ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN No. 9725 MAANDAG 21 FEBRUARI 1938 78e Jaargang Buitenland EERSTE BLAD TER NEUZEN, 21 FEBRUARI 1938. ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN HOEK. wvocg yet NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden By vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,—, overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abcnyementen voor het buitenland alleen by vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitbetaling. Grootere letters en cli-chS's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. WERKLOOSHEID IN BELGIE. In die week van 7 tot 12 Februari bedroeg het geaniddelide aantal werkloozen 187.917 tegen 190.211 de vorige week, zijnde een ver- mindering van 1.21 In 1937 was het over- eeustemmend ctjfer 150.609 en in 1936 220.087. KRAN SLEGGING BIJ GRAF VAN ONBEKENDEN SOLDAAT. Nadat omze nieuwe gezant te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten, Vrijdagmorgen zyn geloofsbrieven aan koning Leopold had aangeboden, heeft hij zich Vry-dagmiddag naar het graf van den Onbekenden Soldaat begeven am er een krans neer te leggen. De gezant ward hij deze plechtigheid vergezeld door onzen militairen attache, majoor Van Oort EJvekink. De beide heeren werden aan den voet van het Oongreskolom ontvangen door een Belgisch generaal, die koning Leopold vertegenwoordigde. De heer Van Harinxma thoe Slooten legde een fraaie krans van roode tulpen en witte seringen, getooid met een lint in de Nederliandsche kleuren en een Oranje- strik, op de tombe neer. De traditioneele minuut stilte volgde, die ook door de vele voorbygangers met de hoed in de hand in acht werd genomen. VERWARRING IN STIERMARKEN. De United Press-correspondent te Graz geeft een beeld van de verwarring, die er thans onder de bevolking van Stiermarken heersdht. Zondag nog waren het de leden van het vaderlandsche front, die de gebeurtenissen met gejuich begroetten, terwyl de nationaal- socialisten teleurgesteld waren, Maandag ech- ter sloeg de stemming om en sindsdien veran- dert ztj bijna ieder uur. De monarchisten zijn hevig verontwaardigd en beschuldigen er Schuschnigg zelfs van, dat hen ,,openlijk verraden" heeft. Onder de mijnwerkers en de verdere arbei- dersbevolking neemt de onrust toe. Men her- innere zich, dat zich in deze streek een der grootste staalindustrieen van Europa bevindt. Overlgens schijnt het, dat de stemming in andere provincies vrijwel gelijk is aan die in Stiermarken. Tot maiddernacbt Donderdag waren er nog geen politieke gevangenen in vrijheid gestelid. De autoritciiten deelden mode, dat ztj geen be- ■yielen heWb-em gekregen. PROVES NIEMOLLER HERVAT. Het proces Niemdller is Vrijdagmorgen voor de speciale rechtbank te Berlijn-Moabit her- vat. De drie verdedigers van den verdachte ver- sdhenen wederom ter zitting, evenaLs de offi- cieele verdediger, die door de rechtbank is toegewezen en in het vervoIg die debatten zal volgen voor bet geval Ds. Niemdller opnieuw aijn verdedigers zou wraken. De duur van t proces zal, naar in bevoegde kringen wordt verklaard, afhangen van de houding van den verdachte. Hem zijn een groot aantal feiten ten laste gelegd in verband met zijn confes- oioneele activiteit en zijn preeken in verscbei- dene Duitsche steden. Indien Ds Niemdller in veel gevallen er afstand van zal doen zijn onschuld te bewijzen, zal 't proces snel voort- gang kunnen vinden, maar het is ook moge- Ijjk, dat talrijke getuigen uit verschillende deelen van. het land gehoord zullen moeten worden. De drie voornaamste punten van beschuldi- eUging zijn: onrechtvaardige aanvallen tegen de richtlijnen van den staat, misbruik van den kansel voor politieke doeleinden, opwek- ,king der geloovigen tot ongehoorzaamheid aan de wetten. In regeeringskringen toont men .zich in het bijzonder ontevreden jegens Ds. Niemdller, omdat men van oordeel is, dat bij