Sport Gemengde Benchten Laatste Berichten ZAAMSLAG. VLISSINGEN. GROEDE. v.t. v.—t. VOETBAL. CRISIS-PUBLICATIEN WEER VERWACHTING. De Afd. Zaamslag van den N. C. L. B. hield op 14 Januari haar 7e jaarvergadering in de Chr. Bewaarschool alhier. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door den voorzitter, de beer K. Hame- link, geopend, die de meer dan 200 aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Ds. Korevaar hield een korte toespraak, waarin hij wees op het tijdelijk karakter van ons werk. Alleen in deze door de zonde ont- luisterde wereld is er vakvereeniging noodig. Als werkgever en werknemer elkaar vinden als weleer Fildmon en Onesimuis, dan zou er geen organisatie noodig zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris stip- pen we aan, dat de afdeeling 202 leden telt, wat een vooruitgang van 5 leden betreft. Degene die om verschillende oorzaken de orga nisatie verlieten, vormen een grooter aantal dan vorige jaren. Met intense belangstelling wordt ieder jaar weer opnieuw door de ver gadering dit keurig opgestelde verslag be- luisterd. Het jaarverslag van den penningmeester liet in sobere cijfers hooren hoeveel er ieder jaar door deze eenvoudige landarbeiders zelf wordt bijeengebracht voor bond- en werkloozenkas. Doch ook dat de uitkeering in den winter nog boven de zesduizend gulden had bedragen. Door den heer C. Herrebout werd gerefe- reerd over: ,,De beteekenis van Dr. A. Kuyper voor het sociale leven". De hoofdbestuurder de heer A. Vingerling uit Goes, hield een opwekkende rede, getiteld: „Wakker in alles". Na de laatste pauze werd vertoond de film: „Nederland aan den arbeid". A1 wat in Neder- land de laatste jaren ter bestrijding der werk- loosheid werd verricht, passeerde in korte trekken de revue. Wat gedaan werd in de land- en heide-ontginningen en wat gepres- teerd werd door jeugdige werkloozen in- en buiten de kampen. Een paar komische films tot slot vielen evenzeer in den smaak bij de aanwezigen. Een en ander werd afgewisseld door samen- spraken en voordrachten. Door vele afgevaardigden werden goede wenschen gesproken o.a. ook door den Edel- achtb. heer S. van Hoeve, burgemeester, die deze vergadering van 't begin tot 't einde heeft bijgewoond. Het slotwoord werd gesproken door den heer H. J. Wijne, die aanspoorde tot trouw aan het beginsel. De vergadering werd na het zingen van Gez. 96 door den voorzitter gesloten, waarbij de heer Wijme voorging in dankgebed. Deze zevende jaarvergadering zal bij de aanwezigen in de herinnering blijven voort- leven als een goedgeslaagde, als een bijeen- komst, die moed heeft om ondanks teleurstel- lingen om des beginsels wille voort te arbei- den. Het ging j.l. Zaterdag weer niet voorspoedig met het te waterlaten van de Poolsohe onder zeeboot ,,Orzel", van de werf der Kon. maat- schappij ,,De Schelde". Op de met vele vlaggen versierde werf arri- veerde tegen half twee een groot aantal auto- riteiten, zoowel Poolsche als Nederlandsche. De Poolsche pastoor Hoffman, geassisteerd door pastoor Timp uit Vlissingen, verrichtte de ceremonie van de inzegening van het schip. De laatste commando's weerklonken en een bel luidde, hetgeen beduidde, dat het schip gereed was voor de tewaterlating. Me- vrouw Bukowski stond gereed om met een flesch champagne de gebruikelijke doopplech- tigheid te verrichten. Maar toen de flesch tegen den scheepswamd was stukgeslagen, en de muziek van de marine-kapel uit Den Hel- der leerst, het Poolsche volkslied speelde ge- volgd door het Wilhelmus, kwam in de ,,Orzel" geen beweging. Het schip bleek muurvast te zitten. Een locomotief werd aan het werk gezet, doch ook dat mocht niet helpen. Het eenige resultaat was dat een staalkabel brak. Met man en macht heeft men langen tijd ge- zwoegd om de onderzeeboot in haar