Laaiste Berichten DOOR EEN TRAM OVERREDEN EN GEDOOD. EEN INTERESSANTE PROEFNEMING. WEER VERWACHTIN G. ONGEL.UK MET EEN GEWEEK. Zaterdagavond omstreeks half tien is in de I kazeme-te Ede in de wacht een soldaat, ge- I naamd van Deutekom uit St. Pancras, door I een kameraad bij ongeluk doodgeschoten. De I juiste toedracht van de zaak is nog bij de I politie in onderzoek, doch het schijnt wel vast I te staan, dat er geen moedwil in bet spel was. I Het lijk is in beslag genomen en naar bet I Jtriianaziekenhuis overgebracbt. BKUTAUE INDRLNGER. De dienstbode van de familie H. C. in de I Maarten Dijkshoomlaan te Hillegersberg, ont- I dekte Vrijdag dat een onbekend manspersoon I zich t'oegang tot de keuken had verschaft. Op I baar vraag, wat de man daar moest doen, I kreeg zij ten antwoord, dat aan dit adres den I vorigen dag een z.g. bedelbriefje was bezorgd I en dat hij daarop gaarne antwoord zou ont- I vangen. De dienstbode verwijderde zich, docb I keerde na enkele minuten terug. Op datzelfde I oogenblik zag zij, dat de onbekende de lade I van de keukentafel opende en daaruit een I portemonnaie nam, bevattende een bedrag van I ongeveer f 6 aan huishoudgeld. De man snelde I de keuken uit, sprong op een fiets en ver- I dween. Terstond is de politie in kennis gesteld van I bet gebeurde, doch tot nu toe is het baar niet I geiukt den man aan te houden. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De marechaussee te Venray heeft den 48- I jarigen landbouwer P. J. P., aldaar aangehou- I den, die een bedrag van ruim f 3300 heeft ge- I leend van een zekeren J. onder voorwendsel, dat het geld bestemd was voor een schoolver- eeniging te Leuneni.Venray. Hij had daar- I voor ook schuldbekentenissen afgegeven voor- zien met zijn handteekening als secretaris van de vereeniging en met de valsehe handteeke- I ning van den voorzitter. Doordat degene die het geld had geleend was gestorven, kwam de zaak aan het licht. Verdachte, die heeft bekend is na verhoor in belt huis van bewaring te Roermond ge- sloten. NAOHTELIJKE INBRAAK IN DE RESIDENTIE. Vrijdagnacht is ingebroken in het schoenen- magazijn van de fa. Van Woensel aan de Spui- atraat te Den Haag. Onbekenden hebben kans gezien de straatdeur open te sluiten. Zij moe- ten daarbrj gebruik hebben gemaakt van een valschen of van een reserve-sleutel. Een geld- kiatje, dat ca. /820 bevatte is verdwenen. De inbrekers zijn ongetwijfeld zeer goed op de hoogte geweest met de situatie, want het kiatje werd weggeborgen op een plaats, die alleen aan ingewijden bekend was. Uit het felt, dat in de zaak niets overhoop is gehaald, blijkt, dat de dieven regelrecht naar de geld- kist gegaan zijn, en niet hoefden te zoeken. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Het is de politie tot nu toe niet geiukt, een spoor van de daders te ontdekken. ONGELUK MET EEN LIFT. 'Bij het per lift verplaatsen van meubelen van de eene etage naar de anidere in de meu- belfabriek van den heer B. in de Eerste Spoor- straat te Groningen is eensklaps de stalen kabel gebroken. De lift plofte neer en kwam terecht op den 64-jarigen koopman L. B., die toevallig op dat oogenblik in de fabriek kwam om hout te koopen. De man kreeg een gecom- pliceerde beenbreuk en vermoedelijk een sche- delbasisfractuur. De man is in den loop van den avond aan zijn verwondingen overleden. De arbeidsinspectie onderzoekt of het on geluk is te-wijten aan nalatigheid of verwaar- loozing van de lift. VERGEETACHTIGHEID MET ONPLEZIERIG GEVOLG. Vorige week is op den Antwerpscheweg, nabij het benzine-tankstation, onder de ge- meente Woensdrecht een zoo goed als nieuwe personenauto, van den heer H., handelaar uit Bergen op Zoom, door Rrjksambtenaren aan- gethouden en in beslag genomen. De heer H. had zijn wagen even geleend aan zijn zwager den heer M., eveneens uit Bergen op Zoom, die voor zaken naar Antwerpen was geweest. Bij de terugreis werd hij aangehou- den en de auto nagezien door de