voldoende was gewaarschuwd door de ar- restatie van verscheidene predikanten uit zijn oaigcving. Het proces wordt met gesloten deuren voortgezet. HET DIPLOMATIEKE SPEL HEEFT WEEK Rll.M BAAN.' Nu het verrassende element van de Midden- FSuropeesche affaire voorby is, kan men, schrijft de N. R. Crt., gaan nakaarten. En tegelijk krij-gt de diplomatie ruim baan om te trachten het hare tot de verwezenlijking der resultat-en bij te dragen of daarvan af te knabbelen. Ieder land doet dat op zijn eigen wijze. De Engelschen op een-emstige toon, gemengd met wat gevoelens van bltterheid omdat men een nederlaag heeft geledan en deze moeiiyk kan verkroppen, terwijl er toch aoo weinig aan te doen is. De Franschen met veel geluid, gepaard gaande met de noodige overdriving en groote activiteit van de pers- organen, een en ander ingegeven door een aekere mate van angst. Zelfs wil men een aantal ambassadeurs laten overkomen naar Parijs om met hen de situatie te bespreken. Men heeft al visioenen van doortrekkende Duitsche troepen, van een samensmelten van de legers van de beide staten en van voor- deelen, die Mussolini zou hebben verkregen, welke allicht in een militair verbond zouden bestaan, dat Frankrijk zou kunnen bedreigen. Frankrijk, dat in het geval Abessin-ie de col- lectieve veiligbeid maar liever vergat ten bate van de eigen belangen, dat in het Verre Oos- ten zoo stil mo-gelyk buiten het gewoel tracht te blijven, zou nu maar al te gaame zien, dat gezamenlijk werd opgetreden. (Het punt, dat In alle gesprekken op den voorgrond staat is de houding van Italie. De Duce zou het niet geweten hebben, hij zou pijnlijk verrast zijn geweest, hij zou zijn be langen bedreigd zien, hij zou andere voor- deel en in ruil hebben gekregen enz. Zelden heeft men de laatste jaren zoo vriendelijk naar Rome gekeken. Zou de goede vriend Musso- lini, die toch zijn belangen heeft, niet eens met Engeland en Frankrijk willen praten, is de hier meer en daar minder luid uitgespro- ken wensch. Maar Mussolini zelf blijft heel rustig. Laconiek geeft hij te kennen, de samenwer- kirug tusschen de beide Duitsche staten van harte goed te keuren en daarin een belang- rijke verbetering te zien. Waarom ook eigen- lijk niet. Want Mussolini heeft in totaal in dit stadiuan waansc-hyniyik meer te winnen dan te verliezen; en het eind is nog niet nabij. Wanneer Italie gelijk in 1934 zou getracht hebben dezen vorm van nauwere samenwer- king te verhinderen, dan zou het daarbij maar weinig gewonnen hebben. Evenals toen zou het voor de anderen de kastanjes uit het vuur kunnen halen en de dank zou vermoedelijk uitgebleven zijn. Zeker zou zijn positie niet zoo gunstig geweest zijn als nu. Om dat te begrijpen moet men de Italiaansche belangen in Oostenrijk afwegen tegen die belangen elders. Natuurlyk heeft Italie in het Donaubekken belangen. Maar nergens, noch in Weenen, noch in Rome, noch in Boedapest, maakt men zich illusies, dat Itaile daar vasten voet zou krggen met een blijvenden invloed. De samen- werking kan, gezien het verleden van deze volken, niet anders dan icendenteel zijn. Ztj alien zien daarin een middel om hun positie te verbeteren. En de tijd, dat Duitschland een bedreiging zou worden voor Italie, dat zijn interesse naar het zuiden richt, ligt nog zoover weg, dat het voorloopig niet zwaar behoeft te wegen. Hoe paradoxaal het ook moge klinken, Duitschland's geste ten aanzien van Oostenrijk versterkte de positie van Italie. Want nu schoot door de brein der anderen een flits, die Italie deed zien als een land met gelijkgerichte belangen. Daarvan behoeft de Duce voorloo pig niets te laten merken. Hoe meer gedes- interesseerd hij zich toont, des te krachtiger zullen de anderen op zijn medewerking aan- dringen. En waar in deze wereld niets voor niets gebeurt, zelfs niet als de belangen parallel loopen, heeft Italie een troefje meer bg de regeling van de nog steeds