©c. WEK DE GAL IN UW LEVER OP Sport THANS VOORDELIGER NIEUWE NAVULPRIJZEN FLACON 0 1 2 3 Mta mm M f Lddt Uw ledijuf Maf/gi flejje opnieuw bij Uw winkelier vullen en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. TER NEUZEN, 25 FEBRUARI 1938. AXEL. RECHTSZAKEN. VOETBAL. nXaQi}isAroma IN KWALITEIT ONV ERANDERD 34 Ingez. Med. Blken dag moet Uw lever een liter gal in de lng« iranden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- »oldoende Is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het be- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raak.1 Ferstopt. Uw organisme wordt vergittigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zfln slechts lapmiddeleu »en geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorger, Kor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheol rstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel Kn de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrljgbaar bfl apo- tbekers en drogisten in flacons van 0.75. (Ingez. Med.) geering vnoeg. Deze houding stichtte niet alleen ontevredenhaid te Tokio, maar leidde oak tot emstige meeningsiverschillen met den commandant der marine, die een gematigder opvatting huldigde. Men meent ook te weten, dat Tokio aan Matsoei verwijt, dat hij exces- sen zoo als de plundering van Nanking en Hangkioe niet heeft weten te voorkomen. Bo- vendien is de generaal er niet in geslaagd, een Qhineescli regeering in Midlden-China te vor men. Het is niet onmogelijk, dat deze misluk- kinigen Tokio doen overhellen naar de inzich- ten van het leger in Noord-China en dat men uitlbreiding van het gezag der voorloopige re geering te Peking tot Sjanghai en Nanking overweegt. Generaal Matsoei is Woensdag uit Sjanghai aangekomen te Simonoseki en werd heden te Tokio verwacht. Heden zouden de drie terug- geroepen generaals zich naar den Keizer be- gevem om hem verslag uit te brengen van den toestanid in Centraal China. Een deel der Ja- panscbe troepen in China is ook naar huis teruggekeerd en door nieuwe troepen vervan- gen, teneinide door een reorganisatie en ver- sterking der Japansche strijdlkrachten opge- wassen te zgn tegen de langdurige vijandelijk- heden, wetke verwadht worden. EDEN VOOR ZUN KIEZEBS. Eden zou heden voor zijn kiezers spreken over de motieven van zijn aftreden. Hij zou er den nadruk op leggen, dat zijn gezondheid niet tot die motieven gerekend moet worden en dat zijn heengaan niet besehouwd mag worden ais een prdbleam van ondergeschikte beteekenis in de huidige politiek. Het bestuur van den Mijnwerkersbond van Zuid-Wales heeft in een vergadering te Car diff besloten den aangesloten vakvereenigin- gen aan te bevelen, Zondag a.s. een vergade ring te houden om te protesteeren tegen de politietk van Chamberlain, ,,die zich met de fascisten Mussolini, Hitler en Franco heeft verbonden am het republikeinsche Spanje te verraden". Ohaimtoerlains verttdaring over de grenzen der werkzaamheden van den Volkenbond heeft in de Britsche kringen, die in het werk van den Volkenbond belang stellen, een zekere sensatie gewekt. De voorzitter van de Vol- kenlbondsvereeniging, prof. Murray, noemde de verklaring bedriegelijk en voegde er aan toe, ,Jhet is waar, dat de Bond niet alien sta- ten volkomen veiligheid kan verschaffen, maar een krachtige en eerlijke politieik van aflen, die den Bond trouw zijn gableven, kan dezen in sitaat stellen den me est cm kleinen staten van Europa veiligheid te waarborgen, mits Frankrrjk en Elngeland die politiek leiden. Door de medewerfcing van Rusland zou die veiligheid kunnen worden uitgebreid". Lord Cecil, sprak van een zeer ernstige ver klaring. De Engelsche afdeeling van het ,,Ras- senblecment Universel our la paix" hetft de aangesloten organisaties