ALGEMEEN N1EUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Wfetf in esn dag RHEUNATIEK weg KLOOSTERBALSEM No. 9727 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1938 78e Jaargang Binnenland Buitenland De burgeroorlog in Spanje met den Kloosterbalsem TWEEDE BLAD haifwollen stoffen. TER NEUZEN, 25 FEBRUARI 1938. HOEK. AXEL. Had een pijn in z'n schouder om tureluursch van te worden AKKER'S „Geen goud zoo goed" KLOOSTERZANDE. TER NEUZENSCHE TIJBELIJK VESTIGINGSVERBOD KANTOORBOEKZIAMJEL. Nadat achtere-envolgens voor het slagers.be- drij'f, het broo-dbakkers- en broodverkoopers- bddrqf, het schoehherstellersbedrijf, het saheenmakersbedrijf, het schoenverkoopersbe- drrjlf en het bedrijf van orthopaedisch schoen- maker een tydelqk vestigingsverbod is inge- vioerd, heeft de minister van Economische Za- ken thans een ttjdelijk vestigingsverbod uit- gevaardigd voor den kantoorboekhandel. Het is derhalve van heden af verboden zonder vengunning van den minister een in- rtchting to vestigen waarin de kantoorboek handel wordt udtgeoefend. Naar aanleiding van dit bericht meldt het A. N. P.: De organisaties van patroons in den kan toorboekhandel hebben zich tot den Minister gewend om spoedige invoering van vestigings- eischen voor bun bedrijf. In afwachting hier- van is de Minister van Oeconomische Zaken op verzoek van den Middenstandsraad overge- gaan tot het afkondigen van het voorloopige vestigingsverbod, omdat de ervaring in die branches, voor Welke inmiddels een ttjdelijk Vestigingsverbod is afgekondigd, duidelijk heeft aangetoond, dat inderdaad nog velen traehten door overhaaste vestiging te ont- komen aan de vestigingseischen welke t.z.t. bij algemeene n maatregel van bestuur gesteld zalien worden. De toestanden in den kantoor- boekhandel zijn reeds geruimen tijd ongunstig. In het jaar 1932 waren ongeveer 3200 han- delaren in ljantoor-, school- en teekenbehoef- ten gevestigd, terwijl dit aantal in 1937 reeds was aangegroeid tot ongeveer 4800. Deze sterke toeneming is voomamelijk toe te schrij- ven aan het feit, dat velen die voorheen elders een werkkring vervulden zich in dezen tak van detailhandel zelfstandig vestigden in de over- tuiging, dat hiervoor geen vakkennis noodig sou zijn. In het bijzonder oefenen de zg. klei- nere artikelen in den kantoorboekhandel een groote aantrekkingskracht op bovengenoemde categoric uit. iHet is te verwachten, aldus nog steeds het A. N. P., dat de afkondiging van een tijdelijk vestigingsverbod het toetreden van deze on- deakund'igen zal beperken ten bate van den bonafide handel, alsmede van de grossiers en fabrikanten, die den bona-fide kantoorboek handel tot afzetgebied hebben. In de ministerieele beschikking zijn een aan tal artikelen opgesomd, die kenmerkend zijn voor den kantoorboekhandelaar. Het voeren van deze artikelen in verscheidenheid van arti- kel, soort, kwaliteit en afmeting stempelt den winkelier derhalve tot kantoorboekhandelaar. Galanterieen, snuisterijen e.d. uitgezonderd. Een uitzondering is evenwel gemaakt voor dergeiyike artikelen, lndien zij gerangsehikt louden kunnen worden onder: galanterieen, unuisterijen en antiquiteiten, daar deze even- seer in andere takken van detailhandel voor- komen. Onder galanterieen en snuisterijen worden volgens definitie voorkomend in v. Dale's Groot Woordenboek der Nederlandsche taal verstaan: galanterieen: de collectieve bena- ming voor allerlei vooi^erpen van weelde, artikelen van snuisterijen: kleinigheden, voor- werpen van weinig waarde, voor pronk enz. aangewend. DHieruit blijkt dus, dat deze sperring uit- sluitend betrekking heeft op artikelen tot den kantoorboekhandel behoorende en dat, om een enkel voorbeeld te noemen, artikelen als gouden en zilveren vulpenhoudErs of potloo- den, albasten inktstellen, antieke aardglobes, tounstkalenders e.d. vrijgelaten blijven. GENTSCHE FLORALIfiN 1938. Ter gelegenheid