De plechtige officieele bijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk De Nationale Vreugde-dag TER NEUZEN, 2 FEBRUARI 1938. HOEK. AXEL. 't Was te voorziem, dat de belangstelliing voor deze bijeenkomst groot zou zijn. A1 ge- ruimen tijd voor den aanvang stond een tal- rijke menigte gereed, om een plaatsje te ver- krijgen. Dank zij de goede maatregelen der politic kon het betreden van het kerkgebouw ordelijk plaats hebben. De menigte werd n.l. van twee zijde n in rijen opgesteld en boewel men dat hier niet igewoon is, begreep men took spoedig bet nuit van dezen maatregel. De erakelingen die tegen den regel in nog een plaatsje vooraian traehtten te verkrijgen, zat het niet glad, en die wenden naar de achter- ste rijen verwezen. Spoedig was het ruime kerkgebouw, waarin nog veel sitoelen voor extra izitplaatsen wa re® aangebracht, geheel gevuld. En zij die geen zitplaats meer hadiden, vergenoegden zidh met een staanplaats in de gangen. Daar- door was het ten sl'otte ook een genoegen te vermemen, dat alien die zieh voor toegang hadden geposteerd, ook toegang tot bet ge- boujw Ihetotoen verkregen. Het aantal toehoor- ders benaderde de 1500. Er waren dus geen t eleur gesitelden Op bet bestemde tijdstip betrad de Ed. Aehtlb. Heer Mr. P. 'H. W. F. Tellegen, om- hangen met zijn amtotsketen, het spreekge- stoelte. Hij riep de burgers van Ter Neuzen een woord van welkom toe. Herinnerde aan de blijde gebeurtenis die alien hier samentoracht. Vervolgens bracht hij een woord van dank aan bet toestuur der Ned. Herv. Kerk, dat wetwillend dit ruime kerkgebouw voor het houden dazer bijeenkomst heeft willen be- sdhilkfbaar stellen. Het uit ongeveer 150 zangeressen en zan- giers geivormde koor, waarin opgenomen het Ned. Herv. kerkkoor. de gem. zangvereeniging ..Scbeldekoor". de CJhr. gem. zangvereeniging van zijn stamhouder doen vermoeden, dat deze op zou groeien om met vier van zijn broederen door hun leven en sterven tot stand te brengen de onafhankelijkheid van een staat, die het zich sindsdien tot op dezen dag tot roem en tot zegen rekent met bet Huis van Oranje-Nassau door zoo innige banden verbonden te zijn. Hoe kon ook die jonge Moeder weten, dat deze, baar eerste zoon zijn gesiacht zou op- heffen tot wereldfaam Hoe, dat zij de stam- moeder zou worden der vorsten, die tot in lengte van dagen zouden, en, bidden wij, zul- len, regeeren over de lage landen bij de zee? tHaar diep religieuze natuur bindt het steeds grooter gezin tot na haar dood dicht aaneen. Hoe nauw die band haar bond aan den oudsten zoon, blijkt uit diens vele brieven, tot in zijn iaatste levensjaren, waarin de grijze staatsman en veldbeer nog op even vertrouwelijken toon zijn zorgen bloot legt als bij in zijn jonge jaren haar deelgenoote rnaakte van een zorgeloozer leven. De nagedachtenis aan deze Juliana van Stolberg eerde onze Koningin en bond die ons volk op het hart door haar naam te geven aan 't liefste Kind van 't Land. Met Prins Willem vangt dan de lange reeks aan, die thans weer naar de toekomst wijst, van Oranje en Nederland. Vangt ook aan het spel van vaak zoo dramatische spanning, wanneer het gevaar dreigt, dat die keten ver- broken wordt. 'En het is wel merkwaardig, dat deze Wil lem, eerst sinds 1544 als universeel erfge- naam van een neef Prins van Oranje, als eerste van deze tak Nassau den naam Oranje naar de Nederlanden brengt en dien voor goed aan onze historie verbindt, met den zin- spreuk ,,Je Maintiendrai". Hoe verleidelijk deze heroische figuur ook voor iederen Nederlander is, wij moeten ons, naar den opzet van deze rede, beperken. lEn reeds dadelijk is er bij den dood van den eersten Willem die spanning van bet drama. Niet alleen om dit sterven; ook over den voortduur van den band met Oranje. Een knaap van nog geen