i Gemengde Berichten Pluimvee-Rubriek graantekort. SCHEEPVAARTBEWEGING. waren echter al .aaneest.okpn - - 1 r li v It v: k- h d. N hi w gc Bi do na tei we 1 me i hel hie een I in i de I der gen aan V de i lane groc mee'jl ma's O land volo land stenl De dat t kunn Ma plech nieu-w De zoo Cazen zinigei Spr van op he de to] doch dragei, Aan gemeei heit Wj tem bij Brussel, waar hij eveneens aan het schilderen was gegaan, op zijn beurt gearres- teerd. VOORZORGSMAATREGELEN TEGEN EEN Naar Havas uit Rome meldt, deelt men daar metde, dat maatregelen zijn genomen om aan een mogelijk graantakort het hoofd te bieden. In geval van onvoldoende tarrwe zal men het brood mengen met een zeker percentage mais-, rijst-, boonen- en aardappelimeel. De oogst van het graan staat er op het oogen- blik niet ongunstig voor, maar men moet voonbereidende maatregelen nemen, omdat men nog niet met zekerheid kan zeggen, dat de a.s. oogst voldoende zal zijn. DRASTISCH OPTREDEN TEGEN VERDAOHTE DUIKBOOTEN. Naar Reuter meldt, heeft Eden, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Maandag- middag in het Lagerhuis een verklaring afge- legd> met betrekking tot het tot zinken bren- gen van de Britsche stoomschepen „Endy- mion" en ,,Alcira". Eden zeide: Met het oog op de jongste toe- neming der aanvallen op koopvaardijschepen in het Westelijk deel der Middellandsche Zee zijn alle belanghebbenden op de hoogte gesteld van de volgende. bedoelingen der Britsche regeering: De jongste ondervinding heeft bewezen, dat de maatregelen van Nyon, zooals deze thans worden toegepast, de koopvaardij op onvol doende wijze beschermen tegen onwettige aanvallen. Onder deze omstandigheden wordt de Britsche regeering genoopt tot het beslnit dat het, teneinde een pass-ende bescherming van Britsche schepen te verzekeren en in het taelang van de veiligheid der scheepvaart van andere naties, noodig is over te gaan tot de uitvaardiging van maatregelen buiten de maatregelen, waarin bij de overeenkomst van Nyon wordt voorzien. Zij wenscht daarom de Spaansche regee ring te Barcelona en de autoriteiten van Sala manca er van in kennis te stellen dat van nu af aan duikbooten, die in het Westelijk deel van de Middellandsche Zee, waar Britsche schepen varen, onder water varende worden aangetroffen, geacht zullefl worden het voor nemen te hebben, koopvaardijschepen aan te vallen. De Britsche regeering zal niet dul- den, dat in dit gebied duikbooten onder water varen, en bijgevolg zijn aan de Britsche oor- logsschepen orders gegeven, voortaan de duik booten, die dit toch doen, aan te vallen. De Fransehe en de Italiaansche regeering, zoo voegde Eden hieraan toe, zijn van de voor- genomen maatregelen in kennis gesteld, en zij hebben erin toegestemd, in de aan haar toe- gewezen zSnes, soortgelijke maatregelen te nemen. De overige partijen tot de overeen komst van Nyon zijn eveneens verwittigd alsmede de Vereenigde Staten, Duitschland en Portugal. Met betrekking tot de „Alcira" zeide Eden dat er alle reden is aan te nemen, dat dit schip tot zinken is gebracht door vliegtuigen, die in dienst zijn van Franco. De Britsche agent te iSalamanca heeft opdracht gekregen de regeering van Franco erop te wijzen, dat de Britsche regeering dit incident als zeer ern stig beschouwt. De Britsche agent heeft eveneens instruc- tie gekregen den autoriteiten te Salamanca duidelijk te maken, dat de Britsche regeering tot dusver ten aanzien van deze ongerecht- vaardigde aanvallen op Britsche schepen het grootste geduld heeft betracht, doch dat haar geduld niet onuitputtelijk is. Zij acht thans de tjjd gekomen voor eens en voor Jtijd dui- delijk te maken, dat zij niet kan doorgaan met deze aanvallen alleen af te doen met protesten en eischen tot schadevergoeding (applaus). Zij heeft daarom, zoo besloot Eden, aan Fran co laten weten, dat zij zich het recht voor- behoudt, voortaan zonder voorafgaande waar- schuwing represaillemaatregelen te nemen. Naar aanleiding van de vraag van een der afgevaardigden of de voorgestelde maatiege- len