van de Gentscbe Floralien ia38 is een eere-oomitb gevormd, waarin als voorzitters zitting helbben: Mr. B. Ph. Baron van Harinxma thoe Slooten, gezant der Neder- tauwien te Brussel, J. Baron Herry, gezant van Belgie te 's-Gravenhage, Mr. M. P. L. St€en- berghe, minister van economische zaken, en als leden de heeren: Ir. R. P. Bonthuis, in- spocteur van den landbouw, Ir. A. W. v. d. Piassche, insp;cteur van den tuinbouw en het tuintbouw-onderwijsIr. A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den landlbouw, Jac. Smits, voonzitter van den Nederlandschen TuinbouwraadF. V. Valstar, regeeringscom- aaissaris voor den tuinbouw en K. G. W. Baron van Wassenaer, consul der Nederlan- den te Gent. Voorts is een commissie van uitvoering be- aoemd, waarin zitting helbben de heeren J. Barendse, H. Gorter, J. C. M. Menslng, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, Jac. Smlts, C. Thim, F. v. Valstar, A. Verduyn Jr. en Dr. A. J. Verbage. Van deze commissie is de beer J. C. M. Mensinig voorzitter en Jhr. Dr. J. C. Mollerus secretaris. Deze commissie zal zorg dragen voor de Nederlandsche inzending ter gelegenheid van dit Belgische bloemfc-strjn. Zij heeft haar vrenkzaamheden reeds sedert eenigen ti)d ge- leden aangevangen en kan op voldoende xnedewerking bij den Nederlandschen tuin bouw rekenen. DE VERKOOP VAN WOLLEN EN De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat hij aan de vaste commissie van den economischen raad heeft verzodht hem te advise eren over het nemen van een algemee- aen maatregel van bestuur ten aanzicn van een by hem ingediende ondememersovereen- komst inizake toepassing van uniforme ver- tooops-, betaldngs- en crediebvoorwaarden by den verkoop van woll'en en haifwollen stoffen. STAATKUNMG GEREFORMEERDE PARTIJ. Op de Woensdag te Utrecht gehouden jaar- veigadering van den Staatkundig Gerefor- tneer&e Party heeft Ds. G. H. Kersten, lid van de Tweede Kamer, een rede uitgesproken, ge- titeld: ,,Van goedertierenheid en recht". In deze rede heeft Ds. Kersten gewaagd van de .vreugde over de geboorte der jonge Prinses en vervolgens den tiwintigsten ge- boortedag der iS-taatkundig Gereformeerde Party herdacht. Vervolgens gaf hij zijn besohouwingen over den politieken toestand. DE AGHTTIEN VEIEGBOOTEN VOOR DE INDISCHE DEFENSIE. De Minister van Defensie heeft thans aan de comfoinatie N.V. Aviolanda en de Konink- lijke maatschappij De Schelde opdracht ge- geven voor den bouiw van achttien vliegboo- ten, type DO 24 K. Dit type is door de Dornier-faJbrieken spe- ciaal voor de Nederlandsche regeering ten be- hoeve van de Indisdhe defensie ontworpen. Te Friedrichshafen zijn er indertyd 24 stuks best-eld, waarvan er reeds vier zijn afgeleverd. De DO. 24 K. is een driemotorige vliegboot, bestemd om als groote verkenner, tevens bom- menwerper, te worden gebruikt. Van de thans bij Aviolanda en De Schelde in bestelling gegeven vliegbooten zal de eer- ste in het begin van het volgende jaar worden afgeleverd. De cons-tructie van de verschil- lende onderdeelen is verdeeld over Aviolanda en De Schelde in een verhouding van 60 en 40 procent. Ongeveer driehonderd werklieden vinden by dezen bouw werk. EEN MONUMENT VOOR ANSEEEE. De Gentsche federatie van de socialistische arbeiderspartij heeft een publieke inschrijving geopend voor het bekostigen van een monu ment ter eere van den Maandag j.l. ter aarde bestelden minister van staat Eduard Anseele. Hij was de oprichter van de socialistische party in het Vlaamsche land. Bij het Gentsche stadsbestuur zijn stappen gedaan ten einde dit monument op een der pleinen van Anseele's geboorteplaats te rnogen opricht-en. SAMENWERKING BELGISCHE STEEN- BAKKERIJEN. Naar verluid't zijn de Belgische steenbak- kerijen voornemens, in onderlinge samenwer- king den stryd tegen de buitenlandsche con currence op de Belgische markt met kracht aan te binden. In een dezer