ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN DE BOEREN-BARON Feuilleton No. 9728 MAANDAG 28 FEBRUARI 1938 ys^Jaargang Binnenland Buitenland. EERSTE BLAD aMamtwaw v&zaBs&aamiesiBXBejaii,: NEUZENSCHE ABONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen ir. per post f 1,55 per 3 maanden Bg vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post ADonnementen voor liet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Fircna P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. - Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE PUBUCATIE DER FOTO VAN HET PRINSELIJK GEZIN. (Het sehijnt maar niet naar wensch te willen verloopen, met de publicatie der foto's die na de geboorte van Prinses Beatrix ter beschik- king der pers worden gesteld. De eerste, dem ons ook gepubliceerde foto's waren beschik- baar gesteld om deze in de avondbladen van Dinsdag eener week te worden opgenomen. Een Engelsch blad publiceerde deze reeds Zaterdags te voren, hetgeen aan De Telegraaf en Handelsblad aanleiding gaf om, tegen het verzoek van Z. K. H. Prins Bemhard in, die foto's ook te vroeg te publiceeren, waama ze aligemeen voor Maandagavond werden vrij- gegeven. In de afgeloopen week was verstrekt de foto van het Prinselijk Gezin, waarvan de publicatie pas in de avondbladen van Dinsdag mocht geschieden. En weer zijn er Engelsche bladen voorbarig mee verschenen, naar het sehijnt door de schuld van een fotobureau. De groote Nederlandsche bladen hielden zich ditanaal aan de voorwaarde. •Ben paar bladen die als ochtendeditie ver- schijnen deden zulks echter niet. Het Dagbl. van N.-Br. en Zeeland, vestigde er de aan- dacht op, dat ditmaal de foto weer te vroeg was gereproduceerd niet alleen in het buiten land maar ook in het binnenland, doch zag bljjkbaar over het hoofd, dat het zich, door de foto tie repiroduceeren in het blad dat Dinsdag- ochtend verscheen zelf ook niet aan de voor waarde heeft gehouden. DE VLAAMSCHE ACADEMIfc. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- s&l meldde Zaterdagochtend: En de gisteravond gehouden bijeenkomst van den ministerraad is eindelijk een oplossing getrotffen inzake de kwestie der Vlaamsche acadeanien voor wetenschappen. De leden van de regeering hebben htm goedkeuring gehecht aan een voorstel, dat neerkomt op het vol- gende: Er wordt een Vlaamsche academie voor wetenschappen opgericht. Deze zal nit drie afdeeldngen bestaan. Zij zal den titel dragen van Koninklijke Vlaaim- sdie acadetmie van Belgie. Iedere afdeeling zal ten hoogste 30 leden tellen. De eerste tien leden, die de kern zullen vormen van de drie afdeeling en, zullen door den koning worden benoemd. De andere leden worden wervolgens benoemd door codptatie. Iedere afdeeling zal een bestuurder hebiben die benoemd wordt door de leden. De koning ibenoemt den alge- meenen (bestuurder van de academie. Boven- dien wordt een permanente secretaris-gene- raal aangesteld. Iedere afdeeling kan verder nog vijf correspondeerende leden benoemen in Belgie. De drie afdeelingen samen mogen ten hoogste 50 fbuitenlandsche leden tellen. De zetel van de koninklijke Vlaamsche academie van Belgie wordt te Brussel gevestigd. Het is echter nog niet bekend welk lokaal hier- voor wordt uitgekozen. De Koninklijke Vlaam- sche academie voor geneeskunde zal nader- hand worden opgericht door de zorgen van het departement van hygiene. SPAAK IN CONFLICT. In de socdalistische partij van Belgie is een geweldige campagne ontstaan tegen den mi nister van fbuitenlandsche zaken Spaak, die tot die groep foehoort. Tijdens de laatste zitting van den partijraad hield Buset, kamerlid voor Thuin, een rede, waarin 'hij betoogde, dat Spaak de door de partijeongressen voorge- echreven politielk niet volgt en dus ontslag dient te nemen. Spaak is volgens Buset een te lauwe voorstander van