Kou - griep - pijn. Heden, den eersten Februari, negentienhonderd acht en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, Leopold, Frederik, Everhard, Julius, Coert, Karel, Godfried, Pieter der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld, oud zes en twintig jaren, wonende te Baarn, aan mij, Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Gemeente Baarn, Jonkheer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard dat op Maandag, den een en dertigsten fanuari negen- tienhonderd acht en dertig, des voormiddags te negen uur, zeven en veertig minuten, Hem en Zijner Gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana, Louise, Emma, Marie, Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enzoovoorts, enzoovoorts, mede wonende te Baarn, in het Koninklijke Paleis, gelegen aan den Amsterdamschen straatweg, nummer e'en, binnen deze gemeente, eene Dochter is geboren, genaamd Beatrix Wilhelmina Armgard Prinses van Oranje-Nassau,Prinsesvan Lippe-Biesterfeld. Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne Dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van: Hendricus Colijn, oud acht en zestig jaren, Minister van Staat, Minister van Algemeene Zaken, wonende te s-Gravenhage en Jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud zes en zestig jaren, Kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, Minister van Staat, Vice- President van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage. Hiervan is deze akte opgemaakt, welke over- eenkomstig de wet is voorgelezen. Bernhard Prins der Nederlanden Prins van Lippe-Biesterfeld H. Colijn F. Beelaerts van Blokland G. C. J. van Reenen DE GEBOORTE-ACTE VAN PRINSES BEATRIX, onderteekend door den Vader, de beide getuigen en den burgemeester van Baarn. DRIEWEGEN. SLUISKIL. AXEL. ZAAMSLAG. HONTENISSE. WEERVER W ACHTIN Q. waren echter al aangestoken, zoodat om 7 uur de tocht, met >rOe vereenigde werklieden" voorop, waarbij zich had den aangesloten de Arbeiders-Mondharmonicaclub ,,Arbeid Adelt" en de tamboers van de Padvinders, aanving. Toen de stoet over de Axelsche brug terug- keerde, stond daar inmiddels ook het muziek gezelschap „Trouw aen Kunst" opgesteld, om in den stoet plaats te nemen. Het was een honderden meters lange stoet, die opgewekt en vroolijk een aantal straten der stad doortrok, om ten slotte zijn eindpunt te vinden op de Scheldekade, van waar men bet ontsteken der vreugdevuren kon gade- slaan. De vreugdevuren. Op elk der hav-enhoofcien was een brand- stapel gereed gemaakt, de eene door de zor gen der land- en de andere door die der water- padvinders. Des Maandags had op het Oosthavenhoofd de een of ander de afzetting weten te verschal- ken en had ontijdig het vreugdevuur ont- stoken. Dit verhinderde echter niet, dat de landpad- vinders, gisteravond weer een flinken brand- stapel hadden geformeerd, die, nadat ze ont stoken was, spoedig hoog oplaaide. Aan de Westzijde duurde het wat langer eer men er den brand goed in had, doch, toen het een- maal aan de gang was, laaide ook daar het vreugdevuur roog op, ook ten teeken aan de bemanning der vobrbijvarence schepen, dat Ter Neuzen de geboorte van een Oranjetelg herdacht. Het te vroeg gekomen slot. Met het ontsteken van de vreugdevuren was het programma beeindigd. Het muziek gezelschap van Moerbeke had den stoet reedss verlaten voor een speciaal doel en ,,De ver- eenigde werklieden" waren voornemens him zaal op te zoeiken en hun lier(en) aan den wand te gaan hangen. Maar z6o ging dat nog nog niet. Als een magneet trok het gezelschap de menigte