Uw Zenuwen Buitenland Witter dan wit IVOROL De braadpan j voelt zich achteruit gezet... BEATRIX. te we"e„Sfc DE TWEE LEGEKS DIE IN SPANJE VECHTEN. Mijnhardt's Zenuwtabletten TER NEUZEN, 11 FEBRUARI 1938. landstorm in zeeland. c I E n b v b si d; k P1 i zo Ca zii i va; op de do< dra J gesr het 1937 eenigszins vergeleken worden met het voorafgaande jaar. En het valt dan op, dat de totale spoorw-egontvangsten in 1937 ruim 4,5 millioen hooger zuilen worden dan in 1936. Dat jaar bracht in kas 95.576.502,12 en 1937 leverde 99.216.749,37. Dat laatste cijfer is echter nog niet heelemaal juist. October, November en December zijn nog niet defini- tief bekend. Nog niet, zooals dat bij de spoor- weg-en heet, ,,gezuiverd". Bij die zuivering blijkt meestal, cat de werkelijke opbrengst hooger is en dat verschil bedraagt gemiddeld twee ton per maand. Het is dus zeer voor- zichtig geraamd, wanneer men zegt, dat 1937 een beter resultaat bracht dan 1936 van mins- tens 4% millioen op een totaal-ontvangst van ruim 100 millioen gulden. Dit voordeelig verschil komt voomamelijk voor rekening van „reizigersvervoer", dat vol- gens de huidige berekening ruim 2% millioen meer heeft opgebracht. Worden de cijfers definitief, dan zal dit bedrag wel tot drie mil lioen stijgen. Deze stijging was te verwachten. De heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploita- tie, kon ons in dit verband m-ededeelen, dat de achteruitgang in de opbrengsten der abon- nementskaarten tot staan is gekomen. Het lijdt overigens geen twijfel of het jaar 1938 zal een nog grootere stijging van ds op brengst der spoorkaartjes te zien geven. De versnell-ing van den dierist, de electrificatie van het middennet en het gebruik van Diesels op de lange afstanden, zal zonder eenigen twij fel het reizigersvervoer aanmerkelijk stimu- leeren. Anders staat het met het goederenvervoer. Ook daar geven de cijfers een stijging te zien, die volgens de ten deele geschatte cijfers ruim edn millioen bedraagt en na de zuivering de anderhalf millioen wel zal halen. Onderling is echter een groote verschuiving tot stand ge komen. Er is een tijd geweest, dat de ont- vangsten voor goederenvervoer bijna het dub- bele waren van die van het reizigersvervoer. De oorzaak van deze onderlinge verschui ving is voomamelijk te wijten aan het optre- den van andere middelen van vervoer, die het goederenvervoer van de spoorwegen over- nemen. Wanneer de ordening van het weg- verkeer op dit stuk haar beslag krijgt, is hierin verandering te verwachten. Het zou echter onjuist zijn de gestegen opbrengst van het reizigersvervoer toe te schrijven aan de order}ing van het personenvervoer, die met het R.A.P. tot stand is gekomen. Daarvoor is de invoed van het R.A.P. nog te gering. De overige posten leggen weinig gewicht in de schaal. Voor „bagage" werd rond 10.500 nicer ontvangen en voor ,,levende dieren j 13.500. ,,Diversen" leverden 16.500 meer op en de ontvangsten voor het vervoer van post waren 70.000 lager. worden Uw tanden indien U poetst met Tube 60 en 40 ct. Dooe 20 ct. (Ingez. Med.) Bij het jus-maken is ze nu haast niet meer nodig. Want van een MAGGIS Justablet hebt U in 5 minuten een heerlijke, geurige, bruine jus zonder er vlees voor te braden. Al naar gelang der bereiding kunt U MAGGIS Jus bij de meest verschillende ge- rechten gebruiken. MAGGIS Jus bevat dezelfde ingredienten als eigengemaakte vlees-jus, is even smakelijk, doch goedkoper! Per tablet voor ca. '/2 L. jus 6 cent. 40 Ingez. Med. Wat schoone naam is Haar gegeven, die als een rijke Gave kwam! een naam, die Nassau doet herleven, Oranje's eeuwenoude stain! Lief Kindje Beatrix geheeten, waarop nu Neerland's hoop zich ricbt, dat zijn verleden niet vergeten, de toekomst groet met blij gezicht! „Zij, die geluk aanbrengt en zegen", hoewel daarvan nog onbewust, lacht als een nieuwe lent' ons tegen, wier adem 't leven