Sport Gemengde Berichten BEROOVINGSGEVAL AANGEGEVEN. EEN KASTEEL IN BELGIE LEEGGEPLUNDERD. Uit een en ander blijkt, dat het ordenen der dierlrjke productie een zeer moeilijke zaak is. De resultaten der afslachting van drachtig vee en van de melksteunbeperking hadden reeds eerder tot deze conclusie geleid. OOMPETITIESTAND Z. V. B. le klasse B. doelp gesp. gew. gel. verl. pnt. v.-t. Hontenisse 9 6 2 1 14 4119 Term. Boys 8 5 3 13 30—16 Ria 7 5 1 1 11 31—16 BKVV 7 4 1 2 9 26—12 Axel 2 '8 4 4 8 41—32 Philippine 8 3 2 3 8 13—17 Terneuzen 3 7 2 1 4 5 21—23 SVO 7 3 4 3 6—20 Com Boys 2 9 1 1 7 3 11—35 Hulst 2 6 1 5 2 8—28 le klasse C. doelp. gesp. gew. gel. verl pnt. v.t. Breskens 2 8 8 16 33—13 Schoondijke 1 10 7 2 1 16 60—20 Groede 1 7 6 1 13 46—9 Biervliet 2 8 4 2 2 10 25—14 Breskens 3 6 4 2 8 24—14 Hoofdplaat 2 8 3 1 4 7 18—23 IJzendijke 2 7 1 2 4 4 8—17 Groede 2 8 1 1 6 3 14—46 Schoondijke 2 7 1 6 2 14—34 Oostburg 2 7 1 6 2 940 S CD 6 1 5 10—30 SCD twee winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Biervliet 2. 2e klasse B. doelp. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. Tem. Boys 2 8 7—1 14 64—18 Sluiskil 2 6 5—1 10 38—9 Axel 3 7 5—2 10 29—21 Hontenisse 2 8 4 4 8 35—18 Philippine 2 7 3 13 7 2821 BKVV 2 6 3 ,3 6 20—31 Hulst 3 5 2—3 4 15—17 Cemeuzen 4 5 113 3 13—19 Ria 2 1 1 2 2—1 SVp 2 5 5 3—39 Com Boys 3 6 6 842 BRAND IN BIOSCOOP TE ME SS ELKANAAL. Tijdens een fihnvoorstelling in de bioscoop De Boer te Musselkanaal, is brand uitge- broken. Men was nog bezig met bet draaien van bet voorprogramma, waarin o.a. een Wild- West-film was opgenomen. Het karakter van deze rolprent heeft er waarschijnlijk toe ge leid, aldus de Arbeiderspers, dat de brand pas ontdekt werd, toen het reeds te laat was om de aanwezigen op ordelijke wijze de zaal te doen verlaten. Dp een gegeven moment immers nam men een licht geknetter waar, dat tot dusver door bet lawaai van revolverschoten en der- gelijke was overstemd. Dadelijk werden ver- schillende toeschouwers onrustig. Grooter werd de constematie, toen plotseling een ge- deelte van het plafond doorzakte, met het gevolg, dat vier kroonlampen naar beneden kwamen. Een en ander ging gepaard met een sterke rookontwikkeling en bovendien hing er een benauwende lucbt, terwijl de zaal in volslagen duistemis werd gehuld. Het bleek, dat op de bewuste plaats van de zoldering brand was ontstaan en dit bracbt in een minimum van tijd de zaal in de grootste wanorde. Mede was hiertoe aan- leiding het feit, dat deze bioscoop nog steeds geen vaste zitplaatsen bevat. Onder het ge- roep van .brand" ondernam het ontstelde pubiiek, grootendeels bestaande uit jonge- lui, een ware bestorming van de nooduitgan- gen, waarvan de roode lichtjes waren blijven branden. Weinig stoelen bleven op hun pjaats. Dit laatste scheen de bezoekers een oogenblik fataal te zullen worden, want voor twee deuren ontstonden onmiddellijk opeen- hoopingen van stoelen, die het de aanwezigen onmogelijk maakten naar buiten te komen. Gelukkig echter was, ook al door het kal- meerende optreden van enkele volwassenen, weldra de ergste paniek voorbij; de brand trouwens bleek beperkt te blijven tot het dak en een deel van de zoldering en de me- nigte slaagde er in de zaal te verlaten zon- der dat iemand noemenswaardig letsel had gekregen. Vrij spoedig was de brandweer op waar- schuwing der voorbijgangers, die vlammen uit het dak hadden zien slaan, ter plaatse en weldra was men het vuur meester. Men neemt aan, dat de brand door kort- sluiting in de lichtleiding is veroorzaakt. GESMOKKELD SIGARETTENPAPIER. Op het station D. P. te Rotterdam, hebben belasting-ambtenaren den 34-jarigen koop- man G. J. de G. aangehouden, die in het bezit bleek te zijn van enkele duizenden boekjes gesmokkeld sigarettenpapier. Hij is aan de politic overgeleverd en opgesloten. Het papier is in beslag genomen. HAAK