SI-ARUM DAMPO NeuS en Hoofd verstopt* Kerknieuws. Sport PHILIPS' TER NEUZEN, 21 JANUARI 1938. 5r^nrankelij'k nfet helpen ^1. omdat zij den pohtieapwn m hem veracht, wordt het werkehjk een heel spannende kwestie, hoe hij den strop nog ont'komen zal. Al voorvoelt °°k w"'d" a,t ten*">1" AXEL. AARDENBURG. RECHTSZAKEN. VOETBAL. v nom,. E<A]tIPEX Zij geven mild, over- vloedig liclit, en ver- bruiken slechts Inttele centen aan stroom per avond 76 Ingez. Med. Bcschermt de oogen van U en Uw gezin. Leest en iverkt bij goed licht. In ieder middenlicht behoort een Philips' „Bi-Arlita" lamp van tenminste 150 deka.- lumen PHILIPS ISO Dekalumen 110 Watt 220Volt Gaat na, of dit noodzakelijk minimum in ieder midden licht van Uuj woning aan- wezig is! toe te zien, dat hi) dusdanig wordt aange- moedigd, dat hi) heter ojp een oorlog zal zijn vooTbereid dan in 1914 het geval- is geweest. De versterking van den landbouw met het oog op mogelijke oorlogslbehoeften zal hem dan ook in vredestijd krachtiger te maken. De regeering wil dat echter niet bereiiken do'or dwang, maar door een beroep te doen oip de producenten zeilf en him organisaties. fr. 11.2 mill, zijn gestagen, vertoonen de be- drijfsuitgaven in het zelfde tij'civerloop een stijiging met fr. 39.2 mill, en het bedrijfsver- lies dat in December van het voorgaande jaar slechts fr. 6.8 mill, had bedragen, is dan ook in December j.l. tot fr. 34.8 milfl. gestagen. Rekening houidende met de financieele ver- plichtingen van de maatschappij, die in het afgelocpen jaar aanizienlijk ,zijn gedaald, sluit de maand Decemlber met een tekort van fr. 39.4 mill. (iv. j. 18 mill.) EMI FX HUFLEBROECK 60 JAAK. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel mal'd't, dat aldaar een coimite is opge- richt met het doel den Vlaamschen componist en zamger Hmdel Hiullelbroeck, thans inspecteur van het momek-onderwijs, bij gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag te huldigen. Voor- zdtters van dit comite zijn de letterkundigen Ernest Claes en de miusious Flor Alpaerts. DR. BORMS MET DEN VERFPOT OP STAP. Het .Laatste Nieuws" meldt, dat dr. Borms, er ter gelegenh id van den negenden verjaar- dag van zijn vrijlating uit die gevangenis te Antwerpen op klaarlichtien dag op uitgetrok- ken is om den Fransclhen tekst van twee- tal'ige straatnaamiborden weg te schilderen. De heer Borms liep met den verfpot en de heer Muylle, die hem vergezel'de, hanteerde den verfikiwast. Nadtat eenige opsichriften, o.a. .Avenue de Belgique" waren bestreken, daagde een poli- tie-agent op, die den sebilders verzocht hem naar het commissariaat te vergezellen. •GEVAJNftGENE OP VOORSFRAAK VAN DEN HERTOG VAN WINDSOR VRIJGEEATEN. De New York 'Herald Tribune vermeldt een bericht uit Londen, volgens hetwelk de Her- tog van Windsor waarsichijnlijk een Spaanseh diplomaat van het vuurpeleton gened heeft door een persoonlijken brief naar Madrid. Don Xaverius de Berrijilo, een oud1 vriend van den hertog, die werkizaam was geweest op de Spaansehe am'bassade te Londen, was te Madrid als opstandeling gevangen geno- men. In .een brief aan den Britschen amlbas- sadeur, idie te Henday venblijf hield, drong de hertog er toen op aan, dat men de invrijheid- stelling van Don Xatvarius zou trachten te be- werlken. De amjbassadeur bracht het verzoek over aan den consul te Madrid, waarna de Spaansehe autoriteiten de gevangene loslie- ten, zoodra zij hoord'en, dat de hertog een per soonlijken stap gedaan had. Deze gebeurtenis is, alduis het blad, bekend geworden, doordat de ambassadeur zijn portefeuille verloor. VERZEKERING VAN DE VOEDSEL- VOORZIENING MET HET OOG OP OORLOGSGEVAAR. Op het jaarlijiksche diner van den Britschen Boerenbond, de National