wakker kust Wat ook beweegt en beeft en wankelt, het uitzicht op een nieuwen tijd verheugt ons hart! de vreugde sprankelt en straalt en klatert vroolijkheid! Een tot zoo hooge taak geboren, met zulk een naam begiftigd Kind, en tot zoo hooge plaats verkoren, de harten biddend samenbindt 's Gr. G. Nieuwenhuijsen. DE WMZIGING DER GELDSCHIETERSW ET. Bij de 1 September j.l. in werking getreden wet van 22 April 1937 is o.m. aan artikel 2 der Geldschieterswet een vijfde lid toegevoegd, luidende: agentschappen, filial en, bijkantoren, successales en andere dergelijke neveninrich- tingen van geldschietbanken worden mede als geldschietbanken beschouwd. Aangezien den Minister van Binnenlandsche Zaken is gebleken, dat omtrent de beteekenis van deze nieuwe bepaling bij ,de gemeente- besturen geen eenheid van opvatting bestaat, heeft hij het wenschelijk geacht, het volgende onder de aandacht der gemeentebesturen te brengen. De Minister schrijft Een neven-inrichting eener geldschietbank, als in de aangehaalde bepaling bedoeld, is m.i. aanwezig. zoodra kan worden gesproken van zakelijke vestiging van zoodanige neven- mrichting, hetgeen kan blijken, hetzij doordat zulks op eenigerlei wijze uiterlijk kenbaar wordt gemaakt, b.v. door een opschrift aan het betrokken perceel, door advertenties enz.; het zij uit feiten. In geval naar de feiten moet worden geoordeeld, zal naar mijn meening van een even-inrichting eener gelcschietbank sprake zijn en voor het houden daarvan toe- lating vereischt, b.v. wanneer ten huize van of ten kantore van den vertegenwoordiger lee- ningen worden aangevraagd, dan wel aflossing wordt voldaan enz. - Is de functie van den vertegenwoordiger eener elders gevestigde geldschietbank zoo- danig beperkt, dat hij wel personen aan huis bezoekt b.v. voor het teekenen der akte, als incasseerder, colporteur enz.; doch geen clienten in zijn woning of kantoor ontvangt, althans niet min of meer regelmatig en ook de ulterlijke kenteekenen van een neyen- inrichtmg eener geldschietbank ontbreken dan komt toelating als geldschietbank me aan de orde. Er is dan wellicht sprake van een agent, doch niet van een agentschap (neven-inrichting) eener geldschietbank. M.i. bestaat de mogelijkheid, dat een ge- meentebestuur van oordeel is, dat den bona- fide slechts bemiddelen optredenden, neyen- inrichtingen, niet in elk opzicht dezelfde ESKIMOHONDEN VOOR HET FRANSCHE LEGER. In het Fransche leger heeft men de Pool- sledehond ingevoerd. Een span Eskimohonden, dat door de Poolonderzoe-ke-rs Michel Perez en Paul Emile Victor uit het Noordipoolgetoied naar Frankrijk is gelbracht, heeft bij het over- brentgen van munitiervoorraden dergelijke uit- stekende iresultaten bereikt, dait de Eskimo honden voortaan in de regknenten de ,,Blauwe Duivels", zooals de Fransche Alpenjagers ge- noemd worden, zijn opgenomen. Bij de proefnemingen, waarbij de generaals Mittelhauser, Dusieux en Garchery, van den oppersten krijigisiraad, tagenwoordig waren bleek h-e,t, dat de Es-kimohonden hun ,,colle- ga'-s" van de Alpen in ieder opzicht overtrof- fen en sterker en sneliler waren. !Het ispan Eskimohonden trok een voorraad munitie, die 2 keer zoo zwaar was als het concurreerende span Alpenhonden en het kwam toch vers-chaidene minuten eerder aan het einddoel aan. Eenige dagen geleden bracht het span een lading van 80 kg levensmid-de- len naar het 2400 meter hoog gel-egen fort Gondrans -en het had hiervoor slechts een uur en 40 minuten noo-dig, terwijl voor een derge- lijk transport vroeger een -kolonne van 9 man een halven dag noodig had. schiedt ten aanzien p-pldschietbanken. Zoo kan ik mij voorstellen, dat wat de lokaliteit en de administratis dezer inricbtingen betreft andere eischen zul- ien worden gesteld. Gaat b.v. de eigenhjke uitleening van geldsommen of geldswaarden buiten de neven-inrichtmg om, dan zal er.. dezerzijds geen ov-erwegend