element te krijgen, doch de „Arend" weigerde het nest t.e verlaten. De tijd verstreek en de vele wachtenden werd de tijd gekort door vroolijke marsch- muziek van de marinekapel en de harmonie „Ons Genoegen" uit Vlissingen. De sdeepboot ,,Ruys" werd vastgemaakt. Met alle moge- lijke middelen trachtte men beweging in de onderzeeboot te krijgen, tot eindelijk, te kwart voor drie eenige beweging in het halsstarnge schip kwam, die aantoonde dat deze pogingen succes hadden. Ruim een kwartier later was de ,,Orzel", onder toejuichingen van de talrijke aanwezigen, in haar element terecht gekomen. Door het District West-Zeeuwsch-Vlaande- ren van den Ned. Chr. Landarbeidersbond werd alhier een goedgeslaagde propaganda- vergaaering gehouden. De vergadering stond onder leiding van den heer C. de Kraker van Schoondijke. Deze opende op de gebruikelijke wijze en siprak er zijn blijdschap over uit, dat de zaal tot de laatste plaats bezet was. Hierna gaf hij het woord aan den heer A. Vingerling uit Goes, die sprak over: „Oude banden, naar nieuwe ont- plooilng". Met belangstelling werd naar dezen, hier welbekende spreker, geluisterd. Na deze rede zong het Chr. Zangkoor van Groede enkele nummers. Het woord was thans aan den heer H. Oude- kerk uit Utrecht, die sprak over: Arbeid, die wacht". Met stille aandacht werd naar dezen begaafden spreker geluisterd, die zijn schoons rede vaak met humor wist te kruiden. Hij spoorde de mannen van 't Land van Cadzand aan, tot den arbeid op maatschappelijk terrein, die ook hen wacht. Het zangkoor gaf mu nog eenige nummers ten beste en mocht daarvoor het applaus der vergadering oogsten. De goedgeslaagde bijeenkomst werd door den Voorzitter met het laten zingen van Ps. 72 11 gesloten, waarbij de heer Oude- kerk voorging in dankgebed. Uit alle deelen van West-Zeeuwsch-Vlaan- deren waren de mannen en vrouwen per fiets of per autobus naar dezen toogdag gekomen. Ook uit 't Land van Axel waren een vijftal vrienden begenwoordig. De Christelijk georganiseerde landarbeiders daar, kunnen terugzien op een goeden avond die aanspoort tot voortgaan op dezen weg, met meerdere activiteit zich geven aan den vakvereenigingsarbeid. doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. v.t. PSV 13 8 2 3 18 36—22 NAC 11 6 3 2 15 27—15 Juliana 12 7 1 4 15 30—22 BW 13 6 3 4 15 34—20 MW 13 5 3 6 13 25—36 Eindhoven 12 4 4 4 12 29—25 LONGA 18 4 3 6 11 21—26 Willem H 13 4 3 6 11 21—32 Bleijerheide 12 3 3 6 9 22—30 Roermond 10 3 2 5 8 20—28 NOAD 12 3 1 8 7 25—38 2e klasse A MiiddelbU'rg- —Zeelandia 1—1 RBCDe Zeeuwen 7—2 ROSHero bij stand 01 gest. Vlissingen iDe Baronie 0—1 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. Middelburg 15 6 7 2 19 26—18 Hero 12 7 3 2 17 26—18 Vlisisdnlgen 13 7 1 5 15 31—23 De Baronie 13 5 5 3 16 25—19 Breda 12 6 2 4 14 28—24 ROS 11 5 2 4 12 26—26 De Zeeuwen 13 5 1 7 11 30—36 Goes 11 3 2 6 8 17—22 Zeelandia 12 2 3 7 7 20—28 RBC 12 1 4 7 6 22—36 3e klasse A. AxelOzendrjke 4—3 BresikensCorn Boys afg. BiervlietTerneuzen 1—7 OostburgiSiuiskil 3—6 doelp. gsp. gew. gel. verl pnt. Terneuzen 11 9 2 20 71—22 Breskens 10 8 1 1 17 43—17 Axel 12 6 2 4 14 32—20 Sluiskiil 12 7 5 14 40—34 IJzendijke 11 6 1 4 13 31—32 Hulst 11 5 1 5 11 32—28 Hoofdplaat 11 4 3 4 11 23—27 Biervliet 10 2 1 7 5 1640 Corn Boys 9 2 7 2 1345 Oostburg 11 1 10 1 17—54 3e klasse B Zeelandia 2Vlissingen 2 Goes 2Goesehe Boys Terneuzen 2Middelburg 2 Zeeuwsche Voetbalbond. le Klasse B. SVOTerneuzen 3 Hulst 2Philippine Ria- BKW Tern. BoysAxel 2 2e klasse B. SVO 2Terneuzen 4 Hulst 3(Philippine 2 Ria 2BKW 2 Sluisikil 2Tern. Boys 2 Corn Boys 3Axel 3 1—1 3—0 2—2 1—3 2—1 1—1 7—2 1—3 afg. 1—8 afg. 3—8 UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. Afdeeling TV. le klasse. Willem II^Bleijerheide 1—1 LONGA—(BW 2—1 NAC—(PSV 2—0 EindhovenMW 