tegen de duikbooten wel voldoende zijn, verklaarde Eden dat de maatregelen waartoe de Britsche regeering heeft besloten toerei- kend moeten zijn, doch indien zij zich vergist heeft zal de regeering eventueele verdere maatregelen niet uitsluiten. VEGHTPARTI.l AAN BOORI). Aan boord van het in de Maashaven aan paai 14 te Rotterdam liggende Engedsche stoomschip Drakepool heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag een vechtpartij af gespeeld, waarbij een bootsman zoodanige verwondingen opliep, dat hij naar het zieken- huis moest worden overgebracht, waar hij in emstigen toestand is opgenomen. Omstreeks half vijf in den nacht kregen de bootsman, de 37-jarige Belg G. Beipman. woonachtig te Antwerpen en de 36-jange Engelsche matroos J. S., afkomstig uit Bel fast, verschil van meening over een tot op heden nog niet opgeloste kwestie. De ruzie ging weldra in een handgemeen over en daarbij heeft de matroos zich van een pook of een stuk ijzer bediend, waarmede hij dsn bootsman tal van slagen op het hoofd en op schouders en rug gaf. De bootsman zakte in elkaar de dader werd gegrepen. De rivierpolitie, die spoedig aan boord ver- scheen heeft den bootsman, voorloopig ver- bonden en hem daarna naar den wal gebracht, waarop hij per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel is vervoerd. Daar is hij met een gebroken reohterbovenarm, verwondingen aan gezicht en hals en inwendige kneuzingen in zorge- lijken toestand opgenomen. De Engelsche matroos is naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven over gebracht, waar hij voorloopig is opgesloten MAN BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN. Op den provincialen weg Oss- -Berghem schijnt zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag een drama te hebben afgespeeld waarvan de 42-jarige ongehuwde landbouwer J. Ruys uit Berghem het slachtoffer is ge worden. Zaterdagavond is de man in zijn woning aan de gevolgen van opgeloopen letsel overleden, zonder dat hij in staat is geweest een woord van wat hem is overkomen te zeggen. Omstreeks een uur 's nachts troffen eenige voorbijgangers een man naast zijn fiets aan die oogenschijnlijk bewusteloos op den weg lag. Op dat oogenblik passeerden ook eenige manschappen van de marechaussee, die met de burgers veronderstelden, dat de man be- schonken was. Men kon alleen van hem te weten komen, dat hij van Berghem kwam Dientengevolge werd de politie te Berghem met het gebeurde in kennis gesteld. Men kwam overeen, dat de landbouwer per voer- tuig naar huis zou worden gebracht. Maar toen men eenigen tijd later terugkwam om Ruys, dien men terzijde van den weg in het gras had neergelegd, op te halen, bleek de man verdwenen te zijn. De politie nam toen aan, dat Ruys nog in staat was geweest zich op eigen gelegenheid naar huis te begeven. Den volgenden dag trof een in de nabijheid wonende landbouwer op een weiland, ongeveer veertig meter van de plek waar Ruys was gevonden, den man aan, voorover in het zand, met zijn fiets naast zich. Op alle vragen bleef Ruys het antwoora schuldig. Nadat hij een boerderij was binnengedragen is hij naar zijn woning vervoerd en zelfs na eenige dagen trad geen beterschap in. Toen geneeskundige hulp werd ontboden bleek, dat het slachtoffer niet alleen aan de rechterzijde geheel was verlamd, maar dat het bovendien een hersenschudding had. Zaterdag vererger- de de toestand en des avonds is Ruys over leden. De kleeren van Ruys waren niet gehavend en zijn fiets was geheel intact. Aan een aan- rijding kan dus niet worden gedacht. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat de man in een cafe aan den Berghemscheweg heeft gekaart en eenige glazen bier heeft gebruikt. Op den terugweg heeft, voor zoover bekend, niemand hem vergezeld. De officier van justi- tie te 's Hertogenbosch heeft last gegeven tot ibbeslagneming van het lijk. DRIE PERSONEN IN HILVERSUM GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag zijn te Hilversum drie per- sonen gearresteerd in verband met den dief- stal van een varken uit een weiland te Muiden, 4 jaar geleden gepleegd. De politie meent, dat deze verdachten, de 54-jarige J. v. V., diens 22-jarige nicht M. v. V. en de 40-jarige J. S. ook de hand hebben gehad in diefstallen van schapen en lammeren uit een schuur bij het Naardermeer. De voornaamste verdachte, de 54-jarige J. v. V., uit Hilversum'wordt er van beticht, buskruit te hebben verschaft aan in- brekers, die eenigen tijd geleden het Gooi on- veilig maakten en bij voorkeur tijidelijk on- bewoonde villa's bezochten. Het kruit moest dienen om sloten van brandkasten te laten springen. Verdachten ontkennen. LANDBOUWER VERDRONKEN. Zaterdagavond is in de Zuid-Willemsvaart naast sluis 7 onder de gemeente Aarle-Rixtel het lijk opgehaald van den ongeveer 60-jarigen landbouwer B. uit Beek en Donk. De man had Woensdag een begrafenis te Bakel bijgewoond. Toen hij des avonds niet naar huis terugkeerde, maakte men zich on- gerust en stelde een onderzoek in. Men vond zijn rijwiel aan den kant van het kanaal. Waarschijnlijk is de man door de duistemis misleid, te water gereden. CHAUFFEUR GEARRESTEERD. stellen. Het is niet bekend, wat hij met het wapen heeft willen uitvoeren. In verband met deze arrestatie van den 21- jarigen M. S., vernemen wij nog, dat de jonge- man het plan koesterde om de dochter van den heer U. te Alphen met wie hij geruimen tijd omgang had gehad, van het leven te be- rooven. Toevalligerwijze heeft Maandagmid- dag de vader van het meisje, dat aan de ver- houding een eind heeft gemaakt, aangifte gedaan van het zonderlinge gedrag van den jongeman, die sinds Zondag het meisje lastig viel en in den loop van deze week al gepoogd had zich van het leven te berooven. Vorige week Woensdag vervoegde hij zich aan de woning van de familie U. aan de Toussainstraat te Alphen, waarbij hij den vader van het meisje verzocht met haar te mogen gaan wandelen, wat de heer U. af wees omdat hij S. niet vertrouwde. Deze keerde later terug met een zak arsenicum, dien hij bij een drogist had gekocht en hij deelde mee daarvan reeds een hoeveelheid te hebben inge- nomen. U. begaf zich met hem op medisch advies naar het academisch ziekenhuis te Leiden, waar door onmiddellijik ingrijpen erger kon worden voorkomen. Donderdag werd hij uit het ziekenhuis ont- slagen. Aan den heer U. werd medegedeeld, dat S., die eigener beweging naar Utrecht terug ging, zeer overspannen was, zoodat hij gevaarijk voor zijn omgeving was. Men zou het in het ziekenhuis niet noodig geoordeeld hebben om de politie van een en ander in ken nis te stellen. Deze hoorde eerst Maandag- middag van het geval, toen de heer U. zich bij haar vervoegde. S. belde het meisje uit Utrecht op met de mededeeling, dat hij weer naar Alphen zou komen. De familie U. was daardoor bevreesd geworden en dat daar alle reden voor be- stond, blijkt uit de handelwijze van S., die zich dus na dit telefoongesprek een revolver heeft willen verschaffen om het plan waar hij reeds eenige dagen mee rond liep ten uitvoer te brengen. De politie hield weliswaar reeds een oogje in het zeil doch door krachtdadig ingrijpen heeft men een drama weten te voorkomen. „DE NACHTEGAAL" GEVONDEN. Op den Nationalen Feestdag Dinsdag is ingebroken bij de Melkinrichting Hafam te Haarlem. Bij het onderzoek door de recherche liet de directeur zich ontvallen dat er kort tevoren een chauffeur was ontslagen wegens verduistering. Hij had echter geen aangifte gedaan. De recherche heeft toen evenwel een onder zoek inigesteld en daarbij is gebleken, dat de ontslagen chauffeur in het laatste anderhalf jaar een bedrag van ongeveer 3300 had ver- duisterd. De man moest boter lever en in het rayon Zandvoort. Hij laadde echter meer boter op zijn auto dan besteld was. Aange- zien de bestellingen vaak varieeren, kreeg men geen argwaan. Eiiidelijk is de directeur er achter gekomen en heeft toen den chauffeur, zekeren M., ontslagen. De recherche heeft den man aangehouden, evenals drie bewoners uit Zandvoort, die be kend hebben zich aan heling van de boter te hebben