Landbouwberichten Gemengde Berichten RECHTSZAKEN. HET INCIDENT OP HET BLAUWE ZAND. OUDE MAN DOOR EEN AUTO GEGREPEN. m-edewerkers in het volksfront openlijk kleur zouden bekehnen. Aan tegenstemm-ers g'af hij de voorkeur boven niet gemeen-de voo-r-stem- mers. Chautemps' bonding is duidelijk: hij weiger- de langer in deze hopelooze posltie te ver- keeren, waardioor ieder belangrijk herstel onmogelijk werd gemaakt. iDe feitelijke om- standigheden waren van dien aard, dat zonder de onrust en het wantrouwen sen opbouwende politick mogelijk zou zijn. De sociale en po-li- tieke verdeeldheiid verhinderde alle pogimgen tot samenwerking voor de goede zaak. Tot het laatst heeft Chautemps getracht hierin verbetebing te brengen, zelfsi ten koste van beginselen, die hem diierbaar meosten zijn. Zijn wetsontwerp voor een ,,code voor den so- cialen vrede" legt daarvan getuigenis af. De aap is ui-t de mouw gekomen, voor dat de Kamer aan de stemming over de vertrou- wensmotie toe was. Niet zoodra had Cham temps den communisten laten blijken, dat zij kleur konden bekennen of de soeialisten vroe gen schorsimig van de zittlng en trokken na een fracbievergadering hun partijgenooten uit het kabinet terug. De situatie is duidelijk. De socialistem wenschten niet de kans' be loopen dat de communisten zouden tegenstemmen en op die wijze te kennen zouden geven, dat zij de volledige uiitvoering van het volkstfrontpro gram verlangdeni. Nu de situatie openlijk zoo was- komen te staan, gaven zij door voor de motie van vertrouwen te stemmen eigenlijk te kennen, dat voorloopig aan de uitvoering van het volksfrontprograni niet kon worden ge- dacbt. Tegenover de kiezers, maar vooral tegenover de arbeiderssyndicaten, die steeds meer in commumiisbistch vaarwater dreigen te geraken, heeft men dit niet aangedurfid. 'Ben regeeringscrisis is altijd onaangenaam en zeker in Frank rijk onder de huidige om- etand'igheden. Het wantrouwen neemt daar- door maar toe^en de kans op een monetaire debiaicie wordt vePgroot. In verband hiermede is voorloopig de wisselmarkt gesloten. Maar daarnaasit kan deze crisis ook iiaaT goede zijde hebben. Chautemps was niet de man, die op het oogenblik den Franschen staat kon1 leiden. Hij moge hand'ig zijn, maar met handiigheid en plooibaarheid alleen komt men er niet. Men kan niet steeds blijven schapperen met krachten, die op zeer elemen- taire pun-ten van het staatsbeleid lijnirecht uit elkaar gaan. Geen enkel positief resultaat kan met een dergelijke politiek verkregen worden. Franikrijk heeft op het oogenblik behoefte aan een krachtige figuur, die zonder af te wijken den eenmaal uitgestippelden weg volgt. Of het lian'd echter over zoo'n figuur bescbikt, zal nog moeten blijken. Maar men is geneigd hier een vraaigteeken te plaatsen. Vrijdag is voor de rechtbank te Amsterdam bebandeld bet incident op bet Blauwe Zand. In de eerste plaats stand de beer Ir. Mussert terecht op de aanklacbt van mishandeling van Melchers, door dezen met zijn zweep te slaan. Verdachte gaf te kennen uit noodweer te hebben gehandeld, toen Melchers op hem afkwam en hem een stomp gaf. Melchers, als getuige gehoord, verklaarde dat de heer Mussert hem eerst geslagen heeft. De gehoorde getuigen waren, naar even- redigheid van hun politieke overtuiging ver- deeld. De eene fractie verklaarde, dat de eer ste klap was gegeven door den heer Mussert, de andere hield vol, dat Melchers den heer Mussert had aangevallen en deze zich daarna met zijn zweep had verdedigt. De officier zeide dat Melchers, een groote breede man, op verdachte is afgekomen en dezen heeft gestompt. Wie het eerst heeft geslagen is, in verband met de elkaar tegen- sprekende getuigenverklaringen moeilijk te zeggen. Spr. kwam tot de conclusie, dat het feit is bewezen, doch dat verd. niet strafbaar is, omdat hij terecht een beroep op noodweer heeft gedaan, zoodat de officier ontslag van rechtsvervolging requireerde. Na een korte pauze behandelde de recht bank de zaak tegen den stoker Melchers. Hem is mishandeling van ir. Mussert ten laste gelegd. De