ALQEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAO VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN No. 9719 MAANDAG 7 FEBRUARI 1938 78® Jaargang Binnenland Buitenland. EERSTE BLAD DE AFNEMING VAN DE HOEVEELHEID WILDE EENDEN. WANDADEN VAN DE JAPANNERS. »ys #vnsa&-*rtt3?ZmarW*SVM*^l3S?Zr*tt7>3t3^iil!aKZJiS*rZ KSBS ;:«KaMf*«S*S2v IWffiUIlfHTMl A'u'Xh^-i - £- - aK»w» NEUZENSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen S 1,25 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 5,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,overige landen f 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TEEEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KEEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruittoetaling. Grootere letters en cliche's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. DE NAAM DER JONGE PRINSES. Kleantoon op de: e. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat zooals bij de offcieele geboorte-aangifte is gebleken het Prinselijk Paar wenseht, dat de naam van de jonggeboren Prinses wordt uitgesproken met den klemtoon op de E, dus BEatrix TELEGRAMMEN NAAR HET PALEIS SOESTDIJK. Het geheele telegraafverkeer met Baarn en Soestdijk loopt evenals het verkeer met de meeste andere gemeenten binnen hetzelfde postddstrict over het telegraafkantoor te Amsterdam. Evenals men in Soestdijk tevoren maat- regelen had genomen voor het verwerken van extra druk telegramverkeer, moest men ook te Amsterdam voorzorgsmaatregelen treffen. Reeds dagenlang beschikte men over een plan, dat bijzondere dienstrooster behelsde met ex tra diensten voor alle ambtenarefn, welk roos ter van dag tot dag werd bijgehouden. Het personeel nam telkenmale bij het verlaten van dem dienst daarvan kennis en was er daardoor op voorbereid, dat het plotseling kon worden weggeroepen voor een bepaalden extradienst. Zondagavond kreeg de directeur van het telegraafkantoor, de heer P. Bossen, de waar- schuwing, dat th'ans binnen korten tijd de blij- de gebeurtenis kon worden verwacht. In den loop van den nacht zat men reeds met een extra bezetting, waartoe o.a. 28 ervaren tele- grafisten behoorden, die van de bijkantoren tijdelijk op het hoofdkantoor waren geplaatst. Reeds Maandagochtend vroeg was het ver keer drukker dan normaal, want vele groote zaken, die eveneens 't blijde nieuws elk oogen- blik verwachten, boden rondzendtelegrammen aan om reeds belegde vergaderingen uit te stellen, bijeen'komsten naar andere data te verschuiven enz. Toen tegen tien uur het berioht van de ge- boorte bekend werd, kwam de groote drukte eigenlijk pas los en het bleek, dat de uitge- bredde voorzorgsmaatregelen geenszins over- bodig waren geweest. Het totale aantal tele- grammen, dat te Amsterdam werd aange- nomen, was op Maandag ongeveer tweemaal zoo groot als het normale aantal. De loketten werden bestormd en vooral in de ochtend- uren werden veel telegrammen telefonisch aangeboden. Onmiddellijk kwamen de felici- tatietelegrammen los, die velen blijkbaar reeds klaar hadden liggen, doch er waren ook vele telegrammen bij van den handel om regelingen te treffen met het oog op den nationalen feestdag. Het verkeer op de telexafdeeling nam tegen den middag af, want het zijn voomamelijk groote ondernemingen, die met verreschrijvers werken en deze ondernemingen sloten een groot deel van den middag. Het beeldtelegrafieverkeer, dat in het alge- meen hier te lande nog niet zeer intensief is, behaalde een record met het verzenden van zestien beeldtelegrammen, alle foto's, betrek- king hebbende op de blijde gebeurtenis en be- stemd voor groote dagbladen te Londen, Pargs, Berlijn, Brussel, Kopenhagen en Stock holm. De zeer groote drukte op het telegraaf kantoor is begrijpelijk als men weet, dat alle voor Soestdijk