schuldig gemaakt. HET DRIJVENDE NOORDPOOLKAMP. De toestand weer benard. Reeds ongeveer een half jaar was des Zon- dagsochtends in Twente en den Gelderschen Achterhoek een geheime zender in working, welke zich aankondigde als ,,De Nachtegaal". Hij ging met groote vrijmoedigheid te werk. Zelfs werd een gironummer te Hengelo opge- geven, waar men bijdragen voor dezen zender kon storten. De ambtenaren van de P. T. T. en de politie hebben langen tijd tevergeefs gezocht naar deze zender, welke zich spoedig in een bijzon- dere populariteit mocht verheugen. Vermoe- delijk werd elke week ergens anders uitge- zonden. Zondag is men er echter in geslaagd den geheimen zender op te sporen. Hij werd door ambtenaren van de P. T. T. in beslag genomen in de boerderij ,,De Gelselaar" bij Diepenheim. De zender was juist in werking. De geheime zender „De Nachtegaal" bleek te behooren aan een ingezetene van Hengelo. HET TE VONDELING GELEGDE MEISJE. Het aantal verzoeken van particulieren om het op 18 Januari j.l. in de Gerard Doustraat te 's Gravenhage te vondeling gelegde meisje als kind te mogen aannemen, is zoo groot, dat de hoofdcommissaris van politie te 's Graven hage namens den officier van Justitie mede- deelt, dat ten aanzien van de uitbesteding van de vondeling nog geen beslissing is genomen. Van de binnengekomen verzoeken is aantee- kening gehouden, doch het is niet waarschijn lijk, dat het kind aan derden zal worden af- gestaan. Uit alle deelen van het land zijn ver zoeken om het kind te mogen aannemen bin nengekomen. De moeder vertoeft nog steeds in de Ramaerkliniiek te Loosduinen. BRANDSTICHTING IN KERK. EEN WILD WEST-SCENE IN HONGARIJE. In het dorpje Deszk bij Szeged in Hongarije heeft zich een voorval afgespeeld, dat denken deed aan een tooneel uit een film van het Wilde Westen van Amerika. Gemaskerde roovers hebben een afgelegen hoeve aange- vallen, waar de eenige mannelijke bewoner zwaar ziek te bed lag. Zij dwongen de vrouw en haar 17-jarige dochter hen te helpen bij het inpakken van de voorwerpen van waarde. De beide vrouwen lieten, schijnbaar uit zenuw- achtigheid, groote borden en andere breekbare voorwerpen met luid geraas stukvallen. Dat geschiedde echter niet uit zenuwachtigheid, doch om de aandacht te trekken van de 60- jarige grootmoeder, die zich elders in het huis bevond en van wier aanwezigheid de in- brekers niets afwisten. Inderdaad gelukte de list, de oude vrouw hoorde het geraas, keek door het sleutelgat, begreep wat er aan de hand was en liep haastig naar den stal, waar zij een paard zadelde en in Snellen galop naar de gendarmerie te Szeged reed, vanwaar zij weldra met een bereden patrouille terugkeer de, die nog juist op tijd kwam om de roovers bij het verlaten van de hoeve gevangen te nemen. EEN ONGEWILDE LUCHTREIS. Twee jongetjes van zes jaar waren Vrijdag aan het wandelen op een weg bij Praag, toen een hunner plotseling van den grond werd opgetild en voor de oogen van zijn ontstelde makkertje op een hoogte van 20 M. in de lucht bleef zweven, tot hij in den top van een kastanjeboom bleef haken en door de takken op den grond viel. De jongen werd dadelijk opgenomen en naar een ziekenhuis gebracht, Waar hiji slechts een lichte verwonding boven een zijner oogen bleek te hebben. De oorzaak van dit zonderlinge avontuur was spoedig opgehelderd. Een vliegtuig had bij het opstijgen van een naburig militair vliegveld met zijn onderstel de kabel gegrepen, waarmee een schietschijf voor machinegeweer- vuur de lucht wordt ingesleept. Zonder dat de vlieger het gemerkt had, sleepte het toestel een paar honderd meter kabel mee. Dit touw had zich geslingerd om een been van het jon- getje en hem mee de lucht ingetrokken, totdat de kastanjeboom het ventje redde. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Op 500 M. afstand van het station Randon- nai in het departement van de Orne zijn op den spoorweg van Mortagne naar L Aigle twee motortreinen met elkaar in botsing gekomen. Daarbij werden drie menschen gedood en vrjf- tien gewond. Oe toestand van twee der ge- wonden is hopeloos. OVERSTROOMIN GEN In Turkije aan de Ege'ische Zee hebben aan- houdende overstroomimgen groote schade aan- gericht aan den oogst en de nog te veide staande gewassen. Er is geen enkel menschen- leven te betreuren. De was houdt aan zonder dat men kan hopen, dat hier spoedig een einde aan zal komen, daar de in de nabijheid ge- legen bergen met een dikke sneeuwlaag zijn bedekt, welker ontdooi'ing den toestand nog zal verergeren. De verbindingen zijn nog steeds verbroken. De telefoon- en telegraaf- lijnen zijn vemield. Van 4 Februari des middags tot Zaterdag avond is de draadlooze verbinding tusschen het drijvende poolstation, de Moermanets en het vasteland tengevolge van sterke magne- tische storingen verbroken geweest. Daarna zijn te Moskou evenwel weder draadlooze be richten ontvangen. Deze meldden aanvankelijk, dat de onder- zoekers hun waarnemingen voortzetten. Zon dag echter meldde Papanin 's middags om vier uur, dat de druk van het ijs ongeveer 10 punten bedroeg en dat er af en toe kruiing viel waar te nemen. Het heele kamp lag ge- reed om op sleden geladen te worden. Met groote snelheid wisselden de schotsen van plaats. Twee uur later gaf Papanin als positie van zijn kamp op 73 gr. 19 min. N.Br, en 18 gr. W.L. De Tajmyr, welke, zooals men weet, onder- weg is om te trachten het kamp te bereiken, meldde Zondagmiddag om kwart voor twee, dat zij in een hevigen storm was geraakt en sterke slagzij maakte. De lading was echter vast gestuwd. Het schip was voorloopig ge- noodzaakt bij te leggen. Tenslotte meldt Tass nog uit Leningrad, dat het herstel van de Jermak thans zoover gevorderd is, dat Maandagochtend voor het eerst de vuren konden worden aangemaakt. Men hoopte, dat het schip Maandagavond het dok zou kunnen verlaten. Aan de expeditie op de Jermak, welke even eens Papanin te hulp zal komen, nemen meer dan 150 menschen deel. EEN AANSLAG VOORKOMEN. Men meldt uit Utrecht: Dezer dagen vervoegde zich in den winkel in jachtartikelen van de firma Dorhout Mees aan de Nobelstraat alhier een jongeman, die verzocht enkele revolvers te mogen zien. De chef toonde hem in een z.g. zithoekje eenige wapens, waar hij den bezoeker ook het me- chanisme van de revolvers uitlegde. De jonge man vroeg daarna ook wat munitie. Toen de chef daarmee terug kwam pakte de man, die zich tot nu toe rustig en kalm had gedragen, onverwacht enkele patronen en holde daar mee den winkel uit. De winkelchef rende hem achterna en op de stoep ontstond tusschen de beide mannen een gevecht, dat sp ;edig de aandacht trok van een talrijk publiek. De jongeman, die zich eenige patronen had toe- geeigend, werd daarbij zoo hardhandig tegen den trottoirband geworpen, dat hij aan gezicht en handen werd gewond. Deze uitte daarop allerlei bedreigingen en greep naar zijn zak. De winkelchef was hem echter voor en be- merkte, dat de jongeman een van de revol vers, die hij in den winkel had gezien, bij zich had gestoken. Het was een klein, maar zeei gevaarlijk wapen, omdat het geladen kan wor den met zeer verdragende pistoolpatronen. Edn der voorbijgangers had inmiddels de politie van den post aan de Witte-Vrouwen- brug gewaarschuwd, die den man arresteerde en geboeid naar den nabijgelegen politiapost overbracht. Bij onderzoek bleek dat het noo dig was den man onder scherpe bewaking te Zondagmiddag is naar ,,De Tel." meldt voor den derden keer brandstichting ontdekt in een R.K. kerk te Bergen op Zoom. Kon men de eerste twee keeren de daders van deze verre- gaande baldadigheid niet betrappen, thans heeft de koster De Looij van de St. Jozefkerk, waar deze laatste brandstichting is gepleegd, de nog zeer jeugdige daders kunnen grijpen ze hebben in de sacristie in tegenwoordigheid van de geestelijken aan den koster een vol- ledige bekentenis afgelegd. De koster had deze week wel een der dikke kaarsen uit een grot vermist, doch deze later achter een altaar onder een altaardwaal ge vonden, terwijl er verscheiden gebroken kaar sen en papierproppen bij lagen, doch hieraan had hij niet zoo'n aandacht geschonken. Ook een der werkvrouwen had Zaterdagmiddag weer zoo'n brandstapeltje in een der kerk- hoeken ontdekt en deze resten opgeruimd. Zondagmiddag na afloop van den kerkdienst ontdekte een der koorknapen een begin van brand, welke achter in de O.L.V.