het principe der col- lee tieve veiligheid, hetwelk de basis is van het Volikenlbondspact. Hij bestreed de politiek van onafhankelijkheid die door den koning en de 221 Vervolg. HOOFDSTUK XIH. Maar toch mocihten Betty's planmen niet ge- lukiken. De vader van Rita zou haar 's Maan- dags in Harrogate ontmoeten en den voligen- den dag zouden zij naar Londen gaan om een auto'tje te zien, dat speciaal voor haar ge- toouwd was. ,/Het is leen snoezig klein wagentje", ver- telde 'zij aan 'Betty, met glinsterende oogen. ,,'Precies iets voor imij, met remmen en alles op de juiste rniaat. Ik •scnak er naar om het Paps te la ten zien." „Blijft je vader dan in Engeland?" vroeg Betty. „Dat weet ik nog niet, Misschien gaan we, als het wagentje klaar is, er een toer mee maken, om 't te probeeren, of we gaan naar Dieppe." Geen van beide plannen scheen Roger ge- noegen te doen, maar Rita voegde er vlug aan toe: ,jNu, Roger, kijk maar niet zoo sip, het is nog niet klaar." Rita's houdin|g stak Roger en hij nam zich voor, dat hij zijn plannen ook niet-zou. ver- anderen. ,,Ik ga tmorgen terug, voor de haver", kon- digde hij aan. Den laatsten awond had hij zich een ibeetje afoij dig gehouden en Dick en de anderen ook eens een dans gegund. Zdjn Ihuimeur verbeter- de ineens, toen, later op den avond, Rita een regeering Van Zeeland-Spaak werd1 ingeluid, omdat Belgie zich daardoor van Frankrijk had verwijderd. Buset zeide, dat de groep der Oslolanden door fascistiscbe propaganda wordt beinvloed. Ten slotte oordeelde hij, dat Belgie onmogelijk de annexatie van Ethiopie door Italie kan erkennen. ,,Doet men 'dit wel, dan zullen we later ook de overwinding van Franco moeten erkennen, de annexatie van Oostenrijk ibij Duitschland, enz." Daama nam minister Spaak het woord om zijn houding te rechbvaardigen. Hij stelde de vraag of men in het huidige Europa een politieke gedragslijn kan (baseeren op den Volkenbond en op de collectieve veiligheid. Hoe is het mogelijk .nog in den Volkenbond te gelooven en te Geneve vlammende redevoe- ringen te houden in aanwezigheid van den Chineesche afgevaardigde, die door den Vol kenbond zoo armzalig in den steek werd ge- laten? Wat kunnen wij voor China doen, indien Frankrijk, Engeland en Rusland zich onthou- den? De Volkenbond is thans niet meer wat hij is geweest. Rusland zetelt te Geneve, doch kan niet bij de democratische landen gere- kend worden, zoowel als voor den oorlog over- heerscht daar een autocratisch regime. De onafhankelijkheidspolitiek heeft ons, aldus Spaak, niet geschaad vermits we goede rela- ties onderhouden met al onze buren. De on afhankelijkheidspolitiek was een reohtmatige eisch der Vlaamsche bevolking. Fransche staatslieden, die in 1936 wel wat ontstemd waren, erkennen thans, dat zij:, in onze plaats, hetzelfde zouden hebben gedaan. „NIET MEER BESCHERMERS VAN HET SUEZ-KANAAL." ,,Egypte zal geen buitenlandsche inmenging dulden, wat zijn defensiewezen betreft", ver- klaarde dr. Ahmed Maher, leider der dlssi- dente Wafdisten, in verband met de geruch- ten, dat Italie aandeel wilde hebben in de ver- dediging van het Suezkanaal. ,,Het Britsch- Egyptische verdrag", zoo vervolgde hij, „ibepaalt, dat alleen Egypte verantwoordelijk is voor de verdediging van het kanaal. De Britsche troepen assisteeren Egypte op het oogenblik ibij het vervullen van die taak, doch hieraan zal een ein'de komen, als de reorga- nisatie van het Egyptische leger voltooid is. JAPANSCHE OORLOGSSOHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Naar het hoofdikwartder van de Ohineesche luchtmacht te Hankou mededeelt, hebben Chi neesche vliegtuigen Zaterdagochtend een aan- val gedaan op een groep Japansche oorlogs- schepen in de rivier de Jangtse op 10 K.M. ten Westen van Woehoe en daarbij een Japan- schen torpedojager en een kanonneerboot tot