eerste getuige is ir. Mussert. Hij ver klaarde, dat verd. hem heeft gestompt, waar- na hij getuige het zweepje gebruikte. De officier van justitie Mr. B. Kist was nu van meening, dat verdachte Melchers den eer- sten klap heeft gegeven. Deze verdachte Melchers kan zich niet op noodweer beroepen. Hij immers kon wegloopen, daar de geheele bevolking op zijn hand was. Spr. requireerde een geldboete van 15 subs. 5 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Heemskerk, z^ide in zijn pleidooi, dat bet bier een relletje betreft, dat met een sisser is afgeloopen. Het was heelemaal niet noodig, dat ir. Mussert daar naar toeging om orde te scheppen. Het is nog nooit vertoond, dat een politiek leider gewa- pende bezoeken gaat afleggen. Mussert is naar de hem vijandige buurt gegaan, omdat daar wel eens iets kon gebeuren, dat te ge- bruiken was voor politieke propaganda. Wat het relletje betreft, is M. volkomen geslaagd. Per auto ging Mussert, in gezelschap van een chauffeur en een hulp-chauffeur-monteur. De eerste droeg een revolver. Hiervan zei ir Musisert niet te weten, vreemd! Even vreemd is, dat ir. Mussert niet wist, dat er door zijn fotograaf Otto foto's werden gemaakt. De N.S.B.-leider was op stap gegaan, gewapend met een zweep, een geschenk van een bewon- deraar. Ik heb aldus pi. nog nooit van een politieken leider gehoord, die een zweep cadeau kreeg. De geheele bonding van ir. Mussert was zeer onvoorzichtig. Ook Melcher's houding kan pi. niet bewonderen. Onaannemeiijk is het echter, dat Melchers in zijn eentje naar voren is geigaan om een aanval te doen. Het was klaarlichten dag en iedereen kon zien, wat hij deed. Pi. concludeerde vrijspraak, subs, vroeg hij ontslag van rechtsvervolging op grond van noodweer. Uitspraak 27 Januari. TEELT VAN AARDAPPELEN EN SUIKERBIETEN. Dezer dagen werden de aanvraagformulie- ren voor de teelt van aardappelen en suiker- bieten door de landbouwcrisisorganisaties toe- gezonden aan de haar bskende telers van die producten. Diegenen, die op 17 Januari a.s. nog geen formulieren mochten hebben ont- vangen en het plan hebben aardappelen en/of suikerbieten te telen, wordt aangeraden zich onmiddellijk na dien datum te wenden tot de provmciale landbouwcrisiisorganisatie, waar- onder zij ressorteeren, teneinde alsnag een aanvraagformuMer te .kunnen verkrijgen. Alle aanvragen moeten uiterlijk 5 Februari a.s. in het bezit der landbouwcrisisorganisa ties zijn. Ieder, die op kleigrond meer dan 10 are of op andere gronden meer dan 20 are aard appelen wil telen, heeft daarvoor een teelt- vergunning noodig. Vrijdagmiddag is op de St. Annastraat, boek Scbeidingsweg te Nijmegen een ongeveer 70- jarige, tot nog toe onbekende man, bij het oversteken van den weg door een auto uit Schijndel gegrepen en een eind meegesleurd. Hij kreeg een schedelbreuk en inwendige kneu- zingen en werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. BOEVENWERELD ZOEKT WRAAK OP „DEN VERRADER". De ontdekking van de misstanden, die sinds 1925 in de gevangenis aan den Amstelveen- scheweg te Amsterdam heerschen, heeft, meldt ,,De Telegraaf" een opzienbarenden niasleep gehad. Woensdagavond is de vroe- ger gedetineerde S., die door de onderwereld verdacht wordt de gebeimen van de gevan genis aan de justitie verraden te hebben, met den dood bedreigd. Twee beruchte Amster- dammers drongen zijn woning binnen, toon- den hem een revolver, waarbij een bunner uitriep: ,,Jij hebt onzen goejen vrind N. (een der gearresteerde werkmeesters uit de gevan genis) verraden en wij zullen je koud maken' De beide mannen zijn naar aanleiding- hier van wegens bedreiging met doodslag gearres- teerd. Zij zullen voor den officier van justitie worden geleid. Amerikaansch hebbem wij de misstanden in de gevangenis genoemd. Ook deze nasleep lijkt op een gangsterdrama, zooals men dat in ons land niet verwacht zou hebben. Men had bet niet voor mogelijk gehouden, dat leden uit de onderwereld van Amsterdam op deze wijze voor hun voorrecbten van de gevangenis aan den Amstelveenscbeweg zouden opkomen; het toont