De Blijde Gebeurtenis. Oranje Boven! Binnenland De vlag in top! TER NEUZEN, 31 JANUARI 1938. BAARN. Zondag was rondom het Paleis de dirukte ever, groot als den vorigen Zondag. Op deczen dag volgde een avond en nacbt vol spanning. All® persmenschen in Baam waren in u'iterste spanning, 'is Ajvonids troik liet de alandaciit, dat op het paleds meer verlicfa-, ting was dan gebruikelijk, terwijl na midder- nacht de lichtglofid niet gedoofd werd. Kan haarde het veel opzien, dat omstreeks halfzes hedenmorgen een hofauto uit Am sterdam arriveendcd met naar men vlucbtig meende te k una en zien, een hekend genees- kundige als inzittende. Later arriveerde de nach'tverpleegster der Prinses, zus^er Riomke Venmeer. Dit alle warm feiten, waarop de wachten- de journalisteji zich konden baseeren, dat de blijde gebeurtenis aanstaande was. In den loop van deb nacht werd het P.T.T.-kantoor, dat gevestig in het Badhotel te Baarn, versterkt. fgeef'-"' Hedemmo. 0 om 9 uur was alles nog als gisterenavond 3 2 uur. Br heerachte in het Badhotel groote onrust ■en uiterste waakzaamheid. BAARN. keek het te 9 uur, alsof er sinds gisteravond ijiifcls veranderd was, op grond van enkele aanw ijzingen was niettemin de onrust opgejaagd, hoewel er oogenschijnlijk niets was veranderd. Het was enkele oogenblikken voor halftien, toen in de perskamer waar enkele joumallsten de wacht hielden, de be; van het telex-appa- raat klonk. Onimiddellijk wepd de gong geluid, deze wek- te alle gasten, wraar/an enkele half aange- lsleed en halt uitjgesapen in de gangen ver- sdhenen. De fotogra'en belaadden zich met hunne toestellen, ana;r<pn grepen hun overjassen en hoofddeksels, en daar stoven alien per auto, fiets en tandem naar het hotel Trier, dat tegenover het Paleis is gelegen, en waar een telex-apparaat van het A.N.P. stond opge steld, om de plaats waar de heugelijke gebeur tenis zou geschieden, van meer nabij te foe- schouwen. Prins Aschwin te Soestdijk aangekomen. Hedenmorgen te kwart voor 10 is Prins Aschwin per auto uit Duitschland te Soest dijk aangekcanen. Hij werd op het bordes van het paleis door Prins Bernhard begroet. In de perskamer te Baarn. Tusschen kwart over 9 en halftien. De paleistelefoon belt. Het is Jhr. Dedel, een lid van de A.N.P.-redactie en een officier grijpen naar de telefoon. De stem van Jhr. Dedel, beheerscht als altijd, heeft toch een bijzondere trilling. Hij zegt: ,,Thans kan ik u mededeelen, dat er een Prinses is geboren". ,,Een Prinses", hoort men in de A.N.P.-kamer herbalen. Nauwelijks is dit gesprek afgeloopen, of het bericht: ,,Aandacht militaire autoriteiten, 51 schoten", wordt in de telex-kamer genoteerd. Het bericht ,,een Prinses geboren", gaat naar de dagbladen, garnizoenen, departemen- ten, omroepvereenigingen en naar het buiten land. Binnen slechts enkele seconden, is van Oost tot West in Euro pa, in de Nederlandsche ge- biedsdeelen overzee, bet bericht, dat Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een dochtertje, overgeseind. De telex heeft zijn werk gedaan, en het schrjnt alsof een abrupt einde gekomen is aan de spanning, die latent zooveel weken in de A.N.P.