aan. Aan de menigte op de Markt was al gebleken, dat men nog iets verwachtte. Het onvermoei- de gezelschap met zijn directeur en bestuur, besloten, dan nog maar wat te geven. Het be- trad de muziektent en voerde nog een aantal marschen uit. Het tafreel dat zich toen op het overvolle, -mooi verlichte marktplein af- speelde, was ongekend. We hebben in den loop van vele jaren veel beleefd, maar zo6 hebben we Ter Neuzen nog nimmer spontaan zien feestvieren. Daar was een volledig samen- vloeien der bevolking, geen verschil van rang of stand of van wat ook, daar was een volk, zich uitende in een gepaste guile feestvreugde. Eerst vormden zich een rondedans makende groepen, die groepen regen zich ten slotte aaneen, en die feestviering was een lust voor de oogen van vaderlandsgezinde harten, die zich verheugden, dat het volk van Nederland zoo kan feestvieren. Het was noode, dat het bestuur van het muziekgezelschap dit optre- den moest beeindigen. Maar, een harmonie is nu eenmaal geen automatisch instrument. Nog gevoigd door een groote menigte trok men naar het lokaal. ,,De vereenigde werklieden" hadden voor dit feest hun taak volbracht. Het gezelschap heeft weer getoond er te mogen zijn. Het rekent weer op een volgende maal. Ondertusschen bleef op de Markt een groote menigte nog geruimen tijd bijeen en betrad zelf de muziektent, voor het zingen van lie- deren. Ten slotte kwam ook het muziekgezelschap van Moerbeke weer op pad en bracht een ge- zellige levendigheid in de straten, tot het voor de gasten tijd werd, zich naar het tramstation te begeven voor de thuisreis, waar van de kennissen in Ter Neuzen een hartelijk afscheid werd genomen. Een serenade. Het bestuur en muziekgezelschap van Moer beke, gevoelde, in verband met persoonlijke connecties, behoefte een serenade te brengen aan den heer Wind van Merkesteyn, directeur der Z. V. T. M., en gaf daaraan gevolg. Het bestuur der Koninklijke harmonie „Trouw aen Kunst" werd met zijn dames ten zijnen huize onbvangen, waar ook de burge- meester aanwezig was. Terwijl "de harmonie zich lustig liet hooren bracht namens haar bestuur de heer Haeck de gehikwenschen over en gaf daarbij uiting aan de vreugde die ook in het Vlaanderenland met de heugelijke gebeurtenis in het Neder- landsche Vorstenhuis wordt gevoeld. De bungemeester dankte namens de burgerij van Ter Neuzen voor de medewerking van het Moerbeeksc-he muziekgezelschap om de feest vreugde voor de Terneuzenaren tot een onge- kende hoogte op tevoeren. Hij wees er op, hoe ook nu weer zoo schoon naar voren kwam de stamgemeenschap van Vlamingen en Nederlanders die in de bl-oei van het Oranje- huis het welzijn der Nederlanders verankerd weten. Na een gezellig samenzijn, waarbij de guile gastvrijheid van den gastheer ook voor onze Belgische vrienden dezen dag onvergetelijk zal doen blijven, moest het gezelschap td vroeg naar aller gevoelen, weer afscheid nemen. Ech ter niet dan na een wederzijdsch hartelijk tot weerziens. In den laten avond keerde de feastvierende menigte de een na den ander huiswaarts, aan het eind van een vreugdevollen dag. Een deel bleef nog in verschillende lokalen gedurende eenige uurtjes de bloemetjes buiten zetten. En zooals we het gewoon zijn, alles is in de beste orde -afgeloopen. De politie behoef- de slechts regelend, niet handelend op te tre- den. De bevolking werkte, dit blsek overtui- gend bij het in de rei staan bij de kerk, zelf aan het handhaven der orde mede. Overal in den lande. Wanneer we de berichten uit de verschillen de plaatsen nagaan, blijkt, dat overal in den