S/ARLnA Buitenland. 150 DEKALUMEN Denkt daaraan, als Uw ooj»en U lief zijn! Goed, overvloedig lie lit kost zoo ,jveinig, als I' Philips' ,,Bi-Arlita"' lampen heeft! Deze lampen zijn gul LAMPEN i ">n DE TORPEDEERING VAN DE ENDYMION TER NEUZEN, 4 FEBRUARI 1938. v-. S fmhmS' Wie kent no£ de naam HILIP.S O owatino"0" net minimum voor Uw middenlicht! Ingez. Med. rij,k aan drielingen. Het waren er 23 tegen 13 in 1935. Onder de eerst geborenen is in ver- band met den leeftijld der oud'ers het jongens- cvensehot grooter dan onder de later ge borenen. De dating van de sterfte, berekend per 100 inwoners, zette zich ook in 1936 voort. In 1935 bedroeg -dit cijfer 8.73, in 1936 8.68. De sterfte onder mannelijke bevolking is grooter dan onder de vrouwelijke. 'Het verschil wordt eveniwel steeds kleiner. In het cijfer dier huwenden, eveneens be rekend per 1000 der toetvolkirig ziet fnen geen vaste tendens tot stijgtiug of dating gelijk bij de gefbO'Orte of sterfte; het is sinds 1840 sohammalend. In 1936 was het weer iets hoo- ger dan in de voorafgaamde jaren. In 1935 be droeg het 14.35, in 1936 14.77. Het aantal edhtscheidangen, berekend per 1000 gehuiwtde paren is over het algemeen stijigenld en was in 1936 weer hooger dan in de voorafgaande jaren. In 1935 bedroeg het 1.78, in 1936 1.89. Het aantal echtsbhiewiingen van tafel en bed bedroeg in 1936 0.37 per 1000 gehuwlde paren tegen 0.41 in 1935. I.YYOKR VAN BOTER IN BELGIE. Men deelt van bevoegde zijde mede, dat het aan Nederland toekom'end aandeel in het al gemeen contingent voor den invoer van boter in Belgie gedurende de maand Februari 27.500 kg bedraagt, welke hoeveelheid uiter- lijk 28 Februari in Belgie moet zijn ingevoerd. De aandaeht wordt er op gevestigd, dat met ingang van 2 Februari j.l. de taxe de license van frs. 5.50 tot frs. 6.50 per kg is verhoogd. KRE-NTENBROOD VAN TWEE METER LENGTE. Een ongewoon geschenk ontving het Prin- selijk Paar Wbenisdiag te twaalf uur. Een de- putatie van ingezetenen van het stadje Borne heeft bij iwonde van den heer Spanjaard naar het te Borne heerschend gebruik aan het Prin- selijik Paar een krentenbrood van 2 meter lengte en 75 pond wegenide, verpakt in een eiken kist, aangeboden. Een verkleirid exemplaar van dit brood, dat ook nog twintig pond weegt, werd den burge- meester dezer gemeente jhr. mr. G. C. J. van Reenen, ter hand gesteld. BOSSDHE KOEK VOOR PRINSES. Het is in Den Bosch een oud gebruik om bij de gelboorte van een baby de gelukkige moeder een Bisscihsn koek ten geschenke aan te bieden. Na de plechtige herdenkingszittin'g, welke de gemeenteraad van Den Bosch Maan- dagaivond hield, heeft de voorzitter de leden nog eenigen tijd bijeengehouden en daarbij de vraag gesteld, of het geen overweging zou verdienen, dit oud gebruik ook ten opzichte van HjKH. Prinses Juliana te handhaven. Unaniiean waren de leden van oordeel, dat daarvan niet mocht warden afgeweken, om den goeden naaim van Den Bosch op dit ge- bied te bestendigen. Hierop werd dan ook be- sloten, aan HJK.H. een Bosschen koek te zen- den, versierd met roosjes en blaadjes van gou- den en zilrveren kleur. Daar de voorzitter van oordeel was, dat deze koek niet zonder meer, maar met een passend ,begeleidend schrijven aan H.K.H. be- hoonde te worden gezonden, is het volgende vers bij de zending ingesloten: ,,-Koninklijke Hoogheid! Hier is een Bossche koek, Wij doen bij dit geschenk een nederig verzoek: Wilt nemen eens de proef en nimrner dan t vergeten, Dat Bossche koek 't gezondiste is, dat een m-ensch kan eten." (w.g. de raadsleden, wethouders, secre- tards en burgemeester van Den Bosch. LOOP DER BEVOLKING VAN NEDERLAND. Toeneming ieder jaar iets minder. Verschenen is de „statistiek