Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. belangstelling, waaraan de wijze van versie- ring der wagens natuurlijk niet vreemd was. Allereerst trok de stoet door de met lichtbogen versierde Langestraat naar het Mauritsfort terug door de rijk met schitteren.de bogen versierde St. Hubrechtstraat, waar alle deel nemenden vanaf het balcon door den Edel- achtbaren heer Burgemeester Mr. J. A. van Tienhoven als volgt werden toegesproken Eindelijk dan is geboren het koningskind de (doohter) van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Eindelijk dan is de hoop vervuld van het gansche Nederlandsche volk, dat zoo gaarne de aloude dyniastie zag voortbestaan. Ben nieuwe loot is gegroeid op den Oranje- stam. We kunnen weer hoop koesteren op het voortleven van ons vorstenhuis. Meer dan drie honderd jaren staat ons land tot heil van ons volk onder de hoede der Oranje's. De stamvader Willem I heeft een traditie nage- laten, die door zijn opVolgers steeds is hoog gehouden. Ook de tegenwoordige regeerders, de Koningin en Prinses Juliana hebben zich daar steeds aan gehouden, hoezeer ook de omstandiigheden sedert dien tijd veranderd mogen zijn. Zij alien hebben ons geleerd de vrijheid lief te hebben en die te hand-haven. Andere volken grooter en machtiger dan wij zuchten onder een juk. Dat wij tot de vrije volken behooren danken wij zeker voor een niet gering deel aan onze Oranjevorsten. Ons kindje is nog een pasgeboren zuige- ling. Hoe het zal opgroeien kunnen we niet weten. Maar omtrent een voornaam punt weten we voldoende en dat is omtrent zijne opvoeding. Die zal zijn in de traditie der Oranje's. Daarvoor staan borg de moeder en de grootmoeder, die zich steeds echte Oranje's hebben betoond. Laten we geluk wenschen Prinses Juliana en Prins Bernhard benevens de Koningin. Moge het hun alle gegeven zijn dit kindje op te voeden tot een waardig Oranjevorst, want daar zal het geheele volk wel bij varen. Dayerend applaus beloonde den spreker, waarop het woond> voerde de heer J. D. Haak, in zijn kwaliteit van voorzitter van de plaat- selijke Oranjevereeniging, welke als volgt aprak: Ingezetenen van Hoek. Nog levendig staat ons den datum van 8 September 1936 voor den geest, toen de blijde imare tot ons doordrong der verl'oving van Prises Juliana met Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld. Deze zoo lang gehoopte verwachting was dan' een heugelijk feit geworden, en dit heu- gelijk feit is op 7 Januari 1937 bekroond met het huwelijk van het vorstelijk paar. Nederland viert wederom feest, het Neder landsche volk is opnieuw in feestdosch gehuld en met Oranje getooid. Ook wij vieren feest. Alleen reeds het feit op zichzelf, dat geheel Nederland zich heeft opgemaakt om de blijde geboorte van het Prinscnkind te vieren, stemt tot groote blijdschap en dankbaarheid. Hieruit blijkt niet alleen dat rondom den troon van Oranje ons volk nog steeds een is, maar vooral, dat uit de deelname van alle groepen der bevolking opnieuw openlbaar wordt, diat als het er op aankomt, aJgemeen de diepe beteekenis wordt gevoeld van de een- ihedd tus-scben Oranje en Nederland. Mochten er zijn die mopperen of zich erge- ren ik roep hun toe, schaart U met ons onder het voor ons volk en vaderland zoo dierbaar Oranjevaandel, en ik wil hen bewijzen, naar hetgeen vooral in het buitenland gebeurt, n.l. Rusland, Spanje en China om van de rest maar te zwijgen. Ik kan dan ook niet genoeg herhalen, dat het monarchale stelsel en beginsel voor ons land een buitengewone zegen is, het bolwerk b^j uitnemendheid tegen allerlei stroomingen, die anders de overhand zouden kunnen krijgen. Wij moeten bijzonder dankbaar zijn, dat ons land sedert eeuw-en verbonden is aan het Huis van Oranje, welke doelstellingen ten nauwste verband houden, met of gelijk zijn aan die van het Nederlandsche volk. Als wij een blik werpen in het ver verleden tot het tijstip van den eersten Willem van Oranje dan moeten wij teruggaan tot 793 na Clhristus. Het was graaf Willem met den Horen, aan me Keizer Karel de Groote, het Prinsdom Oranje schonk, als belooning voor