Binnenland Buitenland V EEN JOODSCH POLITIE-AGENT TER DOOD VEROORDEELD. CHINEESCHE SCHATTEN NAAR LONDEN AMERIKA BOEWT AAN DEN VREDE. TER NEUZEN, 2 FEBRUARI 1938. AXEL. REDE VAN WETHOUDER BOEKMAN VAN .AMSTERDAM. De S.D.A.P.-wethouder E. Boekman te Am sterdam he eft Maandag voor de V.A.R.A.- microfoon een toespraak gehouden, welke als volgt luidde: De jonge moeder, zij tmoge Pr buses zijn of de eenvoudigste ivrouw uit het volk, geen scheiding -van klasse of stand doet verschil ontsthan tusscihen 'haar gervoelens voor het kind. En ook deze jonge moeder, wie denkt hier niet aan het schoone geluik, dat nog voor haar ligt? Het geluk, dat zoo ontroerend tot uitdrukking is gebracht door de grootste dich- teres van het Nederlandsche volk, Henriette Roland Hoist ,,Eens zag ik een vrouw op den drempel van een hut in aivondzon staan. Zij speelde met haar kindje en moedigde het lachend aan, want het probeerde te loopen en riep het en lachte weer. Toen deed zij haar armen open en knielde, het opvangend, neer. En ja, ik zag den iband en zag de armen open En zacht als een bloem, als een roos. ontloken, igeurig". 'Hut of paleis, voor de innigheid van het hart eener moeder is een hut niet te klein, een paleis niet te groot en daarom verheugen wij ons in het jonge geluk, dat is ontstaan in Soestdijk, een geluk da't door alle Nederlan- ders wordt begrepen en gedeeld. Maar kortzichtig ware het, zoo wij vandaag ooik niet spraken over de nationale beteekenis van deze geboorte. A1 zijn de sentimenten, waarmee wij; alien, mannen en vrouwen, haar begrceten, dezelfde, niet alien zullen haar nationale beteekenis even groot zien. Wei zal niemand haar nationale beteekenis kunnen ontkennen. Imimers, hoe gemakkelijk laat zich niet zeg- gen en wordt ook wel gezegd, idat ten slotte de geboorte van een kind in een vorstelijk huis niet meer beteekenis heetft, dan in het gezin van welken burger ook. Natuurlijk, menschelijk gezien is dat ook zoo, en mocht ik zelf daar niet reeds op wij'zen? Maar in de realiteit van het leven is het toch anders. Wij weten, dat de geboorte van een toekom- stigen troonoptvolger of -opvolgster een groote staatkundige beteekenis Ibezit. Daarom ook leeft in deze dagen het geheele Nederlandsche volk mee met de Koninklijke famiilie. Strijd- vragen over den besten vorm, waarin de hoog- ste waardigheid in den Nederlandschen staat kan (worden bekleed, heblben in onzen tijd ge- lukkig geen practische beteekenis meer. Het is bij ons niet anders dan in landen als En- geland, Belgie en Scandinavie, waarin men ook nliet meer discussieert over de vraag, welik beginsel in dit opzicht princiipieel juisiter is, nu men te maken heeft met het feit, dat het instituut van het 'koningschap tot geen critiek aanleid'ing geeft. Ik wensch mij te ontbouden van eenige persoonsverhe'erlijking, maar ik aarzel niet als mijn overtuiging uit te spreken, da't de repuhlikeinsche staatsvorm op dit oogenlblik voor ons land een achteruit- gang zou betee'kenen. Nederland heeft niet alleen behoefte aan behoud van zijn democra- t'ische staatsinstellingen maar binnen het kader van die instellingen aan een normale, gezonde: ontwikkeling van ons politieke en economische leven. De voorwaarden tot het voldoen aan die behoefte zijn aanwezi'g, en door 'het koningschap, zooais dit wordt opge- vat door de Koning'in, bevorderd. Daarom vloeien op* ibelangrijike oogenlblik'ken in het leven van d£ Koninklijke familie menschelijke en staatkundige gevoelens samen. Wiij. heblben in de laatste jaren gedeeld in de smart van het iKoninklijke gezin, wanneer het getrofficn werd door de slagen van het noodlot. Wij verlheugen ons, wanneer het nieuw geluk wordt toeschoren. Maar dit per- soonlijke geluk reikt ver buiten den kring van gezin en familie wanneer, zooais thans, het tevens van invloed is op de toekomstige ontwikkeling van onze staatkundige instellin gen. Dat nu is met het heuglijke feit van deze dagen in bijzondere mate het geival. Naar menschelijke bertkening mag men aannemen, dat 'het koningschap van het Huis van Oranje thans