wel aan, hoe diep de misstanden zijn ingevreten en hoe bedorven de toestand in dat instituut is geweest. In dit verband rijst de vraag of het niet wenschelijk zou zijn in meer Nederlandsche gevangenissen een onderzoek in te stellen. Jaren hebben hier de misstanden voortgewoekerd heerschen zij elders ook? Een paar leden van de Amsterdamsche on derwereld, die reeds herbaaldelijk met de politie in aanraking zijn geweest, hebben wraak willen nemen over de onthullingen. Zij verdachten een zekeren S. er van, dat deze de justitie zoo volledig had ingelicht. S. woont aan de Rozengracht te Amsterdam. Woensdagavond waren er een paar menschen bij hem op bezoek. Tijdens deze visite werd er aangebeld. Even later stonden.twee man nen, de 43-jarige M. en de 40-jarige E., tegen over S. Zij vroegen hem even apart te mogen spreken". S. wist (niet, waarvoor de mannen kwamen, doch het zou hem sipoedig blijtkesn. Toen zij met hun drieen bij elkaar stonden, schreeuw- de E. woedend: ,,Jij gaat er aan, jij hebt onze goeje vrind N. (een der werkmeesters) ver raden". Bij deze woorden haalde E. een revolver voor den dag, die bij eenige oogen- blikken later in zijn zak stak en daarna weer te voorschijn haalde. M. voegde er aan toe: ,,Wij zullen je koud maken". E. wond zich hevig op. M., waarschijnlijk bang, dat zijn metgezel de daad bij het woord zou voegen, zei: ,,Doe bet nu maar niet, wij zullen hem tocb wel krijgen". Intusschen riep S. herhaaldelijk: ,,Ik heb het met gedaan, ik heb de Justitie niets ver- teld". Ten slotte kwam er een zeker vergelijk tot stand. Men besloot de zaak nog eens te bespreken en wel den volgenden middag in een cafe aan den Nieuwendijk. S. moest daar om vier uur 's middags komen. S. was inderdaad bang voor de bedreiging, te meer omdat E. jaren geleden in de Boom- straat een aanslag heeft gepleegd op een loge- mentbouder. Daarvoor heeft hij eenige jaren in de gevangenis gzeten en thans is hij voor- waardelijk in vrijheid gesteld. S. is naar de politie, bureau Marnixstraat, gegaan, waar hij de geheele zaak vertelde en bescherming vroeg. Commissaris Schreuder vatte deze bedrei ging zeer enrstig op en ontwierp een plan om voor de ,,conferentie" kon plaats vinden, de mannen, die ged'reigd hadden, te arresteeren. Zoo stonden reeds lang voor vier uur een groot aantal rechercheurs met een inspecteur verdekt opgesteld in ide nabijheid van het cafe. Zij wachten op het oogenblik, dat de beide mannen binnen zouden treden. Tegen vier uur zagen zij M. verscbijnen en het cafe betreden. Nauwelijks was hij binnen of de politiemannen volgden hem en arresteer- den hem. Alle namen van de verder nog aan- wezigen werden genoteerd. M. is in het politie- bureau Marnixstraat opgesloten. Men wachtte nog geruimen tijd op E., doch toen deze, na geruimen tijd, nog niet was gekomen, trok men zich terug. Donderdagnacht is E. uit zijn woning aan den Overtoom van zijn bed ge- licht en eveneens in bewaring gesteld. Beide mannen ontkennen iS. te hebben bedreigd, doch de politie vond voldoende termen aanwezig om hen vast te houden en voor de officier van Justitie te leiden. De Rijksrecherche merkwaardige co'inci- dentie der feiten die nog steeds bezig is een onderzoek in te stellen naar tal van on- opgehelderde inbraken, heeft inmiddels Don- derdagmorgenden bedreigden S. ge- arresteerd als verdacht van een dezer inbra ken! Hij is in het Huis van Bewaring opge sloten! markt te Delft. Tegen den ondememer is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre- ding van de loterijwet. DE OVERVAL, MET BEROGVING TE SITTARD. De beide personen, die .in verband met d-en moord met berooviing op den negentienjarigen kruideniersbediende Koopmans zijn aange- houlden, zijn door de politie in vrijheid gesteld. Dezer dagen is verder in verband met den moord nog de ongeveer 24-jarige L. uit Heer- len gearresteerd. Volgenis aanwijizingen, welke de recherche bad gekregen, was L. Vrijdags te Heerlen bezig zich een revolver aan te schaffen. Zaterdagmiddag is hij van Heerlen maar Sit- tard vertrokken en pas Dinsdagavond