zeventien jaren zal de jonge natie in den bij lange na nog niet volstreden strijd moeten leiden. De eenige oudere broeder is door den Spaanschen tyran ontvoerd en vervreemdt van zijn Vader en van diens streven. De eenige jongere broeder is nog slecbts een zuigeling van enkele maanden. De geboorte van Maurits geschiedde op den Dillenburg, waarheen Prins Willem zich met zijn gezin had teruggetrokken, nadat zijn aanvankelijke politiek van verzoening hem verdacht had gemaakt zoowel bij den Koning als bij de Calvinisten, wier zijde hij eerst later geheel zou kiezen. Niet lang zou dat meer duren; bemiddelend optreden bleek niet moge- lijk en voorgoed en met alle middelen, die hem ten dienste staan, wijdt Willem zich aan den strijd om gewetensvrijheid. Zijn woon- plaats wordt Delft en daar juicht reeds op 29 Januari van het jaar 1584 bet volk bij de geboorte in den avond tusschen acht en negen uur van Frederik Hendrik. Tot laat in den nacht werden de klokken geluid. Het was in die dagen getoruikelijk en wij vinden die gewoonte bij iedere volgende ge boorte herhaald, dat de plaatselijke en gewes- telijke overheden den gelukkigen vader een zoogenaamde ,,pillegift" toekenden. En nu moet gij niet denken, dat de Staten van Hol land en Zeeland, die in dit geval de milde gevers waren, zich toen of later bezig bid den met min of meer geheime artsenijbereid- kunde, tot welke gedachte deze benaming U allicht zou verleiden. Het waren pupille gif- ten, door de overheid als buldeblijk verstrekt pn waarvan dan de oorkonde meestal daarbij in een kostbare gouden doos werd aangeboden. Het zijn zeer belangrijke bedragen in geld of als lijfrente bedoeld. 'Bij den dood van Maurits was de zorg om Oranje nog niet weggenomen. Frederik Hiendrik, weinig trouwlustig, had ten slotte op aandrang van den zeer door hem vereer- den ouderen broeder een keuze gedaan, maar het duurde nog tot 26 Mel 1626 voordat kanonschoten den volke kond deden, dat een tweede Willem van Oranje bet levenslicht had aanschouwd. Allerwegen brandden de vreug- devuren den ganschen nacht en talloos zijn de uitingen in beeld en versmaat, die de gevoe- lens der bevolking moesten vertolken. Wij zijn in den bloeitijd der Republiek; kunsten en wetenscbappen staan op bet hoogtepunt en veel van hetgeen geboden werd, is ook thans nog genietbaar; hetgeen niet gezegd kan worden van wat in later eeuwen op dit gebied verschijnt. Boven alles uit verheft zich echter de ,,Geboortk!ock" van Joost van den Vondel; die helaas te lang is om hier ge heel te worden voorgedragen, doch van welks schoonheid ik wil trachten U met enkele strofen te doen meegenieten. Reeds bij den aanhef: Vergunme dat ick dael op eeuwigh groenen telgh; en lentsche [naghtegael, In 't quicxste van den May, aenhef te [quinckeleren herinneren wij ons, dat Willem II geboren werd in de voile lente. In, zelfs voor Vondel wonderschoone regels, beschrijft de dichter dan de Meimaand: A1 't aerdrijck zweld tot kruyd. Men siet [door veld en bosch Uitpuylen 't nieuwe groen, en knoppen, bot [en bios. De bloemgodin ging prat op haer kleynoodjen [treden. Violen loken op bestipt met lieflyckheden. De dichter, verbaasd over deze lenteweelde, vraagt de bloemgodin naar den reden dezer uitbundigheid. Zij wijst beta op het wiegje met den jongen Oranjetelg en dan spreekt Vondel den jongen Willem als volgt toe: Het wichtje lacht, en sy word nimmer [lachens moe. Soo kleene soete knaep, soo Willem, ga [vrij toe, Versacht met lacb op laeh de sorgen uwer [moeder; Terwijl uw vader leyd te velde, als 's lands [behoeder. Het roemrijk toekomstbeeld, dat tot besluit de dichter voor den Prins ontvouwt, kwam niet tot werkelrjkheid. De tijden hadden zich gewij'zlgd. De strijd om gewetensvrijheid was volstreden, maar dan wenschten de