I De Oranjefeesten Predikbeurten Feuilleton-vertellingen Gemengde Berichten Sport Laatste Berichten ZAAMSLAG. SLUISKIL. BRABANTSCHE BRIEVEN. INGEZONDEN STUKKEN. DAMMEN. WEER VER W ACHTIN G. i c I 1 turen nemen een aanvang want ondanks de protesten van den armen knaap gelooft nie- mand hem en ook omgekeerd is dit het geval. Zoo maakt de Kroonprins kennis van het harde leven van een knaap, die een misdadiger als vader heeft, want hij wordt door dezen gevat en gedwongen aan misdrijven deel te nemen. Omgekeerd'wordt d;e arme knaap met alle zorgen omringd, daar slechts degenen die den waren Prins den troon willen onthouden, de verwisseling ontdekken. Eindelijk, als de kroon bijna op het hoofd van het protestee- rende zwervertje zal worden geplaatst, weet den waren Kroonprins weder het paleis bin- nen te dringen en zijn rechten te doen gelden. V66r de pauze gaat een rolprent, die geheel in het teeken van spanning en avonturen staat, Vol gas! Een jonge millionnairs zoon wordt door twee tantes opgevoed, die hem voortdurend doen bewaken door twee detectives. Dit is absoluut tegen zijn zin en zoo ontsnapt hij via ramen en daken in een auto en direct is het ,,vol gas!", niet alleen voor de auto maar ook voor de sensationeele avonturen, die zich dra gaan vertoonen want David Morton is van geen klein geruchtje vervaard, daarbij een handje geholpen door zijn vriend Mickey Daniels. Na een botsing die onvermijdelijk is, komt dit tweetal in aanraking met een auto- renner, die op de groote racebanen moet uit- komen, doch door concurrenten gewond wordt. Men ziet het aankomen, dat Morton en Daniels zijn plaats zullen innemen bij de komende auto-race. De tegenstanders slapen echter niet en evenmin de detectives die nog steeds op zoek zijn naar den vluchteling, maar het wordt ,,vol gas" en op de renbaan stuift hij voort om den eersten prijs te behalen en wat daar bij komt. Dezer dagen moest de dienstfbode van de weld. De K. worden overgebracht naar het ziekenhuis te Ter Neuzen. Thans moest ook laatstgenoemde met een gebroken been al- daar worden opgenomen. KON ZIJN KNIE NIET BUIGEN. Rheumatische pijnen voorgoed verdwenen. ,,Mijn man leed aan rheumatische pijnen in kniegeiwricht en rechterbeen. Soms kon hij zijn knie in het geheel niet touigen. Een jaar geleden besloot hij Krusohsin Salts eens te prabeeren. Nu is hij die vreeselijke rheumati sche pijnen kiwijt en voelt zich veel beter. Ik- zelf neetm nu ook sands een m'aand Kruschen Salts, daar Wet gewricht van mijn groote teen zoo pijnlijik en 'opgezwollen was, dat ik bij tijden mijn schoen niet kon aantrekken. Het is bijna ongelooflijfc zoo goed als de dagelrjk- sche dosiis mij doet." Mevr. G. C. te L. [Rheumatische pijnen zijn een waarschuiwing, dat zich in Uiw organisme gitftiige afvalstoffen hetolben opgehoopt, o.a. het gevaarlijke urine- zuur, dat meestal de oorizaak is van Utw klach- ten. Kruschen Salts zuivert Urw bloed van alle afvalstoffen, waardoor een einide wordt gemaakt aan die marteleiide rheumatische pijnen. Kruschen Salts iis verkrijglbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, 0,75 en f 1,60 per flagon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten- venpakiking, de naam Rowntree Handels Mij., A'dam, voorkomt. Adiv. Toen in den morgen van 31 Januari het blijde bericht ontvangen was, dat een Prinses was geboren, loeiden de stoomfluit van de A. C. Z. en de sirene van de C. N. A., om het volk de blijde gebeurtenis bekend te maken; de klokken van de R. K. kerk en van de Ned. Herv. kerk werden geluid en in ongelooflijk korten tijd was geheel Sluiskil in feesttooi. Nog geen uur na het bekend worden der trjding was