uitgenoodigd, krach- tig te protesteeren tegen de omstandigheden van Eden's ontslag en te eischen, dat geen onderfhandelingen met Italie geopend worden alvorens van dit land duidelrjke bewflzen van garde trouw zijn verkregen. EEN MOEXLUK BEGIN. Het Lagerhuis heeft, schrijft de N. R. Crt., het delbat naar aanleiding van het aftreden van Ed.n beeindigd. De door de labourpartfl ingediende motie van afkeuring kon niet meer dan een derde van de steimmen krijgen en werd dus met groote meerderheid verworpen. Maar glorieus kan men de overwinning van Chamberlain, wat de persoonlijke omstandig heden betreft, niet noemen. De premier is er in dit opzicht niet zonder kUerscheuren af- gekomem. Meermalen heeft bet defeat een pijnlijke wending genomen, vooral toen Lloyd George zijn vlijmsioherpe critiek liet weerklinken op de wijize, waarop over Eden was been geloo- pen. Het delbat nam een wending, dat zelfs Eden er zich in mengde. Het antiwoord, dat Chaimiberlain daarop gaf, heeft niet alien kun nen bevrcdigen. Velen zullen huiswaarts ge- keerd zijn met een vagen indruk, dat de mi nister-president op bepaalde punten zijn mi nister van buitenlandsche zaken heeft gepas- seerd. Voortdurend schijnt de premier het ge- voel gebad te hebfeen, dat Eden zich niet vol- doende achter zijn plannen ste Me en de toe- nadering vertraagde. Chamberlain stond in die opvatting niet alleen. Verschillende En gelsche aimlbassadeurs schrjnen haar te deelen, wat op ziohizelf geen bezwaar is. Als gevolg hiervan heeft Chamberlain echter met Grandi gesproken en daarbij eigenlijk in tegemwoor- digheid van den Italiaansehen anvbassadeur zijn minister van buitenlandsche zaken ver- loochend. De kiw stie met het Italiaansche antwoordtelegram, waarvan Chamiberlafn op klaarfblijkelijSk ontvoMoende wijize melding heeft gemaakt in de kafeinetszitting van Zondag, wordt, wanneer men haar in dit licht van ach- tereenvolgende feiten ziet, ook duidelijker. De persoon Eden is echter krachtig uit dit debat te voorschijn gekomen; de politiek van Eden heeft men voorloopig los gelaten. De uitslag van de stemming is venmoedelijk geflatteerd. Want wel hetoben de aanhangers van de regee ring, behoudens enkelen die de zaal verlieten, aaneengesloten tegen de motie gestemd, maar het feit, dat dit een motie van wantrouwen was, zal hierop van grooten inivloed zijn ge- weest. Men moet overigens het gevoel heb- ben gebad, dat er met de nieuwe lijnen van Chamberlain nog nlets positiefs werd prrjs ge- geven en dat de Engelsche regeering toch al- tijd nog een ,,neen" kon laten hooren. In dit d:bat, dat eigenlijk twee personen betrof, die bun gedrag trachten te verdedigen, is ten slotte een derde als slachtoffer geval- len, n.l. de Volkenlbond. Veel practische be teekenis zullen Chamberlain's uitlatingen over den Volkenbond niet helbben. Wat hij ver- telde, wisten wij al wel, en verschillende lan- den helfcfoen het op hardhandige wijze onder- vonden. Maar het tolijft ook een feit van be teekenis te hooren zeggen, dat de Volkenlbond niet in staat is iemand colleetieve veiligheid te verzekeren en dat men Engeland en de kleine zwakke landen niet in de waan mag laten, dat zij door den Volkenbond tegen aan- vallen worden beschermd, terwijl wij weten, dat iets dergelijks niet verwaoht kan worden. Door het afschudden van den schijn, hoopt Chamlberlain op den duur de moreele kracht en daama ook den reeelen invloed te verster- ken. Hij hoopt door reorganisatie den Bond in het werkelijke leven terug te roepen. Men kan hierop weinig zeggen, al zal het voor velen wel een pijnlijke ontboezeming ge- weesit zijn en al zal het menigeen toeschijnen als een nieuw toegeven aan hen, die het Geneefsche instdtuut den rug helbben toege- keerd. Dit is het echter niet. Zoodra men zich