betoonde dapperheid in den toenmaals zwaren strijd tegen de Saraceenen. De leus der Prinsen van Oranje uit dien tijd was ,,Je Maintiendrai", hetgeen bij de Oranje's van onzen tijd nog altijd dezelfde leus is gebleven. Wij zijn dankbaar voor den zegen aan Prin ses Juliana geschonken, wij hopen, dat het Frinsenkind voor beide vorstelijke ouders tot grooten zegen moge zijn en dat het Neder landsche volk tot in lengte van dagen getuige moge zijn van den groei en bloei van de jonge Prinses en van een innnig gelukkig vorsten- paar. Het ging ten slotte om een vraag, zal in de naaste toekomst, het Huis van Oranje voor Nederland behouden blijv-en, dit nu was de diepe, de groote beteekenis van het vorstelijk huwelijk, dat op 7 Januari 1937 voltrofcken is. Prinses Juliana, was de eenige telig uit het Huis van Oranje, dus de eenige hoop van het Nederlandsche volk en van ons vorstenhuis. Is het wonder dat er nu, na de geboorte van een jonge Oranjespruit, in geheel ons Vaderland een zoo groote dankbaarheid en feestvreugde heerscht. Als van zelf komt de vraag naar voren ■waarom Oranje? Op deze vraag geeft onze vaderlandsche geschiedenis een afdoend ant- woord. Onze vaderlandsche geschiedenis wijst don- kere dagen aan, om deze alle op te sommen bou mij te ver voeren, daarom wil ik volstaan snet het rampjaar 1672 te noemen. Het was in dat jaar dat ons kleine land den oorlog werd verklaard door Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen, terecht plaatste de ge- schiedschrijver, toen hij de geschiedenis van genoemd rampjaar te boek stelde boven het hoofdstuk: .Donkere dagen". Maar er stond een Oranje aan het hoofd van het Nederland sche volk, en ziet na afloop van den oorlog, was geen duimbreed grond verloren gegaan, wij zien hierin de hand van het Alvermogen. Inderdaad, Oranje is door een onverbreek- bartn band aan Nederland verbonden. neen, men stichtte een Volkenbond, waar het geweld zich niets van aantrekt, nog altijd is macht reoht in deze wereld. Want ziet, op dezen voor het Nederlandsche volk zoo geluk- kigen dag, staat een vierde deel der gansche menschheid tot de tanden gewapend tegep- ov-er elkander, om elkaar te vernietigen waar men maar kan. Inderdaad de dagen zijn wel zeer donker. Als wij daar verder zien de groote verwil- -deringen en verwording die allerwege te aapschouwen valt, de ongekende werkeloos- h-eid, den treurigen toestand in land- en tuin- bouw, die met steunmaatregelen drijvende moet gehouden worden, den ikwijnenden toe- stand in scheepvaart en handel, en als ik daar nog aan toevoeg, de woorden gesproken door onzen eminenten Minister-President Dr. H. Colijn: de belastingen kunnen vooralsnog niet verminderd worden, de defensie vraagt mil- lioenen, dan zeggen deze woorden meer dan boekdeelen. Overal pakken zich donkere, onheilspellende wolken samen, het is of de gansche wereld, het gansche menschdom, met blindheid is ge- slagen en zich voorbereid ten oorlog, dus tot den ondergang. Ook ons land veriste-rikt noodgedwongen izijn leiger, de contingenten worden uitgetoreild, oorlogsmateriaal van allerlei aard wordt ver- nieuwd of aangeschaft, indien ooit, zoo kan en heden ten dage, zeer zeker gesproken wor den van donkere dagen. En het is in dezen donkeren 'tijd, dat het geliefde Prinsenkind het levenslicht heeft mogen aanschouwen. Moge dit als een licht- straal beschouwd worden in een donkeren nacht. Het Nederlandsche volk kan niet genoeg, de gelukkige geboorte van deze Oranjespruit waardeeren, het is van de aller- grootste beteekenis voor ons vaderland en nog zelden was het volk verheugt als thans, en ik beslu'it met de volgende woorden: Oranje en Nederland Bleef door Gods woord in stand. Die aan dien band durft knagen Zal eens het oordeel dragen. Wanneer de geschiedschrijver, eenmaal de geschiedenis van deze jaren te boek zal stel- 'en, kan wel eveneens van donkere dagen ge sproken worden, niettegenstaande in geen enke] land ter wereld de totstand zoo gunstig is als in ons dierbaar vaderland. Velen onzer herinnereu zich maar al te goed den 1 Augustus 1914, toen de hel losbrak over ons