KIND VERMOORD. Naar wordt gemeld, heeft de 23-jarige H. L., huisvrouw van J. te Venlo, die onder ver- denking van moord op haar kind van 14 dagen in het huis van bewaring te Roermond1 is op gesloten, een bekentenis afgelegd. Zij had het slapende kind den verstikkings- dood doen sterVen door een paar kussens op het hoofd van het wicht te leggen. NOODLOTTIG WASCHLIJNTJE. In de Groenendaalstraat te Amsterdam heeft een vrouw bij het ophangen van de wasch, toen de lijn brak, haar evenwioht ver- loren. Zij viel en kwam van de eerste v-erdieping in den tuin van de benedenburen terecht. Het sl&chtoffer bekwam een hersenschudding en een wervelfractuur en is naar h-et O. L. V.- gasthuis vervoerd. HOE EEN BOXER EEN INBREKER IN DEN HAAG TOT SNELLEN EN MOEILIJKEN AFTOCHT DWONG. Een inbreker had te 's-Gravenhage Woens- dagnacht een minder aangename ontmoeting met een hond. De man was een rijwiel- magazijn aan de Beeklaan binnengeslopen. Eerst was hij in de Columbusstraat over een muurtje geklommen en zoo was hij aan de achterzrjde het huis binnengedrongen. De bewoners, die boven den winkel sliepen hoorden niets, maar een waakhond, een boxer, had wel het ongewenschte bezoek opgemerkt en ging geruischloos de trap af naar den winkel. Juist had de dief de kassa open gebroken en er een bedrag van twaalf gulden uitgenomen, toen hij den gevreesden tegen- HIJ BEHOUDT ZIJN WERKKRING HOEWEL HIJ DE 70 REEDS IS GEiPASSEERD. Huisschilder vertelt waaraan hij dit te danken heeft. ,,Ik hieb sinds jaren de gewoonte in iede- ren kop thee een heel klein beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huisschilder van beroep. Ik kan nog al mijn werk doen, op hooge ladders of op stel- lages die buiten hooge gebouwen hangen. Br wordt mij dikwijls gevraagd hoe het komt, dat ik nog zoo flink ben en er udtzie als 50 Ik vertiel ze allemaal, dat ik geregeld iederen dag mijn Kruschen Salts neem." J. S. A. Vooral bij ouderen zijn de inwendige orga- nen, lever, nieren en ingewanden, dikwijls niet meer zoo actief als noodig is. Kruschen Salts spoort deze organen zacht en voort- durend aan hun taak op natuurlijke wijze te blijven vervullen, waardoor men zich ondanks het ouder worden, jeugdig, fit en gezond zal blijven voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0,40, f 0,75 en f 1,60 per fiacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han- dels Mij., A'dam, voorkomt. Adv. stander zag naderen. De hond maakte echter in het geheel geen aanstalten om door geblaf zijn baas wakker te maken. Hij trok rustig op den inbreker af. Alleen de komst van den boxer bracht den dief zoo van streek, dat hij zoo spoedig mogelijk retireerde naar een zich in de nabijheid bevindende W.-C. Uit angst dat de hond hem hier ook zou achtervolgen deed hij het haakje op de deur en luisferde inmiddeis angstig wat het dier zou doen. De hond bleef evenwel kalm voor de deur op wacht zitten en gaf geen enkel teeken, dat wees op het verlaten van zijn post. De in breker had inmiddeis de omgeving verkend en gezien. dat het hem mogelijk zou geluk- ken door het raampje te ontvluchten. Hij moest zich daartoe echter van zijn hoed en jas ontdoen, omdat hij er anders niet door kon. De man wrong zich door het raampje en ging er vandoor. De bewoner deed den volgenden morgen de vreemde ontdekking, dat zijn kassa was opengebroken en zijn hond voor de gesloten deur zat. Hij waarschuwde direct de politie. De deur van de W.C. werd opengebroken, waarbij men de merkwaardige ontdekking deed van de jas en de hoed. Hieruit kon men de geheele nachtelijke historie afleiden en de rol nagaan, welke hierbij de trouwe hond ver- vuld had. WEER EEN HAAGSCH De reeks van 'beroovingen, welke den laat- sten tijd in de residentie is waar te nemen, is weer met een geval vermeerderd. Ditmaal was het een tijdelijk daar ter stede vertoeven- de Duitsoher, die Woensdagmiddag