Kerknieuws. Predikbeurten Sport TER NEUZEN, 27 DECEMBER 1937. H OEK. /VXEL. ZAAMSLAG. RECHTSZAKEN. VOETBAL. v.—t. Sen onoverwinnelijk Gibraltar van den Stillen Oceaan maakt, dan bewijst dit alles, dat bier stroomingen aanwezig zijn, die vroeger of later tot een conflict zullen kunnen leiden. Hawaii zorgenkind der Amerikaan sche weermacht. Het is interessant te weten, dat de beide sterkste gamizoenen van Amerika zich hier aan den Pacific bevinden: 30.000 man aan bet Panamakanaal en 26.000 man op Hawaii. De eilanden Flamenco, Perico, Naos en Cule- bra aan den westelijken ingang van bet Pana makanaal zijn pantservestingen, die geen on- bevoegde. naderen mag en de marinebaven Pearl Harbor (Honoloeloe) geldt als de meest modeme ter wereld. Hawaii is bet belang- rijkste bolwerk van het Amerikaansche impe- rialisme en juist daarom is het bet zorgenkind van de Amerikaansche weermacht. Van de 400.000 menscben, die op deze militair ver- sterkte eilandengroep leven, zijn twee-derden Aziatisch. De op Hawaii geboren Japanners bebben naar beweerd wordt dezelfde rechten als de blanken, maar bet is een open geheim, dat in geval van een oorlog in de interneering van de gebeele Japansche bevolking van Hawaii is voonzien. Derhalve deze groote troepenconcentratie op Hawaii reeds thans in tijden van vrede. Hawa'i is een territorium van de Vereenigde Staten. Ondanks berhaalde verzoeken en requesten weigert Washington steeds weer, Hawaii als 49sten staat tot de Unie toe te laten, wijl men zicb niet aan het gevaar wil blootstellen, nog een Aziatisch volksbestand- deel als stemgerechtigd lid in bet Amerikaan sche volksgebeel op te nemen. Een slag voor Japan. Deze feiten zijn aan Japan welbekend en bij het hoogontwikkelde eergevoel der Japanners, wien het prestige" boven alles gaat, betee- kent de degradeering van de Japansche men scben tot een ras tweede klasse een gevoeligen klap in bet gezicbt. Nog smartelijker werd door de Japanners natuurlijk de Californische .Exclusion Act 1924" ondervonden, waarbij elke Japansche emigratie naar de Vereenigde Staten verboden werd. Terwijl de kleinste Zuid-Europeesche staat een emigratiequota naar de U.S.A. beeft, kan geen Japanner zicb in de Vereenigde Staten vestigen. In Calif omie wonende Japanners mogen geen blanken huwen en grond mogen zij niet koopen. Zij zijn maatschappelrjk meer of minder ge'isoleerd. Niet gebeel ten on- recbte verklaarde derhalve kcxrtgeleden de Japansche ambassadeur Hirosi Saito te Was hington: .Japan wacbt geduldig op den dag, waarop deze onnoodige beleediging van de Japansche eer uit de Amerikaansche wetten zal worden verwijderd". Deze betrekkelijke bescheiden woorden zullen den trotscheil Japanner zeker niet gemakkelijk gevallen zijn. Bewapeningswedstrijd. Amerika wil zonder twijfel met Japan in vrede leven en misschien juist wel daarom laat het geen gelegenheid voorbij gaan, zijn gelen buurman de gepantserde vuist te too- nen. Zoo werden dezen herfst twee eskaders zware bommenwerpers in Sitka-Alaska ge- stationeerd, die voor de eerste maal ook in den winter daar in het noorden blijven en de zware kruiser ..Portland" werd naar de Aleoeten gestuurd, om daar een ..meteorolo- gisch onderzoek" in te stellen. Eenige eska ders van de nieuwste bommenwerpers (PBY-1 Consolidated) vlogen non-stop naar Hawaii en Panama om daar de weermacht te verster- ken en verdere eskaders zullen volgen. Was het toeval, dat Amerika juist tijdens de gevoe- ligste crisis in het Japansch-Chineesche con flict zijn nieuwe voorjaarsmanoeuvres aankon- digde Aan deze vlootmanoeuvres, die wedsr- om in den reusachtigen driehoek California AlaskaHawaii worden gehouden, zullen niet minder dan 200 oorlogsschepen