kommiezen. Br bleek achter in den koffer een nieuwe stof zuiger en een koffer met lampen te zitten, waarvan de heer M. geheel onkundig was, en dien zijn zwager, die dezen stofzuiger bij een klant te Bergen op Zoom had gedemonstreerd, vergeten had uit den koffer te halen. Hoewel de heer M. alles ten stelligste ver- klaarde, werd aan zijn woorden geen geioof getoecht en moest hij mee naar het grenskan- toor te Putte. Hier werd de eigenaar van den wagen, door zijn zwager van het gebeurde in kennis gesteld, die met de factuur van dezen stofzuiger naar het grenskantoor te Putte kwam, doch zjjn wagen en den inhoud, kreeg hij alleen vrij, tegen een borgstelling van f 750, reap. 700 voor den auto en f 50 voor den stofzuiger. Hoewel de ontvanger wel weet, dat er geen opzet in het spel is, moet toch de gebruikelijke weg gevolgd worden. AUTOBUS VRIJYTEL GEHEEL VERNIELD. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur is een ernstig auto-ongeluk gebeurd op den Leid- edhen straatweg, nabij het viaduct, op het ge- bied van de gemeente Wassenaar. Ken autobus van den dienst Den Haag Noordwijk aan Zee, komende uit de richting Wassenaar, is aldaar tegen twee boomen ge- reden. De stuurinrichting van de bus raakte namelijk, door een onverklaarbare reden, plot- seling defect. Vermoedelijk is de vooras ge broken. Door ,die onbestuurbaarheid kwam de bus, ter hoogte van de Persijnlaan, tegen twee aan den kant staande boomen terecht, waardoor het vervoermiddel aan die zijde ge heel werd opengescheurd. Gelukkig zaten aan dien kant juist geen passagiers. Ware dit wel zoo geweest, dan zou het ongeluk veel emsti- ger gevolgen hebben gehad. De te Noordwijk wonende bestuurder kreeg rrij emstige snijwonden aan beide handen, ter wijl van de inzittende passagiers er een tame- Ifjk ernstig en twee licht werden gewond. Zij alien werden ter plaatse door den gemeente- iijken geneesheer van Wassenaar, Dr. Hum- meling, verbonden en daama naar huis ver- voerd. De autobus is vrijwel geheel vernield. Omstreeks zeven uur Zaterdagavonid is de 37-jarige A. Eertmans gewoond hebbende in de Kokerstraat, die in de Vierambachtstraat te Rotterdam fietste, bij het oversteken van die straat onder een in de richting Schiedam rrj deaden motorwagen van lijn 4 geraakt, die bestuurd werd door den 38-jarigen A. J. W. v. W. uit de Davidstraat. De wielrijder kreeg een ernstlge schedelbasisfractuur. Hiji is per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. VINDER GEEFT ZICHZELF BELOONING. De melkhandelaar ,H. H. Koning uit Ouder- kerk a. d. IJsel verloor in den loop van vorige week zes bankbiljetten van 10. Vrijdag kreeg hij een brief met het poststempel Krimpen a. d. IJsel. De naam van den afzender was niet te lezen. De melkhandelaar maakte den brief open en vond daar tot zijn groote vreugde eenige bankbiljetten van 10 in. Zijn blijdschap ver- minderde evenwel zienderoogen, toen hiji tot de ontdekking kwam, dat er een bankbiljet ontbrak. De vinder had dit briefje volgens een bijgaand epistel - maar behouden als be- looning voor zijn eerlijkheid. HIJ VOND ZIJN FIETS GEDEMONTEERD. Te Kuilenburg ging een fietser bij een ken nis aan den Oostersingel op bezoek, en zette zijn stalen ros neer in wat men iin de Betuwe een wagenweg noemt. Dit is een soort gang, waarin men wagens stalt. Toen de visitie was geeindigd, zou de bezoeker weer op zijn fiets stappen, maar hij moest tot de onaan- gename ontdekking komen,. dat het vehikel aanzienlijik in waarde was gedaald en zelfs on- berijidbaar was geworden. Want verdwenen waren: de dynamo, de voor- en achterlamp, het belastingplaatje, het zadel en het stuur. Met het restant van wat eens een complete fiets was, is de man naar de poDitie gegaan, waar men hem troostte met de mededeeling, dat hij niet de eerste was, die op een dergelijke manier was bestolen. De politie zet nu nog meer ijver achter de opspo- ring van de figtsen-demonteerders. FANTASIE? Men schrijft aan de N. R. Crt.; Een