Farmers' Union, heeft Morrison, de minister van landbouw, ge- sroroken over de organisatie van den land bouw met het oog op mogelijk oorlotgageviaar. Er zijn twee middelen om den landbouw te organiseeren om aan de behoeften voor het geval van oorlog tegemoet te komen zei de minister. Het eene is terugkeeren tot de rege- ling van den laatsten oorlog, en als het noo- ddg zou blijken, zou de regeenng diaar met vrfor terugdeinzen, m.a.w. de regeermg zou weer bepalen, dat bdpaalde landen ge®ch--urd moesten worden en wat de boeren zouden moeten verbouiwen. De regeering heeft echter tot dusver zelfs voor de oorloigsindustrie geen als bijvoorbeeld oonscriptie van de adders willen toepassen, omdat zij muent, d vrije spel van krachten even goed' kan leiden tot een duchtige induistrie als conscnptie wtt den landbouw betreft. dient het land iGEBREK AAN GEESTDRIFT. Sinds Italie zijn imperium gesbicht heeft, zoekt het naar een imperiaal volkslied. Er was een prijsvraag voor uitgeschreven en dazer dagen zijn drie ingezonden composities voor de radio tien gehoore gebracht. Geen d'eizer schijnt echter bij1 het publiek in den smaak gevallen te zijn. Farinacci, de oud- partijsecretaris, en thans lid van den Grooten Raad, sichrijft, naar de Milaneesiche corres pondent van de Times meldt, in zijn Regime Fascista, dat geen van de uitgezonden com- .posibies ,,de warmte van de Afrikaansehe veldisiagen" in zich had; alien schenen hem verre af te zijn van de ,,grootschheid der ge- beurtenisisen". Geen geeft uiting aan den ..heldhaftigen marsch, welke zingt in het hart des volks". De componisten zijn volgens Fa rinacci zeker slachtoffers geworden van de winterkou. Daarom houdt hij zijn hoop ge- vestigd op de lente, wanneer volgens Hora- tiuis ,,friigora mitescunt Zephyris". GRAMMENS IN VRIJHEID. De Belgische regeering is, volgens den cor respondent van hst Handelsblad te Brussel, geiziwicht voor den druk, die van Vlaamsche zijde op haar werd geoefend. Zij heeft Dins- dagavond den procureur des konings te Ton- geren opdracht gegeven den Vlaamschen strij- der Gramimens in vrijheid te stellen. De Ka- tiholiek-Vlaamsche senator Boodt, die aange- kondigd had dat hij de regeering over het geval-Grammens wenschte te intsnpelleeren, werd 's middags bij den minister van justitie ontboden, die hem mededeelde, dat zijn inter- pelLatie overbodlg was geworden, omdat Gramimiens nog denzelfden avond in vrijheid zou worden gesteld. Wat dan ook inderdaad is geschied. De Vlaamsche bladen vieren deze bevrij- ding van ,,den man der daad" als een over- winning van den Vlaamschen volkswil op de overheid en herinneren eraan dat het thans reeds de derde miaal is, dat de regeering ge- dwongen wordt, Grammens uit de hechtenis te ontslaan. „Maar hoelang", vraagt de Brus- sel'sche ,,Standaard" zich af, ,,zal hij in vri|- heid blijven Want het is diuidelrjk, dat hij zijn aotie zial voortzetben zoolanig de sabo tage der taalwetten voortduurt. De regeering dient te weten, dat het geval door de invrij- heidstellinig van Tongeren niet is opgelost. Het is slechts op te lossen door een eerlrjke integrale toepassing van alle taalwetten. Grammens verklaarde, nadat hij de gevan genis had verlaten: „Als men zegt, dat met mijn invrijheidstelling alles in orde is, ver- gist men zich deerlijk. De groote schoonmaak in Vlaanderen wordt „onverbiddelijk voort- o-ezet Wij hdbben de wet en het recht aan onzen kant en als de regeering in gebreke bliift de saboteurs der taalwetten tot de orde te roepen, dan is Vlaanderen het aan eaigen eer en waardigheid verplicht, zelf voor na- leviing van deze taalwetten zorg te d'ragen HET NIEUWE KABINET-OHAUTEMPS. Het nienwe Fransche ministerie, dat Ghau- temps heeft