Ter Neuzensche Courant DE BOEREN-BARON Binnenland Buitenland. Feuilleton Woensdag 9 Febr. 1938 No. 9720 TWEEDE BLAD VOOR WAS EN VAAT HET LAAGST IN P*US 4AAN IN KWAU DE OPVATTING DER RECHTSCHEN. VaN VOOR HET BEHOUD VAN ARTIS. Het Artis-reddingscomite heeft van de Koningin een belan-grijke gift ontvangen voor de verjonging van Artis. PRINSES ARMGARD EN PRINS ASCHWIN VERTROKKEN. Zondagmorgen, reeds vodr half negen, was Prins Bemhard fn zijn Packard te Amers- foort aan het station, waar hij zijn moeder en broeder, Prinses Armgard en Prins Aschwin uitgeleide deed bij Jiun terugreis naar Duitsch- land. Prins Bernhard onderhield zich gerui- men tijd met zijn moeder en zijn broer aan het geopende portier. FLECHTIGE HOOGMIS IN DEN HAAG. In de Roomsch Katholieke kerk in de Parkstraat in Den Haag heeft de deken van 's-Gravenhage, mgr. J. M. van der Tuyn, Zondagochtend ter gelegenheid van de ge- boorte van Prinses Beatrix een plechtige hoogmis gecelebreerd. In verband met dezen plechtigen kerkdienst was het altaar op bijzondere wijze met pal- men en bloemen versierd. In het priesterkoor woonden verscheidene autoriteiten de hoog mis bij. Het waren de Ministers Mr. M. P. L. Steenberge, Oh. J. L. M. Welter en Mr. C. M. J. F. Go .eling, de staatsraden Prof. Mr. P. J. M. Aalberse en Mr. Dr. D. A. P. N. Koolen, de voorzitter van de Tweede Kamer Mr. J. R. H. van Schaik, voorts luitenant-generaal P. J. van Munnikrede, generaal-majoor Jhr. J. T. Alting von Geusau, kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman, de hoofdaalmoezenier van leger en vloot mgr. J. J. J. Noordman, het lid van God:. Staten van Zuid-Uollan-d Jhr. Mr. L. E. M. von Fi-senne, de w-ethouder van 's-Graven hage ir. L. J. M. Feber, prof. mgr. P. Groe- nen en het volledig bestuur van het comite Katholiek 's-Gravenhage. Na den kerkdienst verzamelden de geeste- lijken en de genoodigden zich in de pastone, waar men nog eenigen tijd bijeen bleef. Even- eens ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix is Zondag in alls Katholieke kerken van de residentie het Te Denm gezon- gen. VAN ROTTERDAM NAAR SOESTDIJK EN TERUG GEWANDELD. Zondagochtend te 10 uur verscheen aan het hek. van het Paleis Soestdijk de 56-jarige heer Wuyster uit Rotterdam, die namens de ver- eeniging van oud-strijders ,,Het Vaderland Getrouw" de gelukwenschen aan het Prinse- lijik Paar kwam overbrengen. De heer Wuys ter was van Rotterdam af komen loopen. Zaterdagavond om 8 uur was hij vandaar ver- trokken. Te ongeveer 12 uur heeft de burgemeester van Baarn den oud-strijder ontvangen en hem als herinnering aan dezen tocht een medaille overhandigd, welke aan de eene zijde de beel- tenis van het Paleis draagt, terwijl de andere zijde de figuren van een vrouw met een baby vertoorit. Te 12 uur vertrok de heer Wuyster weer te voet naar Rotterdam. OPBRENGSTEN VAN HET STAATSBEDRIJF DER P.T.T. 9 De diensten der posterijen, telegrafie en telefonie en de postcheque- en girodienst heb- ben in December opgebrachtf 50.434 - f 48,104 107.508 en 27.097. Totaal f 6.939.253, vergeleken met dezelfde maand van het vorige jaar 36.157. De opbrengst van Januari tot en met De cember waren totaal 73.522.098 vergeleken met hetzelfde tijdvak van het vorige jaar -(- 2.897.601. LIBERALE RADIO-OMROEP. Tijdens het huishoudelijke congres van de Liberale Staatspartij is in het Jaarbeurs- gebouw te Utrecht de jaarvergadering gehou- dep van de Vereeniging van Liberale Radio- Amateurs (V. L. R. A.). Bij het uitbrengen van de jaarverslagen be- hoefde geen gewag te worden gemaakt van moeilijkheden bij radio-uitzending in het afge- loopen jaar, doch wel werd protest aangetee- kend tegen de uitgevaardigde beperkende bepaling, dat aanvragen om op specials data over zendtijd te mogen beschikken, ten minste acht weken te voren bij den Minister moeten