het bekende feestcomite reeds op weg, om met een met Oranje en rood-wit- blauw versierde reportage-wagen, voorzien van luidspreker-installatie, door geheel Sluiskil een proclamatie uit te spreken. Op enkele pun ten geschiedde dit eerst in 't Hollandsch en daama in het Fransch. Ter afwisseling werden vaderlandsche liederen en vroolijke marschen ten gehoore gebracht. Overal geest- drift. De groote eerepoort en lichtboog op het stationsplein stond weldra opgesteld met het nieuwe motto: D'Oranjeboom bloeit weer. Op het z.g. Burgemeester-Huizinga plant- soen was reeds een fraaie poort opgericht met het opschrift: „Schijnt over Nederlands landouwen Oranjezonne van Nassauwen!" In de Piersen&polderstraat waren zelfs twee eerepoorten geplaatst, waaronder een van Indische makelij. Op den dijk aan de Oost- kade was een lichtzuil geplaatst van denne- groen met bovenop een sparreboom, verlicht door rood-wit-blauwe schijnwerpers. Halver- wege tusschen Sluiskil en de Oentrale der P.Z.E.M. was ook terzijde van de weg een fraaie eereboog opgericht. Ondanks het on- gunstige weer waren verschillende huizen versierd, al bleek 't wel, dat vele versieringen het tegen de kracht van den storm moesten opgeven. Dinsdagmorgen half tien gaf de R. K. fan fare op het Stationsplein een uitvoering van koraalmuziek, terwijl om tien uur in de Ned. Herv. kerk een wijdingsure werd gehouden, geleid door den heer F. H. J. Bik. Om 1 uur begon de wandeling der schoolkinderen, bege- ieid door de fanfare en de mondharmonicaclub Inter Nos, terwijl voor deze gelegenheid ook beslag kon worden gelegd op de bovenver- melde reportagewagen, die den stoet sloot en voortdurend vroolijke marschen deed weer- klinken. Vooral voor de achterste groep kin- deren was dit zeer aangenaam daar deze ge- woonlijk niet veel van de muziek hooren. Na afloop' van de wandeling verzamelden de kin- deren zich op het Stationsplein, waar een luchtballon zou worden opgelaten in den vorm van een ooievaar. Jammer, dat dit gedeelte van het programma mislukte, waarschijnlijk door den hevigen wind. De kinderen keerden daarna naar de scholen terug, om daar het feest verder voort te zetten en onthaald te worden op beschuiten met Oranjemuisjes en heete Ranja. Ondanks de hevige windvlagen en de heer- schende koude was om half acht een groote menigte saamgekomen op het Stationsempla- cement Met tromgeroffel en fanfares werd de samenkomst geopend. Daarna hield de voorzitter van het feestcomite, de heer Nobels een toespraak, onder het motto: D'Oranjeboom bloeit weer. Spr. wees op de blijdschap, de geestdrift. die ook te Sluiskil gezien werd, bij het ontvangen van het heuglijk bericht, over den band tusschen Vorstenhuis en Neder- land Met verschillende voorbeelden uit de historic toonde hij aan, hoevele malen het scheen, dat de band zou worden verbroken en het Oranjehuis scheen te zullen uitster- ven Maar nu, na zooveel eeuwen, is die band nog hecht en sterk. Laat het Nederlandsche volk slechts zorgen zijn historie niet te ver- geten, maar met dankbaarheid gedenken, wat Oranrje voor land en volk geweest is en nog is Dan zal het zich gelukkig prijzen, dat we leven onder de regeering van zulk een Vorstenhuis. En zoo schaart Nederland zich om den troon der Oranjes, in liefde tot de geeerbiedigde Vorstin, tot onze geliefde Pnn- ses Juliana, tot den Prins der Nederlanden en thans omringen we met die liefde ook de wieg van de jonge Prinses Beatrix Wilhelmma Armgard. Moge de Almachtige haar nemen onder Zijn Goddelijke bescherming, opdat zij voorspoedig moge opgroeien tot zegen voor ons land en volk. In aansluiting op deze toespraak werd met begeleiding der fanfare