machtige regenten ook geen dreiging van nieuwe overheersching van andere zijde. De macht der Oranjes werd te groot. Het stad- houderschap was slecbts een naam, hun in- vloed ging die eens konings te boven. De J dood van ^illem II was eerder een oplossing dan een ramp nu rouwkamer en kraambed onder een dak stonden. Slechts met uiterlijke praal werden geboorte en doop gevierd van den derden Willem, die toch eens, zooals zoo |U!!illllini!lllllltililllll!illllllllllllll!l!llll!llllll!IIU^ M In heerlijke spontaniteit, M heeft Nederland gefeest! g g in ,,dwaze" uitgelatenlheid, is 't uit den plooi geweest! J wij toonden ons, 't zij arm of rijk, g g van weiken rang of stand, §1 en mnerlijk en uiterlijk: g een stuk Oranjeklant! g g De bladen en de radio, M s noem de N.C.R.V., de A.V.R.O., V.A.R.A., K.R.O., m de heele ,,izaalk" deed mee! g geen richting of verdeeldheid meer, g maar alles eensgezindg g dat wonder wrocht Oranje weer, m en... 't Prinselijke Kind! g g Wat worden kleine dingen groot, en groote dingen klein! g als we hebzij in vreugd' of nood, g dioht toij Oranje zijn! g g als 't volk 't aloud Wilhe'lmus zingt, g g hier of m Oost of West, g g en om Oranje zich verdringt, g dan is het op z'n best! §j 's Gr. G. NIEUWENH'UIJSEN. ii'liillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllllllllllllllig vaak zijn voorvaderen reeds, de zelfstandig- heid van den staat zou redden en bevestigen. Zelfs hier in Zeeland, waar de Oranjes als eerste edele en belangrijke en verknoehte aanhang bezaten, keerde het tij en voegde men zich naar de inzichten der machtige Hol- landsche regenten. Het hart van Holland vierde niet mee, al was er altijd nog volk genoeg om al die pracht en praal te bewonderen. Dit kan blij- ken uit een beschrijving van de doopplechtig- heid op 15 Januari 1651 in de Groot'e Kerk te 's Gravenhage. De kerk was met een zoo groote menigte gevuld, dat er zelfs menschen bovenop het orgel waren geklomtaen om toch maar goed te kunnen zien, want van hooren kwam niet veel. Het overtalrijke publiek hield zich verre van rustig en de kronieksehrijver deelt daaromtrent mede: ,,er wierdt soo wey- nigh gehoordt, dat de predicant etlyck mael moest kloppen met de handt om audientie te maecken, maer 't was om niet." Het was zoo zeer om niet, dat de predikant er aanleiding in vond om zijn predicatie in druk aan de Heeren Hoogmogenden aan te bieden, of- schoon hij volgens zijn zeggen in de 34 jaren dat hij de Kerk gediend had nooit iets dat ,,van syn eygen herssenen voort-gekomen is, op de Persse gehracht ende in openharen Druck heeft laten komen". Wiij weten hoe deze Willem aanvankelijk als Kind van Staat op den achtergrond ge- houden, ten slotte met zijn uitmuntende gaven niet alleen ons- land maar ook het trotsch Brit'tanje gered heeft. Wij weten ook hoe met zijn dood deze tak der Oranjes uitstierf en hoe Nederland gemeend heeft gedurende een halve eeuw het zonder Oranje te kunnen stellen. En met den terugkeer, thans uit Friesland, waar een jongere broeder van Prins Willem voor Nederland een nieuwe tak aan den Oranjestam had doen ultgroeien, is er dade lijk ook weer de spanning van het drama. De latere Willem TV wordt geboren een maand nadat zijn vader bij de Moerdrjk is verdronken. Deze tragischen samenloop van omstandig- beden verleidt menig dichter of iwat daarvoor door wil gaan tot ellenlange verzen, waaruit wel de rijmkunst der makers blijkt maar tevens dat de fut uit on® volk verd'wenen is. Niets is voor dien rijmzucht veilig. Zelfs de pillegiften krijgen een beurt en de kleine Willem IV hoort zich toegezongen: Den Vorst, om vorstelijk te leven, Is van de Staaten mild gegeven Een jaarlijks Vorstelijk onderhoud; De Staaten, die onze Eendracht binden, Bataafsche Staaten, onze vrinden, Vergroten bet