en 550 ge- vechtsvliegtuigen deelnemen: ,,De geweldigste vlootconcentratie in de geschiedenis van den Pacific?" roept de Amerikaansche pers. Hoewel het Amerika was, dat in het midden van de vorige eeuw de Japanners met geweld dwong, hun poorten te openen, heeft het nu in de laatste jaren alles moeten doen, om Japan's expansiemethoden te remmen. Denken wij slechts aan den vrede van Portsmouth 1905, aan Siberie 19191920, aan de vlootverhou- ding 5:5:3, Mantsjoekwo en de laatste ge- beurtenissen in het Verre Oosten. Japan spreekt daar niet over, maar het denkt eraan. Nog zijn de spanningen zeer zwak en de af- standen enorm groot, maar reeds op het oogenblik vliegt men in 16 uren van San Francisco naar Hawaii en in nog eens 40 uren naar het Aziatische vasteland. De wereld wordt van dag tot dag kleiner. Het is een feit, dat deze beide enorme randstaten van den Pacific een bewapeningswedstrijd met elkaar zijn aangegaan. Iederen dag weer melden de bladen, dat nieuwe steunpunten voor vloot en luchtwapen gereed zijn gekomen of millioenen voor militaire doeleinden ter be- schikking zijn gesteld. Amerika heeft de Philippijnen zoo goed als opgegeven en Japan weet, dat het tegen het rijke machtige Amerika in een aanvalsoorlog slechts verliezen kan. Desondanks is er niet aan te twijfelen, dat de Stille Oceaan lang- zamerhand tot een middelpunt van het politiek gebeuren wordt. Het is de zee van de toe- komst. Hoe lang nog en de strijd om de hegemonie in den Pacific zal tot uitbarsting komen in een worsteling, zooals de wereld- geschiedenis nog nooit gezien heeft. Auteursrecht V. P. B.) (Nadruk verboden.) WINTERSPORT IN FRANKRIJK. Aan de Parijsche stations van de P.L.M. en dat van het oosten wordt bevestigd, dat de aandrang naar de wintersportvelden nooit zoo sterk was als dezer dagen. Het aantal skiers in Frankrijk wordt op 890.000 gesteld en vele extratreinen waren noodig om het Fransche contingent vodr de Kerstvacantie weg te krij- gen. Het waren er veel meer dan 30.000 en de stemming tusschen al die jongelui was voor- treffelijk. In de logementen en jeugdherbergen vinden ze met moeite plaats, want de uitrusting wat dit betreft laat nog te wenschen. De Tour schat het bij de uitoefening dezer sport ge- moeide kapitaal op 2 mill, francs en zou willen dat niet alleen alle Franschen binnen de gren- zen deze begeerte naar hartelust kunnen bot- vieren, maar ook de toeristen uit het buiten- land, al dadelrjk Nederland, daartoe naar Frankrijk komen in plaats van aan Zwitser- land en Oostenrijk te denken. KERSTVIERING HERVOpiDE ZONDAGSSCHOOL. Zaterdagnamiddag, le Kerstdag, werd in de Hervormde Kerk alhier door ongeveer 400 kin- - an de Hervormde Zondagsschool het Y. .eest gevierd. Een groote kerstboom, versierd en met kaarsen verlicht, bracht de kinderen in de Kerststemming. Het kerkgebouw was geheel gevuld en plechtig klonken de stemmingsvolle liederen van het orgel. Dr. Cazemier opende deze kerstherdenking met Ps. 98 1 en 2, waarna hrj voorging in gebed. Onder leiding van den heer P. J. van Gelde- ren zongen de kinderen hierna met hun hel- dere stemmetjes de door hen geleerde Kerst- liederen, die een aandachtig gehoor vonden. Ter afvvisseling werd door den heer Jac. Jansen aan de kinderen de Kerstgeschiedenis verteld en door den heer A. Ruben een toe- passelijk verhaal. Ten slotte sprak Dr. Cazemier een slot- woord en werd deze samenkomst met het uit- spreken van het dankgebed gesloten. Bij den uitgang werd aan de kinderen een pakje met een versnapering uitgereikt, ter wijl bovendien de kinderen die de Zondags school doorloopen hebben, een bijbeltje ont- vingen. Zondagmiddag ontvingen de kinderen van alle klassen der Zondagsschool een mooi