VAN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN. JONG EN DOOR AUTO AANGEREDEN EN ZWAAR GEWOND. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. ONTPLOFFING IN BE AMMONIAK- FABRIEK TE LUTTERADE. Door onbekende oorzaak is Zaterdagavond omstreeks half zeven een ontploffing ontstaan in de ammoniakfabriek, die een onderdeel vormt van de cokesfahrieken op de staats- mijn Maurits te Lutterade (ien dus niet te ver warren met bet stikstofbindingsbedrijf der st aatsmijnen, dat ook veelal met ammoniak fabriek wordt aangeduid). Tengevolge van deze ontploffing zijn twee arbeiders licbt gewond, terwijl eenige mate- rieele schade werd aangericht, die door ver- zekering wordt gedekt. Zaterdagavond moest men bet gas, dat anders bij de ammoniak- fabricage wordt gebruikt, laten verbranden, wat een fantastisch schouWspel opleverde. De levering van gas aan de gemeenten in Limburg en Brabant, die zijn aangesloten op de cokesovens der Staatsmijnen is niet onder- broken. De levering van gas aan bet stikstofbin- dingsbedrijf is eenige uren onderbroken ge- weest. Later op den avond kon de levering van gas aan dit bedrijf worden hervat en werd de eigen gashouder van bet S. B. B. opnieuw met gas gevuld, zoodat met de fabri- cage van kunstmest opnieuw kon worden be- gonnen. KINDERMISHANDELING. Reeds geruimeii tijd gingen er in de buurt van de Nieuw-Millsche beide te Mill geruch- ten, dat er daar een ernstig geval van kin- dermishandeling zou hebben plaats gebad. Thans bebben deze door den dood van het be- wuste kind, gevolgd door de arrestatie van deb stiefvader, vasten vorm aangenomen. Dezer dagen is een 2jarig dochtertje van het gezin K. plotseling overleden, zonder dat doktershulp was ingeroepen. De kleine was een buitenecbtelijk kind van de 29jarige vrouw K., die bij haar huwelijk met den 59- jarigen werkloozen arbeider K. het kind mode had gebracht. QBeiden moeten bet kind bebben verwaar- loosd. De moeder schijnt ontoerekenbaar te zijn. De gemeenteveldwacbter van Dijk heeft in samenwerking met de koninklijke marechaus- see te Grave ter plaatse een onderzoek inge- stelid. Op bevel der justitie werd overgegaan tot inbeslagneming van het lijk van bet kind, dat aan een sectie zou worden onderworpen. Vervolgens zijn de ouders aan een verhoor onderworpen, hetgeen zulke bezwarende fei- ten aan bet licbt bracht, dat men tot arresta tie van K. overging. Men heeft den man in bet politiebureau te Mill opgesloten. De vrouw, die binnenkort weer een kind verwacht, is niet in arrest gesteld. Verleden jaar Jul'i heeft zich te'zelfder plaatse ook een ernstig geval van kindermis- bandeling voorged&an, doch toen is het kind tijdig in veiligheid gebracht. KESSEL JUICHTE TE VROEG! Vrijdagmiddag omstreeks drie uur klonken in het Limburgsehe dorpje Kessel kanonscho- ten. De inwoners haastten zich, de vlaggen uit te steken en de feestcommissies kwamen in het geweer. Voor de ramen van de winkels hingen bulletins met de mededeeling, dat er een Prins was geboren. Toen de feestvreugde ten top was gestegen, kwam de ontgoocheling. Het bleek, dat de drukker, die de bulletins aan de winkeliers en anderen bad afgeleverd, had verzuimd er bij te zeggen, dat de papienen bewaard moesten worden, tot de blijide ge- beurtenis bekend was. iDe bulletins werden opgeborgen, bet kanon zweeg en de feestcommissie zette de booge hoeden af. De rust keerde weer in Kessel, dat blijk heeft gegeven, paraat te zijn. HOFJESBEWOONSTER MAAKTE DOODELIJKEN VAE. (Een 76jarige bewoonster van bet rustoord Sint Jacob aan de Plantage Middenlaan, R.K. oude vrouwen- en mannenbuis in de hoofdstad is uit een raam van de tweede verdieping ge- vallen. Z.ij kwam ruggelings op het trottoir terecht en bleef bewusteloos liggen. De G. G. D. bracht haar near een der ziekenhuizen, doch nog voor de ambulancewagen daar aan- kwarn, was zij reeds overleden. MOO HI) MET ROOF. Zaterdagavond is zekere K. uit Geleen, loopjongen bij de Uniewinkels te Sittard, die bestellingen had gedaan te Berg-Urmond, en een vrij aanzienlijk bedrag aan geld bij zich had, in de buurt van de Annahoeve op den Bergerweg dood gevonden. 