dagen gehouden vergadering van vertagenwoordigers der ver- schillende gewestelijke - bonden van steenbak- kerijen en dakpannenfabrikanten werd beslo- ten een studiecommissie in het lev-en te roe- pen, die een ontwerp voor de ordening van het steenbakkerijbedrijf zal hebben uit te werken. Het ligt in de bedoeling een nationaal kartel op te richten, dat het geheele bedrijf op grond van nauwkeurige rentabiliteitsberekeningen zal reorganiseeren, teneinde op deze wijze de Belgische fabrikanten in staat te stellen de buitenlandsche concurrenten van de binnen- landsche markt te verdringen. TWEE ONDERZEEeRS TEGEN ELKAAR GEBOTST. Bij oefeningen zijn de beide Britsche onder- zeeers Snapper en Severn tegen elkaar ge- botst. De admiraliteit heeft medegedeeld, dat de schade niet belangrijk is. DE STRAF MET DE „OAT". De door rechter Hewart aan de vier bedrij- vers van den overval in het Hyde Park Hotel opgelegde lichamelijke straf van toediening van 15 en 20 slagen met de ,,cat of nine tails" de zweep met neg-en lussen heeft een onderwerp van bespreking in het Lagerhuis uitgemaakt, waar eenige sprekers van alle partijen het toedienen van extra geeselstraf als uit den tijd veroordeelden. De onder- minister van binnenlandsche zaken zeide, dat hij geen bevoegdheid had om een rechterlijk vonnis of een -deel daarvan in het Lagerhuis te doen wraken. De heeren moesten zich schriftelij-k tot minister Hoare wenden, den eenigen autoriteit, die hen misschien helpen kon, ofschoon spr. betwyfelde of de minister in dezen zou ingrijpen. DE VOLKSSTEMMING IN ROEMENIE. Donderdagochtend om acht uur is de volks- stemming in Roemenie begonnen. Deze ge- schiedt, schrijft de N. R. Crt., naar het illus- tere voorbeeld van de fascistische dictaturen door een ja of neen over de nieuwe gron-dwet. Zij is echter, zoo mogelijk, een nog grootere klucht, dan de stemmingen in Italie en Duitschland, die althans nog schriftelijk ge- schieden. In Roemenie gaat het volgens Havas aldus toe: Op de stemlokalen, waartoe de gemeente- huizen en scholen ingericht zijn, komt d-e kie- zer te staan voor een bureau van twee amb- tenaren en twee ki-ezers. Hij zegt zy'n naam en geeft dan mondeling met ja of neen zijn meening over den tekst van de nieuw-e grond- wet te kennen. Zegt hij neen, dan moet hij zulks met zijn handteekening op een speciale verklaring bekrachtigen. De ambtenaren, werklieden van fabrieken enz. kwamen in optocht stemmen. De kiezers- iyst is niet 'bij de nieuwe grondwet vastge- steld. Vrouwen mogen echter niet stemmen. Allen, die volgens de oude kieswet op de kie- zerslijst staan, moeten zich aanmelden. Volgens de Ig'st van 20 December zijn er on geveer 4.650.000 kiezers. De dag van 24 Februari zal voortaan als feestdag gevierd word-en. De openbare gebou- wen en tal van particuliere huizen hebben de vlag uitgestoken. De uitslag van de stemming wordt niet voor van-daag of morgen bekend gemaakt. DE TOESTAND IN TERUEL. Een speciale correspondent van Reuter geeft -de volgende indrukken van den toestand in Teruel: De indruk die ik van de stad kreeg, toen ik daar een uur later dan de eerste recbt- sche troepen in kwam, was er een van een waariyk verwonderiyke verlatenheid. Merk- waardig is de vreeselijke verwo-esting van het groote seminarium van de stad, waar nog maar een klein gedeelte van overeind staat. Midden in de puinhoopen bevin-d'en zich nog loopgraven en sluipgangen. De toren van d-e kathedraal, die overigens zeer beschadigd is door granaten, staat nog overeind evenals de prachtige St. Maarten's toren, maar het Hotel van Aragnon, een van de grootste hotels van d-e stad, is ongeveer igeheel verwoest. Zeer veel huizen zijn ingestort en hun steenen ver- sperren de straten en de meeste andere huizen zien er uit of ze binnen eenige oogenblikken ook in zullen storten. Na zeven weken republikeinsche overheer- sching i3 Teruel thans weer rechtsch