lees- boekje naar verhouding van de gemaakte vorderingen. CHR. TEXTIEL ARBEIDERSBOND. Na eenigen tijd van voorbereidende propa ganda door de Chr. Besturenbond, is alhier, door de Chr. Textiel Arb. Bond ,,Unitas", een afd. van genoemde Chr. Textiel Arb. Bond op- gericht. OMHOOGGEVAREN. Het van Antwerpen op weg naar Rotter dam zijnde Engeische stoomschip .British Pride" is ter hoogte van Walsoorden omhoog- gevaren en blijven zitten. Te Vlissingen, Ter Neuzen, Walsoorden en Antwerpen liggende sleepbooten zijn uitgevaren voor het eventueel verleenen van assistentie. Een nader bericht meldt, dat de ..British Pride" met behulp van een te Walsoorden lig gende sleepboot in diep water is gebracht, waarna het schip, zonder schade bekomen te hebben, de reis heeft voqrtgezet. ONGEVAL. Tijdens werkzaamheden op het Noorsche motorschip .Lincoln Elsworth", liggende in de z.g. „Put" nabij de haven alhier, is een lid der bemanning dusdanig gevallen, dat hij met een hersenschudding in het ziekenhuis alhier is op- genomen. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Kun je zingen, Zing dan mee. In verband met de te verwachten heuglijke gebeurtenis voor ons Vorstenhuis en voor het Nederlandsche Volk, zal ongetwjjfeld ook Ter Neuzen willen feestvieren en de bevolking uiting willen geven aan zijn blijdschap. Ge- dachtig aan het succes dat daarmede ter ge legenheid van het hiiwelijksfeest is behaald, en de gebleken liefhebberij voor samen zingen, is door de feestcommissie weer een sub-com- missie aangewezen voor het organiseeren van een volkszanguur van Vaderlandsche liederen, op nader te bepalen tijdstip. Al zullen op het programma voor die zang in hoofdzaak liederen voorkomen op vrijwel al- gemeen bekende melodieen, zoo is toch repeti- tie gewenscht. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de pret aanstaanden Woensdagavond in het ..Concert- en Bioscoop- gebouw" beginnen. De commissie vertrouwt, dat de dames en heeren liefhebbers van zingen in grooten getale tegenwoordig zullen zijn. Optocht, zoo mogelijk lichtstoet. Te zelfder tijd wordt, naar we vememen, door een andere sub-commissie tot versehil- lende corporaties alhier een uitnoodiging ver- zonden om deel te nemen aan een in den avond van den blijden dag te houden optocht, bij voorkeur verlicht, hetzij met lampions, hetzij met fakkels. Er blijkt dus alhier een programma te wor den voorbereid, op de wijze zooals dat vrijwel overal geschiedt, want voor zoover wij berich- ten lazen omtrent elders bestaande voor- nemens, is een optocht als lichtstoet een der voornaamste programmanummers. Vermoedelijk zal binnenkort nog een en ander over verdere voornemens kunnen wor den bericht. TWEE TON VOOR HET MISDEELDE KIND. Weer een kans: een grootsehe radioluister- wedstrijd zal heel Nederland te wapen roepen ten bate van de Misdeelde Jeugd. Doch hier- aan deel te nemen lenigt men de nood van duizenden kinderen. HET ACHTERLICHT. Bij beschikking van den Minister van Waterstaat is bepaald, dat. indien de bestuur- der van een rijwiel in het buitenland woont, het achterlicht niet tot een door of vanwege den Minister goedgekeurde soort behoeft te behooren en niet van het door den Minister vastgestelde merk voorzien behoeft te zijn. BURGEMEESTER VAN WATERLA NDKERKJE. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Wiaterlandkerkje H. de Haan. De heer H. de Haan, geboren 12 Juli 1903, is thans ambtenaar ter gemeente-secretarie van Leerdam. EEN GOOCHELAXR DIE NOG MEEK KON! In den loop der maand April vertoefde alhier een persoon, verblijvende in een woonwagen. Legden vroeger de goochelaars er zich in het algemeen op toe voorwerpen te voorschijn te tooveren, in den laatsten tijd leggen zij zich toe op ongemerkt voorwerpen te laten ver- dwijnen. En zoo ging het ook met de fiets van een der achterspelers van de voetbalclub alhier, Frans van de Wege, die zijn fiets tijdens een bijeenkomst in den tuin van het club- gebouw had neergezet. Toen hij er rrfede huis- waarts wilde keeren, bleek deze ongemerkt verdwenen te zijn. Aangezien later bleek, dat ook te zelfder tijd de goochelaar verdwenen was, zocht de gemeentepolitie daar tusschen verband en verzocht opsporing van den goochelaar, zekere W.. die naar BelgiS bleek uitgeweken. Zooals men zich zal herinneren heeft de ge meentepolitie destijds het gestolen rijwiel te Gent weten te achterhalen en aan de recht- hebbende terug bezorgd. Dezer dagen is hij te Doetinchem ajangehou- den. Aangezien de politie te Bergen op Zoom ook nog iets met hem te behandelen had, is hij daar eerst heen geleid om te worden gecon- fronteerd en daarna naar Ter Neuzen op transport gesteld. Hij kwam daar den eersten Kerstdag aan. Bij het onderzoek is gebleken, dat de man met het rijwiel naar Belgie ver- trokken was. Hij is thans overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 12 tot en met 18 December kwam en in onze provincie 7 gevallen van be- smettelijke ziekten voor, n.l. 2 gevallen van roodvonk in elk <p- gemeenten 's Gravenpol- der en Cost- en lest-Souburg (beide in 6en gezin), een geval e Heinkenszand en Hoede- kenskerke en e4 diphteriegeval te Vogel- waarde. EEN <»EDE VANGST. De politie te Nijmegen heeft gevankelijk naar Amhem o'vejebracht zekeren J. B., ge boren te Bergen p Zoom, en thans wonende te Hoek (Zldl.).L>e man is te Nijmegen ge- arresteerd bij eenlnbraak in de pastorie van de St. Theresiajmk aan de Waterstraat te Nijmegen. Hij haft daar geen grooten buit kunnen maken. Bij nader onderjiek is gebleken, dat B. zich in de afgeloopen Teken aan verscheidene dief- stallen heeft schujig gemaakt en o.a. ook een rijwiel gestolen haft van een postbode te Er- lekom bij Nijmegq. In verband mettepleegde kerkdiefstallen in de omstreken vanNijmegen wordt een nader onderzoek ingestel en blijft B. opgesloten in het huis van bewalng te Amhem. Op de te Oostbdg gehouden nationale ten- toonstelling van Kjnijnen, behaalden de leden van ,,Eensgezindh(d" te Hoek de volgende prijzen: 'M. de Ritter, Concilia ram, jong, le prijs met 1 eereprijs:1 idem Chinchilla-voedster, jong, 3e prijs. D. W. F. Kaijser.met wit ram, jong, le prijs met 3 eereprijzei; idem met wit voedster, jong, le prijs met eereprijs. Tevens werd dehffer D. W. F. Kaijser op deze tentoonstellinj (evenals op die te Axel) met zijn Weener rjmmen kampioen der mid- denrassen voor hetmooiste konijn. Tntoonstelling van konijnen, headers einz. Donderdagavond 23 December werd in de groote zaal van he cafd van den heer Jan van Gies, aan het staton alhier, een tentoonstel- ling geopend, georjaniseerd en uitgaande van de konijnen- en jluimveefokkersvereeniging ,,Qns aller belang' met medewerking van de konijnenfokkersveri „Ter Neuzen" te Ter Neu zen. Deze nog betrkkelijk kort bestaande ver- eeniging had zich tot dusver uitsluitend be- wogen op het terrdi van de tafelkeuringen en debuteerde alzoo v>or het eerst met een ten- toonstelling. Zooas op schier elke tentoon- stelling bhjkt, heef een stelselmatige en oor- deelkundige fokke met zijn werk succes en werden ook hier wer prachtexemplaren ver- toond, die het bewk leveren, dat door streven naar veredeling vat het ras nog wat te doen overbljjft. Hieronder volger, de prijswinnaars, volgens de catalogus) Haaskl. VI. Reuzn. Voedster oud: le pr. M. den Engelsman, Axl; z.e.v. Joh. Dooms, Ter Neuzen. Voedster jing: le pr. A. Doppegieter, Ter Neuzen, 2e pr. A. C. van IJk, Ter Neu