-kamer heeft geheerscht, en in de laat- ste uren tot zijn hoogste spanning was opge- voerd. Voor het paleis. Van alle kanten komen fotografen op de fiets en in auto's zich posteeren voor bet paleishek. Thans staan zij er met de zeker- heid, dat er een einde is gekomen aan den langen wachttijd, want de telex van het A.N.P. heeft gewaarschuwd, op de hoede te aijn. Dan plotseling, het is 5 minuten voor 10 uur, springt ineens het blijde bericht op de wachtenden af. Uit het hotel Trier" heeft de telex gemeld,,Een dochter geboren". Auto's komen in razende vaart aansnellen, handen wuiven, er is een zenuwachtig been en weer geloop. Deze roep veroorzaakt een ievensgevaarlijk moment op den straatweg. Uit alle richtingen stuiven auto's en motor- fietsen weg. Een oogenblik is bet leeg voor het paleis hek. De hekken worden gesloten, en de veld- wachf posteert zich er voor. Als het tien uur is, luiden de klokken te Soestdijk reeds, en de saluutbatterij te Baarn geeft reeds de schoten af. Deze zijn in de omgeving van het paleis nauwelijks te hooren, daar deze worden over- atemd door het luiden der kerkklokken en het Joeien der sirenes, en er zijn vele vriendelrjke voorbijgangers, die den fotografen toeroepen: „een Prinses geboren". Onbekenden drukken ©Ikaar met stralend gezicht de hanid. Er zijn reedis auto's die de nationale kleuren voeren, er is blijkbaar op gerekend. Te kwart over tienen is de rijksstraatweg voor het paleis gebeel stil geworden. De automobilisten volgen gewillig de aan- wpzingen van de rijksveldwachters, die hen aanwijzingen geven met den toeroep: ,,Een IPrinses geboren, doorrijden". Gezondheidstoestand van Moeder en Kind. Wij vememen niet officieel, dat de gezond- heidstoestand van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana en Haar Dochter goed is. Wij vernemen niet officieel, dat de namen der jonggeboren Prinses niet eerder zullen worden openibaar gemaakt, dan bij de offi- cieele aangifte der geboorte door Prins Bern- hard. Hoe het land reageerde. „Er is een Prinses geboren". Deze blijde mare liep vanmorgen van mond tot mond. In minder dan geen tijd werd bet gebeele land, dat met zooveel verlangen de blijde gebeurte nis bad tegemoet gezien van aspect veranderd. Jong en oud, arm en rijk begeeft zich op straat, getooid met oranje, de scholen hebben vrij, duizende kinderen trekken door de stra- ten. In een minimum van tijd zijn overal in den lande huis aan huis de woningen bevlagd. Mien zingt vaderlandsche liederen, een ieder straalt van blijdschap. De eerste extra edities, die de blijde mare verkondigen, worden de kooplieden uit.de han den gerukt, de druilende regen heeft absoluut geen invloed op de blijde oranjestemming. De feestvreugde" te Baarn. Baarn, de Prinselijke residentie, viert feest. Onmiddellijk na het bericht ,,Er is een Prinses geboren", werd van alle gebouwen, en tal van particuliere buizen de vlag uitgestoken. Troepen jongens en meisjes liepen door die straten, zingend ,,Lang eullen ze leven". Hier en daar werden kringen gevormd, en gezellig dansend en hossend vierde de jeugd van Baam feest. Toen kwam ook de muziek op straat. Ook de versieringen werden al spoedig aange- bracht en binnen een uur was Baam veranderd in een kleurrijk en feestelijk versierde ge- meente. Op alle straathoeken, waar maar menschen te samen gekomen waren werd de volgende oorkonde door herauten voorgelezen: „Aan de Burgerij van Baarn wordt hierbij kond gedaan, dat op heden op het Paleis Soestdijk een Prinses geboren is. Dat het Go.d moge behagen, dat Zij groeie en bloeie tot vreugde van Haar Prinselijke ouders, en tot heil van Volk en Vaderland". In een der vertrekken van het Paleis Noord- einde te Den Haag lagen den geheelen dag felicitatieregisters ter teekening gereed. Aanbieding eerste huis saluutbatterij. Naar wij vememen zal de eerste buls van de saluutbatterij te Baarn, welke te 9,55 uur het eereschot beeft gelost, worden aange- boden aan Hunne Koninklijke Hoogbeden Prinses Juliana en Prins Bernhard. Een stroom van gelukwenschen en bloem- stukken werd korten tijd na bet bekend wor den der geboorte ten Paleize Soestdijk bezorgd. I Aangifte geboorte. BAARN. Wij vememen, dat