WEK DE GAL IN UW LEVER OP Ter.Neuzensche Courant Binnenland Buitenland Gemengde Berichten Land bou wbenchten Vrijdag 24 Dec. 1937 No. 9700 TWEEDE BLAD TER NEUZEN, 24 DECEMBER 1937. AXEL. SAS VAN GENT. ZELZA7 E. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. VAN zelfs niet over eens, of ze Nederlandsch dan wel Fransch zullen spreken, zegt de schrijver, die er op vertrouwt, dat de Nederlandsche leeuw aan dat gehaspel met de spelling eens en voorgoed een doodelijken knauw zal geven. BEN NIEUW ONDERZOEK IN DEN GRAFKELDER TE BREDA. Dinsdagmorgen is het onderzoek van het mausoleum der Nassau's in de Prinsenkapel van de Groote of Onze Lieve Vrouwekerk te Breda voortgezet; reeds vroeg in den mor- gen werd onder persoonlijk toezicht van bur- gemeester B. W. T. van Slobbe, de vloer, welke na een vorig bezoek weer was dichtge- metsela, opnieuw opengebroken en werd het luik, dat met twee hangsloten was gesloten, bloot gelegd. Omstreeks kwart voor elf arri- veerde in de kapel de grootmeester van H. M. de Koningin, J. H. F. G. graaf du Monceau, de directeur van het Kon. Huisarchief, dr. N. Japtikse, de gouvemeur der Kon. Mil. Acade- mie, H. C. G. baron van Lawick, de president- kerkvoogd, gen.-majoor J. P. Hardeman, de secretaris der kerkvoogdij, de heer C. Winkel- hagen, de architect der restauratie, de heer M. A. van Nieukerke, de directeur van den gemeentelijken geneeskundigen dienst dr. J. A. Hermens, de directeur van openbare wa ken, de heer P. A. Homix. Het geheele gezel- sehap begaf zich in den kelder, waar thans ook de drie andere kisten werden geopend en onderzocht. Omtrent het resuitaat werd voorshands elke mededeeling geweigerd. Dr. Japikse kon ook geen aanleiding vinden eenigerlei mededeeling te doen over zrjn onderzoek in het Kon. Huis archief. Het eenige wat werd medegedeeld, is, dat de kelder toen deze gevonden werd, niet met een luik was gesloten, doch geheel was dichtgemetseldzoodat het vermoeden gewet- tigd is, dat de kelder de laatste 300 jaar door niemand is betreden. De overlevering, dat de kelder in 1794 en in 1867 nog zou zijn onder zocht, moet ook betrekking hebben op een anderen kelder, dan die welke thans is ge vonden. Ook de plattegrond, welke in een oud exemplaar van Van Goor's beschrijving der gtadt en Lande van Breda was geplakt en welke plattegrond in het bezit is van een oude Bredasche familie, blijkt niet van deze, doch van een anderen kelder, die van graaf Engel- breeht I van Nassau afkomstig te zijn. Vast stoat, dat het onderzoek naar andere graf- kelders in de Groote of Onze Lieve Vrouwe kerk met kracht ter hand zal worden genomen ©a dat men daarbij nog gegevens verwacht te vinden die van belang zijn voor de historie van ons vorstelijk huis. HET BUITENLAND OVER ONZE SPELLING. Ook in het buitenland schenkt men aandacht aan de kwestie, die de Nederlandsche gemoe- deren reeds eenige jaren in beweging houdt. Eenige Fransche bladen bevatten een artikel waarin wordt gezinspeeld op de uitspraak van onzen minister Slotemaker de Bruine, dat de Nederlandsche regeering wacht op het oordeel van. Belgie omtrent de veranderingen in de Kchrijfwijize van het Nederlandsch. Dit standpunt, schrijft Noe Grutsel in Vox, is even dwaas als wanneer de Academie fran- caise zou zeggen Voor het samenstellen van het Fransche woordenboek zullen we eerst nagaan, hoe de Bretonsche boeren spreken. Dan vestigt de schrijver er de aandacht op, dat de spelling, die de Nederlandsche regee ring heeft vooigeschrevtn, niet in de officieele stukken wordt toegepast. In Frankrijk zou er een storm van verontwaardiging opgaan, als daar de regeering zoo stoutmoedig zou ingrij- pen. Hn vooral wanneer dezelfde regeering de voorgeachreven spelling zelf niet zou gebrui- taen Een dergelijk ,,marchandeeren" aldus *e scihrijver is uit den booze. Antl-nationaal. In de Revue des Langues Vivantes zegt Ldon Rugest, dat de voorgestelde spellinghervor- ming een anti-nationaal karakter draagt. In Frankrijk kan men