bij de politie kwam vertellen, dat hij in een perceel rnn de Nieuwe Haven van een bedrag van f 75 was beroofd. In verband hiermede heeft de politie den 42-jarigen hoofdbewoner van het bewuste perceel in arrest gesteld. Het is een goede bekende van de politie, echter niet in zijn kwaliteit van diamanthandelaar, welk beroep de man bij zijn verhoor, heeft opge- geven. De bij de berooving betrokken vrouw is voortvluchtig. DE UTRECHTSCHE GOUDDIEFSTAL, Over den gouddiefstal uit het Tandheel- kundig Instituut te Utrecht wordt nog ge meld, dat de inbraak voorzichtig blijkt voor- bereid te zijn. Den thans gearresteerden 27-jarigen tandheelkundigen student hebben de daders grondig uitgevraagd. Hij kwam met hen in contact middels een jongedame, die in relatie stond met den nog niet gearresteer den hoofddader. Deze laatste heeft dan ook het plan de campagne opgemaakt. Het is gebleken, dat de student geen on- noozele was, die zich liet uitvragen. Hij is geheel met de voornemens van den initiatief- nemer op de hoogte geweest en bedong voor zijn inlichtingen een ,,vergoeding". Toen de diefstal geslaagd was, kreeg hij 100 contant, al zou hij meer ontvangen. De inbrekers had den echter de grootste moeite om het omge- smolten goud van de hand te doen. Hierbij zijn zij dan ook betrapt. Maandenlang hebben de recherche van Utrecht en Amsterdam op de loer gelegen en met taai geduld heeft men de gangen der verdachte personen gevolgd. Enkele keeren werden arrestaties verricht, waarbij niet altijd de juiste personen werden gegrepen. lets wis- ten zij echter meestal wel van de zaak af. Twee belangrijke arrestaties waren die van M. G., een ouden bekende uit de Nijenrode- zaak en den heler Zw. Kort nadien werd een derde verdachte genoemd, zekere B. uit de residentie. B. kreeg in de gaten, dat men hem zooht en kondigde nogal luidruchtig aan, dat hij zich, met zijn advocaat, op het Paleis van Justitie te Utrecht zou vervoegen om zijn on- schuld te bewijzen. Dit gebeurde. De verdten- king tegen hem was echter z66 sterk, dat men hem in arrest stelde. Men isoleerde B. vol- komen en voegde hem een Utrechtschen ver- dediger toe. Tenslotte bleek, dat B. zich eigenlijk door een toeval, buiten deze zaak had gehouden. De Amsterdamsche heler Zw. had wel met hem onderhandeld over den verkoop van het goud, maar de heeren waren niet tot overeen- stemming gekomen. De andere verdachten werden echter stuk voor stuk gearresteerd. Hun schuld staat thans vrijw-el vast. De hoofddader is nog niet gegrepen. Hij sohijnt zich schuil te houden. Daze, een Am sterdamsche steuntrekker stond onder behan- deling van een arts voor ziels- en geestes- zieken, omdat hij niet geheel normaal is. Men hoopt hem spoedig te vinden. Daarna zal vermoedelijk wel blijken, waar zich de rest van het gestolen goud bevindt. Op het Ta'ndheelkundig Instituut te Utrecht veroorzaakte de arrestatie van den student 'n geweldige opschudding onder zijn collega's. KNOEIERJJEN MET STERKEN DRANK. Den burgemeester van Heteren, den heer H. J. Knoppers, was ter oore gekomen, dat de winkelier' G. te Driel, sterken drank verkocht, vermoedelijk afkomstig van een geheime distilleerderij. Onder leiding van den burgemeester hebben gemeente- en rijkspolitie benevens rijksbelas- tingambtenaren, bij dien winkelier een huis- zoeking gedaan. Nadat het geheele huis was doorzocht kwam onder den hooizolder een aan- tal flesschen gevuld met sterken drank voor den dag, kennelijk afkomstig van een geheime distilleerderij. Hiemaar gehoord, decide de winkelier eerst mede de drank gekocht te hebben aan de Duitsche grens, doch hij bekende later hen gehaald te hebben bij iemand te Nijmegen. Hij kende evenwel alleen het huisnummer, maar niet de straat. De politie toog nu met G. en de kommiezen naar Nijmegen, waar men na eenig zoeken de straat vond en het door den winkelier aangeduide