'Het slachtoffer had een steek- of schotwond in den nek. Zijn bestelfiets lag naast hem. Een groot deel van het geld, dat hij bij zich had, was verdwenen. Voorbijgangers, die het slachtoffer langs den weg hebben gevonden, bebben aanstonds de bewoners van de Annahoeve gewaarsehuwd vanwaar de politie van het gebeurde in ken- nie werd gesteld. iHet lijk van het slachtoffer is per zieken- auto naar het ziekenhuis te Sittard overge- bracht. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in en vermoedt, dat men hier met een geval van moord met roof te doen heeft. Hoe groot het ontvreemde bedrag is, is nog niet vastgesteld. Te Guttekoven, gemeente Limbricht, is de 7.2jarige landbouwer J. Ritzen, op zijn boer- derij, bij het verrichten van werkzaamheden op den hooizolder uitgegleden en naar be- neden gestort. De man kwam met het hoofd op den dorschvloer terecht. Hij kreeg een achedelbreuk en is een half uur laten over leden. ONGELUK BIJ HET LOSSEN VAN RAILS. Bij het lossen van een aantal zware rails op het terrein van de z.g. zanderijen onder de ge meente Wbuw, kwam Zaterdagmiddag de 37- jarrge Snepvangei-s uit Bergen op Zoom te vallen. De man kwam met het hoofd op een rail terecht en kreeg onmiddellijk daama de andene rail, die gelost werd, op het hoofd. S. was op slag dood. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. VIJF-FRANC-STUKKEN VOOR RIJKSDAALDERS. [De 28jarige P. B., afkomstig uit Leeuwar- den, heeft in een paar cafe's te Groningen ge- tracht Belgische 5-franc stukken uit te geven voor een rijksdaalder, door listiglijk een kwartje op het geldstuk te leggen en met een royaal gebaar te zeggen: geef maar twee gul den terug. De man is ingerekend. Op den drukken verkeersweg Rijssen-Wier- den reed een auto, bestuurd door mej. O. uit WSerden, een met paard bespannen kar, welke met turf beladen was, achterop. Hoewel deze kar behoorlijk verlicht was, heeft de automo- biliste het voertuig waarschijnlijk te laat be- merkt. Om een botsing te vermijden heeft zij den wagen toen scherp rechts gepasseerd. Het gevolg was echter, dat een lijarige jon- gen, die naast den wagen liep, door den auto werd gegrepen en ernstig gewond. Mej. O. kon het stuur niet houden en reed in een sloot. Zij bracht het er, evenals een in- zitteride heer, goed af. De auto werd slecbts licht beschadigd. De jongen, zekere Boersma uit Nijvendal, is ter plaatse door dokter Oost- hoek uit Rijssen behandeld, waama hij naar het ziekenhuis te Almelo is vervoerd. TWEE BAARNSCHE KLEUTERS IN HET PALEIS SOESTDIJK. Bij zijn thuiskomst heeft Prins Bemhard van vele kanten bloemen ontvangen. Talrijke bloemstukken uit het geheele land werden ten paleize bezorgd. De veldwachters, die als trouwe bewakers nauwlettend toezien wie mag worden toege- laten, werden ,,overrompeld" door twee Baam- sche kleuters, de zevenjarige Marianne Ro- mijn en haar vijfjarig broertje Kees, wonende te Baarn. Marianne had in haar kleine hand- jes een bos narcissen, welke zij aan den Prins en de Prinses wilde aanbieden. De veldwachter tot wien het verzoek ge- richt werd, om naar het Paleis te mogen gaan, telefoneerde naar het Paleis en kwam even later terug met de mededeeling, dat Marianne en Kees naar het Paleis mochten gaan. Hij wees hun den weg naar de groote Paleisdeur, waar iemand gereed zou staan om hen te ontvangen. Het duurde ruim een kwartier voordat Kees en Marianne weer de trappen van het Paleis afkwamen. Nu kwamen zij veel parmantiger dan eerst door de statige oprijlaan met de hooge boomen aangewandeld. Marianne had een kleurtje van opgewondenheid. De kinderen straalden. Zij bleken geenszins verlegen te zijn en Marianne deed goed haar woord. Marianne vertelde dat zij eerst in een der Kamers beneden