lande de geboorte der jonge Prinses met groote geestdrift is gevierd. Over het alge meen loopen de verschillende feestprogram- ma's niet veel uiteen. Ook overal in het buitenland, waar Neder landers zijn, werd feestgevierd, terwijl ook volop blijkt, van het medeleven van het buiten land met het Nederlandschs volk en zijn Vor stenhuis. De ruimte van ons blad is te beperkt, dan dat wij van dat alles uitvoerig melding zouden kunnen maken. DE KERKDIENSTEN. In de R.K. kerk. fMaanidagavond werd in de R.K. kerk een plechtige dienst opgedragen ter eere van de nieuw geboren Prinses van Oranje Nassau. In de Ned. Herv. kerk. De Ned. Herv. kerlk was Dinsdagvoonmiddag zoo goed als geheel bezet, toen Dr. L. J. Cazemier den dienst opende door te laten zinigen Ps. 33 1 en voorging in gebed. Spr. hield daama een rede naar aanleiding van 1 Thim. 2 2, waarin hij de gemeente op het hart drukte, dat izij niet klaar is met de vurig verlangde geboorte van een Prinses, doch dat zij deze in haar gebed dient op te dragen aan God. Aan het slot van den dienst verizociht hij de gemeente- te zinigen het tiweede couplet Van het Wilhelmus, waarna hij den zegen uitsprak. In de Geref. kerk. In de Geref. kerk was eveneens een groote schare opgekomen. Nadat eerst het Wilhelmus was gezongen, werd na de zegenbede de bij- eenkomst geopend met het ,,U alleen, U loven wij", waarna de predikant, Ds. G. W. van Houte, voorging in gelbed. Spr. schetste daarna aan de hand van Spr. 29 14, de beteelkenis van ons Vorstenhuis en de geboorte van de nieuwe loot aan den Oranjeboom. Deze is van nationale beteeke- nis: Oranje en Nederland niet als twee paral lel loopende lijnen, maar als twee koorden aan elkander saamgefoonden. Groot is de beteeke- nis van de kerk des Heeren en we zijn ver- heuigd geregeend te worden door een Koningin die de armen in trouwe recht doet. Tenslotte droeg Ds. Van Houte in een vurig gelbed de Koninklijke Prinses, Haar Ouders en de geliefde Grootmoeder aan den Heere op. Fakkeloptocht. Nadat 's middags de schoolkinderen in de school getracteerd waren, hielden ze 's avonds een fakkeloptocht onder leidinig van het per- soneel. Onder het zingen van vaderlandsche liederen en vroolijk gejuich, werd de rondgang gemaakt. Dank zij het schoolibestuur, dat de fakkels gratis verstrekte, konden ook de be- woners van Driewegen van de feestvreugde genieten. Feest der kinderen. Begrijpelijikerwijs moesten ook de kinderen deelen in de algemeene vreugde om de ge boorte van de nieuwe telig van ons Oranje- huis. Hierom werd 's middags een optocht gehou- den met alle schoolkinderen, bijgestaan door het fleurige corps der mondharmonicaclub en de R.K. fanfare. De rondgang trok veler belangstelling en tevens was er nu gelegenheid het versierde dorp te aanschouwen. Alles mocht er -zijn en getuigde van een onmiskenbaar medeleven en stetvige verknochtheid aan ons Vorstenhuis. Na afloop der tocht begaven de kinderen zich naar hun scholen, waar hun een konink lijke versnapering wachtte, twee besohuiten met muisjes en een glaasje limonade. Een kinderhand is vluig gestopt en met op- gewekte geeichten keerden de kinderen na de nuttiging van deize versnapering huiswaarts, om de feestviering het verdere verloop van den dag aan de ouderen over te laten. Evenals overal in den lande werd de feest viering en de mare van de blijde gebeurtenis getrouw aan de goede traditie door klok- gebeier kond gedaan aan de burgerij. Maar voordien was door middel van radio, bulletin of anderszins het heugelijke nieuws reeds van huis tot huis gegaan en ontplooiden