bezwaar tegen worden gemaakt, dat naleving van de voor- ochriften van artikel 14 der wet omtrent het register, niet wordt gevprderd en genoegen wordt genomen met aanteekenmgen o andere bescheid-en, welk een beoordeelmg van de werkzaamheden, die in de neven-inrichtmg nlaats vinden, zortder bezwaar mogelijk ma- kern De volledige registratie der uitleenm- aen voor welker totstandkoming de neven inrichting bemiddeling heeft verleend, zal dan in de hoof-dinrichting geschieden. Voorts kan desgewenscht in gemeenten, waar ten aanzien der geldschietbanken een verordening ingevolge artikel 15 der wet in het leven is geroepen, een afwijkende regeli g worden getroffen ten behoeve van de als geldschietbank toegelaten neven-innchtingen. Het voorschrift van artikel 2, vijfde lid, der wet kan m.i. ook bij deze wijze van handelen van groote waarde zijn voor de uitoefenmg van een bevredigende controle op het geld- schietersbedrijf M.i. kan het een middel zijn ongunstig bekend staande personen als be- stuurder of beheerder van een neven-innch- ting eener geldschietbank te weren, en voorts zich uitsluitend als „agent" voordoende per sonen, die kennelijk als bestuurder of heheer- der van ee-n agentschap (neven-innchtmg) of zelfs eener gecamoufleerde volledige gel schietbank fungeeren, onder de controle wet te brengen. der Critische vergelijking. Onlangs is hier beweerd, schrijft het Rott. Nieuwstbl., dat de iweegschaal' van generaal Franco in Spanje langzaam naar het succee doorzakt. De iresultaten, door hem sin-dsdien in den veldslag om en ten noorden van Teruel behaald, ibeamen die bewerinig volkomen. Was tot kort voor Kerstmis Teruel een naar de golf van Valencia gerichte appendix (worm- vormig aanhangsel, hlinde darm) van het na- ti-onalistische front, thans is Teruel uitge- groeid tot een zuiderbolwerk van een nieuw front, dat zi-ch la-ngs, de Alfamlbra noordwaarts uitstrekt evenwijdig aan de -kust en op 100 a 125 kilometer daarvan. Het bijna leelijk-ge- isoleerde Madrid en Valencia komen met hun gebied afhanke-lijk t-e liggen van een soort cor ridor naar Catalonie toe; den corridor te hand- haven is een strategische eisch voor Prdeto (den republikeinschen -minister van oorlogl en Miaja (den r-epulblikeinschen opperbevelheb- ber), maair die strategische eisch wordt niet geholpen door tactische gelijkheid tusschen de beide strijden-de partijen: Miaja, hoe hij -zich ook weert, was en is in het nadeel. Een vergelijking tusschen de beide -legers, die in Spanje vechten voor twee buitenland- sc-he ideologieen en voor doeleinden van bin- nenlandschen politieke-n partij-aard volge: Gaan we weer uit van het verwoeste Te ruel, waar vrien.d noch vijand een muur on- gebom'bardeerd lieten. De verovering ervan moest van gro-ot moreel effect zijn voor de Madrilenen, Valencianen en Barceloneezen het verlies ervan werd echter een sentimen- teele eerezaak voor de mannen van Salaman ca en Burgos. De wederzijdsche vrienden dachten er net zoo over, want plotseling nam het aantal neer- gehaalde Russisohe, Junker- en Savoia-machi- nes toe. Het 'bleef niet bij een verovering die zich uiltbreidde of bij een aantal heroveringen die reeds voor 70 pet. succes hadden (beide doeleinden kostten duizenden slachtoffers), doch de strijd, die nu al zes weken woedt om ,rde demonische ruine Teruel" heeft zich uit- gebreid tot "een frontslag, waarin de -gehe-ele Sierra Palomera betrokken is, een slag zooals de Spaansche burgeroorlog in de anderhalf jaar van zijn woeden, nog niel had opge- leverd. Evenals bij de andere kenmerkende gebeur- tenissen dus: het nemen van steden, het opro-llen van geisoleerde frontjes, e.d. ga- ven de linksch-e troepen eerst blijk van groot venzets- en zelfs aanvalsvermogen, maar zoo dra niet werd de beslissing, het doorzetten, overgelaten aan de gaperfectionneerde hulp- wagens met hun m-eohaniek van gepantserde en