op bet standpunt van de werkelrjke mogelijkbeden plaatste, moest bet oordeel over de huidige situatie in den Volkenbond wel heel hard aankomen. De gefoeurtenissen in Engeland moesten op Frankrijk van grooten invloed zijn. Geen land heeft wellicht zulke belanigen bij de evo- lutie van de Engelsche buiitenlan-dsche poli tiek, dan juist Frankrijik. De samenwerking tusschen beide landen is zeer nauw geweest. Zij zal heft ook blijven, zegt Chamberlain; maar diit sluit natuurlijk ook voor Frankrijk zekere wijizigingen in. Nu Engeland de col leetieve veiligheid van nul en geenerlei waar- de verklaart, zal ook Frankrijk moeiten kiezen of het wil vasthouden aan de samenwerking met Engeland, dan wel de colleetieve veilig heid waaraan het overigens in gevallen waar Frankrijk geen groote belangen had, niet veel gelegen heeft laten liggen wil blij ven verdedigen. Eden's heengaan is voor Parijs een pijnlijke verrassing geweest. In menigerlei opzicht zelfs. Voor het land als geheel, dat voorzlet geplaatst te kunnen worden voor groote moei- lijikheden ten aanizien van zijn vriendscbappen in Oost-Europa, wanneer Engeland zich niet meer daarachter stelt. Men voorziet in Frank rijk, dat Elngeland nieuwe wegen zal bewan- delen. Voorloopig wacht men af, maar ge- rust is men niet. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat de nieuiwe Ebigelsche politiek voor Frankrijk een verwijdering van zijn oude vrienden zal beteekenen. Maar ook voor de regeering als geheel is de zaak onaangenaam. Men zal zich herinne- rcn, dat Flandin de laatste weken hefftige aanvallen op het buitenlandsche beleid van de regeering gedaan heeft. Nog geen week geleden verklaarde hij, dat het nu maar uit moest zijn met de oude politiek van Frankrrjk en dat men toenadering tot de dictatoren moest zoeken. Hoewel de regeering dit standpunt krach tig bestreden heeft en verschillende achter haar staande kringen juist verlangen, dat zij de leading zal nemen in de Engelsch-Fransche samenwerking, befteekent de Engelsche minis- terwisseling natuurlijk voor haar een groote handicap en een belangrrjke versterking van de argumeniten van de groep Flandin. De derde teleurstelling heeft Delbos per- soonlijk beleefd. De tegenstelling tusschen Eden en Chamberlain vond, hoewel minder sterk, haar evenbeeld in het verschil van in- zichft tusschen Delbos en Chautesmps. Hoewel de laatste niet zoo ver gaat als Flandin, dien men in deize dagen de Fransohe Chamberlain zou kunnen noemen, was Chautemps buig- zamer dan Delbos. Eln wat onder de gegeven omstandigheden voor den laatste het prjnlijkst is, is de omstandigheid, dat hij in Elngeland en meer speciaal bij Chamberlain persoonlrjk, niet bemind is. De Elngelsche minister-presi dent kan wel met Chautemps opschieten, maar niet met Dellbos, die volkomen op Eden's standpunt staat. De samenwerking zal dan wel moeilijk worden en er zal voor Delbos al weinig anders opzitten dan bij te drg,aien of heen te gaan. Al is er van het laatste nog niets gekoanen, hij moet het al wel emstig overwogen hebben en de mogelijkheid, dat het zal gelbeuren, moet niet onderschat worden. HET PROCES-NIEMOLLER. Reuter meldt uit Berlijn, dat de uitspraak in het procesnNiemoller begin volgende week wordt verwacht. Dinsdag is het getuigen- verhoor geeindigd. Woensdag zouden de plei- dooien beginnen. /Reuter meent. te weten, dat het openbaar ministerie van twee tenlasteleggingen heeft afgezien, en wel van die van landverraad en van die van deelneming aan een politiek of monarchistisch complot (het was ons tot dus- ver volkomen onbekend, dat Niemoller ook ter zake van deze laatste beschuldiging werd ver- volgd.) Men verwacht dat Niemoller tot enkele maanden gevangenisstraf zal worden veroor- deeld, welke wellicht zullen