ietwat fantastisch klinkend verhaal van een minderjarig jongmensch uit Boskoop, die in verband met een liefdesgeschiedenis de ouderlijke woning was ontvlucht en door mid- del van de NjS.B. in de gelegenheid zou zijn gesteld als vrijwilliger dienst te nemen bij Franco's troepen in Spanje, houdt op het oogenblik de gemoederen in de Rijnstreek bezig. Toen het jongmensch, dat in zijn woon- plaats als een ijverig propagandist van de N.S.B. bekend staat, vermist werd, stelden de ouders de politie van deze verdwijning in ken nis. Weldra kwam daarop bericht uit Nij- megen, dat de jongen aldaar 's nachts was aangehouden. Bij zijn verhoor deelde hij mede, zich na zijn vlucht uit de ouderlijke woning met het hoofdkwartier van de N.S.B. te Utrecht in verbinding te hebben gesteld. Daar zou men hem naar een ander perceel in een onbekende straat hebben gebracht, waar hem o.m. een pas was verstrekt, waarmede het mogelijk was via Duitschland en met mede- werking van een daar gevestigde organisatie naar Spanje te gaan, waar hij dan als vrij williger in het leger van generaal Franco zou worden opgenomen. Hoewel hem was aan- geboden gebruik te maken van een z.g. vas- ten dienst, welke op geregelde tijden een aan- tal vrijwilligers afleverde, izou hij er de voor- keur aan hebben gegeven per fiets naar Duitschland te vertrekken. Nabij de grens was hem echter de moed in de schoenen ge- zonken en overeenkomstig een te Utrecht ge- dane belofte zou hij daarop de hem verstrekte papieren hebben vemietigd door ze in het water te gooien. De politie heeft daarop een ernstig onder zoek ingesteld. Van het perceel te Utrecht, waar hem de papieren waren verstrekt, her- innerde de jongen zich slechts, dat het in een straat lag waar huizen met voortuintjes waren. Het perceel droeg het nummer 25. Na I een lange wandeling door de stad wees de jon gen tenslotte de Oude Wijckeveldstraat aan, j maar daar bleek het pand no. 25 te zijn afge- broken. Hoewel men geneigd is het verhaal aan fan- tasie toe te schrijVen, wordt het onderzoek voortg^zet. TWEE BEJAARDE BROERS VERMOORD NABIJ LEUZE (BELGlE). Te Thimougies, bij Leuze (Belgie), op een honderdtal meters van den weg naar Frasnes, zijn twee broers, Charles en Victor Verrier, resp. 66 en 67 jaar oud, vermoord in hu'n woning aangetroffen door een buurman die water kwam putten en aan de oude mannen iets wou zeggen, meldt het Laatste Nieuws. Charles was doof en had een arm verloren, terwijl Victor blind was. Zij waren niet rijk en hadden heel wat moeite om aan den kost te komen, met de hectaren grond waarover zij beschikten. Een maand geleden was hun huisje en een klein bijgebouw verkocht. De opbrengst was hoofdzakelijk bestemd geweest om een hypo- theek terug te betalen. Slechts een paar dui- zend frank was in hun handen gebleven. De twee broers zijn dood geslagen door mid- del van een hamer. Toen Donderdagmorgen de genoemde buurman in huis kwam, heeft hij de lijken ontdekt. Men heeft met een roofmoord te doen, want geheel het huis was doorzocht, met de bedoe- ling geld te vinden. Zeer waarschijnlijk zijn de daders van den verkoop van het huis op de hoogte geweest en hebben zij de opbrengst in handen willen krijgen. De grijsaards moeten overvallen Zijn toen zij nog op waren, want zij droegen nog hrm klompen. Sedert twee dagen waren zij niet meer gezien. IN DRONKENSCHAP OP KINDEREN GESCHOTEN. Een zekere M. M. van Gang Kadiman te Batavia is over het gooien van steenen naar zijn huis door eenige Inlandsche kwajongens zoo in woede ontstoken, dat hiji zijn dubbel- loopsgeweer laadde en op de jongens schoot. Gelukkig bleek M. M. hagelpatronen in zijn geweer gedaan te (hebben en werden twee In landsche knapen slechts door enkele hageltjes geraakt. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek door de politie wees uit, dat M. M. in dronken- schap gehandeld heeft. Zijn geweer is in be slag genomen en hij zal zich voor den reohter hebben te verantwoorden. De gewonde kwa jongens zijn, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis gestuurd. POOLSCHE ZWALUW VLIEGT NAAR DE CONGO. De gouvemeur-generaal van Belgisch Congo heeft van het hoofd der provincie Lusambo bericht ontvangen, dat men aldaar een zwa- luw heeft gevangen. Om een der pooten droeg het dier een ring met de inscriptie „Folonia Varsovia 76199". Aan de Pool- sche autoriteiten is hiervan mededeeling gedaan. DE SLIMME MANDARLJN Lung, eens keizer van China, had een paard, waarvan hij veel hield. Door een verzuim van den stalknecht stierf het dier en de keizer was daar zoo boos om, dat hij naar een zwaard greep om den knecht te dooden. Een manda- rijn kwam tusschenbeide. Genadige heer, zei de hoogwaardigheids- bekleeder, deze man zal zijn leven verliezen, zonder te weten, wat hij misdreven heeft. De keizer beval daarop den mandarijn den kneoht met den aard van het door hem bedre- j ven misdrijf bekend te maken. De slimme mandarijn, die tevens minister was, nam zijn toomigen gebieder het wapen uit de hand en bedreigde er den armen stal knecht mede. Booswicht, zei hiji, hoor de misdaad, die gij begaan hebt. Eerst hebt gij een paard laten sterVen, dat u door uw meester was toever- trouwd; daarom reeds verdient gij den dood. In de tweede plaats, zijt gij de oorzaak, dat mijn vorst in zoo'n woede ontsteekt, dat hij u het leven wil benemen. Maar nu uw zwaar- ste misdrijf. Door u liep de keizer gevaar om zioh tegenover alle vorsten en staten te schandvlekkei) als zij vemamen, dat hij om een paard een mensch van het leven had be- roofd. Dat alles is uw schuld! Laat hem loopen, beval de keizer, die de les begrepen had. BETER DAN LEVERTRAAN. De Scandinavische correspondent der N. R. Crt. meldt: Aan het Noofsche laboratorium voor de vischconserenindustrie te Stavanger heeft men geruimien tijd gezocht naar een methode om het groote kwantum vitamine B, dat bij de bereiding van levertraan in de verwerkte levers achterblijft en dus verloren gaat, op de een of andere manier te „redden". Ook andere afval van de visscherij in de Lofoten, en wel voornamelijk de aan vitamine B zeer rijike kuit van de kabeljauw, wil men beter gebruiken dan tot nog toe geschiedt, teneinde daardoor de rentabiliteit van deze visscherij zoo mogelijk te verhoogen. Een vitamine- rijke leverpastei, gemaakt van uitsluitend kabeljauw-levers, is reeds in den handel en enkele andere producten, waarin dan ook kabeljauw-kuit verwerkt is waardoor zij als vitamine-preparaat van grootere waarde dan prima levertraan zijn heeft men weten te bereiden, al zal het nog even duren voor ook die op de markt kunnen komen. De groote moeilijkheden zijn overwonnen, het gaat er alleen nog om, deze producten in alle opzichten appetijtelijk te maken. MENSOHENSOHUWE WEELDE. Op het kleine Brownie-Island, dat te vinden is aan de Engelsche kust in de buurt van Bournemouth, leeft een vreemde vrouw. Dit eiland wordt bewoond door niet meer dan acht menschen. Midden er op staat een Gothische kerk, waar alleen de eigenares, een vrouw van zes-en-zestig jaren, toegang heeft. De andere zeven bewoners mogen het Godshuis niet betreden. De eigenares houdt elken Zon- dag haar godsdienstoefening, speelt op het orgel, sluit dan de kerk weer en gaat naar huis terug. Zij bewoont niet het drie honderd jaren oude kasteel, dat met grooten rijkdom is ingericht en in goeden staat verkeert, maar zij leeft in een klein huisje, een soort hut, die zij naast het kasteel heeft laten inrichten. Het eenige wezen, dat deze vrouw ontmoet, is de dochter van een opzichter, die haar als dienstmeisje helpt, en die al haar wenschen overbrengt aan de andere bewoners. Deze vrouw heeft acht jaar geleden het eiland ge- kocht; zij is zeer rijk, maar niemand weet, waar zij eigenlijk vandaan komt. Zij hult zich in een geheimzinnig waas en algemeen wordt zij voor een zonderlinge gehouden. Zij slaapt meestal overdag; in den laten namiddag staat zij op, blijft dan thuis tot