hangende kwesties. Wil men de medewerking van Italie hebben, dat is goed, maar dan dienen ook eenige py'nlijke kwesties uit den weg te worden geruimd. Daarby is het duidelijk, dat Rome door zijn nauwe verbindingen met Ber- lijn alty'd het langste kan wachten en niet de minste haast behoeft te hebben om toenade- riifg tot Parys en Londtn te zoeken. Het kan rustig- wachten en nog wat loven en bieden over de coneessies. Daaram zal men, rfoe 1 anger men over de zaak nadenkt, tot de con- clusie moeten komen, dat het zich gedes- interesseerd toonen de eenig juiste houding voor Rome was. Maar meer nog en dat is wellicht nog belangrijkerniet alleen Duitsch land heeft een succes geboekt, maar de spil RomeBerlijn weet als geheel een reeks voor- deelen uit het geval te slaan, zy het dan, dat Oostenrijk als slachtoffer moet fungeeren. De galgenhumor, die Stefani op het beroep op de Europeesche solidariteit ten beste geeft, is daarvan een hernieuwd bewijs. Uit Londen komen de eerste, zij het nog vage, teekenen van dit succes binnen. De Engelschen, die tot dusverre tot groot ver- driet van Mussolini alien tijd hadden voor de regeling van de Engelsch-Italiaansche betrek- kingen, blijken er plotseling belang bij te heb ben vlug tot overeenstemming te komen. De gestelde eischen met betrekking tot punten, waaraan eerst voldaan moest worden alvorens men kon gaan praten, zouden nu hebben plaats gemaakt voor een regeling van alle punten tegelijk, waarmede de Engelschen in het schuitje van de Italianen zijn gekomen. Men dient natuurlijk deze berichten met de uiterste voorzichtigheid te aanvaarden. Dat er in deze dagen in de kringen van het Engel- sche kabinet heel wat is omgegaan, is zeker. Shamberlain heeft door zijn eigen daden meer- malen te kenntn gegeven, dat hij met Musso lini tot overeenstemming wilde komen. Ge beurtenissen zijn er nu eenmaal om verwijten te doen ontstaan en die zullen dan tot Eden gericht zijn. Daze heeft Chamberlain's poli- tiek nu wel niet direct verhinderd, maar zyn gebrek aan sympathie voor den Italiaanscben dictator zal hem gesterkt hebben in zijn op- vatting in niets toe te geven en op het een maal ingenomen standpunt te blijven staan. De druk, die al lang op hem werd uitge- offend om inschikkelijker te zijn, zal nu wel versterkt worden. En vanzelf sprekend zijn Italiaansche kringen te Londen wel bereid daar nog een schepje op te doen. PAPANIN C.S. AAN BOORD VAN DE IJSBREKERS. De vier Russische poo load erzoeke rs Papa- nin, Krenkel, Ghirkof en Fedorof hebben Zaterdag met hun geheele uitrusting de ys- schots- verlaten en hebben zaoh aan boord van de ijsibrekers Moenman en Tajmyr begeven. Te half zes werd begonnEn met het mate- riaal aan boord van de ijstorekers te brengen. Te zeven uur was men hierimee gereed. De beide scheptn hebben vervolgenis onimiddellijk den terugtocht naar Moenmansk aanvaard. Door het lot werd beslist, dat Papanin en Krenkel zich aan boord van den ijsbreker Moenman zouden begoven, terwijl de beide an dere leden van de expeditde zich op de Tajmyr inscheepten. Allen zijn gezond. Men weet niet, op welk scihip zich de hontd van de ex- pediiitie, Wessely, bevindt. Het geheele mate- rieel is aan boord van de Tajmyr gebracht. De ijabrekers moesten met behulp van dyna- miet hun weg banen naar het kamp van de pcolreizigers. Drie maanden b ebb en Papanin en zijn met- geizellen doongetoracht op hun yssohots, welke in dien tijid trweeduizend kilometer is afgedre- ven van de Pool tot aan de kust van Green land. Thans waoht den geleerden een blijde ontwangst in hun vaderland. STENOGRAFEEREN EN MAOHINE- SCHRIJVEN. Dezer dagen behaalden het diploma steno- typlste de dames S. de Zeeuw en J. van Puij- velde, en het diploma machine-schrijven de heer A. Bliek, benevens de dames A. Meeusen en R. Dieleman, de laatste te Hoek. Allen zijn opgeleid op den alhier gehouden cursus der Pitmanschool, onder leiding