geschenk, door Goud: Een dankbaar hart zal staag vergroten De diensten, die het heeft genoten: De Staaten scihenken hier den Loon, Voor 's Vaders dienst, aan Zijnen Zoon. Willem IV was reeds veertien jaren gehuwd voordat hem na vier dochters een zoon ge- schoniken werd in den vroegen morgen van den achtsten Maart 1748. Ook thans weer een vloed van verzen en prenten. Grandioos waren de volksfeesten, met name in Den Haag waar op de dichtgevroren Hof- vijver een formidabel vuurwerk werd ver- toond met talrijke flambouwen en pekton- nen, die op het sein van klokgalui alle tegelijk werden aangestoken. Ook de doopplechtigheid geschiedde met veel pracht en statie. Op den weg naar de Groote Kerk in Den Haag was de Erfprins in een karos gezeten bespannen met acht paarden. Hij was geklec-d in licht hemels- blauw gebloemd fluweel, waarvan de naden bezet waren met goud geborduurde Spaan- sohe kant. Nadrukkelijk wordt vermeld: „al wat zijne Hoogheit aan het lijf had, was van hinnenlanids maekzeJ." Een voor ons hier niet onbekend geluid. Na dezen vijfden Willem zouden nog twee naamgenooten binnen de grenzen van het vrijgevochten vaderland het levenslicht zien. Dan is het spel, Gode zij dank slechts tijdelijk, ten einde. Ben vreem.de overheerscher over- schrijdt de grenzen; de erfprinselijke familie moet uitwijken naar Engeland, maar het zal terugkeeren naar een herboren Nederland. Wanneer wij lezen wat bij de geboorte van den lateren koning Willem I in 1772 den volke is voorgezet dan verbazen wij ons over de holle rethoriek: men ging met gesloten oogen dan afgrond tegemoet. De schoenmaker Anthony Spatsier laat zelfs zijn leest in den steek om den erfprins te begroeten met het volgend maaksel: Dierbre Prins en Groote Vorst! Welkers ziel, dit volk ter eeren, Altoos zuiver, onbemorst, Is geboren tot regeeren! Leef! Tot heil van't Vaderland! Met Uw Zoon nog jong en teder! Dat hij opgroei in dien stand! Als een Libanonsehe ceder! Tot zijn roem in goud geprent Ok den Naneef zij bekend! Men struikelt over de hoofdletters en de uitroepteekens en zoo gaat het maar einde- ioos door. Dan is er bij het naderen van het Fransche onheil eensklaps een andere klank die door de muffe vaderlandsche dichtkunst vaart als het sonoor geluid van een machtig kerkorgel. Hoort hoe Bilderdijk op 6 December 1792 den lateren Koning Willem II begroet: Gij dierbre Vorstentelg, aan ons gebed [gesohonken, In't midden van d'orkaan dien we om ons [hooren ronken, Gij blijft ons 't onderpand, dat God [ons niet begeeft: Want Neerland kent geen nood, zoo lang [Oranje leeft! Glansrijk mocht deze profetie in vervulling gaan toen de Oranjes in een nieuwe eeuw opnieuw voet op onzen bodem konden zetten. De terugkeer werd als het ware in 1817 be- zegeld met de geboorte van Willem HI te Brussel. Een koerier bracht de blijde tijding naar Den Haag en naar het hof van den Zsaar der Russen, een zwager immers van den gelukkigen vader. Het is misschien in dezen tijd van luiermanden wel aardig te ver- nemen, dat de Prinses van Oranje van haar broeder een kostbare luiermand ten geschenke had ontvangen, waarvan alle stukken in Rus- land Vervaardigd waren en gehorduurd en, let wel Dames, genummerd tot voor den leef- tijd van tien jaren! Deze gebeurtenis was natuurlijk voor onzen nationalen dichter Tollens een gereede aan leiding de lier ter hand te nemen om de vreugde van het Nedenlandsche volk te schil- deren waarbij zelfs de stad van Zsaar Peter en haar Newastroomen van blijdschap brui- sen. Ik bespaar U den inhoud. Scheen het alsof met de nieuwe eeuw een nieuw leven in het nieuwe Koninkrijk was gevaren; de dichtkunst bleef nog lang in de watten uit den pruikentijd gewikkeld. Het zal nog, wel- haast een eeuw duren voordat een dichter de woorden kan vinden waarmede op