de duisternis geval- len is en wandelt den geheelen avond en een groot gedeelte van ddn nacht over het eiland, bijgelicht door een lantaam en vergezeld van twee groote, sterke honden, WONDERLIJKE RELS VAN TWEE BALLONNETJES. De correspondent van het Handelsiblad te Roermond schrijft: Deizer dagen hebben wij gemeld, dat in Fin land twee Oranje-iballonnetjes waren aange- komen en het venmoeden uitgesproken, dat zij uit Nederland afkoimstig waren. Dat ver- moeden is bevestigd, maar uit het volgende moge blijken. Dinsdagm'orgen heeft de post op de school der Zuster Ursulinen te Roermond een pakket afgeleverd, 'bestemd voor de leerlingen Mia v. Ass, oud 11 jaar en haar zusje Greta, oud 12 jaar. Bij het oplaten der 2500 Oranjeballons op den Nationalen feestdag hadden zij hun bal- lons aan elkaar getoonden. Daze werden ge- vonden in het dorp Karsaimaki, bij de stad Oulu in het Noorden van Finland, en wel op 7 Februara j.l. door Reino Jamfons, een zoon van een boschopzicbter. Deze schrijft, dat hij ze vond op modderige sneeuw. Ze waren nog zoo groot als mannenhoofden. De vinder heeft de ballons met aanigehechte kaartjes bezorgd bij de „Kaleva", de groot- ste courant van Noord-Finland, die in haar nummer van 13 Fetoruari j.l. in een uitvoerig artikel mededeeliing deed van deze vondst der Roenmondsche Oranjeballons. Behalve een groot aantal foto's uit Noord- Finland, uitknipsels van het artikel uit de ,,Kaleva", een begeleidend schrijven in het Esperanto, de aan de ballons gehechte Oranje- kaartjes en een mooie kaart van Finland, werd door de redactde van de Kirjapaino Osa- keyhtio Kaleva bijgevoegd een mooi album met prachtige foto's en uitvoerige beschrijving van Oulu, de dichtstbijgelegen groote stad van Karsamaki. Dit album is voorzien van achttien hand- teekeningen van redactie en personeel van de Kaleva, met als ondersehrift,,Die obenste- hende Personen der Zeitrmg Kaleva in Oulo senden die henzlichen Griissen nach Holland". De Roermondsche Oranjeballons, die elk als opschrift droegen: ,,Leve Oranje!" en alle voorzien waren van een Oranjekaart, o.a. ver- mel'dend: ,,Ons aller wensch: Leve Oranje!" hebben dus wel tot ver over onze grenzen ge- tuigd van de Oranjeliefde der Roermondsche schoolkinderen en van de vreugde over de geboorte van Prinses Beatrix. HONGERSTAKING VAN ARBEIDERS IN RADIUMMIJN. Het Sudeten-Duitsche dagblad Die Zeit meldt uit St. Joachimsthal in het Ertsge- bergte (Tsjecho-Slowakije), dat in de staats- radiummijn aldaar Donderdag ongeveer negen- tig arbeiders van de Wernerschacht in hon- gerstaking zijn gegaan. Gendarmes en politie hebben het terrein van de schacht afgezet. De aanleiding tot deze actie moet worden gezocht in de omstandigheid, dat in den laat- sten tijd bijzonder veel gevallen van de z.g. radiumziekte (longkanker) zijn opgetreden. Deze ziekte brengt voor de patienten reeds na eenige jaren den dood mede. De arbeiders eischen nu hoogere loonen en korter dienst- tijd. Twee afgevaardigden der Sudeten-Duitsche partij hebben zich naar St. Joachimsthal begeven, teneinde de belangen der arbeiders te vertegentwoordigen. Op het Russische eiland Wrangel heeft men de overblijfselen van een mammouth ontdekt. Thans is een expeditie van de universiteit van kunsten en wetenschappen onderweg om het geraamte over te brengen naar Wladi- wostok. Aldaar zal prof. Kapteref trachten de bac- terien en parasieten, die gevonden werden in den bek, maag en ingewanden van het bevro- ren geraamte, weer tot het leven te brengen. (In de afgeloopen drie jaar heeft prof. Kap teref met succes tallooze soorten zeewier, microscopische rivierkreeft, zwammen, mos- sen en bacterien doen herleven, die duizenden jaren geleden leefdlen en thans in bevroren streken teruggevonden zijn. De geleerde is van meening, dat hij ook ditmaal zal slagen met de parasieten in de overblijfselen van den mammouth. Mocht hij slagen dan zal zijn experiment licht werpen op het organische leven van het