Gemengde Benchten SLAOHTOFFERS VAN DE VERKEERSONGEVALLEN. EEN BELOONING VOOR DEN HERTOG VAN KENT. Z'n veurboofd rimpelde. Z'n oogen kneep ie 'n bietje toe. ,,Jaa," zee-t-ie toen langzaam,,jaa..., da's ook (zoo." „Onthou nou veur later 't leske uit deus spulleke; dan stoot ge op dat punt nie zoo lichtveerdig oeiw kwaai been!" ,,Gin nood. Gpa!" ,,Prachtig!" „Ik trouw toch nooit!" ,,>Oja, da's waar ook...!" Toen stondcn we ibij den Vic op zijnen erf. Voor verandering van prograimma had ie opgehouwen zingend den Toreador te wapen te raspen, iwant onzen Victor had op z'nen duim gestagen! Dat izulde gij ook wel 'ns ge- daan heibiben, amico en dan witte wel: of 't dan Zondag is of werkendag na zo'nen fermen klap op oewen duim, bent ge niet precies in 'n fideede stemming. IDeur 't raam zagen we 'im tekeer gaan. In z'nen ,,witten" venfkiel liep ie als 'n kwaai peerd te trappen, mee hoog-opgetrokken knieen, deur z'nen atelier. Z'nen grijzen krul- lenkcp achterover, den duim in z'nen mond. 'k Stak m'n hoofd deur 't opengedraaide raam en tergend-kalm vroeg ik: „welken danspas is dat, Vic.?" ,,'k 'Heb op me fikken geslagen!" „Pijn?" ,,Niks hoor! 't Kietelt en nou kan 'k m'n lachen nie houwen!" ,,Hebt ge den hamer toch nie beschadigd Toen kwam den Vic naar't raam en sloot 't me. geweld toe en Met de rolgordijn zakken! ,,Opa", zee m'n 'baaske, als we uitgegibberd waren: zal ik efkens langs dien boom op z'n dak klimmen en zoo...)" ,,Neee, we doen niks van dieen aard! Hij begrijpt natuurlijk, dat we gaan inibreken en daarom doen we dat nie! Als ge 'r mal- kaar tusschen nimt, dan mot g'altij 't on- verwaehte doen, Dre. Dan pas is 't leutig!" ,,Goed, maar wat doen we dan?" ,,We gaan veur z'n deur zitten. 'n Pepke rooken en zwijgen. 'Over vijf minuten, als ie deur al z'n ramen geloerd hee en niks zdet, komt ie vaneigens nuuwsgierig naar ibuiten en... 'brikt de beenen over ons!" Naar dat recept gingen we tewerk en 't kooksel wierd precies zoo gaar! fPIaziier igenogt! We „mochten" binnen en toen bleek, dat den Vic kratten aan 't tim- meren was, om z'n leste drie schilderijen te venzenden naar Amerika. ,,Zeg, Vic", zee ik mee 'n ernstig gezicht, „den Dre hier, hee me van den mergen in 't bosch verteld, dat ie nooit trouwt! Hoe stade gij daar teugenover ,,Hoe oud ben je, Dre?" vroeg den Vic daverend en mee 'n paar oogen zoo seerjeus of 't allemaal meenens was ,,Vijftien," antwoordde den Dre. ,,Mee Mei.' ,,Veertien dus! Dan, jongeman, dan werd 't hodgtijd 'n dergelijk ikloek besluit te nemen, hoe heet ze?" vroeg ie in ednen adem. En den kleinen kearel liep er in. ,,Anneke", zee-t-ie. ,,Hoe oud is ze, twaalf ,,Zestien." ,,Ook met Mei?" ,,Dan zeuventien." ,,Te oud! Veul te oud, jongmensch! Twaalf jaar, ouder moet jij nog niet gaan. De vrouw moet 'n paar jaar jonger zijn dan de man! Begrijp je?" Dre begost in te zien, dat ie vernikkeld wierd en zweeg. Maar apperepo! Je trouwt dus niet! Da's verstandig! Sla nooit op je duim, kerel! Dan staan er altijd 'n paar leukerds door je raam te gluren, om je udt te lachen!" Toen gooide-n-ie z'nen verfkiel af en... stond in z'n flanelleke. ,,Daar ligt m'n tabak, Drd, stop als je wil. Daar ligt m'n sigarenkoker, ga je gang en daar, achter Herman z'n mand staat ibier. Over twee minuten ben 'k klaar, gaan we met z'n drieen op kuier." Nou, hij was binnen de twee minuten ge- wasschcn, gekamd en gekleed en toen zijn we mee z'n gedrieen op weg gegaan. Daarover de naaste week, want anders wordt m'nen brief te lang. Ik sohed er af. Veul groeten van Trui, Drd in en als altij gin horke minder van oewen t.a.v., DRE. KNOEIERIJ TE 's-HEERENHOEK. Veimoedelijk is er vleesch van een afgekeurd paard in de consumptie gebracht. De marechaussee uit Hansweert heeft Dinsdag j.l. een onderzoek ingesteld bij een zekeren C. G., cafe-houder en noodslachter te 'e-Heerenhoek. G. had dezer dagen een paard geslacht, dat z.g. voorwaardelijk was goed- gakeurd. Een