natuurlijke wijze het volk zijn gevoelens ziet geuit. Intusschen zijn wij genaderd tot den Wil lem die ons het laatst bleef. Wel werden hem nog vele zonen geboren; maar met de jaren scheen de Oranjeboom ineen te schrom- pelen, blad na blad, twijg na twijg ontviel den ouden eens zoo krachtigen stam. Wel waren de tijden veranderd. Het Neder- landsciie volk had den diepen zin der Histot ie verstaan; met diepe verslagenheid zag men de toekomst zonder Oranje tegemoet. Wat baatten welvaart en voorspocd, wat gaf men om de ongekende vlucht van kunsten en wetenschappen wanneer niet de natie zich scharen kon om den geliefden naam? Een jonge bruid uit Waldeck Pyrmont doet de hoop herleven en in den avond van 31 Augustus 1880 wordt onze Koningin geboren. Den volgenden dag deed de Koning zelf aan- gifte van de geboorte Zijner Dochter bij den burgerlijken stand. Op uitdrukkelijk verlan- gen van den Koning werd het Prinsesje aan den ambtenaar en de getuigen vertoond. Z. M. zeide sohertsend, dat de heeren zich moesten overtuigen, dat zij geen onjuiste verklaring aflegden en konden zich dan tevens verzekeren van den welvarenden toestand der jonggeborene. Voorzeker zwol het oude vaderhart van trots! En een diahteres mocht zingen De klokken spelen Een blij hoezee Eh vlaggen deelen De mare ons mee... Aan alle ooren Vermeldt de wind: Daar is geboren Ben vorstelijk kind! En wel klinkt het als een verzuchting, na al die zorg, van een anderen dichter: Oranje groeie! Oranje bloeie! Oranje boven blijv' de leus! Behoed ons, Heer! wat storm er loeie; Bewaar ons bij de goede keus! Het volk der Nederlanden kon gerust zijn. Hoe gerust zal eerst een latere geschied- schrijver kunnen boekstaven. De persoonlijk- heid van onze geeeirbiedigde Koningin staat t£ nabij en is van te grootsche allure dan dat de tijdgenoot zich zou vermeten daaraan eenige beschouwing te wrjden. En zoo zijn wij weer tot het heden ge naderd. Ik mocht U in den aanvang reeds herinne ren aan den jubel die alom in den lande op- steeg op den 30sten April van het jaar 1909. Ik beschreef U hoe toen als nu een ieder in spanning was voor de blijde gebeurtenis, hoe toen als nu hij het bekend worden der blijde mare de kerken zich vulden voor dankzegging en zegenbede. Andere tijden, andere zeden. In 1909 geen kostbare pillegiften" voor den Vorst; geen uitgebreide plechtigheden. Integendeel, even- als thans, een verzoek der Vorstinne om de gel'den verzameld voor geschenken liever een bestemming te geven ten behoeve van lief- dadige instellingen. Hoe teekent deze wensch de persoon die bij het aanvaarden der Regee- ring uit haar voile hart kon spreken van ,,Mijn dierhaar volk". IZoo leefde dat gezin al die jaren bij ons en temidden van ons; leefden wij mee met de slagen die het troffen tot weer al onze liefde, al onze trouw, al onze vereering zich concen- treerde op die beide hooge Vrouwen daar eenzaam in de leeggestorven paleizen. Met blijdschap, misschien vooral om de Moeder die ons land door zoo zware tijden veilig had heengestuurd naar de haven van vrede en welvaart, begroetten wij toen de komst van den Prins, die kwam als de Prins uit het sprookje: leven bracht in de verlaten zalen, vreugde en vroolijkheid bij die ons zoo lief zijn. Wij mochten mee getuige zijn boe onze Koningin ook een echt Hollandsche zorg- zame Moeder is. Wij doorleefden weer dagen van ellendige spanning bij het ongeval den Prins overkomen en nu staan wij bij deze laaste zoo blijde gebeurtenis. 