weer voor zeer langen tijd gewaar'borgd is.. Dit brengt een element van oontinurteit in ons staatsbestel en naar men mag ver- waohten van staibiliteit. In de landen, waar het hoof'd van den staat zidh tot taak stelt te regeeren in overeenstamming met de langs demiocratiscihen weg tot uitJdrukkinig gekomen wenschen van het volk, daar vervagen steeds meer oude verscbillen omtren't het koning schap. iDaaruit valt. te verklaren, dat thans de be- langstellinig niet alleen, maar ook de mee- levende sympathie met wat wij naar oud ge- bruiik noemen de blijde gebeurtenis, zich niet beperken tot enkele klassen of groepen van het Nederlandsche volk, maar zich uitstrek- ken tot gansch dit-volk. Daar waar de demo cratic een normaal volksleven mogelijk maakt, daar waar door wederzijdsche erken- ning van reohten en plichten wederzijdsche waandeering kan ontstaan, daar zal ook sytmipathie opbloeien voor wie staat aan het hoofd van het volk. Zoo is het thans in Nederland en wij verheugen ons daarin en daarom ook verheugen wij ons in de blij'de gebeurtenis van dozen dag en voegen ons gaame hij alien, die hun hartelijke en op- rechte wenschen voor de Koninklijke familie tot uitdrukking brengen. ROTTERDAM EN ANTWERPEN EN DE RUNVAARTPREMIES. In het maandschrift Navigation du Rhin er- kent een medewerker, dat de vermeerdering van het verkeer in de haven van Antwerpen aan de door Belgie betaalde Rijnvaartpremies te danken is, want de transportheweging zon- der premies is gunstiger voor Rotterdam. De schrijver gelooft, dat deze vervoeren in 1936 veel voordeeliger waren voor Rotterdam en laat erop volgen, dat Rotterdam ten gevolge van die premies minder vervoer krijgt dan zijn oeconomische verdiensten het in staat zouden stellen tot zich te trekken. De medewerker ziet het gevaar onder het oog, dat men ten slotte deze premies als iets geheel normaals °-aat beschouwen, wat noodlottig zou zijn voor Rotterdam, welke haven belangrijk geschaad wordt door den bijstand, dien de Belgische staat aan Antwerpen verleent. De schrijver vraagt zich af of het verlangen om de vriend- schappelijke betrekkingen te handhaven de Nederlandsche regeering ervan moet laten af- zien de grieven van Rotterdam te verwaar- loozen en wat gebeuren zou, indien het ver- zoek niet ingewilligd werd. Ein de schrijver eindigt met de te Rotterdam overheerschende zienswij'ze in het licht te stellen, dat Neder land in dat geval dezelfde methode moet toe- passen om Rotterdam met Antwerpen op een Ujn te plaatsen. „Dat kost natuurlijk geld, maar de verliezen aan vervoer voor Rotter dam doen dat ook." EERE-PROMOTIE VAN MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. Prof. Dr. J. R. Siotemaker de Bruine is Donderdag gepromoveerd tot doctor honoris causa van de evangelisch theologische Jan Huss-faculteit te Praag. De plechtigheid geschiedde in de rechts- kundige faculteit van de Karel IV universi- teit, in tegenwoordigheid van den minister van openbaar onderwijs, Franke, den minister van buitenlandsche zaken, Krofta, den Neder- lanaschen gezant, L. Carsten, en den consul- generaal, A. M. Doorn, den chef der Fransche inili-taire missie, generaal Faucher, alsmede tal van andere persoonlijkheden uit de poli tieke, cultureele en kerkelijke kringen van Tsjecho-Slowakije. Verscheidene sprekers, w.o. prof. Bednar en de deken der evangelische faculteit, prof. Zilka, gaven uiting aan de dankbaarheid van Tsjecho-iSlowakije en de Tsjecho-Slowaaksche gereformeerde k-erk voor de gastvrijheid, die Nederland aan Comenius heeft verleend, en voor de door de Nederlandsche regeering en prof. Siotemaker in het bijzonder, verleende hulp bij den bouw van het Oomenius-mauso- leum te Naarden. HET RAPPORT-VAN ZEELAND. Naar uit Den Haag wordt gemeld, heeft Minister Colijn tegenover een persvertegen- woordiger naar aanleidinig van het rapport- Van Zeeland, verklaard, dat hij de waarde van dit stuk hoofdzakelijk ziet in het feit, dat het middelen aanwijst, waardoor in de tegen- woordige omstandigheden verbetering zou kunnen komen. Wat Van Zeeland aanbeveelt