gezongen het feestlied: D'Oranjeboom bloeit weer. Daarna hetrad de Edelachtbare heer Bur- gemeester het spreekgestoelte. Z.E.A. was met blijdschap naar Sluiskil gekomen en wilde ook hier gaame enkele woorden toevoegen aan de toespraak van den voorzitter. Hij be- wonderde de geestdrift, waarmede men hier was samengekomen, ondanks het gure weer, en zag daarin een bewijs, hoe groot de liefde tot het Oranjehuis ook hier is. Z.E.A. ein- digde zijn toespraak met een: Leve H. M. de Koningin! Leve H. K. H. Prinses Juliana! Leve Z. K. H. Prins Bernhard! Leve de jonge Prinses Beatrix, wat door een herhaald hoera- geroep werd bezegeld. Door de aangebrachte luidspreker-instal latie was het gesprokene tot op verren afstand verstaanbaar. Daama werd op verzoek van den voorzitter door den burgemeester het vreugdevuur ontstoken, waarvan weldra de vlammen hoog oplaaiden. Nadat nog enkele nummers waren gageven door Inter Nos en de fanfare, verlieten de aanwezigen in opge- wekte stemming het terrein. Feestlied 31 Januari 1938. Aan 't huis van Oranje in trouwe verbonden, Heffen wij juichend ons loflied nu aan: Wij willen tezamen de vreugde verkonden, De blijdschap die 't harte ons vrolijk doet [siaan! D'Oranjeboom bloeit weer, zoo klinke ons lied, De God onzer Vaadren verlaat Neerland niet. Laat wappren de vlaggen, laat jublen Uw koren; Aan 't huis van Oranje ontbloeide een spruit! In Nederland is een prinsesje geboren; De lofzang weergalme in Noord en in Zuid: D'Oranjeboom bloeit weer, zo klinke ons lied, De God onzer Vaadren verlaat Neerland niet. Wij willen ons saam om d'Oranjespruit [scharen, De loot, door ons alien reeds vurig bemind. Wij bidden, dat God in Zijn gunst moog [bewaren Dit jonge, doorluchtige Vorstenkind. D'Oranjeboom bloeit weer, zo klinke ons lied, O God onzer Vaadren, verlaat Neerland niet. C. J. N. ZONDAG 6 FEBRUARI 1938. Ned. Hervormde Kerk. TER NEUZEN. 9.30 u., de heer K. P. v. d. Graaf; 2 u., Dr. L. J. Cazemier, bed. H. Doop. SLUISKIL. 9.30 u., de heer F. H. J. Bik; 2 u., de heer K. P. van der Graaf. HOEK. 9.30 u. ,e<n 2 u., Ds. E. Raams. AXEL. 9 u. en 2 u., Ds. Van Oeveren. ZAAMGSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. G. W. Kore- vaar. KLQOSTERZANDE. 9.30 u., Ds. A. Dronkers. SAS VAN GENT. 9.30 u., Dr. L. J. Cazemier, (van Ter Neuzen. PHILIPPINEGeen dienst. Gereformeerde Kerk. TER NEUIZEN. 9.30 u. en 2 u., Ds. G. W. van Houte. HOEK. 9.30 u. en 2 u., Ds. C. B. Ravinck, van Soubung. AXEL. 9.30 en 2 u., Ds. Post. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u., Ds. Kok. Gereformeerde Gemeente. TER NEUIZEN. 9 u., 2 u. en 5.30 u., leesdienst. AXEL. 9 u. en 2 u., leesdienst. Chr. Gereformeerde Gemeente. ZAAMSLAG. 9 u. en 2 u„ Ds. Tolsma. Nederduitsch Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN. 9 u., 2 u. en ,5.30 u., leesdienst. Roomseh-Katholieke Kerk. TER NEUZEN. 7 8.30 u. en 10 U., H.H. Oiensten; 2.30 u.. Lof. Ulvenhout, 2 Februari 1938. Amico, i Zoodus, de spanning is ge- weken. 't Prinse- lijk borelingske spartelt in z'n wit- te wiegske, gezond als 'n vischke, de vlaggen stakken uit van alle hui zen, de klokken luidden van alle torens, de boomen zijn geplant, #de kanonnen dreun- den over heel Ne derland, 't Vorste- lijk telgske dee 'nen feestelijken en glorieuzen intree onder 'n gelukkig Volk van Oranje, dat z'n Vorstenhuis (naar menschelijke bereke- ning!) weer zag bevestigd veur lange jaren! 