kunnen vonmen, draagt, schnjft de N. R. Crt., maar al te sterk de kenimerken van den strrjd tusschen de partijen, welke aan de totstandkoming vooraf is gegaan. Zijn samenstelling is eenzijdlig; hoofdzakelijk socaalistische radicalen, aangevuld met enkele leden van de socialistische en republikemsche imie en van de. onafihankelijke linlkergroep. Noch de sociali'sten, noch de communisten zijn in het kabinet opgenomen. Wei hebben de eerstgenoemden hun steun toegeizegd. Deze merkwaardi'ge iconstellatie doet de vraag opkomen, wat dit nu eigenlijk voor een kabinet is. Een krachtig kabinet, noemt Ohautemps het. Maar waar schuilt dan die kracht? In de stemmen, die het achter zich heeft in de Kamer zeker niet. De groepen, die het samenstelden, ibeschikken zoo onge- veer over een vlierde dc 1 der stemmen. In de figuren, die zich nond den minister-presi dent geschaard hebben, misechien? Maar personen alleen zijn niet in staat in Frankrijk gen kabinet een lang leven te schenken. Vormden de socialistische radicalen zelf een aangesloten eenheid, die wist, wat zij wilde, dan waren wellich't nog groote resultaten te verwachtcn, nu hun groep haar midden-positie weer duidelijker heeft gemarkeerd. Maar dit laatste is niet het geval. De socialistische radicalen, met Ohautemps aan het hoofd, laten maar al te duidelijk merlken, dat zij zelf niet weten in welke rdichting zij gaan zullen. Het nieuwe kabinet geniet den steun van de socialisten. Hun groote sympathie is dit kabinet nocbtans niet geweest. De socialis tische Kamerfractie heeft dit nog eens duide- lijik in haar Wloensdag aanvaardde motie neer- gelegd. Maar het volksfront mocht niet uit- eenvallen. Daarom noemen zij het nieuwe ministerie de derde volksfrontregeering, die ook als basis het volksfrontprogram, zal heh- hen. Zelfs als de communisten hun steun weigeren, zal het in eerste instantie voldoen- de stemmen behalen, omdat men mag ver wachtcn, dat het centrulm zich voorloopig achter het kabmet zal stellen. Daarmede is nochtans de levensvraag van het kabinet nog niet beantwoord. Het ge- matigde element in het kabinet is versterfct, de groep1 van ben, die op conservatisf finan- cieel beledd aansturen, evenzeer. Zoowel het een als het ander zal de socialisten verdrieten. Van dit kalbinEt kunnen zij de maatregelen niet verwachten, die zij voor de verhetering van den financieelen en monetairen toestand wensohelijk achten. Of zij zich daarbiji op den duur zullen neerleggen, is wel zeer twij- felachtig. Zi) moeten maar al te zeer rekening houden met de commiunisten en met de stem ming onder de kiezers. (Hierin schuilt juiist de moeidijikheid. Men ziet geen duurzame meerderhetd, waarop een conservatief en gematigd beleid zou kunnen steunen. Tenzij dit kabinet zou mogen reke- nen op den steun van het centrum en van de re.chberzijde en dus eigenlrjtk door den gang van zaken een breuik in bet volksfront zou brenigen. Dit is voor velen het verrassende elelment in den opzet van Chautempis. Hij zou volgens hen op buitengewoon handige wij'ze den weg voor een and ere groepeering der partijen - hebben geopend. Zijn kabinet zou eigenlijk de inleiding zijn voor een meer naar rechts georienteend ministerie of voor een ministerie op een breedere basis,' dat de een heid in het land zou kunnen herstellen. Er sohuilen in deze vooretelling vele aan Idkkelijlke 'elementen. Maar zij is te simplis- tisich en houdt onvoldoende rekening met de vele moeilijkheden, weike daaraan verbonden zijn. Of de linksehe groepen een frontver- andering naar reohts maar aonder meer zul len toestaan, blijft zeer de vraag. Nu heeft men nog de illusie, dat het volksfront in stand is gebleven. Maar of de socialisten, commu nisten en het