zich van nagenoeg alle openbare gebouwen en wonin- gen onze nationale kleuren. Jammer dat het weer zich voor het spontane vlagvertoon zoo slecht leende. Des avonds maakten de beide plaatselijke gezelschappen een muzikale wan- deling door de stad en begrijpelijk bracht dit de beenen van jong en oud in (beweging. In ,,Het Centrum" werd een reprise gegeven van het familie-blijspel Frans knapt het op", door spelers van de korfbalvereeniging ,,Rapide". De executanten oogstten wederom grooten bijval, maar de zaal was slechts ten halve gevuld. De opgewekte feeststemming leed daaronder echter in het minst en alzoo was het een vroolijke avohd van gezonde humor en hoogstaand spel. De nationale feestdag is gisteren op zeer waardige, zij het dan eenigszins sobere wijze gevierd. De drang tot feestvieren was in dit om zijne Oranjegezindheid bekende stedeke natuurlijk weer algemeen en het gure jaar- getijde kon aan deze stemming weinig af- breuk doen. Overeenkomstig het programma ving het feest aan met klokgelui, waarna de Christe- lijke Harmonie ,,Hosanna" met het feest- comite aan het hoofd de muzikale reveille door de stad hield. Te 9.30 uur had de officieele gemeenschap- pelijke samenkomst plaats in de Geref. kerk waar door de Zeer Eerwaarde heer pastoor Goetstouwers en Ds. Post de gevoelens die ons volk bezielen in kernachtige feestredevoerin- gen werden vertolkt. De heer J. M. Oggel leidde als voorzitter van het feestcomite de beide sprekers in, en gaf daarbij uiting van de groote vreugde die zich van ons volk heeft meester gemaakt en van de dankbaarheid aan God die ons in een- dracht en eenheid in dit kerkgebouw bijeen- bracht. Staande werden daarop door het propvolle kerkgebouw twee coupletten van het Wilhelmus" gezongen. De Zeer Eerw. heer Goetstouwers gaf in zijn korte rede uiting van de gevoelens van natio nale saamhoorigheid die ons andermaal in feestelijke stemming in dit gebouw bijeen- bracht. De goede God heeft ons Vaderland thans gezegend met de geboorte van een eer- stelinge, een groote nationale gebeurtenis voorwaar. Moeder en Kindje op het Vorstelijk slot van Soestdijk zijn het waar thans de har ten van ons volk met blijdschap en vol dank baarheid uitgaan. Naar des ddchters woord zegt spreker: ,,Hoe zalig is het, te bukken onder den Oranjeboom! Wij hebben veel reden om van onze blijdschap uiting te geven bij het feit van dit gebeuren, dat een voort- zetting van de Oranje-dynastie beteekent met Godes hu'lp. „Oranje" is een waarborg voor onze aloude volksvrijheid en spreker wees op de ellende die er is in roode, bruine en zwarte dictatuurstaten van Spanje, Duitschland en Rusland. Met een gloedvolle peroratie waarin hij de vreugde over het opgaan van deze nieu we Oranjezon tot uiting bracht, besloot hij zijn rede met de bede: „Lang heersche het huis van Oranje in ons Vaderland. Dat geve de goede God!" Op zeer gevoelvolle wijze bracht ,,Asafs Kinderkoor" in de pauze een feestlied op ons Prinsesje ten gehoore, dat op de aanwezigen riet naliet diepen indruk te maken. Het woord was daarop aan Ds. Post die zijn feestrede ontleende aan Spreuken 8 15: ,,Door Mij regeeren de Koningen en stellen de vorsten gerechtigheid". Alles heeft zijn be- stemde tijd hier op aarde en thans is Gode zij dank het oogenblik daar waarop wij in ge- pastheid samen in Eenheid mogen feestvieren. Spreker achtte de gedachte van de feestcom- mlssie gelukkig op deze wijze die eenheid te bevorderen en na te streven en het is gelukkig niet aan de feestcommissie te wijten zoo er al een symptoom is dat hier deze eenheid in den