Pluimvee-Rubriek Burgerlijke Stand Dam-en Schaakrubriek de laatste dader van den GOUDDIEFSTAL TE UTRECHT. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. OVER DE KEUZE DER FOKDIEREN EN EEN NIEUWE THEORIE OP HET GEBIED VAN PULLORUM EN VERLAMMING. LOOP DER BEVOLKING. DAMMEN. SCHAKEN. ken, dat de belangstel'ling van velen trok. Maar nauwelijks was fit opzettelijke brandje goed a wel aan den gang of het geroep van brand weerklonk onder de talrijke kijkers. Er was even vender, op den Adhterdij'k, een hooi- berg in brand geraaikt, die nog een beter vreiuigdiirvuur te zien gaf dan de officieele. De brandiweer, die er ijlings keen ging, slaagde er niet in het vuur te blusschen voordat de boodberg geheel was uitgebrand. De eige- naar was venzekeid. Begrijipulijkerwijs be- stor.d er ook voor dit brandje veel belang- stelling. Nog steeds zocht de Utrechtscihe recherche naar een (van de daders van den gouddiefstal in het Tandheelkundig instituut te Utrecht. Terwijl alle an'dere verdachten zich reeds in arrest be von den, zag deize man, de typograaf de G., kans zich te Atmister'dam sichuil te hou- den. Woensdagochtend evenwel werd hij in de hoofd'stad op straat door de politie herkend en onmiddellijk gearrasteerd. In den loop van den middag werd hij overgabracht naar Utrecht, waar hij na verhoor in het huts van bewaring werd opgesloten. BKEEGEN WIJN. Aan het strand te Wijk aan Zee zijn nu reeds vijf groote vaten met wijn aangespoeld. Men veroniderstelt, dat deze vaten afkom- stig zijn van een schip, dat 55 jaar geleden tussdhen Wijk aan Zee en Hgmonld is vergaan. De vaten zijn gaaf, doch zwaar mte zeewier begroeid. Wlajarsohijnlijk is tijdens den laatsten storm het wrak uit alikaar geslagen. De wijn meet nog van goede kiwaliteit zijn. AUTO IN DE VEOHT GEREDEN. Woensdagochtend is een melkauto bij Breu- kelen, rijdende in de richting Maarssen, door onlbekende oorzaak ter hoogte van de Steen- ovens, aan d'en rechterkant van den wag tegen een boom gereden, vervolgens over den weg geslingerd naar den linkerkant, daar tegen een kleinen boom gebotst en tenslotte in de Vecbt terecht gekomen. De chauffeur, zekere A. C. Snel uit Oude- water, die door toevallig passeerende- men- schen uit de cabine van den auto kon worden gehaald, is met een ernistige hersenschudding naar de Rijkslklinieken te Utrecht vervoerd. Een jongetje van twaalf of dertien jaar, dat eveneens in den auto zat, is er uit gevallen en onder dien wagen terecht gekomen; het kind is jammerlijk verdronken. Het lijkje is later opgehaald en naar het lijkenhuis te Breukelen overgebraoht. PAMFLETTEN IN RES L AG GENOMEN. Het was de poldtie te Haarlem ter oore ge komen, dat er pamfletten met vermoedelijk ontoelaatbaren mlhoud verspreid zouden wor den direct na de gelboorte van een prins of pnnses. De politie heeft daarom een inval ge- daan in de drukkerij Renova aan de Burge- meester Rampstraat, waar ook de Vrije So cialist gedrukt wondt. Zij heeft de voorradige oplage in beslag genomen, evenals het zet- sel. Een deel van de oplaag was reed's ver- zonden. De politie onderzoelkt thans of en in hoeiverre er een straffbaar fedt gepleegd is. GELD IN EEN KUSSENSEOOP. In een woninjg aan de Nieuwe Nieuwstraat te Amsterdam helblben buren een tragische ontdekking g.edaan. Zij vonden in 't huis een 65jarige alleenwonende vrouw dood in bed lig- gen. Eenige dagen had men de vrouw niet ge- zden en men