adres. Thans heeft de inspecteur der belastingen te Nijmegen met de recherche aldaar huiszoe- king gedaan. Het betrof hier een bekenden smokkelaar. Keurig verpakt onder een dubbel blad van een tafel, kwamen de flesschen met sterken drank te voorschijn, afkomstig van een geheime distilleerderij. Deze flesschen zijn in beslag genomen, daar Nijmegen gelegen is in de lste linie en het ongeoorloofd is ster ken drank bij een dergelijken hoeveelheid in voorraad te hebben zonder de noodige be- scheiden. Thans wordt een onderzoek naar de geheime distilleerderij ingesteld. ZEER HOOGE RIJNVRACHTEN. De ertsvracht naar de Roer is in de eerste dagen van 1938 weer met een kwartje per ton gestegen en staat nu tegen den daalder aan. Is dit een gunstig teeken voor de Rijnvaart, daar ook de dagvrachten voor de hooger gelegen havens zeer hoog zijn, het is helaas alleen maar het groote schip, dat er van pro- fiteert en dit in de eerste plaats omdat sleep- loon enz. bij het gebruik van de kleinere schepen dadelijk de kosten van het vervoer foelangrijk verhoogt en er nog niet zoo'n tekort aan scheepsruimte is, dat men los en vast maar aanneemt. Vandaar dat er dagelijks enkele honderd- a en bmnenschippers op onze schippersbeurs op werk wachten tegen vrachtprijzen, die in geen verhouding staan tot de bovengenoemde ertSvrachten, terwijl er van deze wachten- den toclh niet eens evenvele tientallen door de BeVrachtingscommissie aan een reis kunnen worden geholpen. Verhooging van de te lage vracht voor de binnenlandsche reizen is nog altijd onmogelijk gebleken, omdat dan nog meer lading van de beurs verdwijqt en langs andere wegen zijn bestemming zoekt. Dit verschijnsel heeft zich in de geschiedenis onzer binnenvaart nog nooit in zoo sterke mate vertoond als thans. Er is in de crisis- jaren een steeds scherpere scheiding ontstaan tusschen de mogelijkheden voor het groote schip bij het begin van de crisis daarvan groot nadeel ondervonden, men denke aan de talrijke vloot van groote schepen der Rijn- vaartvereeniging telkens wear opgewekt op de Oude Maas. Doch zoo lang Duitsehland belangrijke invoeren zal noodig hebben, blij ven de kansen voor het groote schip over- wegend gunstiger dan die voor het kleine schip, als niet de wet op de vervoerscoordina- tie, welke in den maak is, zorg ervoor draagt dat voor het binnenlandsche vervoer te water voldoende groote hoeveelheden voor onze binnen'vloot worden gereserveerd. VOORRANG EN ALCOHOLGEBRUIK. Op den hoek van de. Roelof Hartstraat en de Pieter Batstraat te Amsterdam is Dins- dagavond een wielrijder, die weifelde bij het oversteken, door een auto aangereden en tegen den grond gesmakt. De automobilist gaf toe, dat de wielrijder voorrang had, doch deze bleek, op zijn beurt, eenigszins door ster ken drank beinvloed t-e zijn. Het gevolg van de botsing was, dat de wielrijder met een rib- fractuur -en een hersenschudding door den GjG.D. naar het Wilhelmina-gasthuis moest worden vervoerd, en dat zijn fiets totaal werd vemield. INTERNATIONALE TYPE-WEDSTRIJD. In tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden, o.w. enkele raadsleden en gemeentelijke inspecteurs van het onderwijs, vond Zaterdagmiddag in de Princesse Schouw- burg te Den Haag een internationale wed- strijd in het typen plaats, georganiseerd door Instituut Sichoevers. Alvorens de kamp een aanvang nam, stel de de heer A. A. Schoevers de verschillende deelnemers uit Belgie, Denemarken, Duitseh land, Engeland, Estland, Hongarije, Oosten- rijk en Nederland, voor, waarbij, middels gramofoonplaten, de volksliederen werden ge- speeld. Nadat alien hun plaatseh achter de schrijf- machine hadden ingenomen, werd op een gong het startsein gegeven. Een half uur lang zouden de vimgers van 56 dames en heeren over de toetsen razen. Het te tikken stuk voor elken deelnemer(ster) was in de voor hem of haar bekende