zijn. ingekomen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren Mr. W. C. Wendelaar en Mr. G. A. Boon. LIBERALE STAATSPARTIJ. Het volgende communique is verstrekt: Zaterdag en Zondag heeft de Liberale Staatspartij haar jaarlijksche vergadering gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. De vergadering was zeer druk bezocht door afgevaardigden van de afdeelingen uit alle deelen des lands en door vele belang.siellende leden. In zijn openingsrede herdacht Mr. W. C. Wendelaar de blijde gebeurtenis in het Prin- selijke gezin en stelde aan de vergadering voor, telegrafisohe gelukwenschen tot de Koningin en het Prinselijke Paar te richten, waarna de vergadering geestdriftig van haar instemming blijk gaf door het zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Nadat de jaarverslagen van den secretaris en den penniiigmeester zonder debat en zonder hoofdelijke stemming waren goedgekeurd, kwamen aan de orde de voorstellen, welke de commissie van voorbereiding onder voorzitter- schap van Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, ingevolge opdracht van de algemeene vergadering van 16/17 October j.l., had opgesteld. De voorstellen van de commissie waren neergelegd in een rapport, houdende concep- ten van een beginselprogram en een aanvul- lend algemeen program, en in een nota be- treffende de organisatie van de partij. De commissie van voorbereiding was als volgt samengesteldi: Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter; E. H. Ebels, mevrouw Jeanne Fortanier—de Wit, L. de Groot, J. Smidi, Ir. S. H. Stoffel, A. C. Wessels, H. P. C. M. de Witt Wijnen, leden, en H. A. Kort- hals, lid-secretaris. De commissie was van oordeel, dat de gel- dende beginselverklaring ongewijzigd moest worden gelaten, omdat in de bestaande grond- slagen van het Nederlandsche liberalisme haars inziens geen verandering dient te wor den 4 gebracht. De algemeene vergadering heeft zich met deze zienswijze vereenigd. Zij was echter met de commissie van oor deel, dat voor de instandhouding van het liberalisme een voortdurende herziening van haar staatkundige taak in vooruitstrevende zin noodig is, in verband met de zich steeds wijzigende maatschappelijke structuur. Daar- om meende zij, dat in dezen tijd het accent van de liberale politiek verlegd diende te worden. Als grondslagen van het liberalisme had de commissie samengevat: 1. de erkenning van het Christelijk karak- ter van ons volksleven; 2. de historisohe vrijheidsgedachte op gees- lijk en stoffelijk gebied; 3. het besef van persoonlijke bestaansver- antwoordelijkheid. iDe partij wenschte het voeren van een prin- cipieele liberale politiek en in verband daar- mede werd de naam verkort tot ,,De Liberale Staatspartij"., In de vastgestelde richtlijnen wordt voor- opgesteld, dat de Liberale Staatspartij is een nationale partij, die zich ten doel stelt, het geestelijk en stoffelijk peil van onze bevolking te verhoogen en daarbij de sociale rechtvaar- digheid te bevorderen. Dit doel meent zij al- leen te kunnen bereiken in een rechtsstaat. Zij wenscht de christelijke grondslagen van de Nederlandsche samenleving te handhaven, maar zij verlangt dat de overheid zich nimmer richt naar bepaald'e kerkelijke leerstellingen Met vooropstelling van geestelijke vrijheid bevordert de Liberale Staatspartij de een- dracht van de verschillende bevolkingsgroe- pen, door het aankweeken van saamhoorigheid en verdraagzaamheid. Zij verwerpt derhalve zoowel de rassen- als den klass-enstrijd. De staatkundige eenheid, die is belichaamd in het Koningschap van het Huis van Oranje, stelt zij boven godisdienstige staatkundige en maat schappelijke verschillen. Als staatsvorm wenscht zij instandhouding van de constitutioneele parlementaire monar chic. Zij verlangt handihaving van een krach- tig gezag door de