bestemde telegrammen, niet alleen die uit Amsterdam, doch ook die uit de rest van het land en uit het buitenland, over Amsterdam moeten worden doorge- zonden. Ten behoeve van het verkeer met het paleis beschikte men over drie snelwerkende verbin- dingen, drie Hughes-apparaten, die geplaatst waren in het hulppostkantoortje tegenover het paleis Soestdijk. Deze drie kanalen waren echter lang niet voldoende, om den stroom van telegrammen, bestemd voor Prinses Juliana en Prins Bemhard te verwerken. De telegrammen voor H. M. de Koningin moesten ten paleize te 's Gravenhage worden bezorgd. Derhalve besloot de directeur reeds op 31 Januari, een deel der telegrammen te Soest dijk te doen bezorgen door motorrijders, die tot 's avonds tien uur om het uur met een groot pakket telegrammen naar Soestdijk reden. De meeste telegrammen moesten wor den overgetikt op de daartoe bestemde bijzon dere gelukrwenschformulieren en hiervoor werd de hulp ingeroepen van 28 ervaren typisten van buiten. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft men met man en macht door- gewerkt en ook op 2 Februari heeft men nog met extra bezetting moeten werken. Het totale aantal voor het Prinselijk paar bestemde felecitatie-telegrammen, dat uit of over Amsterdam naar Soestdijk is verzonden, bedraagt meer dan 5000 en nog steeds komen er nieuwe gelukwenschen binnen. Buitengewoon grooten lof had de heer Bos sen voor het personeel, dat in deze dagen bijna niet van het telegraafkantoor was weg te slaan, zoo lang er werk was te verrichten en dat zich beschikbaar bleef stellen, ook Eds de op het rooster vermelde extra diensttijd reeds lang om was. Velen, die vrij van dienst waren, kwamen zich melden om hun hulp aan te bieden. Onder doze omstandigheden is het werk ondanks de groote drukte in de aangenaamste stemming verricht. De cantine bleef dag en nacht open en dank zij de medewerking van het cantine- bestuur, dat 1500 beschuiten met muisjesi ge- reedmaakte, kon het geheele personeel op deze traditioneele versnapering worden getracteerd. Voor het eerst heeft de heer Bossen boven- dien een voor het telegraafkantooi geheel nieuw experiment gewaagd door op alle zalen, waar dat mogelijk was, luidsprekers te plaat- sen, waardoor het personeel de national® feest- viering heeft kunnen volgen. Tot zelfs in de seinizalen bleek dit zonder bezwaar voor den vlotten gang van den dienst mogelijk en tijdeus de rede van Dr. Colijn bleek het in de groote seinzaal zelfs mogelijk, een groot deel van het personeel rondom den luidspreker te verzame- len, waar het teelgraafpersoneel, dat in deze dagen een zoo bijzondere taak op zoo prachtige wijze heeft vervuld, in plechtige stemming een van de vele treffende oogenblikken van de nationale feestviering heeft kunnen mede- leven. RAAD VAN DOETINCHEM PROTESTEERT TEGEN NAAMSVERANDERING. In de gehouden vergadering deelde de bur- gemeester mede, dat B. en W. indirect, via een huurcontract van het ministerie van Fi- niancien is medegedeeld, dat de naam der ge- meente is gewijzigd in Deutekom B. en W. hebben er de regeering op gewezen, dat de naam Doetinchem bij de wet op de Vereeni- ginjg der Gemeenten Stad- en Ambt-Doetin- chem wettelijk is vastgesteld en niet bij een eenvoudige beschikking kan worden gewijzigd. De raad besloot met algemeene stemmen bij de regeering tegen deze naamswijziging te protesteeren en te verklaren, dat op behoud van den naam Doetinchem prijs werd gesteld. GEDISTILLEERD-ACCIJNS. In een adres aan den Minister van Financien imzake de liooge accijnizen op bier en gedistil- leerd zegt de Kamer van Koophandel te Rot terdam, dat er naar moet worden gestreefd om de bedoelde dranken door bemiddeling van den bona fide handel en van de legale produ- centen tot de afnemers te brengen Zij ver- zoekt den Minister