van den loop der bevolking" over het jaar 1936, -waarin een groot aantal demografische gegevens zijn bij- eengebracht. Hit detze publicatie 'blijkt, voorzoover be treft de bevolking 'in 't algemeen, dat de rela- tieve toeneming ook in 1936 weer geringer was dan in het voorafgaande jaar. Van 1850 1931 was deze toeneming steeds stijgende. In 1931 bedroeg zij 1.59 pet. Daarna is de daling ingetreden. In 1935 nam de bevolking met 0.98 pet. toe, in 1936 met 0.97 pet. De hoofdizaak van den bevolkingsgroei is gelegen in het geboorteovenschot (verschil tusschen gelboorte en Sterfte), botwelk in 1936 97.752 of 1.15 pet. bedroeg. Door grooter vertrek dan vestiging verloor ons land dit jaar 15.338 in woners of 0.18 pet. De totale toeneming be droeg derhalve 82.414 of, gelijk bovenvermeld, 0.97 pet. tegen 82.480 of 0.98 pet. in 1935. Het accres der bevolking is niet gelijkmatig over het geheele land verdeeld. Het aandeel der igroote steden zoowel als der gemeenten met minder dan 5000 inwoners daarin, neemt afdat der overige geaneenten stijgt, zoodat de groei van de gemeenten der middengroep relatief het grootst is. Het aantal levend geboren bedroeg in 1936 171.675. De daling van het relatieve geboorte- cijfer zette zich ook dit jaar voort. Per 1000 der bevolking bedroeg dit cijfer in 1935 20.21 en in 1936 20.16. Het percentage meerling- geboorten is in de loop der jaren afgenomen. In 1936 bedroeg het 12.7 pet. Dit jaar was ONVERKWIKKELHKHEDEN. Er zijn dingen, schrijft de N. R. Crt., die op het publiek een indruk nalaten, welke de beteekenis van het feit als zoodanig dikwijls oversehrijdit. En veelal zijn dat gebeurtenissen van onverkwikkelijken aard, dingen, waarvan degenen, die daaraan medewerkten bij nadere overweging altijd spijt mo eten heblben, omdat het nut niet opweegt tegen de moreele scha- den, die daardoor toegebracht worden. Zulk een tooneel van onverkwikkelijkheden is in de laatste weken weer eens de Belgische Earner geweest. Niet voor de eerste maal overigens. Reeds meermalen was zij de pliaats van tooneelen, die geen volksvertegenwoordi- ginig waarddg zijn .en waarvoor wij hopen, dat ons land besp-aard zal bilijven. A1 heeft een dergelijk incident in Brussel een andere be teekenis dan het bij ons zou hebben. Onze goede zuiderburen zijn nu eenmaal wat evendi- ger van aard en geven aan hun, gevoelens ud'ting op een wij'ze, die bij pns ondenkbaar is, zoowel wat spontariiteit als in anider opzicht betreft. Dat verklaart, waarom een Belg, als hij geplaatst wordt voor methoden als van Rex, zijn geduld verliest en tot diingen over- gaat, die hem zelf en het aanzien van het parlement meer schaden dan nuttig en nobdig ware geiweest. De methode, welke Rex op het oogenblik weer in versterkten omvang toepiast, het uiten van beschuldigingen tegenover hooggeplaatste figuren, is op zichzelf al heel weinig sympa- thiek. Dat is zij ook d'an, wanneer in een deel dier beschaildigingen een kern van waarheid sdhuilt, wat hen, die de Belgische toestanden, vooral van de afgeloopen jaren, kennen, wel aannjtmelijk voorkomt. Maar deze vraag nu nog daargelaten, wat er ook gezegd wordt, men heeft andere mid- delen van verweer dan die welke de laatste dagen zijn toegepast. Versoheidene processen heeft Degrelle ree'ds verloren en dergelijke vonnissen doen aan hem en zijn partij stellig geen goed. Maar dat is wel het geval, wan neer een vedhtpartij wordt ontketend, gelijk voor enkele dagen, of wanneer een minister- president weigert docuimenten in ontvangst te nemen, gelijk Woensdag het geval was. Men speelt met dergelijke methoden in de kaart van hen, die de beschuldigingen uiten en wekt bij het niet politick geschoolde gedeelte van het publiek