I I s I s I I I I I I I J I I I I I I I I I Lied van de week. I p I 1 I I I I I p I Buitenland Ruwe sclirale buid PUROLf De burgeroorlos in Spanje ,rige tulle. BEEANGRIJKE OPDRACHT AAN FOKKER. iui IdTS ssr p ft I i DE HERTOGIN VAN WINDSOR. TER NEUZEN, 7 JANUARI 1938 een kunker op de sfoorrails. reporters hun intrek in het Badhotel genomen. Niet minder can 14 telefooMijnen zijn uit het gewone verkeer genomen en aangesloten op bet hotel. Voorts zijn in hotel Trier, aan den atraatweg recht tegenover het paleis, de cor- resporidenten van buitenlanidsehe hladen on- dergeforacht. Daar zijn speciale voorzieningen getroffen om de telegrammen zoo spoedig mogelijk naar het buitenland te kunnen weg- werken. Een directe telefoonlijn zonder tusschen- komst van centrales, telef-onisten of schakel- bordemwaarborgt de onmiddellijke verbin- riing en het blijvende contact tusschen het paleis en de warkkamer van het A.N.P. in het Badhotel. In dit vertrek zal langs deze directe lijn het bericht het eerst worlden ontvangen. Maar dan komt het vraagstuk van de dlstributie. In de hotelkamer, hoofdkwartier van het A.N.P., staat een telex-toestel, dat met een speciale lijn is vefbonden met het Amster- damsche kantoor van het A.N.P. Onmiddel- lijk na ontvangst van het bericht uit het Paleis wordt het naar Amsterdam getelext, doch op deze telexlijn zijn ook aangesloten twee ontvangstmachines, welke in de ver- trekken voor de Nederlandsche pers zijn en twee, welke in hotel Trier zijn opgesteld, (twee, en niet een, voor de zekerheid). Op hetzelflde oogenblik word't het bericht dus ontvangen door het A.N.P. te Amster dam, door de Nederlandsche journalisten te Baarn (Badhotel) en door de buitenlandsche perfevertegenwoordigers in hotel Trier te Sbfestdijk. Slechts enkele seconden iater begint het groote raderwerk van de Amsterdamsche telex-installatie te werken (slechts enkele seconden, omdat te Amsterdam per band het bericht ontvangen wordt en deze band dus onmiddellijk in den zender voor het groote telexnet van het A.N.P. kan worden gelegd) en op dat moment ontvangen ongeVeer 80 couranten in het geheele land het bericht, waarnaar aller belangstelling uitgaat. De omroepvereenigingen worden op het- zelfde moment van den inhoud van het bulle tin in kennis gesteld, zoodat het slechts een halve minuut kan d'uren of het bericht is overal, in ons eigen land en daarbuiten be- kend, per radio dus gelijk als via de nieuws- bladen. Er is echter nog mear. Zooals men weet zullen er saluutschoten worden gelost. Dit was ook in 1909 het geval. Toen ging het echter met het afvuren van die schoten niet zoo vlot als met de versprei- riing van het bericht. Eerst om negen uur ging het eerste schot op het Haagsche Malie- veld af. En de Prinses was, blijkens de bui- tengewone staatscourant, welke toen in den loop van den ochtend 'verscheen, om 6 u. 50 geboren. De regeering heeft ,nu maatregelen getrof fen om te zorgen, dat de saluutschoten slechts luttele seconden na ihet ibekend worden van de geboorte van een Prins of Prinses door de lucht zullen daveren. In de kazernes van de verschillende garni- zoensplaatsen zijn eveneens telex-toestellen geplaatst, welke onder voortdurende bewaking van een officier zijn gesteld. Deze toestellen zijn aangesloten op het net van het A.N.P., zoodat de gamizoenscommandanten gelijk- tijdig met de dagbladen en met den radio-om- .