'En zooals de Koningin bij de geboorte van Haar die nu Moeder werd dacht aan die Moe der van den eersten Willemzoo gaan onze gedachten op dit uur ook terug naar den ouden Dillenburg, waar Juliana van Stolberg de zonnige Moeder was in het groote gezin. Van- uit dat stamslot van onze Oranjes gingen de zonen uit om dezen staat der Nederlanden te stichten en wat hun in dien strijd om gewe tensvrijheid zeker bovenal zal hebben ge- sterkt, dat was het beeld van die Moeder, dat hun in het heetst van den strijd en in de bangste ure van twijfel voor oogen stond, die Moeder met haar voortdurende zorgende liefde, die Moeder bovenal met haar diep Godsvertrouwen, dat zij haar kinderen heeft mgeprent. Ziet, dan kunnen wij op dezen dag met beter wenschen dan dat dit jonge nieuwe ge zin van Oranje Nassau moge groeien en bloeien in datzelfde Godsvertrouwen tot ge- luk van zichzelve; tot zegen van ons Vader land. Ik heh gezegd! Na deze rede, die met applaus werd be groet, zong het koor „Wilt heden nu treden", ,,Dankt nu alien God" en het eerste couplet van het Volkslied, terwijl met alle aanwezi- gen werd gezongen het tweede couplet. De burgameester deelde hiema mede, dat bij had gemeend uit aller naam te handelen, door de volgende telegrammen te verzenden Aan Hare Majesteit de Koningin, Paleis Soestdijk. Burgerij Ter Neuzen in plechtige samen- komst bijeen brengt Uwe Majesteit eerbie- dig hulde en geluk'wensehen geboorte Prin ses Oranje Nassau, bidt God dat band OranjeNederland tot zegen Vaderland be- stendigd blijve. Burgemeester Tellegen. Aan Koninklijike Hoogheid Prinses Juliana, Zijne Konmklijke Hoogheid Prins Bemhard, Paleis Soestdijk. Burgerij Ter Neuzen in plechtige bijeen komst bijeen, toiedit Uwe Koninklijike Hoog- heden eerbiedig gelukwenschen geboorte Prinses, bidt God U Zijn orumisbaren zegen toe. Burgemeester Tellegen. Ook hierop volgden algameen teekenen van instemtaing. De Ed. Aiehtto. spreker sloot vervolgens met betu'igingen van dank voor de overgroote op- komst deze samenkomst. Het orgel zette daarop het Wilhelmus in, dat door de menigte werd meegezonigen. Deze indrukweklkende plechtigheid was daanmede gesloten. BLIJDE GEBEURTENISSEN. Evenals te Sluiskil, waar zooals wij nog in een gedeelte van ons vorig nummer konden melden, bij het echtpaar De Gijselvan Hoom op 31 Januari een zoon werd geboren, werd te Kloosterzande aangifte gedaan van de ge boorte van een dochter hij de familie P. A. Herrewegh, die de namen ontving van onze jonge Prinses Beatrix Wilhelmma Armgard. De burgemeester ging het echtpaar geluk wenschen. Axel spande echter de kroon, want een tweetal gelukkige vaders vervoegde zich ter secretarie om aangifte te doen van de geboor te van een kind op den geboortedag van Prin ses Beatrix, n.l. de heer J. Veriinde, wiens echtgenoote het leven schonk aan een zoon, genaamd Bernhardus Frans en de heer P. J. van Drielvan Langevelde, wiens gezin met een welgeschapen dochter vermeerderde, ge naamd Beatrix Johanna Tanneke. Aan beide vaders werd de door den gemeenteraad be- paalde som van 25 uitgekeerd, hetgeen na tuurlijk de vreugde nog vergrootte. R.K. VROUWENBOND. Zondagavond hield de afdeelmg Ter Neuzen van den R.K. Vrouwenbond haar jaarlijksche feestvergadering in het Patronaatsgebouw. Er was voor deze vergadering zeer groote belanigstellmg. Na de opening op de gebruike- lijke wijze door de presidente, mevr. Van Rompu, hield de Zeereerw. heer Pastoor een toespraak, waarin hij Ikrachtig aanspoorde de christelijike liefde in het huisgezin te beoefe- nen, maar daamaast ook naar touiten uit te dragen. Daarna trad de tooneelclub van den R.K. Vrouwenbond voor het voetlicht met het too- neelspel ,,In hooger sferen". Het stuk bleek met groote toeiwijding ingestudeerd te zijn. Het geheel stond onder leiding van mevr. Scihreuder, tot wde dan ook een hartelijk woord van dank gesproken werd. Mevr. Schreuder overhandigde daarna een pracihtig bouquet bloemen aan mej. M. van Hauwe, door wier krachtige medewerking dit mooie resultaat werd bereikt. De vele aanwezigen keerden dankbaar en voldaan huiswaarts. PLECHTIGE