hevat niets nieuws of verrassends, aldus Minister Colijn, maar als de wereld zich er naar zal gedragen, zal de toestand verbeteren. DE TAALSTKIJD IN BERGIE. J De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt De verlklaring, in de afgeloopen week door den minist;r van Binnenlandsche Zaken, mr. Dierikx, voor den Senaat afgelegd, volgens welke de adiministratieve taalwet van 1932, door hem geinterpreteerd word! in dien zin, dat alle officieele herichten en mededeelingen j in het Vlaamsche land tweetalig mogen zijn, zoodat het eentaligheidsbeginsel alleen yoor het Walenland zou gelden, heeft in diverse Vlaamseh gezinde kringen heel wat ontstem- tqrnationaal arlbeidsibureau commissdes, die in December vergaderd heb lben. Omze Geneefsche correspondent heetft er dezer dagen nog op gewe'zen, dat in deze rap- porten ook gesprcken wordt van den wensch der vorige Volkentoondsvergadering om een commissie te benoemen voor de bestudeering van de samenstelling van een -oeconomische en finaneieele Volkenihondsonganisatie en voor een goede codrdinatie van het werk met het oog op de noodzakelijkheid van uitbreiding van de internationale sameniwerking op ddt geibied. In verlband imet het rapport-Van Zeeland acht men het mogelijk, dat de com missie, welke hiertoe ben-oemd zal worden, zal adviseeren de oeconomische en finaneieele afdeelingen van den Volkenlbond te maken tot autonome bureaux in den zin van het in- Op die wijze zou ming terweeggelbraciht. Van deze ontstemming j misschien sameniwerking zijn te verkrijgen heblben verschillende couranten en ook de Ka- tholieke Vlaamsche Landshond uiting ge- geven. Thans heeft de berucht geworden Raad der Daa'd een open brief gez'onden aan mi nister Dierikx, waarin o.m. wordt gezegd, dat letter en geest van de wet het eentaligheids beginsel huldigen in de beide landsdeelen, met uitzonder.ing van de Brusselsche agglomera- met niet-Volkenbondsleden, gelijk die ook- ten aanizien van ander autonoom V-olkenbonds- werk foestaat. De oeconomische commissie geeft bovendien in overweging overleg te ple- gen nopens een actie voor de waarlborging van een zoo ruim mogelijk aanbod van grondstof- fen. Haar rapport beweegt zich dds ook reeds in izeker opzicht in de lijn van internationale Hi "o 13- "i*"J - -- tie en het taalgrensgetoied" en dat de Raad samenwerking, waarlamgs zich ook het rap- der Daad, die het geheele jonge, levende Vlaanderen met kwast en verfpot te wapen roept, dit desnoods met de regeering zal weten uit te vechten. DE KWESTIE VAN DE BE EG ISC HE LEVERINGEN AAN SPAN.IF.. portWan Zeeland begeeft. Er hestaat inderdaad een goede kans, dat men te Geneve, zonder het beginsel van den Volkenlbond prijs te geven, zal toonen zoover i mogelijk te willen gaan om het herstel van de internationale samenwerking op oecono- misch gebled mogelijk te maken. In hoe- i verre men daarin succes zal heblben, zal ech- van de oor e rexi s afhamgen van de neiging tot Naar aanleiding geuite besohulddging van uitvoer van wape nen naar in de Vingtieme Siecle: -1 i t-» -l i »v urn uic licit iio 'UJiijiicno vcnociiiiiciiut; Ik verklaar, dat de Sabena de e gisc e latingen zoowel ,bij leden als niet-leden iuohtvaartmaatscihappijvoor de aannemmg toestellen had verkocht NATIONALE VEREENIGING TOT BEVORDERING DER PAARDENFOKKERIJ IN NEDERLAND. Bij de opening van de jaarlijksehe alge- meene vergadering van de .Nationale vereeni- ging tot bevordering der paardenfokkerij in Nederland'", te Utrecht, deelde de voorzitter, de heer H. A. van Beuningen mede, dat het hoofdbestuur van dien secretaris van Z. K. H. Prins Bemhard berioht had ontvangen, dat Z. K. H. het besehermheerschap van de ver- eeniging heeft aanvaard. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzomder welkom den heer Leigner Bak- hoven, als vertegenwoordiger van den direc- teur-generaal van den landbouw; professor Bakker en den oud-secretaris-penningmeester, d-en heer A. W. Heidema. In het jaarverslag werd o.a. opgemerkt, dat 1937 voor de vereeniging een goed jaar is geweest. Over den uit- en invoer werd o.a. opge merkt, dat het handelsverkeer met het buiten land in vergelijking met het vorige jaar iets is toegenomen, maar nog slechts in zeer be- scheiden mate, zoolang het invoerrecht in Duitschland op 500 mark per paard blijft, kan van een belangrijken vooruitgang in den uit voer moeilijk sprake zijn. DE EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Wet van 5 Mei 1933 houdende tijde- lijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, zegt de minister te betreuren, dat het wetsontwerp niet op een zoodanig tijdstip is ingediend, dat in werking treding voor 1 Januari 1938 mocht worden verwacht. De indiening van het wetsontwerp is ver- traagd, doordat de Minister gemeend heeft zich grondig van de toestanden op de hoogte te moeten stellen alvorens in zake deze mge- wikkelde materie een hepaald standpunt in te nemen; toen hij na eenige maanden tot de conclusie kwam, dat de beurtbevrachting voorloopig nog ware te handhaven, was het niet mogelijk meer vodr 1 Jan. 1938 eetn uit- spraak van de Staten-G-eneraal te verkrijgen. De meening van verscheidene leden, dat het wetsontwerp niet tweeledig behoort te zijn, en dat op het oogenblik niets anders noodig is dan verlenging van den bestaanden termijn, kan de Minister niet deelen. Blijven de woor- den, waarvan schrapping is voorgesteld ge- handhaafd, dan zal het in te dienen wetsont werp niet slechts de intrekking van de wet van 5 Mei 1933 mceten regelen, maar ook den overgang tot den normalen toestand, d.w.z tot den toestand, die in 1933 als normaal werd beschouwd. Dit acbt de Minister niet doenlijk; dat door de voorgestelde schrapping wordt vooruitge- icopen op de aangekomdigde coordinatie van het goederenlvervoer, kan niet worden toege- geven; slechts de belemmering van het streven naar codrdinatie, welke de gewraakte zinsnede zou kunnen opleveren wordt door die schrap ping weggenomen, omtrent de codrdinatie zelf wordt door dit wetsontwerp niets beslist. De bezwaren tegen de bestaande wet zijn den Minister ten voile bekend. De verschillende bezwaren zal hij thans ech- ter niet in bijzonderheden behandelen. Vooral geldt dit voor het saneeringsvraagstuk en voor de tractaatsquaestie, waarop hij zich voorstelt bij het aangekondigde wetsontwerp terug te komen. Voor hoelang de wet van 5 Mei 1933 nog zal blijven gelden, zal afhangen van de wet, waar van het ontwerp in voorbereiding is, en van het tijdstip harer totstandkoming; door weige- ring van de voorgestelde termijnsverlenging zou het vervallen van de eerstgenoemde wet niet worden bereikt. Wat de voornaamste richtsnoer van het in te dienen wetsontwerp betreft, daarover zou daar het ontwerp nog in het stadium van voor bereiding verkeert, bezwaarlijk thans kunnen worden uitgeweid. Zooais de Minister reeds mededeelde, ligt het in het voornemen om zoolang een algemeene coordinatie-regeling voor het goeder-envervoer te land en te water hij de wet nog niet is bereikt het beginsel van de beurtbevrachting voor de wilde vaart te handhaven. Daar het echter tev-ens in het voornemen ligt om voor of gelijktijdig met het in werking tieden van de nieuwe wet een voorloopige cobrdinatieregeling voor het goederenvervoer bij aigemeenen maatregel van bestuur in te voeren, zal reeds dadelijk een der bezwaren tegen de bestaande wet op de evenredige vrachtverdeeling, nl. dat slechts een eenzijdige regeling van de binnenscheepvaart werd ver- kregen, terwijl het vervoer te land vrij bleef, zijn ondervangen. Voorts stelt de Minister zich voor, door in- grijpende wijzigingen in het met de uitvoering belaste apparaat eenheid in de beslissingen en een zoo goed mogelijke functionneering van de vrachtverdeeling te bevorderen. Dat de thans ondervonden bezwaren nog eenigen tijd hun invloed zullen doen gelden betreurt ook de Minister. Voor zooveel van hem afhangt, zal de bestaande wet, zoolang zij nog van kracht is, volgens de oorspronke- lijke bedoeling worden toegepast. De Minister zal er naar streven, den duur van den over- gang naar de nieuwe regeling zooveel moge lijk te bekorten. muiuiigmg j