gemotoriseerde krachten, of de kansen keerden; dan is Franco telkens „-beter voor- zien". iWel is de .enheid bij de rooden, evenals de organisatie hechter geworden; het komt nu niet meer voor, dat als de eene groep zijn artillerie ,,inzet", een andere groep de tot die artillerie behoorende munitie weigert door te geven, ,,omdat de kanon-nen in handen zijn van lui van een andere politieke richting". Aan dit gedoe heeft Prieto een eind gemaakt. (Vroeger konden de rood-e gecommitteerden te vel-de (onze eigen geschiedenis kende die verfo-eilijke instelling ook eens) alle front- acties dwarsdirijven nu is dat onmogelijk geworden; weliswaar bestaan er nog wel poli tieke c-ommissarissen te velde, maar zij mogen niet meer militaire 'bewegingen schorsen of aflasten enz. Verder heeft Prieto het kleine groepje officieren, d-at aan de bloe-dbaden van de eerste veertien maanden is ontkomen, de eer en het aanzien hergeven waarop officieren nu eenmaal bogen zoodra de vrede werkelijk- hei-d, d.w.z.: oorlog, wordt". Prieto's instructeurs (volgens de Duitsoh- Italiaansche bladen zijn het allemaal Fran- schen en Russ-en) hebben de afzonderlijke vrijschare-n tot gesloten f-ormaties aaneenge- smeed, terwijl d-e internationale brigade tegen Franco stand hield en het spit afbeet. Franco h-:eft van meet af mee-gehad. de be- roeps-eenheden, de fanatieke kleurlingen, de geperfectionneerde Duitsch-ItaliaEuische hulp, die alles ,,alleen af-kon" en ook kon helpen, waar Franco te weinig had, de geldschieters, de kerk, enz., niet te onderschatten, machten. Maar als de M-ooren thans hun baj-onetaanval- len uitvoeren met het igekrijsch, dat zij maar niet kunnen afleeren, gaan de b-estormden niet meer op de loop; tegenwoordig staat dis cipline tegenover discipline en is de beslissing gekomen aan de hulpmiddelen en het getal. En van deze laatste wordt Franco steeds ruimer voorzien. 'Een half jaar geleden was de Moor,, de le- gionnair of de Phalanxist frontokoning bij Franco. Thans, nu aan beide zijden 5 a 600 dui'zend man elkaar bij de nieren grijpe-n, is de gewone kleine gebruinde Spaansche infan- terist voornaamste figuur geworden; hij is af- gericht en hij is taai en vecht voor zijn familie of voor den grond ,,daar aan den -overkant, bij zijn gehaten buurman". De dienstplicht was enkele jaren geleden een geschuwd ding in Spanje, thans is het het aangabeden middel voor beide partijen-, om door -den burgeroorlog heen te komen. Een Spaansche winter is bar. Dat beide partijen door den winter heenkomen wijst er op, dat een nieuw moreel zich heeft mees-ter gemaakt van twee bewegingen, die verleden jaar nog tegenover elkaar stonden met alleen maar haat, nijd, woedde en wan- hoop. Nu de burgeroorlog in een stadium is geko men, dat iedere familie tegen iedere familie vecht en niet op vrijbuiters- doch beroepsmi- litaire wijze, is de srtrrjd nog wreed-er gewor den. De minst-uit-gemoorde wint. En dat zal Franco zijn. Tenzij TWEE CULTUREELE RADEN INGESTELD. De Belgische koning heeft een decreet on- derteckend, waarbij aan het ministerie van openbaar onderwijs twee cultureele raden, een Vl-aamsch- en een Fransch-talige, worden in- geslteld. In verband met het streven der regeering de ontwikkeldng van de natdonale -cultuur te bevorderen en het geestelijk leven des land te stimuleeren, heeft de regeering den koning voorgesteld de overheid te verzekeren van de medewerking van vooraanstaand-e persoon- lijkheden op het gebied van kunsten, weten- schappen en lettere-n. die in deze cultureere raden zuilen worden vereenigd. De cultureele raden zuilen de regeering op de hoogte houden van de behoeften van het cultureele leven der beide nationale taalge- m e en s ohappen DRIE PROOESSEN TEGEN WARD HERMANS. Naar de Bruss. iStandaard meldt, zijn er tegen Wlard Hermans, naar aanleiding van zijn optreden Zatfr-dag te Mechelen, niet minder dan drie