wettige overheid. De ongeschonden handhaving van ons grondgebied in en buiten Europa acht zij een volstrekte voorwaarde tot handhaving van het vrije volksbestaan. Daartoe stelt zij den plicht tot verdediging door een krachtige weermacht nadrukkelijk vast. Niettemin is zij overtuigd, dat het recht de internationale betrekkingen behoort te beheerschen, zoodat zij vreedzame beslechting van internationale geschillen zooveel als in haar vermogen is wenscht te bevorderen. De persoonlijke vrijheid beschouwt zij als een onmisbaar element van een gezonde samenleving. Met vooropstelling van persoon lijke bestaansverantwoordelijkheid wenscht de Liberale Staatspartij de bestaanszekerheid te bevorderen. In daartoe strekkende maat regelen moet tot uitdrukking komen, dat sociale verantwoordelijkheid niet slechts door de overheid, maar eveneens door individuen en groepen moet worden gedragen. Zij ziet groepsvorming als een natuurlijk gegroeid maatschappelijk verschijnsel. Zij aanvaardt als overheidstaak deze groepsvorming te con- troleeren en zooveel noodig te regelen. Zij wenscht dit slechts te doen in die gevallen, waarin het gemeenschapsbelang zulks vor- dert. Daarbij moeten onredelijke uitingen van individueele en groepsbelangen worden bestreden. Met instandhouding van een zich op rendabelen grondslag ontwikkelerid be- drijfsleven, dat zij als bron van alle welvaart en als voorwaarde van werkgelegenheid be schouwt, wenscht zij sociale voorzieningen en werkgelegenheid te beVorderen, zoo noodig met toepassing van meer gelijkmatige werk- verdeeling. ;Zij beschouwt bodemcultuur, handel en industrie, als de voornaamste bronnen van welvaart. Zij acht een welvarende platte- landsbevolking een omnisbare voorwaarde voor een krachtig, evenwichtig volksbestaan, waarmede de bestaansmogelijkheid van tal van andere bevolkingsgroepen nauw verband houdt. Zij acht het een eisch van sociale rechtvaardigheid, dat het levenspeil ook van het bij de bodemcultuur betrokken bevolkings- deel in redelijke verhouding s'taat tot dat van de overige bevolkingsdeelen. Zij streeft naar verruiming van de voorzie- ning in de behoeften door bevorderinig van het vrije ruilverkeer, zoowel in het binnenland als met het buitenland, daarbij overwegende, dat voor ons land een zoo vrij mogelijke uitwis- seling van goederen onmisbaar is. Bij haar streven naar verruiming van den binnenland- schen afzet verwerpt zij autarkische maat- regelen. Vaststelling van het standpunt ten opzichte van een conjunctuurpolitiek is aangehouden in afwachting van de behandeling van het rap port van een commissie, aan welke was opge- dragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid daarvan. Dit rapport is inmid- dels uitgebracht en zal binnenkort in een af- zonderlijke studieconferentie worden behan- deld. Tenslotte heeft de vergadering op enkele punten wijziging gebracht in de organisatie van de partij, o.a. in de wijze van samenstel- ling van het hoofdbestuur, waardoor voor de toekomst het contact tusschen de centrale kiesvereenigingen en het hoofdbestuur, mede tot bevordering van de propaganda, is ver- zekerd. In verband daarmede zal binnenkort het hoofdbestuur opnieuw worden samen- gesteld. PR0.16 0205A (Ingez. Med.) 14) Vervolg. Het was voor Betty een moeilijke dag. Tante Martha werd 's middags nog lastiger en weid'de tegen Roger uit over oude familie- ruzie'tjes, waar hij niets van wist. Vooral onder de lunch, toen er behalve de spelers nog een zwerm daimes kiwamen, stond Dick folte- ringen uit. Zij venweet Roger soherp, dat hij haar nooit (had uitgenoodigd, een bezoek te komen brengen op Beckford en toen Roger verontschuldigend aanvoerde, dat hij nimmer van haar bestaan had geweten, maakte hij daardoor de zaak eer slechter dan beter. Toen snelde majoor Rickstead te hulp. lrKomaan", riep