morgenoch- tend de pleebtige geboorte-aamgifte van de Prinses zal geschieden ten paleize Soestdijk. Prins Bernhard zal zelf de aangifte van de geboorte doen. Z. K. H. heeft als getuigen uitgenoodigd de Ministers van Staat Dr. H. Colijm en Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland. Als ambtenaar van den burgerlijken stand fungeert de burgemeester van Baam, Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen. De ontvangst der blijde gebeurtenis in Indie. BATAVXA. Een dag als heden beleefde Indie nog nimmer. Zij die voor het eerst in Indie een ware Oranjestemming ondervonden, begrepen eerst nu pas boe diep de aanhanke- lijkheid aan het Vorstenbuis in Indie gewor- teld is. Het geboortebericht werd reeds vooruit- geloopen, hetzij door snelle fantasie, hetzij door vurige wenschen. De driekleur werd reeds overal ontplooid, reeds voor het bericht der heugelijke tijiding bekend werd. Vlak na het oogenblik, waarop bet heuge- lijk bericht inderdaad binnenkwam, zijn reeds alle indmkken en spanning geheel vergeten, door bet glorieuze moment, toen om kwart over 5 in den namiddag op het kantoor van Aneta te Batavia het bericht werd ontvangen. Binnen een kwartier was de heele Archipel op de hoogte van het verblijdend nieuws. Blinkend in den namid,dagzon vloog een K. N. I. L. M.-vliegtuig met 2 Oranjelinten aan den romp bevestigd over de stad, om de bevolking kond te doen van het heugelijk feit. Tegelrjkertijd klonken de eereschoten die door een extra ibatterij werden afgevuurd. Het geweldig enthousiasme door geheel Nederland. Geheel Nederland was binnen een half uur na het bekend worden van de blijde mare in vlaggentooi en van alle plaatsen komen opgetogen berichten van de feeststemming die zich van alien beeft mefester gemaakt. Een Oranjestemming die zich telkens zoo in ons volk openbaart bij gebeurtenissen in ons Vorstelijk Gezin en getuigt van de groote liefde die in aller harten leeft voor ons Vorstenhuis, het Huis van Oranje, dat door alle eeuwen zoo innig is verbonden met bet Nederlandsche Volk. Tot in alle wereldstreken zal gesproken worden van de overweldigende vreugde die op dezen beugelijken dag zich weder heeft geopenbaard in geheel Nederland en Kolonien. 's-GRA.VENHA.GE. Een overweldigende feestvreugde heerscht in onze stad. Hossen- de, dansende en zingende trekt jong en oud door het centrum van de stad, waar een compacte menigte alle straten en cafe's vult, zoodat er bij wijlen geen doorkomen aan is. De politie staat voor een lastige taak maar er heerscht een Oranjestemming en ten slotte ontwaren de massa's zich weer in vroolijke groepen. Ongeveer 2 uur waren in de omgeving van het stadhuis duizenden en duizenden verza- meld toen de burgemeester De Moncby zich op het bordes begaf vergezeld van de leden van het feestcomite. De klaroenen der herauten schalden waarna de Koninklijke Militaire Kapel het Wilhelmus liet hooren, dat door alien werd meegezongen. Serpentines werden van de tjokvolle daken der omliggende huizen geworpen, die vroolijk in den wind wapperden. Oranjebalonnetjes gingen de lucht in en telkens was het een gejuich als nooit te voren. Voor de ouden van dagen en gebrekkigen was door het comite voor volksfeesten keurig gezorgd en een 99-jarige dame gaf met ont- roering in haar stem uiting van haar mede- ■leven met de vreugde in het Prinselrjk Gezin. De burgemeester sprak de verzamelde menigte met een kort woord toe: Stadgenooten. Met innige blijdschap maken wij bekend, dat heden 31 Januari 1938 door Gods goedheid is geboren een Prinses van Orange Nassau, Prinses van Lappe-Biester- feld. Hierdoor is in vervulling gegaan de hartewensch van bet