taal gesteld. Geen mo ment dwaalden de oogen van het dictaat af en wanneer een vel papier vol was, werd met een bewondeuenswaardige vingervlugheid een nieuw bianco folio ingedraaid. Het pubiiek was op het hart gedrukt tijdens dit half uur de grootst mogelijke stilte in acht te nemen, een opdracht, waaraan het zich prachtig heeft gehouden. Een merkbare ontspamning, zoowel voor deelnemers en aan wezigen, kwam er toen te tien minuten voor drie de heer Schroevers weer door 'n gongslag aangaf, dat de wedstrijd was afgeloopen. Doch toen begon voor de jury het moeilijkste werk, n.l. het nazien van de tientallen getypte vel- len. Met welk een nauwgezetheid dit ge- schiedde moge blijken uit het feit, dat deze beoordeeling ruim drie uur in beslag heeft genomen. Om den tijd te korten werd een afwisselend prpgramma afgewerkt, dat bestond uit de op- voering van' ©en Sketch „Gutwikkeling van het snelschrift", het dansen van den wals uit ,,Der Rosenkavalier" door leerlingen van de dansschool van mevr. H. Mullervan Gijen, het zingen van internationale chansons door den heer L. W. Nyland die aan den vleugel begeleid werd door den heer Will Gilbert en het vertoonen van films over rhythmisch tikken en tachotype en de vertooning van de Metro Goldwyn-film Sequoia". Te ongeveer kwart over zes kon de uitslag van den wedstrijd worden bekend gemaakt. Voor elke fout werden 25 aanslagen in minde- ring gebracht. Men ziet, dat de kamp bui- tengewoon zwaar was. Het verschil tusschen eersten en tweeden prijswinnaar bedroeg, slechts een punt. Kampioen werd de Belg Victor v. d. Pol met 493 aanslagen per minuut. De 2e en 3e prijs werden resp, behaald door de Hongaarsche dames Szterenyi (492 aanslagen) en Maier (487 aanslagen). .Onze nationale kampioene, mej. Van Dijk, bracht het tot 427 aanslagen per minuut. Op een groot bal, dat des avonds in Amster dam werd gehouden, werden de prrjzen uit- gereikt. HET KANON VAN JANSEN. Een laat diner en een vroeg sehot. De N. R. Crt. schrijft: Jansen, de oerdegelijke, van oudsher in-fat- soenlijke Jansen, de man, die z66 eerlijk is, dat hij wel twee dagen lang lichte wroegings- huiveringen voelt, als hij zijn belastingbiljet heeft ingevuld, en die voor het overjge nooit iets onbehoorlij'ks zou doen, heeft 's morgens vroeg heel de nette buurt, waar alleen maar ordentelijke lieden wonen, op stelten gezet. Jansen is een knutselaar, met een fanatie- ken en ietwat romantisohen inslag, behept met een wat verward techndsch inzicht, een groot optimisme ten aanzien van het eigen kunnen en een eerbiedwekkende dosis door- zettingsvermogen. Het spreekt wel vanzelf, dat Jansen, als goed vaderlander ook het zijne wil bijdragen, als straks de groote Blijde Gebeurtenis daar is en van zijn v.rijen dag heeft Jansen een dankbaar gebruik gemaakt, om Zondag een kanon te maken, ten einde stra)ks een aantal vreugdeschoten te kunnen doen daveren. En Jansen zou ook deze Jansen niet zijn geweest, als dit kanon niet een product was van eigen vinding, praktisch, eenvoudig en doelmatig, kortom een ei van Columbus in eigen oogen, een onmogelijk, samengesteld en onhandig ding, volgens de meening van buitenstaanders. Wij kunnen uiteraard hier niet te ddep in de technische details treden, m.aar terloops willen wij wel melden, dat het kanon bestaat uit een rond beschuitblik (den loop), met daaromheen een stuk kachelpijp, welke aan een kant met den bodem van een oud inmaakblik is afgesloten (de waterman- tel voor de koeling van den loop) en daarom been een rol gaas, gemaakt van een afge- dankt vensterhor, ten einde, als de boel mocht springen, de wegspattende scherven op te vangen. Deze drie in en over elkaar gescho- ven voorwerpen zitten gesoldeerd op een bis- cuitblik, waarin een zakbatterij en een eindje lont de voomaamste bestanddeelen vormen. Het geheel is gemonteerd op een stijfselkist (de affuit), welke, dank