hij. Roger zal het nu fijn vinden, u het huis eens te laten zien." .Natuurlijk, tante Martha", zei Roger met den moed der wanhoop. ,,Ik hoop, dat u eens komt, het zal een groot genoegen voor me zijn." Hij zei het zoo ernstig en met zooveel hoffe- lijkheid, dat tante Martha toch onder den in- druk kwam. Majoor Rickstead, ziende, dat er een bres in den wal geschoten was, schonk haar glas nog eens vol en zoo was de zege bevochten. ,.Nou", zei tante Martha, toen het spel weer aan den gang was, ,,al zijn die Becks nou nog zoo afgezakt in de wereld, dan is Roger toch nog een heer. Dat zal wel het bloed van de Homooks zijn", voegde ze er met een zuc'ht van voldoening bij. Even moest Betty lachen, maar dadelijk stond haar gezicht weer ernstig. ,,Misschien wel", zeide zij. Roger is nu eenimaal iets aparts." HOOFDSTUK VIII. Toen Roger bijna twintig jaar was en zijn laatste jaar maakte op het college, gebeurde er iets onverwachts. Tante Martha stierf na een korte ziekte, en liet hem tienduizend pond na. Eenzelfde som was voor Betty bestemd en een ziekenhuis; kreeg de rest, wat niet wei- nig was. r Er waren nog heel wat haken en oogen aan dat legaat van Roger, vooral had de oude dame den wensclh geuit, dat hij zijn op- voeding zou voleindigen door ten paar jaar naar Oxford te gaan, zooals zijn neef Dick, en hoewel het geheel hem pas zou worden uitge- keerd als hij meerderjarig werd, had zij al een goede som bestemd voor zijn eerste jaar in Oxford. Roger beaprak dit buiitenkansje vol enthou- siasme met Lady Beck. 'Hij was vol verlangen en vastberaden, al was zijn toon even welwil- lend en eerbiedig als altijd. ,,Ik zou erg graag naar Oxford gaan, Oma." Lady Beck was heel wat ouder geworden, maar zij zat nog even kaarsrecht in haar leunstoel en haar oogen stonden even helder en vurig als ooit. „Ik heb je al gezegd, wat ik er van denk, Roger. Het zal je ongeschikt maken voor het leven, dat je hier moet leiden. Je grootvader dacht er ndet over, naar de universiteit te gaan, zclfs al was er boentertijd wel geld voor." ,,Ik heib nu een hoop geld", zei Roger, voor wien het legaat van tante Mbrtha onuitputte- lijk leek. EEN KRACHTIG GELTJID. Er zijn teekenen, schrijft de N. R. Crt., die er op wijzen, dat het met het geduld van En- geland en de Vereenigde Staten ten einde loopt. Al kunnen zij dan niet overa'l, waar hun belangen bedreigd worden, maatregelen nemen om zulks ook voor de toekomst te verhinderen men denke bijv. aan China - zij willen niet ianger, dat aan hun prestige afbreuk wordt gedaan. Zij hebben lang ge- aarzeld voor zij tot krachtige stappen zijn overgegaan. Steedis hebben zij getracht te vermijd'sn, dat de zaak op de spits gedreven werd, ook al gaf het gedrag van anderen daartoe aanleiding. Maar de nota's, die dezer dagen zijn verzonden door Engeland aan Franco, en door Engeland en de Ver eenigde Staten aan Japan zijn in vrijw 1 de scherpste bewoordingen gesteld, die de diplomatieke taal kent. Het zijn weiniig min der dan ultimata, die voor den ontvanger weinig aangename consequenties hebben. De nota's, die Engeland en de Vereenigde Staten tot Japan gericht hebben met betrek- king tot zijn plannen inzhke den vloobbouw, waren voor Tokio een pijnlijke verrassing. Met de minachting, die men daar voor de Westersche diip'lomatie heeft, het idee dat het Westen veel praat, maar weinig doet en met wat sehoone beloften wel in slaap i's te sus- sen, had men niet verwacht een aanmaning te zullen ontvangen, die op een ultimatum gelijkt. Inlichtinlgen, dat zou nog gegaan zijn, maar het verlangen in kennis te worden ge steld met de vollediiige vlootlbouwplannen, welk verlangen bovendien nog kenbaai' wordt gemaakt op scherpen toon en door Washing ton en Londen gezamenlijk, is zellfs voor Tokio wat veel. Waarbij de verrassing, dat de beide eerstgenoemde