ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSGH-VLAANDEREN De Blijde Gebeurtenis. No. 9717 WOENSDAG 2 FEBRUARI 1938 78e Jaargang Wilhelmirva Armgard. Binnenland Buitenland. EERSTE BLAD DE TOBPEBEERING VAN DE ENDYMION. Oe O ranjefeesten deden- Bijzonder in het oog vaUend was TER NEUZEN Mg.iiBt.tCfc" m "UaiitMWMimy. wy-YM EE»f3»iairjcc!>«aG» aasw '*•-■> - -A.r<sr*Ai- *7xt-.^ NEUZENSCHE CO U RANT A BON X KM ENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,25 per 3 maanden Bui ten Ter Neuzen fr. per post 1,55 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 5,60 per jaar Voor Belgie en AJmerika 2,overige landen 2,35 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefster: Finns P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels J 0,80 Voor elken regel meer 0,20. KLEINE ADVERTENTIeNper 5 regels 50 cent bij vooruitlbetaling. iGrootere letters en cliche's worden naar plaat-sruim-te berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, betwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Inzending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BEAD VERSOHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- EN VRIJDAGAVOND. waisoiwacsiixn&BBsmiz-zx Buitengewone Staatscourant. De geboorte van een Vorstelijke Telg is of- ficieel afgekondigd in een buitengewone Staatscourant, waaraan een feestelijk aanzien is gegeven. De versiering is ontworpen door den Haagschen teekenaar Jac. H. Molier, die de Nederlandsche Staatscourant symboliseer- de in een figuur van een de blijde gebeurtenis afkondigenden heraut. Achter dezen heraut verrijst een Oranjeboom, welks vruchten ook als motief voor de randversiering zijn ge- beaigd. De uitvpering geschiedde in zwart en oranje. De inhoud bestaat uit de volgend-s mede- deeling: Soestdijk, 31 Januari 1938. Hare Koninklrpke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden is hedenmorgen door Gods goediheid bevallen van eene Dochter. Verder bevat deze Staatscourant bet reeds door ons vermelde communique van de genees- heeren Dr. J. de Groot en Dr. C. L. de Jongh. Een telegram van Prins Bemhard aan den ex-Keizer. Prins Bemhard heeft Maandagochtend tele- grafSsch irj innige bewoordigen den ex-keizer en dlens fainilie kennis gegeven van de ge boorte varj zijn docbter en medegedeeld, dat de Prinses' bet uitstekend maakt. Vbi alle gelbouwen werd daarop de vlag liitgistoken en het personeel kreeg besohuit mebmuisjes. Ex-Keizer Wilhelm zendt bloemen. Ret beridht van de heuglqke gebeurtenis is op Hui;ze Doom met groote vreugde ontvan- *gem door ex-keizer Wilhelm en Prinses Her- mine. Persoonlijk zond de ex-keizer t-e-legram- me® aan H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard, waarin hij de Koninklijke Familie gelukwenscbfe met de getboorte van de Prinses en waarin bij uit- druiklking gaf aan zijn gevoelens van groote blijids-ehap. De adjudant van den ex-keizer ging zoo spoedig mogelijk per auto naar Soest dijk cm ten paleize een groot bloemstuk aan te bieden, samengesteld uit bloemen uit de kassen en den tuin van den ex-keizer. De ex- keiizer was diep ontroerd bij het vernemen van de blijde gebeurtenis ten paleize Soest dijk. Kwijtschelding van krijgstuchtelijke straffen. V De Minister van Defensie heeft in een be- sohiikiking, die Maandag ter kennis van alle onderdeelen van de Koninikbjke land- en zee- macht is gebraoht, de verschillende oomman- danten ui'tgenoodigld, kwijtschelding te ver- leenen van alle opgelegde en loopende krijgs tuchtelijke straffen met uitzondering van die van verlaging van rang, verlaging van klasse of plaatsing in de tuchtklasse, zulks in ver- band met de geboorte van een Prinses. Deze beschikking steunt op artikel 53 van de wet op de krijgstucht. Een dergelijke be- sohiikking wordt elk jaar t.er gelegenheid van den verjaardag der Koningin uitgevaardigd. In