vreesde, dat haar iets ems tigs was overkomen. Men stelde een onderzoek in. Na de vondst zijn de politie en de G. G. D. gewaarschuwd. Het stoffelijk oversohot werd naar het Binnengasthuis vervoerd. De vrouw, I die steun genoot, werd vaaJk door haar buren geholpen. Het vrouwtje had een armoedig be- staan. Bij oniderzoeik in de woning vond de politie echter in een kuissensloop een belang- rijk bedrag aan banktoiljetten, gouden taentjes, rijksdaalders, guldens en an'dere specie. Op den Aalsterweg te Eindhoven heeft Wbensdagnacht een aanrijding plaats gehad tusschen een personenauto en een vrouw, die piotseling den weg overstak. De vrouw werd door den auto meegesleurd en kwam nadien met een hevigen smak tegen den weg terecht. Met ernstige verwonddngen is zij naar het St. Jazeflzdekenhuis gebracht. Daar is zij aan haar venwondinigen overleden. De auto werd bestuurd door den heer v. d. P. uit Eindhoven. De bestuurder heeft vol- gens zdjn verklaringen getracht een aanraking te vermijden, maar is daarin niet geslaaigd. AUTO OP BUSPASSAGIERS INGEREDEN. Op den Bredaschen Weg ter hoogte van Burger's Dierenpark te Tillburg, is een per sonenauto ingereden op een groepje uitge- stapte buspassagiers, die den wagen niet had- den zien aankomen. Een 23jarige man werd gedood en een dame ernstig gewond. E|ven voor dit tijdstip waren aan het eind- punt van de Ibusroute enkele personen uit de bus gestapt, die achter den auto om den weg wiiden oiversteken. Juist op dat moment na- derde een personenauto, besftuurd door den heer H. P. L. uit Eindhoven, die even voordat hij de bus zou passeeren, zijn lichten dimde voor een tegenligger. 'Hierdoor hebben de buspassagiers den auto van den heer L. waar- s.chijnlijk niet zien naderen, met het gevolg, dat de auto op het groepije inreed. De men- schen sloven alle kaniten heen. De heer L. remde krachtig, zwenkte eerst naar rechts, wajar hij in botsinig kwam met mej. G. de K., en daarna naar links, waar de 23jarige heer J. v. K. w.erd gegrepen. De anderen hadden zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. De j'onigeman had een zware hersenschud ding en een gebroken been, de dame een licihtr hersenschudding belkomen. De heer v. K. is in het ziekenhuis, waarheen de beide slacht- offers waren overgabracht, overleden. De toe- stand van mej. de K. is vooruitgaande. VIJFTIG DUIZEND GULDEN IN EEN OUDE KOUS. Naar thans bekend is ge worden, is twee weken geleden door een verhuiskneeht, die werkzaam is bij het Venduhuis der Notaris- sen aan de Nobelstraat te 's-Graven!hage, een sensationeele ontdekking gedaan. Bij de ver- huizing van een inboedel uit een villa in Eg- mond vond hij tot zijn groote verbazing onder een oude kast een kous, in elkaar gedraaid, die een groot aantal bankbiljetten tot een waarde van meer dan f 50.000 bleek te be- vatten. In de bewuste villa, een eenzaam en in het groen verscholen gelegen oud landhuis, werd vroeger een hondenkennel gehouden. Zij ligt aan den weg van Bergen naar Egmond aan den Hoef. Gedurende een dertigtal jaren woonde hier de heer Gildemeester, met als huisgenoote een zeker mej. Hasselman.. Zij woonden daar eenzaam. Ongeveer zes jaar geleden overleed de heer Gildemeester, die een groot deel van zijn kostbaar antiek meu- bilair en porcelein aan de musea in Amster dam en Leiden vermaakte. Mej. Hasselman bleef het huis bewonen met als huisknecht den zoon van den te Egmond aani den