moesten wachten. Twee wriendelijke dames traden op de kinderen toe en zeiden dat ze zelf de bloemen mochten aanbieden. „Eh toen mochten wij mee verder naar bin- nen en de trap op. Boven aan de trap zat Prins Bemhard en riep ons toe: ,,Kom maar boven, lieve kinderen..." ,,W!ij gingen toen een de hand geleid door de dames de trap op en het was er alles zoo prachtig. Overal stonden bloemen en alles was als een sprookje." Prins Bernhard nam de kinderen op de bovengang bij de hand en leidde hen de prach- tige kamer in, waar Prinses Juliana bij het raam op een stoel was gezeten. De Prinses was in het wit geklaed en de Prins droeg een grijs pak, zoo zeide Marianne, ,,de Prins droeg geen bloem". ,,En wat zeiden jullie toen je binnen'kwam?" ,,'We zeiden: Hoogheid, die bloemen zijn voor U." Prinses Juliana nam zelf de bloemen aan en dankte vriendelijk. Prins Bemhard nam plaats naast de Prinses en zoo stonden wij daar. ,,!W!aren jullie niet verlegen?" „Niets hoor, ik niet", zei Marianne, ,,maar Kees wel, die heeft niets gezegd". ,,Dat vonden jullie toch zeker wel prachtig, niet zoo te worden ontvangen in dat mooie paleis ,,Nou mijnheer, dat verge ten wij niet licht weer en de Prins vroeg nog hoe wij heetten en waar wij woonden. Ik zei: Marianne, Hoog heid". „Maar wisten jullie dan, dat je Hoogheid moest zeggen?" ,,Ja meneer, dat had moeder ons gezegd, voordat wij weggingen." Kees scheen van den schrik te zijn beko- men, want ook hij ging nu aan het vertellen. (Rott.) VREEMDELING MET VIJF PASSEN. De vreemdelingenpolitie te Amsterdam heeft dezer dagen in een groot hotel aldaar een man gearresteerd, die er onder den naam Samuel Wickersdam Schubert logeerde en die niet kan betalen. Op dezelfde wijze heeft hij in vele groote .hotels in de hoofdsteden van Europa gelogeerd. De man wordt verdacht van ziwen'delprak- tijken. Zoo heeft hij bij een juweliersfirma te Londen een ring gekocht voor 650 pond en zonder te betalen is hij vertrokken. Namens een firma heeft mr. F. A. Kokosky beslag gelegd op een aantal kostbare Perzische klee- den, die de man te Amsterdam had opgesla- gen in een pakhuis. Naar zijn zeggen had hij deze kleeden reeds ten geschenke gegeven aan zijn verloofde, in wier gezelschap hij in het hotel vertoefde, waar zij doorging voor zijn secretaresse. De man werd in het bezit gevonden van niet minder dan vijf passen. Het meerendeel was verloopen. Er wordt nu een onderzoek ingesteld naar de echtheid van deze papieren. Wickersham is in 1884 ge'boren en 'heette toen Weickersham. Hij is langen tijd in Amerika en Engeland geweest. Toen veran- derde hij zijn naam in Wickersham en Voegde er Schubert bij. Er wordt door den vreemdelingendienst ondefzocht, of hij in ons land strafbare feiten heeft gepleegd, behalve dan het zonder be talen logeeren in een hotel. Zoo niet, dan zal hij waarschijnlijk over de grens gezet worden als ongewensdhte vreemdeling. KINDJE VERBRAND. Donderdagavond trok een kindje van vijf maanden van de familie Stegeman in de Meele, bij Nieuw Leusen, een kan kokende koffie om. In het R. K. ziekenhuis te Ziwolle is het kin'dje Vrijdagochtend overleden. TEKORT OP HET HULPPOSTKANTOOR TE SIMPELVELD. Verdadht Van verduistering van rij'ksgelden is voor den officier van justitie te Maastricht geleid zekere T., kantoorhouder van het hulp- postkantoor te Simpelveld. Bij de gewone controle van de 'boeken ontdekte de inspec- teur der P.T.T. uit Den Bosch een kas-tekort, waarvan de kantoorhouder hem geen reken- schap kon geven. Daarop heeft de directeur van het postkantoor te Valkenburg onder wiens ressort het hulppostkantoor te Simpel veld berust, een verder onderzoek ingesteld, waaruit bleek, dat er een niet onbelangrijk bedrag tekort was. De kantoorhouder is daarna op transport naar Maastricht gesteld. De juiste groote van het tekort is nog niet vastgesteld, daar het onderzoek nog wordt voortgezet. Vermoedelijk betreft het eenige duizenden