ijstfjdperk. KARWATSSUAGEN VOOR DIEVEN. Eenigen tijd geleden is in het Hyde Park Hotel te Londen een brutale juiweelendiefstal gepleegd, iwelke geheel Engeland in beroering bracht. Vorige week is het laatste 'bedrijf van dit drama opgevoerd. De vier verdachten werden alien veroordeeld. De voomaamste van hen, Harley, werd schuldig verklaard aan beroovinig met geweld- pleging en aan helersdiensten. Hij werd ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf met dwangarbeid, waarvan 2 jaar met specialen dwangarlbeid, en tot 20 slagen met de kar- wats. Wilimer en Jenkins werden eveneens schuldig verklaard in het complot en aan ibe- roovtng met geweldpleging. Wilimer werd veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf met dwangarbeid, waanvan 2 jaar ispeciaal, en 15 karwatsslagen. Jenkins kreeg 3 jaar gevan genisstraf met dwangarbeid, waarvan 2 jaar speciaal. Lansdale werd alleen schuldig ver klaard aan medewerking in het complot en kreeg 18 maanden gevangenisstraf met spe cialen dwangarbeid. In zijn resume vroeg de Lord Chief Justice aan de jury, wel te den/ken aan het feif, dat zij den juwelier in een plas ibloed op den vloer hadden laten liggen. Dit zou hem misschien het leven hebben gekost, indien niet een nieuwsgierig kamermeisje en een kellner spoedig o,p het tooneel van de misdaad waren verschenen. In de uitgaande wereld worden vooral de karwatsslagen druk besproken. Men is zeer onder den indruk van de zeer strenge straf- fen en men vraagt zich af, hoe Harley en Wili mer de slagen met de karwats, een der meest gevreesde straffen in Engeland, zullen door- staan. Weinigen zijn in staat meer dan 5 slagen achtereen te verdragen. 'De karwats wordt in Engeland gewoonlijk geresenveerd voor die misdadigers, die zich aan diefstal gepaard met geweldpleging heb ben schuldig gemaakt, een misdaad die door de Engelschen na moord wordt gerangschikt. De veroordeelden worden met ontblooten rug en opgeheven armen vastgebonden om te wor den geslagen. De karwats ibestaat uit negen reepen dik leer, die 1 c.M. breed en 45 c.M. lang zijn, die zijh vastgemaakt aan een hou.ten stok. In de uiteinden der reepen is een knoop gelegd. De arts onderzoekt het slachtoffer, Waarna hij uitroept ,,een". Dan gaat de gevangenis- bewaarder aan 't werk. Er wordt geslagen zoolang de gevangene niet flauw valt; de resteerende slagen worden hem later toege- diend, gewoonlijk nog vodr hij van de eerste slagen geheel hersteld is. Men veronderstelt, dat de '20 slagen, die Harley zijn toegewezen in vier ikeer, die voor Wilimer in drie keer zullen worden toegediend. WONDERVLIEGTUIG" VERMIST. Een van Groot-Brittannie's vier ,,Wonder- vliegtuigen", militaire toestellen van een bij- zondere constructie, waarmede ibinnenkort een aanval op het record voor de langste non stop vlucht ondernomen zou worden, wordt sinds Donderdagmorgen zes uur vermist. (Aan iboord1 (bevin'd'en zich drie personen t.w. vliegluitenant F. iS. Gardner, vliegofficier G. J. D. Tompson en sergeant George Higgs. Beide eerstgenoemden waren uitverkoren om te trachten door een rvlucht naar Australie in de komende lente, de Britsche luchtvaart in het middelprmt der foelangstelling te plaatsen. 'Het toestel, dat op d'e ,,geheime lijst" is geplaatst, verhief zich Woensd'agmiddag om 11.50 uur van zijn basis te Upper Heyford in Oxfordshire voor een oefenvlucht langs de Britsche kust. Aan deze vlucht werd door de autoriteiten geen ruchtbaarheid gegeven, tot- dat een plotselinge vermisising van de machine deze noodzaakte via d'e Britsche radio de medewerking der bevolking op te roepen om het vermiste ..wonder-yiegtuig" op te sporen. Het laatst werd de wonderlijke vogel waar- genomen Donderdagmorgen om zes uur bij Roth'bury in Northumberland. Daama zweeg de radio in alle talen en begon de onrust bij de Royal Air Force te groeie'n. Er was slechts brandstof aan boord voor veertien vlieguren, welke voorraad Donderdaigmiddag om twee uur uitgeput