zij twee zuinig be- waarde kinderwagenwielen, die al voor vele doeleinden hebben dienst gedaan, gema'kkelijk verplaatsbaar is. Zelfs deze zeer onvolledige en globale be- schrijving zal den lezer doen inzien, dat met het construeeren van dit kanon, meer dan een Zondagmiddag alleen gemoeid is geweest. Mevrouw Jansen, die haar echtgenoot en zijn hobbies zoo langzamerhand door en door kent, had voorzichtigheidshalve, al vodr vijf Pietje! de veelbelovende spruit der Jansens, naar het tuinloodsje, dat Pa's heiligdom is, gezonden met de boodschap, dat de tafel al werd gedekt, waarop Pa had gean-twoord, dat hij z66 kwam! want dat hij bijna gereed was. Maar dat z6<5 en dat bijna zijn rekbare begrippen. De ge- dekte tafel heeft lang maagdelijk en blank en eenzaam gestaan, want het was pas bij half tien, voor dat Pa, met handen vol verf en schrammen en een bloedblaar, maar handen ook, die vergenoegd werden gewreven, aan den disch kwam zitten. |Het kanon was voltooid; het wachten was nu op het eerste sein en dan zou de eenigs zins sceptisch gestemde mevrouw Jansen eens wat beleven JZes uur den anderen morgen. De klo'k van den toren in deze nette buurt laat plechtig zes zware slagen galmen. Mevrouw Jansen, juist droomend van prins- jes en prinsesjes, van luiermanden en beschuit met muisjes. schoot bij den eersten galm wak ker en tot haar slaap beneveld brein drong ook de schelle kreet door van de sirene, welke ver weg maar door den sterken wind goed waarneembaar in deze nette buurt arbei- ders naar de fabriek riep en, of het zoo moest zijn, op het zelfde moment remde op den drukken verkeersweg, vlak bij een eerste tram luid en krachtig. Net had mevrouw Jansen haar snudkenden echtgenoot al aangestooten en deze. de laatjjte klanken van deze caca- phonie nog juist opvangend, rende zijn bed uit, schoot in zijn sloffen en zijn overjas, rende naar het loodsje, rolde het kanon naar buiten, plaats te het eerste projeetiel, keek terloops eens naar de ramen van de buurtbewoners ha, die hadden nog geen van alien wat in de gaten, die sliepen nog door, wat zouden zij schrikken, maar wat zou de heer Jansen in aller aanzien stijgen, als hij als eerste van heel de nette buurt..., maar wacht, nu wist hij nog niet eens, of hij 51 dan wel 101 scho- ten moest doen daveren. Meneer Jansen haastte zich terug, den gang in, zocht, klaar wakker nu, in het telefoonboek het nummer van het dichtst bijzijnd politiebureau, draaide vijf cijfers. Toen aan den anderen kant van de lijn ant- woord kwam, strui'kelde de heer Jansen haast over zijn woorden, bang als hij was, dat een andere bewoner van de buurt inmiddeis ook het groote nieuws vemomen zou hebben. Daarom gunde hij zich geen tijd tot nader uitleg, maar hij vroeg pardoes den zeer ver- baasden agent: ,,Een jongen of een meisje? Een jongen of een meisje?" Het duurde even voordat de agent begreep, wat meneer Jansen nu eigenlijk van hem wilde, het duurde nog langer voor meneer Jansen begreep, dat hij wat voorbarig was geweest en diep beschaamd, kleumend, maar toch ook blij, dat nog niemand in de nette buurt hem had kunnen gadeslaan. kroop hij weer onder de wol. Om half zeven sliep het echtpaar Jansen opnieuw, vredig, snurkend, droomend. Om half acht werd het wederom uit den slaap op- geschrikt. Ditmaal door een oorverdoovenden slag, gevolgd door een vreeselijk gebrul. Het was Pietje, die met zijn tengels niet van het kanon had kunnen afblijven, stilletjes den tuin was ingeloopen en de vergeten eerste granaat tot ontijdige ontploffing had ge bracht. Maar de slechts in pyama gehulde kanonnier had tevens bewezen, dat het kanon toch niet zoo deugdelijk was, als de heer Jan sen zich wel had voorgesteld. En uit de ruine van verfrommeld blik en spaanders was een golf van roestig water over zijn pyamatje gespat en deze koude douche had het ver- schrikte Pietje aan het krijten