in Heerlen teruggakeerd. Bij zijn verhoor verklaarde bij zich gedu- rende zijn afwezigheid in Amsterdam en Den Haag te hebben opgehouden. De juistheid van' deze mededteelinigen wordt ondierzocht. L. is intusschen, in afwach'ting van het resultaat van dit onderzoek, naar Sittord overgebracht. DE BAL WAS UIT. Men meldde Vrijidagochtend uit Den Helder aan de N. R. Cut.: Dagelijiks kan men er getuige van zijn, hoe de visschersjeugd van Oud-Den Helder zich op een breed steenen platform, dat zich op den Zeedij'k bevindit, vermaakt met het voet- balspel. Ook Donderdag was dit het geval. Onder de voefballers bevond zich ditmaal blijkbaar iemand, die1 niet erg bedreven was in de schoone kunst. De bal kwam althans in bet Marsdiep terecht, waar hij dadelijk een prooi werd1 van den Snellen stroom. Mis- troosbig keken de jomgems het ding na, om daarna het ouderlijke huis op te zoeken. Zoo niet twee van hen. Dezen konden het niet verkroppen, dat zij den moolen leeren bal voortaan kwijt zouden zijn. Zij aarzelden nog even, wat te doen. Toen lieten zij ©en van de vissehersvletten, die op de helling lagen, te water en kozien zee, dan bal achterna. Dat was echter ge- makkelijker gezegd: dan gedaan, want de stroom was ten tijde van den opkomenden vloed zeer sterk. De jongens deden dan ook verge-efsche pogingen om het bruine dimg te bereiken, hoe zeer zij zich daarvoor ook in- spanden. Intusschen raakten zij met hun vletje steeds meer uit dien wal, zonder dat zij er aanvankelijk erg in hadiden. Ten slotte zagen zij het gevaar, waarin zij waren komen te verkeeren, in, doch toen was het te laat. Zij konden den wal niet meer bereiken. Die jongens waren van dit oogenblik af aan een heviigen aftgst ten prooi. Steeds verder dreef hun bootje af en zij wisten niet waar zij terecht zouden komen. Uren dreven zij zoo rond, zonder dat iemand van hun verblijf op zee wist. Daar er een stevige wiind stond en de reigen gestadiig neerviel, was het ver blijf in het open bootje minder prettig. iGelukkiig zou het avontuur voor de jongens nog goed afloopen. Na eenige uren zwerven zette hun bootje uit eig-en beweging koers naair Texel, waar bet in de buurt van bet vliegkamp De Mok op het strand liap. De beide jongens, die verklieumd en doornat waren, werden door de bemanruing van het vliegkamp opgenomen, 'die de ouders telefo- nSsch van de aankomist van hun zoon's op de hoogte stelde. Het slot van het avontuur was. zelfs nog bijzonder prettig voor de zeevaarders, want zij moesten op de Mok overmachten, wat zij, te midden van de^anschaippen, maar wat graag deden. VLUOHT PER AUTOPED. Men meldt uit Alphesn a. d. Rijn aan de N. R. Crt. Een 12-jariige knaap, die doornat in een hevliige stortbui op een autoped lanigs den rijksstraatweg voorbzeulde, trok Donderdag- middag tegen het middaguur de aandacht van eenige arbeidiers, die aan den weg her- stelwerkzaamheden verrichtten. iZij hielden den jOngen aan en op hun vraag, waar hij in dat hondenweer met zijn autoped been moest, antwootdde de knaap, dat hij op weg was naar zijn grootmoeder, die te Heerle in Gelderlandi woonde. Hij was afkomstig uit Deiden, maar daar het hem thuis niet lan ger beviei, had hij zijn spaarpot geledigd en een' briefje voor zijn ouders achtergelaten met de laconieke medbdeeling: ,,Ik kom nooit meer terug". Hoewel de arbe'iders het een sportieve p,res- tatie vionden om 20 K.M. rijksweg in den stroomenden regen per autoped af te leggen, achtten zij het toch raadzaam de politie te waarschuwen, die zich over den j'ongen' ont- fermde. Zij adviseerde hem van zijn verdere reiisplannen af te zien, en stelde zijn ouders van zijn aanihouddng in kennis, waarop hij door zijn vaJder, dlie hem per taxi kwam halen, in de gelegenheid werd gesteld den moeilijken weg terug met iotwat geriefelijker vervoer- middel te maken. In den loop van den dag is de ongeluk- kige aan de gevolgen van zijn verwondingen overled'en. EEN TRIE ST GEHEIM VAN VIJF KINDEREN. Toen, op 9 December 1924, te drie uur des middags, de jachtapziene'r Maartens te St. Andries, bij