moet zijn geweest. Eerst tegen het avondlijk uur van Donder dag mecnden de Britsche luchbvaartautoritei- ten haar zwijgzaamheid te moeten verbreken. Een S.O.S. klonk via de luidsprekers in de huiskamers der Britsche luisteraars ..Iederene, die inlichtingen kan verschaffen amtrent een Engelsch vliegtuig, dat het num mer R.A.'F. 7.734 draagt en sinds vanmorgen vermist wordt, wordt verzocht zich ten spoe- digste in verbinding te stellen met het mi- nisterie voor de Luchtvaart. In het bijzonder wordt de medewerking ingeroepen. van de be volking van het heuveland langs de Oast- en Noordwest-kust." Een lange nacht ibracht groeiende spanning, doch geem enlkel levensteeken van de drie vlie- gers. Zoo stegen Vrijdagmorgen van zeven vliegvelden der Royal Air Force toestellen op om een nauwgezet onderzoek langs de ge- heele kust in te stellen. Het zoeken had geen resultaat. NEERGESTORT VLAK VOOR K.L.M.-VLIEGTUIG. Toen Zaterdag de passagiers van het na middag vliegtuig van d'e K.L.M. boven Croydon aankwamen, zagen zij plotseling een ander vliegtuig de baan van de Douglas kruisen en als een dor blad neenvallen op een veld, slechts enkele honderden meters van het vliegveld verwijd'erd. Het was een oogenblik van sehrik en spanning, maar de piloot Sillevis behield volkomen zijn koelbloedigheid en maakte met de Douglas een perfecte landing. Het neergestorte vliegtuig was een De Ha- villand Dragon Fly, bestemd voor Australie, waarmede door den piloot, kapitein Bailey, een proefvlucht werd gemaakt met twee in- zittenden. Alle drie werden emstig gewond. FRANSOH VLIEGTUIG TE PLETTER GEVLOGEN. De Fransche militaire luchtvaart is getrof- fen door een vliegramp, welke vermoedelijk aan vijf personen het leven heeft gekost. Vier verkoolde lichamen heeft men reeds uit de wrakstukken van een tweemotorig toestel te voorschijn gehaald, een vijf d'e inzittende wordt nog vermist. Het ongeluk geschiedde in de nabijheid van ChateauRegnault in Noord-Frankrijk. De piloot moet zich niet meer hebben kunnen orienteeren, want zijn machine kwam eens klaps met een luiden slag terecht tegen een boerder.ij en vloog onmiddellijk in brand. Het vuur deelde zich mede aan de boerderij. zoo- dat ook deze weldra in vlammen gehul'd was. Drie bewoners der boerderij, die zich plot seling door een fellen vuurgloed omgeven zagen, konden slechts op het nippertje het veege lijf redden. Pas toen de vlammen het toestel geheel hadden verteerd kon men de wrakstukken naderen. Vier geheel verforande lichamen haalde men te voorschijn. Naar een vijfden inzittende wordt nog gezocht. VLIEGTUIG VAN HEARST VERONGELUKT. Een vliegtuig van den Amerikaanschen kranten-magnaat Hearst, is in een dichten nevel nabij het vliegveld' van San Luis Obispe neergestort. Vier inzittenden vonden den dood, een vijfde bekam zware verwondingen. Tot de omgekomenen behooren Lord en Lady Terence Oonyngham-jPunket, twee be- kend'e figuren in het Londensche society-leven. Het gezelschap keerde terug van een bezoek aan Hearst, die momenteel op zijn buitengoed nabij San Luis Obispo vertoeft. 'Lord Plunket, die den leeftijd van 39 jaar ibereikte, was een zoon van den vijfden ibaron van Plunket en Lday Victoria Alexandrina, de dochter van den eersten markies van Duf- ferin en Avon. Nadat hij in 1920 zijn vader had opgevolgd, trad hij in 1922 in het huwelijk met Dorothy Mable, weduwe van kapitein Jack Bamato. Kapitein Bamato liet Dorothy Mable in 1918 een fortuin na van 660.000. Als La*ly Pltmket ginig zij in het Engelsche gezelschaps- levten door voor een der best gekleede vrou- wen. Het echtpaar Plunket was zeer goed bevriend met het Engelsche koningshuis. DRIE KINDEREN ONDER VERDACHTE OMSTANDIGHEDEN GESTORVEN. Te Provins (in het departement Seine et Marne) zijn 3 kinderen, 3, 4 en 5 jaar oud. van den Poolschen landarbeider Popaudnik, onder verdachte omstandigheden gestorven. Bij het betreden van zijn woning bemerkte de man, die den nacht tevoren niet thuis was, een