politieke toenaderinig, welke er aan verschil Spanje, schnjft proffessor Allard Jende kanten hestJt of juister gegiegd want die neiginig is tolijkens verschillende uit- van den Volkenbond wel aanwezig in hoeverre men wederzijd-s tot concessies foereid zal zijn am doze neiging ten nitvoer te brengen. der niet-inmeniginig aan de Spaansobe regeering. De toestellen waren reeds door de koopers betaald, doch er werd geen vergunning gegeven, dat zij het Belgische grondgelbied zou'den verlaten. De minister van oorlog liet toen weten, dat hij vai meeninig was, dat het contract moet worden verlbroken, daar een der contracteeren- de partijen haar verplichtingen niet kon na- komen. Hij voegde daaraan toe, dat het hem inderdaad tamelijk paradoxaal voorkiwam, dat de Salbena de vliegtuigen en het geld zou he- houden. Hij vroeg mij toen, de volgende rege ling te willen makenDe Salbena zou het geld niet teruggeven, doch het bedrag overmaken aan een Belgische automolbielenfabriek, die daarvoor aan het rageerimgsleger vracht- auto's zou leveren, waarivoor de hepaling niet gold. Hij schreef hierover toen aan minister Wauters, met het verzoek, den ministerraad hiervan op de hoogte te stellen. Allard be- sluit: ,,gij ziet dus, dat er absoluut niets on- wettigs, nodh afikeurensiwaardigs is getoeurd". Jaspar heeft de leizing van professor Allard bevestigd. INTERNATIONALE SAMENWERKING. iHoewel wij leiven in een tijdperk van groote politieke onrust en internationale verdeeld- heid, blijkt toch telkens weer, schrijtft de N. R. Crt., dat de moderne besohaving het lot van de gansche menischheid tot zoo'n krach- tig geheel heeft samengeweven, dat het on- mogelijk is de deelen ervan volledig van el- kaar te scheiden. Dit vehklaart waarschijn- lijk, dat, alle tegenstellingen ten spijt, steeds weer het streven naar onderlinge samenwer king tot uiting wordt gehracht. Zoowel het rapport-Van Zeeland, dat Vr.ijidag gepubii- ceerd is, als de besprekingen in den Raad van den Volkenbond en de persstemmen over eerstgenoemd rapport, geven blijk ervan, dat dit streven sdhier unirwerseel- bestaat. Over den vorm bestaan nog groote verschillen, evenals over de vraaig', wat voorop moet staan, de politieke of oeconomische samenwedking. Het rapport-Van Zeeland is een krachtig pleidooi voor oeconomische samenwerking, doch. uit het laatste deel, dat de middelen be- handelt om daartoe te geraken, blijkt een keer te meer, dat de oeconomische samenwerking, gelijlk Van Zeeland zich die voorstelt, alleen mogelijk is, wanneer zij gepaard gaat met een ipolitieike samenwerking. Hiermee is tevens de moeilijfcheid tot het behalen van resultaten in dit opizicht hepaald en een ver- klaring gegeven voor het pessimisme, waar Van Zeeland zelf blijk van geeft, als hij sdhrijft zich te hdbben afgevraagd, of het niet beter was met een breede poging tot inter nationale oeconomische sameniwerking te wachten op een kalmer atmosfeer. Hij heeft dit niet gedaan, omdat hij inizag, dat het aan- houden van een verwarden aigemeenen toe stand als de huidige op politiek en oecono- misch gabied tot steeds ongunstiger gevolgen moet leiden, zoodat een poiginig tot verbete- iring geboden is ook al verwacht men er elech'ts een zeer ^eperkt succes. van. Van Zeeland merkt terecht op, dat inter nationale oeconomiscihe samenwerking niet te vereenigen is met het streven naar autarkie, dat in verschillende landen tot uiting komt. Als men zich voor oogen stelt, hoe dit stre- iven naar autarkie in verschillende landen is ontstaan louter als een gevolg van het streven naar een krachtiger militaire uitrusting om politiek opzicht eischen af te dtvingen, welke men meende langs den weg van inter- mationaal overleg niet venwezenlijkt te zul len krijgen, ziet men dadelijk in, hoe groot de politieke factor is, die de oeconomische betrekkingen bepaalt. Wil men dus langs den weg, door Van Zee- Jan'd aangegeven, of mcgelijkenwijs ook langs leenigszins gewijzigde oeconomische paden tot een verbetering in den intemationalen toe stand komen, dan zal politiek overleg met het