voorwaardelijke goedkeuring houdt in, dat het vleesch slechts in 't klein (in stukiken niet zwaarder dan 3 K.G.) en dan nag onder toeziaht in verschen toestand mag worden verkocht. De marechaussee ontdekte nu, dat G. het vleeisch gezouten had en dat het zlch niet bevond op de door Burg, en Weth. van 's-Heerenhoek voor den verkoop aamgewezen plaats. Een groote hoeveelheid, meer dan 100 K.G., is in beslag genomen en voor ondeiizoek door den keuringsdienst, naar Middelburg opgezonden. G. had dus in elk geval reeds tegen de voor schuif ten gezondigd, door pekelvleeS'Ch van het voorwaardelijk goedgekeurde dier te maken. De marechaussee strekte haar onderzoek echter nog verder uit, n.l. naar een paard, dat in Januari was afgekeurd en onder toezicht had moeten worden begraven. Op aanwijzing van G. ging ze graven in een kleine weide even buiten het dorp. Daar werd inderdaad een cadaver gevonden. Maar alleen heende- ren en wat vellen. Vleesch zat er niet meer op. Daar het de marechaussee zeer onwaar- schijnlijk voorkwam, dat het afgekeurde dier reeds in een maand tijd's op de beenderen na verteerd zou zijn, werd de justitie te Mid delburg gewaarschuwd. Zoo kwamen Don- derdagmiddag voor een nader onderzoek o.a. de amlbtenaar van het O. M. bij het kanton- gerecht te Middelburg, de inspecteur van de vo'lksgezondheid, de heer Steenhouwer en het hoofd van den keuringskring Walcheren, naar 's-Heemhoek. Gmtrent het resultaat daar- van konden geen hijzonderheden worden ver- strekt. Wel vemam de Midd. Crt. van den amlbtenaar van het O. M., dat er zeer groote aanleiding hestaat, om te veronderetellen, dat ondeugdelijk of althans afgekeurd vleesch in omloop is gebracht. M.a.w. vermoedt dus de justitie, dat G. het vleesch van het in Januari afgekeurde paard in strijd met de wet is gaan verkoopen en dat hij inplaats van het geheele dier alleen het cadaver heeft begraven. Hoe hij dat heeft klaar gespeeld, wordt nader onderzocht. Vermoedelijk is de man heel gewiekst tewerk gegaan. De amlbtenaar van het O. M. verzekerde echter, dat de be- trokken vee- en vleesehkeuringsdienst nauw- keurig en julst moet zijn opgetreden. EEN GEFINGEERDE ROOFOVERVAL. De 28-jarige reiziger v. d. W. uit Amers- foort deed aangifte Donderdagavond te Wou- denberg te zijn overvallen en beroofd van 700. Zooals reeds direct vermoed werd, was die overval niet echt en wegens valsche aangifte blijft v. d. W. voorloopig in arrest. Hij is rei ziger voor de exportslagerij der firma Jac. Vos te Driebergen en hij moest f 700 afdragen, welke hij bij klanten geind had. Van dat geld had hij een gedeelte, ongeveer /200, uitge- geven of aangewend ten eigen bate. Ten einde den patroon te misleiden, werd de berooving bedacht en door een vriend uit Utrecht, v. W. genaamd, zeer soepel uitgevoerd. Het aanwezige geld, ten bedrage van f 500, is Vrijdagmiddag bij een huiszoeiking terug- gevonden in de toekomstige woning van me- vrouw R., een gescheiden vrouw, die thans nog bij haar moeder aan de Barchman Wuy- tierslaan te Amersfoort woont. Zij heeft reeds geruimen tijd relaties met v. W., die in auto- onderdeelen handelt. In de toekomstige wo ning aan de Anton Mauvestraat te Amers foort vonden de marechaussee uit Leusden en de Amersfoortsche recherche f 500 verstopt in een kast. Daarna is nog een huiszoeking ver- richt in de woning aan de B. Wuytierslaan. Alle betrokkenen hebben bekend en zijn in voorloopige bewaring gesteld. Het overvallen slachtoffer v. d. W. en zijn helper v. W. ver- blijven in de marechausseekazerne te Leusden. ZWENDELAAR AANGEHOUDEN. De marechaussee te Deventer heeft een in- woner van Epe (gem. Gorssel) gearresteerd wegens oplichting. De man had advertenties geplaatst om deelgenooten te krijgen in een zaadhandel. Reflectanten moesten geld stor- ten. Hij kreeg ook geld los van particulieren, bij wie een dame, die 2000 aan hem kwijt raakte. De man heeft aanzienlijke bedragen tot zich