processen-verbaal opgemaakt. Het eerste namens de stad, wegens het overvenven van de sltraatnaamborden; het tweed-e namens den staat, wegens het beklad- d-en van he.t groote bond aan het station, en het derde namens de legerautoriteiten, we gens het Ibekladden van een der groote poor- ten van het magazijn. Bovendien heeft de ins-pecteur der militaire gebouwen nog een -aanklacht ingediend tegen Hermans, wegens het weige-ren om gehoor te geven aan bevelen van den inspecteur. Grammens, die naar gemeld is, Zondag te Zaventem wer-d gearresteerd, is Maandagmor- gen naar het paleis van justitie te Brussel overgebracht, waar hij aan een langduri-g ver- hoor werd onderworpen. Des avonds heeft men Grammens weer in vrijheid gesteld. HET PROCES-NIEM6LLER. Naar United Press iuit Berlijn meldt, heeft men in de kringen van de Belijdeniskerk het Maandag b-egonnen proces tegen den bekenden predikant en voormaligen U-bootkapitein ds. Niemoller, -met groote spanning tegemoet ge- zien, omdat men van den uitslag daarvan als het ware het laatste woord verwaoht over de vraag hoever de -Staat denkt te gaan met zijn maatregelen tegen de zcogenaamde kerktlijke oppositie. De arrestatie van ds. Niemoller op den len Juli van het vorige jaar b-eteekende het einde, en tegelijk ook het mislukken, van een laat ste ,,verzoeningspoging" tusschen Staat en Belijdeniskerk, die met het toestaan van ker- kelijk-e verkiezinigen door Hitler ingeleid was. Hitler's besluit keirkelijke verkdezingen te laten houden, beteekende de w-eigering van de zeer drastis-che eischen van den minister van kerkelijke zaken, K-erll, die de kerkelijke kwestie langs zutver administrat-ieven weg wilde oplossen. Kenteekenend is het, dat tege lijk met de arre-statie van -ds. Niemoller een aantal -decreten uitgevaardigd werd, die de kerkelijke kw-estie zeer sterk in de richting, die door -Kerll beplei-t werd, -dreven. Het tijd- perk der -verzoening was toen practisch reeds afgesloten, al was ook het officieele besluit de kerkelijke verkiezingen voor onbepaalden tijd uit te stellen, pas later gevolgd. Toen de arrestatie van ds. Niemoller bekend w-er-d, iverwonderde men z-ich daarover niet zoozeer dan wel over het feit, dat de arresta tie zoo laat plaats had. Meer dan 100 minder vooraanstaande predikanten van de Belijde niskerk waren in den loop van den kerkstrrjd gearr:s-teerd, wegens veel geringere ,,mis- drijven" dan men Ndemolleir ten laste geleg-d had. worden gekalmeerd en gesterkt en Uw slaap wordt weer rustig door het gebruik van Glazen Buisje 75 ct. Bij1 Apoth. en Drogisten. Ingez. Med eerste zitting door de verdeditging m/cd-edee- lingen verstrekt over de uitgenoodigde ge- tuigen. Van toonaangevende zijde wordt -bevestigd, dat aan ds. Niemdller gedurend: zijn gevan- gens-chap tweeimaal vrijlating is aangeboden. De eene maal werd als v-oorwaarde gesteld, dat hij niet meer den kansel zou bestijgen, de anden: maal werd hem een functie bij de oor- logisimarine aangeboden. Beide aanbiedingem he-eft hij echter afgewezen. De Duitsohe ibla-den melden niets over het proces, zoo,dat het publiek er onkundig van wordt gehouden. Het officieele Duitsche nieuwsbureau geeft slechts voor haar buitenlanidschen dienst een kort ber-icht over het pro-ces. Dit alles heeft de belangsteliing van de parochianen van ds. Niemdll-eir natuurlijk niet kunnen venminderen. De belangsteliing voor het proccs-Niemdller is ook in Engeland bijzo-nder groot. Bij de opening van de voorjaarscongregatie verzocht de aartsbissichop van York, die -bij af- wezigheid van den aartsbisschop van Canter bury -de bijeenkomst leid-de, een oogenblik stilte en gebed voor het proces. EEN NIEUW PLAN VOOR PALESTINA De Daily Telegraph meldt uit Jeruzalem, dat in de Syrische p-ers wordt bericht, dat ge neraal Noeri es Said Pasja, de -vroegere mi nister-president van Irak, die de vorige maand een bezoek aan Londen heeft