-.spep het bericht ontvangen. De commandant zal dan onmliddellijk de eerste saluutschoten doen loss-en. Niet alleen Nederland in Europa, doch ook Nederland in Azie en in Amerika wacht vol spanning op de komende dingen. Daarom is ook ap het departement van kolonien een telex-ontvangstmachine, aangesloten op het net van het AN.P., geplaatst. Gelijktijdig met de Indisohe pers via A.N.P. en Aneta zal dus ook de Iridische regeering (en wel officieel door de Nederlandsche) ten spoedlg- ste worden ingelicht. u JXiurde het in 1909 nog een uur eer het heuglijke nieuws bekend was en ruim twee uur alvorens de saluutschoten klonken, in 1938 zal het geen kwestie van een uur, zeifs niet van een half uur zijn, doch slechts van seconden, welke zullen verloopen tusschen het moment waarop het bericht der geboorte uit het Paleis naar het A.N.P. (Badhotel) wordt getelefoneerd en het oogenblik waarop het geheele Nederlandsche volk, in huizen, in fa- brieken en werkplaatsen, op kantoren, op het land of langs den weg, vernomen zal hebben, hetzij door de bulletins, hetizij door de radio en door he* gebulder der kanonnen, dat de blijde verwachting in vervulling is gegaan. \VIEG VOOR HET VORSTENKEND. in den kiing van het 's-Gravenhaagsche diakonessen-huis is dezen zomer het voor- neme gerijpt om aan H. K. H. Prinses Juliana een geheel door de .zusters zelf vervaardigde wieg met toebehooren aan te bieden. Nadat zekerheid was verkregen, dat de aanbiedmg van izulk een geschenk niet onwelgevallig zou ziir is op verzoek van „Brono'vo" door den dire'cteur van de rijks-rietvlechtschool te Noordwolde (Fr.) een ontwerp gemaakt. H. K. H., die het ontwerp ter beoordeeling kreeg, heeft hierin .eenige veranderingen aan- gebracht, welke het geheel zeer ten goede zijn gekomen. Onder leiding van genoemden directeur is de wieg door een. der diakonessen gevlochten en daarna gespoten in de kleur passend by de carneering van de wieg, door de firma Mutters. De wieg en ook de neervaUende kap zijn van binnen gevoerd met saumon- Jtleurige tafzijde, overtrokken met lvoorkleu- Al het verder bijbehoorende: lakentjes, sloopen, onderlakentjes, onderleggers, krui- kenzakjes enz., werd door oudere en joqgere zusters van het huis met de hand bewerkt. De bovenlakentjes, waarvan twee ver- siera zijn met eigenhandig geklotste kant, nut open zoomen, drie met Engelsch borduursel, w-erden evenals de bijpassende sloopies door verschillende diakonessen ge maakt. Het dekentje is z.g. quilting-werk met bloem-motief werd vervaardigd van dezelfde zijde als de bekleeding van de wieg. In de bewogenheid der voorgaande weken was voor eventueele persoonlijke overhandi- ging geen gelegehheid meer, maar uu is Woensdagmiddag ten 4 ure de wieg met be- geleidend schrijven ten Paleize -Soestdijk be- z-orgci. Door het 's-Gravenhaagsche diakonessen- huis zijn op verzoek van den geneesheer van H. K. H. twee zusters-kraamverpleegsters aangewezen om bij de verwachte blijde ge beurtenis haar d'iensten te verleenen, en wel de eerste kraamverpleegster van het huis, zuster Trijntje Boonstra, geassisteerd door zuster Romkje Vermeer. Geruimen tijd geleden werd bekend gemaakt, dat de Minister van Defensie voor- nemens ®ou zijn, bij de N.V. Nederlandsche vliegrtuigenfabri-ek Fokker een belangrij opdracht te plaatsen ten behoeve van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg. Thans is aan dit voornemen defimtief uit- I I I VERWACHTING Zoo moet ik weer m'n lied gaan schrijven, M'n berste in het nieuwe jaar, Laat ik alvast niet achterblijven. Met... 