getrokken. Hij is thans ter beschikking van de justitie te Zutfen gesteld. PAARD OP HOL. Vrijdagochtend sloeg een paard, gespannen voor een mestwagen van den veehouder S., op den Muiderbinnenweg te Weesp op hoi. In zijn vaart botste het idier tegen een wagen op, geladen met flesschen melk, yoghurt enz. Door den schok van deze botsing, brak het tuig, waardoor het paard er alleen vandoor kon gaan. De voerman viel van den bok op straat. Het paard rende de Hoogstraat op en raakte daar verward in de hem nasleepende teugels, waardoor het kwam te vallen en kon worden gegrepen. De melkwagen was door de botsing ernstig beschadigd. Het was een ware verwoesting, welke onder de flesschen werd aangericht; de oprit van de Sluisbrug was met een laag yog hurt bedekt. DESILLUSIE. Dezer dagen maakte een Duitsche dienst- bode te Amsterdam kennis met een 54-jarigen man, die voorgaf journalist te zijn. Deze kennismaking vlotte bijzonder en in korten tijd wist de man hart en vertrouwen van het meisje te veroveren. Trouwbeloften werden uitgewisseld tegen het spaarbank- boekje Van de goedgeloovige juffrouw, die eerst 100 en daarna de rest van haar spaar- duitjes, 400, van de bank haalde en aan haar ,,toekomstigen echtgenoot" gaf. Maar al heel gauw bleek, dat het meisje bedrogen was. Zij deed van haar bittere on- dervinding verslag bij de politic van het bureau Overtoom, die den man in zijn woning in de Valeriusstraat heeft aangehouden. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. De politie te Bussum heeft den dertigjarigen monteur N., die sinds kort aldaar woonde, aangehouden. De man wordt ervan verdacht valsche belastingplaatjes in omloop te hebben gebracht. Het blijkt dat hij te Blaricum een werkplaats had waar de plaatjes werden geslagen. VERSIERING ONTIJDIG VERWIJDERD. De versiering, welke in de Dorpsstraat te Nieuwerkerk a. d. IJssel was aangebracht, zou worden verwijderd en opgeborgen. Den avond te voren passeerden echter twee ho-oge woonwagens het dorp en hielden een radicale opruiming onder de vlaggen, welke over de straat waren gespannen. Van de ruim 400 meter vlaggendo-ek bleef niets over, daar a^es werd afgescheurd. En wat niet naar beneaen was getrokken, werd door de dorpsjeugd ver- nield, zoodat er den volgenden morgen niets meer op te ruimen was. VEE TIJDIG LOSGESNEDEN. 'Door nog niet bekende oorzaak is Dinsdag- middaig de kapitalen boerderij van* den land- bouwer L. J. Bannink te Tongeren, een buurt- schap in de gemeenite Wlijhe, afgebrand. Het vuur igreep zoo snel am zich been, dat huis, hooibertg en verdere opstallen geheel door het vuur zijn verteerd, hetgeen een zeer aanzien lijke schade beteekent, die echter door ver- zekering wordt gedekt. In de agitatie heeft alleen de vrouw des hui- zes haar teigeniwoordigheid van geest behou- den. Zij heeft het vee van een wissen dood gered door de deuren van de stallen te openen en h.t vee los te snijden, zoodat het nag juist op tijd een veilig heenkamen kon zoeken. Later zijn de dieren weer oipigevangen en bij buren gestald. De brandweer moest zich tot het vrijhouden van helendende perceelen en de nablussching bepalen. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Te Koningsibo-schEcht is de knecht van den landbouwer J. M., toen hij een stier uit den stal wilde halen, door dezen aangevaillen. Nadat het woedende dier den man eenige malen lanigs den imuur tegen het plafond had gestooten, gelukte het een collega van den aangevallene, door het beest met een riek te bawerken, den man uit zijn hachelijke positie te bevrijden. Rug en lendenen van den knecht waren zeer ernstig igekiwetst, ook zijn hoofd vertoonde Ibloedende wonden. AOHTERLICHT MET JAS BEDEKT. Dinisdagavond omstreeks zaven uur is bij Bavel in Noord-Brahant een autobus van de BjB.A. tegen een boerenwagen gebotst. Het achterlicht van den wagen was niet ziehtbaar, omdat er een jas van den voerman voor bing. De botsing was zoo hevig, dat