1—1 JulianaRoermond 1—0 HET VERLOCWP DER WEDSTRIJDEN. Kon. Ned. Voetbalbond Afd. IV. Eerste klasse. De wedstrijd Willem IIBleijerhdide is evenals bij de vorige ontmoeting tusschen beide clubs, wederom met een verdeeling der punten geeindigd, 11. Hierdoor heeft Bleijer- heide toch nog een kostbaar piunitje binnen weten te halen, tengevolge waarvan NOAD thans twiee puniten ten achter staat bij de club, die haar in de ranlglijst opvolgt. LONGA BW heeft een verrassende uitslag gehad, die een heele wijiziging brengt in de onderlinge pos'ities, zoowel in die van de onderste regio- nen als in die van de kopploegen. LONGA won deize kamp met 21, hetgeen tot gevolg heefit, dat BW's kansen zoodlanig zijn ge- daal'd, dat men de Bossche ploeg niet meer als canJdidaat voor de eereplaats kan beschou- wen, maar ook heeft LONGA zich wat veili- ger gesteld, al blijft haar stand nog verre van rooskleurig <en is in de onderste gele"deren nog .een ziware strijd te wachten. De belangrijk- ste strijd in afdeeling TV was die tusschen NAC en PSV, want hoe verder de competitie vordert, hoe duidelijiker het zich laat aanzien, dat een van deze clubs de eeretitel zal be- halen. NAC heeft kana gezden revanche te nemen op de te Eindhoven geleden nederlaag en thans was het PSV die met 20 geklopt werd. Hiierdoor staat NAC er iets gunstiger voor dan PSV, daar zij 1 punt voorsprong heeft verkregen. Weliswaar moet NAC nog twee wedstrijden meer spel'en dan PSV, doch het ligt nu maar aan haar zel've of zij haar voorsprong al dan niet zal behouden. Eind hovenMJW hebben de punten gedeeld en werd de uitslag 11. Beide clubs zijn in de veiildge mididenmoot aanigeland en kunnen dus rustig hun hog te spelen programma afwer- ken. Juliana deed vervolgens hetgeen van haar verwacht werd en won met 10 van Roer- mond. Juliana staat thans als goede derde in de ranglijst genOteerd. Tweede klasse. In deze klasse is het een voortdurende strijd om het beizetten van de eerste plaats en telikenmale wisselen de kansen. Nu heeft Mid- delburg wederom een veer moeten laten val- len in den strijd tegen Zeelandia, want zij kon het niet verder brengen dan een gelij'k spel, 1!l. Hier door verkrijgt 'Hero een voorsprong van niet minder dan 4 punten en dat is, nu de competitie reeds aardig gevoflderd is, een groot versehil voor de clubs die op haar vol- gen. De strijd ROSHero werd wegenis den regen gestaakt toen de sitand 01 in het voordeel van Hero was. RBC is uit haar slof geschoten en heeft De Zeeuwen met niet mamlder dan 72 geklopt. Er blijkt nu wel diat het in de onderste geleideren zal gaan rcxmmelen en wie weelt welke verrassingen ons nog te wachten staan. Vlissingen heeft het ook leelijk laten zitten in haar strijd tegen De Baronie, waarhij de gasten wonnen met 01. De Vlissingers, die langen tijd zoo'n mooie poisftie innamen, baginnen tbans af te ,zakken. Derde klasse. Axel—IJzendijke 43. lOnze stadgenooten bebben met hun sterk verjongde ploeg kans gezien beslag te leggen op de derde plaats en daarmede op volkomen vord'iende wijze revanche genomen voor de onlangs tegen deze tegensitanders geleden nederlaag. i&eide ploegen verschijnen zoo goed als vol- talliig. Axe'l mist K. Gams, De wedstrijd vangt een klein kwartier na den vastgestelden tijd aan. Een himderiijke stormiwind staat schuin-dwars over het veld en de Axelaars verkiezen, na het wininiem van den opgooi, daarvan het eerst partij te trekken. De thuisciub neemt dadelijk het inditiatief met een flinke serile aanvallen, doch de wind maakt alle bereikemiingen ten spijt en boven- dien is die lichte aanvalslinie niet schotvaar- dig genoeg. Koster mist een fraaie kans en Biegel's schot wordt door keeper Aernoudtse via de lat corner gestompt. Een schitterend schot van Koster wordt even subliem door den blauw-wittem