Indie. Het hoogtepunt van het officieele gedeelte van de feestviering vormde, naar Aneta uit Batavia m-el-dt, Maandag een plechtige dienst in de oude Portugeesche Buitenkerk, in het historische Oude Batavia. De dienst werd bij,*- gewoond door den Gouverneur-Generaal, mevr. van Starkenborgh, den vice-president en de leden van den Raad van Indie, de consulaire vertegenwoordigers van verschillende landen en talrijke andere autoriteiten, benevens door vele belangstellenden. Ds. Keers ging voor. Overigens werden in alle kerken, bed-ehui- zen en tempels van alle gezindten speciale dankdiensten g-ehouden. Op verschillende punten van de stad hadden volksfeesten plaats. Voor twee duizend arme kinderen is een bioscoop-voorst-elling gegeven. De felicitatie-registers, aan het paleis nesr- gel-egd, werden druk geteekend. Uit alle deelen van den Archipel kwamen berichten van buit-engewoon geestdriftige feestvieringen. De Gouverneur-Generaal ontving een stroom van telegrafische gelukwenschen. Aangifte ten paleize Soestdijk. Dinsdagmiddag heeft Prins Bernhard offi- cieel aangifte gedaan van de geboorte van zijn dochtertje ten overstaan van den burge meester van Baarn. De nam-en van de jonge Prinses zijn: BEATRIX WILHELMINA ARMGARD. Ter toelichting dlene, dat de twee laatste •amen die der beide grootmoeders zijn; de eerste naam staat niet in verband met eenig faimllielid, doch is uitsluitend gekozen om de mooie beteekenis van dezen naam. De Prinses zal genoemd worden: PREMISES BEATRIX. Wanneer Prinses Beatrix eenmaal geroepen zal worden den troon te bestijgen, zal zij des- verkiezende dlt kunnen doen onder haar twee- den naam: WILHELMINA. Dinsdag, in den namiddag, te half zes, heeft ten paleize Soestdijk, de officieele ge- boorte-aangifte plaats gehad van het kleine Prinsesje, dat den naam zal dragen van Beatrix Wilhelmina Armgard. Dit geschiedde door Prins Bemhard per soonlijk, aan den burgemeester van Baarn, Jhr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van Minister Colijn en van den vice-president van den Raad van State, Jhr. F. Beelaerts van Blokland. De teks-t van de geboorte-acte kan men eiders in ons blad lezen. Qmtrent de wijze waarop de geboorte-aangifte geschiedde, deelde burgemeester Van Reenen, die zoo vrieudelrjk was, na afloop der plechtigheid, dadelijk van het paleis Soestdijk in het Bad- hotel te Baarn te kornen, en daar, in den kring der binnen- en bui-tenlandsche pers uit- voerig verslag te doen omtrent de wijze waar op de geboorte-aangifte geschiedde het vol gende mede: Burgemeester Van Reenen, die in ambts- gewaad gekleed was, het offieierskruis van Oranje Nassau op -de -borst, vertelde, dat hij naar het paleis Soestdijk gereden was, met den hoofdambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Baarn, den heer Renes ter assistentie. Men stapte uit aan den linker (Soester) vleugel, waar ter ontvangst aan- wezig waren de secretaris van den Prins Jhr. Dedel en diens adjudant, d-e heer De Roo van AldewereM. Dezen geleidden hen eerst naar i een. der zal-en van het oude gedeelte, waar Minister Colijn en Jhr. Beelaerts van Blok land reeds, aaruwezig warm en vervolgens ging men met den burgemeester naar de nieuwe eetkamer in den Prins'elijken vleugel. Dit vertrek is pas gel-eden geheel nieuw ingerioht. De paneelen zijn er van lichtgekleiurd hout en ook verder zijn alle kleuren lioht. De meuba- leering is smaaikvol en modem. Bijzondere voorbereddiingen. voor de offfcieae plechtig heid waren niet getroffen. In het midden stand de gewone tafel, waaromheen vier stoe- len gegroepeerd stonden. Wei was er een ovenvloed van prachtige bloemen aamwezig eein deel van de geschenken die dezer dagen zijn toe-geizonden. Geurende bloemen in veler- !ci kleuren, die het vertrek een feestelijk aan zien gaven. Hier wadhtten de beide staats- lieden e-n de