ZITTING VAN DE RECHTRANK TE MIDDELBURG. Dinsdag j.l. werd ter gelegenheid van de Blijde Gebeurtenis een plechtige operibare te- reohtzittmg der Arrondissements-Rechtlbank te Middelburg gehouden. Zeer veel leden der rechterlijke macht, der balie, dames van auto- riteiten, bureelamlbtenaren en manschappen van de Middellburgsdhe brigade der rijksveld- waoht gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belangstelldng. Nam ens de rechtbank is het woord gevoerd door den president mr. W. M. G. Jolles, na- mens het openlbaar ministerie door den offi- cier van justitie mr. W. F. E. baron van der Feltiz, en namens de balie door den deken, mr. p. Dieleman, advocaat te Middelburg. De sprekers hefbben uitdrukking gegeven van hun gevoelens van vreugde en dankfbaar- heid top de getooorte van een Prinses uit het Huis van Oranje Nassau. Nadat de president de aanwezigen had dank gezegd voor hun tegemwoordigtoeid, werd de plechtige terechtzitting gesloten. HET ZWIN GEHEEL OVERSTROOMD. Gedurende den storm van Zaterdagnamid- dag is het Zwin geheel overstroomd. Honder- den konijnen van het Zwimsche natuurreser- vaat hebben den dood gevonden. Aan de zee- Weringen en het strand is groote schade toe- getoracht. Te Knocke en Duintoergen is de stormschade aan de villa's zeer groot. Geslaagd. Bij het te Utrecht gehouden Ensaid-examen slaagden voor c-ostumiere de dames M. de Fouiw en N. Scheele alhier. Ongeval. Tijdens de muzikale omwandeling Maandag- avond kwam de 16jarige mej. N. N. zoodanig te vallen, dat doktershulp moest worden in- geroepen. De arts deed de patdente naar zijn woning vervoeren, alwaar na onderzoek een verawikte voet en een toloeduitstortmg daarin geconstateerd werd. Na bebandeling kon de gevallene weder naar huis gebracht worden. Geslaagd. Aan de mode-vaiksehool Ensaid te Utrecht slaagde voor het diploma costuaniere onze stadgenoote mej. A. de Ruijter. Jaarvergadering. Op 28 Jan. j.l. hield de Vereeniging van Oud-Leeriingen der C!hr. Lagere Landlbouw- school alhier haar jaarvergadering. De voorzitter opende de vergadermg met gebed en het lezen van Psalm 1. Hij sprak een korte welkomstgroet tot de opgekomenen en inzonderheid tot de familie Lefetoer, op wiens verzoek Psalm 89 gezongen werd. 'Daarna was het woord aan den secretaris, ter voorlezmg van notulen, ingekomen stuk ken en het jaarverslag. De secretaris las uit het jaarverslag o.a. het volgende: Het aantal leden der vereeniging steeg sinds de jaarver gadering van '37 met 20, 2 leden bedankten, terwijl 1 lid door overiijden uit ons midden werd weggerukt. Een zware slag trof de ver eeniging door het overiijden van onzen bemin- den eere-voorzdtter Meester Lefeber. Thans telt onze vereeniging 90 leden, ter wijl verschillende donateurs hun steun ver- leenen. In Fetoruari werd voor de vereeniging een lezdng gehouden door den heer Ten Cate Hoe- demaker uit Den Haag, over emiigratie naar Zuid-Afrika. Een proefveld werd aangelegd bij den heer L. van Hbeve te Axel, waar verschillende ras- sen haver, gerst, tarwe, aardappelen ien bie- ten beproefd werden. Excelsior", de Chr. gem. zangvereeniging ,,De Lofstem" en het Chr. Neuzens Mannen- koor, zette alsnu onder leidmg van den heer C. A. van Fraaijenhoven, het eerste couplet van het Wilhelmus" in, dat, keurig gezon gen, in deze groote ruimte bijzonder plechtig klonk. Met de aanwezigen samen werd het tweede couplet gezongen. Daarop werd gezongen Valerius Gedenc- klank en hierna een speciaal Feestlied. Rede van den Burgemeester. DDe Burgemeester, Mr. Tellegen, sprak hier na als volgt: Geachte toehoorders! Zachtjes, zachtjes, zachtjes Rijzen de gedachtjes Van de eene kant naar de andere kant. Voor wie zou het wezen, Dat die gedachtjes rezen? Voor het liefste kind, voor 't Koningskind, Voor het liefste