den indruk, dat er tooh wel iets niet in orde zal zijn. Dat is 'zeker het geval als het gaat om een kwestie van levering van oorlogstuig naar Spanje, waarvan de sym- pathieen van de Belgische regeerinig te goed bekend zijn. Juist dan moet ieder die zicb sterk voelt, een dergelijke uitdaging aan- nemen. Doet men dit niet, dan laadt men sohijn en twijfel op zich, waarmedb1 e'en' demo- cratisch regeeringstelsel allerminst is gedi'end. Zijn de onverkwikkelijke tooneelen 'in de Belgische Earner op zichzelf al erg"genoeg, veel droeviiger zijn helaas dte gevolgen van dergelijke gebeurtenissen elders, met name in Spanje. Daar kan de laatste itfeken ge- wezen worden op krachtige bombardementen van groote steden en een oplevende activiteit van onderzeebooten .in de Miid'deilanidsfeh'e Zee, waarvan o.m. het Britsehe schip Endymion de dupe is geworden. Dat de laatste daad vooral in Engeland verontwaardiging heeft gewekt, is heel begrijpelijk in'dien men be- denkt, welk gewioht Eden in verbanid met het behoud van zijn positie aan de overeenkomst van Nyon heeft gehecht. Het is voor een beoordeeling echter van groot belang te bedenken, dat het bedoelde echip, geladen met koien, qp weg was naar Carthagena, de oorlogshaven van de regee- ringsvloot, terwijl schepen, welke naar Bar celona en Valencia varen, steeds ongemoeid worden gelaten. De beteekenis van de kolen- voorziening van de Spaansche vloot is daar- om van zoo groot belang, omdat Barcelona voorgeeft het tekort aan murine-officieren binnenkort te zullen aanvullen. Zbowel het torpedeeren als het bomlhardee- ren zijn aflkeurenswaardige dingen. Zij zijn in strijd met het recht, maar meer nog bot- sen zij met het rechtvaaiidigfheidsgevoel van al degenen, die niet door partijkeuze verblind zijn. En als gewolg daarvan zijn de gevolgen voor den aanvaller nadeelig, omdat het nut van dergelijke daden vrijwel nihil is. iNatuurlijk is, wat het torpedeeren betreft, de bestaan.de toestaud ei'genlijk onhoudbaar en op zichzelf reeds in strijd met de gewoonten van het Volkenrecht. Voor Franco is die situatie te pijnlijker, omdat hij bezield met de gedaehte den oorlog met een zoo gering_ moge- lijk verlies aan menschenlevens te winnen, van een blokkaderecht groot nut verwaeht en nu met leede oogen moet aanizien, jhoe zijn tegenstanders regelmatig van levensmiddelen en andere benoodigdheden worden voorzien zonder welke zij in een heel wat ongunstiger positie zouden verkeeren. Even pijnlij'k moet het Franco zijn, dat er in de betreffende on- derhandelingen geen schot zit. Maar dit t al- les rechbvaardigt nog niet een daad als het bombardement van het Engelsche "schipMaar niet slechts uit juridisch oogpunt, ook van moreel oogpunt vindt een dergelijke daad al- gemeene afkeurinig en ridht dientengevolge groote sdhade aan de belangen van de zaak aan, die men meende daardoor te dienen. Nog sterker moet het humanitaire element spreken bij het bombardeeren van versichillen- die steden, die niet in de frontlinie liggen, dat de laatste weken sterk in omvanv is toe- genomen. Laat ons wel zijn, van beide zijden is dit geschied. Al heeft de regeering te Barcelona xnedegedetld bereid te zijn eranede cp te houden, ilfdien ook de andere zijde zich daartoe verplieht. Dergelijke bombardementen op menschen- agg'lQmieraties lichtin een sluier op van de venschrikkelijkheden, die met den om het mode-woord te gebruiken totalen oorlog gepaard gaan. Militadr gesproken is het resultaat van dergelijke aanvalltn op een compacte inwonersmassa nihil. Hun eenig doel toestaat in het demoraliseeren van de hurgerbervolking. Maar weegt dit op tegen de aantallen slachtoffers, die daarmede ge- moeid zijn. En laat omis goed