zen; 3e pr. A. Doppgieter, Ter Neuzen; z.e.v. Joh. Dooms, Ter Nuzen. Wit-Vl£iamsche FSuzen. Rammen oud: z.e.v. J. C. van Drongelej, Axel. Rammen 1937le pr. J. C. van Dronjelen, Axel; 2e pr. C. Ver- hage, Ter Neuzen. Voedsters 1937le pr. C. Verhage, Ter Neuzai; 2e pr. J. C. van Dronge- len, Axel; 2e pr. Eii. Neijt, Sas van Gent; 3e pr. L. de Fouw, Te- Neuzen. Lotharingers (zmrtbont). Rammen oud: le pr. S. Jansen, Axe:. Voedsters oud: 2e pr. S. Jansen, Axel; z.e.v S. de Feijter, Axel. Voed sters 1937: le pr. I. Jansen, Axel; le pr. Joz. Smies, Axel; 2e pr. (tweemaal) jP. J. de Visser, Zaamslag; z.e.v. L Bakker, Axel. Groot Chinchilla's. Rammen oudle pr. M. de Ritter, Toek; le pi. D. Scheele, Sluiskil. Voed sters oud: 3e pr. Joh. Verherbrugge, Schoon- dijke; 3e pr. Jac. Wieland, Axel. Rammen oud: le pr. A. Dieleman, Hoek; 2e pr. D. A. Rie- mens, Hoek; Voedsters 1937; le pr. Joh. Ver herbrugge, Schoandijke. Weeners wit. Voedsters oud: le pr. P. M. de Jonge, Ter Neuzen. Rammen 1937le pr. D. W F. Kaijser, Hofek; 2e pr. P. M. de Jonge, Ter Neuzen. Voedsters 1937le pr. P. M. de Jonge vnd.le pr. D. W. F. Kaijser vnd. Weeners blauw. Rammen 1937: le pr. (twee maal) A. F. Dieleman, Ter Neuzen. iBlauw van Beveren. Voedsters 1937 2e pr. Jac. Wieland, Axel New Zeeland Reds. Rammen 1937le pr. J. van Dixhoom, Ter Neuzen. Voedsters 1937 le pr. dezelfde. Papillons zwartbont. Rammen 19372e pr. S. Jansen, Axel. Voedsters 19372e pr. de zelfde. Havana's. Voedsters 1937le pr. G. A. van der Straaten, Ter Neuzen; 2e pr. dezelfde. Gouwenaars. Voedsters 1937le pr. G. A. van der Straaten vnd.; 2e pr. dezelfde. Klein Chinchilla, le pr. C. J. van Dronge- len, Axel. Black and Tans. Rammen 1937le pr. W. J. Menr.es, Bergen op Zoom; 2e pr. C. den Danschutter, Axel. Voedsters 1937: le pr. A. Buijze, Axel. Bleu and Tan. Rammen 19372e pr. M. Wie land, Axel. Hollandert. Voedster: le pr. P. M de Jonge, Ter Neuzen. Rammen: le pr. dezelfde; le pr. (tweemaal) Jac. Wieland, Axel. Voedster: 2e pr. M. J. van Driel, Ter Neuzen. Klein lichtzwirt zilver. Rammen: 2e pr. Jac. Wieland, Axel. iPolen (roodoog). Rammen: le pr. C. J. Pro- voost. Axel; 3e pr. H. Otterloo, Hoek. Voed sters: le pr. W. J. Mennes, Bergen op Zoom. Voedsters met joigen. Jool (roodoog): le pr. H. Otterloo, Hoek. Nesten jongen (Wit-VI. reus): le pr. A. Die leman. Hoek. Afd. Hoenders. Rhode Island Reds: le pr. P. Snoep, Nieuwvliet. Ancona's: haan jong: le pr. C. van Bendegem, Axel; hennen jong: le 2e en 3e pr. dezelfde. Holl. Goud Pelhennen le pr. C. van Bendegem, Axel; haan 2e pr. de zelfde. Trio Rhode Ishlands Reds jong. le pr. P. Snoep, Nieuwvliet. Trio zwarte Java krielen jong: le pr. Th. Brakke, Uzendijke. In de afdeeling kanarie's werden 2 eerste prijzen behaald door de firma Th. Rensing te Tiel, 1 door den heer M. Wieland te Axel. Tal van lagere prijzen werden eveneens door genoemde heeren behaald, benevens door de kweekers P. J. Jansen van Rosendaal te Axel en H. de Vries te Sluiskil. De tentoonstelling was een succes, ook wat betreft de daaraan verbonden attracties. Kerstuitvoering Chr. Zangkoor „Asaf" Getrouw aan de traditie was door deze ver- eeniging, na maandenlange intensieve voor- bereiding en studie wederom een Kerstuit voering aangekondigd, met een programma. dat aan een dilettantenvereeniging buitenge- woon zware eischen stelt. De lOOste Psalm in de bewerking van den wereldberoemden componist G. F. Handel, benevens het mach tige koorwerk uit de „®chopfung" van den eveneens onsterfelijken Jozef Haydn, zijn num- mers die respect afdwinge'n en doen vragen: „Wat zullen zij daarvan terecht brengen?" Doch, het dient gezegd, ,,Asaf" onder lei ding van haar kundigen dirigent, de heer P