. ,,Zeg Jaan," vroeg ie: ,,wat zit r dat'Nen'ieechten Vincent van Gool", zee den Jaan fluisterend. „Van Goch?" vroeg ik. Kan wel," zee Janus. Hoe witte dat ie echt is, Jaan? Toen trok ie 'n gezicht van mottemphebben en zee: „omdat t er mee groote letters onder staat, wat dochte dan? En hoe komen juilie aan dat ding f, ..Vraag hoe den Blaauwe ^aan alles komt. zee Janus: „maar echt is ie!" Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 111 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING TE PARIJS. Alvorems vender te gaan met de beschrij- vinig van de zeer interessante tentoonstelling te Parijs, moet ik even op mijn adresverande- rinig wijzen, temeer daar ik tlhans nog wel eens brieven onbvang, die aan mijn adres van eenige jaren geleden gericht zijn. Het nieuwe adres luidt: Heemraadsingel 111. Brieven moeten dus daarheen gezonden worden. Ge- storven pluimvee met toeldchting omtrent ziekteverschijnselen behoort geadresseerd te worden aan de Rijksseruminrichting zonder venmeldipg van ipersoanlijken naam. Nu vender over de tentoonstelling. Deze omvatte naast 390 nummers Fransche rassen 592 nummers buitenlandscbe rassen, waaron- der tot ons groot igenoegen vele van Noord- Hollandsche Blauwen. Niet minder dan 12 toomen van 5, vier oude hanen, 7 oude hen- nen„ 11 jonge hanen en 10 jonge hennen, dus bijna 100 dieren van dit Hollandsche ras, dat tpgenwoordig zeer gezocht is in Belgie, Frank- rijk en Engeland. De ikrielen waren slechts matig aanwezig met 140 nummers. 'De inzendinig duiven was geweldig. Niet minder dan 1106 nummers Fransche rassen, 590 Ibuitenlandsche rassen en 14 postduiven, dus 1710 nummers duiven tegenover 1122 nummers kippen. Ook de konijnen waren in igrooten getale ingeschreven en wel met 1056 nummers, mar- motten 35, eenden 118, ganzen 27 en kalkoe- nen 36. Bovendien een geweldig aantal kooi- vogels, somimiige zeer zeldzame exotische vogel'tjes, daamaast groote stands geheel ge- vuld met parkieten in allerlei kleuren. Bij de kooienrijen hangen de namen der rassen, zooafls dat ook in Duitschland het geval is en jammer genoeg niet in ons land. Een groot deel van het publiek kent alle rassen niet en koopt geen cataloguis, om de nummers op te zoefcen. Ook de fokkers zelf waren goed vertegen- woordigd. Zij komen met keurige stands, waarop enkele kooien met vertegenwoordigers van hun pluimvee en vender foto's, legtabellen enz. Eventueele koopers kunnen dus direct op de tentoonstelling de fokkers leeren kennen en hunne inikoopen doen. Uit een oogpunt van de bedrijfsipluimvee- houderij 'zijn natuurlijk de stands der Indus trie, waanvan er 48 aanwezig waren, van veel belang. Hoewel de stands van enkele groote voeder- handelaren kleiner waren dan in vorige jaren was de uitvoering der stands 'beter. Zeer goed waren o.a. die van de Nederlandsche karne- melkpoeder Hol-ka-po en van een Fransche diermeelfabriek. Ei'genaardig was de plotseldngen overstroo- minig zou ik haast zeggen van stands met eoncentraten, vitaminen en mineralen. In een zeer groot land als Frankrijk komen de eoncentraten natuurlijk zeer te pas. Als regel zijn het mengsels van eiwitibronnen (diermeel, vischmeel, melkpoeder) met vitaminebronnen (gist-levertraanen mineralen mengsels. De koopers ibehoeven deze alleen ter plaatse te mengen met graanmaalproducten en hebben dan een volleddg voer, dat weinig aan vervoer kost. Oipvallend was, nu weer, dat, terwijl de eigenlijke vakpers in Frankrijk het niet halen kan bij de onze of de Duitsche, de bij de voer- stands uitgegeven circulaires ibewezen, dat de voederfahrikanten best op de hoogte waren van de nieuwste publicaties der internationale wetenschappelijke literatuur. De toelichtingen bij de verschillende vitaminepreparaten waren zeer modern, sommige bespraken de nieuwste vitaminen o.a. Bil, B2, Bi3 en B4 en E. ande ren wezen op de aminozuren zooals trypto- phaan, ciptyne en histidine, terwijl eveneens opvallend was het groote aantal fabrikanten, die met algen-producten kwamen. Gemalen al|gen-meel (zeewier) wordt in Armerika en Nederiand ook meer en meer geibruikt, uit- gaande van de meening, dat deze zeeplanten vele noodzakelijke mineralen bevatten, o.a. jodium. Over de waarde van het jodium in pluiimjveevoer loopen de meeningen dei des- kundigen nog 'sterk uiteen. Naast gloeiende voorstanders staan vele neutral en. die het nut dezer algen-producten voor gewone kippen nog niet ibewezen achten. Uitvoerige, goed gecontroleerde proeven op dit gebied. lijken miij zeer gewenscht. Bij een matig gebruik, zie ik er voorloopig geen nadeel in, een te hoog gehalte lijkt mij juist door het jodiumgehalte. dat een sterke werking heeft op de schild- klier, niet gewenscht. Jodium acht ik een pracht geneesmiddel in de hand van deskun- digen, in de hand van leeken acht ik het ge- vaarlijk, al is het door proeven al wel bewezen dat juist pluimvee betrekkelijk ongevoelig mag heeten voor een groote dosis jodium, die on andere dieren heel nadeelig werken. Waar deze enorme belangstelling voor het ali°-enproduct in Frankrijk vandaan komt, be- grijp ik niet. Opvallend groot waren dit jaar ook de 'kwakzalversmiddelen-inzendingen. Daar kan ik ook niet enthousiast over zijn. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verbod en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5