Hoef wonenden melkboer Strooker, die reeds als 12-jarige jongen bij haar in dienst was gekomen en die thans 29 jaren oud is. Een zevental weken geleden kwam mej. Hasselman te overlijden en de huisknecht keerde weer naar zijn ouderlijke woning terug. Het huis bleef eenzaam en verlaten. De talrijke erfgenamen oordeelden het in overleg met notaris W. H. van der Giesen te 's-Gravenhage, wenschelijk, den inboedel van het huis in het Venduhuis der Notarissen in de residentie te veilen, in de overtuiging dat de goederen daar meer zouden opbrengen dan in Egmond. Vanwege het Venduhuis werden daartoe 2 weken geleden drie verhuisknechten naar de villa van mej. Hasselman „Huize Wimme- num" genaamd, gezonden, met een verhuis- wagen, om het meubilair naar hier over te brengen. In twee zendingen moesten de verhuizers den inboedel overbrengen. Een zending werd den eersten dag overgebracht, de rest op den tweeden dag. Toen de mannen bezig waren een zware eikenhouten kast, die tegen den muur stond, uit elkaar te halen, kwamen zij piotseling tot de ontdekking, dat onder de kast een stoffigen oude kous lag. Een der knechts gaf er een schop tegenen toen klonk piotseling 't geluid van rinkelende geldstukken hem in de ooren. Hij raapte de kous snel op, deed er een greep in en haalde er toen tot zijn groote verrassing een portefeuille uit, die dik gevuld was met bankbiljetten van f 1000 en 500. Ook kwam er nog een beurs met gouden tien- tjes uit te voorschijn. Bovendien vonden de knechts nog een brief met 1000, bestemd voor den huisknecht van mej. H. Men was zoo verbouwereerd, dat van nauw- keurig tellen niet veel kwam, maar het gevon- den bedrag moet minstens f 50.000 zijn. Op advies van den huisknecht, die direct van de ontdekking in kennis werd gesteld, stelde men zich telefonisch in verbinding met notaris Van der Giessen, die opdracht gaf het geld te verzegelen. De vinders hebben toen alles in een sigarenkistje gestopt, touwen er omheen gebondien en een groot lakstempel er op gedaan. Des avonds om tien uur bracht men den gevonden schat bij notaris van der Giessen. Niemand wist er van af. Niemand wist van dezen schat onder de oude ikast iets af, nodh de notaris, noch de bloedverwanten en de huisknecht. Nog eens op onderzoek uit. Het spreekt vanzelf, dat de verhuizers, toen zij klaar waren met hun werk, na deze ont dekking nog eens op onderzoek uitgingen. Elk hoekje werd door hen nog eens aan een nadere inspectie onderworpen, maar verdere verras- singen deden zich niet voor. De villa komt dezer dagen in veiling, doch zij zal, naar wel aangenomen mag worden, eerst nog wel eens aan een onderzoek worden onderworpen. Vermoedelijk zal de fiscus hier nog wel een woordje meespreken, omdat het niet uitgeslo- ten is, dat voor het gevonden geld ,geen be- lasting betaald is. Ook voor het bezit in een oude kous, dat geen rente opbrengt, moet men belasting betalen. Niemand klopte tevergeefs aan. „Huize Wimmenum" was in geheel Egmond zeer gunstig bekend. De vroegere bewoon- ster leefde zeer eenvoudig en zij, droeg den armen een goed hart toe. Geen bedelaar ver- trok zonder een gave en zij kwamen dan ook geregeld bij haar aankloppen. Het kwam zelfs voor, dat, wanneer een bedelaar door ziekte niet kon komen, zij door den huisknecht een gave naar zijn huis liet brengen. Met St. Maarten kwamen steeds een twee- honderdtal kinderen hun folkloristische lied- jes voor mej. Hasselman