Nederlandsche Volk. Leve het Vorstelijk Gezin. Een uitbarsting van vreugde klonk hierop waarop de Koninklrjke Militaire Kapel liet hooren: Wilt heden nu treden, en bet Wilhel mus. Hierna trok de stoet met de herauten voor- op naar de verscbillende monumenten alwaar een krans zal worden neergelegd. Op het Voorhout zal de burgemeester bet eerste spijkertje slaan in het hout dat ten slotte zal vormen: Leve de Prinses. ROTTERDAM. Op de effectenbeurs kwam het tot een uitbarsting van vreugde. In aller- ijl was een feestcomite gevormd en daar waar anders in haastige stemming zaken worden afgewikkeld, was het nu een dansende en luid- zingende menigte. Rondedansen worden uit- gevoerd door oude heeren die met toeters en mutsen gewapend vaderlandsche liederen zon- gen. Voortdurend vragen sprekers het woord maar bet blijft steeds bij slechts enkele woor- den, de feestvreugde heeft de effectenmen- schen te pakken. Er blijken ook eenige dames in het gebouw van Mercurius te zijn binnengedrongen want zij voeren met de heeren rondedansen uit. In de straten en op de pleinen, ja overal in de stad ontmoet men groote groepen zingende menschen: Oranje Boven! Belangstelling uit het buitenland. BRUSlSEL. Z. M. Koning Leopold heeft direct na het bekend worden van de geboorte van een Prinses in het Prinselijk Gezin te Soestdijk, telegrammen van gelukwensch gezonden naar het Prinselftk Gezin en naar H. M. de Koningin. Communique van den Minister van Defensie. DEN HAAG. In verband met den Nationalen Feestdag op 1 Februari a.s. heeft de Minister van Defensie bepaald, dat alle personen die op dezen datum moeten worden ingelijfd, of in werkelijken dienst moeten komen, op twee Februari a.s. behooren te verschijnan op plaats en uur, voor deze inlijving of opkomst vastgesteld. Burgemeesters en corpscommandanten ont vangen geen nadere mededeelingen. De gesohiedenis herhaalt zich. Na weken van boopvol wachten en stijgende spanning, is de venwachting van het Nederlandsche Volk vervul'd. We traden de nieuwe week in, met de gedachte, dat het zoo met spanning ver- bei'de tijdstip, toch nu wel zou aarubreken. En zie, eerder dan wij vermoedden, bracbten radio en telegraaf de gelukkige tijding: een Prinses der Nederlanden is geboren. Aan den*, ouden Oranjestam is weer een nieuiwe loot toege- voegd. In de laatste weken is overduidelijik geble- ken hoe groot het geheele Nederlandsche Volk meeleefde met het Prinselijk Paar en belang stelde in de te verwaehten gebeurtenis. Die belangstellinig bleek voortdurend, ook niet het minst uit de voorbereidingen om die tijd4ng feestelijk te ontvangen. Van morgen, toen tegen 10 uur de tijding werd ontvangen en bulletins en radio daarvan den volke kondt had gedaan, ontstond groote drukte met het uitsteken van vlaggen en aan- brengen van versieringen, de bevolking kwam naar buiten en men bleek zich thans een groote familie te gevoelen en feliciteerde elkaar met den voor ons Vorstenhuis en ons Volk zoo heuglijken dag. De klokken waren inmiddels gaan luiden, stoomfluiterf en sirenes van stoomscheper lie- ten zich hooren, en korten tijd daama ver- schenen al met oranje of nationale kleuren getooide vroolijk zingende of snappende kin deren. Op de Markt. Tegen 11 uur kwarnen velen op de Markt foijeen. Men was toen daar nog druk aan het werk voor het afwerken eener oranjeversae- ring der muiziektent, van waar de burge meester, de heer Mr. P. Tellegen, de burgerij zou toespreken. Toen zijn Bd.Aehtb. de mu- ziekten't betrad, werd hij door de menigte ont vangen met een spontaan gezongen Wilhel mus. In een korte, doch bijzonder gedocumen- teerde toespraak deelde hij het ontvangen be richt der