meepraten van een moei- lijke schrijfwijze, maar het pleit voor de ont- wikkeling van den mensch, als hij zonder fou- ten kan schrijven. Wie zuiver spreekt, zal ook suiver schrijven en onderscheidt zich daardoor van hen, voor wie praten niets anders is dan een middel om niet van honger om te komen. Ik zal handhaven. IDe Fransche prof. dr. R. S. Lonetuge, die giepe studie van verscheidene talen heeft ge- maakt, vlndt het jammer, dat men den taal- verminkers niet aan het verstand heeft kun- nen brengen, dat er een groot verschil be- staat tusschen het Nederlandsche spreken en het Vlaamsche klappen. De professor haalt het gezegde van Bis marck aan: Nederland annexeert zichzelf. Nadat deze uitspraak was gevallen, heeft men in Nederland den strijd tegen de Ger- manisimen met kracht aangevat en heeft men tevens de andere verkeerde vreemde uitdruk- kingen trachten te verdrijven. Bn nu wil men VJamingen laten oordeelen over de spelling van het Nederlandsch, ver- volgt deze schrijver, die alle respect heeft voor de bekoorltjkhekl van het taaltje, dat de hee- ren Verriest, Timmermans, Gezelle en anderen schrijven of hebben geschreven. En dat volk durft in zijn wapen te schrij ven Je maintiendrai! Heilig als een vaandel. In Les Annales des Linguistes schrijft dr. G6o Letruns, dat Nederland steeds Nederland is gebleven met zijn molens, zijn gevels en zijn kJeederdrachten, hoewel dat alles langzamer- hand gaat verdwijnen. Een taal is even heilig als een vaandel, zegt dr. Letruns, men mag er geen stukken afknippcn. Inplaats van radicaal te schrappen, wacht de Nederlandsche regeering kalm af, wat Menierke-aUde-zulie er van denkt. Dan begint men te wankelen, dan krijgt met het gevoel, dat het heiligste met de voeten wordt getre- den, dan wanhoopt men aan de redding uit de wilde branding, die door bloedarmoede, esper- J anto, volksfront e.d. is ontstaan. De leeuw met tanden. (Prof. Arthur E. Gilestone oordeelt in het tijdschrift La Parole Libre niet minder hard over de Nederlandsche spellingkwestie. De schrijver is een kenner van het Nederlandsch en van onze zeden. Het moet voor den Neder- lander ergerlijk zijn, over eenigen tijd te moe ten schrijven: De regeering hout van de nieuwe tijt! Prof. Gilestonne overdraft hier natuurlijk, maar ng bedoeld met zijn voorbeeld, dat de Nederlandsche regeering veel te ver gaat met haar hervurming. Hij gelooft echter niet, dat de Nederlanders hun waardigheid te grahbel zullen gooien door eerst de meening van hun zuiderburen te gaan vragen omtrent een kwestie, die van zuiver nationaal karakter is. Die buren zijn het er CRITIEK VAN BELIJDENISPREDIKANT OP DEN KERKSTRUD IN DUITSCHIAND. In de bekende Belfldeniskerk van Ds. Niemoller te Dahlem heeft de predikant in zijn preek een wrang commentaar geleverd op de benarde omstandigheden, waarin deze kerkbeweging in Duitschland verkeert. ,,Het lijkt ons bijna ondenkbaar, dat wij het feest der Christelijke liefde naderen. Nooit tevoren had onze kerk zooveel beleedigingen te onder- gaan, nooit werden zoo zware verdenkingen op haar geladen, nooit werden ook zooveel bedreigingen tegen haar geuit als in deze dagen. Vijftienhonderd voorgangers van de Belijde- niskerk en hun gezinnen leven thans in ang- stige onzekerheid. Zij weten niet wat hun lot morgen zal zijn. Toch hebben zij den plicht, met hun werk door te gaan. Ongeveer 110 predikanten der Relijdenis- kerk zitten nog in meer of min voorloopige hechtenis, terwijl twee hunner in een concen- tratiekamp zijn opgesloten. Geruchten over een Kerst-amnestie werden tot nu toe niet bevestigd. Alle buitenlandsche muziek moet voortaan door de Rijksmuziekkamer worden goedge- keurd, krachtens een decreet van den presi dent dier kamer in welke richting deze censuur gaat, blijkt uit het verbod van eenige klassieke muziekdtukken. Verboden zijn o.a. de ,,Mes- sias" van Handel en de Matthaus Passion van Bach. Geeischt wordt, dat de tekst van deze werken in overeenstemming gebracht wordt met de