zingen en alien ont- vingen dan van haar een dubbeltje. Ook voor den Kerstboom schonk zij flinke bedragen en nooit ging een lijst voor een lief- dadig doel oningevuld terug. Het is niet de eerste maal, dat personeel van het Venduhuis geldt vindt in een inboedel. die verkocht moet worden. Reeds eerder wer den bedragen van enkele duizenden guldens gevonden, maar een zoo groot bedrag als dit keer, dat is nog nimmer voorgekomen. Den eerlijiken vinder zal ongetwijfeld een goede belooning wachten. Voorloopig heeft hij echter nog niets ontvangen, daar alle erfge namen hier In gerekend zullen moeten worden. BANDIETEN IN EEN JUWELIERSWINKEL In geheel New-York beginnen de handieten weer veel driester op te treden, zooals reeds is gebleken uit den roofoverval voor het ge- bouw van de Intematioal Mercantile. Vijf bandieten hebben daarna een aanval gedaan op een juwelierswinkel, doch werden door de politie overfvalien. Er ontstond een vuurge- vecht, waarfbij een roorver werd gewond en een brigadier doodelijk werd getroffen. Voordat iemand het kon beletten stond de gewonde bandiet op -en maakte den stenvenden politie- man met een revolverschot af. Voorts helbben twee gangsters voor 40.000 dollars aan ruwe zijde gestolen uit een vrachtauto. BLIKSEMINSLAG OP ZEE. Tijdens een hevig onweer werd een met rijst beladen Madoereesche prauw door den bliksem getroffen. 's Middags om vier uur voer deze prauw de haven van Probolinggo (Oost Java) uit met Sampang Madoera als bestemming. Even buiten de pieren werd het scheepje door een zware onweersbui overvallen, zoodat de bcmanning besloot te wachten, tot deze zou zijn overgedreven. Piotseling sloeg tot groote consternatie der opvarenden de bliksem in, waardoor de prauw lek werd geslagen en begon te zinken. Aan den wal had niemand iets van het ongeluk ge- merkt, tot een der leden der bemanning over boord sprong en naar de pier zwom om hulp te halen. Direct daarop voer een sleepboot van het baggerbedrijf uit en deze bracht het scheepje behouden de haven hinnen. Drie leden der bemanning bleken min of meer ernstig te zijn getroffen door scherven glas van een lantaarn, waarvan zoo goed als niets overbleef. Bij het Vierde slachtoffer was het hoofdhaar geschroeid. Bovendien waren twee hunner gedeeltelijk verlamd. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnd's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. De vorige feeer had ik het over de keuze der foktpomen en vermeld'de enkele gegevens van een speciaal foklbedrijf, waar de kracht als het ware toerust op het aanhouden van sterke, gezonde dieren, die goede nakomelin- gen gegeven heibben. In speciale foktoomen zitten daar niet minder dan 25 hennen van 5 tot 9 jaren oud en van sommige hennen waren aaraweizig: dochter, moeder, grootmoe- der, avergrootmoeder en bet-overgrootmoeder. Een hen, no. 10049 had gelegd: 271, 189, 190, 150, 118 en 74 eieren, acht dodhters van haar in 1933 geboren, lagden in het eerste jaar ge- middeld 223.3 eieren. 