hoofdsteden, ondanks de Japansche geheimizinnigheid de marine- basis en het vlootmaterieel zijn in Japan voor „Och kom, mijn jcngen, wat is een paar honderd pond per jaar op een boerderij als deze? En je weet ook heel goed, Roger, wat je grootvader en ik altijd gedacht hebben over het gelid van de Hornocks." ,,Ja, Oma, dat weet ik wel", onderbrak Roger haar, „laten we daar nu niet ianger over praten, men kan iets te ver drijven. Al ben ik een Beck, ik heb toch ook het bloed der Hornocks in mijn aderen." „Nou, als er dan toch geld gebrudkt moet worden", hernam de oude vrouw, zonder zich uit het veld te laten slaan, ,,dian ligt je plicht toch duidelijk voor je, Roger. Je moest zoo veel als je kunt terug koopen van het oude beizit. Het land, dat de Becks verloren heb ben moet weer terug gewonnen worden." ,,Daar heb i'k al over gesproken met neef Sam", zei Roger peinzend. „En hij raadt me aan, een beetje te wachten voordat ik een be- slissing neem. Hij zegt, dat het Verkeerd is, meer land te koopen, dan je bewerken kunt, dat ik beter met het geld van tante Martha diit huis kon laten opknappen en netjes in orde laten maken, voor ik er kom wonen." ..Behalve Sam Hornock hebben nog wel an dere menschen aan je toekomst gedacht", zei Lady Beck en haar oogen flitsten. ,,Waarom denk je, dat ik al jaren heb geschraapt en gespaard? Misschien heb ik ook nog wel een beetje geld, eiv'engoed als Martha Hornock." ,,U, Oma?" „Ja", zei Cena, en een zachte trek gleed ever haar gelaat. „Ik heb geschraapt en ge spaard... nou, jongen, een paar oude vrouwen hebben niet zoo erg veel noodig, we zijn niets te kort gekomen, maar sindis de dood van je grootvader heb ik vijfhonderd pond bij me- kaar gehaald." „Maar Oma, dat had u niet moeten doen!" riep Roger uit.- Hij sloeg zijn armen om haar vreemde oogen heiimetisch gesloten toch op de hoogte zijn gekomen van de Japansche voornemens, wellicht ook een niet te onder- schatten rol speelt. De eerste reacties zijn geheel in den geeat, dien men verwachtcn kon. Tolkio zet een grooten imond op, beschuldigt de anderen luide, dat zij de schuld van een bewapenings- wedloop op Jaipan willen leggen, en ver- zekert, dat de plannen niet openbaar gemaakt zullen worden. Men had te Washington en Londen nauwelijks anders verwacht. En al verstrekt Tokio gegevems, zal het dat zeker niet aan het Japansche volk verteilen, gelijk ook laatstelijk al met de verontschuldiigingen inizake de incidenten in China het geval is geweest. Al zit Tokio thans nog hoog te paard, al verizekert het nog zoo krachtig, dat het geen mededeelingen zal doen, er zijn aanwijzingen, dat het izich nog wel eens zal bedenken. Tokio, zoo heet het, zal het internationaal fat- soen in acht nemen en daarom tot op zekere hoogte antwoonden. Deze zinsnede zegt meer dan alle krachtige betoogen bij elkaar. Het legt de tactiek vast, dat Tokio zal willen vol- gen: well antiwoorden, maar niet volledig in de hoop daarmede Washington en Londen voor een nieuwe beslissing te piaatsen. De Japansche belangen zijn met een botte weigering allerminst gediend. Gaat het om een bewapeningswedloop, dan staan de kan- sen voor Tokio nog niet zoo gunstig. Zoo wel de Vereenigde Staten als Engeland be schikken nog aver een heel wat grooteren rijkdom en heel wat meer reserves dan Japan en in zulke gavaillen speelt het een groote rol, wie den langsten adean heeft. En de nota's laten aan duidelijlkheid niets te wenschen over; wordt geen overeenstemming bereikt, dan zu'llen de beide om inlichtingen vragende lan- den, waarbij zich ook Frankrijk heeft aange- sloten, den bouw van groote schepen ter hand neimen. Oordeelt Tokio op grond van zijn belangen, dan heeft het eigenlijk ail-le reden te treden in het aanbod van de Vereenigde Staten om tot onderhandelingen te komen. 