-grot in deze kerk was gesticht. Er lagen eenige gebroken kaarsen en kartonnen sigarendoosjes bij, welke nog lagen te smeulen, terwijl het altaar reeds was geschroeid en de altaardwaal grooten- deels was verbrand. Met hulp van den koster werd dit brandje gebluscht. De koster stelde direct de politie van deze daad in kennis. Omstreeks vijf uur zag de koster eenige jon getjes de kerk insluipen. Een hunner greep hij beet, terwijl de anderen aan den haal gin- gen. Ook zij zijn later gepakt. OVERSTROOMINGEN IN CANADA. Naar Reuter uit Londen in Ontario meldt, is de Canadeesohe Theems door de zware regembuien der laatste dagen sterk gezwollen en vormt een bedreiging voor de woonwijken in het Westrlijk deel van de stad. Een groot aantal bewoners hebben hun woningen ont- ruimd. De overstroomingen hebben hier ver- leden jaar een schade aangericht van 12 mil- lioen dollar. EEN MOORD TE OXFORD. Op het dak van Wycliffe Hall, het college voor theologie in Banibury Road te Oxford, heeft men Zondag het lijk gevonden van een zestienjarigen jongen, die als bediende op het college werkzaaim was. Een 21-jarige student van het college is aangehouden, verdacht van mcord op den jongen. EEN LIJK IN DE SEVERN. Uit de Severn, bij Han Bridge, is eenige dagen geleden de romp opgehaald van het lijk van een man van naar schatting middelfoaren leeftijd. Sindsdien heeft men terzelfder plaatse nog een arm geivonden, die van het lijk was afgesneden en een schoen. Zoowel de romp als de arm was venzwaard, opdat zij zouden zinken, zoodat men aanneemt met een misdaad te doen te hebben. De deelen van het lijk moeten niet langer dan drie of vier weken in het water he(bb:n gelegen. Men heeft ter plaatse ook nog een vrij nieuw jachtgeweer gevonden. TRAGISCH EINDE VAN EUROPA'S GROOTSTEN OLIFANT. In den dierentuin Hellabrunn te Munchen heeft zich, volgens ,,De Telegraaf'een tra- gedie afgespeeld: ,,Boy", de grootste olifant van Europa, d.w.z. van de Europeesche dieren- tuinen, is doodgeschoten. Het reusachtige dier was niet alleen een der grootste attrac- ties maar ook een van de kostbaarste dieren van' de „Artis" in de Beiersche hoofdstaa. Boy" was in den laatsten tijd erg humeu- ri°- geworden; zoo nu en dan ging hij te keer as een bezetene. Waaraan deze slechte buien van ouder geworden olifanten te wijten zijn, heeft men nog niet kunnen ontdekken; hier bestaat het vermoeden. dat een kwaal den armen dikhuid heeft gekweld. Vrijdagavond was Boy" in een opwelling van onverklaar- bare woede met voile kracht tegen een dik- ken boom opgerend; de boom werd ongeveer ontworteld en de geweldige slagtanden van het dier braken met een luiden knal af. Het was een vreeselijk schouwspel, dat de oppas- sers te zien kregen. De dikke zenuwen der slagtanden hingen uit den bek van het dier, dat hevig bloedde. De zwaar gewonde olifant die brulde van pijn. kon slechts met de groot ste moeite in den stal gebracht worden. On- middelijk werden vee-artsen ontboden, die evenwel als hun overtuiging uitspraken, dat het arme beest niet meer geholpen kon wor den Teneinde raad besloot directeur Heck, Boy", den trots van den Muncher dierentuin. den genadekogel te geven. Het neerschieten van een olifant, en nog wel van een olifant als den reusachtigen ,Boy" is evenwel lang niet gemakkelijk. e eeni°e plaats, waar het dier doodelijk getrof- fen ^kan worden. zoodat het meteen uit zijn liiden is, zijn de hersenen, die evenwel van alle kanten door dikke schedelplaten zijn ge- uantserd. Voor alle zekerheid had men aan beide zij den van het doodzieke dier machine- oeweren opgesteld, die mocht de geweer- kogel van directeur Heck zijn doel missen - spoedig een einde aan het treurspel zouden hebben gemaakt. Maar de ervaren jager schoot met zekere hand: als door den bliksem getroffen, viel de geweldige kolos om. Boy", die van de slurf tot den staart o-e'meten' 7,90 meter lang was, en tot het schouderblad een hoogte had van 3 20 meter was te groot om in zijn geheel uit den stal te worden getransporteerd. Vandaar dan ook, dat de sectie in den stal moest geschieden gronden van kosten en tijdjverlies. Hoewel er reeds vanaf het begin van het pullorum- onderzoek op gerwezen is, dat het onderzoek niet voor 100 pet. 