C. Brakman, ontziet moeite, noch zorg om telkenjare, ondanks de grootste opofferingen deze uitvoeringen te doen slagen. Zoo ook nu weer! De belangstelling was ook ditmaal buiten- gewoon groot, hetgeen niet te verwonderen was, daar deze thans ook gold, het speciaal voor deze opvoering gevormde orkest. Dit be- stond uit een twintigtal personen die nun woonplaats hadden (zooals de voorzitter het in zijn openingswoord zoo typisch uitdrukte) ,,van d'Ee tot Hontenisse!" En dat was ook zo6! Zoowel Hulst, als Oostburg en Zuid- zande waren erin vertegenwoordigd. Wel- geteld was onder de leden van dit orkest slechts een Axelaar. De bijeenkomst werd geopend met het zin gen van de verzen 1 en 7 van de 89ste Psalm. Het kinderkoor van ,,Asaf" onder de leiding van den heer Jan le Feber zong het eerst en vergastte ons op een zevental aardige en zeer goed (en ook vlot) gezongen nummertjes. De zang van kinderen, al is die ook nog zoo eenvoudig pakt en imponeert de ouderen altijd en zeker nu, bij het bezingen van dat kindeke van Bethlehem, op zoo stemmige en plechtige wijze door de tientallen kinderkelen. Voor de prestaties van koor en orkest een aanvang namen, zong mej. Maatje de Fouw een solo uit ,,Der Messias" van Handel. Wat een intens gevoelige en fraaie sopraanstem heeft deze zangeres, die bijna zonder bijzon- der scholing, haar zangkunst heeft weten te vervolmaken, zoodanig, dat wij gerust mogen concludeeren, zij een der allerbeste sopraan- stemmen heeft, die in Zeeuwsch-Vlaanderen te vinden zijn en het applaus bewees ook vol- aoende de waardeering daarvan. A capella zong het koor daarop zeer cor rect Psalm 141, op de oorspronkelijke melo dieen uit de 16e eeuw van G. F. Hasper. Daarop volgde ter afwisseling voor orkest en piano .Grave en Allegro" van Handel, het- welk onberispelijk werd uitgevoerd. Andermaal volgde met koor en orkest- begeleiding daarop het ,,0, zingt nu den Heer" van denzelfden componist. De geheele uit- voering stond als het ware in het teeken van dezen toondichter, daar ook het volgende nummer: „Psalm 100" een compositie van hem was. Wij behoeven niet nader te vertolken dat de verwachtingen ten hoogste gespannen waren en een climax bereikten, naarmate de schitte- rende slotnummers naderden. Ook gold deze het met zooveel moeite en opoffering gevorm de orkest, hetwelk samengesteld uit een keur van de beste dilettanten, nog niet op een zoo- danige wijze aan „Asaf's" Kerstuitvoeringen medewerkte voorheen. Stof tot dank en groote voldoening waren dan ook gelegen in de slotwoorden van den voorzitter, den heer Jan le Feber, die bij het einde vooral zijn dank uitte aan het zoo voor- beeldig en belangeloos medegewerkt hebbende orkest en inzonderhejd aan de heeren Cor Scheijve uit Oostburg en Dr. De Hullu uit Bier- vliet. Daamaast prees hij de reeds zoo dik- werf op proef gestelde ijver en kunde (wij komen in de verleiding voor kunde „kunst" te plaatsen) van den directeur den heer P. C. Brakman. Maar ook van diens echtgenoote die hem zooveel uren voor ,,Asaf" moet af- staan. Maar niet het geringste aandeel in de bijzondere hulde van dsn voorzitter was het deel van de sopraan-solo mej. M. de Fouw. Hij sprak de hoop uit, dat de vereeniging nog vele jaren van hare voortreffelijke capaciteiten gebruik zou mogen maken en wij sluiten ons daar als Axelaars gaame van ganscher harte bij aan, daar ook wij trotsch en fier zijn in onze stad een dilettante te hebben met zulke gaven. Het was een heerlyke avond, die besloten werd met het ,,Halleluja, eeuwig dank en eere!" Vergadering C.B.T.B. Donderdag 23 Dec. kwam te Gew. Afd. Z.