geboorte van een Prinses mede. Hij stipte aan, hoe we thans vreuigdevol gestemd zijn en ons hart klopt van blijdschap, de span ning is geweken, waarin we zoovele weken hebben geleefd. Het volk van Nederland leeft ten voile mede met de gebeurtenis te Soestdijk. Het is ver- heugd, dat weer een nieuwe loot aan den Oranjestam is toegevoegd. Dit moet niet ver- wonderen. Het Nederlandsche Volk heeft in de laatste eeuwen bij verschillende gebeurte nissen blijk gegeven mee te leven met ons Oranjehuis. En wanneer we rondom ons zien, wanneer we er op letten hoe bij vele volkeren veel van hetgeen vroeger bestond, te loor gaat, hoe die landen een tijd van beroering doormaken, dan mogen we ons dulbbel geluk- kig rekenen, dat wij als het ware op een rus- tig eiland leven onder het bestuur van het Oranjehuis. Hij eindigde met de bede, dat onder Gods Zegen de geboorte der jonge Prinses moge strekken tot vreugde der Ouders, van 'Hare Koninklijke Grootimoeder en van het Neder landsche Volk! Spreker verzooht hierop te zingen het eer ste couplet van het Wilhelmus, waaraan door de saamigekomen menigte werd voldaan, waarna de burgemeester een driewertf hoera voor de jonggeborene en bet Vorstenhuis in- zette, waarmede de menigte hartelijk in- stemde, doch dat door deze ook met een drie- werf hoera voor den burgemeester werd beantwoord. Planten Oranjelinde. iOp uitnoodiging van den burgemeester be gaf men zich vervolgens naar de Axelsche straat, bij de Burgemeester J. Huizingabank, waiar op initiatief van het college van Bur gemeester en Weihouders een ter herinne- ring aan dezen dag een lindeboom zou worden geplant. Ter plaatse zette de burgemeester nader de beteekenis van deze boomplanting uiteen. Hij ricbtte zich hierbij voomamelijk tot de jeugd en sprak de hoop uit, dat deize boom bij alien een zachtbare herinnering zal blijven aan de heugelijke gebeurtenis van vandaag, ook zelfs wanneer zij, als bejaarde menschen hier onder het lommer van dezen boom een oogenblik zullen komen uitrusten. Uit de tegenwoordige kinderen noodigde hij Sientje de Doelder en Jaap de Back uit, om den boom te willen planten, welke dit werk onder leiding van den verzorger der gemeente- lijke plantsoenen, den heer Van den Hout, uit- voerden. Op uitnoodiging van den burgemeester werd tijdens het planten gezongen het derde vers van het Wilhelmus, een couplet van ,,Aan 't Prinselijk Paar" en van ,,Wrj willen Holland houen". Ten slotte beval de burgemeester dezen boom aan de zorg der ingezetenen op. Het zal wel overbodig zijn te melden, dat ook van andere plaatsen berichten inkomen betreffende een zich uitende algemeene geest- drift der bevolking. Ook in het buitenland is de belangstelling zeer groot. HOFJAGER SPEK WEEK THUIS. Met den trein van 11.57 uur is de hofjager W. Spek, die van 29 November j.l. af in het Burgerziekenhuis te Amsterdam verpleegd werd, Zaterdagochtend weer in zijn woon- plaats Apeldoorn teruggekeerd. DRIE MILLIARD INGETEEKEND OP STAATSLEENING. Naar gemeld wordt hebben de vrije inschrij- vingen op d'e 33% conversieleening Nederland-1938 de 1700 millioen overschre- aen. In totaal hebben zoodoende de inschrij- vingen met recht van voorkeur (inclusief der- halve de inschrijvingen van de Rijksfondsen) te zamen met de vrije inschi'ijvingen het enor- me bedrag van ruim /3 milliard bereikt. Gelijk reeds gemeld, zullen op de vrije inschrijvingen slechts enkele percentages kun- nen worden toegewezen in verband met het feit, dat de houders van aflosbaar gestelde 4 obligaties voor meer dan 95 procent van hun voorkeursrecht hebben gebruik gemaakt. Ook wanneer men in aanmerking neemt dat bij de vrije inschrijvingen