burgemeester op Prins Bernhard. die geheel -veAgens het Burgerlijk Wetboek penso-onlijk de geboorte van zijn eenstelinge zou komen aanigeven. Lang behoefiden zij niet te wachten, want reeds na eenige minuten stapte d-e Prins lachend naar binnen. Stralend -van geluk stapte hij op de drie wachtenden toe, die natuurlijk gaarne van de gelegenheid gebr-uik rnaakten den jongen Vader geluk te wen- schen. Met een kort gesprek brak Prins Bemhard de amibtelijke sfeer van de bijeen- koms-t, die van dat oogenblik af een foijna huiseiijk karakter aannam. Nad-at men aldus een oogenblikje tezamen had gepraat verwijderde de Prins zich om on- mididellijik daarop opnieuw de kamer binnen te stappen, maar nu... met zijn Dochter bij zich. Op een creme-kleurig satijnen kussen lag het kleine Prinsesje; voorzichtig droeg de Prins het op bei zijn handen. Het smette- looze wit van het babyjurkje contrasteerde met den zwarten jas van den Vader, die even- als zijn getuigen in burger was. Dit was zoo- wel voor de beide staatslieden als voor den burgemeester een on-troerend oogenblik. Zij voelden het als een groot voorreeht tot die zeer weinige Nederlanders te behooren, die zoo kort na de geboorte de Prinses reeds mochten aanscihouwen. Het kind zag er blozend en rnollig uit; de -dik-ke armpjts spartelden even toen het drie- tal daar geschaard stand om dat eene kind, dat van zoo groot-e beteekenis voor ons land en ons volk is.. Onbewust van al -die belang- stelling en bewondering opende de baby eenige malende heldere blauwe oogen, die verfbaasd in het r-ond k-eken. Het blonde haar knulde even onder het kapje uit... Dit iis nu mijn dochter! zedjde de Prins. •Hij- was er kennelijk trotsch op. En even later d-eelde hij- mode: Haar nam-en zullen zijn Beatrix Wilhel mina Armgard. Stonden de geziohten van de drie anderen eenigszins verbaasd bij het hooren van dien eerst-en naam, die men nog niet aantrof in den staimiboom der Oranje's? Waarsc-hijnlijk. De Prins voelde zich ten minste gedrongen daar eenige verklaring aan toe te voegen. Den naam Beatrix -hebben wij gekozen, zoo ver telde hij, alleen om de sc-hoone beteekenis. De Prins deelde mede, dat de jonge moeder, Prinises Juliana, het heel goed maakt, en bijzonder opgewekt is. Ook prees hij -zeer de goede zorgen van den gen-eesheer. Naar oude vaderlandsche gewoonte werd kan- deel geschonken eertijds eigenlijk gebrui- kelijk voor kraamvisites en daarbij werden wafeltjes gepresenteerd. De Prins zelf stelde een dronk op de gezondheid van zijn dochtertje in. De burgemeester stelde vervolgens Prins Bernhard als vader de gebniikelijke vragen en toen werd de acte voorgelezen. Daarna werd deze onderteekend, eers't door Prins Bemhard, daarna door Minister Oolijn, Jhr. Beelaerts van Blokland en burgemeester Van Reenen. Hiervoor werd geen speciale pen gebruikt. De Prins teekende met de vul- pen van Dr. Colijn. Van de aldus ondertee- kende akte is een foto gemaakt. Toen Prins Bernhard zrjm dochtertje weer wegbracht, deed Minister Colijn persoonlijk de deur open, opmerkend, dat hij dus de eerste was, die dit voor het Prinsesje mocht doen. Alles bij elkander duurde de officieele ge boorte-aangifte ongeveer een uur. Minister Colijn en Jhr. Beelaerts van Blokland vertrok- ken dadelijk weer naar Den Haag. Naar wij vernamen heeft de Prins zelf al een foto gemaakt van het Prinsesje. Ook ■heeft hij de drie heeren Dinsdag gekiekt. Prins Bernhard ziet er g-oed uit; hij blijkt zich dus meer en m-eer te herst-sllen van de gevolgen van zijn auto-ongeluk. DE EERSTE FOTO VAN DE JONGE PRINSES. Het is de wensch van het Prinselijk Paar dat de eerste foto van de jonge Prinses, welke door Z. K. H. Prins Bernhard zelf zal worden opgenomen, gratis beschikbaar zal worden gesteld voor de binnen- en buitenlandsche pers. Publicati-e zal mogen gescbieden uitsluitend op normale