van mevr. C. N. Crueq te Goes. Voorts werd het diploma machineschrijven nog behaald door den heer E. van der Bent, opgeleid door mej. B. Reuneker. CURSUS-AVOND. Op 9 Februari had fie achtste, tevens laat ste cursus-avond plaats van de l'itoerale kies- ver.eniging „De Vrijheiid". De voorzitter kon in zijn openingswoord constateeren, dat ook deze laatste cursus-avond flink bezocht was, al waren verschillende trouwe beizoekers deize avond door hun werk- zaamheden verhinderd. De heer Greenewout gaf thans een heschou- i wing over: Het Nederlandsch Liberalisme in de praktijk. Hij gaf uit'ing over het medeleven van heel Nederland in de blijde gebeurtenis in ons Vor- stenhuis, die hoop gaf op hestendiging van de goede traditie. Hy schetste nogmaals, als in zijn eerste lezinig, de beteekenis van Wlltem van Oranje, den Vader des Vaderlands. Deize toonde zich in zeer moeilijke omstan- digheden liberaal, verdraagzaam op godsdien- stig, maar ook op staatkundig terrein. Dat is voor dien tijd, de zestiende eeuw, een feit van v£r strekkende beteekenis. Bij de vervolging der Calvinisten kwam hij op voor him goed reoht, toen omgekeerd de Katholieken door hen werden achtergesteld, trad hy evenzeer tegen deze onderd'ruikking op. Hij was zijn tijd ver vooruit en het zou tot 1798 duren, voordat er gelijkheid van gods- dienst kwam en gelijk recht. Dit ging weer te loor, tot in 1848 die gelijkheid en dat recht voor goed in onize grondlweit werden veran- kerd. H.t was aan den greoten liiberaal Thor- becke beschoren, dit grootsche werk te vol brengen. Thorbecke mogen wij beschouwen als de vader van het hedendaagsche liberalis me. Het is een reuzenfiguur in onze staatkun- dige geschiedenis. Ondanks de vele coalitie- ministeries, die wij gehad1 hebben, ondanks verschillende grondiwetsherzieninigen, die heb ben plaats gehad, zijn de grondslagen, door hem gelegd, onaangetast gebleven. Het was een man van buitengewone gaiven, die hij in dien-st van zijn land heeft geste Id. Niemand minder dan zijn gro-o-te tegen- stander, de anti-revolutionair Green van Prinsterer, heeft hem bij zijn verscheiden in 1874 met groote waardeering herdacht. Tal van onganieke wetten, gemeen-tewet, provinicdale wet, wet -op de waterschappen, zijn weinig of niet gewijizigd, al is welhaast een eeuw na haar vaststelling verloopen. Dit wijslt op een vooruitzien in de toekomst, als we schaarsch bij een regeetring -aantreffen. Het kiesrecht is telkens uitgebreid, tot op den duur het algemeen kiesrecht tot stand kwam, eerst voor mannen, toen ook voor vrouwem. De liberalen hebben die uitfbreiclmg gebracht als een recht, ofschoon ze begrepen, dat hun macht en invloed er door zouden verminde- ren. Uit in tegenstelling met de soeiallsten, die het algemeen kiesrecht wensehten ter wille van de macht, die het hun zou brengen, al zijn hun verwacht-ingen daaromtrent dan ook op een teleurstelling uitgeloopen. Of er in de oorsprenkelijke liberale ideeen in den loop der tijden geen wyziging kwam? Inderdaad, de staatsonthouding op velerlei geibied ten tijde van Thorbecke. heeft zich omgazet in staatslbemoeiing, waar dat noodig bleek. Toen door de koms-t der groot-industrie velerlei misstanden ontstoruden bij vr-ouwen- en vooral kinderaibeid, toonden ook de libe ralen hun taa-k te verstaan. En zoo krijgen wij reeds in 1874 door Heldt de eerste wet tot beschenming der aribeiders En al is in socia- listische kringen wel eens smalend over dit wetje gesproken, wie acht geeft op de tijd, dat deze wet tot stand kwam, zal de groote beteekenis ervan b-eseffen. Tal van sociale wetten ten bate der anbeiders zijn door de liberalen gebracht: de leerplichtwet, de on- gevallemwet, de woningwet, welke laatste door den socialistiscben senator v. d. Berge een der zegenrijkste wetten genoemd werd in een rede, door hem in de Eerste Kamer ge houden, enz. Ook op sociaal geibied hebben de liberalen dus een mooie