't allerbeste, lezerschaar! Maar, 'k had gehoopt, U mebr te zeggen, Dan enkel en alleen maar dit, Ik had gehoopt, iets neer te leggen Van wat daar diep, diep in ons zit... lets van de vreugde onzer harten, lets van de blijdschap van ons Volk, Zoo had ik mij gedacht te starten, Z66 dacht ik me Uw aller tolk! Helaas, ik zal nog moeten wachten, En peinzen op een ander lied, Tenminste dan... ik zal het trachten, Maar of het lukt, dat weet ik niet... Ik denk aan Hansen, die weer vrij is, U weet, die Haagsche journalist, En hoe die man natuurlijk blij is, Nu hij z'n vrijheid niet meer mist! Maar door zijn blijdschap moet ik denken Aan die van 6ns, ons hbble Rijk, En m'n gedachten ja, die zwenken Terug weer naar daarginds... Soestdijk! Ik denk aan Kerstmis, dat gewbbst is, De torens luidden 't Oude uit, ivraav 'k denk meteenaiS 't strakjes feest is, Hoe dan opnieuw de klok weer luidt! 'k Denk aan Japan, hoe 't daar gegaan is, 't Kwam met Amerika terecht, We zijn gerust, dat het gedaan is, En het geschil is bijgelegd. Maar nog geruster zal ik wezen, Wanneer we strakjes in de krant, De Blijde Boodschap zullen lezen: Een Vorstenkind in Nederland! U ziet, het gaat niet... m'n gedachten, Ze blijven in 't nabij verschiet, Bij 't gr66te nieuws, waarop we wachten, Waarschijnlijkin m'n volgend lied! (Nadruk verboden.) I I I I I I I I I ft. voering gegeven. De desbetreffende contrac- ten zijn reeds tot stand gekomen. De directie van de Fokkerfabrieken heeft het bovenstaande kunnen bevestigen. Inlich- tingen omtrent aantal en soort der betrokken vliegtuigen kon men evenwel niet verstrek- ken. Aangenomen mag echter worden, dat de thans bestelde vliegtuigen behooren tot de nieuwste producten van de Fokkerfabrieken en dat derhalve de luchtmacht zal worden uitgebreid met eenige tientallen der nieuwste Fokker-jagers van het type D. 21, eenige tientallen snelle tweemotorige gevechtsvlieg- tuigen van het type G. 1, dat reeds dadelijk na zijn verschijnen op de Parijsche luchtvaart- salon in 1936 zooveel opzien baarde, de in het najaar gereedgekomen tweemotorige lucht- kruisers T. 5 en eenige soortgelijke doch zwaarder bewapende luchtkruisers van een iets zwaarder type. DE ERKENNING VAN DE VEROVERING VAN ABESSINIE. De Brusselsche „Independance Beige" schrijft naar aanleiding van het telegram van Koningin Wilhelmina aan den Negus, dat men opnieuw bewondering moet hebben voor de juistheid van het Nederlandsche standpunt, dat in moreel opzicht geen enkele concessie doet en toch zoo verstandig is de feiten te erkennen, zooals ze zijn. Wij heb ben den oprechten wensch aldus het blad dat de Belgische regeering bij haar onder- handelingen van dezelfde beginselen uitgaat. Men moet dan nog slechts een practische formule vinden. Men kan overigens van mea ning zijn, dat zoo'n formule gemakkelijk kan worden gevonden, indien men zich herinnert, dat de titel „keizer van Aoessinie" den Ita- liaanschen koning is toegekend door een bin- nenlandsche Italiaansche wet en dat de mo- gendheden in hun betrekkingen de binnen- landsche wetten steeds hebben te eerbiedigen. herhaaldelijk in conflict is geraakt met de Oostenrijksche regeering, hun critiek op de gebeurtenissen in Duitschland laten hooren. Heinzelmann zegt in een herderlijken brief, dat het voor de eVangeiischen in het rijk te doen is om het geheel en dat op den duur het gevaar, dat de Deutsche protestanten bedreigt, niet over het hoofd mag worden gezien. Dit gevaar schuilt daarin, dat men het fundament, tiat gebouwd is op Jezus Christus, tracht aan te tasten. Op dit punt zijn roomsch-katholie- ken en evangelische christenen het volkomen eens; er is geen ander heil beschoren dan door Jezus Christus. oLJj- s w.i V. J DRIE KLEINE KJLEUTERKENS. Het komt veel voor, schrijft de N. R. Crt.. dat hooggeplaatste personen niet altijd het zelfde liedje zingen. Als menig ander