pagina's, een of meermalen, in courant, week- of maandblad, zoomede in filmjoumaals. Vermenigvuldiging anders dan op normale pagina's, zoomede voor reclame-doeleinden, is verboden, eveneens het overbrengen der foto, door middel van beeld-telegrafie. Plaatsing of uitstalling vddr den op de ach- terzijde, der foto aangegeven datum is niet toegestaan. Gekwalificeerde fotopersbureaux en bladen, die t.z.t. deze foto wenschen te ontvangen, gelieven hun aanvraag in te zen- den vo6r of op 5 F-ebruari a.s. aan den heer F. H. Umbgrove, Parkstraat 25, 's-Graven- hage. Het is uiteraard nog niet zeker, op welken datum deze foto beschikbaar komt. EEN PRINSES BEATRIXFONDS. Ten bate van het Prinses Juliana nood- fonds en het Nationaal fonds voor bijzondere nooden. Het Nationaal fonds voor bijzondere nooden verzoekt publicatie van de volgende m-ede- deeling, welke gericht is aan de landgenooten in Nederland en in de In dien: In deze dagen gaan meer dan ooit de ge- dachten en gevoelens van alle Nederlanders uit naar onze Prinses. Hare Koninklijke Hoogheid heeft doen weten. dat zij bij de geboorte van hare eerste- iing geen geschenken wenscht, dat inzamelin- gen voor dit doel haar niet aangenaam zou- den zijn. Toch zullen zeer velen in de oprechte vreugde over de geboorte van een Prinses in het Huis van Oranje uiting willen gev-en aan hun warme gevoelens van aanhankelijkheid aan het Vorstenhuis e?i aan hun vaderlands- liefde. Tot dit doel heeft het Nationaal fonds voor bijzondere nooden, dat onder de hooge be- scherming van d-e Koningin staat -en Prinses Juliana zijn eere-voorzitster mag noemen, in overleg met het Prinses Juliana noodfonds van Simavi besloten in te steilen het Prinses Beatrix-fonds. De uit vreugde en dankbaarheid uit net geheele Koninkrij-k te schenken gelden zullen in dit fonds vloeien. Het nationaal fonds voor bijzondere nooden en het Prinses Juliana noodfonds zullen Meruit gelijkelijk kunnen putten. In Nederland zal door het nationaal fonds voor bijzondere nooden, hetwelk alle lagen der bevolking bereikt, individueele steun worden verleend, ingeval door ziekt-e van kinderen, of door kinderrijkheid van het gezin bijzondere behoefte is ontstaan. In de Indien zal het Prinses Juliana nood fonds steun bieden aan alle instellingen, welke hulp verleenen aan kraamvrouwen en zieke kinderen. De samenwerken-de besturen zijm overtuigd, dat dit streven' door Prinses Juliana met groote instemming zal worden begroet, wijl zoodoende haar gelukkige moederschap het middel kan worden om rijkelijk te bevorderen, dat allerwegen hulp kan worden geboden. Een s-pontanen en- krachtigen weerslag vinde deze oproep door een storting in het Beatrix-fonds voor Nederland op de postreke- ning nr. 75.000, voor Nederlandsch In-die op de rekening bij de Nederlandsche Handels- maatschappij N.V. (Factory) Batavia, voor Suriname op de rekening bij de Surinaam- sche Bank N.V. en voor Curasao op -de reke ning bij de Hollandsche Bank Unie N.V. Namens het Prinses Juliana noodfonds is deze mededeeling onderteekend door Dr. G. Royer en Dr. Ch. W. F. Winckel, namens het Nationaal fonds voor bijzondere nooden door Mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, Mr. H. M. L. H. Sark en Mr. E. E. Menten. De Britsche regeering overweegt stappen. De Britsche regeering, die dien aaruval op de Endymion, door een onbekende duikboot als een emstig incident -beschouwt, overweegt thans, welke stappen rnoeten worden gedaan. Men legt er den nadru-k op, dat voor het eerst sedert de overeenkamist van Nyon een Brits-ch schip tot zinken is gebraoht. De regeering heeft nooit enken'd, dat Franco het rec'ht zou htiblben tot blo-kkade van de Spaans-che kust, daar nooit de reclhten van oorlogvoerende zijn toegekend. In het Engelsc-he Lagerhuis heeft minister Duff Cooper, in antwoord op vragen, de tor- ped-eering