doelwachter onschadelijk gemaakt. Als het spel een kwartiertje oud is, breken de gasten plotseling door en Ver- straeteni geeft IJlzendijike de leid'ing, 01, zoodat die be'zoekers in tegenstellimg van het speibeeld een voorsprong hebben. Onver- poosd gaan de or anjch c mden weer direct voort met him offehsief op de IJaendijfcsche veste en de verdediging wordt zoodandg in het nauw gebracht, dat een der blauw-witte badks den bal in aigen doel trapt, 11. De bezoekers ontwrimgen zich dan meer aan het beleig en de aanvalllen wisselen zich nu af. De bal is vanwege den wind moeilijk berekenbaar en de gekste: salto-mortale's zien wij de spe- lers maken. De thuiscluh speelt het Ieder veelal te har'd en de gasten heibhen tegen den wind het voordeel van eemigsizins betere halcontrole, welk voordeel door hun rechts- binnen de Smet na een half uur spelens wordt u'itgetouit om zijn ploeg andermaal de leiding te verschaffen. Nogmaals dwingen de oranje-witten enlkele corners af en Koster's voorzet Wordt op de bovenkant der lat ge- kogeld. Biegel mist een strafschpp door naast te schieten. Ruststanid 12 voor de gasten. De; tiweede helft bewijst, op nog meer spre- kende wijize, dat het tegen1 wind spelen voor deel op kan leveren. De gasten loopen hard van stapel en er is ternauwemood 3 minuten gespeeld als een sc'herpen sehuiver van Hes- seling langs den verbluften Dieleman in het Axel-doel flitst, 13. Dit wordt den gast- heeren toch te bar en van nu af aan werpen zij zich met niog meer elan in den strijd. Aan weerszijden zien wij corners nemen, welke niets opleveren. De Axelsebe jonge midvoor faalt hopeloos en verknoeit vele mooie kan sen, zoodat er ongeveer 20 minuten na de rust gestpeeld is, eer Dobbblaar uit een fraaie l'inik- sche pas via de paalden achterstand ver- kleinld. 23. Steeds better kornt de Axelsche aanval er in. Aanvoerder Borgt leidt vanaf de spilplaats tal van goed gefundeerde aanval len. Het binnentrio wordlt echter door een zevental stuig verdedigende blauw-witten in bedwang gehouden en wij zien bij de talrijke doelworstelimgen voor de IJzemdijksche veste meermalen kluwens van spelers elkaar den bal betwisten. Eindelijk weet Axel, dank zij de takitiek van Borgt, zijn aanvallen meer te op.enen. Koster ondemefcmt meerdere solo- rennen en een dezer met een aflgemeten voor zet besluitende, kogeilt Biegel op schitterende wijze den gelijikmaker in der gasten net (33), het moo'isite doeipunt van dezen wed strijd. De thuisciub domineert nu volkomen en beheerscht bet spel geheel, onderwijl de tijd verstrijikt. Een drietal minuten voor het einde wordt de bal door den kieimen rechitsfouiten zoo fraai in den dioetenond geplaatst, dat Doibbelajar, die toesmeide, er nauwelijks aan tie pas behoefde te komen, om het vonnis te voltrekken (34). Tevergeefsch beproefde de IJzendijksche aanval nog eenmaal de Axel sche verdddiging te overrompelen en zoo ein- digde deze wedstrijd, tegen veler verwachting, toch in een overigens welverdiende, maar zwaarbevochten zege. De meer spannenue dan fraaie kamp werd goed geledd door scheidsrechter Kouiwijzer uit Ter Neuzen. BiervlietTerneuzen. 17. Onder fellen stonmwind en elkaar voort- durend opvolgendie regenvlagen, werd deze ontmoeting gespeeld. Evenals in Ter Neuzen, zocht Biervliet ook thans haar grootste kracht in verdedigend spel, doch ook evenals toen, gelukte het aan omize stadgenoo ten, om zevenmaal den bal in bet net te plaatsen. Zooals begrijpelijk, waren de rood- zrwar.ten teehmisch ver de meerderen, vooral in de tweede helft kwam dit tot uiting, toen zij tegen den wind moesten optonnen. Wel had toen natuurlijfc de verdediging ook druk werk, maar doordiat men den bal laag langs den grond speelde, was ook de voohhoede voort- durend gavaarlijk. De leiding berustte bij den heer