liedjes- zanger houden zij rekening met de stemming en de positie van het publiek, waarvoor zij him uitingen ten beste geven. Zij zijn nu eens wat hooger gestemd, dan wat lager, hier wat krachtiger en ginds wat gereserveerder. De politieke wer'eld pleegt deze gradaties wel te verstaan; zij spreekt van een bestemming voor binnenlandsch dan wel buitenlandsch gebruik. Zul'ke verschillende versjes zingen ook de Japansche zangers. Op hebzelfde thema kent RURGER-BEVOLKING MOET MADRID VERLATEN. De Spaansche minister-president prof. Negrin heeft een decreet uitgevaardigd, waar- bij alien burgers wier aanwezigheid voor militaire doeleinden niet vereischt is, bevolen wordt, Madrid binnen dertig dagen te ver- laten. De gemeenteraad van Madrid zal voorts binnen twintig dagen de levensmiddelen- kaarten moeten herzien en de kaarten in- trekken van alien, die volgens het decreet naar elders moeten verhuizen. De autoritei- ten zullen inmiddels zorg dragen, dat de Madrilenen in de verschillende deelen van het land onderdak vinden. De organisatie van deze evacuatie staat onder leiding van het republikeinsche ministerie van arheid. Men verwacht, aldus Havas, dat binnenkoit de politie maatregelen zal treffen, ten einde de evacuatie door te voeren. TRANS-ATLANTISCHE ZEPPELINDIENST WORDT IN JUNI HERVAT. De Duitsche Zeppelin Maatschappij heeft door haar vertegenwoordiger in New-York doen mededeelen, dat in Juni a.s. de dienst per luchtschip over het noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan zal worden hervat. Zooals bekend, is deze <Jienst gestaakt toen het luchtschip ,,Hindenburg" in Mei van het afgeloopen jaar te Dakehurst is verhrand. DE STRIJD TEGEN DE KERKEN IN DUITSCHLAND. Naar de Weensche correspondent der N. R. Crt. meldt, neemt de officieuze r.-k. Reichs- post uitlatingen van de Relazioni Internazio- nale tot aanleiding voor een ernstige waar- sohuwing tegen de vervolging der kerken in het Duitsche rijk. Het blad merkt op, dat nu ook Italie, ondaniks, of misschien juist om zijn verbond met Duitschland^ eveneens een erns tige waarschuwing uitspreekt. Naar men zegt, zal dit vraagstuk ook op de conferentie te Boedapest ter bespreking komen, waar verder Roemenie een van de voornaamste punten van behandeling zal uitmaken. Het is karakteristiek, dat thans ook de Oostenrijksche evangelischen, bij monde van den bekenden strijdbaren superintendent, dr, Heinzelmann, die tot de ijverigste voorvech- ters van het Derde Rijk behoort en daardoor men daar vele variaties, die van vredelievend tot oorlogszuchtig, van vriendschappelijke tot haatdragend, uiteenldopen. Maar d'e vergeltj- king gaat niet heeleeaaal op. Want hier kan men niet schiften naar gelang van de be- stemminig van buitenlandsch of binnenlandsch gebruik, waarbij de eerste de belangrijkste is, omdat hetgeeri dan- gezegd wordt, ook de werkelijke gedragslijnen het meest benadert. Voor Japan moet men een andere groepeenng treffen. De welwillend klinkende woorden, die gewagen van vriendschap en samenwer- king en die rijkelijk beloften geven, dat aan de belangen van anderen niet zal worden geraakt, zijn bedoeld voor het djplomatieke verkeer. En wanneer men spreekt over- de hegenaonie van de Aziaten in hun werelddeel en over de verdrijving van het blanke ras, dan is dat de lezing, die de leidraad van de feite- lijke politick is, dan geeft dat, anders dus dan ten onzent, weer, wat men werkelijk wil &n waar het dagelijksche streven op gericht is. Het gaat er maar om dergelijke verschillen steeds in het oog te houden, verschillen die voortspruiten uit karakters, uit wat wezenlijk