oeconomische overleg gepaard moeten gaan. In dit opzicht kan de huidige zitting van den Raad van den Volkenbond van beteekenis worden. Uit h tgeen den eersten dag in de alge meene beschowwingen tot uiting is gekomen, blijkt, dat de huidige leden van den Bond de internationale samenwerking via Geneve niet willen laten varen« Tevens is echter duidelijk gebleken, dat men over het algemeen weiigert van den Bond een coalitie te maiken, welke zich met eenigerlei staatkundige ideologie zou verfbonden. Alleen Litwinof, de Russische vertegenwoordiger hoewel gepreizen om de gematigdheid van zijn rede gaf begrijpe- lijlkeriWijize te kennen, dat hij voor een derge- lijke wijiziging niet 'zou terugschrikken. Wel erkende hij, dat de Volkenbond geen ideolo- gisch bl'ok mag zijn, gericht tegen andere staten, doch hij zal volgens hem wel een ideologiscto vredesblok moeten zijn, indiien van de niet-Volkenlhondsstaten een aanvalsblok zou worden gevormd. Wat hij daarbdj op het oog had, bleek duidelijk, toen hij zeide, van- svege den onaangenamen klank, dien het wo6rd ,jbLok" bij sommige niet-Vollkenfoonds- leden schijnt te- hebhen, ocuk wel van een ,,spil" te willen spreken, Zijn de Volkenbondsstaten dus niet geneigd den Volkenbond los te laten, dit sluit niet uit dat zij tot samenwerking en toenaderinig met de niet-Volkenbondslanden bereid zijn. Ziulks sal vermoedelijk wel nader tot uitdrukking gebracht worden bij de behandelinig van een volgend punt van de agenda, t.w. de rappor- ten van de oeconomische en de finaneieele TWEE ENGELSCHE SOLDATEN GEDOOD. In een gevecht met Arabieren in het district Jenin zijn twee Engelsche soidaten gedood en twee gewond. De Arabieren moeten zware verliezen geleden hebben. DE TORPEDEERING VAN EEN ENGELSCH SOHIP. In de Spaansche wateren is ter hoogte van Kaap Tinoso een Britsch vrachtschip getor- pedeerd door een duikboot. Nader wordt ge meld, dat het Britsche schip ,,Andymion" heet te en dat de torpedeering door een duikboot van Franco geschiedde. Eenige opvarenden, onder wie de kapitein en de Zweedsche waarmemer, een officier en de tweede machinist zijn om het leven ge komen. Het schip was op weg naar Carta gena met 1700 ton steenkool aan boord. Radio Barcelona heeft medegedeeld dat de chef van de vlootbasis te Cartagena Maandag- middag om 13.20 uur ter kennis gebracht heeft, dat een duikboot op zestien mijil van de kust een Engelsch steenkoolschip, dat zich naar Cartagena begaf, tot zinken heeft ge bracht. Er zijn n-egen slachtoffers onder wie een vrouw. Vier opvarenden zijn gered. Vier En gelsche torpedobootjagers zijn op het oogen blik op zoek naar de duikboot. In officieele kringen te Eonden acht men het incident zeer emstig. Het is de eerste keer dat een Engelsch schip tot zinken wordt ge hracht, sed-ert de inwerkingstelling van het controle-systeem van Nyon. BRITSCHE STAPPEN VERWACHT TEGEN RESOHIETING VAN OPEN STEDEN. De herichten over uitbreiding van de lucht- laanvallen op de Spaansche steden en het groote aantal slachtoffers dat deze eischen, hebben naar de officieele Britsche persdienst meldt in Engeland diepen weerzin gewekt. Naar men weet, is in den afgeloopen zomer op initiatief der Britsche regeering een Inter nationale oproep tot de beide partijen in Spanje gericht, waarin er op humanitaire gronden op aangedrongen werd geen open steden en objectieven van geen militate karak- ter te bombardeeren. Men meent te weten, dat de Britsche regeering overweegt, welke maat regelen thans nog genomen zouden kunnen worden om het bombardeeren van de achter het front gelegen steden tegen te gaan. De rechtbank te Haifa heeft, naar Reuter meldt, een Joodschen politi'e-iagent ter dood veroordeeld wegens moord op een Arabischen collega in September. Donderdag zijn met de ,,Ranpura" te Ply mouth schatten ter waarde van meer dan drie millioen pond sterling uit het Verre Oosten aangekomen. Donderdag nog is voor mil lioen doorgezonden naar Londen, doch de rest, geld en artikelen, welke door de Chinee- zen uit het door den oorlog geteisterde gebied naar Engeland