feit: Huisvrouw! Wat men U ook vertelt en blijft een Persil blijf als van ouds Persil: Een prijs, een kwaliteit! Landbouwberichten Buitenland. -dasr.ia gnfc - Clinge Doorenbos. GEMASKERDE ARABIEREN PLEGEN OVERVAL. italie wensoht een deel van het TER NEUZEN, 18 FEBRUARI 1938. Rott overgenomen, die zelf minister izonder portefeuille is gebleven. Ook Raa b is zeker geen voorstander van de naLionale richting. Daaruit kan men dus de conclusie trekken, dat Schuschnigg nog naar vermogen getracht heeft zooveel als doenlijk een evenwicnt na te streven. De overgave aan Duitschland is niet volledig geweest. Ook met verihinkte krach- ten zal Oostenrijk voor zijn onafhankelijkheid blijven strijden. Somber is de toestand, ernstig zijn de feiten. De houding van Duitschland zai bij velen her- inneringen oproepen aan vroegere ernstige dagen. Nochtans is de ergste spanning voor dit oogenblik geweken. Wat nog komen kan, zal niemand kunnen voorzien. Na dezen zwar- ten dag in het leven van Schuschnigg zal hij zjjn arbeid voortzetten. Het eenig passend devies daarop is: waar leven is, is hoop. De indruk te Londen. De cori-espondent der N. R. Crt. te Londen telefoneerde Woensdagmiddag: Hoewel de Londensche pers de jongste ge- beurtenissen in Oostenrijk zeer ernstig inziet, en de ineeste bladen als hun meening uitspre- ken, dat de Oostenrijksche onafhankelijkheid nu ten doode is opgeschreven, wordt er toch nergens ook maar met een woord over de mogelijkheid van Engelschen tegenstand ge- rept. Zelfs zulk een tanatiek verdediger van het reCht der zwakken als de sociaiistische Daily Herald erkent, dat Engeland en Frank rijk'niets kunnen doen zonder het gevaar te loopen een wereldoorlog te ontketenen. Men moet hier niet uit opmaken, dat poli- tieke kringen blind zijn voor de gevaren voor Engeland van een Duitsche absorptie van Oostenrijk. Men begrijpt maar al te goed, dat dit proces een verschuiving van het evenwicnt van krachten beteekent, die Engeland even- min als Frankrijk onverschillig kan zijn. Hoe spoedig en op welke wijze deze verscnuiving zich voelbaar zal maken, valt op nit tijdstip nog moeilijk te zeggen. Sommige spreken nog de hoop uit, dai Schuschnigg er in zal slagen ondanks de afgedwongen nazificatie van zijn kabinet een verdere verduitsching van Oostenrijk te voorkomen. Zij wijzen daar- bij op de „concessies", die Hitler van zijn kant heeft gedaan in den vorm van herhaalde be- loften, dat hij Oostenrijks onafhankelijkheid zal garandeeren, de grondwet als onschend- baar zal beschouwen enz., enz. De meerderheid van de politieke waar- nemers maakt zich echter geen illusies over de feitelijke waarde van deze beloften en acht de geleidelijke opslokking van Oostenrijk in het Duitsche staatsbestel een uitgemaakte De Weensche correspondent van de Daily Telegraph, die zich door zijn reportage van de jongste crisis verdiende lauweren heeft verworven, heeft in dit verband over de be- teekenis van Schuschnigg's capitulatie eenige dingen te zeggen, die de moeiLe van het ver- melden waard zijn: ,,Met Dr. Schmidt aan het hoofd van 'Oostenrijks buitenlandsche beleid is het welhaast onvermijdelijk, dat dit beleid binnen eenige maanden gebeel op den Duit- schen leest zal worden geschoeid. Het gevolg zal. zijn, dat Oostenrijk een tol-unie met Duitschland aangaat, den Volkenbond verlaat en zich onherroepelijk bij de spil Rome-Ber- lijn aansluit, alsook bij het anti-komintern- pakt. Het wordt zoodoende Duitschlands voorpost in Centraal- en Zuid-Oost-Europa. ,,Voor de Tsjechen opent dit het weinig aangename vooruitzicht van een uiteindelijke verdeeling en het is niet zonder beteekenis, dat Hongarije, dat een van de grootste belang- belanghebbenden bij een verdeeling van TsjeehoslOwakij'es grondgebied is, sinds de ontmoetihg te Berchtesgaden een onverwachte bereidheid heeft getoond in Oostenrijks lot te