vakverbond ook zoo gemak'kelijk de ineenstorting zullen dragen, ee i dat sterk betwijfeld mag wcrden. En dan s het gavaar groot, dat de mecrmalen ge- uite hedreiging van het vakverbond, dat geen pizijdeizettinig van het volksfront geduld zal worden, werkelijikheid wordt. B'lrjft Chautemps op de linksehe elementen steunen, dan is zijn positie al evenimdn aan- lokkelijk. Want de commxmisten en socia listen verkeeren dan weer in de positie, die hun van nature het beste ligt: te kunnen eisehen zonder de verantwoordelijlkheid te dragen. Of Chautemp's bewind daar lang begen bestand zal blijiken, meenen wij al even zeer te mogen betiwijfelen. Met huitengewone handigheid heeft Ohau temps de nieuwe comfoinabie, die den weg naar alle kanten openlaat, gevormd. Maar dit is niet voldoende. Het gaat er nu am het kabi net in het leven te houden en de vruichten te plukken. Handiigheid alleen is daartoe niet voldoende. Dit vereischt in de eerste plaats een vasten wil, een ruggegraat, een duidelijk oimlijnd doel. Maar. Cliauteimps is hiervoor niet de aangewezen man. Zooals hij zich tot dusverre liet kennen, zal hij wel gedurende een zekeren tijd handig langs vele klippen kiunnen manoeuvreeren, maar een positieve daad, waaraan Frankrijk zoozeer behoefte heeft, is van hem niet te verwachten. Niet de partijen buigen voor hern, maar hij buigt voor en mist de partijen. Hierin schuilen voor Frankrijk de groote gevaren. Niemand kan in de toekomst zien en het ware dus dwaasheid te voorspellen. Maar wel moet men inzien, dat Frankrijk een kri- tiek moment nadert, waarop de strijd cum het er op of er onder wel eens kon uitbreken. De combinatie, die Chautempis geschapen bseft, biedt daarvoor bij uitstek reeds aanleiding. Dan zal het van zijn medewerkers afhiangen of Chautemps inderdaad de baas in huis zal blijven. IHoezeer wij ook meenen, dat het voor meer nonmale toestandien en voor het herstel van het vertrouwen in Frankrijk goed is, dat de daarvoor schadelijke elementen niet in de nieuwe regeering zijn opgenomen, het kan nog geen raden tot optimisme zijn. Wlant Frankrijk staat voor een angstige situatie. PROVINOIALE VEREENIGING TOT VERBETERING VAN HET GEITENRAS IN ZEELAND. Onder voorzitterschap van Mr. P. Dieleman, hield bovengenoemde vereeniging te Middel- burg haar jaarvergadering, waarin de beer Dr. D. Sioen, veeteelt-consulent van den Bel- giscben Boerenbond, te Leuven, geheel beian- geloos een inleiding hield over: „Zijn prijs- kampen nuttlg en wat kan men er bij leeren". Allereerst werd de beer J. Versluijs gehul- aigd, wegens zijn zilveren jubileum als seere- taris der vereeniging. De voorzitter wees er op dat 1937 een gun- stig jaar kan genoemd worden. Zij telt thans 64 afdeelingen met 4358 leden, die 6042 geiten verzorgen. Na de Z. L. M. dus de grootste vereeniging in Zeeland. De vereeniging bezit 89 boklken en op het fokstation zijn er nog 12 in reserve. Op 63 plaatsen zijn keuringen gehouden, waarop in totaal 829 dieren waren aangevoerd, waarvan reeds bijna 60 onge- boomd is. Binnen 5 jaar zouden geen andere dieren meer in het Stamboek meer opgenomen moeten worden. Op de landbouwtentoonstel- ling die 16 Juni te Goes zal worden gehouden, zullen de geiten weer tentoongesteld worden. Het uitvoerig jaarverslag van den secretaris was in optimistischen toon gesteld. Hierna hield Dr. Sioen zijn inleiding en ving aan dat hij vroeger het nut van tentoonstellingen en prijskampen niet had ingezien, en deze meer beschouwde om menschen naar kermissen e.d. te trekken. Thans hebben de prijskampen echter tot doel de verbetering van het ras en verhooging van de melkproductie, want niet alleen de veehouder maar ook de burger heeft groot belang bij het houden van een geit, vooral bij een groot gezin, waar de geit goede, t.b.c.