ongelukkig werelddeel; in minder dan geen tijd stond bijna geheel Europa in vuur en viam, maar ons vaderland bleef door Gods Alvermogen voor dezen vreeselijken wereldbrand gespaard. Een wijze en verstan- dige Oranjevorstin voerde hier het bewind. En wat zijn de gevolgen geweest van dezen menschenmoord, heeft men geleerd, helaas ,,Laat Oost en West de Blijmaar hooren Die Kroon en Volk vervult met vreugd, Voor Neerland is een kind geboren, Een kind, dat ieders hart verheugt. Voor uw geboorte reeds bemind, Wees welkom, welkom, Koningskind. Ook dezen spreker vielen luide toejuichingen ten deel, waarna de stoet verder trok door de rest der straten, weike alien zonder een enkele uitzondering prachtig met bogen, guirlandes, sparren enz. waren versierd en waaraan alle buurten weken van te voren kosten noch moeite hadden gespaard om hun straten een zoo vroolijk en uitnoodigencl aanzien te kun nen geven. Om 6 uur 's avonds werd dezelfde doch nu verlichte stoet in dezelfde gedachte volgorde samengesteld en trok men onder de vrooiijke marschen van de muziek nogmaals door de met gekleurde lam pen schittereni verlichte sttaten. De feestvreugde welke deze dag ongekunsteld bleek, steeg nu ten top. Een onafzienbare menigte menselieu ouden zoowel als jongeu trokken zmgend en dansend achter den stoet aan en luide hoera's weerklonken wanneer de muziek onder de versohillende bogen bleef staan spelen. Diep in den nacht legde hierop een ieder zich ter ruste om voor den volgenden dag weer voldoende te zijn uitgerust om met nieuwe vreugde feest te vieren. Om 8.30 uur werden alle schoolkinderen in de lokalen der openbare lagere school op beschuit met muisjes getrakteerd. Hierop werd door alle kinderen plechtig het Wilhel- mus gezongen, waarna de burgemeester de schooljeugd als volgt toesprak: Beste Kinderen! We vieren heden feest omdat er ergens in ons land en wel in Soestdijk een kindje ge boren is. Daar zijn we blij om en we danken er God voor, die dat gewild heeft. Dagelijks worden overal kinderen geboren. Ik wed, dat velen van jullie wel eens een nieuw broertje of zusje gekregen hebben. Dan waren jullie ook blij, jullie aten beschuit met muisjes en je waart wat trotsch op dat nieu we broertje of zusje. Maar behalve bij je vader en moeder je andere broertjes en zusjes was maar weinig van blijdschap te merken. Waarom zou het zijn, dat alle menschen om dit specials kindje zoo'n drukte maken? Waarom zouden ze overal de vlag uitsteken en overal kronen? Als jullie het konden zien en binnenkort zullen er wel foto's van in de couranten komen, zul je merken, dat het er precies eender uitziet als jullie broertje en zusje. Een huilend kindje met de vingertjes in den mond waar het op ligt te zuigen. Alleen de wieg zal mooier zijn en de kleeren veel fijner. Maar toch is er een verschil. Dat kindje namelijk is het dochtertje van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het is een Prin- sesje en het zal misschien eens onze Koningm worden en dat zal geen van al die andere kinderen. We hebben een Koningin. Zij zelf, haar vader en grootmoeder, overgrootvader en bedovergrootvader en daar weer de vader en grootvader van tot 350 jaren terug hebben Nederland geregeerd en goed geregeerd. Daarom hopen wij, dat van onze Koningin het kind en daarna het kleinkind en achter- kleinkind en van die weer de kinderen en kleinkinderen tot in lengte van dagen ons land regeeren zullen. Dat was onmogelijk ge worden, als Prmses Juliana geen kindje had gekregen. Nu dat kindje er is gekomen, kan dat gebeuren. We vertrouwen er zelfs op, dat het zal gebeuren. We gelooven, dat God zoo iets wil. Al verschillende malen heeft het geleken, toen de laatste opvolger was gestor- ven, dat die rij van vorsten zou ophouden, maar dan kwam er toch weer een kindje dat opvolger kon worden en daarom gelooven we dat. Enkele malen heeft het volk die vorsten weggejaagd, maar als daarna de nood der tijden kwam en alles slecht ging, dan riep dat zelfde volk, dat ze eerst had weggejaagd, die vorsten weer terug en die vorsten brachten de boel weer in orde. Datzelfde, dat ze goed