drie passa- giers werden gewond. Een van hen, mej. C. van Bijsterveld uit Gilize, was er zoo ernstig aan toe, dat zij in levensigevaarlijken toestand met verscheidene ziware verwondinigen in het St. Ignatius ziekenhuis te Breda is opge- ncmen. De twee andere passagiers liepen lichte verwondingen op. De autohusbestuurder A. Fransen krwam met den schrik vrij. De autobus was aanzienlijk beschadigd. GEEN MAURITIUS-ZEGEL ONTDEKT? Ongeveer twee weken geleden verscheen een bericht in de bladen omtrent de sensationeele ontdekking van een Mauritius-zegel, waarvan de waaride op niet minder dan 50.000 ge- schat werd. Zooals mien zich zal herinneren werd deze zegel ontdekt op een plaatje achter glas inge- lijst en waarvan de teekening geheel uit post- zegels was samengesteld. Voor slechts 15 cent ging het kunstwerkje op een boedelveiling te Nijkerk in handen van een kooper over, die het enkele dagen later aan een plaatsgenoot, den heer Luttmer, voor f 1,25 verkocht. Deze meende, na overleg met „experts" een kost- bare Mauritiusizegel ontdekt te hebben. Het bericht faracht de geheele phiilatelisti'sche we- reld in heroering en zelfs in het buitenland toonde men belangstelling voor deze bijzondere ontdekking. Wel heel teleurstellend voor al die duizemden postzegel-liefhahbers is het oor- deel van den bekenden .postzegel-expert en handelaar, den heer Reinou Kingma te Apel- doorn, uitgever van het tijdschrift „Postzegel- nieuws". De heer Kingma deelt n.l. mede, dat de heer Luttmer uit Nijkerk eenige weken geleden v66r de ontdekking bij hem is geweest met het inmiddels beroemd geworden plaatje. De heer Kingma, die een langdurige erva- ring heeft op postzegelgebied en in philate- listische kringen een ibekende fflguur is, ont dekte terstond, dat de z.g. ,,Mauritiuszegel" een gewone Engelsche postzegel was van het jaar 1850, zooals er duizenden in den handel zijn. De gelijkends met den MauritiusHzegel is deze, dat op beide een afbeelding voorkomt van koningin Victonia. De Engelsche zegel van 1850 in donkenbruin, de Mauritius-zegel oranje getint. Bovendien zijn alle zegels van het bewuste plaatje verknipt ien dus beschadigd. De mede- deeling, dat een Amsterdamsche comibinatie den zegel voor een hoog bedrag (/8000) zou hebben aaugekocht, met het doel om hem op de vermaarde 'Harvardveiling te Louden te brengen, acht de heer Kinigsma een fabeltje. Zijns inziens toch zou geen enkele expert er in vliegen. Qp het plaatje komt bovendien geen enkele zegel van waar.de voor. Bij dui zenden zijn ze alle in den handel zonder ge- schondeh te zijn. Blijkens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek verschafte gegevens, was het aantal slachtoffers van verkeersongevallen in de maand December 1937 Ibeduidend gerin- ger dan in de meeste voorafgaanide maanden. Sinds Mei, toen de eerste "voorloopige ge gevens wenden gepubliceerd, toont de lijst nu het volgende heeld: omgekomen ernstig gewoncf Mei 61 446 Juni 41 - 453 Juli 47 390 Augustus 64 471 September 61 417 October 47 404 November 62 329 December 45 314 Naar aanleiding van deze statistiek merkt de K.N.A.C. op, dat het merkwaardig is, dat terwijl in November slechts 20 van het aantal omgekomen slachtoffers in de groote steden viel en de overige bijna 80 in klei- nere gemeenten, thans December een tegen- gesteld beeld vertoont. Niet minder dan 66 van de doodelijke ongevallen vond nu in de 7 groote steden met meer dan 100.000 in- woners plaats. Uiteraard is uit de beschikibare gegevens de oonzaak hiervan niet na te gaan, doch aan- genomen mag worden dat het feit, dat het groote spitsvenkeer tusschen 5 en 6 uur des avonds zich in deze maand bij duisternis moet afwikkelen hieraan niet vreemd zal zijn. Nadrukkelijk zij daarom nogmaals gewezen op het groote helang van een goed functio- neerende verlichting der voertuigen van de verkeersdeelnemers, waarin thans vooral de achterliehten der rijwielen een belangrijke