Gillissen uit Middelburg, die geen moeilijke taak had. De aanvoerder van Biervliet won den toss en aehtte het gewenscht, daJt zijn ploeg tegen den wind in zou beginnen. Terneuzen zwierf direct nabij het doel der gastheeren, die ook de mdddenlinie in de verdediging had. terug- getriokken. Tengevolge van dit alles kwam Terneuizen voortdurend teruig en ontston'd er dikwijls groot gevaar voor het Biervlietsche doel. Moedig wierpen de verdiedigers van de thuisciub zich echter telken's in den strijd en in laatste instantie was ook de doelman steeds: op de goede plaats. Zoodoende waren er reeds 25 minuten verstreken, eer Terneu zen haar eerste doeipunt varkreeg, dat ont- stond uit een ver schot van Laurens. 01. Tevoren had eerst Dobbeleir tegen de lat en daarna A. Geensen van kortbij den bal naast- gelkoigeld. Nu Terneuzen eenmaal bet net had gevon- den, kwamen er meer doelpiunten en vier mi nuten na het eerste kwam er wederom een van den voet van Laurens, die den keeper met een sehuiver volkomen verrastte. 02. Enikele minuten later volgde een aanval over recbts. De bal werd eenige malen van links naar reohts en van rechts naar links ge plaatst en tenstotte was het Van Luik, die met een praehtig schot dien stand op 03 bracht. iZeven minuten voor de rust veroorzaakte een aohterspele>r van Biervliet een strafschop, waarbij Laurens geen font maakte. 04. Van Luik, die in de eerste helft een spe- ciale bewakiing genoiot, gelukte het, om vlak voor de rust een afgemeten voorzet te plaat sen; Van Pienhroek stak zijn hoofd onder den bal en voor de vijfde maal moest de keeper, die intusscben meer op een ,,Jantje uit Mod- derstad" was gaan gelijken, den bal uit het net halen, 05, met welken stan'd tenslotte de rust inging. Met een enthousiasme, een zwakkere ploeg waarcrig, wierp Biervliet zich in de tweede helft, nu zij den wind tot bondgenoot had, in den strijd, en de verdediging van Terneuzen was in het begin door dit enthousiasme eenalgsiziins beduusd. Vijf minuten na de her- vatting gelukte het aan den Bliervliietschen midtvoor, van flinken afstand, den stand op 15 te brenlgen. Even later ging een hard schot van dten linJkervleugel rakelin'gs voorhij het doel en ook eenige malen kregen zij een corner te nemen. Tenslctte wist Terneuzen de Biervlietenaren weer van zich af te schudden en toen na een kwartier Van Pienhroek een schitterende voorzet van Van Luik wist te benuibten (16), kroop Biervliet weer groo- tendeels in haar schulp. Toch was het begrij pelijk, dat zij zich* meer bleef roeren dan voor de rust, nu zij met den wind meespeelde. Acht minuten na het zesde doeipunt maakte Van Pienhroek er 17 van, ditmaal uit een voOr- zet van A. Geensen. Een vijftal mlinuten later stopte Dooms zeer goed een sehuiver van links; voor hij zich echter weer uit den mod- der kan herstellen, werd de bal, nu van rechts, an het doel geplaatst, maar de scheids rechter had een buitenspelovertreding gecon- stateerd en anmuleerde het doeipunt. Er waren toen nog een twaalftal minuten te spel'en. De Terneuzen-spelers begonnen het kalmer op te vatten, vooral nu de Biervliet sche spelers uitgaspaeld raalkten. Er gebeurde dam ook in deze periode nliets hijzonders mieer en tenstotte was ieder blijde, tO'en voor de laatste maal het fluitje van den scheidsrech ter klonk en men droger oo.rden kon gaan opzoeken. Oostburg—Sluiskil. 36. Sluiskil, dat in den laatsten tijd in herstel iis gekemn, zal wel met een zwaar hoofd naar Oostburg zijn getrokken, omldat men met niet minder dan zes invallers moest ui'tkomen. Toch is het aan belt sterk verzwakte elftal gelukt om niet minlder dan zesmaal te sco-ren, waarteigenover Oostburg drie doelpunten wist te plaats'en. Sluiskil is door haar successen der laatste weken aardig in de ranglijst op- gelklommen en neemlt nu de viende plaats in. De ontmoeting Bresikens.