-Vl. (O.D.) van den Chr. Boeren- en Tuin- dersbond des middags om half twee in het Herv. Vereenigingsgebouw alhier in alge- meene vergadering bijeen. De heer C. de Putter Pz., te Axel, opende de vergadering met het lezen van een ge- deelte uit Handelingen 8 en ging voor in gebed. Hij verwelkomde de aanwezigen met welge- kozen woorden, in het bijzonder den heer Ir. Ovinge te Goes. In zijn openingswoord sprak hij naar aanlei- ding van het gelezene, betreffende de vraag van Fillippus tot den Moorman, ,,Verstaat ge ook wat ge leest?" Hij zou willen vragen: verstaan wij de tijden die wij beleven Emstig moeten we deze tijden noemen. Geestelijk en economisch, alles schudt op zijn grondvesten, maar voor wie gelooft, ziet dezen tijd, ons gegeven, voorkomen uit de hand van onzen Hemelschen Vader, die door alle tijden heen voor ons zorgt. Ziende rondom ons, binnen en buiten Europa, kunnen wij nog danken voor zooveel goeds, niettegenstaande wij voor ons economische leven nog vele vragen hebben, die wij in den geordenden weg wenschen zien op- gelost. De blijdschap van den Moorman gelegen in het geloof dat Jezus Christus Gods Zoon was, welnu, wij hooren de Kerstklokken straks weer en moge onze stille zang hen volgen. „Stille nacht, Heilige nacht", het Woord is vleesch ge- worden, in die sferen staan wij ook als boeren en tuinders in ons bedrijf, stil aanbiddende vragend, geef ons heden ons dagelijksch brood. Moge ook deze vergadering staan in het teeken van ons aller besef, Gode de Eere, ook in ons bedrijf. Nadat de notulen zonder eenige opmerking waren goedgekeurd, kwam een vraag van den heer P. van Alten, inzake het verkrijgen van een acte op schadelijk gedierte. Waar reeds belangrijke wijz'igingen zullen aangebracht worden in de bestaande vogelwet, werd na breedvoerige behandeling, dit punt tot tevre- denheid opgelost. Hiema kwam de heer Booij, hoofd der Landbouwschool te Axel, met zijn leerlingen ter vergadering. lOnder punt 3 van de agenda stond de heer Bakker stil bij de oplossing van de ondoel- matige kiembakken van verleden winter. Men mag wel mededeelen, dat het bestuur de zaak tot groote tevredenheid der leden heeft opge lost. Voorts deelde de voorzitter mede, dat, niet tegenstaande de tegenwerking, door den C. B. T. B. dezen winter een huishoudcursus zal wor den ingericht. De aanwezigen werden opge- wekt him dochters daarheen te zenden. Punt 5 bracht in behandeling een bestuurs- voorstel om de boekhouding over te brengen naar het Boekhoudbureau van den C.B.T.B. te Middelburg, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Dieleman, te Hoek, of er niet meer activiteit aan den dag kon gelegd worden met andere landbouw- organisaties, om datgene voor onze bedrijven te verkrijgen, wat in dezen tijd zoo hard noo dig is. Zeer breedvoerig lichtte de voorzitter den vrager in en zeide dat vanwege den C. B. T. B. alles wordt gedaan om de verhouding zoo goed mogelijk te maken, met dien ver- stande, dat men niets van zijn rechten zal laten varen. De heer Huijssen, te Ter Neuzen, vroeg of het in orde is, zoo hij zijn pakhuishouder te Ter Neuzen heeft hooren zeggen, dat door de G.T.OJZ. soms klas 5 wordt opgevoerd tot A- kwaliteit. IDe heer Bakker lichtte "deze zaak nader toe en betoogde, dat al wat de G.T.O. doet, zulks doet in het belang van hare tarweverbouwers. De heer De Regt, te Zaamslag, vroeg waar het restant van de monsters blijft, welke ter keuring worden aangeboden. Komt de helft terug naar 't pakhuis en blijft de rest te Hulst? De heer Bakker antwoordde, dat die helft, welke in Hulst blijft, tarwe is van 't geweet, want de verbouwer neemt een monster uit de partij welke hij levert. Die 2 K.G. behoort het gewest en niet meer den verbouwer toe. Op de vraag van den heer Van Alten of er nog biggenmerken af te geven zijn te