-vrije melk kan brengen. Zeer noodig is het en daarbij wees spr. op de overerfenis- leer dat men tot een bepaald type komt. Spr. zeide, dat men in Belgie haast geen gehoornde geiten meer heeft en juichte het toe, dat men in Nederland ook reeds ver is op dit gebied. Wie werkt in casu hij, die in de goede richting mede helpt, moet ook beloond worden. Dit zou niet juist zijn door de prijzen der dieren te verhoogen, maar wel door het houden van tentoonstellingen met daaraan verbonden prijskamp. Spr. begon met in Belgie nationale tentoon stellingen te organiseeren met aanvankelijk 21 der beste geiten uit ieder der 9 provincies maar hij merkte, dat dit nog te veel is en in 1937 bepaalde hij het aantal op 12 dieren. Daardoor krijgt men de beste exemplaren van ieder provinciale type en is de tentoonstelling des te meer plaats voor leering en voor het aangeven van de juiste richting. In September a.s. zal te Rousselaere een provinciale tentoonstelling worden gehouden, waar 500 geiten aanwezig zullen zijn. Er is op het gebied van den geitenteelt in Zeeland den laatsten tijd veel verbeterd, maar men heeft er nog geen fokstation en ook geen bokkenhouders, terwijl bet niet zoo makkelijk is goede fokkers te vinden. Dat een bepaalde soort of een bepaald dier niet goed is, blijkt uit een misvorming of uit te geringen melkgift. Men kan tot verbete ring komen langs een goeden kweek; een goede voeding en goede stallen. Men moet tot de menschen gaan, en dat niet alleen tot de mannen, maar ook tot de vrouwen om een en ander te bepleiten. Spr. bekijkt de zaak tenslotte van sociaal standpunt, en wijst er op, dat de geitenteelt de menschen een bezigheid en een liefhebberij brengt, die hen afhoudt van ledigheid. Zij, die zich aan geitenteelt geven, zijn goede en vreedzame menschen volgens spr. Dr. Sioen eindigde zijn meermalen door humor doorkruide rede onder een luid applaus. De voorzitter bracht den inleider dank voor de wijze, waarop hij zijn leerzaam onderwerp behandelde. De rekening over 1937 sloot met een nadee- lig saldo van f 61,90, die van het fokstation met een nadeeiig saldo van f 8,88. Hierna had de omvraag plaats, waarin de heer Rottier aan Mr. Dieleman dank bracht voor de eminente wijze waarop deze de ver eeniging leidt. LUXOR-THEATER. „Sing, baby, sing". De schlager, waaraan deize met zooveel vaard'iigheid gemaakte musical comedy haar titel ontleent of is het omgekeerd? heeft reeds via den aether en de dansorkesten haar weg naar roem gevonden en zoo is het ook met de overige knappe songs in deze film. En dat is; een belamgrijk punt bij een film als deze, die zich voor een niet onbelang- rijk gedee'lte afspeeit in de radiostudio of in de tuv.rt er van zij1 brengt oms bij hoe men in de Vereenigde Staten met de microfoon omsiprinigt en hoeveel dingen er gebeuren kunnen eer de m.nschelijke stem zingend of niet den aether doorizweeft. Men ontmoet in deze film dan een jonge- dame, die luistert naar den naam van Joan Warren en blues zinigt in een cabaret zij wordt ontsiagen, want er blijkt ook onder de jongedames uit betere Amerikaansche krimgen een ongewone animo te bestaan voor de smow- husiiness en welke clubeigenaar zou zich de kans laten ontglippen den naam van een mil- lionnairsdochter op zijn programma te zien prijken? En zoo valt de ontslagen Joan in handen van den impressario Nicky, die haar aan den programmaleider van een radiomaat- schappij voorstelt als miss Warren van de Warrens uit Virtg'inda. De programmaleider kent geen Warrens, niet uit Virginia en niet uit Oregon, maar Nicky legt hem uit, dat de Vanderbilts: bij de Warrens uit Virginia verge- leken nog maar immigranten zijn cn dus zou Joan op het programma zijn verschenen, wan neer zijizelf niet op het laatste moment ro'et in het eten had geigooid. 