guldens. (Tel.) Op den onbewaakten overweg te Barnewin- kel bij Apeldoom is de veehouder Z. uit Apel- doorn per fiets door den trein Apeldoorn Zutphen gegrepen, waardoor hij ter zijde van de spoorbaan werd geworpen. In zeer ernsti- gen toestand is de man naar het Juliana- ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onop- lettendheid van het slachtoffer, daar het uit- zicht ter plaatse vrij goed is. SOHIPPERSVROUW IN KANAAL GEV ALLEN. Op 't Merwedekanaal is een ongeluk ge- beurd, dat wonder boven Wonder geen men- schenlevens geeischt heeft. Uit de richting Utrecht kwam een sleep- boot met daarachter drie schepen aanvaren. Even voor de Merwedebrug onder ge ge meente Doenersloot wilde de vrouw van schip- per Teunissen uit Dordrecht zich van het ach- terste gedeelte van het 334 ton metende schip ,,Jacoba" langs het gangboord naar het voorschip begeven, om hier den .lichtmast te gaan strijken, opdat deze niet in aanraking zou komen met de in aanbouw zijnde verkeers- brug. Juist toen zij het gangboord wilde instap- pen, gleed zij uit en kwam in het diepe Mer wedekanaal terecht. De brugwachter be- merkte het gebeurde en wilde de vrouw een haak toesteken, doch de afstand was te groot. Hoewel de 48jarige vrouw niet kon zwemmen, gelukte het haar toch den sleepkabel te grij- pen. Als gevolg van den grooten afstand tus- schen de sleep,boot en de ,,Jacoba", hoorde men op de sleepboot haar hulpgeroep aanvankelijk niet. Radeloos van angst liet schipper Teunissen ten slotte zijn roer in den steek. Hij greep een haak en slaagde er in zijn reeds geheel verkleumde vrouw hiermede vast te grijpen, doch het gelukte hem niet haar naar zich toe te trekken. Eensklaps weerklonk een slag, het sleep- schip was op een montagebok geloopen van het Rotterdamsche Montagebedrijf, die aan den wal gemeerd lag. Dientengevolge kwam de drenkelinge vlak bij den kant te1 liggen en rappe handen hadden haar nu spoedig op het droge getrokken. Men diende de vrouw, die volkomen van de kou verkleumd was, heete koffie met cognac toe, waardoor zij spoedig weer bijkwam. EEN NIEUWE WEESPER MOP. In de Weesptr raadsvergadering is het dezer dagen tot zeer verwarde discussies gekomen bij de behandeling van een begrootingspost ad f 5200, ten behoeve van den reinigings- dienst. Bij de jongste verpachting van dit w.srk voor genoemd bedrag gegund aan een inwoner van Weesperkarspel en een der ver- pachtingsvoorwaarden luidde, dat de aan- nemer aan zijn drie arbeid'ers 25 per week moest betalen. Werkte hij zelf niet mee, dan moest hij vier arbeiders in dienst nemen. [Verschillende raadsleden rekenden voor, dat de pachter voor de ingeschreven som onmo- gelijk de overeengekomen loonen kon betalen, zoodat B. en W. nimmer voor deze som het werk hadden mogen gunnen. Ten slotte werd de begrootingspost verwor- pen met 6 tegen 5 stemmen. De Voorzitter: „Als de heeren nu maar met een ander voorstdl komen, and:ers zetten wij de reiniging op 1 Januari stop!" Er ontstond een zeer verwar'd debat, waar- bij de raadsleden door elkaar spraken en er soms geen touw aan vast te knoopen was. Wethouder Raadsheer uitte op scherpe wijze zijn ontstemming over een dergelijke wijze van doen en de voorzitter zei ten slotte, dat Burg, en Weth. wel langs anderen weg den post op de begrooting zouden zien te krijgen. 'De begrooting werd verder afgehandeld en toen alle posten waren vastgesteld, kwam de voorzitter terug op den afgestemden post van 5200 en zeide, dat Burg, en Weth. hem wil- len stellen op 5400, omdat op de vuilnisbelt een afrastering gemaakt moet worden. Dp post werd opnieuw in stemming gebracht en... nu aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Tijdens de stemming heerschte er groot rumoer in'de raadszaal. KNOEIERIJ MET SPAARBANKBOEKJES. Het postkantoor te Bussum kreeg dezer dagen het verzoek van het hoofdbureau der Rijkspostspaarbank om het boekje op te vragen van den 21-jarigen M., daar de cijfers der controlelijsten niet klopten. De inlegger decide m-ed'e, dat hij zijn boekje had verloren. Die politie werd in het geval betrokken en het vermoeden van het hoofdkantoor bleek juist te zijn. Eenigen tijd geleden bedroeg het saldo van M. 24hij had er toen een 1 voorgezet en in schrijfletters honderd gul den bijgeschreven. Daarna heeft hij met korten tusschenpoos tweemaal veertig gulden afgehaald. Het jongemensch heeft bek'end, dat hij fraude heeft gepleegd, omdat hij geen geld had voor de afrekening met een verzekerings- maatschappij, voor welke hij agent is. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. DIEFSTAL IN LABORATORIUM. Begin December van het vorige jaar is in- gebroken in het laboratorium van het land- bouwproefstation te Groningen. Reeds eerder was uit dit laboratorium op geheimzinnige wijze een microscoop verdwe nen en daar t'hans uitsluitend voorwerpen werden vermist, welke alleen voor laborato- riumwerk van waarde waren en er ook niet najar geld was gezocht, werd een en ander met elkaar in verband gebracht. Dezer dagen heeft de recherche den 28- jarigen K. J. K., analyst te Groningen, aan- gehouden, verdacht zich de vermiste voorwer pen te hebben toegeeindigd. Inderdaad werd de microscoop in zijn bezit gevonden, alsmede diverse andere goederen, uit het laboratorium afkomstig. GEHELME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Bij een inval in de woning van den petro- leumventer R. R. B., te Welgelegen (Fr. heeft de politie, in samenwerking met de be- lastingambtenaren een volledig distilleertoe- stel, benevens honderd liter gistende vloeistof en een hoeveelheid jemever in beslag genomen. Daar in de dorpen Lippenhuizen, Jubbega en omstreken een levendige handel in gedistil- leerd wordt gedreven, is de politie er van overtuigd, dat zich nog meer toestellen in deze streek moeten bevinden. Het onderzoek wordt dan ook met kracht voortgezet. Vooral in de week van Kerstmis tot Nieuwjaar was de omzet in frauduleus vervaardigd gedistilleerd zeer groot. EEN DRASTISCHE MAATREGEL. Tot groote verrassing van velen is men begonnen met de afbraak van het gebouw Drakenburgh, aan de Vondellaan te Utrecht. Een verrassing was het ook voor den gebrui- ker, den heer S. Lantinga, directeur van de N.V. Maehmefabriek Drakenburgh v.h. D. W. van Rennes, die in dat gebouw is gevestigd. Toen het personeel Vrijdagmorgen op het fabrieksterrein kwam, zag het arbeiders bezig het gebouw af te breken, terwijl een ieder de toegang werd ontzegd. Heelemaal een verrassing was het voor de directie niet. Het huurcontract van het fabrieksgebouw een oud buiten - liep op 1 Januari j.l. af en de directie was er nog niet in geslaagd %en voortzetting van het bedrijf te - erzekeren. Daar de machinefabriek zich contractueel verbonden had, het perceel tegen het einde van het afgeloopen jaar te ontrui- men en hieraan inmiddels geen gevolg was gegeven, is de eigenaar des nachts om drie uur met eenige werklieden gekomen om, in tegenwoord'igheid van de politie, met de af braak van het gebouw te beginnen. Deuren werden verwijderd en het dak werd van de pannen ontdaan. Door dit conflict zijn onge- veer 30 man werkloos geworden. De huurder heeft nog getracht, in kort ge- ding van den president der rechtjbank een verbod te krijgen om met de afbraak voort te gaan, maar hij is in het ongelijk gesteld. De huurder heeft tenslotte moeten toegeven en hij heeft de fabriek verlaten. TOCH EEN MISDRIJF? Men meldt uit Amsterdam: De justitie heeft het lijk in beslag doen nemen van een ingezetene van Sneek, de V., dat dezer dagen uit het water van de De Ruyterkade opgehaald is en tot welks begra- fenis reeds toestemming was verleend. Hij was ongeveer gelijktijdig met den 59-jarigen koopman J. Mok, die in de Jodenbreestraat woonde, verdwenen. Men herinnert zich, dat er, toen het stoffe- lijke overschot van laatstgenoemde in het water van de Oude Schans gevonden