'Het vloot- verdrag van Wiashington was in wezen voor Japan zeer gunstig en het wegloopen van de vlootconferentie in feite een mislukking. Want men mag op grond van vroegere erva- ringen aannemen, dat deze geste slechts een krijgslist was om meer te krijgen dan werd geboden, een tactiek die echter mislukte, toen de andere aanweizige landen, hoezeer ook de afwezigheid van Japan hetreurend, toch niet bereid bleken de Japansche medewerking tegen den verlangden prijs te koopen. Japan heeft toen de zaak maar zoo goed mogelijk opgenomen, in de hoop, dat het door het geheam hoUden van zijn plannen in de practijk het gestelde doel zou kunnen berei ken. Maar ook deize bedbeling is nu mislukt en dit feit openbaart zich op een voor Japan weinig gelukk.ig oogeniblik. Het ligt geheel op den weg der Japanners te trachten het gestelde alternatief openhaar- heid en ibeperkdug of bewapeningswedloop te ontloopen. Zij zullen trachten de gemoe deren te siussen, door eenerzijds de venzeke ring te geven, dat geen schepen van de be- doelde grootte op stapel staan, maar ander- zijds geen gagevens over den vlootbouw te verstrekken. Dan zu'llen, aldus de Japanners op dit oogeniblik, de Engelschen en Amerika- nen wat bet kempunt betreft tevreden zijn gesteld en wat de rest betreft, met de plan nen voor de verdediging van een onafhanke- lijken staat hebben zij niets te maken. Maar of men elders met deze ziensiwijze genoegen zal neimen, staat nog te bezien. Nu men een- maal den eersten stap gedaan heeft, zal men ook wel verder willen gaan. Intusischen heeft de kiwestie van den vloot bouw ook een andere zijde. Zouden deze drie landen hun vloten opnieuw uitbreiden, dan zal Italie niet achter blijven en zullen wellicht ook Duitschland en Ruslanid volgen. Maar als uitvloeisell hiervan wordt de posltie van de kleine landen en vooral van hen, die uitge Ibreide verbindingslijnen moeten onderhouiden, Steeds moeilijker. De relatieve beteekenis van hun vloten, die niet over dit machtige mate- riaal kunnen beschikken, wordt kleiner, de noodlzakelijkheid voor hen ook dezen weg in te slaan, steeds grooter. Maar naast deze financdeele lasten staan politieke bezwaren Hoe machtiger de vloten der groote landen des te stenker ook wordt door de feiten de tendenz, dat de kleinere landen zidh bij de grooteren moeten aansliuiten. De verdeeling in fronten, ditmaal niet door ideologische oveiweginigen, maar uit strategische conse quenties, dringt zich daarmede des te krach- tilger op. Een gevaar, waarvo-or wij onze oogen niet mogen sluiten. DE ENGELSCHE VLOOTSTERKTE IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Een m-edewerker van de Sunday Times wijst er op, dat er thans 27 Engelsche torpedo- jagers in het westelijk deel van de Middel- lanidsche Zee patrouilleeren. Daar zijn het vierde, vijf-de en zesde flottielje van de thuis- vl-oot. Het tweede en derde flottidlje van de Middellanldsche Zeevloot, thans te Malta, zal ook naar de westelijke w-atertn worden gedi- rigeerd. Het aantal Engelsche torpedojagers, hetgeen daar ter bewakinig aanwezlg is, zal dan 45 bedragen, terwijil er ongeveer 25 Fran- sche schepen aanwezig zijn. Ook zal de watervliegtui-gbasi's te Arzeu in Algiers ver- sterlkt worden. Ied-er neutraal vliegtuig zal worden verzocht om zich aan bepaalde wegen te houden, en de bewakingsschepen zullen bet vuur openen op vliegtuigen, welke zich Merbuiten beg-even, of deze wel of niet een handeisschip aanvallen. Verder is het mogelijk, dat, indien deze maatregelen geen einde aan de zeerooverij maken, een of twee Engelsche kruisers, de Coventry of Curlew, speciaail voor den Iucht- aflweerstrijd gebouiwfd, naar de Balearen wor den gezonden. Naar aanleiding van de in het buitenland en met name in Engeland en Frankrijk door de jongiste incidenten in de Middellandsche Zee gewekte beroering heeft een vooraam- staande