10 kleindochters van 1934 legden gemiddeld 227.7 eieren en 15 doohters in 1935 gebroed legden 229.8 eieren. Zoo zijn er uit de boeken massa's geivallen aan te halen van fbijzondere fok'dieren, die prachtige afstaimmelingen gegeiven heibben. We zien dus, de basis voor een gezonde toekomst ligt in de keuize der foktoomen. Moet men door omstandigheden van jonge dieren fokken dan kan men niet streng ge- noeg zijn in de keuze. Bij hanen kan men zich min of meer belhelpen door de productie der voile zusters te beoordeelen. Alles wat verschijnselen van zwakte vertoont, moet niet in de fokto'omen komen, o.a. dieren met kromime beenen, soheeve staarten, grijze oogen of opvallen'd bleeke loopbeenen (dat geldt natuurlijk alleen maar voor de rassen, die van nature bruine oogen en gele been- kleur habben, zooals Wit Leghorns en Rhode Islands). Ook dieren, die wel eens beemizwakte vertoonen en spoedige verimoeidheid moeten er uit. Bij de grijize oogen en bleeke loop beenen komen we op een terrein waaromtrept nog een enorme verwarring heerscht en om dat ik dit van fiun'daimenteel belang voor de toekomst aciht, wil ik er even nader op ingaan. Bij de kwestie der grijge oogen wordt over het algemeen aan verlamm-ing gedacht. Dat is onjuist. Bij de beruchte verlammings- ziekts kunnen ook grijze oogen ontstaan, maar lang niet alle grijze oogen wijizen op verlamming. De bruine kleur der oogen kan ook verdwijnen of zich na de jeugd niet vor- men, doordat in het voedsel bepaald'e kleur- stoffen ontbreken. Dan is het dus een een voudig gehreiksverschijnsel, dat snel terecht komt als de dieren kleurstofrijk voer krijgen (toijiv. groenvoer of igedroogid gras eniz.). Maar er zijn ook dieren die wel kleurstofryk voer krijgen en toch geen kleurstof in hun liehaam weten op te nemen, bijrv. door een chronisch darmlij'den o.a. coccidiosis. Zulke dieren nu helblben de een of andere afwijking in hun spijsverteringsorgaan of ide een of andere ziekte en d.aarom deu'gen ze niet voor de fok toomen. Nu zal men zeggen: wat doen nu die kleurstoffen er toe? De kleurstoffen op zich zelf doen er niet veel toe, maar ze gaan meestal samen met bepaal'de vitaminen o.a. vitamine A en dlus kan kleunstofafwezigheid op vitamine-tekort wijzen en dat is een heel ernstige zaak. Meer en meer blijkt, dat b.v. vitamine A van het grootste belong is voor de geizondheid der dieren. 'Heeft dus de kip tek-ort aan vitamine A in haar liehaam, dan deugt zij niet als fokdier. Zij kan daarbij nog wel eieren leggen, maar deize deugen niet als broedeieren. Of dat tekort nu komt door een fout in het voer of door een fout in de "-dp zelf, doet er voor het geval waar het thans om gaat niets toe, het geproducieerde broedei deugt niet. Dat zelf'de nu, wat ik over de grijze oogen ,en de bleeke beenen zag, geldt ook voor dieren met beenzwakte, met kromme borstbeenen, emz. Deze afiwijkingen kunnen n.l. op een fout in de miner ale stofwisseldng wijzen, waardoor Engelsche ziekte en bij vol- wassen kippen beenverweaking ontseieaan. Ook hier kan het me voor het oogenblik niet schelen waar de fout zit, bij de kip zelf of bij het voer, ik zeg alleen: het broediei deugt niet. Deugt het broedei niet, dan deugen de broe'dresiultaten niet en dan deugen ook de kuikens niet. De kuilkems zullen bij het ter wereld komen al met een tekort aan hoogst belangrijke levensstoffen behept zijn of met een aanleg om zulke stof£:n niet goed op te kunnen nemen en bij zulke dieren deugt ook het beste voer niet. Van aanleg zwakke kui kens krijgt men ook met het beste voer niet meer op psil, alles wat men er aan besteedt is boter aan de galg gesmeerd, hooge onkos- ten en weinig profijt. Oiver deze kwestie zou ik boek'deelen kun nen Volschrijven, want ik kan behalve over vitamin3 A en D pratend, nog veel meer zeg gen over andere vitaminen en