gebracht. In het tuintje van de Jansens zullen ter ge- legenheid van de a.s. blijde gebeurtenis geen vreugdeschoten knallen. Dit* heeft mevrouw Jansen in een kernachtige toespraak haar bedremmelden echtgenoot zeer duidelijk ge maakt O.VDERA ARDSUHE GANGEN TE SEXBIERUM. Een medewerker schrijft aan de N. R. Crt. Volgens overleveringen zouden om en nabij het vroegere kasteel Liauckama, thans Liauckama State te Sexbierum, een boerderij bewoond door den heer R. F. Bruinsma, on- deraardsche gangen aanwezig zijn, welke van het voormalige kasteel naar de Ned. HerV. kerk midden in het dorp loopen. Ook zou tusschen genoemde state en het ..kasteeltje", bewoond door den heer P. Westra, een onder- aardsche verbinding bestaan. Dit kasteeltje was het vroegere bekende slot Adeelen. Deze naam komt voor en' personen van die naam spelen een belangrijke rol in het boek de Roos van Dekema. In den volksmond was er steeds sprake van deze en andere onderaardsche gangen en het schijnt waar te zijn, dat ongeveer twintig jaar geleden door opgravingen een van de gangen is blootgelegd. Nu de wichelroede den laatsten tijd hier en elders bij belangrijke opgravingen grooten dienst heeft verricht, is een inwoner van Pietersbierum, een zekere Arjen NieuWhof, met zoo'n instrument aan het werk gegaan. Ofschoon deze jongeman reeds eerder met de wichelroede heeft gewerkt, worden de resul taten van het thans gehouden onderzoek on der voorbehoud aangenomen. Uit zijn ge- gevens kan men afleiden, dat er een verbin ding in rechte lijn bestaat tusschen Liauckama State en de Ned. Hierv. kerk. Naar verluidt worden de onderzoekingen eerstdaags voortgezet. Ook is men van plan, een anderen wichelroedelooper te raadplegen. De bewoner van Liauckama State heeft een punt aangewezen, waar met de graafwerk- zaamheden kan worden begonnen. Met groote belangstelling volgt het dorp een en ander. ALLEEN OP EEN VERLATEN EILAND. Een postbode heeft een zeer onaangenaam avontuur beleefd, toen hij de post ging bezor- gen op de schaars bezette Turku, in het zuid- westen van Finland, en de motorboot, waar- mee hij de post rondbracht, verderen dienst weigerde en hij landcn moest op een klein onbewoond eiland. Zijn pogingen om de boot te repareeren bleken vergeefsch en zoodoende was hij gedwongen 48 uur op het eiland te blijven in een felle koude, die met sneeuw- stormen gepaard ging. Na een flinke vorst was echter een dus- danige ijslaag gevonmd, dat hij in staat was naar een der andere eilanden over te loopen, waar hij geheel uitgeput door vermoeienis en koude aankwam. NASLEEP VAN DE ZAAK-LINDBERGH. De belooning, 26.000 dollar groot, welke de staat New Jersey had uitgeloofd voor de op- sporing van den ontvoerder van de baby van Lindbergh, is door den gouverneur onder een honderd menschen verdeeld. 'Het grootste gedcelte, namelijk 7500 dol lar, werd ter hand gesteld aan Walter Lyle, den vroegeren eigenaar van het benzine-tank- station te New-York, die het bankbiljet iden- tificeerde, hetwelk tot de arrestatie van Hauptmann leidde. De neger William Allen, de vrachtwagenchauffeur, die het lijk van de baby ontdekte, ontving 5000 dollar. PELGRIMS VERHONIGERD IN DE WOESTIJN. Van de grens van Saoedie wordt gemeld, dat tien pelgrims, vermoedelijk uit Irak af komstig, die zich te voet naar Mekka wilden begeven, van honger en dorst in de woestijn van Transjordanie omgekomen zijn. Van de uit elf man bestaande groep heeft er slechts een den tocht overleefd. Militairen der grenswacht vonden den man, die reeds bewus- teloos was. Naar hij mededeelde, is het ont- zettende einde der pelgrims aan het feit te wij ten, dat de autoriteiten van Hedjas hun om onbekende redenen den toegang tot het land weigerden. „SAMOAN CLIPPER" VERONGELUKT. Be „Samoan Clipper", een der groote vlieg- booten van de Pan American Airways, is; in tegenstelling met aanvankelijk anders