worden kwjjtge- scholden in verband met den langen tijd, welke Niemoller, in afwacbting van zijn proces, reeds in gevamgensehap heeft doorgebracht. Twee predikanten gearresteerd. Reuter meldt uit Berlijn, dat men de streng- ste gebeimhouding in aclit blijft nemen ten opzichte van het preces-Niemoller. De politie heeft te Naumburg het opleidings- college voor predikanten, dat in stand gehou- den werd door aanhangers van Niemoller ge- sloten. Uit Halle wordt gemeld, dat twee pre dikanten van de belijdeniskerk gearresteerd zijn, zoodat thans in het geheel twintig predi kanten dezer groep in hechftenis zitten. OHR. ULO-SGHOOL. Woensdagavond was in ,,Ehnimanu81" een getzellige bijeenkomst belegd van leden, ouders en leerlingen van de Chr. ULO-school alhier. Het ruime gebouw bleek voor de opgekome- nen nog bijna te klein. De foijeenkomist stond onder leidiing van het hoofd der school, de heer H. Heersema. Aller- eerst werd gezongen Ps. 119 5, waarna Schriftleizing en gebed. Aan de hand van het voorgelezen Schriftwoord stipte de heer Heer sema de beteekenis van Chr. onderwijs aan. Ook memoreerde spreker den jubel die er was in de harten van het Nederlandsche volk bij de vervulling van de met zooveel spanning veibeide blijde getoeurtenis. God was ons volk weer genadig. (Spreker wees verder op de vreugde van Christenouders, wanneer zjj mogemzien, dat hamne kinderen voor den Heere hefeben ge- kozen. Het vertolijd hem verder, dat zoo'n groote schare aan de uitnoodiging tot deze bijeenkomst gevolg bad gegeven en bij riep hen alien een hartelijk welkom toe. Alsnu werd den leerlingen gelegenheid ge geven aan de opgekomenen te toonen, wat zij voor dezen avond hadden geleerd. De rij van voordrachten werd „doodJbedaard" geopend door C. Hamelink. De zang ,,'t Lan- delijk orkest" bracht aldra een andere sfeer, terwijl J. Lucieer een emstig „Appdl" voor- droeg. De muiziek „Das Bienenhaus" en „Das Ja- gerchor" van de dames C. le Feber en J. de Kraker viel zeer in den smask. De nu volgen de samenspraak zette de lachspieren aan het werk door de wijze waarop ,,het haantje ko- ning wou kraaien" en de andere leden hun organisatiegeest toonden. rOp echt leuke wijze stelden een 12-tal meis- DURFDE NIET ETEN DOOR INDKiHSTIE. Nu geen oogenblik meer ziek. „Jarenlang leed ik aan indigestie en bfl tijden durfde ik zelfs niets eten. Ik probeerde verschillende middelen, doch geen van alle hielp mfl, tot ik een flacon Kruschen Salts kocht. Ik nam de ,,dagelijkscbe dosis" als voorgeschreven. Na twee of drie dagen voelde ik mjj reeds veel beter worden en vanaf dien tijd ben ik geen moment meer ziek geweest. Hoewel ik reeds ruim 75 jaar ben, voel ik mij steeds zoo opgewekt en actief, als ieder ander die 25 of 30 jaar joruger is". H. A. L. Wordt ook Uw leven vergald door indi gestie? Probeer dan direct Kruschen Salts. U zult weer kunnen eten wat U wilt, zonder on- aangename gevolgen. Kruschen Salts bevor- dert Uw spflsvertering en spoort de afvoer- organen aan tot actievere werking. U zult zich zoo goed voelen, dat U, gelijk vele ande- ren, met plezier Uw dagelijksche dosis neemt. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apotbe- kers en erkende drogisten a f 0.40, 0.75 en f 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak- king, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Adv. jes de maanden van het jaar1 voor. ,,De ga- lant van Mine" werd door mej. C. van Liere aardig vertolkt, die daarin blijk gaf op Zuid- Beveland geen onbekende te zijn. De twee jonge boerenizoons brachten het er met ham zang ,,Bfl ons iin 't Zeeuwse land" aardig af, daarbfl op de piano dapper begeleid door een blozende Axelsche schoone. ,,'t Vogelnestje'", zang, door een 4-tal jongedames in aardige frissche kieedij, viel