opvattingen van het nationaal- socialisme. JOODSCHE POLITIE-AMBTENAAR ONTVOERD ENVERMOORD. De strijd tusschen de politie en gewapende benden in het gebied van Tulkarem duurt voort. De politie heeft verscheidene verdach- ten gea.rresteerd. Twee huizen van bendeleiders zijn met dyna- miet opgehlazen. Het lijk van den Joodschen politie-ambte- naar, die Zondag door een gewapende bende in de nabijheid van de kolonie Kfar Hittin is ontvoerd, is thans in een rivier gevonden. De terechtstelling van den Arabier, die Vrijdag jl.l. ter dood werd veroordeeld, is uit- gesteld. Maandag is het te Jeruzalem tot een vuur- gevecht gekomen tusschen een gewapende bende en de politie. Twee bandieten werden gedood en twee gewond. DE BLIJDE GEBEURTENIS. Het spreekt van zelf, dat ook hier de ver wacht wordende blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huis niet onopgemerkt zal voorbij- gaan. Teneinde aan de uitingen van vreugde, welke bij die gelegenheid te verwachten zijn leiding te geven, hebben zich op uitnoodiging van den burgemeester bereid verklaard met hem zitting te nemen in een werkcomite de heeren: J. Brinckman, N. J. Harte, D. de Bruijn Lzn., L. F. Dubois, N. J. C. Lambrecht- sen van Ritthem, H. Ribbens, H. R. J. van der Veen, J. A. Meertens, C. Wind van Merke- steyn, terwijl als vertegenwoordiger der scholen daarvoor is gekozen de heer C. M. Westrate. Voorts hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het eere-comite de heeren J. A. van Rompu, Mr. A. J. M. Oonincx, Ir. P. Stel- ling, Ir. H. G. C. Cohen Stuart, Ir. G. Wester- hof, Dr. L. J. Cazemier, Ds. G. W. van Houte, Pastoor Schets, L. J. Geelhoedt, D. Scheele Az., B. I. Zonnevijlle, A. van den Bruele, M. de Jonge en J. F. de Cooker. STEUN VOOR KLEINE TUINDERS. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de Minister van Economische Zaken heden voormiddag bekend gemaakt, dat het voor- nemen bestaat, een steunregeling in te stellen voor de kiefne tuinders, in den geest zooals deze thans bestaat ten behoeve van de kleine boeren. LUXOR THEATER. „Park Avenue". Ziehier dan, met ,,Park Avenue" een film, waarin Amerika zoovele genres van zijn talent op ietwat verbijsterende wijze heeft vereenigd. Hollywood combineerde de revue-film met de musical comedy en de satire en het deed dat met al zijn vitaliteit en al de perfectie van zgn apparaat. Want daar is de vermaarde Irving Berlin, die nieuwe songs schreef voor deze film van zulk een radiante melodie en brilliant rhythme, en daar zjjn, om slechts een voorbeeld te noemen, de Ritz Brothers, dat vermaarde Amerikaansche komiekentrio, dat zijn grapjes en zijn vondsten verkoopt met zuik een finesse en zooveel uitzonderlijken humor. Het is volkomen beheersching van elk genre, die deze film tot een der amu- santste en voortreffelrjkste maakt, welke men den laatsten tijd op het witte doek geprojec- teerd zag. Hollywood toont opnieuw, dat de mogelrjkheden en het talent van de Arneri-, kaansche film inderdaad onbegrensd zijn. Park Avenue werd een film, zoo boordevol vond sten en dwaasheden, dat men geneigd is zich verwonderd af te vragen, hoeveel hersenen dit alles uitdachten en met zooveel perfectie rea- liseerden. Het verhaaitje doet er weinig toe, waar alles afhmg van de wijze, waarop het geval, deze miniatuur veldslag tusschen Park Avenue en Broadway, op het screen gebracht werd. En dat alles vermengd met de muzikale virtuositeit van een Berlin, wiens songs u steeds weer verrassen, door haar frischheid en bij zonder niveau. Roydel Ruth was de knappe regisseur van het geheel en hij bewees zijn veelzijdigheid met de vervaardiging van deze film, waarin men gelijk gezegd zoo vele genres zoo uitstekend vereend vindt. Onder twee vlaggen. Uit het verhaal van een regiment legion- nairs aan den rand van de woestijn heeft Quinda een zeer spannende film gemaakt, een film van mannen, die zich den last van het verleden van de schouders schudden en naar Afrika verdwenen. Van tijd tot tijd weer- klinkt