luiden- de berichten, op 23 K.M. afstand van Pago- pago verongelukt, De geheele bemanning, be staande uit zeven koppem, is om het leven ge komen. Voorzoover de directeur van d'e Pan Ame rican Airways, Trippe, uit de omtvanjgen radiotelegrammen he'eft kunnen nagaan, is het toestel des morgens om circa haifnegen in brand gevlogen. De oorzaak van den brand is nog onbekend, doch d'e directeur maakt uit de thans beschikbare gegevens op, d'at deze is ontstaan, toen de bemanming benzine loste om daardoor aan het toestel het gewicht te geven, dat voor een vlottoe landing vereischt werd. Reeds Dinsdagmorgen verkeerde men in on- rust over het lot van de vliegboot, die voor de eerste maal met een lading luchtmail van Pagopago (op het eiland Toetoeila, behooren- de tot den Samoa-archipel) naar Nieuw-Zee- land was vertrokken. Kort na den start seinde het toestel, dat er een lek in de olieleiding was gekomen en even later, tegen haifnegen in den ochtend, werd nogmaals een radiosein opgevangen, dat het laatste levensteeken van de bemanning is geweest. De bezorgdheid was Woensdagmiddag plot seling geweken, toen een kotteir, welke aan het opsporingswerk deelnam, seinde, dat het toestel gevonden was. Het bericht bleek echter op een misvers'tand te berusten, daar kort daarop een vliegtuig rapporteerde, dat het olievlckken op zee had waarigenomen en' wel in de omgeving van Pagopago. Onmiddellijk is toen deze omgeving afgezocht, met het resultaat, dat men des avonds om haifnegen het wrak ontdekte. Geen der opvarenden vertoonde meer een teeken van leven. De gezagvoerder, Musick, die bij deze ramp eveneens den dood vond, heeft indertijd ver- scheiden vluchten met kolonel Lindbergh ge maakt. BEMANNING VAN VISSCHERSSCHUIT VIJF DAGEN ZONDER DRINKWATER. Een te Zeebrugge thuis behoorende Bel- gische visschersschuit was op zee tengevolge van een lek in de watertank al het drink- water kwijtgeraakt. Vijf dagen lang heeft de bemanning het zonder drinkwater moeten stellen, daar de schipper de reis niet wilde onderbreken. De visschers hebben gesmolten lja moeten drinken. Eenige dagen geleden heeft het parket van Brussel zich naar Court Saint Etienne be geven, waar een kasteel, het eigendom van een Nederlandsche familie, tijdens de afwezig- heid der ngenaars totaal leeggeplunderd is. Het kasteel werd slechts des zomers be woond. Telkens, wanneer een lid der familie zich in Belgie bevond, begaf het zich naar Court Saint Etienne, om te zien of allies daar in orde was. Zoo kwam enkele dagen geleden de zoon van den eigenaar, die op doorreis te Brussel vertoefde, even te Court Saint Etienne, waar hij moest constateeren, dat het kasteel was geplunderd. Alles lag overhoop, meubel's waren kapot geslagen, deuren in- getrapt. De verwoesting was zoo groot, dat de in brekers verscheidene dagen aan 't werk moe ten zijn geweest, hetgeen voorts nog uit de resten van maaltijden bleek en uit het feit, dat niet minder dan vijftig flesschen wijn waren leeggedronken. Onmiddellijk waar schuwde de zoon zijn ouders, die na te zijn aangekomen, vaststelden, dat de inbrekers al het zilver, het vaatwerk, kosbbare schilderijen, sieraden en zelfs meubelen weggehaald hadden. De politie werd gewaarschuwd en het par ket van Brussel begaf zich derwaarts verge- zeld van ambtenaren der Brusselsche politie. Vingerafdrukken werden gevonden en vast- gele,gd. Men veronderstelt, dat de inbraak gepleegd is tijdens de Kerstdagen of tijdens oud- en Nieuwjaar, gezien het feit, dat de omwonen- den niets abnormaals hebben opgemerkt en geen enkel verdacht geluid hebben waar- genomen. De inbraak is tot dusverre geheim gehou den, teneinde de justitie, die verscheidene sporen volgt, waarbij twee, die belangwek- kende resultaten beloven, in staat te stellen, het onderzoek ongestoord te kunnen voort- zetten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 7