van de Endymion -betrcffende, de reeds bekende feiten bevestigd en hieraan toe- gevoegd, dat de Endymion tot zinken was ge braoht onge-veer twintig mijlen -van de kortste route verwijderd, die als gevolg van de Nyon- overeenikomst was aambevolen. Duff Cooper meende dat het geheele hu-is wel achter hem zou staan wanneer hij een veroordeeling uit- sprak over deze daad van zeerooverij. Er waren stappen genomen om het Britsche patrouilleeren onmidd-'ellijk -in omvang te doen tceneimen. Vier Britsche t-orpedojagers zijn dan ook reeds Dinsdagmor-gen vr-oe-g uitge- varen van Gibraltar uit in Oostelijk richting. I de verlichting van de Ambachtsschool, alsook We moesten ons in het vorig nummer be- palen met de vermelding van de inleiding- der feestelijkheden alMer, voor zoover dit in den voormiddag plaats had. Na den middag bleek nog overtuigender, dat men zich op het vieren van het feest had ingesteld. Optocht der schoolkinderen. Het was toen echter de jeugd, die den boven- toon voerde. Er zou worden gehouden een op tocht d-er schoolkinderen. En toen het mu- ziekgezelschap „De vereenlgde werklieden" onder het uitvoeren van bijzonder feestelijk klinkende muziek de Markt opmarcheerde, stonden onze honderden schoolkinderen, fees telijk getooid, en brjna alle voorzien van vlag getjes, onder leiding van hoofden en het ver der personeel der scholen gereed, om den feestmarsch aan te vangen. Het laat zich begrijpen, dat deze feestelijke, kleurige stoet overal waar men langs trok, groote belangstelling had. In het bijzonder vielen in het oog de leerlingen der R.K. meis- jesschool, die groepsgewijze met rood, wit of blauw waren uitgedoscht. Met het oog op de kleintj-es ook de be- waarscholen waren in den stoet moest het tempo van den marsch iets vertraagd worden. Het was zeker een sympathiek ge-baar, dat de Ed. Achtb. heer Mr. T-ellegen, burgemees ter, behoefte gevoelde dezen optocht van „de hoop van Ter Neuzen" mede te maken en zich aan het hoofd van den stoet plaatste. Er was voor dezen stoet een uur beschik baar gesteld dat is voor de kleintjes ook lang genoeg maar het -lag voor de hand, dat men nu spaarzaam straten kon bezoeken en'de door de leiding gekozen weg bleek juist een uur lang te zijn, want te 2.30 kwam men met de juichend-e kinderscharen weer op de Markt terug, van waar zij alien naar hun school marcheerden, voor het genieten van de beschuit met muisje-s, of andere versnapering die hun wachtte. Massazang. Tegen half 4 uur gold de belangstelling van het publiek weer de Markt, in verband met de uitvoerin-g van den Volkszang. Op het bepaalde tij-dstip besteeg de heer Schirris met het muziekgezelschap ,,De ver- eenigde werklieden" de muziektent en schaar- de zich de zangeressen en zangers op het tegelplein der Markt dat door het steeds aan- groeiend aantal zangers weldra bezet was. Onze h-erinnering raadplegend meenden wij in dezen samenzang zoowel voor wat betreft de deelname als in de uitvoering zelf, in ver- gelijking met het vorig jaar, vooruitgang te bespeuren, Er werd met elan gezongen en de heer Schirris had zoowel zijn muzikanten als het koor goed onder zijn leiding. En zelfs het minder bekende „Wiegelied", dat bij de repe- titie eenige moeit-e had gekost, doch om de woorden gekozen was, werd goed- uitgevoerd. We zijn overtuigd, dat naar het veriangen der deelnemers, deze uitvoering nog wel wat te vlug beeindigd was, want men genoot. En verschillende liederen, b.v. ,,Aan 't Vorstelijk Paar", „Een Prinsesje werd geboren'", het ,,Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied" en het ,,Wij willen Holland houen", werden nog eens met algemeen gejuich bevestigd. De feestdruktc. Nederland verkeert in een feestroes" scli-reef een der bladen. En -inderdaad, dat bleek Maandag overduidelijk. Dit bleek over- tuigend uit de berichten die Maandag reeds