't Is me anders iets gewist, die leste maand van wachten! Ocherm, ik heb als boerenmensch daar mee 'nen open mond van staan zien Als b o e r e nmensch, ja! Want als ge de menschen in de stad hoorde kaaieren, als ge de winkelramen zag, als ge las hoe hier of daar de ibrandklok luidde en de brandweer dan nie om brand, maar wel om feest docht, als ik bespeurde hoe (hier in Breda) vreemde krantenmannen, havelings vermomd zelfs, achter 'n kearel aangingen, die (in plek van Sinterklaas) den Ooievaar ,,ges,proken" moest hebben, als ik al die dwa- ze dingen zag, hoorde en las, dan heb ik, als ouwen boer die dagen toch wel 'ns lachend m'n hoofd geschud! Den ongeduldigen mensch van deuzen tijd, den mensch-die-nie-meer-wachten-kan, die altij haast heeft, die altij onder spanning staat om niks, die... zoo kolossaal wijd van den boer afstaat, wiens heele leven wachten is, ik zeg: den zenuwachtigen mensch van deuzen tijd, hij is bekans nie meer in staat 'n doodgewoon natuurlijke geboorte af te wachten. Hij slaat flaters, hij maakt z'n eigen be- lachelijk, hijwordt kinderachtig, dieen „grooten" ,,modemen" mensch, die van z'n eigen zoo overtuigd is! Fotograven van heel de weareld stonden weken en weken in Soestdijk, in weer en wind, in tij en ontij, om Ja, om watte? Om 't prinselijk borelingske dalijk bij zijnen intree te fotograveeren soms? En ondertusschen, als die kearels daar wekenlang stonden te trappelen op den natten eerde, ree Juliaantje elken dag uit en dee kalm heur wandeltoerke deur de Soestdijksche dreven. En de fotograven maakten van verveling prentekes van veldwachters, van 'nen slapen- den wacht. bij 'n telegraaftoestel, van 'n lucifersdooske waarop geschreven stond ,,rijkseigendom" en al zulke gekkigheid al meer. Den boerenmensch, die gewoon is te wach ten op den dooi van zijnen akker, op de gele- gentheid om te ploegen, op den teelt onder z'n vee. op zon, op regen, op oogst- en hooitij, den boerenmensch, die tandenbijtend uren te wachten staat uren, waarvan elke minuut honderd angstige hartslagen duurt zulke uren te wachten staat op 't end van de hagel- bui, die zijn rijpe gewas rinneweert, slag- regens die 't zelfde doen, late nachtvorsten die de gezette vrucht schajen, ik zeg, den boerenmensch wreef de leste weken wel 'ns in z'n oogen, als ie zijnen stadschen eVen- mensch z6o in de kaart van zijn kinderachtige ziel keek. En wa'k onderweugen allemaal nie hooren moest, als ik mee m'nen groentenwagel bij de klantjes kwam „Ge kimt wel zien, Dre, dat er 'nen prinske of prinseske geboren gaat worden." ,,Hoezoo, juffrouw?" ,,Nou, omdat 't zoolang laat wachten, da's de deftigheid, ee?" EnDre? Heeft Trui de beschuiten- mee-muisjes al klaar staan?" „Zekers, juffrouw! En den oranjebitter staat er naast, horre, om de beschuiten te soppen!" Als ik stond be verkoopen, amico, en onder- wrjle begost er hier of daar in stad 'n .begra- fenisklok te luien, dan vergaten ze mij en^ m'n groentes, die wefkes, en mee 'n zenuwachtig gezichtje hakkelden zij: „,ze-ze-zou 't er zijn, Dre?" Watte, juffrouw?" Hoorde ze dan nie luien?" ,,Zekers! Veur d'uitvaart!" Viel er 'nen bakkerswagel hard dicht: „boor! ze schieten!" Toeterde er ergens 'nen auto wat luidruch- tig: „hoort! de sirenes! Kwam er 'nen generaal wat haastig veurbij „kek-kek! zouWas er veul radiostoring: ,,hoor! ^2-ze-zou 't gaan beginnen?" Ja daar is wd 'n kolossale spanning in 't land gewist, dat mot 'k zeggen. En al ging 't wel 'ns langs 't kantje van verstandig af beter z66, dan omgekeerd! 