begrijpen, het gaat niet alleen om de resultaten van van- daag, niet alleen om de bezetting van Spanje. Aille anderen zullen dergelijke daden afke-uren, omdat zij ibotsen met hiun gevoelens, omdat zij daarin lets zien van een daad jegens een weerloos wezen. Zooiets wordt niet vergeten en het weegt Sams zwaarder dan men denkt in een ikwestie, waarin de toepassing van rechtsregels in zoo belangrijke mate afhan- kelijk is van de sympathieen en antipathieen. Onverkwilkkelijkheden hebben wij dit ge- noemd en ~wij helbben daaronder dingen van oogenschijnlijik verschillend kaliber gerang- schikt. Maar hoe ver zij ook uiteenloopen, zij worden gekens-chetst door dezelfde elementen en dezelfde gevolgen. Want in alle gevallen wachten moreele veroordeelingen, in alle ge vallen schaadt men de zaak, die men meende te dienen. NIEUWE ACTIE VAN DEN RAAD DER DAAD. Woensdagochtead 3 uur hebben ruim 200 Vlaam'sche si'tudenten in de meeste wijken van Gent de Fransche straatibenamingen over- schilderd en t1 evens een aantal straatnaam- borden vemdeld. Dte politie slaagde er in twaalf „schilders" te arresteeren. Ze wer- den, nadat proces-verbaal te hunnen laste was opgemaakt, om acht uur 's ochtends weer in vrijheid gesteld. Ongeveer een uur later ver- scheen Grammens, de leider van den Raad der Daad, samen met een kleine groep Vla- mingen op de Botermarkt, waar hij, door de anderen geholpen, de Fransche officieele bor- den aan het centraal politiabureau met banners stuk sioeg. Daarna begaf het groepje zich naar een ander politiebureau aan de Poeljemarkt, waar op dezelfde wijze werd tewerk gegaan. Hier werd en Grammens en vier zijner helpers echter gearresteerd. Na een eerste verhoor zijn zij naar het buis van bewaring overgebracht. 'Het Engelsche kabinet zou in zijn bijeen- komst alle omstandigheden bestudeeren van de torpCdieering van het Britsehe schip En dymion in de Mididellandsche Zee, aldiuis ver1-' n apparaat van machtsmiddelen, dat neemt Reuter. Bovendien zullen in het Lagerhuis opndeuw vragen gesteld Worden over deze zaak. Onder de leden van het par lement heersoht de krachtige wensch nauw- keurig aan het licht te hrengen, van welken oorsprong de duikboot is geweest, die de En dymion heeft aangevallen. Voldoende wordt tot uitldrukking gebracht over het feit, dat de Britsehe patrooiilleering in de MiddellandBche Zee uitgebreid zal worden. Men gelooft, dat zich thans acht Britsehe duikbootjagers bul- ten Cartagena bevinden. Ook bestaat de mo- gelijtoheid van nieuwe besprekingen tusschen de mogendhaden, wier schepen in de Middel- landsche Zee patroudlleeren. Volgens de bla- den zullen de amtoassadeurs van Frankrijik en Italie met Eden de kwestie van de overeen komst van Nyon en den toestand in de Mid- dellandsdhe Zee bezien. De Engelsche kruiser Southampton, het vlaggescih'ip van schout bij nacht Calvert com mandant van het twetede kruisereskader, heeft samen met het zustenschip Newcastle, Gibraltar verlaten op weg naar Valencia. Naar Reuter verneemt staat dit vertrek ver- moedelijk in verfband met de torpedeering van de Edymion. De kruisers zouden ook Palma op Majorca bezoe'ken. Er wordt geen reden opgegeven voor dit bezoek aan Valencia. Deze stad ligt in de zone van het tweede kruiser eskader. BRASTJSOHE MAATRKGELEN VOORGESTELD? De diplomatibke redacteur van de Daily Telegraph and Morning Post meent te weten, dat Eden den ambassadeurs van Frankrijk en Italie een memorandum heeft overhan'digti, waarin o.m. wordt voorge'steld, dat iedere duikboot, die buiten de territoriale wateren ontdekt wordt, kan worden aangevallen dn zoo m-ogeilijk tot zinken gebracht, .zonder d£t een vraag zal worden gesteld. DE REGEERING TE BARCELONA VERBIEDT