zullen regeeren en dat ze ons voik zullen hel- pen wanneer het in nood verkeert, verwach- ten we nog altijd van die Oranjevorsten. Dat is aan de reden waarom we blij zijn met de geboorte van ons Prinsesje, waardoor die rij van goede Oranjevorsten en -vorstinnen kan doorgaan. Jullie weten dat haar de namen gegeven zijn van Beatrix Wilhelmina Arm- gard. Nu beteekent die eerste naam Beatrix zooveel als gelukbrengster, dus daar uit volgt, dat de geen die haar dien naam gegeven heb ben, verwachten, dat ze ons volk veel geluk brengen zal. Laten we dan ook hierop hopen! Lang leve Prinses Beatrix Wilhelmina Arm- gard! Hoera!! Hoera!! Hoera!! Hierna werd door alle kinderen deelgeno- men aan het schoolfeest. Tengevolge van het vrij koude weer trok dit feest echter niet de gewone belangstelling. 's Middags om 2 uur werd de stoet aan het gemeentehuis opgesteld en bracht zij een be- zoek aan de Knol, waarna het Boeregat even eens werd bezocht. Ook hier trok zij enorme belangstelling, vooral ook uit de omliggende gemeenten, waaronder ook Ter Neuzen sterk vertegenwoordigd was. De voorzitter van de buurtcommissie Boeregat, de heer A. de Bokx, sprak hier de deelnemenden en het bestuur der Oranje vereeniging toe, waarbij hij dankzegde voor het bezoek waarmede alle bewoners van de buurtschap ten zeerste waren ingenomen en verzocht aan het slot van zijn rede hulde te mogen brengen aan het trio OranjehuisBoe regatHoek. Na den heer de Bokx sprak de voorzitter der Oranjevereeniging de heer J. D. Haak als volgt Mijnheer de Voorzitter, Namens het bestuur der Oranjevereeniging te Hoek dank ik U, voor de hartelijke woor den van welkom gesproken bij de schoone in- tocht van onzen optocht in uw buurtschap. Verder dank ik U voor de guile ontvangst, hetgeen door ons alien op zeer hoogen prijs wordt gesteld. Ik moet U ook eomplimenteeren voor de fraaie versierinigen, welke door U en Uiwe medebewoners is aangCbracht. Ten slotte zeg ik U dank voor de verleende meldewerkinig, waardoor ons schoon Oranjefeest als geheel geslaagd kan genoemd worden. Ik dank U. Hierna werd de geheele muziekvereeniging, alsmede het bestuur der Oranjevereeniging, op de hofstede van den heer A. Wolfert Azn., door dezen en zijn familie rijkelijk onthaald en verschillende verfrissohingen rondgediend. De voorzitter der Oranjevereeniging en hierna de voorzitter van ,,Elk naar zijn krachten" spraken de familie Wolfert toe, waarbij ze in treffende woorden hartelijk dank zegden voor de guile en gastvrije ontvangst die alien hier ten deel waren gevallen. Na een kort woord van dank van den heer Wolfert brak men op en aanvaarde men de terugtocht die plezierig werd gekort door allerlei liederen die door de deelnemenden werden gezongen en die veelal begeleid werden door allerlei populaire volksmuziek. Nadat de heer Haak den stoet ontbonden had verklaard, kwam de heer J. van Alten op het balcon van het gemeentehuis, vanwaar hij voor belangstellenden een geschiedkundig over7icht gaf van het Oranjehuis. Den verderen avond bracht men door met feestvieren, hetwelk beide dagen door geen enkele wanklank verstoord werd, wat voor de aanwezige politiemannen een zeer prettige dienst beteekende De diensten, welke de muziekvereeniging hier de beide feestdagen weer zooals gewoon- lijk met onverstoorbare liefde vervulde, zijn werkelijk onschatbaar en hebben weer ten voile haar absolute onmisbaarheid bij feeste- lijke gelegenheden bewezen. Een hartelijk woord van dank aan het be stuur en de werkende leden dezer vereeniging, voor de wijze waarop zij zich de beide dagen hebben ingespannen, is hier zeker op zijn plaats, terwijl we de hoop uitdrukken, dat de plaats, terwijl we de hoop uitdrukken, dat ze hun ijver mogen zien beloond in den vorm van nieuwe donateurs, waardoor de vereeniging zich ten voile kan ontwikkelen en de noodige reparaties aan hun oude en de aanschaffing van nieuwe instrumenten kan bekostigen, iets wat haar nu dikwijls zeer moeilijk valt. minder is dan levenslang moet in de oogen van verdachte belachelijk zijn. De Officier eischt een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van