allerlei mine- ralen en dagelijks komt er op dat gebied zoo- veel bij dat men als het ware voortdurend er over bezig zou kunnsn blijven. Bijizonider interessant is bijv. een nieuwe theorie van een Fransoh geleebde, die zegt dat het geheele pullorum-protoleem veel min der samenhangt met de beruchte pullorum- bacilliEn dan met het vitamine-gebrek, waar- mede de kuikens gelboren worden en wel ge- hreik aan vitaminen A, B, C, D en E. Daar- door komen de kuikens zwak ter wereld en vail en bij ibosjes als slachtoffers van die bacU- len, die bij sterke kuikens weinig kwaad doen. Daar zit in deze theorie zeer zeker een stevige kem van waarheid. Nu ik toch bezig ben nieuiwtjiEis te vertellen op vitaminegebied, noem ik er nog een dat ook de aamdaoht waard is. In Aimerika zijn n.l. voorloopige proeven genomen met vitamine E tegen de verlamming en wel met een gunstig resul- taat. Het vitamins E bevindt zich in z.g. tarwekiemolie, een product dat jammer ge- noeg erg duur gehouiden wordt, hoewel het weinig kost. Het zal echter wel spoedig in prijs zakken door de onderlinge concurrentie en dan wordt het interessant om er proeven in het groot mee te gaan nemen. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Nadruk verlboden. HOEK. Geboorten. 2 Jan. Catharina, d. van Pieter Durink en van Elizabeth Oppeneer. 71 J.m. Meter Marunus, z. van Johan Rocus van Kerkfort en van Adriana Elizabeth Riemens. 27 Jan. Pieter Marinus, z. van Jannis de Put ter en van Dingetje Adriana de Jonge. Overlijden. 13 Jan. Catharina Buijze, oud 33 d., d. van Jan en van Cathalina den Exter. 26 Jan. Cornells Machielsen, oud 72 j„ echtg' van Pieternella de Groote. HONTENISSE. Huwelijks-aangiften. 21 Jan. Hijpolitus Louis Bveraard (van Hulst), oud 28 j., en Maria Apol. de Blok, oud 26 j. 27 Jan. Jaco bus Boonman (van Oud-Vossemeer), oud 29 j. en Jeanne Josephine Marie Gerarda Hiel, oud 27 j. Geboorten. 15 Jan. Juliana Wilhelmina, d. van Martin J. Smits en van Prucella C. van Stevendaal. 17 Jan. Robert Marie, zi van Josephus P. Scheerders en van Leonie Chr. de Block. 21 Jan. Lizette Marie, d. van Alouisius R. de Booy en van Rosalia El. Koole. 23 Jan. Rosalia Amelia Maria, d. van Honore P. F. van Troost en van Maria van Puyvel-de. 26 Jan. Juliana Louisa Johanna, d. van Petrus Ed. Mahu en van Petronella Col. du Bois. 29 Jan. Josepha Louisa, d. van Honors van Poecke en van Martha M. Roggemante. Overlijden. 25 Jan. Willy Neve, oud 1 j., z. van Josephus en van Cath. Maria de Roo-s. 31 Jan. Petrus Johannes Hermans, oud 72 j„ weduwn. van Louisa Kuijpers. SAS VAN GENT. Huiwelijks-aangiften24 Jan. Alhertus Jo hannes Huijistman, oud 34 j. en Emma Henrion oud 21 j. Geboorten. 27 Jan. Hedwige Lisette, d. van Augustinus Clement 'Hoefimans en van Su zanne Leon'tine Augusta WdlLems. HONTENISSE. In de 2e helft der afgeloopen maand heeft zich in deze gemeente gevestigd: Felicitas Phil. Hoeferjzers te Lamswaarde van Hulst. Vertrokken: Anna L. van Damme, van Lamswaarde naar Rotterdam. Rozalia Corn, de Maat, van Terhole naar Antwerpen. Alb. Joz. van der Poel, van Lamswaarde naar Krahbendijke. Angela Fred, van der Poel—Morres, van Lamswaarde naar Krahbendijke. Jeannette L. Th. van der Poel, van Lams waarde naar Krahbendijke. Martha Schelfhout, van Schuddebeurs naar Antwerpen. Phil. Jos. Verschelden, van Kloosterzand-e naar Sas van Gent. Emer. M. Verscheldende Jleij, van Kloos- terzande naar Sas van