er de roep der woestijn dan worden zij de troostelooze zaJidVlakte ingestuurd en wordt er geschoten. Onder de achtergebleve- nen gist men hoeveel man er zullen terug- komen en een enkele maal komt er geen mensch terugDan verrijst een paar jaar later in de eindeloosheid van zand en lucht een eenzaam fort met een inscriptie: ter nage- dachtenis aan het zooveelste regiment, dat op deze plaats vernietigd werd. En in deze wereld tracht ook sergeant Victor te vergeten, dat de Britsche society eens voor hem openstond, doch als hij de laat ste banden met het verleden verbreekt, ver- schijnt lady Venetia, die in gezelschap van •een Britsche militaire delegatie den voorpost van het legioen bezoekt. Er is een bal in heo paleis van den gouverneur. De sergeant ver- geet de militaire discipline en hernieuwt 's avonds de kennismaking met lady Venetia, die dien middag brj een bezoek aan de barak- ken van het Legioen eenige woorden met hem gewisseld heeft. Zij verlaten samen het bal en trekken Afrika in geheimzinnige en duistere wereld van zwoele wonderen en een slangenbezweerder en een woestijn en zeven palmen bij een oase onder de maan. Dan spreekt de woe3tijn opnieuw. Er wordt een Arabisch hoofd, dat met de Franschen geallieerd is, overhoop gestoken en aan zijn lijk is met den dolk een oorlogsverklaring bevestigd. Het legioen trekt onder commando van majoor Doyle de woestijn in en onder de achtergebleVenen gist men weer Er wordt hard geschoten. Op een voorpost zit sergeant Victor en vecht met twintig legionnairs tegen vier duizend Arabieren. Er is een goede kans op een nieuw fort over enkele jaren Majoor Doyle weet het hij weet ook, dat hij zijn sergeant driemaal achtereen den dood in heeft gejaagd omdat hij in hem den mede- minnaar ziet van Cigarette. Hij weet nog beter, dat sergeant Victor driemaal levend is teruggekeerd. Dan spreekt zijn soldatenhart. Er worden bevelen geschreeuwd. Het geheele regiment snelt te hulp. Zij vallen in een hinderlaag. Het schijnt gedaan, doch de eerste aanval der Arabieren wordt afgeslagen. Het is thans een kwestie van tijd winnen tot de nieuwe ver- sterkingen zullen zijn gearriveerd. Sergeant Victor offert zich op en begeeft zich naar den opstandigen sheik, waarmede hij eens thee heeft gedronken bij professor York vroeger in Engeland, waar zij samen studeerden. Het dreigt slecht af te loopen met den sergeant de vriendschap van den sheik strekt zich niet uit tot het accepteeren van strategische val- strikken. Doch imniddels is Cigarette Victor te hulp gesneld. Zij redt den sergeant en het geheele regiment en betaalt haar heldenmoed met het leven. Op de kist prijkt het legioen van eer Een briljante publiekfilm ook als geheel: vol zwier en romantiek en ontroering. Zij is met de vaart van haar woestijngevechten en haar welgetroffen sfeer opnieuw een bewijs, hoezeer Amerika de kunst verstaat een film te bouwen, die een mensch recht in het hart treft. IN VRUHEID GESTELD. Zekere R„ monteur, verblrjvende te Bier- vliet, die eenige dagen geleden werd aange- houden en ter beschikking van de Justitie te Middelburg werd gesteld, als verdacht van het gewoonte maken van koopen en niet betalen, is thans weder op vrije voeten gesteld. HALLO MET WIE? Zondag, 2e Kerstdag, 's avonds om 9.35 houdt de AVRO een aardige luisterwedstrijd „Hallo met wie?" van en door Koos Koen. Als hoofdprijs is een Fiat-automobiel uitgeloofd. Boveridien zijn er 10 groote en 250 troostprij- zen. Oplossingen moeten met minstens 2 Kinderpostzegels van 5 cent worden gefran- keerd. De inzendingen moeten uiterlijk 6 Jan. a.s. in het bezit van de AVRO zijn. De trek king der prijzen geschiedt 7 Januari a.s. ten overstaan van notaris E. Th. Scheltinga Koop- man. De wedstrijd is goedgekeurd bij Kon. Besluit No. 1183 van 2 December 1937. DE VIERING VAN DE „BLIJDE GEBEURTENIS" TE GENT. Naar men ons meldt, worden door de Neder landsche kolonie te Gent ook weer de noodige maatregelen voorbereid om de /blijde gebeur tenis" aldaar