ongetwijfeld belang- rijk zal zijn gemajoreerd, blijkt toch wel uit het bovenstaande, welk een enorm succes de nieuwe leening is geworden. Het succes der groote conversieleening weerspiegelde zich Zaterdagmiddag op duide- lijke wijze ter Beurze. De nieuwe obligaties der 334/2 Nederland werden voor het eerst niet-officieel verhandeld. Er ontwikkelde zich een zeer ruime affaire, waarbij de koers belangrijk boven den emis- siekoers van 99% uitkwam. De meeste affai res kwamen tot stand op een basis van 99 15/16—100. DE 3 PCT. OBLIGATIE-LEENING NED-INDIE 1937 a. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat het restant aan obligaties der 3 pet. Nederlandsch- Indische leening 1937 a, thans geheel is ge- plaatst, zoodat de gelegenheid tot het ver- krijgen dier stukken bij het agentschap van het Ministerie van Financien te Amsterdam niet zal worden heropend. Deze leening was f 912.050.000 groot, de koers van uitgifte 96% pet., en deze emissie diende ter conversie van de nog uitstaande 4 pet. leeningen. De leening werd niet geheel geplaatst daar er circa f 200 millioen der 4 pet. obligaties niet werd geconverteerd. Het resteerende deel werd daarop onder- hands verkocht tegen koersen, welke volgens besluit van de regeering niet lager dan de koers van uitgifte mochten zijn. De verkoopkoers van het restant der lee ning kon telkens iets worden verhoogd tenge- volge van de wijzigingen, welke op de kapi- taalmarkt intraden. Het feit, dat de uitgifte van de 3 pet. 3% pet. conversieleening Nederland een groot succes is geweest, zal aan de verdere plaat- sing van het restant der 3 pet. leening Neder- landsch-Indie 1937 a wel niet vreemd zijn. DE JONGST GEBORENE VAN TER NEUZEN. Hedenmorgen werd het echtpaar Theophile A. C. de Gijsel en Adriana van Hoom, wonen- de te Sluiskil, Kanaalweg 98, verblijd met de geboorte van hun zoon Hendrik Theophile Alphons. Door het Ter Neuzenscb Dames Comite werd hedemmiddag een complete luiermand uitgereikt. TE DEUM. Hedenavond zal om 7 uur in de R.K. Kerk een plechtige Dienst worden gehouden ter herdenking van de Geboorte der Prinses. HET EERSTE VREUGDEVUUR dat voor den eigenaar minder prettig was werd hedenmiddag reeds ontstoken daar in een parapluie een brandende sigaret werd geworpen waarop de parapluie spoedig in vollen vlam stond. VEREENIGING VOOR IIRISTELI.IK ONDERWIJS. Woensdagavond hield de Vereeniging voor Christelijk Onderwijs te Driewegen haar jaar- lijksche ouderavond. In zijn openingswoord herinnerde de voor- zitter, de heer P. Bakker aan bet onlangs gevierde 40-jarig jubileum en sprak de hoop uit, dat het onderwijs op deze school gegeven nog voor velen tot een rijke zegen moge zijn. Het hoofd der school de heer M. J. Eelde- rink hield daarna een inleiding over ,,Zenuw- achtigheid en opvoeding". In de pauze werden thee en versnaperingen rondgediend, terwijl tevens door velen gebruik gemaakt werd van de gelegenheid het schrif- telijk werk en de handwerken te bezichtigen. Vooral de afdeeling handwerken stond in het middelpunt der belangstelling. Een der be- zoekers sprak er zijn groote waardeering over uit, dat al bet werk er zoo netjes uitzag. Na de pauze hield de heer A. H. G. de Bruijn, onderwijzer der school, een inleiding over: Waarheid en opvoeding". Beide inleidingen werden met groote aan- dacht aangehoord. Een gezellige bespreking volgde. Tenslotte las mej. J. J. de Koster nog een humoristisch stukje voor, getiteld: ,,Een paedagogisch succes". Na het zingen van Ps. 75 1 eindigde het hoofd der school met dankzeggmg. HET STORMWEER. Het stormiweer van de laatste dagen der vorige week heeft op meerdere plaatsen al deerlijk huisgehouden