BOMBARDEMENTEN VAN OPEN STEDEN. De minister van nationale defensie te Bar celona heeft de luchtimaoht van het republi- keinsche leger opdracht gegeven slechts boven de fronten verkenningsvluchten be on- dernem'en en bombardementen uit1- te voeren. In. M. -.'jisni'ino Sw«m EEN BOMAANSLAG OP RUSSISCHE EMIGRANTEN. Te Sofia is in een kamer, bewoond door den Rus Kolenowitsj, directeur van het Russische anti-communistische blad Golos Russia, een bom onbploft. De Rus Mikhaliowitsj, die zich ook in het vertrek 'bevond, werd gedood. Ko lenowitsj, zijn vrouw .en zijn zoon werden ge- wond. De herkomst van de bom is onibekend. Kolenowitsj is in wtt-jl|y^sisiche kringen be kend om Zijn aeti'd 'tegen "de Sowjetunie. DE PLECHTIGE BIJEENKOMST IN DE teH NED. HERV. KERK. fern ■i Bij het nalezen van het verslag in ons vorig nummer bemerken wij, dat verzuimd is mede te deelen, dat de burgemeester, Mr. Tellegen, ook een ivoord van waardsering uitsprak voor het zich gevoimd hebbende koor en den leider, den heer C. A. van Fraaijenhoven, die zich voor oplUistering van die bijeenkomst hadden voorbereid. EEN SYMPATHIEK GEBAAR VAN WAARDEERING. Dat ons plaatselijk muziekgezelschap weer in ruime mate heeft meegewerkt tot het ver- hoogen van de feeststemming,-zal geen tegen- spraak ondervinden. Trouwens, bestuur, directeur en werkende leden, zijn overtuigd, dat dit geheel op hun weg ligt. Maar toch zal het aan dezen tot voldoening strekken, dat bij den voorzitter van het muziekgezel schap ,,De vereenigde werklieden" met een waardeerend schrijven voor it geen de veresni- ging bij de laatste feesben gepresteerd had een gift inkwam van 25,--- ten bate der kas. De kas van zoo'n vereeniging kan altijd geld gebruiken, want er is steeds iets noodig, en als zoodanig zal het bedrag welkom zijn, maar bovenal zal de waardeering zelf, aan bestuur, directeur en leden voldoening schenken. NABETR ACHTING Ofschoon de houding der bevolking geen twijfel liet, dat men zich ter gel-egenheid van het geboortefeest van Prinses Beatrix bijzon- der amuseerde, hetgeen wel voornamelijk daaruit voortsproot, dat men echt feestelijk gestemd was, en het weer feestviering in de open lucht gedoogde, schenkt het toch een groote voldoening, dat een en ander zijn alge- meene bevestiging vindt in de tallooze ge- sprekken, waarin nog steeds over het gesixikakte genot wordt gerept. 't Is alge meen wel bevallen en men hoopt weeral op herhaling in de toekomst. Een en ander zal zeker ook strekken tot voldoening van het feestcomite, dat onder voorzitterschap van den burgemeester heeft getracht leiding te geven aan de te verwach- ten spontane feestelijike uitingen der bevol king, en bovendien aan het gemeentebestuur, dat de feestcommissie ditmaal in staat heeft gestelj de noodzakelijike maatregelen te finan- cieren. Een woord van hulde aan de versehillende buurtcommissies, die de geheele stad in feest- gewaad hebben gestoken is ook zeker o.p zijn plaats. CURSUS-AVOND. De zevende cursus-avond van de Liberale Kiesvereeniging „De Vrijheid" mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. De vergadering werd geopend door den heer M. de Jonge, die er zijn blijdschap over te kennen gaf, dat de opkomst zoo goed was. De heer Groenewout ging daarna over tot de behandeling van het onderwerp van deze avond: De prafktijk van Nationaal Socialisme en Fascisme. Om het vooral de nieuw-opgekomenen gemakkelijk te maken, gaf hij eerst een be- knopt overzicht van wat hij vroeger behandeld had omtrent het ontstaan van dictatuur- stroomingen in Europa, om een oogenblik stil te staan bij die van Rusland; Duitsc'hland en Italie. M-et een herinnering aan vroegere dictators in de gesehiedenis deed hij uitkomen, dat