b-srustcn". Bovenstaand uittreksel loopt misschien wel iets te ver vooruit op de toekomst; het is kennelijk geschreven onder den invloed van 't defaitisme, dat zich begrijpelijkerwijze van Weenen heeft meester gemaakt. Het houdt bijv. geen rekening met de onbekende facto- ren, welke elke politieke voorspelling gevaar- lijk'maken. Er kan immers altijd iets onver- wachts gebeuren. Tevens wordt over het hoofd gezien, dat de verschuiving van het machtsevenwicht, welke het gevolg zou zijn van een Duitsche opslokking van Oostenrijk, naar alle waarschijnlijkheid vroeg of laat ge- deeltelijk zal worden gecompenseerd door een herziening van de Italiaansche politiek ten gunste van Londen en Panjs en hun bescher- melingen. Het uittreksel is niettemin interessant om- dat het aantoont, dat de Engelschen dezen keer geen struisvogelpolitiek plegen, maar tegen hun gewoonte in de beteekenis van de jongste internationale crisis eerder te somber dan te rooskleurig inzien. Ook de andere bladen zijn n.l. allermmst optimistisch gestemd. Dat men hier ondanks deze ongunstige be- oordeeling van de Oostenrijksche crisis met abide si> actoio (Ingez. Mea. tegenstand was het toen te laat; men stond voor een uitgemaakte zaak en was gedwon- gen te erkennen, dat Hitler er nogmaals in gcslaagd is zijn Zaterdagsche verrassings- tactiek tot een goed einde te brengen. De houding van Italie. Naar Havas uit Rome meldt wordt de be- slissing van Schuschnigg daar beschouwd als een biijk van ontspanning tusschen Oostenrijk en Duitschland. Het officieele standpunt is, dat men alle maatregelen goedkeurt, die in onderling overleg tusschen Duitschland en Oostenrijk worden genomen, zooals men zijn goeakeuring heeft gehecht aan het accoord van 11 Juli en aan de benoeming van het eer- ste lid der oppositie in een regeeringsfunctie in April 1937. Niets wijst er op, dat de Ita liaansche regeering invloed op den loop der Oostenrijksche politiek heeft uitgeoefend, doch het is zeker, dat zij niets gedaan heeft en niets doet om er tegen op te treden. Sedert het ontstaan van de spil Berlijn Rome, is de opvatting van Italie over de Oos tenrijksche onafhankelijkheid veranderd. De onafhankelijkheid blijft een der grondslagen van de Italiaansch-Duitsche entente, maar uit naam van de belangengemeenschap van fascisme en nationaal-socialisme wordt het doordringen van dat laatste in Oostenrijk te Rome volkomen natuurlijk geacht. Do indruk te Praag. Het Duitsch-Oostenrijksche communique heeft te Praag verrassing gewekt en de onge- rustheid versterkt, die de laatste berichten uit Wetnen over de besprekingen te Berchtes gaden hadden gewekt. In politieke kringen merkt men op, dat niet alleen het woord onaf hankelijkheid niet genoemd is in het communi que, maar dat de toespeiing op de eenheid van belangen van het Duitsche volk niet naiaa verontrusf.end te zijn. Dezelfde kringen zijn van omening, dat de Duitsche penetratie in Oostenrijk door de recente actie van Hitler ophoudt een vreedzaam karakter te dragen en dat thans duidelijk blijkt, dat Hitler op net oogenblik net gentleman's agreement van 11 Juli als onvoldoende beschouwt. Bijgevolg wordt de toestand ernstig geacht. Men was van oordeel, dat de positie van Schusch nigg nooit zoo kritiek is geweest als op dit moment. Overigens weigerde men in offi cieele TsjechSsehe kringen te bevestigen of tegen te spreken. dat Schuschnigg telefonisch een onderhoud zou hebben gehad met Hodzja na zijn terugkeer uit Berchtesgaden. schepen, in het gebeel 250.000 ton. De kosten zijn geraamd op 1500 millioen lire. ■Een der voornaamste oogmerken bij deze grootsche scheepbouwplannen is ,,selfsufifi- ciency". Het is niet -voldoende, dat de Italia- nen Italiaansche schepen gabruiken. Ook de buitenlanders moeten worden overgehaald om hun. goediren naar deze kusten te verzenden met Italiaansche schepen. Het doel is zelfs nog