niet minder in den smaak, evenals de verteliingen: ,,De Witte", door mej. M. de Kraker en ,,Punaiseverhaal" door mej. C. le Feber. De deelneemsters aan het „Bloe- mentableau" oogstten eveneens veel bflval. De heer J. de Putter toonde zich in ,,De Var- kensiblaze" een echten ,,Axelaer". In het sohimmenspel beproefde 'n dokter zgn krach- ten op een zieken patient. Tot slot volgde nog een prachtig tableau; ,,Avondschemering, Nacht, Dageraad, Dag". De bijval, die de gebroeders De Jonge met hun guitaarspel oogstten, bewees, dat dit niet het minste nummer van het programma was. De heer P. J. Koole sprak hiema het slot- woord, waarin hij wees op den erast der tfl- den, ook voor de jeugd. Het verheugde hem te kunnen verklaren, dat de jeugd nog meer kan dan hetgeen zij bier heeft vertoond: de jeugd kan ook studeeren. Hij bracht verder dank aan alien die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt en sloot de bijeenkomst met dankgebed. Te oordeelen naar hetgeen we na afloop hoorden, hopen velen tegen het volgend jaar op een Da Capo. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande voorwerpen inlichtingen te ibekomen zijn bij de daarachter vermelde adressen. Handlbeschermer, G. de Zeeuw, Nieuwe- sluis. 'Rozenkrans, J. Regeling, Dr. Bugzestraat 5. Heerenhandischoen (glacd), C. Verberk- moes, St. Annastraat 11. Dameshoedje, A. Roelands, Westkolkstr. 14. Heerenportemonnaie, J. M. J. Potters, Van Steenibergenlaan 59. IPortemonnaie met inhoud, C. Wieland, Ha- venstraat 4. Wollen dameshandschoen, C. Pieters, Baan- dijk 42. Rijwielbelastingmerk, P. M. Mielen, Tho- lensstraat 13. jTdem, P. Buijze, Hoogendijk 65. Idem, A. H. de Vos, Schoolweg 29. Witte boerenmuts, M. Dieleman, Noord- straat 109. |Bruin mutsje, J. Verfberkimoes, Dr. Bugze straat 6. i i i 14! Paar wollen heerenhandscboenen, G. Klaas- sen, Noordstraat 93. Zakmes, A. Gazan, Kanaalweg 17. Kinderihandschoen, H. de Bokx, Baandgk 35 Knot sajet, J. van Bunderen, Kerfkboflaan 5 Paar klompen, J. Hofiman, Otbene D 68. Wollen das, W. WieJand, Dijkstraat 65. iPadivindersrietm, J. van de Wege, Otbene D 127. Dames bandschoen met kap, Johanna Dek- ker, Axelscbestrant 106. Kindermutsje, Cb. de Ridder, Zwaantje O 30 Portemonnaie, J. van Els, Vlooswijkstr. 42. Huissleutel, L. de Blaag, Zwaantje. Wollen das, J. de Mul, Javastraat 38. LANDBOUWTENTOONSTELLING GOES 1938. De jaarlijkscbe tentoonstelling van de Zeeuwscbe Landbouw Maatschappij zal dit jaar georganiseerd worden door de Kring Westelgk Zuid-Beveland. Zoodoende komt de tentoonstelling in de stad welke in bet Zeeuw scbe landbouwleven zoo'n belangrijke plaats inneemt: Goes. De vorige keeren dat de ten toonstelling bier was, in 1919 en 1929, was het bezoek enorm. Het organiseerend kring- bestuur rekent erop, dat deze tentoonstelling voor zijn voorgangers niet zal onderdoen. Door N.V. ,J>e Wilhelminapolder" werd wederom de zoo gunstig nabij Goes gelegen Schengeweide bescbikbaar gesteld. In de dagen aan de tentoonstelling voorafgaand zullen de gebruikelgke vergaderingen en de rijtoer, welke ditmaal een overzicht zal geven van Zuid-Beveland, gehouden worden. Als datum voor de tentoonstelling zelve is Donderdag 16 Juni vastgesteld. LUXOR THEATER. De helden der golven. Discipline of bet hart De scenarioschrgver beeft misschien zelf geen keus willen doen, al dwingt de discipline tensiotte het dramatische slot af. Maar nog in bet laatste oogenblik wreekt bet hart zich, als luitenant Knowlton toch nog eens zgn commandant ongehoorzaam is en hem over boord zet, om alleen achter het stuurrad de botsing van zijn onderzeeboot met den toren, dien zg met haar eigen lading met opblazen, tegemoet te gaan en in deze botsing den onvermijdelgken dood. Kapitein Toler is de belichaming van de