zijn gezonden, ^ou Vrijdag wor den gelost hij -aankomst van het schip te Londen. MATSOEI WAARSCHUWT ENGELAND. In een interview met esn verslaggeiver van het tijdschnift ..Oriental Affairs" heeft de Ja- pansche oppeitoeivelhebber, generaal Matsoei, verklaard: „Ik ben bang, dat indien Groot- Brittannie ziclh niet uitsluitend houdt aan de bescherminig van zijn belanigen in China en zijn politieke en economische betrekkingen met de Kwomintang handhaaft, er een con flict van zeer ernstigen aard tusschen Japan en zijn vroegeren bond'genoot kan ontstaan. Matsoei wees voorts op de noodzaak van het instellen van een nieuw Chineesch bewind. Dit komt er op neer, dat aan het Ameri- kaansche vlootbouiwprogram 47 oorlcgslbodems en 22 hulpschepen worden, toegevoegd. Voorts ligt het in de bedoeling 1000 marinevliegtui- gen te bouwen. IHet is met he't diepste leedwezen, dat ik moet vaststellen, aldus Roosevelt, dat de uit breiding der beiwapi:ningen zich op het oogen blik in een voorheen njimmer geevenaard en verontrustend tempo voltr'Jkt. De onheilspel- lende waarlheid is, da't minstens een kwart der wereldlbevolking in een meedoogenloos en vernietigend conflict gewikkeld is, in weerwil van het feit, dat de meerderheid der beivol- kiing in het meerendeel der lianden, met inibe- grip van die, waar het conflict woedt, in vrede wenscht te leven. Uitsluitend op grond van de overiwegimg, dat de enorme uitlbreidinig der hewapeningen van andere landen den wereldtvrede en 'de veiligheid in gevaar brengt, stel ilk het Con- gres voor: 1. Ten behoeve van het iuchtafweermate- rieel een bedrag van 8.800.000 dollar uit te trekken. 2. Voor betere huisvesting dergenen, die bij de legerreserve ingedeeld zijn, een som van 450.000 dollar te bewilligen. 3. Een bedrag van 6.080.000 dollar toe te staan voor de verivaardiging van diverse on- derdeelen van het oorloigsmaterieel. 4. Een bedrag van 2.000.000 dollar uit te trekken voor aanvulling der legerimunitie. 5. Het reeds bewilligde bouwprogram met 20 pet. te verhoogen. 6. Naast de reeds herwilligde schepen als- nog in het kalenderjaar twee slagschepen en twee knuisers op stapel te doen zetten, 7. Een bedrag van ten hoogste 15.000.000 dollar uit te trekken voor den 'bouw van een aantal proefschepen van een nieuw klein type. Men verwacht, dat Roosevelt's boodschap in het huis van aflgevaardigden en in den senaat gemakikelijk een goede meerderheid zal krijgen. Te Londen is de boodschap met levendige voldioening ontvangen. De zdkerheid, dat de herbewapenin'gsinspanning van Amerika geen enkel agressief karakter draagt, stelt de Britsche politieke krigen in staat haar te be schouwen als een bijdrage tot de algemeene stabiliteit. Met belangstellinig heeft men ken nis genomen van het feit, dat de president te kennen heeft gegeven, dat de tonnage der beide nieuwe linieschepen nog niet is vastge- steld en 'dat hij tevens te verstaan heeft ge geven, dat een vertbreeding van het Panarna- kanaal oiverwogen wordt. REPRESAILLES VAN DE SPAANSCHE REGEERING. De radiozender te Barcelona heeft Vrijdag een lanige nota bekend gemaakt van het mi- nisterie vein landsverdediging betreffende bomlbardeering uit de lucht van achter het front gelegen steden. Tegen het vreeselijke luchtwapen hestaat slechts een toeviiucht: dezelfde methoden toe te pass en alis de vijand. Dus terreur tegen terreur. Het opperhevel kan niet gelaten en lijdelijlk de door de luchtmaaht der opstanide- lingen veroorzaakte versichrikkingen toezien en heeft besloten, dat als represaille tegen de boanlbardementen van Barcelona, Tarragona, Valencia en he't geheele kustigelhied van de Middellandsche Z:e, Salamanca en Valladolid zullen worden gelbiomlbardeerd," Vrijdag heblben de viegtuigen der regeering behalve de militaire doe.len te Oropesa en Talajvera, Salamanca gelbomtbardeerd. Alle an dere aanvallen op omze steden zullen eveneens worden be antwoord. Toch verkaart de minister van landsverde diging openlijk, dat de regeeringslucihtmacht zich volkomen van een bomlbardeering van achter het front geleigen steden