was, ver- moedens van misdrijf hebben bestaan wegens het ietsel dat het lichaam vertoonde, maar dat de politie tenslotte aannam, dat het door schroeven van booten was veroorzaakt. Een familielid van den verdwenen de V. uit Sneek is sindsdien komen mededeelen, dat deze veel met Mok in aanraking kwam. Thans schijnt de justitie opnieuw de mogelijkheid te willen onderzoeken of er tusschen beide wel onder merkwaardig gelijke omstandig'heden samenvallende sterfgevallen verband in den vorm "van misdaad bestaat. HISTOR1SCH KASTEEL DOOR BRAND BESCHADIGD, De geheele linkervleugel van het historische kasteel Buckland Abbey bij Plymouth is Woensdag door brand ernstig 'beschadigd. In dit kasteel heeft admiraal Drake gewoond als burgemeester der sfcad en de braricfweer heeft het allereerst de legendarische trommel en het slagziwaard uit de verzameling van aan Drake herinnerend-e voorwerpen gered. Aan de trommel is de sage verbonden, dat zij uit zich zelf begint te roffelen, zoodra Enge land van de zee uit zou bedreigd worden. Het is de trommel, waarmee Drake de burgers op het bericht van de nadering der Armada naar de kust heeft geroepen. FOTOGRAFISCHE OPSPORING VAN EEN INBREKER. Twee mijnwerkers .uit Rhodesie 'zijn er in geslaagd een insluiper, die hen geregeld kwam bezoeken, te fotografeeren. Volgens de me- thode van jagers bij nacht. Een camera werd opgesteld bij de keuken in hun woning, terwijl zij onder de mat een ijzeren plant legden. Ied'er die zijn voet op deze mat neerzette, schakelde den electrischen stroom in, welke zoowel het blitzlicht als de camera in werking deed treden. Toen de dief weer een bezoek aflegde, iwerk* te de val uitstekend. Een beweging in de keuken wekte de mijnwerkers, en zij kwamen juist op tijd om de schaduw van een inboor- lmg in de duisternis te zien verdlwijnen. De camera en het blitzlicht hadden echter hun werk gedaan, en na ontwikkeling bleek het negatief een uitstekende fotografie te zijn van den indringer. De foto werd bij de politie afgegeven en de dief werd spoedig opgespoord, EEN KLACHT. De huisvrouiwen te Kaapstad klagen, dat het fruit, dat aldaar te koop is, van minder- waardige kwaliteit is. Het beste Zuid- Afrikaansche fruit gaat naar Europa en de plaatselijke consumenten moeten maar met het uitschot tevreden zijn. De fruittelers zeggen hierop, dat zij nu eenmaal voor den export betere prijzen kunnen bedingen. DE BESCHERMING DER WILDE BLOEMEN IN ZUID-AFRIKA Men wil paak en perk stellen aan de alge- meene vermetiging der wilde bloemen in de Kaapprovincie, krachtens een wet, welke kort geleden van kracht is geworden hij de provinciale autoriteiten. Volgens deze nieuwe regeling komt een verbod op het te koop aanbieden of venten van bloemen en kan de verkoop van bloemen langs den weg slechts gesehieden door den eigenaar van het aan den weg grenzende land of 'door de leden van zijn gezin. Voorts zal krachtig opgetreden worden tegen automobilisten, die bloemen plukken binnen een afstand van vijftien meter van een weg. ZONDERLINGE WIJZE VAN VIERING DER JAARWISSELING. De vereeniging ,,Verkoel U dagelijks" te Weenen (Oostenrijki, die niet veel leden telt, doch niettemin groote bekendheid geniet onder de op behagelijkheid gestelde Weeners die zich in den winter gaarne terugtrekken achter de goed gesloten en beslagen ruiten van het warmste cafe dat zij kunnen vinden, heeft volgens den Weenschen correspondent van de Times zoo juist voor de tien'de maal de intrede van het nieuwe jaar gevierd door te middernacht een bad te nemen in de Donau. Met den 74-jarigen voorzitter aan het hoofd en fakkels in de hand marcheerde het uit twaalf mannen en twee vrouwen bestaande gezelschap naar den Donau, om onder den kreet Prosit Neujahr" en ,,Verkoel U dage lijks" in het water te springen en daar lustig rond te plassen, gadegeslagen door de huive- rende toeschouwers op de Reichsbruecke. Dit niettegenstaande het niet minder dan 