hooger. Italie heeft met naijverige folik- ken gezien, hoe de Seandinavische landen hun handelsvloten uitbreidden tot zij de lei- dende mogendheden waren in het internatio nale vracihtverkeer. Het maakt er thans geen geheim meer van, dat het zelf een deel van het wereldtransport wil overnemen. Daar komt nog bij, dat een groote jiandels- vloot voor een land met een stirk autarchisch streven van veel belang is. Italie zou, indien het over een groot aantal vrachtschepen be- schikte, niet overgeleverd zijn aan de goed- heid van andere landen, indien sancties zouden worden toegepast. 'Het behoeft geen betoog, dat tenslotte een dergelijk programma een zeer groote werk- gelegenheid zal sch-erppen en dat deze vloot, in dien zij voltooid is, de werkloosheid onder de zeevarenden zal doen afnemen. Dit is van te meer belang, daar men er toch rekening mee moet houden, dat de oorlog in Spanje eens ten einde zal komen, waarbij dan duizenden soldaten in het moederland terug zullen keeren. JAPAN WEIGERT INLICHTINGEN OVER DE VLOOTBOUWPLANNEN. Cllllh - geen woord over de mogelijkheid van een o anderen vorm van tegenstand spreekt, behoeft nauwelijks te verbazen. Immers hoe gevaar- liik een Duitsche absorptie van Oostenrijk op den langen duur ook mag zijn, de wijze waar- op zij wordt ondernomen maakt het bieden van effectieven tegenstand bijzonder moeilijk. Was Duitschland Oostenrijk eenvoudig bm- nengerukt dan stond de zaak anders. Frank- riik en mogelijkerwijs ook Engeland zouden dan hun verplichtingen van het handvest weer mt de kast kunnen halen om hun tegenstand te rechtvaardigen en er de noodige PU^eke opwinding voor te verkrijgen De methode van penetratie van binnen uit welke Hitle gekozen heeft, maakt dit echter volkomen onmogelijk. Naar alien uiterlijken schijn zijn immers de veranderingen m Oostenrijk het gevolg van een vrijwillig accoord en een „ver- broedering" tusschen de twee Germaansche volken, waar een buitenlandsche mogendheia zich op geen enkelen juridischen of moreelen grond tegen kan verzetten. Verzet in den vorm van diplomatieke pressie is des te moeilijker gemaakt door de handige wijze waarop Hitler zijn spel heeft gespeeld. Uit de berichten van den Berlijnschen corres pondent van de Times van Woensdag schijnt ml. te blijken, dat Hitler de groote mogend heden korten tijd geleden reeds in kenms heeft gesteld van zijn plan een nieuwe pogmg te ondernemen om het geschil met Oostenrijk te, regelen. Hij is er daarbij klaarblijkelijk in geslaagd elke vrees, dat deze poging den vorm van het voorschrijVen van ingnjpende wijzigingen van het Oostenrijksche regime zou aannemen, in slaap te sussen. Althans noch Londen, noch Parijs schijnt Hitler ge- waarschuwd te hebben niet te ver te gaan. Het algemeen aangenomen feit, dat Musso lini eveneens van de voorgenomen stappen m kennis was gesteld en geen bezwaren maakte zal er aanzienlijk toe hebben bijgedragen de mogendheden te overtuigen, dat er geen aan- slag op Oostenrijks onafhankelijkheid was te duchten. Zoo was dan ook de eerste reactie op het resultaat van de besprekingen te Berchtesgaden zeer kalm. Daarna is pas gebleken, dat er voor deze onbezorgdheid weini<" reden was, maar voor diplomatieken Uit Frankrijk. Over de wijziging van het Oostenrijksche kabinet schrijft Bourgues in de Petit Parisien (onafh.)