in de versieringen, die in verband met de veriwachte gebeurtenis in het Prinselijk gezin zijn aangebracht. De winid vond daarbij gemakkelijke prooi in de versieringen die door den velen regen reeds uit hun plboi waren gebracht. Ook hier trok de Schelde met zijn woeste golven veler belangstelling. In den namiddag van Zaterdag kon men getuige zijn van de elders vermelde worsteling van sleepbooten en sleepschepen met die onstuimige zee. Blijkens de berichten had de vrije Zater dagmiddag veel Hagenaars naar Scheveningen getrokken, om het woeste schouwspel der golven gade te slaan. Voor de jeugd waren de golven, die ook den boulevard overspoelden en dan weer terugtrokken, een groote attrac- tie, doch velen zullen met een frisch pak thuis gekomen zijn. De storm heeft het water Zaterdagmiddag in de riviermondingen hoog opgestuwd. Dit had tot gevolg, dat de binnenstad te Rotter dam weer overlast van het water kreeg, al is het ten slotte nog meegevallen, daar het water, dat de kaden overstroomde, op de meeste plaatsen niet verder kwam dan de trottoirs. Op laaggelegen gedeelten was het wel erger en op eenige gedeelten ondervond het verkeer stagnatie. Op de Oosterkade ge- raakten eenige tramwagens geisoleerd en moesten met een tractor worden weggesleept. Ongevallen kwamen gelukkig niet voor. STORM OP DE WESTER-SCHELDE. Onder de vele kijikers die j.l. Zaterdag van- af de Scheldekade en de beide pieren het ber- gingswerk der twee Belgisehe sleepschepen gadesloegen, zullen er verschillenden geweest zijn, die niet bemerkt hebben, dat bet met de „Ciemence" bet eerste schip dat binnen- gebracht werd, maar net op het kantje af is geweest. En toch was dit zoo. Des morgens acht uur vertrokken de ,,Cle- mence" en de „Conaor", getrokken door de sleepboot ,,En Avant 12" uit Hansweert. Er woei een storm uit het Noordwesten en de zee was zeer ruw. Desondanks voer men toch uit en een gevaarvolle reis was aangevangen. De zeeen sloegen aldra over de luiken en de sleepboot bad alle mo^ite om met zijn sleep vooruit te komen. Nabij den Hoek van Baarland gekomen brak plotseling de sleep- draad, waarmede de „En Avant 12" aan de scbepen verbonden was. Tot overmaat van ramp begon de „Clemence" water te maken en de positie van de sleep werd kritiek. Vanaf den wal te Ter Neuzen merkte men al spoedig de moeilijkheden op, waarmede de sleep te kampen had. De in de haven gesta- tionneerd liggende sleepboot ..Holland" en de op de reede ten anker liggende sleepboot .Charles" voeren uit voor het verleenen van assistentie. Toen de sleep ter hoogte van de Margarethapolder gekomen was, is de ,rCle- mence" overgenomen door de sleepboot „Hol- land" terwijl de „En Avant 12" bij de „Con- dor" bleef. Wederom brak echter de sleep- draad en de „Condor" geraakte op drift. Ten slotte gelukte het de „En Avant 12" weer ver- binding met bet schip te krijgen. Aan boord van de „Clemence" was de toe- stand intusschen verre van aangenaam. De golven sloegen over de luiken, dekzeileti scheurden en bet schip maakte water. De schipper oordeelde het raadzaam om zjjn vrouw en kindje van 20 maanden over te geven op de sleepboot „Cbarles". De sleepboot slaag- ■de erin langszij te komen en beiden over te nemen. De Holland" voer toen alleen verder met d'e „Clemence" in de richting van de Nieuwe haven waar getracht zou worden am binnen te loopen. Tot overmaat van ramp begon toen de lading van bet sleepschip te schuiven en daar men vreesde, dat bet schip zou zinken, werd de hulp van de sleepboot ..Charles" inge- roepen. Deze maakte vast en spoedig daarop kon de ,,Clemence" in de Westhaven vast- meeren. De toestand is echter een oogenblik zeer