zinken gebracht. De politieke opwinding te Tokio. De leiders van de groote partijen, Minseito en Seijoekai, te Tokio, hebben zich tot den minister van (binnenlandsche zaken, Soeetsoe- goe, gewend, ten einde verzekerd' te worden, dat voor hun veiligheid zal worden gewaakt en aanslagen zullen worden belet. Volgens de berichten zijn overal in Tokio biljetten aangeplakt, welke, in hartstochtelijke taal venvat, bedreigingen inhouden tegen parle- mentsleden. Ook zijn er geruchten, dat be- toogers, die voorstanders zijn van het ont- werp op de nationale mabilisatie, pogingen doen om zich toegang te verschaffen tot de parlementsleden, die tegen het ontwerp heb ben gesproken. DE EISGH TEGEN DS. NIEMGLLER. Zaterdag bereikte ons, schrijft de N. R. Crt., het bericht, dat tegen Ds. Niemoller, den be- kenden voorganger van de zg-. Belijdeniskerk, een gevangenisstraf is geeiseht van een jaar en tien maanden. De eisch berust niet op land- verraad, doch op overtreding van het Hedm- tuckegesetz, van den kanselparagraaf en op ongehoorzaamheid aan verordeningen van den staat. partner in den steek liet om met hem te pra- ten. Betty zag hen en het scheen haar toe, dat Rita een weinig spijt had, dat haar plan nen (Roger den pas afsmeden. Klaarblijkelijk wilde zij toch niets doen om ze te veranderen, maar wenschte van den anderen kant haar aanbidder beter te leeren kennen. „Wat ben je nu morgen weer, boer of klui- zenaar?" vroeg Rita. ,,Allebei", zei Roger, die al ontdooid was. Meer boer dan kluizenaar, ik ga maaien." „Met een zeis?" vroeg zij, haar hoofd schuin houdend, als een klein vogeltje. ,JSTeen", zei hij, ,,met een maaimachine. Ik rijd er zelf op, want het i's een nieuwe en ik wil zien, of 'zij goed werkt." ,,Zooiets als ik, ik rijd in mijn nieuwe auto", riep Rita. ,,Dan doen we Dinsdag hetzelfde." ,,'En zul je dan aan me denken?" vroeg hij. ,,Als ik boven op de maaimachine zit en jij in je nieuwe wagentje ron'drijd?" ,,Als ik het niet vergeet", zei Rita en hij zonk weer in zijm somlbere stemming terug. „Ik weet niet, of ik er wel aan denken kan, ik moet veel met vader praten, over jou, klui zenaar en boer, dat zal (hij interessant vimden. Ik 'zou toch je machine wel eens willen zien", peinsde ze verder, „dan zou ik me je beter kunnen voonstellen." ,,Wanneer zie ik je weer?" zei Roger heesch en weer schrok hij van haar wat luchthartig antwooid. ,,0, nog wel eens, ga je niet eens naar Landen Alleen voor zaken", antwoordde hij. Hij. liet fzich nu niet meer intimi'deeren en toen Cuthbert kwam om een dans, liet hij haar zonder protest gaan. Toen Roger Rita goeden nacht zei, was dat meteen hun vaar- wel. ,,Ik ga morgenvroeg weg, voor jullie op zijn", legde hij uit. Het is ook bekend geworden, dat de foehan- deling van Ds. Niemoller in de gevangenis zeer goed is. De uitspraak van de rechtbank, waarvan nog geenszins vast staat, dat dit een veroor- deeling zal zijn, is waarschijnlijk a.s. Maandag (dus heden) te verwaehten. Kerkrechtelijk staat Niemoller on'der het kerkelijke ministerie, dat door minister Kerrl en dr. Werner wordt beheerd. Dit ministerie kan ook nog ibesluiten tot schorsing, tot spreekverbod en tot verbanning uit de plaats van inwoning van predikanten, en op derge- lijke maatregelen kan een overheidsspreekver- bod volgen. De kwestie van de terugtrekking van de advocaten heeft zich als volgt toegedragen. Toen het besluit afkwam, dat geen der leden van de z.g. Belijdeniskerk het proces kon bij- wonen, hebben op raad van Niemoller de ad vocaten zich teruggetrokken, aangezien ook zij tot de Belijdeniskerk behooren. Later zijn zij weer in functie getreden, toen de rechtbank geconstateerd had, dat het stuk uit het Parijsche emigranteniblad, waarop de aanval van den Staatsanwalt tegen de schen- ding van de geheimhouding was gegrond, ge- bleken was gobaseerd