Brugge, met het geweer over den schou'der zijn ronde deed, ontdekte hij, volgens de Vlisis. Crt., .in een afgelegen laan, nabij het kasteel van baron Kervijn de Lettenhove, het lijk van den dertienjarigen knaap Leo van Loo. Hot gerecht maakte uit, dat de knaap op slag was gedjood door een geweerkotgel. In dien tijd heeft deze zaak groote opschud- dang gewekit in die streek, waar de laatste jaren herhaaldelijk verschillenlde misdaden werden gepleegd. Een paar dagen na het ontdekken van het lijk van den jongen van Loo werden de jachit opziener Maartenis en een zekere Moyaerts, opizi'chiter van de eigendommen van baron Kervijn, aangehiouden, onder verdenking den knaap te hebben neergeschoten. Daar het ge recht echter geen overtuigende bewijzen tegen deize mannen kon aanvoeren, m'oest het beiden korten tijd na de arrestatie in. vrijheid! stellen, zoo lezen wij in de Msb. 'Verschillende personen werden ondervraagd, onder meer vijf kdnderen, die met van' Loo gespeeld hadden korten tijd1 voor het doode- lijke .schot was afgegaan. Onder hen bevonden zich drie kinderen van den opzichter Moyaerts en .een zusje en broertje van het slachtoififer, die in de buurt van het kasteel woonden. Ondanks langdurige ondte'rvragingen heeft het gerecht ook van deze kdnderen, die 10 a 16 jaar oud waren, geen. aanduidingen kunnen bekomen, die het op het spoor van den schuldige konden brengen. De zaak werd dan .geclasseerd en er was een geheiim temeer in de streek vani het Brugsche. Verdenkinigen bl'even op Maartenis en op Moyaerts rusten. Het geheim is thans opgehelderd geworden. Eenige dagen geleden ontvimg de commissaris van politie van. St. Andries het bezoek van de vrouw van den oipzichter Moyaerts. Zij deelde hem mede, dat haar zoon Gerard, die ongeveer 16 jaar was, toen de klaine van Loo werd dqoidgeschoten, haar de be'kentenis had afgeleigd, dat hij van Loo had doodgeschoten. De comimissaris van politie, die aanvanke lijk geen geloof aan deze verklarinig wilde hechten, heeft de kinderen, die zich op den dag van het drama met van Loo bevonden, ge- dagvaard' en hen aan een stremig verhoor on- derworpen. Hieruit bleek, dat het draima plaats had op een Zomdagnamiidldag. De kin deren speeldan in: de omgeving van het kas teel van baron Kervijn, toen een der jongens op de gedachte kwam, eens in het onbewoon- de kasteel te gaan rondsnuffelen. Qp de 2e verdiepinig vonden zij verschillenlde vuurwa- pens -an zij begonnen in de gang „jachtopzich- ter" te spelen. Gerard Moyaerts banteerde een jachtgeiweer en deed' alsoff hij er mede ging -schieten. Flotseling viel een schot en de kleine van. Loo stortte dood neer. De kiinde- ren zijn toen op de vlucht gegaan, doch in den tuin hebben zij -een soort krijigsraad ge houden, am den toestand te bespreken. Er werd overeengekomem, diat alien het grootste geheiim over dit ongelu-k zouden bewaren en teneinde het gerecht op een diwaalspoor te brengen, iis Gerard Moyaerts vergezelid van zijn twee, zusjes en van een broer van het slachtoffer weer in het kasteel gegaan. Zij he'bben het bleed weggewasschen en het lijk naar benedeni gebraicbt, waama zij het met een kleine kar maar de plaats hebben gevoerd, waar het korten tijd daarna door den jacht- opziener Maartens werd o-ntdekt. Dertien jaar lang hebben de kinderen hun akelig geheim bewaard. Men kan ziich inden- ken tot welke vreeselij'ke situaties dat aan- leidiing beeft moeten geven gedurende al dien tijd, terwijl de kinderen tot menschen opgroei- den en elkaar v-oortdurend in het dorp ont- moetten. Tenslotte he-eft het herouw bij Ge rard Moyaerts de overhand gehad en hierdoor is deze sormbare geschiedendsi thans opgehel derd. Het parke-t van Brugge heeft deze zaak weer ;in handen genomen, doch zij zal naar all-e waarschijnlijkheid geen verder gevolg hebben, daar het mi'sdrijf is verjaand. dergelijke gigantische taak vraagt de werk- kracht van ongeveer 300.000 negers. Het spreekt vanzeif, dat men in 1938 graag in een dergelijke behoefte aan werkkrachten voorzien wil en reeds hebben de groote goud- maatsehappijen