'betrouwlbaar is, krijgt men jaar op jaar weer vele brieven van menschen die .verwonderd of nijdig zijn dat zij van een z.g. pullorum-vrij hedrijf kuikens gekocht heib- ben die toch sterven aan pullorum. De fout zit hierin, dat „pullloruim-vrij" niet gegaran- deerd kan worden en zelker niet als een kop- pel maar den keer onderzocht is. Als men koppels eenige jaren achtereen met negatief resultaat onderzoekt, kan men zagigen dat ze practisch wel pullorum-vrij zullen zijn, maar op grond van een onderzoek zuilks te beweren is absoluut onjuist. De vorige keer heb ik al op een nieuwe theorie gewezen, n.l. dat door een vitajminetekort der foktoomen de kuikens gevoeliger voor besmetting zouden zijn. In die theorie zit wel wat waars, doch er is op dit gefbied meer, Over het aligemeen ziet men de OP de bedrijiven der fokkers zelf weinig kui kens sterven aan pullorum, maar zoodra de kuikens bij duizenden en duizenden tegelij'k in groote machines gebroed worden en dan als een massa-artikel in doozen gestopt worden en verzonden, dan komt de misere. Zulke kuikens worden op de reis verzwakt en komen vaak in handen van menschen die lang niet aoo goed op de hoogte zijn van de eischen die een kuiken stelt of die long niet zoo goed er 'voor oppassen als moet. Daardoor krijgen ze duib- belop een duw en als er nu maar een weinig smetstof ergens aanweziig geiweest is aan een ei of een kuiken dan loopt het mis. Pullorum is heel duidel ijk een ziekte, waarbij de ba- cillen alleen groote verrwoestingen kunnen aanrichten als het weerstandsvermogen der kuikens gering is. Zij moet dus ook langs twee wegen bestreden worden, n.l. verwijdering der smetstofdragande hennen en uiterste hy giene bij den opfok der kuikens. Hebben we nu dus een go ode foktoom, dan is het zaak daze ook goed te voeren en dat slaat vooral op de vitaminen en mineralen. Vroeger had men daarover geen zorgen, de kippen gingen pas in het voorjaar leggen, waren dus ruim volwassen en vonden in den broedtijd in de natuur alles in overvloed wat zij voor de vorming van goede broedeieren noodig hadden. Men had due als het ware de beste broedeieren die men maar denken kon, eieren van kippen die nog niet gelegd hadden en die allerlei noodige levensstoffen in overvloed tot hun besphikkinig hadden. Tegenwoordig is dat vaak heel anders. De kippen moeten als ze nog niet eens volwassen zijn al gaan leggen, leggen lief at in najaar en winter geregeld door, missen de natuur- lijke levensstoffen die het voorjaar oplevert en men krijgt dus eieren van uitgelegde kip pen, die bovendien nog onvoldoende gevoerd worden. Dat zijn wel de twee sterkste tegen- stellingen, doch ze komen voor en dan is het geen wonder, dat de broedresultaten slecht zijn. en de kuikens zwak. Nu geeft de modeme wetenschap ons geluk- kig midldelen in de hand die met het voer toegediend het lichaam als het ware op peil houden bij een flinke leg. Op die manier blijven dus de kippen gezond en kunnen we goede broedeieren krijgen, zelfs in een tegennatuur- lijken tijd als Januari en Februari. Hoofd- zaak daarfbij zijn levertraan en gist, terwijl de nieuwere stoffen zooals kunstmatig vita- mine D met vitamine A, kunstmatig ge- droogd gras of klaver ook uitstekende dien- sten bewijzen. 