Goes, antwoordde de voorzitter ontkennend. Alsnu verkreeg de heer Ir. Ovinge, bedrgtfs- consulent voor Zeeland, het woord. Spreker began te zeggen, dat het kunstmest-vraagstuk wel in dezen tijd van actueel belang. Aller- eerst behandelde hij de kunstmeststoffen, die wjj hebben, daarna besprak hij de kunstmest stoffen, die wij het beste achten en ten slotte kwamen de nieuwe kunstmeststoffen aan de orde. Op zeer duidelijke wijze en voor een aan dachtig gehoor, hield Ir. Ovinge zijn leerrjjke rede. Aan het einde werd door een zestal landbouwers vragen gesteld, die door den spre ker breedvoerig werden beantwoord. Zeker was de voorzitter den tolk van alien, toen hij den spreker dank bracht voor zijn lezing. Hij hoopt dat deze eerste kennis- making spoedig mag gevolgd worden door een andere, op een onzer volgende vergaderingen. Met dank kan op deze welgeslaagde verga dering worden teruggezien. Nadat de heer Joh. de Feijter, oud-voorzitter van den C.B.T.B., nog een Psalm had opgegeven, ging hij voor in dankgebed en sloot de voorzitter de vergadering. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Beroepen te Ter Neuzen: Ds. H. Ligtenberg te Lisse. WOENSDAG 29 DEC. 1937. Gereformeerde Gemeente. AXEL. 5.30 u., Ds. J. van den Berg, van Krab- bendijke. DONDERDAG 30 DEC. 1937. Gereformeerde Gemeente. TER NEUZEN 1 u., Ds. J. van den Berg, van Krabbendijke. HOOGER BEROEP. Door A. C. v. d. A., 28 j., slager, wonende te Hoofdplaat, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis op 12 October 1937 door den Politierechter te Middelburg gcwezen, waarbij hij wegens het medeplegen van ver- voer van ongezegeld sigarettenpapier is ver- oordeeld tot tweemaal 14 dagen gevangenis- straf. Door P. J. G., landbouwer te Sluis, is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis op 14 December door den Politierechter genre- zen, waarbij hij wegens mishandeling gepleegd te Sluis op 18 October 1937, is veroordeekf tot 25 boete of 10 dagen hechtenis. Door M. de J., 74 j., zonder beroep, wo nende te Schoondijke, thans in voorarrest in het Huis van Bewaring te Middelburg, is hoo ger beroep aangeteekend tegen het vonnis op 10 December 1937 door de Kamer van Straf- zaken "bij de Arrondlssements-Rechthank te Middelburg gewezen, waarbij hjj wegens heling is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf UITSLAGEN VAN ZONDAG. Kon. Nederl. Voetbalbond. le klasse AA3. n. XerxesHDVS le klasse Afd. IH HengeloGo Ahead PEC—NEC Afdeeling IV. le klasse. DONGAEindhoven JulianaWillem H PSV-BW NAC-MW NOADRoermond 8—3 1—2 1—1 4,3 3—2 5—0 4—3 doelp. gap. gew. gel. verl. pnt. v.t. PSV 10 6 2 2 14 32—20 NAC 9 5 2 2 12 23—13 BW 10 5 2 3 12 23—16 MW 11 5 2 4 12 24—33 Juliana 9 5 4 10 24—19 Eindhoven 10 4 2 4 10 26—22 Roermond 9 3 2 4 8 20—27 Blerjerheide 10 3 2 5 8 20—26 Willem H 11 4 2 5 8 20—23 LONGA 10 2 3 5 7 16—21 NOAD 11 3 1 7 7 23—35 2e klasse A. GoesZeelandia 2—1 RBCBreda 64 Middelburg De Baronie 1—1 De Zeeuwen- —Hero 2—0 doelp. gsp. gew. gel. verl. pnt. V.it. Vlissingen 11 7 1 3 15 29—19 Hero 11 6 3 2 15 22—16 Breda 11 6 2 3 14 26—20 Middelburg 12 4 6 2 14 19—14 De Baronie 11 3 5 3 11 22—19 De Zeeuwen 11 5 1 5 11 25—25 ROS 9 4 2 3 10 23—22 Goes 11 3 2 6 8 17—22 Zeelandia 10 2 2 6 6 19—25 RBC 11 3e klasse A. TemeuzenCom Boys IJzendijkeHulst. AxelSluiskil HoofdplaatBreskens Biervliet^Oostburg Breskens Temeuzen I Uzendijke Hulst Axel Sluiskil Hoofdplaat Biervliet Com Boys Oostburg gap. gew. geL verl pnt. 9 9 10 10 10 10 10 9 8 9 8 7 6 5 4 5 3 2 1 2 1 1 2 3 1 2 1 3 4 4 5 4 6 6 8 17 16 13 11 10 10 9 5 2 1 15—34 16—0 3—2 1—3 1—6 4—3 doelp. 43—13 61—19 28—28 31—25 23—16 30—31 2027 15—33 13—42 1343

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 2