weg staat. Spreker stond stil bij de broos- heid van den mensch en daarnaast de groote oneindige goedheid vdn God, die onlangs nog heeft verhoed, dat de vreugde niet werd ver- mengd door het ongeluk aan Prins Bernhard overkomen. Spreker schetste wat Oranje'voor ons volk was en nog is, n.l. een groote zegen en eindigde zijn met groote aandacht ge- volgdie rede met een bede voor onze jonge Prinses en haar behoud tot in lengte van dagen. De plechtigheid werd na het zingen van het „Te Deum" door Ds. Post met dankzegging besloten. In de Hervormde kerk had op het- zelfde uur in een eveneens vol kerkgebouw een door Ds. Van Oeveren geleide kerkelijke plechtigheid plaats. Des namiddags had de tractatie vanwege het feestcomitd plaats aan de schoolkinderen, zoowel de lagere als de frobelschool werden alle door de feestcommissie bezocht en na het zingen van de feestliederen werd met begelei- ding van de beide muziek- en zangvereenigin- gen met de opmarsch naar het Bylocqueplein aangevangen, waar de herdenkingsboom door een viertal jongens (leerlingen van de vier lagere scholen in deze gemeente) zou worden geplant. Een coinpacte menigte vulde ons nieuwe stadsplein toen door den heer Oggel voor de luidspreker van de Axelsche Radio-centrale het woord werd genomen tot het uitspreken van de volgende rede: Burgemeester, wethouders, leden van den raad,- dames, heeren en kinderen! Allen har telijk welkom als feestgencoten bij dit histo- risch gebeuren! 't Is Oranje! 't Blijft Oranje! 't Is Oranje boven! Zoo klinkt allerwegen de zang door Neder land op dezen blijden dag, nu de al dagen iang met spanning verbeide gebeurtenis heeft plaats gehad en ons Vorstenhuis en Nederland met hen verblijd is door de geboorte van een Prinses. Hooren we menigmaal in de uitdrukking ,,van Dollar tot iSchelde" z.g. heel Nederland omvatten - - ook beneden de Schelde woont een volksdeel, dat in het hart en ziel alles wat natie en vorstenhuis aanbeland, dat zich ten voile een weet in beider lief en leed. En zoo is ook voor ons, Axelaars, die met zooveel verlangen deze gelukkige ure ver- beidden, deze dag de nationale feestdag onze nationale feestdag ons een vva re feestdag en heeft oud en jong zich in blijioe stemming opgemaakt om deze dag ook voor Axei onvergetelijk te maken. Onvergetelijk te maken in de harten en gedachten ook van de vele kinderen, die hier met ons aanwezig zijn. Onvergetelijk te maken door het planten van een herinneringsboom. Een herinnerings- boom voor een zoo belangrijke gebeurtenis in het huis van Oranje. Welke plaats zou te Axel daarvoor beter geschikt zijn, dan de plek waar we ons thans bevinden. Door de herinnering aan Prins Maurits bij de in 1936 gehouden feesten besloot de ge- meenteraad aan de straat hieraan palend den- naam te geven van Pironstraat, daarin eerend de nagedachtenis van een dapper krijgsheld van Prins Maurits, die bij d-e verovering van Axel een belangrijk aandeel had en korten tijd daarop te Zutphen voor de goede zaak zijn leven liet. En dit plein den naam gaf van Bylocqueplein naar den naam van den Bylocquepolder, die door Prins Maurits, na de inname van Axel aan het zilte nat werd prijsgegeven, om daardoor Axel voor de aan- vallen der Spanjaarden te beveiligen. Thans door de uitbreiding onzer plaats een plein geworden, omzoomd door Wilhelmina-, Prins Hendrik-, Juliana- en Prins Maurits- straat... alzoo een plek, die ons van alle zijden spreekt van het Huis van Oranje. Zoo hebben we dan om het zoo algemeen mogelijk te doen zijn, een viertal scholieren uit de hier bestaande lagere