18 gra- den vroor en zich veel ijs in het water be- vond. Een extra attractie werd dit jaar geboden door een inspecteur van politie, die pas kort- geleden tot de vereeniging was toegetreden. Deze nieuweling overgoot zijn kleeren met benzine en sprong, nadat er de brand in ge- stoken was, als een brandende toorts van de brug in de rivier, om even daama weer boven te komen met het gezicht van iemand, die een heerlijken duik heeft genomen. DE STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN. Sprinkhanen blijken een niet te Verzadigen honger te hebben ten aanzien van het gebla- derte en de Stengels van de castorboon, Waar van bij toeval gebleken is, dat zij zeer scha- delijk zijn voor deze insecten. Deze toevallige ontdekking heeft den boe- ren een nieuw wapen gegeven in him strijd tegen de sprinkhanen. Dr. L. M. Christensen, van de chemische stichting van Kansas, heeft vorklaard duizenden sprinkhanen gezien te hebben, die rechtstreeks den dood tegemoet traden door op de castorboom neer te strijken. In de afgeloopen jaren hebben regeering zoowel als boeren in het Middenswesten hon- derdduizenden dollars uitgegeven op zoek naar een gif, dat een einde zou kunnen maken aan de sprinkhanenplagen, die volgens raming van het ministerie van landbouw in 1936 ongeveer honderd millioen dollars schade hebben aan- gericht. Het schijnt, dat een boer zijn gewas thans afdoende beschermen kan door een flinke haag rondom zijn akkers te planten. DE BEROOVING VAN DEN JUWELIER IN HYDEPARK HOTEL. Donderdag verschenen voor den rechter in Westminster vier jongelui uit Mayfair, ver dacht van mishandeling en berooving van den juwelier Eeienne Bellenger; het waren een journalist, een advertentiereiziger, een han- delsreiziger en iemand zonder iberoep. Een hunner had onder een valschen imam een kamer gehuurd in Hydepark Hotel en had den juwelier daar opgebeld met het verzoek met eenige kostbare ringen op zicht te komen. De juwelier werd ontvangen door twee der jon- gelieden, den huurder van de kamer, die zich als een welgesteld man uit de provincie voor- deed, en zijn z.g. secretaris. De man uit de provincie zeide, dat hij zich verloofd had en daarom een mooien ring voor zijn meisje wilde uitzoeken. Tenwijl het drietal over de ringen gebogen stond, is een vierde man dfe kamer binnengeslopen en heeft den juwelier met een knots een fermen tik op zijn hoofd gegeven. De man bleef echter bij zijn be- wustzijn, draaide zich om en worstelde met zijn aanrander. Hij kreeg nog een paar tikken op het hoofd en verloor tenslotte het bewust- zijn, waarop zijn aanranders er van 'door gin gen met zeven van de acht ringen, die hij had meegebracht. De achtste, twelke hij in zijn hand had gehouden, was op den grond ge- vallen en is later door het hotelpersoneel ge vonden. Nadat een kellner .en een kamer- meisje twee van de drie aanranders hadden zien vertrekken, hoorden zij steunen op de verlaten kamer en vonden daar den juwelier op den grond liggend met een aantal leelrjke hoofdwonden. De derde aanrander was door een tusschendeur via een andere kamer ver dwenen. Het verhaal van deze berooving verscheen den volgeiiden dag in de couranten en toen ttwee van de deelnemers met den vierden be- klaagde dien avond kamers huurden in een hotel te Oxford, herinnerde de portier zich het verhaal uit Londen en waarschuwde hij de politie. Toen bleek al spoedig, dat de portier een goeden neus had gehad. Zonder veel moeite be'kenden de mannen de zaak. Zij hadden geldgebrek en besloten onder een valschen naam ringen te koopen op crediet of ze te stelen. Geweldpleging had niet in de bedoe- ling gelegen. De journalist behoorde oor- spronkelijk niet tot het gezelschap, maar was er bij gehaald, omdat hij een heler wist, bij wien men den buit kwijt zou kunnen. Op de hotelkamers hadden de jongemannen whisky besteld om zich moed in te drinken. Hun vingerafdrukken zijn op de glazen geVonden. De vierde