thans de indiening te be- vorderen van een ontwerp dat aan gebeime distilleerderijen en sluikhandel een eind maakt. Wanneer de Minister tot de bevordering eener wetswijziging in dezen geest zal willen besluiten, dan zal in overeenstemming daar- mede de bieraccijns wel zoodandg dienen te worden verlaagd, dat de tegenwoordige ver- houding van de prijzen per glas tusschen ge- distilleerd en bier niet worde verstoord en daarmede een verschuiving van het venbruik van bier naar gedistilleerd, wel'ke udteraard ongewenscht zou zijn, worde voorkomen. De voorzitter van de Britsche afdeeling van de intemationale commissie voor behoud van vogels, Percy Lowe, sohrijft in een ingezonden stuk in de Times, dat hij zich vereenigt met de meening van een anderen inzender, die als een van'de redenen van de afneming van de hoeveelheid wilde eenden in Europa de ongeli- mitieerde vangst met kooien dezer dieren in Nederland noemde. De bescherming dezer dieren gedurende zekeren tijd in anidere landen kan niet op- wegen tegen de' onbeperkte vangst ervan In een enkel ander land. Nederland vangt per jaar veel meer wilde eenden dan eenig ander land, en er mag daar ook in de lente gevan- gen worden, als de wilde eenden naar Noord- Europa terugkeeren. De meeste van deze in Nederland gevangen eenden worden op de Leadenhall markt in Londen te koop aange boden De remedie is zeer eenvoudig, aldus inzender. LIBERAEE LEDEN VAN GEMEENTE- BESTUREN EN PROV. STATEN. De fusie tusschen de Vereeniging van libe- rale leden van gemeentebesturen en de ver eeniging van liberale leden van prov. staten is te Utrecht tot stand gckomen. In de onder leiding van de heer C. G. Roos uit Lekkerkenk gehouden vergadering in het jaarbeursrestau- rant, welke onder meer werd bijgewoond door den partijvoorzitter Mr. W. C Wende.aar, is het reglement van de nieuwe vereeniging van liberale leden van prov. staten en gemeente besturen na eenige discussie vastgesteld. In dit reglement is de imperatieve bepaling opgenomen, dat alle leden van Prov Staten en gemeenterad'en aangesloten bij de partij lid zijn van de vereeniging. Ieder partijlid heeft voorts steeds toegang tot de vergade ringen. Vastgesteld werd verder een ontwerp ge- meenteprogram ter voorlegging aan de alge meene vergadering der partij. DE WERKVERSCHAFFING IN ONS LAND. Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Sociale Zaken ontleenen wij bet volgende: Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bij de werkverschaffing uitgekeerde loonen te laag zijn, mede met het oog op de ingetre- den prijsstijging. Wijders bespraken ettelijke leden de sub- sidieiering van de werkverschaffingen. Zij drongen er op aan, dat die aan eenige voor- waarden zou worden gebonden. Zoo achtten zij gewenscht, dat alleen medisch volkomen goedgekeurde er voor het (grond-) werk ge- schikt verklaarde personen voor bedoeld soort werk zouden worden bestemd. Verscheidene leden uiten den wensch, dat niet tot invoering hier te lande van een ver- plichten arbeidsdienst in geenerlei vorm zou worden overgegaan, zonder dat de volksver- tegenwoordiging zich daaromtrent zou hebben uitgesproken. Andere leden verklaarden de invoering van een verplichten arbeidsdienst voor jeugdige werkloozen niet onder alle omstandigheden yerwerpelijk te achten. Het aantal jonge werkloozen te ohzent is, zoo spraken zij:, zeer groot, namelijk ongeveer 80.000. Een zeer klein gedeelte daarvan maakt gebruik van de werkgelegenheid. NEDERLA NDSOHE TENTOONSTEELING TE CAIRO. Zaterdagavond is te Cairo in tegenwoordig- heid van talrijke autoriteiten, waaronder een vertegeniwoordiger van den Bgyptischen ko- ning, de Nederlandsche tentoonstelling ge- opend, die ten doel heeft, een indruk te geven van de plaats welke Nederland op velerlei geibied in de intemationale