gebracht, een plan heeft opgestel-d tot oplossing van het Pal-estijnsc'he vraagstuk. De voornaamste punten van dit program zijn Een Joo-dsche iemimigratie van 12.000 per sonen per jaar vocur den -duur van yijf jaren: Verkieziirg van een nieuwen wetgevenden raad; Vorming van een Palestijnsche regeering van Joden en Arabi-eren op den grondslag van de tegenw-oorddge bevoikingssterkte Na vijf jaren zal geen Joodsche immigratie meer warden toegestaan. Allen die dan nog niet de Palestijnsche nationaliteit zouden heb ben verkragen, zou-d-en dan daze nationaliteit verkrij-gen of het land moeten verlaten. iGemel-d wordlt, dat de groot-moefti van Jeruzalem dit plan zou goedkeuren. DE ONTVOERIN'G TE BOEKAREST. De correspondent der N. R. Crt. meldt; Maandagochten-d is de eerste secretaris van het Russische gezantschap op het ministerie van -bui'tenlandsche zaken te Boekarest ver- verschenen om officieel mededeeling te doen van het verdwijn-en van den zaakgelastigde Buteneo. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft toen onmiddellijk de politie last gegeven een streng onderzoek te beginnen. Tegelijk verzocht men den secretaris de regee ring in Moskou het leedwezen van de Roe- meenisc-he regeering over deze affaire uiteen te -zetten en de verz-ekering te geven dat de schuldigen zouden worden gezocht. Dinsdagmiddag is de secretaris opnieuw in het ministerie verschenen, om ditmaal echter een verbale nota aan te bie-den. Daarin wordt de Roemeens-c'he regeering er opmerk-zaam op gemaakt, dat zij de-n plicht heeft voor de vei- ligheid van het leven dbr in Boekarest ge- accrediteerde diplomaten te zorgen. Tegelij- kertijd -gaf de secretaris uitdrukkiing aan zijn meeninjg, dat Buteneo was- vermoord en wel doo-r vijanden van Sowje-t-Ruslan-d onder het oogimerk de betrekkingen tusschen Boekarest en Ruslan-d slechter te maken. De gezantschapssecretaris heeft daarna ook den deken van het diplomatieke corps om trent he.t verdwijnen van Buteneo ingelicht. Op zijn beurt is de deken hierop in het ministe rie van buitenlandsche zaken verschenen, ten- einde een gestreng onderzoek te verlangen Tegelijk met het verdwijnen van -Buteneo zijn er in Boekarest g-eruchten opgedoken vol gens welke de gewezfn S-owjet-Russische ge zant te Boekarest, Ostrivsiki, die eenige dagen geleden naar Moskou was vertrokken, in wer kelijkheid het gebied van Roemenie nooit zou hebben verlaten. Het Sowje-t-RussiS'Che ge-zantschap deelt naar aanleiding van deze geruchten echter mede, uit Moskou ee-n telegram ontva-ngen te hdbben, dat verklaart, dat Ostrovs-ki daar aanigekomen. Het gezantschap heeft verder nog medege- deeld, dat het evenals het Russische consulaat gesloten zal blijv-en tot de verdiwijning van den zaakgelastigde Botenko geheel -zal zijn o-pge helderd. Blijkbaar wilde men een optred-en tegen hem zoo lang mogelijk vermijden, daar aan diens nationale gezindheid niet getwijfeld -kon wor d-En en hij zich in zijn gemeente Dahlem, waartoe ook talrijke hooge officieren en amb- tenaren beho-oren, in een h-oog aanzien ver- heugde. Men liet hem langen tijd zijn gang gaan, hoewel -men wist, dat hij de zi-el was van de oppositie van d-e Belijdeniskerk in Noord-Duitsehland. Zijn ijver gin-g zelfs vele gemeenten van de Belijdeniskerk, vooral in Zuid-Duitschland, te -ver en voerde van -tijd tot tijd tot oneenigheden in de kerk -zelf, die echter met het v-enmeerderen van de spanning tusschen kerk en staat meer en -meer ver- dwenen. Men verweet Niemoller ongeh-oorzaamheid tegen den staat (daarmee werd bedoeld zijn weigering, zooals. ook van andere predikanten, af te zien van het redht tot voorlezing van den -kansed van de namen van hen, die uit de kerk treden en het houden van kerkelijke ver- gaderingen ondanks het verhod --van de poli tie); voorts belastering van leidende persoon- lijkheden van het Derde Rijk, het verwekken van onrust