man, die niet bij de berooving tegen woordig is geweest, wordt toch verVolgd wegens deelneming aan den opzet van het plan. De rechter besloot de beklaagden tot 13 Januari in verzekerde bewaring te houden. Dan komt de zaak opnieuw voor. Hun slachtoffer bevindt zich op den weg naar beterschap en zal vermoedelijk over een dag of veertien al wel in staat zijn een ge- tuigenis af te leggen. VISCHWORST. Een culinaine merkwaardigheid, die zijn aanzien dankt aan het vier-jaren-plan, is vischworst. Een worstfabrikant uit Bruns- wijk heeft in samenwerking met een visch- conservenfabriek te Wesermunde vischworst vervaardigd. De eerste pogingen brachten weinig resultaat, doch toen men bemerkte, dat visch op dezelfde manier als rund- en kalfsvleesch kan worden behandeld, ging het beter. De vischworst bevat thans 10 pet. runid- vleesch. Door toevoeging van dierlijk bloed wordt de goede kleur verkregen. Daar deze Frankfurter" in den smaak viel, zijn de beide fabrikianten overgegaan tot de fabricage van Miinchener ,,Dampfwurst", leverworst, Salami, cnz. TANKAUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Op een spoorwegoverweg bij La Nouvelle op de lijn NarbonnePerpignan is een tankauJto die 15.000 liter benzine vervoerde, door een trein gegrepen. De tankwagen vloog in brand, tengevolge waarvan ook het huis van den overwegwachter in vlammen opging. De chauffeur van den tankwagen had de tegenwoordigheid van geest in een kanaal te springen, dat langs den spoorweg loopt. Des- ondanks liep hij emstige brandwonden op. De spoorwegwachter kwam in de vlammen om. terwijl zijn vrouw en zijn zoon zich wisten te redden door uit de eerste verdieping van het huis te springen. BERNHARD SHAW WORDT MOE. Philosofie van een tachtigjarige. Bernhard Shaw heeft zich dezer dagen in een interview over de verschillende perioden van zijn leven uitgelaten. De opmerkingen van den dichter zijn, zooals altijd, geestig en interessant. De onaangenaamste tijd in het leven van den man ligt volgens zijn meening om en nabij een ouderdom van veertig jaren. Het meeren deel der mannen heeft, naar hij gelooft, de zelfde ervaringen opgedaan als hij. Op 40- jarigen leeftijd weet men, dat men nimmer meer jong zal zijn en men is nog jong genoeg, om zich dit aan te trekken. Tusschen de 40 en 50 jaar wordt men voort- durend door dit gevoel in de war gebracht. Later tusschen de 50 en 60 wordt men gehin- derd door zijn gezondheidstoestand. Men ge- voelt zich dikwijls niet goed en sleept de oude ribbenkas moeizaam door de jaren. Men zou het liefst zijn ziel opgeven. Op 60-jarigen leeftijd komt dan de weder- opstanding. Men schijnt een nieuw huurcon tract met het leven gesloten te hebben. Men gevoelt zich uitstekend, zonder zorgen en steeds vroolijk. Op 80-jarigen leeftijd begin ik teekenen van vermoeidheid te bespeuren, vertelt Shaw verder. Ik tracht nog mij goed te houden. Ik poog nog elastisch te loopen. Maar deson- danks kan ik het niet verborgen houden, dat ik oud begin te worden. In werkelijkheid ben ik verleden jaar Nov. gestorven. Ik was aan het eind van mjjn krachten en voelde, dat het niet meer verder ging. Zooals steeds had ik tot op het laatste oogenblik veel gewerkt. Het ware van mijn standpunt uit ideaal ge weest, indien mijn hart op dat oogenblik had opgehouden te kloppen. Een schitterend af- scheid van de wereld, zoodat men gedwongen zou zijn geweest te zeggen: Hoe deze G.B.S. dit weer gearrangeerd heeft! Men heeft mij echter in bed gelegd, ik heb drie dagen geslapen en na 14 dagen was ik weer op de been. Ik ben van meening, dat iedere man, die veel gewerkt heeft, kich zoodra hij de 38 jaren bereikt heeft 15 maanden lang het bed moet houden. De geschiedenis is vol van mannen, die op omstreeks 40-jarigen leeftijd gestorven zijn, maar die zeker nog zouden hebben geleefd, indien zij een jaar lang had den weten uit te rusten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 3