kind van 't Land. (Met deze woorden zijn zoo wonder juist weergegeven d'e gevoelens, die ons ook nu weer gedurende de Iaatste maanden hebben bewogen, maar die toen, 29 jaren geleden, uitgingen naar de getooorte van Haar, die thans de gelukkige Moeder is. Zooals wij hier tezamen zijn, weten wij alien nog die dagen van spanning, van ge- ruchten, van steeds groeiende zekerheid1. Tot ■eindelijk de dag aanbrak en wij het wisten Oranje blijft voor Nederland behouden! Van dien af zijn onze gedachten met heel dat jonge leven meegegaan. In lief en in leed. Bp de vreugden der onbezorgde jeugd, op den zoomigen weg der eerste schooljaren, langs de lommerrijke alleeen der hoogere opleiding, op het diep donkere pad van staarte om ver- lies van die Haar lief waren. Hoe hebben wij Haar, Juliana, steeds in ons hart gedragen! Hoe juichte heel ons volk toen, zoo geheel onverwacht, Zij zelve ons- kwam zeggen, dat een uitverkorene haars h&rten voortaan naast Haar door het leven zou gaan! Hoe hebben wij met al de warmte, die wrj koele Nederlanders diep in ons plegen weg te toergen, den Prins ontvangen, mee opgenomen in dien kleinen kring, waaruit wij zoo noOde de Grootmoeder en den Vader moesten loslaten! Het liefste Kind van 't Land was vtrouw geworden. Geen Juliaantje meer. En het ging ons, zooals het wel een moeder gaat, die trotsch is op haar grooten zoon, maar toch soms o zoo terug kan veriangen naar zijn eerste jonge jaren, toen hij nog zoo geheel haar eigen kind was, veilig voor an deren, nog niet van anderen. Juliana was nu niet meer van ons alleen. Zrj is haar vrouwelijke bestemming gevolgd en wrj weten, dat wij Haar moesten afstaan aan wien Haar het liefste op deze aarde was geworden. Maar met de 'Haar eigen gulheid, zooals die 'van jongsaf Haar liefste beeld in ons hart heeft gegrifd, deelde Zij telkens weer van Haar groot intiem geluk aan ons mee, z66 dat wij ons soms onbescheiden gingen voelen. Juliana weet ook daarin Haar hooge taak: dat een Koningskind ook zijn eigen groot menschengeluk moet meedeelen aan het volk, waarmede het door de Historie verbonden is. En zoo deelen wij ook op dezen dag in den rjjfedom van haar grootste gewone-menschen- geluk: het Moederschap. Slechts even is daar in dat vertrek, ginds in het paleis te Soestdijk, de groote gebeur- tenis alleen nog voor het ouderpaar een schoon en stil geheim, dan bruist het reeds de poorten uit het land door en juicht heel Nederland:: ,,Een Prinses is geboren!" Het is goed, dat wij daarom hier in plech tige bijeenkomst tezamen zijn om in de rust van dit kerkgebouw ons te bezinnen op het groote geluk van ons geliefd Vorstenkind; op het voorrecht, dat met deze nieuwe Oranje telg ons volk geschonken is. En yanzelf gaan dan onze gedachten naar het verieden en wanneer ik de vertolker mag zijn van Uw gevoelens in dit uur, dan wil ik trier met U nagaan hoe en onder welke om- atrndigheden in vroeger tijden ons volk de geboorte van zijn Oranjevorsten begroette en hoe wij dus op dezen dag een traditie voort- zetten, waarop wij Nederlanders, als eenig in de tegenwoordige wereld, trotsch mogen zijn; maar bovenal dankbaar, dat God ons dit iaatste blijk van Zijn blijvenden gunst heeft geschonken; Zijn gunst waardoor ons Vader- Sand in een verscheurde wereld ligt als een edland van rust en vrede temidden van kokende zeeen. (Het mag een wonder beeten, dat bewaard is gebleven het eigenhandig manuscript, waar in Graaf Willem den Ouden van Nassau heeft opgeteekend de geboorte op het slot Dillen burg van zijn eersten zoon Willem, op Dins dag den 24sten April 1533, tusschen twee en drie uur, maar meer tegen drie uur in den morgen zooals de trotsche Vader er bij sehrijft. Niets kon dien Vader bij de beschouwing

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3