ondier de bevolking en het ver- spreiden van onjuiste berichten over de maat regelen van den staat, terwijl hem verweten werd, dat hij betrekkingen met d-e buitenland sche: pers ond-eiihield. Tegen deze -beschuldi- ginigen heeft de Belijdeniskerk, in zoover -zij daartoe bij het geld-ende pers-verbod en het verbod van vergadering in staat was, shelling genomen. In een in Juli uitgegeven geschrift werd er op gewezen, dat Niemoller nooit iets anders gedaan had dan Gods leer te verbrei- den. iWlat zijn betrekkingen tot de buitenland sche pers aangaat zoo wordt opgemerkt: ,,'Het lot van het Christendom in -Duitschland 'is een aangelegenhei-d, die ook andere volken ten zeerste aangaat. Het spreekt daarhij vanzelf, dat in een tijd, die zooveel lafheid ten toon spreidt, de oogen van -de geheele wereld g-e- richt zijn op een man, die zonder menschen- vrees van zijn Heer Christus getuiigt. Overi gens weet ieder, die ds. Niemoller kent, dat hij nauwgezet vermeden heef-t het buitenland berichten ter be-schikking te stellen". Het proces, dat oorspronkelijk den 6en Juli zou beginnen, werd echter steeds uitgesteld, blijikbaar oimdat men een zoo onwangrijk mogelijk bewijsmateriaal te^en hem wilde verzamelen om niet een herhaling te krijgen van de proces-sen tegen Jacobi, Niesel en Schwarzkopf, -die op 2 Juli, een -dag na de arrestatie van Niemoller, vrijgesproken, of tot heel geringe straffen veroordeeld werdien. Op 28 Juli -deelde het departement van justitie mede, dat de aanklacht tegen Nie moller aan een speciale rechtbank in Berlijn was voorgelegd. De aanklacht heschuldiigt Niemoller van een vergrijp tegen d-e zooge- naamd-e -Iasterwet (dat lasterlijke aanvallen tegen partij of staat straffoaar -stelt), rnis- bruik -maken van den kansel en ongehoor- zaamhei-d tegen de wetten van -het rijk. In de 7 maanden van zijn arrest heeft Nie moller echter, naar uit foetrouwbare hron -ge meld wordt, zekere voorb-ereidi-ngen getroffen, am de tegen hem ingebrachte beschuldigin- gen met steekhoudend materiaal te weerleg- gen. Zoo verluidt, dat hij (verklaringen van gemeenteleden, waaronder die van vers-chei dene rijksweer-officiere-n tot zijn beschikking heeft, waarin wordt bevestigd, dat zijn ver klaringen niet staatsvijandig geweest zijn. Een gewiehltig punt van de aanklacht zou de aan Niemoller toegeschre-ven uiti-ng zijn, dat Hitler -zekere t-oezeggingen aan de kerk ge daan zou hebben, welke hij niet had nage- koimen. Deze beschuldiging zal, daar zij den persoon van den Fuhrer betreft, bijzonder zwaar wegen. -Zeiven maanden heeft ds. Niemoller in de Moa'bit-gevangeni-s doorgebracht. Vriend-en, die -hem bezoc-hten, hebben verzekerd, d-a-t hij het proces melt groot vertrouwen en gerust- heid tegemoet zag. -Niemoller heeft, tijden-s de zitting van Dinsdag, geeischt, dat de behandeling van zlj-n zaak in het openbaar zou geschieden. ,,Ik wil bewijzen, dat ik geen verrader ben", zeide hij aan het einde. -De rechtban-k wees zijn verzoek af en beval zelfs, dat een ieder, die in het -gebou-w van de rechtbank niets te maken had, zich zou verwijderen. Niemoller verzocht daaro-p, dat dit besluit aan zijn hon- derden vrienden, die buiten wachtten, bekend gemaakt zou worden. Den leiders der Belijdeniskerk is, naar ver luidt, door de Gestapo verboden, de hoofd- stad te verlaten en evenzeer zou het den leden der kerk, die in de piro-vincie verblijven, ver boden -zijn zich naar Berlijn te begeven. Blijk baar wil men het onmogelijk maken, dat over de zaak Niemoller gediscussieerd wordt. -De rechters droegen lange zwarte toga's met de teekenen hunmer -waardigheid. Bij hun binnen-komst b-rachten zij den Hitlergroet, welke -door d-e aanwezi-gen in de zaal beant- woord werd. Niemoller Ibetrad de zaal door e en ingan-g, die rechtstreeks van zijn eel naar de zit-tingszaal voerde, zoodat hij geen con tact melt het puibliek had. Zooals naar het