feestelijk te vieren. Er is daarvoor een comite gevormd, waar- van eere-voorzitter is de heer K. W. G. Baron van Wassenaar, consul der Nederlanden al daar, voorzitter is de heer J. J. van Silfhout en secretaris de heer H. Wensma. Ter gelegenheid der blijde gebeurtenis zal een speciale kerkdienst worden gehouden van wege de Ned. Herv. kerk aldaar, waarin zal voorgaan Ds. E. Pichal. Voorts zal een feestavond worden georgani- seerd in het Royal Casino", waarbij als feestredenaars zullen optreden pater Dr. Anema, Prof. Dr. Funke en Ds. B. W. Ganze- voort. Voorts zal worden opgevoerd een revue: ,,In Holland staat een wieg", samengesteld door en onder leiding van den heer Henri Wensma. Naar wij vernemen, ontving de symphonie- vereeniging Onder Ons", leider den heer M. P. Harte, te Ter Neuzen een uitnoodiging om aan dezen feestavond medewerking te ver- leenen. Het Centrum. Het programma dat gedurende deze feest- week wordt vertoond biedt voor elk wat wils, want naast een romantische film, met een spannenden inhoud, krijgt men er een te zien van zulk 'n komischen aard, dat men deze als een lachmedicijn zou kunnen aanmerken, daar Joe Brown er zijn dwaze grappen in ten toon spreidt. Als eerst film wordt vertoond De lokkende stem. •Hoewel deze film niet onder de oorlogsfilms zou mogen gerekend worden, begint zij toch in het kamp van Engelsche officieren, die nabij Ieperen gelegerd zijn en na hun gevaar- lijke opdrachten uitrusten in een oud kasteel waar gedurig de kogels over heen gieren en de bommenwerpers dood en verderf brengen. Na de epwtnding volgt vele malen een melancho lic onder de dapperen en dan komt een oude grammophoonplaat voor den dag. Het is de eenige die zij bezitten en telkenmale klinkt de stem van een Parijsche revuester door de ge- welven. EJen officier, Fred Winsbury, kan zich daaraan niet onttrekken en een intens verlan- gen komt brj hem op die zangeres te ontmoe- ten, kost wat kost. En zoo gebeurt het, dat als het alarmsignaal klinkt de officieren naar de loopgraven stormen. Het gevecht is hevig en Winsbury behoort tot de vermisten. Dan begint het mysterie: de lokkende stem. De zangeres Gloria is een groote beroemdheid ge- worden en op een soiree wordt haar voor- speld dat haar lot zal beslist worden op een kasteel te Ieperen... Kort daarop wordt haar een tournde aangeboden door Holland en Bel gie en Gloria neemt dit aanbod aan. Zij zal o.m. te Ieperen optreden en daar blijkt geen logies meer vrij te zijn, doch wel een uitste kend ingericht oud kasteel in de nabijheid. Het lot gaat zich voltrekken. Tijdens den maaltijd verschrjnt op zeer geheimzinnige wijze haar gastheer, die van al haar gewoonten op de hoogte blijkt te zijn. Een gevoel van vrees overvalt haar en zij vlucht, doch even vlug komt h. t verlangten naar de oplossing van het mysterie weer bij haar op. Te laat, haar tafel- genoot is verdwenen. Zij laat een onderzoek instellen, doch het resuitaat bevredigd haar niet en als zij te Londen optreedt, ziet zij haar gastheer in een der loge's. De ontknoo- ping komt en het mysterieuze waas dat om Winsbury zweeft, wordt opgelost, zoodat ook zij beiden een vroolrjk Kerstfeest zullen vieren. Als tweede hoofdnummer komt de sehlager Jan Ongeluk, die natuurlijk niemand minder is dan de be kende komiek van het witte doek Joe Brown, die behalve aan hooikoorts nog komt te lijden aan een andere ziekte, die in den regel eerst genezen is wanneer men zijn zilveren huwe- lijksfeest achter den rug heeft en soms nog langer. Bovendien is het een gezonde ziekte zoo zij van langen duur is. Maar om kort te gaan, Jan Ongeluk heeft een hekel aan paar- den vanwege het hooi en de daamaar ge- noemde koorts, en toch zullen de bezoekers van een bijzonder soort paardensport te ge- nieten krijgen. De held, die zoogenaamd niets van paarden moet hebben, zal zich wel ont- poppen als een ruiter bij uitnemendheid, al heeft zijn trouwe bediende er een foefje bij uitgehaald, waarop wel patent kan worden