Gent. Etienne Jos. L. Verschelden, van Klooster- zande naar Sas van Gent. Urbain Jos. M. Verschelden, van Klooster- zande naar Sas van 43ent. Petrus Hulshout, van Latnswaarde naar Graauw en Langendam. Anna Cath. Bleijenbergvan Overmeeren, van Schuddebeurs naar Hulst. Arthur Plor. Bleijenberg, van Schuddebeurs naar Hulst. Maria A. C. Bleijenberg, van Schuddebeurs naar Hulst. Anna Cath. Asselman, van Groenendijk naar Hulst. Maria Magd. Ghristiaens, van Terhole naar Axel. Martha Math. Crombeen, van Kloosterzande naar Antwerpen. Elza N. I. van den Brande, van Schudde beurs naar Antwerpen. Martha Em. Col. Leenknegt, van Schudde beurs naar Sint Jansteen. Florentina M. Vaal, van Lamswaarde naar Vogelwaarde. Bernardus Alph. Asselman, van Lamswaar de naar Graauw en Langendam. Petrus van Meelen, van Walsoorden naar Graauw en Langendam. SAS VAN GENT. In de week van 23 tot en met 28 Jan. heb ben zich in deze gemeente gevestigd: A. A. Vermeule, zon'der beroep, van Bergen op Zoom. J. J. van Drongelen en gezin, faibrieksanbei- der, van Axel. Vertrokken: B. A. Ensink en gezin, huisknecht, naar Gent. A. A. de Coninck, los arbeider, naar Koe- wacht. G. E. Buijsse, bankbediende, naar Zetzafce. Jvan Zilt, brood- en banketbakker, naar Haarlem. 510. We bieden onze lezers hiehbij een belang- wekkend ,,vluggertje" ter bestudering aan, dat vrij spoeidig na de opening het karakter van een zware" partij aannam. WitZwart 1. 32—28 1823 2. 33—29 23 X32 3. 37 X28 19—24 Op zw. 12-18 zou voligen 2823, 2924 enz. In plaats van 1924 kan ziwart ook ver- volgen met 2025, 2024, 1722, 1721 of 1621. Keuze volop dus! 4. 3933 1419 5. 44—39 Beter is, eerst sehijf 41 naar 32 op te bren gen. 5. 6. 20—25 25X14 29X20 De bekende spelontwikkeling in de Chef- Noeud variant. 7. 41—37 8. 28X19 9. 37—32 10. 50—44 11. 46—41 12. 4137 13. 31—26 14. 32X21 19—23 14X23 10—14 12—18 1721 5—10 21—27 16X27 Zwart zoekt verwikkelingen en bezorgt wit tegelijk een nadelige randschijf op 26. 15. 3732 li16 16. 32X21 16X27 17. 3430 l®22 De inleiddng tot een zeer bedhte spelop- bouw. Het flankspel moge naar veler mening afgedaan hebben, het blijft een kansrijk aan- valssysteem! 18. 30—25 13—18 19. 40—34 913 20. 34—30 14—19 21. 4741 Op 4237 volgt ziw. 2329 en 2731 met spoediige schijfiwinst. Ziwart laat op 1823 (wit 2822) nj. 10 14 en 49 volgen, waama sehijf 24 verloren gaat en sehijf 22 bovendien gevaar loopt. 21 .10—14 22. 4137 611 23. 3732 1116 24. 32X21 ,16X27 25. 4237 Met 3024 en 25X34 voorkomt wit alle moeilijkheden. Na 4237 gaat nu geforceerd een sehijf verloren. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31. 32. 33. 23—29 33X24 2731 36X27 22X33 39X28 18—23 28—22 4—9 44—39 14—20 25X14 9X29 30—25 29—33 39X28 23X32 heeft een scihijf verovertd en na de tweedte maken. 34. laatste afruil nog sleehts op een foutzet van wit om de partij uit te 4842 En wit maakt de voor de hand liggende fout inderdaad, waarmee de partij ineons udt 34. 35. 36. 37. is. 25X23 42 X 33 of 43X32 wiit naar keuze Wit gaf op 15—20 32,38 13—18 8X48 Openingsstudie. Wit: Ziwart 1. 31—26 18—23 2. 36—31 12—18 3. 41—36 7—12 4. 46—41 1—7 5. 3430 2024 6. 3127 2429 7. 33X24 2328 8. 32X23 18 X 20 9. 