scholen uitge- noodigd den herinneringsboom te willen planten. Moge deze sierlijke boom gunstig ontwik- kelen en een sieraad worden voor dit plein en voor ons Axel. En waar we als feestcomite hiervoor een bruine beuk bestemden, hoop ik, dat het een profetie moge zijn van een bruin leventje, dat wij als Axelaars in de toekomst rondom onzen boom in onze goede plaats zullen mogen leiden. Ik beveel den boom in de goede zorgen en bescherming van klein en groot aan. Moge elk met liefde helpen medezorgen, dat geen schennende hand zich dnarnaar uitstreki, opdat de voorspoedige groei elks vreugde en eere zij! Mogen wij als Axelaars, jong en oud, dezen dag in herinnering houden, doch bovenal niet vergeten wat Oranje voor Nederland deed en uit de hooge idealen van ons voorgeslacht en met dezelve leven. Aan Uw goede zorg, Burgemeester Blok, wordt bij de overdracht aan de gemeente Axel deze boom aanbevolen. Moge het U in Gods gunst gegeven zijn, deze lang in het midden van een rustige, nijvere en welvarende bevolking te zien op- groeien. De Burgemeester beantwoordde deze rede als volgt: Voonzitter en leden der feestcommissie, burgers van Axel, De voorzitter heeft thans in zijn gehouden toespraak den Oranjeboom, die thans hier op het Bylocqueplein is geplant, door 4 leerlingen van de lagere scholen, plechtig overgedragen in vollen eigendom aan de gemeente Axel. Bij besluit van den gemeenteraad werd ik gemaohtigd deze te aanvaarden en ik ver- klaar dan ook met groote blijdschap, en met groote dankbaarheid, dat ik deze geplante boom offieieel namens den raad in vollen eigendom voor de gemeente aanivaard. Im- mers het is een geschenk van de bevolking van Axel aan de gemeente, waarlbij spontaan uiting gegeven wordt van de groote liefde en aanhankelijklheid jegens ons geliefld Oranje- huis. De bevolking van Axel vertheugt zich met de geboorte van deze Oranjetelg en viert feest. En geen wonder. Uit de geschiedenis van Axel weet men wat Oranje voor Axel beteekent en hoe blij de bevolking was, toeh een der Oranje's, Prins Maurits, Axel verloste van het ondragelijke Spaansohe juk. En thans bezit Axel zijn Oranjeboom, ge- schonken door de bevolking van Axel. Voor dit geschenk zeg ik alien hartelijk dank, ook den Voorzitter en bestuursleden van dit feest comite en zeg u toe, dat het gemeenteibestuur bijzondere zorg zal toesteden, opdat deze boom voorspoedig moge opgroeien en tot een sie raad moge zijn voor onze gemeente en een blijivende herinnering aan -dezen dag, den nationalen feestdag. Maar ook voor deze verzorging heto ik aller steun noodig en doe dan ook gaame een be- roep op uw aller medeiwerking. Burgers van Axel, ik vraag u alien,, helpt mede, dat deze jong geplante boom groot wonde en laat niet toe, dat deze boom op een of andere wijze wordt beschadigd, even zoo min als iwij Nederlanders ooit zullen toelaten, dat een lid van ons geliefd Oranjehuis leed zal worden aangedaan. Ik einidig met .u alien te verzoeken een drie- werf hoera uit te roepen voor de jonge prin ses, onze laatste Oranjetelg. Hiep hiep, hoera! Middelerwijl was de iboomplanting door de 4 jongens geschied en werd door den voorzit ter van het feestcomite, de heer Oggel, mede- gedeeld, dat aan H. K. 