te zijn op gegevens van 24 December van het vorige jaar. Impliciet zijn hiema de verwijten tegen de belijdeniskerk teruggenomen. DE BENOEMING VAN HALIFAX. Over de benoeming van Halifax tot Britsch minister van buitenlandsche zaken schrijft Pertinax in de Echo de Paris, dat Halifax er zich naar alle waarschijnlijkheid voor 'zal hoe- den, Duitschland duidelijk te maken, dat de westelijke mogendheden zich zouden verzetten tegen een schending van de Internationale ver- dragen in Midden-Europa. Engeland zal op geen enkele wijze protesteeren tegen het ul timatum van Berohtesgaden. De tijd zal lee ren, of het vergeten van het verleden en het heden de dictatoren te Rome en Berlijn zal kalmeeren of aanmoedigen. Volgens de Journal bereidt Londen de be- sprekingen met Italie in vrij gunstige am- standigheden voor. Men behoeft zich daar- over niet te verwonderen: Rome kan moeilijk anders handelen op het oogenblik, dat Musso lini eindelijk kans ziet tot overeenstemming te komen, waara a n hij foehoefte heeft. En men zou zich nog moeilijker kunnen voorstel- len, dat Chamberlain het risico van een nieuwe richting zou hebben aanvaard, indien hij niet tevoren goede resultaten had yerwacht. De Petit Journal meldt, dat de Britsche ambassadeur Chautemps en Delbos heeft medegedeeld, dat Italie erkenning van de ver- overing van Abessinie, vlootpariteit met En geland in de Middellandsche Zee en toeken- ning van oorlogsreehten aan de istrijdende partijen in Spanje als voorwaarden voor toe- nadering tot Londen heeft gesteld. Uit dezen stap van den Britschen ambassadeur, aldus "net blad, moet in de eerste plaats worden af- geleid, dat de Britsche regeering de continui- teit der entente met Frankrijk duidelijk tot uiting wil brengen. „BOM" VOOR DEN KONING OP DE JAARBEURS /Vorige week had koningin Elizabeth op de Britsche jaanbeurs in Earl's Court een nieuw soort sokken, waarvoor geen houders noodig waren, besteld voor den koning. De uitivinder besloot den aankoop persoonlijk aan den koning te overhandigen en toen deze even- eens een bezoek aan de jaanbeurs bracht, stel de hij zich met een kartonnen doos onder den arm op langs een der paden. Plotseling zag hij zich omringd door politiamannen, die hem vroegen mee te gaan en te laten zien wat de doos ibe/vatte. Hij voldeed aan het verzoek (n er was een oogenblik van groote spanning toen hij het deksel van de doos 'deed, zoodat de sokken zichbbaar werden. Verontschuldi- gingen volgden. De onschuldig verdachte snelde naar zijn plaats terug, trof den koning en ibood dezen de sokken aan waarbij hij zijn wedervaren 'Hij meende, dat haar gezicht even betrok en toen hij den volgemden morgen weg reed, heel vroeg, leek het hem, dat een puntje van haar gordijn bewoog. ..Betty had toch geljjk", zei hij tot zichzelf, toen hij de laan urtreed. „ik ben te hard van stapel geloopen, zij is bang geworden. Maar ik houd haar wast, ze geeft al een beetje om me." Er kwamen al kleine plannetjes in Rogers brein op, of hij niet eens naar Londen kon gaan, of bij Rita zou dunven schrijven, of Betty hem niet nog eens kon vragem op Hawk- hurst, met de jacht in het najaar. Zij had er al iets over los gelaten. Maiar toen hij terug was op Beckford, bleef hem niet veel tijd tot droomen over. Alles was klaar voor den grooten slag. Toen hij (het erf opreed, was Tom juist foezig de paarden voor de nieuwe machine te spannen. Dadelijk was Roger weer heelemaal boer. ,,Ik heb al ontbeten!" riep hij nicht Jane toe. „Ik kom zod. Tom,, pas op", em hij rende naar binnen. Bijna dadelijk verscheen hij weer, in zijn werkpak, en met veel gerinkel werd de groote machine weggetrokken. Groote grutten, Sir Roger, maar 'dat is een akkefietje", zei Abel, terwijl hij er rond om liep. „Dat had je grootpa moeten zien. En hij maait en bindt tegelijk?" ,,Ja, jong", >zei