bekend gemaakt, dat zij on geveer 350.000 negers zullen noodig hebben. Wiaar moeten die vandaan komen? De bevolking van de Zuid-Afrikaansche Unie is tot bijna 10 millioen zielen gestegen en drie kwart gedeelte daarvan wordt door de negers en halfbloeden gevorm-d. Men zou dus geneigd zijn aan te nemen, dat een der- gelijk ,,menschen-arsenaar' toch wel ruim vol doende zou zijn om daaruit een behoorlijk leger mijnarbeiders te recruteeren, maar de feiten zijn anders. Het komt er in hoofdzaak op neer, dat de Zuid-Afrikaansche negers er voor bedanken, zich te onderwerpen aan de ar.beidsvoorwaar- den in de goudmijnen. Is het werk in de mijmen te zwaar of duurt het te lang? Neen, dat is de kwestie niet. Zijn de loonen dan misschi-en te laag? In- t-egendeel. Er is geen Afrikaansche industrie waar betere loonen worden betaald aan de negers dan in de goudmijnen. De goudmijnwer- kers gendeten vrijen kost en inwoning en bo- vendien ontvangen zij nog een bedrag van 30 tot 35 pond sterling per jaar, dus zoo ongeveer 300 gulden. Maar hun eenigste en voornaamste grief is een gevolg van bun be- perkte vrijheid buiten het werk. En de negers zijn nog veel meer op hun vrijheid gesteld dan de blanken. OP ZOEK NAAR DE SCHATTEN DER HUNNEN. In een te Boedapest verschijnend dagblad verscheen een zeer merkwaardige advert-entie van den volgenden inhou'd: ,,Wie mij bij het opgraven van een schat wil helpen, kan zich aanmelden. Hij kan op het derde deel van den schat aanspraak maken. Brieven enz (Op deze advertentie meldd'e zich n-u niet direct is-en schatgraver, maar de medewerker van een -courant, die zich voor deze ongewone aangelegenheid interesseerde. Hij kreeg ant- woord van een oude vrouw. Dit stokoude moedertje berichtte den journalist, dat het om niets minder dan om den schat van ko- ning Etzel ging. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat naast den schat ook het graf van den Hunnenkoning gevonden werd. De schat zou liggen in de gemeente Dombegyhaza in het district Csanad, slechts weinige schreden van het huis van den daar wonenden smid Forral verwijderd. Tezamen met den smid had het oude moedertje reeds vele jaren naar den schat gezoeht, maar hun ontbrak het noodige geld om diep genoeg te kunnen graven en een deskund'ige in dienst te nemen. Sinds bet jaar 1868 zou haar familie weten, dat daar de schat van Etzel zou liggen. Zij reed daar indertijd met haair vader, toen plots-eling de paarden bleven staan en niet meer verder wil- den gaan. Op hetzelfde oogenblik zou er toen een oude man verschenen zijn, die den vader bevolen had, op deze plaats te graven en naar den schat van koning Etzel te zoeken. Toen de vader aan de woorden van den grijsaard geen geloof wilde schienken, zou deze gezegd hebben: ..Wegens je ongeloovigh-eid zal je den schat niet zelf kirijgen, maar eerst je klein- kind, dat het eenige kind van je dochter zal zijn en een b-ijzonder teeken op zijn huid zal dragen." Jaren verstreken er, waarin de vrouw nauwelijks meer aan deze on'tmoeting dacht. Maar op zekeren dag werd haar een zoon gebotren, die inderdaad een merkwaardig teeken op de huid1 droeg. Van dat oogenblik af besloot de vrouw naar den schat van de H-unmen te zoeken. In het jaar 1909 was zij voor de eerste maal gaan graven en sindsdien heeft zij het steeds weer opnieuw geprobeerd. Maar de kos'ten van deze opgravingen zijn te groot, zoodat zij thans door midde-1 van een advertentie geldgevers zoekt. En misschien slaagt zij daarin wel, want bijgeloovige lieden, die bovendien tuk zijn op winst, laten zich nog altijd gemakkelijk vinden. DE SOCIETEIT IN VROEG ER DAGEN. DIEFSTAL VAN MA NUFA CTUREN. De politie te Leiden heeft een dezer dagen een ond-erzoek ingesteld ten hui-ze van een zekeren S. op zoek naar een v-ermist rijwiel. Dit werd niet gevonden, doch wel een rol vitrage, waaraan nog een kaartje zat met den naam van den eiigenaar. Uit een nader oniderzoek ,is gebleken, dat een broer van >S., de 26-jarige A. S., in den loop van die laatste maanden manufacturen tot een bedrag van 180 heeft ontv-reemid