plaats zijn gaan innemen. Een onafgehroken controle, zoowel van de verkeersdeelnemers zelve, als van de politie, is dringende nood- zaak. SCHOLEN ONDER WATER. Merkwaardig was de klaeht van den rector der Latijnsche school te Arnhem in 1550, dat in den strengen winter van dat jaar de jeugd het in school te koud had. In zijn sehrijven aan de magistraat klaagt hij, dat hij vanwege het regemwater op den vloer op een hoogen stoel moest klimmen, terwijl de leerlingen op een leemen vloer zaten, .die vanwege vocht en koude met stroo bedekt was. Gelukikijg streken de stadsbestuurders de hand over het hart. Zij besloten een steenen vloer en een nieuw dak te doen aanbrengen. Een eeuw later heklaagde de rector der Leidsche Fransche school zich, dat de toe stand van het gebouiw zoo desolaat was, dat de regen en de koude vrij spel hadden, zoodat de leerlingen ,,sich dieswegen van het onder- wijs ini de schole absenteerden". De toestand van het dak was van dien aard, dat met den regen zoo nu en dan ook de duivenm-est tijdens de les naar beneden kwam, wat voor het onderwijs niet bevonderlijk bleEk. De mgaistraat meende deze toestanden tenslotte niet langer te kunnen tolereer-en en gaf de opdracht ,,tot voorkominge van dier- gelijcke inconvenienten ende quade practijken" de noodige verbeteringen aan het schoolge- bouiw aan te brengen. Weer een eeuiw later was het op school- gobied nog lang niet wat het zijir moest. Dat blijikt wel uit de hanidelingen van' de Rotter- damsche vroedschap van 15 Augustus 1713. Ingekamen was een sehrijven van den rector van de ,,,Erasmiaense schole", waarin werd medegedeeld „dat alle ses de classen in de gemelde schole sijn bevloert met blaeuwe steene tegelen, dewelke nu seer laeg leggende en in sommige Classen nu en dan onder water staenide, den meesten tijd van 't jaar een natte en seer groote koude opgeven, seer schadelijk voor de gezondheijt van meesters en disci- pelen". Het pleit voor de Rotterdamsche stadsbe- stuurders van die dagen, dat zij besloten on- middeliijk „na bevindt van zaaken de foenoo- digde voorsienin'gen te treffen". GEVANGENE LOSGELATEN EN WEER GEPAKT. Vorige week werd in de Sante-gevangenis te Parijs op een morgen een gevangene door den bewaker wakker geschud: ,,Opschieten, je tijd is om." Hij kreeg zijn eigen plunje, zijn spaarcentjes, de getbruikelijke vermaning van den directeur om niet te spoedig teru'g te komen en werd het heik uit de straat op- geschoven, waar hij nog geheel beduusd, doch behaaglijk de frissche lucht der vrijheid op- snoof. Toen maakte hij zich snel uit de voe- ten, want hij wist zelf veel te goed, dat zijn tijd nog lang niet om was en dat hij bij ver- gissing buiten gezet moest zijn. Inderdaad alarmeerden de bewakers enkele oogenlblikken later ontdaan de politie. De vluchteling, die wettelijik geen vluchteling was, maar toch achtervolgd werd, had intus- sohen dichtbij die gevangenis een paar vrien- den gevonden, die een taxi voor hem char terden. Het gezelschap was juist .ingestapt, toen twee agenten hijgend den hoek om kwa men en den chauffeur gelastten te wachten tot elk zijn papieren getoond zou hebben. Met de vrijheid' was het toen gedaan. De rest van de morgenwan deling werd foedorven door de nabijheid van de twee agenten -en voerde naar de gevangenis, waar de teleurgestelde boef zuchtend zijn uitgaanspakje iweer voor de som(bere uniform van het huis verwisselde en zijn eel terugvond, dubbel zoo naargeestig als te voren. AUTO-ONGELUKKEN. In de Fransche academie der geneeskunde heeft professor Parisot gezegd, dat 70 pet. van auto-ongelukken te wijten zijn aan een lichamelijk in gebreke blijven van den bestuurder. In verband hiermee stelde hij voor, dat een automo'bilist, die een venzeke- ring aangaat, wegens aan derden toegebracht lets el zich verplicht, een deel van een to stor- ten schadeloosstelling uit eigen zak te betalen, in plaats van ze uitsluitend ten laste van