kritiek geweest en dank zij ide snelhead waarmede men op het laatste vooruit kon komen, is erger voorkomen. Nadat de „Clemen,ce" was binnengebracht is de Holland" opnieuw de haven uitgevaren om assistentie te verleenen aan de jCondor". Laatstgenoemd schip bevond zich nog onder de Margarethapolder. De .Condor" is even- eens in de westhaven binnengebracht. Naar verluidt had dit vaartuig geen water gemaakt. Door de sleepboot Holland" is later het binnengedrongen water uit d'e „Clemeruce" weggepompt. Ook de in de haven liggende sleepboot Telefoon II" was uitgevaren om hulp te gaan verleenen. De .Telefoon H" kreeg het echter zelf te kwaad met de hooge zeeen. Getracht is nog in de haven terug te keeren, doch hier- in mocht men niet slagen. Met veel moeite is de sleepboot erin geslaagd te Hoedekens- kerke aan den steiger vast te maken. Het achteronder stond gedeeltelijk onder water. Zondag is de „Telefoon H" weer te Ter Neu zen teruggekeerd en met zijn achtergelaten sleep vertrokken. SOHEPEN VERDAGERD. Bjj het uitvaren der middelhaven zgn de bede sleepschepen „Camee" en „S. H. V. 71" tengevolge van den storm op den Oostelpken bavendam verlagerd. Na eenigen tijd zijn beide schepen door de eigen sleepboot .Telefoon H" weer in diep water gebracht. Het moge een geluk heeten, dat deze poging om de haven te verlaten reedis bij het begin mislukte, d'aar door de steeds toenemende wind, de gevolgen niet te overzien zouden zjjn geweest. Nu bleef althans de schade beperkt tot wat schade aan de bodem der scbepen. SIGARETTENPAPIER. Bij Visitatie van de sleepboot „Nelly" von- den de ambtenaren te Hansweert 1890 boekjea sigarettenpapier welke getracht werden frau- duleus in te voeren. De sleepboot is door de ambtenaren in beslag genomen. ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij beschikking van den Minister van Finaa- cien is de ontvanger der registratie en domei- nen de beer G. N. Nelemans verplaatst van het kantoor der registratie en domeinen te Hulst naar het kantoor dier middelen te Goes. EEN BELANGRIJKE SOHENKING. Dezer dagen is te Vlissingen een stichting in het leven geroepen, die zich ten doel steit om alhier geboren Nederlandsche of Belgisehe jongelieden een studiebeurs te verschaffen can examens voor de zeevaart af te leggen. Hiertoe heeft iemand, die onbekend wenscht te blijven, een bedrag van 10.000 geschonken waarvan de rente voor genoemd doel zal wor den gebruikt. In aanmerking komen Vlis- singsche buitengaats varende jongelieden die zich wenschen te bekwamen voor het examen stuurman, machinist of radiotelegrafist ter koopvaardij en die hiertoe geen of onvoldoen- de middelen bezitten. Voorts nog niet ter zee varende Vlissingsche jongelieden die in dezelf- de omstandigheden verkeeren en die in een dezer functies ter koopvaardij willen gaan varen. Het bestuur der stichting bestaat uit burge meester C. A. van Woelderen (voorzitter) den heer P. Vjjn, directeur van de De Ruyter- school (secretaris-rentmeester; den heer C. J. Bensink, directeur van de Stoomvaart- maatschappij Zeeland, tenslotte maken twee familieleden van den schenker deel uit van het bestuur, hun namen kunnen om voor de hand liggende redenen niet genoemd worden. A.V.R.O.-AVOND TE AXEL. De Vrijdagavond te Axel gegeven A.V.R.O.- avond die een getrouw beeld was van die te Ter Neuzen den vorigen avond gegeven, was ook in alle opzichten een succes voor de op- tredenden. Ook hier was geen plaatsje van ,,Het Centrum" onbezet. AAN GEHOUDEN. Door de marecbaussde te Hontenisse ia zekere R. A. de K., slager te Hontenisse, Groenendrjk, aangehouden als verdacht van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3