'Het culmineert in een race van de Oost- kust naar de Westlkust en een radio-uitzen- dinJg met den vermaarden Farraday als voor- naamste attractie er nog een reeks atitracties, waaronder men allereerst de drie Ritz Brot hers opmehkt een trio voortreffelijke ex- centrieke comedianten, die met hun dwaas heid en hun imitaties door deze film wande- len. Eh verder valt het weer eens op over walk een flair aan humor en onuitputtelijke fantasie de heeren besehikken, die verant- woordelijk gesteld moeten worden voor dia- loog en liederteksten. „S)e man, die een ander was". Dit is een van de films, waarover men, al kijlkende, steeds geestdriftiger wordt. 'Het verhaal is dit: onder het bewind van president MoKiniley worden de middenstaten van Noord-Amerika geteisterd door een bende banikroovers, die zoo te werk gaat, dat zij klaarhlijkelijk van hooggeplaatste zijde hulp ondervindt, zonder dat ontdekt kan worden, wie er achter de schermen zit. Daarom be- sluiit McKinlley een jong zee-officier, die zich door ondememingsgeest onderscheiden heeft, op te dragen hoe dan ook, een oplossing voor het raadsel te zoeken. De jonge man moet ge heel in zijn eentje te werk gaan, zelfs met zijn opdrachtgeiver mag hij geen contact zoeken, dan in het alleruiterste gevaldat hij de op lossing heeft of dat hij in levensgevaar komt te verkeeren. En zoo voigen we hem door ver- scheidene steden van Midden-Amerika, zien hoe hij, ondanks de verdenking, die hij al spoedig wekt, in de rooversben.de weet door te dringen, meedbet, in de hoop allemgs achter het geheim te komen, tenslotte de arrestatie van de bende, hemzelf in begrepen, uitlokt om te traohten, op die manier zijn doel te berei- ken maar alleen bereikt, dat hij en nog een deeigenoot tot den strop veroordeeld worden zonder dat hij de ontraadseling genaderd schijnt. Tot in de doodeneel' geeft hij echter zijn pogingen niet op. Eindelijk krijgt hij zijn medeplichtige zoover, dat hij den naam van den machtigen man achter de schermen noemt. Hij schrijft McKinley den brief die voo.r hem zelf de redding in alleruitersten nood moet be'teekenen. En dan hebben den president jurst de kogels getroffen, die een emde aan zijn leven maken, voordat hij den brief, die volgens afspraak slechts door hem persoonlijk geopend mag worden, heeft ont- vangen. En als dian de vrouw, die de officier onder alle bedrijven door liefgekregen heeft Contractueele arbeidsovereenikomst. lTlg Van plaats ^had hebtoend oiver- gLS^ f directies van lde Sluiskilsche faibnelken en de verschillende arbeiders-orga- msaties is het mmimumloon verhoogd van 37 op 39 cent per uur en zal met terugwer- kende kracht vanaf 1 Jan. 1938 een loons- verhooging worden toegepast voor alien van Hieuwjaarsdagbenevens 6 Chris- elijke feestdagen (iwanneer deze niet vallen Zondagen), te weten de 2de Paasch- en mksterdag, de bedde Kerstdagen en de Nieuwjaars- en 'Hemelvaartsdag zullen even- eens^ worden uithetaald voortaan. Op de va- cantie van 6 dagen zal voortaan niet eerst na 5 jaar, maar reedis na 1 jaar aanspraak kunnen worden gemaakt, waarbij dan dit een- jaarlijkscbe dienstverband nog met (uiterlijk) 4 weken mag zijn onderfbroken. Feestelijke jaarvergadering Chr. Fabrieksarbeldersbond. Door bovengenoemde afdeelinig werd dit- maal de jaarlijiksche feestvergaderinig onder leidinig van den heer Adr. Versichelling van Schapenlbout in de groote conocrtzaal van het gefoouiw ,,Het Centrum" gehouden op j.l Wb ensdagavondDe vergader.ing was zeer matig bezocht en werd geopend door den voorzitter met gefbed, nadat gezongen was Ps. 122 3. In zijn