samenleving in- neemt en de zakelijke betrekkdngen tusschen Nederland en Eigypte. Nadat een toespraak was gehouden door den bgyptischen Minister' van handel en Industrie, is de tentoonstelling door den Nederlandschen Minister van Econc jische Zaken, Steenberg'e, met een voor de midrofoon van de Phohi uit gesproken rede geoptad. ALGEIHEELE WIJZIGING IN DE DUITSCHE REGEERING. In het laatste der vorige week zijn door Hitler m-aatregelen getroffen, die voor de richting der rngeering in Duitschland van ver- strekkende gevolgen zijn. De regeering komt daardoor nog meer dan tot nu toe bijna uit- sluitend in handen der nazi's. De hoogwaar- digheidsbekleeders die' nog min of meer wer den beschouwd als aanhangers van het oude regime, en voomamelijk die behoorende tot de weermacht, die aflwijkende meeningen ble- ken te hebben, zijn aan den dijk gezet. Dat verschil van meening schijnt aan het li-cht te zijn getreden in een onderhoud dat enkele generaals met Hitler hadden en waarbij zij lieten blijken het niet e.ns te zijn met ten op- zichte van Spanje gevoerde politiek. Er wordt door een EngetSch blad zelfs beweerd, dat Hitler verzet vreesde en om dit bij voorbaat onmogelijk te mak. n den opperbevelhebber der landmacht Von Fritsch, eenige dagen in arrest heeft laten houden. Van Duitsche zijde wordt dit tegengesproken. Er blijkt in ellk geval, dat er achter de schermen heel wat afgespeeld moet zijn. Generaal-iveldmaarschalk von Blomlberg is afgetreden als opperbevelheibber van de Duit sche weermacht. Het oppercommando van de weermacht komt in handen van Hitler, bij- gestaan door een chef van het oppercom mando, generaal Wilhelm Keitel. Von Fritsch, de opperbevelhebber van de landmacht, is afgetreden. Er is een geheime kabinetsraad ingesteld onder voorzitterschap van von Neurath. Deze is afgetreden als minister van buitenlandsche zaken en opgevolgd door von Ribbentrop, tot dusiverre amibassadeur, .ie Londen. De ambassadeurs von 'Hassel (Rome), von Dircksen (Tokio) en von Papen (Weenen) zijn leruggeroep :n van hun post en moeten zich ter beschikking houiden. Generaal-overste Goring is tot veldmaar- schalk benoemd. De Rijksdag is tegen Zomdag 20 Februari bijeengeroepen. Dan zal Hitler een groote rede houden. DE ..NANTUCKET" WORDT VRIJGEGEVEN. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington maakt bekend, dat Franco er in heeft toegestemd het Amerikaansche tank s-chip ..Nantucket" los te laten. Dit is een gevolg van de Amerikaansche protesten. Het is reeds van Palma vertrokken. De „Nan- tucket"' werd in voile zee aangehouden, de petroleumlading verbeurd verklaard en de kapitein werd te Palma in de gevangend-s op- gesloten. De Amerikaansche regeering heeft na haar informeele stappen geen andere ge- noegdoening gekregen dan de verzekering, dat de kapitein binnen enkele dagen in vrij- heid zou worden gesteld. Te Washington is men verbaasd over de slappe houding van minister Hull. Volgens een mededeeling van den Ameri- kaan Evens Carlson, zijn 3 Amerikaansche zendelingen een man en twee vrouwen benevens een Franschman, door de Japan- ners op 10 December in de stad Jangtsjoeen, 97 K.M. ten Oosten, van Tayoean, aan den Sjan-si spoor weg om het 1-even gebracht. Volgens Carlson zou de Franschman, een leeraar, dien avond in twist zijn geraakt met een Japansehe vrouw. Hij riep de bemidde ling der zendelingen in. Japansehe schild- wachten schoten daarop zoowel den Fransch man als den zendeling dood. De 2 Ameri kaansche vrouwen werden door de Japanners gevangen genomen en later doodgeslagen. De lijken werden in een zinkput geworpen. Be namen der zendelingen zijn: de heer en mevr. Alva Harsh uit Petersburg, in West-Virginia en mej. Minneva J. Neher uit Lavern, in Cali fornia. zy behoorden tot de Church of Bre thren Mission te