gewor- den. Tachtig mannen van -de eerst-e divisie onder leiding van kolonel Munoz Grande trok- ken het eerst de stad binnen, nadat uit den toren van het seminarium de witte vlag gesto- ken was als een sein, dat de laatste verdedi- gers zich overgaven. Toen ik de stad binnen- kwam, aldus de correspondent, waren -de stra ten al vol met soldaten van Franco en met roode kruisafdeelingen, die de vele gewonden, waarvan er verscheidenen den nacht op straat badden doorgebracbt, eerste hulp verleenden. Een enkele keer sloeg er een igranaat in, maar dat was het eenige teeken van republikeinsche activiteit. In bijna alle huizen in de stad zijn gaten in -den muur gemaakt, om het den verdedigers mogelijk te maken van het eene huis in het andere te komen, zonder zich daarbij op straat behoeven te begeven. In de straten heerscht een onbeschrijfelijke warboel en vervuiling. Er liggen kadavers van muilezels en honden, wapens, patroonhulzen en rommel. De meeste inwoners van Teruel zijn thans in Valencia, maar ik sprak twee jongens, die al den tijd in de stad gebleven waren en die ten tijde van de bezetting door de republikeinen des nachts uit him huis slopen en eenig voedsel trachtten te bemachtigen. Ik zag ook een klein m-eisje, dat overigens te vermoeid en te versuft was om te praten, maar bijzonder hongerig was. Nadat ik haar wat geld had gegeven zei ze, dat ze daar toch niets van kon koopen. Het is maar gelukkig dat de inwoners van de stad niet zijn teruggekeerd, want de stad zal nog langen tyd niet bewoonbaar zijn. AANVAL BIJ MADRID AFGESLAGEN. Een felle aanval der opstandelingen op de stellingen der regeerimgstroepen bij Pardo, ten Noorden van Madrid, is na hevigen strij'd af- geslagen. De opstandelingen leden groote ver- liezen. DANKBETUIGING VAN PRINSES JULIANA. Een 77jarige iniwoonster onzer plaats had voor de jomgste Oranjetelg, H.K.H. prinses Beatrix, een paar solkjes en wantjes opgezon- den. Nam ens H.K.H. Prinses Juliana ontving zij van de hofdame der Prinses een schr-ifte- lijke dankbetuiging, waarin ingenomenbeid met het geschenk aan de geefster werd be- tuigd. WAARNEMING. Bp beschikking van Zijne Excellentie den Minister van Financien, is met ingang van 1 Maart a.s. de heer C. A. Muld-tr, inspec- teur der directe belastingen enz., hoofd der suib-inspectie der invoerrechten en accijnzen alhier, tevens foelast met de tijidelijke waar- neiming der inspectie der d-irecte belastingen te deizer stede. BENOEMD. Bij beschikking van den Minister van Finan cien is de beer J. C. Nieuwenhuijzen, toege- voegd aan het hoofd der inspectie der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, be- noemd tot inspecteur dier middelen te Ter Neuzen. KOLEND AMPVERGIFTIGIN G. Gisterenavond had men bij het echtpaar P. de FeyterJolijt, wonende in de Schoollaan de kachel nog eens goed van kolen voorzien, doch daarna den sleutel dicht gezet. Na eenigen tijd bemerkte De F., -dat zijn vrouw onwel werd. Hij begaf zich naar buiten en riep tevens de in de nabyheid wonende zuster van zyn vrouw. Daarop begaf hij zich op weg, om voor zijn vrouw de hulp van Dr. Van Pienbroek in te roepen. Onderweg begon de man zichzelf evenwel ook onwel te gevoelen. De te hulp geroepen geneesheer constateerde bij het echtpaar vergiftiging door kolendamp en nam in verband daarmede maatregelen. Op het oogenblik is het echtpaar, zoo ver- namen wij van een der nabestaanden, weer bij bewustzyn, doch inidien de man ndet tijdig het onwel worden van zijn vrouw had bemerkt, waarop hp zich naar buiten begaf om hulp in te roepen, zou men ongetwijfeld hedenmorgen een drama hebben ontdekt. De kanarievogei is thans van het gebeurde het slachtoffer geworden. MACHHfESCHRUVEN. Voor machineschrijven, diploma C (het hoogste sneiheidsdiploma) van het Instituut Rients Bait te 's-Gravenhage, slaagde dezer dagen mej. E. Rijmberg alhier. LUCHTBESCHERMINGSDIENST IN