discipline, die hij ook van zgn dochter, levens- lustige, jonge vrouw, die het vooruitzicht heeft in lengte van jaren gebonden te blgven aan een man, dien de oorlog reddeloos kreu- pel geschoten heeft. Op een officierenbal ontmoet Izij Knowlton, zou hem misschien nog weerstaan hebben, als alles gewoon gegaan was, maar nu komt er een luchtaanval tus- scbe'nbeide. Eerst als hij terug komt van den volgenden kruistocht, waarop de kapitein in strenge zelfzucht Knowlson's vriend Nelson aan een wissen dood' heeft mosten prijs geven, om zgn schip en manschappen in Veiligheid te brengen, ontdekt bij de waarheid van het gezegde van Joan, dat izij getrouwd is. Als de duikboot opnieuw uitgevaren is, meent Knowl ton de boot, waarin Nelson achtergebleven is, te ontdekken; de kapitein wil er niet van hooren, om voor zijn redding naar de opper- vlakte te gaan, daar hg orders heeft, niet in een gevecht te igeraken. Knowlton forceert echter toch een gevecht, waarin weliswaar een vijandelrjk schip tot zinken gebracbt wordt maar ook eenige leden van de bemanning ge- dood worden. Hij komt voor den krijgsraad, wordt tot degradatie en ontslag uit den dienst veroordeeld, trekt zich van dat alles nauwe- lijks iets aan, omdat hij maar edn gedachte: Joan heeft, maar moet dan hooren, dat haar man door een operatie weer het gebruik van zijn ledematen terug zal krijgen, zoodat hg hem niet meer vragen durft of wil, om Joan vrg te laten. Daarom sluipt hij aan boord terug, om de boot op haar laatsten toeht te vergezellen en met haar den dood te vinden. Vanzelf is er in deze film ook heel wat zeegevecht te zien, dat verflimd is met de technische hulp van de Amerikaansche regee ring. De Goede Aarde. Vier jaren waren noodig voor de totstand- koming van deze film naar den bekroonden en succesvollen roman van Pearl S. Buck en ette- Igke honderdduizenden dollars. Vier regis- seurs werkten aan de voltooiing er van en drie hunner, waaronder de geniale productie- ieider Irving Thalberg, aan wien men haar ten slotte heeft opgedragen, zouden nimmer die voltooiing aanschouwen. Hollywood heeft weer eens zijn zwaarste geschut in stelling gebracht, doch het wist zgn posities met aanmerkeljjk meer strate gist inzicht te kiezen dan te voren vaak het geval was. Het combineerde den enormen opzet met een van de voortreffelijkste acteurs die het bezit Paool Muni met een actrice, die onbetwistbaar een ontdekking van formaat geweest is Luise Rainer met de voor- treffelgke fotografie van Karl Freund, met. hddl het machtig apparaat waarover het be- schikt. Men ziet Muni in een nieuwe gedaante; jongen, Chineeschen boer, die het door har den, eerlijken arbeid tot een zekeren welstand brengt, dan al het resultaat van zijn werk verloren ziet gaan in een bitteren hongersnooa, welke zijn geboortestreek teistert, met den grooten stroom van vluchtelingen mee naar de stad trekt, er revolutie meemaakt en tot nieuwe welvaart komt. Het is die tweede maal een plotselinge rijkdom zijn vrouw O-lan heeft zich juweelen toegeeigend, die bet toeval baar in de revolutiedagen in handen gespeeld beeft het is een rijkdom, die geen geluk brengt. De Chineesche boer Wang gaat, omringd door weelde, hen vergeten, die medehielpen aan zijn grootheid bouwen. Wan neer een sprinkhanenplaag zijn oogst te ver- nietigen dreigt, leeft hg aan den rand van een financieele catastrophe. Doch de zoon, die aan de universiteit gestudeerd heeft, brengt uitkomst. De sprinkhanen worden tegenge- houden tot de wind opsteekt en het millioe- nenleger wegvaagt over de heuvels. Wang is gered. Men behoeft dat alles niet zoo uitvoerig te vertellen, want er 'zijn velen, die het boek van Pearl S. Buck gelezen hebben, dat verbaal van 'den jongen, krachtigen Chineeschen boer en zgn onontkoombare