Sjojang, in Sjansi. De North China Daily News publiceert een schrijven waarin verslag gegeven wordt van de wandaden door de Japansehe soldaten be- dreven in de Westeiijke wijken van Sjanghai. De schrijver heeft gezien, hoe boeren werden mishandeld en vrouwen neergeslagen, zonder eenige provocatie. Buitenlandsche leden van de intemationale hulpcommissie, die uit Nanking te Sjanghai teruggekeerd zijn, deelen mede, dat tal van gevallen zijn voorgekomen, waarin de Japan sehe soldaten niet meer door hun officieren onder control® konden worden gehouden. Ruim 200.000 Chineesehe vluchtelingen hebben geweigerd de veiligheidszone te Nanking te verlaten, ondanks de bedreiging van Japan- schen kant, dat da winkels gesloten en de verkoop van rijst v-erboden zou worden. De reden voor deze weigering was gelegen in de vrees voor het optreden der Japansehe sol daten. De Amerikaansche Sjanghai Evening Post meldt het volgende: .Amerika zal vragen hoe Japan, dat luidkeels protesteert tegen het communisme, de anarchie rechtvaardigt bin nen zijn eigen leger en hoe het China en andere landen kan besohuldigen van onop- rechtheid, wanneer zijn eigen verzekepingen herhaaldelijk huichelachtig blijken te zijn. Amerika zal zich afvragen, waartoe het dient, een politiek v-oort te zetten van dlplomatieke protesten, wanneer wandaden der troepen toe- gestaan worden, zoowel tegenover de Chinee- zen als tegenover de vreemdelingen". Nog wordt gemeld, dat de stad Kwangteh en de geheele omgeving in een woestenij her- schapen zijn. Er bevinden zich hijna geen levenden meer. Overal liggen de lijken van vermoorde Chineesehe mannen en vrouwen. HET DRIJVENDE NOORDPOOLKAMP. In het laatste bericht, dat Donderdagavond van het drijvende Noordpoolstation ontvan- gen is, werd medegedeeld, dat in het gebied van het station vrij algemeene bewolking heerscht en een Noord-Noord-Westenwind sterkte 3. De temperatuur bedroeg 16° C. onder nul. Er viel eenige sneeuw. De positie van het station is ongewijzigd: 74 graden 3 minuten Noorderbreedte en 16 graden 30 minuten Westerlengte. De storm op de Groenlandzee wordt minder en zal waarschijn- lijk de eerstvolgende twee dagen niet weer losbreken. In de komende dagen kan in de Groenlandzee een vorst van 20 tot 25 graden verwacht worden. De vermindering van de windsterkte in het gebied van bet Poolstation en het dalen der temperatuur vergrooten de kans op een aaneenvriezen der ijsschotsen. Majoor Kabanof, die een der vliegtuigen zal besturen, welke te hulp gezonden worden aan de poolexpeditie van Papanin, geeft in de Moscow Daily News een uiteenzetting van de redenen, waarom snelle vliegtuigen met twee motoren gebruikt zullen worden. Hij merkt op, dat het weer bijzonder ongunstig is in de poolstreken, waar de lage bewolking en het elechte zicht tengevolge hebben, dat de vlie- gers slechts enkele korte uren tot hun beschik- ing hebben om te vliegen. De gebruikte loest-ellen moeten dan ook niet alleen snel zijn, maar ook zeer hoog kunnen stijgen, teneinde boven de wolken uit te komen. De vliegtuigen zullen draadloos geleid worden. Aan boord van de Taimyr wordt een radiobaken meege- nomen, dat op Spitsbergen of Jan Mayenland zal worden opgest-eld, al naar het punt, dat als basis der expeditie zal gekozen worden. De Izwestija maakte Vrijdagochtend gewag van het bovenstaand bericht en merkt op, dat, als de omstandigheden gunstig zijn, de Moer- manets kans heeft het kamp van Papanin weldra te bereiken. Overigens kan, als het thans ingetreden goede weer aanhoudt, de Taimyr binnen vier of vijf dagen den Ooste- lijken rand van het Groenland-ijs bereikt heb ben. Hoeveel dagen dit setup noodig zal hebben om door het ijs heen te dringen, valt niet te voorspellen. Het zal zeker geen lichte taak zijn. Als echter de Moermanets en de