iedere dictatuur in strijd is met de volks- vrijheden, die na veel inspanning en moeite in de loop der eeuwen zijn verworven. De dictatuur ontstaat, waar een geschikte bodem er voor aanwezig is. Na een catastrophe in een of ander land; bij groote economische Inzinkingen, bij een zwakke regeering krijgt men kans op een dictatuur. Het is een moedelooze, wanhopige stem ming, die de volksgeest beinvloedt en die maakt, dat de massa onbedacht de dictatuur aanvaardt of zonder dat ze het zich goed bewust is, eraan onderworpen wordt. En nu is het uiterst moeilijk van die dicta tuur weer af te komen. iedere dictator noodig heeft, om zich te hand- haven, wordt in werking gesteld en elke vrije meeningsuiting wordt reeds in de kiem gesmoord. De dictator handelt voor de natie, de dic tator denkt, ieders meening is aan de zijne ondergeschikt. De machtsmiddelen, die te zijner beschik- king staan, worden zonder beperking toe- Of die dictatuur communistisch is, zooals in Rusland, of ze zich nationaal-socialistisch noemt als in Duitschland of fascistisch als in Italie, in wezen is ze gelijk. Overal steunt ze op het geweld. Waar ze heerscht, is het gedaan met vrijheid, onafhankelijkheid en zelf- standigheid, eigensehappen, waarvoor ons volk goed en bloed heeft geofferd, waarden, die na een worsteling van eeuwen in ons volksbestaan zijn gekomen en die we niet lichtvaardig mogen venwerpen. Na de pauze wenschte spreker eerst een mededeeling te doen. Zooals bekend, zijn de vergaderingen hier belegd, cursusavonden. Ze strekken tot politieke voorlachting en opvoe- ding van geestverwanten. Het bestuur heeft de toelating ruim gesteld, zoodat -ar geen bezwaar is, dat ook andersdenkenden, die in een of ander onderwerp belang stellen, toe- gang hebben. Nu heeft spreker een eigenaar- dige ondervinding opgedaan. Op de vijfde cursusavond, waarop de prac- tijk der Rechtsche (coalitie) partijen werd behandeld, heeft spreker ook gesproken over partijlbenoemingen, die zich zeltfs uitstrekten tot totaal onbekwame personen. Het .bleek hem, dat van iedere cursusavond iieen verslag in de Ter Neuzensche Courant had gestaan. Het verslag in de Ter Neuzen sche Courant van die vijfde cursus-avond schijnt opgezodden te zijn aan het Centraal- •Oomite van anti-rev. kiesvereenigingen (Kuyperhuis, Scheveningsche Weg, Den Haag) Hij kreeg althans een beleefd schrijven van den sefcretaris van dat Comite naar aanleiding van het door hem genoemde geval over de iienoeminig van een schoolopziener. Hij heeft gemeend aan dat beleefde verzoek te moeten voldoen en daar de secretaris onkundig was over dal; geruchtmakende feit, heeft hij eenigszins omstandig aan hem mede- gedeeld waar en wanneer die benoeming heeft plaats gehad, bij welk Koninklijk Besluit met de datum er bij, onder welk rechtsch ministe- rie (ministerie-Heemskerk) en er tevens bijgevoegd de namen van drie deskundige personen, die naar het ambt hadd-en gesollici- teerd, zoodat geen gebrek aan pegadigden tot die partijbenoeming van slecht formaat verplichtte, dat de benoemde ook wel wat oud was (bijna 70 jaar) en dat er op het oogenblik van de benoeming in dat district slechts 2 gerefonmeerde en 2 hervormde scholen, waren, terwijl de overige alle open- baar waren. Spreker meent hiermede de vrager en ook deze vergadering voldoende ingelicht te hebben. Begrijpt men, vroeg spreker, wat het zou geworden zijn, zoo hij minder goed gedocumenteerd was of licht vaardig gevallen noemde In dat opzicht herinnert hij aan den anti- rev. Mr. S., die in een hevige verkiezings- campagne te veel van zijn verbeeldingskracht had gevergd, tot hij eindelijk in een openbare vergadering iemand vond, die hem ter verant- woording ri-ep en hij