en wat aangeleerd is. en er goed voor op te passen zich Met te laten verblinden door onze Westersche gewoonten. Heeft men de Japaiitche wijze van uitdruk- king eenmaal begrepen, dan volgt de politiek van zelf. Want de Japanner is een openharUg en spraakzaam mensch. Hij houdt van de waarheid en niets kan hij minder ondanks dat hij Oosterling is dan het verbergen van zijn gedachten buiten het diplomatiek en o'ezelschapsverkeer: Het is waarlijk niet zijn schuld dat wij Westerlingen telkens weer verbaasd opkijken. Hij heeft ons vaak genoeg voorgehouden, wat hij wil en waarop zijn streven gericht is. Maar dan hebben wij glimlachend het hoofd geschud en wij hebben het niet willen gelooven. Zoo is men nu heel' ontdaan over de woor den van admiraal Soetsoegoe. Want deze man, minister van binnenlandsche zaken en z g toekomstig minister-president, is een vooraanstaande figuur en wij zijn er met aan e-ewend, datigroote figuren heel open sjpreken. Soetsoegbe heeft de Japansche verlangens nog eens -duidelijk uiteengezet. Het juk "van het West eh moet afgeschud worden; de blan ker! zullen uit de wereld van de gekleurde volkeren uitgesloten worden. Htm handels- belangen zullen verdwijnen voor de zendmg, die Japan heeft te vervullen. Moeto Teisji, publicist en geeatoerwant, heeft dit'.alles nog eens uiteengezet. Gelijk ahe Japanners uit de kringen der marine is mj overtuigd van de noodzakelijkheid van een oorloo- met Engeland en daarom verdedigt hi) een "politiek van toenadering teSenoyer Vereemgde Staten en Rusland, welk laatste land zich op veel voordeeliger wgze van Britsch-Indie meester kan maken. Als Dritter im Bunde" zingt de minister van financien zijn lied in een nieuwjaarsrede waarvan de strekking geen andere is dan het Japansche volk te wijzen op den heiligen ernst van de huidige situatie, op de noodzaak van eensgezindheid en opoffering. Wii Europeanen nemen den oorlog in h-t Oosten nog steeds niet in zijn volsten ernst. Wij schouwen het zoo als ,,een geva weliswaar ernstig geval, maar, dan toch als iets, dat voorbijgaat en ons maar zij-delings aangaat. Wij beseffen niet, dat de Chineezen geen doel zijn in dezen strijd; wij willen niet zien, dat alles wat z'ich daar afspeelt ten slotte gericht is tegen de Europeanen, dat de herhaalde vriendschapshe-tuigingen jegens China een meer wezenlijke beteekenis hebben dan wij daaraan gemeenlijk toekenn-en. Want het doel zijn wij Europeanen en China is slechts een tusschenschakel, die voor ons moet lijden. Zoo was de Japansche politiek in Mantsjoekwo, waar ondanks de open deur de Met-Japansche handel goeddeels is verdwe- nen, zoo zal de politiek van Japan zijn in de overige gedeelten van China. Dit alles is geen theorie, het is geen bespie- geling voor de toekomst, bet is d-e werkelijk- heid van den huidigen dag. De voorbeelden worden ons vaker voorgehouden dan menig- een lief is. En telkens is men weer een stap verder op den weg, die naar onze verdrijving leidt. De laatste stap, waarvan melding gemaakt kan worden, betreft de intemationale nedei- zetting te Sjanghai. Dat is een instituut waartegen Japan overwegende bezwaren heeft dat het voelt als een symbool van de macht van het Westen. Daarom moet daaraan, evenals elders, geknaagd worden. Zoo heeft de gemeenteraad van de neder- zetting het verzoek ontvangen een reeks maatregelen te nemen, een verzoek, dat gepaard ging met een bedreiging, die vrij ver- taald wil zeggen, dat het Japansche leger bij weigering zelf d-e noodige stappen zal doen. De maatregelen, die Japan verlangt, komen eenerzijds neer op een uitbreiding van het Japansche