'H. Prinses Juliana het volgende telegram was gezonden: Axels bevolking wenscht U en Prins ,,B>trnhard hartelijk geluk. Bidt Gods zegen „over U en Prinses." en aan iH, M. de Koningin te Soestdijk: „Hartelijk gefelicdteerd namens Axels be- .volkdng. God behoede Prinses Juliana en ,,de jonge Oranjetelg." Hiema marcheerde men met de feestcom missie en de beide plaatselijke muziekgezel- schappen aan het hoofd naar „,Het Centrum", welk geibouw in een minimum van tijd vol stroomde om de luisteraars naar de zang- uibvoeringen, hier te geven, op te nemen. Allereerst trad op de Chr. zangvereeniging ,,Asaf", welke onder leiding van haar direc teur, de heer P. C. Brakman een uit een vijf- tal nummer® bestaand nationaal programma uitvoerde. Ook ..Orelio" onder leiding van mevr. Moerdijk, bracht een dergelijk pro gramma ten gehoore en uit de aandacht en het applaus was genoeg op te maken, hoezeer de bevolking van Axel met zijn beide uitste- kende zangkoren medelecft. Onder alle goede middelen die er bestaan om kou, griep en pijnen te verdrijven, blijken toch de ,,Mijnhardtjes" het best te voldoen. daar zij niet alleen veel gunstiger maar ook vd61 sneller werken. ,,Mijnhardtjes" zijn geen ronde, maar hartvormige cachets en zijn ver- krijgbaar bij Apothekers en Drogisten. 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2 stuks 10 St. f Ingez. Med. Ook de kinderkoren deelden in de groote belangstelling en hadden evenveel succes. Kin- derzang, ook al is die nog zoo eanvoudig, is altijd in staat de harten te verteederen en de gemoederen te verluchten en zoo was het ook d'itmaal weer met deze jonge Axelsche kin derkoren. De avond stond in het teeken van de lidht- stoet en de verlichting van het Marktplein. Op de plaats waar het oude stadhuis stond, had de brandweer een reeks van fonteinen gemaakt, die op fantastische wijze belicht werden en zoodoende een fraai effect maakten. De verlichte Oranjeboom zette de Markt in een zee van lieht, vanwege de honderden fakkels. De lichtstoet marcheerde te 7 ure vanaf het marktplein dcor de stad en mocht niettegen- staanide de korte tijd van vooibereiding ge- slaagd heeten. De prijzen werden behaald door de buurt- vereeniging Oude Wijk en de Chr. zangvereen. ,,Asaf", beide 15. Eerstgenoemde met een geweldige ooievaar met leege mand in den snavel en daarlboven het opschr-ift: ,,Mijn taak is volbracht, terwijl de zangvereeniging een prachtige met oranje-lampionis versierde en verlichte boom ten aanschouwe bracht, wellke gevolgd werd door de leden der vereeniging, die onder een tientallen meters lange -haag van verlichte bogen dezen boom volgden. Een derde prijs verkreeg de buurtvereeni- ging Emmastraat, die de blijde gebeurtenis in beeld had gebracht. Deze verwierf een prijs van f 5. Tal van andere deelnemende groepen en personen werden met mindere prijzen geluk kig gemaakt en zoo verliep deze avonld in een geestdritftige stemming, die steeds gezehiger werd naarmate de kleine uurtjes naderden. Axel heeft op waardige wijize gefeest en menig hoera is uitgebraoht op het lieve kleine Prin sesje, maar de feestcommissie, die zich onder leiding van wethouder Oggel, op zoo uit- namende wijze van haar taak had gekweten, deelde in de opgetogenheid en ook daarop werd meer dan eenmaal een toast uitgebracht en de hoop allerwege ge-uit, dat deze voor een grootsch feest in September a.s. zal zorgen, wanneer onze stad'de herdenking van het 40- jarig regeeringsjubileum onzer geliefde Konin gin luisterrijk hoopt te vieren. Ter eere van de blijde gebeurtenis in het Vorstenhuis heeft men ook in deze gemeer.te op gepaste wijze feest gevierd. J.l. Maandug- voormiddag, na het bekend worden der heuge lijke tijding, heeft de edelachtbare heer bur gemeester S. van Hoeve vanaf de pui van het raadhuis een toespraak gehouden tot de op het Dorpsplein verzamelde be 1 an gstellenden waarbij hij in welgek-ozen bewoordingen het feit van den