ge nomen voor de gelegenheidsruiters. Dat er ontzettend gelachen zal worden om al de dwaze invallen en grappen van Jan Ongeluk, daarvan kan men verzekerd zijn. Enfin, het komt allemaal op zijn pootjes terecht en men zal hem nog een geluksvogel noemen als men ziet welke prijs hrj juist door de paardensport heeft veroverd. Het had heel wat minder kun nen zijn en toch goed, maar dan komt men niet zoo licht tot filmster. Tooneel en Moraal. De tooneelvereeniging ,,Vrijheid - Blijheid" heeft Dinsdag en Woensdag 1.1. in het gym- nastieklokaal van school A een tweetal uit- voeringen gegeven, die zich, evenals altijd vroeger ook het geval was, in een drukken toeloop hebben mogen verbeugen. Beide avonden was de zaal tot het laatste plaatsje bezet en velen moesten zich zelfs gedurende de uitvoering met een staanplaats tevreden stellen. Deze onfortuinlijken hebben zich ech ter wegens dit ongerief niet uit hun humeur laten brengen. Het opgevoerde zorgde wel voor het behoud van een opgewekte stemming. Het waren twee actueele blijspelen, die dit- maal werden opgevoerd, stukken, die uitste kend pasten in het kader van dezen tijd, waar in het afbetalingssysbeem in woord en schrift van alle zij den aan critiek blootstaan. Hier werden de tragische gevolgen van het verderfelijke stelsel in aanschouwelijke beelden voorgesteld en tot lering voorgehouden. Men zou kunnen zeggen, dat door den schrijver van het stukje, Martien Vosbinder, een paraphrase gegeven is van het volks- rijmpje Wie alles koopt, wat zijn gerief is, Moet straks missen, wat hem lief is. Hier bracht de deurwaarder echter niet de onbehaaglijke ontknooping, die gewoonlijk van deze ambtsdragers verwacht wordt, doch bracht een vroolijke nooit in de beroerde situatie, terwijl het „happy end" bezorgd werd door een nichtje van het kooplustige echt- paar, dat de blijde tijding van een groote erfe- nis nog juist op het critieke moment kwam aankondigen. En zoo was dan ook weer vol- daan aan den eisch, dat: all is well, that ends well" of zooals wij het uitdrukken: eind goed, al goed. Het tweede stuk, „Er was een steenhouwer", uitgewerkt naar de door Multatuli geschreven legende van den Japanschen stc nhouwer, had evenzeer een moreele strekking. Hierin werd getracht in den vorm van fijne satire het pu- bliek de leering bij te brengen, dat arbeid en zorg voor het levensonderhoud van zich zelf en de zijnen den mensch tot een gelukkiger wezen maken dan het bezit van een groote for- tuin, waarvan geen verstandig en welover- legd gebruik gemaakt wordt. Leerrijke stof, die op doeltreffende en pit- tige wijze zonder moraalprediking voorgedra- gen, toch niet nalaten zal invloed uit te oefe- nen en ingang te vinden tot de gemoederen van velen. In de legende van den Japanschen Steen houwer steekt een wijsgeerige les, want Mul tatuli, die haar geschreven heeft, was, hij alle minder goede hoedanigheden, die hij als' mensch moet gehad hebben, philosoof met een breeden blik in het menschelijk leven. Voor de velen, die de strekking van den Japanschen Steenhouwer niet zouden begrij- pen, is de origineele bewerking van deze legende in een bevattelijken vorm dikwijls aanleiding gevende tot een gezonden lach zeer zeker van groote opvoedende waarde. Aan deze taak mede te werken, dat is de groote verdienste van het tooneel. Daarom ook nog een wocrd van lof aan leider en uitvoerende leden van Vrijheid Blijheid niet misplaatst geacht worden, ongeacht de bijkomstige om- standigheid, dat zij aan alien, die deze uitvoe- ringen hebben bijgewoond een recht prettigen en gezelligen avond bezorgd hebben. Eind goed, al goed! Een leeraar aan de rijksmiddelbare school alhier, woonachtig te Gent, was over Dender- monde en Moerheke gespoord, om alhier rond 9 uur aan te komen. Nu gebeurt het in Moer heke dikwrjls, dat de laatste waggons van den trein worden losgehaakt, en dat alleen het voorste deel van den trein de reis naar Zel- zat'3 voortzet. Bedoelde leeraar was verdiept in zijn lectuur