„Met het mes op de keel heeft Oostenrijk zich moeten onderwerpen. Het democratische en vredelievende Europa heeft een tweeden slag ontvangen, zeker minder hard dan dien van de bezetting van het Rijn land, maar die voor Engeland en Frankrijk en voor alle vrije landen een veelbeteekenende waarschuwing moet zijn". In de Echo de Paris" (cons.) schrijft Per- tinax: „Wij staan hier tegenover een der groote gebeurtenissen uit de hedendaagsche geschiedenis, een gebeurtenis, welker gevolgen niet te overzien zijn. Hitler, die zeer fel tegen Schuschnigg is opgetreden, stelde Oos tenrijk een ultimatum te vergelijken met dat aan Belgie in 1914. Zullen Frankrijk en Enge land de vorming van een ,,Mittel Europa" niet verhinderen?" In de Epoque (cons.) zegt Donnadieu: „Het communique vertelt, dat de maatregelen, die genomen zullen worden, het onderhouden van nauwe en vriendschappelijke betrekkingen zullen waarborgen. Dit doet ons denken aan het verbond tusschen een konijn en een boa constrictor. Mussolini bewaart het stilzwij- gen, omdat hij niet in staat is iets te zeggen". Volgens d'Ormesson in de Figaro (cons.) heeft Italie zijn eerste groote diplomatieke nederlaag geleden. Het eerste resultaat, waartoe de politiek van de spil Rome Berlijn geleid heeft, is een overduidelijke loochening van de Italiaansche actie in Midden-Europa". De Petit Journal (Pari Social Franqais) schrijft 1 „Te Berlijn heeft men reden om victorie te kraaien. Veelmeer dan de opne- ming van een nazi in het Oostenrijksche kabi net, beteekent de erkenning van het Duitsche ras over de grenzen van Duitschland heen een belangrijken stap naar de aansluiting". In de Jour (cons.) schrijft Jean Rey: ,,In zekere diplomatieke kringen liep Woensdag- avond't gerucht, dat de houding van Duitsch land die eerst Maandagmiddag dreigend is geworden den argwaan van Mussolini zou hebben gewekt. Deze zou in eenige uren tijds verscheidene brigades bij den Brenner bijeen- gebracht hebben". Volgens de Ere Nouvelle (soc. rad.) betee kent de politiek van Mussolini een abdicatie van Italie op het terrein der Europeesche politiek. De Humanitd (comm.) tenslotte zegt, dat het ultimatum te Berchtesgaden niet mogelijk geweest zou zijn, als Frankrijk en Engeland zich er tevoren tegen verzet zouden hebben Zaterdag heeft de Japansche rageering haar antwoord g eg even op de nota's van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten inzake de maritieme bQwapening. Zooals men Wiet, heb ben geruchten de ronde gedaan, dat Japan zich niet zou houden aan de bepalingen van de eenige jaren geleden te Londen gesloten vlootovereenkomst; o.a. inhoudende dat er geen oorlogsbodems van meer dan 35000 ton zullen worden gabouwd. Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten eisehten nu een verklaring der Japansche rtgeering (door bewijsmate- riaal gestaafd) dat Japan geen enkel schip van meer dan 35000 ton op stapel heeft gezet. (Beweerd wordt, dat er schepen van 46000 ton in aanbouw zouden zijn op Japansche wer- ven.) Zooals te verwachten was, heeft men te Tokio aan dezen eis-ch geen gevolg willen geven. De Japansche rtigeering zegt in haar n-ota, dat zij geen inlichtingen over haar vlootibouwiplannen kan verschaffen. Wel wil ze met nadruk verklaren, dat die vlootbouw- plannen h.i. geen bedr-eiging voor andere lan den vormen! Hiermee kunnen Londen, Parijs en Was hington natuurlijk geen genoegen nemen. Het resultaat van het Japansche antwoord zal wel zijn, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Sta ten zich nu op de z.g. veiligbeidsclausule van de Londensche overeenkomst gaan beroepen en eerlang scheipen op stapel zetten van veel meer dan 35000 ton. Zoo wordt dan een nieuwe maritieme bewapeninigswedloop ont- ketend. Een berude gemaskerde en in khaki-unifor- men gestoken Arabieren heeft te Attara nabij Nabloes het huis van een Arabischen hulp- agent van politie overvallen. De indringers vuurden in het wilde weg op alien, die zij in het huis aantroffen, met het gevolg, dat de hulpagent en een van zijn broers gedood wer- den, terwijl een andere broer, de vader en een gast zware verwon-dingen opliepen. De Palestijnsche regeering heeft een lijst met de namen van de 21 moordenaars gepu- bliceerd op wier arrestatie zij prijzen stelt, varieerend van 100 tot 500 pond sterling. Op deze lijst komt ook een zekere Issa Battat voor, een der terroristische leid-ers uit Hebron, die er van verdacht