dag memoreerde. Ondertusschen was men druk bezig met het aanbrengen van versieringen, terwijl van talrijke gebouwen de nationale driekleur vroolijk wapperde. Des avonds maakte het muziekgezelschap „De Volhardin-g" een muzikale rondwandeling door het dorp, hetwelk -zeer velen op de been bracht, waarbij de voornaamste drukte zich concentreerde op de prachtig verlichte Roze- marijnstraat, alwaar te circa 7 uur verschil lende volksspelen werden gehouden. Gilstermorgen begon het eigenlijke feest met een herdenkingsdienst in de Ned. Herv. kerk, bij welke gelegenheid het ruime kerkgebouw tot in alle hoeken gevuld was, terwijl wer- schillenden zich met een staanplaats tevre- den moesten stellen. Na het zingen van Psalm 68 10 ging de Weleemv. heer Ds. J. Tolsma, Chr. Geref. predikant alhier, voor in gebed, waarna Ds. G. W. Korevaar he feest rede uitsprak, waarbij hij wee® op de betee- kenis van den nationalen feestdag. Aan de hand van den Catechismus ooncludeerde hij. dat God een Vader is, die in alles voorziet, zoowel in het heden als in de toekomst, waar op we in geloof mogen vertrouiwen. Ds. A. B. W. M. Kok beeinidigde dezen dienst met dankzegging en verzo-cht staande gemeen- s-chappelijk te zingen een tweetal coupletten van het Wilhelmus. Voorts verleende de Chr. zangvereeniging ,,2/ingt den Heere een nieuw lied", onder lei ding van haren directeur, den heer H. Wisse, aan dezen dienst hare medewerking. Des middags kwamen de schoolkinderen op het Dorpsplein bijeen, om onder leiding van de onderwijzers eenige nationale liederen te zin gen, waarna des avonds een lichtstoet werd gehouden, waarmede de feestelijkheden be sloten werden. De feestviering. Even na 10 uur verkondigden 51 k^nonsla- gen te Kloosterzande en klokgelui in de dor- pen Kloosterzande, Groenendijk, Lamswaarde en Terhole de geboorte van de Prinses. De kanonslagen werden ontstoken door den edel- aohtbaren heer burgemeester, Mr. R. J. Lam- booy, op het marktplein. In een minimum van tijd wapperde de nationale driekleur van alle huizen. De feestviering was algemeen en het marktplein was vol van belangstellenden, toen om 11 uur door de schoolkinderen van Groe nendijk en Kloosterzande een abaude werd gebracht aan den burgemeester, voor het ge- meentehuis. Een alleraardigst vers werd op- gezegd door een dochtertje van den heer Des. Sohelfhout, hoofd der school te Groenendijk. Nadat odder leiding van den heer Sohelfhout een paar liederen waren gezongen, sprak de burgemeester in zeer hartelijke woord-en de kinderen toe. 'Onder d-ezelfde leiding werden nog een paar liedjes gezongen en tot slot der aubade werd de leiding iovergenomen door den burgemeester, voor het zingen van het lied: ,,Dang zal Ze leven in de gloria". Daarna volgde de autor-it door de geheele gemeente. Deze stond onder leiding van wet houder Voet en het bestuur der V. V. V. Onder de deelnemens merkten rwe ook wet- houiders Vereecken op. Aan de rit namen een tiental versierde auto's deel. Een vrachtwa- gen was vol geladen met kinderen, die op de stopplaatsen met enthousiasme het Wilhelmus zongen. Ook deze rit is schitterend geslaagd. Nadat de Harmonie St. Cecilia een wandeling had gemaakt door de Molenstraat en over Groenendijk, waarbij het muziekgezelschap werd geflankeerd door flambouwen, werd het vreugdevuur ontstoken. Een enorme menigte was daarbij tegenwoordi-g. Tot laat in den nacht duurde de feestvreugde voort in de ver schillende ontspannimgsgelegenheden. Krachtige tot ma-tige Noor<^-westelijke tot Zuiid-westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2