het antwoora moest schuldig blijven. Een spreker heeft een groote verantwoordelijkheid en hij is zich hiervan voldoende bewust. A" Door een krachtig applaus reageerde de Verga'd'bring op deze verrassende mededeeling. Daarna zette spreker zijn boeiende rede voort en beschouwde thans de fascistische of hationaal-socialistische stroomingen in ons laiid, in het bijzonder de grootste met als leider de heer Anton Mussert. Het was kinderachtig om van nationaal- socialistische beweging te spreken, daar het vooral na het meedoen aan d'e verkiezingen net eten partij is, als de overige politieke par tijen. De beweging of partij is allerminst natio naal, daar het beginselprogram en de uitwer- king zoo goed els letterlijk uit het Duitsche program zijn overgenomen. Heel de strijdiwifze is dezelfde. Het kwee- ken van rassen- en godsdiensthaat openbaart zich ook hier telkens meer. Heel de inrichting der beweging is hierarchisch, geheel zooals in Duitschland. Hoe kunnen er menschen zijn, die zich wil- ien toevertrouwen aan een leider als Mussert, die zich toch in zijn vroeger leven,. ook als lid van de liberale kiesvereeniging te Utrecht met heeft doen kennen, als iemand, die de qualiteiten bezit, om aan het hoofd van een regeermg te staan en dan nog wel als alleen- heerseher, als dictator. Spreker meent, dat het Nederlandsche volk met zijn mooie gesehiedenis en traditie niet op de verlokkingen van het nationaal-socia- lisme zal ingaan, dat het zijn vrijheid, onaf hankelijkheid en zelfstandigheid zal bliiven hooghouden, er als het moet offers voor over zal hebben. In verband met de komende blijde gebeurte- nis en de gehechtheid van ons volk aan het Oranjehuis, wees spreker naar het Italiaan- sche voorbeeld, op het gevaar voor ons natio- Italie s komng Men moet er naar zoeken. Hij gaat geheel schuil achter de figuur van Mussolini en zijn familie. Dat gevaar zou ons ook wachten. Want de dictator kan niemand boven zich, noch naast zich dulden. Hij is de eerste en eenige. De rest komt pas op het tweede plan. Met een vurige peroratie om pal te blijven staan voor onze aloud'e voLksvrijlieden besloot spreker zijn boeiende rede, die een krachtig en langdurig applaus verwierf. De heer M. de Jonge bracht namen-s de ver gadering zijn hartelijken dank voor deze mooie en voor velen leerzame avond en sprak de hoop uit, dat op de achtste, tevens laatste cursusavond op 9 Februari a.s. niemand zou ontbreken, vooral waar op die avond. de prac- tijlk van het Nederlan'dsehe liberalisme zal worden behandeld. f KANTONGERECHTSZITTING OP EEN ORANJEDAG! Een milde reoliter. Justitieele en polition-eele autoriteiten wor den niet ten onrechte geroemd om him wijs- heid en voorzichtigheid. Evenwel stond ook hun speurzin stil, toen het ging om de bepa- ling van den juisten dag. waarop onze Kroon- prinses het leven zou schenken aan een Oranje-kind. Dit was oorzaak, dat tegen de terechtzitting- van het Kantongerecht alhier van den eersten Februari, den Nationalen Feestdag, gedag- vaard waren versehillende delinquenten en delinquentjes. Brave en in den dienst ver- grijsde veldwachters zouden zich zonder twij fel geschaamd hebben een zoo gelukkigen datum in hun ,,bonnetje" in te vullen, indien zij dien vooruit hadden geweten. Thans -echter moest „het recht zijn loop hebben", zelfs op 1 Februari 1938. Er moest recht worden gedaan over meer of minder ernstige vergrijpen tegen de openbare orde; de ambtenaar van het Openbaar Ministerie moest straf eischen tegenmet Oranje-strik en Oranje-speld getooide overtreders. Welk een bittere strijd tusschen hero'ische plichtsbe- trachting en onuitbluschbaar nationaal besef! Wij kunnen ons begrijpen, dat vele gedaag- den niet zonder eenig