aandeel in het bestuursapparaat van de nederzetting en de politiemacht, ander- zijds op een strenge control-e op pers, radio en publieke opinie, opdat deze zich niet in voor Japan onaangenamen zin uit. Niet slechts het Chineesche volk en de Chlneesche bladen zul len hieronder lijden, maar ook de buitenlan- ders en de buitenlandsche pers-diensten. Er bestaat maar weinig uitzii^it. dat de totstandkoming van deze maatregelen ver- hinderd zal kunnen worden. Wan-t de harde werkelijkheid is, dat er niemand is, die dit zou kunnen verhinderen. Stap voor stap brei-dt de Japansche hegemonic zich over Sjanghai uit en zij zal niet rusten, voordat alle voor- rechten der buitenlanders in een Japansch keurslijf zijn gedrongen. Men behoeft zich niet te verwonderen, wanneer straks weer nieuwe eis-chen kenhaar worden gemaakt of nieuwe maatregelen worden genomen. Dit alles ligt geheel in de lijn, welke Soetsoegoe heeft uitgestippeld en waarvan de Japanners niet zullen afwijken. Bij iS-janghai zal het niet blijven. Het doel ligt verder zuidelijk: Hongkong is het oogmerk. Daaruit den ge- haten Engelschman te verdrijven, is de droom van iecjeren Japanschen soldaat. Die droom zal werkelijkheid worden. Wanneer de hou- ding van de verschillende landen zoo hlijft als zij nu is, misschien spoediger dan menigeen denkt. Maar wij kunnen ons niet beklagen, dat wij het niet wisten. De waarschuwing is vele malen herhaald. Het Engelsche hof en de Engelsohe Society wachten vol spanning op een belangrijke be- slissing van kornng George VI, die hij de vast- stelling van zijn besiluit advies heeft inge-won- nen van allerlei autoriteiten en menschen, die op de hoogte zijn van heraldische problemen. Koning George VI zoekt n.l. naar een for mule om de hertogin van Windsor (Wallis Warfield, ex-mevrouw Spencer, ex-mevrouw Simpson en thans echtgenoote van ex-komng Edward VIII, die om harentwille 10 December 1936 afstand deed van den Engelschen troon) een rang te geven, die haar niet in conflict brengt met d-e gevoelens van de koninklijke hertoginnen van Kent en van Gloucester, benevens -de gewone" hertoginnen, die aan het hof verkeeren. Van de 29 erkende hof-hertoginnen wordt zij de jongst-e in rang en in de koninklijke familie zelf zal zij gelden hoogstens als de achtste dame des lands, misschien wel de negende. Haar gaan nog vooraf: Koningin Elisabeth, kroonprinses Elisabeth, koningin-moeder Mary, prinses Margaret Rose, de hertogin van Kent, de hertogin van Gloucester en prinses Royal Mary. Hoe het dochtertje van de hertogin van Kent wordt gerangschikt, is hierbij nog niet aangegeven. Dit kleine prinsesje kan dus nog een wijzi- ging in de volgorde brengen. Sinds het jaar 1300 heeft het Engelsche hof nog niet met zoo'n moeilijk etiquette-probleem te maken gehad. De rechtskundige raadgevers van de kroon hebben den koning geadviseerd de hertogin van Windsor in ,,een klasse op zichzelf" onder te brengen. Een beslissing hieromtrent verschijnt waar schijnlijk Met in de bladen, maar zal ter inzage Iiggen voor ieder, die het interesseert bij het Heratdisch College te Londendus: het komt wel. Mtbreiding van de arbeidersbevolking. In twaalf maanden is het aantal aifbei-ders, dat zich 'tegen werkloosheid heeft verzekefd, ge- stegen met 350.000. De arbeiders in het land- bouwbedrijf zijn daarbrj Met inbegrepen. In een a-rrder artikel in hetzelfde blad word't opgem-erkt, dat het herbewapeMngsplan reeds 'n uitgebreid werkobject vormt, zoodiat op het oognbiik Met tot de uitlvoering van andere groote openbare werken moet worden over- gegaan. Het blad meent, dat men deze als