Taimyr niet door het ijs kunnen dringen, beschikt men nog over de Jermak, welke dezer dagen uit Leningrad vertrekt en die ge- makkelijk in staat is de taak ce vervullen, waartegen wellicht de beide andere schepen niet opgewasscben zullen blijken. In een onderhoud met persvertegenwoordi- gers heeft professor Otto Schmidt verteld, hoe de 4 Russische Poolonderzoekers1 van hun drijvend ijsveld afgehaald zullen worden. (Naar gemeld is vertoeven een 4-tal Rus sische geleerden op een drijvend ijsveld in de Poolstreek. Dit veld drijft thans in de Groen landzee.) Reeds geruimen tijd zijn voorbereidingen getroffen. Schmidt zal persoonlijk met een expeditie de Poolonderzoekers gaan halen. De expeditie zal in Maart vertrekken. Ook Papanin de leider van het drijvende kamp, is van meening, dat dit doelmatig is. De ijsbre- ker .Taimyr"' zal naar het Noorden varen en, zoodra het pakijs zal zijn bereikt, zullen de vliegtuigen die aan boord meegenomen wor den, uitgeladen worden en zal men van een vliegveld, dat op het ijs zal' moeten worden gereed gemaakt, vluchten naar het drijvende Poolstation ondernemen. Het zal echter wel geruimen tijd duren voor een ijsvlakte gevon- den zal zijn, die voor vliegveld geschikt is. Gepoogd zal word-en een zoodanig ijsveld te vinden dicht bij den rand van het pakijs. Mocht het niet gelukken een geschikte ijs vlakte te vinden, dan gaat de expeditie naar het Jan Mayeneilamd. Omtrent het landen van de vliegtuigen op het ijsveld van Papanin kan men gerust zijn. Het zal slechts moeilijk wor den wanneer het ijsveld in dien tijd vervormd is. In Maart staat de zon pas gedurende enkele uren boven den horizon, die tijd moet dus gebruikt worden. Maar met goed weer zal ook des nachts gevlogen worden. Overigens is, behalve de expeditie met de Taimyr" op bevel van de regeering een vliegexpeditie voor bereid, die zal worden uitgevoerd door twee snelle tweemotorige vliegtuigen, die naar Moermansk en zoo noodig naar Barentsburg zullen gaan. De Noorsche regeering heeft Barentsburg n.l. ter beschikking gesteld als basis voor de expeditie. De ijsbreker .Jermak" zal het reserveschip zijn voor de expeditie die de groep van Papanin gaat halen. Professor Schmidt is op 3 Februari als leider der expeditie uit Moskou naar Moermansk vertrokken. De ijs breker „Taimyr" zal met 73 personen aan boord ongeveer 10 Februari naar de Groen landzee vertrekken. Wij zullen besloot de professor, het afhalen der Poolonderzoekers niet forceeren maar rustig het vastgestelde plan ten uitvoer leggen. ONTWERP VOOR HET TERUGTREKKEN VAN DE VRIJWILLIGERS GEREED. Minister Eden heeft medegedeeld, dat een overeenkomst tot stand is gekomen op bijna alle punten van het ontwerp, dat moet wor den voorgelegd aan de niet-inmengingscom- missie. Het ontwerp handelt over het zenden van een neutrale commissie naar Spanje om een onderzoek in te stellen naar het terug- trekken van de vrijwilligers. Ten einde een vertraging te voorkomen, is de commissie ge- machtigd zijn som, niet grooter dan 50.000 pond sterling te besteden, voor de eerste uit- gaVen tot het ten uitvoer brengen van net plan. Ingez Med. HET PROCES DR. NIEMoELER NIET IN HET OPENRAAR. Heden begon te Berlijn het proces tegen Dr. J. H. Niemoller, die nu reeds vele maan den lang in vo-orloopige hechtenis is. Men meende sedert eenigen tijd te weten, dat het reeds eenige keeren uitgestelde proces met gesloten d'euren zou worden gevoerd en ook voor de pers niet toegankelijk zou zijn. Vol gens informaties is hierover nog geen beslis- sing g-evallen. Het Openbaar Ministerie moet daartoe een voorstel indienen, waarop de be- slissing van de reehtbank pas hedenochtend bekend wordt. In politieke kringen is men het er over eens, dat een proces met gesloten deuren op de openbare meening, vooral ook in het