het voor- arrest. De verdediger van verdachte Mr. Oskam uit Rotterdam, vangt zijn pleidooi aan met te zeggen, dat hij zijn client niet alleen zal moe ten verdedigen voor wat hij heeft gedaan, doch ook tegen den Officier van Justitie. Plei- ter geeft eerst een juridische beschouwing over de Vuurwapenwet en komt tot de eon- clusie dat trotyl, picrinezuur enz. geen onder- deelen zijn van bommen en granaten in den zin dier wet. Wel kan men het er voor ge- bruiken maar daarom is het nog geen onder- deel van een bom of granaat, evenmin als een varkensoor een onderdeel uitmaakt van erw- tensoep. Verdachte is iemand, zegt pleiter, die ultra links denkt. En den verdediger zint het niet, wanneer verdachte zegt, het kan me niet schelen, of ik een maand meer of minder krijg. Pleiter vindt dat van dezen verdachte ook bravour en vraagt de rechtbank een straf op te leggen die overeenkomt met redelijkheid en menschelijkheid. Na re- en dupliek zegt verdachte nog, dat hij nog steeds behoort bij Lenin en Stalin al is hij dan geen lid meer van de Communisti- sohe Partij, en hij herhaalt nogmaals, dat toen hij van Rotterdam weg ging hij niet wist wat hij moest halen en vervoeren. De munitie was alleen bestemd voor doorvoer naar Spa.nje. Verdachte zegt geen terrorist te zijn. M. Arrondissements-Reehtbank te Middelburg. Zitting van 4 Februari 1938. Het frauduleus de Nede rl andsch e grens overbrengen van onderdeelen van vuurwapenen en voorwerpen tot het vervaardigen van vuur wapenen. Op den 15den October 1.1. ontdekten de kom- miezen te Sas van Gent bij de visitati-e van passagiers die met een autobus uit Belgie al- daar de grens wilden passeeren, een persoon die een z.g.n. smokkelvest aan had, dat een hoeveelheid onbekende poederachtige stof be- vatte, terwijl tevens op hem werd bevonden voorwerpen, verschillende koperen voorwerpen die op slaghoedjes geleken. De man werd aangehouden en met de inbeslaggenomen voor werpen overgegeven aan de marechaussee te Sas van Gent. Na een verder onderzoek werd hij aan de Justitie te Middelburg voorgeleid. De stof die zich in het vest bevond bleek later bij deskun- dig onderzoek trotyl te zijn, een zeer explo- sieve stof, vereischt voor de vulling van hand- granaten, alsmede met springlading gevulde slagpijpjes, alles onderdeelen van bommen en handgranaten. Als verdacht een en ander frauduleus Neder land te hebben willen binn-envoeren had zich heden voor de rechtbank te Middelburg te verantwoorden: A. J. F., oud 42 j., koopman, geb. te Vlissingen en wonende te Rotterdam, thans ter zake gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg. Als eerste getuige werd gehoord de belas- tingambtenaar die verdachte aanhield. Hij had verdachte in de autobus die uit Belgie kwam gefouilleerd en de springstof met de andere voorwerpen op dezen bevonden. De getuige-deskundige, die het onderzoek instelde naar den aard en hoedanigheid van de op verdachte bevonden stoffen, bevestigde zijn rapport dat hij aan de rechtbank had uit- gebracht. Verdachte door den president ondervraagd, zegt, tot voor 2 jaar lid te zijn geweest van de Communistische Partij, doch daarvan sedert geen deel meer uit te maken. Ver dachte geeft voor in relatie te zijn gekomen met een buitenlander die hem zou hebben ge- vraagd of hij iets voor Spanje wilde doen. Op zijn mededeeling dat hij dat wel wilde, had hij opdracht gekregen, een pakje te gaan halen in Antwerpen. Hij zou dat pakje van een man, die hem herkende, op de Groenplaats te Ant werpen in ontvangst hebben genomen. Op een vraag van den President, zegt ver dachte niet in te zien, dat hij zoo'n hoogst gevaarlijk werk deed. Volgens verdachte zou dat wel het geval zijn geweest, wanneer het niet voor Spanje geweest zou zijn. Verdachte weet ook niet den naam te noe men van den persoon voor wien het pakje bestemd was. Er bestaan in de d-esbetreffende organisatie geen namen en ook al was ver dachte dien naam bekend, dan zou hij het toch niet zeggen. De Officier van Justitie zegt in zijn requisi- toir dat het hier gaat om een overtreding van de Vuurwapenwet