figuur in het rechtsche Spanje, die nauwe betrekkingen onderhoudt met officieele kringen, tegenov-er den correspondent van Havas verklaard: Ik ben bevoegd u het juiste standpunt te noemen van het rechtsche Spanje tegenover de simartelijke gebeurtenissen, welke het betreurt. Onze regeering hesft een onderzoek doen instellen, dat de nauwkeurige toedracht van het gebeurde zal opl-everen. Ik vestiig voorts uw aamdacht op het feit, dat Barcelona verzekert, dat het bombardeanent van het Engelsche stoomschip Alcira door onze vliegtuigen geschiedde op verscheidene kilometers van de kust. Reeds thans kan men zeggen, dat dit schip bij den inganig van de haven werd tot zinken gebracht, dat wil dus zeggen -bij een punt, dat een militair doel vorimt. Toch kunnen wij de verzekering geven, dat indien een fout tegen de oorlogs- wetten werd gemaakt, zulks door de rooden gebeurde. Onze vijanden helblben er slechts toelanig bij den internationalen toestand te veranderen, omldat zij de eeniigen zijn, die daar voordeel van zouden kunnen hebben. EEN ACTIEVER BUITENLANDSCH BELEID? De correspondent van de Times te Berlijn meldd-e Zondagavond Goed ingelichte waarnemers alhier zijn na rijpe beschouiwing van de groote veranderin- igen in de landgleiding tot de overtuiginlg ge komen, dat deze zu'llen leiden tot een actiever Duitsche bui'tenlamdsche politiek, gebaseerd op het anti-Komintem-principe en op den drie- hoek BerlijnRomeTokio. Hitler heeft reeds in zijn antwoord op Mussolini's teie- igram van gelulkwensch verklaard, dat het zijn taak zal zijn de politiek en de ideologische eenheid tusschen Duitschland en Italie te ver- stevigen. Er is reden voor te gelooven, dat het hier niet om een beleefdheidsfraze gaat. maar om een verklaring -van groote beteeke nis. Orver de vergadering van het nieuwe kabinet en van de vijftig generaal's met Hitler is niets meer bekend dan een kort offieieel commu nique. De man in de straat begrijpt niets van den vloed van decreten, procmoties en ontsla- gen, gelooft niet, dat de Duitsche kranten hem naar waarheiid voorlichten en hoopt door Hitler zelf op 20 Februari beter te worden in- gelicht. Het feit, dat de Rijksdag niet onmid- dellijk bijeen is geroepen, heeft aanleiding ge- geven tot het vermoeden, dat er nog meer reorganisaties te wachten zijn. DE ACTIE VAN GRAMMENS. Uit Oostende wordt aan de bladen gemeld. dat partijgangers van Grammens met hamers, die bevestiigd waren aan stokken, daar ter plaatse Fransche naamplaten hebben ver- nieW. Onder de daders bevond zich de VI aam sc h - na tional i s t isch e senator Vander- bulcke, en de Vlaamsch-nationalLstische afge vaardigden Leuridan, Tollenaers en De Vroe. Tegen hen is proces-verbaal op- gemaakt. Uit voorzorg werden de parlements- leden voorloopig op het bureau van politie vastigehouden. Senator Vandenlbulclke is door een voorbijiganger in het gelaat geslagen. De Vlaamsch-natiionatistische parlements- leden, door den commissaris van politie ondervraagd, verklaarden, dat zij opzettelijk naar Oostende waren gekomen met het doel officieele, tweefalige platen en borden van den Fr-ansehen tekst te ontdoen en wel dege- lijk van zins te zijn zoo gauw zij weer over wat vrijen tijid bes-chikten daarmede voor-t te gaan. Later op den dag mochten de gear- resteerden het politiec-omimissariaat weer ver- laten. Te Gent ginig het Kamerlid Delille. alsmede de Vlaaimsch-nationalistische wethouder De Bruyn van Denderlee ongeveer op denzelfden tijd eyeneens tot wat zij noemlden de Viaa-m- sche schoonmaak over en gebruikten daarbij e-en andere methode. Zij schroefden de twee- talige straatnaaimborden los en brachten deze, geho'lpen door andere Vlamingen, naar het pol'itiebureau, met het verzoek de borden in orde t-e willen bren'gen met d-e wet. Zoowel De Bruyn als Delille en verscheidene