Roger gemoedelijk. ,,Hij maait en bindt fijn." ,,Nou, Sir John zou het maar wat prachtig gevonden hebben. Ik ben blij, dat u er bent, ik zou het alleenig niet gedurfd hebben", zei Torn. „Hup, Bob, hup Bles." De paarden trokken aan en al spoedig stap- ten zij over den rand stopels, die van te voren rondom het igrobte korenveld met de hand ge- maaid' was. Dan begonnen de glinsterende scharen te weriken. De aren knakten en met verhaalde. De koning schaterde van het lachen. „De politie scheen te deniken dat het een born was", zoo vertelde de sokkenkoop- man later aan een persman. De koning had erg veel schik in het geval gehad en zeide: ,,Als u ergens met een doos gaat staan kunt u verwachten dat u in uw kraag wordt gepakt." EMIEL HULLEBROECK. De Vlaamsche compondst, paedagoog en or- ganisator Bmiel Hullebroeck wordt binnen- kort 60 jaar en zal bij die gelegenheid door zijn vele vrienden en vereerders gevierd wor den. Daartoe is een huldigingsavond in voor- bereiding, welke 27 Maart a.s. te Antwerpen zal plaats vdnden. In het eere-comitd hebben, behalve een aantal Belgische ministers en an dere autoriteiten, voor Nederlan'd Minister Patijn en Prof. Dr. Willem Mengelberg zitting genomen, evenals de componisten Richard Strauss en Franz Lehar, terwijl verder een uitgebreid comity van aanlbeveling is samen- gesteld. GEMENGDE HUWELIJKEN. De regeering van de Zuid-Afrikaansche Unie heeft een cammissie benoemd om een ondenzoek in te stellen naar het wraagstuk der gememgde huwelrjken. De opdradht der commissie is een onder- zoek in te stellen en verslag uit te brengen over het vraagstuk der gemengde huiwelijken in de Unie tusschen Europeanen en niet- Europeanen en na te gaan of deze huwelijken in aantal toenemen of zullen toenemen en of zij zoo veelvuldig zijn, dat zij schadelijk zijn voor de welvaart van de Unie en voor de toe- komstige samenstelling der bevolking. De commissie zal moeten adviseeren of het noodig is stappen te ondememen om derge- lijke huwelijken te ibelemmeren. De commissie heeft machtiginig getuigen op te roepen. DE REDE VAN SCHUSCHNIGG. Nog nimmer zal, schrijft de N. R. Crt., een Oostenrijksch bondskanselier gesproken heb ben voor een zoo uitgebreid en zoo aandachtig gehoor, als Donderdag. Na de rede van Hit ler, die wat de passages over Oostenrijk be treft, tamelijk kort was, wilde men ook hooren wat zijn partner in de besprekingen te Berchtesgaden daarpver en over den toe- komstigen vorrn van de Duitsch-Oostenrijk- sche betrekkingen te zeggen had. Zijn rede, waaruit de emst van de afjgeloopeh weken duidelijk sprak, was gelbouwd op £6n groote gedachte: de liefde voor het vaderland. Uit die liefde ontspruit het principe, dat de Oostenrijksche regeering zich voor oogen heeft gehouden: de onaangetaste vrijheid en onafhankelijkheid van het Oostenrijksche vaderland. Daarin vond ook de vastlberaden- heid haar oorsprong, die iedere passage van de rede van den bondskanselier kenmerkte en die hij op e&n plaats heeft neergelegd in de woorden, dat Oostenrijk tot aan de uiter- ste grenzen van zijn tegemoetkoming aan Duitschland's verlangens gegaan is en dat het edhter nimmer verder zal gaan. Oosten rijk heeft zijn eigen grenzen niet gekozen, maar wat het heeft wil en zal het behouden. Het is doordrongen van de gedachte, dat Oostenrijk een Duitsche staat is en zal zich dit bij al zijn handelingen steeds bewust zijn. Maar het heeft als zoodanig een eigen taak te vervullen. Heeft Schuschnigg dus op zich genomen een politiek te voeren in overeenstemming met het feit, dat Oostenrijk zich een Duitsche staat voelt, daartegenover heeft Hitler de voile souwereiniteit van Oostenrijk erkend. Beide staatslieden zijn het er over eens, dat de binnenlandsche politieke ontwikkeling in beide landen als een interne aangelegenheid moet worden beschouwd, waarop