'n Volk, dat nog kinderlijk blij kan zijn om de geboorte van 'n kindeke in 't Vorstelijk Huis, zo'n volk is nog nie rijp veur al 't ONHEIL van den HEILSTAAT *Afijn, ik ben content dat 't prinsenkindeke er is! En ik heb dalijk maar 'n Zondagscho sigaar aangestoken op z'n gezondheid! Ook veur Juliaantje en ons Koningin ben ik blij, dat deuzen zurg weer achter den rug is. En ook ben 'k content omdat 'k in de kranten weer 'ns 'n ander prenteke te zien krijg. Hoe er 'nen rijksveldwachter uitziet, wist ik al lang, ook van de vormen van 'n luciferdooske had ik wel 'n goei idee en Trui praat no ook weer 'ns over iets anders! Want man, die hield de zaken bij, of zij moest gaan bakeren! En 't is mee Trui z6o gelegen, die is nooit heelegaar tevrejen als ze heur gedachten en krantenuuws nie spuien kan op d'ren wettigen gemaal. Daar is weer 'n gelukkigen rust in 't Land en in m'n huis! De Lente is ontloken op Soestdijk, 't veur- jaar gaat komen over den buiten en jonk gewas hee veur dlles noodig: rust! Den Fielp heeft 't er veel druk mee g'ad! Vaneigens! iOok Ulvenhout bad z'n feest en z'n boomplanting! Ge zult zeggen: staan er bij juilie dan gin boomen genogt Amico, die stdAn erTien millioen schat ik. Maar 'n boomplanting hoort er beugenwoordig bij zo'n feest bij, als n kranslegging in 't Buitenland. En dan den Fielp zee ook: ,,we zetten 'r 'n eske-n-om Dre; da's toch haltij weer handers, dan han- ders! Ik vroeg: ,,en als er nou meer kinderkes komen, wat toch heelegaar gin wonder zou zijn, Fielp?" ,,Dan leggen we mee den tijd 'n laantje haan", zee den Fielp, die ge nooit uit 't veld geslagen krijgt. ja, hij hee-t-er veul druktes mee g'ad Dinsdagssmergens ik was thuis, van eigens, maar daarover dalijk nog iets, Dins dagssmergens kwam ie 'n uur vroeger mee z'n brood. Blinkend rood geschoren, 'nen fel- oranjen roset op zijnen witten jas, zoo kwam ie af, op van zenuwachtig getob. Ook den vos, veur zl'n srjees was gesierd mee 'nen gebven oranjen strik, om den steert. En om Z'n zweep had ie eveneens 'n schoon lint ge- strikt, den Fielp. Als er iemand nie geweten zou hebben dat 't prinselijk borelingske al goed en wel in 't wiegeske lag, dan zou ie genogt hebben g'ad aan 't veurbij rijen van den Fielp .Menschen," zee-t-ie: „nimme me kwalijk da'k wa vroeger ben vandaag, ge verstaat, ee En ier ebt ge 'n builtje horanje meskes- muisjes, die ggef ik vandaag toe, aan m'n klanten". En hij lee naast 't brood "n manje- fiek pampieren zakske neer, prontjes dicht- gesnoerd mee 'n oranje koordje. 'n Voile kist mee zulke builtjes had ie onder den bok van z'n broodsjees staan! Drommelsf', riep Trui„hebt ge eigens al die builtjes zoo pront in orde gemaakt, Fielp?" jawel!" zee-t-ie trotsch. ,,Gisteren- avond, mee m'n vrouw en hons Fielemona. rroTirici m-pnKOjhen! Eksenwerk! stad. Klokken begosten te luien, fabrieks- sirenes te loeien. Neee, daar was nou ginnen twijfel aan! 'k Kost er niks aan doen, maar 't wierd efkens koud in m'nen nek. 'k Vergat m'n eer- pels te meten, keek naar m'n klantje en werendig, 't wefke stond stijf! Mee twee nat- glanzende oogen in 't strakke, bleeke kopke. Zoo keken we malkander efkens beteuterd aan. En onderwijl gonsde en dreunde 't fees- telijk lawijt om ons hoofd. Ramen schuurden open, deuren gingen los, ineens was 't volk op de been. Wemelde 't oranje deur den triesten Januaridag. Kwamen d'e kinders uit de scholen losgebroken en joel- den en juichten de andere stille mergenstraten vol lawijt. Plots smeet ik de eerpels terug in de mand en ging naar 't wefke. Aan 'n paar school- kinders vroeg ik: „lwat is 't, 'n prinske of 'n prinseske ,,'n Meske", zee 'nen onstranten lolligen brak. Want ik was vergeten de kanonschoten te tellen. ,,Nou, juffrouw"', zee ik teugen m'n klaan- tje: ,,wel gefeliciteerd, horre!" Ja 'k moest toch iets zeggen. ,,Gij ook", lachte ze: ,,'k was er efkens van in 't wfeergaren, Dre?" ,,Dat zag ik, ja! Maar vertel me nou 'ns, wat moest 't ook alweer zijn? 'k Ben weren dig oew bestelling vergeten!" ,,Die telt niemeer", lachte ze: ,,want ik mot nou ook veur mergen hebben". 