van hun partijigenooten werden inger:kend, maar later op den avond weer in vrijheid gesteld. In de stad S't. Nicolaas was het de Vlaamsch nationalistische afgev-aardigde Seghers, die in en buiten het spcorwegstation met kwast en verfpot aan het werk ging, maar ook gearres- teerd werd. Te Antwerpen zijn eveneens talrijke Fran sche straatnamen overschilderd. Zondagavond is Graimmens, de leider van den raad der -daad, na een meeting te Zaven- heen en knuffelde haar, zooals zij het zoo graag had. „Ik geloof, dat u gieriig bent geweest", ginig hij spijtig voort. ,,Ik snap niet, hoe u het anders heeft kunnen doen." Grootmoeder kni'kte triomfantelijk, en toen werd haar oude gezicht weer ernstig en begon zij weer opnieuw: „Kijk eens, Roger, ik ben nu heel oud. Ik maak het niet Ianger meer dan een jaar of tiwee, drie. En daarom he'b ik altijd aan jouw toekomst gedacht, als -ik er eens niet meer zou zijn. Je zult dan wel trouwen. Met een vrouw zou je het hier wel klaar spelen. An ders niet. Wat is nicht Jane eigenlijk? Zij zou niet voor je kunnen zongen. Je moet een flinlke, werkizame vrouw uitz-oeken, die den boel go-Ed behartigt en je geluk-kig maakt." Roger kreeg een kleur. ,,Maar Oma, ik ben nog geen twintig." ,,0, j-e kunt nog wel een paar jaar wachten", ging Lady Beck rusti-g voort, ,,maar je groot vader was pas een en twintig, toen hij trouw- de en toen was. hij even verstandig als later. Ik zelf was pas achttien." Een wonderlijke teededheid welde in Rogers hart op. Een meisje, dat hem gel-ukkig zou maken! Wie zou zijn toekomstige vrouw zijn? ,,I-k heb er al lang over gedacht", ging de oude vrouw verder, je zult nicht Jane wel weg -moeten doen de stumperd. Een jonge vrouw kan niet met haar opschieten. Je kunt haar e-en uitkeering geven. En dan gaat zij in een ge-sticht. Dan kan ze daar een beetje rond dazen, ze he-eft altijd de illusde gehad om in een stad te wonen. En dan kun jij en je vrouw het huis alleen bewonen." Roger schrok wakker uit zijn droomerijen. ,,Maar ik heb liever niet, dat u al dood gaat", zei hij. „Ze® en izeventig is nog zoo oud niet. Mijn vrouw... als ik er een heb", hij bloosde onder zijn verbrande vel, ,,zal nog een h-eeleboel van u moeten leeren." ,,G, neen, jonigelui moeten het maar alleen vinden", zei grootmoeder. Maar het deed haar -toch machtig veel pleizder. Roger en zijn grootmoeder spraken geen van tweeen veel meer. De oude vroutw voelde hoe danklbaar Roger was voor haar zorg, maar het onderwerp werd niet meer aange- roerd. ,,Toch moest ik maar naar Oxford gaan, Gma. Ik krijlg de kans nu. Als ik de laatste Beck moet zijn, dan moet ik toch een -goede opvoeding hebben. Niet alleen Dick is daar, maar al mijn klasgen-ooten en onze rector vindt, dat ik ook moet gaan. Ik hoop, dat u het goed vindt, als u er nog eens over den-kt. Miaar ik mag wel zeggen, dat ik voor mijzelf al besloten ben." Hij keek haar rustig aan, terwijl hij sprak en uit zijn blauwe oogen, die der Hornocks, keek de vastb-eradenheid der Becks. Lady Beck zei niets meer, maar voor hij. ging, deed zij nog een laatste poging. „Ik zal je niet vragen van plan te verande ren, Roger, want als een Beck eenmaal iets van plan is, dan doet hij het ook. Maar ik wou jo wat anlders vragen. Zorg toch vooral dat al die nieuweriwets-che ideeen en din-gen je niet j,e plicht hier doen vergeten. Beckford wacht cp je en al de Becks, die je zijn voorgegaan en het huis hebben bezeten en liefgehad, eischen je op. Voor je weg gaat, moet je me belcven, dat je dit als je eigen huis aanvaardt en er je leven zult slijten tn je plicht doen, zooals zij." Dat kan ik je belo-ven, Oma", zei Roger ernstig. Toen scheidden zij en zij zegenide hern en kuste hem met een z-ekere plechttgbei-d. die hij nooit vergat. (Wordt vervolgd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 5