ten nadeele van zijn patroon. De politie had' een verhuis- wagen noodiig om -de gestol'en goederen naar het p'Olitibbureau te brenigen. A. S. is in arrest gesteld. DE ONDERAARDSCHE GANGEN TE SEXBIERUM. De dezer diagen gehouden onderz-oekingen naar ond'eraardsch-e gangen te Sexbierum, hebben nog met tot eenig resultaat mogen leid'en. Donderdag werden de obdlerzoekingen voortgezet door d-en heer Nieuwhof, thans in samenwerkinig met den heer Zaagsma, die k-ort geleden uit Amerika is teruggekeerd. De h-eer Zaagsma mieent de door den heer Nieuw hof aangegeven rich-ting van de beide onder- aardsche gangen, die het voormalige kasteel Liauckama met de Ned. Herv. ikerk en het z.g. kasteel'tj-e verbindem, te ku-nnen beves- tigen. Met een gron-dboor i-s op verschillende aan gegeven plaatsen gepeild, waarbij men ruim- ten onder het aardio-ppervlak heeft kunnen aantoonen. Het ligt in de bedoellimg van den bewon-er van de State Liauckama, uit histo- rische bescheidien nadere gegevens te verkrij gen, voor men met het opgraven begint. DE VOETBAUPOOLS. Vrijdagmorgen beeft de politie 24.000 for mulieren van een voetbalpoiol in beslag ge nomen bij den drukker v. d. D. aan de Koren- SCHEPEN OP DE WAAL IN ROTSING. Donderdagavond omstreeks zes uur is op de VV aal voor De-est een schoikker aangevaren dioor een afvarenide sleepboot. D-e botsi-ng was zoo hevig, dat de mast van den schok- ker op de sleepboot te-rechfekwam en de sch'okker bijna onmiddellijk zonk. De drie opvarenden konden zich in een roeiboot in veiligheid1 stellen. De sleepboot is na d-e aan- varing doorgevaren, alsof er niets gebeurd was. De edgen-aar van den schokker, scbip- per Driesscn, stelde den briigade-commandant van de rijksvelflwacht te Druten telefonisch op de hoogte, die op zijn- beurt de rivierpolitie te Tiel van de aanvaring kennis gaf. D-eze heeft daarop maatregelen genomen om de sleepboot aan te houden. OUDE HEER TEGEN EEN ZANDAUTO GELOOPEN. Donderdagmorgen is de 74-jarige heer C. v. d'. Sp-ek te Maasisluis bij het oversteken van den Noiordddjik, dioor onvoorzichtigheid tegen een- passe-erends z-andauto uit Naalawijk ge- l-oopen. De oud-e man kwam te vallen en ge- raakt-e met zijn linkerbeen onder een der ach- terwie-len van den- vrachtwagen. Het slacht offer moest in emstiigen toestand een nabij- gelegen woning worden biinniengediragen-, waar geneeskundige hulp werd verleend. WIE HEEFT DE JARRETELLE UITGEVONDEN De jarretelle is uitgevonden door... Ja, door wat voor een man zou de jarre telle zijn uitgevonden? Door wat voor een man. want dat de jarretelle door een vrouw zou zijn uitgevonden is bij voorbaat minder waarschijnlijk. omdat het meeste, wat de dameskleederdracht betreft. niet door vrou- wen, maar door mannen pleegt te worden uit- gedacht. Dat is daarmee al net als met de kookkunst. De man, die de jarretelle heeft bedacht, was geen faJbrikant van of gros-sier in zijden kousen, corsetten of aanverwante artikelen, hij was geen Franschman, hij was Duitscher, hij was geen modegek en niet eens zoo bijzon- der gesteld op correctheid van kleedin-g. De man was niemand anders dan de wereldbe- roernde wijsigeer Immanuel Kant. Kant be vond, dat de kousebanden (men droeg in zijn tijd nog ndet anders dan kousen en korte broek), als ze nauw genoeg zaten om de kou sen werkelijk glad op te houden, den bloeds- omloop belemmerd-en en bedacht toen een kousenophouder, waarvan het onderste ge deelte beston-d in een darmsnaar, sterk en dun, dus van bui'ten onzichtbaair. De darm- snaren waren bevestigd aan dunne spiraal- v-eeren, die in bet wijdere gedeelte van de broek plaat-s hadden en ten slotte bevestigd warm aan het vest, waarin tot dat doel op- zettelijk twee extra-zakj'es naast de gewone horlogezakjes waren gezet. NEGERS GEVRAAGDIN AFRIKA. Terwijl in bet grootste deel der wereld het rhythme der productte nog altijd een ver- traagd tempo vertoont ook al was reeds een begin van opleving op verschillend ge- bied merkbaar is er een industrie die haar acitiviteit steeds meer opvoert en wier pro- ductie ook regelmatig tot