't Wefke was eerder bij 'r positieven, dan ik. Waar haalde-n-ik 'nen tweeden groenten wagel tenminste veur twee dagen ,,negotie" vandaan En terwijl 't klantje teugen me sprak, pra- kizeerde-n-ik over die onverwachtsche moei- lijkheid. „Is oewen andijvie goed, Dre?" vroeg ze. ,,Neee, juffrouw!" ,,En oewen prei, is ie weer zoo oubakken, als lest?" ,,Ja, juffrouw!" ,,Dan weet ik 't ook nie!" zee't wefke. „Ik evenmin", zee ik. Hoe 'k daar nou mee aan mot! 'k Mot groentes hebben, eiers, eerpels en enne BUSKRUIT IN BRAND GESTOKEN. Het A. N. P. vemeemt uit Hengelo (G.): Vijf jongens van zes tot tien jaar, die Don- derdagmiddag van school huiswaarts keerden. vonden een hoeveelheid buskrunt, dat was overigebleven van de idonderbussen, die bij de saluutschoten van Maandag dienst hadden gedaan. Zij deden het kruit in een cylinder, waama zij de ontplofbare stof in brand staken. De ontploftfing, die daarna volgde, was zoo hevig, dat de cylinder met een hevigen knal, die kilometers ver te hooren was, is uiteenge- sprongen. De vijf kinderen liepen alle ver- wondingen op. Drie van hen, het negenjarig zoontje van de familie Harmsen, het zesjarig zoontje van de familie Wijers en het zoontje van de familie Sifolig kregen ernstige brand- wonden aan gelaat en hanlden. Waarschijn lijk al de zesjarige W. een oog rnoeten missen. De drie kinderen zijn naar het algemeen ziekenhuis te Zuttfen overgeibraobt. De andere twee kinderen liepen lichte ver- wondingen op. Zij zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. LOODVERGIFTIGING OP BOERDERU. Bij een land'bouwer te Caberg bij Maastricht hebben zich eenige gevallen van loodvergifti- ginjg in den veestapel voorgedaan. Nadat de dieren gevoederd waren, Vcrtoon- den twee koeien plotseling verschijniselen van dolheid en reeds na verloop van enkele uren stierven de dieren. Gelbleken is, dat de koeien tegelijk met voe- derbieten schilfrrs lood naar binnen hebben gekregen. Deze schilfers waren door het voedsel gekomen ten gevolge van het afsnij- den van electrische geleiddraden. MEISJE DOOR EEN VRACHTAUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. De chauffeur, die van het ongeluk niets had bemerkt, is doorgereden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik een klein piaatsje in Uw veelge- lezen blad ter beantwoording op inigezonden stuk van den heer Weijns in uiw nummer van Woensdag 3 Februari j.l., bij voorbaat dank. De toegezegde bewijisvoering van reductie op alle meststoffen en veevoeder voor ver- trouwensorders, wordt op prijs gesteld, doch hoop ik te mogen aanhooren van den heer Bessem de juiste prijsnoteering van vertrou- wensorders en daartegenover de prijzen welke door den handel zijn bedongen op zelfde leve- rinigstijden, alsook prijizen Uwer cooperatie voor gewone verkoop, voorts dat deze cijfers voor publiekstelling worden vrijgegeven. BELANGHIEBBENDE. Donderdagmiddag is het zesjarlig dochtertje van de familie E. Stoppels te Spijk door een eh eh -ik staai daar midden in stadI vrachtauto aangereden en gedood. ,,Ik mot ook groentes hebben", zee zij. ,Die kunde krijgen, juffrouw! Versche spullen! Kommaar-af". „En daarsjuust zeede, dat oewen rommel nie versch was? ,,Ehwe-we-wablief ..Zijde verstrooid soms?" ,,Gij hebt zekers geen telefoon, juffrouw?'1 ,,Wat motte daar mee doen? Neee, ik heb gin telefoon. "k Zou nie weten naar wie 'k telefoneeren moest!" „Is hier zo'n ding in de buurt, juffrouw?" „Daar om den hoek, bij den dokter!" Ik naar den dokter, amico! Nou 't was bekanst 'n mankement veur den dokter! 