verbondenheid met de goede aarde, die hem nu eens overvloed schenkt en dan weer hem in bitteren nood het allerlaatste ontneemt. Ziehier Muni in een prachtige rol, opnieuw getuigend van de iet- wat verbijsterende mogelijkheden van dit talent. Hij drijft haar voort over het beeld in de ijle poezie van den aanvang, in zijn bezeten- heid en zijn droefenis, in zijn grootspraak en deemoediging. Hij houdt die figuur vast, wanneer de film haar inzinkingen heeft, die bij zulk een lengte en zulk een opzet niet te vermijden waren. Zoo werd ,,De Goede Aarde" een imposante verwerkelgking Van het boek, waarnaar men deze film vervaardigdeeen nieuwe kracht- prestatie der Amerikanen, verricht met die verbluffende feeling voor de eischen en het sentiment van het intemationaal publiek. Men vindt er in alle genres iets van zgn gading: de liefhebber van bet gerenommeerde filmepos komt aan zijn pacht met de ruime twee uur van deze vertooning dn de speurder naar cameraschoonheid. Elr zijn scdnes, die in den tgd van de Russen Internationale sensaties waren en thans opgaan in het voortreffelijk geheel. Men krijgt China voorgezet met hon- gersnood, vluchtelingen en revoluties en last but not least: met een origineele sprinkhanen- invasie, alsmede de bestrgding er van. Doch door ramp en voorspoed gaat deze boer Wang van Muni, licht en gracieus, overmoedig en berustend, en ge zult hem een eereplaats geven in uw filmgeheugen. Muzikale vriendschapsband. EJvenals het vorig jaar bracht ook nu weer een deputatie uit het bestuur der harmonie Concordia", op uitnoodiging van het bestuur der Kon. Harimonie te St. Nicolaas, een beizoek aan de jaarlgksche muziekuitvoering in het Gildenhuis op de Markt aldaar. Woorden van bgzonder hartelijk welkom zgn daar weer ge sproken, ojn. door de Burgemeester van St. Nicolaas. Het programma had ditmaal een meer popu- lair getind karakter, maar de vertolking was er niet minder artistiek om. Het bevatte com- posities van Grieg (de Peer Gynt-suite), van Gounod, Job. Straaiss, Jan Blockx e. a. Een pracht-a/vond alizoo! DE MTDDEU3URGSCHE R EINIGIN GS - DIENST VOOR HET HAAGSOHE HOF. Maandag is te 's Gravenhage voor het Hof in Raadlkamer behandel'd het hooger beroep van den offloier van justitie te Middelburg en van den heer J. F. V., directeur van den rei- nigingsdienst te Middelburg, tegen de be- schikking van de Mi'ddeliburigsche arrondisse- ments-rechtfeank, event ens in Raadkamer ge geven, op het bezwaarschrift namens den heer J. F. V. door zijn raadsman, mr. A. H. Kuipers, ingediend tegen de kennisgeving van verdere vervolging, door den Qfficier van Jus titie aan J. F. V. gedaan. Niajar wij vememen heeft de procureur-gene- raal vemietiging van de besehikiking der Middeltourgsche rechtlbanik gevraagd en der- halve handhaving der ten laste legging in haar vollen onwang, terwgl namens den ver- dachte zgn verdediger, mr. A. H. Kuipers, ook ten aanziem van bet eene pomt waar voor de Middellburgsche Raadkamer hem naar de openlbare terechtizitting heeft verwezen, an- denmaal buiten vervolging stelling verzocSht heeft. De behandaling van deze zaken is niet open baar. Naar verluid onzer inlichtingen zal de beschikking in hooger beroep van het Haag- sche Hof vermoedelrjlk Maandag an. gegeven wohden. (MMd. Crt.) VERDAGHT VAN BIGAMIE. Een Haarlemmer had zich voor het Aim- sterdaansche hof te verantiwoorden, amdat hg zich aan bigiamie zou helbben schuldig ge maakt. |De man was getrouwd, het huwelijik was echter niet gelukkig en het echtpaar besloot te scheiden. De man had connectie aange- knoopt met een jong meisje, dat bfl hem ki dienst was en waanmee hfl zoo spoedig mo- gelijk een nieuw huwelflk wenschite aan te gaan. Voor de soheiding was uitgesproken, ging hij met het meisje naar Elngeland