zal ontbou den, indien de vijand er evemzeer mede op- houdt. De repuhlikeinsche regeering zal met genoegen deelnemen aan ieder initiatief om tot een oompromis te komen, waarlbij strijd- mi'ddelen, die onsehuldigen zouden treffen, zullen worden ontweken. DE HELDHAFTIGE TAAK VAN DE CHINEESCHE VROUW IN DEN OORLOG. De bond van CJhineesche vrouwen-organisa- ties heeft te Hankau een theepartij aange- boden, welke door 200 buitenlandsche gasten werd bezocht. De partij werd geleid dioor de ech'tgenoote van maarscihalk Tsjiang kai sjek. Gespro'ken werd over de helfhaftige houding van de Chineesche vrouwen, die naar het front gaan om de soidaten bij te staan, die naar de ziekenhuiizen gaan om de gewonden te verplegen, hen voor te leizen of op andere wijize te helpen, die kleeren maken voor de soidaten en die de vludhtelingen helpen. Ver- der werd geweizen op de Japansche wreed- heden; de Japansche soidaten sparen zelfs geen vrouwen van 50 en 60 jaar ook werd melding gemaakt van aanvallen van Japan sche soidaten op buitenlandsche vrouwen. De Chineesche vrouwen hopen, dat alle vrouwen in de geheele wereld een klein offer zullen brengen om China te helpen. Vrijdagayond heeft Roosevelt zijn met span ning varwachte boodschap iruzaike de bewape- ning aan het congres overhandiigd. Het voor naamste punt was, dat het program voor uit breiding en vernieuwimg van de vloot der Ver- eenigde Staten met 20 pet. wordt uitgebreid. NED. CIIR. TEXTIELARBEIDERSBOND. Vrijdagavond vergaderde in het gebouw ,,iEben-Haezer" de pas opgerichte afdeeling van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond ,,Uni- tas". Voor het Hoofdbestuur was de Bonds- secretaris aanwezig. Besproken werden de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tusschen de werkgevers in de tricotage- en brei-nijverheid en de arbei- dersorganisatie in de textielindustrie om tot een collectief arbeidscontract te komen, waar- mede men de loon- en arbeidsvoorwaarden voor dit gedeelte der textielindustrie wil regelen. Algemeen kon de vergadering zich vereeni gen met het door de iHoofdbesturen in dezen ingenomen standpunt. Mocht het gelukken om een regeling als bovenbedoeld te verkrijgen, dan zou dat voor de in deze industrie werkzame arbeiders(sters) een belangrijke verbetering beteekenen. Nadrukkelijk werd echter vastgesteld, dat deze actie alleen kans van slagen zal hebhen indien de in deze industrie werkzame arbei- ders en arbeidsters zich organiseeren. Op grond van deze overweging werd be sloten de propaganda voor de Chr. Vakbe- weging met alle kracht te blijven voeren. Een daad van pieteit. Vrijdagmiddag werd aan de familie over- gedragen, het door de vereeniging van oud- leerlteugen der Chr. lagere landbouwschool al- hier, op het graf van wijlen den heer P. le Felber, in leven hoofd dier school, geplaatste gediEnkteeken. Daartoe hadden de oud-leerlingen zich met de familie Le Felber op de algemeene begraaf- plaa'ts alhier verzaaneld, alwaar de voorzitter van genoemde vereeniging, de heer A. van Hoeve van Ter Neiuizen, ongeveer sprak als volgt: „Op de plaats, waar wij eenigen tijd ge leden onzen vriend meester Le Felber ter ruste hebben gelegd, bijeen 'zijn'de, doet het mij groot genoegen, U in zoo'n grooten get&le hier aanwezig te zien. [In de eerste plaats wil ik, namens de ver- eeniiginig, mijn dank betuigen aan de famil'ie Le Felber om ook hier tegenwoordig te willen zijn, maar meer nog omidat U het ons moge lijk helbt gemaakt om van onze sympathie jegens Uw Man en Vader te doen blijken, door ons te vergunnen op zijn graf een gedenk- teefcen te miogen plaatsen. Dat U het laatste wat aan een dierbare overledene pleegt te worden gedaan niet voor U zelf heeft willen behouden, doch aan ons helbt willen afstaan, stemt ons tot groote dankibaarheid. Voor deze gunst zeggen wij U hartelijk dank en ik verzoek U dezen dank te willen ovedbren'gen aan Uw moeder, die om voor ons begrijpelijke redenen hier niet tegenwoordig kan zijn. Nu wij hier tezamen gekomen zijn op de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6