openingsiwoord liet de voorzitter eenige optimistisohe IManiken hoo- ren, die later door de jaarverslagen uitvoeri- ger en gedetailleerd werd'en onderstreept. De heer Verschelling verheugde zich ten zeerete over het feit, dat de regeerinig-Colijn in Juni glansrijik uit den strijd was gekomen en hoopte o.a., dat het fascisme zooiwel als het comimiunisime in Nederland nimmer een kans zouden krijgen en volkomen uitgeroeid zou den worden. Uit het jaarverslag van den secretaris, de heer L. Kolijn, stippen wij aan, dat het leden- tal vrij stabiel is gebleven en ondanks een gedwongen afschrijiving van 8 leden, nog ge- klcmimen is van 153 op 155. Gemiddeldi een derde der leden kwam op naar de vijif plaats gehad' hefobende ledenivergaderinigen. Het keu- rige, weliswaar beknopte, d'och hooigst stijl- volle overzicht, werd door de vergadering onder apipilaus goedgekeurd. Tot groote erigernis van den voorzitter was geen der leden van de controle-commissie, noch een rapport van een hunner, aanweizig, een kwestie, waar hij op de eerstvolgende leden'vengadering een hartig woordje over wenschte te sprelken tot de hetreffen'den. .Na de pau'ze, die werd getoruiikt tot het gejbruikelijlk'e ronddienen van versnaperingen en een sigaartje, bracht de penningmeester, de heer A. Oostd'ijk, zijn finanoieel jaarover- zicht ten gehoore, waaruit bleek, dat totaal ontvanigen was een bedrag van 5102,87, of gespecificeerdaan bond'scontributie 2889,88, aan contributie voor de werkloozenkas f 2599,95, aan contributie voor het t.!b.e.-fonds f 160,22, benevens een kleine ontvamgpost. Het vorig jaar 'bedroegen de ontvanigsten 4980,18. Dat het afgeloopen jaar 1937 eenigszins „Eonniger" was, bewees het cijfer der gedane werkloozenuitkeehingen, hetiwelk verlaaga was van f 7687,25 in 1936 tot 5955,41, du3 bijna 1700 minder. De hoogste uitkeerinigs week oiverschreed de 400, de laagste be- droeg 13. In kas bleek een bedrag ter be- schiklkinig te blijlven van f 41,98, mede als gevolg van een ge'dane uitkeerinig van 50 aan een gezin van een overleden strijdmakker, aan wdeins nagedachten.is waardeerende woor- den werden gewijd. In de pauize s werden door tal van personen voordrachten gehouden, maar het hoogtipunt van den avond was wel de kemachtige pro- paigandarede van den bondsvoorzitter, de heer Strijtois uit 's Gravenihage. lOnJder enkele afgevaardigden van zuster- organisiaties (ook uit de omigevirug) werd door die van de afd. van den Chr. Landarbeiders- bond ontstemiming geuit over een minder faire uitdrukiking aan het adres van zijn af- d'eeling ter vergadering geuit. iCIveragcns is de avond gunstig verloopen en op de gelbruikelijke wij'ze gesloten. Ran Dampo inademen door middel van deze practische ini- halator welke U gratis ontvangt bij 'n doos 30 cf. of pot 50 ct. (Ingez. Med.) Bekneld geraakt. Maandag was de polderwerker P. Verstringe alhier aan het werk in den polder Bewesten Eede hen. St. Pietersdijk. Hi) reed met een wals, getrolkken door paarden uit den. Smout- weg den Groeneweg in, waarbij' hij den draai te kort nam en daardoor bekneld raakte tus schen de wals en een ijizeren hekwerk, staan- de voor een duiker. Door de paarden in tegen- gastelde richting te laten trekken, kwam hij zoover vrij, dat hij zich van den duiker in de sloot kon laten glijden. De man had echter zijn beenen zoodanig geikneusd, dat het hem niet mogelijk was uit de sloot te kruipen. Door voortdurend op zijn vingerste fluiten wist hij de aandacht van in de natoijheid1 aan het werk zijnde personen te trekken. Deze brachten hem op het droge en vervoerden hem naar hpis. De ongelukkiige heeft onge- veer 20 minuten in de sloot moeten door- brengen voor hulp opdaagde. Beide beenen bleken vriji ems tig gekneusd. (Mi'dd. Crt.) GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Ter Neuizen Ds. H. Dig- tenberg te Lisse. VACATURES IN DE NED. HERV. KERR.. Volgens Doetinchems Werk bedroeg het aantal vacatures in de Ned. Herv. kerk op 1 Januari j.l. 263, juist den meer dan op 1 Jan. 1937. Deze vacatiure^ waren over de verschil lende provinicies aldus verdeeld: Gelderland 40, Zuid-iHoliland. 