gevoel van bitterheid over deze ijzeren rechtsbedeeling hun straf kwamen incasseeren. iSleehts hadden deze geen re-kening gehou- den met de wijsheid eens wetgevers, die ver- oorlooft, om wel eenerzijds het onvermijdelijke schuldig" te doen uitspreken, maar daar- tegenover als correctief tegen al te groote hardheid' en als uitlaat voor gevoelens van diepste menschelijk-heid onder zeer hijzondere omstandigheden aan die schuldigverklaring geen straf wenscht verbonden te zien. Zoo droeg deze terechtzitting wel verre van een inquisitoriaal, veeleer een karakter van waardigheid, menschelijkheid en nationaal saamhoorigheidsgevoel. De Kantonreehter, Mr. A. J. M. Qonincx, open-de reeds aanstonds op hoogst ongebruike- lijke wijze de openbare zitting met een toe- spraak, waarin Z. Ed. Achtb. zijn blijdschap tot uitdrukking braeht over de geboorte eener nieuwe Oranje-prinses. Zichtbaar ontroerd herinnerde hij aan de onverbrekelijke ver- knochtheid tusschen Nederland en Oranje, en besloot met de bede, dat God Moeder en Kind nog lang tot rijken zegen voor ons volk zoude stellen. Het publiek dankte met een spontaan en waardeerend applaus. De waarnemend Ambtenaar van het Open baar Ministerie, Mr. G. Tichelman, alhier, sloot zich van harte, namens het parket te Middelburg, bij deze woorden aan, en zeide op dezen dag van louter vreugde liever Kanton reehter te zijn dan vervolgings-ambtenaar. De eerste verdachte hoorde nog een stevige straf tegen zich eischen, doch de Kanton reehter overwoog in zijn mondeling vonnis, dat hij geloofde in den geest der gelukkige Kroonprinses te handelen, door geen straf toe te passen. De Ambtenaar ging op deze warxne en menschelijke rechtspraak terstond in, doqr voortaan verder tegen alle verdachten te eischen schuldigverklaring zonder toepassing van eenige straf. Niet onvermakelijk was het om de verdach ten, die dezen gunstigen wind uiteraard on- middellijk voelden waaien, met een blij en verlucht hart voor hun rechter te zien treden. Wel zelden maakt men zoo vele oprechte en loyale bekentenissen mede. De humoristisehe noot ontbrak tenslotbe ook niet: Een delinquent ontkende wat hem ten laste was gelegd, waarop de Kanton reehter niet anders kon doen, dan de zaak ambtshalve acht dagen aanhouden, ten eihde den verbaliseerenden ambtenaar als getuige te kunnen doen hooren. Kennelijk begreap de man terstond na deze beslissing, dat zijn oht- kentenis hem wel eens meer onheil dan vreugde zou kunnen brengen, aangezien het toch over 8 dagen stellig geen Nationalen Feestdag zou zijn! Hij begon zich nu althans in velerlei bochten te wringen, om van zijn ontkentenis ,,af te komen", zulks langs den weg van halve en gedeeltelijke erkenning der feiten, die hij even te voren met verontwaar diging had geloochend. Onder daverende hilaritei-t van het publiek gaf hij al spoedig het pleit gewonnen en erkende volmondig zijne overtreding, met het gewenschte effect, dat hij wel als schuldige, maar niet als ver- oordeelde de zittingzaal kon verlaten, om zich verder vermoedelijk aan gevoelens van natio nale dankbaarheid over te geven. Een schoone en historisch-e terechtzitting, getuigende van een heerlijk nationaal saam hoorigheidsgevoel tusschen rechter, vervol gings-ambtenaar en justitiabelen! COSTIMIfRE. Voor het examen van costumiere zijn ge- slaagd mej. M. Huijssen Jd. te Ter Neuzen en mej. P. Verschelling te Axel. GEVONDEN VOORWER1PEN. De inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent on-derstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen. Huissleuttel, K. de Quellerij, van Boven- straat 19. Bruine kinderhan-dschoen, P. Tollenaar, Axelschestraat 123.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6