d'e assurantie-maatschappij te laten komen. De zorg voor de eigen beurs zou de moeder van de voonzichtigheid zijn. En wat bejaarde chauffeurs en zulke be- treft, wier krachten niet als volwaardig mogen worden besehouwd, hun zou een spe- ciaal bewijs moeten worden uitgereikt, dat alleen geldit voor rijtuigen, die de 100 in het uur niet kunnen halen. GROEI VAN DE FINSOHE HOOFDSTAD. De witte stad van het Noorden", zooals Helsingfors dikwijls genoemd wordt, groeit snel. In de afgeloopen jaren is die hevolking van de Finsche hoofdstad met 50.000 zielen toegenomen, en zoowel in de stad 'zelf als in de voorsteden worden steeds meer modeme flathuizen gebouwd. Een ander teeken van den groei der stad is de opening van honderd nieuwe restaurants in 1937, zoodat Helsingfors thans in totaal 625 restaurants en cafe's telt. IJSGANG. De metropool New York ligt weliswaar aan zee, maar heeft in vele opzichten een vaste- landsklimaat. Daarmee bedoelen wij, schrijft de N. R. Crt., voor haar geografische ligging strenge winters en zeer heete zomers. De staid, door Hollanders gesticht en die vroeger den naarn Nieuw-Amsterdam droeg, is met Rotterdam te vergelijken in dit opzicht, dat er 's winters op de rivier wel eens ijsgang pleegt te wezen. Het komt voor, dat de vaart bovenstrooms moet worden opengehouden door iisibrekers. Met bovenstrooms bedoelen "wij dan ,,tot aan het huidige Albany", ook al weer een plaats gesticht door de Hollan ders, al draagt zij dan tegenwoordig den naarn van een Engelsch edelman. IJsgang op tamelijik Zuidelijik gelegen rivieren in de Vereendgde Staten is trouwens voor de Neder- landers van een vroegere generatie de jon- geren van tegenwoordig kennen hun eigen nationale litteratuur niet meer een ver- trouwd begrip en dat wel omdat zij toch al- l.n in hun tijid het beroemd gdbleven vers van Ter Haar uit het h6ofd hebben gekend: Wel had zij t vreeslijk woord verstaan Hoe zacht hij fluist'ren moeht. Haar meester nam den .bloedprijs aan, enz. Wie ziet niet dadelijk voor zijn geestesoog opdoemen de kleurlinge Eliza met haar kind m de armen, step-dansende van schots tot schots am aan den overkant te komen van de rivier, aan welker anderen oever haar de vrij heid wacht, terwijl tandenknersenid en vuisten heffend de achtervolgers hun nederlaag moe ten erkennen. Ook op onze groote rivieren moet bij lang durige winters dikwijls de vaart worden open gehouden door schepen of scheepjes, die zor- gen voor het losmaken van vastzittende rjs- vlakken, terwijl sams genie te hulp moet komen om ijsdammen door ontploffingen weg te ruimen. En ouden van dagen herinneren zich nog wel, dat in de- rivier vastzittend ijs door het opstuwem van het rivierpeil groot gevaar voor de dijken en de landerijen achter den dijik kon veroorzaken. Tegenwoordig schijnt men, hier te lande althans, wel te be- schikken over de middelen om het ijsgevaar ap onze groote rivieren baas te blijven. Maar goed opletten en het hijtijd's ingrijpen blijven toch in ijsperioden gelboden, zoowel op Rijn als op Waal en Maas. BELANGRIJKE DUINAFSLAG OP DE WiADDENEILANDEN. Het blijikt, dat de duinenrij op de wadden- eilanden Ameland en Vlieland tijdens den jongsten storm het ziwaar te verduren heeft gehad en dat er vele meters van het Noorder- duim door de zee zijn verzrwolgen. De duinen bij Nes hebben nog de minste schade bekomen, doch die ten Noordiwesten van Hollum kregen aanmerkelijiken afslag. Langzamerhand wordt de algemeene positie van dit dorp zorgvoller. Jaar na jaar zet de verwoesting van deze betrekkelijk smalle dui nenrij zich voort. Ongeveer tien jaar geleden heeft de storm belangrijke schade aan de Hollumer duinen berokkend en latere stormen hebben de situatie al,daar nag ongunstiger gemaakt. Op het eiland vraagt men zich thans af, of dit vernielingswerk zich ongestoord zal voort- zetten. Dan zal het niet zoo lang meer duren of de zee kan opeens doorbreken en de landen achter de