buitenland, een allesbehalve gunstigen indruk zal maken, en zeker tot tallooze niet te controleeren geruchten aanleiding zou geven. MISLUKTE POGING TOT OPSTAND TE KANTON. Ondanks de tegenspraak van officieele zijde wordt algemeen aangencmen, dat te Kanton gepoogd is de provinciate regeering van Kiwantoeng met geiweld omver te werpen. Dank zij de aetiviteit van de Chineesehe auto riteiten, die uitgebreide militaire voorzorgs maatregelen getroffen en een groot aantal personen hebben gearresteerd, is deze poging echter in de kiem gesmoord. Grader de gearresteerden is een aantal jonge offiicieren. Verscheidene personen, die van spionnage verdacht werden, zijn onmiddellijk gefusilleerd. In Chineesehe kringen gelooft men, dat de Japansehe luchtraid Vrijdagmorgen boven Kanton, het sein beteekende voor den opstand. Men beweert, dat de Japanners den leiders van die opstandige beiweging beloofd zouden hebben, geen inval in Kwantoeng te doen, mits laatstgenoemden het tegenwoordige provin ciate beatuur afizetten, zelf de macht in han den namen en de Centrale Chineesehe regee ring niet 1 anger erkenden. De gebeurtenissen te Kanton hetoben de aanhangers van Tsjiarag Kai-sjek diep ge- schokt, daar zij wijzen op een scheuring in de eenheid, welke tengevolge van den oorlog met Japan,' in geheel China tot stand was gekomen. VERDAOHTE ONDERZEEERS W ORDEN VERNIETIGD. Het Franschc ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, dat als gevolg van de be- sprekingen, die te Londen gevoerd zijn tus schen den Britschen minister van buiten landsche zaken en die amtoassadeurs van Frankrrjk en Italie, met het oog op verscher- ping van de maatregelen tot bescherming van de koopvaardij in de Middellandsehe Zee tegen zeerooFverij, d; Franscihe regeering voomemens heeft, de volgende maatregelen te nemen: De Fransohe oorlogsschepen, die overeen- komstig het accoord der Britsche, Fransche en Italiaansche vlootdeskundigen zorgen voor de uitvoering der maatregelen van toezicht, voorzien in de overeenkomst van Nyon, zullen order krijgen, in den aan hun toezicht toever- trouwden sector, iederen onderzeeer aan te vallen, en zoo mogelijk te vernietigen, die on der water varend wordt aangetroffen buiten de Spaansche territoriale wateren, op de scheepvaartroutes gelegen ten Westen van den meridiaan van Bee de l'Aigle (nabij Oiotat). DE RAAD VAN DE DAAD. Een groep aanhangers van Grammens, den leider van den Raad van de Daad, heeft Zaterdag tijdens de uren, waarop de Mechelse weekmarkt wordt gehouden, in de drukke straten van die stad den Franschen tekst der straatnamen overschilderd. Een der schil- ders werd gegrepen. Het was de gewezen Vlaamsch Nationalistische afgevaarddgde Ward Hermans. Hij is in de gevangenis op- gesloten en wordt daar ter beschikking ge houden van het parket. HONING ZOGOE EN ZIJN BRUID. Men vergeve het: ncgmaals wordt er even aandacht besteed aan den zonderlingsten troon van Europa, den Albaanscben; nu de vraag gekomen is of het in het land der witte ber- gen heusch ,,zoo'n woeste bende" is, moet het juist. ,,-Zoo'n woeste bende"?; och, men oordeele zelf. De herder van Tirana, gelijk de spotteeke- naars Achmed Zogoe gaarne noemen, is voor zijn doen waarlijk van goeden Albaanscben oorsiprong. Een zijner vechtlustige voorvade- ren, de groote Zogoe, behoorde tot de stam- hoofden van het malcia (district) van Kos- sowo in noord-Albanie, toen de Turken in de XVe eeuw over de Albaansche grenzen dron gen. Door zijn krachtig verzet tegen die Tur ken, won de groote Zogoe het vertrouwen der M!ati, bij wie zich de stammen Tsjelai en Ala- man voegden en hij werd hun heer. De Tur ken ontzagen hem; de zoon van den grooten Zogoe werd zelfs verheven tot pasja. erfelijk Turksch pasja.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1