3731 Zo speelde Springer in de laatste partij van zijn match tegen Vaessen. Op ziwart 1218 volgt een verrassende damzet naar 1. We geven de stand op diagram. Men kan er dan zijn kraohten eens aan beproeven. De slagzet vertoont grote overeenkomst met de twee'de openingsstudie in rubriek 509. ZWART 12 3 4 5 WIT 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 47 48 49 50 1218 19X80 20X29 16X27 17X28 of 18X27 29X38 30—24 35X24 27—21 31X22 38—33 43 X 1 dam Vaessen vloog er niet in. De comlbdnatie is er evenwel niet minder fraai om, zoals men ziet. Springer gaf de slagzet aan na afloop j van de partij. Fransche Partij. Wit: A. Nimzowitsch. Zwart: P. Leonhardt. San Sebastian 1912. 1 e2e4 e7e6 2. d2—d4 d7d5 De vorige keer behandelden wij de ruil- variant ed ed, waama een zeer gelijk spel ontstaat. Een tweede mogelijkheid is het door- schuiven van den pion. Men zou kunnen be- weren, dat deze zet zeer voor de hand ligt. Bovendien weten wij, dat heel veel zwart- spelers met den foutzet Pc6 zullen antwoor- den, waama Zwart nooit meer uit den druk komt. De zet e5 geldt voor zwak, omdat Zwart met c7c5 (maar dan ook bepaald met dien zet!) een aanval op het centrum kan inleiden, die veel kans van slagen heeft. 3. e4e5 c7c5 4. Pgil—f3 Dd8b6 Deze behandeling is door Nimzowitsch in- gevoerd. Louis Paulsen, een zeer sterke spe- ler in de vorige eeuw, ried de volgende ontwik- keling aan: 4. c3 Pc6, 5. Pf3 Db6 (alles aan val op d4), 6. Rd3 Rd7 (niet cd cd Pd4: Pd4: Dd4: Rb5t en wint), 7. dc5: Rc5:, 8. b4 Re7! (niet Rf2:f Ke2 en wint den raadsheer door Tfl). Indien niet 7. dc5: wordt gespeeld, maar Re2 of Rc2, dan komt Zwart steeds meer in den aanval. 5. Rfld'3 c5Xd4 Wit heeft nu een gambiet van twijfelachtige waarde van de opening gemaakt. Het systeem van Nimzowitsch is: pion d4 laten ruilen c.q. hem offeren, en alle macht op e5 samen- brengen. 6. 0—0 Pb8c6 7. a2a3 Pg8e7 Het voordeel van het onmiddellijk door- schuiven is, dat Pg8 zeer moeilijk een emplooi vindt. Wit wil met h4, Rb2 en b5 zijn pion terugwinnen, wat ook gelukt, maar wij zien niet, hoe Wit na 7... a5 een succesrijke voort- zetting kan krijgen. 8. b2—!b4 Pe7g6 9. Tfl—el Rf8e7 10. Rclb2 a7a5 11. b4b5 a5a4 Een listige voortzetting, die b5 isoleert. 12. Phi—d2! Een nog listiger voortzetting, die dreigt met bc6: Db2: Tbl en cb7: te winnen. 12- Pc6a7 13. Rb2Xd4 Re7c5 14. Rd4Xc5 Db6 Xe5 15. o2c4 Wit heeft zijn pion terug, maar behoudt een zwakte op b5. Daarom volgt een nieuw pionoffer, dat vrrjwel aangenomen moet wor den wegens de dreiging Da4: 15. d5Xc4 16. Pd2Xe4 Dc5—d5 17. Pe4—d6f Ke8e7 18. Pd6Xc4 Wit had ook terstond 16. Pc4: kunnen spe- len, maar dan was het antwoord Fb5: voor Zwart goed geweest. Nu heeft Wit door het maneuver Pd'2e4d6c4 de zwarte dame en koning slechter geplaatst. 18Dd5C5 Er dreigde Pb6. 19. Rd3XgS h7Xg"6 iDe andere mogelijkheid is Dc4:, 20. Dd6t Ke8, 21. Tadl! fg6:, 22. Dd8t Kf7, 23. Pg5 mat. 20. 21. Dc5Xd6 Ddl—d6t e5Xd6t Zwart geeft op, zonder de afwikkeling Ke8, 22. Pb6 Tb8, 23. Pe5 Ph5:, 24. d7 met stuk- winst af te wachten. Wit heeft in deze partij een sterk figuren- spel weten te krijgen, wat eigenlijk na e5 niet voor de hand ligt. In andere gevallen komt Wit in het defensief, als Zwart dapper met c5 en zoo noodig met f6 voortzet. Den laat sten tijd schijnt eenige voorkeur voor de variant e5 weer te bestaan: het blijft altijd zeer moeilijk spel voor beide partijen. Jeugdtoernooi. Weldra zullen wij den datum van het jeugd toernooi bekendmaken. Nu wij de feestelijk- heden achter den rug hebben, kunnen wij weer rustig dergelijke zaken voorbereiden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 8