van elders tot ons kwamen en ook uit die welke later werden vernomen. De bevolking had er blijkbaar behoefte aan de straat op te gaan en daar tegenov-er anderen uiting te geven aan het sinds de laatste weken over- kropt gemoed. In Ter Neuzen was het niet anders. Er heerschte een gezeilige drukte en velen be- wogen zich door de straten om de versierin- gen, waaraan de laatste hand was gelegd nog eens te bezien. En er was veel te zien. We hadden reeds op den tocht door de stad be- merkt, dat ongeveer geen straat zonder ver siering was gebleven. Een en ander zou ech ter des avonds het meest tot zijn recht komen, in verband met de voornemens tot verlichting. De fakkeloptocht. Tegen 7 uur v-erzamelden zich in grooten getale de deelnemers aan den fakkeloptocht in de Noordstraat bij d-e Axelsche brug, waar de stoet zou worden opgesteld. Dat er groot-e animo voor bestond bleek wel daaruit, dat de beschikbare fakkels ,,uitverkocht" waren. Met het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden voorop, ving de stoet den tocht aan, die leidde door een groot aantal straten der stad. Men had nu het voordeel, dat men de straten die moesten- worden overgeslagen den anderen avond zou kunnen bezoeken. De lange stoet, waarin ook de vroolij-ke noot niet ontbrak, trok allerwege waar zij doortrok groote belangstelling. Het was wel jammer, dat de druilerige regen iets dichter begon te vallen, en het daardoor wensch-elijk werd ge- acht, den voorgenomen weg iets te beperken. Daarbij kwam bovendien, dat de stevige wind den brandtijd der fakkels verkortte. Op de Markt gekomen werd de stoet ontbonden, doch men bleek nog niet geneigd huiswaarts te keeren. Op de toonen der muziek werd daar een rondedans begonnen van jewelste: de Ter Neuzensche Nederlanders hadden zich ook ont- daan van hun schaal en waren los gekomen. 't Was wel jammer, dat dit aan ieder vader- lander welgevallig en vreugdevol tooneel door den vallenden regen een eind moest worden gemaakt. Het muziekgezelschap keerde naar zijn lokaal terug, en de drukte was nu spoe- cig -geluwd. De verlichting. Op de Markt schitterden de bekende licht- zuilen weer in voile glori*. In vele straten waren lichtzuiltjes geplaatst, die het weer de poort in de Axelsche straat, door die instel- ling vervaardigd. Van de verlichting van de Vlooswijkstraat voldeden goed de met oranje gekleurde lichten voorziene boomen en bovenal de ftp een der boomen prijkende ooievaar in gaslicht. Een mooi hoekje was het ook bij het gebouw der Kamer van Koophandel en Fabri-eken, waar een mooie transparant en een monogram in gasverlichting was aangebracht. In de Nieuwstraat trok weer de aandacht de gevelverlichting van' den heer Verpoorten, met als pendant die van den h-eer Guequierre in de Burgemeester Geillstraat. Ook in de Dijikstraat trok de gevelverlich- tmg ,bij den heer N. de Buck zeer de aandacht. Op verschillende plaatsen was kaarsverlich- ting voor de ramt-n aangebracht, hetgeen ook een mooi effect maakt. Ook waren er mooie winkel-etalag-es. Stippen we voorts nog aan de Scheldekade, die thans niet, zooals we het vorig jaar schre- ven eenzaam en in duistemis lag. Neen, men was daar ditmaal ook uit z'n slof geschoten. Een smaakvolle versiering en verlichting met oranjegekleurde bollen vormde een sierlijke lijn in deze straat, hetgeen nog werd opgeiuis- terd door krachtig vlammende gasfakkels, die een fantastischen aanblik bieden. Nu we het over de „Scheldekade" hadden, bemerken we, dat bijna een typische verlich ting aan onze aandacht zou ontsnappen, nl. die van het rusthuis ,,-Scheldeoord". Daar was voor ieder der talrijke ramen een lamp met Oranje kleurige -kap geplaatst, hetgeen ook een typische aanblik bood. Dat deed ook een smaakvolle kamerver- lichting en versiering van den heer L. de Bruijne aan de Heerengracht. Storm en regen. Nad-at