staat van dlenst. Dat ze ten slotte tegen de wetten van Talma moesten stemimen, ziat hem niet in de voor- ziening, die zij evenzeer wenscheliik achtten, maar in de opzet de zegeltjesplakkerij. Trou- wens de geheele linkerzijde achtte zich om die reden verplicht tegen te stemimen. Eh de uit- komst heeft hen gelijk gegeven. Bijna een 90.060 valien op het oogenblik buiten het kader dier wetten. In verband h-iermede hield de heer Greenewout een wels-prekend pleidooi voor staatspensioen, om aan die onibillykheid een eind te maken. De kerk-elijke partijen hebben de liberalen bestreiden op een wijze. die geen s-teek houdt. Vtooral de anti-rev. party beschuldigde de Hberalen van verzwakking van heit koning- schap. Ten onrechte. Juist de liberale wet- gevtng heeft het koningschap in on.s land, evenals in Engeland versterkt. Toen in andere landen de kronen re-Wen, bleef hier heehter dan ooit het Oranjehuis aan de regeering. Gelnkkig, wian-t in ons .sterlk vendeelde land, bete-ikent dat een band voo-r omze eenheid en s a aim h oo rieheid OBij de b-ehandeling der Leerplichtwet meen- den de Cbristelijike partijen, dat het gezin wexid aangetast. Ook weer ten onrechte, want enkele jaren na de totstanidkoming van deze wet, vonden verschillende van hun woordvoerders, ook Dr. Kuijper, Dr. de Visser e.a., dat de wet niet ver genoeg ging. En dan beweerden de kerkelijke partijen, dat de liberalen het gezag niet hoog genoeg hielden. En wat zien we gebeuren? Het drama van de „Zeven Provincien" had plaats onder een christelijk kabinet. Een woordvoerder der liberalen, Mr. Knottenbelt, had het mini- sterie bij de behandeling der Staatsbegrooting, in het najaar daarvoor, nog gewaarschuwd het gezag niet te zeer te laten verslappen, ja zelfs gedreigd, het vertrouwen in de regeermg op te zeggen. Vrijheid staan de liberalen voor, maar geen ongeibondenheid. Vrijheid en recht, gesteund door het gezag. En dat de liberale idee geluikkig nog leeft in ons vo-lk, werd bewezen bij de verkiezingen voo-r de Tweede Kamer in het vorige jaar, toen de kerkelijike partijen en ook de socialis- ten met liberale leuzen, waaronder de veel ge-smade persoonlijke vrijheid (een echt liberale 1-euze), ,in den verkiezings-strijid gingen. Laat ons zorgen, dat vrijheid en recht hier blijven h. erschen. Het is jammer, dat de oude coalitie, d'ie reeds zooveel goeds ver- stikte, weer in dit ministerie onder de leuze van positief Christendom is herleefd. Spr^ker is niet gerust op de daden van dit ministerie. Vooral de ondeningsgedaehte, beliebaamd door een ministerie als dit, maakt hem huiverig. Voor onze vrijheid, voor vele goede dingen, d'ie die liberalen brachten, is versterking der liberale gedachte noodig. Na het noemen van een aantal der groot- ste figuren onder de liberalen en het zegen- rijke werk, dat ze tot stand brachten, danlkte spreker voor de- goede opkcmst en de bestede aandacht en het bestuur voor het werk tot het welslagen van deze cursusavonden ver- -richt. Na de zeer toegejuichte rede huldigde de voorzitter nam-ens alien den heer Greenewout, die acht m-aal de reis van Nijmegen naar Ter Neuzen heeft gemaakt, om ons juiste en goed omlijnde begrippen bij te brengen. De op- komst ter vergadering bewijst, dat velen dit gewaardeerd hebben. Als herinnering bood hij den heer Greenewout, onider algemeene in- stemming der vergadering, een stoffelijk be wijs van waardeering aan. Namens de aanweiziigen bracht ook de heer Lambrechtsien van Ritthem een woor-d van dank en hulde, tevens de hoop uitsprekend, dat in dagen van strijid de spreker zich hier n-og eens zal doen hooren, wat d-e heer Greene wout gaarne aecepteerde. Daarna s-loot de voorzitter met een gepast woord' deze laatste cursus-avond. DE ZEEUWSOHE DESTRUCTOR- KWESTIE. In de Vleeschkeuringswet is, schrijft de Midld. Crt., voorgesichrev-en, dat bij algemee- ngn maatregel van bestuur wordt bepaald, op welke