en zat ook alleen in de coupA Volgens zijn zeggen, is hij ook niet gewaar- schuwd. In elk geval, op een geheven oogen- blik zag hij het voorste deel van zijn trein om een bocht verdwijnen, terwijl het rijtuig waar hij in zat bleef staan. Door het gebeurde ten zeerste verontwaar- digd verliet hij zijn waggon om tegenover den stationschef aan zijn ongenoegen uiting te geven. De stationschef hoorde de zaak kalm aan, en betoonde zich zeer voorkomend. Aan- gezien er geen auto beschikbaar was, leende hij den leeraar een rijwiel van het dienstper- soneel. Deze haastte zich daarop de reis naar Zelzate voort te zetten en zich naar de school te spoeden. Ten slotte heeft de leeraar zijn gemengde reis van den vroolijken kant opge- vat en was zeer te spreken over den hulp- Vaardigen stationschef. Elken dag moet Uw lever een liter gal in de inga- wanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding on- roldoende is. wordt Uw voedsel niet verteerd, het b»- derft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt rerstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt tnimeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen: sen geforceerde stoelgang neemt de oorzaa -. niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgea roor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel kerstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel »m de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar btl epo- hekers en droglsten in flacons van /0.7B. (Ingez. Med.) Het aantal kalveren dat de Zeeuwsche boer per jaar opkweekt bedraagt tusschen 18.000 en 20.000. Al die dieren worden later weer verkocht als 2% jarige of _oudere beesten. Elk jaar is een groot kapitaal gemoeid met de op kweekt voeding) van dit vee en elk jaar wor den vele millioenen ontvangen door verkoop van dit vee. Rationeele voeding en opkweek is van zeer grooten invloed op het geldeirjk eindresultaat. Elken winter komen in Zeeland 25.000 melkkoejen op stal. Die moeten daar 6 maanden gevoed en verpleegd worden. De kosten voor voeding hiervoor bedragen globaal ongeveer 1% millioen gulden per winter. Door meer of minder doelmatig voeren ont staan zeer gemakkelijk verschillen van 10 naar boven of beneden wat voor Zeeland f 350.000 en per bedrijf en per winter 60 beteekent. Uit deze opsomming van den inhoud enz. blijkt o.i. voldoende, dat deze van groote waarde is voor onze veehouders en dat ze dus goed zullen doen met het bestudeeren en be- waren dezer boekjes, opdat deze ook in de toekomst nog door de jongeren die in het be drijf worden opgeleid zullen kunnen worden gebruikt, als zij met de voeding en verpleging van het vee te maken hebben. DE VEETEELT IN ZEELAND. Dezer dagen zijn aan alle Zeeuwsche Rund- veehouders gratis toegezonden (pl.m. 7000) twee brochures, geschreven door den Rijks- veeteeltconsulent voor Zeeland, den heer C. Zwagerman, met behulp van den hem toege- voegdan .assistant voor de veevoeding. De inhoud is geheel aangepast aan de Zeeuwsche praktijk. Van het boekje ..Rantsoenvoorbeelden voor melkvee zijn twee soorten n.l.: a. voor bedrijven met weinig weiland; b. voor bedrijven met vrij veel weiland. Elke veehouder ontvangt het voor zijn om standigheden meest passende boekje. De boekjes bedoelen in Zeeland de rationeele en goedkoope opkweek van kalveren en voe ding van# melkkoeien te bevorderen. Deze. vraagstukken vertegenwoordigen in onze provincie een groot belang. Dit moge 3 blijken uit het volgende. KERSTPOST MAAKT ZEIDZAME TOCHTEN. Briefbestellers als Kerstnumnetjes in alle uithoeken der wereld. De modeme Kerstman laat een groot deel van zijn werk door de post verriehten. Ja er zgn landen, waar eenzame planters en boeren eens in het jaar zeggen: „De postbode komt, het moet dus weer Kerstmis zijn!" Het is een oude eerzucht van alle poste- rijen, de Kerstpost ook in de meest afgelegen deelen van de wereld stipt op tijd af te leve- ren. Bn daarbij moet men menigmaal eigen- aardige methoden