wordt, den moord op den archaeoloog .Starkey g-epleegd te hebben. Ver- der komen eenige medeplichtigen aan den moord op Starkey en de moordenaars van de inspecteurs 'Van politie Lewis en Andrews op de lijst voor. In totaal bedraagt de som der prijzen, welke de regeering in haar strijd tegen de terreur nu reeds uitgeloofd heeft, circa 100.000 pond sterling. Tot dusVer heeft echter nog nimmer iemand op zulk een prijs aanspraak gemaakt. ib. izoons of dochters van een gevestigden ondememer ten aanzien van de opvolgmg van hun vader mits zij gedurende de laatste tien jaren minstens 7 jaar in volledigen werkkring of volledige taetrekking in het bedrijf werk- zaam zijn geweest. c. personen, die op 1 Januari 1937 o-ptra- den als vennoot in een gevestigde onderne- ming en gedurende de laatste 10 jar.n min stens 7 jaren in volledigen werkkring of vol ledige betrekking in het bedrijf werkzaam zijn geweest; d. beheerders (filiaalchefs e.d.) die op 1 Januari 1938 als zoodanig optraden en gedu rende de laatste 10 jaren minstens 7 jaren in volledigen werkkring of volledige betrek king in het bedrijf werkzaam zijn geweest. De minister heeft voorts bij beschikkng van 15 Februari 1938 no. 14834, directie van han- del en nijiverheid gepubliceerd in de Neder- Landsche staatscourant van 16 Februari 1938, alsnog een diploma, hetwel'k algeheele vrij- stelling geeft van het exam-en handelskennis, aangewezm het einddiploma van den dag- 3ursus van de eerste Ne-derlandsche Slagers- vakschool te Utrecht voor-z-oover dit de hand- :ee(ker.in^' van den gecommitteerde van den .ninister van Economische Zaken draagt (di ploma's uitgereikt na 1 December 1937), ter wijl tevens vastgesteld is, dat de bezitters van genoemd diploma uitgereikt v66r 1 Dec. 1937, hetwelk niet de handteJkening van den geoommitteeirde van den minister draagt, in aanmerking kunnen komen voor een ministe- rieele verklaring, dat men aan de minimum- eischen van handelskennis voldoet. IN DE ZEEUWSCHE N.S.B. De ,,A. P." bevat het volgende beric-ht uit Vlissingen ,,Dezer dagen heeft de N.S.B.-districtsleider voor Zeeland, een zekere Rademakers, h t volgende tele-gram aan Mussert gezonden: ,,Leg functie n-eer, daar in vertrouwe-n ge- sohokt". Ook de' onder-districtsleider, tevens leider der gr-oep Miiddelburg, een zekere Wolders, heeft zijn functie-s neergelegd, terwijl nog en- k-ele andere minder beke-nd-s personen zijn ge- volgd. De ooirzaak van dit alles is, aldus het be- richt in de A. P., dat men niet langer met het N.S.B.-lid der Provinciale Staten, den heer Dekker te Goes, wil samenwerken. Ir. A. Muss-ert is perso-onlijk in Middelburg geweest om dit conflict bij te leggen, maar dit is hem niet gelukt". Tot zoover dit bericht. Ook van andere zijde had ons de mededeeling foereikt, dat de heer J. A. Rademakers, d'ie te St. Laurens woon- achtig is, en velgens dezen zegsman ,,districts- penningmeester" zoude zijn, uit de N.S.B. ge- treden was. Wij hebben bij den heer Jan Dek ker te Goes naar de wa-arheid van dit bericht geinform-eerd waarop deze z-eide, dat het wel waar k-on wezen en ook wel niet, en dat wij overigens 'n blad „imt Tribune- en schooie-rs- manieren" waren. Het schijnt dus in die krin gen niet in goede aarde te vallen, wanneer men, alvoren-s een bericht te pubUceeren, naar de waarheid ervan .informeert. Ook als men deze niet tot telegram-adre-s he-:ft 'Overigens b-evestigde oruze correspondent te Sint Laurens ons, na inf-ormatie, de juis-theid deizer mededeeling. (Midd. Crt.) DURFDE DE TRAP NIET OP UIT ANGST VOOR HAAR RHEUMATISCHE PUNEN. Eindelijk een middel dat uitkomst bracht. Mevr. G. M. schrijft ons: ,,Ik had erge rheu- matische prjnen in mjjn knieen en rug en ook had ik last van hoofdpijn. Ik durfde nooit goed de trap op te loopen uit angst voor pijn, Nu neem ik echter elken morgen een halve theelepel Kruschen Salts in warm water