ZEELAND. Het ligt in het voornemen van den heer Oomimissaris der Koningin, om met de bur- gemeesters en hoofden van den ludhtbescher- mingsdi'enst in de verschillende onderdeelen -van Zeeland een mondelinge bespreking te houden onder zijne leiding, waaribij de Inspec teur voor de bescherming der bevolking tegen luchtaarwall-en zal tegenwoordig zijn. Doel is eene bespreking in zake samtnstelling van gemeenteiy-ke luchtbeschermingsplannen, ter- wijl de Inspecteur zich zijnerzijds bereid heeft verklaard, gelagenhcid te geven t-ot het stel len van vragen inzake die plannen, alsmede omtrent de luchtbescherming in bet algemeen. Deze bespreking zal plaats vinden in den loop der maand Maart, respectievelpk te Goes, Midd-eiburg, Oostiburg, Zierikzee en Ter Neuzen. OP EEN STILSTAANDEN AUTO INGEREDEN. Naar de Mid-d. Crt. meldt, had in den nacht van Dins'dag op Woensdag op den Rijksweg by oud W.P.a een aanrijdin-g plaats tusschen de personenauto van den heer C. J. v. L. te Goes en de vrachtauto van den heer L. H. te Kruinin-gen. Ds heer v. L. was voor con- trole staande gehouden door de rijksambte- naren, en stond met zijn auto, welke van ach- teren goed verlieht was, aan de rechterzijde van den weg. De bestuurder der vrachtauto schijnt de andere niet te hebben gezien of be merkt, en reed in vollen vaart van achteren op de personenauto in. Doordat alien uit de auto op d-:n weg stond en en weg konden loo- pen, hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De materieele schade aan de personenauto is groot, deze moest worden weggeslespt naar Goes. Tegen den bestuurder der vrachtauto werd door den rij-ks- en gemeenteveldwachter te Rilland proces-verbaal opgemaakt. BRAND IN DE MEIDOORNLAAN TE MIDDELBURG. Woensdagmid-dag hadden, meldt de VI. Crt., de toekomstige bewoners -van perceel 6 aan de Meidoomlaan te Middelburg werkzaam- heden verricht, terwijl ook personen van het electrisch bedrijf en van de gasfaibriek er werlkzaam waren gewecst. Tegen den avond was de woning leeg. Te ca. 7 uur hoorde de heer Paul en zijn huis- genooten van uit perceel 4, dat evenals 6 zijn eigen'dom is, leven en men dacht aan- vankelijk, dat de heer Koene, die begin vol gende week de woning zou betrekken, er even b-innen was. Even later ontdekte mevrouw Paul rook en toen men ging kij-ken bleek, dat in de voorgang van perceel 6 brand woedde. De brandweer, die telefonisch gewaar- schuwd werd, was binnen 5 minuten met de magirusspuit ter plaatse. Een paar minuten later kwam ook de autoladderwagen ter plaatse. De heer Paul had voorkomen, dat er lueht toestroomde en zoo woedde het vuur nog maar over een beperkte ruimte. Toen men de voordeur had geforceerd en een paar ruiten ingeslagen, kon men met een slang op de waterlei-ding het vuur spoedig onder de knie krijgen. Het bleek, dat de vuurhaard zich in de kast onder de trap, waar de meters van gas en eleetriciteit geplaatst zijn, moet heb ben bevon-den. Het vuur deelde zich mede aan de trap, die veel schade bekwam en verder stond het heele, pas schoongemaakte huis in den rook en ook in het naastgelagen huis van den heer Paul was veel rook naar binnen ge- drongen. De poldtie stelt een verder onder- zoek in. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Februari kwamen in onze provincie 8 -gevallen van roo-dvonk voor, n.l. 2 (in e6n gezin) te Goes, 3 te Groede en 3 (waaronder 2 in gen gezin) te Zierikzee. Gevonden voorwerpen. Bij den gemeente-veldwachter alhier zijn in- lichtingen te bekomen omtrent een gevonden rijwielbelastingmerk. Feestavond Volksonderwijs. Bijna geheel was ,,Het Centrum" j.l. Woens- daigavond gevuld met leden en huisgenooten dezer Axelsche afdeelin-g toen, in zijn kwali teit van voorzitter, de heer C. Hamelink het welkomsfcw-oord uitsprak, waarin hij gewaag- de van de zichtlbare groeden-de -belangstelling voor Volksonderwijs en daar onafscheidelijk aan verbonden en