duinen tot aan het dorp overstroomen. Op de foedreigde plek Wordt geen afdoemd herstelwerk verricht en men schijnt in de meening te verkeeren, dat het met die afbraak niet zoo'n vaart zal loopen... Tijidens den jongsten storm bereikte op Vlieland de watenvloed nog hooger stand dan in 1937 het geval is geweest. Ook hier is de duinafslaig beteekenend geweest. Bij d'e Wes- terduinen, waar geen golfbrekers zijn, heeft de stormvloed ongeveer acht meter van het duin verziwolgen. Ter plaatse vormt het duin een loodrechte zanldimuur, waar doorheen diepe scheuren loopen. Ook aan de Ooster,duinen is schade toegebracht. ZES-EN-DERTIG BRUILOFTSGASTEN LEVEND VERBRAND. In het dorp Sretniza bij Mostar zijn 36 per- sonen bij een brand om het leven gekomen. De brand ontstond tijdens een bruiloft in een boerenwoning, waar ongeveer honderd gasten bijeen waren, die door een paniek werden aan- gegrepen. Binnen korten tijd was het houten huis, dat van een stroodak was voorzien, vol- komen in de asch igelegd. Onder de 36 slacht offers bevonden zich de bruidegom en zijn ouders. De bruid word zwaar gewond. Men vermoedt, dat een afgewezen minnaar den brand heeft gesticht. MEER GELD VOOR HONDEN DAN VOOR KINDEREN. De Engelsche ambtenaren van den Be- schermingsdienst voor Minderjarigen publi- ceerden onlangs een treurige statistiek, waar- uit blijkt, dat in de laatste vijf jaren (1932 '37) men uit Engelsche testamenten is te 1 weten gekomen, dat aan honden en katten... tweemaal zooveel geld werd nagelaten als aan het noodlijdende kind! De cijfers, door boven- genoemd bureau gepubliceerd, hebben in den Londenschen raad begrijpelijkerwijs veront- waardiiging gewekt. Het Bureau van den Be- schermingsdienst voor Minderjarigen, dat grootendeels door de regeering wordt in stand gehouden wil thans, door middel van het Par- lement, pogen, alle uitwassen tegen te gaan, welke steeds weer voorkomen bij het nalatan van gelden en goederen ten gunste van dieren. BIJNA WEER EEN ELEOTROCUTIE. Na het recente ongeluk, waarbij een tech- nisch employe van de NIROM door feen on- gelukkigen samcnloop van omistandigheden brj het oprichten van een ijzeren antennepaal op het erf (van een particuliere woning in aanra- king kiwam met den electrischen stroom en nagenoeg op slag werd gedood, heeft weder- om een soortgelijk ongeluk plaats gehad. Een der bedienden van hotel Tjikini te Ba- tavia had zich ap het dak begeven om de dak- goot te reinigen en bij dit werkje schijnt de man argeloos de |blanike electrische draden van de bovenleidinig der N.I. Gas Maatschap- pij gegrepen te hebben met het gevolg dat hij door den 127 volts stroom getroffen, neerge- slagen werd. 'Het incident werd gelukkig onmiddellijk door de hotelbewoners ontdekt en het eerste werk was den stroom uit te schakelen. Het slachtoffer werd: in berwusteloozen toestand onimid'dellijk naar bet ziekenhuis overgabracht. Er bestaat goede kans, ,dat d'e man in het leven zal blijven. He,t kantoor van artbeid stelde ter plaatse een onderzoek in. HET STRAATCARNAVAL TE BRUSSEL. Zooalis ieder jaar sadert bet einde van den wereldoorliog, toen het straatcamaval en het dragen van maskers door het Brusselsch col lege van B. en W. werden vedboden, heeft ook ditmaal weer in den gemeenteraad de liberale fractie een voorstel tot opheffing van dit ver- bod ingedienjd. Tegen ,den wensch is van de socialisten werd dit -voors'tel in behandeling genomen. Sommige liberale raadsleden ver- klaarden genoegen te willen nemen met de opheffing alleen van het venbod imzake het straatcamaval, daar het dragen van maskers in de huidige omsitandigheden wel eens door zekere politieke partijen zou kunnen worden misbruikt voor het uitlokken van relletjes. Tenslotte werd met 21 tegen 17 stemmen be sloten het maskerverbod te handhaven. Tij dens de carnaval'Sdagen mag men zich echter wel ,,verkleed" in het openbaar vertoonen. EEN PROCES VAN DOOFSTOMMEN. Voor de gezworenen