'Hoofdizaak is, dat men begrijpt dat foktoom- voer heel wat anders is dan gewoon legmeel. Heel interessant is wat men ontdekt heeft betreffende mangaan. Bij kuiikens kende men in de laatste jaren een ziekte die zich ken- merkte door emstige beenzovakte en waarbij de pezen van het hielgewrioht los raakten en de gewrichten ,zelf .ontstoken. De kuikens kregen dus dikke hakken. Allerlei oorzaken zijn er aangewazen, vooral te veel phosphorus gold als schadelijk, terwijl rijstebasten of ha- verbasten een geneesmiddel bleken te bevat- ten. Achteraf blijkt nu dat de ziekte op een tekort aan het element mangaan berust en dat men er weinig last van heeft als de fok toomen voldoende van dit element krijgen. Het schijnt ook, dat in bepaalde omstandig heden de broedresuiltaten en opfokresultaten venbeteren door toediening van tarwekiemolie aan het foktoomlvoer. Tarwekiemolie is rijk aan vitamine E, het z.g. bevruchtingsvita- mine, waarvan ik vorige -keer vermeldde. dat het ook inrvloed schijnt te hebben cp de ver- lamming der kippen. Hoe dat alles in elkaar zit is nog lang niet voldoende bekend, doch wel be-kend is de practische kant der zaak, dat wil men goede broedresultaten en sterlke kuikens verwaeh- ten, men be-ginnen moet de foktoomen een -vitaminenrijk voer toe te dienen. Gebrek aan vitamine A, B, D of E geeft steeds slechte broedresultaten en -zwakke kuikens. Bij goede fckdieren behoort dus goed foktoom-voer. Dr. B. J. C. TE H-ENNEPE. (Nadruk veriboden.) Voor Ter Neuzen: 7 Febr. Noorsch s.s. STEN, 753, mangaanerts, Sauda. Voor Sluiskil: 6 Febr. Deensch m.s. PERU, 4436, ledig, Hull. Voor Riemen: 5 Febr. Noorsch s.s. EINAR JARL, 1091, ledig, Londen. Voor Gent: 4 Febr. Belg. s.s. CHARLES, 334, pekkolen, Goole; Finsch s.s. THORBURY, 1216, pyriet, Oskarsham. 5 Febr. Noorsch s.s. GARIBALDI. 431, ledig, Sunderland; Deensch s.s. BELGIEN, 1173, cokes. Gdynia; Eng. s.s. PTARMIGAN, 204, ledig, Duinkerken; Russ. s.s. VELLUGA, 1176, fosfaat, Moermansk; Duitsch s.s. BORD- SEE, 522, ledig, Bremen; Eng. s.s. OHARL- erts, Cardiff; Noorsch s.s. LI- uc WOOD, 600, Daarbij werd °-econstateerd, dat zich een groot I BRA> 865 pekkolen. Middlesbro; Noorsch aantal wormen van tot nu toe onbekende SKARV, 472,' ledig, Londen. soort in de lever bevonden. Deze wormen zullen in het tropiscb instituut onderzocht worden. Het skelet wordt in het zoologiscb staatsmuseum te Munchen ten toon gesteld terwijl ook de geprepareerde huid daar zal worden ondergebracht. De afgebroken s ag- tanden wogen 28 kilogram. „Boy zelf hac. een gewicht van meer dan 10.000 pond. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insiluiten en blad vermelden. GOEDE FOKDIEREN EISCHEN GOED FOKTOOM-V OER. We hebben nu in een vorige beschouwing gezien van hoeveel belang het is te werken met z-orgvuldig uitgezochte foktoomen, zoo wel wat betreft de overervingskwestie van leg en weerstarudsvenmogen als wat betreft bet vermijden van zielkten (verlamminig) Natuurlijk worden alle fo-kd-ieren zorgwuldig onderzocht <jp pullorum. Dit onderzoek -gaat tegenwoordig snel en goedkoop en behoeft dus nergen-s meer nagelaten te worden op 6 Febr Duitsch s.s. STERN, 905, stukg., R'dam; Eng. s.s. ORTOLAN, 202, stukg., Lon den- Eng s.s. DONA FLORA, 290, ledig, Lon den Eng s.s. TRENTWOOD, 369, led., Stock holm' Eng. s.s. HARELDA, 651, ledig. Gars- ton' Zweedsch s.s. SIGRID, 648, ledig, Trelle- borg' Nederl. m.s. PINGUIN. 100, pek, Ply mouth; Zweedsch s.s. SARIMNER, 1400. py riet, Oskarsham; Eng. s.s. HODDER, 421, stukg., Goole; Eng. s.s. DALEGARTH FORCE 393, ledig, Londen. 7 Febr. Deensch s.s. ELLEN, 444, pekkolen, Gdynia. Van Gent: 4 Febr. Noorsch s.s. HERFIN, 484, ijzer, Middlesbrough; Russ. s.s. M. S. T. A. 1139, ijzer, Leningrad. 5 Febr Belg. s.s. YVONNE, 409, stukg.. Goole- Eng. s.s. TADORNA, 984, stukg., Bel fast" Eng. s.s. WHITETOFT, 442, ijzer, Lon den-' Belg. m.s. MARIE FLORE, 266, ijzer, Cardiff' Letl. s.:s. VA-LDONA, 1903, ledig. R'dam- Eng. m.s. EILDON, 812, stukg., Leith; Finsch s.s. THORBURY, 1216, ledig, Seaham; Bstl s s. BOROHILD, 490, ijzer, Port Talbot; En-' ss PEREGRINE, 470, stukg., Londen; Ensr ss. PTARMIGAN, 204, ijzer, Londen; Belg ss CHARLES, 334, stukg., Goole; Panam. s.s. VIRGINIA, 803, ledig, Kopen- hagen. 6 Febr. Zweedsch s.s. ELLA, 741, ijzei. Stettin.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6