en wel een zeer bijzondere overtreding. Dat is hier de hoofdzaak en de rest is bijzaak. Bovendien gaat het er om of het hier ingevoerde trotyl als een vulling moet worden beschouwd voor bommen en handgra naten, hetgeen inderdaad is gebleken. Ver dachte moet de aard en de bestemming der springstof hebben geweten. Hij komt nu wel met de bewering dat het voor Spanje bestemd was, maar blijft ten eenenmale in gebreke dat te bewijzen, laat staan aannemelijk te maken. De Officier gelooft dus niet dat het inder daad voor Spanje bestemd was. Zoo n kleine hoeveelheid als op verdachte is bevonden is voor Spanje ridicuul, want daar zijn veel groo tere hoeveelheden noodig. De Officier acht verdachte een buitengewoon staatsgevaarlijk mis-dadiger. Op het feit staat als maximum straf 4 jaar, doch dat is een straf die ver dachte veel te weinig zal vinden. Alles wat ONHARTELI.JKE BEJBGENING SCHEIDENDEN BURGEMEESTER. Bij Kon. foesluit is aan den heer H. L Ru'bert eenvol ontslag verleend als burge meester van Rijsibergen en wel met ingang van 5 Februari j.l. Met voorbijgaan van de beide wethouders, werd door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant benoemd tot waamemend burgemeester dr. W. Bnox, burgemeester van de naJburige gemeen-te Zundert. De raad der gemeente Rijsbergen was tegen Vrijdagochtend bijeengeroepen vo-or het hou den van een vergadering, waarbij de aftre- dende burgemeester, die reeds 72 jaar oud is, afscheid van den raad zou nemem. Toen te tien uur de burgeimeester de ver gadering wilde openen, bleek, vermoedelijk als protest tegen de benoeming van burge meester Brox tot waarnemend burgemeester, geen der wethouders en geen enkel raadslid aaruwezig be1 zijn. De burgemeester liet hierop den secretaris de namen van de afwezige leden voorlezen, waarna de vergadering werd gesloten. In een hierop volgende afischeidsreceptie werd o.m. het woord gevoerd door den burgemeester van Ginneken, jhr. mr. Th. E. Serraris en den burgemeester van Zundert, dr. W. Brox, die in zeer scherpe bewoordiingen de handelwijze van de raadsleden van Rijsbergen afkeurden. Laatst-genoemde zeide o.a. ,,Het zijn vlegels wier optreden gebrand- merkt dient te worden. Wanneer ik de vol- geiide week hier als waarnemend burgemees ter achter de groene tafel zit, zal ik het dien zaven vlegels op een krachbige manier aan het verstand brengen en ik zal daarbij de ad- jectieiven vinden, die ijk nu niet wil gebrui- ken." Even onbehoorlijk als de houtding van de raadsleden is zeker het bravour van -dezen burgemeester, merkt „De Z." op. Met schelden wordt het gezag ook niet hoog gehouden, DE A ANSLAGEN TE LIENDEN. In verband met de beide moordaanslagen te Lienden heeft het parket uit Arnhem een onderzoek ter plaats-e ingesteld. Het parket werd bijgestaan door den politie-deskundige Dr. Hesselink uit Arnhem, -die o.a. verschei- dene foto's heeft gemaakt. Bij een langdurig verhoor, dat de officier van justitie, mr. O. E. G. graaf van Limburg Stirum uit Arnh-em, en de rechter-commissaris mr. H. Hannema, den Dinsdagmorgen gearres- teerden 30-jarigen D. V. uit Ingen afnamen, heeft deze bekend schuldig te zijn aan den Maandagnacht gepleegden aanslag op den 31-jarigen landbouwer Leyser. Hij ontkent echter beslist schuldig te zijn aan den Zater- dagnacht gepleegden aanslag op den 18jarigen kruidenier Van Vessem. Vrijdag is V. van het arrestantenlokaal te Lienden overgebracht naar het huis van he- waring te Arnhem. Alhoewel men aanneemt, in V. reeds den dader te hebben, wordt het onderzoek, in ver band met den aanslag op Van Vessem, voort- gezet. MOTORRIJDER GEDOOD. Donderdagavond was een motorrijder uit Diepenveen op den Rijksw-eg tusschen Rijs- wijk en Delft nabij het benzine-station bezig zijn motorrijwiel te repareeren. Hij is hierbij waarschijnlijk niet of te laat door den be- stuurder van een vrachtauto opgemerkt. De zware auto overreed den motorrijder. De man kreeg een schedelbasisfractuur. Nog vdor geneeskundige hulp aanwezig kon zijn, was hij reeds overladen. RAVEN EN WILDE ZWIJNEN. De gouverneur van T-ekirdagn, een provin- cie aan de