en ik voel mij een ander mensch. De pijn is zoo goed als geheel verdwenen"'. De verschillende zouten in Kruschen Salts hebben ieder een eigen working bij de bestrijding van Uw rheumatische pijn-en, hoofdpijn, enz. Zij ver- wijderen de opgehoopte afvalstoffen, welke de oorzaak zijn van Uw klachten, uit Uw orga- nisme en sporen Uw afvoerorganen aan tot betere werking. Uw bloed wordt gezuiverd en binnen korten tijd zal er geen sprake meer zijn van rheumatische ptjnen of andere klach ten. Kruschen Salts is v-erkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a /0.40, /0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- verpakkin-g, de naam Rowntree Han dels Mij., A'dam, voorkomt. Adv. KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, gehouden op Maandag 14 Februari 1938, in het LandbouwhulS te Goes. LUXOR-THEATER. Brandt',nil goud. Voor iemand die den Balkan kent, uit de werkelijkheid of uit de literatuur (die werke- lijker is dan de werkelijkheid) is het em ge- n-ot deze film aan te kij-ken. Hij herkent de wandluizen-h-otelletjes-zonder^gastem, waar de vieze en eenige kellner een bestaan uittrekt zonder flooien en van uiterste gemeenzaamheid met den patroon - hij zi-e-t Zondags het kerkj-e uitgaan, hij ziet de zonderlinge kleedij der kerkgangerseen conglomeraat van onder het s-tof der tijden bedolven moden ein nationale costuums. En in de huizen van den welstand is die half-Aziati-s'che mengeliing van in De vergadering werd geleid door den heer Mr. P. Dieleman, algemeen Voorzitter der Z. L. M. 0.m. kwamen de volgende onderwerpen in be- spreking Aardappelteeltheffing 1938. Met betrekking tot de verhooging der teelthef- fin-g van 30 tot f 50 per ha, besloot het Dageljjksch Bestuur nogmaals krachtige pogingen in het werk te s-tellen, teneinde verlaging van laatstvermeld bedrag te verkrijgen. Met nadruk werd er op gewezen, dat tegenover de hoogere teeltheffing ten bedrage van 50 per ha geen vermeerdering van inkomsten staat, daar de denaturatietoeslag zeker niet hooger zal zijn dan die van het vorige oogstjaar. Mond- en klauwzeer. De aandacht werd er op gevestlgd, dat de schade, aangericht door het mond- en klauiwzeer, een veel grooteren omvang heeft aangenomen dan uit de in de bladen gepubliceerde officieele cjjfers kan worden gecon-cludeerd. Deze cijfers hebben veelal betrekking op het aantal z.g. acute sterfgevallen. Evenwel ver- toonen zich na afloop van het acute stadium dikwqls nieraandoeningen of andere gebreken. Hierin ligt de oorzaak van de talrijke noodslachtingen, welke nadien nog zijn verricht. Dientengevol-ge is het aan tal dieren, dat van genoemde ziekte het slachtoffer is geworden, aanzienlijk grooter dan de officieele cijfers aangeven. Op grond hiervan was het Dagelijksoh Bestuur van oordeel, dat de voor 1938 toegepaste verruiming van het aantal kalveren met 7 pet. onvoldoende moet worden geacht. Besloten werd, bij de Regee ring op spoedige herziening van de kalvertoewijizing 1938 aan te dringen, opdat een behoorlijke aanvul- ling van den veestapel zal kunnen plaats heibben. Kinderbjjslag- en werkeloosheidsverzekering. Aan de orde werden gesteld de wetsontwerpen be- treffende kinderbijslag- en werkeloosheidsverzeke- rin-g, volgens welke de premies geheel of gedeelte- lijk ten laste zullen komen van de werkgevers. Het Dagelijksch Bestuur was van meening, dat de bedrijfsuitkomsten in den landibouw van dien aard zijn, dat het landbouwbedrijf dergelflke lasten niet meer kan dragen. Besloten werd, tegen het brengen van premies ten laste van de bedrijven protest aan te teekenen. WERELDTRANSPORT. Het groote vlootplan van Italie, een gigan- tisch tien-jarenplan, zal van dit land een der leidende mogendheden maken. Onlangs zijn de -decreten gepubliceerd, waarbij jaarlijksch de cons-tructie van 200.000 ton aan vrachtschepen wordt aangekondigd, wat dus neerkomt op een