^Oorn Boys heeft weigens terreinsgesteldheid geen doorgang ge- von'den. Terneuzen 2Middelburg 2. 22. Ondanks d'en meer dan stewigen wind is het toch nog een aardigen wedstrijid gewor- den, hoewel het vrijwel twee helften zijn ge- weest waarbij de partij, die den Wind in den rug had, de meerdere was. Woniderlijk mag het dan ook heeten, dat de score niet hooger is, want het dbel aan de NOordizijde van het veld gelegen werd Voortdurend bestoofct. Ter neuzen 2 speelde het eerst met den wind in den rug en zoo had de Mldldelburgsche doel man het kwaad te verantwoorden, doch hij deed zeer verdienstelijk werk. .Slechts twee- maal werld zijn doel doorboort. Uit een uitval van de Middeibungsehe reserves kwam zoo- waar nog een tegenpunt, zoodat bij de rust da stand 21 werd en men algemeen dacht, dat het voor de Terne.uzen-reserves een ver- loren partij zou warden. Dank zij het barde werken, vooral van d'e middenhalf-speler en van het achtertrio, werd de voorhoede der groen-witten telkens het schieten belet. Na een kwartier was de sitand gelijk en hoe de gasten ook zwoegden om het winnende doei punt te maken, bleef dit uit, }a, bad Terneu zen 2 nog eenige kansen om d!e leiding te her- overen. Bij een aanval van de Temeuizen- voioihoede stopte de reohltsachterspelev van Miiddelburtg 2 in het strafschopigehied den bal met de band. Dit ontging den scheidsrechter en zoo onbkwam Midldelhurig 2 aan een vrij zeker tegenpunt. Ehenwel, met dit gelijke spel kunnen de Terneuizen-reserves tevreden zijn en blijft zij tot nu toe op haar terrein onge- slagen. Zeeuwsche Voetbalbond. Eerste Klasse. SVO is er diet in geslaagd om het derde elftal van Terneuzen de overwinding te ont- houden, hoewel dit elftal met eenige invallers moeslt op'trekken. Met 13 bleeft het bezoe- kend elftal in de meenderheiid. Hulst 2 beamt- woordd'e aan de door ons uitgesproken ver wachting en nam met 21 revanche op de te Philippine gel'eden naderlaiaig. Ria en BKW hebben de puniten verdeeld, 11, betgeen de verhouding ook goed weergaf, want beide olubis behooren tot de sterksten in deize afdee ling. De Temeuzensche Boys profiteerden niet alleen van dit gelijke spel tusschen Ria en BKW, maar bovendien klopten zij de Axel sche reserves met niet minder dan 72. 'Hier- door wordt d'e kans, dat Ter Neuzen een nieuwe derde klasser KNVB er hij zal krij gen, steeds gnooiter. Tweede Klasse. De elftiallen van Terneuzen hebben wel een voorspoedige dag gehad; want ook het vierde elftal beihaalde een oiverwinning en werd door haar te Sas van Gent de reserves van SVO met 13 geklopt, deizelfde cijfers waarmede later het eerslte elftbal van SVO van Terneu zen 3 zou verlieizen. Ria 2 kreeg gevoelig klop van de reserves van BKW, die met niet min der dan 18 de meerdeiren bleken van hun gastheeren. Het derdie elftal van- Axel ging voort mat haar mooie oiverwinningen en nu wias hat derde elftal voor de Corn Boys hier- van de dupe, want zij werden op edigen terrein met 38 geklopt. TOEWIJZING VAN BIGGENMERKEN AAN KLEINE BOEREN EN LANDARBEIDERS. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zee- land dealt inzake bovenvermelde toekenning van biggenmerken nog het volgende mede: Zooals bekend, zijn voor 1938 aan Zeeland t. b. v. bovengenoemde personen in totaal toe- gekend 6400 biggenmerken. Voor deze toekenning, welke per persoon hoogstens 2 merken kan bedragen, komen uitslultend in aanmerking: le) Kleine boeren, a) die een bedrijf hebben van minder dan 5 H.A. cultuurgrond b) aan wie niet meer dan 3 mestvarkens zijn toegewezen en c) aan wie nog geen biggenmerken zijn toegekend. 