en liet zich daar volgens de Elngelsche wet in heft huwelflk verlbinden. Kort nadat hfl weer to Nederland was teruggekeerd, stelde de justi tie een vervolging wegens bigamie tegen hem in. De recbtlbank te Haarlem veroordeeide hem tot ddn jaar gevangenisstraf, van welke v'eroordeelimg de man in beroep lowam. Voor het Hof verklaarde hfl dat zfln eerste vrouw van de geheele gesdhiedeinis op de hoogte was, de scheiding was kort na het Eln gelsche huwelijik uitgesproken; verdachte was van meening, dat het in Ekngeland gesloten huwelflk eigendflk niet geldig was, hfl was tot dit huwelflk overgegaan, omdat er dringende redenen voor waren. De procureur-igeneraal, mr. J. Versteeg, vorderde bevestiging van het vonnis. NEDERLANDBELGUe De eerste ontmoeting in dit seizoen van de vertegenwoordigende elftallen van Nederland en Belgie heeft a.s. Zondag in 't Feflenoord- Stadion te Rotterdam plaats, tengevolge waar van de wedstrijden voor de competitie KNVB zoo goed als geheel zijn stilgelegd. In Afdee ling IV heeft in de Eerste Klasse alleen plaats de wedstrijd RoermondNAC, welke ontmoe ting zoowel van belang is voor het bezetten van de bovenste als van de onderste plaats. De positie van Roermond is nog steeds vol gevaren en NAC heeft haar goede kans be- houden om PSV nabfl te komen. Bfl de vorige ontmoeting kon NAC op haar eigen terrein het niet verder brengen dan een gelflk spel tegen Roermond, zoodat de supporters van NAC niet zoo beel gerust zullen zfln wat betreft den uitslag, al zfln dan de verdere resultaten van deze# club veel beter dan die van Roermond. In de Tweede of Derde Klasse van Afdee ling IV zijn geen z.g. inhaalwedstrflden uit- geschreven. Door de zorgen van de AVR.O zal wederom een ooggetnigeverslag van den landenwed- strijd worden uitgezonden, welk verslag natuurlflk door den heer Hollander op zfln bekende enthousiaste wijze zal worden ver- zorgd. Het Belgische elftal is als volgt samen- gesteld: Doel: Braet (C.S. Brugge); Achter: P&ve- rick (Antwerp F.C.) en Smellinckx (Union St. Gilloise); Midden: Dalem (Standard, Luik), Maertens (Gantoise) en Dewinter (Beerschot); Voor: Voorhoof (Liersche Sport- kring), Braine (Beerschot), Capelle (Stan dard, Luik), Ceuleers (Beerschot) en Van den Eijnde (Beerschot. (Het Nederlandach elftal is als volgt samen- gestel'd Doel: Van Male (Feflenooad); Achter: Weber (AGOW) en Caldenhove (DWS) Midden: Paauwe (Feflenoord), Andrieasen (Ajax en Van Heel (Feflenoord); Voor: Wels (Unitas), Van Spaandonck (Neptunus), Vente (Feflenoord), Smit (Haarlem), en Mflnders (DiFC). Zeeuwtscthe Voetbalbond. 2e Klasse B. Het tweede elftal .van Ria krflgt op bezoek het reserve-elftal van SVO, dat er nog niet in is geslaagd ook maar 6dn puntje te ver- krflgen, hoewel het ditmaal haar tieruie wed strijd zal worden, terwfll Ria 2 uit 6 wed strijden 5 punten wist te verzamelen. Dit to oogenschouw nemende mag een overwinning van de thuisclub wel verwacht worden. IIRS TER NEITZENHBS OOSTBURG. De voetbalwedstrijd tusschen de elftallen van de HBS te Ter Neuzen en van de HBS te Oostburg, die eenige weken geleden geen doorgang kon vinden, zal thans plaats hebben op a.s. Zaterdagmiddag op bet sportterrein aan de Van Steenbergenlaan alhier. Het is de eerste maal dat deze elftallen in schoolverband tegen elkaar ultkomen. Al zal de belangstelling voor dezen wed strijd wel niet halen bfl die van den landen- wedstrijd NederlandBelgie, zoo is bet toch te voorzien, dat velen deze aardige ontmoeting zullen willen bijwonen omdat in beide elftallen goede kracbten zitten. Zooals uit achter- staande advertentie blijkt, zal deze wedstrfld worden geleid door den heer Leermaker, oefenmeester van de voetbalvereeniglng ,,Terneuzen".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2