een appeltj-p voor den dorst moet bewaren, wanneer de herbewapeMng zal zijn voltooid. van handen en gelaat, schrale lippen, gesprongen handen genezen snel met Doos30-60 ct. Bij Apoth. en Droaisten MIJNHARDT IBMiiW (Ingez. Med.) een MEXICO'S HOOFDSTAD ZONDER BROOD. Een in de Mexicaansche hoofdstad uitge- broken bakkersstaking, heeft een volkomen gebrek aan brood doen ontstaan. Een over- eenkomst tusschen de patroons en d-e stakers is nog niet te wachten. De vakrvereenigingen voor de andere levensmiddelenbedrijven heb ben gedreigd met aansluiting bij de staking, indien tegen het midden van de maand geen overeenstemming is bereikt. STERKE TOENEMING DER WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Twee opeenvolgende maanden vertoont de werkloosheid in Engeland nu reeds een sterke stijging. Het aantal werkloozen is in de maand tot 13 December met 166.204 gestegen tot 1.665.407. Tot de bedrijven waarin de werkloosheid het sterkst toeneemt, behooren de hauwnij- verheid, de land- en tuinbouw, de openbare werken, de katoeMndustrie, de wolnijverheid, de mijnbouw en de metaalindustrie. De door het departement van arheid ge- publiceerde statistiek, welke een sterke toe- neming der werkloosheid te zien geeft, kwam voor Engeland als een pijnlijke verrassing, daar het groote publiek niet beter wist of Groot-Brittannie maakte weer een periode van groote welvaart door. De oonsenvatieve bladen zijn van meening dat de toaneming van het aantal werkloozen allerminst alarmeerend moet worden geacht, vooral wanneer men bedenkt, dat het slechte weer in December de bedrijven, die tocb al ernstig door de werkloosheid werden getiof- fen heeft stilgelegd. De bladen der oppositie dringen aan op de uitvoering van een pro gram van groote werken. In -een hoofdartik-el van de „Times" wordt o-ez-egd, dat bij beschouwing van de jongste statistiek met de volgende feiten rekening mo-et word-en gehouden: De toeneming van het aantal werkloozen in December is deels te wijten aan seizoensinvlosden, d'eels aan de slechte weersomstandigheden. Voorts is er de Er is ook Woensdag Met veel teekening gekomen in -den strijd om Teruel. Alleen willen wij de .aandacht vestigen op een Mt- 1-ating van generaal Queipo de Dlano,f5 die gezegd heeft: -w ,,De regeeringstroepen verklaren meester te zijn in Teruel, anderen zeggen, dat Wij-- er meester zijn. Beide uitspraken zijn onjuist, want er zijn in Teruel tr-oepen van 'bei-de par- trjen. Onze troepen, die van ibMten komen. rukken op naar de -binnenstad en hebben verscheidene afdeelingen van den vijand om- singeld, zoodat zij Met meer terug kunnen trekken. Men moet Met vergeten, dat de strijd in Teruel hardnekkig en moeilijk is, de straten zijn smal en kronkelig. ,,De beslissing zal evenwel Met hier bevoch- t-en worden; zoodra de tijd het zal veroor- lo'ven. zal deze zaak spoedig geregeld wor den". Uit deze laatste woorden zou men opmaken dat Franco inderdaad nog plannen koestert voor een groot offensief op een ander deel van het front. Een speciale correspondent van de Temps te Teruel verzekert, dat men voor het oogen blik kan zeggen, dat Teruel nog voor het grootste deel in handen is van de republikei- nen. Als de nationalisten er Met in slagen de republikeinen te omsingelen, de stad om te trekken -en haar Verbindingen met het Ooster. af re snijaen, kan de huidige toestand lang blijven duren. Eenzelfde toestand als in de Madrileensche universit-eltsstad, waar in vjjf- tien maanden tij-ds gaen van beide partgen vorderingen van beteekeMs heeft kunnen maken, zou ook hier gemakkelijk kunnen ont staan en het lijkt zelfs