synoniem, de openbare school. Zocwel de inlei'ding als het slot van den avond was wederom het optreden met een speciaal v-oor deze gelegenheid gevonmd koor- tje, bestaande uit le-den der algemeene zang- ■vereeniging „Orelio", die op z;er verdienste- lijfce wijize een viertal nummertjes zong, waar onder het afdeelingspropagandalied van mej, Abrahaanse. De ,,clou" van den avond volgde daarop in den vorrn van de o-pvoering van de kinder- operette ,,Repelsteeltje". Deze, ook in de omgeving met succes meermalen opgevoerde operette, werd, tot in d-e puntjes verzorgd, danlk zij de groote toewijding van mej, Adr. Viss-cher (pianiste) en den heer C. van Ben- degern (regie) by de ins-tudeering betoond. Muurvast zaten die verschillende hoofdrollen er bij de kleuters in en ook de zangnujmimers kwamen met de meesterlijke pianobegeleiding van mej. Visscher prachtig tot hun recht. De inhoud is van 'tie algemeene bekendheid, om die hier weer nog eens weer te geven, maar de titel- en heldenrol uit deze operette, ver- wierf in den persoon van den jeugdi-gen, pien- teren kab-outer-kle-uter, D. Haak, een enormen bijval am de ongekuns-telde en znivere uitbeel- ding, waarmede wij van de koningin, -den mo- lenaar en de andere vertolikers niets ten kwade meenen te zeggen. Het geheel werd waarlijk voortreffelijk -gespeeld. Voor de pauze trad prof. Eerdmans uit Lei den op met een zeer hoogstaande rede, door hem ,,een woord tot de ou'ders" genoemd, nu men ivanuit de sfeer der kinderpoezie in de juis-te steimming is geibracht om ten harte te nemen. Maar vooral den ouders, die voor de beslissing staan in de keuze van de school voor hun kind, zou dit maanwoord moeten klinken. Ednheid en saamhoorigheid, eensge- zin-dheid, verdraagzaamheid en breedheid van blik, zijn juist de grondslagen die bij uitstek de openbare school aan het kind geeft en geven moet. H-oeveel mooier en verheffender is het den kinderen die 6(5ne tijd in hun leven, dat foesef te brengen, dat het maatschappelijk leven later als gefoiedende eisch zal stellen, am te hebben gegaan met anderen, in aanra- king te komen afgezien van rang of stand of kerkelijke en politieke richting met leden van datzelfde groote geizin, dat het Ne derlandsche volkis, dan de jeugd te verdee- len. Van harte verheu-gd was spreker de bin- dende kracht weer werkzaam te hebben ge zien bij de geboorte van onze jonge Prinses en bij het Prinseiyk huwelijk. Maar zelfs hier- bij waren er sytm-ptomen van scheuring te constateeren. Imstede van op te voeden in den geest van elkander noodig te hebben in het zakelij-k en maats-chappelijk leven, krweekt men op schoolgebied sektegeest en verdeeld- heid. Noo-it kan dit naar het woord van Pau- lus onder de Apostelen ten goede komen van de christelijke gedachte. Integendeel: de een- heid van de m-enschen moet het winnen van de verdeeidheid. Een krachti'g en eensgezind volk kan niet rijpen, waar reeds de jeugd wordt geschei-den in allerlei schakeeringen. Waaro-m al deze verdrietelijkheden om klei- "nnn-Tri—rinmim in ,i >wyi ,En zoo in eens! Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet van tabletjes en liet mijn vrouw mij wrijven met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnen, naderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onder 't wrijven verminderde de pijn al en toen het's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd." Fr. D. te G. ORIGINEEL TER INZAGE Onovertroffen bij brand- en snij wcniden Ook ongeevenaard a!s wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijniijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct- en f (Ingez. Med.) nigheden, terwijl de wetenschap ons is, dat het een Kudde en 6en Herder zal zijn j Alle christelijke overtuiging zal berusten op hetgeen staat in den bybel, de catechisimus en de doopbelofte evenwel staat daarin niet en daaro-m vraagt spreker of dit alles in over- eenstemming