begin van brand. De meubels en de gor- dijinen hadden vlam gevat, terwijl een dikke rook zich in de woning verspreidde. In de slaapkamer vond hij zijn drie kinde ren, die den geheelen dag alleen waren, daar de moeder in een naburige fabriek werkt, be- wusteloos op bed liggen. Zij werden onmid dellijk naar het ziekenhuis gebracht, waar zij kort daarop overleden. De politie meende eerst met een geval van kolendampvergiftiging te doen te hebben, docb er bleken verschillende eigenaardige om standigheden te zrjm. Vooreerst bleek, dat een ruit in de kamer waar de kinderen gevonden werden, verbrijzeld was, hetgeen er op zou wijlzen, dat er toevoer van versche lucht in de kamer was, hoewel dit mogelijk niet voldoen- de was om verstikking te voorkomen. Men tast volkomen in het duister over de oorzaak van den brand.. In de keuken was geen vuur en de lucifers waren achter slot geborgen. De moeder verklaarde, dat zij 's rnorgens de kin deren had gekleed, alvorens naar haar werk te gaan en zij kon zich onmogelijk voorstel- len, wat zich in haar afwezigheid had voor- gedaan. 'De overheid heeft zich met het droevige ge val bemoeid1 en een onderzoek doen instellen naar de doodsoorzaak, daar het bleek, dat de kinderen reeds verscheidene dagen aan maze- len leden, zonder dat de moeder zich daarover had bekommerd. De kinderen waren in een onverwarmd ver- trek gelaten en kregen bovendien nog weinig voedsel. De verklaringen van buren leidden er toe, dat tegen de ouders een klacht wegens dood door schuld werd ingediend. BLOEDIG GEVECHT OM HET BEZIT VAN EEN STUK LAND. OVer een stuk land is in Turkije, tusschen 2 dorpen een geschil ontstaan, dat in een al- igemeene vechtpartij ontaard'de. Hieraan namen een 350-tal hoeren en boerinnen deel, die hooi- vorken, spaden, steenen en glas als wapens gebruikten. Vier hoeren werden gedood en 18, meerendeels vrouwen, werden ernstig ge wond. De politie heeft 60 arrestaties verricht. Versterking van de gewapende macht is aan- gekomen om een herhaling van de onlusten te voorkomen. Krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige Zuid-Westelijke tot Zuidelijke wind. Betrok- ken tot zwaar bewolkt, later wellicht opkla- rend. Tijdelijk regen. Aanvankelijik zachter, later iets kouder. HOFBERICHT. SOESTDIJK. H. M. de Koningin is heden voormiddag kwar voort 11 vergezeld van een hofdame in een gesloten auto van het paleis alhier naar Den Haag vertrokken. Alvorens H. M. in de auto stapte wendde Zij zich nog even om en wuifde Prinses Juliana, die voor een der vensters van de benedenverdieping stond, ten afscheid hartelijk toe. DEN HAAG. H. M. de Koningin is heden om 1 uur in de Residentie teruggekeerd. Aangezien het uur van aankomst niet bekend was gemaakt, bestond er weinig publieke belangstelling. DOODELMK ONGEVAL. (KLIMMEN. Zondagnamiddag is de fietser H. Bemiyn, die de Klimmenberg afreed, door een achterop komende auto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer was 23 jaar en ongehuwd. Hij woonde alhier AZIJN EXTRACT GEDRONKEN. EINDHOVEN. Het 3-jarig dochtertje der familie Theunissen zag gisteren in een onbe- waakt oogenblik kans een fleschje met azijn- extract te bemachtigen en dit leeg te drinken. Krimpend van pijn is het kind naar het Bin- nenziekenhuis gebracht, waar het kortem tijd na de opname is overleden. INTERVIEW MET TSJECHISCHEN PRESIDENT. LONDEN. De speciale correspondent van de „Daily Mail" heeft een vraaggesprek gehad met den Tsjecho-Slowaaksehen president, Dr. Benesh. In den loop van dit gesprek verklaarde deze o.m. ,„Wij willen zijn als Nederland en Belgie, onafhankelijk en vrij". DUITSOH STOOMSCHIP GEZONKEN. KIEL. Het Duitsche stoomschip ,,Gotlnhof" is vannacht in het Keizer Wilhelm kanaal door een schroef van een Grieksch stoomschip aan de voorsteven beschadigd. Tengevolge van het water dat naar binnen drong- in het schip gezonken. De bemanning kon worden gered.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3