grOotere activiteit wordt aangezet: de gouddndustrie. Van een crisis in het gebied der Zuid-Afri kaansche goudmijnen is geen sprake en dat ligt ook voor de hand, waar de devaluatie het verwerken van ertsen met lager goudgehalte in de hand heeft gewerkt en dus de produc- tie-noodzaak dringender is geworden. Wanneer er dan nochtans, kan worden ge- sproken van crisistoestanden in de Zuid-Afri kaansche goud-gebieden, dan is dat een ge volg der merkwaardige situatie dat er werk genoeg maar gebrek aan arbeiders is Het spreekt vanzeif, dat Zuid-Afrika voort- dure-nd paraat is om te kunnen vold-oen aan iedere vraag naar goud en... voorloopig is de goudvoorraad in dit gebied toereikend ge noeg. Maar wil men de mijnbedrijven op voile kracht latsn werken, dan moeten er natuur- lijk ook genoeg arbeiders, in dit geval inland- sche zijn. Om in Witwatersrand, bet bekende hooge plateau van Johannesburg 400 ton puur goud te kunnen delven, moet er niet minder dan 50 millioen ton erts worden bewerkt en een In de bibliotheek van het museum te Nij megen bevindt zicb een boekje uit het jaar 1760, bevattende het „reglement der societeit tot Nijmegen onder de zinspreuk Alles op zijn tijdt. Dit geschriftje geeft, schrijft de N. R. Crt., een kijk op het societeitsleven in vroeger jaren. Het reglement bepaalde dat ieder zich als lid kon opgeven „sond-er sig aS.n eenige order of rang te binden". Men Wield er blijk baar zeer democratische opvattingen op na. In theorie althans, want de ledenlijst uit die dagen bevat alleen namen van leden der eer ste families uit Nijmegen en omstreken. De contributie bedroeg een ducaat per jaar en voor allerlei kleine overtredingen waren boe- ten verschuldigd, waarvan de opbrengst blijk baar een aanzienlijke som per jaar beliep. De vijf commissaris-sen, die het bestuur vorm'den, hadden te zorgen dat er steeds een ..convenabel vertrek" voor de heeren leden beschikbaar was en waren tevens belast met den geregelden aankoop van „speeltafels, sehack- en damiborden, nieuwspapieren, een kleine atlas of eenige der bestte landkaarten. het Recueil Militaire, resolution of extracten, Dibbetz' woordenboek, Hubner's genealogische taeffelen of diergelijcke werken van algemeen nut en verder alle huiselijke of nodige kleinig- beden". Het schijnt, dat niet alle heeren in goed vertrouwen stonden. Immers tot in bijzonder- heden was bepaald, dat niemand eenig papier boek of meubel uit de societeit mocbt mee- nemen en aan den kasbelein was opgedragen nauwkeurig toe te zien. dat er niets ont- vreemd werd! In een afzond'erlijk artikel was in het reglement hepaald, dat er geregeld sohoone pijpen en de noodige tabak aanwezig zouden zijn en naar den eisch van het seizoen ,,een goed vuur" zou worden onderhouden. Het reglement bevatte ook hepalingen om- trent de gezelschapsspelen, die al of niet mochten worden gedaan. Daaromtnent werd het volgende gezegd: ,,sullende het aan een ieder vrijdtaan om voor tijdkorting geperm-it- teerd spul, tsij met kaarten, schack- of dam- bord te speulen, doch geen spul van hasard, nog idohbelsteen, tot wat spul het ook sij, teneinde anderen door een lastig gerucht of geraas niet te verviEelen". Den bezoekers werd op het hart gebonden, zich rustig en fatsoenlijk te gedfagen, wat blijkt uit een artikel, dat als volgt luidt: Men zal zich in alle discretie en vriendelijk- heid verstaan en zich wel onthouden van alle co'ntentieuse of hatelijke discoursen, lecturen en expr:ssien, zoomede van alle flauwiteit, absurd gezwets, gevloek en onbetamelij-kheid". Voldeed men niet aan het verzoek, in deze bepaling geuit, dan werd men van het lid- maatsehap vervallen verklaard. Voor elk spel kaarten moest men ,,een sesthalf" aan den kastelein betalen die van de opbrengst van dit geld het salaris moest betalen voor ,,een be- kwamen knecbt ter dispositie en ten dienst van de societeit". In een slotartikel wordt nog gezegd: ,,de dagelij-ksche bijeenkoms-t zal wezen van des morgens half elf tot twee uur en venders niet".

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 6