2e) Landarbeiders, aan wie a) niet meer dan 3 mestvarkens zijn toe gewezen en b) nog geen biggenmerken zijn toegekend. Bovendien zal een toekenning uitsluitend worden verleend aan personen, waarvan tevens vaststaat dat zij de te koopen biggen later voor eigen huisslachting zullen bestemmen. Personen die, in verband met bovenstaande bepalingen, voor een toekenning van 1 of 2 biggenmerken in aanmerking wenschen te komen, moeten voor Zaterdag 29 Januari a.s. een verzoek hebben ingediend bij de Land- bouw-Crisis-Organisatie voor Zeeland, Afd. Veehouderij te Goes. Voor hen, die niet aan de bovengenoemde bepalingen voldoen, is het onnoodig een ver zoek in te dienen. BANKETBAKKERSKNECHT TE DELFT OVERVALLEN. Op de stille Brasserskade te Delft, is Vrij- dagavond, omstpeeks half negen.de 22-jarige banketbakkersknecht, A. Ruigt, uit Delft, die per fiets op weg was naar zijn ouders te Noot- dorp, door een onbekend gebleven man over- vallen. Een hevige worsteling ontstond, waarbij Ruigt en zijn aanvaller eenigszins werden ge- wond. Ruigt wist zich echter te bevrijden. Hij heeft te Nootdorp de politie gewaarschuwd, die, met de politie te Delft, een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld, dat nog geen resul taat heeft opgeleverd. VREUGDEYUUR TE HUIZEN ONTSTOKEN. Te Huizen iir Noord-Holland was op den hoogsten heuvel van de Warandabergen op de Erfgooiersmeent een huizenhooge stapel brandbaar materiaal opgetast. Inwoners van de gemeente Huizen hadden op verzoek van de Oranjevereeniging het materiaal bijeenge bracht en enkele fabrieken stonden haar brandbaren afval af. Deze stapel was bestemd om op den nationalen feestdag tot vreugde- vuur te worden gepromoveerd. Een baldadige jongenshand stak er echter Vrijdagavond om negen uur al den brand in. D6 geweldige vuurgloed trok heinde en ver de aandacht. De brandweer wist met twee stra- len het fantastische schouwspel tot een spoe- dig einde te brengen. De politie heeft in verband met het ontijdig oplaaien van het vreugdevuur een jongen in arrest gesteld. IN WASCHWATER VERDRONKEN. Te Drunen in Noord-Brabant viel Vrijdag- middag om vier uur het tweejarige zoontje van de familie Valk voorover in het wasch- water. De ouders waren slechts een oogen- blik afwezig geweest, toen zij het ongeval ont- dekten. Een dokter heeft langen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. MEISJE VERMIST. Sedert 10 Januari wordt te 's-Gravenhage vermist een 16-jarig dienstmeisije, Johanna Hubertina Theodora van der Lee. Zij verliet op genoemden datum in zenuwachtigen toe- stand de ouderlijke woning en had kort te voren gezegd zich te zullen verdrinken. Haar signalement luidt: lang plm. 1.70 M., flink postuur, donkerblond haar, rond gezicht, gave tanden. Zij is in het bezit van een zwart gelakt damesrijwiel, merk R. S., en is gekleed in een zwarten mantel, roode jurk, blauw schortje, zwarte schoenen en blootshoofds. Zij is geboren 28 Februafi 1921. IN GLOEIEND IJZER GEVALLEN. Zaterdagochtend half twaalf is op de ijzer- gieterij ,,Vucanus" te Vaassen de werkmeester Stevens in gloeiend ijzer gevallen. Met zware brandwonden is hij naar het gemeente-zieken- huis te Apeldoorn overgebracbt. Drie andere arbeiders, die in de nabijbeid van Stevens werkten, kregen licbte verwondingen. Na ter plaatse te zijn verbonden konden zij op eigen gelegenheid naar huis gaan. Omtrent de oorzaak wordt gemeld, dat werkmeester Stevens tijdens het ijzergieten op een leeg olievat stond. Onder het werk is gloeiend ijzer onder het leege olievat geloo- pen. Door de hitte hebben zich hierin dam pen ontwikkeld, welke tot ontploffing zijn gekomen. Het vat vloog uit elkaar met bovenstaand noodlottig gevolg. Aanvankelijk krachtige tot matige, later afnemende Westelijke tot Noord-Westelijke wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen of hagelbuien met natte sneeuw. Kouder. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. PRINOENHAGE. De 45-jarige melkkoop- man Clips uit Princenhage is gisteravond met een ipersonenauto in Hoogstratum tegen een boom gereden. In emstige toestand is hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij vanmorgen is overleden. VERKEERSONGEVAL. Te Delft is vanmorgen een motorfiets in botsing gekomen met ©en tramwagen van de H. T. M. De motor werd 20 Meter meege- sleurd. De bestuurder, de 18-jarige v. d. H. uit De Hoorn werd zwaar gewond, zijn duo- passagier de 26-jarige P. uit Maassluis werd aan hoofd en banden gewond Zij werden beiden in het St. Hyppolitusgesticht opge- nomen. DE KABINETSFORMATIE IN FRANKRIJK. PARIJS. Een der medewerkers van Leon Blum heeft Zondagavond medegedeeld, dat deze in den laten avond den heer Reynaud heeft ontvangen, welke zijn medewerking af- hankelijk stelt van het in het kabinet opnemen van iemand dien Blum meent niet te kunnen vragen. Hij constateert, dat hij 's avonds reeds had gezegd, dat hij een moeilijke onder- neming had aanvaard, hetgeen thans reeds is bevestigd. Maandag zou hij de conclusies trekken uit de andere gedachtenwisselingen welke in den loop van den avond van Zondag waren gehouden. OPDRACHT TERUGGEGEVEN. PARIJS. Leon Blum, de leider der socia- listische partij, heeft de opdracbt tot het vor men van een nieuwe regeering teruggegeven. DE KABINETSFORMATIE. PARIJS. Ghautemps heeft van morgen een bezoek gebracht aan het Elysee en zich in beginsel bereid verklaard een nieuwe regee ring te vormen. Bij het verlaten van het Elysee zeide Leon Blum tot de persvertegenwoordigersIk heb getracht een combinatie tot stand te brengen, die ik zelf stoutmoedig heb ge- noemd. Ik moet aannemen dat zij dat was, want ik ben niet geslaagd. Ik constateer overigens, dat zij door de openbare meening gunstig was ontvangen. Er restte mrj dus niets anders, dan een zuivere volksfront- combinatie. In de radicaal-socialistische frac- tie bleek gisteren een zekere oppositie tegen deelneming van de communisten aan de regeering te zijn. Onder deze omstandig- heden heb ik van de opdracbt moeten afzien, daar het nu nutteloos was, mij verdter in te spannen. ONTBINDING VAN HET PARLEMENT VERWACHT. BOEKAREST. Naar vermeld staat de ont- binding van het parlement tbans vast. Het Koninklijk besluit zou ook zijn onderteekend. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. SJANTOENG. De Japansche troepen, welke ten Oosten optrekken langs de spoorlijn van Sjantoeng naar Tsinau, bebben op 16 Jan, Tsingtao bereikt, en zich aldaar Vereenigd met de Japansche marinestrijdkrachten, welke in deze stad aan land zijn gegaan. DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET TSANG KAI SJEK FEITELJJK VERBROKEN. TOKIO. De woordvoerder van het Ministe- rie van Buitenlandsche Zaken heeft aan bui- tenlandsche journalisten verklaart, dat de regeeringsverklaring van gister in feite betee- kent de verbreking van de diplomatieke be- trekking tusschen Japan en het bewind van Tsjang Kai Sjek. Tevens beteekent deze verklaring het verbreken der vredesonderhan- delingen. Deze zullen evenwel worden hervat zoodra Tsjang Kai Sjek het bewijs levert van zijn oprechtheid tegenover Japan. HANKAU. In officieele kringen verklaart men, dat de Chineesehe regeering, hoewel de diplomatieke betrekkingen door bet optreden van de Japansche regeering emsltigar zijn geworden, mogelijk isteeds bereid is over redelijke vredesvoorwaarden te onderhande- len. In deze voorwaarden moeten echter de territoriale en politieke integriteit worden geeerbiedigd. DE STRIJD IN SPANJE. BARCELONA. De vertegenwoordiger van den persdienst deelt mede, dat gisteren recht- sche vliegtuigen boven Valencia en omgeving zijn verschenen. Zij hebben bet dorp Carbonal en de omgeving van Las Arena gebombar- deerd. Er vielen 5 dooden en 40 gewonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2