waarschijMijk, dat hij ontstaan zal, tenzij er spoedig een beslissing. in welken zin dan ook, wordt bevochten. De strijd om Ternel. Bij Teruel schijnt de strijd, al dan Met onder den inVloed van het wintersche weer, te rer- flauwen. In een offioieele mededeeling ran het hoofdkwartier van de troepen van Franco wordt weliswaar medegedeeld, dat de gevech- ten bij Villastar nog voortduren, evenata elders rond Teruel, doch wordt als eenige Verdere hijzonderheid vermeld, dat bij een luchtgevecht elf vijandelijke toestellen neer- geschoten zouden zijn. Het officieele oommuniqud van het ministe rie van landsVerdediging te Barcelona meldt. dat op den rechtervleugel een aanval op de linksche stellingen bij Petron werd afgesla- gen; een andere aanval werd eveneens af ge stagen. 's Nachts werd opnieuw bij Petron gevochten. Naar aanleiding van den slag bij Teruel is de Manchester Guardian van oordeel, dat men op een spoedige beslissing ten gunste van Franco Met meer behoeft te rekenen. Niet alleen heeft de verrassende aanval van de regeeringstroepen getoond, dat het linksche leger over meer aanvalskracht beschikt dan men algemeen aannam, maar het feit, dat dit leger zich staande weet te houden met weinig buitenlandsche hulp tegeno-ver den druk van de nationalisten, die behalve over Duitsche en Italiaansche contingenten en versterkiager. uit Asturie ook over een groote meerderbeid aan oorlogstuig beschikken, toont een aan- zienlijk grootere kracht aan regeeringszjjde dan men daar aanwezig acbtte. Het blad ia van oordeel, dat Franco zijn laatste kans »m zqn tegenstanders een beslissende nederlaag toe te brengen, heeft verspeeld. Het machtig- ste wapen, waarover Franco thans nog be- scMkt, is het uithongeTen van de regeerings- partij, samengaande met den terugkeer tot normale omstandigheden in het gebied onder zijn ibeheer. Franoo zelf schijnt er echter anders over te denken en nog altijd te hopen op een militaire overwinmng. De omgekomen journalisten. De lijken van de drie journalisten, die bij Teruel zijn omgekomen, zijn Woensdagoehtend te Parijs aangekomen. Verscheidene Engel sche Amerikaansche en Fransehe journalisten waren op het station Austerlitz aanwezig. r-vsw jjli DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij het onlangs te 's Gravenhage gehouden vergelijkend exam en voor commies der Dir Belastingen, Invoerreeh-ten en Accqmoqn Slaagde o.m., en is met ingang van 1 Jftn- 1938 in vasten dienst aangesteld en bevor- derd. de heer H. W. Staal, thans tpdelijk ambtenaar te Ter Neuzen. -Even bmten Goes, nJ. bij den derden over- weg in de Poel, werd Maandagunddag een klinker op de spoorrails gevonden Dank zq de baancontrole, is erger voorkomen. Daar het feit is gepleegd op het grondge- bied der gemeente 's Heer Arendskerke, zqn de autoriteiten daar er mee in kennis gesteld. (De Zeeuw.) VRAGEN OVER DE ZEJGAM. Door de hceren J. A. Dekker en W. F. van Gorsel, beiden lid der Provinciale Staten van Zeeland, is aan Gedep. Staten bericht, dat zij gaame de meening van het College van Ged. Staten zouden vememen over de volgende zaken, welke het belang der Provincie raken: 1. Hehhen Ged. Staten kennis genomen van de voor de Zceuwsche Gasmaatschappq (Zegam) zoo ongunstige uitslag van een 100- tal door deze maatschappij gevoerde proces ses welke processen zoowel in eerste als m tweede instantie door de Zegam zijn verloren Welke consekwen-ties brengt deze mtspraak mede voor de Zegam? 2 Zijn Ged. Staten bereid mede te deelen welk totaal bedrag aan kosten de Zegam m-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1938 | | pagina 2