wijze vleesch en vleeschiwaren voor voedsel voor mensch en dier onbruikbaar moeten worden gemaakt. Dit artikel slaat op vleesch en vleeschwaren, die bij onderzoek gebleken zijn ondeugdelijk te zijn voor con- sumptie. Aan dit voors-chrift is uitvoering gegeven in artikel 61 van het K. B. van 5 Juni 1920, waarin is bepaalid, dat deze onbruikbaarma- king geschiedt door behandeling in een des tructor. Als destructor is te beschouwen een inrichting, waarin vleesch en vleeschwaren door tbermisehe-, chemische- en thermisch- chemisc'he behandeling, hetzij in enkelvoudige bestan-ddeelen warden ontleenid, hetzij zoover warden verfbranid, dat alleen aschlbestanddee- len cverlblijven, en de .behandeling zooidianig is, dat alle levende organismen w-orden gedood. Oprichting van een destmctuur voor elke gem een te aflzonderlyk i-s ook voor de groote gemeent-en een financieele onmogelijkheid. Daaram zijn- tot uitvoeirinig van bevenaange- haald voorschrift in enkele plaatsen van Ne derland destructors opgericht, waarbij zich langzame-rhand de meest-e gemeent-en hebben aangesloten. De eenige str-eelk van ons land, waar deze aamgelegenheid nog niet geregeld is, is de pro- vincie Zeelanid-. De oorzaak hiervan ligt voor de hand. In de eerste plaats wordt het vervoer der cadavers enz. aanzienlijk bem-oeilijikt door de aanwezigheid van br-eede wateren en kost- bare veren; in de tweede plaats is de stand van den veestapel niet van dien aard, dat in no-rmale omstandigheden een destructielbedrijf zwaar belast zal zijn. Waar nu de door zulk een bedrijf vemvaardigd-e stoffen (hoof-dza-ke- lijk vetten voor industrieel gefbruik en vleesch- meel) aan het bedrijf inkomsten opleveren, daar is het te bagrypen, dat een weinig diruk bedxijf onmogeiijk nog met de hooge kosten, verb-onden aan het gebruik der veren kan warden belast. Welisiwaar bezit de betrokken Minister de beivoegdheiid am van de verplichting de on- bruiklbaarmaking van vee en vleeschwaren door mididel van een destructor, -oritheffing te verleenen, doch de uiterste termijn hierv-oor is 1 Juni 1939. Bovendien is van de zijde der Re geering reeds meerder-e malen te kennen ge geven, dat binnen afzienbaren tijd de bciven- aangehaalde bepaling ook voor Zeeland toe- passing zal moeten vinden. Nadat gedurende verscheidene jaren door het bestuur vain de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen-ten naar een bevredigende oplossing was gezocht, meent men die thans gevonden te hebben en wel in aan-sluiting bij de N.V. ,,Gekro", des- tructielbadrijf te Overschie. De opizet is, dat aanvankelijk de greotste drie gemeenten van de middengroep van Zee lanid (Miiddelb-urg, Vlissinigen en Goes) zich zullen aansluiten, waarna de ,,Gekro" gelei- delijlk met de andere gemeenten in deze pro- vincie tot oivereenstemiming wil trachten te komen. Hie-rtoe heeft o.p 22 October 1937 te Middel- burg een bespreking plaats gehad met verte- ge-nwoordigers der drie genoemde gemeenten en van de „Gakro", waa-ma, na nog eenige briefwisseling, overeenstemming is verkregen e-n genoemde gemeenten behoudens goed- k-euring der gemeenteraden enz. besloten zich bij de ,,Gekro" aan te sluiten. ZEEUWSOHE MOSSELEN NAAR FRANKRIJK. De export van Zeeuwsche mosselen naar Frankrijk, die sedert geruimen tijd in handen was van een combinatie van handelaren aan wien de gelegenheid tot dezen export was ge- boden, zal, meldt de correspondent van het Han-delsblad, met ingang van 21 Februari a.s. vrij zijn. Met ingang van dezen datum is de combinatie ingevolge een, met algemeene stemmen van d-e Nederlandsche leden genomen besluit, ontbonden. Van de zijde der kweekers, die in de combinatie van handelaren voor alles een bedreiging van de kansen voor een bevre- digend-en afzet van Zeeuwsche mosselen naar -Parijsche markt hebben gezien, wordt de hoop gekoesterd, dat de dntbinding der com binatie een gunstigen invloed op den export zal