't Meske dat opendee, zee da'k 't trof, da 'k dalijk geholpen kost worden, want dat de patienten allemaal uit de wachtkamer gerend waren, na de eerste schoten. Jawel, maar 'k mot den dokter spreken..." „Ga maar binnen", zee 't bijdehand mera- keltje en veur 'k 't goed besefte, zat ik in 'n dokterswachtkamer. Daar ging al rap 'n bel- leke! Afijn, maar net doen of ik overstuur was en vragen of ik efkens telefoneeren mocht. ,,En wat scheelt eraan?" vroeg den witjas. ,,'Nen vollen wagel groentes", zee ik. „PolS", oommandeerde-n-ie en meteen pakte-n-ie naar m'n hand. Ik kaaierde deur, perbeerde hum aan 't verstand te brengen waarom ik aangebeld had, maar dieen eigenwijzen witkiel keek me maar 'ns bedenkelijk aan. En daar veur 'm vast 'n -ding, da'k brood- noodig had, de telefoon. „Klee je maar 'ns uit", zee-t-ie toen. Nou is 't 'n feit, amico, ge kunt net zoo goed telefoneeren in oew „zwembroek" als in oew Zondagsch pak. Dus ik zee: ,,goed! Maar onder een voorwaarde!" ,,Mjae?" ,,Da'k dan ©erst 'ns gebruik mag maken... Hij beldeDieen vent liet oe doodgewoon nie uitspreken. 'Nen steuvigen huisknecht- verpleger kwam binnen, die gelast wierd me naar 't „huiske" te hrengen. „Ik moet oew telefodn hebben!" kwekte-n- ik. 't Ging me nou toch tothier zitten. Toen pakte den huisknecht me ,,kalm bij m'nen arm. Amico, in gin twinitig jaren heb ik nen vent zo'n opsallemander gegeven, als dieen knecht! En veur ie weer op z'n beenen stonid, was ik al hij de deur en sloeg op de vlucht. Toen ben 'k gaan telefoneeren in 'n cafeke, waar ze me goed kennen. 't Was wel 'n paar straten wijerop, maar allee, om m'n doel te bereiken kost ik net zoo vlug. twee straten omloopen, als me heelemaal uit- en weer aankleejen. 'k Heb daar den Fielp z'n huis opgebeld, m'n instructies gegeven veur Dre HI en twee uur later stond't mann©ke midden m de stad mee 'n voile sjees groentes, die 'k prontjes kost overlajen. t Wierd 'nen zwaren dag, deuzen eersten nationalen 31sten Januari, maar'nen goeien! Maar nou schei 'k er toch af. Veul groeten van Trui, Drd III en als altij gin horke minder van oewen Mijnheer de Redacteur, Mogen wij U beleefd verzoeken om onider- staand ingezonden stulk in Uw veel gelezen blad te plaatsen? In verband met de uitlatingen van M. Meer- tens, Voorzitter van „Ons Belanig", dat het Bestuur van den Ned. Bond van Landartoeiders Afd. 'Hoek de menschen zou aanigeraden heb ben om niet tot de zoogenaamd© „Spaarrege- linig" toe te treden, het volgenide: We tarten Meertens, te bewijzen, dat wij personen zouden aangeraden hebben, niet tot de ,,Spaarregeling" toe te treden. De bewering van Meertens, dat ook werken- den mogen meesparen, raakt kant noch wal. Hij leze er de circulaire van den Minister van Sociale Zaken van 16 Sept. 1937 no. 200-1395 Aifld. W en S maar eenis op na. Is hij dan notg niet overtuigd, dan leze hij ook de circulaire van den zelfden Minister van 7 Januari 1938 no. 11-1395 I Afd. W en S. Dat wij prihcipdeel tegen de ,,S(paarregeling" zijn is waar, en wel om de volgewde reden: Menschen, die absoluut dat krwartje niet k-unnen missen (idit wordt voor het algemeen bedoelddus de artnsten onder de armen, kun- nen van deze regeling niet profiteeren, en daar was het toch in de eerste plaats voor noodig. Nu het bedratg dat de spaarriers krijigen nogal aan den hoogen kant is (van d© collec- te), nu wll Meertens de menschen tegen ons opzetten, dat wij ze verkeerd zou'den inlichten. Wat die inliebtingen ibetreft, die zijn meestal wel van dien aard, dat de menschen er wel bij varen, maar dat dit een doom in het oog is van Meertens, kunnen wij niet helpen en we zullen er ons ook niet aan storen, en rus- tig blijven doorgaan met de menschen voor te lichten, -zoowel in woord als geschrift. U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruiimte. Het Bestuur van de Afd. Hoek van de Ned. Bond van Landarbeiders. t.a.v. DRfi. Eksenwerk gewist, menschen! Eksenwerk! En nou smeer ik'm rap. 