van Parijs heeft een opmerkelijk proces gediend; drie doofstom- men deden het een anideren doofstomme wegens smaadschrift aan en 12 getuigen waren gedagvaard, eveneens doofstom, zoodat per slot van rekening alleen de advocaten spraken, hehalve een tolk, die de gebaren van aanklagers, heklaagde en getuigen in ver- ntemlbare taal overzette. De .advocaat-gene- raal had geen moeite, de "jury, waar bij ver- gissmg een doove in opgenomen was, zacht- moedigheid in te prenten en he<t einde was vrljspraak, wat door de zaal met een salvo van handigeklap werd begroet. De hertog van Kent heeft een belooning van 4 pond sterling ontvamgen. De hertog vertoeft te St. Anton in Oostenrijk en heeft daar op een skitocht een kostbaren sigaret- tenkoker gevonden. Hij bracht den koker naar het politiebureau, waar men hem mededeelde, dat de koker verloren was door een Zwitser,' die vier pond belooning betalen zou voor het linden. De hertog heeft zijn belooning ge- schonken aan de armen van St. Anton. DE EERSTE IJSBERGEN. Ter hoogte van de kust van New Foundland zijn de eerste ijsibergen van dit jaar waarge- niomen. Zij drijven in Zuidelijke richting af naar het vaanwater der scheepvaart. Dit be richt, afkomstig van den hydrografischen dienst van het departement van marine, be- vestigt de voorspellingen dat de scheepvaart dit jaar eorder dan het vorige jaar door ijs- bergen zal worden bedreigd. Op het oogen- blik bevind'en de meesten zich echter nog vele mijlen ten Noorden van de scheepsroute. SPAANSOHE INTRIGES OP FRANSCH GEBIED. Bacillen ter verspreiding van epidemieen. De rechter van instructie heeft den te St. Jean de Luz gearresteerden Markies de Por- tago, een bekende persoonlijikheid in de Spaan- sche kolonie, en een zijner medeplichtigen ge- hoord. De markies was 's ochtends aanwezig bij het openen van een op zijn naam staanden koffer bij een bank te Biarritz. Verscheidene koffers, die tijdens de huiszoeking van den afgeloopen nacht in beslag genomen zijn, zijn naar de griffie van het gerecht te Bayonne overgebracht. De zaak der flacons met bacillen, die dezer dagen werden gevonden, vormt het onderwerp van een nauwkeurig onderzoek. De flacons bevatten bacillen en giffen, die bestemd waren voor slachtoffens, welker namen op een lijst stonden, die thans in handen is van de justitie. De flacons zijn voor analyse naar Parijs op gezonden. De departementale editie van de „Matin" verneemt dat volgens zekere inlichtingen mar kies de Portago en zijn medeplichtige ervan verdacht zouden worden op bevel van den Spaanschen reohtschen kapitein Ibanez, rech- terhand van majoor Troncoso, te hebben ge- tracht in Frankrijk agenten te werven, die bacillencultures, welke epidemieen zouden kunnen verspreiden, zouden hebben moeten uitstrooien. Portago onderhield voortdurend contact met persoonlijkheden uit de omgeving der regeering te Salamanca, welke bekenid zijn bij de Fransche politie en die botrokken schij- nen te zijn in de uitwerking van de plannen, welke Portago had moeten uitvoeren. Het blad legt verband tusschen deze zaak en die, welke te Brest is voorgevallen. De nationale Veiligheidsdienst zet intus- schen het onderzoek voort. Tot dusverre zijn vier personen gearresteerd: markies de Por tago, die sinds twintig jaar in Biarritz woon de, getrouwid was met een Engelsche en ver- klaart een neef te zijn van den ex-koning van Spang e; voorts Martin y Bornigo, een Spaansch student, Escoriaza omtrent wien de politie nog geen nauwkeurige gegevens bezit, en een vierde persoon, wiens naam men niet kent. Nader wordt nag gemeld, dat na een nach- telijk verhoor een nieuwe beschuldiging is in- gebracht tegen den markies van Portago, den student Martin y Bornejo, den electricien Es coriaza en Arana, nl. overtreding van de wet op vergiftige stoffen. De advocaat van Por tago verklaart, dat zijn client ontkent schul- /dig te zijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6