ds met de leer van Jeizus Chris- tus, die zeide: ,,Kinderkens, ik wil dat gij alien een zijt en elkander lief zult hebben!" Met een emstig maanwoord bindt spreker ten- slotte de aanwezigen op het hart, het besef, dat, hoe meer kinderen aan de openbare school onttrokken worden hoe minder de om- gang met anderen wordt mogelijk gemaakt en de saamibindend-e kracht teloor gaat die stry- dig is met de nationale eenheid. Deze met vollen aandacht -gevolgde rede werd met warm applaus bezegeld en de voor zitter was voorzeker de tolk van alle aan wezigen, toen hij prof. Eerdmans dank braeht voor zqn boeiende rede. Ter afwisseling had vervolgens na de pauze een welgeslaagde tombola plaats, die een flinke opbrengs-t opleverde en uit een tiw-intig- tal prijzen bestond. Volksonderwijs" heeft aan de rij van de reeds talrijke welgeslaagde jaarlijksch-e feest- avonden een bij uitstek prachtige toegevoegd en de dank, die de voorzitter aan de muzi- kale, vocale medewerkers(sters) in zy'n slot- woord bracht, was alien aaniwezigen uit het hart gegrepen. Een paar Ter Neuzensche musici verzorgden met mej. Visscher tenslotte de dansmuiztek. HET CENTRUM. Als eerste film wordt in het programma van deze week vertoond „Het Danseresje". Het is weliswaar de geschiedenis van een danseresje, maar al vervult zij in deze rol- prent een der hoofdrollen, het gaat tenslotte meer om den strijd tusschen twee bendeleiders, want Rocci krijgt over de verdeeling van een buit oneenigheid met een van zijn onderge- schikten, die daarop voor eigen rekeninig be- gint, want Am-erika kent niet de Vestigings- wet en zoo deze had bestaan zouden deze ,,zakenmenschen" toch nooit voor een Midden- standsdiploma in aanmerking zijn gekomen! Om kort te gaan het wordt tusschen Rocci en zij-n vroegere medew-erker Crowley een -strij-d op leven en dood. zy zijn aan elkaar ge waagd en het machinegeweer spreekt telkens een woordje m-ee, want hun strijd is verre van zachtzinnig. Het danseresje Joan staat onder de bescherming Van Rocci en waar elke reehtstreeksche poging van Crowley mislukt, zal hij Joan ontvoeren, hetgeen hem gelukt op het oogenblik dat zij met den radiozanger Brian in het huwelijk is getreden. Rocci ziet hierin het werk van Crowley, maar by z(jn pogingen om baar te bevrijden wordt hij door de politie achterhaald en deze maakt korte mett-en met hem doch ook Crowley ontkomt niet aan zijn gerechte straf en Amerika is be- vrijd van twee gevaarlijke bendeleiders. Als tweede hoofdhummer volgt de histo- rische film ,,Het leven van Hendrik VIII". Zooals bekend, regeerde Hendrik VE in de eerste helft van de 16e eeuw over Engelan-d, en verkreeg hij den naam van Koning Blauw- baard' daar hy niet minder dan zes maal trouwde. Al leefde men in dien tijd onder ge heel andere omstandigheden dan thans geluk kig het geval is, toch huiverde men over het leven van dezen Engelschen Koning, die zich tweemaal liet schei'den tn twee zijner gemalin- nen liet terechtstellen. Een somberder blad- zijde in zyn wereldhistorie zal wel geen anier land en volk gekend hebben, en toch mocht deze heerscher zich in de gunst van zqn on- der'danen verheu-gen, daar hij zijn volk groot maakte, zijn privilegien eerbidigde en arbeid- de aan de vergrooting van de macht van het Britsche rijk. Op 3 Maart a.s. hoopt de heer M. Jere- miasse, opperwachtmeester-brigadecomman- dant der Kon. marechaussee alhier, den dag te herdeniken, waarop hij 24 jaar geleden in militairen dienst trad, waarvoor hem «p dien dag, door den Districts-Commandant der Kon. marechaussee te Vlissingen, de zilveren me- daille zal worden uitgereikt. •Genoemde opperwachtmeester, die reeds meer dan de helft van die ambtsperiode op deze brigade dOorbracht, is alzoo hier igeen onbekende meer, en ongetwijfeld zal het den jubilaris dien dag niet aan belangstelling ont- breken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5