geheel van twee millioen ton in 1948. Doch het programma omryat niet alleen vrachtschepen. Reeds beschikte Italie na den oorloig over een -gro-ote vloot van passagiers- schepen, en een nieuw programma is reeds aangekondigd ter aanvulling van de hand-els- vloot. Het voorziet in 44 passagiers- en mail- COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUW-SCH-VLAANDEREN". Met no. 33 van d-e Staatscourant zijn ver- zon-den afdrukken van de akten der coopera- tieve vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderfn G.A. te Ter Neuzen. BESMETTELIJKE ZIEKTE N. In de week van 6 tot en met 12 8 ebruari kwam in onze provincie 5en geval van rood- vonk voor, ml. te Goes. DE OVERGANGSMAATREGBLEN VOOR HET SLAGERSREDRIJF De minister van Economische Zaken heefl de overgangsmaatregelen speciaal voor oude- ren in het slagersbedrijf voor de vakbekwaam- heid vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van de hem bij het vestigingsbesluit slagers-b.drijf gegeven bevoegdheid om een verklaring af te geven, dat men aan de minimum-eischen van vakbekwaamheid voldoet (art. 5, lid 2, sub c). Voor een dergelijke verklaring komen in aanmerking zij, die op 1 Juli 1938 minstens 32 jaar zijn, indien zij a. op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandig ondernemer en mits zij gedurende de laatste 10 jaren minstens 7 jaar in volle digen werkkring: of volledige betrekking het bedrijf werkzaam zqn geweest; Duitschland vervaardi-gde echte Perzische ta- pijten, gipsen- Psyche's, en ongestemde piano's daar et:n de Doloressen-del-Rio van de Levant de kippenlboutjes uit de hand en vegen haar vingers af aan de Turksche shawls... (Brigitte Horney speelt op temper amen tvolie manier en toch op de languissante wijze van de luie Oostersche dames, de rijke boerendoch- ter d-ie do-or den hartstoeht naar olie gepakt is. En de olie spuit uit de aarde en gansch Amnat-ol vereert den olie-koning Jaques Gre- gor, den j-ongen- geoloog, waanin ge natuurlijk dadelijk Gustav Frohlich herkent. En er ver- rijs-t -een stad m-et bars en garages en groote kantoren en iedereen is bezetem door de olie- koorts, ook de dikke Jasulsky, die een oogje had op Franziska, de eerste millionnairin, ziet zijn speculatie mislukken. en steekt er den brand in in gansch Annatol. Wiant er is natuurlijk een andere liefde in het spel en er zijn natuurlijk bedrogenen -en be-driegers foij dat alles, doch het komt voor- namelijk aam op -de manier waarop die olie- razemij is voorgesteld en dan zaet ge een voor- treffelij-ke fantastis-che verbeelding van zoo'n eerste „gusher" de olie springt op eenmaal met razend geweld in den boortoren omhoog en de aibedders bedwelmen zich aan het vocht zij waden door de olie en latsn zich gelaat en lichaam besproeien met het gouden n-at... Dan knallen voortaan in Annatol de cham- pagnekuiken en wat er n-og aan houding was onder d-eze boersche half-Aiziaten is totaal ver- loren. Tot de gekgeworden Jasulsky een voo-rtreffelrjke rol van Fritz Kaimpers brand sticht in den boortoren en heel Annatol in een lawine van vuur en rook onder-gaat. Ein dit heeft de regisseur op een bijn-a verschikke- lijke manier geenscen-eerd. Onder het kraken van gebintem en het geknetter der vlammen barst de aarde open en een dol geworden me- nigte j-aagt d-oelloos van den eenen kant naar den anderen. Als het vuur uitgewoed heeft, zitten alle olie-millionnairs in geschroeide kleeren haveloos in de open lueht... De splon Postbestelling ten plattelande. Naar aanleiding van de onlangs op de Hoofd- bestuurs- en Algemeene Vergadering der Z. L. M te Zierikzee naar voren gebrachte klachten over de postbestelling ten plattelande, is door de Z. L. M. bij de afd-eelingen een enquete ingesteld. Tevens hefft een bespreking met de Inspectie der Posterijen ff'.aats gehad, waarvan ter vergadering verslag werd uitgebracht. Medegedeeld