de feestvierende burgers him haard- steden hadden opgezocht, kwamen andere gas- ten. Eenigen tijd na midd-emacht kwamen regen en een krachtigen Zuidwesteratorm te gast. De versieringen en vlaggen moesten het nu goed weten. Gelukkig dat een en ander op stormgeweld en regen was berekend, zoodat weinig vemield werd. Maar toch hebben een aantal vlaggen den tol aan den vernielenden invloed van den storm moeten betalen. Er zijn er zelfs die met stok en al verdween waren! Zoo erg als te Amsterdam, waar gistermorgen 60 stokken met vlaggen ten politi-ebureele als op straat gevonden waren gedeponeerd, was het hier echter niet. Toch waren -er gisteren door die calamiteit van vlaggen verstoken. De nationaie feestdag. Het weer was gisterenmorgen opgeklaard. Zelfs kwam de -Oranjezon te voorscnijn. In den voormiddag hadden in de verschillen de Protestantsche -kerken dankstonden plaats. Het bleef in den voormiddag stil op straat. Het veiunoeden werd al uitgesproken, dat de feestvr-eugde wat geluwd zou zijn. Dat zou echter in den namiddag en avond anders blijken. Volksxaiig. Toen des namiddags half 3 het muziekge zelschap ,,De vereenlgde werklieden" de mu ziektent betrad, om den volkszang te begelei- d-en, was er ondanks het nu wel wat frisch was reeds een groote menigte zangeressen, zangers en toehoorders bijeen. Het kooi- was veel grooter dan den vorigen dag. Er werd met zeer veel g-eestdrift gezon gen en de dirigent, de heer Schirris, bleek alles goed in de hand te kunnen hou-den, zoo dat de uitvoering bevredigend verliep. Alvorens het laatste nummer zou worden uitgevoerd, betrad de heer Brinckman, lid der subc-ommissie voor den Volkszang met de echtgenoote van zijn medelid, mevr. De BruijnPieters, de muziektent, om den direc- teur, den heer Schirris, in verband met zijn prestaties voor dit nummer van het program- ma, te hiildigen. De heer Brinckman verklaarde, dat de feest- commissie behoefte gevoelae, in den persoon van -den directeur, ook hulde te brengen - aan het muziekgezelschap ,,De vereenigde werk lieden" dat steeds bereid is, de volksfeesten op te luisteren. Er zullen -zeide hij -in Nederland wel kundiger dirigenten zijn, doch in spontane en welwilltnde medewerking voor alles wat het publiek leven van Ter Neuzen betreft, zal wel niemand den heer -Schirris kunnen overtreffen. Bij deze gelegenheid meende men hem d-aarvoor een zichtbaar blijk van waardeering te moeten aanbieden. Onder algemeene toejuichingen der op de Markt aan- wezige menigte ornhing mevr. De Bruijn Pieters hem hiema met een krans, waarqver de waarnemende dirigent van het muziekgezel schap aanston-ds een ,,lang zal hij leven!" liet inzetten, dat dapper werd meegezongen. Nadat nog twee coupletten van het Volks lied waren gezongen, was de tweede uitvoering van. een volkszang beeindigd. We zijn over tuigd, dat zij groote bevrediging aan de u-tel- nemers heeft geschonken. De drukte. De drukte die hierna op straat heerschte, toen de menigte zich verspreiade, was onbe- schrijflij-k. Er was in de Noordstraat zoo n gedrang, dat de politie ons verzocht de binnen- komende bulletins betreff-ende den toestand van de Prinses en de jonggeborene tijdelijk van onze ramen te verwijderen, aangezien het gedrang te groot zou worden. Wij hebben daarom het tijdstip afgewacht, dat de groot- ste drukte wat geluwd zou zijn. En dat was het geval, toen de plechtige bijeenkomst in de Ned. Herv. kerk was aangevangen. Later in den avond werd de drukte weer gr-oot. Dat bleek ter deeg, toen de tweede fakkeloptocht den tocht had aangevangen. Er waren weer een zeer groot aantal deelnemers. Eerst werd een deel van de buurten over de brug bezocht, Dit had een -dubbel doel. Het muziekgezel schap uit Moerb-eke zou, naar gemeld werd, met eenige vertraging arriveeren. De fakkels

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 1