Dardanellen, heeft een decreet uit- gevaardigd, waarbij- ,,iedere man tusschen de 18 en 50 verplicht is een doode raaf te kun nen toonen". Deze order zal 15 Februari m- gaan en iedere mannelijke inwoner, die aan de gestelde 1-eeftijdsgrens beantwoordt, zal zwaar beboet worden, indien hij geen raaf kan toonen. De gouverneur is hiertoe overgegaan, om dat in het district op het oogenblik aanzien- lijke schade wordt aangebracht door ontel- bare raven. Ook wordt de bevolking uitgenoodigd mede te werken hij den strijd tegen de wilde zwij- nen. Deze dieren, die door de buitengewone koude tot het uiterste gedreven zijn, houden ernstig huis onder het vee en de schapen en gaan soms zelfs zoo ver menschen in de dor- pen aan te vallen. Thans worden in de ver schillende streken van het district groote drijfjachten georganiseerd, waarbij- het wacht- woord gegeven is, dat ,,nog deze maand duizend zwijnen, dood of levend, gevangen moeten worden". AANVAL EN VERDEDIGING. Toen een vakv-ereeniging te St. Louis (Mis souri) een post voor een linoleumzaak liet plaatsen was de eigenares daarover zeer ont- stem-di en besloot zij tegenmaatregeleri te nemen. Op zekeren dag kreeg de man, die voor den winkel op en neer li-ep, met een bord van zijn vereeniging, gezelschap van iemand anders, die steeds met hem meewandelde. Zijn „coliega" was een gemoedelijke negerin, ge- kleed in een fleurige japon en met een bos bloem-en in haar armen. Zij droeg een bord met de mededeeling „juist getrouwd". BEDELAAR WORDT MILLIONNAIR OP ZIJN 104DE JAAR. Een bekend straattype in Kaunas, de bede- laar Juonas Stanisauskas vierde onlangs zijn 104de -verjaardag, aldus meldt het .Berliner Tageblatt'". Op zijn vaste standplaats kwamen velen hem gelukwensch-en en geschenken over- handigen. Bij die gelegenheid, beweerde de bedelaar, dat hij binnenkort millionnair zou worden, want zijn zoon Kanys was in het buitenland gestorven en had hem een reus- achtig vermogen nagelaten. Ho-ewel natuurlijk niemand aan deze beweringen geloof wenschte te slaan, bleken zij toch op waarheid te berus- ten: de oude Juonas heeft een vermogen van een half millioen pond sterling geerfd. Kanys, de zoon, was indiertijd onschuldig ter dood veroordeel-d, beschuldigd van moord. De werkelijke moordenaar werd echt-er nog op tijd ontmaskerd en Kanys ontving schadeloos- stelling. Hiermee vestigde hij in Brits ch-In-die een zaak, die zeer floreerde en hem tot een rijk man maakte. Op zijn 70sten verjaardag verkocht hij zijn zaak en ging in Engeland wonen, waar hij na enkele jar-en overleed. In zijn testament vermaakte hij zijn geheele vermogen aan liefdadigheidsinstellingen, be- houidens voor het geval zijn vader nog mocht leven. Zoo werd de bedelaar Juonas million nair. VERDACHTE STERFGEVALLEN ONDER VEE. Men meldt aan de N. R. Crt. Gedurende de laatste weken gebeurde het h-erhaald-elijk, dat onder het vee van boeren in het Zuidelijke gedeelte van de uitgestrekte Friesche plattelandsgemeente Leeuwardera- deel merkwaardige sterfgevallen voorkwamen. Zoo zijn bij niet minder dan tien veehouders nabij het dorp Hempens koeien onder ver dachte omstandigheden gestorven. Vorige week sti-erven bij den veehouder P. de B. drie varkens en bij W. G. twee varkens en twee kalveren, eveneens onder verdachte omstan digheden. Aan-gezien in v-erband met deze sterfgeval len de namen van zekere M. en diens zoon, welke in deze omstreken minder gunstig be kend staan, als schuldigen werden genoemd, verhood G. hen in het vervolg zijn erf te be- tr-eden. Nochtans hebben M. en diens zoon een bezoek aan het erf van G. gebracht, waar, na een woordenwisseling over het gestorven vee, een vechtpartij is ontstaan. G. werd door M. en diens zoon met mes en schoppen aan- gevallen. Omwonenden schoten h-em ijlings te hulp maar werden eveneens door de aanvallers met scherpe landbouwgereedschappen be- dreigd. Een van hen, zekere van D. kreeg daarbij een vrij ernstige hoofdwonde, welke door een inmiddels' ontboden genedsheer is behandeld. M. en zijn zoon, welke tenslotte op de vlucht sloegen, zijn later door de gemeentepolitie van