'k Mot om twee uur den boom elpen planten, 'n haanspraak ouwen en zoo, m'n heigen heerst verklejen en den oogen oed opwrijven, dus ge verstaat! Daarna de feesten riggeleeren veur de schoolkinders, nog 'n hekstra Raadszitting bijwonen, t is veur den Fielp nog gin havond, orre. Seluu!" Meteen was ie geblazen. En waggelde als 'n vette eend, op 'n drafke Baar z'n sje-es. Eigens heb ik daarveur ok in den trubbel gezeten, mee de gebeurtenis. Lijk ge weet, kwam 't goeie nuuws omtrent tien uur in den mergen los. 'k Was al lang en breed in stad en waaraan ik ook gedoch>. hadaan gin pril prinseske dieen Maandag- mergen! 'ik Stond sjuust 'n klantje te helpen, als groote nuuws bekend wierd! t Kanon, weken gelejen opgesteld, daverde over de CLUBCOMPETITIE ZEEUWSOH-VLAAMSOHE DAMBOND. In het cluiblokaal van de Ter Neuzensiche damjvereeniging werd gisteren onder groote belangstelling de iwedstrijd Ter Neuzen— Zaamslag gespeeld. Deze ontmoetmg was van belang" voor de uiteindelrj'ke bezettmg van de eerste plaats in de cluibcompetitie van de Zeeuiwsch-Viaamsche Damtbond. Be'ide ploegen telden eenige ,,invallers De strijtd in de hoofdgroep Ter Neuzen I—Zaam slag I eindiigde na zeer geanimeerd spel voor- loopig onibeslist (9—9). Een partij werd af- gebroken. Vermoedelijk is deze remise, waardoor het eindresultaat 1010 zou worden en Ter Neuzen dus de beste kansen behoudt voor het clubkiampioenschap in dit gewest. Ter Neuzen H verloor met 713 van Zaam slag II- De Zaamslagsche reserves bevestigen hiermee bun superioriteit in de tweede groep. .De afgeibroken partij uit de wedstrijd SluiskilTer Neuzen is een overWinning voor Ter Neuzen geworden, zoodat deze club het maximum aantal punten uit die ontmoetmg wist te behalen. In de eerste groep bebieid Ter Neuzen I de leiding met 4 geiwonnen wedstrijden en 1 gelijk spel, op de voet gevolgd door Axel I, dat 4 overwinningen .boekte en 1 nederlaag leeid. De binnen twee weken alhlier te spelen wed strijd Ter Neuzen IAxel I zal dus naar alle waarschijnlijkheid de beslissing brengen. Meest m'atlge Zuidelijke tot Westelijke wind. Zwaar bewolkt tot betrokken, mtet later xans op regen. W'einig verandering in tempe- ratuur. DE TOESTAND VAN PRINSES JULIANA. iBAARN. Dr. De Groot deelt mede, dat de toestand van H. K. H. Prinses Juliana bij voortduring goed blijft. AUTORIT VAN H. M. DE KONINGIN EN PRINS BERNHARD. BAARN. H. M. de Koningin is hedenmid- dag uitgereden voor het maken van een auto- tocht door Baam en Soest. Voorop reed de burgemeester van Baam. In de tweede auto zat H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. In de derde auto volgde Prinses Armgard en Prins Aschwin en in de vierde auto zaten de leden der hofhouding. Op detzen tocht ontiving H. M. de Koningin en de Prins vele blijken van medeleven van de zijde der bewolking. Overal waar de stoet passeerde, werd zij met gejuich van de zich langs den weg geschaarde bevolking begroet en, waar de stoet het dun bevolkte villadorp passeerde, waren het de bewoners der villa's die de Vorstelijke familie toejuichten. Bij het gedenkteeken aan de Stadhouders- laan te Baam werd stal gehouden, om den burgemeester van Soest geie'genheid te geven H. M. de Koningin bij de grens zijner gemeente te begroeten. Hij feldciteerde H. M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Bernhard namtns zijn bevolking met de geboorte van Prinses

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2