hebben, waarvan de mosselkweekers, naar zij vertrouwen, mede profijt zullen trekken. In den tijd dat de combinatie van handelaren bestond, is van de zijde der kweekers herhaal- delijk bezwaar tegen haar bestaan en werk- wijze ingediend. Of de verand-ering, welke thans intreedt, echter alleen verbetering zal beteekenen, moet voorshands worden af^e- wacht. LUXOR THEATER. „Ben Hur". Het is een merkwaardige ervaring na twaalf of vijftien jaar de film terug te zien, waar de gansche wereld eens met verbijstering naar keek als het wonderwerk der cinematografie. Filmroem vervliegt snel, doch tusschen de vele onvergankelijke meesterwerken, die de film in die dagen schiep en waarvan men zich thans niet meer bewust is, was „Ben Hur" toch in de herinnering achtergebleven als een bijzon- dere prostatic. ,,Ben Hur" en de Romeinsche wagenrennen dreigden legendarisch te worden Doch thans heeft de Metro Goldwyn Mayer de film, waaraan deze maatschappij in zeker opzicht haar ontstaan t-e danken heeft, na- gesynchroniseerd, gelijk dat in vakterm heet en zoo hoort men dan het gemor van het on- derdrukte volk en er wordt gezongen by de intochten. Ik weet niet hoeveel man sterk het orkest geweest is, dat de muzikale illu- stratie verzorgd heeft doch men kan er de dierbare herinnering niet mede verdrijven aan de min of meer omvangrijke huisorkesten der bioscopen in de zwijgende periode, al kan het u dan thans niet gebeuren, dat het klaroen- gescihal te laat komt... Doch met deze her- vertooning van „Ben Hur" gaat iets verloren de herinnering aan een groote film. Er is een zekere weemoed in het terugzien van deze beelden, die het biosoooppubliek twaalf jaar geleden in vervo-ering brachten het is iet- wat genant het te moeten erkennen. Men kan Ben Hur nog slechts zien als cu- riositeit en dan beleeft men binnen het kader van de periode waarin deze film ont- stond opnieuw de imposante scenes. Maar het is niet goed sentimenteel te worden en van Ben Hur meer te willen redden dan alleen de interessante hervertooning de afstand tusschen de film van toen en die van heden is er, gelukkig, te groot voor. KEURINGSDIENST ZEELAND. Op Vrij dag 18 Februari j.l. werd de alge meene vergadering van den Keuringsdienst Zeeland gehouden in „,De Prins van Oranje" te Goes. Weg-ens ongesteldheid van den voor zitter werd de vergadering geleid door den vice-voorzitter, de heer L. Duvekot Czn. Aanwezig waren het bestuur, een vertegen- woordiger van den N.A.K. en van den Plan- tenziektenkundigen Dienst en de vertegen- woordigers van de gewone leden. Het verslag van de werkzaamheden der ver eeniging over het jaar 1936/1937 werd onge- wijzigd goedgekeurd. De exploitatierekening en balans over het boekjaar 1936/1937 werden goedgekeurd en vastgesteld. Medegedeeld werd, dat het in het voor- nemen ligt het landbouwproefbedryf Zeeland, gelegen in den Wil-helminapolder, met eenige H.A. uit te breiden, daar dit voor een voldoen de vruchtwisseling wenschelijk is. Het landbouwproefbedrijf werd in den afge- loopen zomer door meer dan 1000 personen bezocht. Het bestuur besloot voor 1938 de tarieven voor plombeering der onderscheidene gewas- s-en te verlagen. Ook in het afgeloopen jaar werden verschil lende cursussen in aardappelselectie voor de deelnemers aan de keuringen vanwege den Keuringsdienst Zeeland gegeven. De aangifte van wintergewassen voor het jaar 1938 nam tegenover het voorafgaande jaar met een 100-tal H.A. toe. Gevonden voorwerpen. (Bij den gemeente-veldwachter alhier zyn inlidhitinigen te bekomen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 2 kostelooze rijiwielbe- lastingtmerken en een waterpas. Ouderavond. Vriidagavon-d is in de cpenfoare lagere school de jaarlijksche ouderavond gehouden, welke door een 70-tal ouders van schoolgaande kin- deron wend bezocht. De ouderavond werd geopend door het hoofd:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1