Leeuwarderadeel aangehouden en aan een verhoor onderworpen. Tegen hen is wegens mishandeling proces-verbaal opgemaakt. Naar wij van de zijde der politie vernemen heeft een ingesteld scheikundig onderzoek van de magen van de gestorven dieren uitgemaakt, dat van vergiftiging geen sprake is. VERGEETACHTTGE TREINREIZIGERS. -Steeds staat men weder versteld van de cijfers, die, beter dan wat ook, de vergeet- achtigheid van het publiek demonstreeren, al lijken die cijfers op het oog erger, dan ze in werkelijkheid zijn. Immers, vergelijken we ze met de cijfers van het aantal reizigers, dat reisde, dan valt de vergeetachtigheid nog al mee. In het vierde kwartaal 1937 werden op alle stations der N.S. als gevonden of achter- gelaten aangebracht 16.704 voorwerpen van allerlei aard. Daarvan werden er op de sta tions zelf, binnen drie dagen na het verlies 5998 of ongeveer 35^ teruggegeven, zoo- dat naar het magazijn van gevonden voor werpen te Utrecht werden opgezonden 10.706 stuks. Gp het bureau van dit magazijn kwa men in het vierde kwartaal in 5888 aanvragen, waarvan er 2300 tot succes leidden, zoodat in totaal van de 16.704 gevonden voorwerpen, door de goede zorgen van de Spoorwegen 8298 stuks of nagenioeg 50 van het totaal weder om in het bezit van de rechtmatige eigenaars kwam. Ter vergelijking met het vierde kwar taal 1936 vermeldt de „Msh.", dat in dit kwar taal het aantal gevonden voorwerpen in totaal was 15.812 of circa 900 minder en gedurende 't geheele jaar 70.017. Betersohap is dus nog niet te bespeuren. Dat men zich bij de N.-S. moeite geeft om de eigenaars te vinden, men mag wel zeggen ,,op te sporen", bewijst bet volgende staaltje. In de zakken van een damesmantel werd een sleutel gevonden met het inschrift van een hotel in Parijs, alsmede een- kamemummer. Fluks werd dit hotel gevraagd te melden, wie omstreeks den tijd, dat de mantel gevonden werd, deze kamer betrokken had. Omgaand kwam bericht in, dat een dame, wonende X- straat te Oslo, de kamer bewoond had. Een brief aan dat adres en de dame bleek de eige- naresse van den mantel, dien zij met bekwa- men spoed terugkreeg, terwijl zij paf stond van de ..seryice" bij de Nederlandsche Spoor wegen. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. De trein, welk-e Donderdagavond om 21.27 uur uit dharlero-i naar Brussel -was vertrok- ken, -heeft op den onbeiwaakten overweg tus schen Courcelles en Luttre een auto, waarin drie personen zaten, gegrepen. De schok was zeer hevig en de auto werd een honderdtal meters m-eegesleurd. Uit den totaal vernielden wagen zijn de lijken der inzitteniden, een chauffeur en twee passagiers, geborgen. PLANNEN VOOR EEN GROOTE OLIFANTENJACHT. United Press meldt uit Singapore: In M-aart of April zal een geweldiige olifan- tenjacht plaats vinden, die d-e grootste sedert 50 jaar is. Men hoopt bij -deze jacht, die door de regeering zelf uitgerust wordt, 300 olifan- ten te vanigen. Korten tijd geleden werd een oproep gericht tot alle olifanteribezitters in Siam om h-un dieren voor deze jacht ter be- schikking te stellen. Reed's nu hebben 85 olifantenbezitters toe- gezegd, d-at zij hun dieren, begeleid door de mahouts, zullen zenden. Een deel van de te vangen dieren zal bij het leger, dat reeds nu olifanten in dienst heeft voor het transport van zwaar geschut, worden ,,ingelrjfd". De an dere olifanten worden verkocht of voor den dienst in de zagerijen aangewend, waar ze voor het sleepen van de zware stammen wor den gelbruikt. Men verwacht, dat het gewel- dige s-chouwspel, wanneer de reusachti-ge die ren aan het einde van de jacht in omheinde kralen worden gedreven, talrijke toeschou- wers, niet alleen uit Siam maar ook uit Br.- Indie en andere landen zal trekken. Men schat het aantal bezoekers zelfs op 20.000. De Sdameesche olifanten schijnen over de geheele wereld een goe-den afzet te vinden. Zoo moet een vertegenwoor-diger van de Metro Goldwyn Mayer 400 olifanten besteld hebben. die voor een nieuwe film, naar het voorbeeld van -de ,,King-kong"-films-, gebruikt zullen worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3