geen van beide zal trachten invloed uit te oefenen. Het Oostenrijksche nationaal-socialisme zal geen steun ontvangen van de Duitsche partij-in- stanties en alle illegale actie zal door de Oos tenrijksche regeering overeenkomstig de wet regeLmatige tusschempoazen werden de scho- ven op izijn geworpen. Tom liep er ademloos achteraan, met einddlooze uitroepen van be- wondering. Roger had de handen vol- en had geen tijd voor gemijmer, want 'Bles was een beetje schichtiig door het daverende geklep van de machine. Hij merkte dan ook niet, dat er op den hoek van de oprit een auto stil hield, eenige dames stapten uit, een paar kameniers en een chauffeur bleven in de auto. Rita en Netta had/den stildetjes het plan ge- maakt om Roger eens in zijn hoi op te zoeken en toen 'de auto Netta :kwam afhalen om haar naar huis te brengen, zagen zij, dat het maar een kleine omweg was om even langs Beck- ford te rijden. Onderweg was Rita een beetje stil geweest en nu stonden beide meisjes aan den rand van het stoppelveld en keken naar Roger. Het was een wolkenlooze zomerdag en de lucht trilde van de warmte. Waar de machine gepasseerd was, Ihinjg een fijne gouden stofwolk en het staande Ikoren leek een golvende zee van goud. De zon sloeg.neer op Rogers bloote hoofd en openhangend wit hem'd. Zijn blonde haar woei in den wind tot een krans om zijn bruin ver- brand gezicht. De nieuwe glanzende machine, rood gelakt en van glinsterend staal en de paarden met hun glimmend tuig leverden een prachtigen aanblik. ,,Weet je waar hij je aan denken doet", riep Netta uit, ,,aan Apollo, de zonnegod in zijn vurigen wagen." Rita antwoordde niet en het andere meisje merkte, dat zij met glanzende oogen en half- geopende liippen voor zich uit staarde. Toen zei zij met iets droomerigs in haar stem. ,,Ik weet-het niet, hij... hij lijikt op niets. wat ik ooit gezien heb." Ineens zag Roger ben en hield de paarden in. Tom kwam aanloopen en nam de teu- gels van hem aver. Toen hij de kleine handjes worden gestraft. Voor hem, die in Oosten rijk wil medewerken aan de welvaart van het land, in plaats in het vaderlandsche front. Wie daarbuiten blijft, behoeft zich niet te bekla- gen. Voor de betrekkingen tusschen beide landen blijven de bepalingen van de overeen- komst van 11 Juli 1936 beslissend. Zoo zijn duidelijk en scherp de lijnen ge- trokken, die de betrekkingen tusschen beide landen zullen ibepalen. De overeenkomst van Juli 1936 heeft dit ten doel gehad, maar is er niet steeds in geslaagd moeilijkheden te verhinderen. Vol vertrouwen gewaagde Schuschnigg van Hitler en legde hij er den nadruk op, dat zijns inziens de wrij'vingen in strijd met de bedoelingen en den wil van den leider van het Duitsche rijk waren. Hij ge- looft, dat deze Feforuari-dag een mijlpaal in de geschiedenis der Duitsch-Oostenrijksche be trekkingen zal zijn, die zoo dikwijls in het verleden vertroebeld zijn geweest en sprak de hoop op een „werkelijk Duitschen vrede" uit. Duidelijk heeft Schuschnigg aangegeven, dat ook bij het bewustzijn als Duitschen staat, Oostenrijk zijn vriendschappelijke betrekkin gen met andere landen in stand zal houden. Broederlijk klonken de woorden jegens Hon- garije, hartelijk 'die jegens Italie, dat volgens hem steeds begrip en sympathie voor Oosten rijk had getoond, vriendschappelijk die voor het overige d'eel van Europa. Moedig en mannelijk zijn de woorden ge weest, die Schuschnigg tot zijn landgenooten heeft gesproken. Hij heeft hun den emst van de situatie niet verfborgen, maar hen tegelij- kertijd gesterkt in het vertrouwen van een eerlijke en eervolle regeling en hun opgeroe- pen tot aaneensluiting van alle krachten ten bate van het vaderland. Het Oostenrijksche volk heeft de moeilijkheden begrepen, waar- tegen zijn 'bondskanselier in de laatste weken heeft moeten strijden. Het heeft