werd, dat in de le postbestelling het grootste gedeelte zit van wat in den loop van den dag wordt ontvangen. Het aantal s-tukken voor de 2e bestelling is gering; de rest zdt in de Se foestel- ling. Bij het afschaffen der 2e bestelling werd' tege- lijkertij-d de nachtpostdienst ingesteld, waardoor de meeste correspondentie in de le postbestelling komt. Voor zeer veel plaatsen zou dientengevolge geen correspondentie voor een 2e bestelling zijn. Een 2e bestelling des avonds na 7 uur kan practisch niet over het geheele gebied eener gemeente plaats vln- den, daar dit te veel tijd zou eischen. De kom eener gemeente heeft steeds een 2e postbestelling. Even wel bepaalt de post zelf de grrenzen dder kom. Als gevolg van venmelde bespreking is met in- gang van 12 dezer het postkantoor te Tholen des Zat-erdags ook van 1112 uur voor den post- en telegraafdienst opengesteld. Voorts wordt onder- zocht, of de grenzen van de kom van verschillende gemeenten, met betrekking tot de postbestelling, wat ruimer getrokken kunnen worden. Het resul taat van dit onderzoek d-ient te worden afgewacht Melkfederatie voor Zeeland buiten Waloheren. Aan het Dagelijksch Bestuur werd ter goedkeu- ring voorgelegd een ontwerp-schrijven van den Voorzitter van de Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren, gericht aan den Minister van Economi sche Zaken. In dit schrij-ven wordt den Minister verzocht sanctie te verleenen aan de ordenings- plannen voor de productie en de distributie van consumptiemelk voor Zeeland buiten Walcheren. Het Dagelijksch Bestuur besloot hieraan zjjn goedkeuring te .verleenen. Ultgifte van bedrijven in den Wieringermeer. In spionnagefilms is de Duitsche productie altijd zeer gelukkig gewe:st. Ook De Spion is er e-en goed staal van. Uitera-ard is in dit genre, evenals in de speurdersveihalen, een af- Wissei'ing do-or nieiuwheid van gegeven niet goed meer mogelijk. Zoo vindt men zich dan ook thans weder geplaatst tegenover de jacht. door een dlrietal- buitenlan'dsche spionnen, op eenige voor- de d'efensie belamgrtjke documen- ten, waarhij ten -slotte de geheim-e staatspoli- tie na spannenden strijd de overhand behoudt en als wrekende gere-c-htigheid optreedt. Wij zullen, ten einde die spanniing met te bederven, niet in details treden. Willy Birge en Lida Baarova hebben de h-oofdrollen. Er is ^en eommissaris Killian (iSepp Rist) die op Den Doollaard lijkt, en een pracht van een direct- ur dr. Auer van den begaafden Theodor Lo-os, die zich een onherkenbaren kop heeft geDeaweermacht heeft meegewefkt aan het tot stand komen der film, die uitmunt door frame opn-emingen van vlieg-scenes, Zij is zonder technische pretentie doch verdienstelijk degelijik vervaardigd. Ingevolge een des-betreffend besluit, genomen in een vorige vergadering, heeft de Z. L. M. bij de Directie van den Wieringermeerpolder inlichtingen inigewonnen tenzake van het feit, dat hij de laatste uitgifte van boerderijen in genoemden polder sleichts 5 personen uit Zeeland werden geplaatst. Daaren- tc-gen was het aantal uit en-kele andere klei- en akk erbouwgebieden buiten Zeeland belang r(jk grooter. Naar aanleiding hiervan heeft de Directie van den Wieringenmeer in een schrijven medegedeeld, dat, wanneer gelet wordt op het percentage van de candidaten, die geplaatst zijn, Zeeland, vergeleken bij de overige provincies, geen-szins is achtergesteld. Besloten werd vermeld schrijven voor kennis- geving aan te nemen. Landarbdderswet. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres dat de Bond van vereenigingen en stichtlngen, bedoeld in art. 6 van de Landarbeiderswet, in de provincie Groningen aan H.M. de Koningin heeft verzonden en waarmee beoogd wordt verlagmg te verkrijgen van de rente van de gelden, welke als voorschotten ingevolge de Landarbeiderswet worden "verleend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2