toepassen. Vliegtuig en motorslee, Zeppelin en buizenpost dat zrjn reeds alledaagsche hulpmiddelen van de post. De Kerstdagen echter eischen dikwrjls wel zeer ongewone middelen van vervoer. Om het hardst zwermmen met haaien... In den Stillen Oceaan vindt men ontelbare kleine eilanden, waar de post slechts eenmaal in het jaar komt. Meestal woont daar een een zame blanke planter, die het geheele jaar door tegen de luiheid van zijn handjevol inheemsche arbeiders moet vechten en slechts zelden zijn grond verlaat, om met de boot levensmidde- len op een nabijgelegen grooter eiland te halen. Grootere sohepen kunnen dergelQke eilanden wegens de riffen niet bereiken en juist om streeks Kersttijd is er zooveel werk op de Zuidzeeplantages, dat de bewoners niet dagen- lang het eiland kunnen verlaten om de Kerst post af te halen. Daarom verkeeren in de Po- lynesische eilandenwereld bijzonder snelle postmotorbootje, die hun brieven en paketten in waterdichte mttalen bussen met zich voe ren. Voor de Kerstdagen kruisen deze bootjes onophoudelijk tusschen de verschillende eilan den heen en weer en komt men in de onmid- dellrjke nabijheid van de plaats van bestem- ming, dan wordt de bus met brieven en an dere stukken eenvoudig over boord geworpen. Een inheemsche postheambte springt vervol- gens in het water en brengt de bus met post- stukken tusschen de riffen door naar het eiland, waarop de geadresseerde woont. De dappere zwemmer moet daarbij goed op de haaien letten, wil hij zijn leven niet tusschen gevaarlijke kaken eindigen. Meestal loopt echter alles goed af en komt de naakte, bruine Kerstman behouden met zijn Kerstgaven voor den blanke aan land. en om het hurdst loopen met struisvogels. De bestelling te voet speelt in de tropen nog een veel grooter rol, dan men denkt en juist in den Kersttijd moet men dikwijls van dit alleroudste middel van vervoer gebruik maken. Dikwijls moeten de postloopers hon- derden mijlen afleggen om de huizen van sora- mige planters en officieren te bereiken. Hun taak is niet gemakkelijk en weinig benijdens- waardig, maar zij kwijten er zich toch op bewonderenswaardige wijze van. Leeuwen, tijgers. slangen en ander ongedierte maken dergelijke tochten door het woud tot gevaar lijke avonturen. Een dergelijke Kerstbode in Afrika vertelde eens, dat een schaar wilde struisvogels hem hardnekkig achtervolgt had. Daar deze vogels even snel als een paard loopen en de hardheid van hun snavels niet te onderschatten is, meende de postbode, dat voorzichtigheid de moeder van de porselein- kast is en redde hij rich in een palm. De dwaze vogels bleven den boom echter tot den avond belegeren en de post kwam ditmaal op den tweeden in plaats van op den eersten Kerstdag op de Oost-Afrikaansche plantage aan. Kerstpost in ys en sneeuvr. Van schaatsen, stelten en vele andere mid delen heeft de post zich reeds menigmaal moe ten bedienen, om Kerstgeschenken en goede wenschen naar moeilijk bereikbare plaatsen te brengen. De postbode, die de Kerstpost naar het bekende St. Bemhardsklooster in de Alpen brengt, heeft op skies drie uren noodig om zijn doel te bereiken; maar in den tijd van een kwartier laat hij zich in razende vaart naar beneden glijden om dan zelf Kerstfeest te vieren. Waarschijnlijk zijn de schilderachtigsten postboden van den Kersttijd wel op Ysland te vir.rlen: kleine, taaie ponie3, die door hun eigenaars eenige dagen voor. Kerstmis aan het dichtbijzijnd'e postkantoor worden afgegeven, feestelijk versierd en met een grooten zak haver op den rug. Op den dag voor het Kerst feest bindt de brievengaarder de verschillende poststukken op den rug van de ponie en dan laat hij het paardje los. Urenlang draven de dieren door de velden en het schijnt nog Dim mer voorgekomen te zijn, dat een van de paardjes den weg naar zijn meester miet wist te vinden. Ook in Canada bij de houthakkers en pels- jagers van de Hudson Bay Company wordt het

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1937 | | pagina 5