30, Noord-Holland 53, Zee- land 15, Utrecht 11, Friesland 51, Overijssel 7. Groninigen 34, Noord-Brabant 12, Limhurg 3 en Drenthe 7 predikantsplaatsen. BIGAMIE. Voor de rechtibank te Amhean werd deze week behandeld; een geval van bdgamde. Te- reclht stond de polderwerker A. H. uit Elat, die op 11 Decemfber j.l. aldaar in het huwe- lijk was getreden en die eenige dagen later in arrest werd gesteld. Het was gebieken, dat de man reeds eerder getrouiwd was. Twintig jaar geledien was hi) n.l. te Bameveld ge- huvTd, welk huwelijk nimnner was ontbonden. De verdachte verklaarde, dat hij niet ge- wetlen had, dat zijn eerste vrouw nog leefde. Er werden geen getuigen gehoord. De officier van justitie herinnerde er in zijn requisitoir allereerst aan, dat op het zeer zeldizaam voorkomend iruisdrijf van bigamie een maximum gevangenisstraf van zes jaar staat. Deze verdachte had kunnen weten, dat zijn eerste vrouw nog leefde. Hij hield im- mers nog contact met de kinderen uit het eerste huwelijk, die biji him moeder wonen. Deze man, die in Barneveld gehuiwd was, is na eenige jaren de wijde wereld ingetrokken en hieeft toen de trweede vrouw ontmoet. Zij zijn samen gaan wonen en er zijn vijf kinde ren geboren. Door het voortdurend verhuizen van ver dachte is op een niet bekendi bevolkings- foureau een fout gemaakt door op het ver- huisbdljet niet aan te teekenen, dat de ver dachte gehuw!d was. Deze -verdachte is een natuurmensch, wiens daad een gevolg is van zijn argeloosheid en onbeschaafdheid. Mede in verband hiermede eischte spr. vier maanden gevangenisstraf. De verdedigster merkte in haar pleidooi op, dat de verdachte bij zijn eerste vrouw -een hondenleven had. Zij heeft hem tenslotte de deur uitlgejaagd. Met de tweede vrouw kon hij beter opschieten. De man heeft de fout ge maakt ontkennend te antwoorden toen hem gevraagd werd of hij reeds eerder getrouwd was Van zijn wettage vrouw heeft hij nooat meer iets gehoord en daarom meende hij met meer getrouwd te zijn. Toen een zoon uit net eerste huwelijk vrijstelling van dienstplicht vroeg, kwam> de bigamie aan het licht. to. bepleitte tenslotte het opleggen van een lichte geldlboete en deelde mede, dat de verdachte Ich alsnog van zijn eerste vrouw zal laten scheiden., Uitspraak 1 Febiuari a.s. DE KOMENDE WEDSTRIJDEN. Kon. Nederl. Voetbalbond Afd. IV. Eerste Klasse. Als eensite wedistrijid in hetpmgramma staat verme.ld de wedstrijd Bleijerheide- -E1nd- hoven die vooral voor de thuisclub van be ian°- is, daar Bleijerheide slechts 2 punten. hekkensluiter blijft ^hgeeren. Ifcewel ^nd haven een vrij' zelkere positie heeft weten te Dereik'-.n, kan zij nog wel een paar puntea ge bruiken en zoo verwachten wij, dat het aan Eindhoven ook voor de tweede maal g®" lukken -de beide punten op Bleijerheide te veroveren. Roermond-LONGA komen voor de eerste maal in dit seizoen tegenover elkaar te staan en het zou onis niet verwonderen dat LONGA het loodje zal moeten leggen, niet alleen omdat er voor Roermond zoo bui- tengemeen veel aan gelegen is za-ch wat op te werken, maar ook omdat het tot nu toe nog niet aan LONGA is mogen gelukken m een uitwedstrijid de beide puniten te incassee- ren- NO AD- NAC zal wel weder op een ver- loren weidstrijd voor NiOAD uitdraaien, want

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2