hem daar- over zdjn dank geschonken op een wijze, die Schuschnigg de innerlijfce kracht moet geven zijn moeilijke taak voort te zetten. Want nog nimmer tijdens zijn bondskanselierschap heeft het Oostenrijksche volk zoo aaneengesloten achter Schuschnigg gestaan als in deze uren. Men heeft hem vergeven, wat hij het volk aan politieke rechten ontnomen heeft, men heeft beseft, dat hier de man stond, in wien ieder Oostenrijker vertrouwen kan, de man, die nooit of te rummer zijn vaderland zal ver- raden. De maatregelen, die Schuschnigg ten bate van de anbeiders heeft aangekondigd waarbij een analogie met de rede van Hitler niet te ontkennen viel moeten bij hen het besef versterken, dat ook een klein zelfstan- dig Oostenrijk levenskrachtig is en in staat aan alien, die werken willen, een eerlijk en menschwaardig bestaan te verschaffen. Dit alles getuigde van een wilskracht en yastbe- radenheid, die in alle hoofdsteden van Europa diepen indruk moet hebben gemaakt. 'De slotaccoorden van de oonferentie van Berchtesgaden hebben weerklonken. Duide lijk staan de nieuwe afspraken de wereld voor oogen, de hemieuwde basis voor naar wij alien hopen ibetere betrekkingen tusschen de beide Duitsche landen. Daaraan, zal nu in de komende weken gewerkt moeten worden. De grondslagen in 'Berchtesgaden gekgd, zullen nu in de practijk hun toepassing vragen. Daartoe zullen maatregelen genomen moeten worden, die om een rustige en weloverwogen uitwerking vragen. Het vaderlandsche front zal de deelneming voor de nationaal-spcialis- ten open stellen, die binnen de grenzen van de wetgeving willen samenwerken. de medewer- king van deze groep van de bevolking aan den bestuursahbeid zal georganiseerd moeten wor den, opdat de aaneensluiting van alle krach ten bij den arbeid voor het Oostenrijksche vaderland werkelijkheid worde. Natuurlijk zal hiermede v-eel arbeid gepaard gaan. Personen zullen van plaatsen verwis- selen, maatregelen zullen onderzocht en ge nomen moeten worden, overleg zal gepleegd dienen te worden met betrekking tot de eco- nomtsche samenwerking tusschen beide lan den, die men intensiever wil maken. Eerst dan, wanneer al deze arbeid Voltooid is, zullen wij kunnen zien, hoe de besluiten van Rita in de zijne had, kwam er een heel nieuwe blik in zijn oogen, iets wat izij er nog nimmer in gezien had. ,,Ik zal Abel sturen, ga jij maar door", riep Roger Tom toe en zij gingen langzaam naar het huis, terwijl Netta vrijwel alleen het woord voerde. Rita merkte het schilderachtige van het huis op, het mas op het dak, de rozen langs de grijze muren, de koerende duiven, die trotsch op den tuinmuur heen en weer liepen. Toen zij de kleine hal waren doorgegaan en in de huiskamer stonden, k'lapte zij in haar han den en riep: Netta, is het niet eenig? Het is een echte taoerderij." ,,0Dk zal eens, gaan zien, wat nicht Jane voor jullie heeft", zei Roger. Jullie moeten maar niet verbaasd zijn, als je haar ziet. Toen zij jong was, was de familie arm en zij heeft daar door niet veel educatie, het anme schaap. Maar toch is zij een dame en helpt me goed. voegde hij er bij, met een aarzelenden blik op Rita. Netta keek met groote verbazing rond, het was een heusche (boerderij. Zelfs de stolpen met de gamaakte bloemen ontbraken niet. De vrouw, die nu spoedig verscheen, was oak voimaakt in den toon. Zij droeg een ver- sohoten katoenen japon en wit schort. Zij schrok ibij het zien van de bezoeksters. „0, jong, ik wist niet, dat je volk had?" riep zij uit. Roger stride ze aan elkaar voor en vroeg thee voor zijn gasten. ,,Als ik het maar geweten had", zei nicht Jane. ,,Maar er is nog brood en boter en een stukje koude kip. En het is nog wel wasch- dag. Kijk eens, je hebt je mouwen nog niet omlaag gedaan, jongen... en ik ook nog niet." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1