Duitsche r-ec-ht getoruikelijk is, werden in deze HET OUDE OSTIA ZAL HERLEVEN. De Times vemeemt uit Rome: Een van de attracties van de wereldtentoon- steHi-ng, welke in 1941 in -Rome zal worden geibouden ter gelegenheid van den 20stem vea-- jaardag van het fascistische regime, zal de- herleving van Osltia zijn, de oude haven van Rome. Eeuwen lang zijn de ruines van Ostia -bedekt geweest met slib. Een -deel er van is reeds uitgegraven en men zal daarmee door- gaan en de voornaamste gebouwen van de stad restaureeren, zoo-dat bezoekers van de tentoonstellinig een idee kunnen krijgen hoe Ostia er in den hloeiltijd van Rome uit zag. Het restauratiewerk geschiedt volgens plan van professor Cad-za, met behulp van den archi tect Gism-ondi. Onder de gebouwen die geres- taureerd zuilen worden, zijn de temped -van Cybele, het Forum Vinarium, waarvan men weet dat het om-ringd is geweesit met 100 zui len van Afrikaansch manner., en de munt. Het theater zal ook worden henbouwd en er zuilen opvoeringen worden gegeven. De oude fonteinen zuilen weer spelen, en de kazerne van de ,,Vigiles" of brandweermannen, zal be- volkt word-en met moderne ,,po-mpieri". Er zuilen tuinen worden aangele-gd op de plaat- sen, die onder het sdik gelalten zuilen worden. en de voornaamste gelbouwen zuilen des avonds onder strijklicht worden gezet. GEVONDEN VOORVVERPEN. De Inspecteur van politie alhier, maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen, inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Vlag met stok, D. Koopman, Lange Kerk- straat 36. Armband, J. Philippo, Steenkamplaan 100. Paar regen-pij-pen, A. L. de Doelder, Axel- s chest raat 137. Sleutel (groot model), Bedet, Tholensstraat 123. Een kistje met Bleu-band boter en een bol kaas, J. van de Winckel, Verl. van Steenber- genlaan 131. Paar kinder handschoenen, P. van Dronge- len, Pierssenspolderstraat 11. -Scheepsluik, K. van Pienbroek, Steenkamp laan 33. Een broche, J. Riemens, Nieuwedieps-tr. 61. Zoo goed als nieuwe pet C. Klaassen. Koedijk O 7. m Heerenhandscboen. M. den Exter, Vinger- ling E 25. Parapl-uie, A. M. Maat, Donze-Vlsserstr. 43. Kop van stadslamp (auto), G. Weststrate, Tholensstraat 35. Motorhandschoen, B. van Sluis, Van Steen- bergenlaan 21. Kosteloos Rijwielbelastingmerk, Marechaus- see-kazeme. Paar dameshand-schoenen, L. Broekhoven, 2e De Feijterstraat 10. Een passer, Bode gemeentehuis. Paar dameshandschoenen, M. Kolijn, Nieuw- straat 40. Hond-je, W. Rouw, Baandijk 30. Rijwielbelastingmerk, G. Hamelink, Dijk- straat 27. Engelsche sleu-tel, K. Hamelink, De Doet- derstraat 6. Heerenhandschoen met kap, H. de Jonge, Nieuw-Neuzenpolder 33. Wollendas, K. Kaijser, Nieuwediepstr. 21. Blauwe band van jongensjas. Bureau van politie. HET GESTRANDE RUSSISCHE SCHIP VLOT GEBRACHT. Het is inderdaad gelukt om het gestrande Russische schip „Al-dan", dat in den nacht van Zaterdag op Zondag op het strand van Ter- schelling is vastgeloop-en, vlot te krijgen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, om 1.50 uur, is het uit zijn benarde positie bevrfld. Ter correctle van ons vorige bericht melden wii nog dat niet de „Aldan", maar het tweede gestrande schip, de „Ladoga", twintlg kistjes platina aan boord -had. De „Ladoga die reeds in den nacht van Maandag op Dinsdag vlot kwam, heeft -de reds naar Londen hervat. Ook de Aldan" heeft de reis naar Gent voortgezet en is inmiddels op zijn bestemming aangekomen. DIPLOMA RIJKSONDERWUZER IN HOEFBESLAG. Te Utrecht werd het diploma van cijhs- onderwijzer in practisch hoefbeslag behaald door den heer D. Luteijn, hoefsmid te Oost- burg, die reeds eenige jaren te voren dit diploma in Belgie behaalde. IS Wii ontvingen het jaarverslag 1937 der Ge- westelijke Landstormcommissie m Zeeland, waaraan het volgende ontleend is. Konden we, zoo wordt opgemerkt, in 1937

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2